SK285791B6 - Silnoprúdové vedenie na elektrické vozidlá - Google Patents

Silnoprúdové vedenie na elektrické vozidlá Download PDF

Info

Publication number
SK285791B6
SK285791B6 SK1145-99A SK114599A SK285791B6 SK 285791 B6 SK285791 B6 SK 285791B6 SK 114599 A SK114599 A SK 114599A SK 285791 B6 SK285791 B6 SK 285791B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
polarized
electrical contact
power line
belt
base portion
Prior art date
Application number
SK1145-99A
Other languages
English (en)
Other versions
SK114599A3 (en
Inventor
Vito Siciliano
Naja Alcide Del
Original Assignee
Ansaldo Trasporti S.P.A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ansaldo Trasporti S.P.A. filed Critical Ansaldo Trasporti S.P.A.
Publication of SK114599A3 publication Critical patent/SK114599A3/sk
Publication of SK285791B6 publication Critical patent/SK285791B6/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60MPOWER SUPPLY LINES, AND DEVICES ALONG RAILS, FOR ELECTRICALLY- PROPELLED VEHICLES
    • B60M1/00Power supply lines for contact with collector on vehicle
    • B60M1/02Details
    • B60M1/10Arrangements for energising and de-energising power line sections using magnetic actuation by the passing vehicle
    • B60M1/103Arrangements for energising and de-energising power line sections using magnetic actuation by the passing vehicle by vehicle-borne magnets

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Electric Propulsion And Braking For Vehicles (AREA)
  • Inorganic Insulating Materials (AREA)
  • Organic Insulating Materials (AREA)
  • Insulated Conductors (AREA)
  • Current-Collector Devices For Electrically Propelled Vehicles (AREA)
  • Installation Of Indoor Wiring (AREA)
  • Details Of Connecting Devices For Male And Female Coupling (AREA)
  • Connection Or Junction Boxes (AREA)

Abstract

Silnoprúdové vedenie (1), v ktorého podlhovastom kryte (4) je umiestnené prvé a druhé polarizované vedenie (27, 23), základová časť (63), podobajúca sa pásu, ktorá je zhotovená z feromagnetického materiálu, elektrická dotyková časť (71), umiestnená na základovej časti (63), a uvoľňovateľné spojovacie zariadenie (64, 72) na spojovanie základovej časti a elektrickej dotykovej časti. Uvoľňovateľné spojovacie zariadenie (64, 72) umožňuje odpojovaniezákladovej časti (63), podobajúcej sa pásu, v prípade, keď časť elektrickej dotykovej časti (71) zostáva trvale po ukončení pôsobenia magnetického poľa vo zdvihnutej polohe, takže základová časť (63)klesá nadol a vytvára skrat medzi prvým a druhým vedením (27, 23) indikujúcim poruchu.

