SK36196A3 - Two-step masonry impregnation water repelling method - Google Patents

Two-step masonry impregnation water repelling method Download PDF

Info

Publication number
SK36196A3
SK36196A3 SK361-96A SK36196A SK36196A3 SK 36196 A3 SK36196 A3 SK 36196A3 SK 36196 A SK36196 A SK 36196A SK 36196 A3 SK36196 A3 SK 36196A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
masonry
alkali metal
water
radicals
average
Prior art date
Application number
SK361-96A
Other languages
English (en)
Other versions
SK282990B6 (sk
Inventor
Helmut Weber
Leonhard Gollwitzer
Ulrike Matschiner
Original Assignee
Wacker Chemie Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wacker Chemie Gmbh filed Critical Wacker Chemie Gmbh
Publication of SK36196A3 publication Critical patent/SK36196A3/sk
Publication of SK282990B6 publication Critical patent/SK282990B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B41/00After-treatment of mortars, concrete, artificial stone or ceramics; Treatment of natural stone
    • C04B41/45Coating or impregnating, e.g. injection in masonry, partial coating of green or fired ceramics, organic coating compositions for adhering together two concrete elements
    • C04B41/52Multiple coating or impregnating multiple coating or impregnating with the same composition or with compositions only differing in the concentration of the constituents, is classified as single coating or impregnation
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B2111/00Mortars, concrete or artificial stone or mixtures to prepare them, characterised by specific function, property or use
    • C04B2111/00474Uses not provided for elsewhere in C04B2111/00
    • C04B2111/00482Coating or impregnation materials
    • C04B2111/00517Coating or impregnation materials for masonry

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka dvojstupňového spôsobu na impregnáciu muriva odpudzujúcu vodu. V prvom kroku sa murivo ošetrí vodou zriedeným impregnačným prípravkom, ktorý obsahuje organoalkoxysilán a/alebo organosiloxán obsahujúce alkoxyskupiny a sol kyseliny rozpustnej vo vode a organopolysiloxán so zvyškami s bázickým dusíkom, viazanými väzbou SiC-. V druhom kroku sa múr ošetrí vodným roztokom silikátov alkalických kovov a/alebo silikonátov alkalických kovov.
Doterajší stav techniky
Vodou zriedené prípravky z organoalkoxysilánu a/alebo organosiloxánu obsahujúceho alkoxyskupiny a soli kyseliny rozpustnej vo vode a organopolysiloxánu so zvyškami s bázickým dusíkom, viazanými väzbou SiC- sú mikroemulzie, ktorými sa môže impregnovať murivo proti prijímaniu vody. Takéto prípravky rýchlo vylučujú impregnujúce účinné látky v bázických murivách. Staré murivo však väčšinou už nevykazuje žiadnu bazicitu. Ešte pomalšie sa vylučujú účinné impregnujúce látky v starom, prevlhnutom murive. Napríklad sa prípravky zriedené vytvorenie uzatváracej vrstvy proti vyplavujú hore a v nepriaznivom prípade vytvárajú uzatváraciu vrstvu až ďalej nad miesto, kde začína byť murivo suché.
vodou po injektáži na vzlínajúcej vlhkosti
V US-A-5 250 106 sa popisuje ošetrenie starého a vlhkého muriva vopred popísaným vodou zriedeným impregnačným prípravkom a dodatočne vodnými roztokmi alkalických hydroxidov alebo hydroxidov alkalických zemín. Impregnačný účinok je však v praxi obzvlášť pri odstraňovaní vzlínajúcej vlhkosti príliš malý. Väčšie množstvo iónov alkalických kovov alebo horčíka nie je v murive žiaduce, pretože môže tvoriť vykvitajúce soli. Hydroxid vápenatý je pre použitie v murive vo vode príliš málo rozpustný.
V DE-A-42 20 684 sa popisuje spôsob sanácie starého muriva a zhotovenie horizontálnej uzatváracej vrstvy proti vzlinajúcej vlhkosti, pri ktorom sa do muriva vyvŕtajú otvory, vtlačí sa cementová suspenzia a do ešte vlhkej cementovej suspenzie sa injektuje silikátový roztok.
Pri použití silikátov alkalických kovov rozpustných vo vode, napríklad ako sa popisuje v GB-A-1 177 662 v kombinácii so silikonátmi alkalických kovov vznikajú v murive vo vode rozpustné, hygroskopické, uhličitany alkalických kovov schopné vykvitania. Pokial sa tieto silikonáty alkalických kovov a silikáty alkalických kovov použijú ako jediné účinné látky, je ich potrebné velké množstvo a vznikajú preto velké množstvá uhličitanov alkalických kovov. V prípade silných murív je velmi sťažený prístup CO2 zo vzduchu potrebný na tvorbu účinnej látky. Ďalej nie je vodoodpudžujúci účinok silikonátov alkalických kovov a silikátov alkalických kovov dostatočný.
Predložený vynález si kladie za úlohu dať k dispozícii spôsob vodoodpudžujúcej impregnácie muriva, obzvlášť na odstránenie vzlinajúcej vlhkosti, pri ktorom sa používajú vodou zriedené prípravky a ktorý je obzvlášť účinný v prípade starého a v prípade vlhkého muriva.
