SK64793A3 - Railway goods-wagon - Google Patents

Railway goods-wagon Download PDF

Info

Publication number
SK64793A3
SK64793A3 SK647-93A SK64793A SK64793A3 SK 64793 A3 SK64793 A3 SK 64793A3 SK 64793 A SK64793 A SK 64793A SK 64793 A3 SK64793 A3 SK 64793A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
wall panels
longitudinal
sliding
bogie
wall components
Prior art date
Application number
SK647-93A
Other languages
English (en)
Inventor
Guido Bieker
Gunter Kohler
Klaus Scholer
Paul-Werner Wagener
Original Assignee
Abb Henschel Waggon Union
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Abb Henschel Waggon Union filed Critical Abb Henschel Waggon Union
Publication of SK64793A3 publication Critical patent/SK64793A3/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D39/00Wagon or like covers; Tarpaulins; Movable or foldable roofs
    • B61D39/002Sliding or folding roofs
    • B61D39/003Sliding or folding roofs telescopic

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Fittings On The Vehicle Exterior For Carrying Loads, And Devices For Holding Or Mounting Articles (AREA)
  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)
  • Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)
  • Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)
  • Vehicle Step Arrangements And Article Storage (AREA)
  • Control Of Vehicles With Linear Motors And Vehicles That Are Magnetically Levitated (AREA)
  • Beans For Foods Or Fodder (AREA)
  • Handcart (AREA)
  • Forklifts And Lifting Vehicles (AREA)
  • Loading Or Unloading Of Vehicles (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález
S podvozkom.
pozostáva nosníkov, vytvorené sa dotýka železničného nákladného neseným podvozkovými ústrojenstvami, podstate z rovnej ktoré sú v oblasti medzi ako parabolické nosníky, če1ným i stenám i, a bočnými stenových posuvným i vozňa ktorý ložnej plochy a pozdĺžnych podvozkovými ústrojenstvami ožný priestor je vymedzený stenami, dielcov, pevne spojenými pozostávajúc i m i a 1 ebo strechou podvozkom, strechou výkyvných a posuvných výkyvnými a cez seba celými stenovými dielcami, tvoriacimi bočné steny, pričom v prostriedku dĺžky medzi posuvnými stenovými dielcami alebo celými stenovými dielcami stĺpiky alebo jeden pevný portál
Doterajší stav techniky
Železničné nákladné vozne vyhotovení s dvoma prepravu kusového zvyšuj úc i m i sa konštrukc i u, ložnú plochu aj dielce vykladani e prevádzke, sú usporiadané pevné stredné uvedeného druhu predstavujú alebo štyrmi nápravami štandardné vozne tovaru citlivého na vlhkosť. Neustále požiadavkami väčšie objemy vzniká nutnosť vo na so prevádzkovateľov na ľahkú nákladov a čo najnižšie položenú zapojiť celú vozovú skriňu a tým vozňa, ktoré sa otvárajú pre , na prenos síl, vznikajúcich do nosnej konštrukcie.
Z DE-PS nakladanie alebo pr i železničnej
38 530 je už známa bočná stena železničného nákladného vozňa s posuvnými stenovými dielcami, ktoré sa pri do prenášania horizontálnych síl z bočných stien na vonkajšie pozdĺžne nosníky podvozku. Pritom je táto bočná stena železničného nákladného vozňa vytvorená z rámu, pozostávajúceho z čelných stĺpikov, horného pásu, vonkajšieho pozdĺžneho nosníku a s výhodou stredných stĺpikov, a z diagonálne pevných posuvných stenových dielcov, dosadajúcich na ňu v uzatvorenom stave v jednej rovine. Čelné stĺpiky a stredné stĺpiky sú opatrené plochami vytiahnutými dopredu pred dorazové plochy posuvných stenových dielcov.
s výhodou kolmo k ložnej ploche, v aspoň jeho hornej a dolnej čast i, pr i čom kolmo prebiehajúce plochy sú opatrené aspoň v jeho hornej a dolnej časti dorazovými stenové diely sú na svojich zvislých plochami a posuvné pozd 1 žr.ych koncoch v oblasti dorazových plôch čelných stĺpikov a stredných stĺpikov zakryté dorazmi alebo dorazovými plochami spolupracujúcimi s uvedenými dorazovými plochami, a pričom stenové po suvné dielce v uzatvorenom stave majú svoje dorazové plochy v odstupe pred dorazovými plochami čelných stĺpikov, prípadne stredných stĺpikov.
Týmto vyhotovením čelných rohových stlpiíkov a stredných stĺpikov, respektíve posuvných stenových dielcov sa dosiahne toho, že posuvnými bočným i dielcami nie je nijako bránené voľnému nakrúcovaniu vozovej skrine v obmedzenom rozsahu.
Pri nakrúcovaniu vozovej skrine kĺžu posuvné stenové dielce bez prekážok svojimi nábežnými plochami po ráme bočnej steny.
Ak však vplyvom nárazu do nárazníku dôjde k posunutiu rohu rámu bočnej steny v pozdĺžnom smere železničného vozňa, môže toto posunutie pokračovať iba tak ďaleko, dokiaľ dorazy na vertikálnom pozdĺžnom kone i posuvných stenových dielcov nenaraz i a na dorazové plochy če i ných, prípadne stredných stĺpikov.
