SK56999A3 - Process for preparing hydroxylammonium salts - Google Patents

Process for preparing hydroxylammonium salts Download PDF

Info

Publication number
SK56999A3
SK56999A3 SK569-99A SK56999A SK56999A3 SK 56999 A3 SK56999 A3 SK 56999A3 SK 56999 A SK56999 A SK 56999A SK 56999 A3 SK56999 A3 SK 56999A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
catalyst
palladium
ions
platinum
halogen
Prior art date
Application number
SK569-99A
Other languages
English (en)
Inventor
Lieshout Lambertus H W Van
Peter A C Schevelier
Leonardus Lefferts
Original Assignee
Dsm Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dsm Nv filed Critical Dsm Nv
Publication of SK56999A3 publication Critical patent/SK56999A3/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J27/00Catalysts comprising the elements or compounds of halogens, sulfur, selenium, tellurium, phosphorus or nitrogen; Catalysts comprising carbon compounds
    • B01J27/06Halogens; Compounds thereof
    • B01J27/128Halogens; Compounds thereof with iron group metals or platinum group metals
    • B01J27/13Platinum group metals
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01BNON-METALLIC ELEMENTS; COMPOUNDS THEREOF; METALLOIDS OR COMPOUNDS THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASS C01C
    • C01B21/00Nitrogen; Compounds thereof
    • C01B21/082Compounds containing nitrogen and non-metals and optionally metals
    • C01B21/14Hydroxylamine; Salts thereof
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01BNON-METALLIC ELEMENTS; COMPOUNDS THEREOF; METALLOIDS OR COMPOUNDS THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASS C01C
    • C01B21/00Nitrogen; Compounds thereof
    • C01B21/082Compounds containing nitrogen and non-metals and optionally metals
    • C01B21/14Hydroxylamine; Salts thereof
    • C01B21/1409Preparation
    • C01B21/1418Preparation by catalytic reduction of nitrogen oxides or nitrates with hydrogen