Podstata vynálezu
Vynález sa týka spôsobu vodoodpudzujúcej impregnácie muriva ošetrením muriva v prvom kroku vysoko disperzným, vo vode emulgovaným impregnačným prípravkom, ktorý obsahuje (Al) organoalkoxysilán alebo (A2) organosiloxán obsahujúci alkoxylové skupiny alebo (A3) zmes organoalkoxysilánu a organosiloxánu obsahujúceho alkoxylové skupiny a (B) sol vo vode rozpustnej organickej alebo anorganickej kyseliny a organopolysiloxánu, ktorá dodatočne k iným organosiloxánovým jednotkám obsahuje také siloxánové jednotky, ktoré vykazujú jednosýtne, pomocou väzby SiCviazané zvyšky s bázickým dusíkom v množstve najmenej 0,5 % hmotnostných bázického dusíka, vzťahujúc na hmotnosť organopolysiloxánu pričom v druhom kroku sa murivo ošetrí roztokom (Cl) silikátu alkalického kovu alebo (C2) silikonátu alkalického kovu alebo (C3) zmesi silikátu a silikonátu alkalických kovov vo vode.
Pri uvedení zložiek (A), (B) a (C) do kontaktu v murive sa emulzia impregnačného prípravku rozrazí a vypadáva silikát alkalického kovu, prípadne silikonát alkalického kovu ako kyselina kremičitá, prípadne organosiloxán. Účinná látka sa ukladá v póroch muriva okamžite po vnesení (Cl) silikátu alkalického kovu alebo (C2) silikonátu alkalického kovu a hydrofobizuje murivo. Staré prevlhnuté murivo sa rovnako ako nové, suché a alkalické murivo trvalo impregnuje proti prijímaniu vody.
Ošetrenie muriva v obrátenom poradí totiž najprv pomocou (Cl) silikátu alkalického kovu alebo (C2) silikonátu alkalického kovu a následne vysoko disperzným, vo vode emulgovaným, impregnačným prípravkom prináša horšie vodoodpudžujúce vlastnosti muriva. Impregnačný prípravok sa potom okamžite ukladá v blízkosti miesta, kde bol vnesený silikát alkalického kovu (Cl) alebo silikonát alkalického kovu (C2) a neprenikne hlboko do muriva.
Spôsob je vhodný k vodoodpudzujúcej impregnácii všetkých druhov muriva, napríklad tehlového muriva, železom vystuženého a nevystuženého betónu, pórobetónu, rýnskej pemzy, prírodného kameňa vrátane vápenca, sadry, struskových tehál a vápennopieskových tehál.
Spôsob je obzvlášť vhodný pre hĺbkovú impregnáciu už prevlhnutých starých murív. S výhodou sa spôsob podľa vynálezu použije na odstránenie vzlínajúcej vlhkosti v murive, pričom sa uvedené zložky (Al) alebo (A2) alebo (A3) a (B) a (Cl) alebo (C2) alebo (C3) injektujú do muriva. Pritom sa s výhodou urobia vŕtané diery tesne nad úrovňou zeme zvonka a/alebo zvnútra do muriva s výhodou so sklonom dovnútra. Vŕtané diery sa s výhodou robia vo vzdialenosti od 5 do 20 cm, obzvlášť 9-13 cm. V prípade muriva od hrúbky muriva 60 cm sa s výhodou vykoná jeden rad vrtov zvnútra a jeden rad vrtov zvonka.
Do týchto vrtov sa potom ako injektážny prostriedok najprv vpraví emulzia impregnačného prípravku a vodný roztok (Cl) silikátu alkalického kovu alebo (C2) silikonátu alkalického kovu. Pritom sa môže pracovať pri tlaku alebo bez tlaku. Účelne sa pre obidva kroky použijú rovnaké otvory. Injektovaný prostriedok sa môže do otvorov naplniť prípadne zalievacou krhlou alebo pomocou zásobnej nádoby umiestnenej nad vyvŕtaným otvorom. Injektovaný prostriedok sa môže do dier uvádzať tiež impulzné pomocou lancet. S výhodou sa injekčný prostriedok vtláča do muriva pomocou tlaku, s výhodou do 3 MPa, obzvlášť 0,5 až 2 MPa. S výhodou sa pritom používajú vkladacie patróny vložené do dier, zvané packer.
Murivo môže byť v miestach, kde boli vŕtané otvory, celkom prevlhčené. Po reakcii impregnačného prípravku a vodného roztoku (Cl) silikátu alkalického kovu alebo (C2) silikonátu alkalického kovu sa vytvorí uzatváracia vrstva. Nad ňou murivo vysychá.
V prípade nehomogénneho muriva a muriva s dutinami, ako je murivo z lomového kameňa, dutých tehál a muriva s neúplne zaplnenými špárami vzniká nebezpečenstvo nekontrolovaného rozdelenia injekčného prostriedku v dôsledku nepravidelnosti v murive. U muriva takéhoto druhu sa s výhodou vykoná pred injektovaním vo vode emulgovaného, impregnačného prípravku injektáž cementovej suspenzie na zaplnenie dutín. S výhodou sa použije najjemnejší mletý cement, označovaný tiež ako mikrocement. Predtým sa neomietnuté murivo s výhodou v rovine injektáže zatrie, aby sa zabránilo vylučovaniu cementovej suspenzie, vo vode emulgovaného impregnačného prípravku a vodného roztoku (Cl) silikátu alkalického kovu alebo (C2) silikonátu alkalického kovu.
