SK286948B6 - Spôsob výroby syntetických sklených vlákien a briketa na ich výrobu - Google Patents

Spôsob výroby syntetických sklených vlákien a briketa na ich výrobu Download PDF

Info

Publication number
SK286948B6
SK286948B6 SK795-2000A SK7952000A SK286948B6 SK 286948 B6 SK286948 B6 SK 286948B6 SK 7952000 A SK7952000 A SK 7952000A SK 286948 B6 SK286948 B6 SK 286948B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
alumina
aluminum
mineral
weight
briquette
Prior art date
Application number
SK795-2000A
Other languages
English (en)
Other versions
SK7952000A3 (en
Inventor
Jens Ranlov
Peter Wittkamp
Guido Nykiel
Original Assignee
Rockwool International A/S
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=26147717&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SK286948(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Rockwool International A/S filed Critical Rockwool International A/S
Publication of SK7952000A3 publication Critical patent/SK7952000A3/sk
Publication of SK286948B6 publication Critical patent/SK286948B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C13/00Fibre or filament compositions
    • C03C13/06Mineral fibres, e.g. slag wool, mineral wool, rock wool
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C1/00Ingredients generally applicable to manufacture of glasses, glazes, or vitreous enamels
    • C03C1/002Use of waste materials, e.g. slags
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C1/00Ingredients generally applicable to manufacture of glasses, glazes, or vitreous enamels
    • C03C1/02Pretreated ingredients
    • C03C1/026Pelletisation or prereacting of powdered raw materials
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C2213/00Glass fibres or filaments
    • C03C2213/02Biodegradable glass fibres

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)

Abstract

Opísaný je spôsob výroby syntetických sklených vlákien obsahujúci poskytnutie minerálnej vsádzky, ktorá zahrnuje brikety, tavenie vsádzky za vytvorenia taveniny a zvláknenie taveniny, v ktorom brikety obsahujú najmenej 5 %, vztiahnuté na hmotnosť brikety, časticového minerálu s obsahom oxidu hlinitého obsahujúceho 0,5 až 10 % hmotn. kovového hliníka, 50 až 90 % hmotn. oxidu hlinitého Al2O3 a až 49,5 % hmotn. ostatných materiálov. Tiež je opísaná briketa používaná na výrobu sklených vlákien.

