SK6321Y1 - Folding of the container, the method of loading and unloading, coupling the transport - Google Patents

Folding of the container, the method of loading and unloading, coupling the transport Download PDF

Info

Publication number
SK6321Y1
SK6321Y1 SK50033-2012U SK500332012U SK6321Y1 SK 6321 Y1 SK6321 Y1 SK 6321Y1 SK 500332012 U SK500332012 U SK 500332012U SK 6321 Y1 SK6321 Y1 SK 6321Y1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
container
containers
roof
sidewalls
brackets
Prior art date
Application number
SK50033-2012U
Other languages
English (en)
Other versions
SK500332012U1 (sk
Inventor
Milan Vencel
Ferdinand Casnocha
Original Assignee
Milan Vencel
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Milan Vencel filed Critical Milan Vencel
Priority to SK50033-2012U priority Critical patent/SK6321Y1/sk
Publication of SK500332012U1 publication Critical patent/SK500332012U1/sk
Publication of SK6321Y1 publication Critical patent/SK6321Y1/sk

Links

Landscapes

  • Pallets (AREA)

Abstract

Assemble transfer a container has roof part (1), floor part (2), segmented gates (3) on both faces of the container. Container side walls are formed from two foldable side walls (4) connected the pivots (6). The upper side wall (4) with the roof part (1), and lower side wall (4), with floor part (2) connected by hinges (5). Pivots (6) are outside the connector axis hinge axis (5), on the outside of the container. Sides (4) have a touchpad (7) the mutual abutment and transfer compressive forces upright side walls (4). Sides (4) can be fitted with locks to lock the position of the pivot (6). Upright position of the side walls (4) can ensure at least one short bracket (10) is not greater than the amount distributed, and also reduced the container amplified segment (9) gate (3) to the gate in the closed position gate (3) blocks sidewall (4) into container. It is preferred that the hinges (5) and / or swivels pivot (6) detachable.

