SK284708B6 - Použitie fanchinónu na výrobu farmaceutického prípravku na liečenie alebo prevenciu Alzheimerovej choroby, farmaceutický prípravok a kit obsahujúce fanchinón - Google Patents
Použitie fanchinónu na výrobu farmaceutického prípravku na liečenie alebo prevenciu Alzheimerovej choroby, farmaceutický prípravok a kit obsahujúce fanchinón Download PDFInfo
- Publication number
- SK284708B6 SK284708B6 SK206-2000A SK2062000A SK284708B6 SK 284708 B6 SK284708 B6 SK 284708B6 SK 2062000 A SK2062000 A SK 2062000A SK 284708 B6 SK284708 B6 SK 284708B6
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- clioquinol
- pharmaceutical composition
- vitamin
- fanquinone
- disease
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K31/00—Medicinal preparations containing organic active ingredients
- A61K31/33—Heterocyclic compounds
- A61K31/395—Heterocyclic compounds having nitrogen as a ring hetero atom, e.g. guanethidine or rifamycins
- A61K31/435—Heterocyclic compounds having nitrogen as a ring hetero atom, e.g. guanethidine or rifamycins having six-membered rings with one nitrogen as the only ring hetero atom
- A61K31/47—Quinolines; Isoquinolines
- A61K31/4738—Quinolines; Isoquinolines ortho- or peri-condensed with heterocyclic ring systems
- A61K31/4745—Quinolines; Isoquinolines ortho- or peri-condensed with heterocyclic ring systems condensed with ring systems having nitrogen as a ring hetero atom, e.g. phenantrolines
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P25/00—Drugs for disorders of the nervous system
- A61P25/28—Drugs for disorders of the nervous system for treating neurodegenerative disorders of the central nervous system, e.g. nootropic agents, cognition enhancers, drugs for treating Alzheimer's disease or other forms of dementia
Landscapes
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Veterinary Medicine (AREA)
- Public Health (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Animal Behavior & Ethology (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Pharmacology & Pharmacy (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Neurosurgery (AREA)
- Neurology (AREA)
- Epidemiology (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
- Biomedical Technology (AREA)
- Psychiatry (AREA)
- Hospice & Palliative Care (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Medicinal Preparation (AREA)
- Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
- Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
- Saccharide Compounds (AREA)
Abstract
Použitie fanchinónu na výrobu farmaceutického prípravku na prevenciu alebo liečenie Alzheimerovej choroby a farmaceutický prípravok obsahujúci fanchinón a látku alebo zmes látok vybraných z antioxidantov, acetylcholínových zosilňovačov a prostetických skupín. Farmaceutický prípravok môže ako ďalšiu zložku obsahovať cliochinol.
Description
Vynález sa týka použitia známej látky na výrobu farmaceutického prípravku na liečenie alebo prevenciu Alzheimerovej choroby. Ďalej sa vynález týka farmaceutického prípravku s jeho obsahom na použitie na liečenie alebo prevenciu tejto choroby.
Doterajší stav techniky
Alzheimerova choroba (AD), ktorá je jednou z najhlavnejších príčin demencie dospelých v industrializovanej spoločnosti, je degeneratívna mozgová porucha charakterizovaná klinicky postupujúcou stratou pamäti, konfúziou, demenciou a nakoniec smrťou. Histopatologicky je Alzheimerova choroba charakterizovaná prítomnosťou dvoch mozgových lézií v neokortexe, zvlášť hipokampuse: neurofibrilámej spleti (NFT) párových helixových vlákien (PHF) v neurónoch a neuritových (senilných) plakov v extracclulámom priestore. Tvorba senilných plakov je spojená s objavením symptómov a znakov choroby, vrátane amnézie. Po tvorbe senilného plaku sa tvorí neurofibriláma spleť v neuronálnych telieskach. Tvorba neurofibrilámej spleti je spojená so zhoršením amnézie a iných symptómov demencie.
Hlavnou zložkou senilných plakov sú amyloidné ložiská. Sivý zákal je choroba často sa vyskytujúca spolu s Alzheimerovou chorobou. Je lokalizovaný v očiach a je tiež spôsobený amyloidnými ložiskami. Teda liečenie pacientov, ktorí majú Alzheimerovu chorobu, opísané v tomto opise a nárokoch, môže byť rovnako použité na liečenie šedého zákalu. V tomto opise a nárokoch, pojem Alzheimerova choroba, preto tiež zahrnuje šedý zákal.
Hlavnou zložkou amyloidných ložísk je polypeptid označovaný v tomto dokumente ako Αβ (Amyloid-beta). Αβ je normálne rozpustnou zložkou ccrcbro-spinálnej kvapaliny, kde sa nachádza v koncentráciách asi 3 až 5 nmol/1. Αβ môže mať 39 až 43 aminokyselín, typicky 40 aminokyselín v zrelej forme a získava sa ako proteolytický štiepny produkt z bunkového povrchového proteínu nazývaného amyloidný prekurzorový proteín (APP) (Kang a spol. 1987, Náture 325: 733 - 736).
Sú známe viaceré štúdie, že Αβ je toxický in vitro, keď sa pridáva priamo ku kultúram neuronálnych buniek (Yankner B. A., Duffy L. K., Kirschner D. A., Science 1990, 250 (4978): 279 - 282; Koh J. Y., Yang L. L., Cotman O. W., Brain Res 1990, 533 (2): 315 - 320; a Pike C. J., Burdick D., Walencewicz A. J., Glabe O. G., Cotman O. W., J. Neurosci 1993, 13 (4): 1676 - 1687).
Neurotoxicita Αβ bola lokalizovaná na peptidovej sekvencii medzi amino-kyselinovými zvyškami 25 a 35 (Αβ(25-35)). Αβ(25-35) vyvoláva smrť neuronálnych buniek rovnako silne ako úplná dĺžka Αβ(]-40). (Yankner B. A., Duffy L. Y., Kirschner D. A., Science 1990, 250 (4978): 279 - 282). Normálna funkcia Αβ doteraz nie je známa, ale možno tvorí katión selektívne kanály cez bunkové membrány (Kawahara M. a spol., 1997, Biophysical Joumal 73/1,67 - 75).
Ukázalo sa, že zrážanie syntetického Αβ spôsobujú viaceré faktory okolitého prostredia vrátane nízkeho pH, vysokých koncentrácií soli a prítomnosti kovov, napríklad zinku, medi a ortuti (Bush, A. I. a spol., 1995, Science 268: 1921 - 1923). Bolo uvedené, že Αβ samotný špecificky a saturovateľne viaže zinok s vysokou afinitou viazania (KD = 107 nmol/1) pri molovom pomere 1 : 1 (ζίηο/Αβ) (Bush, A. I. a spol., 1994, J. Biol. Chem. 269: 12152 - 12158). Toto viazanie sa vyskytuje pri fyziologických koncentráciách zinku (Bush, A. I. a spol., 1994, Science 265: 1464- 1467).
Existuje silný predpoklad, že odstránenie amyloidných ložísk pacientov trpiacich Alzheimerovou chorobou zmierni symptómy Alzheimerovcj choroby. Preto boli urobené viaceré pokusy pripraviť takéto liečivo, pretože sa naliehavo hľadajú spôsoby liečenia Alzheimerovej choroby.
Medzinárodná patentová prihláška, publikačné č. WO 93/10459, opisuje spôsob liečenia Alzheimerovej choroby podávaním činidla na viazanie zinku. Ako výhodné látky sú uvedené kyselina fytová, desferioximín, citran sodný, EDTA, l,2-dietyl-3-hydroxy-pyridín-4-ón a 1-hydroxyetyl-3-hydroxy-2-metyl-pyridín-4-ón.
Nemecká patentová prihláška č. DE 39 32 338 opisuje použitie chelatačného činidla pre hliník, ako napríklad 8-hydroxy-chinolínu, na liečenie Alzheimerovej choroby.
US patent č. 5 373 021 opisuje použitie disulfiramu a jeho solí a analógov. Podľa tohto patentu, opísané látky môžu byť použité na zníženie neurologického poškodenia spôsobeného Alzheimerovou chorobou.
Medzinárodná patentová prihláška, publikačné č. WO 98/06403 opisuje použitie cliochinolu na výrobu farmaceutického prípravku na liečenie Alzheimerovej choroby.
Doteraz známe látky navrhnuté na liečenie Alzheimerovej choroby majú viacero nevýhod, ktoré zabránili ich širokému použitiu. Väčšina z týchto látok je neschopná prestúpiť hematoencefalickú bariéru a teda nemôžu ľahko dosiahnuť oblasti, ktorých je amyloid uložený. Disulfiram, ktorý môže penetrovať hemato-encefalickú bariéru, má nevýhodu v tom, že keď ho pacient kombinuje s etyl-alkoholom, spôsobuje silné nepriaznivé reakcie, vrátane bolesti hlavy, nevoľnosti, dávenia, potenia sa, smädu, slabosti a nízkeho krvného tlaku. Cliochinol (5-chlór-7-jód-8-hydroxychinolín), ktorý tiež môže penetrovať hematoencefalickú bariéru, má zlú históriu, pretože ako vedľajší účinok spôsobuje subakútnu myelo-optiko-neuropatiu (SMON).
