SK3072004A3 - Ergonomické sedadlo na bicykel - Google Patents

Ergonomické sedadlo na bicykel Download PDF

Info

Publication number
SK3072004A3
SK3072004A3 SK307-2004A SK3072004A SK3072004A3 SK 3072004 A3 SK3072004 A3 SK 3072004A3 SK 3072004 A SK3072004 A SK 3072004A SK 3072004 A3 SK3072004 A3 SK 3072004A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
seat
saddle
ergonomic
hand
frame
Prior art date
Application number
SK307-2004A
Other languages
English (en)
Inventor
Juraj Michálek
Original Assignee
Juraj Michálek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Juraj Michálek filed Critical Juraj Michálek
Priority to SK307-2004A priority Critical patent/SK3072004A3/sk
Priority to PCT/SK2005/000012 priority patent/WO2006014145A1/en
Publication of SK3072004A3 publication Critical patent/SK3072004A3/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62JCYCLE SADDLES OR SEATS; AUXILIARY DEVICES OR ACCESSORIES SPECIALLY ADAPTED TO CYCLES AND NOT OTHERWISE PROVIDED FOR, e.g. ARTICLE CARRIERS OR CYCLE PROTECTORS
    • B62J1/00Saddles or other seats for cycles; Arrangement thereof; Component parts
    • B62J1/005Saddles having a seating area with multiple separate weight bearing surfaces
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62JCYCLE SADDLES OR SEATS; AUXILIARY DEVICES OR ACCESSORIES SPECIALLY ADAPTED TO CYCLES AND NOT OTHERWISE PROVIDED FOR, e.g. ARTICLE CARRIERS OR CYCLE PROTECTORS
    • B62J1/00Saddles or other seats for cycles; Arrangement thereof; Component parts
    • B62J1/007Saddles with specific anatomical adaptations