Potom je už rám bočnej steny v rohoch pevný a pozdĺžne sily sa prenášajú diagonálne horných koncov čelnej steny cez posuvné stenové dielce na nosníky podvozku.
Pri tejto konštrukcii sa nárazníkov prenáša sila pôsobiaca na čelnú stenu nevýhodne z tejto čelnej steny iba cez celú čelnej steny a odtiaľ potom diagonálne ako tlaková sila cez príslušné posuvné stenové dielce do podvozku. Priebeh prenosu i
/ sily vo vozňovej skrini preto nevýhodným spôsobom namáha iba posuvné stenové dielce jedného pozdĺžneho konca vozňa. To pôsobí r.spr i azr. i vc r.a konštrukčné vyhotovenie železničného vozňa. Pri posuvných stenových dielcoch, ktoré sú tenšie z dôvodu ľahkej konštrukcie, však naviac nie je dostatočná ich stabilita na vzperný tlak, aby všetky sily, vznikajúce pri náraze do nárazníkov, boli prenesené do podvozku.
Z DE-OS 33 12 001 je ďalej známy železničný nákladný vozeň s čelnými stenami a pevne usporiadaným stredným portálom, s v podstate rovnou ložnou plochou a poklopmi zakrývajúcimi ložný priestor, ktoré v uzatvorenej polohe ležia v jednej rovine, a ktoré sú vo svojich vrcholových častiach delené a opatrené klbami, a na presúvanie zo svojej zatvorenej polohy do presunutej polohy sa naddvihnú a vykývnu, pričom každý poklop zakrývajúci ložný priestor medzi čelnou stenou a stredným portálom je v zatvorenej polohe na svojom čelnom pozdĺžnom konci pripojený pomocou hákov k čelnej stene, na svojich pozdĺžnych stranách dole pri čelnom pozdĺžnom konci je spojený s dorazovými kušami v smere k čelnej stene a s vôľou pri svojom pozdĺžnom konci na strane portálu dole je pripojený hákmi vo smere k čelnej stene k podvozku pred a pod zaistenými proti naddvihnutiu.
. Pri tomto vyhotovení sa pri náraze do nárazníkov tlak nákladu pôsobiaci na čelné steny z väčšej časti prenáša cez poklopy na podvozok železničného nákladného vozňa prostredníctvom ťahovej sily. Čelná stena preto môže byť vyhotovená ako ľahšia a jej pripojenie na podvozok je taktiež jednoduché. Nevýhodou tohoto vyhotovenia je však to, že ďalší požiadavok na železničný nákladný vozeň, totiž zdvihnutie železničného nákladného vozňa v naloženom stave pomocou zdvíhacích agregátov usporiadaných na čelných koncoch pod podvozkom, spôsobí značné preťaženie podvozku, pretože konštrukcia vozovej skrine nemôže byť využitá na nesenie.
V uvedenom spise nemôžu teda uvedené poklopy, vzhľadom ku svojmu spojeniu s čelnou stenou a podvozkom pomocou hákov spôsobiť odľahčenie podvozku.
Úlohou vynálezu je vytvoriť železničný nákladný vozeň uvedeného druhu, u ktorého je na prenos horizontálnych a vertikálnych síl, ktoré vznikajú ako pri železničnej prevádzke, tak aj pri zdvíhaní železničného nákladného vozňa z jeho podvozkových ústrojenstiev, s využitím v jeho uzatvorenom stave bočných posuvných dielcov, prípadne celých stenových dielcov, vymedzujúcich ložný priestor.
Podstata vynálezu
Uvedenú úl ohu splňuje železničný nákladný vozeň s podvozkom, neseným podvozkovými ústrojenstvami, pozostáva podstate z rovnej ktorý ložnej plochy a pozdĺžnych nosníkov, ktoré sú v oblasti medzi podvozkovými ústrojenstvami vytvorené ako parabolické nosníky, ložný priestor je vymedzený čelnými stenami, pevne spojenými podvozkom, strechou a bočnými stenám i, pozostávajúc i m i výkyvných a posuvných stenových dielcov, alebo strechou výkyvnými a cez seba posuvnými celými stenovými dielcami, tvoriacimi bočné steny, pričom v prostriedku dĺžky med2i posuvnými stenovými dielcami alebo celými stenovými dielcami sú usporiadané pevné stredné stĺpiky alebo jeden pevný portál, podľa vynálezu, ktorého podstatou je, že posuvné stenové dielce alebo celé stenové dielce v zatvorenej polohe sú na svojich pozdĺžnych koncoch pri čelných stenách vo svojej zvislej časti hore spojené hákmi s čelnou stenou a na svojom pozdĺžnom konci, privrátenom k prostriedku dĺžky vozňa, dole spojené hákmi s podvozkom a posuvné stenové dielce alebo celé stenové dielce sú vo svojej vertikálnej časti medzi upevnením pomocou hákov na čelnej stene a upevnením pomocou hákov na podvozku vytvorené na prenos ťahových a tlakových síl.
Touto konštrukciou podľa vynálezu sa ako horizontálne pozdĺžne sily, pôsobiace na čelnú stenu pri náraze do nárazníkov, prenášajú priamo cez vertikálne časti posuvných stenových dielcov, prípadne celých stenových dielcov, pôsobiace ako ťažné pásy, tak aj tlakové sily, pôsobiace pri naddvi hnutiu železničného nákladného vozňa na jeho pozdĺžnych koncoch od čelných stien cez posuvné stenové dielce, prenášajú do oblasti podvozku, ktorá je tvorená jeho parabolickými nosníkmi a je odolná proti priehybu.