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

/y £69-93
SPÔSOB PRÍPRAVY HYDROXYLAMÓNNYCH SOLÍ
Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu prípravy hydroxylamónnych solí uskutočnených metódou katalytickej redukcie dusičnanových iónov vodíkom v kyslom prostredí v prítomnosti paládia a/alebo platiny ako katalyzátora na nosičovom materiáli.
Doterajší stav techniky
Uvedený postup prípravy je známy z doterajšieho stavu techniky z holandského patentu NL-A-7902291. Avšak nevýhoda tohto postupu spočíva vtom, že po uskutočnení tohto postupu, ktoré trvá relatívne dlhú dobu, to znamená dlhšie než jeden týždeň, použité katalyzátory nevykazujú dobrú selektivitu. Táto skutočnosť je najmä nevýhodná pri aplikácii tohto postupu výroby hydroxylamónnych solí v priemyselnom meradle.
Dôležité použitie týchto hydroxylamónnych solí je v oblasti prípravy oxímov z ketónov alebo aldehydov, najmä pri príprave cyklohexanónoxímu z cyklohexanónu. Na prípravu týchto látok, napríklad cyklohexanónoxímu, sa používa bežne známy cyklický proces. Po uskutočnení tohto postupu sa reakčné médium pufruje kyselinou fosforečnou alebo kyselinou sírovou a soľami odvodenými od týchto kyselín, ako sú napríklad alkalické soli a/alebo amónne soli.
Pri uskutočňovaní tejto hydroxylamónnej syntézy sa dusičnanové ióny prevedú v prítomnosti vodíka na hydroxylamónne ióny, pričom tento proces prebieha podľa nasledujúcej rovnice :
H* + NO3' + 3 H2 -> NH3OH+ + 2 H2O
31204nsT
Podstata vynálezu
Cieľom predmetného vynálezu je vyvinúť postup, pri ktorom by boli použité katalyzátory, ktoré by zachovávali svoju zvýšenú selektivitu voči hydroxylamónnym soliam i po dlhé časové obdobie používania a pri vystavení týchto látok pôsobeniu syntéznych podmienok.
Tento cieľ bol podľa vynálezu celkom neočakávateľne dosiahnutý prídavkom prinajmenšom 0,00025 mmólu halogénových iónov na m2 povrchovej plochy paládia a/alebo platiny použitých ako katalyzátor.
Horný limit použitého množstva halogénových iónov je maximálne 0,004 mmólu na m2 povrchovej plochy paládia a/alebo platiny. Vo výhodnom uskutočnení sú tieto halogénové ióny prítomné v množstve v rozmedzí od 0,001 do 0,002 mmólu halogénových iónov na m2 povrchovej plochy paládia a/alebo platiny.
Pri uskutočňovaní postupu podľa vynálezu je možné použiť ľubovoľné halogény, ako je jód, bróm, chlór a fluór. Vo výhodnom uskutočnení postupu podľa vynálezu sa používajú ióny jódu a/alebo brómu. Tieto halogénové ióny je možné priamo aplikovať na použitý katalyzátor, napríklad spracovaním tohto katalyzátora halogénovou zlúčeninou. Ako príklad týchto halogénových zlúčenín je možné uviesť elementárny jód l2, bróm Br2l chlór Cl2l fluór F2 a ďalej takéto zlúčeniny ako sú jodovodík Hl, bromovodík HBr, soli alkalických kovov a kovov alkalických zemín s jódom, brómom, chlórom a/alebo fluórom, jódované, brómované, chlórované a/alebo fluórované alifatické alebo aromatické uhľovodíky s priamym alebo rozvetveným reťazcom obsahujúce 1 až 12 atómov uhlíka (ako je napríklad metyljodid, etyljodid) alebo zmesi týchto látok. Vo výhodnom uskutočnení podľa vynálezu sa používajú zlúčeniny obsahujúce jód a/alebo bróm.
Toto spracovanie katalyzátora je možné uskutočniť pred zavedením tohto katalyzátora (prípadne obsahujúceho halogén) do reaktora. V alternatívnom uskutočnení je možné toto spracovanie uskutočňovať in situ, pričom v tomto prípade je katalyzátor (či už obsahujúci alebo neobsahujúci
31204 T halogén) už prítomný v reaktore. Tieto vyššie uvedené zlúčeniny (alebo zlúčenina) obsahujúce halogén je možné použiť buď v čistej forme alebo v zriedenej forme, prípadne v rozpustenej forme vo vhodnom rozpúšťadle. Vo výhodnom uskutočnení podľa predmetného vynálezu sa toto spracovávanie uskutočňuje pred zavedením tohto katalyzátora do reaktora.
Množstvo paládia a/alebo platiny, použitého ako katalyzátor, sa obvykle pohybuje v rozmedzí od 0,5 % hmotnostného do 20 % hmotnostných, vzťahujúc na celkovú hmotnosť katalyzátora.
V prípadoch, keď sa používa ako katalyzátor tak platina ako i paládium, je hmotnostný pomer paládia k platine obvykle v rozmedzí od 6 : 4 do 9,9 : 0,1. Vo výhodnom uskutočnení je tento hmotnostný pomer v rozmedzí od 7 : 3 do 9,5 : 0,5.