Description

Ergonomické sedadlo na bicykel
Oblasť techniky
Vynález sa týka konštrukcie a tvaru ergonomického sedadla na bicykel, vhodného na športové aj rekreačné bicyklovanie.
Doterajší stav techniky
Od vynálezu viackolesového zariadenia, privádzaného do pohybu odrážaním sa nohami, zobrazeného v hrobke faraóna Tutanchamóna (14. st. p.n.l) cez mechanizmus podobný dnešným bicyklom, od Leonarda da Vinei (15 st. n.l.) až do nedávna bolo sedenie riešené pomocou sedla podopierajúceho cyklistu v strednej časti rozkroku medzi sedacími kosťami (os ischii) panvových kostí a svalstva v ich okolí.
V súčasnosti sa na bicyklovanie používajú najmä bicykle so sedadlami, ktoré slúžia výlučne ako pevná a nepohyblivá podpera pre sediaceho bicyklistu. Sedadlo pozostáva zo sedlovej rúrky spojenej s rámom bicykla, podopierajúcej nosný prvok sedla, na ktorom bicyklista sedí. Sedlo je vyformované do tvaru, ktorý je v zadnej časti širší a v prednej časti, ktorá je umiestnená v oblasti slabín bicyklistu, je zúžený. Tvar takéhoto sedla má potom menšie odchýlky v závislosti od toho, či má bicykel slúžiť na rekreačné alebo športové (pretekárske) bicyklovanie. Nepohyblivé a tuhé sedlo tlačí na oblasť medzinožia, v rozkroku cyklistu, na kostrč a priľahlé mäkké orgány, čo je nielen nepohodlné ale je aj príčinou bolestí v sedacej časti cyklistu. Toto potom spôsobuje aj blokádu stavcov chrbtice s následnou bolesťou chrbta najmä v krížovej oblasti a celkovú únavu cyklistu. Citeľné je to najmä pri jazde do kopca, keď tlak do pedálov je obzvlášť silný a tlak v oblasti slabín je taký vysoký, že vyvoláva nielen pocit nepohodlia, ale až bolesti.
Zmäkčenie sedla penovou výstelkou, gumou, gélom, vzduchovým či vodným vankúšom prinieslo len nepatrné zvýšenie komfortu sedenia pre cyklistu.
- 2 Ďalšou nevýhodou predmetných sediel je to, že nenapomáhajú odvetrávaniu v oblasti dotyku s telom cyklistu, čo spôsobuje zvýšené potenie najmä v oblasti rozkroku.
Nevýhody uvedených sediel čiastočne odstraňujú sedlá opísané v EP 0467541 A1, EP 0043278 A2, ako aj EP 0091016 A2. Jedná sa o sedlá rozdelené na dve nezávislé sedlové časti, kde každá časť je pripojená k horizontálnemu otočnému čapu spojenému s tuhým nosným prvkom, ktorý je napojený na rám bicykla. Rozdelenie sedla na dve nezávislé časti síce čiastočne znižuje trenie v oblasti rozkroku a napomáha odvetrávaniu, čím pozitívne ovplyvňuje pocit pohodlia, ale cyklistovi neposkytuje dostatočnú pevnú plochu na oporu, v dôsledku čoho sa výkon cyklistu pri dlhodobejšej zvýšenej námahe znižuje.
Okrem toho sedlá uvedeného typu nie sú zvyčajne vhodné pre cyklistov, ktorí majú problémy s chrbticou resp. všeobecne s chrbtom (prílišné pnutie spôsobované pri nahnutí chrbtice pod určitým uhlom - čiastočný predklon).
V US 4512608 je opísané sedlo, rozdelené na dve nezávislé sedlové časti, oddelené stredovým prvkom, pripojeným na nosný prvok sedla. Sedlo znižuje nepriaznivý vplyv na cyklistov chrbát, ale prítomnosť stredového prvku nepriaznivo vplýva na správny zdvih pedála (najmä pri športových výkonoch).
Okrem toho je z EP 0816214 A2 známe sedlo, kde sedlo pozostáva zo zadnej časti, z ktorej vychádzajú smerom dopredu dva pretiahnuté rovnobežné výčnelky, otočné na pevnej časti sedla. Každý z výčnelkov podopiera spodnú časť stehna cyklistu a kopíruje, ale neúplne, jeho pohyb. Pevná časť sedla zachytáva reakciu zadnej časti cyklistovho tela, vďaka čomu môže byť tlak nôh úplne prenesený do pedálov.
Celkový efekt takého sedla je viac-menej rovnaký, ako pri predchádzajúcich sedlách: neprimerane zaťažuje pohlavné orgány, tlačí na svaly sedacej časti, roztláča sedacie kosti (os ischii) do strán a neodvetráva opreté sedacie častí tela. Toto následne spôsobuje bolesti v mäkkých častiach tela