Description

Oblasť techniky
Prihlasovaný vynález sa týka silnoprúdového vedenia na elektrické vozidlo.
Doterajší stav techniky
Silnoprúdové vedenia na elektrické vozidlá ako je vozidlo opisované v nemeckom patente číslo 1.011.914, vydanom na meno Ludwig Reinhardt a publikovanom 11, júla 1957 sú známe tým, že majú podlhovastý izolačný kryt, ktorý je na vrchu uzavretý určitým počtom vodivých dosiek, ktoré na seba v priamom smere rovnomerne nadväzujú a sú navzájom izolované. V kryte sa nachádza elasticky deformovateľná vodivá pásová súčasť zhotovená z feromagnctického materiálu, ktorú magnetické pole generované účinnosťou elektromagnetov priťahuje tak, aby sa časť vodivej pásovej súčasti ohýbala smerom k vodivým doskám na účely elektrického napájania najmenej jednej z nich.
Francúzky patent číslo 1.151.382, vydaný na meno Jean-Florent DE BRUYN a José-Gaston DE BRUYN a publikovaný 29. januára 1958 opisuje napájači systém na napájanie elektrického vozidla elektrickým prúdom, keď tento systém obsahuje dutý podlhovastý izolačný kryt, ktorý je navrchu uzavretý určitým počtom vodivých dosiek, ktoré na seba rovnomerne nadväzujú v smere jazdy vozidla a sú od seba oddelené izolačnými súčasťami umiestnenými medzi susednými vodivými doskami. V kryte sa nachádza elasticky deformovateľná vodivá pásová súčasť, ktorá je vedená v smere jazdy vozidla a má pásovú časť z feromagnetického materiálu, na ktorú sa umiestňuje pásová časť zhotovená z materiálu s dobrou elektrickou vodivosťou. Magnetické pole generované účinnosťou elektromagnetov umiestnených na elektrickom vozidle priťahuje vodivú súčasť tak, aby sa časť vodivej pásovej súčasti ohýbala smerom k vodivým doskám na účely elektrického napájania najmenej jednej z nich.
Silnoprúdové vedenia opisované v uvedených patentoch uplatňujú vodivú pásovú súčasť, ktorá obsahuje vrstvu elasticky deformovateľného materiálu (ako je meď) s dobrou elektrickou vodivosťou. V mnohých prevádzkových situáciách dochádza k zlyhaniu známych vedení súvisiacich s vytváraním dobrého mechanického a elektrického dotyku medzi vodivou pásovou súčasťou a vodivými doskami, takže účinkom vysokého napätia prenášaného prostredníctvom vodivej pásovej súčasti sa môžu medzi vodivou pásovou súčasťou a vodivými doskami generovať elektrické oblúky. Okrem vážneho poškodzovania vodivej pásovej súčasti môžu takéto oblúky spôsobovať spojovania časti dosky a vodivej súčasti, výsledkom čoho môže byť skutočnosť, že následne zostane vodivá súčasť pevne pripojená k vodivej doske. Ak sa toto stane, je silnoprúdové vedenie úplne nepoužiteľné, pretože vytvorenie takého nežiaduceho spojenia znemožňuje ohýbanie vodivej pásovej súčasti zaisťujúcej napájanie ďalších vodivých dosiek a vodivá doska, ku ktorej je vodivá súčasť takto pripojená zostáva pod prúdom, čo ohrozuje bezpečnosť kohokoľvek, kto sa priblíži k vedeniu. K tomu navyše pristupuje aj skutočnosť, že dosiaľ neboli na známych silnoprúdových vedeniach vytvorené prostriedky na detegovanie uvedeného stavu zlyhania.
Podstata vynálezu
Cieľom prihlasovaného vynálezu je vyvinúť silnoprúdové vedenie na elektrické vozidlo majúce také konštrukč né riešenie, ktoré prekonáva nedostatky dosiaľ známych vedení.
V súlade s prihláseným vynálezom je vyvinuté silnoprúdové vedenie takého typu, ktorý je definovaný v patentovom nároku 1.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Výhodný výhradne neohraničujúci opis vyhotovenia prihlasovaného vynálezu bude uskutočnený na základe vysvetlení príkladov s odkazom na pripojené zobrazenia, na ktorých:
obr. 1 zobrazuje pozdĺžny prierez úseku silnoprúdového vedenia na elektrické vozidlo podľa dosiahnutých výsledkov prihlasovaného vynálezu;
obr. 2 zobrazuje priečny rez silnoprúdového vedenia urobený podľa priamky II - II nakreslenej na obr. 1;
obr. 3 zobrazuje priečny rez silnoprúdového vedenia urobený podľa priamky III - III nakreslenej na obr. 1;
obr. 4 zobrazuje priečny rez silnoprúdového vedenia urobený podľa priamky IV - IV nakreslenej na obr. 1;
obr. 5 zobrazuje priečny rez nakreslený na obr. 3 v rozdielnej prevádzkovej situácii;
obr. 6 zobrazuje pozdĺžny rez prvého detailu silnoprúdového vedenia podľa obr. 1;
obr. 7 zobrazuje vo zväčšenom meradle priečny rez súčiastky nakreslenej na obr. 6;
obr. 8 zobrazuje rozložený perspektívny pohľad na druhý detail silnoprúdového vedenia podľa obr. 1.
Príklady uskutočnenia vynálezu
V súvislosti s odkazom na obr. 2, 3 a 4 sa odkazová značka 1 vzťahuje na celkovú zostavu silnoprúdového vedenia na elektrické vozidlo.
Silnoprúdové vedenie 1 obsahuje určitý počet podlhovastých izolovaných krytov (modulov) 4, z ktorých každý ohraničuje podlhovastú rovnobežnostenú dutinu 6 vedenú v priamom smere (podľa osi) 8.
Konkrétnejšie možno uviesť, že každý kryt 4 sa zhotovuje ako jediný diel a má vodorovnú spodnú izolačnú stenu 10, dve zvislé bočné izolačné steny 11, 12, ktoré sú kolmé vzhľadom na stenu 10 a vodorovnú vrchnú izolačnú stenu 15, ktorá jc rovnobežná vzhľadom na opačne umiestnenú spodnú stenu 10.
Kryt 4 pokrýva kovové vodivé puzdro 17, ktoré vymedzuje vnútornú podlhovastú rovnobežnostennú dutinu 18 vedenú podľa osi 8 a má spodnú stenu 20 a s touto stenou 20 tvorí jeden celok a plochú vrchnú stenu 25 dotýkajúcu sa a pripevnenú k stene 15 pomocou pripevňovacích prostriedkov (nie sú predvedené).
V puzdre 17 sa nachádza prvé silnoprúdové elektricky polarizované vedenie 27 v podobe priamej kovovej vodivej súčasti, ktorá je umiestnená v hornej časti dutiny 18 a je elektricky izolovaná od susedných kovových stien 22 a 25. Konkrétnejšie možno uviesť, že vodivá súčiastka 27 má v priečnom reze v podstate tvar „L“ a obsahuje vodorovnú, plochú, vnútornú prvú časť 27a, ktorá susedí a je rovnobežná s plochou, izolačnou stenou 30 umiestnenou pod stenou 25 a zvislou plochou, druhú časť 27c, ktorá je kolmá vzhľadom na časť 27a, s ktorou vytvára jeden celok a je nesená na zvislej, izolačnej stene 32 rovnobežne a vedľa zvislej, kovovej steny 22.
Kovové puzdro 17 vymedzuje druhé silnoprúdové elektricky polarizované vedenie 23, ktoré je vedené v podstate po celej dĺžke izolačného krytu 4.
S odkazom na obr. 2, 3 a 4 možno upozorniť na to, že silnoprúdové vedenie 1 obsahuje určitý počet obdĺžnikových kovových dosiek 34, ktoré sa nachádzajú na vonkajšom kryte 4.
Konkrétnejšie možno uviesť, že umiestňovanie každej dosky 34 do vrchnej steny 15 sa prevádza spoločne s vkladaním gumovej vrstvy 36 pričom sa každá doska 34 pripevňuje ku krytu 4 pomocou pripevňovacích prostriedkov (nie sú predvedené) a presahuje šírku steny 15 tak, aby koncové časti vyčnievali z krytu 4.
