SK500342016A3 - Spôsob ochrany semena alebo rastliny vyrastajúcej zo semena proti škodcom z kmeňa článkonožcov - Google Patents

Spôsob ochrany semena alebo rastliny vyrastajúcej zo semena proti škodcom z kmeňa článkonožcov Download PDF

Info

Publication number
SK500342016A3
SK500342016A3 SK50034-2016A SK500342016A SK500342016A3 SK 500342016 A3 SK500342016 A3 SK 500342016A3 SK 500342016 A SK500342016 A SK 500342016A SK 500342016 A3 SK500342016 A3 SK 500342016A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
seed
thiacloprid
furrow
parts
synthetic pyrethroid
Prior art date
Application number
SK50034-2016A
Other languages
English (en)
Other versions
SK288713B6 (sk
Inventor
Ayako Hirao
Original Assignee
Sumitomo Chemical Company, Limited
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sumitomo Chemical Company, Limited filed Critical Sumitomo Chemical Company, Limited
Publication of SK500342016A3 publication Critical patent/SK500342016A3/sk
Publication of SK288713B6 publication Critical patent/SK288713B6/sk

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01MCATCHING, TRAPPING OR SCARING OF ANIMALS; APPARATUS FOR THE DESTRUCTION OF NOXIOUS ANIMALS OR NOXIOUS PLANTS
    • A01M1/00Stationary means for catching or killing insects
    • A01M1/20Poisoning, narcotising, or burning insects
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N47/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom not being member of a ring and having no bond to a carbon or hydrogen atom, e.g. derivatives of carbonic acid
    • A01N47/40Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom not being member of a ring and having no bond to a carbon or hydrogen atom, e.g. derivatives of carbonic acid the carbon atom having a double or triple bond to nitrogen, e.g. cyanates, cyanamides
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N31/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic oxygen or sulfur compounds
    • A01N31/08Oxygen or sulfur directly attached to an aromatic ring system
    • A01N31/14Ethers
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N53/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing cyclopropane carboxylic acids or derivatives thereof

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Toxicology (AREA)
  • Insects & Arthropods (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Pretreatment Of Seeds And Plants (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)

Abstract

Opísaný spôsob ochrany osiva alebo rastlín pestovaných z osiva pred škodlivými článkonožcami zahŕňa kroky: vytvorenie brázdy v pôde; vloženie osiva so zachyteným tiaklopridom aspoň na svojom povrchu do brázdy vytvorenej v predchádzajúcom kroku a aplikovanie kompozície pesticídov, ktorá obsahuje jednu syntetickú pyretroidovú zlúčeninu alebo viacero syntetických pyretroidových zlúčenín, vybraných zo skupiny I, do brázdy vytvorenej v predchádzajúcom kroku; zahrnutie brázdy, pričom skupina I pozostáva z esfenvalerátu, beta-cypermetrínu, théta-cypermetrínu, deltametrínu, fen-propatrínu, tau-fluvalinátu, beta-cyflutrínu, akrinatrínu, alfa-cypermetrínu, bifentrínu, cykroprotrínu a etofenproxu.

