SK287780B6 - Práškové zmesi na poťahovanie a spôsob vytvorenia povlaku - Google Patents

Práškové zmesi na poťahovanie a spôsob vytvorenia povlaku Download PDF

Info

Publication number
SK287780B6
SK287780B6 SK1143-2002A SK11432002A SK287780B6 SK 287780 B6 SK287780 B6 SK 287780B6 SK 11432002 A SK11432002 A SK 11432002A SK 287780 B6 SK287780 B6 SK 287780B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
wax
powder
powder coating
composition
mixtures
Prior art date
Application number
SK1143-2002A
Other languages
English (en)
Other versions
SK11432002A3 (sk
Inventor
Martyn Paul Care
Paul John Tinmouth
Jae-Kyn Park
Original Assignee
International Coatings Limited
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by International Coatings Limited filed Critical International Coatings Limited
Publication of SK11432002A3 publication Critical patent/SK11432002A3/sk
Publication of SK287780B6 publication Critical patent/SK287780B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09DCOATING COMPOSITIONS, e.g. PAINTS, VARNISHES OR LACQUERS; FILLING PASTES; CHEMICAL PAINT OR INK REMOVERS; INKS; CORRECTING FLUIDS; WOODSTAINS; PASTES OR SOLIDS FOR COLOURING OR PRINTING; USE OF MATERIALS THEREFOR
    • C09D5/00Coating compositions, e.g. paints, varnishes or lacquers, characterised by their physical nature or the effects produced; Filling pastes
    • C09D5/03Powdery paints
    • C09D5/033Powdery paints characterised by the additives
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B05SPRAYING OR ATOMISING IN GENERAL; APPLYING FLUENT MATERIALS TO SURFACES, IN GENERAL
    • B05DPROCESSES FOR APPLYING FLUENT MATERIALS TO SURFACES, IN GENERAL
    • B05D7/00Processes, other than flocking, specially adapted for applying liquids or other fluent materials to particular surfaces or for applying particular liquids or other fluent materials
    • B05D7/24Processes, other than flocking, specially adapted for applying liquids or other fluent materials to particular surfaces or for applying particular liquids or other fluent materials for applying particular liquids or other fluent materials
    • B05D7/26Processes, other than flocking, specially adapted for applying liquids or other fluent materials to particular surfaces or for applying particular liquids or other fluent materials for applying particular liquids or other fluent materials synthetic lacquers or varnishes
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L91/00Compositions of oils, fats or waxes; Compositions of derivatives thereof
    • C08L91/06Waxes

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Paints Or Removers (AREA)
  • Application Of Or Painting With Fluid Materials (AREA)
  • Developing Agents For Electrophotography (AREA)

Abstract

Opisujú sa zmesi obsahujúce vosk v post-primiešanej forme, zmes, ktorá obsahuje vosk a rovnakú zmes bez vosku, ktoré sú charakterizované pomocou triboelektrického referenčného radu, ktorý je znakom miery, v akej sa práškové zmesi na poťahovanie navzájom odlišujú, keď sú elektricky nabité.