- 3 • · · · · · · ·· · · · · · • · · ♦ · ·♦ • · · · · · · • · · · · · ··· ·· ·· ·· (svaly a orgány), bolesti v tvrdých častiach tela (kosti a chrupavky panvy), pricviknutie žíl, ciev a kanálikov rozvádzajúcich po tele tekutiny a nervových vlákien, prenášajúcich nervové vzruchy, čo je v konečnom dôsledku príčinou tŕpnutia nôh, ale aj zaparenie pokožky, ktorá sa potí a neodvetráva (až po opuchy a ekzémy).
To všetko nielen znižuje výkon cyklistu, nielen znepríjemňuje zážitok z bicyklovania, ale spôsobuje väčšie či menšie zdravotné problémy, ktoré vedú neraz k tomu, že z cyklonadšencov sa stávajú odporcovia cyklistiky. Mnohých odradia už prvé skúsenosti (bolesti) s bicyklovaním.
Východiskom sa zdalo dvojdielne sedlo, ktorého ľavá a pravá časť sa otáčajú okolo vodorovnej osi kolmej na smer pohybu bicykla v závislosti na pohybe nôh cyklistu (SK PV 1204-2000). Takéto sedlo tiež rieši problém tlaku na kostrč a pohlavné orgány lebo stredná časť rozkroku je voľná, bez dotyku so sedlom.
Nestalo sa tak, pretože nerieši ďalšie požiadavky, bez ktorých žiadne bicyklové sedadlo nemôže byť považované za ergonomické, a to: nekopíruje celý komplexný pohyb sedacej časti cyklistu, lebo mu chýba možnosť točivého pohybu okolo osi, ktorá je približne v smere pohybu cyklistu (predozadná os).
Cieľom predmetného vynálezu je poskytnúť také sedadlo na bicykel, ktoré bude súčasne spĺňať požiadavky na pohyb, tvar a povrchovú štruktúru, odvodené z bio-fyziologických daností ľudského tela pri bicyklovaní.
Podstata vynálezu
Uvedené požiadavky spĺňa ergonomické sedadlo na bicykel pozostávajúce zo sedlovky a sedla tvoreného dvoma oddelenými sedlovými časťami podľa predloženého vynálezu. Podstata vynálezu spočíva v tom, že sedlovka pozostáva z vodiaceho dielu na osadenie nosnej T konštrukcie sedla a zo sedlovej tyčky na napojenie na rám bicykla. Sedlo je tvorené nosnou T konštrukciou (konštrukciou v tvare písmena T), pravou sedlovou časťou s • · pravým spojovacím prvkom a ľavou sedlovou časťou s ľavým spojovacím prvkom, pričom stredová časť nosnej T konštrukcie je zasunutá do vodiaceho dielu sedlovky, ktorý umožňuje otočný pohyb okolo svojej predozadnej osi a posuvný pohyb v predozadnom smere. Pravá časť nosnej T konštrukcie je prostredníctvom pravého spojovacieho prvku spojená s pravou sedlovou časťou a ľavá časť nosnej T konštrukcie je prostredníctvom ľavého spojovacieho prvku spojená s ľavou sedlovou časťou. Sedlové časti sú usporiadané posuvne a otočné okolo osi pravej časti a ľavej časti nosnej T konštrukcie.
Stredová časť nosnej T konštrukcie je vybavená prvkami na vymedzenie pohybu sedla v predozadnom smere a sedlové časti sú vybavené prvkami na zabránenie uvoľnenia z pravej a ľavej časti nosnej T konštrukcie. Prvkami na vymedzenie pohybu sedla vo vodiacom diele sedlovky v predozadnom smere sú napr. kolíky, poistky, zaisťovacími prvkami na zabránenie uvoľnenia z pravej a ľavej časti nosnej T konštrukcie sú napr. pružné tiahla, závlačky, poistky a podobne.
Zistilo sa, že je výhodné, keď uhol medzi vodiacim dielom sedlovky na osadenie nosnej T konštrukcie sedla a horizontálnou rovinou je 5° až 12°. Medzi sedlovú tyčku a vodiaci diel sedlovky sa s výhodou umiestni výstuž, napr. príruba alebo pružiaci prvok, napr. pružina. Sedlová tyčka je ďalej uspôsobená tvarom (nekruhový prierez) alebo vybavená aretačným prvkom na zabránenie otáčania okolo osi, sedlovka je výhodne vybavená pružiacim prvkom, napr. pružina a pod., umiestneným buď medzi vodiacim dielom sedlovky a rámom bicykla alebo v sedlovej tyčke sedlovky.