Ako nosičový katalyzátor sa pre platinu a/alebo paládium ako katalyzátor používa pevný nosičový materiál. V zásade sa dá uviesť, že je možné použiť akýkoľvek nosičový materiál, ktorý je stabilný, to znamená, ktorý sa nerozpustí, neprechádza na práškovú formu, nepremieňa sa na mazľavú formu, nenapučiava, nekoaguluje alebo nerozpadá sa v prítomnosti reakčného média. Ako príklad týchto vhodných nosičových materiálov je možné uviesť aktivovaný uhlík alebo grafit.
Paládium a/alebo platina sa aplikujú na nosičový materiál vo forme kovových častíc. Povrchová plocha týchto kovových častíc sa označuje ako plocha paládia a/alebo platiny. Túto plochu je možné stanoviť pomocou adsorpcie oxidu uhoľnatého CO. Obvykle sa táto plocha paládia a/alebo platiny pohybuje v rozmedzí od 0,5 do 20 m2 na gram použitého katalyzátora.
Tento katalyzátor sa obvykle aktivuje, čo je napríklad známe z holandského patentu NL-A-7604669, a toto aktivovanie sa uskutočňuje uvedením tohto katalyzátora do kontaktu s prinajmenšom jedným kovovým prvkom vybraným zo skupiny zahrňujúcej meď Cu, striebro Ag, zlato Au, kadmium Cd, gadolínium Gd, indium In, tálium TI, germánium Ge, cín Sn, olovo Pb, arzén As, antimón Sb a bizmut Bi, včítane ich zmesí. Podľa predmetného
31204 T vynálezu je rovnako možné použiť zlúčeniny obsahujúce tieto uvažované prvky, ako sú napríklad oxidy, dusičnany, fosforečnany, sírany, vínany, šťavelany, mravenčany a acetáty týchto prvkov. Tieto prvky alebo ich zlúčeniny je možné aplikovať buď priamo na katalyzátor alebo v alternatívnom uskutočnení je možné ich pridať do reakčného média. Veľmi dobrý výsledok sa dosiahne v prípade, že je prítomných 0,01 až 5 miligramov tohto aktivačného prvku alebo prvkov, vybraných alebo vybraného z vyššie uvedenej skupiny, na gram paládia a/alebo platiny.
k
Aktivovanie pomocou jedného alebo viac týchto prvkov uvedených vyššie môže prebehnúť buď pred spracovaním alebo po spracovaní vyššie uvedenými halogénovými zlúčeninami alebo halogénovou zlúčeninou.
Tlak vodíka, pri ktorom sa táto katalytická redukcia dusičnanových iónov uskutočňuje sa obvykle pohybuje v rozmedzí od 0,1 MPa do 5 MPa, vo výhodnom uskutočnení v rozsahu od 0,5 MPa do 2,5 MPa. Tento vodík, ktorý sa používa pri uskutočnení tohto postupu, je možné pred samotným použitím vyčistiť. Toto vyčistenie sa uskutočňuje za použitia napríklad aktívneho uhlia, ktoré sa používa na odstránenie organických znečisťujúcich zložiek, za použitia paládiového katalyzátora, za účelom odstránenia kyslíka, a/alebo za použitia oxidu zinočnatého za účelom odstránenia síry a za použitia zlúčeniny ruténia za účelom konvertovania všetkého prítomného oxidu uhoľnatého CO a oxidu uhličitého CO2. Prípadne je možné do tohto plynného vodíka primiešavať ďalší plyn, ako je napríklad hélium, metán alebo dusík.
Postup prípravy uvedenej hydroxylamónnej soli sa obvykle uskutočňuje pri pH v rozmedzí od 1 do 6, vo výhodnom uskutočnení v rozmedzí od 1 do 4.
Použitá teplota sa obvykle pohybuje v rozmedzí od 20 °C do 90 °C, vo výhodnom uskutočnení sa používa teplota v rozmedzí od 30 °C do 70 °C.
31204 T
Príklady uskutočnenia
Postup výroby hydroxylamónnych solí bude ďalej bližšie objasnený pomocou konkrétnych príkladov uskutočnenia, ktoré sú pravdaže iba ilustratívne a nijako neobmedzujú rozsah tohto vynálezu.
Príklady a porovnávacie príklady
Postupy podľa ďalej uvedených príkladov a porovnávacích príkladov boli uskutočnené v termostatovanom chróm-niklovom oceľovom autokláve s vnútorným priemerom 80 milimetrov, ktorý mal objem približne 300 mililitrov. Tento autokláv bol vybavený štyrmi prepážkami so šírkou 8 milimetrov a šesťlopatkovým turbínovým miešadlom s priemerom 40 milimetrov a prierezom s rozmerom 10x10 milimetrov. Tento autokláv bol prevádzkovaný ako reaktor s trojfázovou suspenziou pri kontinuálnom prietoku kvapaliny a plynných fáz, pričom pevný podiel, práškový katalyzátor, bol udržovaný v autokláve pomocou polytetrafluóretylénového (PTFE) membránového filtra v priestore odvádzania kvapaliny.
Do tohto autoklávu bol zavedený pomocou čerpadla vodný roztok obsahujúci 3,2 mólu/liter NO3' a 3,3 mólu/liter kyseliny fosforečnej ako pufru plus 0,1 mólu/liter hydroxidu sodného. Tento pufor, ktorým bola kyselina fosforečná, bol pred samotným použitím čistený a pred prídavkom roztoku obsahujúceho NO3' vo forme kyseliny dusičnej a/alebo dusičnanu sodného bol spracovaný vodíkom v prítomnosti hydrogenačného katalyzátora, ktorým bolo paládium na aktívnom uhlí, načo bol potom tento roztok sfiltrovaný za účelom odstránenia tohto katalyzátora a znečisťujúcich látok adsorbovaných do tohto katalyzátora.