Silnoprúdové vedenie 1 tiež obsahuje určitý počet izolačných súčiastok 37 (obr. 1), ktoré sa nachádzajú na vonkajšom kryte 4 a umiestňujú sa medzi doskami 34. Vyjadrené konkrétnejšie, každá izolačná súčiastka 37 sa umiestňuje medzi dvoma susednými kovovými doskami 34, čím tieto susediace kovové dosky od seba elektricky oddeľuje. Každá kovová doska 34 je prepojená s príslušným elektrickým napájacím zariadením 40, ktoré je umiestnené vnútri dutiny 18 a je pripojené k doske 34 prostredníctvom príslušného elektrického vodiča 41 vedeného cez izolačnú stenu 30 kovovou stenou 25 (od ktorej je toto vedenie elektricky izolované), stenu 15 krytu 4 a gumenú vrstvu 36.
Napájačom 40 je kovová stena majúca v podstate tvar „C“, ktorá ďalej obsahuje vodorovnú plochú prvú časť 45 nesenú na izolačnej stene 47 umiestnenú na kovovej spodnej stene 20, zvislú druhú časť 49, ktorá smeruje od kovovej bočnej steny 21 a je elektricky izolovaná od tejto bočnej steny 21 izolačnou stenou 50 a vodorovnú plochú tretiu časť 51, ktorá je kolmá vo vzťahu k zvislej časti 49, vytvára s touto zvislou časťou 49 jeden celok a je v dotyku s izolačnou stenou 30.
Ploché časti 51 a 45 sú tiež rovnobežné a smerujú svojimi čelami k sebe na opačných stranách dutiny 18 a časti 51 a 45 rôznych napájacích zariadení 40 sú rozmiestnené pozdĺž osi 8 a po celej dĺžke krytu 4 tak, aby príslušne vymedzovali prvý elektrický zberač a druhý elektrický zberač, ktorých účel bude vysvetlený v ďalšom texte.
Plochá časť 45 (druhý zberač) leží v tej istej rovine ako časť 20a druhého silnoprúdového elektricky polarizovaného vedenia a spomínaná plochá časť 45 a časť 20a sú od seba elektricky oddelené a ich rovnobežne smerujúce okraje, ktoré sú podľa príslušnosti označené odkazovými značkami 45b a 20b sa nachádzajú oddelene od seba vo vzdialenosti d.
Plochá časť 51 (prvý zberač) leží v tej istej rovine ako časť 27a prvého silnoprúdového elektricky polarizovaného vedenia a spomínaná plochá časť 51 a časť 27a sú od seba elektricky oddelené a ich rovnobežne smerujúce okraje, ktoré sú podľa príslušnosti označené odkazovými značkami 51b a 27b sa nachádzajú oddelene od seba vo vzdialenosti d
Napájacie zariadenie 40 tiež spolupracuje s vodivou pásovou súčasťou 60, ktorá sa nachádza vnútri dutiny 18 prechádza po celej dĺžke krytu 4 a ak je v pokojovej polohe (obr. 2) smeruje kolmo na rovinu P kolmú na stenu 20 a je symetrické vo vzťahu s uvedenou rovinou P.
Vodivá pásová súčasť 60 má opačné koncové časti 60e (obr. 5), ktoré svojím tvarom zodpovedajú nosnému spojovaciemu zariadeniu 62 (bude podrobnejšie opísané v ďalšom texte) na opačných koncoch krytu 4.
V súlade s prihlasovaným vynálezom pásová súčasť 60 (obr. 8) má základovú časť 63 podobajúcu sa pásu, ktorá je určená pružným pásom z feromagnetického materiálu, má prvú predĺženú obdĺžnikovú vrchnú stranu 63a a druhú predĺženú obdĺžnikovú spodnú stranu 63b a má šírku L väčšiu než je vzdialenosť d medzi okrajmi 45b a 20b, ktoré smerujú k sebe. Pásová súčasť 60 tiež obsahuje stredovú udržovaciu súčasť 64, ktorá je určená podlhovastým úsekom vedeným po celej dĺžke základovej časti 63 podobajúcej sa pásu a je vyrobená z pružného izolačného materiálu (napríklad plastu). Konkrétnejšie možno uviesť, že úsek 64 má v priečnom reze tvar obdĺžnika jeho polohu určuje jedna z jeho základných stien, čo zodpovedá dlhej strane priečneho rezu obdĺžnika a je v styku so stranou 63a a má podlhovasté bočné steny 64a, 64b. ktoré zodpovedajú krátkym stranám priečneho rezu obdĺžnika a nachádzajú sa v rovnakej vzdialenosti od rovnako dlhých okrajov 63', 63 časti 63 podobajúcej sa pásu.
Úsek 64 sa pevne pripojuje k základovej časti 63 podobajúcej sa pásu pomocou izolačných skrutiek 65 (napríklad skrutiek vyrobených z plastu), ktoré sú rovnomerne rozmiestnené v rozsahu úseku 64 (a teda v rozsahu pásovej časti 60) a ktoré sú ale nie len výhradne v opisovanom vyhotovení rozmiestnené v rovnakej vzdialenosti D od seba. Vyjadrené konkrétnejšie to znamená, že každá skrutka 65 prechádza cez úsek 64 a má hlavnú časť v tvare zrezaného kužeľa, ktorá sa nachádza vnútri lievikovité rozšírenej časti priechodného otvoru 66 vytvoreného v úseku 64 a závitovou driekovou časťou vyčnievajúcou zo strany 66 na účely vstupu do priechodného otvoru 67, ktorý je vytvorený v základnej časti 63 a je súosoví s otvorom 66. Na driekovú časť vyčnievajúcu zo strany 63 sa skrutkuje matica 65d, ktorá tíači na časť 63 podobajúcej sa pásu a spojuje príslušné súčasti dohromady.
Každá izolačná skrutka 65 nesie plochý obdĺžnikový kovový (napríklad medený) článok 69, ktorý smeruje ku strane 63b v rovine, ktorá je v podstate rovnobežná s rovinou nedeformovanej časti 63 podobajúcej sa pásu. Každý článok 69 má krátke strany 69a, ktoré sú rovnobežné vo vzťahu k okrajom 63', 63 a dlhé okraje 69b majúce rovnakú dĺžku, ako je rozmer šírky L.
Konkrétnejšie možno uviesť, že každý plochý obdĺžnikový článok 69 má stredový priechodný otvor 70, v ktorom sa nachádza drieková časť vystupujúca z matice 65d, pričom drieková časť vyčnievajúca z otvoru 70 je osadená druhou maticou 65e na pripevňovanie článku 69 ku skrutke 65. Vzdialenosť medzi maticami 65d a 65e je väčšia ako hrúbka článku 69, v dôsledku čoho vzniká možnosť vytvorenia ohraničeného rozsahu vymedzovacieho pohybu vo vzťahu k časti 63. Na skrutke 65 môže byť tiež súosovo umiestnená krátka pružina (nie je ukázaná), ktorej opačné konce môžu podľa príslušnosti spočívať na matici 65d a na tej strane článku 69, ktorá smeruje ku strane 63b na účely vytvorenia pružného oporného zariadenia na vymedzovanie polohy súčasti 69.
Na základe rozmiestnenia skrutiek 65 v určitej vzdialenosti od seba sa dosahuje rovnaké a pravidelné rozmiestnenie článkov 69 v rozsahu pásovej súčasti 60 s tým, že rozmer použitý v prípade tohto rozmiestnenia je v podstate rovnaký ako rozmer D a rozmer D je rovnako v podstate rovnaký ako vzdialenosť medzi stredovými časťami vedľa seba umiestňovaných vodorovných plochých častí 45, ak sa meria táto vzdialenosť v smere, ktorý je rovnobežný s vedením osi 8.
Pásová súčasť 60 rovnako má elektrickú dotykovú časť
71, ktorú uvoľňovateľne nesie základová časť podobajúca sa pásu a ktorá ďalej obsahuje dvojicu rovnobežných, podlhovastých úsekov 72, zhotovených z pružného izolačného materiálu (obzvlášť plastu) a vzájomne prepojených vodivými premosťujúcimi súčasťami 73 na konkrétne účely, ktoré budú vysvetlené v ďalšom texte. Konkrétnejšie vyjad3 rené to znamená, že každý úsek 72 má v priečnom reze tvar obdĺžnika a je vymedzený obdĺžnikovou bočnou stenou 72a (zodpovedajúci prvej dlhej strane obdĺžnikového tvaru priečneho rezu) smerujúci ku strane 63a, obdĺžnikovou vrchnou stenou 72 smerujúci ku stene 30 a zodpovedajúci druhej dlhej strane obdĺžnikového tvaru priečneho rezu) a dvojicou opačne postavených obdĺžnikových bočných stien 72c zodpovedajúcich krátkym stranám obdĺžnikového tvaru priečneho rezu. Ku sebe smerujúce obdĺžnikové steny 72c dvoch podlhovastých úsekov 72 sú od seba vzdialené v rozsahu nemennej vzdialenosti G, ktorá je v podstate rovnaká (alebo mierne väčšia) než šírka úsekov 64, a hrúbka podlhovastých úsekov 72 je v podstate rovnaká ako hrúbka úseku 64.
