SK42996A3 - Acid emission reduction, liquid additive and method of its producing - Google Patents
Acid emission reduction, liquid additive and method of its producing Download PDFInfo
- Publication number
- SK42996A3 SK42996A3 SK429-96A SK42996A SK42996A3 SK 42996 A3 SK42996 A3 SK 42996A3 SK 42996 A SK42996 A SK 42996A SK 42996 A3 SK42996 A3 SK 42996A3
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- alkaline earth
- compound
- earth metal
- pyrolysis
- liquid additive
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B01—PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
- B01D—SEPARATION
- B01D53/00—Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
- B01D53/34—Chemical or biological purification of waste gases
- B01D53/38—Removing components of undefined structure
- B01D53/40—Acidic components
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B01—PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
- B01D—SEPARATION
- B01D53/00—Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
- B01D53/34—Chemical or biological purification of waste gases
- B01D53/46—Removing components of defined structure
- B01D53/48—Sulfur compounds
- B01D53/50—Sulfur oxides
- B01D53/501—Sulfur oxides by treating the gases with a solution or a suspension of an alkali or earth-alkali or ammonium compound
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B01—PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
- B01D—SEPARATION
- B01D53/00—Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
- B01D53/34—Chemical or biological purification of waste gases
- B01D53/46—Removing components of defined structure
- B01D53/60—Simultaneously removing sulfur oxides and nitrogen oxides
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Biomedical Technology (AREA)
- Environmental & Geological Engineering (AREA)
- Analytical Chemistry (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Treating Waste Gases (AREA)
- Solid Fuels And Fuel-Associated Substances (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
- Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)
- Catalysts (AREA)
- Oxygen, Ozone, And Oxides In General (AREA)
- Industrial Gases (AREA)
- Production Of Liquid Hydrocarbon Mixture For Refining Petroleum (AREA)
- Control And Other Processes For Unpacking Of Materials (AREA)
- Gasification And Melting Of Waste (AREA)
- Saccharide Compounds (AREA)
- Fats And Perfumes (AREA)
- Cold Cathode And The Manufacture (AREA)
Description
Spôsob znižovania kyslých emisií, kvapalná prísada a spôsob jej výroby
Oblasť techniky
Vynález sa týka znižovania kyslých emisií z dymovodu, kvapalnej prísady na vstrekovanie do dymových plynov na znižovanie kyslých emisií a spôsobu výroby tejto kvapalnej prísady.
Doterajší stav techniky
Kyslé dažde sú celosvetovým problémom. Kyslé dažde ovplyvňujú životné prostredie znižovaním kvality vzduchu, spôsobujú, že jazerá sú kyslé, a zabíjajú vegetáciu, najmä stromy. Sú predmetom medzinárodnej diskusie. Kanada a Spojené štáty vedú spory o tom, kto vytvára viac kyslého dažďa. Británia a Škandinávia sú ďalšími spory vedúcimi stránkami.
Kyslý dážď pochádza hlavne z oxidu siričitého, vytvoreného v komínoch. Oxid siričitý typicky vzniká pri spaľovaní paliva, obsahujúceho síru, napríklad uhlia. Oxid siričitý sa oxiduje v atmosfére na oxid sírový a tento oxid sa rozpúšťa a tvorí kyselinu sírovú. Takto sa dážď okyslí. Aj oxidy dusíka sú faktorom pri tvorbe kyselín v atmosfére. Emisia oxidov dusíka v Spojených štátoch a v Kanade predstavuje asi jednu pätinu emisií oxidu siričitého. Avšak to stále znamená, že do atmosféry sa každý rok dodávajú milióny ton oxidov dusíka. Hoci sa predpokladá, že výroba oxidu siričitého sa už stabilizovala, predpokladajú sa vyššie emisie oxidov dusíka v dôsledku zvýšeného využívania fosílnych palív.
Prijatím dodatkov k Medzinárodnej zmluve o čistom vzduchu, ako boli vydané v Spojených štátoch v roku 1990, sa znižovanie kyslých emisií stalo prioritným. Najmä projektanti elektrických zariadení vyvíjajú stratégie na zníženie emisií oxidu siričitého a oxidov dusíka pri výrobe elektrickej a tepelnej energie. Väčšina fosílnych palív, používaných pri výrobe energie, obsahuje síru, ktorá pri spaľovaní vytvára oxid siričitý a sírovodík.
Sú známe systémy na odsírenie plynov. Väčšina z nich sa zakladá na jednoduchých zásaditých zlúčeninách, ako je uhličitan vápenatý, uhličitan sodný a hydroxid vápenatý, na reagovanie s látkami, obsahujúcimi kyslú síru, aby vznikli neprchavé produkty, ako je siričitan vápenatý, síran vápenatý a síran sodný. Močovina a amoniak sa používali na reakciu s oxidmi dusíka, vytvorenými počas spaľovania fosílnych palív, na vytvorenie netoxického dusíkového plynu, ale močovina a amoniak sú drahé.