V autokláve bol udržovaný konštantný objem kvapaliny 115 mililitrov.
Tlak v tomto autokláve bol udržovaný na konštantnej úrovni pomocou tlakového regulátora v mieste odvádzania plynu, pričom tento odplyň bol ochladzovaný pred týmto tlakovým regulátorom a celkové prietokové množstvo tohto odplynu bolo merané za týmto tlakovým regulátorom.
31204 T
Hodnota pH v tomto autókláve bola udržovaná na stálej úrovni 1,8. Aby bola udržaná táto hodnota bol prívod kyseliny do tohto autoklávu upravovaný podľa množstva spotrebovanej kyseliny pri reakcii v tomto autókláve na základe merania pH v odvádzanej kvapaline a podľa tohto bolo upravované množstvo privádzanej nástrekovej kvapaliny do reaktora. Všetky zložky prítomné v tomto odplyne boli analyzované on-line. Koncentrácia plynov, to znamená dusíka, oxidu dusnatého NO a oxidu dusného N2O, ktoré vznikli ako výsledok rôznych vedľajších reakcií a dodatočne prebehnutých reakcií, boli merané v tomto odplyne za použitia metódy plynovej chromatografie. Koncentrácia hydroxylamónnej soli a iónov NH/, vytvorených ako výsledok vedľajších reakcií a dodatočne prebehnutých reakcií a zvyškové množstvo H* bolo určené pomocou automatického titračného zariadenia.
Pri uskutočňovaní každého experimentu bol katalyzátor odvážený pred jeho zavedením do autoklávu. Koncentrácia tohto katalyzátora bola zvolená takým spôsobom aby celková reakčná rýchlosť bola takmer rovnaká vo všetkých uskutočňovaných príkladoch a porovnávacích experimentoch. Každý odborník pracujúci v danom odbore môže túto požiadavku ľahko splniť uskutočnením jednoduchého experimentu. Potom bol tento autokláv uzavretý a inertizovaný pomocou hélia.
Po uskutočnení tejto inertizácie bol tento autokláv natlakovaný na 4 MPa vodíka, načo bol tento autokláv naplnený 115 mililitrami vodného nástreku pomocou čerpadla, čím sa dosiahlo iniciovanie reakcie. Všetky pokusy boli uskutočňované pri teplote 55 °C, pri tlaku 4 MPa a za miešania 1300 otáčok za minútu (rpm). Tieto pokusy boli uskutočňované po dobu dvoch týždňoch s vyššie uvedeným dávkovaním.
Použitý katalyzátor bol aktivovaný pomocou germánia Ge, ktorý bol dávkovaný ako roztok oxidu germaničitého GeO2 vo vode alebo bolo toto germánium rozpustené vo vodnom nástreku oddelene od privádzaného kvapalného nástreku, čo bolo uskutočňované postupne v priebehu uskutočňovania pokusov. Tento oxid germaničitý GeO2 bol použitý
31204 T v koncentrácii 90 alebo 225 miíigramov/liter, pričom z tohto množstva 5 až 10 mililitrov bolo pridané do autoklávu v každom aktivačnom stupni. Dávkované množstvo bolo 2 mililitre/minútu v prvom stupni 1,5 až 5 mililitrov/minútu v ďalších stupňoch. Počas aktivovania bol prívod kvapalného nástreku do autoklávu zastavený. Prvá dávka približne 0,0625 Ge ML (ML je skratka termínu „monolayer“, čiže monovrstva) bola uskutočnená v intervale niekoľkých minút (v intervale 1 až 10 minút) po zahájení každého experimentu, načo nasledoval prídavok rovnakého množstva po 48 hodinách až na celkovú úroveň 0,125 ML, načo potom bolo dávkované 0,06 Ge ML každých 48 hodín na celkovú úroveň 0,25 ML.
Termín „monovrstva“ je definovaný nasledujúcim spôsobom: plná Ge monovrstva zodpovedá počtu atómov paládia Pd a/alebo platiny Pt na povrchu kovu. Tento počet je možné určiť pomocou chemisorpcie CO za predpokladu, že každý atóm paládia a/alebo platiny na tomto povrchu môže absorbovať jednu molekulu CO.
Aktivácia prebieha v stupňoch, lebo optimálny stupeň aktivácie nebol predtým známy.
V závislosti na aktivite katalyzátora bolo prietokové množstvo vodného nástreku v rozmedzí od 0,9 do 5 mililitrov/minútu, pričom koncentrácia vytvoreného hydroxylamónia bola po každom obvykle v rozmedzí od 0,9 do 1,0 mólu/liter.
Aktivita A, vyjadrená v mmóloch premeneného NOs'/gmet.h, bola vypočítaná ako súčet výťažkov produktu podľa nasledujúcej rovnice (1):
A = Y-HYAM + Y-NH? + Y-N2 + Y -NO + Y-N2O (1) v ktorej:
HYAM znamená hydroxylamónium,
Y-i znamená množstvo NO3‘ prevedené na produkt i za hodinu na gram paládia a/alebo platiny, pričom
31204 T i je HYAM, NH/, N2, NO alebo N2O.