Description

Oblasť vynálezu
Predkladaný vynález sa týka spôsobu ochrany semien alebo rastlín pestovaných z osiva proti škodcom z kmeňa článkonožcov.
Doterajší stav techniky
Až doteraz je známych viacero spôsobov ako spôsobov ochrany semien alebo rastlín pestovaných zo semien pred škodcami z kmeňa článkonožcov (pozri napríklad Japonská nepreskúmaná patentová publikácia č. 2008-133240, a Príručka hmyzích škodcov zrna. ISBN: 0-938522-76-0, 1999, Entomological Society of America).
Podstata vynálezu
V súvislosti s globálnym nárastom požiadaviek na úrodu bolo vykonaných viacero iniciatív smerovaných na zvýšenie výťažkov pri pestovaní kultúrnych plodín. Konkrétne jeden z najväčších problémov je zníženie výnosov úrody v dôsledku škodcov z kmeňa článkonožcov a preto je tu potreba dokonalého spôsobu prevencie pred škodlivými článkonožcami na ochranu semien a rastlín pestovaných z osiva proti škodcom z kmeňa článkonožcov.
Pôvodca predkladaného vynálezu zistil, na základe dôkladnej štúdie zameranej na dosiahnutie vyššie uvedeného zámeru, že dokonalý ochranný účinok pri úrode sa dá dosiahnuť pri sadení semien vopred ošetrených tiaklopridom priamo v brázde na pôde v kombinácii s aplikáciou kompozície pesticídov, ktorá obsahuje špecifické syntetické pyretroidové komponenty priamo do brázdy a tým naplniť obsah predkladaného vynálezu. Konkrétne predložený vynález poskytuje spôsoby [1] až [9] nižšie.
[1] Spôsob ochrany osiva alebo rastlín pestovaných z osiva proti škodcom z
-2kmeňa článkonožcov, ktorý zahŕňa kroky:
a) vytvorenie brázdy v pôde;
b) ďalej uloženie osiva, ktoré zadržiava tiakloprid aspoň na svojom povrchu v brázde vytvorenej v prvom kroku, a aplikovanie kompozície pesticídov, ktorá obsahuje jednu alebo viacero syntetických pyretroidových zlúčenín, vybraných zo skupiny I do brázdy vytvorenej v horeuvedenom kroku; a
c) zahrnutie brázdy, pričom skupina I pozostáva z esfenvalerátu, beta-cypermetrínu, thétacypermetrínu, deltametrínu, fenpropatrínu, tau-fluvalinátu, beta-cyflutrínu, akrinatrínu, alfa-cypermetrínu, bifentrínu, cykroprotrínu a etofenproxu.
[2] Spôsob podľa [1], pričom osivom je osivo kukurice.
[3] Spôsob podľa [1] alebo [2], pričom osivo, ktoré zadržiava tiakloprid aspoň na svojom povrchu, je osivo potiahnuté kompozíciou, ktorá obsahuje tiakloprid.
[4] Spôsob podľa akéhokoľvek z bodov [1] až [3], pričom najmenej 80 % celkového povrchu osiva, ktoré zadržiava tiakloprid aspoň na svojom povrchu, je osivo potiahnuté kompozíciou, ktorá obsahuje tiakloprid.
[5] Spôsob podľa akéhokoľvek z bodov [1] až [4], pričom množstvo tiaklopridu zachyteného v osive, ktoré zadržiava tiakloprid aspoň na svojom povrchu, je 0,01 až 40 g na kilogram osiva.
[6] Spôsob podľa akéhokoľvek z bodov [1] až [5], pričom kompozícia pesticídov obsahujúca jeden alebo viacero syntetických pyretroidových zlúčenín, je vo forme granúl, vo vode dispergovateľného prášku, emulgovateľného koncentrátu, emulzie, suspoemulzie, olejnatého roztoku alebo tekutého koncentrátu.
[7] Spôsob podľa akéhokoľvek z bodov [1] až [6], pričom jedna alebo viacero syntetických pyretroidových zlúčenín obsahuje najmenej jednu látku zo skupiny, kde patrí fenpropatrín, bifentrín, esfenvalerát a deltametrín.
[8] Spôsob podľa akéhokoľvek z bodov [1] až [7j, pričom množstvo jednej alebo viacero syntetických pyretroidových zlúčenín použitých v bode b, je 5 až 5000 g na hektár.
• · • ·
-3[9] Spôsob podľa akéhokoľvek z bodov [1] až [8], pričom hmotnostný pomer množstva tiaklopridu zadržaného v osive vloženom do brázdy k množstvu jednej alebo viacero syntetických pyretroidových zlúčenín aplikovaných do brázdy na plošnú jednotku v kroku b, je 1:100 až 100:1.
Účinky vynálezu
Predkladaný vynález poskytuje dokonalý spôsob prevencie pred škodlivými článkonožcami na ochranu osiva alebo rastlín pestovaných z osiva pred škodcami z kmeňa článkonožcov.
Podrobný opis vynálezu
V uskutočnení podľa predkladaného vynálezu, spôsob ochrany osiva alebo rastlín pestovaných z osiva proti škodcom z kmeňa článkonožcov zahŕňa kroky:
a) vytvorenie brázdy v pôde;
b) ďalej uloženie osiva, ktoré zadržiava tiakloprid aspoň na svojom povrchu v brázde vytvorenej v prvom kroku, a aplikovanie kompozície pesticídov, ktorá obsahuje jednu alebo viacero syntetických pyretroidových zlúčenín, vybraných zo skupiny I do brázdy vytvorenej v horeuvedenom kroku (skupina I: skupina pozostávajúca z esfen-valerátu, beta-cypermetrínu, théta-cypermetrínu, deltametrínu, fenpropatrínu, tau-fluvalinátu, beta-cyflutrínu, akrinatrínu, alfa-cypermetrínu, bifentrínu, cykro-protrínu a etofenproxu); a
c) zahrnutie brázdy.
Tvar brázdy vytvorenej v pôde v kroku a nie je konkrétne obmedzený a môže byť zvyčajne ako rovná brázda s prierezom v podobe V. Hĺbka brázdy sa môže vhodne meniť, v závislosti na druhu kultúrnej plodiny, stavu pôdy pestovateľskej plochy, podmienkach pestovania, meteorologických podmienkach a podobne. Napríklad, v prípade kukurice je hĺbka zvyčajne 1 až 10 cm, výhodne 2 • · ·«
-4až 8 cm a najvýhodnejšie 2 až 6 cm.
Brázda je zvyčajne vytvorená s použitím poľnohospodárskeho zariadenia ako je pluh, alebo vytvorená komponentom, ktorý je súčasťou sejacieho stroja.
V kroku b, môže byť uloženie osiva obsahujúceho tiakloprid aspoň na svojom povrchu a aplikácia kompozície pesticídov obsahujúcej jednu alebo viacero syntetických pyretroidových zlúčenín vybraných zo skupiny I (v ďalšom tu označovaných tiež ako “syntetická pyretroidová zlúčenina podľa predkladaného vynálezu”), ktorá je ďalej označovaná tiež ako “syntetická pyretroidová kompozícia podľa predkladaného vynálezu, uskutočnené súčasne alebo oddelene. V prípade keď sa kroky vykonávajú oddelene, môže byť uloženie osiva do brázdy nasledované aplikovaním syntetickej pyretroidovej kompozície podľa predkladaného vynálezu v brázde a aplikovanie syntetickej pyretroidovej kompozície podľa predkladaného vynálezu v brázde môže byť nasledované uložením semien do brázdy.
Tiakloprid ((Z)-3-(6-chór-3-pyridylmetyl)-1,3-tiazolidín-2-ylidénkyanamid) je známa zlúčenina a je opísaná napríklad v The Pesticíde Manual - 16. vydanie (publikované BCPC); ISBN 978-1-901396-86-7, str. 1102. Tiakloprid sa požíva ako insekticíd a je dostupný ako komerčne vyrábaná formulácia, alebo sa dá vyrobiť známym spôsobom.
V predkladanom vynáleze osivo obsahujúce tiakloprid aspoň na svojom povrchu predstavuje osivo, ktoré bolo ošetrené predtým tiaklopridom a dá sa získať ošetrením semien pomocou kompozície obsahujúcej tiakloprid (tu tiež označovanej ako “kompozícia podľa predkladaného vynálezu”). Kompozícia podľa predkladaného vynálezu znamená formuláciu získanú zmiešaním tiaklopridu s vhodným tuhým nosičom alebo kvapalným nosičom, pridaním povrchovo aktívnej látky alebo iného pomocného materiálu pre formuláciu, ak je potrebné, a formulovaním výslednej zmesi do podoby vodou dispergovateľného prášku, vodou dispergovateľných granúl, tekutého koncentrátu, práškovej formulácie alebo podobných foriem. Kompozícia podľa predkladaného vynálezu sa zvyčajne zmieša so spojivom pri použití. Kompozícia podľa predkladaného vynálezu môže tiež obsahovať spojivo. Medzi príklady kompozície podľa predkladaného vynálezu, ktorá obsahuje spojivo, patrí tekutý koncentrát na ošetrenie osiva (FS).
Ako spojivo sa používa adhézna substancia, ktorá nemá fytotoxické účinky
-5na osivo. Konkrétne môže byť použitá aspoň jedna vybraná zo skupiny, ktorá zahŕňa nasledovné látky: polyvinylacetát, polyvinylalkohol, celulózy, včítane etylcelulózy, metylcelulózy, hydroxymetylcelulózy, hydroxypropylcelulózy a karboxymetyl-celulózy, polyvinylpyrolidón, polysacharidy, včítane škrobu, modifikovaného škrobu, dextrínu, maltodextrínu, alginátu a chitosanu, proteíny včítane želatíny a zeínu, arabskú gumu, šelak, lignosulfonát vápenatý a monomér metakrylamidu. Množstvo spojiva je zvyčajne v rozmedzí 0,00005 až 5 %, výhodne 0,0001 až 1 % a najvýhodnejšie 0,0005 až 0,5%, vzhľadom na hmotnosť osiva.