Každá vodivá premosťujúca súčasť 73 obsahuje dvojicu obdĺžnikových, kovových (napríklad medených) podložiek 74 spojených prostredníctvom rovného poistkového článku 75 (vymedzeného napríklad plochým, medeným listom), ktorý je v podobe premostenia vedený medzi podložkami 74 a má prostrednú časť s menším prierezom. Podložky 74 každá premosťujúce súčasti 73 sú umiestnené na príslušných stenách 72b úsekov 72 a sú pripevnené k úsekom 72 pomocou skrutiek 76, pričom vodivé premosťovacie súčasti sú, ale nie nutne, rozmiestnené v rovnakých vzdialenostiach od seba s tým, že vzdialenosť P je menšia ako vzdialenosť D. V opisovanom vyhotovení tieto vodivé premosťujúce súčasti 73 rovnako vytvárajú mechanické spoje a napomáhajú udržovaniu úsekov 72 v určitej vzdialenosti od seba a vo vzájomnom rovnobežnom vzťahu. Ale funkciu mechanického spoja môžu zrejme vykonávať premosťujúce súčasti zhotovené z plastového materiálu, ktoré môžu byť vedené medzi úsekmi 72, pričom v takomto prípade by vodivé premosťujúce súčasti slúžili výhradne na vykonávanie spojovacej funkcie, ktorá bude vysvetlená v ďalšom texte.
V spojovacej polohe (predvedenej na obr. 2) sa elektrické dotykové súčasti 71 spájajú so základovou časťou 63 podobajúcej sa pásu a spočívajú na nej účinkom pôsobenia sily zemskej príťažlivosti. Konkrétnejšie to znamená, že v spojovacej polohe sa príslušné steny 72a úsekov 72 nachádzajú v dotyku so stranou 63a základovej časti 63 podobajúcej sa pásu a na opačných stranách úseku 64 s bočnými stenami 64a, 64b, ktoré nadväzujú na príslušné bočné steny 72c úsekov 72. Podlhovasté úseky 64 (pripevnené na základovú časť 63 podobajúcej sa pásu) sa taktiež nachádzajú medzi dvoma podlhovastými úsekmi 72, ktoré sú pripevnené navzájom vodivými premosťujúcimi súčasťami vedenými naprieč vo vzťahu k podlhovastým úsekom 72; a priečny omedzovač vymedzený stenami 72 v dotyku so stenami 65a a 64b bráni elektrickej dotykovej časti 71 v priečnom pohybe s ohľadom na základovú časť 63 podobajúcej sa pásu. Konkrétnejšie možno uviesť, že pružný, stredový, podlhovastý úsek 64 vymedzuje prvé udržovacie zariadenie, ktoré sa spája s druhým udržovacím zariadením vymedzeným dvoma pružnými, podlhovastými, bočnými úsekmi 72, ktoré spočívajú na základovej časti 63 podobajúcej sa pásu, na opačných stranách stredového, podlhovastého úseku 64, pričom bočné steny stredového úseku 64 sú v dotyku s oproti seba postavenými stenami bočných úsekov 72, aby bránili elektrickej dotykovej časti 71 v priečnom pohybe s ohľadom na pásovú súčasť 60.
Na oboch opačných koncových častiach je každý izolačný kryt 4 príslušne vybavený nosným a spojovacím zariadením 62, pričom každé takéto nosné a spojovacie zariadenie 62 má schopnosť niesť koncovú časť 60e vodivej pásovej súčasti 60 a súčasne umožňovať pohyb koncovej časti 60e smerom hore a dolu.
Každé zariadenie 62 obsahuje obdĺžnikovú elastickú stenu 100 podobajúcu sa harmonike, ktorá má v priečnom reze vlnitý tvar a má elastické obvodové ostrie, ktoré sa trvalé pripevňuje na obvodové koncové okraje 4' podlhovastého, rovnobežnostenného krytu 4 napríklad s použitím prostriedkov lepidla.
Zariadenie 62 takto uzatvára príslušný koncový otvor krytu 4, čím znemožňuje vstup akýchkoľvek vonkajších činidiel do dutín 6 a 18.
Každá koncová časť 60c vodivej súčasti 60 je vymedzená príslušnou obdĺžnikovou koncovou časťou 63e základovej časti 63 podobajúcej sa pásu, pričom obdĺžniková, koncová časť 63e je užšia ako šírka L.
Koncová časť 63e vyčnieva z kovového puzdra 17 (obr. 6) a nachádza sa vnútri vrecka 105 vymedzeného dutým, rovnobežnostenovým príveskom vyčnievajúcim vonkajším smerom vo vzťahu ku krytu 4 zo steny 100 a otvoreným na tej strane, ktorá smeruje k dutinám 6 a 18. Vrecko 105 sa nachádza približne v stredovej časti steny 100, takže prvý určitý počet článkov vlnitých časti 100a je umiestnený medzi vreckom 105 a spodnou stenou 10 a druhý určitý počet článkov vlnitých častí 100b sa nachádza medzi vreckom 105 a vrchnou stenou 15. Nosné a spojovacie zariadenie 62 rovnako slúži na prepojovanie vodivých pásových súčasti 60 rôznych izolačných krytov 4 a na tento účel (obr. 6) sa koncové časti izolačných krytov 4 umiestňujú tak, aby smerovali k sebe, pričom rovnobežnostenné prívesky 105 sa vyrovnávajú a zaujímajú takú polohu, aby ich koncové časti smerovali k sebe. Každý rovnobežnostenný prívesok 105 (a príslušná koncová časť 63e nachádzajúca sa v ňom) ďalšieho krytu prostredníctvom premosťovacieho zariadenia 110. Konkrétnejšie možno uviesť, že premosťovacie zariadenie 110 (pozri obr. 7) obsahuje obdĺžnikovú dosku 115 majúcu dva obdĺžnikové krídla (nie sú predvedené) na dlhých stranách dosky 115 a obdĺžnikovej dosky 120, ktorá je umiestnená tak, aby bola rovnobežná a svojou plochou smerovala k doske 115, pričom jej dlhé okraje sa nachádzajú medzi krídlami dosky 115. Doska 115 má rovnako stredový otvor 122 na umiestnenie závitového drieku 123a skrutky 123, ktorý sa skrutkuje do závitového stredového otvoru 125 v doske 120. Rovnobežnostenné prívesky 105 sa bez ťažkostí umiestňujú medzi doskami 115 a 120 a opačnými stranami skrutky 123, ktorá účinkom skrutkovania v otvore 125 priťahuje dosky 115 a 120 smerom k sebe a zviera rovnobežnostenné prívesky 105 medzi uvedenými doskami a spája koncové časti 63e nachádzajúce sa v príslušných príveskoch 105.
V prevádzkových podmienkach sa silnoprúdové vedenie zostavuje presne vyrovnaným zaraďovaním určitého počtu krytov 4 postupne za sebou v smere dráhy pohybu vozidla, keď každá dvojica susedných koncových časti 60e sa spája mechanicky s použitím zmieňovaného premosťujúceho zariadenia 110, výsledkom čoho je vytvorenie súvislej pásovej súčasti prebiehajúcej po celej dĺžke vedenia 1 a vymedzenej vodivými pásovými súčasťami 60 jednotlivých spojovaných krytov 4, pričom elektrické vedenia 27 a 23 jedného krytu sa elektricky pripájajú zodpovedajúcim elektrickým vedeniam nadväzujúceho krytu prostredníctvom vonkajších prepájacích káblov (nie sú uvedené).
Z ukážkových dôvodov je možné uviesť príklad, že vedenie 1 sa môže ukladať medzi koľajnicami (nie sú predvedené) koľajovej dráhy (nie je predvedená) tak, že kryty 4 sa umiestňujú vnútri rovnobežnostenného sedla v štrku (nie je predvedený). Dosky 34 takto položeného vedenia smerujú hore a nachádzajú sa v podstate v rovnakej rovine s koľajnicami (nie sú predvedené). Silnoprúdové vedenie 23 sa bez ťažkostí pripája k nulovému elektrickému potenciálu, zatiaľ čo silnoprúdové vedenie 27 sa pripája ku kladnému elektrickému potenciálu napájacieho zdroja.
Silnoprúdové vedenie 1 sa používa v súvislosti s prevádzkou elektrického vozidla, ako je napríklad elektrické vozidlo 80 (ktoré je schematicky znázornené na obr. 1) pohybujúce sa po koľajovej dráhe.
Elektrické vozidlo 80 má stredovú časť vymedzenú podlahou 82, ktorá svojou plochou smeruje k doskám 34 a je s týmito doskami 34 rovnobežná a má zabudovanú dvojicu elektromagnetov (alebo trvalých magnetov) 84 na generovanie magnetického poľa smerovaného od podlahy 82 ku krytom 4.