Stredová časť nosnej T konštrukcie s výhodou obsahuje pružiaci prvok, napr. pružná guma, na spojenie s pravou sedlovou časťou a ľavou sedlovou časťou.
Sedlové časti sú s výhodou duté a majú na prierezoch, smerom od stredovej časti nosnej T konštrukcie, tvar prechádzajúci od tvaru obličky cez tvar elipsy po tvar kruhu. S výhodou majú rôznu veľkosť aj tvar, v závislosti od úrovne cyklistu, napr. rekreačný cyklista, pretekár, jeho postavy, resp. od veľkosti jeho sedacej časti. Preto pravá a ľavá sedlová časť môžu mať v podstate tvar vretena, napr. pre bežných cyklistov, kužeľa, napr. pre výkonných cyklistov «· · • ·· ·· ·· • · · · · · · · • · · β··· · · · · • · · · · · · · · · · ···· ··· · · · · · · ·
- 5 - ··· ·· ·· ·· ·· * prípadne pre deti, alebo valca, napr. pre ženy prípadne pre cyklistov so širšou sedacou časťou, s vyhĺbeniami odpovedajúcimi tvaru a vzdialenosti sedacích kostí (os ischí) a ich výbežkov (tuber ischiadicus). Okrem toho sa sedlové časti dajú vybaviť prvkami, výhodne dištančnými krúžkami rôznych šírok, na nastavenie vzdialeností pravej a ľavej sedlovej časti od predozadnej osi.
Je výhodné, keď obe sedlové časti sú vybavené prieduchmi, čo zlepšuje cirkuláciu vzduchu a napomáha odvetrávaniu sedacej časti cyklistu.
Sedlová tyčka je spojiteľná s rámom bicykla viacerými spôsobmi - vsunutím do rámu bicykla a aretáciou, nasunutím na rám bicykla prostredníctvom napr. objímky alebo pevným spojením s rámom bicykla, napr. zvarením. Materiál a povrchová štruktúra sedlových častí môžu byť ľubovoľné, výhodne plast. Výhodné je, ked povrch nie je úplne hladký, ale zvlnený resp. zvrásnený a súčasne perforovaný.
Ergonomické sedadlo podľa predloženého vynálezu má viaceré výhody, z ktorých za najdôležitejšie možno považovať konštrukciu sedlovky a sedla. Konštrukcia sedlovky umožňuje súčasný posuvný pohyb v predozadnom smere aj otáčavý pohyb okolo svojej predozadnej osi, čo spolu s konštrukciou sedla umožňuje voľný pohyb cyklistu v celom rozsahu optima. K tomu sa výhodne pridáva tvar sedlových častí, ktoré netlačia na pohlavné orgány a kostrč a umožňujú napínanie a uvoľňovanie svalstva okolo sedacej časti tela.
Keďže celková konštrukcia ergonomického sedadla umožňuje použitie takých materiálov na sedlových častiach, ktoré nie sú porézne, zvyšuje sa ich hygienická úroveň - jednak v nich nezostávajú zvyšky potu a baktérií a jednak je možné sedlo jednoducho opláchnuť v dezinfekčnej tekutine a môže ho bez rizika nákazy používať aj iný cyklista (výhoda pre požičovne bicyklov). Perforácia sedlových častí slúži na účinné a efektívne odvetrávanie sedla. Prieduchy v sedlových častiach umožňujú jednak prívod vzduchu (prieduchy vpredu) a jednak jeho odvod (prieduchy vzadu); ich počet a tvar ovplyvňujú množstvo vzduchu prúdiaceho cez sedlové časti.
- 6 ·· ·· « · · • · · ·· ·· ·
Povrchová štruktúra a perforovanie majú okrem toho priaznivý vplyv na povrch tela - pôsobia ako masážny akupresúrny nástroj, ktorého účinok je tým intenzívnejší čím intenzívnejší je pohyb.
Jednotlivé časti ergonomického sedadla podľa predmetného vynálezu je možné vyrobiť z bežne dostupných materiálov, používaných pri výrobe existujúcich bicyklov, sedlové časti sú vyrobiteľné z akéhokoľvek materiálu, spĺňajúceho požiadavky na pevnosť, tvarovú stálosť, pružnosť, napr. plastu, kovu a podobne.
Prehľad obrázkov