Medzi príklady spôsobov ošetrenia osiva patrí technika roztierania, máčania, poprašovania a peletizácie. Ošetrenie roztieraním je spôsob, pri ktorom, ak je to potrebné, sa kompozícia podľa predkladaného vynálezu zmieša so spojivom, ak je to potrebné, zriedi sa ďalej vodou, rozotrie po osive a vysuší. Ošetrenie namáčaním je spôsob, pri ktorom sa osivo namáča v kvapaline, ktorá sa získa, ak je to potrebné, zmiešaním kompozície podľa predkladaného vynálezu so spojivom a ďalším zriedením výslednej zmesi podľa potreby vodou a potom sa vysuší. Ošetrenie poprašovaním je nasledovný spôsob: kompozícia podľa predkladaného vynálezu je podľa potreby zmiešaná so spojivom a ďalej spracovaná na prášok podľa potreby, aby sa získala tuhá kompozícia; a tuhá kompozícia podľa predkladaného vynálezu priľne k osivu a vysuší sa. Ošetrenie s peletami je nasledovný spôsob: kompozícia podľa predkladaného vynálezu je podľa potreby zmiešaná so spojivom a ďalej spracovaná na prášok podľa potreby, aby sa získala tuhá kompozícia; a tuhá kompozícia podľa predkladaného vynálezu priľne k osivu; výsledný produkt je zlisovaný do peliet a vysušený. Takto získané osivo je osivo potiahnuté kompozíciou podľa predkladaného vynálezu. V predkladanom vynáleze je možné takéto osivo použiť okamžite po ošetrení kompozíciou podľa predkladaného vynálezu, ale zvyčajne sa používa jeden alebo viac dní po ošetrení. Výraz obsahujúce tiakloprid aspoň na svojom povrchu znamená že zahŕňa nielen taký stav zachytenia, keď tiakloprid priľne k povrchu osiva, ale tiež stav zachytenia, keď tiakloprid prenikne dovnútra osiva cez jeho povrch.
V predkladanom vynáleze sa výraz je potiahnuté nevzťahuje len na stav, keď je povrch osiva kompletne potiahnutý, ale znamená aj stav keď kompozícia podľa predkladaného vynálezu priľne na časť povrchu osiva. Teda celý povrch osiva nemusí byť nevyhnutne potiahnutý. Výhodné je, keď je najmenej 80 %
-6celkovej plochy osiva potiahnutých a ešte výhodnejšie, keď je potiahnutých aspoň 90 % celkovej plochy osiva. Keď sa má osivo ošetriť pesticídom alebo podobne, v praxi sa všeobecne pridáva k pesticídu farbivo alebo podobná látka, aby sa dalo ubezpečiť, že pesticíd alebo podobná látka správne priľne k osivu. V súlade s tým, ak vezmeme ako príklad ošetrenie adhéziou tiaklopridu podľa predkladaného uskutočnenia, pridanie určitého farbiva ku kompozícii obsahujúcej tiakloprid, umožňuje stanoviť použitím obrazovej analýzy, atď., pomer plochy so zachyteným tiaklopridom k celkovej ploche osiva, na základe pomeru plochy povrchu so zachyteným farbivom k povrchu osiva.
V predkladanom uskutočnení sa môže množstvo tiaklopridu zachytené na osive vhodne meniť, v závislosti od podmienok pestovania úrody, meteorologických podmienok a im podobných, a zvyčajne je 0,01 až 40 g, výhodnejšie 0,05 až 10 g, a najvýhodnejšie 0,5 až 5 g, na kilogram osiva.
Medzi príklady spôsobu uloženia osiva do brázdy v kroku b, patrí spôsob manuálneho uloženia a spôsob využívajúci manuálne alebo mechanicky prevádzkovaný sejací stroj.
V kroku b, medzi príklady syntetických pyretroidových zlúčenín podľa predkladaného vynálezu, ktoré sa nachádzajú v kompozícii pesticídov, aplikovaných v brázde, patrí esfenvalerát, beta-cypermetrín, théta-cypermetrín, deltametrín, fenpropatrín, tau-fluvalinát, beta-cyflutrín, akrinatrín, alfa-cypermetrín, bifentrín, cykroprotrín a etofenprox. Výhodné je použitie esfenvalerátu, deltametrínu, fenpropatrínu, beta-cyflutrínu, alfa-cypermetrínu, alebo bifentrínu, výhodnejšie je použitie fenpropatrínu, bifentrínu, esfenvalerátu alebo deltametrínu, a najvýhodnejšie je použitie esfenvalerátu, deltametrínu, alebo fenpropatrínu, a obzvlášť výhodné je použitie esfenvalerátu alebo deltametrínu.
Esfenvalerát je známa zlúčenina a je opísaná napríklad v The Pesticíde Manual - 16. vydanie (publikované BCPC); ISBN 978-1-901396-86-7, str. 424. Esfenvalerát je dostupný ako komerčná formulácia, alebo sa dá vyrobiť známym spôsobom.
Beta-cypermetrín je známa zlúčenina a je opísaná napríklad v The Pesticíde Manual - 16. vydanie (publikované BCPC); ISBN 978-1-901396-86-7, str. 278. Beta-cypermetrín je dostupný ako komerčná formulácia, alebo sa dá vyrobiť známym spôsobom.
• · · . * ··· • · ·· . · · · i • · · * ... ··
-7Théta-cypermetrín je známa zlúčenina a je opísaná napríklad v The Pesticíde Manual - 16. vydanie (publikované BCPC); ISBN 978-1-901396-86-7, str. 280. Théta-cypermetrín je dostupný ako komerčná formulácia, alebo sa dá vyrobiť známym spôsobom.
Deltametrín je známa zlúčenina a je opísaná napríklad v The Pesticíde Manual - 16. vydanie (publikované BCPC); ISBN 978-1-901396-86-7, str. 310. Deltametrín je dostupný ako komerčná formulácia, alebo sa dá vyrobiť známym spôsobom.
Fenpropatrín je známa zlúčenina a je opísaná napríklad v The Pesticíde Manual - 16. vydanie (publikované BCPC); ISBN 978-1-901396-86-7, str. 474. Fenpropatrín je dostupný ako komerčná formulácia, alebo sa dá vyrobiť známym spôsobom.
Tau-fluvalinát je známa zlúčenina a je opísaná napríklad v The Pesticíde Manual - 16. vydanie (publikované BCPC); ISBN 978-1-901396-86-7, str. 557. Tau-fluvalinát je dostupný ako komerčná formulácia, alebo sa dá vyrobiť známym spôsobom.
Beta-cyflutrín je známa zlúčenina a je opísaná napríklad v The Pesticíde Manual - 16. vydanie (publikované BCPC); ISBN 978-1-901396-86-7, str. 262. Beta-cyflutrín je dostupný ako komerčná formulácia, alebo sa dá vyrobiť známym spôsobom.
Akrinatrín je známa zlúčenina a je opísaná napríklad v The Pesticíde Manual - 16. vydanie (publikované BCPC); ISBN 978-1-901396-86-7, str. 17. Akrinatrín je dostupný ako komerčná formulácia, alebo sa dá vyrobiť známym spôsobom.
Alfa-cypermetrín je známa zlúčenina a je opísaná napríklad v The Pesticíde Manual - 16. vydanie (publikované BCPC); ISBN 978-1-901396-86-7, str. 276. Alfa-cypermetrín je dostupný ako komerčná formulácia, alebo sa dá vyrobiť známym spôsobom.
Bifentrín je známa zlúčenina a je opísaná napríklad v The Pesticíde Manual -16. vydanie (publikované BCPC); ISBN 978-1-901396-86-7, str. 105. Bifentrín je dostupný ako komerčná formulácia, alebo sa dá vyrobiť známym spôsobom.
Cykroprotrín je známa zlúčenina a je opísaná napríklad v The Pesticíde Manual - 16. vydanie (publikované BCPC); ISBN 978-1-901396-86-7, str. 252.
-8Cykroprotrín je dostupný ako komerčná formulácia, alebo sa dá vyrobiť známym spôsobom.
Etofenprox je známa zlúčenina a je opísaná napríklad v The Pesticíde Manual - 16. vydanie (publikované BCPC); ISBN 978-1-901396-86-7, str. 445. Etofenprox je dostupný ako komerčná formulácia, alebo sa dá vyrobiť známym spôsobom.
Kompozícia syntetických pyretroidov použitá v predkladanom uskutočnení môže byť syntetická pyretroidová zlúčenina podľa predkladaného vynálezu ako taká, ale zvyčajne je ako formulácia získaná zmiešaním syntetickej pyretroidovej zlúčeniny podľa predkladaného vynálezu s vhodným tuhým nosičom alebo kvapalným nosičom, s pridaním povrchovo aktívnej látky alebo iného pomocného materiálu do formulácie, podľa potreby, a formulovaním výsledného produktu do akejkoľvek podoby formulácie, ako sú granuly, vo vode dispergovateľný prášok, emulgovateľný koncentrát, emulzia, suspoemulzia, olejový roztok, tekutý koncentrát a podobne.
