SK500922011U1 - Railway or tramway rail with modular elements that reduce noise and vibrations and means for placing modular elements in railway or tram rails - Google Patents

Railway or tramway rail with modular elements that reduce noise and vibrations and means for placing modular elements in railway or tram rails Download PDF

Info

Publication number
SK500922011U1
SK500922011U1 SK50092-2011U SK500922011U SK500922011U1 SK 500922011 U1 SK500922011 U1 SK 500922011U1 SK 500922011 U SK500922011 U SK 500922011U SK 500922011 U1 SK500922011 U1 SK 500922011U1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
rail
track
stabilizer
railway
tramway
Prior art date
Application number
SK50092-2011U
Other languages
English (en)
Other versions
SK6284Y1 (sk
Inventor
Jan Eisenreich
Original Assignee
Prokop Rail, A. S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Prokop Rail, A. S. filed Critical Prokop Rail, A. S.
Publication of SK500922011U1 publication Critical patent/SK500922011U1/sk
Publication of SK6284Y1 publication Critical patent/SK6284Y1/sk

Links

Landscapes

  • Railway Tracks (AREA)

Description

Oblasť techniky
Technické riešenie sa týka železničnej alebo električkovej koľaje so stavebnicovými prvkami znižujúcimi hluk a vibrácie obsahujúcej najmenej dve koľajnice a upevňovacie uzly koľajníc uložené v priečnych podvaloch alebo v pevnej jazdnej dráhe a ďalej obsahujúcej prvky znižujúce hluk a vibrácie.
Technické riešenie sa týka prostriedku na uloženie stavebnicového prvku v železničnej alebo električkovej koľaji.
Doterajší stav techniky
Zníženie vzniku hluku a vibrácií od koľajových vozidiel na úrovni styku kolesa s koľajnicou je najčastejšie riešené konštrukčným usporiadaním upevňovacieho uzla koľajníc a kvalitným vyhotovením jazdných plôch koľajníc. Ostatné zdroje hluku a vibrácií, vznikajúce konštrukčným usporiadaním a prípadne aerodynamickým vyhotovením koľajového vozidla, sú riešené technickým riešením koľajových vozidiel. Napriek uvedenej snahe znížiť zdroje hluku a vibrácií priamo v miestach ich vzniku, vzniká hluk a vibrácie v konštrukcii koľajovej dráhy vplyvom vzájomnej interakcie kolesa s koľajnicou a vplyvom hluku pohonných jednotiek koľajového vozidla. Pri vysokých rýchlostiach vzniká hluk aj vplyvom aerodynamických vlastností koľajového vozidla.
Súčasná snaha zvýšiť stabilitu koľajovej dráhy, zabezpečiť minimálne odchýlky v presnom vyhotovení geometrickej polohy koľaje a znížiť náklady na udržiavacie práce, vedie ku stavbám pevných jazdných dráh, ktoré neobsahujú v kontaktnej ploche medzi koľajou a koľajovým vozidlom štrkové lôžko, ktoré inak v koľajovej dráhe pohlcuje hluk a vibrácie. Preto tieto koľajové dráhy veľakrát vykazujú vyššie emisie hluku a vibrácií do okolitého priestoru, než koľajové dráhy so štrkovým lôžkom. Známe usporiadanie pevnej jazdnej dráhy koľajových dráh je napríklad uvedené v európskom patente č. 02015816.8 s názvom „Pevná jazdná dráha s aspoň jedným monolitným podvalom“ alebo aj v európskom patente č. 06722496.4 s názvom „Pevná jazdná dráha pre koľajové vozidlá a spôsob jej výroby“ alebo aj v inom európskom patente č. 06805409.7 s názvom „Pevná jazdná dráha pre koľajové vozidlá“.
Na zamedzenie šírenia hluku a vibrácií do okolia koľajových dráh sa najčastejšie používajú protihlukové zvislé steny z dosiek alebo panelov umiestené zvonka železničnej alebo električkovej trate alebo horizontálne konštrukčné výplne celého priestoru koľaje materiálmi absorbujúcimi hluk a vibrácie.
Jedno z dosiaľ známych riešení horizontálnej protihlukovej výplne železničných tratí s tuhou jazdnou dráhou je tvorené stavebnicovými dielcami so zámkom styčných špár a zvislými komorami. Stavebnicové dielce sú vyrábané z poréznej, hluk pohlcujúcej hmoty, napr. na báze drevených plnív, hoblín a spájané cementom. Tieto stavebnicové dielce sú plošne ukladané medzi koľajnicami a zvonka koľaje na betónovú dosku stavby tuhej jazdnej dráhy a proti posunutiu alebo zdvihu sú dielce lepené alebo mechanicky ukotvené. Tieto stavebnicové dielce je možné len veľmi ťažko použiť na jazdnú dráhu tvorenú z koľajníc, priečnych železničných podvalov a štrkového lôžka.
Iné dosiaľ známe riešenie koľajovej trate znižujúce hluk a vibrácie je obsahom patentu č. 286 554 pod názvom „Koľajová trať“, spočívajúce najmä v horizontálnom vyplnení priestoru medzi koľajnicami, elastomérovými dielcami v systéme uloženia koľajníc a ich bandážovaním elastomérovými dielcami a pestovacou vrstvou.
Aj iné dosiaľ známe riešenie koľajovej trate znižujúce hluk a vibrácie je obsahom prihlášky vynálezu č. 2000-3667 s názvom „Zostava koľaje“, spočívajúce predovšetkým vo vytvorení bandáže koľajnice z elastomérnych materiálov pohlcujúcich vibrácie a hluk.
Súčasné známe riešenia je možné zhrnúť tak, že riešia zníženie šírenia vibrácií a hluku predovšetkým vytvorením kompaktnej horizontálnej výplne medzikoľajnicového a medzikoľajového priestoru elastomérnymi a hluk pohlcujúcimi prvkami obmedzujúcimi alebo úplne znemožňujúcimi okamžitú optickú kontrolu systému upevnenia koľajníc. Pri prípadnej úprave geometrického usporiadania koľaje alebo údržbe podbitia koľají je nutné vykonať úplné rozobratie týchto konštrukčných vrstiev pri možnosti ich čiastočného alebo úplného znehodnotenia.
Súčasné požiadavky na usporiadanie koľajových dráh vyžadujú kontinuálne usporiadanie železničného spodku a zvršku pre zachovanie rovnakej tuhosti konštrukcie v čo možno najdlhšom úseku dráhy. S tým súvisia aj požiadavky na zníženie emisie a šírenia hluku a vibrácií a to ako do okolitého otvoreného priestoru, tak do priestoru dráhového vozidla. Je veľmi žiaduce, aby konštrukcie znižujúce šírenie hluku a vibrácií boli jednoduchým spôsobom vkladané ako do koľají s klasickým koľajovým roštom a štrkovým lôžkom, tak aj do koľají s pevnou jazdnou dráhou tvorenou betónovými plošnými dielcami s pružne uloženými koľajnicami. Práve v prípadoch pevnej jazdnej dráhy nedochádza k pohlteniu emitovaného hluku od koľajových vozidiel vplyvom chýbajúcej vrstvy štrkového lôžka a dochádza k jeho odrazu do okolia.
Pre okamžitú optickú kontrolu stavu systému upevnenia koľajnice k podporám dráhy a pre jednoduchú demontáž a montáž upevňovacích uzlov koľajníc pri vykonávaní údržbových a opravných prác koľaje je žiaduce, aby nedochádzalo ku znehodnoteniu jednotlivých dielov koľajovej dráhy.
Cieľom technického riešenia je riešenie konštrukcie koľajovej dráhy železničných a električkových tratí so stavebnicovými prvkami znižujúcimi šírenie hluku a vibrácií a to hlavne v priestore medzi koľajou a koľajovým vozidlom a v priestore medzi koľajovým vozidlom a okolím koľajovej dráhy.
Podstata technického riešenia
Cieľ technického riešenia je dosiahnutý železničnou alebo električkovou koľajou so stavebnicovými prvkami znižujúcimi hluk a vibrácie, ktorej podstata spočíva v tom, že do a/alebo zvonka koľaje sú ukladané stavebnicové prvky znižujúce šírenie hluku a vibrácií priestorom koľajovej dráhy a to jeho pohltením, pričom stavebnicové prvky sú v koľaji fixované prostredníctvom stabilizátorov v podobe pružných elementov vytvárajúcich svojim tvarom prítlačnú a zvernú silu v sústavách dielcov. Pružné elementy pritlačujúce stavebnicové prvky k podporám koľajníc, pričom tesne doliehajú k plochám stojiny a päty koľajníc, čím znižujú vznik a šírenie vibrácií a hluku z oblasti stojiny a päty koľajnice do priestoru.