Predložený vynález je bližšie vysvetlený pomocou obrázkov, kde na obr.1 je pohľad na sedlovku, na obr. 2 je pohľad na nosnú T konštrukciu, na obr. 3 je pohľad na sedlové časti, na obr. 4 je znázornená schéma zloženia s naznačenými otočnými a posuvnými pohybmi, na obr. 5 je zadný pohľad na ergonomické sedadlo s časťou bicyklového rámu, na obr. 6 je predozadný rez ergonomickým sedadlom z obr. 5, na obr. 7 je pohľad zhora spredu na jednu zo sedlových častí s vyhĺbením a priečne rezy touto časťou v rovinách A, B, C, D a E, na obr. 7A je pohľad zhora na jednu zo sedlových častí s naznačeným prúdením vzduchu, na obr. 8A je pohľad na ergonomické sedadlo s objímkou, na obr. 8B je pohľad na ergonomické sedadlo s pružiacim prvkom medzi sedlovkou a rámom bicykla, na obr. 8C je pohľad na ergonomické sedadlo so sedlovou tyčkou s pružiacim prvkom, na obr. 9A, 9B a 9C je axonometrický pohľad spredu, zboku a zhora znázorňujúci cyklistu sediaceho na ergonomickom sedadle podľa vynálezu, ·· ·· ·· ·· · • · · · · · ··· ·· ···· » · · « • · ♦ · · · ··♦ ·••J· ·· ·· ·· ·« * na obr. 10A je znázornená poloha cyklistu na dráhe pri jazde na bicykli s klasickým sedadlom, aj sedadlom podľa vynálezu a na obr. 10B je znázornená poloha cyklistu na dráhe, ktorú umožňuje len jazda na bicykli so sedadlom podľa vynálezu.
Príklady uskutočnenia vvnálezu
Na obr. 1, 2 a 3 sú znázornené jednotlivé časti ergonomického sedadla podľa predmetného vynálezu.
Sedlovka I (obr. 1) sa skladá z vodiaceho dielu 1.2 a sedlovej tyčky 1.1. prostredníctvom ktorej sa spája s rámom bicykla. Sedlovka I na obr. 1 je cľalej vybavená výstužou 1,3. ktorou je príruba.
Nosná T konštrukcia (obr. 2) pozostáva zo stredovej časti 2.1.1. pravej časti 2.1P a ľavej časti 2.1L. Stredová časť 2.1.1 je určená na zasunutie do vodiaceho dielu 1.2 sedlovky I, v ktorom vykonáva posuvný (predozadný) pohyb aj pohyb otáčavý okolo predozadnej osi vodiaceho dielu 1.2 sedlovky 1.
Sedlové časti (obr. 3) sú tvorené pravou sedlovou časťou 2.2P a ľavou sedlovou časťou 2.2L. Každá z týchto sedlových častí je vybavená spojovacími prvkami - pravým spojovacím prvkom 2.3P a ľavým spojovacím prvkom 2.3L prostredníctvom ktorých sú spojené s pravou časťou 2.1P a ľavou časťou 2.1L nosnej T konštrukcie.
Vodiaci diel 1.2 sedlovky 1, sedlová tyčka 1.1 sedlovky 1, spojovacie prvky aj časti nosnej T konštrukcie podľa obr. 1 až 3 môžu byť z kovu, teflonu a pod. s kruhovým prierezom, pričom prierez vodiaceho dielu sedlovky a spojovacích prvkov je rovnaký. Takisto časti nosnej T konštrukcie majú rovnaký prierez, ktorý je však menší ako prierez vodiaceho dielu 1.2 a spojovacích prvkov 2.3P a 2.3L. do ktorých sa zasúvajú. Sedlové časti môžu byť z plastu, kovu a pod., majú tvar vretena, na priereze pri stredovej časti 2.1.1 nosnej T konštrukcie v tvare obličky (resp. fazule), ktorý prechádza do kruhového prierezu na opačnom konci. Ich vnútrajšok je dutý.
··«· · · · · ··· • · · · ··· · · · · • · ··· · · · · · · · · · · • · · ···· ··· . 8 . ......... ·· *
Obr. 4 znázorňuje spôsob zostavenia ergonomického sedadla podľa vynálezu. Prerušované šípky označujú smer pripájania nosnej T konštrukcie 2.1 k vodiacemu dielu 1.2 sedlovky, ako aj smer pripájania pravej sedlovej časti 2.2P a ľavej sedlovej časti 2.2L k nosnej T konštrukcii 2.1. Plnými šípkami sú ilustrované posuvné a otočné pohyby stredovej časti 2.1.1 nosnej T konštrukcie
2.1 ako aj sedlových častí 2.2P a 2.2L.
V uskutočnení znázornenom na tomto obrázku stredová časť 2,1.1 nosnej T konštrukcie 2.1 obsahuje otvory 2.1.2. Po zasunutí stredovej časti nosnej T konštrukcie do vodiaceho dielu sedlovky sa do príslušného otvoru umiestňuje kolík, čím dochádza k vymedzeniu predozadného pohybu stredovej časti vo vodiacom diele a k zaisteniu nosnej T konštrukcie v sedlovke.