Medzi príklady tuhých nosičov používaných na formulovanie patria prírodné alebo syntetické minerály ako je hlina, kaolín, mastenec, bentonit, sericit, síra, aktívne uhlie, uhličitan vápenatý, diatomitová zemina, kremeň, pemza, kalcit, morská pena, dolomit, olivín, pyroxén, amfibol, živec, silikát, oxid hlinitý, vermikulit a perlit; a jemné častice vyrobené napríklad z elastoméru, plastu, keramiky, kovu, pilín, šúľok, kokosovej plevy alebo cigaretovej stonky.
Medzi príklady kvapalných nosičov patrí voda, xylén, metanol, butanol, pentanol, benzylalkohol, cyklohexanón, gama-butyrolaktón, N-metylpyrolidón, Noktylpyrolidón, glykoldiacetát, glykoly, dimetylamidy mastných kyselín, mastné kyseliny a estery mastných kyselín. Na použitie je možné tiež zmiešať dva alebo viacero kvapalných nosičov.
Medzi príklady povrchovo aktívnych látok patria neiónové povrchovo aktívne látky, katiónové povrchovo aktívne látky, aniónové povrchovo aktívne látky a amfotérne povrchovo aktívne látky a používa sa jedna alebo viacero z nich. Medzi príklady používaných povrchovo aktívnych látok patrí alkylsulfátová soľ, soli esteru alkylsulfátu, alkylsulfonátové soli, alkylarylsulfonátové soli, soli z lignosulfonátových solí, naftalénsulfonátové soli, fenolsulfonátové soli, dibutylnaftalénsulfonátové soli, sulfátové soli mastných alkoholov, alkylarylestery mastných kyselín a ich polyoxy-9etylénová zlúčenina, polyetylénglykolétery, polyetylénglykolestery mastných kyselín, polyolalkoholestery, alkoholové deriváty cukrov a silikónové povrchovo aktívne látky.
Medzi príklady iných pomocných materiálov pre formulácie patria emulgátory, dispergačné látky, protipenotvorné činidlá, stabilizátory, antiseptiká, zahusťovače, zmáčadlá, adhezíva a farbivá.
Syntetická pyretroidová zlúčenina v pyretroidovej kompozícii podľa predkladaného vynálezu, aplikovaná v kroku b, je zvyčajne 0,005 až 75 % hmotn., a výhodne 0,01 až 50 % hmotn., vzhľadom na 100 % hmotnosti syntetickej pyretroidovej kompozície podľa predkladaného vynálezu.
V prípade, keď je syntetická pyretroidová kompozícia podľa predkladaného vynálezu, aplikovaná v kroku b, v podobe mikrokapsúl, vodou dispergovateľného prášku, emulgovateľného koncentrátu, emulzie, mikroemulzie, suspoemulzie, olejového roztoku, tekutého koncentrátu, alebo vysušeného tekutého koncentrátu, na aplikáciu do brázdy sa použije vodná disperzia získaná dispergovaním pyretroidovej kompozície vo vode. V takomto prípade je obsah syntetickej pyretroidovej zlúčeniny podľa predkladaného vynálezu v pyretroidovej kompozícii podľa predkladaného vynálezu, zvyčajne 0,1 až 50 % hmotn., a výhodne 1 až 40 % hmotn., vzhľadom na 100 % hmotnosti syntetickej pyretroidovej kompozície podľa predkladaného vynálezu.
Množstvo vodnej disperzie aplikované v kroku b sa môže potom príslušne meniť v závislosti od podmienok pestovania úrody, meteorologických podmienok a podobne, pričom vodná disperzia obsahujúca 0,005 až 500 g/l sa zvyčajne aplikuje v množstve 10 až 1000 litrov, výhodne 50 až 500 litrov a najvýhodnejšie 50 až 300 litrov na hektár pôdy, kde sa vytvorila brázda.
Spôsob aplikovania vodnej disperzie v kroku b nie je obmedzený, pokiaľ umožňuje aplikáciu vodnej disperzie do brázdy, a predovšetkým je výhodné sprejovanie, nakvapkanie alebo nasiaknutie.
Keď je syntetická pyretroidová kompozícia podľa predkladaného vynálezu aplikovaná v kroku b v podobe granúl, zvyčajne sa aplikuje bez zriedenia.
Keď je syntetická pyretroidová kompozícia podľa predkladaného vynálezu v podobe granúl, môže mať formu jemných granúl, makrogranúl, mikrogranúl alebo podobne, pomocou zmeny veľkosti jej častíc. Obsah syntetickej pyretroidovej
-10zlúčeniny podľa predkladaného vynálezu v granule je zvyčajne 0,01 až 20 % hmotn., výhodne 0,05 až 10 % hmotn. a najvýhodnejšie 0,1 až 5 % hmotn. vzhľadom na 100 % hmotnosti syntetickej pyretroidovej kompozície podľa predkladaného vynálezu.
Spôsob aplikovania granúl v kroku b nie je obmedzený, pokiaľ umožňuje aplikáciu granúl do brázdy a medzi jej príklady patrí spôsob, ktorý zahŕňa manuálne aplikovanie a spôsob, ktorý zahŕňa aplikovanie pomocou manuálne alebo mechanicky prevádzkovaného sejacieho stroja.
Množstvo syntetickej pyretroidovej zlúčeniny podľa predkladaného vynálezu aplikované v kroku b sa môže potom príslušne meniť v závislosti od podmienok pestovania úrody, meteorologických podmienok a podobne, pričom zvyčajne je 5 až 5000 g a výhodne 10 až 2000 g na hektár pôdy, kde je vytvorená brázda.
V kroku b, hmotnostný pomer množstva tiaklopridu zachyteného na osive vloženom do brázdy, voči množstvu syntetickej pyretroidovej zlúčeniny podľa predkladaného vynálezu aplikovanej do brázdy na jednotku plochy je zvyčajne 1:100 až 100:1, výhodne 1:10 až 10:1, a najvýhodnejšie 1:1 až 1:5.
Medzi príklady spôsobu na zahrnutie brázdy v kroku c patrí spôsob zatiahnutia pôdy vedľa brázdy smerom do brázdy použitím poľnohospodárskeho zariadenia ako je pluh alebo komponent na zahrnutie brázdy zapojený k sejaciemu stroju na zahrnutie brázdy.
Poradie vykonania vyššie uvedených krokov podľa predkladaného uskutočnenia je zvyčajne krok a, potom krok b a nakoniec krok c. Môže sa uskutočniť nepretržitá séria krokov obsahujúca krok a, krok b a krok c opakovane, pomocou sejacieho stroja a podobne.
Medzi príklady poľnohospodárskych plodín, na ktoré je možné aplikovať predkladaný vynález, patria cereálne plodiny, pseudocereálie, strukoviny, repka, cukrová repa, bavlna, slnečnica a tabak. Medzi príklady cereálnych plodín patrí kukurica, cirok, druhy žita (pšenica, jačmeň, raž, ovos, a podobné), ryža a proso. Medzi príklady pseudocereálií patrí pohánka, amarant a mrlík. Medzi príklady strukovín patria sójové zrná a arašidy. Predkladaný vynález je výhodne aplikovaný na cereálne plodiny alebo strukoviny. Predkladaný vynález sa výhodnejšie aplikuje na kukuricu, druhy žita, cirok alebo sójové zrná.
V predkladanom vynáleze sa termín rastlina vzťahuje na akýkoľvek orgán, t ···
-11 ako napríklad puk, list, stonka, koreň, podzemok, hľuza, výhonok a podzemná stonka.
Medzi druhy uvedené vyššie patria tiež rastliny, ktorým bola dodaná jedna alebo viacero užitočných vlastností cestou tradičných šľachtiteľských metód alebo génovou rekombinačnou technikou, a kumulovane geneticky modifikované rastliny získané ich krížením. Medzi príklady užitočných charakteristík patri rezistencia na herbicídy, rezistencia voči škodlivému hmyzu, odolnosť voči chorobám, odolnosť voči stresu a zlepšenie kvality plodín modifikovaných v oblasti obsahu rezíduí mastných kyselín olejov a tukov a podobne.
Medzi špecifické príklady škodlivých článkonožcov, na ktoré je zamerané predkladané uskutočnenie, patria nasledovné:
Hmyzí škodcovia Lepidoptera: Siatica ypsilonová (Agrotis ipsilon), Siatica oziminová (Agrotis segetum)·,
Hmyzí škodcovia Diptera: Anthomyiidae, ako je Kvetárka všežravá (Delia platura) a Kvetárka cibuľová (Delia antiqua)·,
Hmyzí škodcovia Coleoptera: kukuričiare koreňové (Diabrotica spp.), ako je západný kukuričiar koreňový (Diabrotica virgifera virgifera) a južný kukuričiar koreňový (Diabrotica undecimpunctata howardi); skarabeovité chrobáky ako je Chrúst meďnatý (Anomala cuprea), biela pandrava cukrovej trstiny (Anomala albopilosa), chrúst sójový (Anomala rufocuprea) a Chrústovec japonský (Popillia japonica); nosatce ako je nosatec (Sphenophorus uniformis); a kováčiky (Agriotes spp.).
Predkladaný vynález je výhodne aplikovaný na hmyzích škodcov Diptera alebo hmyzích škodcov Coleoptera, a najmä je výhodne aplikovaný na kováčiky, kukuričiare koreňové a kvetárky Anthomyiidae.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Predkladaný vynález bude ďalej opísaný pomocou príkladov formulácií a príkladov testov, ale predkladaný vynález nie je obmedzený iba na tieto príklady. V Príkladoch nižšie znamená výraz diel hmotnostnú časť, pokiaľ nie je uvedené ·· ** .·’/ : ικ· : : ·: :: :