Po stuhnutí cementovej suspenzie sa otvory znova vyvŕtajú alebo sa nad radom otvorov, pomocou ktorých sa vykonávala injektáž cementu, urobí druhý rad otvorov, pomocou ktorých sa zavádza impregnačný prípravok emulgovaný vo vode a vodný roztok (Cl) silikátu alkalického kovu alebo (C2) silikonátu alkalického kovu. Vo výhodnej forme vyhotovenia sa cementová suspenzia injektuje pomocou packeru. Po vliatí cementovej suspenzie sa umiestni packer prípravkom tvaru lancety. Potom sa uvádza impregnačný prípravok emulgovaný vo vode a vodný roztok (Cl) silikátu alkalického kovu alebo (C2) silikonátu alkalického kovu.
S výhodou sa počká 15 až 200 minút, najmä 30 až 60 minút po injektáži cementovej suspenzie, kým sa začne zavádzať vo vode emulgovaný impregnačný prípravok. Prestávka medzi použitím impregnačného prípravku emulgovaného vo vode a vodným roztokom (Cl) silikátu alkalického kovu alebo (C2) silikonátu alkalického kovu je s výhodou najmenej 120 minút, obzvlášť 180 minút a s výhodou najviac 5 dní, najmä 2 dni.
Použitý impregnačný prípravok môže obsahovať organoalkoxysilán (Al) alebo zmes niekoľkých organoalkoxysilánov. Organoalkoxysilány obsahujú najmenej 1 a najviac 3 uhľovodíkové zvyšky viazané väzbou SiC- a najmenej 1 a najviac 3 alkoxylové zvyšky. S výhodou obsahujú organoalkoxysilány (Al) 1 alebo 2 rovnaké alebo rozdielne jednosýtne uhľovodíkové zvyšky Cx - C15 viazané väzbou SiC-, prípadne substituované halogénom a ostatné zvyšky sú rovnaké alebo rozdielne alkoxylové zvyšky Cg, - Cg.
Príkladmi pre uhľovodíkové zvyšky C-^ - C15 sú alkylové zvyšky ako metyl-, etyl-, η-propyl-, izopropyl-, n-butyl, izobutyl, terc. butyl, n-pentyl, izopentyl, neopentyl, terc. pentyl; hexylové zvyšky ako n-hexyl-; heptylové zvyšky ako n-heptyl-; oktylové zvyšky ako oktyl a izooktyl-, ako
2,2,4-trimetylpentyl; nonylové zvyšky ako n-nonyl-; decylové zvyšky ako n-decyl-; dodecylové zvyšky ako n-dodecyl-; alkenylové zvyšky ako vinyl- a allyl-; cykloalkylové zvyšky ako cyklopentyl-, cyklohexyl-, cykloheptyl- a metylcyklohexyl-; arylové zvyšky ako fenyl-, naftyl-, antryl- a fenantryl-; alkarylové zvyšky ako o-, m-, p-tolyl; xylylové zvyšky ako etylfenyl-; aralkylové zvyšky ako benzyl, a a β-fenyletyl-.
Príkladmi pre halogénmi substituované uhľovodíkové zvyšky C1 ” c15 sú alkylové zvyšky substituované atómami fluóru, chlóru, brómu a jódu, ako 3,3,3-trifluór-n-propylový zvyšok, 2,2,2,2,2,2 -hexafluórizopropylový zvyšok, heptafluór-izopropylový zvyšok a halogénarylové zvyšky ako o-, m- a p-chlórfenylový zvyšok.
Zvlášť výhodné sú nesubstituované alkylové zvyšky C-^ - C8 a fenylový zvyšok.
Príkladmi alkoxylových zvyškov - c6 organoalkoxysilánov (Al) sú zvyšky metoxy-, etoxy-, η-propoxy-, izopropoxy-, η-butoxy-, izobutoxy-, sek.butoxy- a terc.butoxy-, pentyloxylové zvyšky ako n-pentyloxy- a hexyloxylové zvyšky ako n-hexyloxy-. Zvyšky metoxy- a etoxy- sú zvlášť výhodné.
Alkoxylové zvyšky môžu byt substituované atómy halogénov, nie je to však výhodné.
Impregnačný prípravok môže obsahovať organosiloxán (A2) obsahujúci alkoxylové skupiny alebo zmes niekoľkých organosiloxánov. Organosiloxány sú oligomérne alebo polymérne organokremičité zlúčeniny, u ktorých sú atómy kremíka viazané prostredníctvom atómov kyslíka a obsahujú organické zvyšky viazané väzbou SiC-. Organosiloxány môžu naviac obsahovať hydroxylové skupiny, ktoré uľahčujú väzbu na murivo.
Organosiloxány vykazujú s výhodou viskozitu najviac 2 000 mPa.s, aby bolo zaručené obzvlášť dobré rozdelenie na ploche pórov v murive.
Obzvlášť vhodné sú organosiloxány (A2) z jednotiek všeobecného vzorca I
RxSi(OR1)y(OH)zO4.x.y.z (I), kde znamená:
R rovnaké alebo rozdielne jednosýtne uhľovodíkové zvyšky
- C15, prípadne substituované halogénom, viazané väzbou S1C-,
R1 rovnaké alebo rozdielne jednosýtne alkylové zvyšky C-^ - c6, x 0, 1, 2 alebo 3, priemerne 0,9 až 1,8, y 0, 1, 2 alebo 3, priemerne 0,01 až 2,0 a z 0,1,2 alebo 3, priemerne 0,0 až 0,5 s podmienkou, že súčet x, y a z je najviac 3,5.