Description

Technické riešenie sa týka prepravného kontajnera, ktorý je možné opakovane rozložiť do podoby menej objemného telesa pri preprave prázdneho kontajnera, a ktorý je možné naspäť poskladať do funkčného stavu s plným vnútorným objemom. Predmetom technického riešenia je aj nový spôsob nakladania a vykladania prepravného kontajnera a tiež spriahadlo na prepravu kontajnera v rozloženej polohe.
Doterajší stav techniky
Pri preprave nákladov sa už desaťročia používajú kontajnery, ktoré chránia tovar pred poškodením a zároveň významne zefektívňujú logistiku a manipuláciu pri preprave. Sú známe ISO kontajnery, ktoré majú normalizované rozmerové rady a sú určené na prepravu loďou, motorovými vozidlami, železnicou aj lietadlami. Keďže globalizáciou vyvolané spoločenské zmeny viedli k zintenzívneniu dopravy a kontajnery sa po vyložení tovaru vracajú naspäť prázdne, vznikli návrhy zložiteľných kontajnerov, ktoré je možné v prázdnom stave prepravovať so zmenšenými nárokmi na priestor.
Nevýhodu klasických pevných kontajnerov je tiež ich stály a nerozoberateľný tvar, kedy sa po prípadnej havárii alebo inej poruche stáva kontajner ďalej nepoužitei’ný a len veľmi ťažko opraviteľný.
Sú známe skladateľné kontajnery ako napríklad podľa W09928215 (Al), W02010075607, GB1007196 (A), ktoré si však vyžadujú zložitú obsluhu a rozoberanie pevných krídlových brán, ktoré sú ťažké a manipulácia s nimi je náročná.
Tiež sú známe riešenia podľa W02006024104 (Al), ktoré používajú brány s vodorovne umiestnenou osou otáčania, čo komplikuje obsluhu otvárania a zatvárania a tiež zhoršuje možnosti nakladania a vykladania.
Iné známe riešenia ako WO2007124623 (All), EP1277673 (Al) sa snažia zvýšiť ohybovú tuhosť spojenia bočníc, ale sa vyznačujú komplikovanosťou a malou spoľahlivosťou. Iný podľa W02010104378 (Al) používajú na aretáciu bočníc systém pák a ťahadiel, čo je však komplikované a náročné na údržbu. Tiež známe riešenie podľa EP0255I94 (A2) používa priečne výstuhy, ktoré sú náročné na obsluhu a zhoršujú prístup pri nakladaní a vykladaní kontajnera.
Podstata technického riešenia
Uvedené nedostatky v podstatnej miere odstraňuje skladateľný prepravný kontajner zahŕňajúci strešný diel, podlahový diel, segmentovanú bránu na čele kontajnera a dva páry skladacích bočníc, ktoré sú pántmi spojené so strešným dielom a podlahovým dielom, a kde skladacie bočnice sú vzájomné spojené otočnými čapmi podľa tohto technického riešenia, ktorého podstata spočíva v tom, že otočné čapy vzájomného spojenia bočníc majú os mimo spojnice osi pántu horného a dolného spojenia bočníc so strešným dielom a podlahovým dielom a to na vonkajšej strane kontajnera a bočnice aspoň v zóne umiestnenia otočných čapov majú dotykové plochy na vzájomné dosadnutie a prenos tlakových síl vo vzpriamenej polohe bočníc. Týmto usporiadaním sa dosiahne stav, kedy tlakové sily zo strešného dielu tlakového sily z hmotnosti nastohovaných kontajnerov sú prenášané z hornej bočnice na spodnú bočnicu prostredníctvom dotykovej plochy bočníc. Keďže výslednica tlakových síl v mieste vzájomného spojenia bočníc je prenášaná stredom tejto plochy, dochádza k vytváraniu silového momentu, ktorý sa snaží bočnice plne otvoriť do vzpriamenej polohy. Moment je priamo úmerný veľkosti vyosenia otočného čapu od stredu dotykovej plochy a od veľkosti pôsobiacej sily. Zväčšovanie tlakovej sily zhora, napríklad pri dynamickom zaťažení, pri stohovaní kontajnerov a podobne teda napomáha udržaniu kontajnera vo funkčnej polohe so vzpriamenými bočnicami. V doteraz známych riešeniach na to slúžili rozmanité a zložité pomocné konštrukcie, lanové sústavy, západky a podobne, ktoré mali len nepriamy a nestabilný účinok.
Výhodné bude, ak sa osi otočných čapov umiestnia v podstate v rovine vonkajšej plochy bočníc.
Z hľadiska dosiahnutia malých hodnôt tlaku v dotykových plochách bočníc bude vhodné, ak dotykové plochy budú tvorené pozdĺž celej dĺžky kontajnera. Môže sa to dosiahnuť napríklad pomocou pozdĺžnych U profilov, ktoré sú súčasťou bočníc po jej okrajoch.
Na zvýšenie bezpečnosti môžu byť bočnice vybavené zámkami, ktoré aretujú polohu otočných čapov a to napríklad pomocou príložiek, ktoré sú zasunuté v prievlakoch hornej a spodnej bočnice. Prievlaky môžu byť pripevnené na stojkách bočníc v čelných rovinách kontajnera. Príložky majú vysokú ohybovú tuhosť pri ohybe v osi otočného čapu. Ak budú umiestnené na čelách kontajnera, budú dobre prístupné pri otváraní brány.