• · .· ·· ·< M* • · !
-12inak. Príklady formulácií ilustrujú typické spôsoby prípravy formulácie používanej pri osive s cieľom zachytenia tiaklopridu, a typické spôsoby prípravy formulácie používanej na aplikáciu kompozície pesticídov obsahujúcej syntetickú pyretroidovú zlúčeninu podľa predkladaného vynálezu v podobe granúl alebo vodnej disperzie, priamo do brázdy.
Príklad formulácie 1
33,9 dielov tiaklopridu, 6 dielov polyvinylalkoholu, 1,3 dielov polyoxyetyléntristyrylfosfátu, 1,5 dielov EO/PO blokového kopolyméru a polyoxyetylénalifatického alkoholu, 5 dielov xantánovej gumy, 6,4 dielov kremičitanu horečnatohlinitého, 5 dielov glycerínu, 0,1 dielu protipenovej emulzie, 0,3 dielu antiseptika a
40,5 dielov deionizovanej vody sa zmieša v uvedených pomeroch za vzniku kašovitej zmesi na získanie tekutého koncentrátu.
Príklad formulácie 2 dielov esfenvalerátu, 3 diely xylénu, 5 dielov nonylfenolalkoxylátu, 5 dielov monoetylénglykolu, 0,1 dielu protipenového činidla, 0,05 dielu xantánovej gumy a ostávajúce podiely vody sa zmiešajú za vzniku 100 dielov zmesi, ktorá sa intenzívne miešala za vzniku emulzie.
Príklad formulácie 3 dielov fenpropatrínu, 3 diely xylénu, 5 dielov nonylfenolalkoxylátu, 5 dielov monoetylénglykolu, 0,1 dielu protipenového činidla, 0,05 dielu xantánovej gumy a ostávajúce podiely vody sa zmiešajú za vzniku 100 dielov zmesi, ktorá sa intenzívne miešala za vzniku emulzie.
Príklad formulácie 4 dielov bifentrínu, 3 diely xylénu, 5 dielov nonylfenolalkoxylátu, 5 dielov monoetylénglykolu, 0,1 dielu protipenového činidla, 0,05 dielu xantánovej gumy a ostávajúce podiely vody sa zmiešajú za vzniku 100 dielov zmesi, ktorá sa intenzívne miešala za vzniku emulzie.
Príklad formulácie 5 .· »
-1310 dielov alfa-cypermetrínu, 3 diely xylénu, 5 dielov nonylfenolalkoxylátu, 5 dielov monoetylénglykolu, 0,1 dielu protipenového činidla, 0,05 dielu xantánovej gumy a ostávajúce podiely vody sa zmiešajú za vzniku 100 dielov zmesi, ktorá sa intenzívne miešala za vzniku emulzie.
Príklad formulácie 6 mg deltametrínu sa rozpustí v 1,8 ml acetónu v 10 ml sklenenej banke a do sklenenej banky sa pridajú 2 g jemných granúl diatomitovej zeminy (obchodný názov: ISOLITE CG, vyrábaný firmou ISOLITE Insulating Products Co., Ltd.), pričom výsledná zmes sa intenzívne pretrepáva za vzniku granúl s 0,5% obsahom delta-metrínu.
Príklad formulácie 7
100 dielov zmesi obsahujúcej 0,5 dielu esfenvalerátu, 1 diel syntetického hydratovaného oxidu kremičitého, 1 diel xylénu, 2 diely uhličitanu vápenatého, 30 dielov bentonitu a zvyšné diely kaolínovej hlinky sa dobre pomelú a zmiešajú. K tomu sa pridá voda a výsledná zmes sa dobre rozmiesi a následne granuluje a suší, za vzniku granúl.
Príklad formulácie 8
100 dielov zmesi obsahujúcej 0,5 dielu beta-cypermetrínu, 1 diel syntetického hydratovaného oxidu kremičitého, 1 diel xylénu, 2 diely uhličitanu vápenatého, 30 dielov bentonitu a zvyšné diely kaolínovej hlinky sa dobre za vlhka zmieša. K tomu sa pridá voda a výsledná zmes sa dobre rozmiesi a následne granuluje a suší, za vzniku granúl.
Príklad formulácie 9
100 dielov zmesi obsahujúcej 0,5 dielu théta-cypermetrínu, 1 diel syntetického hydratovaného oxidu kremičitého, 1 diel xylénu, 2 diely uhličitanu vápenatého, 30 dielov bentonitu a zvyšné diely kaolínovej hlinky sa dobre za vlhka zmieša. K tomu sa pridá voda a výsledná zmes sa dobre rozmiesi a následne granuluje a suší, za vzniku granúl.
-14Príklad formulácie 10
100 dielov zmesi obsahujúcej 0,5 dielu tau-fluvalinátu, 1 diel syntetického hydratovaného oxidu kremičitého, 1 diel xylénu, 2 diely uhličitanu vápenatého, 30 dielov bentonitu a zvyšné diely kaolínovej hlinky sa dobre za vlhka zmieša. K tomu sa pridá voda a výsledná zmes sa dobre rozmiesi a následne granuluje a suší, za vzniku granúl.
Príklad formulácie 11 dielov beta-cyflutrínu sa pridá k zmesi obsahujúcej 6 dielov laurylsulfátu sodného, 3 diely lignínsulfonátu vápenatého, 30 dielov jemne práškovitého syntetického hydratovaného oxidu kremičitého a 51 dielov diatomitovej zeminy a výsledná zmes bola dobre premiešaná, aby vznikol prášok dispergovatefný vo vode.
Príklad formulácie 12 dielov etofenproxu sa pridá k zmesi obsahujúcej 6 dielov laurylsulfátu sodného, 3 diely lignínsulfonátu vápenatého, 30 dielov jemne práškovitého syntetického hydratovaného oxidu kremičitého a 51 dielov diatomitovej zeminy a výsledná zmes bola dobre premiešaná, aby vznikol prášok dispergovateľný vo vode.
Príklad formulácie 13
100 dielov zmesi obsahujúcej 0,5 dielu beta-cyflutrínu, 1 diel syntetického hydratovaného oxidu kremičitého, 1 diel xylénu, 2 diely uhličitanu vápenatého, 30 dielov bentonitu a zvyšné diely kaolínovej hlinky sa dobre za vlhka zmieša. K tomu sa pridá voda a výsledná zmes sa dobre rozmiesi a následne granuluje a suší, za vzniku granúl.
Testovací príklad 1
Kukuričné osivo bolo pokryté a spracované s vodnou disperziou pripravenou pridaním vody k tekutému koncentrátu tiaklopridu (400 g/l (33,9 hmotn. dielu) tekutého koncentrátu, obchodné meno: Sonido, vyrábaný firmou Bayer CropScience GmbH), s použitím stroja na ošetrenie osiva (obchodné meno: HEGE11,
-15vyrobený firmou WINTERSTEIGER), tak aby množstvo tiaklopridu zachyteného na jednotlivom semene bolo 0,5 mg. Množstvo tiaklopridu zachyteného na osive bolo ekvivalentné 1,3 g, pokiaľ ide o množstvo na kilogram osiva.
Plastový kontajner s priemerom 7 cm a hĺbkou 12 cm sa naplnil pôdou a na povrchu pôdy bola vytvorená brázda v profile V s hĺbkou 3 cm. Do brázdy boli vpustené larvy kvetárky všežravej a umiestnené osivo kukurice so zachyteným tiaklopridom ako je uvedené vyššie, ktoré bolo ošetrené tri dni pred uložením semien do brázdy. Potom bola do vnútra brázdy aplikovaná kombinácia zobrazená v Tabuľke 1, vodná disperzia esfenvalerátu EW (5% EW, obchodné meno: Mandarín Pro, vyrobený firmou Philagro France), alebo vodná disperzia deltametrínu EC (5% EC, obchodné meno: Decis 5 EC, vyrobený firmou Bayer CropScience GmbH), v množstve opísanom v Tabuľke 1 a pôda vedľa brázdy bola zahrnutá, aby vyplnila brázdu.
Táto kukurica bola pestovaná v skleníku. Toto sa volá ošetrená parcela.
Separátne bola kukurica pestovaná rovnakým spôsobom ako na ošetrenej parcele, s výnimkou toho, že na kukuričnom osive nebol zachytený tiakloprid a vodná disperzia obsahujúca syntetickú pyretroidovú kompozíciu sa neaplikovala dovnútra brázdy. Toto sa volá neošetrená parcela.
Po siedmich dňoch od aplikácie osiva so zachyteným tiaklopridom a vodnou disperziou syntetickej pyretroidovej zlúčeniny, bolo skúmané množstvo kukuričných rastliniek, ktorých semená boli poškodené a bola vypočítaná preventívna hodnota s použitím nasledovného vzorca.
Preventívna hodnota = 100 x (1-A/B)
A: Miera poškodených kukuričných rastliniek na ošetrovanej parcele
B: Miera poškodených kukuričných rastliniek na neošetrovanej parcele
- 16[Tabuľka 1]
Zlúčenina zachytená na osive Zachytené množstvo (mg/semeno) Syntetická pyretroidová zlúčenina vo vodnej disperzii Aplikované množstvo (mg/kontajner) Preventívna hodnota
Tiakloprid 0,5 Esfenvalerát 0,6 100
Tiakloprid 0,5 Esfenvalerát 1,8 100
Tiakloprid 0,5 Deltametrín 0,8 100
Tiakloprid 0,5 Deltametrín 2,4 100
Z vyššie uvedených výsledkov je zrejmé, že predkladaný vynález môže pre plodiny poskytnúť dokonalý ochranný účinok.
Testovací príklad 2