S výhodou vykazuje organosiloxán (A2) viskozitu najviac 300 mPa.s. Najvýhodnejšie sú organosiloxány (A2) s viskozitou od 5 do 100 mPa.s. Príkladmi pre uhľovodíkové zvyšky C3 - c15 sú už prv pre organoalkoxysilány (Al) uvedené uhľovodíkové zvyšky - C15 a uhľovodíkové zvyšky Cj C15 substituované halogénmi. Zvlášť výhodné sú nesubstituované alkylové zvyšky - cg a fenylový zvyšok.
Hoci to nie je v prv zmienenom vzorci uvedené, môže byť časť zvyšku R nahradená vodíkovým atómom viazaným priamo na atóme kremíka. Toto však nie je výhodné.
Príkladmi pre zvyšky R1 sú metyl-, etyl-, n-propyl-, izopropyl-, n-butyl, sek.-butyl a terc. - butyl, pentylové zvyšky, ako n-pentyl a hexylové zvyšky ako η-hexyl-, pričom metylové a etylové zvyšky sú zvlášť výhodné.
Obzvlášť výhodné organosiloxány (A2) sú také, ktoré sa získajú reakciou metyltrichlórsilánu a alkyltrichlórsilánu
- Cg, alebo fenyltrichlórsilánu s metanolom alebo etanolom vo vode.
Pri spôsobe podlá vynálezu sa s výhodou používajú soli (B), ktoré sa získajú z polysiloxánov, vybudovaných z jednotiek všeobecného vzorca II
Ra 2Rb3 (OR4 ) cSiO4-a.b-c (II) , kde znamená:
R2 rovnaké alebo rozdielne jednosýtne uhľovodíkové zvyšky C-l
- C15, neobsahujúce bázický dusík, viazané väzbou SiC- alebo vodík,
R3 rovnaké alebo rozdielne jednosýtne zvyšky s bázickým dusíkom viazané väzbou SiC-,
R4 vodík alebo rovnaké alebo rozdielne alkylové zvyšky - C4, a 0, 1, 2 alebo 3, priemerne 0 až 2, obzvlášť 0 až 1,8, b 0 alebo 1, priemerne 0,1 až 0,6, obzvlášť 0,15 až 0,30 a c 0, 1, 2 alebo 3, priemerne 0,1 až 0,8, obzvlášť 0,2 až 0,6.
S výhodou je súčet daných priemerných hodnôt a, b a c najviac 3,4. Viskozita je s výhodou 1 až 2 000, obzvlášť 10 až 100 mPa.s.
S výhodou je na každý atóm kremíka, na ktorý sa viaže vodík, viazaný tiež uhľovodíkový zvyšok, najmä metylový zvyšok.
Príklady pre uhľovodíkové zvyšky C.^ - C15 sú už prv pre organoalkoxysilány (Al) uvedené uhľovodíkové zvyšky - C15.
Zvlášť výhodný je metylový a fenylový zvyšok.
Ako zvyšky R3 sú výhodné zvyšky všeobecného vzorca (III)
R2 5NR6(III), kde znamená
R5 vodík alebo rovnaké alebo rozdielne - C15 alkylové alebo C1 c15 aminoalkylové zvyšky
R6 dvojsýtny uhlovodíkový zvyšok C-^ - C18.
Predchádzajúce príklady alkylových zvyškov pre R2 sa vzťahujú tiež na R$. Pokial znamená zvyšok R5 aminoalkylový zvyšok - C15, nesie jeho amínová skupina s výhodou dva atómy vodíka.
S výhodou je na každý dusíkový atóm predchádzajúceho vzorca viazaný najmenej jeden vodíkový atóm.
Príkladmi pre dvojsýtne uhlovodíkové zvyšky R6 sú nasýtené alkylénové zvyšky ako metylén- a etylén-, dalej zvyšky propylén-, butylén-, pentylén-, hexylén-, cyklohexylén- a oktadecylén alebo nenasýtené alkylénové alebo arylénové zvyšky ako hexenylénový a fenylénový zvyšok, pričom obzvlášť výhodný je n-propylénový zvyšok.
Výhodnými príkladmi pre zvyšky R3 sú:
h2n(ch2)3_ h2n(ch2)2nh(ch2)2_ h2n(ch2)2nh(ch2)3
H2N(cH2)2h3cnh(ch2)3_ c2h5nh(ch2)3_ h3cnh(ch2)2_ c2h5nh(ch2)2_
H2N(cH2)4_
H2N(cH2)5_ h(nhch2ch2)3_
C4HgNH(CH2)2NH(CH2)2_ cyklo-CgH11NH(CH2)3_ cyklo-CgH11NH(CH2)2_ (ch3)2n(ch2)3_ (ch3)2n(ch2)2_ (c2h5)2n(ch2)3_ (c2h5)2n(ch2)2_
Príkladmi pre zvyšky R4 sú prv ako zvyšky R1 uvedené alkylové zvyšky - c4. Zvlášť výhodné sú metylové a etylové zvyšky.
Na výrobu soli (B) sú vhodné všetky organické a anorganické kyseliny rozpustné vo vode, ktoré sa vo forme svojej soli chovajú oproti ostatným zložkám impregnačného prípravku chemicky inertne. Príkladom takýchto kyselín sú kyselina soľná, sírová, fosforečná, octová a propiónová. Výhodné sú kyselina octová a propiónová.