Tlaková sila pôsobiaca zhora nadol má tendenciu kontajner rozložiť až vtedy, ak sú bočnice vtiahnuté do vnútra kontajnera tak, že os otočného čapu prejde cez rovinu spájajúcu os horného a dolného pántu, ktorými
SK 6321 Υ1 sú bočnice pripojené k strešnému dielu a k podlahovému dielu. Vôle v bočnom vedení segmentovanej brány môžu byť nastavené tak, že pri zavretej bráne segmenty nachádzajúce sa približne v rovine otočných čapov znemožňujú vtiahnutiu bočnice dovnútra do miery, kedy by tiaž horného rámu vyvolávala vpadnutie bočníc dovnútra kontajnera. Bočné dráhy brány môžu mať v stredovej vodorovnej rovine kontajnera nastaviteľné dorazy, ktoré sa budú opierať o priľahlý okraj segmentu brány. Tento segment môže mať zosilnenú konštrukciu, môže mať vo svojom vnútri pripevnenú rúrku prechádzajúcu pozdĺž segmentu. Konce rúrky môžu mať zakončenie pomocou klzných nábehov, ktoré sa primeranou vôľou dostanú do priľahlej polohy s dorazmi v bočných dráhach vedenia segmentov brány. Týmto výhodným usporiadaním sa dosiane zvýšenie stability bočníc vo vzpriamenej polohe počas prepravy tovarov, kedy sa dajú predpokladať zvýšené dynamické sily. Z hľadiska dimenzovania rozmerov a vôlí bude výhodné, ak zosilnený segment brány v zavretej polohe brány blokuje také vychýlenie bočnice dovnútra kontajnera, pri ktorom by sa os otočného čapu presunula cez spojnicu horného a dolného pántu bočníc.
Strešný diel môže mať podobu zváraného rámu s plechovou výplňou, kde v ráme na strane čela kontajnera je uložené bočné vedenie segmentov brány. Keďže je výška strešného dielu vyššia ako hrúbka segmentov brány, je možné celú bránu schovať v priestore strešného diela bez toho, aby otvorená brána zvyšovala výšku a priestorové nároky rozloženého kontajnera. Brána môže byť vybavená zámkom a prvkom na plombovanie záveru. Segmenty brány môžu byť smerom nahor nadľahčované pružinami, ktoré budú uľahčovať vysúvanie segmentov nahor.
Ak sa chce zvýšiť užívateľská hodnota kontajnera, môžu sa otočné čapy a/alebo pánty vytvoriť tak, že sú rozoberateľné, napríklad pomocou vyberateľných kolíkov. Týmto usporiadaním sa dosiahne jednoducho postupná rozložiteľnosť na jednotlivé samostatné diely a umožní sa tým výmena poškodeného dielu kedykoľvek počas prevádzky. Poškodený diel sa uvoľní od okolitých dielov vybraním kolíka v otočných čapoch a/alebo v pántoch, diel sa vyberie z telesa kontajnera a nahradí novým alebo nepoškodeným dielom.
Vyberateľné kolíky tiež umožňujú mazanie otočných čapov a/alebo pántov, čím sa dosiahne vyššia životnosť kontajnera. Na mazanie otočných prvkov, najmä pántov a otočných čapov, môžu slúžiť aj masteničky, cez ktoré údržba natlačí mazivo na rotačné plochy pántov a/alebo otočných čapov. Otočné čapy majú vysokú životnosť, keďže tlakové sily v plnej prepravnej polohe sú prenášané dotykovými plochami bočníc.
Na dosiahnutie zvýšenej torznej tuhosti v osi pozdĺž kontajnera a na dosiahnutie zvýšenej tuhosti rohov bude výhodné, nie však nevyhnutné, ak z dolného a/alebo z horného rámu vychádza krátka stojina tvoriaca pevnú konzolu s výškou neprevyšujúcou výšku rozloženého kontajnera v prepravnej polohe, pričom konzola má spojovací prvok na spojenie s priľahlou bočnicou vo vzpriamenej polohe. Konzola môže byť privarená v rohu dolného a/alebo horného rámu tak, že kolmo vychádza z rámu a bočnica svojím okrajovým rámom zapadne pri vzpriamení do konzoly, kde sa poloha ešte zaistí spojovacím prvkom. Bude výhodné, ak kontajner bude mať viacero takýchto konzol, výhodne štyri v rohoch dolného rámu a štyri v rohoch horného rámu. Ich výška môže byť alebo polovičná z výšky rozloženého kontajnera v prepravnej polohe, alebo môže byť približne vo výške rozloženého kontajnera v prepravnej polohe, a v takom prípade sú horné konzoly osovo posunuté pozdĺž okraja horného rámu oproti dolným konzolám zo spodného rámu. Pri rozložení kontajnera do prázdnej prepravnej polohy sa konzoly vyhnú vzájomnej kolízii a nezvyšujú prepravnú výšku kontajnera v zloženej polohe. Opísané technické prvky zabezpečia vysokú tuhosť kontajnera aj v polohe, kedy je brána otvorená dokorán a nemá možnosť prispievať k torznej tuhosti. To umožňuje aj nový spôsob vykladania a plnenia kontajnerov, kedy tieto sú zoradené za sebou v jednej línii, priblížené svojimi čelami a susediace brány sú otvorené. Z kontajnerov sa týmto vytvorí akoby tunel, priebežným prechádzaním cez kontajnery sa postupne môžu tieto kontajnery nakladať s prístupom len z jednej strany línie, alebo aj z dvoch strán, z oboch koncov línie zoradených kontajnerov. Takto je napríklad možné nakladať a vykladať kontajnery zostávajúce na železničných vagónoch alebo na korbe nákladného vozidla, alebo kontajnery uložené na skíadisku za sebou bez toho, aby sa museli kontajnery celé prekladať na voľnejší priestor.