Bežné alkalické adsorbenty, ako sú uhličitan vápenatý a hydroxid vápenatý, podliehajú pri vysokých teplotách termickému rozkladu na oxid vápenatý, ktorý ľahko reaguje s oxidom siričitým. Avšak u uvedených adsorbentov sú problémy so znečistením. Na povrchu častíc oxidu vápenatého sa tvoria siričitan vápenatý alebo síran vápenatý. Dôsledkom toho sú veľké množstvá nezreagované, pričom alkalický oxid vápenatý sa tvorí počas odsírovania dymových plynov. Tieto alkalické tuhé odpady sú toxické a nežiadúce. Úspešné pokusy vyriešiť tento problém sa zakladali na obrusovaní častíc pri spaľovaní fosílnych palív vo fluidizovanom lôžku. Napríklad pri spaľovaní uhlia možno povrchy siričitanu/síranu vápenatého čiastočne rozrušiť, aby sa obnažil čerstvý substrát oxidu vápenatého, ktorý môže ďalej reagovať so zlúčeninami síry.
V doterajšom stave techniky je opísané tiež použitie vodných roztokov acetátov alkalických kovov, napríklad vodného acetátu vápenatého, acetátu horečnatovápenatého a acetátu bárnatého, ktoré majú pôsobiť ako urýchľovače spaľovania a prekurzory oxidu vápenatého, ale doteraz sa nenašli ekonomicky účinné vápenaté činidlá na odsírovanie a urýchlenie spaľovania. Tvorba oxidov dusíka v priebehu spaľovania fosílnych palív sa zvyšuje s teplotou spalovania a dobou zdržania. Zvýšenie rýchlosti spalovania alebo zníženie teploty spaľovania fosílnych palív znižuje emisie oxidov dusíka, ale doterajší stav techniky zatiaľ nezistil, ako to možno dosiahnuť.
US patent 4 615 871 autora Yoona opisuje zníženie obsahu síry v dymových plynoch, vzniknutých spaľovaním paliva, ktoré obsahuje síru. Do dymových plynov sa rozstrekuje vodný roztok, ktorý obsahuje mravčan alebo acetát kovov alkalických zemín. Tento spôsob vyžaduje drahú výrobu čistých roztokov mravčanu vápenatého a acetátu vápenatého. Keďže tieto roztoky neprichádzajú do styku s palivom, obsahujúcim síru, nemôžu zvýšiť rýchlosti spaľovania paliva, aby sa znížili emisie oxidov dusíka.
Boli opísané metódy rýchlej pyrolýzy odpadovej biomasy, obsahujúcej lignocelulózu alebo škrob, na výrobu palív s vysokou kalorickou hodnotou. Tieto palivá sú kyslé a korozívne pre spaľovacie zariadenie v dôsledku ich vysokého obsahu karboxylových kyselín. Kvalita takýchto kvapalín je obmedzená ich kyslosťou.
Je známe, že vodné roztoky acetátu vápenatého možno použiť na zlepšenie rýchlosti splynovania uhlia.
Shanpei Ye a Zhenzong Fu: Desulfurization Test of Sorbent E1 in a Bench-Scale Fluidized-Bed Coal Combustor (Odsírovací test sorbentu E1 v laboratórnom spaľovači uhlia s fluidizovaným lôžkom), Coal Combustion Science and Technology of Industrial and Utility Applications, Hemisphere Publishing Corporation, New York, str. 565 až 572, uvádzajú obrusovanie častice o časticu fosílnych palív vo fluidizovaných lôžkach.
Levendis, 1989: Catalysis of the Combustion of Synthetic Char Particles by Various Forms of Calcium Additives (Katalýza spaľovania častíc syntetického drevného uhlia rôznymi formami vápenatých prísad), Journal of Energy and Fuel, popisuje použitie vodných roztokov acetátov alkalických kovov ako urýchľovačov spaľovania.
Elliot a spol., 1990-1991: Energy and Fuels (Energia a palivá), zväzok 5, str. 399 až 410; Beckman D. a Graham R.: Economic Assessment of a Vood Fast Pyrolysis Planí (Ekonomické zhodnotenie prevádzky na rýchlu pyrolýzu dreva), AITBC Conference, Interlaken, Švajčiarsko 1992; Piskorz J. a spol.: Liquid Products from the Fast Pyrolysis of Vood and Cellulose (Kvapalné produkty rýchlej pyrolýzy dreva a celulózy), Research in Thermal Biomass Conversion (Výskum tepelnej konverzie biomasy), Elsevier Science Publishers, New York 1988, str. 557 až 571, všetky sa týkajú rýchlej pyrolýzy biomasy na získanie palív.