Množstvo paládia a/alebo platiny v tomto katalyzátore v gramoch je gmet. Výťažok produktov v kvapalnej fáze bol vypočítaný na báze koncentrácie (c) v mol/liter zistených titráciou prietokového množstva kvapaliny Qfeed v mililitroch/minútu a odváženého množstva paládia a/alebo platiny s katalyzátorom, vyjadreného v g(gmet) podľa nasledujúcej rovnice (2)
Y(x) = c(x) * Qfeed *60/gme, (2) v ktorej:
Y je výťažok a x môže byť hydroxylamónium alebo NH/.
Hodnota Qfeed sa vypočíta z hmotnostného poklesu prívodu kvapaliny (v gramoch) za čas a hustoty kvapaliny (gramy/liter) meranej pred použitím.
Výťažok produktov v plynovej fáze bol vypočítaný z koncentrácie (c) v objemových %, stanovených metódou plynovej chromatografie, ďalej z prietokového množstva odplynu Qgas v Nl/hodinu a množstvo paládia a/alebo platiny (gget) podľa nasledujúcej rovnice (3):
Y(y) = a * [c(y)/100] * Qgas * 1000/(24,04 * gme.) (3) v ktorej:
y znamená N2, NO alebo N2O, pričom a = 1 v prípade NO a = 2 v prípade N2 a N20.
Faktor 24,04 je molárny objem plynu v litroch pri 0,1 MPa a teplote 20 °C.
Hodnota Qgas sa vypočíta sčítaním prietokového množstva privádzaných plynov v nástreku (zmerané) a vytvorených plynových produktov (vypočítané) mínus súčtové množstvo spotrebovaných podielov vodíka (vypočítané) v prípade všetkých produktov.
31204 T
Selektivita S, vyjadrená' v mol. % každého katalyzátora sa vypočíta pomocou vopred určeného výťažku Y a aktivity A podľa nasledujúcej rovnice (4):
S(z) = 100*Y(z)/A (4) v ktorej:
z znamená jeden z produktov hydroxylamónium, NH/, N2, NO alebo
N2O.
Hodnoty selektivity sú týmto vztiahnuté na množstvo skonvertovaného NO/, vypočítané na základe merania pre jednotlivé produkty.
Príklad 1
Podľa tohto príkladu bolo použitých 15 % hmotnostných paládia na aktívnom uhlíku (produkt E1053 R/W, získaný od firmy Degussa), pričom tento katalyzátor bol vopred nadávkovaný 0,0014 mmólu jódu na m2 plochy paládia. Toto nadávkovanie bolo uskutočnené zavedením katalyzátora do vody a pridaním jódu, kvapky po kvapke, vo forme vodného roztoku 0,063 gramu Hl/lit, pričom bol udržovaný v tomto priestore konštantný prívod vodíka. V ďalšej fáze bol katalyzátor oddelený odfiltrovaním pod atmosférou vodíka a potom bol usušený. Jód bol úplne adsorbovaný, čo bolo zjavné z tej skutočnosti, že jód už nebol zistený vo filtráte (< 50 ppb). Okrem toho bolo zistené, že po prídavku tohto jódu sa plocha častíc kovu zmenšila z 12,4 m2/g katalyzátora na 11 m2/gram katalyzátora, čo je v zhode so zamýšľaným dávkovaním, za predpokladu, že v prípade adsorbovaného iónu jódu nie sú dva atómy paládia k dispozícii pre chemisorpciu CO. Výsledky sú uvedené v nasledujúcej tabuľke 1.
31204 T
Porovnávací pokus A
Podľa tohto uskutočnenia bolo použitých 15 % hmotnostných paládia na aktívnom uhlí rovnako ako v príklade 1. V tomto prípade nebolo uskutočnené žiadne spracovanie jódom. Výsledky sú uvedené v tabuľke 1.
Tabuľka 1
Príklad / Porovnávací pokus G E aktivácia [ML] S vztiahnutá na hydroxylamónium [mol.%]
1 0,0625 87
0,125 86
0,19 83,5
A 0,0625 84,5
0,125 81,6
0,19 79,5
Z výsledkov uvedených v tabuľke 1 je zrejmé, že pri porovnaní výsledkov dosiahnutých v príklade 1 a porovnávacieho pokusu A bolo dosiahnuté v prípade príkladu 1 významné zvýšenie selektivity na hydroxylamónium i v dlhšom časovom intervale, v tomto prípade pri uskutočňovaní postupu po dobu dvoch týždňov.
Príklad 2
Postup podľa príkladu 1 bol v tomto prípade opakovaný s katalyzátorom EF 1055 R/W (dodaným firmou Degussa), ktorý obsahoval 8 % hmotnostných paládia a 2 % hmotnostné platiny na aktívnom uhlí. Plocha kovu bola 7,1 m2 na gram katalyzátora. Po spracovaní jódom bolo zistené, že plocha častíc kovu sa zmenšila na 6 m2/g katalyzátora.
Aktivácia za použitia germánia Ge pokračovala až do dosiahnutia úrovne 0,31 Ge ML. Druhá aktivácia bola uskutočnená už po 24 hodinách. Potom každých 48 hodín. Získané výsledky sú uvedené v tabuľke 2.
31204 T
Porovnávací pokus B
Postup podľa príkladu 2 bol opakovaný, pravdaže bez použitia spracovania jódom. Získané výsledky sú uvedené v tabuľke 2.
Tabuľka 2
Príklad/Porovnávací pokus GE aktivácia [ML] S vzťahujúca na hydroxylamónium [mol.%]
2 0,0625 83
0,125 84
0,19 82,5
0,25 84
0,31 87
A 0,0625 79
0,125 80
0,1981 81
0,2580 80
0,31 83
Z výsledkov uvedených v tabuľke 2 je zrejmé, že pri porovnaní výsledkov dosiahnutých v príklade 2 a porovnávacieho pokusu B bolo dosiahnuté v prípade príkladu 2 významné zvýšenie selektivity na hydroxylamónium v prípade, že bol katalyzátor spracovaný jódom.