Opísaným technickým riešením sa dosiahne vysoká tuhosť kontajnera aj vysoká stabilita bočníc vo vzpriamenej pracovnej polohe. Zároveň sa podstatne zjednodušujú premeny kontajnera do prázdnej prepravnej podoby a potom do plno objemovej podoby. Na zmeny, rozloženie a postavenie kontajnera je postačujúci dvojčlenný personál, kde jedna osoba obsluhuje zdvíhací prostriedok a druhá osoba manipuluje s kontajnerom.
Kontajner sa otvorí vysunutím aspoň jednej brány smerom nahor, kedy sa segmenty brány prostredníctvom bočného vedenia zasunú do strešného dielu. Vyíoženie kontajnera bude prebiehať rovnako ako doteraz, alebo sa môžu vykladať a nakladať kontajnery zoradené do jednej línie v tesnej blízkosti za sebou. V takom prípade sa otvoria obe brány kontajnera a z kontajnerov sa vytvorí priebežný tunel, do ktorého sa vnáša tovar alebo z ktorého sa vynáša tovar cez čelo krajného kontajnera. Tento spôsob vykladania a nakladania je umožnený práve použitím dvoch segmentovaných brán, ktoré na rozdiel od klasických krídlových brán nezaberajú v otvorenej polohe miesto pred kontajnerom. Priestor medzi otvorenými kontajnermi sa môže prepojiť pomocou nájazdovej platne, ktorá sa položí na podlahové diely susediacich kontajnerov. Výhoda skladateľného kontajnera sa prejaví aj v tom, že sa prázdne kontajnery v zoradenej línii môžu rozložiť a po ich streš
SK 6321 Υ1 ných dieloch sa môže obsluha pohybovať a vykladať alebo nakladať susediaci, aj tesne postavený kontajner. Vykladanie alebo nakladanie kontajnera môže byť v prípade nutnosti sprevádzané aj rozobratím potrebných častí kontajnera a to vďaka rozoberateľným otočným čapom a pántom. Môže sa to využiť pri rozmerných predmetoch, ktoré je problematické bez poškodenia vložiť do kontajnera. Napríklad prepravovaný stroj, ktorého rozmery sú len o málo menšie ako vnútorné rozmery kontajnera, sa môže doň vložiť žeriavom cez odložený strešný diel. Ten sa následne pripevní ku kontajneru.
Po úplnom vyprázdnení kontajnera sa obsluha uistí, že obe brány sú úplne zasunuté do priestoru strešného dielu. Potom uvoľní zámky otočných čapov, ak má kontajner takéto zámky. Tiež uvoľní spojovacie prvky konzol, čím sa bočnice uvoľnia z aretovanej polohy, ale zostanú naďalej vo vzpriamenej polohe, keďže hmotnosť strešného dielu stabilizuje polohu bočníc. Následne obsluhujúca osoba zboku zatlačí na bočnicu, aby sa os otočného čapu posunula dovnútra kontajnera. Môže na to použiť jednoduchý nástroj, ako je kladivo alebo rúčka lopaty a podobne. Strešný diel následne padne nadol, alebo je pri poklese pridržiavaný zdvíhacím prostriedkom, napríklad stohovacím žeriavom alebo vozíkom. Pri skladaní sa použije opačný postup, pričom strešný diel sa nadvihuje stohovacím žeriavom alebo zdvižným vozíkom, alebo iným prostriedkom, ktorý sa používa na manipuláciu s kontajnerom.
Na rovnakej technickej myšlienke rozkladania kontajnerov je založené aj spriahnutie rozložených prázdnych kontajnerov pri ich preprave a/alebo manipulácii, ktorého podstata spočíva v tom, že aspoň dva rozložené kontajnery položené na sebe sú spriahnuté aspoň dvoma, výhodne štyrmi spriahadlami, ktoré v rohových zónach vertikálne spájajú rozložené kontajnery do jedného celku. Jedno spriahadlo na uskutočnenie tohto spriahnutia má spojovací prvok pre každú vrstvu rozložených prázdnych kontajnerov, pričom spojovacie prvky jednotlivých vrstiev sú prepojené ťahadlom. Z hľadiska jednoduchej obsluhy bude výhodné, ak spojovacie prvky budú oddeliteľné od ťahadla a každý zvlášť bude možné zapojiť do spojovacej kocky v rohu kontajnera. Spojovací prvok môže mať hák alebo tvarovaný palec. Keďže normalizovaný otvor v spojovacej kocke v rohu kontajnera má okrúhly pretiahnutý tvar, bude vhodné najmä riešenie, pri ktorom spojovací prvok má palec, ktorého hlava má prierez zodpovedajúci otvoru v spojovacej kocke, pričom hlava je s telom spojovacieho prvku spojená prostredníctvom krku, ktorý má menší rozmer, ako je rozmer otvoru v spojovacej kocke kontajnera. To umožní vložiť palec dovnútra kocky a pootočiť ho o približne 90°, vďaka čomu sa palec ukotví vnútri spojovacej kocky a nie je ho možné bez pootočenia vytiahnuť von. Práve toto pootočenie však v prepravnej polohe bude blokované tým, že spojovací prvok bude prepojený s ťahadlom. Už pri spriahnutí dvoch prázdnych rozložených kontajnerov dôjde k vylúčeniu rotačnej voľnosti v osiach palcov, a tým sa dosiahne spoľahlivé ukotvenie palcov v spojovacích kockách.