Fanchinón (4,7-fenantrolin-5,6-dión) sa doteraz používal na liečenie rôznych porúch, takých ako amébiáza. Fanchinón sa predáva firmou CIBA-GEIGY pod obchodnou značkou ENTOBEX. Oproti cliochinolu neboli pozorované žiadne nepriaznivé vedľajšie účinky, keď sa fanchinón používa v normálnom dávkovom rozsahu.
V minulosti sa predával antiamébický farmaceutický prípravok obsahujúci aj cliochinol a fanchinón firmou CIBA GEIGY pod obchodnou značkou Mexafor. Ale obchod s týmto prípravkom bol zastavený, keď sa zistilo, že cliochinol spôsobuje SMON.
Cieľom vynálezu je poskytnúť nové použitie známej látky na liečenie alebo prevenciu Alzheimerovej choroby. Ďalším cieľom tohto vynálezu je poskytnúť zvýšený účinok liečenia Alzheimerovej choroby. A ďalším cieľom je zabrániť možným škodlivým vedľajším účinkom pri liečení alebo prevencii Alzheimerovej choroby.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu je použitie fanchinónu na výrobu farmaceutického prípravku na liečenie alebo prevenciu Alzheimerovej choroby.
Fanchinón môže byť podávaný v akomkoľvek účinnom množstve na liečenie alebo prevenciu Alzheimerovej choroby. Výhodne môže byť fanchinón podávaný v množstve 5 mg až 250 mg, a najvýhodnejšie 10 mg až 50 mg, jeden až trikrát denne.
V jednom uskutočnení vynálezu sa látky alebo zmes látok vybraných zo skupiny zahrnujúcej antioxidanty, acetylcholínové zosilňovače, stopové kovy, prostetické skupiny a cliochinol, podávajú pred, spolu alebo následne po podávaní fanchinónu.
Vynález sa tiež týka farmaceutického prípravku zahrnujúceho fanchinón a látku alebo zmes látok, vybraných zo skupiny obsahujúcej antioxidanty, acetyl-cholínové zosilňovače, prostetické skupiny a cliochinol za predpokladu, že keď je vybraný cliochinol, potom je najmenej jedna ďalšia látka vybraná z tejto skupiny.
Antioxidantom je výhodne vitamín C, vitamín E, Q10 alebo ich kombinácie. Acetylcholínové zosilňovače sú výhodne μΐ agonistické látky alebo anticholín-esterázové inhibítory. Výhodné anticholínesterázové inhibítory sú takrín (obchodná značka: Cognex) a donepezil (obchodná značka: Aricept). Prostetickou skupinou je výhodne vitamín B12.
Vo výhodnom uskutočnení vynálezu sú použité fanchinón a cliochinol na výrobu farmaceutického prípravku na liečenie alebo prevenciu Alzheimerovej choroby. Výhodne sa na výrobu farmaceutického prípravku používa kombinácia fanchinónu, cliochinolu a vitamínu B,2.
Farmaceutický prípravok môže byť upravený na orálne, parenterálne alebo intradermálne podávanie. Ďalej farmaceutický prípravok môže byť upravený ako jednoduchý farmaceutický prípravok alebo ako dve, alebo viac oddelených farmaceutických jednotiek na sekvenčné alebo v podstate simultánne podávanie.
Existuje potreba uviesť na trh liečivo, ktoré je účinné na terapiu alebo profylaxiu Alzheimerovej choroby. Podľa tohto vynálezu sa navrhuje známe liečivo fanchinón.
V príkladoch je ukázané, že Αβ(25-35) má pri PC12 bunkách významný účinok na redoxnú aktivitu buniek. V spôsobe použitom v príklade 2 je redoxná aktivita buniek exponovaných 1 pmol/l Αβ(25-35) znížená na 60 % normálnej hladiny (pozri obr. 2, prázdne kolieska). Ale, keď sa Αβ(25-35)-ορ™οον3ηέ bunky opracovali s 1 pg/ml fanchinónu alebo s väčším množstvom, normálna redoxná aktivita sa obnovila. To naznačuje, že keď sa fanchinón podáva cicavcovi, ako je napríklad človek, zmierňuje nepriaznivé účinky Αβ.
Hoci to nie je zamýšľané na obmedzenie vynálezu na akýkoľvek konkrétny mechanizmus pôsobenia, v súčasnosti sa predpokladá, že je to antioxidačný účinok fanchinónu, ktorý bráni účinku Αβ na bunkovú redoxnú aktivitu.
Antioxidačný účinok fanchinónu môže byť zlepšený spoločným podávaním ďalšieho antioxidantu (antioxidantov), ako napríklad vitamínu C, vitamínu E, vitamínu Q10 alebo ich kombinácie.
Prítomnosť senilných plakov v extracelulámom priestore môže brániť alebo inhibovať prenos impulzov v cholínergickom nervovom systéme. Fungovanie nervového systému je závislé od mediátorového acetylcholínu. Preto látky zvyšujúce hladinu acetylcholínu, také ako látky brániace alebo inhibujúce normálnu hydrolýzu acetylcholínu pomocou acetylcholínesterázy, takzvané anticholínesterázové inhibítory, môžu byť na zlepšenie účinku podávané spolu s fanchinónom. Výhodné anticholínesterázové inhibítory sú takrín a donepezil.
V štúdii uvedenej v príkladoch je ukázané, že fanchinón môže znížiť agregáciu Αβ(1-40) indukovanú pomocou Cu2+aZn2+.
Nasledujúci navrhnutý mechanizmus pôsobenia vynálezu nie je zamýšľaný na obmedzenie vynálezu na tento mechanizmus. V súčasnosti prihlasovatelia predpokladajú, že fanchinón a Αβ konkurenčne chelatujú zinok, meď a iné ťažké kovy. Fanchinón má schopnosť prestúpiť hematoen cefalickú bariéru. Keď fanchinón zachytí ión ťažkého kovu v extracelulámom priestore, pohybuje sa do krvi a je z tela odstránený. Pretože agregácia alebo soľ Αβ a iónu ťažkého kovu je v rovnováhe s voľným Αβ a voľnými iónmi ťažkých kovov, fanchinón môže pokračovať v zachytávaní voľných iónov ťažkých kovov a prepravovať ióny ťažkých kovov do krvi tak dlho, kým je prítomný agregovaný Αβ, ktorým je amyloid. Voľný Αβ nemôže penetrovať hematoencefalickú bariéru pasívnou difúziou, skôr bude degradovaný pomocou proteolytických enzýmov normálne prítomných v extracelulámom priestore. Preto voľný Αβ alebo jeho degradovaná časť môže potenciálne poškodiť neuronálne bunky predtým, ako je premenený na netoxický zvyšok. Medzitým, fanchinón bude brániť alebo inhibovať potenciálny cytotoxický účinok Αβ v dôsledku jeho schopnosti pôsobiť proti zmenšeniu normálne produkovanej redoxnej aktivity Αβ.
Zmenšenie agregácie spôsobenej fanchinónom je 50 až 60 % pre Cu2+ a 10 % pre Zn2+. Je ďalej ukázané, že cliochinol má opačnú tendenciu. Cliochinol znižuje Zn2+-indukovanú agregáciu Αβ(1-40) o viac ako 60 %, kým Cu2+-indukovaná agregácia bola znížená o približne 30 %. Inými slovami, fanchinón je najlepší na zníženie Cu2+ indukovanej agregácie Αβ(1 -40) a cliochinol je najlepší na zmenšenie Zn2+ indukovanej agregácie.
Pretože Cu2+ a Zn2’ sú prirodzene prítomné v tele pacienta, ktorý má alebo sa predpokladá, že má Alzheimerovu chorobu, môže sa požadovať zníženie alebo resolubilizovanie agregácie indukovanej oboma iónmi. Teda podávanie cliochinolu pred, spolu alebo následne po podávaní fanchinónu môže byť výhodné.
Podávanie cliochinolu je však problematické, pretože cliochinol ako vedľajší účinok spôsobuje SMON. Predchádzajúce štúdie (pozri WO 98/06403) naznačujú možný vplyv cliochinolu na vitamín B12.
Je známe, že cliochinol sa vylučuje cez obličky ako glukuronid alebo sulfátové deriváty (Kotaki H., a spol.: Enterohepatic circulation of clioguinol in the rat, J. Pharmacobiodyn. 1984 Jún; 7 (6): 420 - 5 a Jurima M. a spol. Metabolism of 14C-iodochlorhydroxyquinoline in the dog and the rat, J. Pharmacobiodyn. 1984 Marec; 7 (3): 164 - 70), napríklad ako látka metyl-(5-chlór-7-jód-chinolyl-2',3',4’-tri-0-acetyl-glukopyranozid)-uronát. Kvôli skráteniu je táto látka označovaná ďalej ako cliochinolglukuronid.
