SK284296B6 - Spôsob paketového prenosu dát mobilnou rádiovou sieťou - Google Patents

Spôsob paketového prenosu dát mobilnou rádiovou sieťou Download PDF

Info

Publication number
SK284296B6
SK284296B6 SK1013-96A SK101396A SK284296B6 SK 284296 B6 SK284296 B6 SK 284296B6 SK 101396 A SK101396 A SK 101396A SK 284296 B6 SK284296 B6 SK 284296B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
channel
transmission
mobile station
mobile
data
Prior art date
Application number
SK1013-96A
Other languages
English (en)
Other versions
SK101396A3 (en
Inventor
Frieder Pernice
Ansgar Bergmann
Original Assignee
Detemobil Deutsche Telekom Mobilnet Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=6509126&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SK284296(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Detemobil Deutsche Telekom Mobilnet Gmbh filed Critical Detemobil Deutsche Telekom Mobilnet Gmbh
Publication of SK101396A3 publication Critical patent/SK101396A3/sk
Publication of SK284296B6 publication Critical patent/SK284296B6/sk

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W8/00Network data management
    • H04W8/26Network addressing or numbering for mobility support
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W72/00Local resource management
    • H04W72/04Wireless resource allocation
    • H04W72/044Wireless resource allocation based on the type of the allocated resource
    • H04W72/0466Wireless resource allocation based on the type of the allocated resource the resource being a scrambling code
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W40/00Communication routing or communication path finding
    • H04W40/02Communication route or path selection, e.g. power-based or shortest path routing
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02DCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGIES [ICT], I.E. INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGIES AIMING AT THE REDUCTION OF THEIR OWN ENERGY USE
    • Y02D30/00Reducing energy consumption in communication networks
    • Y02D30/70Reducing energy consumption in communication networks in wireless communication networks

Abstract

Pri spôsobe paketového prenosu dát mobilnou rádiovou sieťou s mobilnými stanicami a pevnými stanicami, pričom vždy na jednej frekvencii je k dispozícii väčší počet časových úsekov, ktoré tvoria riadiace a prevádzkové kanály, sa pri vytváraní rádiového spojenia na paketový prenos dát vždy každej zúčastnenej mobilnej stanici pridelí rozlišovacie číslo, platné vždy na určitý paketový prenos dát. Prenos jednotlivých paketov dát sa uskutočňuje v prevádzkových kanáloch, ktoré sú v priradených riadiacich kanáloch označené s použitím rozlišovacieho čísla, ako prevádzkové kanály obsahujúce paket dát. Sú opísané aj spôsoby bez prideľovania rozlišovacieho čísla.ŕ