Spriahadlo môže mať podobu profilovej tyče, do ktorej sa navlečú rúrky. Na rúrkach sú privarené palce. Profilová tyč a rúrka môžu mať rôzny tvar prierezu, napríklad kruhový, eliptický alebo pravouhlý a profilová tyč môže byť plná alebo dutá, alebo môže mať prierez U profilu alebo C profilu a podobne. Aspoň dva spojovacie prvky na koncoch ťahadla budú prispôsobené na pevné spojenie s ťahadlom, napríklad pomocou zvemého trecieho spoja. Bude výhodné, ak každý spojovací prvok bude mať takýto trecí prvok, napríklad v podobe skrutky, ktorá sa dovnútra rúrky doťahuje oproti ploche ťahadla. Tým sa dosiahne univerzálnosť a jednotnosť všetkých použitých spojovacích prvkov s palcami.
Rozložené prázdne kontajnery sú poukladané na seba, dotýkajú sa navzájom najmä spojovacími kockami v rohoch. Môže sa poukladať na seba viacero kontajnerov, výhodne nie však výlučne šesť prázdnych kontajnerov. Spriahadlo sa použije na to, aby sa z týchto samostatných telies vytvorilo jedno teleso s tvarom a objemom jedného poskladaného plného kontajnera. Obsluha najskôr do štyroch rohových kociek jednej vrstvy vloží spojovacie prvky a pootočí ich do zamknutej polohy. Môže ísť napríklad o spodné, podlahové spojovacie kocky najspodnejšieho rozloženého kontajnera a vrchné, strešné spojovacie kocky najvrchnejšieho kontajnera. Pri kontajneroch v medzivrstvách je v podstate jedno, ktoré spojovacie kocky sa využijú. Spojovacie prvky sú po zasunutí a pootočení v jednej vertikálnej línii. Cez vnútro rúrok spojovacích prvkov obsluha zasunie ťahadlo. Ťahadlo môže mať na konci doraz v podobe osadenia, ktoré sa oprie o posledný spojovací prvok. Rúrky spojovacích prvkov majú závitový otvor, cez ktorý sa priťahuje skrutka k ťahadlu.
Všetky spriahnuté prázdne kontajnery je možné prenášať a kotviť ako jeden celok, čo podstatne zrýchľuje a zjednodušuje obsluhu. Keďže viaceré typy žeriavov a manipulátorov v prekladiskách pracujú s využitím horných spojovacích kociek, bude výhodné, ak ťahadlo bude vybavené vlastnou spojovacou kockou, ktorá bude suplovať obsadenú hornú spojovaciu kocku. Iným riešením bude ponechať horné spojovacie kocky voľné a spojovacie prvky budú pri hornom prázdnom kontajneri využívať spodné, podlahové spojovacie kocky. Potom bude potrebné zablokovať možnosť skladania horného kontajnera pri zdvíhaní celej spriahnutej zostavy. Môže sa tak urobiť pomocnými prostriedkami v podobe zväzovacích lán alebo popruhov na hornom prázdnom kontajneri alebo vo výhodnom usporiadaní sa môžu na to využiť rohové konzoly, ktoré sú použité na zvýšenie ohybovej tuhosti vzpriamených bočníc. V konzolách budú otvory, ku ktorým budú v rozloženom prázdnom stave priľahlo umiestnené otvory v strešnom diele a/alebo v podlahovom diele. Cez otvory sa prestrčí kolík alebo skrutka a ťahová sila z horných spojovacích kociek sa bude prenášať cez konzoly, nebude vzpriamovať bočnice.
SK 6321 Υ1
Prehľad obrázkov na výkresoch
Technické riešenie je bližšie vysvetlené pomocou obrázkov 1 až 10. Vyobrazený pomer veľkostí strán kontajnerov je len ilustratívny. Rozmerové pomery na obrázkoch nie je možné vykladať ako zužujúce rozsah ochrany.
Na obrázku 1 je axonometrický pohľad na kontajner v plnom stave so zatvorenými bránami a so zosilneným segmentom brány.
Na obrázku 2 je znázornený priestorový pohľad na kontajner s otvorenou bránou.
Na obrázku 3 je pohľad na čiastočne sklopené bočnice v procese rozloženia kontajnera do prázdnej, zmenšenej podoby. Šípky ukazujú smer pohybu pri rozkladaní do prázdnej podoby. Konzoly nie sú pre prehľadnosť na tomto obrázku zachytené.
Na obrázku 4 je detail otočného čapu bočníc s dotykovými plochami v zábere.
Obrázok 5 znázorňuje čiastočne sklopenú polohu otočného čapu.
Na obrázku 6 je pohľad na kontajner v zloženom, prázdnom stave.
Na obrázku 7 je znázornené zoradenie troch kontajnerov do jednej línie na vykladanie a nakladanie. Počet zoradených kontajnerov nie je v podstate obmedzený.
Obrázok 8 vyobrazuje šesť prázdnych kontajnerov, ktoré sú spojenie spriahladlom, kde spriahadlo má vlastnú spojovaciu kocku.
Na obrázku 9 je detail spojovacieho prvku pre spriahadlo s C profilom ťahadla.
Na obrázku 10 je vyobrazené vloženie hlavy palca do otvoru v spojovacej kocke. Šípka ukazuje otáčanie spojovacieho prvku pred vsadením ťahadla.
Obrázok 11 zachytáva spojovací prvok a potočenie hlavy palca v spojovacej kocke, nasledovať môže vloženie ťahadla.
Obrázok 12 znázorňuje spriahadlo, kde cez spojovacie prvky je nasunuté ťahadlo zaistené skrutkovými spojmi.