Výhodou navrhovaného riešenia je jeho použitie ako na tratiach s klasickým koľajovým zvrškom tvoreným koľajnicami, priečnymi podvalmi a štrkovým lôžkom, tak na tratiach s pevnou jazdnou dráhou tvorenou koľajnicami a betónovou doskou bez štrkového lôžka.
Navrhované riešenie je možné s výhodou využiť na tratiach vedených v tuneloch alebo mostných konštrukciách, kde súčasne môže vytvárať únikové cesty pre cestujúcich a obslužný personál v prípadoch havárií alebo núdzových stavoch.
Stabilizátor vyhotovený z elastoméru súčasne tlmí hluk a vibrácie z priestoru spojovej komory koľajnice a päty koľajnice a svojim tvarom zabezpečuje stabilné a trvalé uloženie vnútorných a vonkajších dielcov v koľaji. Vo výhodnom uskutočnení je stabilizátor, respektíve je časť tela stabilizátora opatrená priebežným tvarovým vybraním a/alebo je tu použitý menej tuhý materiál s vyššou pružnosťou. Takéto vyhotovenie stabilizátora zabezpečuje rozdielnu tuhosť sústav stavebnicových dielcov znižujúcich hluk a vibrácie v koľaji od tuhosti sústavy koľajovej dráhy, najmä sústavy koľajníc s ich upevnením. Priečna tuhosť stabilizátorov je preto vhodne upravená tak, že je menšia, ako priečna tuhosť koľajníc uložených v upevňovacích uzloch koľaje.
Výhodné uloženie vnútorných a vonkajších dielcov v koľajovej dráhe s pevnou jazdnou dráhou so stabilizátormi umiestenými medzi jednotlivými upevňovacími uzlami koľajníc umožňuje vizuálnu kontrolu týchto uzlov a nebráni prípadnému ambulantnému zásahu pri jeho poškodení, uvoľnení a pod. Medzi jednotlivými vnútornými a vonkajšími dielcami sú vynechané styčné špáry zaisťujúce tak nehomogénnu a elektricky izolovane delenú sústavu na seba nadväzujúcich dielcov. Jednotlivé stabilizátory vo výhodnom uskutočnení na seba nenadväzujú, čím vytvárajú nehomogénnu a elektricky izolovane delenú sústavu elastomérových dielcov.
Vo výhodnom uskutočnení koľaje so stavebnicovými prvkami znižujúcimi hluk a vibrácie podľa tohto technického riešenia je zvonka koľaje, pri viackoľajových tratiach zvonka krajných koľají, osadená smerová clona zabezpečujúca šírenie hluku z priestoru styku kolesa s koľajnicou a z priestoru podvozkov koľajových vozidiel do okolitého priestoru dráhy. Jej umiestenie je s výhodou zvolené čo najtesnejšie ku koľaji, avšak vždy zvonka obrysu koľajového vozidla alebo podľa príslušných predpisov dráhy. Tvar smerovej clony je vo výhodnom uskutočnení zhotovený v parabolickom tvare smerujúcom ku koľaji. S výhodou je možné pre výrobu smerových clôn využiť betónové zmesí s nízkym stupňom vystuženia. Smerová clona vo výhodnom uskutočnení obsahuje deformačné zóny umožňujúce riadenú deformáciu parabolickej steny clony v prípade mimoriadnych udalostí, napr. vykoľajení koľajového vozidla.
V ďalšom uskutočnení technického riešenia je uloženie vnútorných a vonkajších dielcov v koľajovej dráhe s klasickou jazdnou dráhou tvorenou štrkovým lôžkom a priečnymi podvalmi s upevňovacími uzlami koľajníc realizované stabilizátormi umiestenými medzi priečnymi podvalmi s upevňovacími uzlami koľajníc.
V inom výhodnom uskutočnení technického riešenia v koľajovej dráhe s klasickou jazdnou dráhou, tvorenou štrkovým lôžkom a priečnymi podvalmi s upevňovacími uzlami koľajníc, sú vnútorné a vonkajšie dielce uložené tak, že styčná špára medzi dielcami je nad pozdĺžnou osou podvalu a stabilizátory sú umiestené nad jednotlivými upevňovacími uzlami koľajníc, pričom v jednom prípadnom uskutočnení stabilizátor obsahuje dvojicu hláv vytvárajúce tvarové vybranie pre upevňovací uzol koľajnice s uložením oboch hláv v spojkovej komore koľajnice. V ďalšom príkladnom výhodnom uskutočnení stabilizátor obsahuje jednu hlavu uloženú v spojkovej komore nad upevňovacím uzlom koľajnice. Tvar stabilizátora, najmä telo a hlava, je riešený tak, aby v pôdoryse nepresahoval pôdorysnú plochu priečneho podvalu a nebránil tak strojnej alebo ručnej mechanizácii pre podbitie koľaje.
Vo výhodnom vyhotovení vnútorných a vonkajších dielcov so stabilizátormi umiestenými nad upevňovacími uzlami koľajníc je upravená šírka dielcov tak, aby bol zachovaný nutný priestor po oboch stranách koľajníc pre mechanizáciu na údržbu koľajového lôžka podbitím koľají, čím je umožnené podbíjanie koľají bez nutnosti demontáže dielcov, tzn. podbitie koľají je vykonávané s dielcami v koľaji.
Aby sa zabránilo elektrovodivému prepojeniu jednotlivých koľajnicových pásov, sú dielce vyrobené z elektricky nevodivého materiálu. V inom výhodnom vyhotovení sú vyrobené stabilizátory alebo ich časti z elektricky nevodivého materiálu. Výhody technického riešenia sú zrejmé z možnosti alternatívneho vyhotovenia vnútorných a vonkajších dielcov v závislosti na použitom materiáli, keď v jednom príkladnom uskutočnení sú dielce vyrobené z pohltivého medzerovitého betónu obsahujúce pre zväčšenie pohltivej plochy dielca na svojej hornej ploche tvarovú profiláciu a na svojej spodnej strane priečnu kapsu zakončenú priečnou prepážkou. Spodná priečna kapsa s prepážkou súčasne umožňujú voľné odtekanie zrážkových vôd z povrchu dielcov a jazdnej dráhy.
V ďalšom výhodnom vyhotovení vnútorných a vonkajších dielcov sú dielce opatrené vertikálnymi kónickými prestupmi pre zvýšenie pohltivej plochy dielca a na spodnej strane sú opatrené priečnymi drážkami na odvedenie zrážkových vôd z povrchu dielcov a jazdnej dráhy. Toto výhodné vyhotovenie dielcov umožňuje prípadnú jazdu kolesových vozidiel po koľajovej dráhe v prípadoch mimoriadnych situácií a pri záchranných akciách.
V ďalšom výhodnom vyhotovení vnútorných a vonkajších dielcov sú tieto sendvičovo usporiadané tak, že horná vrstva je tvorená hlukovo pohltivým materiálom a spodná vrstva je tvorená nosným materiálom, najmä betónom alebo jemu podobným materiálom.
Vo výhodnom vyhotovení vnútorných a vonkajších dielcov je použitý pojený recyklovaný gumový granulát tvoriaci hlukovo pohltivú vrstvu s prípadnou oceľovou výstužou zabezpečujúcou neplošné uloženie jednotlivých dielcov v koľaji. Dielce sú ukladané do koľajovej dráhy prostredníctvom bodových podpier pri zachovaní vzduchovej medzery medzi koľajou a dielcom na zvýšenie účinnosti pohltivosti zvuku a fixované proti posunu stabilizátormi.
Sústavy vnútorných a vonkajších dielcov sú na svojich koncoch s výhodou ukončené krajnými stabilizátormi, ktoré obsahujú pozdĺžnu fixáciu proti pozdĺžnemu posunu dielcov najčastejšie tvorenú zvierkou so skrutkovým spojom k päte koľajnice.
Vo výhodnom vyhotovení koľaje so stavebnicovými dielcami a smerovými clonami sú vonkajšie dielce uložené na hornej ploche základne clôn prostredníctvom úložných podložiek s tesniacim profilom v styčnej špáre medzi stenou clony a vonkajším dielcom.
Na zvýšenie útlmu hluku a vibrácií stojiny a päty koľajnice sú vo výhodnom vyhotovení koľaje so stavebnicovými dielcami dotykové plochy stabilizátorov so stojinou alebo pätou koľajnice opatrené priľnavou hmotou alebo ku koľajnici prilepené vhodným iepidiom. V inom výhodnom vyhotovení sú hiavy stabilizátorov sendvičovo usporiadané.
Podľa ďalšieho uskutočnenia technického riešenia sú pre jednoduchú manipuláciu jednotlivé vnútorné a vonkajšie dielce opatrené uchopovacími a/alebo závesnými prvkami alebo otvormi.
Vo výhodnom vyhotovení smerových clôn a dielcov podľa technického riešenia je možné v prípadoch úrovňového kríženia pozemných komunikácií s dráhami zachovať nutné rozhľadové pomery stanovené zvláštnym predpisom.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Technické riešenie je vysvetlené s odkazom na príklady, ktoré sú schematicky znázornené na nasledujúcich výkresoch, ktoré predstavujú:
Obr. 1 schematický pohľad z čela na časť vyhotovenia koľaje so stavebnicovými prvkami znižujúcimi hluk a vibrácie podľa technického riešenia v čiastočnom reze obsahujúcu priečne podvaly a štrkové lôžko.
Obr. 2 pôdorys koľaje podľa obr. 1
Obr. 3 schematický pohľad z čela na časť vyhotovenia koľaje so stavebnicovými prvkami znižujúcimi hluk a vibrácie podľa technického riešenia v čiastočnom reze obsahujúcu pevnú jazdnú dráhu a vonkajší štrkový zásyp.
Obr. 4 pôdorys koľaje podľa obr. 3
Obr. 5 schematický pohľad z čela na časť vyhotovenia koľaje so stavebnicovými prvkami znižujúcimi hluk a vibrácie podľa technického riešenia v čiastočnom reze obsahujúcu pevnú jazdnú dráhu a bez úplného vonkajšieho štrkového zásypu.
Obr. 6 pôdorys koľaje podľa obr. 5
Obr. 7 pôdorys príkladu vyhotovenia vnútorného dielca
Obr. 8 čiastočný rez pri pohľade z čela na vnútorný dielec podľa obr. 7
Obr. 9 príkladné vyhotovenie vnútorného dielca v čiastočnom reze pri pohľade z čela
Obr. 10 príkladné vyhotovenie vnútorného dielca v čiastočnom reze pri pohľade z čela
Obr. 11 príkladné vyhotovenie vnútorného dielca v čiastočnom reze pri pohľade z čela
Obr. 12 príkladné vyhotovenie vnútorného dielca pri pohľade zo strany
Obr. 13 pôdorys príkladu vyhotovenia vonkajšieho dielca
Obr. 14 čiastočný rez pri pohľade z čela na vonkajší dielec podľa obr. 13
Obr. 15 príkladné vyhotovenie vonkajšieho dielca v čiastočnom reze pri pohľade z čela
Obr. 16 príkladné vyhotovenie vonkajšieho dielca v čiastočnom reze pri pohľade z čela
Obr. 17 príkladné vyhotovenie vonkajšieho dielca v čiastočnom reze pri pohľade z čela
Obr. 18 príkladné vyhotovenie vonkajšieho dielca pri pohľade zo strany
Obr. 19 príkladné vyhotovenie stabilizátora bez vymedzovacej priečky v pôdoryse
Obr. 20 čelný pohľad na stabilizátor vo vyhotovení podľa obr. 19
Obr. 21 čelný pohľad na stabilizátor s vymedzovacou priečkou
Obr. 22 príkladné vyhotovenie stabilizátora bez vymedzovacej priečky v axonometrii
Obr. 23 príkladné vyhotovenie stabilizátora s vymedzovacou priečkou v axonometrii
Obr. 24 detail príkladného vyhotovenia uloženia stabilizátora v dielci v čiastočnom reze pri pohľade z čela
Obr. 25 detail príkladného vyhotovenia uloženia stabilizátora na koľajnici v čiastočnom reze pri pohľade z čela
Obr. 26 axonometria príkladného vyhotovenia sendvičového usporiadania stabilizátora
Obr. 27 axonometria príkladného vyhotovenia stabilizátora s prestupom
Obr. 28 schematický pohľad z čela na časť vyhotovenia koľaje so stavebnicovými prvkami znižujúcimi hluk a vibrácie podľa technického riešenia v čiastočnom reze obsahujúcu priečne podvaly a štrkové lôžko
Obr. 29 pôdorys koľaje podľa obr. 28
Obr. 30 schematický pohľad z čela na časť vyhotovenia koľaje so stavebnicovými prvkami znižujúcimi hluk a vibrácie podľa technického riešenia v čiastočnom reze obsahujúcu priečne podvaly a štrkové lôžko
Obr. 31 pôdorys koľaje podľa obr. 30
Obr. 32 príkladné vyhotovenie stabilizátora bez vymedzovacej priečky v pôdoryse
Obr. 33 čelný pohľad na stabilizátor vo vyhotovení podľa obr. 32
Obr. 34 čelný pohľad na stabilizátor s vymedzovacou priečkou
Obr. 35 príkladné vyhotovenie stabilizátora bez vymedzovacej priečky v axonometrii
Obr. 36 príkladné vyhotovenie stabilizátora s vymedzovacou priečkou v axonometrii
Obr. 37 príkladné vyhotovenie stabilizátora bez vymedzovacej priečky v pôdoryse
Obr. 38 čelný pohľad na stabilizátor vo vyhotovení podľa obr. 37
Obr. 39 čelný pohľad na stabilizátor s vymedzovacou priečkou
Obr. 40 príkladné vyhotovenie stabilizátora bez vymedzovacej priečky v axonometrii
Obr. 41 príkladné vyhotovenie stabilizátora s vymedzovacou priečkou v axonometrii
Obr. 42 príkladné vyhotovenie dielca podľa obr. 7 až 18 v sendvičovom usporiadaní
Obr. 43 príkladné sendvičové vyhotovenie hlavy stabilizátora
Obr. 44 príkladné elektroizolačné vyhotovenie stabilizátora
Príklady uskutočnenia
1. príklad uskutočnenia
Najskôr bude popísaný príklad uskutočnenia podľa obr. 1 a 2. Železničná alebo električková koľaj podľa tohto uskutočnenia zahŕňa štrkové lôžko 5, ktoré je navrstvené na neoznačenú spodnú stavbu dráhy, priečne podvaly 2, ktoré ležia na štrkovom lôžku 5 a koľajnice 1, ktoré sú uložené na priečnych podvaloch 2 v upevňovacích uzloch 3 koľajnice j.. V tomto príklade uskutočnenia je odstup osí podvalov 600 mm alebo odstup iný daný príslušným predpisom.
Vnútri koľaje sú vložené vnútorné dielce 7, ktoré tvoria sústavu vnútorných dielcov. Po oboch stranách koľaje sú vložené vonkajšie dielce 8, ktoré tvoria sústavy vonkajších dielcov. Pozdĺžna os vnútorných a vonkajších dielcov sa zhoduje s pozdĺžnou osou podvalu 2. Styčná špára 48 medzi jednotlivými vnútornými dielcami 7 sústavy vnútorných dielcov a medzi jednotlivými vonkajšími dielcami 8 sústavy vonkajších dielcov sa nachádza medzi jednotlivými priečnymi podvalmi 2 a v prípade priamej koľaje je šírka styčnej špáry 48 konštantná, v prípade koľaje v smerovom oblúku alebo v prechodnici je šírka styčnej špáry 48 premenlivá.
V priestore medzi podvalmi 2 sú na pätu 28 koľajnice 1, a do neoznačenej spojkovej komory koľajnice 1 nasunuté jednotlivé stabilizátory 9 tak, aby dotyková plocha 25 stojiny koľajnice i a dotyková plocha 26 päty 28 koľajnice 1 usporiadané na hlave 24 stabilizátora 9 tesne dosadli ku koľajnici i a v spodnej časti ju úplne obklopili. Hlava 24 stabilizátora 9 je s výhodou vyrobená z elastomérového materiálu, napríklad na báze spájaného gumového recyklátu. Týmto spôsobom uloženia hlavy 24 stabilizátora 9 na koľajnici 1 dochádza k útlmu vyžarovaného hluku a vibrácií z priestoru stojiny a päty 28 koľajnice 1.
Pri vytvorení styčných špár 48 medzi dielcami 7 alebo 8 oboch sústav dielcov sa pre zaistenie požadovanej šírky s výhodou použijú stabilizátory 9 v uskutočnení podľa obr. 21 a 23 obsahujúce v pozdĺžnej osi stabilizátora 9 vymedzovaciu priečku 22. V prípadoch sústav dielcov so styčnou špárou s dielcami na zrazenie sa s výhodou použijú stabilizátory 9 vyobrazené na obr. 19, 20 a 21, ktoré neobsahujú vymedzovacie priečky 22.
Prostredníctvom ramena 21 stabilizátora 9 zasunutého pri montáži do tvarového zámku 27 dielca 7 a 8 dôjde k zaisteniu dielcov 7 a 8 proti prípadnému posunu v koľaji alebo ich zdvihu vplyvom aerodynamických účinkov prechádzajúcich koľajových vozidiel. Tvar a rozmery tela 23 a ramena 21 stabilizátora 9 sú navrhnuté tak, aby po zasunutí a zatlačení ramena 21 do tvarového zámku 27 dielca 7 a 8 vznikla pružnosťou materiálu stabilizátora 9 dostatočná zverná sila medzi sústavami dielcov 7 a 8 a koľajnicovými pásmi smerujúca proti smeru prípadného zdvihu alebo posunu dielcov 7 a 8.
Rozmery vnútorných dielcov 7 sú dané rozchodom koľaje, resp. vzdialenosťou osí koľajníc j, s akceptáciou nutného priestoru 30 pre mechanizáciu, odstupom osí podvalov 2 a výškou temena koľajnice 1 nad hornou úrovňou podvalu 2, pripadne výškou obrysu 29 koľajového vozidla nad hornou úrovňou podvalu 2, pričom spodná úložná plocha dielca 7 rešpektuje tvarové usporiadanie hornej plochy podvalu 2.
Rozmery vonkajších dielcov 8 sú dané konštrukčnou charakteristikou koľaje s nadväzujúcimi časťami stavby dráhy s akceptáciou nutného priestoru 30 pre mechanizáciu, odstupom osí podvalov 2 a výškou temena koľajnice 1 nad hornou úrovňou podvalu 2, pripadne výškou obrysu 29 koľajového vozidla nad hornou úrovňou podvalu 2, pričom spodná úložná plocha dielca 8 rešpektuje tvarové usporiadanie hornej plochy podvalu 2.