Ohtsuka, Yasuo a Tomita, Akira, 1991: Catalytic Gasification of Low-Rank Coal with Calcium Acetate (Katalytické splyňovanie menejhodnotného uhlia acetátom vápenatým) a Calcium Magnesium Acetate, An Emerging Bulk Chemical for Environmental Applications (Horečnatovápenatý acetát, nová hromadná chemikália pre ekologické aplikácie), Elsevier Science Publishers, New York, str. 253 až 271, popisujú použitie acetátu vápenatého pri splynovaní uhlia.
Podstata vynálezu
Tento vynález sa snaží vytvoriť spôsob zníženia kyslých emisií z dymovodu, kvapalinu, ktorá je užitočná pri spaľovaní dymových plynov, a spôsob výroby tejto kvapaliny, z ktorých žiadne nevykazujú problémy doterajšieho stavu techniky.
V súlade s tým je z prvého aspektu týmto vynálezom spôsob zníženia kyslých emisií z dymových plynov, vzniknutých spaľovaním paliva, obsahujúceho síru, pričom tento spôsob zahrnuje zavedenie do dymovodu, ktorý obsahuje dymové plyny, pyrolýznej kvapaliny, obsahujúcej termolabilnú zlúčeninu kovov alkalických zemín, schopnú rozkladať sa pri teplote dymových plynov za vzniku zásaditej zlúčeniny, schopnej reagovať s oxidom siričitým.
Pyrolýzna kvapalina sa s výhodou včlení do paliva, ale pyrolýznu kvapalinu, ktorá obsahuje termolabilnú zlúčeninu, možno vstrekovať do dymovodu.
Palivom môže byť napríklad uhlie, ropná smola alebo decht.
Vo výhodnom uskutočnení pyrolýzna kvapalina pochádza zo suroviny, obsahujúcej celulózu, lignín alebo škrob. Pyrolýzna kvapalina je obyčajne kyslá a prinajmenšom čiastočne sa neutralizuje zásaditou zlúčeninou kovov alkalických zemín.
Kyslé zložky pyrolýznej kvapaliny, typicky karboxylové kyseliny, a uvedená zásaditá zlúčenina kovov alkalických zemín spolu reagujú za vzniku termolabilnej zlúčeniny.
Zásaditou zlúčeninou môže byť oxid, hydroxid alebo uhličitan kovov alkalických zemín. Uhličitan vápenatý je výhodný, lebo je lacný a dostupný.
Môže byť žiaduce oxidovať prinajmenšom čiastočne neutralizovanú pyrolýznu kvapalinu. Oxidáciou sa môžu oxidovať karbonylové zlúčeniny, obsiahnuté v pyrolýznej kvapaline, napríklad aldehyd, na karboxylovú kyselinu, schopnú reagovať so zlúčeninou kovov alkalických zemín. Žiadúcim oxidačným činidlom je kyslík, ktorý sa typicky zavádza prevzdušňovaním prinajmenšom čiastočne neutralizovanej pyrolýznej kvapaliny.
Z ďalšieho aspektu tento vynález poskytuje kvapalnú prísadu na vstrekovanie do dymových plynov, vznikajúcich spaľovaním paliva, obsahujúceho síru, na zníženie kyslého obsahu dymových plynov, pričom táto kvapalina obsahuje pyrolýznu kvapalinu, pôvodne kyslú, prinajmenšom čiastočne neutralizovanú zásaditou zlúčeninou kovov alkalických zemín, v dôsledku čoho uvedená kvapalina obsahuje najmenej jednu termolabilnú zlúčeninu kovov alkalických zemín, schopnú rozkladať sa pri teplote dymových plynov za vzniku alkalickej zlúčeniny, schopnej reagovať s oxidom siričitým.
Ešte z ďalšieho aspektu je týmto vynálezom spôsob výroby kvapaliny, obsahujúcej najmenej jednu termolabilnú zlúčeninu, schopnú rozkladať sa pri teplote dymových plynov za vzniku alkalickej zlúčeniny, schopnej reagovať s oxidom siričitým v dymových plynoch, pričom tento spôsob zahrnuje prinajmenšom čiastočnú neutralizáciu kyslej pyrolýznej kvapaliny zásaditou zlúčeninou kovov alkalických zemín.
Podľa tohto vynálezu jednoduché zlúčeniny kovov alkalických zemín, ktoré sa pridávajú do pyrolýznej kvapaliny, účinkujú s rôznymi karboxylovými kyselinami, prítomnými v kvapaline za vzniku napríklad karboxylátov, fenoxidov, sacharidov a podobne. Všetky tieto organické zlúčeniny kovov alkalických zemín podliehajú termickému rozkladu za vzniku uhličitanov, hydrogenuhličitanov, hydroxidov a oxidov pri zahrievaní v širokom teplotnom rozsahu po zmiešaní upravenej pyrolýznej kvapaliny s palivom, obsahujúcim síru.