Detoxifikácia hydrofóbnych látok, ako je napríklad cliochinol, sa v tele uskutočňuje najmä v pečeni. Preto sa predpokladá, že likvidácia cliochinolu nastáva takto: Cliochinol sa konvertuje na cliochinolglukuronid v pečeni. Po vytvorení sa vo vode rozpustný cliochinolglukuronid vylučuje do žlče. Žlč vstupuje do čreva, kde sa hlavné množstvo cliochinolglukuronidu odstraňuje v stolici. Určité množstvo cliochinolglukuronidu sa resorbuje z čreva do krvi. Cliochinolglukuronid sa filtruje z krvi v obličkách a objaví sa nakoniec v moči.
Pomocou opracovania myší s cliochinolom a následného podávania rádioizotopu vitamínu B12 ([57Co]kyanokobalamín) je v medzinárodnej patentovej prihláške, publikácia č. WO 98/06403, ukázané, že koncentrácia vitamínu B12 v mozgu a v pečeni cliochinolom opracovaných myší zostáva na normálnej hladine, kým koncentrácia rádioizotopu vitamínu B]2 je znížená v obličkách takýchto myší v porovnaní s normálnou hladinou. Toto zistenie poukazuje na to, že metabolizmus vitamínu B12 je závislý od cliochinolu. Ďalej toto zistenie poukazuje na to, že obličky sú cieľovými orgánmi, kde sa vyskytuje od cliochinolu závislý metabolizmus.
Na preskúmanie možnej interakcie medzi cliochinolglukuronidom a vitamínom B12 bol navrhnutý experiment, kde sa cliochinolglukuronid a vitamín B12 zmiešali vo vode. Zmes sa analyzovala pomocou 'H NMR. ’H NMR spektrá, pozri obr. 5 až 7, ukazujú, že niektoré rezonancie vitamínu B12 (zodpovedajúce benz-imidazolovej skupine) sú posunuté a to isté sa pozorovalo pre dve rezonancie cliochinolglukuronidu (zodpovedajúce chinolinovej skupine). Prihlasovatelia predpokladajú, že podobné výsledky by sa očakávali použitím voľného cliochinolu, ale cliochinol nemôže byť pre NMR testovanie rozpustený vo vodných roztokoch.
Výsledky naznačujú hydrofóbnu interakciu medzi cliochinolglukuronidom a vitamínom B12, pravdepodobne medzi benzimidazolovou skupinou vitamínu B12 a chinolínovou skupinou cliochinolglukuronidu.
Vitamín B12 sa normálne resorbuje aktívne z renálnej plazmy po tom, ako bola prefiltrovaná. Týmto spôsobom telo regeneruje väčšinu vitamínu B]2, ktorý by sa inak stratil v moči. Nedávno bolo ukázané, že resorpcia vitamínu B12je sprostredkovaná pôsobením membránového proteínu megalín (Moestrup S. K. a spol. Proc. Natl. Acad. Sci. 1996; 93 (16): 8612 - 7). Ukázalo sa, že megalín má silnú afinitu k viazaniu komplexu tvoreného vitamínom B12 a transportného proteínu transkobalamín.
Na základe nového zistenia uvedeného v tomto dokumente, teda že vitamín B12 sa viaže na cliochinolglukuronid, sa predpokladá, že vitamín B12 sa neviaže na megalínový proteín a/alebo transkobalamín, keď je už naviazaný na cliochinol-glukuronid. Teda resorpcia vitamínu B12 bude klesať a telo bude trpieť nedostatkom vitamínu B12 po určitom čase podávania cliochinolu, ak sa do tela nedodáva dosť nového vitamínu B12 prostredníctvom normálnej stravy.
Jediným zdrojom vitamínu B12 pre človeka je potrava, pretože človek ho nedokáže syntetizovať. Teda strava s malým množstvom mäsa a/alebo mikroorganizmov bude evidentne spôsobovať nedostatok vitamínu B12. Ak osoby dostávajú stravu s príliš nízkym obsahom vitamínu B12, podávanie cliochinolu bude zhoršovať stav, pretože resorpcii B]2 bráni konkurenčné viazanie cliochinolu s megalinom. Fakt, že SMON bol pozorovaný len v Japonsku a že japonská strava prevládajúco pozostáva zo zeleniny a cereálií, zvlášť ryže, (Kromhout D, a spol. „Food consumption pattem in the 1960s in seven countries“, Am. J. Clin. Nutr. 49: 889 - 894, 1989) môže vysvetliť, prečo SMON choroba bola viazaná na Japonsko.
Na prekonanie vedľajších účinkov podávania fanchinónu a/alebo cliochinolu, môže byť žiaduce spolu podávať stopové kovy a/alebo prostetické skupiny. Výhodná prostetická skupina je vitamín BI2(kyanokobalamín).
Ako príklad, ale nie ako obmedzenie, môžu byť zmesi, ich použitie a spôsoby podľa tohto vynálezu indikované pre: 1. pacientov diagnostikovaných s Alzheimerovou chorobou v akomkoľvek klinickom stave choroby, 2. prevenciu Alzheimerovej choroby u pacientov s počiatočnými alebo predzvestnými symptómami alebo znakmi, a 3. spomalenie nástupu alebo rozvoja, alebo zostrenia symptómov a znakov Alzheimerovej choroby. Spôsoby a zmesi podľa vynálezu budú užitočné napríklad na liečenie Alzheimerovej choroby, zlepšenie alebo zmiernenie akýchkoľvek symptómov a znakov Alzheimerovej choroby, zlepšenie akýchkoľvek patologických alebo laboratórnych nálezov Alzheimerovej choroby, na spomalenie rozvoja Alzheimerovej choroby, na spomalenie nástupu Alzheimerovej choroby, symptómov a znakov, na prevenciu výskytu Alzheimerovej choroby a prevenciu nástupu akýchkoľvek symptó mov a znakov Alzheimerovej choroby alebo Parkinsonovej choroby.
Subjektom alebo pacientom je živočích, napríklad cicavec, a je to výhodne človek a môže to byť plod, dieťa alebo dospelý.
Dávka fanchinónu optimálna in vivo na resolubilizáciu Αβ môže byť určená lekárom uskutočnením rutinných experimentov. Príkladom takéhoto experimentu je monitorovanie rozpustného Αβ v cerebrospinálnej tekutine (CSF) (WO 93/10459, datovaná 27. mája, 1993 z Univerzity v Melbourne). Začínajúc s relatívne nízkymi dávkami (10 až 25 mg/deň), môže lekár monitorovať množstvo solubilizovaného Αβ v pacientovej CSF. Ak nenastal vzrast solubilizovaného Αβ ako odozva na podávanie fanchinónu, čo indikuje resolubilizáciu agregátov zinok-Αβ, dávka sa môže zvýšiť, kým nie je pozorovaný takýto vzrast. Ďalším príkladom je monitorovanie klinických znakov a symptómov choroby s použitím klinických, behaviorálnych a psychometrických pozorovaní a meraní.
Pred podávaním človeku sa účinnosť ukazuje na zvieracích modeloch. Môže sa použiť akýkoľvek model Alzheimerovej choroby na zvieratách známy v danej oblasti techniky.
Farmaceutické prípravky podľa tohto vynálezu výhodne obsahujú jeden alebo viaceré farmaceutický prijateľné nosiče a aktívne zložky. Nosič(e) musia byť „prijateľné“ v tom zmysle, že sú kompatibilné s inými zložkami prípravku a nie sú škodlivé pre príjemcu. Vo výhodnom uskutočnení je fanchinón a voliteľné ďalšie aktívne zložky vo farmaceutickom prípravku vyčistený.
Možno si všimnúť, že množstvo fanchinónu a voliteľnej ďalšej aktívnej zložky požadované na takéto liečenie alebo prevenciu sa bude meniť podľa spôsobu podávania, poruchy, ktorá sa lieči, stavu, veku, celkovej histórie subjektu a podľa galenickej úpravy farmaceutického prípravku atď. Pri liečení pacienta diagnostikovaného s Alzheimerovou chorobou, je výhodné množstvo fanchinónu účinné na zvýšenie rozpustnosti Αβ-agregátov v cerebrospinálnej tekutine pacienta.
Vo všeobecnosti je vhodné terapeuticky účinné množstvo fanchinónu vo farmaceutickom prípravku napríklad 5 až 250 mg, výhodne 10 až 50 mg. Vhodné množstvo látky alebo zmesi látok, vybraných zo skupiny zahrnujúcej antioxidanty, μΐ agonistické látky, anticholínesterázové inhibítory, stopové kovy, prostetické skupiny a cliochinol, je vo farmaceutickom prípravku napríklad 5 pg až 250 mg, výhodne 0,5 až 1 mg. Ak je vybraný cliochinol a vitamín B, 2, množstvo cliochinolu je účinné na liečenie alebo prevenciu Alzheimerovej choroby a množstvo vitamínu B12 jc výhodne účinné na inhibovanie nepriaznivého vedľajšieho účinku podávania cliochinolu. Množstvá cliochinolu a vitamínu B12 sú výhodne 5 mg až 250 mg, najvýhodnejšie 10 mg až 50 mg a 5 pg až 2 mg, najvýhodnejšie 0,5 mg až 1 mg.