Obr. 5 predstavuje pohľad spredu na ergonomické sedadlo z obr. 4 a časť rámu bicykla, do ktorého je sedadlo prostredníctvom sedlovej tyčky 1.1 osadené, obr. 6 predstavuje ergonomické sedadlo a časť rámu bicykla z obr. 5 v reze cez vodiaci diel 1.2. Na zaistenie polohy sedlovej tyčky 1.1 v ráme bicykla sa použijú bežne známe aretačné prvky, ako napr. výstupky alebo tŕne v ráme bicykla a drážka v sedlovej tyčke, a podobne. Na obrázkoch sú znázornené aj uhly, v rozsahu ktorých sa obvykle pohybujú sedlové časti s cyklistom pri bicyklovaní: od +X do -X otočné okolo osi pravej časti 2.1 P a ľavej časti 2.1L nosnej T konštrukcie 2.1 (obr. 5) a od +Y do -Y otočný pohyb okolo osi ľavej a pravej časti nosnej T konštrukcie, (obr. 6). Na obr. 6 je znázornený aj uhol g 8°, ktorý zviera vodiaci diel 1.2 sedlovky 1 s horizontálnou rovinou pri postavení bicykla na vodorovnej ploche.
Z obr. 7 je zrejmý výhodný tvar a konštrukcia sedlových častí. Znázornená je pravá sedlová časť 2.2P pri pohľade zhora spredu, ktorej prierez plynulo prechádza z obíičkovitého tvaru (rez v rovine E) do kruhového tvaru (rez v rovine A). Šrafovaná elipsovitá plocha označuje polohu sedacieho výbežku pri používaní sedadla podľa vynálezu. V priereze sú znázornené aj zaisťovacie prvky 2.5. ktoré zabraňujú uvoľneniu sedlových častí z nosnej T konštrukcie a zároveň vymedzujú vzájomný posuvný pohyb príslušných sedlových častí a častí nosnej T konštrukcie. Sedlová časť 2.2P je vytvorená ako dutá. Na
- 9 « ·· ·· ·· ··« * · ·· · • « · · · ·· • « · · · · · ♦ • · · « · · · ··· ·· ·· ·« ·· · « · · • · · · • ····* • · · ·· · zabezpečenie dostatočnej nosnosti sedla ako aj na pevné, nepohyblivé osadenie spojovacieho prvku slúžia nosné prvky 2.6L. ktorými sú napr. lamely. Sedlové časti však môžu byť vytvorené aj ako plné alebo čiastočne duté, pričom výhodné uskutočnenie podľa vynálezu (obr. 7) zahŕňa duté sedlové časti s prieduchmi, umožňujúcimi lepšiu cirkuláciu vzduchu. Smer prúdenia vzduchu je znázornený na obr. 7A.
Obr. 8A znázorňuje ďalšie z uskutočnení vynálezu, pri ktorom v sedlovke s výstužným prvkom je sedlová tyčka vytvorená ako objímka 1.6 na nasunutie na existujúcu sedlovku bicykla, po predchádzajúcom odstránení pôvodného sedla.
V uskutočnení znázornenom na obr. 8B je sedlovka bez výstuže, ale medzi vodiacim dielom 1.2 sedlovky a rámom bicykla je umiestnený pružiaci prvok 1.4 na zvýšenie flexibility sedadla podľa vynálezu.
V uskutočnení znázornenom na obr. 8C je sedlovka bez výstuže, ale jej súčasťou je pružiaci prvok 1.5 na zvýšenie flexibility sedadla podľa vynálezu, umiestnený medzi sedlovou tyčkou 1.1 a vodiacim dielom 1.2 sedlovky.
Obr. 9A, 9B a 9C sú ilustratívne obrázky predstavujúce predný, bočný a horný pohľad na časť trupu cyklistu v pracovnej polohe s naznačenými uhlami pri jednej nohe vystretej (pedál v dolnej polohe) a druhej ohnutej v kolene (pedál v hornej polohe), s naznačenou polohou sedacieho výbežku (tuber ischiadicus) a sedacej kosti (os ischii) v sedlovej časti (uhol otočného pohybu okolo osi pravej a ľavej časti nosnej T konštrukcie, obr. 9A; uhol efektívneho využitia náklonu sedla, uhol medzi stehennými kosťami cyklistu pri uvedených polohách nôh, ako aj uhol medzi vodiacim dielom sedlovky a horizontálnou rovinou, obr. 9B).
Riešenia na priložených obrázkoch nepredstavujú všetky možnosti vlastnej realizácie ergonomického sedadla podľa predloženého vynálezu. Majú slúžiť len ako ilustratívne, na lepšie objasnenie a porozumenie riešenia, charakterizovaného patentovými nárokmi.
- 10 • ·· · · ·· ··· · · · · · · · · ··· · · ·· ···· • · · · · · · ··· ···· ··· · · · · · · · ··· ·· ·· ·· ·· ·
Priemyselná využiteľnosť
Ergonomické sedadlo podľa predloženého vynálezu je využiteľné tak pri rekreačnom, ako aj pri športovom - pretekárskom - bicyklovaní.