Kukuričné osivo bolo pokryté a ošetrené vodnou disperziou pripravenou pridaním vody k tekutému koncentrátu tiaklopridu (400 g/l (33,9 hmotn. dielu) tekutého koncentrátu, obchodné meno: Sonido, vyrábaný firmou Bayer CropScience GmbH), s použitím stroja na ošetrenie osiva (obchodné meno: HEGE11, vyrobený firmou WINTERSTEIGER), tak aby množstvo tiaklopridu zachyteného na jednotlivom semene bolo 0,5 mg. Množstvo tiaklopridu zachyteného na osive bolo ekvivalentné 1,3 g, pokiaľ ide o množstvo na kilogram osiva.
Plastový kontajner s priemerom 7 cm a hĺbkou 12 cm sa naplnil pôdou a na povrchu pôdy bola vytvorená brázda v profile V s hĺbkou 3 cm. Do brázdy bolo umiestnené osivo kukurice ako je uvedené vyššie, ktoré bolo ošetrené tri dni pred uložením semien do brázdy. Potom bola do vnútra brázdy aplikovaná kombinácia zobrazená v Tabuľke 2, vodná disperzia esfenvalerátu EW (5% EW, obchodné meno: Mandarín Pro, vyrobený firmou Philagro France), alebo vodná disperzia deltametrínu EC (5% EC, obchodné meno: Decis 5 EC, vyrobený firmou Bayer CropScience GmbH), v množstve popísanom v Tabuľke 2 a pôda vedľa brázdy k ·· • · • ♦·· • · «
-17bola zahrnutá aby vyplnila brázdu. Táto kukurica bola pestovaná v skleníku.
Sedem dní po aplikácii osiva so zachyteným tiaklopridom a vodnej disperzie syntetickej pyretroidovej zlúčeniny, bolo vypustených desať vyliahnutých lariev Diabrotica virgifera virgifera na jednu kukuričnú rastlinku. Toto sa volá ošetrená parcela.
Separátne bola kukurica pestovaná rovnakým spôsobom ako na ošetrenej parcele, s výnimkou toho, že na kukuričnom osive nebol zachytený tiakloprid a vodná disperzia obsahujúca syntetickú pyretroidovú kompozíciu sa neaplikovala dovnútra brázdy. Sedem dní po zasiatí bolo vypustených desať vyliahnutých lariev Diabrotica virgifera virgifera na jednu kukuričnú rastlinku. Toto sa volá neošetrená parcela.
Desať dní po vypustení lariev sa spočítalo množstvo lariev Diabrotica virgifera virgifera, ktoré v kontajneri prežili a s použitím nasledovnej rovnice sa vypočítala sa adjustovaná miera mŕtveho hmyzu.
Adjustovaná miera mŕtveho hmyzu = 100 x (1-A/B)
A: Počet lariev prežívajúcich na ošetrenej parcele
B: Počet kukiel na neošetrenej parcele [Tabuľka 2]
Zlúčenina zachytená na osive Zachytené množstvo (mg/semeno) Syntetická pyretroidová zlúčenina vo vodnej disperzii Aplikované množstvo (g/ha) Adjustovaná miera mŕtveho hmyzu
Tiakloprid 0,5 Esfenvalerát 0,9 100
Tiakloprid 0,5 Deltametrín 1,2 100
Z vyššie uvedených výsledkov je zrejmé, že je predkladaný vynález môže poskytnúť dokonalý insekticídny účinok.
♦ ·*· • ··· • · 4 • ·
-18Testovací príklad 3
Kukuričné osivo bolo pokryté a ošetrené vodnou disperziou pripravenou pridaním vody k tekutému koncentrátu tiaklopridu (400 g/l (33,9 hmotn. dielu) tekutého koncentrátu, obchodné meno: Sonido, vyrábaný firmou Bayer CropScience GmbH), s použitím stroja na ošetrenie osiva (obchodné meno: HEGE11, vyrobený firmou WINTERSTEIGER), tak aby množstvo tiaklopridu zachyteného na jednotlivom semene bolo 0,5 mg. Množstvo tiaklopridu zachyteného na osive bolo ekvivalentné 1,3 g, pokiaľ ide o množstvo na kilogram osiva.
Plastový kontajner s priemerom 7 cm a hĺbkou 12 cm sa naplnil pôdou a na povrchu pôdy bola vytvorená brázda v profile V s hĺbkou 3 cm. Do brázdy bolo umiestnené osivo kukurice so zachyteným tiaklopridom, ako je uvedené vyššie, ktoré bolo ošetrené tri dni pred uložením semien do brázdy. Potom bola dovnútra brázdy aplikovaná kombinácia ukázaná v Tabuľke 3, vodná disperzia emulzie bifentrínu, získaná z Príkladu formulácie 4, vodná disperzia fenproptarínu EC (30,9% EC, obchodné meno: Danitol 2.4E C, vyrobený firmou ValentUSA), alebo vodná disperzia tekutého koncentrátu alfa-cypermetrínu získaného z Príkladu formulácie 5, v množstve opísanom v Tabuľke 3 a pôda vedľa brázdy bola zahrnutá, aby vyplnila brázdu.
Táto kukurica bola pestovaná v skleníku. Toto sa volá ošetrená parcela.
Sedem dní po aplikácii osiva so zachyteným tiaklopridom a vodnej disperzie syntetickej pyretroidovej zlúčeniny, bolo vypustených desať vyliahnutých lariev Diabrotica virgifera virgifera na jednu kukuričnú rastlinku. Toto sa volá ošetrená parcela.
Separátne bola kukurica pestovaná rovnakým spôsobom ako na ošetrenej parcele, s výnimkou toho, že na kukuričnom osive nebol zachytený tiakloprid a vodná disperzia obsahujúca syntetickú pyretroidovú kompozíciu sa neaplikovala dovnútra brázdy. Sedem dní po zasiatí bolo vypustených desať vyliahnutých lariev Diabrotica virgifera virgifera na jednu kukuričnú rastlinku. Toto sa volá neošetrená parcela.
Desať dní po vypustení hmyzu bol preskúmaný počet poškodených uzlových koreňov kukurice a bola vypočítaná preventívna hodnota pomocou nasledujúceho vzorca.
«··· • ··· • · 1
-19Miera poškodených uzlových koreňov = 100 x (Y/X)
X: Celkový počet uzlových koreňov
Y: Počet poškodených uzlových koreňov
Preventívna hodnota = 100 x (1-A/B)
A: Miera poškodených uzlových koreňov na ošetrovanej parcele B: Miera poškodených uzlových koreňov na neošetrovanej parcele [Tabuľka 3]
Zlúčenina zachytená na osive Zachytené množstvo (mg/semeno) Syntetická pyretroidová zlúčenina vo vodnej disperzii Aplikované množstvo (mg/kontajner) Preventívna hodnota
Tiakloprid 0,5 Bifentrín 0,5 96
Tiakloprid 0,5 Fenpropatrín 0,6 87
Tiakloprid 0,5 Alfa-cypermetrín 1,0 85
Z vyššie uvedených výsledkov je zrejmé, že je predkladaný vynález môže pre plodiny poskytnúť dokonalý ochranný účinok.
Testovací príklad 4
Kukuričné osivo bolo pokryté a ošetrené vodnou disperziou pripravenou pridaním vody k tekutému koncentrátu tiaklopridu (400 g/l (33,9 hmotnostného dielu) tekutého koncentrátu, obchodné meno: Sonido, vyrábaný firmou Bayer CropScience GmbH), s použitím stroja na ošetrenie osiva (obchodný názov: HEGE11, vyrobený firmou WINTERSTEIGER), tak aby množstvo tiaklopridu zachyteného na jednotlivom semene bolo 0,5 mg. Množstvo tiaklopridu zachyteného na osive bolo ekvivalentné 1,3 g, pokiaľ ide o množstvo na kilogram »· ·♦
·· ··
-20osiva.
Plastový kontajner s priemerom 7 cm a hĺbkou 12 cm sa naplnil pôdou a na povrchu pôdy bola vytvorená brázda v profile V s hĺbkou 3 cm. Do brázdy bolo pustených 10 lariev kvetárky všežravej a umiestnené osivo kukurice so zachyteným tiaklopridom ako je uvedené vyššie, ktoré bolo ošetrené tri dni pred uložením semien do brázdy. Potom boli v kombinácii ukázanej v Tabuľke 4, aplikované dovnútra brázdy granuly esfenvalerátu získaného z Príkladu formulácie 7, alebo granuly beta-cyflutrínu získané z Príkladu formulácie 13, v množstve popísanom v Tabuľke 4 a pôda vedľa brázdy bola zahrnutá, aby vyplnila brázdu.
Táto kukurica bola pestovaná v skleníku. Toto sa volá ošetrená parcela.
Separátne bola kukurica pestovaná rovnakým spôsobom ako na ošetrenej parcele, s výnimkou toho, že na kukuričnom osive nebol zachytený tiakloprid a granuly obsahujúce syntetickú pyretroidovú kompozíciu sa neaplikovali dovnútra brázdy. Toto sa volá neošetrená parcela.
Po siedmich dňoch od aplikácie osiva so zachyteným tiaklopridom a granulami syntetickej pyretroidovej zlúčeniny, bolo skúmané množstvo kukuričných rastliniek, ktorých semená boli poškodené a bola vypočítaná preventívna hodnota s použitím nasledovného vzorca.
Preventívna hodnota = 100 x (1-A/B)
A: Miera poškodených kukuričných rastliniek na ošetrovanej parcele
B: Miera poškodených kukuričných rastliniek na neošetrovanej parcele [Tabuľka 4] • ··· • · <
t*
Zlúčenina zachytená na osive Zachytené množstvo (mg/semeno) Syntetická pyretroidová zlúčenina v granulách Aplikované množstvo (mg/kontajner) Preventívna hodnota
Tiakloprid 0,5 Esfenvalerát 0,5 86
Tiakloprid 0,5 Esfenvalerát 1,5 100
Tiakloprid 0,5 Beta-cyflutrín 0,7 86
Tiakloprid 0,5 Beta-cyflutrín 2,1 100
Z vyššie uvedených výsledkov je zrejmé, že predkladaný vynález môže pre plodiny poskytnúť dokonalý ochranný účinok.