Description

Oblasť techniky
Tento vynález sa týka spôsobu výroby syntetických sklených vlákien (MMVF) s vysokým obsahom oxidu hlinitého, pri výrobe ktorých sa vychádza z minerálnej vsádzky, obsahujúcej brikety. Vynález sa ďalej tiež týka týchto brikiet.
Doterajší stav techniky
MMVF sa môžu vyrábať z minerálnej taveniny, vyrobenej roztavením minerálnej vsádzky v peci a zvláknením tejto taveniny, bežne pomocou odstredivého zvlákňovacieho procesu.
Veľa pecí, používaných na výrobu, je vybavených veľkou nádržou na taveninu, do ktorej minerálna vsádzka po roztavení natečie. Príkladom sú vaňové a elektrické pece. V takých peciach nie je fyzikálna forma (t. j. hrudky a prášok) minerálnej vsádzky relatívne dôležitá, pretože roztavenie prebieha vo veľkom objeme predtým roztaveného materiálu.
Na vytvorenie taveniny na výrobu MMVF vlákien, najmä typov, uvádzaných ako minerálne (vrátane horninových alebo troskových), sa používa iný typ pecí. Sú to pece šachtové, v ktorých je založený samonosný stĺpec pevného surového minerálneho materiálu. Týmto stĺpcom prenikajú spaľovacie plyny, ktoré ho ohrievajú a spôsobujú roztavenie materiálu. Tavenina vyteká do spodnej časti stĺpca, kde sa bežne vytvorí kaluž, a potom sa tavenina odvádza z pece von. Keďže stĺpec musí byť samonosný aj priepustný, je nevyhnutné, aby minerálny materiál bol relatívne hrubý a dostatočne pevný aj pri vysokých teplotách v stĺpci (môžu prekročiť aj 1 000 °C).
Minerálny materiál sa môže pripraviť z hrubo drveného kameňa a trosky tak, aby odolal tlakom a teplotám, ktoré sú v samonosnom stĺpci šachtovej pece. Je známy spôsob, ako premeniť jemné časticové materiály, ako je piesok, do tmelených brikiet a v tejto forme ich pridávať do pece. Tieto brikety by mali mať dostatočnú pevnosť a tepelnú odolnosť, aby odolali podmienkam v samonosnom stĺpci šachtovej pece a stĺpec sa nezrútil skôr, ako sa materiál roztaví.
Na celú vsádzku pece (t. j. pre drvené minerály samotné alebo na drvené minerály a brikety) je nevyhnutné vytvoriť takú zmes, ktorá je žiaduca na vyrobenie MMV vlákien.
Pri výrobe izolácií má zvláštny význam používanie MMVF vlákien s obsahom viac ako 14 %, často však 18 až 30 % oxidu hlinitého ako je to napr. opísané vo WO 96/14274 a WO 96/14454. V nich je uvedená všeobecná predstava používania odpadového materiálu ako súčasť východiskového výrobného materiálu. Ten zahrnuje trosku s vysokým obsahom oxidu hlinitého (20 až 30 %), ako je panvová troska, filtračný prach a odpad z výroby žiaruvzdorných materiálov s vysokým obsahom oxidu hlinitého. WO 96/14274 opisuje rôzne spôsoby výroby špeciálnych fyziologicky rozpustných vlákien, vrátane spôsobov, ktoré používajú rôzne druhy pecí, ako sú pece elektrické a kuplové. Použitie odpadových materiálov s vysokým obsahom hliníka je všeobecne známe, a v elektrických a v iných uvedených peciach, v ktorých sa vsádzka minerálnych materiálov roztaví priamo do taveniny, odpadový materiál sa môže vkladať priamo do taveniny v akejkoľvek bežnej prijímanej forme.
US 5 198 190 obsahuje spôsob recyklácie priemyselného odpadu, podľa ktorého sa vyrába minerálna vlna. Tento spôsob sa netýka výroby vlákien s vysokým obsahom hliníka.
WO 92/04289 opisuje brikety na výrobu minerálnej vlny, ktoré obsahujú spojivo z alkalický aktivovanej trosky, ale brikety s vysokým obsahom oxidu hlinitého tu nie sú uvedené. EP-A-136 767 opisuje výrobu rôznych typov vlákien, menovite vlákien keramických. O spôsobe, používajúcom brikety alebo šachtové pece, sa nediskutuje.
WO 97/30002 opisuje použitie bauxitu. V praxi je bauxit (kalcinovaný alebo nekalcinovaný) materiál, ktorý sa najčastejšie navrhoval a využíval na výrobu týchto vlákien.
Bauxit je relatívne drahá surovina a jeho použitie v šachtových peciach, obsahujúcich samonosný stĺpec minerálov, spôsobuje, okrem jeho ceny ďalšie ťažkosti.
Do šachtových pecí sa musí bauxit zavážať vo forme, ktorá tvorí súčasť samonosného stĺpca. Môže sa teda zavážať vo forme hrubých kusov.
Čas zdržania materiálu v malej jame na taveninu na dne pece, je v šachtových peciach krátky. Surovina do tejto jamy musí byť dostatočne rýchlo roztavená, aby získaná tavenina mala dobré vlastnosti pre finálny produkt.
Bauxit na roztavenie vyžaduje veľkú energiu, najmä v prípade, ak sa vyskytuje vo forme hrubých kusov. Môže byť tiež používaný pri vsádzke ako jedna zo zložiek brikiet, čo vyžaduje väčšiu spotrebu energie na drvenie a mletie bauxitu na dosiahnutie vhodnej formy. Aj keď je bauxit zomletý na jemné čiastočky a spracovaný do brikiet, nastávajú ďalšie problémy s jeho tavením, pretože má vysokú teplotu tavenia. V skutočnosti sa časť bauxitu netaví vôbec, ale sa rozpúšťa v tavenine v jame, na dne pece. Preto, aby sa bauxit tavil v optimálnom čase, je potrebná dostatočná zásoba paliva, najmä pevného fosílneho, ako je koks.