Príkladné uskutočnenie vnútorných 7 a vonkajších 8 dielcov je obsahom obr. č. 7 až 18. Obrázky 7, 8, 12, 13, 14 a 18 obsahujú príkladné uskutočnenia dielcov 7, 8 zo zvukovo pohltivého materiálu s profiláciou 13 a 17 horného povrchu dielcov 7 a 8 obsahujúce vo svojej spodnej časti priečnu kapsu 14 a 18 s priečnou prepážkou 15 a
19. Iné príkladné uskutočnenie dielcov 7, 8 podľa obr. 9 a 15 neobsahuje profiláciu 13 a 17 hornej plochy dielca 7,8 pri zachovaní spodnej časti s priečnou kapsou 14 a 18 s priečnou prepážkou 15 a 19. Ďalšie príkladné uskutočnenie dielcov 7, 8 podľa obr. 11 a 16 obsahuje priestorové kónické prestupy 16 a 20 s neoznačenými priečnymi kanálikmi pri spodnej ploche dielca 7, 8. Ďalšie príkladné uskutočnenie dielcov 7 a 8 podľa obr. 10 a 17 je vytvorené homogénnym zvukovo pohltivým materiálom bez priestorových vybraní, prestupov alebo profilácií.
Vonkajšie dielce 8 v príkladnom uskutočnení podľa obr. 1 a 2 sú uložené priamo na štrkovom lôžku 5 a na svojich koncoch sú vzájomne zaistené nezobrazenými čapmi, skrutkovými spojmi alebo vymedzovacími vložkami 10. Na vonkajšej strane koľaje alebo na vonkajšej strane viackoľajnej trate vonkajšie dielce 8 nadväzujú na smerovú clonu 12 vytvorenú zo zvukovo odrazivého materiálu v parabolickom tvare smerujúcom ku koľaji. Smerová clona 12 obsahuje deformačné zóny 46 tvorené napríklad pozdĺžnymi prestupmi valcového tvaru a najmenej jedným spojovacím otvorom 47 s výhodou opatrenými nezobrazenými skrutkovými spojmi. Výška smerovej clony je daná obrysom 29 koľajového vozidla alebo súvisiacim predpisom, pričom pre dosiahnutie optimálneho účinku tlmenia hluku a vibrácií je výška smerovej clony 12 daná výškou podvozku alebo rámu podlahy nezobrazeného koľajového vozidla nad temenom koľajnice 1.. S výhodou môže byť smerová clona 12 na svojej vnútornej strane, tj. v smere ku koľaji opatrená nezobrazenou hlukovo pohltivou vrstvou.
2, príklad uskutočnenia
Ďalší príklad uskutočnenia koľaje so stavebnicovými prvkami znižujúcimi hluk a vibrácie je znázornený na obr. č. 3 a 4. Železničná alebo električková koľaj podľa tohto uskutočnenia zahŕňa pevnú jazdnú dráhu 4, najčastejšie tvorenú vystuženou betónovou doskou s koľajnicami 1, ktoré sú uložené v upevňovacích uzloch 3 koľajníc 1, pričom betónová doska je uložená na neoznačenej spodnej stavbe dráhy. Aj v tomto príklade uskutočnenia je odstup osí podvalov 600 mm alebo odstup iný, daný príslušným predpisom.
Vo vnútri koľaje sú vložené vnútorné dielce 7, ktoré tvoria sústavu vnútorných dielcov. Po oboch stranách koľaje sú vložené vonkajšie dielce 8, ktoré tvoria sústavy vonkajších dielcov. Pozdĺžna os vnútorných a vonkajších dielcov 7, 8 sa zhoduje s priečnou osou vedenou medzi upevňovacími uzlami 3 koľajníc 1.. Styčná špára 48 medzi jednotlivými vnútornými dielcami 7 sústavy vnútorných dielcov a medzi jednotlivými vonkajšími dielcami 8 sústavy vonkajších dielcov sa nachádza medzi jednotlivými upevňovacími uzlami 3 koľajníc i a v prípade priamej koľaje je šírka styčnej špáry 48 konštantná, v prípade koľaje v smerovom oblúku alebo v prechodnici je šírka styčnej špáry 48 premenlivá.
V priestore medzi upevňovacími uzlami 3 koľajníc 1 sú na pätu 28 koľajnice 1 a do neoznačenej spojkovej komory koľajnice 1 nasunuté jednotlivé stabilizátory 9 tak, aby dotyková plocha 25 stojiny koľajnice a dotyková plocha 26 päty koľajnice usporiadanej na hlave 24 stabilizátora 9 tesne dosadli ku koľajnici la v spodnej časti ju úplne obklopili. Stabilizátor 9 je s výhodou vyrobený z elastomérneho materiálu, najčastejšie na báze spájaného pojeného gumového recyklátu. Týmto spôsobom uloženia stabilizátora 9 na koľajnici 1 dochádza k útlmu vyžarovaného hluku a vibrácií z priestoru stojiny a päty 28 koľajnice T
Pri vytvorení styčných špár 48 medzi dielcami 7 alebo 8 oboch sústav dielcov sa na zabezpečenie požadovanej šírky s výhodou použijú stabilizátory 9 vo vyhotovení podľa obr. 21 a 23 obsahujúce v pozdĺžnej osi stabilizátora 9 vymedzovaciu priečku 22. V prípadoch sústav dielcov 7, 8 na zrazenie sa s výhodou použijú stabilizátory 9 vyobrazené na obr. 19, 20 a 21, ktoré neobsahujú vymedzovacie priečky 22.
Prostredníctvom ramena 21 stabilizátora 9 zasunutého pri montáži do tvarového zámku 27 dielca 7 a 8 dôjde k zaisteniu dielcov 7 a 8 proti prípadnému posunu v koľaji alebo ich zdvihu vplyvom aerodynamických účinkov prechádzaných koľajových vozidiel. Tvar a rozmery tela 23 a ramena 21 stabilizátora 9 sú navrhnuté tak, aby po zasunutí a zatlačení ramena 21 do tvarového zámku 27 dielca 7, 8 vznikla pružnosťou materiálu stabilizátora 9 dostatočná zverná sila medzi sústavami dielcov 7, 8 a koľajnicovými pásmi a smerujúca proti smeru prípadného zdvihu aiebo posunu dielcov 7, 8.
Rozmery vnútorných dielcov 7 sú dané rozchodom koľaje, resp. vzdialenosťou osí koľajníc 1 s akceptáciou nutného priestoru pre upevňovacie uzly 3, odstupom osí upevňovacích uzlov 3 a výškou temena koľajnice 1 nad hornou úrovňou dosky pevnej jazdnej dráhy 4 prípadne výškou obrysu 29 koľajového vozidla nad hornou úrovňou dosky pevnej jazdnej dráhy 4, pričom spodná úložná plocha dielca 7 rešpektuje tvarové usporiadanie hornej plochy dosky pevnej jazdnej dráhy 4.
Rozmery vonkajších dielcov 8 sú dané konštrukčnou charakteristikou koľaje s nadväzujúcimi časťami stavby dráhy s akceptáciou nutného priestoru pre upevňovacie uzly 3, odstupom osí upevňovacích uzlov 3 a výškou temena koľajnice 1 nad hornou úrovňou dosky pevnej jazdnej dráhy 4, pripadne výškou obrysu 29 koľajového vozidla nad hornou úrovňou dosky pevnej jazdnej dráhy 4, pričom spodná úložná plocha dielca 8 rešpektuje tvarové usporiadanie hornej plochy dosky pevnej jazdnej dráhy 4.
Príkladné vyhotovenie vnútorných a vonkajších dielcov 7, 8 je obsahom obr. č. 7 až 18. Obrázky 7, 8, 12, 13, 14 a 18 obsahujú príkladné vyhotovenia dielcov 7, 8 zo zvukovo pohltivého materiálu s profiláciou 13 a 17 horného povrchu dielcov 7 a 8, obsahujúce vo svojej spodnej časti priečnu kapsu 14 a 18 s priečnou prepážkou 15 a 19. Iné príkladné vyhotovenie dielcov 7, 8 podľa obr. 9 a 15 neobsahuje profiláciu 13 a 17 hornej plochy dielca 7, 8 pri zachovaní spodnej časti s priečnou kapsou 14 a 18 s priečnou prepážkou 15 a 19. Ďalšie príkladné vyhotovenie dielcov 7, 8 podľa obr. 11 a 16 obsahuje priestorové kónické prestupy 16 a 20 s neoznačenými priečnymi kanálikmi pri spodnej ploche dielca 7, 8. Ďalšie príkladné vyhotovenie dielcov 7 a 8 podľa obr. 10 a 17 je vytvorené homogénnym zvukovo pohltivým materiálom bez priestorových vybraní, prestupov alebo profilácií.
Vonkajšie dielce 8 v príkladnom vyhotovení podľa obr. 3 a 4 sú čiastočne uložené priamo na pevnej jazdnej dráhe 4 a štrkovom zásype 6 a na svojich koncoch sú vzájomne zaistené nezobrazenými čapmi, skrutkovými spojmi alebo vymedzovacími vložkami 10. Na vonkajšej strane koľaje alebo na vonkajšej strane viackoľajnej trate nadväzujú vonkajšie panely 8 na smerovú clonu 12 vytvorenú zo zvukovo odrazivého materiálu v parabolickom tvare smerujúcom ku koľaji a uloženú na zhutnenú nenamŕzavú vrstvu štrkového zásypu 6. Smerová clona 12 obsahuje najmenej jeden spojovací otvor 47 s výhodou opatrený nezobrazeným skrutkovým spojom. Výška smerovej clony 12 je daná obrysom 29 koľajového vozidla alebo súvisiacim predpisom, pričom na dosiahnutie optimálneho účinku tlmenia hluku a vibrácií je výška smerovej clony 12 daná výškou podvozku aiebo rámu podiahy nezobrazeného koľajového vozidla nad temenom koľajnice L S výhodou môže byť smerová clona 12 na svojej vnútornej strane, t.j. v smere ku koľaji opatrená hlukovo pohltivou vrstvou 57.