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu paketového prenosu dát mobilnou rádiovou sieťou s mobilnými stanicami a pevnými stanicami.
Doterajší stav techniky
Pakctový prenos dát, aký napríklad ponúka nemecký Telekom ako Datex-P-Dienst, má tú výhodu, že prenosová kapacita je vyžadovaná iba vtedy, keď sú skutočne prenášané dáta. Napriek tomu v priebehu celkovej doby, teda počas prenášania paketov dát a počas medzi tým ležiacich prestávok, trvá pseudo permanentné spojenie medzi účastníkmi, takže pre každý prenášaný blok dát nemusí byť vytvárané nové spojenie.
Okrem pevných sietí, ako napríklad bežné telefónne siete, sú známe mobilné rádiové siete, pri ktorých môžu byť vytvorené rádiové spojenia medzi mobilnými stanicami a pevnou stanicou, obsluhujúcou vždy určitú miestnu oblasť (bunku), pričom na jednej frekvencii je k dispozícii vždy viacero časových úsekov. Takáto mobilná rádiová sieť je napríklad „European Digital Cellular Telecommunication Systém“, ktorý je opísaný v technickej špecifikácii ETSI - SMG, GSM 05.01, verzia 4.0.1, október 1992, ktorá je vydávaná European Telecommunications Standards Inštitúte. Tento systém sa nazýva GSM (global systém for mobile communications).
Z DE 38 28 601 C2 sú známe opatrenia na urýchlenie vytvorenia spojenia v spojovacej sieti, ktoré spočívajú v tom, že spojenie je vytvoriteľné aj v prerušovanom prenosovom móde, pričom sa pripája označenie pre tento prenosový mód, že sú ovládaním prenosovej siete vytvorené zariadenia na identifikáciu označenia, že ovládanie prenosovej siete môže vytvárať spojenie iba v reakcii na požiadavku na prenos dát a že v prerušovanom prenosovom móde je pre vytvorené spojenie možný pozastavený stav, v ktorom je spojenie k dispozícii pre nejaký iný prenos dát. Tieto opatrenia typické pre pevné siete však nie sú vhodné na prevádzkovanie v mobilných rádiových sieťach.
Ďalej je z Goodman, D. J.: „Trends in Cellular and Cordless Communications“, ÍEEE Communications Magazíne, jún 1991, strany 31 až 40, známy návrh mobilnej rádiovej siete na báze paketového prenosu dát. Pritom je vytvorené ovládanie, ktoré sa podstatne odlišuje od súčasných mobilných rádiových sietí, pričom predovšetkým sa spoluprenáša charakteristická hodnota v hlave paketu, ktorá identifikuje druh prenášaných informácií.
Podstata vynálezu
Úlohou predkladaného vynálezu však je umožniť paketový prenos dát mobilnou rádiovou sieťou, ktorá je samotná vytvorená ako spojovacia sieť s mobilnými stanicami a pevnými stanicami.
Táto úloha je podľa vynálezu riešená tým, že pri vytváraní rádiového spojenia pre paketový prenos dát sa každej zúčastnenej mobilnej stanici pridelí prevádzkový kanál a rozlišovacie číslo, platné vždy pre určitý paketový prenos dát, prenos jednotlivých paketov dát sa uskutočňuje v pridelenom prevádzkovom kanáli, celý riadiaci kanál sa dá k dispozícii viacerým mobilným staniciam, ktorým je pridelený prevádzkový kanál pre paketový prenos dát, a v celom riadiacom kanáli sa pakety dát označujú s použitím rozlišovacieho čísla, ako patria jednotlivým mobilným staniciam.
Spôsob podľa vynálezu má tú výhodu, že doterajšie zariadenia súčasných mobilných rádiových sietí môžu byť široko použité tiež na paketový prenos dát. Ďalej sú uvedené možnosti uskutočnenia spôsobu podľa vynálezu podľa jednotlivých požiadaviek. Tak môžu byť definované napríklad dĺžka paketu alebo maximálny čas oneskorenia, vyžadovaný na poslanie jedného paketu dát.
Kompatibilita s doterajšími službami je podľa ďalšieho uskutočnenia umožnená tým, že v mobilnej rádiovej sieti podľa GSM - štandardu sú, na prenos od mobilnej rádiovej stanice k pevnej stanici, ako riadiace kanály vo viacnásobnom prístupovom postupe ALOHA, použité kanály s náhodným prístupom, ďalej len RACH-kanály (Random Access Chanel) a časové úseky vopred daných rámcov prideleného kanálu.
Výhodné kódovanie je, ako pri doterajších službách, pri tomto ďalšom uskutočnení umožnené obzvlášť tým, že prenos paketu dát sa vykonáva v blokoch, pričom jeden blok sa prenáša vždy v štyroch časových úsekoch vnútri multirámca.
Výhodné vytvorenie tohto ďalšieho vyhotovenia spočíva v tom, že od mobilnej stanice sa v časových úsekoch vopred určeného rámca prideleného kanálu okrem ďalších riadiacich informácií prenášané tiež rozlišovacie číslo a vo zvyšných časových úsekoch rámca prideleného kanálu sa prenášajú dáta, pričom vždy štyri párne časové úseky a štyri nepárne časové úseky sa priraďujú jednej mobilnej stanici.