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka práškových poťahových zmesí a ich použitia pri poťahoch podkladov, zvlášť podkladov zložitého tvaru, najmä predmetov, ktoré majú časti s nedostupnými miestami.
Doterajší stav techniky
Práškové poťahové zmesi všeobecne obsahujú tuhý film-vytvárajúci živicový spojivový materiál, obvykle s jedným alebo viacerými farbiacimi činidlami, ako sú napríklad pigmenty, a voliteľne tiež obsahujú jedno alebo viaceré účinné aditíva. Sú obvykle za tepla tvrdnúce, obsahujúce napríklad film-vytvárajúci polymér a zodpovedajúce vytvrdzujúce činidlo (ktoré samotné môže byť ďalším film-vytvárajúcim polymérom), ale namiesto nich môžu v princípe byť použité aj termoplastické systémy (založené napríklad na polyamidoch). Práškové poťahové zmesi sa všeobecne pripravujú pomocou dokonalého zmiešania zložiek (vrátane farbiacich činidiel a účinných aditív) napríklad v extrudéri, pri teplote nad teplotou zmäknutia film-tvoriaceho polyméru(ov), ale pod teplotou, pri ktorej by mohla nastať významná predreakcia. Extrudát sa obvykle valcuje na ploché listy a rozdrobí sa, napríklad pomocou brúsenia, na požadovanú veľkosť častíc. Do úvahy prichádza tiež iný homogenizačný proces vrátane procesov nezaložených na extrudéri, ako sú napríklad procesy zahrnujúce zmiešanie použitím superkritických kvapalín, zvlášť oxidu uhličitého.
Práškové poťahové zmesi sa všeobecne aplikujú pomocou elektrostatického spôsobu striekania, pri ktorom sú práškové poťahové častice elektrostaticky nabité pomocou striekacej pištole a podklad (normálne kovový) je uzemnený. Náboj na práškové poťahové častice sa normálne aplikuje pomocou interakcie častíc s ionizovaným vzduchom (koránové nabíjanie) alebo pomocou trenia (tribostatické alebo „tribo“ nabíjanie). Nabité častice sú nesené vo vzduchu smerom k podkladu a ich konečné usadzovanie je ovplyvnené okrem iného siločiarami elektrického poľa, ktoré sú generované medzi striekacou pištoľou a pracovným kusom. Nevýhodou tohto spôsobu je, že nastávajú ťažkosti pri poťahovaní predmetov, ktoré majú zložité tvary a zvlášť predmetov, ktoré majú nedostupné časti, v dôsledku obmedzeného prístupu siločiar elektrického poľa do nedostupných častí (efekt Faradayovej klietky), zvlášť v prípade relatívne silných elektrických polí generovaných pri spôsobe koránového nabíjania. Efekt Faradayovej klietky je oveľa menej evidentný v prípade spôsobu tribostatického nabíjania, ale tieto procesy majú iné nevýhody.
Ako alternatíva k elektrostatickému spôsobu striekania, môžu byť práškové poťahové zmesi aplikované pomocou spôsobov s fluidnou vrstvou, pri ktorých sa podkladový pracovný kus vopred zahreje (typicky na 200 °C až 400 °C) a ponorí sa do fluidnej vrstvy práškovej poťahovej zmesi. Práškové častice, ktoré sa dostanú do kontaktu s predhriatym povrchom, sa tavia a prichytia sa na pracovný kus. V prípade za tepla tvrdnúcich práškových poťahových zmesí, počiatočné natretý kus môže byť podrobený ďalšiemu zahriatiu na ukončenie vytvrdzovania aplikovaného povlaku. Takéto post-zahriatie nemusí byť potrebné v prípade termoplastických práškových poťahových zmesí.
Spôsob s fluidnou vrstvou odstraňuje efekt Faradayovej klietky, čím umožňuje to, aby boli pokryté neprístupné časti v podklade pracovného kusa a je atraktívny aj z iných hľadísk, ale má známy nedostatok v tom, že aplikované povlaky sú podstatne hrubšie než povlaky získateľné pomocou elektrostatického spôsobu poťahovania.
Ďalšia alternatívna aplikačná technika pre práškové poťahové zmesi je takzvaný spôsob s elektrostatickou fluidnou vrstvou, pri ktorom je fluidizačný vzduch ionizovaný pomocou nabíjacích elektród usporiadaných vo fluidizačnej komore alebo obvyklej šie v pretlakovej komore pod poréznou vzduch-rozdeľujúcou membránou. Ionizovaný vzduch nabíja práškové častice, ktorým sa udelí celkový pohyb nahor v dôsledku elektrostatického odpudzovania rovnako nabitých častíc. Tento účinok je taký, že sa nad povrchom fluidnej vrstvy tvorí hmla nabitých práškových častíc. Podkladový pracovný kus (uzemnený) sa zavedie do hmly a práškové častice sa zachytia na podkladový povrch pomocou elektrostatického priťahovania. Nevyžaduje sa žiadne predhriatie podkladového pracovného kusa.
Spôsob s elektrostatickou fluidnou vrstvou je zvlášť vhodný na poťahovanie malých predmetov, pretože miera zachytenia práškových častíc sa stáva menšou, keď sa predmet pohybuje od povrchu nabitej vrstvy. Tak ako v prípade tradičného spôsobu s fluidnou vrstvou je prášok uzavretý v puzdre a nie je potreba použiť zariadenie na recyklovanie a znova namiešanie nadmerne vystriekaného materiálu, ktorý sa nezachytí na podklad. Tak ako v prípade elektrostatického spôsobu korónového-nabíjania však existuje silné elektrické pole medzi nabíjacou elektródou a podkladovým pracovným kusom a v dôsledku toho v istom rozsahu pracuje efekt Faradayovej klietky a vedie k zlému zachyteniu práškových častíc na neprístupné miesta podkladu.
WO 99/30838 ponúka spôsob, ktorý zahrnuje kroky vytvorenia fluidnej vrstvy práškovej poťahovej zmesi, ponorenia podkladu úplne alebo čiastočne do tejto fluidnej vrstvy, aplikovania napätia na podklad počas najmenej časti doby ponorenia, čím sa častice práškovej poťahovej zmesi nabijú v podstate pomocou trenia samotného a prichytia sa na podklad, vybratia podkladu z fluidnej vrstvy a úpravy prichytených častíc do spojitého povlaku na najmenej časti podkladu.
WO 00/01775 opisuje práškovú zmes na poťahovanie, ktorá zahŕňa voskom potiahnutý oxid kremičitý v jemne delenej forme, ako aditívum pridané do zmesi suchým primiešaním. A ďalej obsahuje spôsob nanášania zmesi na substrát a substrát získaný týmto spôsobom.
V porovnaní so spôsobom, pri ktorom sa podstatné elektrické pole generuje medzi nabíjaciu elektródu a podkladovým pracovným kusom, spôsob z WO 99/30838, ktorý sa robí bez ionizácie alebo korónových efektov vo fluidnej vrstve, poskytuje možnosť dosiahnuť dobrý povlak podkladových plôch, ktoré sú neprístupné pre efekt Faradayovej klietky.
Podstata vynálezu
Podstatou vynález je prášková zmes na poťahovanie tvrditeľná teplom, ktorá obsahuje vosk v postprimiešanej forme, pričom vosk je vo forme nedeponovanej na nosič a zmes je charakterizovaná pomocou faktora triboelektrickej interakcie τ medzi zmesou začleňujúcou vosk a rovnakou zmesou bez vosku.
Pojem „post-primiešaný“ znamená, že voskový materiál bol začlenený po extrúzii alebo inom spôsobe homogenizácie (pre pohodlie sa ďalej v tomto dokumente označuje jednoducho ako „extrúzia“).
Použitie post-primiešaného vosku podľa tohto vynálezu poskytuje možnosť dosiahnuť zlepšenú penetráciu Faradayovej klietky pri poťahovaní podkladov a v dôsledku toho rovnomernejší povlak podkladov, ktoré majú neprístupné priestory alebo iné polohy, ktoré sú ťažko prístupné pre efekt Faradayovej klietky, napríklad oblasti vnútorných kútov mikrovlnových pecí. Konkrétne tento vynález umožňuje to, aby sa dosiahla požadovaná minimálna hrúbka potiahnutia na takýchto oblastiach bez toho, aby sa musel použiť prebytok materiálu na iné ľahšie prístupné priestory podkladu. Je možná podstatná úspora práškového poťahového materiálu.
Je zrejmé, že použitie post-primiešaného vosku v zhode s týmto vynálezom je jasne odlišné od doterajších návrhov včleniť vosk na rôzne účely pred extrúziou alebo počas extrúzie. Takéto návrhy však môžu byť kombinované s praxou podľa tohto vynálezu.
Výhody tohto vynálezu najlepšie vidno pri spôsoboch s použitím koróny, ale namiesto toho sa môžu v princípe použiť iné spôsoby aplikácie, hoci účinok tohto vynálezu bude potom všeobecne menej výrazný.
Tento vynález ďalej poskytuje použitie práškovej zmesi na vytváranie povlakov na podklad, pri ktorom sa zmes podľa tohto vynálezu aplikuje na podklad pomocou spôsobu poťahovania práškom, výhodne korónový spôsob aplikácie, čo vedie k zachyteniu častíc zmesi na podklad, a tieto častice sa opravujú na súvislý povlak.
Podkladom je výhodne predmet, ktorý má neprístupné časti, ktoré podliehajú efektu Faradayovej klietky, a pre predmet, ktorý má viaceré rôzne plochy je pomer minimálnej hrúbky k maximálnej hrúbke povlaku výhodne najmenej 40 %, výhodnejšie najmenej 50 %.
Tento vynález tiež poskytuje použitie práškovej poťahovej zmesi podľa tohto vynálezu pri povlakoch predmetov, ktoré majú neprístupné časti, ktorými môžu byť napríklad vnútro chladničky alebo mikrovlnovej pece, zliatinové koleso, stavebné výlisky alebo radiátorové rebrá.
Voskom v práškovej poťahovej zmesi podľa tohto vynálezu je výhodne syntetický vosk, výhodne polyetylénový (PE) alebo polytetrafluoroetylénový (PTFE) vosk, PE vosk modifikovaný s PTFE alebo polyamidom, alebo polyamidový vosk. V princípe však namiesto toho môžu byť použité iné voskové materiály, napríklad:
i) prírodné živočíšne vosky (napríklad včelí vosk, lanolín);
ii) prírodné rastlinné vosky (napríklad, kamaubský vosk); alebo iii) prírodné ropné alebo iné minerálne vosky (napríklad, parafínový vosk, mikro-kryštalický vosk); alebo iv) ktorákoľvek z tried i) - iii) modifikovaná pomocou PTFE alebo polyamidu.
Dôležitá skupina voskov určených na použitie v zhode s týmto vynálezom obsahuje estery alifatických alkoholov s dlhým reťazcom (typicky Ci6 a vyššie) s mastnými kyselinami s dlhým reťazcom (typicky Ci6 a vyššie). Takéto estery a kyseliny sú výhodne zlúčeniny s priamym reťazcom, a môžu byť nasýtené alebo nenasýtené. Príklady kyselín, ktoré môže byť použité, zahrnujú kyselinu steárovú, kyselinu palmitovú a kyselinu olejovú a zmesi dvoch alebo viacerých z nich.
Vosky odvodené od alifatických zlúčenín s dlhým reťazcom, ako je opísané, môžu zahrnovať uhľovodíky·
Okrem esterov kyselín s dlhým reťazcom, ako je opísané, sa môžu uviesť soli, ako sú napríklad, stearan hlinitý.
Výhodné voskové materiály určené na použitie v zhode s týmto vynálezom sú materiály, ktoré majú dobrú kompatibilitu s polymémou zložkou(ami) práškovej poťahovej zmesi, teda materiály, ktoré môžu byť homogénne zmiešané s polymérmi bez významného oddeľovania fáz. Zistilo sa, že niektoré voskové materiály (napríklad halogénované vosky) sú všeobecne nekompatibilné v tomto zmysle s práškovým poťahovým po3 lymérom(mi). Očakáva sa, že použitie takýchto materiálov povedie k vzniku defektov vzhľadu povrchu konečného aplikovaného povlaku, a preto sa neodporúča.
Konkrétne príklady vhodných voskov zahrnujú nasledujúce vosky vyrábané firmou Lubrizol: LANCO WAX A. 1601 (amidový vosk z mastnej kyseliny), LANCO WAX HM. 1666 (amidový vosk) a LANCO WAXTF 1725 (PTFE-modifikovaný polyetylénový vosk).
Množstvo vosku môže byť v rozsahu 0,03 až 2 % hmotnostné, ale môžu sa spomenúť množstvá v rozsahu od 0,03 do 0,8 % hmotnostného a 0,03 až 0,5 % hmotnostného. Okrem toho je potrebné pozorne zabezpečiť, aby sa práškové poťahové zmesi nestali príliš lepkavými, a môže sa tiež zistiť, že penetráciu-zvyšujúci účinok post-primiešaného vosku bude znížený s rastúcim prídavkom vosku potom, ako sa dosiahla maximálna hodnota. Výhodný maximálny obsah vosku bude všeobecne 0,3 alebo 0,2 %, výhodnejšie nepresiahne 0,1 %, všetky percentá sú hmotnostné a sú počítané na základe hmotnosti zmesi bez vosku. Konkrétne sa môžu spomenúť množstvá v rozsahu od 0,05 do 0,1 %, zvlášť 0,07 až 0,1 %.
Vo všeobecnosti by T9 vosku malo byť vyššie, než je hodnota zvyšku práškovej poťahovej zmesi. To slúži na zníženie tendencie zmesi stať sa lepkavou v dôsledku začlenenia vosku. Výhodne je Tg vosku v rozsahu od 100 °C do 140 °C.
V princípe sa môže použiť viac než jeden vosk, ak je post-primiešaným aditívom v zhode s týmto vynálezom. Všeobecne však použitie viacerých voskov bude pôsobiť proti dosiahnutiu optimálnych výsledkov. Ak sa používajú viaceré než jeden vosk, považuje sa za výhodné rozdeliť základnú zmes na zodpovedajúci počet častí, post-primiešať rôzne vosky s každým podielom a potom ich zmiešať spolu na výsledný prášok. Začlenenie dvoch alebo viacerých voskov v jednej operácii post-primiešavania sa neodporúča.
Post-primiešavanie vosku môže byť dosiahnuté napríklad pomocou niektorého z nasledujúcich spôsobov suchého primiešavania:
a) rozdrobenie vosku na kúsky pred mletím;
b) vstrekovanie pri mlyne a simultánne plnenie vosku do mlyna;
c) zavedenie v štádiu preosievania po mletí;
d) post-výrobné primiešavanie v „bubne“ alebo inom vhodnom zmiešavacom zariadení; alebo
e) zavedenie do fluidnej vrstvy zásobníka prášku elektrostatickej práškovej aplikačnej pištole.
V prípade spôsobu a) alebo b) je veľkosť častíc vosku výhodne menej, než je veľkosť zlomkov, a výhodne <50 gm. V prípade spôsobu c), d) alebo e), veľkosť častíc vosku je výhodne menšia, než je veľkosť práškovej poťahovej zmesi, výhodne < 30 gm, výhodnejšie <15 gm, napríklad <10 gm.
Účinky získateľné pomocou použitia post-primiešaného vosku v zhode s týmto vynálezom môžu byť zlepšené použitím, ako ďalšieho post-primiešaného aditíva, kombinácie oxidu hlinitého a hydroxidu hlinitého, typicky v množstve v rozsahu od 1 : 99 do 99 : 1 hmotnostné, výhodne od 10 : 90 do 90 : 10, výhodne od 30 : 70 do 70 : 30, napríklad, od 45 : 55 do 55 : 45. Kombinácia oxidu hlinitého a hydroxidu hlinitého je opísaná v WO 94/11446 ako fluidite-napomáhajúce post-primiešané aditívum. Iné kombinácie anorganických materiálov opísané v WO 94/11446 môžu v princípe byť tiež použité v praxi tohto vynálezu.
Takéto ďalšie post-primiešané aditíva môžu byť začlenené do zmesi simultánne s voskom alebo oddelene od neho a môžu byť začlenené pomocou niektorej z techník post-primiešavania opísaných vo vzťahu k vosku. Hoci takéto aditíva alebo zmiešané sub-kombinácie aditív môžu v princípe byť začlenené do práškovej poťahovej zmesi oddelene, pred-primiešanie aditív (iných než vosk) je všeobecne výhodné.
Kombinácie oxidu hlinitého a hydroxidu hlinitého (a podobných aditív) sú výhodne použité v množstvách v rozsahu od 0,25 do 0,75 % hmotnostného, výhodne 0,45 až 0,55 % hmotnostného, počítané na základe hmotnosti zmesi bez aditíva. Môžu sa použiť množstvá až do 1 % hmotnostného alebo 2 % hmotnostných, ale ak sa použije príliš veľa, môžu vzniknúť problémy, napríklad tvorba kúskov a znížená prenosová účinnosť.