To síce zvyšuje náklady, ale súčasne zlepšuje tavenie, ale aj tak sa malá časť bauxitu celkom neroztaví. Neroztavený bauxit sa zhromažďuje na dne pece. To znamená, že tavenina, ktorá odchádza z pece, nemá presne také zloženie ako počiatočná vsádzka surového minerálneho materiálu. Okrem toho, nahromadený bauxit zmenšuje objem jamy na taveninu a čas držania v jame sa tým tiež znižuje. V dôsledku toho sa musí nahromadený, neroztavený bauxit priebežne z pece odstraňovať. Pri výrobe vlákien s vysokým obsahom oxidu hlinitého, využívajúci šachtové pece, je potrebné, aby veľká časť vsádzky bola vo forme brikiet. Je potrebné, aby brikety v šachtovej peci boli odolné proti vysokým teplotám a tlakom, a vytvárali tak pevný samonosný stĺpec. Tiež by sa mali dostatočne rýchlo a rovnomerne taviť, aby tak svoju konštitúciu uvoľňovali do taveniny rovnomerne. Je žiaduce, aby tieto brikety mali zlepšené vlastnosti v porovnaní s briketami, obsahujúcimi mletý bauxit.
Podstata vynálezu
Tento vynález sa týka špecifických problémov vznikajúcich v šachtových peciach pri použití bauxitu a najmä odpadových materiálov s obsahom oxidu hlinitého, sformovaných do brikiet. Zistilo sa, že procesy prebiehajúce v šachtových peciach pri výrobe vlákien s vysokým obsahom oxidu hlinitého, a to prednostne vlákien fyziologicky rozpustných, pri ktorých sa používajú brikety, môžu byť zlepšené voľbou špecifických surovín, s definovaným obsahom oxidu hlinitého a kovového hliníka.
Tento vynález navrhuje spôsob výroby syntetických sklených vlákien obsahujúci poskytnutie minerálnej vsádzky, ktorá zahrnuje brikety, tavenie vsádzky pri vytvorení taveniny a zvláknenie taveniny, v ktorom brikety obsahujú najmenej 5 %, vztiahnuté na hmotnosť brikety, časticového minerálu s obsahom oxidu hlinitého so zložením 0,5 až 10 % hmotn. kovového hliníka, 50 až 90 % hmotn. oxidu hlinitého A12O3 a až
49,5 % hmotn. ostatných materiálov.
Spôsob poskytuje syntetické sklené vlákna so zložením najmenej 14 % hliníka (merané ako hmotnosť A12O3, vzhľadom na oxidy), ktorý prebieha v šachtovej peci s minerálnou vsádzkou vo forme samonosného stĺpca zostaveného z brikiet. Spôsob sa skladá z roztavenia vsádzky za vzniku taveniny so zložením vyrábaných vlákien, ďalej z vypustenia taveniny z dna pece a z jej zvláknenia. Spôsob je charakterizovaný tým, že najmenej jedna štvrtina hliníka vo vsádzke obsiahnutá v briketách je zavedená ako časticový minerál s obsahom oxidu hlinitého. Tento minerál má zloženie 0,5 až 10 % hmotn. kovového hliníka, 50 až 90 % hmotn. oxidu hlinitého A12O3 a až 49,5 % hmotn. iných materiálov.
Vynález tiež navrhuje nové brikety, vhodné na použitie pri výrobe MMVF s vysokým obsahom hliníka (t. j. MMVF s obsahom najmenej 14 % hmotn. hliníka), ktoré obsahujú najmenej 5 % (na hmotnosť brikety) časticového minerálu s obsahom oxidu hlinitého, so zložením 0,5 až 10 % hmotn. kovového hliníka, 50 až 90 % hmotn. oxidu hlinitého A12O3 a až 49,5 % hmotn. iných materiálov.
Dôležitým bodom vynálezu je riadená distribúcia veľkosti častíc minerálu s obsahom oxidu hlinitého. Časticový minerál s obsahom oxidu hlinitého má 90 % hmotn. častíc pod 1 mm, výhodne 90 % hmotn. pod 200 gm. Priemerná veľkosť častíc je výhodne od 10 do 100 gm, napr. 20 až 30 gm.
Zistilo sa, že okrem všetkých všeobecne známych prírodných a odpadových hliníkových materiálov prináša použitie definovaných špecifických minerálov s obsahom oxidu hlinitého mimoriadny úžitok v tých procesoch, pri ktorých sa v šachtových peciach tavia brikety. Prítomnosť definovanej časti kovového hliníka je v taviacich procesoch prospešná, pretože sa v šachtovej peci exotermicky oxiduje. To prispieva energeticky k taveniu ostatných zložiek, ako je oxid hlinitý A12O3, a tak môže znižovať nároky na palivo. Definované maximálne množstvo oxidu hlinitého A12O3 v mineráli znižuje jeho teplotu tavenia, v porovnaní s bauxitom a odpadovými materiálmi s vysokým obsahom A12O3, ako je filtračný prach a tak tavenie môže prebiehať v danom čase zadržania oveľa ľahšie a kompletnejšie. Tavenie tiež uľahčuje preferovaná malá veľkosť častíc materiálov.
Tiež sa zistilo, že použitie špeciálneho minerálu s vysokým obsahom hliníka a oxidu hlinitého, najmä vo forme, ktorá má preferovanú distribúciu veľkosti častíc, ako bolo uvedené, dáva briketám zvýšenú pevnosť.
Minerál s vysokým obsahom hliníka musí mať 0,5 až 10 % hmotn. kovového hliníka. Výhodne obsahuje 2 až 6 % hmotn., výhodnejšie pod 5 % hmotn. kovového hliníka.
Minerál s vysokým obsahom hliníka obsahuje 50 až 90 % hmotn. oxidu hlinitého A12O3, výhodne pod 85 % hmotn., výhodnejšie 60 až 72 % hmotn.
Obsah kovového hliníka a oxidu hlinitého (a ostatných zložiek) sa vzťahuje na sušinu a stanovuje sa štandardnými metódami. Napríklad obsah kovového hliníka sa môže stanoviť reakciou materiálu so silnou kyselinou, ako je kyselina chlorovodíková. Množstvo kovového hliníka sa určuje z množstva uvoľneného vodíka.