Podľa výhodného vyhotovenia vynálezu je pripojenie hákmi posuvných stenových dielcov, prípadne celých stenových dielcov k podvozku vyhotovené s pozdĺžnou vôľou. Týmto vyhotovením pripojenia pomocou hákov s pozdĺžnou vôľou je zaručené, že nakrucovanie vozovej skrine, potrebné pre dobré jazdné vlastnosti vozňa, prebieha v potrebných medziach a ovládanie posuvných stenových dielcov pri rôznych stavoch naloženia nie je nijak obmedzované.
Podľa ďalšieho výhodného vyhotovenia vynálezu sú pre pripojenie hákm i posuvných stenových dielcov.
pr í padne z celých stenových dielcov k čelnej stene a podvozku, na posuvných stenových dielcoch dielcoch a na podvozku alebo alebo na celých stenových stĺpikoch alebo na stredných strednom portálu usporiadané príložky s okám i, prípadne výstupkam i
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález bude ďalej b1 i žš i e objasnený na príklade vyhotovenia podľa priložených výkresov, na ktorých obr. 1 znázorňuje schémat i cky bokorys po1ov i ce železničného nákladného vozňa podľa vynálezu, obr. 2 vo zväčšenom merítku detail A z obr. 1, obr. 3 vo zväčšenom merítku detail B” z obr.
obr. 4 horizontálny rez
zväčšenom merítku a
obr. 5 horizontálny rez
zväčšenom merítku.
,
detailom A 2 obr. 1 , vo
detailom ••B 2 obr. 1, vo
Príklady vyhotovenia vynálezu
Vozová skriňa železničného nákladného vozňa znázorneného na obr. 1, pozostáva v podstate z ložnej plochy 1_, ktorej horná plocha je rovná, z pevných čelných stien 2, strechy a posuvných stenových dielcov 4 tvoriacich bočné steny železničného nákladného vozňa. Ložná plocha 1 je pritom súčasťou priečnych pozdĺžne podvozku nosníkov nosníky
5, ktorý pozostáva z neznázornených a pozdĺžnych nosníkov, pričom vonkajšie podvozku 5 medzi podvozkovými ústrojenstvami sú vytvorené ako parabolické nosníky so spodným pásom v tvare paraboly.
Každý vo svojej zvislej časti ohraničený horným i
8, dolnými pozdĺžnymi pásm i 9 a če1ným i priečnymi profilmi 10, 1 1 . Medzi hornými pozdĺžnym i pásmi 8, dolnými pozdĺžnymi pásmi 9 a priečnymi pro f ilmi 1 0 s obložením a 11. môžu byť upravené ďalšie priečne profily 12 alebo môžu byť vytvorené ako dvojstenné alebo sendvičové konštrukčné dielce.
Každý horný pozdĺžny pás 8 nesie na svojom konci pri čelnej stene 2 jednu pri lôžku 15, opatrenú okom 16. Na priečnom konci čelnej steny 2 je hore pre každú pri lôžku 15 upravený výstupok 17, vyčnievajúci smerom von, ktorý v zatvorenej polohe posuvných stenových dielcov 4 vyčnieva do oka 16 príložky 15 príslušného horného pozdĺžneho pásu 8.
Každý dolný pozdĺžny pás 9 nesie na svojom pozdĺžnom konci, privrátenom k priečnemu stredu železničného nákladného vozňa, jednu pri lôžku 20, opatrenú okom 21 . Na vonkajšom pozdĺžnom nosníku 6 vozovej skrine je pre každý posuvný stenový dielec 4 pri priečnom strede vozňa na vonkajšej strane pevne usporiadaný jeden výstupok 22, ktorý v zatvorenej polohe posuvných stenových dielcov 4 zasahuje do oka 21 príložky 20 posuvného stenového dielca 4. Na železničnom nákladnom vozni, vybavenom strednými stĺpikmi alebo jedným stredným portálom, môže byť alternatívne výstupok 22 usporiadaný aj na strednom stĺpiku alebo strednom portálu v jeho spodnej časti.
V zatvorenej polohe posuvných stenových dielcov 4 zasahujú výstupky 17 a 22 do oka 16 alebo oka 21 príložiek
15. 20. Pri nadmernom zaťažení čelných stien 2, napríklad pri náraze do nárazníkov, a pri tým spôsobenom posunutiu rohov čelných stien 2 voči podvozku 5 železničného nákladného vozňa, sa uskutoční cez výstupky 17 a 22 a príložky 15 a 20 spojenie hornej rohovej oblasti posuvných stenových dielcov 4 s čelnou stenou 2 na jednej strane a pri priečnom strede železničného nákladného vozňa sa uskutoční spojenie s jeho podvozkom 5 na druhej strane, takže posuvný stenový dielec 4 pôsobí vo svojej vertikálnej časti po diagonále ako ťahová výstuha.
Pri naddvihnutí železničného nákladného vozňa na pozdĺžnych koncoch podvozku 5 pôsobí každý posuvný stenový dielec 4 vo svojej vertikálnej časti pc diagonále od horného krytu bočnej časti 2 ku stredu vozňa do vonkajšieho pozdĺžneho nosníku 6 podvozku 5 po prekonaní vôle v okách 16 a 21 ako tlaková vzpera.
Voľnému otvoreniu a uzatvoreniu posuvných stenových dielcov 4 nie je výstupkami 17 a 22 nijako bránené, pretože veľkosť oka 16 aj 2i je zvolená tak, že nakrúcanie vozňovej skrine, spôsobené hmotnosťou nákladov a nepravidelnosťami pri železničnej prevádzke táto vôľa môže pojať.