Hoci post-primiešaný vosk môže v princípe byť vo forme vosku zachyteného na nosičový materiál (ako je napríklad oxid kremičitý), použitie takýchto nehomogénnych materiálov sa všeobecne neodporúča v praxi tohto vynálezu.
Distribúcia veľkosti častíc práškovej poťahovej zmesi môže byť v rozsahu od 0 do 150 gm, všeobecne do 120 gm, pričom stredná veľkosť častíc je v rozsahu od 15 do 75 gm, výhodne najmenej 20 alebo 25 gm, výhodne nepresahujúca 50 gm, konkrétnejšie 20 až 45 gm. Hoci tento vynález môže v princípe poskytovať výhody cez celý rozsah distribúcie veľkosti častíc, zistilo sa, že priaznivé účinky v zmysle penetrácie Faradayovej klietky majú tendenciu byť menej výrazné pri relatívne jemnej distribúcii veľkosti častíc.
Práškové poťahové zmesi podľa tohto vynálezu môžu obsahovať jedinú film-vytvárajúcu práškovú zložku, ktorá obsahuje jednu alebo viaceré film-vytvárajúce živice alebo môže obsahovať zmes dvoch alebo viacerých takýchto zložiek.
Film-vytvárajúca živica (polymér) pôsobí ako spojivový materiál, ktorý má schopnosť zmáčať pigmenty a poskytnúť kohézne sily medzi pigmentovými časticami a zmáčanie alebo viazanie na podklad a taviť sa a tiecť v procese vytvrdzovania/vypaľovania po aplikácii na podklad, čím sa vytvorí homogénny film.
Niektorá alebo každá zo zložiek práškového povlaku v zmesi podľa tohto vynálezu bude za tepla tvrdnúci systém.
Keď sa používa za tepla tvrdnúca živica, systém tuhých polymérových spojivových materiálov všeobecne zahrnuje tuhé vytvrdzujúce činidlo pre termosetové živice; alternatívne môžu byť použité dve spolu reagujúce film-vytvárajúce za tepla tvrdnúce živice.
Film-vytvárajúcim polymérom použitým na výrobu niektorej zložky za tepla tvrdnúcej práškovej poťahovej zmesi podľa tohto vynálezu môže byť jeden alebo viaceré polyméry vybrané z karboxylových polyesterových živíc, hydroxylových polyesterových živíc, epoxidových živíc a akrylových živíc.
Práškové poťahové zložky tejto zmesi môžu napríklad byť založené na systéme tuhého polymémeho spojivového materiálu, ktorý zahrnuje karboxylovú polyesterovú film-vytvárajúcu živicu použitú s polyepoxidovým vytvrdzujúcim činidlom. Takýto karboxylový polyesterový systém sa súčasne najširšie používa v práškových poťahových materiáloch. Polyester má všeobecne hodnotu kyslosti v rozsahu 10 až 100, početnú priemernú molekulovú hmotnosť Mn 1500 až 10000 a teplom skleného prechodu Tg od 30 °C do 85 °C, výhodne najmenej 40 °C. Poly-epoxidom môže napríklad byť epoxid s nízkou molekulovou hmotnosťou, ako sú napríklad triglycidyl-izokyanurát (TGIC), zlúčenina, ako sú napríklad diglycidyl-tereftalát, kondenzovaný glycidyléter bisfenolu A alebo svetelne stabilná epoxidová živica. Takáto karboxylová polyesterová filmvytvárajúca živica môže alternatívne byť použitá s bis(beta-hydroxyalkylamidom) ako vytvrdzujúcim činidlom, ako je napríklad tetrakis(2-hydroxyetyl)-adipamid.
Alternatívne sa môže použiť hydroxylový polyester s blokovaným izo-kyanátovým vytvrdzujúcim činidlom alebo amín-formaldehydový kondenzát, ako sú napríklad melamínová živica, močovinovo-formaldehydová živica alebo glykol-ural-formaldehydová živica, napríklad materiál „Powderlink 1174“ dodávaný firmou Cyanamid Company, afebo hexafiydroxymetyl-melamín. Blokované izokyanátové vytvrdzujúce činidlo pre hydroxylový polyester môže napríklad byť interne blokované, ako napríklad uretdiónový typ, alebo to môže byť kaprolaktámovo-blokovaný typ, napríklad izoforón-diizokyanát (3-izokyanátometyl-3,5,5-trimetylcyklohexylizokyanát).
Ako ďalšia možnosť sa môže použiť epoxidová živica s amínovým vytvrdzujúcim činidlom, ako sú napríklad dikyándiamid. Namiesto amínového vytvrdzujúceho činidla pre epoxidovú živicu sa môže použiť fenolový materiál, výhodne materiál tvorený pomocou reakcie epichlórhydrínu s prebytkom bisfenolu A (teda polyfenol vyrobený pomocou adukcie bisfenolu a epoxidovej živice). Akrylová živica, napríklad karboxylová, hydroxylová alebo epoxidová živica, môže byť použitá s príslušným vytvrdzujúcim činidlom.
Môžu sa použiť zmesi fílm-vytvárajúcich polymérov, napríklad karboxylový polyester s karboxylovou akrylovou živicou a vytvrdzujúcim činidlom, ako je napríklad bis(beta-hydroxyalkylamid), ktoré slúži na vytvrdenie oboch polymérov. Ako ďalšie možnosti pre zmiešané systémy spojivových materiálov sa môžu použiť, karboxylová, hydroxylová alebo epoxidová akrylová živica s epoxidovou živicou alebo polyesterovou živicou (karboxylovou alebo hydroxylovou). Takáto živicová kombinácia môže byť vybraná tak, aby bola spoluvytvrdzujúca sa, napríklad karboxylová akrylová živica spoluvytvrdzovaná s epoxidovou živicou, alebo karboxylový polyester spoluvytvrdzovaný s glycidylovou akrylovou živicou. Obvyklejšie však takéto zmiešané systémy spojivového materiálu sú upravené tak, aby sa vytvrdili s jediným vytvrdzujúcim činidlom (napríklad použitím blokovaného izokyanátu na vytvrdenie hydroxylovej akrylovej živice a hydroxylového polyesteru). Ďalšie výhodné prípravky zahrnujú použitie rôznych vytvrdzujúcich činidiel pre každý spojivový materiál zmesi dvoch polymémych spojivových materiálov (napríklad amínom vytvrdzovaná epoxidová živica použitá v spojení s blokovaným izokyanátom-tvrdenou hydroxylovou akrylovou živicou).
Iné film-vytvárajúce polyméry, ktoré sa môžu zmieniť, zahrnujú fluór-polyméry s funkčnými skupinami, fluórchlórpolyméry s funkčnými skupinami a fluór-akrylové polyméry s funkčnými skupinami, ktoré všetky môžu byť hydroxylové alebo karboxylové, a môžu byť použité ako samostatný film-vytvárajúci polymér alebo v konjunkcii s jednou alebo viacerými akrylovými, polyesterovými a/alebo epoxidovými živicami s funkčnými skupinami, s príslušnými vytvrdzujúcimi činidlami pre polyméry s funkčnými skupinami.
Iné vytvrdzujúce činidlá, ktoré sa môžu zmieniť zahrnujú epoxidové fenolové novolaky a epoxidové krezolové novolaky; izokyanátové vytvrdzujúce Činidlá blokované s oxímami, ako sú napríklad izoferón-diizokyanát blokovaný s metyletyl-ketoxímom, tetrametylén-xylén-diizokyanát blokovaný s acetónoxímom, a Desmodur W (dicyklohexylmetán-diizokyanátové vytvrdzujúce činidlo) blokovaný s metyletyl-ketoxímom; svetelne stabilné epoxidové živice, ako sú napríklad „Santolink LSE 120“ dodávaný od Monsanto; a alicyklické poly-epoxidy, ako sú napríklad „EHPE-3150“ dodávaný od Daicel.
Práškové poťahové zmesi určené na použitie podľa tohto vynálezu môžu byť bez pridaných farbiacich činidiel, ale obvykle obsahujú jedno alebo viaceré takéto činidlá (pigmenty alebo farbivá). Príklady pigmentov, ktoré môžu byť použité, sú anorganické pigmenty, ako sú napríklad oxid titaničitý, červené a žlté oxidy železa, chrómové pigmenty a sadze a organické pigmenty, ako sú napríklad, ftalokyanín; azo-zlúčeniny, antrachinón, tioindigo, izodibenzantrón, trifendioxán a chinakridónové pigmenty, kypové farbivá a laky kyslých, zásaditých a žieravých farbív. Namiesto pigmentov alebo aj ako pigmenty môžu byť použité farbivá.
Zmesi podľa tohto vynálezu môžu tiež zahrnovať jedno alebo viaceré nastavovadlá alebo plnivá, ktoré môžu byť použité okrem iného na to, aby pomohli nepriesvitnosti, pričom minimalizujú cenu, alebo všeobecnejšie sú použité ako zried’ovadlá.
Nasledujúce rozsahy by sa mali uviesť pre celkový obsah zložky pigment/plnivo/nastavovadlo v práškovej poťahovej zmesi podľa tohto vynálezu (bez ohľadu na post-primiešané aditíva):
% až 55 % hmotnostných, % až 50 % hmotnostných, % až 50 % hmotnostných, % až 45 % hmotnostných, a 25 % až 45 % hmotnostných.
Z celkového obsahu zložky pigment/plnivo/nastavovadlo bude obsah pigmentu všeobecne <40 % hmotnostných z celkovej zmesi (bez ohľadu na post-primiešané aditíva), ale môže tiež byť použitý podiel až do 45 % alebo dokonca 50 % hmotnostných. Obvykle sa používa obsah pigmentu 25 až 35 % hmotnostných, hoci v prípade tmavých farieb sa nepriehľadnosť môže získať s < 10 % hmotnostnými pigmentu.
Zmesi podľa tohto vynálezu môžu tiež zahrnovať jedno alebo viaceré účinné aditíva, napríklad činidlo podporujúce sypkosť, plastifíkátor, stabilizátor proti UV degradácii alebo anti-splynovacie činidlo, ako sú napríklad benzoín, alebo môžu byť použité dve alebo viaceré takéto aditíva. Nasledujúce rozsahy by sa mali zmieniť pre celkový obsah účinných aditív práškovej poťahovej zmesi podľa tohto vynálezu (bez ohľadu na post-primiešané aditíva):
% až 5 % hmotnostných, % až 3 % hmotnostných, a 1 % až 2 % hmotnostných.
Vo všeobecnosti nebudú farbiace činidlá, plnivá/nastavovadlá a účinné aditíva, ako je opísané, začlenené pomocou post-primiešavania, ale budú začlenené pred extrúziou a/alebo počas extrúzie alebo iných spôsobov homogenizácie.
Po aplikácii práškovej poťahovej zmesi na podklad sa môže uskutočniť konverzia výsledných prichytených častíc na spojitý povlak (ak je to vhodné, vrátane vytvrdenia aplikovanej zmesi) pomocou opracovania teplom a/alebo pomocou žiarivej energie, zvlášť infračerveného žiarenia, ultrafialového žiarenia alebo ožiarením elektrónovým lúčom.
Prášky sa obvykle vytvrdzujú na podklade aplikovaním tepla (spôsob vypaľovania); práškové častice sa tavia a tečú a tvorí sa film. Časy a teploty vytvrdenia sú vzájomne závislé v zhode so zložením prípravku, ktorý sa používa, a môžu sa zmieniť nasledujúce typické rozsahy:
Teplota / °C Čas
280 až 100* 10 s až 40 minút
250 až 150 15 s až 30 minút
220 až 160 5 minút až 20 minút
* Teploty pod 90 °C môžu byť použité pre niektoré živice, zvlášť určité epoxidové živice.
Tento vynález je aplikovateľný v širokom rozsahu používaných hrúbok filmu, typicky od tenkých filmov, napríklad 30 μτη alebo menej až po filmy 50, 100, 150 alebo 200 μτη. Typická minimálna hrúbka filmu je 5 μτη.
Všeobecne platí pre akékoľvek dané práškové poťahové zmesi, že miera výhod získaná použitím postprimiešaného vosku v zhode s týmto vynálezom je závislá od povahy použitého vosku. Konkrétnejšie sa zistilo v zhode s týmto vynálezom, že výsledky v zmysle penetrácie Faradayovej klietky môžu byť zlepšené výberom vosku tak, že sa berie do úvahy miera sklonu základnej zmesi stať sa pozitívne alebo negatívne nabitou v tribonabíjacích podmienkach.
Pri jednom prístupe sa zmes pozostávajúca z jednej časti, ktorou je základná prášková poťahová zmes a ďalšej časti, ktorou je základná prášková poťahová zmes opracovaná s voskom, nabíja tribostaticky a zistilo sa, že základná časť sa stala nabitou prevládajúco v jednom zmysle, kým voskom opracovaná časť sa stala nabitou prevládajúco v opačnom zmysle, čo dovoľuje rozdeliť zmes na základnú časť a voskom opracovanú časť pomocou jej smerovania na dve opačne nabité platne. Zistilo sa, že niektoré zmesi základnej časti a voskom opracovanej časti práškovej poťahovej zmesi sa oddeľujú vo väčšej miere než iné, keď sa pohybujú k opačne nabitým platniam.
Skutočnosť, že základná časť a voskom opracovaná časť práškových poťahových zmesí sú opačne nabité, poskytuje základ na ustanovenie tribo-elektrického radu práškových poťahových zmesí vrátane základných práškových poťahových zmesí s opracovaním voskom a bez neho. Základné práškové poťahové zmesi samotné sú známe ako oddeliteľné, keď sú zmiešané s jednou ďalšou zmesou a ak sú nabité tribostaticky, jedna základná prášková poťahová zmes nadobúda pozitívny náboj, kým druhá nadobúda negatívny náboj, ako je ukázané pomocou tendencie rozdeliť sa na dvoch opačne nabitých platniach. Vo výslednom triboelektrickom rade relatívne polohy základnej a voskom opracovanej práškovej poťahovej zmesi sú také, že každá prášková poťahová zmes berie negatívny náboj v nabitej zmesi s práškovou poťahovou zmesou umiestnenou hneď nad ňou a pozitívny náboj v nabitej zmesi s práškovou poťahovou zmesou umiestnenou hneď pod ňou.
Skutočnosť, že sa niektoré nabité zmesi oddeľujú vo väčšej miere než iné, vedie k očakávaniu, že základná a voskom opracovaná prášková poťahová zmes zaberajúce veľmi oddelené polohy v triboelektrickom rade sa oddeľujú navzájom vo väčšej miere než základná a voskom opracovaná prášková poťahová zmes, ktoré zaberajú susedné polohy v triboelektrickom rade.
Postup na stanovenie triboelektrického radu na účely tohto vynálezu môže zahrnovať nasledujúce kroky:
(i) výber množiny práškových poťahových zmesí na začlenenie do triboelektrického radu, (ii) výber prvých dvoch práškových poťahových zmesí, (iii) zmiešanie dvoch vybraných práškových poťahových zmesí v podstate v rovnakých množstvách, (iv) spôsobenie tribostatického nabíjania zmesi práškových poťahových zmesí pomocou tribostatickej interakcie, čím sa ustanoví rovnováha tribostaticky nabitých stavov, (v) smerovanie tribostaticky nabitej zmesi medzi dve elektricky nabité platne s navzájom opačnými polaritami, (vi) identifikovanie, ktorý z dvoch práškov sa prichytil na elektricky pozitívnu platňu, (vii) také pridelenie polohy týmto dvom práškovým poťahových zmesiam v tribo-elektrickom rade, že prášková poťahová zmes, ktorá sa prichytila na pozitívnu platňu zaberá polohu hneď pod polohou práškovej poťahovej zmesi, ktorá sa prichytila na negatívnu platňu, (viii) opakovanie krokov (ii) až (vii), kým všetky práškové poťahové zmesi nie sú otestované v pároch a nemajú pridelené polohy v triboelektrickom rade.
Kroky (iv) a (v) uvedené skôr sa môžu kombinovať vystreľovaním zmiešaných práškových poťahových zmesí z aplikačnej pištole na prášky vybavenej násypkou fluidnej vrstvy.
V postupe, ktorý zachováva separačné kroky (iv) a (v) uvedené skôr, krok (iv) zahrnuje umiestnenie dvoch práškov do sklenej nádoby, pretrepanie sklenej nádoby počas danej doby, napríklad asi dve minúty, potom ponechanie na 30 sekúnd relaxovať.
Vo výhodnom postupe znova zachovávajúcom separáciu v krokoch (iv) a (v) uvedených skôr, krok (iv) zahrnuje fluidizovanie zmesi a jej ponechanie dosiahnuť jej rovnovážny prirodzený tribostatický náboj.
Keď sa uvedený postup uskutočňuje na množme farebných základných práškových poťahových zmesí, je možná vizuálna identifikácia základných práškových poťahových zmesí. Môžu byť samozrejme zahrnuté čierne práškové poťahové zmesi a biele práškové poťahové zmesi.