Minerál s obsahom oxidu hlinitého obsahuje až 49,5 % hmotn. ostatných látok, vo všeobecnosti najmenej 5 % hmotn. Správna voľba týchto ostatných látok môže zvýšiť vhodnosť použitia minerálu s vysokým obsahom hliníka v briketách. Najmä niektoré ďalšie látky môžu pôsobiť ako tavidlá, ktoré zlepšujú taviacu schopnosť materiálu v briketách. Zvlášť sa uprednostňuje, že ostatné zložky zahrnujú najmenej 5 % hmotn.
SiO2 a MgO. Napríklad celkové množstvo týchto oxidov je vo všeobecnosti 3 až 35 %, výhodne 10 až 25 %. Uprednostňované množstvo SiO2 je 3 až 20 %, výhodnejšie 6 až 15 %. Výhodné množstvo MgO je 3 až 15 %, výhodnejšie 5 až 10 %.
Hornina s obsahom oxidu hlinitého obsahuje výhodne Fe2O3 v množstve 0,5 až 10 % hmotn., výhodnejšie 1 až 6 % hmotn.
Prednosť sa dáva tomu, aby minerál s obsahom oxidu hlinitého obsahoval oxidy korundu, spinelu a mulitu. Kryštály oxidov v týchto mineráloch majú výhodne veľkosť častíc v uvedenom rozsahu.
Môžu sa použiť akékoľvek minerálne materiály s obsahom oxidu hlinitého, ktoré zodpovedajú uvedeným požiadavkám. Výhodný je odpadový materiál. Zvlášť odpady zo sekundárnej výroby hliníka, t. j. vhodné sú procesy odlievania hliníka. Tie sú často všeobecne opisované ako „hliníkový odpad“ alebo „odpad oxidu hlinitého“. Pri odlievaní hliníka sa vytvára odpadový materiál bohatý na oxid hlinitý, vo všeobecnosti opisovaný ako „hliníkový odpad“. Ten môže obsahovať významnú časť kovového hliníka a preto sa spracováva na opätovné získanie kovového hliníka. Tento „hliníkový odpad“ sa väčšinou drví, melie a je preosievaný. Tak sa vyrába určité množstvo hliníka na opätovný predaj a hliníkom obohatená frakcia, ktorá sa vracia do pece na opätovné spracovanie. Ako vedľajší produkt sa tiež vyrobí prášok s vysokým obsahom oxidu hlinitého. Tento prášok sa môže pridávať do brikiet podľa vynálezu a tu sa opisuje ako „drvený hliníkový odpad“. Prášok obohatený o oxid hlinitý, ktorý vznikol zo spracovania hliníkového odpadu (drveného hliníkového odpadu) môže obsahovať určité množstvo (vztiahnuté na hmotnosť) halogénových materiálov, napr. 1 až 10 %, výhodne 1 až 8 %. Halogény zahrnujú najmä fluoridy a chloridy.
Frakcie bohaté na hliník, prípadne spolu s ostatnými odpadovými materiálmi s obsahom hliníka, sa v peci pretavujú. To sa môže uskutočniť v rotačných alebo vo vypaľovacích peciach. Hliníkový odpad sa môže zohrievať plazmovým zohrievaním. Môžu sa použiť aj konvenčné pece. Bežne sa do pece pridáva soľ, aby sa znížilo povrchové napätie hliníka a obmedzila oxidácia. Týmto procesom sa získa hliníková frakcia na predaj, väčšie množstvo hliníkového odpadu a soľná troska. Soľná troska sa môže podrobiť mokrému chemickému procesu (t. j. vodné pranie a vysokoteplotné spracovanie), ktorým sa vyrobí soľná frakcia, ktorá sa recykluje späť do pece a ďalej prášok obohatený o oxid hlinitý. Tento sekundárny prášok obohatený o oxid hlinitý sa môže tiež pridávať do brikiet, podľa vynálezu, a opisuje sa to ako „spracovaná hliníková soľná troska“. Tento produkt máva nižší obsah halogénových materiálov (t. j. fluoridov) ako prášok obohatený o oxid hlinitý, vyrobený spracovaním hliníkového odpadu (drveného hliníkového odpadu). Sekundárny prášok s oxidom hlinitým máva hmotn. obsah halogénov až 5 %, často najmenej 0,5 alebo 1 %, výhodne nie viac ako 3%.
Ktorý z práškov bohatých na oxid hlinitý sa vyberie, závisí od požiadaviek procesu. Prášky bohaté na oxid hlinitý, obsahujúce halogény, môžu byť výhodné, ako je diskutované v dokumente WO 99/28253. Práškom s obsahom 1 až 3 % halogénu, t. j. spracovanej hliníkovej soľnej troske, sa v tomto vynáleze dáva prednosť.
Drvený hliníkový odpad, ako aj spracovaná hliníková soľná troska sú výhodné preto, že majú veľkosť častíc v uvedenom rozmedzí alebo v blízkosti tohto rozmedzia. Obidva materiály sa môžu použiť na pridávanie do brikiet bez ďalšieho zníženia veľkosti alebo ak nie je distribúcia presne taká, ako bolo uvedené, až po výbere príslušných frakcií. Majú ďalšiu výhodu pred bauxitom, pretože nie je potrebné ich rozsiahle mletie a drvenie.
Niektoré prášky bohaté na oxid hlinitý sa používajú v cementárniach a predávajú sa pod obchodnými názvami Oxiton, Valoxy, Oxidur. Tieto druhy sa môžu použiť vo vynáleze. Veľké množstvo práškov s vysokým obsahom oxidu hlinitého sa v súčasnej dobe odosiela na skládky a výhoda tohto vynálezu je v tom, že poskytuje ďalšie využitie týchto materiálov (ako aj technický úžitok, získaný ich použitím).
Vlákna vyrobené podľa tohto vynálezu majú vysoký obsah hliníka (merané na základe hmotnosti A12O3), menovite najmenej 14 %, výhodne najmenej 15 %, výhodnejšie najmenej 16 % a najvýhodnejšie 18 %. Všeobecne nie je množstvo hliníka väčšie ako 35 %, výhodne nie väčšie ako 30 %, výhodnejšie nie väčšie ako 26 alebo 23 %.