Termický rozklad organických solí, napríklad vápenatých solí, vytvára oxid vápenatý s väčším špecifickým povrchom, než sa dosahuje z neorganických solí kovov, ako je uhličitan vápenatý. Predpokladá sa, že je to dôsledok abrazívneho a turbulentného pôsobenia plynov, ako je oxid uhličitý a voda, vznikajúcich pri termickom rozklade. Tento účinok je zvlášť užitočný na rozrušovanie siričitanových a síranových filmov, znečisťujúcich oxidové adsorbenty, ako je oxid vápenatý, používané pri odstraňovaní oxidu siričitého v priebehu spaľovania fosílneho paliva. Ďalej je počet molov plynu, vyvinutého na mól oxidu, hydroxidu alebo uhličitanu kovov alkalických zemín v priebehu termického rozkladu solí kovov alkalických zemín, pochádzajúcich z pyrolýznych kvapalín z biomasy, oveľa vyšší než množstvo plynu, vytvorené z bežných zdrojov. Túto skutočnosť ilustrujú nasledujúce rovnice:
Uhličitan vápenatý. Vytvorí sa len 1 mól plynu, vyvinutého na mól oxidu vápenatého CaCOg — > CaO + C02
Glykolát vápenatý. Vytvorí sa 5 molov plynu, vyvinutého na mól oxidu kovu
Ca(H0-CH2-C00)2 + 02 -> CaO + 2 C02 + 3 H20
V neprítomnosti kyslíka (napr. splyňovanie) môžu tiež vznikať oxid vápenatý alebo iné zlúčeniny za vyvíjania plynu reakciami, ako je nasledujúca:
Acetát vápenatý
Ca(CH3COO)2 -> CaO + CH3-CO-CH3 + C02 acetón
Palivá, obsahujúce síru, ktoré sú svojou povahou hydrofóbne, majú väčšiu schopnosť absorbovať soli alkalických kovov z pyrolýznych kvapalín, ktoré majú hydrofóbnu, ako aj hydrofilnú zložku, na rozdiel od bežných vodných roztokov karboxylátových solí kovov alkalických zemín, ako sú acetát vápenatý a mravčan vápenatý, ktoré majú len hydrofilnú zložku.
Absorpcia hydrofóbnych aj hydrofilných solí kovov alkalických zemín, ako sú tie, ktoré sú odvodené od vápnika, bude zvyšovať rýchlosť spalovania uhlia, čím sa zmenšia emisie oxidov dusíka.
Deacidifikácia pyrolýznej kvapaliny z biomasy soľami kovov alkalických zemín zvyšuje jej kvalitu zmenšením alebo vylúčením korozívnej povahy kvapaliny.
Kombinácia solí kovov alkalických zemín s pyrolýznou kvapalinou z biomasy predstavuje relatívne nie drahý zdroj kovy alkalických zemín obsahujúcej prísady na redukciu oxidu siričitého a oxidov dusíka počas spaľovania alebo splynovania paliva, obsahujúceho síru.
Vynález opisujú nasledujúce príklady:
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Príprava kvapalín solí kovov alkalických zemín
Kvapalina soli kovov alkalických zemín (napr. uhličitanu vápenatého) sa zmieša s kyslou pyrolýznou kvapalinou z biomasy za vzniku hydrofóbneho/hydrofilného roztoku alebo roztokov (napríklad organického hydrofóbneho roztoku plus vodného hydrofilného roztoku) alebo suspenzie solí kovov alkalických zemín (napríklad propionát vápenatý, glykolát vápenatý, mravčan vápenatý, acetát vápenatý, laktát vápenatý, fenoxidy vápenaté, sacharidy vápenaté, atd’.).
Príklad 2
Príprava kvapalín solí kovov alkalických zemín
Pyrolýzna kvapalina sa prevzdušňuje v prítomnosti zlúčenín kovov alkalických zemín, ako sú uhličitany, hydroxidy alebo oxidy, aby sa oxidovali alebo disproporcionovali niektoré alebo všetky karbonylové zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v pyrolýznych kvapalinách, ako sú aldehydy, na zlúčeniny karboxylových kyselín, ktoré môžu tvoriť soli, ako sú tie, ktoré sú popísané v príklade 1. Príklady týchto oxidačných a disproporcionačných produktov by mohli zahrnovať nasleduj úce:
Formaldehyd -> kyselina mravčia
Hydroxyacetaldehyd -> kyselina glykolová
Metylglyoxal -> kyselina pyrohroznová
Aromatické aldehydy -> fenoly alebo aromatické karboxylové kyseliny
Príklad 3
Príprava kvapalín solí kovov alkalických zemín v prítomnosti fosílnych palív
Pyrolýzna kvapalina z biomasy sa zmieša so zlúčenínou(ami) kovov alkalických zemín v prítomnosti fosílneho paliva, obsahujúceho síru, ako je práškové uhlie, buď s prevzdušňovaním alebo bez neho, pred spaľovaním alebo splyňovaním. Cieľom tohto prístupu je zvýšiť adsorpciu zlúčeniny kovov alkalických zemín alebo rozklad kyslých povrchových uholných látok, alebo tých, ktoré sa nachádzajú v pyrolýznej kvapaline.
