SK283845B6 - Použitie špecifického antagonistu receptora 5HT2 na prípravu liečiv použiteľných na liečenie syndrómu krátkodobého zastavenia dýchania v spánku - Google Patents
Použitie špecifického antagonistu receptora 5HT2 na prípravu liečiv použiteľných na liečenie syndrómu krátkodobého zastavenia dýchania v spánku Download PDFInfo
- Publication number
- SK283845B6 SK283845B6 SK1845-99A SK184599A SK283845B6 SK 283845 B6 SK283845 B6 SK 283845B6 SK 184599 A SK184599 A SK 184599A SK 283845 B6 SK283845 B6 SK 283845B6
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- sleep
- hydroxyphenyl
- prop
- dimethylaminoethyl
- fluorophenyl
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K31/00—Medicinal preparations containing organic active ingredients
- A61K31/13—Amines
- A61K31/15—Oximes (>C=N—O—); Hydrazines (>N—N<); Hydrazones (>N—N=) ; Imines (C—N=C)
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P11/00—Drugs for disorders of the respiratory system
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P11/00—Drugs for disorders of the respiratory system
- A61P11/16—Central respiratory analeptics
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P25/00—Drugs for disorders of the nervous system
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P43/00—Drugs for specific purposes, not provided for in groups A61P1/00-A61P41/00
Landscapes
- Health & Medical Sciences (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Pharmacology & Pharmacy (AREA)
- Animal Behavior & Ethology (AREA)
- Veterinary Medicine (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Public Health (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Epidemiology (AREA)
- Pulmonology (AREA)
- Neurosurgery (AREA)
- Neurology (AREA)
- Biomedical Technology (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
- Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
Abstract
Opisuje sa použitie špecifického antagonistu receptorov 5HT2 na prípravu liečiv použiteľných pri liečení syndrómu krátkodobého zastavenia dýchania v spánku.ŕ
Description
Oblasť techniky
Vynález sa týka nového použitia špecifického antagonistu receptorov 5HT2A.
Doterajší stav techniky
-(2-Fluórfenyl)-3 -(4-hydroxyfeny l)prop-2-en-1 -ón-O-(2-dimetylaminoetyl)-oxím vzorca (1)
a jeho farmaceutický prijateľné soli sú opísané v európskom patente 0 373 998 BI ako antagonisty receptorov 5HT2.
Hemifumarát (lZ,2E)-l-(2-fluórfenyl)-3-(4-hydroxyfenyl)prop-2-en-l-ón-O-(2-dimetylaminoetyl)-oxímu, ktorý je známy pod kódovým označením SR 46349 B a ktorý je tu v ďalšom texte uvádzaný ako zlúčenina A, bol študovaný pre svoje biochemické a farmakologické vlastnosti. Zlúčenina A je špecifickým antagonistom receptora 5HT2A. čo znamená, že nemá afinitu k receptorom 5HT1A, 5HTih a 5HT1d a má len slabú afinitu k receptoru 5HT2C; pri štúdiách na izolovaných tkanivách absencia aktivity zlúčeniny A v žalúdočnom dne potkana indikuje špecifickosť 5HT2A verzus 5HT2B (M. Rinaldi-Carmona a kol., J. Pharmacoi. Exp. Ther., 1992, 262, 2, 759 - 768). U hlodavcov sa preukázalo, že sa táto zlúčenina viaže prevažne na oblasti mozgu obsahujúce receptor 5HT2 (M. Rinaldi-Carmona a koľ. 1993,54, 119- 127).
Štúdie spánku ukázali, že niektoré antagonisty receptorov 5HT2, akými sú ritanserine, amoxapine a IC1 169 369 modifikujú architektúru spánku a regulujú alebo predlžujú pomalý spánok (G. Loas, L'encéphale. 1991. XVII, 423 - 425).'
Zisťovali sa centrálne mechanizmy, ktorými serotonín moduluje respiračnú aktivitu, pričom sa zistilo, že z rôznych skupín receptorov len receptory 5HT, a receptory 5HT, ovplyvňujú respiračnú aktivitu na centrálnej úrovni (R. Monteau a kol., Eur. J. Pharmacoi., 1994, 259, 71 - 74).