Claims (3)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Železničný nákladný vozeň s podvozkom (5), neseným podvozkovými ústrojenstvami (7), ktorý pozostáva v podstate z rovnej ložnej plochy í i) a pozdĺžnych nosníkov i 6), ktoré sú v oblasti medzi podvozkovými ústrojenstvami (7) vytvorené ako parabolické nosníky. ložný priestor je vymedzený čelnými stenami (2), pevne spojenými s podvozkom (5), strechou (3) a bočnými stenami, pozostávajúcimi z výkyvných a posuvných stenových dielcov (4), alebo strechou a výkyvnými a cez seba posuvnými celými stenovými dielcami, tvoriacimi bočné steny, pričom v prostriedku dĺžky medzi posuvnými stenovými dielcami (4) alebo celými stenovými dielcami sú usporiadané pevné stredné stĺpiky alebo jeden pevný portál, vyznačuj úci sa tým, že posuvné stenové dielce (4) alebo celé stenové dielce v zatvorenej polohe sú na svojich pozdĺžnych koncoch pri čelných stenách (2) vo svojej zvislej časti hore spojené hákmi s čelnou stenou (2) a na svojom pozdĺžnom konci, privrátenom k prostriedku dĺžky vozňa, dole spojené hákmi s podvozkom (5) a posuvné stenové dielce (4) alebo celé stenové dielce sú vo svojej vertikálnej časti medzi upevnením pomocou hákov na čelnej stene (2) a upevnením pomocou hákov na podvozku (5) vytvorené na prenos ťahových a tlakových síl.
2. Železničný nákladný vozeň podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že upevnenie pomocou hákov posuvných stenových dielcov '4' a celých stenových dielcov k čelnej stene (2), prípadne k podvozku (5) je vyhotovené s pozdĺžnou vôľou.
3. Železničný nákladný vozeň podľa nárokov 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že pre upevnenie pomocou hákov posuvných stenových dielcov (4) alebo celých stenových dielcov k čelnej stene (2) a k podvozku (5) sú na posuvných stenových dielcoch (4) alebo celých stenových dielcoch a na podvozku (.5) alebo strednom stĺpiku alebo strednom portálu usporiadané príložky (15, 20) s okami ( 16, 20), prípadne výstupkami (17, 22).
SK647-93A 1992-06-26 1993-06-22 Railway goods-wagon SK64793A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4220930A DE4220930A1 (de) 1992-06-26 1992-06-26 Eisenbahngüterwagen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK64793A3 true SK64793A3 (en) 1994-04-06