Vhodný počet základných práškových poťahových zmesí na stanovenie triboelektrického raduje sedem a viac než sedem poskytne úplnej ší triboelektrický rad. Minimálny počet základných práškových poťahových zmesí pre triboelektrický rad je poriadku päť. Špecifické materiály môžu byť zahrnuté v tomto rade na to, aby indikovali referenčné polohy, hoci takéto materiály nemusia byť zahrnuté v práškových poťahových zmesiach. Vhodným referenčným materiálom je PTFE (polytetrafluóretylén) zaberajúci najnižšiu možnú polohu a polyamid zaberajúci najvyššiu možnú polohu v triboelektrickom rade. Triboelektrický rad by mal zahrnovať najmenej jeden pár základných práškových poťahových zmesí, ktoré keď sa podrobia uvedenému zmiešaniu, nabíjaniu a separačnému postupu, sa oddeľujú medzi nabitými platňami v takej miere, že sa v podstate celý jeden základný prášok prichytí na pozitívnu platňu a v podstate celý druhý základný prášok sa prichytí na negatívnu platňu. Dve takéto základné práškové poťahové zmesi úplne spĺňajú požiadavky na práškové poťahové zmesi, ktoré sa dobre oddeľujú v zmysle triboelektrického pôsobenia. Analogicky bude triboelektrický rad zahrnovať základné práškové poťahové zmesi, ktoré keď sa podrobia uvedenému zmiešaniu, nabíjaniu a separačnému postupu, sa medzi nabitými platňami oddeľujú málo alebo vôbec. Dve práškové poťahové zmesi, ktoré tvoria zmesi, ktoré sa oddeľujú málo alebo vôbec, nespĺňajú požiadavky na práškové poťahové zmesi, ktoré sa dobre oddeľujú v zmysle triboelektrického pôsobenia.
Keď sa dve rôzne zafarbené práškové poťahové zmesi podrobujú uvedenému zmiešaniu, nabíjaniu a separačnému postupu a tieto dve práškové poťahové zmesi úplne spĺňajú požiadavky na práškové poťahové zmesi, ktoré sa dobre oddeľujú v zmysle triboelektrického pôsobenia, výsledok je, že farba práškovej poťahovej zmesi zachytenej na pozitívnu platňu je v podstate rovnaká farba ako farba prvej práškovej poťahovej zmesi, farba práškovej poťahovej zmesi zachytenej na negatívnu platňu je v podstate rovnaká ako farba druhej práškovej poťahovej zmesi. Z toho vyplýva, že subjektívne kvantitatívne vyhodnotenie tribo-elektrického účinku dvoch rôzne zafarbených práškov je možné pomocou vizuálnej prehliadky farieb práškovej poťahovej zmesi na pozitívnej a negatívnej platni vzhľadom na zodpovedajúce farby práškových poťahových zmesí pred tým, ako sú zmiešané.
Objektívne kvantitatívne vyhodnotenie triboelektrického účinku dvoch rôzne zafarbených práškov sa robí pomocou vhodného referenčného farebného spektrofotometra schopného pracovať v zhode s CIE L*a*b* i976 systémom na hodnotenie rozdielov medzi farebnými vzorkami. CIE je skratka Commission International d’Eclairage (Medzinárodná komisia pre osvetlenie).
Vhodným spektrofotometrom je Spectraflash SF600 PFUS CT vyrábaný Datacolor International.
CIE L*a*b* 1976 systém je štandard na definovanie farby v zmysle trojrozmerného systému súradníc a pre pravouhlé súradnice a* je x-súradnicová premenná, b* je y-súradnicová premenná a L* je z-súradnicová premenná. Rozsah L* je 0 do 100 a rozsahy a* a b* sú oba -100 až 100.
Nasledujúce referenčné súradnice sú zahrnuté v CIE L*a*b* 1976 systéme;
Zelená: a* = -100, b* = 0, L* = 50
Červená: a* = 100, b* = 0, L* = 50
Modrá: a* = 0, b* = -100, L* = 50
Žltá: a* = 0, b* = 100, L* = 50
Biela: a* = 0, b*= 0, L* = 100
Čierna: a* = 0, b* = 0, L* = 0
Farebný spektrofotometer pracujúci v zhode s CIE L*a*b* 1976 systémom je schopný vyjadriť separáciu medzi dvoma farebnými pigmentmi ako ΔΕ, kde ΔΕ2 = AL*2 + Aa*2 + Ab*2, kde AL*, Aa* a Ab* sú merané v z, x a y smeroch. Veľkosť ΔΕ je (AL*2 + Aa*2 + Ab*2)172.
Elementárna elektrostatika umožňuje separáciu opačne nabitých častíc tým, že smerujú k opačne nabitým platniam. Negatívne častice sa zbierajú na pozitívnu platňu a naopak. Ak predpokladáme, že existujú niektoré zrejmé rozdiely medzi týmito dvoma typmi častíc, potom tento postup umožňuje kvantifikáciu stupňa separácie medzi dvoma látkami v zmesi, použitím rôzne zafarbených častíc.
Zavedené postupy opisu správania sa pri nabíjaní práškových povlakov používajú sumárne merania, ktoré sú relatívne hrubé pri hodnotení nábojových charakteristík práškov. Ako príklad uvažujme nasledujúce dva prípady:
Prípad A Prípad B
2 častice náboja +3 2 častice náboja +8
2 častice náboja -2 2 častice náboja -7
Celkový sumárny náboj = +2 Celkový sumárny náboj +2
Meranie sumárneho náboja podľa zavedených postupov by bolo neschopné rozlíšiť medzi týmito dvoma prípadmi. Pokiaľ vieme, neexistuje komerčne dostupné zariadenie na kvantifikovanie nábojovej distribúcie v práškových poťahových zmesiach, preto sa musí robiť nepriame merame nábojového správania sa, a toto sa dosiahne v zhode s týmto vynálezom použitím parametra τ, ako je vysvetlené ďalej v tomto dokumente. Stupeň nábojovej separácie v prípade A je podstatne menej než v prípade B, a zistilo sa, že aplikácia τ dovoľuje výber prípadu B skôr než prípadu A ako zmesi schopnej vykazovať vyššiu separáciu.
Kvantifikácia sa najľahšie dosiahne vzhľadom na dve zafarbené práškové poťahové zmesi, medzi ktorými existuje významné ΔΕ. Najprv sa určí hodnota AE(čisté) medzi čistými práškovými poťahovými zmesami. Dve práškové poťahové zmesi sa potom zmiešajú v rovnakých hmotnostných podieloch, tribostaticky sa nabijú a nabitá zmes sa strieka cez práškovú striekaciu pištoľ medzi dvoma opačne nabitými platňami, čo vedie k istému stupňu separácie týchto dvoch práškových poťahových zmesí na týchto dvoch nabitých platniach podľa relatívnych nábojov získaných dvoma práškovými poťahovými zmesami. Tribostatické nabíjanie výhodne zahrnuje fluidizovanie zmesi a jej ponechanie dosiahnuť rovnováhu prirodzeného tribostatického náboja. Po vhodnom spracovaní, napríklad vypálením, čo spôsobí, že sa prášková poťahová zmes fixuje na tieto dve platne, sa hodnota AE(zmiešané) určí medzi práškovými poťahovými zmesami na týchto dvoch platniach.
V zhode s týmto vynálezom bol vyvinutý parameter τ ako praktický nástroj na vyhodnotenie triboelektrického účinku dvoch rôzne zafarbených práškov použitím parametra ΔΕ. Parameter τ je definovaný ako τ = = AE(zmiešané)/AE(čisté). AE(čisté) označuje hodnotu pre ΔΕ medzi dvoma čistými práškami. Určenie AE(zmiešané) zahrnuje zmiešanie daných dvoch práškov v asi rovnakých hmotnostných podieloch, nabíjanie výslednej zmesi pomocou tribostatickej interakcie, aby sa ustanovila rovnováha tribostaticky nabitých stavov, výhodne pomocou fluidizovania a spôsobenie toho, že sa zmes oddeľuje pomocou striekania striekacou pištoľou na prášky bez aplikovania napätia na dve opačne nabité platne, AE(zmiešané) je hodnota ΔΕ medzi „separovanou“ zmesou rozdelenou na opačne nabité platne.
Zistilo sa, že použitie informácie o farbe dovoľuje praktickú kvantifikáciu miery, v ktorej sa tribostaticky nabité práškové častice oddeľujú a že výsledky merania farby majú praktickú hodnotu pri výbere vysokorozdeľujúcich sa práškových zmesí.
V súlade s týmto vynálezom sú práškové poťahové zmesi charakterizované pomocou faktora τ triboelektrickej interakcie, medzi zmesami začleňujúcimi vosk a rovnakými zmesami bez vosku, >0,25, >0,3, >0,4, >0,5, >0,6, >0,7 alebo >0,8, hodnota τ je daná pomocou vzťahu τ = AE(zmiešané zmesi)/AE(čisté zmesi), kde
ΔΕ = (AL*2 + Aa*2 + Ab*2)172 pričom L*, a* a b* sú z, y a x- sú súradnicové premenné podľa CIE L*a*b*1976 systému definície farieb, AE(čisté zmesi) sa určuje pomocou spektrofotometrického merania farby a AE(zmiešané zmesi) sa určuje pomocou zmiešania týchto dvoch zmesí v rovnakých hmotnostných podieloch, nabíjania výslednej zmesi pomocou tribostatickej interakcie, aby sa ustanovila rovnováha tribostaticky nabitých stavov, nasmerovania nabitej zmesi na dve opačne nabité platne, čo vedie k separácii zmesi na dve platne, a potom určením ΔΕ, pomocou spektrofotometrického merania farby, medzi zmesami aplikovanými na dve platne, jedna alebo obe zodpovedajúce počiatočné čisté zmesi sa farbia, ak je to vhodné na zvýšenie ΔΕ medzi nimi na uľahčenie určenia AE(čisté zmesi) a AE(zmiešané zmesi).
Pomer τ - AE(zmiešané)/AE(čisté) sa priradí zmesi dvoch práškov. Ak sa dosiahla úplná separácia práškovej poťahovej zmesi medzi dve platne, potom AE(zmiešané) by malo byť rovnaké ako AE(čisté) a pomer τ by mal mať hodnotu 1, pravdepodobne sa poskytne rovnaký výsledok ako pri subjektívnej vizuálnej prehliadke týchto dvoch platní. Ak sa z druhej strany nedosiahla žiadna separácia práškových poťahových zmesí medzi dve platne, tieto dve platne by mali mať v podstate rovnakú farbu a AE(zmiešané) by malo byť v podstate nula, čo vedie k pomeru τ = 0, čo môže byť určené pomocou vizuálnej prehliadky týchto dvoch platní. Je samozrejmé, že pomer τ dosahuje hodnotu medzi 0 a 1, vrátane oboch hraníc, podľa hodnoty AE(zmiešané) medzi práškovými poťahovými zmesami zachytenými na platne vo vzťahu k ΔΕ medzi čistými práškovými poťahovými zmesami.
Modifikovaná forma uvedeného postupu sa aplikuje v prípade dvoch zafarbených poťahových zmesí, medzi ktorými nie je významná hodnota ΔΕ a tiež v prípade dvoch bielych práškov. Modifikácia zahrnuje pridanie prvého farbiva k jednému prášku, a ak je to vhodné na poskytnutie zlepšeného ΔΕ, pridanie druhého farbiva k druhej práškovej poťahovej zmesi, pridané farbivá sú také, že nemajú vplyv na relatívne náboje získané práškovými poťahovými zmesami. Farbivá sa teda vyberajú tak, aby mali významné ΔΕ a pokračuje zvyšok postupu uvedeného skôr, aby sa získalo ΔΕ pre zmes dvoch práškových poťahových zmesí. Po pridaní farbív by sa každá farbená prášková poťahová zmes mala kontrolovať vo vzťahu k triboelektrickému radu, aby bola istota, že pridanie farbiva nespôsobuje zmenu polohy práškovej poťahovej zmesi v triboelektrickom rade.
Farbivá môžu tiež byť použité na určenie triboelektrického účinku dvoch bielych práškových poťahových zmesí s kontrolou, ako je uvedené, že pridanie farbiva nespôsobí zmenu polohy niektorej práškovej poťahovej zmesi v triboelektrickom rade.
Predpokladá sa, že hodnota ΔΕ, keď sa používa pri výpočte, poskytuje dostatočne presné výsledky na praktické účely, hoci by sa očakávalo, že použitie AL*, Aa* a Ab* poskytne presnejšie určenie.
Zistilo sa, že hodnota ΔΕ = 2 je dostatočne veľká, aby poskytla uspokojivo reprodukovateľné výsledky pri určovaní τ.
Zistilo sa, že hodnoty τ väčšie než 0,25, spôsobujú zlepšenú penetráciu zmesi práškových poťahových zmesí v porovnaní s penetráciou zodpovedajúcich práškov do neprístupných miest, hodnota τ väčšia než 0,5 je výhodná, a hodnota τ väčšia než 0,6 je zvlášť výhodná. Všeobecnejšie hodnota τ môže byť ä),3, >0,4, > 0,5, >0,6, >0,7 alebo >0,8.
V prípade bielych práškových poťahových zmesí alebo zafarbených práškových poťahových zmesí, ktoré nevykazujú veľké rozdiely v ΔΕ, triboelektrický účinok môže byť kvantifikovaný, alternatívne alebo ďalej, pomocou začlenenia malých množstiev dvoch zlúčenín ťažkých kovov do zodpovedajúcich práškových poťahových zmesí a meraním relatívnych množstiev zlúčenín ťažkých kovov v práškových poťahových zmesiach po zmiešaní a separácii na opačne nabitých platniach. Meranie by mohlo byť pomocou rôntgenovej fluorescenčnej spektroskopie alebo rôntgenovej hmotnostnej analýzy použitím skenujúceho elektrónového mikroskopu.
Pre zmes bielej základnej práškovej poťahovej zmesi a bielej práškovej poťahovej zmesi opracovanej voskom sa farbivo pridáva do voskom pokrytej časti, teda pred tým, ako sa tieto dve časti zmiešajú, ako prostriedok na umožnenie určenia τ pre zmiešanú základnú časť a voskom opracovanú časť práškovej poťahovej zmesi. Vyberá sa červené farbivo, pridá sa do masy základnej práškovej poťahovej zmesi a základná prášková poťahová zmes bez farbiva a základná prášková poťahová zmes s farbivom sa porovnajú v zhode s CIE L*a*b* i976 systémom na určenie AE(čisté). Pretože červená má súradnice L* = 50, a* = 100, b* = 0 v CIE L*a*b*, 1976 systéme, AE(čisté) = Aa*(čisté) za predpokladu, že Ab a AL sú nula. Isté množstvo základnej práškovej poťahovej zmesi s farbivom sa potom opracuje so špecifickým množstvom vybraného vosku, základná prášková poťahová zmes s farbivom s voskom a základná prášková poťahová zmes sa spolu zmiešajú, tribostaticky sa nabijú, oddelia sa na pozitívnej a negatívnej platni a odmeria sa Aa*(zmiešané), čím sa poskytne x(zmiešané) = Aa*(zmiešané)/Aa*(čisté).
Červené farbivo môže byť nahradené zeleným farbivom, v tomto prípade pri uvedenom postupe, τ = Aa* (zmiešané)/Aa*(čisté), pretože zelená má súradnice L* = 50, a* = -100, b* = 0 a znova ΔΕ = Aa* za predpokladu, že Ab a AL sú nula.
Farbivá sa môžu tiež použiť so zafarbenými práškovými poťahovými zmesami, aby sa určilo τ pre základnú časť a voskom opracovanú časť zmesi týchto práškových poťahových zmesí.
Množstvo potrebného farbiva, teda množstvo potrebné na dosiahnutie ΔΕ >2, bude všeobecne <0,4 % hmotnostného, hoci obvykle bude dostatočné menšie množstvo, napríklad asi 0,1 % hmotnostné ho.
Keď je určený triboelektrický rad, ako je opísané, potom sa urobí zodpovedajúce stanovenie polohy v rade pre práškové poťahové zmesi aktuálne použité na danú aplikáciu (čo môže byť biely alebo zafarbený prášok), ďalej v tomto dokumente „prášok koncového použitia“.
V praxi podľa tohto vynálezu je vosk vybraný na základe informácie poskytnutej pomocou triboelektrického radu tak, aby sa poskytla základná poťahová zmes s práškom koncového použitia a voskom opracovaná poťahová zmes s práškom koncového použitia, ktoré sú oddelené v triboelektrickom rade (buď v pozitívnom, alebo negatívnom smere) a výhodne základná poťahová zmes s práškom koncového použitia a voskom opracovaná poťahová zmes s práškom koncového použitia sú široko oddelené v triboelektrickom rade.
Výhodne je separácia medzi základnou poťahovou zmesou s práškom koncového použitia a voskom opracovanou poťahovou zmesou s práškom koncového použitia hodnotená pomocou uvedeného spôsobu použitím CIE L*a*b*i976 systému poskytuje τ viac než 0,5 a výhodne viac než 0,6.
Poloha ktorejkoľvek danej práškovej poťahovej zmesi v triboelektrickom rade môže v princípe byť ovplyvnená početnými premennými vrátane:
(a) povaha a množstvo farbiaceho činidla (pigment alebo farbivo);
(b) povaha a množstvo plniva/nastavovadla;
(c) povaha a množstvo post-primiešaného aditíva;
(d) použitie tribo-zlepšujúceho aditíva známeho z konvenčných tribostatických aplikácií na zlepšenie tribostatického účinku, ako sú napríklad aminoalkohol alebo terciámy amín alebo iné vhodné pred extrúzne aditíva.
Účinok zmeny niektorej z uvedených premenných môže byť určený pomocou rutinných experimentov.
Nasledujúce príklady ilustrujú princípy a prax tohto vynálezu. Prípravky použité na výrobu zmesí použitých v príkladoch sú uvedené v tabuľkách za príkladmi uskutočnenia.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Na obr. 1 je znázornené meracie polohy v mikrovlnkovej dutine.
Na obr. 2 je znázornený účinok farbiva na triboelektrickú polohu bieleho hybridu.
Na obr. 3 sú znázornené rozdiely v tribonabíjani medzi dvoma zafarbenými vzorkami.
Obr. 4 ukazuje perspektívny pohľad rohového testovacieho kusa.
Na obr. 5 je znázornené ustálenie testovaného kusu v prirodzenom ťažisku v aplikačnej komore.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Polyester/Epoxid biely hybrid - Potiahnutie vnútra mikrovlnovej piecky (MWOC) Production Line
Vyrobili sa dva prášky, prášok SI A a prášok SI B. Zložky na extrúziu (vždy rovnaký štandardný systém, opísaný ako zmes SI v tabuľkách z príkladmi uskutočnenia) sa navážili, za sucha sa zmiešali v miešači a extrudovali sa v dvojzávitnicovom extrudéri práškových povlakov.
Extrudát vytvorený z prášku S1A sa nahrubo rozdrobil, čím sa vytvorili zlomky, ktoré sa potom mikronizovali v nárazovom mlyne (Hosakawa ACM40) s pridaním:
Oxid hlinitý 0,06 % hmotnostného
Extrudát vytvorený z prášku S1B sa nahrubo rozdrobil, čím sa vytvorili zlomky. Tieto sa zmiešali v 30-minútovej operácii omieľania v bubne s:
zmes hydroxid hlinitý : oxid hlinitý (55 : 45 hmotnostné)* 0,5 % hmotnostného
PTFE-modifikovaný polyetylénový vosk TF1725 (Lubrizol) 0,07 % hmotnostného * Táto zmes sa predpripravila v operácii strihového zmiešania, pričom sa obe zložky dávkujú oddelene do zmiešavacej nádoby a zmiešajú sa použitím 3 x 1-minúta zmiešavania pri 1-minútových prestávkach.
Výsledná zmes sa potom mikronizovala v nárazovom mlyne (Hosakawa ACM40), čím sa vytvoril prášok S1B.
Distribúcia veľkosti častíc práškov po mikronizačnej operácii bola:
d(v)99 130 μπϊ d(v)5o 45 pm %<10pm 7% % <5 pm 2,5 %
Hotové prášky SI A a S1B sa potom testovali na poťahovej linke, pri poťahovaní vnútra mikrovlnovej pece. Linka používa 6 robotizovaných striekacích pištolí pre vnútro pece a 6 recipročných pištolí pre predné časti (všetko typu Gema PGC2). Mikrovlnové vnútorné skelety sa zavesili v stĺpcoch po 3 (označované tu ako horný, stredný a spodný vnútorný skelet).
Najprv sa štandardný práškový prípravok pomletý s oxidom hlinitým (Prášok SI A) naplnil do systému a striekacie pištole sa nastavili tak, aby na povlakoch vnútra, nebol viditeľný holý kov na ktorejkoľvek vnútornej ploche. To nútilo nastaviť na riadení atomizujúceho vzduchu tlak 0,2 MPa (2 bar). Merania aplikovanej hrúbky filmu sa robili v siedmich definovaných miestach každého vnútra piecky, ako je uvedené v bočnom pohľade (obrázok 1).
Prášok SI A sa potom zo systému úplne vyčistil.
Prášok pomletý s voskom (prášok S1B podľa tohto vynálezu) sa potom nadávkoval do systému a pištole sa znova nastavili tak, aby sa dosiahlo také pokrytie, že sa neodhaľuje holý kov. To vyžadovalo nižšie nastavenie riadenia atomizujúceho vzduchu na tlak 0,14 MPa (1,4 bar), v porovnaní s práškom S1A. Meranie hrúbky filmu vnútra sa robilo v rovnakých siedmich definovaných polohách dutín.
Výsledky sa porovnávali v zmysle strednej hrúbky filmu zo siedmich meraní a štandardnej odchýlky pre tieto merania. Tieto výsledky sú uvedené v tabuľke 1.
Tabuľka 1
Priemerná hrúbka filmu/štandardná odchýlka (pm) na vnútro mikrovlnovej piecky (MWOC).
Prášok priem/ MWOC JIG poloha
Horný (pm) Stredný (pm) Spodný (pm)
Priem. štd. odch. Priem. štd. odch. Priem. štd. odch. Tlak vzduchu
S1A 125,0 28,6 101,6 27,4 97,1 32,3 0,2 MPa
S1B 67,7 15,2 79,2 26,4 63,4 20,7 0,14 MPa
Zistilo sa, že celková požiadavka na prášok na dosiahnutie prijateľného pokrytia použitím prášku S1B podľa tohto vynálezu bola o 35 % menšia než pre porovnávací prášok SI A.
Príklad 2
Účinok rôznych voskov na triboelektrický rad
Analogicky k spôsobu opísanému v príklade 1 sa vyrobil rad práškov z prípravkov TI až T9, ako sú uvedené v tabuľkách, a tiež sa zobralo isté množstvo prášku SI A. Aby sa ustanovil triboelektrický referenčný rad, sa testovalo výsledných desať práškov po pároch tak, že sa každý prášok testoval oproti každému prášku.
Pre každý test sa odvážilo 10 g z oboch práškov a umiestnili sa do sklenej nádoby. Nádoba sa uzavrela viečkom a pretrepávala sa dôkladne počas dvoch minút, aby sa prášky zmiešali. Po 30-sekundovej dobe relaxácie sa viečko odstránilo a výsledná zmes sa striekala na dva nabité panely. Panely boli oddelené od uzemnenia tým, že stáli na izolačných podložkách. Na každý panel sa aplikovalo napätie pomocou Brandenburgovho generátora vysokého napätia +20 kV na jeden, -20 kV na druhý, pri nastavení prúdu na minimálnu hodnotu, aby sa udržalo toto napätie. Sklená nádoba sa držala svojím otvoreným koncom smerom k panelom a do nádoby sa striekal jemne stlačený vzduch, takže bol prášok emitovaný z nádoby smerom k panelom v riadenom prúde.
Pre každú aplikovanú práškovú zmes sa pozitívny a negatívny panel preskúmali, čím sa určilo, (a) či nastala nejaká separácia zložiek zmesi pri aplikácii, a (b) v prípadoch, kde segregácia nastala, ktorý prášok sa zachytil prevládajúco na pozitívny panel, a ktorý prášok sa zachytil prevládajúco na negatívny panel. Z týchto pozorovaní párov bolo možné uzavrieť, že vo všetkých prípadoch boli rozdiely v zmesi na každom paneli, a že prášok zachytený viac na pozitívny panel bol nižšie v triboelektrickom rade (negatívnejší), kým prášok zachytený viac na negatívny panel bol vyššie v triboelektrickom rade (pozitívnejší). Pomocou série takýchto pozorovaní, bolo možné zostaviť triboelektrický referenčný rad uvedený v tabuľke 2.
Tabuľka 2
Poloha nemodifikovaných práškov v relatívnom triboelektrickom rade
Kód prášku Detail
TI Čierny hybrid
T2 Červený hybrid
T3 Zelený polyester/Primid
T4 Modrý hybrid
T5 Čierny hybrid
T6 Zelený hybrid
T7 Biely hybrid 2
S1A Biely hybrid
T8 Hnedý hybrid
T9 Žltý hybrid
Je možné vidieť, že prášok S1A, ktorým je zmes SI s oxidom hlinitým ako jediným post-primiešaným 5 aditívom, leží blízko spodnej časti tohto radu.
Zmes SI sa potom modifikovala podľa tohto vynálezu, pomocou začlenenia post-primiešaného voskového aditíva, čím sa vytvorilo šesť ďalších práškov, ako je uvedené v tabuľke 3. Vo všetkých prípadoch sa špecifikované voskové aditívum použilo v spojení so zmesou 55 % : 45 % hmotnostných hydroxidu hlinitého a oxidu hlinitého.
Tabuľka 3
Post-extrúzne aditíva mikronizované na zmes SI
Kód prášku Anorganické aditívum Vosk
S1B 0,5 % zmesi 55:45 hydroxidu hlinitého a oxidu hlinitého 0,07 % PTFE-modifikovaného PE vosku TF1725 (Lubrizol))
S1C 0,07 % PTFE-modifikovaného PE vosku TF1700 (Lubrizol)
S1D 0,07 % čistý Polyetylénový vosk PE 1500F (Lubrizol)
S1E 0,07 % čistý PTFE vosk TF1790 (Lubrizol)
S1F 0,07 % polyamidový vosk A1601 (Lubrizol)
S1G 0,07 % polyamidový vosk HM 1666 (Lubrizol)
Analogicky k postupu opísanému skôr sa zostavil nový triboelektrický rad použitím týchto modifikova15 ných práškov. Vidno, že poloha zmesi SI v rade sa mení významne podľa povahy voskového aditíva začleneného počas mletia, ako je uvedené v tabuľke 4.
Tabuľka 4
Triboelektrický rad začleňujúci modifikované zmesi SI (Prášky S1B až S1G)
Kód Prášku (S1B)/(S1C) Detail(Sl/TF1725) (S1/TF1780)
TI Čierny hybrid
T2 Červený hybrid
T3 Zelený polyester/Primid
T4 Modrý hybrid
T5 Čierny hybrid
S1D/S1E (S1/TF1790) (S1/PE1500F)
T6 Zelený hybrid
(T7)/(SlF)/(SlA)/( S1G) (Biely hybrid 2) (S1/A1601) (S1/A12O3) (S1/HM1666)
T8 Hnedý hybrid
T9 Žltý hybrid
Pomocou tejto techniky nebolo možné rozlíšiť medzi bielymi práškami, ak boli v rade navzájom susedné, teda v tabuľke sa tieto javia spolu ako jedna skupina. Začlenenie voskov posunulo polohu SI bielych hybridových práškov v triboelektrickom rade navzájom k zafarbeným práškom, ale na rozlíšenie medzi jednotlivými bielymi práškami sa vyžadovali rôzne techniky, ako je ilustrované v príklade 3 uvedenom.
Príklad 3
Rozlíšenie medzi bielymi práškami
V rade práškov z príkladu 2 boli dva nemodifikované biele hybridné prípravky, T7 a SI A. Biely hybrid 2 (T7) bol prerobený identickým spôsobom, ale s výnimkou, že sa začlenilo 0,3 % hmotnostného komerčného červeného farbiva (Savinyl Red, ex. Clariant) predextrúziou. Tento nový prášok bol označený T10.
V triboelektrickom rade ustanovenom tak, ako je opísané v príklade 2, bol T7 umiestnený medzi T6 (zelený hybrid) a T8 (hnedý hybrid).
Podľa rovnakého postupu ako v príklade 2 sa uskutočnilo tribostatické testovanie medzi T6/T10 a T8/T10.
Zistilo sa, že začlenenie nízkej hladiny červeného farbiva nemá žiaden účinok na triboelektrickú polohu. T10 bol umiestnený pod T6 a nad T8, v presne rovnakej polohe ako pôvodný prípravok T7, ako je ilustrované na obrázku 2.
Potom sa vyrobila zelená verzia zmesi SI (biely hybrid 1) pomocou začlenenia 0,4 % hmotnostného komerčne dostupného farbiva (Savinyl Green, ex. Clariant) do pred-extrúznej zmesi. Bola označená ako zmes S2 a prípravok je opísaný v tabuľkách za príkladmi uskutočnenia.
Farba T10 sa porovnávala spektrofotometricky s jej bielym náprotivkom, T7. Toto zahrnovalo určenie CIE L*a*b* |976 koordinát podľa merania pomocou Datacolor systému správy farieb.
Parametre použité pre všetky merania v tomto príklade boli: Illuminant D65; Observer 100, Geometry d/8°. Tieto pojmy budú chápať všetci zaoberajúci sa meraním farby, napríklad v textilnom priemysle a priemysle povlakov.
Postup vyvinutý v zhode s týmto vynálezom na určenie τ je taký, ako je uvedené neskôr. Postup je aplikovateľný všeobecne v praxi tohto vynálezu a nie je obmedzený na špecifické zmesi opísané v tomto dokumente.
- Pripraví sa základný prípravok ako zlomková forma (vzorka A).
- Pripraví sa základný prípravok vrátane malého množstva farbiva, ale inak identický ako prípravok vzorka A (vzorka B).
- Mikronizuje sa vzorka A a B nezávisle, čím sa vytvoria práškové poťahové vzorky A’ a B’.
- Pripraví sa zmes 50 : 50 A’ a B’ a fluidizuje sa/strieka na nabité platne, aby sa zabezpečilo to, že nedochádza k separácii v dôsledku začlenenia farbiva (t. j. rovnaké farby na pozitívnej aj negatívnej platni, alebo v τ zmysle, τΑ·-Β’ = θ)·
- Zmieša sa PTFE-modifikovaný vosk do zlomkov A pri 0,2 % a mikronizuje sa, čím sa vyrobí prášok C’ (0,2 % pretože tento prášok bude následne zmiešaný 50 : 50 s ďalším práškom, čím poskytne sa 0,1 % vosku v hotovom prášku).
- Namieša sa prášok C’ (voskom opracovaný, nefarbený) s B’ (neopracovaný voskom, farbený) v 50 : 50 hmotnostnom pomere.
- Uskutoční sa test fluidizácia/striekanie použitím zmesi C’-B’ a určí sa, či existuje nejaké prednostné zachytenie na nabité platne. Akékoľvek farebné rozdiely týkajúce sa čistej farby B’ (farbené) a C’ (nefarbené) umožnia výpočet τ, v zhode so vzťahom daným skôr v tomto dokumente.
Krok fluidizovania/striekania skôr uvedeného postupuje nasledujúci:
Zmesi sa nabijú vo fluidnej vrstve (1TW Gema Volstatic, fluidizácia vzduchom tlaku 0,1 MPa (1 bar)) a nechajú sa fluidizovať počas 30 minút. Prášok sa potom aplikuje striekaním použitím 1TW Gema Volstatic koránovej aplikačnej pištole s napätím na pištoli nula (nastavenie pištole: tlak fluidizačného vzduchu 0,1 MPa (1,0 bar), dopravný vzduch 60 kPa (0,6 bar), dodatkový vzduch 3,5 m3/hodina, jednobodová koránová ihla s napätím nula voltov, usmerňovacia dýza). Hmla striekaného prášku sa smeruje k dvom panelom, jeden je držaný na -20 kV a ďalší je držaný na +20 kV. Napätie panelu sa napájalo pomocou dvoch Brandenburg Alpha 111 vysoko napäťových zdrojových jednotiek s prúdom nastaveným na minimálnu hodnotu, aby sa udržalo toto napätie. Po aplikácii hmly prášku na panely počas 10 sekúnd sa striekanie zastavilo, napätia sa z panelov odstránili, a pokryté panely sa vypálili (10 minút pri 180 °C), aby sa zafixoval prášok aplikovaný na panely na následnú prehliadku a analýzu.
Faktor triboelektrickej interakcie definovaný v tomto dokumente sa potom určil pre zmesi tak, ako je opísané, pomocou merania farebných rozdielov medzi práškami zachytenými z každej zmesi na dva opačne nabité panely. Pretože uvažované zmeny boli len v červenej alebo zelenej farbe, Aa = AE a teda bolo použité len Aa.
Pretože prášky sa testovali v pároch pri určení stupňa separácie medzi pozitívny a negatívny panel, najprv sa merali rozdiely medzi čistými farbami, aby sa ustanovilo maximum ako základná línia. Tieto hodnoty sú uvedené v tabuľke 5, a predstavujú τ 1,0,
Tabuľka 5
Farebné rozdiely medzi čistou červenou alebo zelenou a bielou
Prášok 1 Prášok 2 Farebný rozdiel Aa
SI A (biely hybrid, A12O3) S2 (zelená SI) 25,1
T7 (biely hybrid 2, SiO2) T10 (červená T7) 27,7
Tento koncept je zobrazený na obrázku 3.
S odkazom na tieto farebné rozdiely bolo potom možné pre všetky budúce testy ukázať τ hodnotu pre práškovú zmes pomocou merania Aa a vyjadriť ho ako pomer maximálneho Aa z tabuľky 5. Ak sú dva prášky úplne oddelené v triboelektrickom rade, mala by byť čistá farba na oboch paneloch, takže Aa(max) = = Aa(merané). Keďže τ = Aa (merané)/(Aa(max), znamená to τ = 1,0. Ak nebolo žiadne rozdelenie, prášky sa aplikovali rovnako na oba pozitívne aj negatívne panely. Aa by bolo 0, a Aa(max)/Aa(merané) = 0, preto τ = =0.
Testovali sa viaceré páry práškov a výsledky v zmysle τ z porovnania pozitívneho a negatívneho panelu sú uvedené v tabuľke 6.
Tabuľka 6
Hodnoty τ pre biele práškové zmesi
Všetky výsledky používali negatívny panel ako štandard.
Prášok 1 Prášok 2 Aa τ
Sl+amidový vosk Ceridust 3910 post-primiešaný T10 21,9 0,79
S1A S2+TF1780 PTFE vosk 15,9 0,63
T7 S2+A1601 amidový vosk 16,5 0,66
T10 S1B (S1+TF1725 PTFE vosk) 17,9 0,65