V tom istom článku títo autori študujú in vitro na tkanivových preparátoch čerstvo narodených krýs pomocou zlúčeniny A ktoré podtypy receptorov sa uplatňujú pri modulácii respiračnej aktivity. Pozorovalo sa, žc predbežné podanie zlúčeniny A inhibuje alebo aspoň výrazne obmedzuje tonickú cervikálnu aktivitu indukovanú 5-hydroxytryptamínom a pripisovanú aktivácii spinálnych receptorov 5H'ľ2; zlúčenina A tiež inhibuje depresívny účinok 5-hydroxytryptamínu na aktivitu podjazykového nervu. Okrem toho autori uvedeného článku uvádzajú, že by sa zlúčenina A mohla použiť na in vivo štúdie mechanizmov zodpovedných za obštrukčné krátkodobé zastavenie dýchania.
Použitie L-tryptofánu, ktorý je prekurzorom serotonínu. pri respiračných poruchách v priebehu spánku, sa už študovalo (H. S. Schmidt, Bull. Eur. Psychopathol. Resp., 1983, 19, 625 - 629); podobne sa v tomto ohľade študoval fluoxetine, ktorý je selektívnym inhibítorom resorpcie serotonínu (I lanzel D. Λ., Chest, 1991. 100, 416 - 421).
V európskej patentovej prihláške EP 449 561 A sa opisuje použitie (R)-fluoxetinu na liečenie niektorých ochorení a medzi inými aj syndrómu krátkodobého zastavenia dýchania v priebehu spánku.
Článok M. Yoshioka a kol., zverejnený v J. Pharmacoi. Exp. Ther., 1992, 260 (2), 917 - 924, sa týka farmakologickej charakterizácie syndrómu krátkodobého zastavenia dýchania indukovaného 5-HT u krýs; uvádza sa tu, že antagonisty receptora 5HT2. akými sú kctanscrinc a methysergidc, inhibujú krátkodobé zastavenie dýchania indukované 5-HT a že krátkodobé zastavenie dýchania indukované 5-HT je sprostredkované inhibíciou aferentnej frenickej nervovej aktivity.
V zverejnenom článku S. C. Veasey a kol. (Am. J. Respirat. Critic. Carc Med.. 1996, 153, 776 - 786) študovali účinok dvoch antagonistov serotonínu na zvieracom modeli respiračných porúch v priebehu spánku, ktorým je anglický buldog. Autori článku prišli k záveru, že ritanserine a methysergide, antagonizujúce najmä receptory 5HT2, vedú pri systemickom podaní k výraznému zníženiu aktivity dilatačného svalu horných ciest dýchacích a k miernemu zníženiu aktivity bránice, pričom tieto zníženia sa prekrývajú s desaturáciami oxyhemoglobínu. Autori predpokladajú, že by serotín mohol hrať úlohu pri zvýšení dilatačnej aktivity horných ciest dýchacích, o ktorej je známe, že sa uplatňuje v rámci syndrómu krátkodobého zastavenia dýchania v spánku.
D. Rose a kol. (Fundam. Clin. Pharmacoi., 1996, 10 (1). 80) uvádza výsledky štúdií uskutočnených in vivo na čerstvo narodených decerebrovaných zvieratách (krysy a mačky). U mačiek sa pozorovalo, žc podanie silných dávok 5-hydroxytryptamínu indukuje centrálne prolongované krátkodobé zastavenie dýchania, spojené periódami respiračnej aktivity. U krýs sa po podaní 5-hydroxytryptamínu nepozorovalo žiadne krátkodobé zastavenie dýchania, čo je v rozpore s výsledkami pozorovanými in vitro u čerstvo narodených krýs.
Pozorované rozdiely vo výsledkoch týkajúcich sa respiračných mechanizmov získaných pri rôznych živočíšnych druhoch, ako aj rozdiely medzi výsledkami štúdií in vivo a in vitro u krýs neposkytujú odborníkovi žiadnu inštrukciu o tom. že by zlúčenina vzorca (I) mohla mať účinok na syndróm krátkodobého zastavenia dýchania pri spánku.