Kompatibilita s už používanými službami je ďalej umožnená iným ďalším uskutočnením vynálezu tak, že v mobilnej rádiovej sieti podľa GSM - štandardu na prenos od pevnej stanice k mobilnej stanici sa ako riadiaci kanál používajú časové úseky vopred daných rámcov prideleného kanálu. Pritom sa súčasné kvázi permanentné spojenie výhodne umožňuje tým, že časové úseky, ktoré tvoria celý riadiaci kanál, obsahujú vždy volacie správy, ktoré sa vzťahujú na mobilné stanice, pre ktoré sú určené dáta v nasledujúcich časových úsekoch, alebo na akékoľvek iné mobilné stanice, ktorá v nasledujúcich blokoch smú dáta.
Aj pri tomto ďalšom vytvorení k výhodnému kódovaniu prispieva, že prenos paketu dát sa vykonáva v blokoch, pričom vždy jeden blok sa prenáša v štyroch časových úsekoch vnútri multirámca. Aj pri prenose od pevnej stanice k mobilnej stanici je výhodné, keď v časových úsekoch vopred určeného rámca prideleného kanálu sa prenášajú okrem ďalších riadiacich informácií volacie správy pre zúčastnené stanice a vo zvyšných časových úsekoch rámca prideleného kanálu sa prenášajú dáta, pričom jednej mobilnej stanici aktivovanej k paketovému prenosu dát sa priraďujú vždy štyri párne a štyri nepárne časové úseky.
Pretože rozlišovacie čísla sa udeľujú iba dočasne a vždy pre jednu bunku, nie je potrebných príliš veľa rôznych rozlišovacích čísel, takže pri výhodnom uskutočnení sa predpokladá, že rozlišovacie číslo zahrnuje sedem binárnych miest. Z dôvodu ochrany dát sa pritom navrhuje, žc prenos rozlišovacieho čísla sa vykonáva zakódované.
Prídavné kódovacie zariadenia na kódovanie paketu dát nie sú podľa iného ďalšieho vyhotovenia vynálezu potrebné, ak sa vykonáva prenos paketu dát s kódom, ktorý je navrhnutý aj pre riadiaci kanál.
Rozlišovanie a/alebo opravy prenosových chýb v rámci spôsobu podľa vynálezu nie je vo veľa prípadoch potrebné použiť, napríklad ak vykonávajú účastníci tieto opatrenia vo svojich oblastiach. Jednoduchá možnosť zvýšenia bez pečnosti prenosu je pri spôsobe podľa vynálezu však zaistená tým, že pri chybnom príjme bloku dát, čo môže byť zistené napríklad vyhodnotením paritných bitov, sa práve vysielajúca stanica vyzve prostredníctvom chybového hlásenia k opätovnému vyslaniu paketu dát. Pritom sa chybové hlásenie výhodne indikuje vopred určenou hodnotou určitého bytu oktetu, ktorý obsahuje rozlišovacie číslo.
Výhodné uskutočnenie spôsobu podľa vynálezu predpokladá, že pri prenose od pevnej stanice k mobilnej stanici sa nevykonáva žiadna regulácia vysielacieho výkonu silou prijímaného poľa.
Iné výhodné uskutočnenie spočíva v tom, že paketový prenos dát sa vykonáva tým nosičom, ktorý prenáša aj riadiaci kanál so všeobecným vysielaním BCCH (broadcast control channel). Tak ako tak sa pritom nevykonáva kontrola vysielacieho výkonu.
Paketový prenos dát 15 sa môže v rádiovej mobilnej sieti vykonávať aj tak, že pri vytváraní spojenia vychádzajúceho od mobilnej stanice sa z tejto mobilnej stanice vysiela informácia, že má nastať paketový prenos dát, a počet blokov, ktoré sa dávajú k dispozícii.
Pritom môže byť navrhnuté, že informácia, že je žiadaný paketový prenos dát, a počet blokov dát, sa vysiela bezprostredne s požiadavkou na kanál, alebo keď pevná základňa poskytla bezprostredný prístup, po požiadavke na kanál.
Paketový prenos dát v opačnom smere sa pritom môže začínať tým, že mobilná stanica sa zavolá pevnou stanicou, že sa priradí samostatný vyhradený riadiaci kanál, ďalej len SDCCH (stand - alone dedicated control channel) a že sa vysiela správa sieťovej vrstvy, teda vrstvy 3, takzvaná L3 správa, ktorá oznamuje koniec prenosu a jednosmernosť kanálu. Ďalej sa môže k paketovému prenosu dát od pevnej stanice k mobilnej stanici výhodne použiť kanál všeobecného vysielania a adresovania a pripadne bezpečnostná ochrana dát sa môže vykonávať prostriedkami, ktoré sú samotné už známe.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález bude bližšie vysvetlený prostredníctvom konkrétnych príkladov vyhotovenia znázornených na výkresoch, na ktorých predstavuje:
obr. 1 štruktúru multirámca s 26 časovými úsekmi, ktorý sa používa na prenos paketu dát od pevnej stanice k mobilnej stanici a obr. 2 štruktúru multirámca s 26 časovými úsekmi na prenos paketu dát od mobilnej stanice k pevnej stanici.
Príklady uskutočnenia vynálezu
V opise príkladov uskutočnenia sú na základe bežného odborného slangu ďalej použité tiež anglické odborné výrazy, ako sú definované v GSM - štandarde. Pre rádiové spojenie medzi mobilnými rádiovými stanicami a práve jednou pevnou stanicou je spravidla k dispozícii viacero frekvencií. Každá z týchto frekvencií je modulovaná časovo multiplexným signálom, takže je rozdelená do časových úsekov vždy s trvaním periódy bitov 156,25. Osem časových úsekov tvorí jeden rámec, 26, resp. 51 rámcov zasa tvorí jeden multirámec. 51, resp. 26 multirámcov tvorí jeden superrámec, 2048 superrámcov zasa tvorí jeden hyperrámec. Fyzický kanál je definovaný sekvenciou rámcov, číslom časového úseku a sekvenciou frekvenčných skokov.