Príklad 4
Okrem vyššie uvedeného postupu sa pyrolýzna kvapalina z biomasy, zmiešaná so zlúčeninami kovov alkalických zemín, ako bolo opísané v príklade 3, môže vstrekovať priamo do dymovodu po spaľovaní, aby sa dosiahla žiadúca neutralizácia. Jedinou požiadavkou je, aby dymové plyny boli dostatočne horúce, aby spôsobili rozklad uvedených organických zlúčenín na jednoduché zásadité anorganické zlúčeniny, schopné neu9 tralizovaf zlúčeniny síry.
Hoci predkladaný vynález bol do istej miery podrobne opísaný pomocou príkladov, aby bol jasný a pochopiteľný, odborníkom z tejto oblasti bude zrejmé, že na základe poznatkov z tohto vynálezu možno vykonať určité zmeny a modifikácie bez odchýlenia sa od ducha a rozsahu priložených nárokov .
Claims (16)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Spôsob znižovania kyslých emisií z dymových plynov, vzniknutých spaľovaním paliva, obsahujúceho síru, vyznačujúci sa t ým, že zahrnuje zavedenie do dymovodu, obsahujúceho dymové plyny, kvapalnú prísadu, ktorá obsahuje pyrolýznu kvapalinu, pochádzajúcu z pyrolýzy suroviny, obsahujúcej celulózu, lignín alebo škrob, pričom pyrolýzna kvapalina je pôvodne kyslá v dôsledku prítomnosti jednej alebo viacerých kyslých zložiek a prinajmenšom čiastočne je neutralizovaná zásaditou zlúčeninou kovov alkalických zemín, v dôsledku čoho kvapalinová prísada obsahuje najmenej jednu termolabilnú zlúčeninu kovov alkalických zemín, ktorá:(a) vznikla reakciou uvedenej jednej alebo viacerých kyslých zložiek s uvedenou zásaditou zlúčeninou kovov alkalických zemín; a (b) je schopná rozkladať sa pri teplote dymových plynov, aby vytvorila zásaditú zlúčeninu, schopnú reagovať s oxidom siričitým.
- 2. Spôsob podlá nároku 1,vyznačuj úci sa tým, že sa kvapalinová prísada včlení do paliva.
- 3. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že kvapalinová prísada sa vstrekuje do dymovodu.
- 4. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že palivom je uhlie, ropná smola alebo decht.
- 5. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že zásaditou zlúčeninou kovov alkalických zemín je oxid, hydroxid alebo uhličitan.
- 6. Spôsob podľa nároku 5, tým, že zásaditou zlúčeninou uhličitan vápenatý.vyznačujúci sa kovov alkalických zemín je
- 7. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že zahrnuje oxidáciu kvapalnej prísady pred jej zavedením do dymovodu.
- 8. Spôsob podľa nároku 7, vyznačujúci sa tým, že oxidácia sa uskutočňuje vzduchom.
- 9. Kvapalná prísada na vstrekovanie do dymových plynov, vzniknutých spaľovaním paliva, obsahujúceho síru, na zníženie kyslého obsahu dymových plynov, vyznačuj úca sa t ý m, že kvapalná prísada obsahuje pyrolýznu kvapalinu, pochádzajúcu z pyrolýzy suroviny, obsahujúcej celulózu, lignín alebo škrob, pričom uvedená pyrolýzna kvapalina je pôvodne kyslá v dôsledku prítomnosti jednej alebo viacerých kyslých zložiek, ale prinajmenšom čiastočne je neutralizovaná zásaditou zlúčeninou kovov alkalických zemín, v dôsledku čoho kvapalinová prísada obsahuje najmenej jednu termolabilnú zlúčeninu kovov alkalických zemín, ktorá:(a) vznikla reakciou uvedenej jednej alebo viacerých kyslých zložiek s uvedenou zásaditou zlúčeninou kovov alkalických zemín; a (b) je schopná rozkladať sa pri teplote dymových plynov za vzniku zásaditej zlúčeniny, schopnej reagovať s oxidom siričitým.
- 10. Kvapalná prísada podľa nároku 9, vyznačuj úca sa tým, že zásaditou zlúčeninou kovov alkalických zemín v nej je oxid, hydroxid alebo uhličitan.
- 11. Kvapalná prísada podľa nároku 10, vyznačujúca s a tým, že zásaditou zlúčeninou kovov alkalických zemín v nej je uhličitan vápenatý.
- 12. Spôsob výroby kvapalnej prísady, obsahujúcej najmenej jednu termolabilnú zlúčeninu, schopnú rozkladať sa pri teplote dymových plynov za vzniku alkalických zlúčenín, schopných reagovať s oxidom siričitým v dymových plynoch, vyznačujú ci sa tým, že zahrnuje prinajmenšom čiastočnú neutralizáciu kyslej pyrolýznej kvapaliny, pôvodne kyslej v dôsledku prítomnosti jednej alebo viacerých kyslých zložiek a pochádzajúcej z pyrolýzy suroviny, obsahujúcej celulózu, lignín alebo škrob, zásaditou zlúčeninou kovov alkalických zemín, pričom uvedená jedna alebo viaceré kyslé zložky reagujú s uvedenou zásaditou zlúčeninou kovov alkalických zemín za vzniku uvedenej najmenej jednej termolabilnej zlúčeniny.