Family

ID=6461857

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK647-93A SK64793A3 (en) 1992-06-26 1993-06-22 Railway goods-wagon

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0575928B1 (sk)
AT (1) ATE164129T1 (sk)
CZ (1) CZ282311B6 (sk)
DE (2) DE4220930A1 (sk)
FI (1) FI107138B (sk)
HU (1) HU214390B (sk)
NO (1) NO180037C (sk)
PL (1) PL299464A1 (sk)
SK (1) SK64793A3 (sk)

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3312001A1 (de) * 1983-04-02 1984-10-04 Waggon Union Gmbh, 1000 Berlin Und 5900 Siegen Eisenbahngueterwagen

Also Published As

Publication number Publication date
NO932329L (no) 1993-12-27
HUT64897A (en) 1994-03-28
CZ282311B6 (cs) 1997-06-11
CZ127893A3 (en) 1994-01-19
FI932862A (fi) 1993-12-27
PL299464A1 (en) 1994-01-10
ATE164129T1 (de) 1998-04-15
NO180037B (no) 1996-10-28
HU214390B (hu) 1998-03-30
DE4220930A1 (de) 1994-01-05
HU9301872D0 (en) 1993-09-28
FI932862A0 (fi) 1993-06-21
NO932329D0 (no) 1993-06-24
EP0575928A1 (de) 1993-12-29
DE59308268D1 (de) 1998-04-23
NO180037C (no) 1997-02-05
FI107138B (fi) 2001-06-15
EP0575928B1 (de) 1998-03-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4484528A (en) Railway hopper car
US4235170A (en) Railway car underframe end sill
US4759669A (en) Vehicle transporting railroad car with hinged deck section lock
US3205836A (en) Railway car superstructure
US4667604A (en) Autorack railroad car improved bridge plate support structure
US3081716A (en) Railway car
US4864938A (en) Railway freight car
SK64793A3 (en) Railway goods-wagon
US3774552A (en) Railroad car construction with belt rail design
US2567328A (en) Load-carrying structure for vehicles
CN213168077U (zh) 一种底架、车体及漏斗车
EP0616934B2 (de) Lifteinbau in einem mehrstöckigen Schienenfahrzeug
FI79813B (fi) En pao skenor gaoende godsvagn, bestaoende av en genomloepande underram, vars bufferbom pao sidorna utskjuter oever de yttre laengbalkarna och fraon den staengda vagnskorgen.
US2815723A (en) Reinforced bottom structure for railway cars and similar vehicles
RU2819951C1 (ru) Крышка люка железнодорожного полувагона (варианты)
RU228893U1 (ru) Кузов полувагона
US3504638A (en) Freight vehicle
SK64393A3 (en) Flexible weatherproof gangway between two goods-wagon units with height-adjustable roofs
RU46725U1 (ru) Платформа двухъярусная, преимущественно для перевозки автомобилей
US3496885A (en) Freight vehicle having roof supported by prestressed chords
SU1751014A1 (ru) Саморазгружающийс вагон
RU40280U1 (ru) Крытый грузовой вагон
SU1541098A1 (ru) Полувагон дл транспортировки кусковых грузов
DE2250121C3 (de) Stirnwand für geschlossene Eisenbahngüterwagen mit öffnungsfähigen Seitenwänden
RU1779628C (ru) Устройство дл креплени груза в кузове транспортного средства