Logické kanály slúžia buď na prenos úžitkových dát (prevádzkové kanály, traffic channels TCH) alebo na prenos riadiacej informácie (riadiace kanály, control channels CCH) - v ďalšom nazývané aj signalizácia. Prevádzkové kanály a riadiace kanály sa zodpovedajúcim spôsobom podľa druhu dát a ich špeciálneho určenia ďalej delia na veľký počet druhov, o ktorých sa v nasledujúcom opise zmieňuje iba vtedy, keď je to potrebné na objasnenie vynálezu.
Služby poskytované týmto spôsobom podľa vynálezu sa budú ďalej nazývať GPRS (generál packet rádio services), čo znamená všeobecné paketové rádiové služby. Objednávka týchto služieb môže vychádzať od mobilnej stanice alebo účastníka pevnej telekomunikačnej siete. Cieľom môže byť rovnako tak nejaká (iná) mobilná stanica, ako i účastník pevnej telekomunikačnej siete. Na objasnenie vynálezu budeme v nasledujúcom uvažovať iba cestu medzi mobilnou stanicou a pevnou stanicou, resp. obrátene. Stav siete, počas ktorého je po nadviazaní spojenia možný paketový prenos dát, sa bude nazývať kvázi permanentné spojenie.
Na prenos paketu dát pri opísanom uskutočnení sú normálne prevádzkové kanály TCH použité ako GPRS -
- kanály. Pritom môže byť pre GPRS vopred pevne prichystaný určitý počet kanálov, alebo môže byť obmieňaný vždy podľa potreby. Na prenos od mobilnej stanice k pevnej stanici vzostupným smerom slúžia dva rôzne kanály. Z nich jeden kanál je použitý ako riadiaci kanál R (obr. 1) a predstavuje na účely GPRS modifikovaný riadiaci kanál s náhodným prístupom (RACH). Cez tento RACH-kanál vysiela napr. mobilná rádiová stanica požiadavku na prístup na mobilnú rádiovú sieť, tzn. požiadavku, že sa mobilná rádiová stanica chce zahlásiť do mobilnej rádiovej siete. Pri multirámci zobrazenom na obr. 1 sú všetky časové úseky TS, a to časové úseky 0, 2, ..., 24 použité ako R kanály. Pritom sú tak synchronizačný typ (Burst-Typ), ako i kódovanie vytvorené tak, aby zodpovedali nemodifikovanému RACH - kanálu.
R-kanál ostatne obsahuje 7 bitov pre rozlišovacie číslo K, ktoré môže nadobúdať tomu zodpovedajúce hodnoty medzi 0 a 127. Jeden ďalší bit je navrhnutý pre požiadavky na kapacitu od mobilnej stanice k pevnej stanici, keď nadobúda hodnotu 0, v prípade hodnoty 1 znamená chybové hlásenie, pokiaľ pri prenose dát v opačnom smere bola rozpoznaná chyba. Na každý multirámec je 13 GPRS - RACH
- časových úsekov.
Pre každú správu M je určených viacero časových úsekov. Prekladanie správy a kódovanie sa vykonáva rovnako ako signalizovanie v riadiacich kanáloch. V príklade zobrazenom na obr. 1 sú vždy medzi štyri časové úseky, ako nasledujú v multirámci, rozdelené tri správy:
Ml = TS 1,3,5, 7, M2 = TS9, 11, 13, 15, M3 = TS 17, 19,21,23.
Časový úsek TS 25 pritom zostáva voľný. Iné prekladanie môže byť kvôli zvýšeniu kvality prenosu volené vždy podľa jednotlivých podmienok.
Pri prenose od pevnej stanice k mobilnej stanici (zostupný smer) majú multirámce štruktúru zobrazenú na obr. 2. Vždy štyri párne časové úseky TS 0 až TS 22 obsahujú spoločný riadiaci kanál CCH (common control channel), ktorý je, na vykonávanie spôsobu podľa vynálezu, vzhľadom na GSM - štandard pozmenený a v nasledujúcom sa nazýva PA, čo znamená paging. V tomto zobrazenom multirámci sú vytvorené tri riadiace kanály PAI, PA2 a PA3. Obsahujú vždy informáciu, aby jednej mobilnej stanici boli pridelené štyri časové úseky Ml, resp. M2, resp. M3, v ktorých prebieha paketový prenos dát. Prekladanie a kódovanie PA-správ zodpovedajú tým bežnej signalizácii v riadiacich kanáloch.
V PA-správach sú obsiahnuté vždy dve volacie správy Pl, P2, každá po ôsmich bitoch, pričom jedna slúži na to, aby boli mobilnej stanici priradené štyri nasledujúce časové úseky M, zatiaľ čo pomocou tej druhej volacej správy P2 môže byť volaná iná mobilná stanica.
Ako už bolo zmienené, sú dáta prenášané časovými úsekmi Ml, M2, M3, pričom pre každú správu sú určené štyri časové úseky. Prekladanie a kódovanie sa vykonáva opäť ako pri signalizácii. Každému multirámcu sú priradené tri správy, každá so štyrmi časovými úsekmi, a to správa Ml v časových úsekoch 1, 3, 5, 7, správa M2 v časových úsekoch 9, 11, 13, 15 a správa M3 v časových úsekoch 17, 19, 21 a 23. Časové úseky 24 a 25 zostávajú voľné.
