SK50102008A3 - Multifunkčná parapetná doska - Google Patents

Multifunkčná parapetná doska Download PDF

Info

Publication number
SK50102008A3
SK50102008A3 SK5010-2008A SK50102008A SK50102008A3 SK 50102008 A3 SK50102008 A3 SK 50102008A3 SK 50102008 A SK50102008 A SK 50102008A SK 50102008 A3 SK50102008 A3 SK 50102008A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
window
sill
ventilation
channel
interior
Prior art date
Application number
SK5010-2008A
Other languages
English (en)
Other versions
SK288018B6 (sk
Inventor
Mikuláš Bobik
Original Assignee
Mikuláš Bobik
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mikuláš Bobik filed Critical Mikuláš Bobik
Priority to SK5010-2008A priority Critical patent/SK288018B6/sk
Publication of SK50102008A3 publication Critical patent/SK50102008A3/sk
Publication of SK288018B6 publication Critical patent/SK288018B6/sk

Links

Landscapes

  • Specific Sealing Or Ventilating Devices For Doors And Windows (AREA)

Description

Multifunkčná parapetná doska
Oblasť techniky
Vynález sa týka konštrukcie multifunkčnej parapetnej dosky ako súčasti vertikálnej otvorovej konštrukcie.
Doterajší stav techniky
Architektúra dneška sa zameriava na úsporu energie, potlačenie hluku, zachovanie súkromia a kvalitu životného prostredia. Dnešné budovy sú stavané s vysokou úrovňou izolácie v dôsledku čoho je prísun čerstvého vzduchu z hygienického hľadiska znížený na nevyhovujúce minimum. Ovzdušie budov je často znečistené rôznymi látkami a obsahuje vysoké percento vodnej pary. Ak je obsah vlhkosti v miestnosti na hranici rosného bodu. potom sa steny, ale najmä okná pri poklese teplôt v zimnom období orosujú (www.okennestiidio.sk). Vzniká riziko výskytu plesní a vtedy už hygienické požiadavky majú prednosť pred úsporou energie. Je všeobecne známe, že výmena vzduchu v miestnosti v nadväznosti na prirodzené vetranie netesnosťami okenných škár je obmedzená vzhľadom na dobré tesnenie okien v zmysle príslušných noriem. V súčasnosti sa to rieši čiastočným odklopením vetracieho krídla - mikroventiláciou. Zvýši sa infiltrácia vzduchu, ale na druhej strane sa zníži akustický útlm a zhorší energetická bilancia vo vnútri budovy. Podobný jav nastáva aj pri montáži vetracích mriežok do konštrukcie okna.
Okno a parapet tvoria najexponovanejšie prvky otvorovej konštrukcie, ktoré chránia vnútorné priestory pred vonkajšími poveternostnými vplyvmi, zabezpečujú denné osvetlenie a insoláciu interiéru budov, slúžia na prirodzené vetranie, podieľajii sa na ochrane pred požiarom a architektonický dotvárajú budovu.
Parapet je stavebný prvok, ktorý je takmer vždy súčasť okna, ktoré ho rozdeľuje na vnútorný (zo strany interiéru) a vonkajší (zo Stany exteriéru). Vnútorný parapet chráni podokenný priestor, plní estetickĽi funkciu a často slúži ako odkladací priestor. Vonkajší parapet prekrýva vonkajšiu podokennú vymurovku, odvádza stekajiicu vodu. zabraňuje zatekaniu a znečisteniu fasády a samozrejme plní estetickú funkciu.
Vnútorný parapet zasahuje vo väčšine prípadov do 2/3 hrúbky obvodového múru. Až potom nasleduje okno a zvyšok steny pokrýva vonkajší parapet. Za nevýhodu doterajšieho spojenia parapetu a okna možno považovať distribúciu ich funkcií.
-2Pod oknom v interiéri je spravidla umiestnené vykurovacie teleso. Teplý prúdiaci vzduch z vykurovacieho telesa obteká parapet a nemôže sa dostať do interakcie so spodnou časťou zasklenia. Vzniká tzv. studená kapsa v spodnej časti okna. (Výsledky numerickej analýzy s výsledkami experimentálnych meraní sú dokumentované v práci TARABA.B. ŠŤASTNÍK,S BEHÚLOVÁ.M. KMÍNOVÁ.H. Tepelno-fluidná numerická analýza prúdenia vzduchu s podporou termovízie. Dostupné na internete www.intf.stuba.sk.) Preto najmä v tých miestach dochádza k neželanej kondenzácii vodných pár (roseniu okná). Tento problém bol účelovo riešený u strešných okien (pozri www.velux.sk) no netýka sa vetrania a ochrany pred hlukom.
Vysoká relatívna vlhkosť vzduchu v interiéri vyžaduje vetranie. Na zabezpečenie tejto požiadavky sa do rámu resp. krídla vertikálneho okna umiestňujú deštrukčným spôsobom vetracie otvory, ktoré zhoršujú technické parametre samotného okná. Zhoršujú sa akustické a tepelnotechnické vlastností tým, že sa zníži vzduchová nepriezvučnosť a zvýši súčiniteľ prechodu tepla otvorovou konštrukciou. Parciálne tento problém rieši napr. vetracie zariadenie AEROMAT VT (www.siegenia.sk). ktoré môže byť uložené aj pod parapetom. Núteným vetraním zabezpečuje výmenu spotrebovaného vzduchu s prihliadnutím na akustiku ale bez spätného získavania tepla a bez úpravy prúdenia vzduchu v blízkosti okna.