Príklady uskutočnenia
Príklad 1
Skladateľný prepravný kontajner podľa tohto príkladu na obrázkoch 1 až 10 má vonkajšie rozmery normalizovaného 20-stopového kontajnera. V rohoch má skladateľný prepravný kontajner spojovacie kocky 14 vyrobené ako klasické odliatky. Strešný diel 1 má výšku rámu zvolenú tak, že v ňom sú pripevnené aj koľajnice, v ktorých sa pohybujú segmenty brány 3. Obe brány 3 na čelách sú nadnášané torznými navijakmi, ktoré zabezpečujú kontrolovaný pohyb brán 3. Brány 3 sa vkladajú do koľajiska rámu strešného diela 1 zvnútra, cez montážne otvory v ráme, ktorými je možné ich v prípade poškodenia jednoducho vymeniť. Bočnice 4 majú krajové stĺpiky z valcovaného U profilu, ku ktorému je privarený L profil prostredníctvom prerušovaného zvaru. K U profilom sú privarené otočné čapy 6. Každá bočnica 4 má v tomto príklade dva krajné stĺpiky a jeden stredový stĺpik, vždy s pántom 5 a otočným čapom 6. Stĺpiky sú privarené k rámu bočnice 4, kde sú výrezy, ktoré umožňujú rozoberať otočné čapy 6 vyberaním kolíka 8. Rám je tvorený oceľovým profilom, napríklad UPE 50 s výplňou trapézovým plechom.
Otočné čapy 6 majú os mimo spojnice osi pántu 5 horného a dolného spojenia bočníc 4 so strešným dielom 1 a podlahovým dielom 2 a to na vonkajšej strane kontajnera. Bočnice 4 majú dotykové plochy 7 na vzájomné dosadnutie a prenos tlakových síl. Dotykové plochy 2 sú vytvorené ramenami U profilov rámu. Krajné stĺpiky majú zámky na aretáciu otočných čapov 6 vo vzpriamenej polohe.
Brána 3 má jeden zosilnený segment 9, ktorý má z vnútornej strany privarenú pozdĺžnu rúrku. Na priľahlom mieste koľajnicového vedenia má toto vedenie dorazy, ktoré zmenšujú bočnú vôľu medzi segmentom a bočným vedením. Obe brány 3 majú aj klasický zámok a oká na prevlečenie plomby.
Všetky otočné čapy 6 sú rozoberateľné tak, že kolík 8 je po odistení možné úplne vysunúť, čomu je prispôsobená priestorová voľnosť okolitých prvkov. Kolík 8 je vybavený drážkami, v ktorých je mastivo. Pánty 5 sú tiež vybavené mazacími nábojmi, do ktorých je možné natlačiť mastivo.
K rámu podlahového dielu 2 sú privarené štyri konzoly 10 z U profilu. Ich výška sa rovná výške skladateľného prepravného kontajnera v zloženom prázdnom stave. Podobné štyri konzoly 10 sú privarené k strešnému dielu L Proti konzolám 10 vychádzajúcim z podlahového dielu 2 sú horné konzoly 10 posunuté o rozmer šírky použitého U profilu, vďaka čomu konzoly 10 pri rozkladaní nemajú priestorové kolízie. Vo všetkých konzolách 10 sú otvory a spojovacie prvky 11 na vzájomné spojenie v rozloženom stave ako aj na spojenie s bočnicami 4 vo vzpriamenej polohe.
Pri nakladaní alebo vykladaní sa viaceré kontajnery zoradia čelami za sebou do jednej línie, pričom ich vzdialenosť čiel je menšia ako polovica šírky kontajnera. Brány 3 kontajnerov sa otvoria a kontajnery sa potom nakladajú alebo vykladajú cez čelo krajného kontajnera alebo cez dve čelá krajných kontajnerov. Pritom
SK 6321 Υ1 prázdne kontajnery tvoria tunel, cez ktorý sa susediace kontajnery nakladajú alebo vykladajú. Okraje podlahových dielov 2 sa môžu spojiť do rovín preložením spojovacích platní. Nakladať sa môže z oboch strán línie zoradených kontajnerov súčasne od stredu smerom ku koncom línie alebo sa môže vykladať z oboch strán línie smerom ku stredu línie. Pri nakladaní alebo vykladaní sa použije zdvižný vozík, ktorý prechádza tunelom z otvorených kontajnerov.
Príklad 2
Spriahadlo podľa obrázkov 8 až 11 pozostáva z jedného ťahadla 12 a šiestich spojovacích prvkov 11. Telo spojovacieho prvku Uje vyrobené z rúrky obdĺžnikového prierezu. K telu spojovacieho prvku Uje privarený vykovaný palec 13, ktorý má hlavu pretiahnutého tvaru. Pretiahnutá línia hlavy je orientovaná rovnobežne s osou rúrky spojovacieho prvku H.. Vnútri rúrky je privarená matica, do nej je vložená skrutka. Spojovací prvok sa pootočí o 90° v osi krku, čo umožní vložiť palec 13 dovnútra spojovacej kocky 14 skladateľného prepravného kontajnera. Po vložení sa celý spojovací prvok 11 pootočí tak, aby os rúrky bola vertikálna. Potom sa všetkých šesť spojovacích prvkov 11 v jednom rohu prepojí ťahadlom 12. Ťahadlo 12 sa prestrčí do rúrok a zaistí sa zatiahnutím skrutiek.
Priemyselná využiteľnosť
Priemyselná využiteľnosť je zrejmá. Podľa tohto technického riešenia je možné opakovane vyrábať a používať skíadateľné prepravné kontajnery a je tiež možné používať spriahadlo pri preprave viacerých skladateľných prepravných kontajnerov v prázdnom stave.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (24)