O aktuálnom podávanom množstve fanchinónu a voliteľných ďalších aktívnych zložiek, ako napríklad cliochinolu a vitamínu B12, môže rozhodnúť ošetrujúci lekár. Ak farmaceutický prípravok okrem fanchinónu obsahuje ďalšie aktívne zložky, môžu byť v rovnakej zmesi na podávanie v kombinácii konkurenčne alebo v rôznych zmesiach na podávanie v podstate simultánne, ale oddelene, alebo sekvenčne.
Terapeutické prípravky zahrnujú prípravky vhodné na parenterálne (vrátane intramuskulámeho a intravenózneho), orálne, rektálne alebo intradermálne podávanie, hoci orálne podávanie je výhodným spôsobom. Teda farmaceutický prípravok môže byť upravený ako tablety, pilulky, sirupy, kapsuly, čapíky, prípravky na transdermálnu apliká ciu, prášky, zvlášť lyofilizované prášky na rekonštitúciu s nosičom pre intravenózne podávanie atď.
Pojem „nosič“ zodpovedá zrieďovadlu, adjuvansu alebo vehikulu, s ktorým sa liečivo podáva. Nosiče vo farmaceutickom prípravku môžu obsahovať spojivo, ako napríklad mikrokryštalická celulóza, polyvinylpyrolidón (polyvidón alebo povidón), tragantová guma, želatína, škrob, laktóza alebo monohydrát laktózy; a dezintegračné činidlo, ako napríklad kyselina algínová, kukuričný škrob a podobne; mastivo alebo povrchovo aktívnu látku, ako napríklad stearan horečnatý, alebo nátriumlaurylsulfát; klznú látku, ako napríklad koloidný oxid kremičitý; a sladidlo, ako napríklad sacharóza alebo sacharín; a/alebo ochucujúce činidlo, takéto ako pepermint, metylsalicylát alebo pomarančová príchuť.
Terapeutické prípravky vhodné na orálne podávanie, napríklad tablety a pilulky, sa môžu získať pomocou stlačenia alebo lisovania, voliteľne s jednou alebo viacerými prídavnými zložkami. Stlačené tablety sa môžu pripraviť pomocou zmiešania zložky (zložiek) a stlačením tejto zmesi vo vhodnom prístroji na tablety, ktoré majú vhodnú veľkosť. Pred zmiešaním sa fanchinón môže zmiešať so spojivom, mastivom, inertným zrieďovadlom a/alebo dezintegračným činidlom a ďalšie voliteľné prítomné zložky sa môžu zmiešať so zrieďovadlom, mastivom a/alebo povrchovo aktívnou látkou.
Vo výhodnom uskutočnení sa sypký fanchinónový prášok zmieša so spojivom, ako napríklad mikrokryštalická celulóza, a povrchovo aktívnou látkou, ako napríklad nátriumlaurylsulfát, kým sa nezíska homogénna zmes. Následne sa do zmesi prenesie počas miešania ďalšie spojivo, ako napríklad polyvidón. Keď sa získa rovnomerné rozdelenie, pridá sa za stáleho premiešavania vodný roztok vitamínu B12- Táto zmes sa prepustí cez granulačné sitá a vysuší sa desikáciou pred stlačením na tablety v štandardnom lisovacom prístroji.
V druhom výhodnom uskutočnení sa sypký fanchinónový prášok zmieša s povrchovo aktívnymi látkami a/alebo emulziftkačnými činidlami, ako napríklad Sapamine® (kyselina N-(4'-stearoyl-aminofenyl)-trimetylamónium-metylsírová) a monohydrátom laktózy, kým sa nezíska rovnomerné rozdelenie zložky. Za stáleho premiešavania sa pridá do fanchinónovej zmesi druhý prípravok obsahujúci dezintegračné činidlo, ako napríklad kukuričný škrob. Takýto druhý prípravok sa môže pripraviť pomocou pridania prebytku vriacej vody do kukuričného škrobu suspendovaného v studenej vode. Konečná zmes sa granulovala a sušila, ako je uvedené a zmiešala sa s kukuričným škrobom a stearanom horečnatým a nakoniec sa zlisovala na tablety v štandardnom prístroji.
Tableta môže byť obaľovaná alebo neobaľovaná. Neobaľovaná tableta môže byť ryhovaná. Obaľovaná tableta môže byť obaľovaná s cukrom, šelakom, filmovými alebo inými enterickými obaľovacími činidlami.
Terapeutické prípravky vhodné na parenterálne podávanie zahrnujú sterilné roztoky alebo suspenzie aktívnej zložky. Môže byť použitý vodný alebo olejový nosič. Takéto farmaceutické nosiče môžu byť sterilné kvapaliny, ako napríklad voda a oleje, vrátane olejov z ropy, živočíšneho, rastlinného alebo syntetického pôvodu, ako napríklad podzemnicový olej, sójový olej, minerálny olej, sezamový olej a podobne. Prípravky na parenterálne podávanie tiež zahrnujú lyofílizovaný prášok zahrnujúci fanchinón a voliteľné ďalšie aktívne zložky, ktorý sa rekonštituuje rozpustením vo farmaceutický prijateľnom nosiči, ktorý rozpúšťa aktívne zložky, napríklad vodný roztok karboxymetylcelulózy a laurylsulfátu.
Keď farmaceutickým prípravkom je kapsula, môže obsahovať kvapalný nosič, ako napríklad mastný olej, napríklad kakaové maslo.
Vhodné farmaceutické vehikulá zahrnujú škrob, glukózu, laktózu, sacharózu, želatínu, slad, ryžu, múku, kriedu, silikagél, stearan sodný, glycerol monostearát, mastenec, chlorid sodný, sušené odstredené mlieko, glycerol, propylén, glykol, vodu, etanol a podobne. Tieto zmesi môže mať formu roztokov, suspenzie, emulzie, tabliet, piluliek, kapsúl, práškov, prípravkov so spomaleným uvoľňovaním a podobne. Zmesi môžu byť upravené ako čapiky s tradičnými spojivami a nosičmi ako napríklad triglyceridmi.
V ešte ďalšom uskutočnení sa terapeutická látka môže dodávať v systéme s riadeným uvoľňovaním. V jednom uskutočnení sa môže použiť pumpa (pozri Langer, citované skôr, Sefton, CRC Crit. Ref. Biomed. Eng. 14: 201 (1987); Buchwald a spol., Surgery 88: 507 (1980); Saudek a spol., N. Engl. J. Med. 321: 574 (1989)). V ďalšom uskutočnení môžu byť použité polyméme materiály (pozri Medical Application of Controlled Release, Langer a Wise (edit.), CRC Preš., Boca Raton, Florida (1974); Controlled Drug Bioavailability, Drug Produkt Design and Performance, Smolen a Balí (edit.), Wiley, New York (1984); Ranger a Peppas, J. Macromol. Sci. Rev. Macromol. Chem. 23: 61 (1983); pozri tiež Levy a spol., Science 228: 190 (1985); During a spol., Ann. neurol. 25: 351 (1989); Howard a spol., J. Neurosurg. 71: 105 (1989)). V ešte ďalšom uskutočnení môže byť systém s riadeným uvoľňovaním umiestnený v blízkosti terapeutického cieľa, t.j., centrálneho nervového systému, pričom sa vyžaduje len zlomok systemickej dávky (pozri napríklad, Goodson, v Medical Applications of Controlled Release, citované vyššie, diel. 2, str. 115 - 138 (1984)).
Ďalšie systémy s riadeným uvoľnením sú diskutované v prehľade Langer (Science 249: 1527 - 1533 (1990)).
V jednom uskutočnení farmaceutického prípravku podľa tohto vynálezu, fanchinón a ďalšie aktívne zložky sú zahrnuté ako oddelené farmaceutické jednotky. Napríklad jedna jednotka môže obsahovať fanchinón a cliochinol a ďalšia jednotka môže obsahovať vitamín Bl2. Tieto dve jednotky sa môžu podávať simultánne alebo sekvenčne. Napríklad sa môže podávať jednotka zahrnujúca fanchinón a cliochinol, nasleduje vitamín B12 podávaný v rámci dňa, týždňa alebo mesiaca podávania cliochinolu a fanchinónu. Ak tieto dve jednotky sú podávané sekvenčne, jednotka zahrnujúca fanchinón a cliochinol sa výhodne podáva počas jedného až troch týždňov, po čom nasleduje vymývacia perióda jeden až štyri týždne, počas ktorej sa podáva jednotka zahrnujúca vitamínu B12, ale nie jednotka zahrnujúca cliochinol. Po perióde vymývania sa liečenie môže opakovať.