Claims (9)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob ochrany osiva alebo rastlín pestovaných zo semien proti škodcom z kmeňa článkonožcov, ktorý zahŕňa kroky:
    a) vytvorenie brázdy v pôde;
    b) ďalej uloženie osiva, ktoré zadržiava tiakloprid aspoň na svojom povrchu v brázde vytvorenej v prvom kroku, a aplikovanie kompozície pesticídov, ktorá obsahuje jednu alebo viacero syntetických pyretroidových zlúčenín, vybraných zo skupiny I, do brázdy vytvorenej v horeuvedenom kroku; a
    c) zahrnutie brázdy, pričom skupina I pozostáva z esfenvalerátu, beta-cypermetrínu, théta-cypermetrínu, deltametrínu, fenpropatrínu, tau-fluvalinátu, beta-cyflutrínu, akrinatrínu, alfa-cypermetrínu, bifentrínu, cykroprotrínu a etofenproxu.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, pričom osivom je osivo kukurice.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 1 alebo 2, pričom osivo, ktoré zadržiava tiakloprid aspoň na svojom povrchu, je osivo potiahnuté kompozíciou obsahujúcou tiakloprid.
  4. 4. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3, pričom najmenej 80 % celkového povrchu osiva, ktoré zadržiava tiakloprid aspoň na svojom povrchu, je potiahnutých kompozíciou obsahujúcou tiakloprid.
  5. 5. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 4, pričom množstvo tiaklopridu zachyteného v osive, ktoré zadržiava tiakloprid aspoň na svojom povrchu, je 0,01 až 40 g na kilogram osiva.
  6. 6. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 5, pričom kompozícia pesticídov obsahujúca jednu alebo viacero syntetických pyretroidových zlúčenín, je vo • ·
  7. 7.
    7.
  8. 8.
    8.
  9. 9.
    9.
    • ·9· • 9 ·
    9 9 · • 9 9
    999 ??bl7:7HC forme granúl, vo vode dispergovateľného prášku, emulgovateľného koncentrátu, emulzie, suspoemulzie, olejnatého roztoku alebo tekutého koncentrátu.
    Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 6, pričom jedna alebo viacero syntetických pyretroidových zlúčenín zahŕňa aspoň jednu z fenpropatrínu, bifentrínu, esfenvalerátu a deltametrínu.
    Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 7, pričom množstvo jednej alebo viacero syntetických pyretroidových zlúčenín použitých v bode b, je 5 až 5000 g na hektár.
    Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 8, pričom hmotnostný pomer množstva tiaklopridu zachyteného v osive umiestnenom do brázdy k množstvu jednej alebo viacerých syntetických pyretroidových zlúčenín aplikovaných do brázdy na plošnú jednotku v kroku b, je 1:100 až 100:1.
SK500342016A 2015-06-05 2016-06-03 Spôsob ochrany semena alebo rastliny vyrastajúcej zo semena proti škodcom z kmeňa článkonožcov SK288713B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP2015114662A JP2017001967A (ja) 2015-06-05 2015-06-05 種子又は種子より生長した植物体を有害節足動物から保護する方法