Vlákna a tavenina, z ktorej boli vyrobené, majú všeobecne zloženie podľa analýzy (merané na základe hmotnosti oxidov) ostatných prvkov v rôznom rozmedzí, definovaných nasledujúcimi normálnymi a preferovanými spodnými a hornými limitmi:
- SiO2: najmenej 30, 32,35 alebo 37; nie viac ako 51,48,45 alebo 43,
- CaO: najmenej 8 alebo 10; nie viac ako 30, 25 alebo 20,
- MgO: najmenej 2 alebo 5; nie viac ako 25,20 alebo 15,
- FeO (vrátane Fe2O3): najmenej 2 alebo 5; nie viac ako 15, 12 alebo 10,
- FeO+MgO: najmenej 10, 12 alebo 15; nie viac ako 30, 25 alebo 20,
- Na2O+K2O: nula alebo najmenej 1; nie viac ako 10,
- CaO+Na2O+K2O: najmenej 10 alebo 15; nie viac ako 30 alebo 25,
- TiO2: nula alebo najmenej 1; nie viac ako 6, 4 alebo 2,
- TiO2+FeO: najmenej 4 alebo 6; nie viac ako 18 alebo 12,
- B2O3: nula alebo najmenej 1; nie viac ako 5 alebo 3,
- P7O5: nula alebo najmenej 1; nie viac ako 8 alebo 5,
- ostatné: nula alebo najmenej 1; nie viac ako 8 alebo 5.
Vo vynáleze sa dáva prednosť tomu, že množstvo železa vo vláknach je 2 až 15 %, výhodne 5 až 12 %. Šachtové pece, ako sú pece kuplové, mávajú redukujúcu atmosféru, ktorá môže spôsobovať redukciu oxidu železa na kovové železo. To sa nedostáva taveniny a do vlákien a musí sa z pece odstraňovať. Podmienky v peci sa musia prísne kontrolovať, aby nedochádzalo k nadmernej redukcii železa. Je prekvapujúce, že prímes kovového hliníka je v takých procesoch výhodná, pretože hliník sa v peci oxiduje, a možno očakávať, že dôjde k zvýšeniu redukcie železa. V súlade s vynálezom sa zistilo, že je možné vyrobiť finálny produkt vlákien s významným obsahom oxidu železa.
Vynález má význam na výrobu vlákien, ktoré sú rozpustné vo fyziologickom roztoku. Vhodné, vysoko hliníkové, biologicky rozpustné vlákna, ktoré môžu byť výhodne vyrobené podľa predloženého vynálezu, sú opísané vo WO 96/14454 a vo WO 96/14274. Ďalšie sú opísané vo WO 97/29057, DE-U-2970027 a vo WO 97/30002. Ku každému z nich sú dané referencie.
Vlákna sú primerane rozpustné v pľúcnych tekutinách, ako ukazujú testy in vivo alebo in vitro, typicky uskutočňovaných vo fyziologických roztokoch, pufrovaných asi na pH 4,5. Vhodná rozpustnosť je opísaná vo WO 96/14454. Bežná rýchlosť rozpustenia v soľnom roztoku je najmenej 10 alebo 20 nm za deň.
Vlákna majú výhodnú teplotu spekania nad 800 °C, výhodnejšie nad 1 000 °C.
Tavenina má výhodne viskozitu pri teplote zvláknenia 0,5 až 10 Pa.s, výhodne 1 až 7 Pa.s pri 1 400 °C.
V tomto vynáleze je podstatné to, že pec je šachtová, samonosný stĺpec minerálneho materiálu je zohrievaný a tavenina odteká na spodok stĺpca, kde bežne vytvorí kaluž, z ktorej ďalej odteká do vláknotvomého procesu. V niektorých prípadoch môže tavenina odtekať zo spodku stĺpca do inej komory, kde sa zhromažďuje ako zásoba a odtiaľ odteká do vláknotvomého procesu. Prednostný typ šachtovej pece je kuplová pec.
Ďalej je vo vynáleze podstatné to, že vsádzka je vo forme brikiet. Brikety sa zhotovujú známym spôsobom, zmiešaním zmesi požadovaných časticových materiálov (zahrnujúce vysoko hliníkový materiál), pridaním spojiva, sformovaním do brikiet a vytvrdením spojiva.
Spojivom môže byť hydraulické spojivo, ktoré sa aktivuje vodou, napr. portlandský cement. Iné hydraulické spojivá môžu sčasti alebo celkom nahradiť cement, príkladom je vápno, prášková vysokopecná troska (JP-A-51075711) a niektoré trosky, ďalej prach z pece na pálenie cementu a mleté granuly MMVF (US 4662941 aUS 4724295).
Alternatívne spojivá zahrnujú tiež íl. Brikety sa môžu tiež pripravovať s organickým spojivom, ako je melasa, ako to opisuje napríklad WO 95/34514; také brikety sú tu opisované ako „tvárnice“.
Najmenej jednu štvrtinu hliníka vo vláknach tvorí definovaný minerál s vysokým obsahom hliníka, pridaný do brikiet, výhodne najmenej 50 %, výhodnejšie najmenej 75 % a najvýhodnejšie je, keď v podstate všetok hliník vo vláknach pochádza z tohto definovaného materiálu s vysokým obsahom hliníka.
Vo všeobecnosti najmenej 20 až 25 %, výhodne najmenej 30 % hmotn. vsádzky, tvoria brikety.
V niektorých procesoch sa dáva prednosť vyššiemu množstvu, t. j. 45 až 55 % a niekedy sú uprednostňované množstvá nad 80 %. Vynález je zvlášť prospešný v procesoch, kde významná časť vsádzky (t. j. nad 25 %) je vo forme brikiet.
Brikety vo všeobecnosti obsahujú najmenej 5 % hmotn. definovaného minerálu s obsahom hliníka, výhodne najmenej 10 až 15 %. Môžu obsahovať viac ako 20 %, ale vo všeobecnosti neobsahujú viac ako 45 aíebo 50 % definovaného materiálu s obsahom hliníka.