Claims (15)

1. Ergonomické sedadlo na bicykel pozostávajúce zo sedlovky a sedla tvoreného dvoma oddelenými sedlovými časťami, vyznačujúce sa t ý m, že sedlovka (1) pozostáva z vodiaceho dielu (1.2) na osadenie nosnej T konštrukcie (2.1) sedla a zo sedlovej tyčky (1.1) na napojenie na rám bicykla, sedlo je tvorené nosnou T konštrukciou (2.1), pravou sedlovou časťou (2.2P) s pravým spojovacím prvkom (2.3P) a ľavou sedlovou časťou (2.2L) s ľavým spojovacím prvkom (2.3L), pričom stredová časť (2.1.1) nosnej T konštrukcie (2.1) je zasunutá do vodiaceho dielu (1.2) sedlovky (1), ktorý umožňuje otočný pohyb okolo jej predozadnej osi a posuvný pohyb vpredozadnom smere, pravá časť (2.1P) nosnej T konštrukcie (2.1) je prostredníctvom pravého spojovacieho prvku (2.3P) spojená s pravou sedlovou časťou (2.2P) a ľavá časť (2.1L) nosnej T konštrukcie (2.1) je prostredníctvom ľavého spojovacieho prvku (2.3L) spojená s ľavou sedlovou časťou (2.2L), ktoré sú usporiadané posuvne a otočné okolo osi pravej časti (2.1 P) a ľavej časti (2.1 L) nosnej T konštrukcie (2.1), pričom stredová časť (2.1.1) nosnej T konštrukcie (2.1) je vybavené prvkami na vymedzenie pohybu sedla (2) v predozadnom smere a pravá sedlová časť (2.2P) a ľavá sedlová časť (2.2L) sú vybavené zaisťovacími prvkami (2.5) na zabránenie uvoľnenia z pravej časti (2.1 P) a ľavej časti (2.2L) nosnej T konštrukcie (2.1).
2. Ergonomické sedadlo podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že uhol (a) medzi vodiacim dielom (1.2) na osadenie nosnej T konštrukcie (2.1) sedla (2) sedlovky (1) a horizontálnou rovinou je 5° až 12°.
3. Ergonomické sedadlo podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že medzi sedlovou tyčkou (1.1) a vodiacim dielom (1.2) sedlovky (1) je výstuž (1.3).
4. Ergonomické sedadlo podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že medzi sedlovou tyčkou (1.1) a vodiacim dielom (1.2) sedlovky (1) je pružiaci prvok (1.4).
- 12 • ·· ·· ·· • · · · · · · · · · · ··· ♦··· * · · · ·· · · · · · ··· · ··· • · · ···· ··· ··· ·· ·· ·· ·· ·
5. Ergonomické sedadlo podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že sedlová tyčka (1.1) je vybavená pružiacim prvkom (1.5).
6. Ergonomické sedadlo podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že sedlová tyčka (1.1) sedlovky (1) je vybavená prvkom na aretáciu.
7. Ergonomické sedadlo podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že sedlová tyčka (1.1) sedlovky (1) má tvar umožňujúci aretáciu v ráme bicykla.
8. Ergonomické sedadlo podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že sedlová tyčka (1.1) je upravená na vsunutie do rámu bicykla.
9. Ergonomické sedadlo podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že sedlová tyčka je vytvorená ako objímka (1.6) na nasunutie na rám bicykla.
10. Ergonomické sedadlo podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že sedlová tyčka (1.1) je pevne spojená s rámom bicykla.
11. Ergonomické sedadlo podľa nároku 1, vyznačujúce sa t ý m, že stredová časť (2.1.1) nosnej T konštrukcie (2.1) obsahuje pružiaci prvok na spojenie s pravou sedlovou časťou (2.2P) a ľavou sedlovou časťou (2.2L).
12. Ergonomické sedadlo podľa nároku 1, vyznačujúce sa t ý m, pravá časť (2.1 P) a ľavá časť (2.2L) nosnej T konštrukcie (2.1) sú vybavené prvkami na nastavenie vzdialeností pravej sedlovej časti (2.2P) a ľavej sedlovej časti (2.2L) od predozadnej osi.
13. Ergonomické sedadlo podľa nároku 1, vyznačujúce sa t ý m, že pravá sedlová časť (2.2P) a ľavá sedlová časť (2.2L) majú na • · • · · · · · · • · · · · · ·· ·· ··
- 13 • · · · • · ··· · ·· · prierezoch, smerom od stredovej časti (2.1.1) nosnej T konštrukcie (2.1), tvar prechádzajúci od tvaru obličky cez tvar elipsy po tvar kruhu.
14. Ergonomické sedadlo podľa nároku 1, vyznačujúce sa t ý m, že pravá sedlová časf (2.2P) a ľavá sedlová časf (2.2L) sú duté a majú tvar vretena alebo kužeľa alebo valca s vyhĺbeniami odpovedajúcimi tvaru a vzdialenosti sedacích kostí a sedacích výbežkov a sú vybavené pravými nosnými prvkami (2.6P) a ľavými nosnými prvkami (2.6L).
15. Ergonomické sedadlo podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že pravá sedlová časť (2.2P) a ľavá sedlová časť (2.2L) majú perforovaný povrch a sú vybavené prieduchmi.
SK307-2004A 2004-08-06 2004-08-06 Ergonomické sedadlo na bicykel SK3072004A3 (sk)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK307-2004A SK3072004A3 (sk) 2004-08-06 2004-08-06 Ergonomické sedadlo na bicykel
PCT/SK2005/000012 WO2006014145A1 (en) 2004-08-06 2005-08-05 Ergonomic bicycle seat