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK500342016A3 true SK500342016A3 (sk) 2017-01-03
SK288713B6 SK288713B6 (sk) 2019-11-05

Family

ID=57352545

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK500342016A SK288713B6 (sk) 2015-06-05 2016-06-03 Spôsob ochrany semena alebo rastliny vyrastajúcej zo semena proti škodcom z kmeňa článkonožcov

Country Status (10)

Country Link
JP (1) JP2017001967A (sk)
DE (1) DE102016007050A1 (sk)
ES (1) ES2593048B1 (sk)
FR (1) FR3036922A1 (sk)
HU (1) HU231011B1 (sk)
IT (1) ITUA20163883A1 (sk)
PL (1) PL417373A1 (sk)
RO (1) RO131537A2 (sk)
RS (1) RS20160373A3 (sk)
SK (1) SK288713B6 (sk)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BR112020005191B8 (pt) * 2017-10-30 2024-03-12 Nippon Soda Co Composição de concentrado emulsificável agroquímico
JP2022112524A (ja) * 2019-06-05 2022-08-03 住友化学株式会社 トウモロコシ種子又はトウモロコシ種子より生長したトウモロコシ植物体を有害節足動物から保護する方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102004006324A1 (de) * 2004-02-10 2005-08-25 Bayer Cropscience Ag Wirkstoffkombinationen mit insektiziden Eigenschaften
JP2008133240A (ja) 2006-11-29 2008-06-12 Mitsui Chemicals Inc 害虫被害予防方法
EP2201841A1 (de) * 2008-12-29 2010-06-30 Bayer CropScience AG Synergistische insektizide Mischungen
JP2013133309A (ja) * 2011-12-27 2013-07-08 Sumitomo Chemical Co Ltd トウモロコシの保護方法
HUP1300436A2 (en) * 2012-07-20 2014-02-28 Sumitomo Chemical Co Method for reducing damage by harmful organisms in corn cultivation

Also Published As

Publication number Publication date
HUP1600361A2 (en) 2017-07-28
JP2017001967A (ja) 2017-01-05
ES2593048B1 (es) 2017-11-22
RS20160373A2 (sr) 2016-12-30
ES2593048R1 (es) 2017-02-15
RS20160373A3 (sr) 2017-08-31
PL417373A1 (pl) 2016-12-19
DE102016007050A1 (de) 2016-12-08
SK288713B6 (sk) 2019-11-05
RO131537A2 (ro) 2016-12-30
HU231011B1 (hu) 2019-10-28
ES2593048A2 (es) 2016-12-05
ITUA20163883A1 (it) 2017-11-27
FR3036922A1 (sk) 2016-12-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5567488B2 (ja) 殺害虫性化合物混合物
UA124503C2 (uk) Інсектицидно активні суміші, які містять сполуку карбоксаміду
CZ303238B6 (cs) Insekticidní povlak semen a jeho použití pro ochranu zemedelských plodin
SK285456B6 (sk) Pyrazolové zlúčeniny, spôsob ich prípravy a ich použitie ako pesticídy
JP2011505395A (ja) 殺虫剤化合物の混合物
WO2010007239A2 (fr) Procédé de lutte contre les insectes du sol
ES2539452T3 (es) Mezclas de compuestos pesticidas que comprenden clotianidina e ipconazol
EA018341B1 (ru) Новая кристаллическая модификация фипронила и ее применение
SK500342016A3 (sk) Spôsob ochrany semena alebo rastliny vyrastajúcej zo semena proti škodcom z kmeňa článkonožcov
JP2016511757A (ja) 植物成長および収穫量を向上させるための合成リポキトオリゴ糖
WO2020246332A1 (ja) トウモロコシ種子又はトウモロコシ種子より生長したトウモロコシ植物体を有害節足動物から保護する方法
US10314300B2 (en) Method for controlling arthropod pests
CN112120031B (zh) 一种杀虫组合物
US10015968B2 (en) Method for controlling arthropod pests
CN109169688A (zh) 一种含杀虫环与甲氨基阿维菌素苯甲酸盐的杀虫组合物及其用途
CN113875768B (zh) 一种杀虫组合物
CN108157371B (zh) 一种用于种子包衣剂的农药组合物
CN113875767B (zh) 一种杀虫组合物
CN113875766B (zh) 一种杀虫组合物
KR101165998B1 (ko) 서방화 농약 제제 및 이것을 사용한 수도병해충 방제 방법
EA039410B1 (ru) Инсектофунгицидная композиция, ее применение и способ защиты сельскохозяйственных культур
FR2979187A1 (fr) Microgranule insecticide a base de pyrethre et d&#39;au moins un autre compose actif et utilisations
CN116508767A (zh) 一种杀虫组合物
MXPA01005941A (en) Insecticidal seed coating

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20200603