Ostatnými materiálmi v briketách a vo zvyšku vsádzky môžu byť akékoľvek vhodné prírodné alebo odpadové materiály. Iné vhodné odpady, ktoré môžu byť použité vo vynáleze, zahrnujú trosky z metalurgického priemyslu, zvlášť trosky z výroby ocele, ako sú konvertorové trosky alebo EAF trosky a trosky z priemyslu zliatin železa, ako sú zliatiny železo-chróm, železo-mangán alebo železo-kremík; trosky. Ďalej zvyšky z primárnej výroby hliníka, ako je opotrebované obloženie hliníkových paniev alebo červený kal; sušený alebo mokrý kal z papierenského priemyslu, splaškový kal, melasa, bieliaca hlinka, zvyšky zo spopolnenia domácich a priemyselných odpadov, zvlášť trosky alebo popol z filtrov zo spaľovania mestských pevných odpadov. Tiež sa do brikiet môže použiť sklený odpad (alebo trosky) zo zasklievania ostatných odpadových produktov, sklená drvina, odpadové produkty z ťažobného priemyslu, zvlášť hlušina z ťažby uhíia, zvyšky zo spaľovania fosílnych palív, najmä zo spaľovania koksu z elektrární. Ďalej opotrebovaný brúsny piesok, opotrebovaný piesok z prípravy foriem na odlievanie železa a ocele, odpad z preosievania piesku, sklom stužené plasty, drobný materiál a zlomkový odpad z tehlového a keramického priemyslu. Tiež sa môžu použiť toxické prírodné horniny.
Pretože vynález môže výhodne používať odpadové materiály, ktoré môžu mať premenlivý obsah, je žiaduce kontrolovať taveninu a vlastnosti vlákien a meniť podľa potreby výrobné podmienky, aby sa docielila jednotná produkcia. Najlepšie sa to uskutočňuje tak, ako sa opisuje vo WO 99/28251. MMV vlákna sa môžu vyrábať z vláknotvomej minerálnej taveniny bežným spôsobom. Vo všeobecnosti sa zhotovujú
SK 286948 Β6 odstredivým zvlákňovaním. Vlákna sa napríklad dajú vyrábať spôsobom, ktorý využíva zvlákňovaciu perforovanú dýzu, z ktorej sa tavenina vystrieka otvormi von, alebo môže byť tavenina vymrštená z rotujúceho disku a tvorba vlákien je podporovaná prefukovaním plynu taveninou. Výroba vlákien sa výhodne uskutočňuje nalievaním taveniny na prvý rotor kaskádového rozvlákňovacieho kotúča. Výhodne sa tavenina nalieva na prvý rotor zo súpravy dvoch, troch alebo štyroch rotorov, z ktorých každý rotuje okolo v podstate horizontálnej osi. Tavenina na prvom rotore je primáme vystrekovaná na druhý (nižší) rotor, pričom časť taveniny môže opúšťať prvý rotor vo forme vlákien. Tavenina druhý rotor opúšťa už vo forme vlákien, pritom časť taveniny môže byť vystrekovaná na tretí (nižší) rotor atď.
Nasledujú príklady. Každý z nich opisuje vsádzku pre kuplovú pec a uvádza analýzu nasledovnej taveniny určenej na zvláknenie, napríklad pri použití kaskády rozvlákňujúcich kotúčov.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Cementové brikety so spracovanou hliníkovou soľnou troskou
Zloženie spracovanej hliníkovej soľnej trosky
SiO2 (hmotn.%) A12O3 (hmotn.%) TiO2 (hmotn.%) FeO (hmoto.%) CaO (hmotn.%) MgO (hmotn.%) Na2O (hmota.%) K2O (hmotn.%) F (hmota.%) Straty Spaľov. (hmota %)
7,0 65,3 0,3 1,4 3,0 8,6 1,0 0,4 2,2 9
Cementové brikety
Spracovaná hliníková soľná troska: 16,5 %, cement: 14,5 %, procesná odpadová vlna: 37 %, procesná odpadová troska: 21 %, panvová troska: 4,5 %, troska zo dna: 3,5 %, bauxit: 3 %.
Tieto cementové brikety majú výhodu oproti „normálnym“ cementovým briketám vo vyššej odolnosti na mechanickú záťaž pri doprave a rôznych presunoch, kde sa straty, spôsobené drobením, znižujú. Tiež majú zlepšenú stabilitu v peci.
Vsádzka do pece
Cementová briketa: 50 %, čadič: 50 %
Zloženie taveniny z pece
S1O2 A12O3 TiO2 FeO CaO MgO Na2O K2O MnO Viskozita
(hmotn.%) (hmota.%) (hmotn.%) (hmota.%) (hmota.%) (hmota.%) (hmota.%) (hmota.%) (hmotn.%) (Pa.s)
40,2 20,6 2,1 5,4 17,9 10,0 1,3 1,4 0,3 2,02
Príklad 2
Brikety z ílu so spracovanou hliníkovou soľnou troskou
Brikety z ílu
Spracovaná hliníková soľná troska: 8 %, íl: 50 %, olivínový piesok: 4 %, železná ruda: 2 %,odpadová vlna z výroby: 32 %, ostatný odpad z výroby: 4 %.
Cementové brikety
Spracovaná hliníková soľná troska: 40 %, panvová troska: 51 %, cement: 9 %.
Vsádzka do pece
Brikety z ílu: 86 %, cementové brikety: 6 %, konvertorová troska: 6 %, kusová procesná troska: 2 %.
Celkový obsah spracovanej hliníkovej soľnej trosky vo vsádzke je 9,3 %.
Zloženie taveniny z pece
SiO2 (hmotn.%) A12O3 (hmotn.%) TiO2 (hmotn.%) FeO (bmotn.%) CaO íhmota.%) MgO (hmotn.%) Na2O (hmota.%) K2O (hmota.%) MnO (hmotn.%) Viskozita (Pa.s)
42,9 18,8 0,8 6,3 20,5 6,6 0,6 1,7 0,5 2,61
V porovnaní s normálnymi podmienkami sa spotreba koksu znížila o 1,5 % (z 13,2 na 11,7 %) pri použití brikiet z ílu so spracovanou hliníkovou soľnou troskou. To bolo sprevádzané rastom teploty taveniny (z 1 495 až 1 510 °C na 1 526 až 1 530 °C).
Príklad 3
Tvarované kamene so spracovanou hliníkovou soľnou troskou
Tvarované kamene
Spracovaná hliníková soľná troska: 19 %, vápno: 3 %, melasa: 9 %, výrobný odpad: 64 %, železná ruda: 5%.
Vsádzka do pece
Tvarované kamene: 31 %, diabas: 47 %, vysokopecná troska: 16 %, dolomit: 6 %.
Zloženie taveniny z pece
SiO2 íhmotn.%) A12O3 (hmotn.%) TiO2 (hmota.%) FeO ŕhmotn.%) CaO íhmotn.%) MgO (hmotn.%) Na2O (hmotn.%) K2O MnO (hmotn.%) Viskozita (Pa.s)
40,1 20,3 1,8 6,2 18,4 7,9 3,0 1,1 0,2 2,46
Pri náhrade normálne používaných bauxitových vločiek 20 % tvarovaných kameňov sa ušetrí 1 % koksu (z 12,8 na 11,8%).