Impregnačný prípravok môže naviac k alkoxysilánu (Al) a/alebo organosilánu (A2) a soli organickej a anorganickej kyseliny rozpustnej vo vode (B) a organopolysiloxánu (D) obsahovať monomérne a/alebo polymérne estery kyseliny kremičitej s alkoxylovými zvyškami Cx - C6 a viskozitou najviac 20 mPa.s. Môže sa použiť jeden určitý ester kyseliny kremičitej alebo zmes rozdielnych esterov kyseliny kremičitej.
Výhodné estery kyseliny kremičitej obsahujú alkoxylové zvyšky ci c3 a vykazujú viskozitu od 1 do 5 mPa.s.
Príkladmi výhodných esterov kyseliny kremičitej sú tetrametylsilikát, tetraetylsilikát a tetraizopropylsilikát.
Impregnačné prípravky obsahujú s výhodou 20 až 80 % hmotnostných organoalkoxysilánu, najmä 35 až 55 % hmotnostných organoalkoxysilánu (Al).
Výhodné množstvo organosiloxánu (A2) v impregnačných prípravkoch je 5 až 80 % hmotnostných, najmä 10 až 30 % hmotnostných.
Hmotnostný pomer alkylalkoxysilánu (Al) k organosiloxánu (A2) v impregnačných prípravkoch stačí od 0 : 1 do 1 : 0, s výhodou ale je 2 : 1 až 10 : 1.
Impregnačné prípravky obsahujú s výhodou 5 až 50 % hmotnostných, najmä 15 až 30 % hmotnostných soli (B).
Pokiaľ impregnačné prípravky obsahujú naviac estery kyseliny kremičitej (D), je ich množstvo najviac 30 % hmotnostných, s výhodou 5 až 15 % hmotnostných.
Soľ (B) slúži pre zložky (Al), (A2) a prípadne (D) ako emulgátor.
Impregnačné prípravky sa pri príprave riedia vodou v hmotnostnom pomere 1 : 4 až 1 : 30, s výhodou 1 : 11 až 1 : 14, a použijú sa ako emulzie s jemnými časticami, s výhodou ako mikroemulzia.
Impregnačné prípravky môžu naviac k prv popísaným zložkám obsahovať ako prísady fungicídy, baktericídy, algicídy, mikrobicídy, aromatické látky, inhibítory korózie a odpeňovacie činidlá. Impregnačné prípravky obsahujú prísady s výhodou v množstve od 0,001 do 1 % hmotnostných, obzvlášť od 0,01 do 0,1 % hmotnostných.
Silikáty alkalických kovov (Cl) a silikonáty alkalických kovov (C2), ktoré sa použijú v druhom procesnom kroku, sú s výhodou vybudované z jednotiek všeobecného vzorca IV
Md R 7Si 04_d
- (IV), kde znamená
M atómy sodíka alebo draslíka,
R7 rovnaké alebo rozdielne jednosýtne uhlovodikové zvyšky C- C15, viazané väzbou SiC-, d 0, 1, 2 alebo 3, priemerne 0,5 až 2,2, obzvlášť 0,8 až 1,5 a e 0, 1, 2 alebo 3, priemerne 0 až 2,0, obzvlášť 0 až 1,5 s podmienkou, že súčet daných priemerných hodnôt d a e je najviac 3,0.
Príkladmi pre zvyšky R7 sú alkylové zvyšky Cj - C6, uvedené prv pre zvyšky R1. Zvlášť výhodné sú zvyšky metyl-, etyl-, n-propyl- a izopropyl-.
Pokial e má vo všetkých jednotkách všeobecného vzorca IV hodnotu 0, jedná sa o silikát alkalického kovu (Cl). Sodné a draselné soli kremičitých kyselín sa tiež označujú ako vodné sklo.
Silikáty alkalických kovov vykazujú s výhodou molárny pomer SiO2 : M2O od 8,0 do 0,5, obzvlášť od 5,0 do 1,5.
Koncentrácie vodných roztokov silikátov alkalických kovov (Cl) a silikonátov alkalických kovov (C2) alebo ich zmesi (C3) použité v druhom procesnom kroku sú s výhodou 0,5 až 20 % hmotnostných, najmä 2 až 10 % hmotnostných.
S výhodou sa v druhom kroku použije na hmotnostný podiel súčtu zložiek použitých v prvom kroku (Al) organoalkoxysilán, organosiloxán obsahujúci alkoxylové skupiny (A2) a soli (B) 0,05 až 3, najmä 0,2 až 1 hmotnostný podiel súčtu silikátov alkalických kovov (Cl) a silikonátov alkalických kovov (C2), vždy počítané ako bezvodé látky.
V celom texte, ak nie je uvedené inak
a) sa údaje o množstve vzťahujú na hmotnosť
b) všetky tlaky sú 0,10 MPa (abs.),
c) všetky teploty sú 25 “C,
d) všetky údaje o viskozite sa vzťahujú na teplotu 25 “C.