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob prípravy hydroxylamónnych solí katalytickou redukciou dusičnanových iónov vodíkom v kyslom prostredí v prítomnosti paládia a/alebo platiny ako katalyzátora na nosičovom materiáli, vyznačujúci sa tým, že katalyzátor obsahuje halogénové ióny v množstve prinajmenšom 0,00025 a maximálne 0,004 mmólu halogénových iónov na m2 povrchovej plochy paládia a/alebo platiny.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že tieto halogénové ióny sú prítomné v množstve v rozmedzí od 0,001 do 0,002 mmólu halogénových iónov na m2 povrchovej plochy paládia a/alebo platiny.
  3. 3. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že halogénové ióny sú zavedené do katalyzátora pred zavedením tohto katalyzátora do reaktora.
  4. 4. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že halogénové ióny sú ióny jódu a/alebo ióny brómu.
  5. 5. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa tým, že tento katalyzátor je na nosičovom materiáli, ktorým je aktívne uhlie alebo grafit.
  6. 6. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa tým, že sa katalyzátor spracuje halogénovou zlúčeninou vybranou zo skupiny zahrňujúcej l2, Br2, Cl2, F2, Hl, HBr, alkalické soli a soli kovov alkalických zemín jódu, brómu, chlóru a/alebo fluóru, jódované, brómované, chlórované a/ alebo fluórované alifatické alebo aromatické uhľovodíky s priamym alebo rozvetveným reťazcom obsahujúce 1 až 12 atómov uhlíka alebo zmesi týchto látok.
  7. 7. Spôsob prípravy podľa nároku 6, vyznačujúci sa tým, že uvedenou
    31204ns T halogénovou zlúčeninou je zlúčenina obsahujúca jód a/alebo bróm.
  8. 8. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 7, vyznačujúci sa tým, že sa uvedený katalyzátor aktivuje v prítomnosti jednej alebo viac zlúčenín prvkov vybraných zo skupiny zahrňujúcej Cu, Ag, Au, Cd, Ga, In, TI, Ge, Sn, Pb, As, Sb a Bi.
SK569-99A 1996-10-28 1997-10-17 Process for preparing hydroxylammonium salts SK56999A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BE9600914A BE1010719A3 (nl) 1996-10-28 1996-10-28 Werkwijze voor de bereiding van hydroxylammoniumzouten.
PCT/NL1997/000581 WO1998018717A1 (en) 1996-10-28 1997-10-17 Process for preparing hydroxylammonium salts