Na základe vizuálneho pozorovania povlakov zachytených z práškových zmesí na pozitívny a negatívny 20 panel, ako je vysvetlené v tomto dokumente, bolo možné, aby sa ustanovil triboelektrický rad pre rôzne biele hybridy, ako je uvedené v tabuľke 7.
Tabuľka 7
Triboelektrický rad bielych hybridov
S1B SI +TF1725 PTFE vosk
S1C SI +TF1780 PTFE vosk
S1D SI +PE 1500F PE vosk +
S1F SI + A1601 amidový vosk
T7 Biely hybrid 2 (bez vosku)
S1A SI bez vosku
S1G SI + HM 1666 amidový vosk
Takto sa dokázalo, že sa do triboelektrického radu môžu usporiadať nie len zafarbené prášky, ale tiež biele prášky. Navyše, sila účinku určitého vosku na triboelektrické vlastnosti bieleho prášku sa môže vyjadriť v zmysle τ hodnoty pre rovnaké základné prášky s prídavkom vosku a bez neho.
Príklad 4
Účinok vosku v spojení s post-primiešaným anorganickým aditívom
Práškové poťahové zmesi VI až V3 (uvedené v tabuľkách) boli vyrobené na vážením, zmiešaním za sucha a extrudovaním v dvojzávitnicovom extrudéri s teplotou valca 110 °C. Výsledný extrudát sa ochladil a nahrubo sa rozomlel, čím sa vytvorili malé zlomky, a zmiešal sa s rôznymi post-primiešavanými aditívami, ako je uvedené v tabuľkách a sumarizované neskôr:
Zmes Post-primiešané aditívum
VI Tavený oxid kremičitý
V2 Zmes hydroxid hlinitý/oxid hlinitý
V3 zmes vosk + zmes hydroxid hlinitý/oxid hlinitý
Zmesi zlomky/aditíva boli mikronizované použitím Alpine 100 UPZ nárazového mlyna a prešli cez sito s otvormi 150 μτη, čím sa poskytla nasledujúca distribúcia veľkosti častíc:
d(v)99 130 μτη d(V)5o 55 gm %<10/tm 7% % <5 μτη 2,5 %
Každý prášok sa testoval použitím štandardného setu podmienok, striekaním sa naniesol na testované kusy, ako je uvedené na obrázku 4 použitím ITW Gema Volstatic koránovej aplikačnej pištole, použitím postupu načrtnutého neskôr, aby sa zabezpečilo konzistentné aplikovanie práškových povlakov.
Obrázok 4 ukazuje perspektívny pohľad rohového testovacieho kusa použitého v príklade 4. Každý testovací kus tvoria tri ploché sekcie s navzájom pravými uhlami.
V každom teste sa rohový kus, ako je uvedené na obrázku 4, zavesil v aplikačnej komore cez otvor ukázaný na vrchu tohto kusa. Rohový kus sa ponechal upokojiť sa v svojom prirodzenom ťažisku, ako je uvedené na obrázku 5, ktorý ukazuje usporiadanie testu vo forme diagramu.
Pištoľ na aplikovanie práškového povlaku sa upevnila do takej polohy, že pištoľ bola namierená priamo na kút testovacieho kusa, so vzdialenosťou špičky pištole od kúta 30 cm. Panel sa nastriekal (nastavenie pištole: íluidizačný vzduch 0,1 MPa (1,0 bar), dopravný vzduch 60 kPa (0,6 bar), dodatkový vzduch 3,5 m3/hodina, jedna koránová ihlová kónická usmerňovacia dýza pri 50 kV). Zaznamenávala sa hmotnosť nastriekaného panelu a porovnávála sa s nenastriekanou hmotnosťou panelu. Uskutočnila sa séria aplikačných skúšok pre každú práškovú poťahovú zmes, kým sa nedosiahla aplikovaná hmotnosť 4,0 gramy práškového povlaku. Výsledný nastriekaný testovací kus sa potom vypálil, čím sa poskytol vytvrdený film (vypálenie za podmienok: 10 minút pri 180 °C), a uložil sa pre ďalšiu prehliadku.
Pre každý nastriekaný testovací kus na stupeň penetrácie zmesi do rohovej oblasti vyhodnotil vizuálne.
Aby sa odstránila subjektívna povaha individuálneho vizuálneho vyhodnotenia penetrácie, šesť ľudí samostatne hodnotilo nastriekaný testovací kus a usporiadali penetráciu od najlepšej po najhoršiu, čo viedlo k celkovému vyhodnoteniu:
Najlepšie <-------------------- ------> Najhoršie
V3 | V2 1 VI
Existujú veľmi významné rozdiely v účinku týchto troch zmesí. Najhoršia vzorka zmesi VI bola nenastriekaná na priemernú vzdialenosť 1 cm všetkých strán kúta. Najlepšia V3 (začleňujúca aj vosk aj zmes hydroxid hlinitý/oxid hlinitý ako post-primiešané aditíva) bola úplne pokrytá po celom povrchu.
Príklad 5
Účinok distribúcie veľkosti častíc
Vyrobila sa zmes SI primiešavaním zložiek za sucha v strihovom mixéri, extrudovaním v dvojzávitnicovom extrudéri pri 110 °C, a ochladením a mletím výsledného extrudátu na hrubo, čím sa vytvoria zlomky. Výsledné zlomky sa rozdelili pred mikronizovaním na tri časti. Ku každej sa pridali zmes hydroxid hlinitý : oxid hlinitý (55 : 45)* 0,5 %
PTFE-modifíkovaný polyetylénový vosk TF1725 (Lubrizol) 0,07 %
Zlomky sa mikronizovali v Alpine 100 UPZ nárazovom mlyne, použitím rôznych nastavení, čím sa vytvorili tri prášky s rôznou distribúciou veľkosti častíc - Prášky SI H, SlIaSIJ. Distribúcie veľkosti častíc boli také, ako je upresnené v tabuľke 8.
Tabuľka 8
Prášok d( v >99 Mm D(vi50 μτη % <10 u % <5u
S1H 105,6 33,1 10,2 3,6
S1I 68,9 26,6 12,7 4,3
S1J 57,8 20,8 16,7 6,1
Prášky sa všetky testovali rovnakým spôsobom. Prášok bol umiestnený vo fluidnej vrstve pri tlaku vzduchu 0,1 MPa (1,0 bar) a striekal sa na vnútro mikrovlnovej pece z pištole (Gema PG C2) kolmo na otvor pištole, pri vzdialenosti 10 cm od prednej strany.
Nastavenie pištole bolo:
Dopravný vzduch 0,1 MPa (1 bar)
Dodatkový vzduch 3 m3/hodina
Oplachovací vzduch 2 m3/hodina
Tieto nastavenia poskytli výstup práškov 150 až 170 g/minútu.
Výsledky boli vypočítané dvoma spôsobmi. Hrúbky filmu boli merané v polohách uvedených v príklade 1 a štandardné odchýlky merania sa vypočítali pre každý prášok. Vypočítal sa tiež pomer hrúbky práškového povlaku otočného taniera mikrovlnovej pece k hrúbke zadného kúta. Ideálne by mali byť v pomere 50 : 50. Výsledky pre tri prášky sú dané v tabuľke 9.
Tabuľka 9
Uniformita práškov vs. veľkosť častíc
Prášok Štandardná odchýlka (um) Pomer otočný tanier : kút
S1H 31,2 66,0 : 34,0
S1I 32,1 67,6 : 32,4
S1J 35,1 68,2 : 31,8
Existuje malý, ale významný efekt veľkosti častíc, pričom najhrubší prášok (S1H) vykazuje najlepšiu účinnosť.
Príklad 6
Pridanie dvoch protiľahlých voskov do rovnakých práškov
Zobrali sa vzorky z práškov S1B a S1G z príkladu 2 (zmes SI s nasledujúcimi post-primiešanými aditívami)
Prášok S1B
Zmes hydroxid hlinitý : oxid hlinitý (55 : 45)* 0,5 %
PTFE-modifikovaný polyetylénový vosk TF1725 (Lubrizol) 0,07 %
Prášok S1G
Zmes hydroxid hlinitý : oxid hlinitý (55 : 45)* 0,5 %
Polyamidový vosk HM 1666 (Lubrizol) 0,07 % *pripravené, ako je opísané v príklade 1.
V dôsledku použitia rôznych voskov boli prášky SIBaSIGna opačných koncoch triboelektrického radu ustanoveného v príklade 2. Tieto dva prášky, z ktorých každý obsahoval iný vosk, boli zmiešané spolu v pomere 50 : 50, čím sa vytvoril prášok SI K.
Potom sa pripravil prášok SÍL, ktorý mal rovnaké zloženie ako S1K, pomocou začlenenia oboch voskov (a zmesi hydroxid hlinitý/oxid hlinitý) s hrubo mletými zlomkami Zmesi SI a potom mletia výslednej zmesi na rovnakú distribúciu veľkosti častíc ako pre prášok SI K.
V štandardnom postupe testovania povlakov vnútra mikrovlnovej pece, ako je uvedený v príklade 5, sa zistilo, že prášok S1K poskytol významne rovnomernejšie povlaky než prášok SÍL, ako je demonštrované nižšou štandardnou odchýlkou medzi rôznymi meracími polohami a zníženým pomerom otočný tanier : kút od 3 : 1 do 2 : 1.
Tieto výsledky naznačujú, že ak sa použijú dva rôzne vosky, účinnosť práškov bude lepšia vtedy, ak sa vosky melú oddelene s istým množstvom zmesi, po čom nasleduje primiešavanie výsledných práškov, než vtedy, ak sa oba vosky začlenia spolu pred mletím.
Vo všeobecnosti pre vosk-obsahujúce zmesi podľa tohto vynálezu opísané v predchádzajúcich príkladoch faktor triboelektrickej interakcie bude najmenej 0,5.
Tabuľky:
Zmes SI (Biely hybrid) (použitý v práškoch SI A až L)
Materiál Množstvo
Čierny pigment - oxid železa 1 g
Voskom pokrytý oxid kremičitý 5g
Síran bámatý 55 g
10 % katalyzátor v polyesterovej živici s kyselinovými skupinami 19 g
Benzoín 3g
Amínový modifikovaný vosk 5 g
Materiál Množstvo
Rútil - oxid titaničitý 348 g
10 % akrylový pomocný prostriedok na tečenie v epoxidovej živici 79 g
Epoxidová funkčná živica, ekvivalentová hmotnosť 770 152 g
Karboxylový funkčný polyester, hodnota kyslosti 52 330 g
Polyvinylbutyralová živica 2g
Zmes S2 (Biely hybrid so zeleným farbivom)
Materiál Množstvo
Čierny pigment - oxid železa 1 g
Voskom pokrytý oxid kremičitý 5g
Síran bámatý 55 g
10 % katalyzátor v polyesterovej živici s kyselinovými skupinami 19 g
Benzoín 3g
Amínový modifikovaný vosk 5g
Rútil - oxid titaničitý 348 g
10 % akrylový pomocný prostriedok na tečenie v epoxidovej živici 79 g
Epoxidová funkčná živica, ekvivalentová hmotnosť 770 152 g
Karboxylový funkčný polyester, hodnota kyslosti 52 330 g
Polyvinylbutyralová živica 2g
Savinylová zelená 2GLS farbivo (Clariant) 4g
Zmes TI (Čierny hybrid)
Materiál Množstvo
Karboxylový funkčný polyester, hodnota kyslosti 34 322 g
Sadze 15 g
Aditolový katalyzátor 2g
Polyetylénový vosk 4g
Benzoín 2g
Kyslé amidínové vytvrdzujúce činidlo 9g
Barytové nastavovadlo 376 g
Činidlo na podporu tečenia 107 g
Epoxidová živica, epoxidová ekvivalentová hmotnosť 700 161 g
Post-primiešaný
Acematt TS100 1 g
Zmes T2 (Červený hybrid)
Materiál Množstvo
Karboxylový funkčný polyester, 40 259 g
Kyslé amidínové vytvrdzujúce činidlo 12 g
Additolový katalyzátor 1 g
Polyetylénový vosk 4g
Antioxidant 2g
Červený pigment - oxid železa 3g
Rútil - oxid titaničitý 22 g
Žltý pigment - izoidalín 2g
Červený pigment Naftal-monoazo 37 g
Barytové nastavovadlo 370 g
Činidlo na podporu tečenia 7g
Epoxidová živica, epoxidová ekvivalentová hmotnosť 700 270 g
Post-primiešaný
Acematt TS 100 Ls
Zmes T3 (Zelený Polyester/Primid)
Materiál Množstvo (g)
Zložka A
Karboxylový funkčný polyester, hodnota kyslosti 40 312
Materiál Množstvo (g)
Zložka A
Hnedý pigment - železitan zinočnatý 8
Sadze 1
Zelený pigment - ftalokyanín 9
Rútil oxid titaničitý 2
Činidlo na podporu tečenia 7
Benzoín 3
Polyetylénový vosk 1
Anti-Oxidant 1
Primidové zosieťovadlo 23
Hydroxid hlinitý 25
Barytové nastavovadlo 75
Zložka B
Karboxylový funkčný polyester, hodnota kyslosti 80 37
Karboxylový funkčný polyester, hodnota kyslosti 25 350
Hnedý pigment - železitan zinočnatý 8
Sadze 1
Zelený pigment - ftalokyanín 9
Rútil oxid titaničitý 2
Činidlo na podporu tečenia 7
Benzoín 3
Polyetylénový vosk 1
Antioxidant 1
Primidové zosieťovadlo 13
Hydroxid hlinitý 25
Barytové nastavovadlo 87
Extrudované zložky A a B zmiešané 50 : 50, a začlenené post-primiešané aditíva
Aditívum na zabezpečenie sypkosti 7
PE/PTFE vosk 1
Zmes T4 (Modrý hybrid)
Materiál Množstvo
Karboxylový funkčný polyester, hodnota kyslosti 35 441 g
Benzoín 3g
Polyetylénový vosk 3g
Hydrogenovaný ricínový olej 10g
Additolový katalyzátor 2g
Rútil oxid titaničitý 38 g
Ftalokyanínový modrý pigment 37 g
Činidlo na podporu tečenia 7g
Epoxidová živica, epoxidová ekvivalentová hmotnosť 700 178 g
Barytové nastavovadlo 280 g
Post-primiešaný
Acematt TS 100 Ls
Zmes T5 (Čierny hybrid)
Materiál Množstvo (g)
Karboxylová funkčná polyesterová živica, Hodnota kyslosti 34 262
Červený pigment - oxid železitý 1
Sadze 15
Žltý pigment - chróm-antimón oxid 4
Rútil - oxid titaničitý 2
Kremičitan horečnatý - mastenec 7
Glycidylové vytvrdzujúce činidlo 12
Additolový katalyzátor 20
Materiál Množstvo (g)
PTFE vosk 2
Antioxidant 1
Barytové nastavovadlo 275
Epoxidová živica - ekvivalentová hmotnosť 760 62
Post-primiešaný
Zmes hydroxid hlinitý : oxid hlinitý 55 : 45 3
PE/PTFE vosk 1
Zmes T6 (Zelený hybrid)
Materiál Množstvo
Karboxylový funkčný polyester, hodnota kyslosti 40 245 g
Ftalokyanínový zelený pigment 20 g
Izoindolinónový žltý pigment 19g
Rútil - oxid titaničitý 21 g
Polyetylénový vosk 2g
Antioxidant 1 g
Benzoín 3g
Additolový katalyzátor 2g
Barytové nastavovadlo 325 g
Činidlo na podporu tečenia 11 g
Epoxidová živica, epoxidová ekvivalentová hmotnosť 700 169 g
Karboxylový funkčný polyester, hodnota kyslosti 34 181 g
Post-primiešaný
Acematt TS100 1 g
Zmes T7 (Biely hybrid)
Materiál Množstvo
Karboxylový funkčný polyester, hodnota kyslosti 34 242 g
Ultramarínový modrý pigment 1 g
Additolový katalyzátor 2g
Kamaubský vosk 3g
Benzoín 3g
Barytové nastavovadlo 107 g
Rútil oxid titaničitý 321 g
Činidlo na podporu tečenia 9g
Epoxidová živica, epoxidová ekvivalentová hmotnosť 510 151 g
Karboxylový funkčný polyester, hodnota kyslosti 40 160 g
Post-primiešaný
Acematt TS100 1 g
Zmes T8 (Hnedý hybrid)
Materiál Množstvo
Karboxylová funkčná polyesterová živica, hodnota kyslosti 75 248 g
Sadze 9g
červený pigment - oxid železa 10 g
žltý pigment - oxid chróm/antimón 23 g
Rútil - oxid titaničitý 1 g
Polyetylénový vosk 4g
Benzoín 3g
Barytové nastavovadlo 372 g
Činidlo na podporu tečenia 7g
Epoxidová živica, epoxidová ekvivalentová hmotnosť 850 322 g
Post-primiešaný
Acematt TS100
Zmes T9 (Žltý hybrid)
Materiál Množstvo
Karboxylový funkčný polyester, hodnota kyslosti 40 461 g
Diarylidový žltý pigment 2g
žltý pigment - oxid chróm/antimón 19 g
Chinoftalónový žltý pigment 34 g
Additolový katalyzátor 1 g
Kremičitan hlinitý 9g
Benzoín 3g
Barytové nastavovadlo 84 g
Rútil - oxid titaničitý 184 g
Činidlo na podporu tečenia 10g
Epoxidová živica, epoxidová ekvivalentová hmotnosť 770 192 g
Post-primiešaný
Acematt TS100 1 g
Zmes T10 (Biely hybrid 2 s červeným farbivom)
Materiál Množstvo
Karboxylový funkčný polyester, hodnota kyslosti 34 242 g
Ultramarínový modrý pigment 1 g
Additolový katalyzátor 2g
Kamaubský vosk 3g
Benzoín 3g
Barytové nastavovadlo 107 g
Rútil - oxid titaničitý 321 g
Činidlo na podporu tečenia 9g
Epoxidová živica, epoxidová ekvivalentová hmotnosť 510 151 g
Karboxylový funkčný polyester, hodnota kyslosti 40 160 g
Farbivo Savinyl Fire Red GLS (Clariant) 3g
Post-primiešaný
Acematt TS100 1 g
Zmes VI až V3 (Čierny polyester/epoxid/PT910 textúrové systémy)
Materiál VI V2 V3
Karboxylový funkčný polyester (AV = 33) 39,0 g 39,0 g 39,0 g
Katalyzátor v živici 3,0 g 3,0 g 3,0 g
PE/PTFE vosk TF1702 (Lubrizol) 0,3 g 0,3 g 0,3 g
Antioxidant 0,15 g 0,15 g 0,15 g
Antistatické aditívum 0,3 g 0,3 g 0,3 g
Epoxidová živica 9,28 g 9,28 g 9,28 g
Červený oxid železa 0,22 g 0,22 g 0,22 g
Sadze 2,19 g 2,19 g 2,19 g
Nikel titanátový pigment 0,64 g 0,64 g 0,64 g
Oxid titaničitý 0,29 g 0,29 g 0,29 g
Mastenec 2,2 g 2,2 g 2,2 g
Síran bámatý - nastavovadlo 40,5 g 40,5 g 40,5 g
Epoxidové stužovadlo PT910 (Ciba) 1,83 g 1,83 g 1,83 g
Post-primiešané materiály
PE/PTFE TF1725 Lubrizol 0,00 g 0,00 g 0,07 g
Tavený oxid kremičitý 0,1 g 0,00 g 0,00 g
AI2O3/AI(OH)3 (pomer 45 : 55 pred-zmiešané) 0,00 g 0,50 g 0,50 g