1. Skladateľný prepravný kontajner zahŕňajúci strešný diel (1), podlahový diel (2), segmentovanú bránu (3) na čele kontajnera a dva páry skladacích bočníc (4), ktoré sú pántmi (5) spojené so strešným dielom (1) a podlahovým dielom (2) a kde skladacie bočnice (4) sú vzájomné spojené otočnými čapmi (6), vyznačujúci sa tým, že otočné čapy (6) vzájomného spojenia bočníc (4) majú os mimo spojnice osi pántu (5) horného a dolného spojenia bočníc (4) so strešným dielom (1) a podlahovým dielom (2) a to na vonkajšej strane kontajnera a bočnice (4) majú dotykové plochy (7) na vzájomné dosadnutie a prenos tlakových síl vo vzpriamenej polohe bočníc (4).
2. Skladateľný prepravný kontajner podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že dotykové plochy (7) bočníc (4) sa nachádzajú v zóne umiestnenia otočných čapov (6), výhodne sú vytvorené na bočnici (4) pozdĺž celej dĺžky kontajnera.
3. Skladateľný prepravný kontajner podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že os otočného čapu (6) sa nachádza v rovine vonkajšej plochy bočnice (4).
4. Skladateľný prepravný kontajner podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že bočnice (4) sú vybavené zámkami na aretáciu otočných čapov (6).
5. Skladateľný prepravný kontajner podľa nároku 4, vyznačujúci sa tým, že zámok pozostáva z príložky a dvoch prievlakov, kde jeden prievlak je na okraji jednej bočnice (4) a druhý prievlak je na okraji druhej bočnice (4) a príložka v zasunutej polohe spája oba prievlaky.
6. Skladateľný prepravný kontajner podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa tým, že má dve segmentované brány (3), jednu na každom čele kontajnera a segmenty brány (3) sú vedené v bočnom vedení, ktoré hore cez oblúk prechádza do strešného dielu (1), výhodne do priestoru ohraničeného vrchnou a spodnou rovinou strešného dielu (1).
7. Skladateľný prepravný kontajner podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 6, vyznačujúci sa tým, že aspoň jeden segment (9) brány (3) je zosilnený na prenos tlakových síl pozdĺž zosilneného segmentu (9) a bočné vedenie je na miestach priľahlých k polohe zosilnenému segmentu (9) v polohe zavretej brány (3) vybavené dorazom, výhodne nastaviteľným dorazom.
8. Skladateľný prepravný kontajner podľa ktoréhokoľvek z nárokov laž 7, vyznačujúci sa tým, že brána (3) je vybavená zámkom a/alebo prvkom na plombovanie uzáveru.
9. Skladateľný prepravný kontajner podľa ktoréhokoľvek z nárokov laž8, vyznačujúci sa tým, že otočné čapy (6) a/alebo pánty (5) sú rozoberateľné, výhodne pomocou vyberateľných kolíkov (8).
10. Skladateľný prepravný kontajner podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 9, vyznačujúci sa tým, že pánty (5) a/alebo otočné čapy (6) sú vybavené mastenicou.
11. Skladateľný prepravný kontajner podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 10, vyznačujúci sa tým, že z podlahového dielu (2) a/alebo zo strešného dielu (1) kolmo vychádza aspoň jedna konzola (10),
SK 6321 Υ1 ktorej výška nepresahuje výšku rozloženého kontajnera v prepravnej polohe so zborenými bočnicami (4), a konzola (10) a/alebo bočnica (4) je vybavená spojovacím prvkom (11) na spojenie bočnice (4) s konzolou (10) vo vzpriamenej polohe zodpovedajúcej poskladanému kontajneru v plnej podobe.
12. Skladateľný prepravný kontajner podľa nároku 11, vyznačujúci sa tým, že má štyri páry konzol (10), štyri konzoly (10) vychádzajú so strešného dielu (1), štyri konzoly (10) vychádzajú z podlahového dielu (2), pričom konzoly (10) sú umiestnené v rohoch kontajnera a konzoly (10) umiestnené v rovnakom rohu sú v nárysnej rovine kontajnera vzájomne posunuté.
13. Skladateľný prepravný kontajner podľa nároku 12, vyznačujúci sa tým, že konzoly (10) sú vybavené otvormi na spojenie spodných konzol (10) so strešným dielom (1) a/alebo na spojenie horných konzol (10) s podlahovým dielom (2).
14. Skladateľný prepravný kontajner podľa ktoréhokoľvek z nárokov laž 13, vyznačujúci sa tým, že bočnice (4) majú rám so stojkami, v rámoch je tvarovaná plechová výplň a stojky sú vybavené pántmi (5) a otočným čapom (6).
15. Spôsob nakladania a vykladania kontajnera s bočnicami (4), strešným dielom (1), podlahovým dielom (2) a bránami (3) na oboch čelách kontajnera, vyznačujúci sa tým, že sa použijú segmentované brány (3) vedené v bočných vedeniach do priestoru strešného dielu (1), viaceré kontajnery sú čelami za sebou zoradené do jednej línie, pričom ich vzdialenosť čiel je menšia ako polovica šírky kontajnera, brány (3) kontajnerov sa otvoria, kontajnery sa nakladajú alebo vykladajú cez čelo krajného kontajnera alebo cez dve čelá krajných kontajnerov, prázdne kontajnery tvoria tunel, cez ktorý sa susediace kontajnery nakladajú alebo vykladajú, alebo sa aspoň jeden prázdny kontajner rozloží do zníženého stavu a jeho strešný diel je pochôdzný pre obsluhu vykladania alebo nakladania.
16. Spôsob nakladania a vykladania kontajnera podľa nároku 15, vyznačujúci sa tým, že po otvorení brán (3) sa okraje podlahových dielov (2) spoja do rovín preložením spojovacích platní.
17. Spôsob nakladania a vykladania kontajnera podľa nároku 15 alebo 16, vyznačujúci sa tým, že sa nakladá z oboch strán línie zoradených kontajnerov súčasne od stredu smerom ku koncom línie alebo sa vykladá z oboch strán línie smerom ku stredu línie.
18. Spôsob nakladania a vykladania kontajnera podľa ktoréhokoľvek z nárokov 15 až 17, vyznačujúci sa tým, že sa použije zdvižný vozík, ktorý prechádza tunelom z otvorených kontajnerov.
19. Spriahnutie skladateľných prepravných kontajnerov pri ich preprave v prázdnom stave, kde skladateľné prepravné kontajnery sú na sebe položené aspoň v dvoch vrstvách, vyznačujúce sa tým, že aspoň dva kontajnery položené na sebe sú spriahnuté aspoň dvoma, výhodne štyrmi spriahadlami, ktoré v rohových zónach vertikálne spájajú rozložené kontajnery do jedného celku.
20. Spriahadlo na uskutočnenie spriahnutia podľa nároku 19, vyznačujúce sa tým, že má ťahadlo (12) a spojovacie prvky (11), má spojovací prvok (11) pre každú vrstvu rozložených prázdnych kontajnerov, pričom spojovacie prvky (11) jednotlivých vrstiev sú prepojené ťahadlom (12).
21. Spriahadlo podľa nároku 20, vyznačujúce sa tým, že spojovacie prvky (11) sú oddeliteľné od ťahadla (12), každý spojovací prvok (11) je pripojiteľný do spojovacej kocky (14) v rohu kontajnera a spojovací prvok (11) má hák alebo tvarovaný palec (13).
22. Spriahadlo podľa nároku 21, vyznačujúce sa tým, že palec (13) spojovacieho prvku (11) má hlavu s prierezom, ktorý zodpovedá otvoru v spojovacej kocke (14), pričom hlava je s telom spojovacieho prvku (11) spojená prostredníctvom krku, ktorý má menší rozmer, ako je rozmer otvoru v spojovacej kocke (14) kontajnera.
23. Spriahadlo podľa nároku 21 alebo 22, vyznačujúce sa tým, že ťahadlo (12) je tyč s prierezom U alebo C, alebo s rúrkovým uzavretým prierezom, ťahadlo (12) prechádza vnútrom rúrky, ktorá tvorí telo spojovacieho prvku (11) a spojovací prvok (11) je vybavený zvemým skrutkovým spojom na zaistenie spojovacieho prvku (11) na ťahadle (12).
24. Spriahadlo podľa ktoréhokoľvek z nárokov 21 až 23, vyznačujúce sa tým, že ťahadlo (12) má na konci spojovaciu kocku (14).
SK50033-2012U 2012-04-05 2012-04-05 Folding of the container, the method of loading and unloading, coupling the transport SK6321Y1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50033-2012U SK6321Y1 (sk) 2012-04-05 2012-04-05 Folding of the container, the method of loading and unloading, coupling the transport