V čase, keď silnoprúdové vedenie 1 nie je v spojení s elektrickým vozidlom 80, je vodivá súčasť 60 v pokojovej polohe (obr. 2), v nej je v podstate bez tvarových zmien a je rovnobežná so spodnou stenou 20.
Konkrétnejšie to znamená, že v pokojovej polohe (obr. 2) je základová časť 63 podobajúca sa pásu bez tvarových zmien a nachádza sa v rovine, ktorá je v podstate rovnobežná s rovinou dolnej steny 20, podlhovasté úseky 72 nesené základovou časťou 63 podobajúcou sa pásu sú tiež v podstate bez tvarových zmien a ležia v rovine, ktorá je rovnobežná s rovinou dolnej steny 20 a prvý koniec každého plochého, obdĺžnikového článku 69 je v dotyku s časťou 20a silnoprúdového vedenia 23 a druhý koniec každého plochého obdĺžnikového článku 69 leží na plochej časti 45 príslušného napájača 40 tak, že každý článok 69 vymedzuje elektrické premosťovacie spojenie medzi časťou 20a silnoprúdového vedenia 23 a príslušnou plochou časti 45 napájača 40. Nastavením vzdialenosti medzi článkami 69, ktorá je, ako už bolo uvedené, v podstate rovnaká ako vzdialenosť medzi susednými napájačmi 40, vytvára sa elektrické spojenie medzi plochými časťami 45 a spodnou stenou 20 (vedenie 23) a teda medzi všetkými napájacími zariadenia 40 (a doskami 34) a silnoprúdovým vedením 23 teda, keď je vodivá pásová súčasť v uvedenej pokojovej polohe.
Keď je vodivá pásová súčasť 60 v pokojovej polohe, sú všetky dosky 34 pripojené k nulovému elektrickému potenciálu. Na základe toho je vedenie 1 vnútorne izolované, pretože všetky vonkajšie súčasti (dosky 34) sú za tejto situácie pripojené k nulovému elektrickému potenciálu a elektricky aktívne súčasti (vedenie 27) sa nachádzajú vnútri izolačných krytov 4 (vysoký stupeň izolácie vedenia 1). V pokojovej polohe je elektrické silnoprúdové vedenie 27 (pripojené ku kladnému elektrickému potenciálu) v skutočnosti elektricky izolované od všetkých ostatných kovových súčastí vedení 1 a nachádza sa vnútri kovového puzdra 17. Konkrétne možno uviesť, že vedenie 27 je elektricky izolované a mechanicky oddelené od dotykovej časti 21 a časti 51 (prvý zberač).
Plocha každého plochého obdĺžnikového článku 69 je značne menšia ako celková plocha strany 62b, takže hmotnosť vrstvovitej štruktúry tvorená hmotnosťou základovej súčasti 63 podobajúcej sa pásu a dotykovou časťou 71 umiestnenou na časti 63 sa úplne odľahčuje na článkoch 69, ktoré v dôsledku toho vyvíjajú značný tlak na časť 20a a ploché časti 45 pri zaisťovaní dobrého elektrického dotyku medzi súčasťami.
Keď sa elektrické vozidlo 80 pripája k silnoprúdovému vedeniu 1 a elektromagnety 84 sú účinné, dochádza ku generovaniu magnetickej sily, priťahovaniu na základe vzájomného pôsobenia magnetického poľa elektromagnetov 84 a základovej súčasti 63 podobajúcej sa pásu, v dôsledku čoho magnetická sila priťahovania pôsobí na časť základovej súčasti 63 podobajúcej sa pásu a priťahuje túto časť základovej súčasti 63 podobajúcej sa pásu hore smerom k elektromagnetom 84 v podobe oblúku, pričom vytváranie oblúku základovej súčasti 63 podobajúcej sa pásu sa prenáša na podlhovasté úseky 72, ktoré sa vďaka svojmu pružnému plastovému materiálu ohýbajú tak, že vytvárajú rovnaké zakrivenie ako základová súčasť 63, nachádzajúca sa pod uvedenými podlhovastými úsekmi 72.
Na obr. 1,3 a 4 je jasne vidieť ako na elektrickú dotykovú časť 71 a spodnú, základovú súčasť 63 podobajúcu sa pásu, pôsobí magnetická sila priťahovania, čo sa prejavuje vytiahnutím oboch uvedených dielov hore v podobe oblúku smerom ku stene 25.
Konkrétnejšie možno uviesť, že časť elektrickej dotykovej časti 71 nachádzajúcej sa pod elektromagnetmi 84 sa premiestňuje do aktívnej polohy, v ktorej sa úseky 72 nadväzne vyrovnávajú s izolačnou stenou 30 (obr. 1 a 4), pričom prinajmenšom jedna vodivá premosťujúca sa súčasť 73 prichádza do styku s časťou 27a prvého silnoprúdového vedenia 27 a prinajmenšom jedným prvým zberačom 51. Takto sa prostredníctvom vodivej súčasti 73 vytvára elektrické premosťujúce prepojenie medzi prvým silnoprúdovým vedením 27 a prvým zberačom 51 a tým medzi vedením 27 a doskou 34. Každá vodivá premosťujúca súčasť má v skutočnosti šírku L väčšiu, než je vzdialenosť d medzi susednými okrajmi 51b a 27b dotykových častí prvých zberačov 51 a prvého vedenia 27.
V súvislosti s vyhotovením nakresleným na obr. 1 je možné uviesť, že tvar a konštrukčné usporiadanie elektromagnetov 84 sa prispôsobuje tomu, aby tri za sebou idúce premosťujúce súčasti 73 boli v dotyku s prvými zberačmi 51 dvoch susedných napájacích zariadení 40, takže dve susedné (momentálne elektrickým prúdom napájané) dosky 34 sú pripojené na silnoprúdové vedenie 27 s kladnou elektrickou polaritou. Ploché články 69 tvarové zmenené časti vodivej súčasti 60 sa zdvíhajú od nižšie umiestnenej časti 20a silnoprúdového vedenia 23 a plochých častí 45, pričom dosky, ktoré sú teraz pod prúdom, nie sú naďalej v elektrickom spojení s vedením 23 pripojeným k zápornému elektrickému potenciálu.
Po prejazde vozidla a ním vezených elektromagnetov nie je predtým priťahovaná časť vodivej súčasti naďalej vystavovaná akýmkoľvek účinkom sily priťahovania, a preto základová časť 63 spolu s vyššie umiestnenou dotykovou časťou 71 klesá dolu pôsobením sily zemskej príťažlivosti (t. j. dolu k stene 20).
Elektrické spojenie, ktoré bolo predtým vytvorené prepojením vodivých premosťujúcich súčastí 73 s prvým silnoprúdovým vedením 27 a prvým zberačom 51 napájacieho zariadenia 40, sa prerušuje a vytvára sa elektrické spojenie medzi silnoprúdovým vedením 23 a druhým zberačom toho istého napájacieho zariadenia 40.
V prípade elektrického oblúku generovaného medzi vodivou premosťujúcou súčasťou 73 a prvým silnoprúdovým vedením 27 a/alebo prvým zberačom by došlo k vytvoreniu pevného spoja (spečením kovových časti k sebe) medzi prinajmenšom jednou vodivou premosťujúcou súčasťou 73 a prvým silnoprúdovým vedením alebo zberačom 51, v dôsledku čoho by sa vodivá premosťujúca súčasť 73 nemohla oddeľovať od prvého silnoprúdového vedenia 27 alebo zberača 51 dokonca i vtedy, keď by prestala pôsobiť sila magnetického priťahovania (obr. 5). Pokiaľ by k takémuto prípadu skutočne došlo, potom oblúkový úsek dotykovej časti 71 zostáva vo zdvihnutej polohe v pevnom spojení s prvým zberačom 51 a vedením 27, zatiaľ čo základová časť 63 podobajúca sa pásu, ktorá bola predtým pridružená k oblúkovému úseku dotykovej časti 71, sa oddeľuje od dotykovej časti 21 a účinkom gravitačnej sily klesá dolu. Základová časť 63 podobajúca sa pásu sa v dôsledku klesania okamžite oddeľuje od oblúkového úseku dotykovej časti 21 a pri tomto klesaní vyťahuje stredovú udržovaciu súčasť 64 z medzery medzi dvoma podlhovastými úsekmi elektrickej dotykovej časti 71. Klesajúca základová časť 63 podobajúca sa pásu nakoniec spočíva prostredníctvom plochého, obdĺžnikového článku 69 v dotyku s časťou 20a silnoprúdového vedenia 