Podobne je technický problém riešený aj v patente GB 2425827 Building Ventilation System. Opisuje zariadenie na nútené vetranie, ktoré možno umiestniť aj pod parapetnú dosku. Nerieši ochranu pred hlukom, ani spätné získavanie tepla.
Doteraz známa priemyselná ochrana parapetnej dosky je sústredená na ich výrobu, konštrukciu a montáž. Napríklad úžitkový vzor CZ - 15106 Ul sa týka konštrukčného usporiadania vonkajšieho a vnútorného okenného parapetu budov, ktorý obsahuje bočnice, spojovacie prvky, držiaky a aspoň jednu parapetnú dosku - ale nerieši jej multiftinkčnosť.
Ďalší úžitkový vzor CZ - 12705 Ul Parapet s nosom avodovzdorne zabezpečenou hranou - podľa technického riešenia rieši problém len proti zatekaniu vody a vlhkosti.
Patent CZ 296934 B6 Zložená okenná vonkajšia a vnútorná parapetnú doska - je vytvorená pretláčaným lisovaním z plastu. Umožňuje nespojité nastavenie polohy okenného rámu v kolmom smere k rovine okná. Nezaoberá sa riešením jej ďalších možných funkcií.
Ako príklad možno uviesť aj ďalšie technické riešenia tykajúce sa parapetu. Napr. patent WO 02006008279 W1ND0W S11.L ANCHOR. Opisuje ukotvenie parapetnej dosky.
-3GB 1293015 MOUNTING A SÍLL. Týka sa montáži parapetnej dosky. US 2005144865 SILL PAN SYSTEM. Navrhuje parapetnú dosku s ochranou proti prenikaniu vody. US 20022056241 WÍNDOW SILL COVER. Rieši geometriu parapetnej dosky.
Ako už bolo spomínané, parapet a okno sú súčasťou otvorovej konštrukcie. Z hľadiska výrobného, konštrukčného a montážneho spĺňajú požiadavky ktoré sa od nich požadujú. Priestor ostáva na riešenie tepelných, vlhkostných a akustických vlastnosti otvorovej konštrukcie. Je výhodné rozšíriť funkciu parapetu tak aby chránil okno pred kondenzáciou vodných pár a prispieval k vetraniu vnútorných priestorov s využitím spätného získavania tepla a s ochranou pred hlukom.
Podstata vynálezu
Tento cieľ sa dosiahne multifunkčnou parapetnou doskou, ktorá pozostáva z kanála na prívod teplého prúdiaceho vzduchu z vykurovacieho telesa do tesnej blízkosti spodnej časti vertikálneho okna a najmenej jedného vetracieho kanála so spätným získavaním tepla a/alebo tlmičom hluku.
Podľa ďalšieho uskutočnenia je vo vetracom kanáli z.o strany interiéru umiestnené teleso s vysokou tepelnou kapacitou.
Podľa iného uskutočnenia je vo vetracom kanáli zo strany exteriéru umiestnený tlmič hluku.
Podľa ešte ďalšieho uskutočnenia je vo vetracom kanáli umiestnené teleso s vysokou tepelnou kapacitou bez tlmiča hluku.
Podľa iného uskutočnenia je vo vetracom kanáli umiestnený tlmič hluku bez telesa s vysokou tepelnou kapacitou.
Podľa ďalšieho uskutočnenia multifunkčná parapetná doska pozostáva z kanála na prívod teplého prúdiaceho vzduchu do spodnej časti vertikálneho okna. pričom jej hrana s nosom presahuje do interiéru nad vykurovacie teleso.
Multifunkčná parapetná doska (ďalej MPD) podľa predloženého vynálezu je systém, ktorý prispieva ku kvalite vnútorného prostredia budov, chráni majetok a zdravie. Pozostáva z dvoch vrstiev. Prvú, vrchnú vrstvu tvorí vnútorný a vonkajší parapet s doteraz požadovanou funkciou - ochranou, estetickou, izolačnou a odkladacou. Druhá, spodná vrstva zabezpečuje ochranu skla pred kondenzáciou vlhkosti a zabezpečuje výmenu vzduchu so spätným získavaním tepla a ochranu pred hlukom v dôsledku vetrania. Môže byť pevne spojená s vrchnou vrstvou, alebo tvoriť samostatný celok a až pri montáži na stavbe sa spoji s vrchnou vrstvou.
-4Pod oknom je spravidla vykurovacie teleso. Časť tepla z neho vstupuje do kanálu MPD. ktorý je umiestnený v jej spodnej vrstve a odvedie sa cez mriežku tesne pod spodný okraj vertikálneho okna. Zabezpečí sa tak prívod teplého prúdiaceho vzduchu do priestoru kde vzniká najčastejšie kondenzácia vodnej pary na zasklení okna.
Po okrajoch MPD sú umiestnené vetracie kanály. Pri podmienke, že tlak v interiéri je väčší ako tlak v exteriéri odvádzajú vlhký a znehodnotený vzduch z interiéru do vetracieho kanálu MPD v jej spodnej časti, kde sa nachádza teleso s vysokou tepelnou kapacitou (kov, keramika a pod.). Odovzdá mu časť tepla a prúdi do druhej časti ktorá sa nachádza na vonkajšej strane. Tam je situovaný tlmič hluku cez ktorý sa dostáva do exteriéru.