Claims (13)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Práškové zmesi na poťahovanie tvrditeľné teplom, obsahujúce vosk v post-primiešanej forme, vyznačujúce sa tým, že vosk je vo forme nedeponovanej na nosič a zmes je charakterizovaná pomocou faktora triboelektrickej interakcie τ medzi zmesou začleňujúcou vosk a rovnakou zmesou bez vosku, ktorý je najmenej 0.25, hodnota τ je daná vzťahom τ = AE(zmiešané zmesi)/AE(čisté zmesi), kde ΔΕ = (AL*2 + Aa*2+ Ab*2)1'2, pričom L*, a* a b* sú z-, x- a y- súradnicové premenné v CIE L*a*b*l976 systéme definície farieb,
    AE(čisté zmesi) sa určuje pomocou spektrofotometrického merania farby a AE(zmiešané zmesi) sa určuje zmiešaním dvoch zmesi v rovnakých hmotnostných podieloch, spôsobením nabíjania výslednej zmesi pomocou tribostatickej interakcie, aby sa ustanovila rovnováha tribostaticky nabitých stavov, nasmerovaním nabitej zmesi na dve opačne nabité platne, čo spôsobí separáciu zmesi na dvoch platniach, a potom určením ΔΕ, pomocou spektrofotometrického merania farby, medzi zmesami aplikovanými na tieto dve platne, jedna alebo obe zo zodpovedajúcich počiatočné čistých zmesí sa zafarbia, ak je to vhodné na zvýšenie ΔΕ medzi nimi, aby sa uľahčilo určenie AE(čisté zmesi) a AE(zmiešané zmesi).
  2. 2. Práškové zmesi na poťahovanie podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že obsahujú ako ďalšie post-primiešané aditívum, kombináciu oxidu hlinitého a hydroxidu hlinitého.
  3. 3. Práškové zmesi na poťahovanie podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že faktor triboelektrickej interakcie τ, medzi zmesou začleňujúcou vosk a rovnakou zmesou bez vosku, je >0,3.
  4. 4. Práškové zmesi na poťahovanie podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že faktor triboelektrickej interakcie τ, medzi zmesou začleňujúcou vosk a rovnakou zmesou bez vosku, je >0,4.
  5. 5. Práškové zmesi na poťahovanie podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že faktor triboelektrickej interakcie τ, medzi zmesou začleňujúcou vosk a rovnakou zmesou bez vosku, je >0,5.
  6. 6. Práškové zmesi na poťahovanie podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že faktor triboelektrickej interakcie τ, medzi zmesou začleňujúcou vosk a rovnakou zmesou bez vosku, je >0,6.
  7. 7. Práškové zmesi na poťahovanie podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že faktor triboelektrickej interakcie τ, medzi zmesou začleňujúcou vosk a rovnakou zmesou bez vosku, je >0,7.
  8. 8. Práškové zmesi na poťahovanie podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že faktor triboelektrickej interakcie τ, medzi zmesou začleňujúcou vosk a rovnakou zmesou bez vosku, je >0,8.
  9. 9. Práškové zmesi na poťahovanie podľa ktoréhokoľvek z nárokov laž8, vyznačujúce sa tým, že vosk je vybraný zo skupiny pozostávajúcej z polyetylénového (PE) vosku, polytetrafluóretylénového (PTFE) vosku, PE vosku modifikovaného s PTFE alebo polyamidom a polyamidového vosku.
  10. 10. Použitie práškovej zmesi podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 9, na vytvorenie povlaku nástrekom prášku na podklad.
  11. 11. Použitie podľa nároku 10, pri korónovom spôsobe aplikácie.
  12. 12. Použitie podľa nároku 10 alebo nároku 11, kde podkladom je predmet, ktorý má neprístupné časti podliehajúce efektu Faradayovej klietky.
  13. 13. Použitie podľa nároku 12, kde predmet má mnohé povrchy a pomer minimálnej k maximálnej hrúbke povlaku je najmenej 40 %, výhodne najmenej 50 %.
SK1143-2002A 2000-02-08 2001-02-08 Práškové zmesi na poťahovanie a spôsob vytvorenia povlaku SK287780B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB0002844.9A GB0002844D0 (en) 2000-02-08 2000-02-08 Powder coating compositions
PCT/GB2001/000502 WO2001059017A1 (en) 2000-02-08 2001-02-08 Powder coating compositions