23 a plochou časťou 45, takže v tejto polohe je ten istý napájač 40 pripojený súčasne na elektrické silnoprúdové vedenie 27 napojenému na kladný elektrický potenciál a elektrickému vedeniu 23 napojenému na záporný elektrický potenciál, výsledkom čoho je skrat medzi vedením 23 a vedením 27. Podľa prihlasovaného vynálezu sa porucha, ktorú spôsobuje trvalé zadržanie určitého úseku dotykovej časti 71 v zdvihnutej polohe, prejavuje skratom vyvolaným zlyhaním normálnej činnosti vedenia po ukončení pôsobenia magnetickej sily priťahovania v konkrétnom úseku. Silnoprúdové vedenie podľa prihlasovaného vynálezu je rovnako pripojené ku známemu typu ochranného vypínača 200 (je znázornený schematicky na obr. 8), ktorý je pripojený na vstupe do zdroja 202 priameho napätia, ako je napríklad usmerňovači mostík na usmerňovanie striedavého napätia, ktorý má svoje výstupy príslušne pripojené na vedenie 23 a vedenie 27 a slúži na okamžité odpojovanie zdroja 202 napätia od silnoprúdového vedenia 1 v prípade nadmerného pohlcovania prúdu spôsobovaného zmieneným skratom. Pokiaľ činnosť ochranného vypínača zlyhá (napríklad v dôsledku vlastnej poruchy vypínača), potom je silný, skratový prúd vedený cez prinajmenšom jednu vodivú premosťujúcu súčasť 73, ktorá ako už bolo uvedené v predchádzajúcom texte, obsahuje článok 75 s malou plochou prierezu svojej stredovej časti vymedzujúci poistkovú časť, ktorá sa účinkom skratového prúdu okamžite prehreje a pretaví (t. j. v niekoľkých stotinách sekundy), čím odpojí pri akomkoľvek pomere dosku 34, ktorá bola predtým pod prúdom, od elektrického vedenia 27 pripojeného ku kladnému elektrickému potenciálu zdroja. Takto sa v dôsledku uvedenej poruchy odpojuje prívod prúdu do vodivej dosky 34, ktorá bola predtým pod prúdom, i bez pomoci ochranného vypínača 200.
Elektrické vozidlo 80 obsahuje prinajmenšom prvé zberacie zariadenie 87 (obr. 1), ktoré je umiestnené pod podlahou 82 v blízkosti elektromagnetov 84, a ktoré spolupracuje s napájanými doskami 34 pri dodávaní elektrického prúdu s kladnou elektrickou polaritou využívaného na pohon elektrického vozidla 80.
Časti vodivej pásovej súčasti 60 nadväzujúce na oblúkový úsek sa zvažujú s ohľadom na uvedený oblúkový úsek a klesajú účinkom pôsobenia gravitácie smerom dole ku stene 10.
Šikmo klesajúce časti 601 sú vzdialené a fyzicky oddelené od prvého zberača 51 a druhého zberača 45 (obr. 3) a sú rovnako vzdialené a fyzicky oddelené od prvého silnoprúdového vedenia 27 a druhého silnoprúdového vedenia 23 (obr. 3).
Šikmo klesajúce časti 601 končia v mieste, kde prvý článok 69 zaujíma polohu spočinutia na spodnej stene 20 druhého silnoprúdového vedenia 23 a na druhom zberači 45 napájacieho zariadenia 40, takže všetky dosky 34 vedenia 1, do nich nie je za tejto situácie privádzaný elektrický prúd, sú pripojené na silnoprúdové vedenie 23.
Elektrické vozidlo 80 tiež obsahuje najmenej jednu zostavu druhého zberacieho zariadenia 88 (obr. 1), ktoré je v opisovanom vyhotovení umiestnené pod podlahou 82 a za/pred elektromagnetmi 84, a ktoré je súosové s dráhou pohybu elektrického vozidla. Zberacie zariadenie 88 je tvarové upravené na spoluprácu s doskou 38 pripojenou na vedenie 23 a dodáva elektrický prúd so zápornou elektrickou polaritou, ktorý je potrebný na pohon elektrického vo zidla 80. Ak sa elektrický prúd so zápornou polaritou privádza prostredníctvom vonkajšieho elektrického vedenia pripojeného na záporný potenciál (nie je predvedené), ako je napríklad elektrický vodič (nie je predvedený) vedený na jednu stranu dosiek 34, potom sa druhé zberacie zariadenie 88 umiestňuje pod podlahu 82 a na jednu stranu s ohľadom na smer pohybu elektrického vozidla po dráhe prechádzajúcej stredom nadväzujúcich dosiek 34.
Tak, ako sa elektrické vozidlo 80 pohybuje po danej dráhe, nadväzujúce úseky pásovej súčasti 60 postupne menia svoj tvar a takto vznikajúce oblúkové úseky, ktoré sledujú pohyb elektrického vozidla, sa plynulé premiestňujú v jednotlivých krytoch 4 vytvárajúcich súčasť súvislého vedenia 1, takže tieto oblúkové úseky vodivej pásovej súčasti 60 majú podobu vlny, ktorá sa pohybuje vo vedení 1 od jedného konca každého krytu 4 na jeho druhý koniec a po dosiahnutí koncovej časti jedného krytu 4 prechádzajú na koncovú časť nasledujúceho krytu 4.
Premosťujúce zariadenie 110 vytvára pevné prepojenie opačných koncových časti 60e vodivej pásovej súčasti 60 v postupne nadväzujúcich krytoch 4 modulámeho vedenia 1, a preto v momente, keď oblúkový úsek pásovej súčasti 60 dospeje do koncovej časti krytu 4, sa koncová časť pásovej súčasti ďalšieho krytu 4 automaticky zdvíha hore a oblúkový úsek plynulé postupuje v podobe vlny v nadväzujúcich krytoch 4.
Rad výhod pásovej súčasti podľa dosiahnutých výsledkov prihlasovaného vynálezu možno zhrnúť nasledovne:
pásová súčasť 60 spoločne s ochranným vypínačom 200 zaisťuje (v prípade skratu na vedení) okamžité preukázanie poruchy, ktorej príčinou je stav, v ktorom časť pásovej súčasti trvalé zostáva vo zdvihnutej polohe;
okrem preukazovania uvedenej poruchy táto pásová súčasť rovnako priamo prispieva k odpojovaniu elektrického prúdu privádzaného do dosky prerušením vedenia prechádzajúceho cez poistkový článok 75;
značný tlak, ktorý články 69 vyvíjajú na spodnú stenu 20 druhého silnoprúdového vedenia 23 a na druhý zberač 45 napájacích zariadení, zabezpečuje účinné elektrické spojenie súčastí pri napájaní dosiek 34 elektrickým prúdom so zápornou elektrickou polaritou.
Navyše piati, že vedenie 1 je konštrukčne riešené tak, aby všetky vonkajšie vodivé súčasti (dosky 34) silnoprúdového vedenia boli normálne pripojené na nulový elektrický potenciál (na silnoprúdové vedenie 23) vtedy, keď vedenie 1 nie je v elektrickom spojení s elektrickým vozidlom. Dosky 34 sú pripojené na silnoprúdové vedenie 27 (tzn. na napájacie vedenie pripojené ku kladnému elektrickému potenciálu) len vtedy, keď vedenie 1 je v elektrickom spojení s elektrickým vozidlom 80 a čo je rovnako dôležité, momentálne elektricky napájané dosky 34 sa nachádzajú pod elektrickým vozidlom a teda nie sú prístupné.
Priemyselná využiteľnosť
Na základe uvedených detailov je silnoprúdové vedenie 1 skutočne veľmi bezpečné (nemá žiadne súčasti, ktoré by boli trvalé pod elektrickým prúdom) a môže sa dokonca umiestňovať i na také miesta, do ktorých majú prístup užívatelia a obsluha vozidla.
Vedenie 1 má navyše jednoduchú a spoľahlivú elektromechanickú štruktúru, ktorá neobsahuje žiadne zložité riadiace obvody, výroba a zostavovanie modulov vedenia 1 je pomerne ľahká a nenákladná záležitosť. Po zdvihnutí vodivej pásovej súčasti 60 vedenia 1 je jednoducho vyriešená potreba udržovania tejto vodivej pásovej súčasti 60 v zdvihnutej, pritiahnutej polohe bez ďalších činností vyžadovaných na synchronizované napájanie dosiek 34. Na záver možno dodať, že po ukončení elektrického spojenia s elektrickým vozidlom vedenie 1 neodoberú žiadny elektrický prúd.