Claims (25)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY t ý m, že častit ý m, že častit ý m, že častit ý m , že časti-
    1. Spôsob výroby syntetických sklených vlákien obsahujúci poskytnutie minerálnej vsádzky, ktorá zahrnuje brikety, tavenie vsádzky za vytvorenia taveniny azvláknenie taveniny, vyznačujúci sa t ý m, že brikety obsahujú najmenej 5 %, vztiahnuté na hmotnosť brikety, časticového minerálu s obsahom oxidu hlinitého obsahujúceho 0,5 až 10 % hmotn. kovového hliníka, 50 až 90 % hmotn. oxidu hlinitého A12O3 a až 49,5 % hmotn. ostatných materiálov.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1,vyznačujúci sa tým, že vlákna majú zloženie, v ktorom je najmenej 14 % hliníka meraného ako hmotnosť A12O3 vztiahnutá na oxidy.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 1 alebo podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že minerálna vsádzka sa poskytne v šachtovej peci vo forme samonosného stĺpca a roztaví sa za tvorby taveniny na dne pece.
  4. 4. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov laž 4, vyznačujúci sa tým, že brikety obsahujú aspoň 10 %, vztiahnuté na hmotnosť brikety, časticového minerálu obsahujúceho oxid hlinitý.
  5. 5. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že najmenej jedna štvrtina hliníka vo vsádzke sa zavedie ako časticový minerál obsahujúci oxid hlinitý v briketách.
  6. 6. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci cový minerál obsahujúci oxid hlinitý má veľkosť 90 % hmotn. pod 200 μιη.
  7. 7. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci cový minerál obsahujúci oxid hlinitý má obsah kovového hliníka od 2 do 6 % hmotn.
  8. 8. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci cový minerál obsahujúci oxid hlinitý má obsah oxidu hlinitého A12O3 od 60 to 72 % hmotn.
  9. 9. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa cový minerál obsahujúci oxid hlinitý obsahuje od 3 do 20 % hmotn. oxidu kremičitého SiO2 a od 3 % do 15 % hmotn. oxidu horečnatého MgO.
  10. 10. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že časticový minerál obsahujúci oxid hlinitý je drvený hliníkový odpad.
  11. 11. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov laž 9, vyznačujúci sa tým, že časticový minerál obsahujúci oxid hlinitý je spracovaná hliníková soľná troska.
  12. 12. Spôsob podľa nároku 11,vyznačujúci sa tým, že spracovaná hliníková soľná troska obsahuje halogén, prednostne fluór, od 1 do 4 % hmotn.
  13. 13. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že vlákna majú obsah hliníka meraný na hmotnosť oxidu hlinitého A12O3 od 18 do 30 %.
  14. 14. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že vlákna majú obsah železa meraný na hmotnosť oxidu železnatého FeO od 5 do 12 %.
  15. 15. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že typ pece je pec kuplová.
  16. 16. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že najmenej 25 % minerálnej vsádzky tvoria brikety.
  17. 17. Briketa vhodná na výrobu syntetických sklených vlákien, vyznačujúca sa tým, že obsahuje najmenej 5 %, vztiahnuté na hmotnosť brikety, časticového minerálu obsahujúceho oxid hlinitý obsahujúceho 0,5 až 10 % hmotn. kovového hliníka, 50 až 90 % hmotn. oxidu hlinitého A12O3 a až 49,5 % hmotn. iných materiálov.
    SK 286948 Β6
  18. 18. Briketa podľa nároku 17, vyznačujúca sa tým, že obsahuje najmenej 10 %, vztiahnuté na hmotnosť brikety, časticového minerálu obsahujúceho oxid hlinitý.
  19. 19. Briketa podľa nároku 17 alebo 18, vyznačujúca sa tým, že časticový minerál obsahujúci oxid hlinitý má veľkosť 90 % hmotn. pod 200 pm.
  20. 20. Briketa podľa ktoréhokoľvek z nárokov 17 až 19, vyznačujúca sa minerál obsahujúci oxid hlinitý má obsah kovového hliníka od 2 do 6 % hmotn.
  21. 21. Briketa podľa ktoréhokoľvek z nárokov 17 až 20, vyznačujúca sa minerál obsahujúci oxid hlinitý má obsah oxidu hlinitého A12O3 od 60 do 72 % hmotn.
  22. 22. Briketa podľa ktoréhokoľvek z nárokov 17 až 21, vyznačujúca sa minerál obsahujúci oxid hlinitý obsahuje od 3 do 20 % hmotn. oxidu kremičitého SiO2 a od 3 % do 15 % hmotn. oxidu horečnatého MgO.
  23. 23. Briketa podľa ktoréhokoľvek z nárokov 17až 22, vyznačujúca sa tým, že časticový minerál obsahujúci oxid hlinitý je drvený hliníkový odpad.
  24. 24. Briketa podľa ktoréhokoľvek z nárokov 17až 22, vyznačujúca sa tým, že časticový minerál obsahujúci oxid hlinitý je spracovaná hliníková soľná troska.
  25. 25. Briketa podľa nároku 24, vyznačujúca sa tým, že spracovaná hliníková soľná troska obsahuje halogén, prednostne fluór, od 1 do 4 % hmotn.
SK795-2000A 1997-12-02 1998-12-02 Spôsob výroby syntetických sklených vlákien a briketa na ich výrobu SK286948B6 (sk)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP97309674 1997-12-02
EP97309675 1997-12-02
PCT/EP1998/007821 WO1999028252A1 (en) 1997-12-02 1998-12-02 Briquettes for mineral fibre production and their use