Príklady vyhotovenia vynálezu
Výroba impregnačného prípravku
Výroba organosiloxánu (A2)
V nepretržite prevádzkovanej reakčnej aparatúre sa uvedie do reakcie zmes z 2 dielov hmotnostných metyltrichlórsilánu a 1 dielu hmotnostného izo-oktyltrichlórsilánu so zmesou pozostávajúcou z 1 dielu hmotnostného vody a 2 dielov hmotnostných metanolu, takže sa získa hydrolyzát s viskozitou 14 mPa.s.
Výroba soli (B)
Do 1 1 trojhrdlovej banky opatrenej miešadlom, deliacou nálevkou a spätným chladičom sa za miešania pridá k zmesi z 0,2 g KOH v 4 g metanolu a 500 g organopolysiloxánu sumárneho vzorca
CH3Si(OC2H5)0^8Olfχ s priemernou molekulárnou hmotnosťou asi 600 g/mól a viskozitou asi 20 mPa.s 150 g N-(2-aminoetyl)-3-aminopropyltrimetoxysilánu a takto získaná zmes sa zahrieva 6 hodín k varu pod spätným chladičom. Následne sa ochladí na teplotu 30 “C a zmieša sa s 2,5 ml 10 % kyseliny solnej. Zahriatím až na teplotu 140 “C sa nakoniec oddestiluje metanol a takto získaná sol (B) sa filtráciou zbaví KC1. Sol (B) obsahuje 2,9 % bázického dusíka, vzťahujúc na jej hmotnosť.
Výroba impregnačného prípravku
24,2 hmotnostných dielov prv popísanej soli (B) sa postupne zmieša so 6 hmotnostnými dielmi ladovej kyseliny octovej, 45,6 hmotnostnými dielmi izooktyltrimetoxysilánu, 13,8 hmotnostnými dielmi tetraetylsilikátu a 10,4 hmotnostnými dielmi vyššie popísaného organosiloxánu (A2) a po dobu 5 hodín sa zahrieva na teplotu 90 ’C, pričom vzniká číry roztok. Po ochladení sa získaný impregnačný prípravok zriedi vodou v množstve uvedenom v nasledujúcich príkladoch. Získajú sa vysoko disperzné, priehladné zmesi.
Výroba alkalického roztoku
000 g draselného vodného skla s obsahom SiO2 28 % hmotnostných a hodnotou pH 13 sa zmieša s 3 1 vody, 300 ml 50 % hmotnostných vodného roztoku KOH a 800 g vodného roztoku káliummetylsilikonátu s obsahom 20 % hmotnostných silikónu a 15 % hmotnostných KOH. Hodnota pH čírej zmesi je 13,02.
Príklad 1 (porovnávací príklad)
Stúpajúcou vlhkosťou prevlhnutý starý múr z vápenca s hrúbkou 75 cm z lomového kameňa spájaného vápennou maltou sa opatrí horizontálnym radom vŕtaných otvorov vo vzdialenosti vždy asi 10 až 12 cm. Obsah vlhkosti v malte je 9 až 10 % hmotnostných.
Vŕtanými otvormi bolo injektovaných najprv 5 1 a po 2 hodinách ďalších 5 1 na bežný meter muriva vyššie popísaného impregnačného prípravku zriedeného v pomere 1 : 5 vodou.
Po 11 týždňoch sa stanoví obsah vlhkosti v malte vždy 15 cm pod a nad rovinou injektáže. Obsah je pod rovinou injektáže: 9,89 % hmotnostných nad rovinou injektáže: 7,65 % hmotnostných.
Príklad 2 (porovnávací príklad)
Do muriva popísaného v príklade 1 sa najprv injektuje 5 1 na bežný meter muriva vyššie popísaného alkalického roztoku. Po 2 hodinách sa injektuje ďalších 5 1 na bežný meter muriva impregnačného prípravku vyrobeného, ako je uvedené vyššie, zriedeného vodou v pomere 1:5.
Po 11 týždňoch sa stanoví obsah vlhkosti v malte vždy 15 cm pod a nad rovinou injektáže. Obsah je pod rovinou injektáže: nad rovinou injektáže:
6,89 % hmotnostných 12,91 % hmotnostných.
Príklad 3 (podlá vynálezu)
Do muriva popísaného v príklade 1 sa najprv injektuje 5 1 na bežný meter muriva impregnačného prípravku vyrobeného, ako je uvedené vyššie, zriedeného vodou v pomere 1 : 5. Po 2 hodinách sa injektuje ďalších 5 1 na bežný meter muriva vyššie popísaného alkalického roztoku.
Po 11 týždňoch sa stanoví obsah vlhkosti v malte vždy 15 cm pod a nad rovinou injektáže. Obsah je pod rovinou injektáže: 11,06 % hmotnostných nad rovinou injektáže: 3,73 % hmotnostných.
Príklad 4 (podlá vynálezu)
Do muriva popísaného v príklade 1 sa najprv injektuje 5 1 impregnačného prípravku vyrobeného, ako je uvedené vyššie, zriedeného vodou v pomere 1 : 10, na bežný meter muriva. Po 2 hodinách sa injektuje ďalších 5 1 vyššie popísaného alkalického roztoku na bežný meter muriva.
Po 11 týždňoch sa stanoví obsah vlhkosti v malte vždy 15 cm pod a nad rovinou injektáže. Obsah je pod rovinou injektáže: nad rovinou injektáže:
10,29 % hmotnostných 1,14 % hmotnostných.