- 13. Spôsob podľa nároku 12, vyznačujúci sa tým, že zásaditou zlúčeninou kovov alkalických zemín je oxid, hydroxid alebo uhličitan.
- 14. Spôsob podľa nároku 13, vyznačujúci sa tým, že uvedenou zásaditou zlúčeninou je uhličitan vápenatý
- 15. Spôsob podľa nároku 12,vyznačujúci sa tým, že zahrnuje oxidáciu prinajmenšom čiastočne neutralizovanej pyrolýznej kvapaliny.
- 16. Spôsob podľa nároku 15, vyznačujúci sa tým, že oxidácia sa uskutočňuje vzduchom.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US08130123 US5458803B1 (en) | 1993-09-30 | 1993-09-30 | Acid emission reduction |
PCT/CA1994/000537 WO1995009041A1 (en) | 1993-09-30 | 1994-09-27 | Acid emission reduction |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK42996A3 true SK42996A3 (en) | 1996-11-06 |
Family
ID=22443155
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK429-96A SK42996A3 (en) | 1993-09-30 | 1994-09-27 | Acid emission reduction, liquid additive and method of its producing |
Country Status (20)
Country | Link |
---|---|
US (2) | US5458803B1 (sk) |
EP (1) | EP0721367B1 (sk) |
JP (1) | JPH09505768A (sk) |
KR (1) | KR960704617A (sk) |
CN (1) | CN1068242C (sk) |
AT (1) | ATE168580T1 (sk) |
AU (1) | AU677436B2 (sk) |
BR (1) | BR9407727A (sk) |
CA (1) | CA2172846A1 (sk) |
CZ (1) | CZ92296A3 (sk) |
DE (1) | DE69411931T2 (sk) |
DK (1) | DK0721367T3 (sk) |
ES (1) | ES2122331T3 (sk) |
LV (1) | LV11533B (sk) |
NZ (1) | NZ273900A (sk) |
PL (1) | PL313764A1 (sk) |
SI (1) | SI9420056A (sk) |
SK (1) | SK42996A3 (sk) |
TW (1) | TW320569B (sk) |
WO (1) | WO1995009041A1 (sk) |
Families Citing this family (24)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US5458803B1 (en) * | 1993-09-30 | 1999-08-03 | Dynamotive Corp | Acid emission reduction |
ZA959926B (en) * | 1995-11-03 | 1997-02-20 | Dynamotive Corp | Reduction of acid rain and ozone depletion precursors. |
US5817282A (en) * | 1996-03-28 | 1998-10-06 | Dynamotive Technologies Corporation | Reduction of nitrogen oxides |
ITMI20010336U1 (it) * | 2001-06-20 | 2002-12-20 | Cadif Srl | Membrana con anima metallica per impermeabilizzazioni e protezioni strutturali,elettrotermica |
US8079845B2 (en) * | 2005-05-10 | 2011-12-20 | Environmental Energy Services, Inc. | Processes for operating a utility boiler and methods therefor |
US20080006519A1 (en) * | 2006-07-06 | 2008-01-10 | Badger Phillip C | Method and system for accomplishing flash or fast pyrolysis with carbonaceous materials |
SG177178A1 (en) * | 2006-12-11 | 2012-01-30 | Basf Se | Method for isolating n2o |
ITMI20072290A1 (it) * | 2007-12-06 | 2009-06-07 | Itea Spa | Processo di combustione |
US20100139156A1 (en) * | 2009-01-26 | 2010-06-10 | Mennell James A | Corn stover fuel objects with high heat output and reduced emissions designed for large-scale power generation |
US20100139155A1 (en) * | 2009-01-26 | 2010-06-10 | Mennell James A | Switch grass fuel objects with high heat output and reduced air emissions designed for large-scale power generation |
US20110035998A1 (en) * | 2009-08-14 | 2011-02-17 | Badger Phillip C | Plant for the flash or fast pyrolysis of carbonaceous materials |
JP2014518563A (ja) | 2011-04-15 | 2014-07-31 | バイオジェニック リージェンツ エルエルシー | 高炭素生体試薬を生成するためのプロセス |
WO2013169803A1 (en) | 2012-05-07 | 2013-11-14 | Biogenic Reagents LLC | Biogenic activated carbon and methods of making and using same |
US20150126362A1 (en) | 2013-10-24 | 2015-05-07 | Biogenic Reagent Ventures, Llc | Methods and apparatus for producing activated carbon from biomass through carbonized ash intermediates |
MX2016009270A (es) | 2014-01-16 | 2017-05-04 | Biogenic Reagents Ventures Llc | Microplanta de carbono. |
CA2977092C (en) | 2014-02-24 | 2022-12-13 | Biogenic Reagents Ventures, Llc | Highly mesoporous activated carbon |