GPRS-kanál, tvorený časovými úsekmi M, pracuje bez zakódovania, ale účastníci sú anonymní, pretože rozlišovacie číslo K je posielané zakódované. Okrem toho GPRS-kanál používa normálne pomalé kmitočtové skákanie SFH (slow frequency hopping). Použitie regulácie vysielacieho výkonu nie je pri GPRS - kanáli bez ďalšieho možné, lebo pri paketovom prenose dát spravidla súčasne nie je k dispozícii protikanál.
Kvôli ďalšiemu objasneniu si v ďalšom budeme všímať rôzne postupy prechodu od jedného prevádzkového stavu do iného. Pritom budeme rozlišovať tri prevádzkové stavy, a to pripravenosť mobilnej stanice pre príjem (pokojový stav), pseudo permanentné spojenie a prenášanie paketu dát. Pri pripravenosti na príjem sa mobilná stanica, vybavená pre GPRS (GPRS - MS) nachádza, ako bežné mobilné stanice, na riadiacom kanáli so všeobecným vysielaním.
Ak plánuje mobilná stanica prejsť do GPRS módu, vykoná náhodný pristúp a prejde na samotný vyhradený riadiaci kanál SDCCH. Potom vykoná autentifikáciu a nastavenie kódovacieho módu spôsobom, ktorý jc samotný známy. Potom je požadovaný GPRS - kanál, načo pevná stanica mobilnej stanici pridelí rozlišovacie číslo, ktoré sa do mobilnej stanice prenáša zakódované. Okrem toho sa prideľuje tiež GPRS - kanál, čo sa vykonáva opäť ako normálne pridelenie prevádzkového kanálu TCH. Po tejto procedúre sa mobilná stanica, ktorá je ešte stále neaktívna, nachádza na GPRS - kanáli.
Ak má v úmysle nejaký iný účastník komunikovať cez GPRS s nejakou mobilnou stanicou, vykoná volanie (paging) mobilnej stanice MS, ako i náhodný prístup bežným spôsobom. Nato nasleduje prechod na SDCCH, autentifikácia a nastavenie kódovacieho módu. Teraz sa vykoná pridelenie rozlišovacieho čísla a kanálu, ako v opísanom prípade.
Mobilná stanica, ktorá je neaktívna na GPRS - kanáli a nachádza sa teda v pseudo permanentnom spojení s pevnou základňou, sa chystá teraz poslať GPRS - správu. Preto sa na jednom z časových úsekov R (obr. 1) vykoná náhodný prístup. Sieť, resp. pevná stanica potom stanoví časovú zálohu (TA = tíme advance) a pridelí pomocou PA (obr. 2) štyri vzostupné časové úseky M. Tu môže byť prípadne tiež prenesená i požiadavka na kontrolu vysielacieho výkonu. Tieto dve volacie správy v PA sa použijú iba vtedy, keď do iných mobilných staníc, ktoré sú určené pre GPRS a ktoré sa nachádzajú na rovnakom GPRS - kanáli, majú byť prenášané dáta alebo keď je potrebné opravovať prenosové chyby.
Ak je pre nejakú mobilnú stanicu GPRS - správa, volá sa mobilná stanica pomocou PA - správy Pl. To má za následok, že tejto mobilnej stanici sa v zostupnom smere pridelia tie isté štyri časové úseky, ako tej uvažovanej mobil nej stanici pre vzostupný smer. Riadenie času TA, ako i kontrola vysielacieho výkonu pritom nie sú nutné.
Ak existuje normálne telefónne volanie pre mobilnú stanicu, uskutoční sa volanie pomocou PA - správy P2. To má za následok, že volaná mobilná stanica prejde na BCCH, tam vykoná náhodný prístup, načo nasledujú ďalšie kroky ako pri nadväzovaní normálneho spojenia mobilným telefónom.
Pri tomto príklade uskutočnenia nie je navrhnutá žiadna potvrdzovacia sekvencia pre správne prijaté M - správy. Ak by bola predsa len nejaká M - správa zle prijatá mobilnou stanicou, stanoví sa to vyhodnotením paritných bitov. Pomocou náhodného prístupu, pri ktorom je ôsmy bit nastavený na „1“, sa potom pevnej stanici oznámi, že posledná správa sa musí opakovať. Rovnaký spôsob sa vykoná pri prenose z mobilnej stanice do pevnej stanice, pričom chybové hlásenie sa prenesie pomocou pagingovej správy P2 nastavením ôsmeho bitu na „1“.
Ukončenie pseudo permanentného spojenia sa môže zo strany mobilnej stanice uskutočniť tak, že sa mobilná stanica nahlási na normálnom RACH, SDCCH a oznámi ukončenie, pripadne za udania rozlišovacieho čísla a kanálu. Keď spojenie ukončí účastník pevnej siete, zavolá pevná stanica (BSS) mobilnú stanicu pomocou pagingovej správy P2, načo sa táto nahlási pomocou RACH, SDCCH, ak pevná stanica oznámila mobilnej stanici ukončenie.
Ak mobilná stanica už ďalej dobre neprijíma PA - správy a M - správy alebo porovnaním zistí, že iné pevné stanice majú lepšiu hodnotu riadiaceho bitu Cl, nahlási sa sama novej BTS za udania rozlišovacieho čísla, a ďalej starej pevnej stanici a starému GPRS - kanálu ako údaje o volaní (druh znovuzriadenia volania). Tým je za odovzdanie zodpovedná mobilná stanica.
Alternatívne môže mobilná stanica na BCCH, RACH prejsť, na SDCCH, kde vykoná normálny prenos nameranej hodnoty. Odovzdanie začne BSS.
Ďalšia alternatíva spočíva v tom, že BSS mobilnú stanicu, podozrievanú z odovzdania, vyzve na prenos urobených meraní, keď je vzostupná M-kapacita voľná. BSS potom začne odovzdanie.