3. príklad uskutočnenia
Ďalší príklad uskutočnenia koľaje so stavebnicovými prvkami znižujúcimi hluk a vibrácie je znázornený na obr. č. 5 a 6. Železničná alebo električková koľaj podľa tohto uskutočnenia zahŕňa pevnú jazdnú dráhu 4, najčastejšie tvorenú vystuženou betónovou doskou, ktorá je uložená na neoznačenej spodnej stavbe dráhy, pričom koľajnice 1., sú uložené v upevňovacích uzloch 3 koľajníc 1 dosky pevnej jazdnej dráhy
4. Aj v tomto príklade uskutočnenia je odstup osí podvalov 600 mm alebo iný, daný príslušným predpisom. Tento príklad uskutočnenia obsahuje zhodné riešenie vo vyhotovení a uložení vnútorných 7 a vonkajších 8 dielcov na pevnej jazdnej dráhe 4 so stabilizátormi 9 a s príkladom vyobrazeným na obr. 3 a 4. Zmena vo vyobrazenom príklade podľa obr. 5 a 6 obsahuje uloženie vonkajších dielcov 8 na podkladné dielce 11, pričom smerová clona 12 je uložená na zhutnený štrkový zásyp 6 v úrovni spodnej úložnej plochy dosky pevnej jazdnej dráhy 4. Smerová clona 12 obsahuje tiež deformačné zóny 46 tvorené pozdĺžnymi valcovými prestupmi a spojovacím otvorom 47.
4, príklad uskutočnenia
Ďalší príklad uskutočnenia je vyobrazený na obr. č. 28 a 29. Železničná alebo električková koľaj podľa tohto uskutočnenia zahŕňa štrkové lôžko 5, ktoré je navrstvené na neoznačenú spodnú stavbu dráhy, priečne podvaly 2, ktoré ležia na štrkovom lôžku 5 a koľajnice 1, ktoré sú uložené na priečnych podvaloch 2 v upevňovacích uzloch 3 koľajnice j.. V tomto príklade uskutočnenia je odstup osí podvalov 600 mm alebo iný, daný príslušným predpisom.
Vo vnútri koľaje sú uložené vnútorné dielce 7, ktoré tvoria sústavu vnútorných dielcov. Po oboch stranách koľaje sú vložené vonkajšie dielce 8, ktoré tvoria sústavu vonkajších dielcov. Styčná špára 48 medzi jednotlivými vnútornými dielcami 7 sústavy vnútorných dielcov a medzi jednotlivými vonkajšími dielcami 8 sústavy vonkajších dielcov sa nachádza v pozdĺžnej osi priečnych podvalov 2 a v prípade priamej koľaje je šírka styčnej špáry 48 konštantná, v prípade koľaje v smerovom oblúku alebo v prechodnici je šírka styčnej špáry 48 premenlivá.
V priestore nad podvalmi 2 sú na pätu 28 koľajnice 1 a do neoznačenej spojkovej komory koľajnice 1 vložené jednotlivé stabilizátory 35 tak, aby dotyková plocha 39 stojiny koľajnice 1 a dotyková plocha 40 päty koľajnice 1. usporiadanej na hlave 37 stabilizátora 35 a podhlavová zarážka 38 tesne dosadli ku koľajnici 1 a súčasne aby telo 36 stabilizátora 35 zostalo v časti nad prvkami upevňovacieho uzla 3. Stabilizátor 35 je s výhodou vyrobený z elastomérneho materiálu, najčastejšie na báze pojeného gumového recyklátu. Týmto spôsobom uloženia stabilizátora 35 na koľajnici 1. dochádza ku stabilizácii dielcov 7 a 8 v koľaji a aj k útlmu vyžarovaného hluku a vibrácií z priestoru stojiny a päty koľajnice 1.
Na vytvorenie styčných špár 48 medzi dielcami 7 a 8 oboch sústav dielcov a na zabepzečenie jej požadovanej šírky sa s výhodou použijú stabilizátory 35 vo vyhotovení podľa obr. 34 a 36 obsahujúce v pozdĺžnej osi stabilizátora 35 vymedzovaciu priečku 22. V prípadoch sústav dielcov so styčnou špárou dielcov 7, 8 na zrazenie sa s výhodou použijú stabilizátory 35 vyobrazené na obr. 32, 33 a 35, ktoré neobsahujú vymedzovacie priečky 22.
Prostredníctvom ramena 21 stabilizátora 35 zasunutého pri montáži do tvarového zámku 27 dielca 7 a 8 dôjde k zaisteniu dielcov 7 a 8 proti prípadnému posunu v koľaji alebo ich zdvihu vplyvom aerodynamických účinkov prechádzajúcich koľajových vozidiel. Tvar a rozmery tela 23 a ramena 21. stabilizátora 35 sú navrhnuté tak, aby po zasunutí a zatlačení ramena 21 do tvarového zámku 27 dielca 7, 8 vznikla pružnosťou materiálu stabilizátora 35 dostatočná zverná sila medzi sústavami dielcov 7, 8 a koľajnicovými pásmi a smerujúca proti smeru prípadného zdvihu alebo posunu dielcov 7, 8.
Rozmery vnútorných dielcov 7 sú dané rozchodom koľaje, resp. vzdialenosťou osí koľajníc i s akceptáciou nutného priestoru 30 pre mechanizáciu, odstupom osí podvalov 2 a výškou temena koľajnice 1 nad hornou úrovňou podvalu 2, prípadne výškou obrysu 29 koľajového vozidla nad hornou úrovňou podvalu 2, pričom spodná úložná plocha dielca 7 rešpektuje tvarové usporiadanie hornej plochy podvalu 2.
Rozmery vonkajších dielcov 8 sú dané konštrukčnou charakteristikou koľaje s nadväzujúcimi časťami stavby dráhy s akceptáciou nutného priestoru 30 pre mechanizáciu, odstupom osí podvalov 2 a výškou temena koľajnice 1 nad hornou úrovňou podvalu 2, prípadne výškou obrysu 29 koľajového vozidla nad hornou úrovňou podvalu 2, pričom spodná, úložná plocha dielca 8 rešpektuje tvarové usporiadanie hornej plochy podvalu 2.
Príkladné uskutočnenie vnútorných a vonkajších dielcom 7, 8 je obsahom obr. č. 7 až 18. Obrázky 7, 8, 12, 13, 14 a 18 obsahujú príkladné vyhotovenia dielcov 7, 8 zo zvukovo pohltivého materiálu s profiláciou 13 a 17 horného povrchu dielcov 7 a 8 obsahujúcich vo svojej spodnej časti priečnu kapsu 14 a 18 s priečnou prepážkou 15 a 19. Iné príkladné vyhotovenie dielcov 7, 8 podľa obr. 9 a 15 neobsahuje profiláciu 13 a 17 hornej plochy dielca 7, 8 pri zachovaní spodnej časti s priečnou kapsou 14 a 18 s priečnou prepážkou 15 a 19. Ďalšie príkladné vyhotovenie dielcov 7, 8 podľa obr. 11 a 16 obsahuje priestorové kónické prestupy 16 a 20 s neoznačenými priečnymi kanálikmi pri spodnej ploche dielca 7, 8. Ďalšie príkladné vyhotovenie dielcov 7 a 8 podľa obr. 10 a 17 je vytvorené homogénnym zvukovo pohltivým materiálom bez priestorových vybraní, prestupov alebo profilácií.
Vonkajšie dielce 8 v príkladnom vyhotovení podľa obr. 28 a 29 sú uložené priamo v štrkovom lôžku 5 a na svojich koncoch sú vzájomne zaistené nezobrazenými čapmi, skrutkovými spojmi alebo vymedzovacími vložkami 10. Na vonkajšej strane koľaje alebo na vonkajšej strane viackoľajnej trate vonkajšie panely 8 nadväzujú na smerovú clonu 12, na ktorej sú uložené prostredníctvom elastomémych úložných podložiek 45 a tesniacim profilom 44. Smerová clona 12 je vytvorená zo zvukovo odrazivého materiálu v parabolickom tvare smerujúcom ku koľaji a uloženom na zhutnenú nenamŕzavú vrstvu štrkového zásypu 6. Smerová clona 12 obsahuje najmenej dva spojovacie otvory 47 s výhodou opatrenými nezobrazenými skrutkovými spojmi. Výška smerovej clony 12 je daná obrysom 29 koľajového vozidla alebo súvisiacim predpisom, pričom na dosiahnutie optimálneho účinku tlmenia hluku a vibrácií je výška smerovej clony 1.2 daná výškou podvozku alebo rámu podlahy nezobrazeného koľajového vozidla nad temenom koľajnice 1.. S výhodou môže byť smerová clona 12 na svojej vnútornej strane, t.j. v smere ku koľaji opatrená nezobrazenou zvukovo pohltivou vrstvou.
5. príklad uskutočnenia
Ďalší príklad uskutočnenia je vyobrazený na obr. č. 30 a 31. Železničná alebo električková koľaj podľa tohto uskutočnenia zahŕňa štrkové lôžko 5, ktoré je navrstvené na neoznačenú spodnú stavbu dráhy, priečne podvaly 2, ktoré ležia na štrkovom lôžku 5 a koľajnice i, ktoré sú uložené na priečnych podvaloch 2 v upevňovacích uzloch 3 koľajnice U V tomto príklade uskutočnenia je odstup osí podvalov 600 mm alebo odstup iný, daný príslušným predpisom.