US11413601B2 (en) | 2014-10-24 | 2022-08-16 | Carbon Technology Holdings, LLC | Halogenated activated carbon compositions and methods of making and using same |
CN108744922A (zh) * | 2018-07-03 | 2018-11-06 | 山东寿光巨能金玉米开发有限公司 | 一种应用于玉米淀粉生产领域的管束废热尾气处理方法及专用装置 |
EP4332255A3 (en) | 2020-09-25 | 2024-07-17 | Carbon Technology Holdings, LLC | Bio-reduction of metal ores integrated with biomass pyrolysis |
CN117015624A (zh) | 2021-02-18 | 2023-11-07 | 卡本科技控股有限责任公司 | 碳负冶金产品 |
JP2024515776A (ja) | 2021-04-27 | 2024-04-10 | カーボン テクノロジー ホールディングス, エルエルシー | 最適化された固定炭素を有するバイオカーボン組成物及びこれを生成するためのプロセス |
CA3225978A1 (en) | 2021-07-09 | 2023-01-12 | Carbon Technology Holdings, LLC | Processes for producing biocarbon pellets with high fixed-carbon content and optimized reactivity, and biocarbon pellets obtained therefrom |
CN113698603B (zh) * | 2021-08-21 | 2022-05-17 | 昆明理工大学 | 利用二氧化硫烟气制备含硫高分子功能材料的方法 |
CA3237206A1 (en) | 2021-11-12 | 2023-05-19 | Carbon Technology Holdings, LLC | Biocarbon compositions with optimized compositional parameters, and processes for producing the same |
Family Cites Families (14)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR553704A (fr) * | 1922-07-05 | 1923-05-29 | Procédé de traitement méthodique des eaux noires provenant du lessivage à la soude caustique des différents végétaux, en vue de la séparation des corps qu'elles contiennent | |
US1917660A (en) * | 1928-07-09 | 1933-07-11 | Commercial Solvents Corp | Method of separating and recovering acetic and butyric acids |
US3970434A (en) * | 1974-10-07 | 1976-07-20 | The United States Of America As Represented By The United States Energy Research And Development Administration | Process for reducing sulfur in coal char |
US4259085A (en) * | 1977-01-27 | 1981-03-31 | Dravo Corporation | Pelletized fixed sulfur fuel |
DE2908322C2 (de) * | 1979-03-03 | 1987-02-19 | Heinz Dipl.-Ing. 4390 Gladbeck Hölter | Verfahren zum Reinigen von Rauchgasen und anderen Abgasen, die Schwefeldioxid enthalten |
US4319885A (en) * | 1980-09-08 | 1982-03-16 | Aluminum Company Of America | Coal fuel mixture resulting in reduced sulfurous pollutants |
US4505776A (en) * | 1982-07-08 | 1985-03-19 | Wescam Services Inc. | Composition and method for treating flue gas and methanol containing effluents |
US4613487A (en) * | 1985-03-22 | 1986-09-23 | Conoco Inc. | Flue gas desulfurization process |
US4615871A (en) * | 1985-03-22 | 1986-10-07 | Conoco Inc. | Flue gas desulfurization process |
US4728393A (en) * | 1985-11-20 | 1988-03-01 | Domtar Inc. | Methods for obtaining deicers from black liquor |
US4786485A (en) * | 1986-11-12 | 1988-11-22 | The United States Of America As Represented By The United States Environmental Protection Agency | Lignosulfonate-modified calcium hydroxide for SO2 control during furnace injection |
US5288857A (en) * | 1988-12-12 | 1994-02-22 | Ligno Tech Sweden Ab | Lignin preparation and method for its manufacture |
AU2365092A (en) * | 1991-07-03 | 1993-02-11 | Radian Corporation | Cocurrent scrubber method and system |
US5458803B1 (en) * | 1993-09-30 | 1999-08-03 | Dynamotive Corp | Acid emission reduction |
-
1993
- 1993-09-30 US US08130123 patent/US5458803B1/en not_active Expired - Fee Related
-
1994
- 1994-09-27 WO PCT/CA1994/000537 patent/WO1995009041A1/en not_active Application Discontinuation
- 1994-09-27 KR KR1019960701633A patent/KR960704617A/ko active IP Right Grant
- 1994-09-27 EP EP94928240A patent/EP0721367B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1994-09-27 DE DE69411931T patent/DE69411931T2/de not_active Expired - Fee Related
- 1994-09-27 CZ CZ96922A patent/CZ92296A3/cs unknown
- 1994-09-27 NZ NZ273900A patent/NZ273900A/en unknown