Claims (7)

1. Spôsob vodoodpudzujúcej impregnácie muriva ošetrením muriva v prvom kroku vysoko disperzným, vo vode emulgovaným, impregnačným prípravkom, ktorý obsahuje (Al) organoalkoxysilán alebo (A2) organosiloxán obsahujúci alkoxylové skupiny alebo (A3) zmes organoalkoxysilánu a organosiloxánu obsahujúceho alkoxylové skupiny a (B) soľ vo vode rozpustnej organickej alebo anorganickej kyseliny a organopolysiloxánu, ktorá dodatočne k iným organosiloxánovým jednotkám obsahuje také siloxánové jednotky, ktoré vykazujú jednosýtne, pomocou väzby SiCviazané zvyšky s bázickým dusíkom v množstve najmenej 0,5 % hmotnostných bázického dusíka, vzťahujúc na hmotnosť organopolys iloxánu pričom v druhom kroku sa murivo ošetrí roztokom (Cl) silikátu alkalického kovu alebo (C2) silikonátu alkalického kovu alebo (C3) zmesi silikátu a silikonátu alkalických kovov vo vode.
2. Spôsob podľa nároku 1, kde organoalkoxysilány (Al) vykazujú 1 alebo 2 rovnaké alebo rozdielne jednosýtne uhľovodíkové zvyšky - C15 viazané väzbou SiC-, prípadne substituované halogénom a ostatné zvyšky sú rovnaké alebo rozdielne alkoxylové zvyšky C-^ - c6.
3. Spôsob podľa nároku 1 alebo 2, kde organosiloxány (A2) pozostávajú z jednotiek všeobecného vzorca I (I),
RxSi(ORl)y(OH)zO4-x-y-z kde znamená:
R rovnaké alebo rozdielne jednosýtne uhlovodíkové zvyšky
- C15, prípadne substituované halogénom, viazané väzbou SiC-,
R1 rovnaké alebo rozdielne jednosýtne alkylové zvyšky - C6, x 0, 1, 2 alebo 3, priemerne 0,9 až 1,8, y 0, 1, 2 alebo 3, priemerne 0,01 až 2,0 a z 0, 1, 2 alebo 3, priemerne 0,0 až 0,5 s podmienkou, že súčet x, y a z je najviac 3,5.
4. Spôsob podía niektorého z nárokov 1 až 3, kde sa s výhodou použijú soli (B), ktoré sa získajú z kyselín a z polysiloxánov, vybudovaných z jednotiek všeobecného vzorca II
Ra 2Rb3(OR4)csiQ4-a-b-c (II), kde znamená:
R2 rovnaké alebo rozdielne jednosýtne uhlovodíkové zvyšky Cj
- C15, neobsahujúce bázický dusík, viazané väzbou SiC- alebo vodík,
R3 rovnaké alebo rozdielne jednosýtne zvyšky s bázickým dusíkom viazané väzbou SiC-,
R4 vodík alebo rovnaké alebo rozdielne alkylové zvyšky C1 - C4, a 0, 1, 2 alebo 3, priemerne o až 2, obzvlášť 0 až 1,8, b 0 alebo 1, priemerne 0,1 až 0,6, obzvlášť 0,15 až 0,30 a c 0, 1, 2 alebo 3, priemerne 0,1 až 0,8, obzvlášť 0,2 až 0,6.
5. Spôsob podía niektorého z nárokov 1 až 4, kde v druhom kroku použité silikáty alkalických kovov (Cl) a silikonáty alkalických kovov (C2) sú vybudované z jednotiek všeobecného vzorca IV
MdRe 7SÍ 04_d_e (IV), kde znamená
M atómy sodíka alebo draslíka,
R7 rovnaké alebo rozdielne jednosýtne uhľovodíkové zvyšky - C15, viazané väzbou SiC-, d 0, 1, 2 alebo 3, priemerne 0,5 až 2,2, obzvlášť 0,8 až 1,5 a e 0, 1, 2 alebo 3, priemerne 0 až 2,0, obzvlášť 0 až 1,5 s podmienkou, že súčet daných priemerných hodnôt d a e je najviac 3,0.
6. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 5, kde sa v druhom kroku použije na hmotnostný podiel súčtu zložiek použitých v prvom kroku (Al) organoalkoxysilán, organosiloxán obsahujúci alkoxylové skupiny (A2) a soli (B) 0,05 až 3 hmotnostné diely súčtov silikátov alkalických kovov (Cl) a silikonátov alkalických kovov (C2), vždy rátané ako bezvodé látky.
7. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 6, kde sa vzlínajúca vlhkosť v murive odstraňuje injektážou uvedených zložiek (Al) alebo (A2) alebo (A3) a (B) a (Cl) alebo (C2) alebo (C3) do muriva.