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50033-2012U SK6321Y1 (sk) 2012-04-05 2012-04-05 Folding of the container, the method of loading and unloading, coupling the transport

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK500332012U1 SK500332012U1 (sk) 2012-07-03
SK6321Y1 true SK6321Y1 (sk) 2012-12-03

Family

ID=46330946

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK50033-2012U SK6321Y1 (sk) 2012-04-05 2012-04-05 Folding of the container, the method of loading and unloading, coupling the transport

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK6321Y1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK500332012U1 (sk) 2012-07-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9896263B2 (en) Collapsible containers
US9718611B2 (en) Collapsible container for consolidated load transportation and associated method for collapsing
EP1567429B1 (en) Collapsible flat rack
RU2584043C2 (ru) Складная интермодальная транспортная платформа
US11618488B2 (en) Foldable container and apparatus for folding and unfolding the same
US20240017913A1 (en) Components and end walls for freight container
EP3061707A1 (en) Novel collapsible container
KR102663431B1 (ko) 컨테이너용 접이식 프레임 및 이의 힌지 부재
JP2020506118A (ja) 折り畳み式インターモーダルコンテナ
CN111511663B (zh) 可折叠集装箱
EP3601105B1 (en) A collapsible intermodal container and a collapsible intermodal container assembly
AU2010100432A4 (en) Collapsible containers
SK6321Y1 (sk) Folding of the container, the method of loading and unloading, coupling the transport
EP3615455A1 (en) A collapsible intermodal container stacker and a stacking system
CN109835625B (zh) 集装箱
GB2368336A (en) A freight container
CN210883614U (zh) 半高软开顶集装箱
GB2303360A (en) Collapsible Shipping Container
PL241053B1 (pl) Platforma do transportu kolejowo-drogowego zwłaszcza dłużycy drewnianej i metalowej
OA19455A (en) Foldable frame for containers and hinged member therefor.