Claims (19)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob paketového prenosu dát mobilnou rádiovou sieťou, ktorá je samotná vytvorená ako spojovacia sieť s mobilnými stanicami a pevnými stanicami, vyznačujúci sa t ý m , že pri vytváraní rádiového spojenia pre paketový prenos dát sa každej zúčastnenej mobilnej stanici pridelí prevádzkový kanál a rozlišovacie číslo, platné vždy pre určitý paketový prenos dát, prenos jednotlivých paketov dát sa uskutočňuje v pridelenom prevádzkovom kanáli, celý riadiaci kanál sa dá k dispozícii viacerým mobilným staniciam, ktorým je pridelený prevádzkový kanál pre paketový prenos dát, a v celom riadiacom kanáli sa pakety dát označujú s použitím rozlišovacieho čísla, ako patria jednotlivým mobilným staniciam.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1,vyznačujúci sa t ý m , že v mobilnej rádiovej sieti podľa GSM - štandardu sa na prenos od mobilnej rádiovej stanice k pevnej stanici ako riadiace kanály vo viacnásobnom prístupovom postupe ALOHA použijú riadiace kanály RACH s náhodným prístupom a časové úseky vopred daných rámcov prideleného kanálu,
  3. 3. Spôsob podľa nároku 2, vyznačujúci sa t ý m , že prenos paketu dát sa vykonáva v blokoch, pri čom jeden blok sa prenáša vždy v štyroch časových úsekoch vnútri multirámca.
  4. 4. Spôsob podľa nároku 3, vyznačujúci sa t ý m , že od mobilnej stanice sa v časových úsekoch vopred určených rámcov príslušného kanálu okrem ďalších riadiacich informácií prenáša aj rozlišovacie číslo a vo zvyšných časových úsekoch rámca príslušného kanálu sa prenášajú dáta, pričom sa jednej mobilnej stanici priradia vždy štyri párne časové úseky a štyri nepárne časové úseky.
  5. 5. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že v mobilnej rádiovej sieti podľa GSM - štandardu na prenos od pevnej stanice k mobilnej stanici sa ako riadiaci kanál použijú časové úseky vopred určených rámcov príslušného kanálu.
  6. 6. Spôsob podľa nároku 5, vyznačujúci sa t ý m , že časové úseky, ktoré tvoria celý riadiaci kanál, obsahujú vždy volacie správy, ktoré sa vzťahujú na mobilné stanice, pre ktoré sú určené dáta v nasledujúcich časových úsekoch, alebo na ľubovoľné iné mobilné stanice, ktoré v nasledujúcich blokoch smú prenášať dáta.
  7. 7. Spôsob podľa jedného z nárokov 5 alebo 6, vyzná í u j ύ t i sa tým, že v časových úsekoch vopred určených rámcov prideleného kanálu sa okrem ďalších riadiacich informácií prenáša volacia správa pre zúčastnené stanice a vo zvyšných časových úsekoch rámcov prideleného kanálu sa prenášajú dáta, pričom jednej mobilnej stanici, aktivovanej k paketovému prenosu dát sa priradia vždy štyri párne a štyri nepárne časové úseky.
  8. 8. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že rozlišovacie číslo obsahuje sedem binárnych miest.
  9. 9. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že prenos rozlišovacieho čísla sa vykonáva zakódované.
  10. 10. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že prenos paketu dát sa vykonáva s kódom, ktorý je určený tiež pre riadiaci kanál.
  11. 11. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že pri chybnom príjme bloku dát, čo sa napríklad zisťuje vyhodnotením paritných bitov, sa práve vysielajúca stanica vyzve prostredníctvom chybového hlásenia na opätovné vyslanie paketu dát.
  12. 12. Spôsob podľa nároku 11, vyznačujúci sa t ý m , že chybové hlásenie sa tvorí vopred určenou hodnotou bitu oktetu, ktorý obsahuje rozlišovacie číslo.
  13. 13. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že prenos od pevnej stanice k mobilnej stanici sa vykonáva bez regulácie vysielacieho výkonu silou prijímaného poľa.
  14. 14. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že paketový prenos dát sa vykonáva na tom nosiči, ktorý prenáša aj vysielací riadiaci kanál.
  15. 15. Spôsob podľa nároku 1, v y z n a č u j ú c i sa t ý m , že pri vytváraní spojenia vychádzajúcom od mobilnej stanice sa z tejto mobilnej stanice vysiela informácia, že má nastať paketový prenos dát, a počet vždy z viacerých časových úsekov pozostávajúcich blokov, ktoré sa dávajú k dispozícii.
  16. 16. Spôsob podľa nároku 15, vyznačujúci sa t ý m , že informácia, že je žiadaný paketový prenos dát, a počet blokov dát, sa posiela bezprostredne s požiadavkou na kanál.
  17. 17. Spôsob podľa nároku 15, vyznačujúci sa t ý m , že informácia, že je žiadaný paketový prenos dát, a počet blokov dát, sa posiela, keď po požiadavke na kanál pevná základňa poskytne bezprostredný prístup.
  18. 18. Spôsob podľa nároku 15, vyznačujúci sa t ý m , že mobilná stanica sa volá pevnou stanicou, že sa priradí samostatný vyhradený riadiaci kanál a že sa vysiela správa L3 vrstvy 3, ktorá označuje koniec prenosu a jednosmernosť kanálu.
  19. 19. Spôsob podľa nároku 15, vyznačujúci sa t ý m , žc na paketový prenos dát od pevnej stanice k mobilnej stanici sa používa použitý vysielací kanál a že adresovanie a prípadne bezpečnostná ochrana dát sa uskutočňuje na to určenými prostriedkami.
SK1013-96A 1994-02-02 1995-02-01 Spôsob paketového prenosu dát mobilnou rádiovou sieťou SK284296B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4402903A DE4402903A1 (de) 1994-02-02 1994-02-02 Verfahren zur paketweisen Datenübertragung in einem Mobilfunknetz
PCT/DE1995/000121 WO1995021508A1 (de) 1994-02-02 1995-02-01 Verfahren zur paketweisen datenübertragung in einem mobilfunknetz