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK56999A3 true SK56999A3 (en) 1999-12-10

Family

ID=3890066

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK569-99A SK56999A3 (en) 1996-10-28 1997-10-17 Process for preparing hydroxylammonium salts

Country Status (14)

Country Link
US (1) US6221328B1 (sk)
EP (1) EP0950018A1 (sk)
JP (1) JP2002513373A (sk)
KR (1) KR20000052883A (sk)
AU (1) AU4727697A (sk)
BE (1) BE1010719A3 (sk)
BR (1) BR9713325A (sk)
CA (1) CA2269845A1 (sk)
EA (1) EA001393B1 (sk)
GE (1) GEP20002237B (sk)
ID (1) ID21901A (sk)
PL (1) PL333104A1 (sk)
SK (1) SK56999A3 (sk)
WO (1) WO1998018717A1 (sk)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN1085559C (zh) * 1998-12-16 2002-05-29 中国科学院兰州化学物理研究所 合成磷酸羟胺用催化剂
EP1275616A1 (en) * 2001-07-11 2003-01-15 Dsm N.V. Process for the preparation of hydroxylammonium
EP1283274B1 (de) * 2001-08-04 2007-10-31 Umicore AG & Co. KG Chlorarme Platin- und Platinlegierungspulver mit erhöhter spezifischer Oberfläche und Verfahren zu ihrer Herstellung unter Verwendung einer Nitratsalzschmelze
JP4630010B2 (ja) * 2004-06-24 2011-02-09 株式会社神戸製鋼所 硝酸溶液の処理方法
JPWO2006104123A1 (ja) 2005-03-28 2008-09-11 ステラケミファ株式会社 燃料電池
US8153092B2 (en) 2006-04-14 2012-04-10 China Petrochemical Development Corporation Method for manufacturing hydroxylamine
TWI274041B (en) * 2006-04-14 2007-02-21 China Petrochemical Dev Corp Method for manufacturing hydroxylamine
TWI370750B (en) 2008-11-20 2012-08-21 China Petrochemical Dev Corp Taipei Taiwan Catalyst composition for producing hydroxylamine
CN103492313B (zh) 2011-04-22 2016-03-09 Capiii有限公司 催化的羟胺制备
WO2012143331A1 (en) 2011-04-22 2012-10-26 Dsm Ip Assets B.V. Catalyzed hydroxylamine preparation