Vo vnútri koľaje sú uložené vnútorné dielce 7, ktoré tvoria sústavu vnútorných dielcov. Po oboch stranách koľaje sú vložené vonkajšie dielce 8, ktoré tvoria sústavu vonkajších dielcov. Styčná špára 48 medzi jednotlivými vnútornými dielcami 7 sústavy vnútorných dielcov a medzi jednotlivými dielcami 8 sústavy vonkajších dielcov sa nachádza v pozdĺžnej osi priečnych podvalov 5 a v prípade priamej koľaje je šírka styčnej špáry 48 konštantná, v prípade koľaje v smerovom oblúku alebo v prechodnici je šírka styčnej špáry 48 premenlivá.
V priestore nad podvalmi 2 sú na pätu 28 koľajnice 1 a do neoznačenej spojkovej komory koľajnice 1. vložené jednotlivé stabilizátory 41 tak, aby dotykové plochy 39 stojiny koľajnice i a dotykové plochy 40 päty koľajnice 1. usporiadané na hlave 37 stabilizátora 41 a podhlavovej zarážky 38 tesne dosadli ku koľajnici i, pričom telo 42 stabilizátora 41_ vytvára prostredníctvom vybrania 43 dve časti hlavy 37 obchádzajúce prvky upevňovacieho uzla 3. Stabilizátor 41 je s výhodou vyrobený z elastomérneho materiálu, najčastejšie na báze pojeného gumového recyklátu. Týmto spôsobom uloženia stabilizátora 41 na koľajnici 1. dochádza ku stabilizácii dielcov 7 a 8 v koľaji aj k útlmu vyžarovaného hluku a vibrácií z priestoru stojiny a päty koľajnice 1., pričom prostredníctvom vybrania 43 pre upevňovací uzol 3 je zabezpečená vizuálna kontrola stavu upevnenia aj jeho údržba bez nutnosti zloženia stabilizátora 41.
Na vytvorenie styčných špár 48 medzi dielcami 7 a 8 oboch sústav dielcov a na zabezpečenie ich požadovanej šírky sa s výhodou použijú stabilizátory 41 vo vyhotovení podľa obr. 39 a 41 obsahujúce v pozdĺžnej osi stabilizátora 41. vymedzovaciu priečku 22. V prípadoch sústav dielcov so styčnou špárou na zrazenie sa s výhodou použijú stabilizátory 41 vyobrazené na obr. 37, 38 a 40, ktoré neobsahujú vymedzovacie priečky 22.
Prostredníctvom ramena 21 stabilizátora 41 zasunutého pri montáži do tvarového zámku 27 dielca 7 a 8 dôjde k zaisteniu dielcov 7 a 8 proti prípadnému posunu v koľaji alebo ich zdvihu vplyvom aerodynamických účinkov prechádzaných koľajových vozidiel. Tvar a rozmery tela 42 a ramena 21 stabilizátora 41 sú navrhnuté tak, aby po zasunutí a zatlačení ramena 21 do tvarového zámku 27 dielca 7, 8 vznikla pružnosťou materiálu stabilizátora 41 dostatočná zverná sila medzi sústavami dielcov 7, 8 a koľajnicovými pásmi a smerujúca proti smeru prípadného zdvihu alebo posunu dielcov 7, 8.
Rozmery vnútorných dielcov 7 sú dané rozchodom koľaje, resp. vzdialenosťou osí koľajníc 1 s akceptáciou nutného priestoru 30 pre mechanizáciu, odstupom osí podvalov 2 a výškou temena koľajnice 1 nad hornou úrovňou podvalu 2, prípadne výškou obrysu 29 koľajového vozidla nad hornou úrovňou podvalu 2, pričom spodná úložná plocha dielca 7 rešpektuje tvarové usporiadanie hornej plochy podvalu 2.
Rozmery vonkajších dielcov 8 sú dané konštrukčnou charakteristikou koľaje s nadväzujúcimi časťami stavby dráhy s akceptáciou nutného priestoru pre mechanizáciu 30. odstupom osí podvalov 2 a výškou temena koľajnice 1 nad hornou úrovňou podvalu 2, prípadne výškou obrysu 29 koľajového vozidla nad hornou úrovňou podvalu 2, pričom spodná, úložná plocha dielca 8 rešpektuje tvarové usporiadanie hornej plochy podvalu 2.
Príkladné vyhotovenie vnútorných a vonkajších dielcov 7, 8 je obsahom obr. č. 7 až 18. Obrázky 7, 8, 12, 13, 14 a 18 obsahujú príkladné vyhotovenia dielcov 7, 8 zo zvukovo pohltivého materiálu s profiláciou 13 a 17 horného povrchu dielcov 7 a 8 obsahujúce vo svojej spodnej časti priečnu kapsu 14 a 18 s priečnou prepážkou 15 a 19. Iné príkladné vyhotovenie dielcov 7, 8 podľa obr. 9 a 15 neobsahuje profiláciu 13 a 17 hornej plochy dielca 7, 8 pri zachovaní spodnej časti s priečnou kapsou 14 a 18 s priečnou prepážkou 15 a 19. Ďalšie príkladné vyhotovenie dielcov 7, 8 podľa obr. 11 a 16 obsahuje priestorové kónické prestupy 16 a 20 s neoznačenými priečnymi kanálikmi pri spodnej ploche dielca 7, 8. Ďalšie príkladné vyhotovenie dielcov 7 a 8 podľa obr. 10 a 17 je vytvorené homogénnym zvukovo pohltivým materiálom bez priestorových vybraní, prestupov alebo profilácií.
Vonkajšie dielce 8 v príkladnom vyhotovení podľa obr. 30 a 31 sú uložené priamo na štrkovom lôžku 5 a na svojich koncoch sú vzájomne zaistené nezobrazenými čapmi, skrutkovými spojmi alebo vymedzovacími vložkami 10. Na vonkajšej strane koľaje alebo na vonkajšej strane viackoľajnej trate vonkajšie dielce 8 nadväzujú na smerovú clonu 12, na ktorej sú uložené prostredníctvom uložených elastomémych úložných podložiek 45 s tesniacim profilom 44. Smerová clona 12 je vytvorená zo zvukovo odrazivého materiálu v parabolickom tvare smerujúcom ku koľaji a uložená na zhutnenú nenamŕzavú vrstvu štrkového zásypu 6. Smerová clona 12 obsahuje najmenej jeden spojovací otvor 47 s výhodou opatrený nezobrazeným skrutkovým spojom. Výška smerovej clony 12 je daná obrysom 29 koľajového vozidla alebo súvisiacim predpisom, pričom na dosiahnutie optimálneho účinku tlmenia hluku a vibrácií je výška smerovej clony 12 daná výškou podvozku alebo rámu podlahy nezobrazeného koľajového vozidla nad temenom koľajnice L S výhodou môže byť smerová clona 12 vyhotovená z hlukovo odrazivého materiálu, napr. betónu a na svojej vnútornej strane, t.j. v smere ku koľaji opatrená nezobrazenou hlukovo pohltivou vrstvou.
Stabilizátor 9 vyobrazený na obr. 26 a na obrázku nezobrazený stabilizátor 35 a 41 obsahuje vyhotovenie so zvýšenou torznou tuhosťou dosiahnutou sendvičovým usporiadaním elastomémych vrstiev 31 so stuženými vrstvami 32, pričom stuženie vrstvy 32 ie možné dosiahnuť vlastnou spájacou hmotou.
Stabilizátor 9, vyobrazený na obrázku 27 a na obrázku nezobrazený stabilizátor 35 a 41 obsahuje vyhotovenie so zníženou pozdĺžnou tuhosťou dosiahnutou tvarovým pozdĺžnym prestupom.
Dotyková plocha 25, 39 stojiny koľajnice 1. a dotyková plocha 26, 40 päty koľajnice 1 stabilizátora 9, 35 a 41 na obrázku 25 je na zvýšenie útlmu hluku a vibrácií z koľajnice 1 opatrená nezobrazenou priľnavou hmotou alebo vhodným lepidlom.
Vnútorné dielce 7 a vonkajšie dielce 8 na obrázku 42 sú vo výhodnom sendvičovom vyhotovení tvorenom nosnou vrstvou 58 a hlukovo pohltivou vrstvou 57.
Hlava 24, 37 stabilizátora 9, 35 a 41 na obrázku 43 je vo výhodnom vyhotovení opatrená vysoko elastomémou vrstvou 61.
Rameno 21 stabilizátora 9, 35 a 41 na obrázku 44 je vo výhodnom vyhotovení opatrené elektricky nevodivou vložkou 60.
Priemyselná využiteľnosť
Železničnú alebo električkovú koľaj so stavebnicovými prvkami znižujúcimi hluk a vibrácie je možné s výhodou použiť na vytváranie železničných a električkových tratí v intravilánoch obcí a miest, v miestach prírodných rezervácií, v tuneloch a na mostných konštrukciách. S výhodou je možné koľaj so stavebnicovými prvkami znižujúcimi hluk a vibrácie použiť pri stavbe vysokorýchlostných alebo konvenčných železničných tratí s pevnou jazdou dráhou, kde úplne doplňuje chýbajúci útlm hluku a vibrácií inak zabezpečený štrkovým lôžkom klasickej jazdnej dráhy. Použitie smerových clôn a dielcov podľa technického riešenia umožňuje v prípadoch úrovňového kríženia pozemných komunikácií s dráhami zachovanie nutných rozhľadových pomerov.