Vynález tiež poskytuje farmaceutický balíček alebo kit zahrnujúci jeden alebo viaceré kontajnery naplnené jednou alebo viacerými zložkami farmaceutických prípravkov podľa tohto vynálezu. Voliteľne môžu byť pripojené k takémuto kontajneru (kontajnerom) poznámky vo forme predpísanej vládnou agentúrou riadiacou výrobu, použitie a predaj farmaceutických alebo biologických produktov, tieto poznámky odrážajú súhlas agentúry na výrobu, použitie alebo predaj na podávanie ľuďom.
Ďalšie javy a výhody vynálezu budú zrejmé z nasledujúcich príkladov, ktoré v spojení so sprevádzajúcimi nákresmi ilustrujú princípy vynálezu.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Obrázok 1 znázorňuje účinok fanchinónu na Αβ(25-35) dávkovú odozvu pri PC 12 bunkách.
Obrázok 2 znázorňuje účinok fanchinónu na Αβ(25-35) indukovanú toxicitu pri PC 12 bunkách.
Obrázok 3 znázorňuje účinok fanchinónu a cliochinolu na Zn2+-indukovanú Αβ agregáciu.
Obrázok 4 znázorňuje účinok cliochinolu a fanchinónu na Cu2+-indukovanú Αβ agregáciu.
Obrázok 5 znázorňuje NMR spektrá troch roztokov. Roztok a obsahoval vitamín Bi2 (hydroxykobalamín), s koncentráciou 2,6. Roztok b obsahoval zmes 2,6 mmol/1 vitamínu Bl2 a 10 mmol/1 cliochinol-glukuronidu (molový pomer asi 1 : 4). Roztok c obsahoval 10 mmol/1 cliochinol-glukuronidu.
Obrázok 6 znázorňuje pravú polovicu obrázka 5 expandovanú na ľahšie porovnanie rezonančných polôh.
Obrázok 7 znázorňuje ľavú polovicu obrázka 5 expandovanú na ľahšie porovnanie rezonančných polôh.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Účinok fanchinónu na Αβ(25-35) dávkovú odozvu pri PC 12 bunkách
Αβ(25-35) boli dodané od Bachem (Švajčiarsko) alebo Sigma (USA) a rozpustili sa v soľanke pufrovanej fosfátom (PBS) pri pH 7,4, 2 hodiny pred aplikáciou. Neurotoxicita Αβ je lokalizovaná na sekvencii medzi aminokyselinovými zvyškami 25 a 35 (Αβ(25-35)) a dekapeptid obsahujúci túto oblasť vyvoláva smrť nervových buniek rovnako silne ako úplná dĺžka Αβ(1-40) (Yankner, Duffy L. K., Kirschner D. A.: Neurotrophic and neurotoxic effects amyloid β protein: reversal by tachykinin neuropeptides. Science 1990; 250 (4978): 279 - 282).
Potkanie PC12 feochromocytómové bunky sa pestovali v Dulbeccovom modifikovanom Eagleovom prostredí (DMEM) obsahujúcom 1 % hmotnostné zmesi penicilínstreptomycín, 5 % hmotnostných fetálneho teľacieho séra a 10 % hmotnostných konského séra vo vlhčenom inkubátore s 5 % hmotnostnými CO2.
PC 12 bunky sa naniesli na 96-kalíškové mikrotitračné platne v 100 μΐ príslušného prostredia. Po 24 hodinách sa pridali vyznačené koncentrácie Αβ(25-35) peptidu samotného alebo spolu s fanchinónom v určených koncentráciách. Inkubácia pokračovala počas 24 hodín. Po inkubácii sa merala redukcia MTT použitím komerčne dostupnej skúšky podľa návodu výrobcu (Boehringer Mannheim). Hodnoty skúšky získané so samotným vehikulom boli definované ako 100 %.
MTT je substrát pre intraceluláme a plazmové membránové oxidoreduktázy a široko sa používa na meranie zníženia bunkovej redoxnej aktivity. Zistilo sa, že zníženie bunkovej redoxnej aktivity je prvým indikátorom Αβ sprostredkovanej bunkovej smrti (Shearman M. S., Ragan C. I., Iversen L. L.: Inhibition of PC12 celí redox aktivity is a specific, early indicator of the mcchanism of β-amyloidmediated celí death, Proc. Natl. Acad. Sci. USA 1994; 91 (4) :1470- 1474).
Na testovanie účinku fanchinónu Αβ(25-35) indukovanej toxicity pri PC12 bunkách sa bunky PC12 exponovali Αβ(25-35) peptidovými koncentráciami v rozsahu od 0 do 10 pmol/l. V neprítomnosti fanchinónu (t. j. pridalo sa len vehikulum) Αβ(25-35) spôsobil dávkovo závislú inhibíciu MTT redukcie (obr. 1, vyplnené kolieska). Koncentrácie Αβ(25-35) nízke len 0,01 pmol/l spôsobili významné zníženie a pri koncentrácii Αβ(25-35) 0,1 pmol/l alebo vyššej MTT redukcia bola znížená na maximálnu hladinu asi 50 %.
V prítomnosti 10 pg fanchinónu na ml bol toxický účinok Αβ(25-35) virtuálne odstránený (obr. 1, prázdne kolieska). Dokonca aj pri koncentráciách Αβ vysokých až 1 pmol/l, prítomnosť fanchinónu úplne pôsobila proti toxickému účinku Αβ. Len pri najvyššej koncentrácii Αβ (10 pmol/l) bola slabá inhibícia MTT redukcie prostredníctvom Αβ. Táto inhibícia bola však mierna, len okolo 10 % v porovnaní s približne 50 % v neprítomnosti fanchinónu.
Príklad 2
Účinok fanchinónu pri Αβ(25-35) indukovanej toxicite pri bunkách PC 12
V tejto štúdii sa použili rovnaké materiály a metódy ako v príklade 1, s výnimkou, že PC 12 bunky sa exponovali pevnou Αβ koncentráciou 1 pmol/l, pričom sa koncentrácia fanchinónu menila medzi 0 a 10 pg/ml. V neprítomnosti fanchinónu Αβ(25-35) spôsobil približne 40 % inhibíciu MTT redukcie (obr. 2, prázdne kolieska). Táto inhibícia sa zachovala v prítomnosti až do 0,1 pg fanchinónu na ml. Vzrast koncentrácie fanchinónu nad 0,1 pg/ml spôsobil drastické zníženie toxického účinku Αβ(25-35). Pri koncentráciách fanchinónu 1 pg/ml a viac bol toxický účinok Αβ(25-35) úplne zrušený.
Príklad 3
Účinok fanchinónu a cliochinolu na Zn2+- a Cu2+-indukovanú Αβ agregáciu
Zásobný roztok 5 mg/ml Αβ(1 -40) (dodaný od Bachem (CH)) sa čerstvo pripravil pred každým experimentom pomocou rozpustenia lyofilizovaného peptidu v 0,01 mol/1 HC1, potom nasledovalo postupné zriedenie 1 : 1 s 0,01 mol/1 NaOH tak, aby sa získalo neutrálne pH. Alikvóty Αβ(1-40) sa zriedili v PBS (pH 7,4) na 100 pmol/l a inkubovali sa pri celkovom objeme 30 μΐ počas 24 hodín pri laboratórnej teplote. Pri spolu-inkubačných experimentoch sa pridali indikované koncentrácie kovových iónov a/alebo alikvóty testovaných látok. Testované látky sa pridali na konečnú látkovú koncentráciu 10 pg/ml.
Tvorba amyloidu sa kvantifikovala fluorometrickou skúškou pomocou tioflavínu T. Tioflavin sa viaže špecificky na amyloid a to spôsobí posun v jeho emisnom spektre a vznikne fluorescenčný signál proporcionálny ku množstvu tvoreného amyloidu. Po inkubácii sa pridal Αβ( 1 -40) peptid do PBS (pH 6,0) a 3 pmol/l tioflavínu T v konečnom objeme 1 ml. Fluorescencia sa monitorovala pri excitácii pri 454 nm a emisia pri 482 nm použitím fluorometra Fluoroscan II (Molecular devices, UK). Uskutočnil sa časový sken fluorescencie a z troch hodnôt po tom ako dosvit dosiahol plató (okolo 5 minút) sa vypočítal priemer po odčítaní pozadia fluorescencie 3 pmol/l tioflavínu T. Pre spoluinkubačné experimenty sa určila fluorescencia testovanej látky samotnej. Vzorky sa merali v troch opakovaniach. Na obrázkoch (obr. 3 a 4) je uvedený priemer + SD (štandardná odchýlka) pre typický experiment.