- 1994-09-27 CA CA002172846A patent/CA2172846A1/en not_active Abandoned
- 1994-09-27 AT AT94928240T patent/ATE168580T1/de not_active IP Right Cessation
- 1994-09-27 SI SI9420056A patent/SI9420056A/sl unknown
- 1994-09-27 DK DK94928240T patent/DK0721367T3/da active
- 1994-09-27 BR BR9407727A patent/BR9407727A/pt not_active Application Discontinuation
- 1994-09-27 PL PL94313764A patent/PL313764A1/xx unknown
- 1994-09-27 CN CN94193926A patent/CN1068242C/zh not_active Expired - Fee Related
- 1994-09-27 JP JP7510028A patent/JPH09505768A/ja not_active Expired - Lifetime
- 1994-09-27 ES ES94928240T patent/ES2122331T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1994-09-27 SK SK429-96A patent/SK42996A3/sk unknown
- 1994-09-27 AU AU77373/94A patent/AU677436B2/en not_active Ceased
-
1995
- 1995-06-19 US US08491751 patent/US5645805B1/en not_active Expired - Fee Related
- 1995-07-08 TW TW084107144A patent/TW320569B/zh active
-
1996
- 1996-04-30 LV LVP-96-134A patent/LV11533B/en unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CN1068242C (zh) | 2001-07-11 |
CN1133569A (zh) | 1996-10-16 |
US5645805B1 (en) | 2000-01-11 |
KR960704617A (ko) | 1996-10-09 |
TW320569B (sk) | 1997-11-21 |
SI9420056A (en) | 1996-10-31 |
US5645805A (en) | 1997-07-08 |
CZ92296A3 (en) | 1996-09-11 |
JPH09505768A (ja) | 1997-06-10 |
ATE168580T1 (de) | 1998-08-15 |
PL313764A1 (en) | 1996-07-22 |
DE69411931D1 (de) | 1998-08-27 |
EP0721367B1 (en) | 1998-07-22 |
DE69411931T2 (de) | 1999-04-01 |
DK0721367T3 (da) | 1999-04-26 |
ES2122331T3 (es) | 1998-12-16 |
WO1995009041A1 (en) | 1995-04-06 |
US5458803B1 (en) | 1999-08-03 |
US5458803A (en) | 1995-10-17 |
AU677436B2 (en) | 1997-04-24 |
AU7737394A (en) | 1995-04-18 |
BR9407727A (pt) | 1997-02-12 |
LV11533A (lv) | 1996-10-20 |
NZ273900A (en) | 1996-11-26 |
LV11533B (en) | 1997-06-20 |
EP0721367A1 (en) | 1996-07-17 |
CA2172846A1 (en) | 1995-04-06 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
SK42996A3 (en) | Acid emission reduction, liquid additive and method of its producing | |
US5817282A (en) | Reduction of nitrogen oxides | |
US3855391A (en) | Sludge stabilization with gypsum | |
US8425868B2 (en) | Method for preventing re-emission of mercury from a flue gas desulfurization system | |
US5499587A (en) | Sulfur-sorbent promoter for use in a process for the in-situ production of a sorbent-oxide aerosol used for removing effluents from a gaseous combustion stream | |
US4976937A (en) | Sulfur dioxide removal from flue gases with sulfite oxidation inhibition | |
CN103949128A (zh) | 一种净化含有粉尘的烟气的方法及装置 | |
KR100701239B1 (ko) | 배연가스 중의 황산화물 제거 방법 및 장치 | |
CN105396450A (zh) | 一种锅炉烟气化学法脱硫脱硝剂及其制备方法 | |
KR101657244B1 (ko) | 수산화마그네슘을 이용한 습식 탈황촉매 및 그 제조 방법 | |
EP0271994B1 (en) | Lignosulfonate-modified calcium hydroxide for SO2 control during furnace injection | |
US20100284873A1 (en) | Removing a heavy metal from a combustion gas | |
WO1996020779A1 (en) | Fertilizers for agricultural soils by entrapment of acid gases | |
US4956161A (en) | Process for removing SO from a gaseous mixture (OP-3409) | |
CA2028904C (en) | Sulfur dioxide removal from stack gas | |
CN101798068B (zh) | 常温常压下硫化物或硫代硫酸盐的催化空气完全氧化法 | |
CS274269B2 (en) | Method of sulphur dioxide removal from fue gases | |
FI78845B (fi) | Foerfarande foer avlaegsnande av gasformiga svavelfoereningar, saosom svaveldioxid fraon roekgaserna fraon en panna. | |
CN115318098B (zh) | 一种耐温型络合铁类脱硫剂 | |
US5961844A (en) | Process for the removal of NOx from a fluid stream | |
Ahmad | Effect of Temperature and Steam SO2 Formation in Palm Kernel Sh Gasification with In-situ CO | |
CN1250080A (zh) | 高效脱硫节煤剂及其生产工艺 | |
RU96108792A (ru) | Способ снижения кислотных выделений из дымового газа, жидкостная добавка и способ получения жидкостной добавки |