Claims (13)

1. Silnoprúdové vedenie na elektrické vozidlo majúce určitý počet vodivých súčastí (34) usporiadaných za sebou v smere (8) jazdy elektrického vozidla (80) a elektricky izolovaných od seba, prvé polarizované vedenie (27) napájané elektrickým prúdom s prvou polaritou, druhé polarizované vedenie (23) napájané elektrickým prúdom s druhou polaritou, najmenej jednu pásovú súčasť (60) vedenú v smere (8) jazdy v podstate po celej dĺžke vedenia a podlhovastý kryt (4), v ktorom je umiestnená pásová súčasť (60) a prvé polarizované vedenie (23), vyznačujúce sa t ý m , že pásová súčasť obsahuje základovú časť (63) podobajúcu sa pásu zhotoveného čiastočne z feromagnetického materiálu, elektrickú dotykovú časť (71), ktorá je čiastočne umiestnená na základovej časti (63) podobajúcej sa pásu a uvoľňovateľné spojovacie prostriedky nachádzajúce sa medzi základovou časťou (63) podobajúcou sa pásu a elektrickou dotykovou časťou (71), keď základová časť (63) podobajúca sa pásu sa normálne nachádza v dôsledku pôsobenia sily gravitácie v zníženej, pokojovej polohe, v ktorej je základová časť (63) podobajúca sa pásu v podstate bez tvarových zmien, a v ktorej je vytvorené elektrické spojenie (45, 69, 20a) medzi druhým polarizovaným vedením (23) a vodivými súčasťami (34) a keď základová časť (63) podobajúca sa pásu môže meniť svoj tvar a reagovať na účinky magnetického poľa generovaného budiacimi prostriedkami (84) zabudovanými v elektrickom vozidle (80) na účely priťahovania najmenej časti základovej časti (63) podobajúcej sa pásu a elektrickej dotykovej časti (71) pripojenej k základovej časti (63) podobajúcej sa pásu a umiestnené na tejto základovej časti (63) podobajúcej sa pásu do zdvihnutej, elektrickej dotykovej polohy, v ktorej sa vytvára elektrické spojenie (51, 74, 75, 27a) medzi prvým polarizovaným vedením (27) a najmenej jednou vodivou súčasťou (34) cez elektrickú dotykovú časť (71), pričom uvoľňovateľné prostriedky (64, 72) umožňujú odpojovanie základovej časti (63) podobajúcej sa pásu od elektrickej dotykovej časti (71) v prípade, že časť elektrickej dotykovej časti (71) zostáva v zdvihnutej, elektrickej dotykovej polohe po ukončení pôsobenia magnetického poľa, takže úsek základovej časti (63) podobajúcej sa pásu, ktorý bol predtým vo zdvihnutej elektrickej polohe, klesá do zníženej, pokojovej polohy a po dosiahnutí tejto zníženej pokojovej polohy súčasne pripojuje najmenej jednu vodivú súčasť k prvému polarizovanému vedeniu (27) a druhému polarizovanému vedeniu (23), čím sa vytvára skrat medzi prvým polarizovaným vedením (27) a druhým polarizovaným vedením (23) indikujúcim poruchu.
2. Silnoprúdové vedenie na elektrické vozidlo podľa nároku 1,vyznačujúce sa tým, že elektrická dotyková časť (71) nesie určitý počet vodivých premosťujúcich súčastí (73), ktoré sú od seba elektricky oddelené a sú rozmiestnené v určitej vzdialenosti od seba pozdĺž pásovej súčasti (60), pričom jedna vodivá premosťujúca súčasť (73) časti elektrickej dotykovej časti (71) vytvára vo zdvihnutej, elektrickej dotykovej polohe ako jediná alebo v kombinácii s ďalšími vodivými premosťujúcimi súčasťami (73) elektrické spojenie medzi prvým polarizovaným vedením (27) a najmenej jednou vodivou súčasťou (34).
3. Silnoprúdové vedenie na elektrické vozidlo podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že každá vodivá premosťujúca súčasť (73) má vodivý úsek (75) s vopred stanoveným prierezom vymedzujúcim poistkovú súčasť, takže vodivý úsek (75) s vopred stanoveným prierezom prerušuje svoje vlastné elektrické prepojenie v prípade, keď elektrický prúd vedený cez vodivú premosťujúcu súčasť (73) prekračuje prahovú hodnotu.
4. Silnoprúdové vedenie na elektrické vozidlo podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov 1 až 3, v y značujúce sa tým, že uvoľňovateľné spojovacie prostriedky obsahujú prvé udržovacie prostriedky (64) nesené základovou časťou (63) podobajúcou sa pásu a druhé udržovacie prostriedky (72) vytvárajúce časť elektrickej dotykovej časti (71) a ďalej majúce najmenej jednu spodnú časť (72a), ktorá prilieha účinkom sily gravitácie na základovú časť (63) podobajúcu sa pásu, a najmenej jednu bočnú časť (72c), ktorá spolupracuje s prvými udržovacími prostriedkami (64) pri znemožňovaní pohybu elektrickej dotykovej časti (71) v smeroch, ktoré sú priečne vo vzťahu k pásovej súčasti (60).
5. Silnoprúdové vedenie na elektrické vozidlo podľa nároku 1,vyznačujúce sa tým, že prvé udržovacie prostriedky obsahujú pružnú, stredovú súčasť (64) majúcu podlhovastý tvar priečneho rezu, ktorá je vedená pozdĺž základovej časti (63) podobajúcej sa pásu, že druhé udržovacie prostriedky obsahujú dvojicu pružných, podlhovastých, bočných, od seba oddelených súčastí (72), ktoré sú pripojené pomocou prepojovacích prostriedkov (73) trvalé prepojujúcich dve bočné, od seba oddelené súčasti (72), a ktoré sú vedené v podstate rovnobežne vo vzájomnom vzťahu k sebe, a že bočné, od seba oddelené súčasti (72) spočívajú na základovej časti (63) podobajúcej sa pásu na opačných stranách stredovej súčasti (64) majúcej podlhovastý tvar priečneho rezu, takže bočné steny stredovej súčasti (64) majúce podlhovastý tvar prierezu sú v dotyku s čelnými stenami bočných, od seba oddelených súčasti (72), čím znemožňujú pohyb elektrickej dotykovej časti (71) v priečnych smeroch vo vzťahu k pásovej súčasti (60).
6. Silnoprúdové vedenie na elektrické vozidlo podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že prepojovacími prostriedkami (73) sú vodivé premosťujúce súčasti (73) .
7. Silnoprúdové vedenie na elektrické vozidlo podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov 1 až 6, v y značujúce sa tým, že každá vodivá súčasť (34) je elektricky prepojená (41) s prvými zberacími prostriedkami (51) a druhými zberacími prostriedkami (45) nachádzajúcimi sa v dutine (6, 18) krytu (4), že vnútri dutiny (6, 18) sa tiež nachádza prvé polarizované vedenie (27) a druhé polarizované vedenie (23), ktoré je oddelené od prvého polarizovaného vedenia (27), a že pásová súčasť (60) vytvára elektrické spojenie medzi druhým polarizovaným vedením (23) a druhými zberacími prostriedkami (45) vtedy, ak sú úseky pásovej súčasti (60) v zníženej, pokojovej polohe a elektrická dotyková časť (71) vytvára elektrické premosťujúce spojenie medzi prvým polarizovaným vedením (27) a prvými zberacími prostriedkami (51) vtedy, ak sú úseky pásovej súčasti (60) vo zdvihnutej, elektrickej dotykovej polohe.
8. Silnoprúdové vedenie na elektrické vozidlo podľa nároku 7 v závislosti na nároku 2, vyznačujúce sa t ý m , že prvé zberacie prostriedky (51) a druhé zberacie prostriedky (45) obsahujú vodivé časti, ktoré sa nachádzajú v dutine (6, 18) a ich čelné plochy smerujú k sebe z opačných strán dutiny (6, 18), že prvé polarizované vedenie (27) a druhé polarizované vedenie (23) majú príslušné podlhovasté vodivé časti (27a, 20a), ktoré sú umiestnené v dutine (6, 18) tak, aby ich čelné plochy smerovali k sebe z opačných strán dutiny (6, 18) a aby boli vedené v podstate po celej dĺžke krytu (4), že elektrická dotyková časť (71) smeruje k prvým zberacím prostriedkom (51) a prvému polarizovanému vedeniu a základová časť (63) podobajúca sa pásu smeruje k druhým zberacím prostriedkom (45) a druhému polarizovanému vedeniu (23) a že najmenej jedna vodivá, premosťujúca súčasť (73) vytvára elektrické spojenie medzi prvým polarizovaným vedením (27) a najmenej prvými zberacími prostriedkami vtedy, ak sú úseky elektrickej dotykovej časti (71) vo zdvihnutej, elektrickej dotykovej polohe.
9. Silnoprúdové vedenie na elektrické vozidlo podľa nároku 1,vyznačujúce sa tým, že prvé polarizované vedenie (27) obsahuje dotykovú časť (27a), ktorá sa nachádza v podstate v rovnakej rovine ako dotyková plocha (51) prvých zberacích prostriedkov (51), že každá vodivá premosťujúca súčasť (73) má šírku (L) väčšiu, než je vzdialenosť (d) medzi susednými okrajmi (51b, 27b) dotykových častí prvých zberacích prostriedkov (51) a prvého polarizovaného vedenia (27) a že v situácii, keď je úsek elektrickej dotykovej časti (71) vo zdvihnutej, elektrickej dotykovej polohe, nachádza sa najmenej jedna vodivá premosťujúca súčasť (71) medzi dotykovou časťou prvých zberacích prostriedkov (51) a dotykovou časťou prvého polarizovaného vedenia (27), čím vytvára elektrické spojenie.
10. Silnoprúdové vedenie na elektrické vozidlo podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov 7 až 9, v y značujúce sa tým, že základová časť (63) podobajúca sa pásu rovnako nesie určitý počet elektrických dotykových článkov (69), ktoré sú rozmiestnené po dĺžke pásovej súčasti (60) a sú oddelené od základovej časti (63) podobajúcej sa pásu priečnym smerom vo vzťahu k pásovej súčasti (60), pričom každý elektrický dotykový článok (69) vytvára elektrický premosťujúci dotyk medzi druhým polarizovaným vedením (23) a druhými zberacími prostriedkami (45) vtedy, keď sa úseky pásovej súčasti (60) nachádzajú v zníženej, pokojovej polohe, v ktorej je pásová súčasť (60) natiahnutá v podstate bez tvarových zmien.
11. Silnoprúdové vedenie na elektrické vozidlo podľa nároku 10 alebo 11,vyznačujúce sa tým, že druhé polarizované vedenie (23) obsahuje dotykovú časť (20a), ktorá sa nachádza v podstate v rovnakej rovine ako dotyková plocha (45) druhých zberacích prostriedkov, že elektrické dotykové články (69) majú väčšiu dĺžku, než je rozmer vzdialenosti (d) medzi susednými okrajmi (45b, 20b) dotykových častí druhých zberacích prostriedkov (45) a druhého polarizovaného vedenia (23) a že v situácii, keď je úsek pásovej súčasti v zníženej, pokojovej polohe, je každý elektrický dotykový článok (69) v takej polohe, v ktorej sú jeho opačné koncové časti v dotyku s dotykovou plochou druhých zberacích prostriedkov (45) a dotykovou časťou (20a) druhého polarizovaného vedenia (23).
12. Silnoprúdové vedenie na elektrické vozidlo podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov 10 až 11, v y značujúce sa tým, že každý elektrický dotyko-článok (69) je pripojený na príslušné pružné podporné zariadenie, ktoré je nesené na základovej časti (63) podobajúcej sa pásu, a ktoré umožňuje vymedzovanie polohy elektrického dotykového článku (69) vo vzťahu k pásovej súčasti (60).
13. Silnoprúdové vedenie na elektrické vozidlo podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov 1 až ^vyznačujúce sa tým, že obsahuje ochranné vypínacie prostriedky (200), ktoré sú včlenené medzi výstup zo zdroja (202) napätia a prvým polarizovaným vedením (27) a druhým polarizovaným vedením (23), pričom ochranné vypínacie prostriedky (200) oddeľujú zdroj (202) napätia od silnoprúdového vedenia (1) v prípade vysokého vstrebávania prúdu v dôsledku skratu.
SK1145-99A 1997-02-21 1998-02-02 Silnoprúdové vedenie na elektrické vozidlá SK285791B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT97TO000151A IT1291144B1 (it) 1997-02-21 1997-02-21 Linea di alimentazione per veicolo elettrico
PCT/IT1998/000036 WO1998036934A1 (en) 1997-02-21 1998-02-20 Power line for an electric vehicle