Fanchinón a cliochinol sa testovali z hľadiska ich schopnosti zabrániť agregácii Αβ(1-40) do amyloidných štruktúr. Cliochinol je známa látka na liečenie Alzheimerovej choroby (pozri medzinárodná publikácia číslo WO
98/06403) a bola pôvodne testovaná v tomto experimente na účely porovnania.
Študovalo sa, či tieto dve látky majú nejaký účinok na kovovým iónom katalyzovanú Αβ agregáciu, zvlášť agregáciu spôsobenú pomocou Zn2+ a Cu2+. Výsledky experimentov sú uvedené na obr. 3 a 4.
Na obrázkoch 3 a 4 je uvedené, že Cu2+ a Zn2’ v menšom rozsahu zvyšujú agregáciu Αβ na amyloidné štruktúry vo vzťahu k spontánnej agregácii. V prítomnosti fanchinónu a cliochinolu pri koncentráciách 10 pg/ml sa kovovým iónom indukovaná agregácia Αβ významne znížila. Pri testovanej koncentrácii 10 pg/ml fanchinónu sa znížila Cu2+-indukovaná agregácia o 50 až 60 %, kým Zn2+indukovaná agregácia bola len mierne inhibovaná o približne 10 %. Neočakávane mal cliochinol opačnú tendenciu. Cliochinolom znížená Zn2+-indukovaná agregácia Αβ(1-40) o viac ako 60 %, pričom Cu2+-katalyzovaná agregácia bola znížená o približne 30 %. Farmaceutický prípravok zahrnujúci fanchinón v kombinácii s cliochinolom môže teda mať širšie použitie než farmaceutický prípravok zahrnujúci jednu z týchto látok samotnú.
Príklad 4
V tomto príklade sa syntetizoval metabolit cliochinolu.
Je známe, že cliochinol sa vylučuje cez obličky ako glukuronidové deriváty cliochinolu (Kotaki H., a spol.: „Enterohepatic circulation of cliochinol in the rat“, J. Pharmacobiodyn. 1984 Jún; 7 (6): 420 - 5 a Jurima M. a spol.: „Metabolism of 14C-iodochlorhydroxyquinoline in the dog and the rat“, J, Pharmacobiodyn. 1984 Marec; 7 (3): 164 - 70). Transformácia cliochinol na zodpovedajúci glukuronid pravdepodobne prebieha v pečeni. Po tvorbe cliochinolového glukuronidu v pečeni je tento napokon prenesený do obličiek, aby sa vylúčil v moči.
Glukuronidový derivát cliochinolu vo forme metyl-(5-chlór-7-jód-chinolyl-2’,3’,4’-tri-O-acetyl-glykopyranozidjuronátu bol pripravený podľa nasledujúcej reakčnej schémy:
Zmes 5-chlór-8-hydroxy-7-jód-chinolínu (50 mg, 0,164 mmol), metyl-1-bróm-l-deoxy-2,3,4-tri-O-acetyl-D-glukopyranozid-uronát (65 mg, 0,164 mmol), CaSO4 . H2O (35 mg) a pyridin (1,5 ml) bola premiešavaná pri laboratórnej teplote počas 20 minút. Do reakčnej zmesi sa pridal čerstvo pripravený Ag2CO3 (35 mg) a suspendovaný roztok sa premiešaval pri laboratórnej teplote počas 20 hodín v tme. Následne sa reakčný produkt deacetyloval pomocou vodného roztoku 1 mol/1 NaOH.
Reakčná zmes sa zriedila s CH2C12 (10 ml), prefiltrovala a rozpúšťadlo sa odparilo za zníženého tlaku. Uvedený produkt sa čistil rýchlou chromatografiou (TLC: CH2Cl2/MeOH 99/1, eluent: CH2Cl2/MeOH 99,5/0,5). NMR (400 MHz, CDC13) 2,04 (s, 3H, Ac), 2,09 (s, 3H, Ac), 2,13 (s, 3H, Ac), 3,68 (s, 3H, Me), 3,99 (d, IH, 5’-H), 5,40 - 5,52 (m, 3H, 2',-3’,-4'-H), 6,29 (d, IH, ľ-H), 7,56 (m, IH, 3H), 7,99 (s, IH, 6-H), 8,52 (d, IH, 4-H), 8,93 (s, IH, 2-H).
Táto látka sa ďalej označuje ako cliochinol-glukuronid.
Príklad 5
Interakcia vitamínu B12 s cliochinol-glukuronidom pripraveným v príklade 4, sa študovala použitím nukleárnej magnetickej rezonančnej (NMR) spektroskopie.
Pretože cliochinol-glukuronid je rozpustný vo vode, štúdium bolo uskutočnené v pufrovanej vode pri pH = 6,5. Pripravili sa tri rôzne roztoky a zaznamenali sa ich 'H NMR spektrá pomocou DRX 400 MHz spektrofotometra pri 20 °C. Roztok a) obsahoval voľný vitamín B)2 (hydroxykobalamín) v koncentrácii 2,6 mmol/1. Roztok b) obsahoval zmes 2,6 mmol/1 vitamínu B12 a 10 mmol/1 cliochinol-glukuronidu (molový pomer asi 1 : 4). Roztok c) obsahoval 10 mmol/1 cliochinol-glukuronidu.
Na obr. 5 sú uvedené spektrá týchto troch roztokov pre aromatickú oblasť (5,5 - 9,8 ppm). Rozdiely sú dosť malé, ale pri expanzii sú jasne zrejmé na obr. 6 a obr. 7. Niektoré rezonancie vitamínu B12 (zodpovedajúce benzimidazolovej skupine) sú posunuté (pozri obr. 6) a to isté sa pozorovalo pre dve rezonancie cliochinol-glukuronidu (zodpovedajúce chinolínovej skupine) (pozri obr. 7).
Výsledky poukazujú na interakciu medzi cliochinol-glukuronidom a vitamínom B12, pravdepodobne hydrofobickej povahy medzi benzimidazolovou skupinou vitamínu B12 a chinolínovou skupinou cliochinol-glukuronidu.
Predpokladá sa, že hydrofobické viazanie vitamínu B12 na cliochinol-glukuronid spôsobuje, že vitamín B|2 sa vylučuje z tela spolu s cliochinol-glukuronidom, teda bráni resorpcii vitamínu B12, čo by prípadne mohlo viesť k nedostatku vitamínu B|2. Preto sa predpokladá, že nedostatok vitamínu B12 je aspoň v istom rozsahu základnou príčinou SMON. Dôsledkom je, že kedykoľvek sa podáva cliochinol, malo by byť zabezpečené, že hladina vitamínu B12 je u liečeného subjektu dostatočná na zabránenie tomuto nedostatku. Toto sa môže uskutočniť pomocou spoločného podávania cliochinolu a vitamínu B12.
Príklad 6
Príprava farmaceutického prípravku obsahujúceho fanchinón
250 g fanchinónu sa zmiešalo s 200 g Sapamine® (kyselina N-(4'-stearoyl-amino-fenyl)-trimetylamónium-metylsírová) a 1025 g monohydrátu laktózy počas 5 minút. Pridalo sa 300 g vriacej vody naraz do zmesi 100 g kukuričného škrobu v 100 g studenej vody. Škrobová suspenzia, ochladená na 40 °C, sa pridala do fanchinón obsahujúcej
práškovej zmesi za stáleho premiešavania. Zmes sa granulovala použitím 2,5 mm sita a vysušila sa počas 18 hodín pri 40 °C. Suché granuly sa zmiešali so 400 g kukuričného škrobu a 20 g stearanu horečnatého. Konečná zmes bola upravená na tablety, ktoré mali priemer 8,0 mm a hmotnosť 200 mg.
Príklad 7
Príprava farmaceutického prípravku obsahujúceho fanchinón, cliochinol a vitamín B12
250 g fanchinónu a 250 g cliochinolu sa zmiešalo s 200 g Sapamine® (kyselina N-(4'-stearoyl-amino-fenyl)-trimetylamónium-metylsírová) a 1025 g mono-hydrátu laktózy počas 5 minút. Pridalo sa 300 g vriacej vody naraz do zmesi 100 g kukuričného škrobu v 100 g studenej vody. Škrobová suspenzia, ochladená na 40 °C, sa pridala do fanchinón a cliochinol obsahujúcej práškovej zmesi za stáleho premiešavania. Následne sa pridal vodný roztok vitamínu B |2- Zmes sa granulovala použitím 2,5 mm sita a vysušila sa počas 18 hodín pri 40 °C. Suché granuly sa zmiešali so 400 g kukuričného škrobu a 20 g stearanu horečnatého. Konečná zmes bola upravená na tablety, ktoré mali priemer 8,0 mm a hmotnosť 200 mg.
V tomto dokumente sú citované rôzne publikácie, ktorých zistenia sú ako celok zahrnuté prostredníctvom odkazu.