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK307-2004A SK3072004A3 (sk) 2004-08-06 2004-08-06 Ergonomické sedadlo na bicykel

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK3072004A3 true SK3072004A3 (sk) 2006-03-02

Family

ID=35045404

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK307-2004A SK3072004A3 (sk) 2004-08-06 2004-08-06 Ergonomické sedadlo na bicykel

Country Status (2)

Country Link
SK (1) SK3072004A3 (sk)
WO (1) WO2006014145A1 (sk)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE1019880A4 (fr) * 2011-03-21 2013-02-05 Lambotte Pierre Nouveau type de selle de velo.
US20170355409A1 (en) * 2016-06-14 2017-12-14 Salvatore Deiana Pivoting bicycle seat
WO2018094428A1 (de) * 2016-11-24 2018-05-31 Estermann Michael Sattelvorrichtung
CN112061281B (zh) * 2020-08-06 2021-08-17 张琦 一种助力车坐垫消毒润滑装置
KR102551267B1 (ko) 2022-01-03 2023-07-04 김종기 시트의 회전을 위한 구조체

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US621139A (en) * 1899-03-14 Bicycle-saddle
DE689664C (de) * 1936-02-09 1940-03-29 Ludwig Fischer Fahrradsattel
US4387925A (en) 1980-06-30 1983-06-14 J. B. Two Corporation Bicycle seat
US4512608A (en) 1982-04-05 1985-04-23 Erani Homi K Saddle assembly
IL65450A0 (en) 1982-04-07 1982-07-30 Rabinowitz Noah Bicycle seat
CA2053424A1 (en) 1990-06-25 1991-12-26 Richard A. Denisar Bicycle seat
DE29608190U1 (de) * 1996-05-06 1996-08-01 Funke Dennis Fahrradsattel mit zwei beweglichen Sitzflächen
JP3729563B2 (ja) 1996-06-24 2005-12-21 陽一 遠藤 自転車用サドル
ITVI980034A1 (it) 1998-02-19 1999-08-19 Did Italia Srl Sella per biciclette
US6056356A (en) * 1998-08-17 2000-05-02 Unger, Jr.; Joseph F. Cycle seat
US6074002A (en) * 1998-10-14 2000-06-13 Hansen; James E. Bicycle seat

Also Published As

Publication number Publication date
WO2006014145A1 (en) 2006-02-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100385099B1 (ko) 자전거용 안장
US5011222A (en) Orthotic cycle saddle
JP4495145B2 (ja) 自転車のサドル
CA2653219C (en) Bicycle saddle having a central channel
US7699391B2 (en) Bicycle saddle
EP1879787B1 (en) Bicycle seat
EP0467541A1 (en) Bicycle seat
KR20160033170A (ko) 자전거 안장
US20100109392A1 (en) Bicycle seat
MXPA03007373A (es) Un metodo y una silla para eliminar problemas de origen sedentario.
US5516134A (en) Seat for a wheeled vehicle
WO2012010988A1 (en) Ergonomic saddle structure
CA2264408C (en) Seat for a bicycle
SK3072004A3 (sk) Ergonomické sedadlo na bicykel
CA2338340C (en) Bicycle seat assembly
CN106809305B (zh) 一种托腹式两半座面可交叉转动自行车座的制造与使用方法
CA2364469A1 (en) Anatomical bicycle seat
US20040056519A1 (en) Ergonomic bicycle seat with prostate guard
KR101723509B1 (ko) 자전거 안장
KR101048990B1 (ko) 자전거 안장
CN206544561U (zh) 一种托腹式两半座面可交叉转动自行车座
GB2341827A (en) Bicycle seat
JP2005058699A (ja) 椅子及び腰掛用座面
SK672004A3 (sk) Kombinované bicyklové sedadlo
WO2014115083A1 (en) Ergonomic bicycle seatboard for the glutei