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK114599A3 SK114599A3 (en) 2000-05-16
SK285791B6 true SK285791B6 (sk) 2007-08-02

Family

ID=11415420

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1145-99A SK285791B6 (sk) 1997-02-21 1998-02-02 Silnoprúdové vedenie na elektrické vozidlá

Country Status (16)

Country Link
US (1) US6209693B1 (sk)
EP (1) EP0961711B1 (sk)
JP (1) JP4040692B2 (sk)
AT (1) ATE219429T1 (sk)
AU (1) AU6114598A (sk)
CA (1) CA2281553C (sk)
CZ (1) CZ290565B6 (sk)
DE (1) DE69806127T2 (sk)
ES (1) ES2178164T3 (sk)
HK (1) HK1023097A1 (sk)
HU (1) HU224860B1 (sk)
IT (1) IT1291144B1 (sk)
NO (1) NO316263B1 (sk)
PT (1) PT961711E (sk)
SK (1) SK285791B6 (sk)
WO (1) WO1998036934A1 (sk)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1293859B1 (it) * 1997-06-30 1999-03-10 Ansaldo Trasporti Spa Dispositivo di presa corrente per veicolo elettrico utilizzante una linea di alimentazione di tipo autoisolato.
US7301433B2 (en) * 2005-10-28 2007-11-27 Wabtec Holding Corporation Fuse and truck cable assembly for a rail vehicle third rail current collector
ITTO20121119A1 (it) * 2012-12-20 2014-06-21 Ansaldo Sts Spa Linea di alimentazione elettrica modulare auto isolata
FR3019112B1 (fr) * 2014-03-25 2016-05-06 Alstom Transp Tech Systeme d'alimentation par le sol pour vehicules electriques non guides et procede d'utilisation associe
FR3065403B1 (fr) * 2017-04-25 2021-02-12 Alstom Transp Tech Ensemble constitue d'un systeme d'alimentation par le sol et d'un vehicule electrique
FR3065405B1 (fr) * 2017-04-25 2021-02-12 Alstom Transp Tech Support de pistes conductrices en elastomere a section rectangulaire pour systeme d'alimentation electrique par le sol
CN108725211B (zh) * 2018-06-25 2023-06-20 西南交通大学 一种磁浮列车三相供集电装置

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE219264C (sk) *
DE129973C (sk) *
US4057753A (en) * 1975-10-14 1977-11-08 Westinghouse Electric Corporation Train vehicle control apparatus
US4139071A (en) * 1976-02-27 1979-02-13 Unep3 Energy Systems, Inc. Electrically operated vehicle and electrified roadway therefor
DE3120648A1 (de) * 1981-05-23 1982-12-16 Arnold 2850 Bremerhaven Adam Anordnung zur stromversorgung von elektrofahrzeugen
US4836344A (en) * 1987-05-08 1989-06-06 Inductran Corporation Roadway power and control system for inductively coupled transportation system
US5277285A (en) * 1989-07-20 1994-01-11 Musachio Nicholas R Electrical vehicle transporation system
IT1280917B1 (it) * 1995-08-22 1998-02-11 Ansaldo Trasporti Spa Linea di alimentazione per un veicolo elettrico e sistema di trasporto utilizzante la linea stessa

Also Published As

Publication number Publication date
HK1023097A1 (en) 2000-09-01
US6209693B1 (en) 2001-04-03
SK114599A3 (en) 2000-05-16
WO1998036934A1 (en) 1998-08-27
DE69806127D1 (de) 2002-07-25
JP4040692B2 (ja) 2008-01-30
JP2001512394A (ja) 2001-08-21
CZ290565B6 (cs) 2002-08-14
NO993962D0 (no) 1999-08-17
NO993962L (no) 1999-10-21
HUP0002195A2 (hu) 2000-10-28
IT1291144B1 (it) 1998-12-29
ITTO970151A1 (it) 1998-08-21
ATE219429T1 (de) 2002-07-15
CA2281553A1 (en) 1998-08-27
HUP0002195A3 (en) 2000-11-28
CZ293799A3 (cs) 2000-03-15
NO316263B1 (no) 2004-01-05
CA2281553C (en) 2004-10-19
PT961711E (pt) 2002-11-29
AU6114598A (en) 1998-09-09
ES2178164T3 (es) 2002-12-16
EP0961711A1 (en) 1999-12-08
HU224860B1 (en) 2006-03-28
DE69806127T2 (de) 2003-01-02
EP0961711B1 (en) 2002-06-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK285791B6 (sk) Silnoprúdové vedenie na elektrické vozidlá
CN103681037B (zh) 电子机械的开关设备
JPS6262415B2 (sk)
SK285778B6 (sk) Silnoprúdové vedenie na elektrické vozidlá
TW201434686A (zh) 自我絕緣的模組化電源供應線
JP2012156043A (ja) 配線用遮断器および直流電力システム
KR101001447B1 (ko) 전지 셀 전압 센싱 패드, 이를 포함하는 2차 전지의보호회로 모듈 및 전지 팩, 및 2차 전지 팩 조립 방법
SK114799A3 (en) Modular power line for an electric vehicle
SK286326B6 (en) Power line for an electric vehicle
JP2022160375A (ja) バッテリ接続モジュール
CN220710222U (zh) 一种断路器
CN212392146U (zh) 一种具备抗电磁干扰功能的开关操控装置
CN218333666U (zh) 多极断路器
CN211530342U (zh) 一种rcd和afdd组合型一体式墙壁插座
CN211654632U (zh) 具有过流保护功能的墙壁开关
WO1998036932A1 (en) Power line for an electric vehicle
KR200473205Y1 (ko) 진공차단기 주회로부의 플렉시블 션트
KR200406278Y1 (ko) 누전차단 기능을 갖는 라인콘센트.
KR20110009979U (ko) 콘센트를 구비하는 누전차단기
CN115912854A (zh) 一种电源开关结构及电源盒
ES2168228A1 (es) Aparato de maniobra con fusible "nh" de baja tension y alta capacidad de interrupcion, con dispositivo de separacion.
WO2019031626A1 (ko) 아크 소호기능이 내장된 직류 배전용 직류 스위치
CZ5838U1 (cs) Spínací ústrojí uzemňovačů a zkratovačů
CZ298727B6 (cs) Odpojovac

Legal Events

Date Code Title Description
MK4A Expiry of patent

Expiry date: 20180220