Takto je teda vynález opísaný a bude zrejmé, že toto môže byť variované mnohými spôsobmi. Takéto variácie sa nepovažujú ako vzdialenie sa od ducha a rozsahu vynálezu a všetky takéto modifikácie, ktoré by boli zrejmé odborníkovi v tejto oblasti, sa považujú za včlenené v rozsahu nasledujúcich nárokov.
Claims (24)
1. Použitie fanchinónu na výrobu farmaceutického prípravku na liečenie alebo prevenciu Alzheimerovej choroby.
2. Použitie podľa nároku 1, kde farmaceutický prípravok je vo forme dávkovej jednotky na podávanie raz až trikrát denne, pričom táto jednotka obsahuje 5 mg až 250 mg fanchinónu, výhodne 10 mg až 50 mg fanchinónu.
3. Použitie fanchinónu a látky alebo zmesi látok, vybraných zo skupiny zahrnujúcej antioxidanty, acetylcholínové zosilňovače, stopové kovy, prostetické skupiny a cliochinol, na výrobu farmaceutického prípravku na liečenie alebo prevenciu Alzheimerovej choroby.
4. Použitie podľa nároku 3, kde antioxidantom je vitamín C, vitamín E, Q10 alebo ich kombinácia.
5. Použitie podľa nároku 3 alebo 4, kde acetylcholínovým zosilňovačom je donepezil alebo takrín.
6. Použitie podľa nároku 3, 4 alebo 5, kde prostetickou skupinou je vitamín B12.
7. Použitie podľa nároku 3 až 6, kde fanchinón a cliochinol sú použité na výrobu farmaceutického prípravku.
8. Použitie podľa nároku 3 až 7, kde fanchinón, cliochinol a vitamín B12 sú použité na výrobu farmaceutického prípravku.
9. Použitie podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 8, kde farmaceutický prípravok je vo forme na orálne, parcnterálne alebo intradermálne podávanie.
10. Použitie podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 8, kde farmaceutický prípravok je vytvorený ako jeden farmaceutický prípravok.
11. Použitie podľa nárokov 3 až 8, kde farmaceutický prípravok je vytvorený ako dve alebo viaceré oddelené farmaceutické jednotky na sekvenčné alebo simultánne podávanie.
12. Farmaceutický prípravok, vyznačujúci sa t ý m , že zahrnuje (a) množstvo fanchinónu účinné na liečenie alebo prevenciu Alzheimerovej choroby a (b) látku alebo zmes látok vybraných zo skupiny zahrnujúcej antioxidanty, acetylcholínové zosilňovače, prostetické skupiny a cliochinol, za predpokladu, že keď je vybraný cliochinol, najmenej jedna ďalšia látka je vybraná z tejto skupiny.
13. Farmaceutický prípravok podľa nároku 12, vyznačujúci sa tým, že antioxidant je vybraný zo skupiny zahrnujúcej vitamín C, vitamín E, Q10 alebo ich kombinácie.
14. Farmaceutický prípravok podľa nároku 12, vyznačujúci sa tým, že acetylcholinový zosilňovač je takrín alebo donepezil.
15. Farmaceutický prípravok podľa nároku 12, vyznačujúci sa tým, že prostetická skupina je vitamín B12.
16. Farmaceutický prípravok, vyznačujúci sa t ý m , že zahrnuje (a) množstvo fanchinónu účinné na liečenie alebo prevenciu Alzheimerovej choroby a (b) zmes cliochinolu a vitamínu Bl2.
17. Farmaceutický prípravok podľa ktoréhokoľvek z nárokov 12 alebo 16, vyznačujúci sa tým, že obsahuje farmaceutický prijateľný nosič.
18. Farmaceutický prípravok podľa ktoréhokoľvek z nárokov 12, 16 alebo 17, vyznačujúci sa t ý m , že množstvo fanchinónu je 5 až 250 mg, výhodne 10 mg až 50 mg.
19. Farmaceutický prípravok podľa ktoréhokoľvek z nárokov 12, 16 alebo 17, vyznačujúci sa t ý m , že množstvo cliochinolu je 5 mg až 250 mg, výhodne 10 mg až 50 mg.
20. Farmaceutický prípravok podľa nároku 16 alebo 17, vyznačujúci sa tým, že množstvo vitamínu B12 je 5 pg až 2 mg, výhodne 0,5 mg až 1 mg.
21. Farmaceutický prípravok podľa nárokov 12, 16 alebo 17, vyznačujúci sa tým, že prípravok je vo forme na parenterálne podávanie, intradermálne podávanie alebo orálne podávanie.
22. Farmaceutický prípravok podľa nárokov 12, 16 alebo 17, vyznačujúci sa tým, že prípravok je upravený ako tableta.
23. Farmaceutický prípravok podľa nárokov 12, 16 alebo 17, vyznačujúci sa tým, že cliochinol a vitamín B12 sú formulované v oddelených farmaceutických jednotkách, fanchinón je formulovaný spolu s cliochinolom, vitamínom B,2 alebo oddelene.
24. Kit, vyznačujúci sa tým, že obsahuje v jednom alebo viacerých kontajneroch množstvo fanchinónu a cliochinolu účinné na liečenie alebo prevenciu Alzheimerovej choroby a množstvo vitamínu B12 účinné na inhibovanie nepriaznivého vedľajšieho účinku podávania cliochinolu.
Applications Claiming Priority (3)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
GR97100330 | 1997-08-21 | ||
GR97100507 | 1997-12-31 | ||
PCT/IB1998/001095 WO1999009981A1 (en) | 1997-08-21 | 1998-07-17 | Use of phanquinone for the treatment of alzheimer's disease |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK2062000A3 SK2062000A3 (en) | 2000-08-14 |
SK284708B6 true SK284708B6 (sk) | 2005-09-08 |
Family
ID=26316681
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK206-2000A SK284708B6 (sk) | 1997-08-21 | 1998-07-17 | Použitie fanchinónu na výrobu farmaceutického prípravku na liečenie alebo prevenciu Alzheimerovej choroby, farmaceutický prípravok a kit obsahujúce fanchinón |
Country Status (25)
Country | Link |
---|---|
US (2) | US6670369B1 (sk) |
EP (1) | EP1007040B1 (sk) |
JP (1) | JP2001513558A (sk) |
CN (1) | CN1145482C (sk) |
AT (1) | ATE217191T1 (sk) |
AU (1) | AU741782B2 (sk) |
BG (1) | BG64300B1 (sk) |
BR (1) | BR9814945A (sk) |
CA (1) | CA2301706C (sk) |
CZ (1) | CZ299739B6 (sk) |
DE (1) | DE69805305T2 (sk) |
DK (1) | DK1007040T3 (sk) |
EA (1) | EA002526B1 (sk) |
ES (1) | ES2177024T3 (sk) |
HK (1) | HK1029937A1 (sk) |
HU (1) | HUP0004331A3 (sk) |
IL (1) | IL134263A (sk) |
IS (1) | IS1910B (sk) |
NO (1) | NO317770B1 (sk) |
NZ (1) | NZ502565A (sk) |
PL (1) | PL191208B1 (sk) |
PT (1) | PT1007040E (sk) |
SK (1) | SK284708B6 (sk) |
TR (1) | TR200000455T2 (sk) |
WO (1) | WO1999009981A1 (sk) |
Families Citing this family (13)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US7045531B1 (en) | 1997-03-11 | 2006-05-16 | The General Hospital Corporation | Composition comprising a metal chelator and a method of treating amyloidosis by administering the metal chelator |
US5994323A (en) * | 1997-12-31 | 1999-11-30 | P.N. Gerolymatos S.A. | Pharmaceutical compositions comprising clioquinol in combination with vitamin B12 and therapeutic and prophylactic uses thereof |
US6638711B1 (en) | 1999-04-29 | 2003-10-28 | The General Hospital Corporation | Methods for identifying an agent that inhibits oxygen-dependent hydrogen peroxide formation activity but does not inhibit superoxide-dependent hydrogen peroxide formation |
US6323218B1 (en) | 1998-03-11 | 2001-11-27 | The General Hospital Corporation | Agents for use in the treatment of Alzheimer's disease |
AU1792200A (en) * | 1999-01-07 | 2000-07-24 | P.N. Gerolymatos S.A. | Use of phanquinone for the treatment or prevention of memory impairment |
AU2001250571A1 (en) * | 2000-04-28 | 2001-11-12 | P.N. Gerolymatos S.A. | Treatment of pathological conditions influenced by the action of matrix metalloproteinases (mmps) using clioquinol |
AU2001250573A1 (en) * | 2000-04-28 | 2001-11-12 | Michel Xilinas | Treatment of pathological conditions influenced by the action of matrix metalloproteinases (mmps) using phanquinone |
AU7602100A (en) | 2000-08-18 | 2002-03-04 | Gen Hospital Corp | Method for the identification of agents that inhibit or promote cataracts and uses thereof |
FR2818551B1 (fr) * | 2000-12-22 | 2007-06-01 | Claude Marc Pierre Hannoun | Utilisation de chelateurs pour le traitement des maladies a prions |