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK7952000A3 SK7952000A3 (en) 2001-03-12
SK286948B6 true SK286948B6 (sk) 2009-08-06

Family

ID=26147717

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK795-2000A SK286948B6 (sk) 1997-12-02 1998-12-02 Spôsob výroby syntetických sklených vlákien a briketa na ich výrobu

Country Status (13)

Country Link
EP (2) EP1911729A1 (sk)
JP (1) JP2001524447A (sk)
AU (1) AU2156999A (sk)
CA (1) CA2312838C (sk)
CZ (1) CZ302028B6 (sk)
DE (2) DE69838798T2 (sk)
ES (1) ES2291000T3 (sk)
HU (1) HUP0004516A3 (sk)
PL (1) PL193566B1 (sk)
PT (1) PT1037861E (sk)
SI (1) SI1037861T1 (sk)
SK (1) SK286948B6 (sk)
WO (1) WO1999028252A1 (sk)

Families Citing this family (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
HUP0300503A3 (en) * 1999-06-10 2005-02-28 Rockwool Int Briquettes, their use in mineral fibre production and their production
FI110607B (fi) * 2000-06-20 2003-02-28 Paroc Group Oy Ab Menetelmä briketin ja mineraalivillan valmistamiseksi
EP1241395B1 (de) * 2001-02-21 2005-12-14 Deutsche Rockwool Mineralwoll GmbH & Co. OHG Verfahren zur Herstellung von Dämmstoffen aus Mineralfasern
DE10114985C5 (de) * 2001-03-26 2017-08-24 Hans-Peter Noack Verfahren zur Herstellung von Mineralwolle
DE10352323B4 (de) * 2002-11-06 2011-09-15 Deutsche Rockwool Mineralwoll Gmbh + Co Ohg Verfahren zur Herstellung einer mineralischen Schmelze
WO2004041735A1 (en) * 2002-11-06 2004-05-21 Rockwool International A/S Processes of forming mineral fibres
DE102005040269B4 (de) * 2004-10-20 2007-11-08 Deutsche Rockwool Mineralwoll Gmbh & Co. Ohg Formkörper für die Erzeugung einer zu zerfasernden mineralischen Schmelze zur Herstellung von Dämmstoffen aus Mineralfasern sowie Verfahren zur Herstellung derartiger Formkörper
DE102005001570A1 (de) * 2004-10-20 2006-04-27 Deutsche Rockwool Mineralwoll Gmbh + Co Ohg Formkörper für die Erzeugung einer zu zerfasernden mineralischen Schmelze zur Herstellung von Dämmstoffen aus Mineralfaser
DE102005040268A1 (de) * 2004-10-20 2006-05-04 Deutsche Rockwool Mineralwoll Gmbh + Co Ohg Formkörper für die Erzeugung einer zu zerfasernden mineralischen Schmelze zur Herstellung von Dämmstoffen aus Mineralfasern
US8153782B2 (en) 2007-02-14 2012-04-10 Eastman Chemical Company Reformation of ionic liquids
GB2454231B (en) * 2007-11-01 2012-10-03 Advanced Mineral Recovery Technologies Ltd Method of and system for processing red mud
US8158777B2 (en) 2008-02-13 2012-04-17 Eastman Chemical Company Cellulose esters and their production in halogenated ionic liquids
KR101477733B1 (ko) * 2011-04-12 2014-12-30 주식회사 케이씨씨 생용해성 미네랄울 섬유 조성물 및 미네랄울 섬유
EA026878B1 (ru) 2011-04-13 2017-05-31 Роквул Интернэшнл А/С Способ производства искусственных стекловидных волокон
JP6433981B2 (ja) * 2013-04-15 2018-12-05 ケーシーシー コーポレーション 体液に対する溶解性に優れたミネラルウール繊維製造用組成物及びそれにより製造されたミネラルウール繊維
FR3043399B1 (fr) * 2015-11-09 2018-01-05 Eco'ring Procede de production de laine de roche et de fonte valorisable
FR3104568B1 (fr) * 2019-12-11 2022-07-22 Saint Gobain Isover Procede de fabrication de laine minerale
CN115298144A (zh) * 2020-01-30 2022-11-04 洛科威有限公司 人造玻璃质纤维的制造方法
US20230062262A1 (en) * 2020-01-30 2023-03-02 Rockwool A/S Method for making man-made vitreous fibres
CA3197128A1 (en) 2020-11-19 2022-05-27 Lars Elmekilde Hansen Method of preparing a melt for the production of man-made mineral fibres
WO2023079108A1 (en) 2021-11-05 2023-05-11 Rockwool A/S Method of preparing a melt for the production of man-made mineral fibres
WO2024047238A1 (en) 2022-09-02 2024-03-07 Rockwool A/S Process for recycling waste mineral material

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS6077147A (ja) * 1983-10-04 1985-05-01 Isolite Babcock Taika Kk Al↓2O↓3−SiO↓2系セラミツク繊維とその製造法
FI78447C (fi) * 1987-11-27 1989-08-10 Outokumpu Oy Tillsaettning av ferrokromslagg foer framstaellning av eldfasta och kemiskt bestaendiga fibrer.
FI86541C (sv) * 1990-08-29 1992-09-10 Partek Ab Råmaterialbrikett för mineralullstillverkning och förfarande för dess framställning
DK217190D0 (da) * 1990-09-11 1990-09-11 Rockwool Int Fremgangsmaade og ovn til fremstilling af en smelte til mineralfiberfremstilling
US5198190A (en) * 1990-12-21 1993-03-30 Enviroscience, Inc. Method of recycling hazardous waste
HU217662B (hu) * 1994-02-11 2000-03-28 Rockwool International A/S Üvegszerű műrost szálak és termékek
HU219310B (en) * 1994-11-08 2001-03-28 Rockwool Int Man-made vitreous fibres
FI960705A (fi) * 1996-02-16 1997-08-17 Paroc Oy Ab Mineraalikuitu

Also Published As

Publication number Publication date
CA2312838A1 (en) 1999-06-10
EP1037861B1 (en) 2007-11-28
SI1037861T1 (sl) 2008-10-31
PL193566B1 (pl) 2007-02-28
JP2001524447A (ja) 2001-12-04
HUP0004516A3 (en) 2011-03-28
CZ20001860A3 (cs) 2001-04-11
DE69838798T2 (de) 2008-04-10
ES2291000T3 (es) 2008-02-16
SK7952000A3 (en) 2001-03-12
CA2312838C (en) 2008-08-26
EP1037861A1 (en) 2000-09-27
AU2156999A (en) 1999-06-16
PT1037861E (pt) 2007-12-18
DE69838798D1 (de) 2008-01-10
HUP0004516A2 (hu) 2001-04-28
WO1999028252A1 (en) 1999-06-10
EP1911729A1 (en) 2008-04-16
CZ302028B6 (cs) 2010-09-08
DE98965734T1 (de) 2007-01-18
PL341005A1 (en) 2001-03-12
WO1999028252B1 (en) 1999-08-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK286948B6 (sk) Spôsob výroby syntetických sklených vlákien a briketa na ich výrobu
KR0184163B1 (ko) 고 강도 암석 섬유 및 그의 제조방법
EP1558533B1 (en) Processes of forming mineral fibres
EP1036044B1 (en) Production of man-made vitreous fibres
EP1036041B1 (en) Processes for the production of man-made vitreous fibres
SK282239B6 (sk) Spôsob výroby umelých sklenených vlákien
EP1036042B1 (en) Production of man-made vitreous fibres
WO2000076929A1 (en) Briquettes, their use in mineral fibre production and their production
WO2006015846A1 (de) Verfahren zur herstellung einer mineralischen schmelze sowie formstein
CN115298144A (zh) 人造玻璃质纤维的制造方法
ES2254540T3 (es) Procedimiento para fabricar materiales aislantes de fibras minerales.
EP1065176A1 (en) Production of man-made vitreous fibres
RU2365542C2 (ru) Способ изготовления изоляционных материалов из минеральных волокон и засыпка для плавильного агрегата для получения минерального расплава
WO2006015647A1 (de) Verfahren zur herstellung einer mineralischen schmelze sowie formstein
EA045803B1 (ru) Способ изготовления искусственных стекловидных волокон
CA2629410C (en) Method for the production of insulating materials made of mineral fibersand filling for a melting aggregate for the production of a mineral melt
EA045831B1 (ru) Способ изготовления минеральных волокон

Legal Events

Date Code Title Description
MK4A Patent expired

Expiry date: 20181202