Claims (20)

  1. NÁROKY ΝΑ OCHRANU
    1. Železničná alebo električková koľaj so stavebnicovými prvkami znižujúcimi hluk a vibrácie obsahujúca najmenej dve koľajnice (1) uložené cez upevňovacie uzly (3) na priečnych podvaloch (2) alebo na pevnej jazdnej dráhe (4), pričom prvky znižujúce hluk a vibrácie obsahujú sústavu vnútorných dielcov uložených vnútri koľaje a sústavu vonkajších dielcov usporiadaných zvonka koľaje, vyznačujúca sa tým, že vnútorné dielce (7) a/alebo vonkajšie dielce (8) sú opatrené aspoň jedným tvarovým zámkom (27), do ktorého zapadá jeden koniec (21) zverných stabilizátorov (9, 25, 41), ktoré sú na svojej hlave (24) na svojom druhom konci opatrené dotykovou plochou (26, 40) päty (28) koľajnice (1) a/alebo dotykovou plochou (25, 39) stojiny koľajnice (1), pričom dotyková plocha (26, 40) päty (28) koľajnice (1) tesne dosadá na pätu (28) koľajnice (1) a dotyková plocha (25, 39) stojiny koľajnice (1) tesne dosadá na stojinu koľajnice (1).
  2. 2. Železničná alebo električková koľaj podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že stabilizátory (9, 35, 41) sú situované medzi upevňovacími uzlami (3) koľajníc (1) pevnej jazdnej dráhy (4) alebo medzi priečnymi podvalmi (2).
  3. 3. Železničná alebo električková koľaj podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že stabilizátory (9, 35, 41) sú situované v mieste upevňovacích uzlov (3) koľajníc (1) pevnej jazdnej dráhy (4) alebo v mieste priečnych podvalov (2).
  4. 4. Železničná alebo električková koľaj podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že medzi susednými vnútornými dielcami (7) a/alebo medzi susednými vonkajšími dielcami (8) je styčná špára (48).
  5. 5. Železničná alebo električková koľaj podľa nároku 4, vyznačujúca sa tým, že styčná špára (48) je vymedzená priečkou (22) vytvorenou na stabilizátore (9, 35, 41).
  6. 6. Železničná alebo električková koľaj podľa nároku 1 až 3, vyznačujúca sa tým, že susedné vnútorné dielce (7) a/alebo susedné vonkajšie dielce (8) sú usadené tesne vedľa seba.
  7. 7. Železničná alebo električková koľaj podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že stabilizátor (9, 35, 41) je na svojej hlave (24, 37) opatrený podhlavovou zarážkou (38) hlavy koľajnice (1).
  8. 8. Železničná alebo električková koľaj podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že hlava (24, 37) stabilizátora (9, 35, 41) obsahuje vybranie (43) pre upevňovací uzol (3) koľajnice (1).
  9. 9. Železničná alebo električková koľaj podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že stabilizátor (9, 35, 41) je tvorený vrstvami (31, 32) sendvičového usporiadania.
  10. 10. Železničná alebo električková koľaj podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že stabilizátor (9, 35, 41) je opatrený pozdĺžnym prestupom (33).
  11. 11. Železničná alebo električková koľaj podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že vnútorný dielec (7) a/alebo vonkajší dielec (8) je opatrený profiláciou (13, 17) povrchu a/alebo priečnou kapsou (14, 18) a/alebo priečnou prepážkou (15, 19) a/alebo aspoň jedným kónickým prestupom (16, 20).
  12. 12. Železničná alebo električková koľaj podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že vonkajším dielom (8) je priradená aspoň jedna smerová clona (12) umiestená zvonka koľaje.
  13. 13. Železničná alebo električková koľaj podľa nároku 12, vyznačujúca sa tým, že smerová clona (12) obsahuje najmenej jeden spojovací otvor (47) a/alebo najmenej jednu deformačnú zónu (46).
  14. 14. Železničná alebo električková koľaj podľa jedného z predchádzajúcich nárokov vyznačujúca sa tým, že stabilizátor (9, 35, 41) je opatrený elektricky izolovaným ramenom (21).
  15. 15. Železničná alebo električková koľaj podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že hlava (24) stabilizátora (9, 35, 41) obsahuje vysoko elastomérnu vrstvu (61).
  16. 16. Železničná alebo električková koľaj podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že vnútorný dielec (7) a vonkajší dielec (8) obsahujú hlukovo pohltivú vrstvu (57) a nosnú vrstvu (58).
  17. 17. Železničná alebo električková koľaj podľa nároku 12, vyznačujúca sa tým, že vonkajší dielec (8) je uložený na úložnej podložke (45) na smerovej clone (12), pričom medzi vonkajším dielcom (8) a smerovou clonou (12) je ďalej usporiadaný tesniaci profil (44).
  18. 18. Prostriedok na uloženie stavebnicového prvku v železničnej alebo električkovej koľaji, vyznačujúci sa tým, že je tvorený aspoň z časti pružným zverným stabilizátorom (9, 25, 41), ktorého jeden koniec (21) je upravený na vloženie do tvarového zámku (27) dielca (7, 8) znižujúceho hluk a vibrácie, pričom na jeho druhom konci je vytvorená hlava (24) opatrená dotykovou plochou (26, 40) päty (28) koľajnice (1) a/alebo dotykovou plochou (25, 39) stojiny koľajnice (1).
  19. 19. Prostriedok podľa nároku 18, vyznačujúci sa tým, že stabilizátor (9, 35, 41) je na svojej hlave (24, 37) opatrený podhlavovou zarážkou (38) hlavy koľajnice (1) a/alebo vybraním (43) pre upevňovací uzol (3) koľajnice (1) a/alebo opatrený pozdĺžnym prestupom (33).
  20. 20. Prostriedok podľa nároku 18, vyznačujúci sa tým, že stabilizátor (9, 35, 41) je tvorený vrstvami (31,32) sendvičového usporiadania.
SK50092-2011U 2010-12-15 2011-09-19 Railway or tramway track with modular elements that reduce noise and vibrations and means for placing modular elements in railway or tram tracks SK6284Y1 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201023635U CZ21803U1 (cs) 2010-12-15 2010-12-15 Železnicní nebo tramvajová kolej se stavebnicovými prvky, snižujícími hluk a vibrace, a prostredek pro uložení stavebnicového prvku v železnicní nebo tramvajové koleji