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK11432002A3 SK11432002A3 (sk) 2003-01-09
SK287780B6 true SK287780B6 (sk) 2011-09-05

Family

ID=9885149

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1143-2002A SK287780B6 (sk) 2000-02-08 2001-02-08 Práškové zmesi na poťahovanie a spôsob vytvorenia povlaku

Country Status (20)

Country Link
US (1) US6800334B2 (sk)
EP (1) EP1263896B1 (sk)
JP (1) JP2003522272A (sk)
KR (1) KR100741229B1 (sk)
CN (1) CN1180036C (sk)
AU (1) AU780546B2 (sk)
BR (1) BR0108151B1 (sk)
CA (1) CA2399492A1 (sk)
CZ (1) CZ303402B6 (sk)
ES (1) ES2579158T3 (sk)
GB (2) GB0002844D0 (sk)
HU (1) HU230725B1 (sk)
MX (1) MXPA02007662A (sk)
MY (1) MY128462A (sk)
NO (1) NO20023730L (sk)
NZ (1) NZ521189A (sk)
PL (1) PL203953B1 (sk)
SK (1) SK287780B6 (sk)
WO (1) WO2001059017A1 (sk)
ZA (1) ZA200206300B (sk)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB0229004D0 (en) 2002-12-12 2003-01-15 Int Coatings Ltd Powder coating apparatus and process
GB0229003D0 (en) 2002-12-12 2003-01-15 Int Coatings Ltd Powder coating process
US20060115665A1 (en) * 2004-12-01 2006-06-01 Helene Bolm Powder coating composition for coating surfaces of heat-sensitive substrates
AU2005318524B2 (en) * 2004-12-24 2011-01-27 Dsm Ip Assets B.V. Composition suitable for a powder coating composition comprising at least one resin and at least one dispersant
US7547739B2 (en) * 2005-12-20 2009-06-16 E. I. Du Pont De Nemours And Company Powder coating composition providing low gloss
GB201106764D0 (en) * 2011-04-20 2011-06-01 Exosect Ltd Composition for seed growth and vigour in monocots
FR3057875B1 (fr) * 2016-10-24 2020-06-12 Arkema France Composition auto-adherente pour le revetement de surfaces metalliques
JP6404965B2 (ja) * 2017-02-14 2018-10-17 株式会社トウペ 粉体塗料組成物および色相維持方法
CN107140966B (zh) * 2017-05-22 2019-11-29 浙江工业大学 一种永磁铁氧体烧结磁体注射成型颗粒料及其制备与应用
CN107583111A (zh) * 2017-10-31 2018-01-16 张蕴萍 一种导管表面微润化处理方法
JP7420798B2 (ja) * 2018-10-29 2024-01-23 ライカ バイオシステムズ リッチモンド インコーポレイテッド インク組成物、その使用方法及び調製方法
CN111538113A (zh) * 2020-05-08 2020-08-14 水利部南京水利水文自动化研究所 一种减少降水测量仪器承水口水附着量的方法

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3770482A (en) * 1971-01-18 1973-11-06 Beatrice Foods Co Electrostatic coating method of applying multilayer coating
GB2119390B (en) * 1982-04-14 1985-07-10 Valentine Varnish And Lacquer Powder coating composition
JPS6021027A (ja) * 1983-07-16 1985-02-02 Alps Electric Co Ltd 液晶表示装置およびその製造方法
DE3600395A1 (de) * 1986-01-09 1987-08-06 Kurt Weigel Triboelektrisch abscheidbare pulverlacke
DE3815288A1 (de) 1988-05-05 1989-11-16 Kurt Weigel Verfahren zur herstellung von pulverlacken mit aussergewoehnlichen eigenschaften
US5856378A (en) * 1988-12-02 1999-01-05 Courtaulds Coatings (Holdings) Limited Powder coating compositions
US5356971A (en) * 1991-10-11 1994-10-18 Nof Corporation Thermosetting powder coating material
US5395687A (en) 1992-02-24 1995-03-07 Kawasaki Steel Corporation Surface-treated aluminum material having improved spot resistance weldability, workability, and corrosion resistance
GB9223300D0 (en) 1992-11-06 1992-12-23 Courtaulds Coatings Holdings Powder coating compositions and their use
DE4423479A1 (de) 1994-07-05 1997-12-04 Weinsheim Chemie Wärme und Schall reduzierende Beschichtung
DE19522475C1 (de) * 1995-06-21 1996-09-26 Byk Chemie Gmbh Verwendung rieselfähiger Additivzubereitungen in Pulverlacken
US5633108A (en) * 1995-09-29 1997-05-27 Moore Business Forms, Inc. Monocomponent resistive toner for field charging
US5684067A (en) * 1996-01-24 1997-11-04 Morton International, Inc. Low gloss polyester coating powder compositions
US6209647B1 (en) * 1997-02-21 2001-04-03 Billy L. Brown, Jr. Down hole casing string cleaning device and method
DE19823426A1 (de) 1998-05-26 1999-12-02 Degussa Elektrostatische Pulverlacke auf Basis von Polyamiden und Polyolefinen
AU3390799A (en) 1998-06-24 2000-01-13 Lubrizol Corporation, The Powder coating additive, powder coating composition containing said additive and method for coating a substrate using said powder coating composition
GB9814519D0 (en) * 1998-07-03 1998-09-02 Courtaulds Coatings Holdings Powder coating compositions

Also Published As

Publication number Publication date
GB2376022B (en) 2003-12-10
NO20023730D0 (no) 2002-08-07
EP1263896A1 (en) 2002-12-11
SK11432002A3 (sk) 2003-01-09
AU780546B2 (en) 2005-03-24
CZ303402B6 (cs) 2012-08-29
WO2001059017A1 (en) 2001-08-16
EP1263896B1 (en) 2016-04-13
CA2399492A1 (en) 2001-08-16
BR0108151B1 (pt) 2010-12-14
CN1422308A (zh) 2003-06-04
NO20023730L (no) 2002-09-30
GB0220337D0 (en) 2002-10-09
MXPA02007662A (es) 2003-01-28
AU3202701A (en) 2001-08-20
US6800334B2 (en) 2004-10-05
BR0108151A (pt) 2003-01-21
US20030176558A1 (en) 2003-09-18
KR20020093801A (ko) 2002-12-16
JP2003522272A (ja) 2003-07-22
HUP0204390A3 (en) 2005-01-28
PL356471A1 (en) 2004-06-28
NZ521189A (en) 2004-03-26
GB2376022A (en) 2002-12-04
MY128462A (en) 2007-02-28
ES2579158T3 (es) 2016-08-05
HU230725B1 (hu) 2017-12-28
ZA200206300B (en) 2003-05-19
KR100741229B1 (ko) 2007-07-19
PL203953B1 (pl) 2009-11-30
GB0002844D0 (en) 2000-03-29
HUP0204390A2 (hu) 2003-04-28
CZ20022705A3 (cs) 2003-04-16
CN1180036C (zh) 2004-12-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1907453B1 (en) Powder coating materials
CA2337799C (en) Powder coating compositions
SK287780B6 (sk) Práškové zmesi na poťahovanie a spôsob vytvorenia povlaku
US7972660B2 (en) Electrostatic fluidised powder bed coating process
CZ200417A3 (cs) Způsob výroby povlaků na vodivých substrátech a zařízení k jeho provádění
US6921559B2 (en) Powder coating composition having a mixture of first and second component powder coating compositions.
TWI293326B (en) Powder coating compositions

Legal Events

Date Code Title Description
MK4A Patent expired

Expiry date: 20210208