Pri zmene tlakových pomerov napr. v dôsledku zmeny rýchlosti vetra, teploty a pod. prúdi vzduch z exteriéru do interiéru cez vetrací kanál MPD kde je tlmič hluku a pokračuje k telesu s vysokou tepelnou kapacitou. Tam si zvýši svoju teplotu a vyúsťuje do interiéru. Prietok vzduchu cez vetrací kanál je regulovaný zo strany interiéru klapkou, ktorá umožňuje meniť množstvo vymeneného vzduchu od nuly po maximálnu hodnotu.
Výhodou MPD ako systému podľa technického riešenia je skutočnosť, že vytvára ochranu pred kondenzáciou na vertikálnom okne prívodom teplého vzduchu (komínový efekt) z vykurovacieho telesa bez potreby ďalšej energie.
Ďalšou výhodou je, že zabezpečuje výmenu vzduchu so spätným získavaním tepla bez zložitých prístrojov a zariadení.
Za výhodu možno považovať aj ďalšiu skutočnosť, že vytvára ochranu pred hlukom v dôsledku vetrania.
Ďalšie výhody spočívajú v tom. že nenarušuje estetiku, je ľahko montovateľný a ekonomický nenáročný.
Za výhodu sa dá považovať aj ochrana okna pred deštrukčnými zásahmi v dôsledku montáže napr. vetracích mriežok.
Okrem toho MPD plní všetky Punkcie ktoré sa od parapetnej dosky doteraz požadujú.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Podstata vynálezu je ďalej objasnená na príkladoch uskutočnenia, ktoré sú opísané na základe pripojených výkresov, ktoré znázorňujú:
obr.l. axonometrický pohľad na multifunkčnú parapetmi dosku (ďalej MPD) umiestnenú pod vertikálnym oknom a nad vykurovacím telesom.
-5obr.2. detailný axonometríeký pohľad na MPD s naznačeným oknom, ktoré ho rozdeľuje na pohľad z interiéru a exteriéru z vyznačeným rezom Λ-A cez vetrací kanál a rezom B-B cez kanál na prívod teplého vzduchu z vykurovacieho telesa.
obr. 3. znázorňuje rez A-A. Ukazuje konštrukciu MPD s vetracím kanálom. Zo strany interiéru je znázornené teleso s vysokou tepelnou kapacitou na spätné získavanie tepla. Na strane exteriéru je situovaný tlmič hluku.
obr. 4. znázorňuje rez B-B. Znázorňuje konštrukciu MPD s kanálom na prívod teplého prúdiaceho vzduchu z vykurovacieho telesa na okno.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Na obr. I je principiálne znázornená multifunkčná parapetná doska uložená pod oknom X a nad vykurovacím telesom 2. Z vnútornej strany interiérová vrchná vrstva 3 presahuje do priestoru nad vykurovacím telesom. Vytvoreným kanálom 5 v spodnej vrstve zabezpečuje prívod teplého prúdiaceho vzduchu do spodnej časti okna. Z vonkajšej strany presahuje exteriérová vrchná vrstva 4 do bezpečnej vzdialenosti od obvodového plášťa, tak aby bol zabezpečený odvod stekajúcej vody. Po stranách sú vetracie kanály 6 so spätným získavaním tepla a tlmičom hluku 8.
Na obr. 2 je detail MPD s interiérovou vrchnou vrstvou 3 a exteriérovou vrchnou vrstvou 4. Po stranách má vetracie kanály 6 so spätným získavaním tepla a tlmiče hluku. Vo vetracom kanály zo strany interiéru je umiestnené teleso 7 s vysokou tepelnou kapacitou na spätné získavanie tepla pri prúdení studeného vzduchu z exteriéru do interiéru. Zo strany exteriéru je tlmič hluku 8 s vysokou zvukovou pohltivosťou resp. útlmom. V strede medzi vetracími kanálmi je situovaný kanál 5 na prívod teplého vzduchu z vykurovacieho telesa do priestoru tesne pod okno.
Na obr.3 je znázornený vetrací kanál 6 na prívod čerstvého vzduchu z exteriéru resp. odvod spotrebovaného vzduchu z interiéru. Na spätné získavanie tepla je teleso 7 s vysokou tepelnou kapacitou realizované z kovu. keramiky a pod. Tlmič hluku 8 je zhotovený z materiálu ktorý má vysokú zvukovú pohltivosť (absorbciu) napr. polyuretánová pena, minerálne vlákna a pod.
Na obr. 4 je znázornený prívodný kanál 5 teplého vzduchu z vykurovacieho telesa 2 do priestoru 9 tesne pod okno. Dodaná energia zvýši teplotu parapetnej dosky a povrchové teploty okna nad rosný bod. Pri správne nastavených vetracích kanáloch 6 a vhodnom vykurovacom programe okno prestáva rosiť a vnútorná klíma sa ustali na hygienický požadovaných parametroch.
-6Priemysetná využiteľnosť
Multifunkčná parapetná doska podľa predloženého vynálezu je využiteľná ako súčast vertikálneho okna v obalovej konštrukcii budovy.