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK101396A3 SK101396A3 (en) 1998-06-03
SK284296B6 true SK284296B6 (sk) 2005-01-03

Family

ID=6509126

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1013-96A SK284296B6 (sk) 1994-02-02 1995-02-01 Spôsob paketového prenosu dát mobilnou rádiovou sieťou

Country Status (20)

Country Link
US (1) US5956329A (sk)
EP (1) EP0742989B1 (sk)
JP (1) JP4348442B2 (sk)
KR (1) KR100385323B1 (sk)
CN (1) CN1079628C (sk)
AT (1) ATE156961T1 (sk)
AU (1) AU690965B2 (sk)
BG (1) BG62465B1 (sk)
BR (1) BR9506708A (sk)
CA (1) CA2182589C (sk)
CZ (1) CZ287521B6 (sk)
DE (2) DE4402903A1 (sk)
DK (1) DK0742989T3 (sk)
ES (1) ES2109093T3 (sk)
GR (1) GR3025374T3 (sk)
PL (1) PL177435B1 (sk)
RU (1) RU2128406C1 (sk)
SK (1) SK284296B6 (sk)
UA (1) UA41979C2 (sk)
WO (1) WO1995021508A1 (sk)

Families Citing this family (39)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7298701B2 (en) * 2002-10-31 2007-11-20 Nokia Corporation Apparatus, and associated method, for requesting data retransmission in a packet radio communication system
US7936664B2 (en) 1991-03-26 2011-05-03 Nokia Corporation Multi-carrier radio link protocol supervision in a radio communication system
DE19524659C1 (de) 1995-07-06 1996-10-31 Siemens Ag Verfahren zur Übertragung von Datenpaketen gemäß einem Paketdatendienst in einem für Sprach- und Datenübertragung vorgesehenen zellularen Mobilfunknetz
US5729531A (en) * 1995-10-18 1998-03-17 Telefonaktiebolaget Lm Ericsson Bandwidth allocation
ATE313917T1 (de) * 1995-10-23 2006-01-15 Siemens Ag Verfahren und anordnung zur übertragung von daten zwischen einem zellular aufgebauten mobilfunknetz und einer funkteilnehmerstation
DE19549009C2 (de) * 1995-12-28 1998-08-13 Siemens Ag Verfahren und Funkstation zum Übertragen von Informationen über ein GSM-Mobilfunknetz
DE19605223A1 (de) * 1996-02-13 1997-08-14 Sel Alcatel Ag Verfahren zum Betreiben einer Breitband-Verbindung zwischen einem Mobilfunk-Endgerät und einer netzseitigen Mobilfunkeinrichtung sowie Mobilfunk-Endgerät, netzseitige Mobilfunkeinrichtung und Mobilfunksystem
DE19638814A1 (de) * 1996-09-20 1998-03-26 Bosch Gmbh Robert Verfahren zur drahtlosen Übertragung von digitalen Daten
UA53669C2 (uk) 1996-11-18 2003-02-17 Сіменс Акцієнгезельшафт Спосіб та система базової станції для конфігурування радіоінтерфейсу між мобільною станцією та базовою станцією мобільної радіосистеми пакетної передачі даних з часовим мультиплексуванням
DE19707261C1 (de) 1997-02-24 1998-04-23 Siemens Ag Verfahren und Basisstationssystem zum Rufen von Mobilstationen fü eine Paketdatenübertragung
US6707807B1 (en) 1997-06-17 2004-03-16 Siemens Aktiengesellschaft Reception time of messages in access channels of TDMA mobile communication system controlled by transmitting device
DE19734935A1 (de) * 1997-08-12 1999-03-04 Siemens Ag Verfahren, Mobilstation und Basisstation zur paketorientierten Übertragung von Informationen
DE19746691B4 (de) * 1997-10-22 2005-09-22 Telefonaktiebolaget Lm Ericsson (Publ) Übertragungsstation, Mobileinheiten und Verfahren zur Übertragung von Daten für ein drahtloses paketorientiertes Kommunikationssystem
DE19753697B4 (de) * 1997-12-03 2006-04-27 Siemens Ag Verfahren und Funkstation zur Datenübertragung in einem Kommunikationssystem
EP1088406B1 (de) * 1998-06-17 2004-04-14 Siemens Aktiengesellschaft Verfahren und system zur regelung der übertragungsleistung einer mobilstation eines mobilfunksystems
DE19940753C2 (de) * 1999-08-27 2001-09-06 Siemens Ag Verfahren zum Zuweisen von Übertragungsressourcen der Aufwärtsrichtung einer Funkübertragung
KR100387034B1 (ko) 2000-02-01 2003-06-11 삼성전자주식회사 무선통신 시스템의 패킷데이타 서비스를 위한스케듈링장치 및 방법
EP1133109A1 (en) * 2000-03-07 2001-09-12 Lucent Technologies Inc. Radio telecommunications system with use of timeslots
CA2313314A1 (en) * 2000-06-30 2001-12-30 Frank Van Heeswyk Control channel for a wireless digital subscriber line system
US7120134B2 (en) 2001-02-15 2006-10-10 Qualcomm, Incorporated Reverse link channel architecture for a wireless communication system
EP2124352B1 (en) 2001-09-29 2015-05-13 LG Electronics Inc. Method for transferring and/or receiving data in communication system and apparatus thereof
US7606192B2 (en) * 2002-09-30 2009-10-20 Intel Corporation Transmitting signals on a channel used for traffic and access in a communications system
US7729316B2 (en) * 2002-09-30 2010-06-01 Intel Corporation Receiving signals on a channel used for traffic and access in a communications system
US7492743B2 (en) * 2002-09-30 2009-02-17 Intel Corporation Assigning training sequences based on spatial channels in a wireless communications system
JP4013729B2 (ja) * 2002-10-24 2007-11-28 日本電気株式会社 移動通信システム、移動局、基地局及びそれらに用いるパケット通信方法
JP4147906B2 (ja) * 2002-11-08 2008-09-10 日本電気株式会社 移動無線通信システム、基地局及びそれらに用いる移動無線通信方法
US8233431B2 (en) 2004-08-13 2012-07-31 Nokia Corporation WCDMA uplink HARQ operation during the reconfiguration of the TTI length
FR2875033B1 (fr) * 2004-09-09 2015-12-11 Olivier Cohen Procede d'identification de donnees relatives a des individus pour la realisation de chainage de ces donnees
KR100663278B1 (ko) 2004-11-15 2007-01-02 삼성전자주식회사 상향링크 패킷 데이터 서비스를 지원하는이동통신시스템에서 하향링크 제어정보의 송수신 방법 및장치
US8958368B2 (en) 2004-11-15 2015-02-17 Samsung Electronics Co., Ltd. Method and apparatus for transmitting and receiving downlink control information in a mobile communication system supporting uplink packet data service
WO2006073279A1 (en) 2005-01-06 2006-07-13 Lg Electronics Inc. Improvements to high speed uplink packet access scheme
CN101326501B (zh) 2006-04-06 2010-12-15 索尼株式会社 电桥、处理器单元、信息处理装置以及存取控制方法
JP5001693B2 (ja) * 2007-03-22 2012-08-15 株式会社エヌ・ティ・ティ・ドコモ 移動通信システムで使用される基地局装置及び方法
ES2476374T3 (es) * 2007-03-22 2014-07-14 Fujitsu Limited Estación base, estación móvil, sistema de comunicación y método de reordenación de los mismos
CN101282162B (zh) * 2007-04-05 2012-10-10 电信科学技术研究院 发送控制信令的方法和装置
WO2011000419A1 (en) * 2009-06-30 2011-01-06 Nokia Siemens Networks Oy Apparatus and methods for transmitting paging messages for peer to peer communication
US8688806B2 (en) 2010-06-11 2014-04-01 Tellabs Operations, Inc. Procedure, apparatus, system, and computer program for collecting data used for analytics
US10186416B2 (en) 2014-05-15 2019-01-22 Excelitas Technologies Corp. Apparatus and a method for operating a variable pressure sealed beam lamp
CN104243497A (zh) * 2014-10-11 2014-12-24 江阴润玛电子材料股份有限公司 通过随机分段加密进行安全通信的方法