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK500922011U1 true SK500922011U1 (sk) 2012-04-03
SK6284Y1 SK6284Y1 (sk) 2012-11-05

Family

ID=43626878

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK50092-2011U SK6284Y1 (sk) 2010-12-15 2011-09-19 Railway or tramway track with modular elements that reduce noise and vibrations and means for placing modular elements in railway or tram tracks

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ21803U1 (sk)
SK (1) SK6284Y1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ21803U1 (cs) 2011-02-22
SK6284Y1 (sk) 2012-11-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6293473B1 (en) Railroad substructure
US4905896A (en) Railroad roadway for high speed rail-mounted vehicles
CN103088727B (zh) 一种轨道抗偏摆定距装置
JP2002227101A (ja) 鉄道線路用マクラギ一体型コンクリート道床構造
KR101150786B1 (ko) 철도용 침목
JP4786665B2 (ja) 平面交差鉄道踏切
SK278427B6 (en) The superstructure without any gravel used for placing of rails
US5163614A (en) Railway roadbeds with rail slabs, and method for preparing
JP2015501893A (ja) 騒音防止装置
US20080054086A1 (en) Bearing structure with reduced vibratory level for railroad track
JP4587660B2 (ja) 鉄道車両用軌道
KR20120097636A (ko) 탄성수지 고정방식의 저진동 철도교
CN109235151A (zh) 一种铁路钢桁梁桥上弹性长枕埋入式无砟轨道构造
SK500922011U1 (sk) Railway or tramway rail with modular elements that reduce noise and vibrations and means for placing modular elements in railway or tram rails
CZ2010938A3 (cs) Železnicní nebo tramvajová kolej se stavebnicovými prvky snižujícími hluk a vibrace a prostredek pro uložení stavebnicového prvku v železnicní nebo tramvajové koleji
KR100844965B1 (ko) 레일 지지 구조
RU2415987C2 (ru) Железнодорожный путь для мостов и тоннелей
CN209066192U (zh) 一种铁路钢桁梁桥上弹性长枕埋入式无砟轨道构造
CA3111469A1 (en) Turnout arrangement with elastically supported turnout bases
KR102433181B1 (ko) 무도상 철도교량의 침목 받침장치
JP2887720B2 (ja) 踏切舗装板
JP4554743B2 (ja) 線路軌間外舗装構造、及び線路軌間外の舗装方法
JP7171461B2 (ja) 鉄まくらぎ
CZ33501U1 (cs) Tramvajový panel
KR100742222B1 (ko) 복공판이 필요 없는 임시 가설교량