SK361-96A 1995-04-07 1996-03-15 Spôsob vodoodpudzujúcej impregnácie muriva SK282990B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19513238A DE19513238A1 (de) 1995-04-07 1995-04-07 Zweistufiges Verfahren zur wasserabweisenden Imprägnierung von Mauerwerk

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK36196A3 true SK36196A3 (en) 1996-11-06
SK282990B6 SK282990B6 (sk) 2003-01-09

Family

ID=7759164

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK361-96A SK282990B6 (sk) 1995-04-07 1996-03-15 Spôsob vodoodpudzujúcej impregnácie muriva

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0736504B1 (sk)
AT (1) ATE169894T1 (sk)
CZ (1) CZ284122B6 (sk)
DE (2) DE19513238A1 (sk)
HU (1) HU224542B1 (sk)
PL (1) PL186567B1 (sk)
SK (1) SK282990B6 (sk)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ATE382589T2 (de) * 1999-12-09 2008-01-15 Safeguard Chemicals Ltd Zusammensetzung und verfahren zur behandlung von beton und mauerwerk
WO2001046085A2 (en) * 1999-12-23 2001-06-28 Cosofret Sorin Cezar Composition functioning as a binding agent and as a combat factor against ascensional humidity in building and method to apply
EP1253178A1 (fr) * 2001-04-17 2002-10-30 Vionnet, Jacques Composition aqueuse pour l'hydrophobation d'un substrat
JP4012939B2 (ja) * 2005-03-03 2007-11-28 クリナップ株式会社 水使用住宅設備機器の製造方法および水使用住宅設備機器
BE1016848A3 (nl) * 2005-11-10 2007-08-07 Vervaet Dimitri Anna Werkwijze voor het behandelen van muren tegen opstijgend vocht en inrichting daarbij toegepast.
DE102007043307A1 (de) * 2007-09-12 2009-03-19 Wacker Chemie Ag Behandlung von Erdbaustoffen mit Kohlendioxid
ES2748199T3 (es) 2011-07-26 2020-03-13 Gogoro Inc Aparato, método y artículo para proporcionar información sobre la disponibilidad de dispositivos de almacenamiento de energía en una máquina de recogida, carga y distribución de dispositivos de almacenamiento de energía
AT13385U1 (de) * 2011-11-11 2013-11-15 Wilhelm Bernhard Verfahren zur Verfestigung von Mauerwerk
DE102014116614B4 (de) 2014-11-13 2018-06-21 Köster Bauchemie AG Zusammensetzung zur Hydrophobierung eines Substrats und deren Verwendung
JP6674558B2 (ja) 2016-04-20 2020-04-01 ダウ シリコーンズ コーポレーション リチウムアルキルシリコネート組成物、塗膜、及びその作製方法

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1177662A (en) 1967-07-07 1970-01-14 Gallwey Chemical Company Ltd Improvements in or relating to the Damp-Proofing of Walls and Similar Structures.
DE4119562A1 (de) * 1991-06-13 1992-12-17 Wacker Chemie Gmbh Verfahren zur wasserabweisenden impraegnierung von mauerwerk
US5178668A (en) * 1991-09-06 1993-01-12 General Electric Company Aqueous water repellent compositions
DE4220684C2 (de) 1992-06-24 1995-07-06 Desoi Gmbh Verfahren und Vorrichtung zum Sanieren von Altmauerwerk

Also Published As

Publication number Publication date
EP0736504A2 (de) 1996-10-09
CZ284122B6 (cs) 1998-08-12
PL186567B1 (pl) 2004-01-30
SK282990B6 (sk) 2003-01-09
HU9600893D0 (en) 1996-05-28
ATE169894T1 (de) 1998-09-15
HUP9600893A2 (hu) 1998-08-28
EP0736504A3 (de) 1996-11-06
DE59600445D1 (de) 1998-09-24
HUP9600893A3 (en) 2004-03-01
EP0736504B1 (de) 1998-08-19
PL313656A1 (en) 1996-10-14
HU224542B1 (hu) 2005-10-28
CZ69996A3 (en) 1996-10-16
DE19513238A1 (de) 1996-10-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3160231B2 (ja) 安定な水性クリーム、その製造方法、およびそれからなる疎水性化剤、結合剤および下塗り剤
US6492459B1 (en) Aqueous creams of organosilicon compounds
JP2875917B2 (ja) 石造建築材料を撥水性にするための方法及び組成物
CA2656793C (en) Methods of treating surfaces with ionic organosilicon compositions
CA2070472C (en) Process for water-repellent impregnation of masonry
JP3027363B2 (ja) 建材を疎水化するための有機ケイ素化合物のエマルション
CA1274728A (en) Method for imparting water repellency to absorbent inorganic building materials
JP2583736B2 (ja) 有害物質耐性オルガノポリシロキサン含有コンパウンド、及び該コンパウンドを含有するシーリング壁、廃棄物用ライニング及び類似シーリング材料
JP2002138143A (ja) 有機ケイ素化合物の製造方法および該有機ケイ素化合物
MXPA97005242A (en) Aqueous creams of compounds organosilicicos for the hydrofuel of construction materials
RU2613049C2 (ru) Композиция, содержащая продукты блоксоконденсации пропилфункциональных силиконатов щелочных металлов с силикатами, а также способ ее получения
SK36196A3 (en) Two-step masonry impregnation water repelling method
JPS582349A (ja) 組成物および基体の疎水化方法
JP2000109833A (ja) 土壌物質を固化及び疎水性化する方法
KR100234897B1 (ko) 자체-프라이밍용 건재코팅
KR101368737B1 (ko) 콘크리트 구조물 침투형 코팅제 조성물 및 그의 제조방법
US7521573B2 (en) Ionic organosilicon compounds and compositions thereof
US8075998B2 (en) Water-in-oil creams of organosilicon compounds
US20150284583A1 (en) Hydrophobing dispersion gel having reduced active ingredient content, method for the production thereof, and use thereof for the hydrophobing of mineral materials
US3011908A (en) Organosilicon primers for cement base paints
JPH08325562A (ja) 水溶性吸水防止剤及び吸水防止方法