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2577746B2 (ja) * 1987-08-24 1997-02-05 株式会社日立製作所 通信方法
US5101500A (en) * 1988-05-30 1992-03-31 Kabushiki Kaisha Toshiba Radio telecommunication apparatus
SE519357C2 (sv) * 1991-08-29 2003-02-18 Ericsson Telefon Ab L M Cellindelat radiotelefonkommunikationssystem för mobilradiotelefonstationer av multimodtyp
US5437053A (en) * 1992-01-29 1995-07-25 Kabushiki Kaisha Toshiba Radio telecommunication apparatus
FI91699C (fi) * 1992-08-14 1994-07-25 Nokia Telecommunications Oy Menetelmä käyttäjädatan siirtämiseksi pakettimuodossa solukkoradiojärjestelmässä sekä liikkuva asema
US5603081A (en) * 1993-11-01 1997-02-11 Telefonaktiebolaget Lm Ericsson Method for communicating in a wireless communication system
US5604744A (en) * 1992-10-05 1997-02-18 Telefonaktiebolaget Lm Ericsson Digital control channels having logical channels for multiple access radiocommunication
SE500565C2 (sv) * 1992-10-26 1994-07-18 Ericsson Telefon Ab L M Metod att åstadkomma slumpmässig access i ett mobilradiosystem
FI92125C (fi) * 1992-10-30 1994-09-26 Nokia Mobile Phones Ltd Radiopuhelinjärjestelmä
US5521925A (en) * 1993-09-09 1996-05-28 Hughes Aircraft Company Method and apparatus for providing mixed voice and data communication in a time division multiple access radio communication system
NZ276272A (en) * 1993-11-01 1998-04-27 Ericsson Telefon Ab L M Cellular radio: frame division into header and data sections
US5619503A (en) * 1994-01-11 1997-04-08 Ericsson Inc. Cellular/satellite communications system with improved frequency re-use
FI98426C (fi) * 1994-05-03 1997-06-10 Nokia Mobile Phones Ltd Järjestelmä pakettidatan siirtämiseksi digitaalisen aikajakomonikäyttöön TDMA perustuvan solukkojärjestelmän ilmarajapinnassa
US5481539A (en) * 1994-06-29 1996-01-02 General Electric Company Datagram communication service over a cellular telephone network

Also Published As

Publication number Publication date
GR3025374T3 (en) 1998-02-27
WO1995021508A1 (de) 1995-08-10
DK0742989T3 (da) 1998-03-30
JP4348442B2 (ja) 2009-10-21
JPH09510328A (ja) 1997-10-14
DE4402903A1 (de) 1995-08-03
CN1140004A (zh) 1997-01-08
CZ287521B6 (en) 2000-12-13
UA41979C2 (uk) 2001-10-15
AU1804295A (en) 1995-08-21
RU2128406C1 (ru) 1999-03-27
CA2182589A1 (en) 1995-08-10
BG100812A (en) 1997-05-30
SK101396A3 (en) 1998-06-03
PL177435B1 (pl) 1999-11-30
KR100385323B1 (ko) 2003-08-21
BR9506708A (pt) 1997-09-09
EP0742989A1 (de) 1996-11-20
ATE156961T1 (de) 1997-08-15
PL315665A1 (en) 1996-11-25
DE59500515D1 (de) 1997-09-18
AU690965B2 (en) 1998-05-07
US5956329A (en) 1999-09-21
CA2182589C (en) 2004-07-06
CN1079628C (zh) 2002-02-20
ES2109093T3 (es) 1998-01-01
EP0742989B1 (de) 1997-08-13
BG62465B1 (bg) 1999-11-30
CZ230196A3 (en) 1996-12-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK284296B6 (sk) Spôsob paketového prenosu dát mobilnou rádiovou sieťou
US6094429A (en) Method for accessing and providing access to a packet channel
CA2287382C (en) Enhanced preemption within a mobile telecommunications network
CN1116779C (zh) 移动电信网中用于逻辑信道最佳使用的系统和方法
AU665856B2 (en) Packet data transfer in a cellular radio system
US7554935B2 (en) Point-to-multipoint mobile radio transmission
EP0821860B1 (en) Temporary frame identification for arq in a reservation-slotted-aloha type of protocol
CN1149866C (zh) 数据包传输的用时分复用移动无线电系统的移动站和基站之间配置无线电接口的方法和基站系统
US20030206530A1 (en) Communication system with fast control traffic
JP3732481B2 (ja) Tdma無線通信ネットワークにおけるチャネル使用状態の自動検出及びその自動修正
JP2573738B2 (ja) 無線通信システムにおける仮アドレス方式
RU2341915C2 (ru) Способ установления соединения в системе радиосвязи
EP1240800A2 (en) Dynamic allocation of random access capacity in gprs networks
US20020150119A1 (en) Method for transmitting data in real time and radio communication network therefor
FI109318B (fi) Signaalitehon mittausmenetelmä
CA2296857C (en) Layer 2 protocol in a cellular communication system
CA2217059C (en) Temporary frame identification for arq in a reservation-slotted-aloha type of protocol
EP0860061A1 (en) Digital telephony using control messages transmitted in time slots for rf frequency allocation
WO2001054433A1 (en) A method relating to a mobile telecommunications system

Legal Events

Date Code Title Description
PC4A Assignment and transfer of rights

Owner name: RESEARCH IN MOTION LIMITED, WATERLOO, ONTARIO, CA

Free format text: FORMER OWNER: TIP COMMUNICATIONS LLC, IRVING, TX, US

Effective date: 20110428

MK4A Patent expired

Expiry date: 20150201