AU2002950217A0 (en) | 2002-07-16 | 2002-09-12 | Prana Biotechnology Limited | 8- Hydroxy Quinoline Derivatives |
EP1602286B1 (en) * | 2003-03-11 | 2009-10-28 | Kaneka Corporation | Oil-in-water type emulsion containing coenzyme q10 and process for producing the same |
US20080207673A1 (en) * | 2005-05-04 | 2008-08-28 | Michel Xilinas | Method for Treating Cancer, Coronary, Inflammatory and Macular Disease, Combining the Modulation of Zinc-and/or Copper Dependent Proteins |
DK3137093T3 (en) * | 2014-04-29 | 2017-12-11 | Affiris Ag | TREATMENT AND PREVENTION OF ALZHEIMER'S DISEASE (AD) |
Family Cites Families (22)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE1617417A1 (de) * | 1966-12-08 | 1971-03-25 | Ciba Geigy | Pharmazeutisches Praeparat |
DE1804736A1 (de) * | 1967-11-02 | 1969-06-26 | Ciba Geigy | Pharmazeutisches Praeparat |
IL40311A (en) | 1972-09-06 | 1973-04-30 | Pharmaplantex Ltd | Pharmaceutical preparation for the treatment of gastro-intestinal troubles containing phanquone and furazolidone |
GB1472257A (en) * | 1973-09-10 | 1977-05-04 | Christiaens Sa A | Derivative of 4-hydroxy-5-azacoumarin |
US5656286A (en) * | 1988-03-04 | 1997-08-12 | Noven Pharmaceuticals, Inc. | Solubility parameter based drug delivery system and method for altering drug saturation concentration |
US5719197A (en) * | 1988-03-04 | 1998-02-17 | Noven Pharmaceuticals, Inc. | Compositions and methods for topical administration of pharmaceutically active agents |
US4981844A (en) * | 1988-10-04 | 1991-01-01 | University Of Cincinnati | Method to improve immune response and resistance to infection following surgery by diet composition |
US5091391A (en) * | 1990-08-16 | 1992-02-25 | University Of Pittsburgh Of The Commonwealth System Of Higher Education | Method of resisting neurodegenerative disorders |
US6165500A (en) * | 1990-08-24 | 2000-12-26 | Idea Ag | Preparation for the application of agents in mini-droplets |
AP387A (en) * | 1991-09-13 | 1995-07-31 | Siegbert Heinrich Bissbort | Therapeutical uses of L-methionine and compositions thereof. |
EP0613560B2 (en) | 1991-11-12 | 2006-06-21 | Prana Biotechnology Ltd | A method for assaying and treating alzheimer's disease |
GB9126874D0 (en) * | 1991-12-18 | 1992-02-19 | Wellcome Found | Medicaments |
AU6580494A (en) * | 1994-05-11 | 1995-12-05 | P.N. Gerolymatos S.A. | Use of clioquinol for treating helicobacter, including (h. pylori), infections and related diseases |
AU1153097A (en) * | 1996-06-07 | 1998-01-05 | Eisai Co. Ltd. | Stable polymorphs of donepezil (1-benzyl-4-{(5,6-dimethoxy-1-indanon)-2-yl}methylpiperidine ) hydrochloride and process for production |
EP0959888B1 (en) | 1996-08-13 | 2001-09-05 | P.N. Gerolymatos S.A. | Use of the chelating agent clioquinol for the manufacture of a pharmaceutical composition for the treatment of alzheimer's disease |
WO1998040071A1 (en) | 1997-03-11 | 1998-09-17 | The General Hospital Corporation | Identification of agents for use in the treatment of alzheimer's disease |
US5980882A (en) * | 1997-04-16 | 1999-11-09 | Medeva Pharmaceuticals Manufacturing | Drug-resin complexes stabilized by chelating agents |
US5980914A (en) | 1997-08-22 | 1999-11-09 | P.N. Gerolymatos S.A. | Clioquinol for the treatment of Parkinson's disease |
US5994323A (en) | 1997-12-31 | 1999-11-30 | P.N. Gerolymatos S.A. | Pharmaceutical compositions comprising clioquinol in combination with vitamin B12 and therapeutic and prophylactic uses thereof |
AU1792200A (en) | 1999-01-07 | 2000-07-24 | P.N. Gerolymatos S.A. | Use of phanquinone for the treatment or prevention of memory impairment |
AU2001250571A1 (en) | 2000-04-28 | 2001-11-12 | P.N. Gerolymatos S.A. | Treatment of pathological conditions influenced by the action of matrix metalloproteinases (mmps) using clioquinol |
AU2001250573A1 (en) | 2000-04-28 | 2001-11-12 | Michel Xilinas | Treatment of pathological conditions influenced by the action of matrix metalloproteinases (mmps) using phanquinone |
-
1998
- 1998-07-17 AU AU81241/98A patent/AU741782B2/en not_active Ceased
- 1998-07-17 EP EP98930970A patent/EP1007040B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1998-07-17 HU HU0004331A patent/HUP0004331A3/hu unknown
- 1998-07-17 DK DK98930970T patent/DK1007040T3/da active
- 1998-07-17 WO PCT/IB1998/001095 patent/WO1999009981A1/en active IP Right Grant
- 1998-07-17 PL PL338673A patent/PL191208B1/pl not_active IP Right Cessation
- 1998-07-17 ES ES98930970T patent/ES2177024T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1998-07-17 NZ NZ502565A patent/NZ502565A/en unknown
- 1998-07-17 BR BR9814945-8A patent/BR9814945A/pt not_active Application Discontinuation
- 1998-07-17 DE DE69805305T patent/DE69805305T2/de not_active Expired - Fee Related
- 1998-07-17 CN CNB988082926A patent/CN1145482C/zh not_active Expired - Fee Related
- 1998-07-17 JP JP2000507371A patent/JP2001513558A/ja active Pending
- 1998-07-17 US US09/485,909 patent/US6670369B1/en not_active Expired - Fee Related
- 1998-07-17 TR TR2000/00455T patent/TR200000455T2/xx unknown
- 1998-07-17 EA EA200000242A patent/EA002526B1/ru not_active IP Right Cessation
- 1998-07-17 SK SK206-2000A patent/SK284708B6/sk not_active IP Right Cessation
- 1998-07-17 AT AT98930970T patent/ATE217191T1/de not_active IP Right Cessation
- 1998-07-17 IL IL134263A patent/IL134263A/en not_active IP Right Cessation
- 1998-07-17 CA CA002301706A patent/CA2301706C/en not_active Expired - Fee Related
- 1998-07-17 CZ CZ20000611A patent/CZ299739B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1998-07-17 PT PT98930970T patent/PT1007040E/pt unknown
-
2000
- 2000-01-28 IS IS5366A patent/IS1910B/is unknown
- 2000-02-16 NO NO20000771A patent/NO317770B1/no not_active IP Right Cessation
- 2000-02-22 BG BG104179A patent/BG64300B1/bg unknown
-
2001
- 2001-02-07 HK HK01100873A patent/HK1029937A1/xx not_active IP Right Cessation
-
2003
- 2003-11-18 US US10/717,182 patent/US7629354B2/en not_active Expired - Fee Related
Also Published As
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US6001852A (en) | Clioquinol for the treatment of Alzheimer's disease | |
EP1741447B1 (en) | Combinations comprising dipeptidylpeptidase-IV inhibitors and antidiabetic agents | |
EP2086538B1 (en) | Combination therapies for treating alzheimer's disease using dimebon and donepezil | |
US6670369B1 (en) | Use of phanquinone for the treatment of alzheimer's disease | |
US5980914A (en) | Clioquinol for the treatment of Parkinson's disease | |
US20090143335A1 (en) | Modified absorption formulation of gaboxadol | |
EP3862000A1 (en) | Medicine for treating chronic cough | |
US5994323A (en) | Pharmaceutical compositions comprising clioquinol in combination with vitamin B12 and therapeutic and prophylactic uses thereof | |
AU2003230683B2 (en) | Method for treating cognitive disorders | |
EP2334299A1 (en) | Pharmaceutical composition comprising gaboxadol and an inhibitor of patl or oat | |
JP2001508795A (ja) | Mtpインヒビター単独またはこれと他のコレステロール降下薬を組合せて用いる心臓血管疾患の発病の危険を予防または軽減する方法 | |
JP4824573B2 (ja) | 腎不全、腎疾患または腎障害、特に糖尿病患者におけるこれらの治療のための医薬組成物 | |
KR20050084250A (ko) | 알츠하이머병의 예방 및 치료 | |
KR100515554B1 (ko) | 알츠하이머병의 치료를 위한 판퀴논의 사용 | |
MXPA00001459A (en) | Use of phanquinone for the treatment of alzheimer's disease | |
JP2003511097A (ja) | 栄養補助剤 | |
WO2009061906A2 (en) | Treating protein misfolding diseases |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees |
Effective date: 20100717 |