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Multifunkčná parapetná doska vyznačujúca sa tým. že pozostáva z kanála (5) na prívod teplého prúdiaceho vzduchu z vykurovacieho telesa do tesnej blízkosti spodnej časti vertikálneho okna a najmenej jedného vetracieho kanála (6) so spätným získavaním tepla a/alebo tlmičom hluku (8).
  2. 2. Multifunkčná parapetná doska podľa nároku 1, v y z n a č u j ú c a sa t ý m, že vo vetracom kanáli (6) zo strany interiéru je umiestnené teleso (7) s vysokou tepelnou kapacitou.
  3. 3. Multifunkčná parapetná doska podľa nároku 1, v y z n a č u j ú c a sa tým, že vo vetracom kanáli (6) zo strany exteriéru je umiestnený tlmič hluku (8).
  4. 4. Multifunkčná parapetná doska podľa nárokov 1 až 3. v y z n a č u j ú c a sa t ý m. že vo vetracom kanáli (6) je umiestnené teleso (7j s vysokou tepelnou kapacitou bez tlmiča hluku (8).
  5. 5. Multifunkčná parapetná doska podľa nároku 1, v y z n a č u j ú c a sa t ý m, že vo vetracom kanály (ó) je umiestnený tlmič hluku (8) bez telesa (7) s vysokou tepelnou kapacitou.
  6. 6. Multifunkčná parapetná doska podľa nároku I, v y z n a č u j ú e a sa t ý m, že pozostáva z kanála (5 ) na prívod teplého prúdiaceho vzduchu do spodnej časti okna, pričom jej hrana s nosom presahuje do interiéru nad vykurovacie teleso (2).
SK5010-2008A 2008-02-01 2008-02-01 Multifunction sill board SK288018B6 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK5010-2008A SK288018B6 (sk) 2008-02-01 2008-02-01 Multifunction sill board