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL74063C (sk) * 1949-08-27
NL148570B (nl) * 1967-12-14 1976-02-16 Stamicarbon Werkwijze voor het bereiden van zouten van hydroxylamine.
BE785662A (fr) * 1971-07-01 1973-01-02 Stamicarbon Procede pour la preparation de solutions de sels d'hydroxylammonium
BE793749A (fr) 1972-01-12 1973-07-09 Syntex Corp Nouveaux composes d'acides xanthone-carboxyliques disubstitues
CH585580A5 (sk) * 1974-01-14 1977-03-15 Inventa Ag
CA1069452A (en) * 1974-04-11 1980-01-08 Atlantic Richfield Company Production of white oils by two stages of hydrogenation
NL7902291A (nl) 1979-03-23 1980-09-25 Stamicarbon Werkwijze voor de bereiding van een hydroxylaminezout en daarbij te gebruiken katalysator.
JPH0532404A (ja) 1991-02-08 1993-02-09 Mitsubishi Gas Chem Co Inc 過酸化水素の製造方法
BE1006352A6 (fr) * 1991-12-12 1994-08-02 Solvay Interox Procede pour la fabrication de peroxyde d'hydrogene.

Also Published As

Publication number Publication date
EA199900419A1 (ru) 1999-10-28
CA2269845A1 (en) 1998-05-07
BE1010719A3 (nl) 1998-12-01
GEP20002237B (en) 2000-09-25
PL333104A1 (en) 1999-11-08
KR20000052883A (ko) 2000-08-25
JP2002513373A (ja) 2002-05-08
WO1998018717A1 (en) 1998-05-07
ID21901A (id) 1999-08-12
AU4727697A (en) 1998-05-22
EA001393B1 (ru) 2001-02-26
EP0950018A1 (en) 1999-10-20
BR9713325A (pt) 2000-01-25
US6221328B1 (en) 2001-04-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Abbadi et al. Selective chemo-catalytic routes for the preparation of β-hydroxypyruvic acid
SK56999A3 (en) Process for preparing hydroxylammonium salts
US5500202A (en) Process for the manufacture of hydrogen peroxide by direct synthesis from hydrogen and oxygen
EP0773189B1 (en) Process for the preparation of hydroxylammonium salts
RU2378189C2 (ru) Способ получения пероксида водорода
WO1992020620A1 (en) Method for catalytic production of hydrogen peroxide
EP0539846B1 (en) Process for the preparation of hydrogen peroxide
MXPA96005488A (en) Process for the preparation of hydroxylammonium salts
EP0459463B1 (en) Process for preparing 1-chloro-1,2,2-trifluoroethylene or 1,2,2-trifluoroethylene
CZ150199A3 (cs) Způsob přípravy hydroxylamonných solí
JP2668927B2 (ja) ヒドロキシルアンモニウム塩の製造法およびその触媒
MXPA99003980A (en) Process for preparing hydroxylammonium salts
EP0714849B1 (en) Production process for refined hydrogen iodide
JP3876682B2 (ja) 一酸化窒素の製造方法
EP0565076B1 (en) Process for preparing carbonate
JPH08151346A (ja) ケトマロン酸の製造方法
Batley et al. Studies of topochemical heterogeneous catalysis: 2. Catalysts for the reaction of UF4 with oxygen
Yan et al. Rapid removal and catalytic decomposition of nitrate in anion-exchange resin containing gold nanoparticles toward purification of groundwater
JPH07228563A (ja) 高純度アセトニトリルの製造法
JPH0829318B2 (ja) 水に溶解している物質の水素還元反応方法
Lisitsyn et al. Oxidation of Fe (II) in a strongly acidic medium. Platinum catalysts may become important in processing of inorganic ions?
JPH06271510A (ja) 炭酸エステルの製造方法
JP2006314888A (ja) 硝酸還元触媒組成物およびそれを用いた硝酸溶液処理方法
Webster A kinetic study of some homogeneous reactions of molecular hydrogen with metal ions in aqueous solution
JP2006007067A (ja) 硝酸還元触媒組成物およびそれを用いた硝酸溶液処理方法