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK5010-2008A SK288018B6 (sk) 2008-02-01 2008-02-01 Multifunction sill board

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK50102008A3 true SK50102008A3 (sk) 2010-02-08
SK288018B6 SK288018B6 (sk) 2012-11-05

Family

ID=41644755

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK5010-2008A SK288018B6 (sk) 2008-02-01 2008-02-01 Multifunction sill board

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK288018B6 (sk)

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2579675A (en) * 2018-12-12 2020-07-01 Ksr Consultancy Nw Ltd Window sill system
WO2022002356A1 (en) * 2020-06-29 2022-01-06 KSR Consultancy (NW) Limited Window sill system
RU2796974C2 (ru) * 2021-11-12 2023-05-30 Станислав Владимирович Панкратов Подоконник

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ28164U1 (cs) 2014-10-22 2015-05-05 PAVLĹ® - Complex, s.r.o. Větrací zařízení

Cited By (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2579675A (en) * 2018-12-12 2020-07-01 Ksr Consultancy Nw Ltd Window sill system
GB2579675B (en) * 2018-12-12 2022-10-19 Ksr Consultancy Nw Ltd Window sill system
WO2022002356A1 (en) * 2020-06-29 2022-01-06 KSR Consultancy (NW) Limited Window sill system
RU2796974C2 (ru) * 2021-11-12 2023-05-30 Станислав Владимирович Панкратов Подоконник

Also Published As

Publication number Publication date
SK288018B6 (sk) 2012-11-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA3024975A1 (en) Below top of wall ventilation screed device and assembly
JP3585826B2 (ja) 省エネルギー住宅及びそれにおける床暖房装置の形成方法
Knaack et al. Building physics of the envelope: principles of construction
SK50102008A3 (sk) Multifunkčná parapetná doska
CN201421152Y (zh) 房间无能耗换气装置
JP2012007433A (ja) 住宅の壁体構造部における換気構造
JP2008267021A (ja) ガラスカーテンウォールにおけるスパンドレル部分の結露防止構造
SK5077Y1 (sk) Multifunkčná parapetná doska
US20090301014A1 (en) Low-Energy Buildings
JP2007191935A (ja) 透湿性と高断熱性を有した壁構造および壁の施工方法
HRP20211403T1 (hr) Sustav za renoviranje vanjskog omotača zgrade
SK5334Y1 (en) Facade heat insulating slab
Štefko et al. Envelope Structures of Low Energy Wooden Houses Considering Indoor Climate
CN205475845U (zh) 一种蜂巢式对流通风外墙保温装置
TWI541414B (zh) To prevent the summer type of condensation outside the wall structure
RU199861U1 (ru) Многослойная стеновая панель
JP3368486B2 (ja) 建築構造及びそれを備えた建物
CN211690918U (zh) 一种透气墙
Moro Hygrothermal Functions
JP5079348B2 (ja) 建物の通気構造
CA2614190A1 (en) Low-energy buildings
Sargent Getting clear on vapour barriers and underlays
PL230161B1 (pl) Rama izolacyjna okna
JP3898317B2 (ja) 壁内防水透湿シートと壁内通気構造
Green Condensation? Let your building breathe

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20120927