Neočakávane sa teraz zistilo, že zlúčenina vzorca (I) a najmä zlúčenina A, ktorá je antagonistom receptorov 5HT2A serotonínu, je účinná pri liečení syndrómu krátkodobého zastavenia dýchania pri spánku.
Podstata vynálezu
Vynález sa týka použitia zlúčeniny vzorca (I) na prípravu liečiv použiteľných pri liečení syndrómu krátkodobého zastavenia dýchania pri spánku, najmä syndrómu obštrukčného zastavenia - obmedzenia dýchania pri spánku.
Syndróm krátkodobého zastavenia dýchania pri spánku je definovaný zastavením (apnoé) alebo obmedzením (hypopnoé) dýchania, ku ktorému opakovane dochádza v priebehu spánku. K apnoé a hypopnoé dochádza tak pri paradoxnom, ako aj pri pomalom spánku. Opakované zástavy dýchania vedú k zníženiu saturácie oxyhemoglobínom (SaO2) a k prebudeniu, a teda k rozbitiu spánku a k vymiznutiu štádií 3 a 4 zodpovedajúcim hlbokému pomalému spánku. Klinické dôsledky tohto syndrómu zahŕňajú: i) zvýšenie náchylnosti ku kardiovaskulárnym komplikáciám. medzi ktoré patrí pulmonárna hypertenzia. srdcová nedostatočnosť, hypertenzia, srdcová arytmia, mozgovcievne príhody a infarkt myokardu, ii) nadmerná ospalosť v priebehu dňa a sekundárne aj riziko rôznych nehôd.
Okrem toho rozbitie spánku a nočná desaturácia oxyhemoglobínu spôsobuje únavu, ranné bolesti hlavy, poruchy pamäti a/alebo poruchy osobnosti.
Nedávne epidemiologické údaje ukazujú, že uvedený syndróm postihuje 2 až 4 % alebo dokonca ešte väčší percentuálny podiel dospelej ľudskej populácie; týmto syndrómom sú zvlášť postihnutí muži a obézni ľudia (Nerv Engl., J. Med., 1993, 328 (17), 1230 - 1235).
V súčasnosti, je odporúčaným liečením uvedeného syndrómu okrem zníženia telesnej hmotnosti a chirurgického zákroku, mechanické liečenie na báze kontinuálnej ventilácie pod pozitívnym tlakom. Podstata tohto liečenia spočíva v aplikácii nosnou cestou pozitívneho vdychovycieho a vydychovacieho tlaku s cieľom potlačiť kolaps horných ciest dýchacích. Toto liečenie je nepohodlné, hlučné a obmedzujúce a núti pacienta nosiť nosnú masku každú noc; navyše má toto liečenie vedľajšie príznaky, medzi ktoré patrí sucho v ústach, kýchanie, krvácanie z nosa alebo hltanie vzduchu. Až doteraz nebolo známe žiadne liečenie spočívajúce v podávaní farmakologického činidla (D. W. Hudgel, Chest, 1996, 109/5,1346 - 1358).
Teraz sa zistilo, že zlúčenina vzorca (I) a najmä zlúčenina A je u človeka účinná pri liečení syndrómu krátkodobého zastavenia dýchania pri spánku.
Pri zdravých mladých subjektoch (18 až 35 rokov) sa pozorovalo, že podanie zlúčeniny A vedie k zdvojnásobeniu štádií 3 a 4 pomalého spánku už od dávky 1 mg; inak došlo k miernemu obmedzeniu štádií 1 a 2 spánku, zatiaľ čo paradoxný spánok sa nijako nemodifikoval uvedeným podaním zlúčeniny A.
Vplyv zlúčeniny A na pacientov trpiacich krátkodobým zastavením dýchania v spánku sa určil dvojito slepú klinickou štúdiou v porovnaní s placebom.
Pacienti zúčastnení na tejto štúdii mali index apnoéhypopnoé vyšší ako 25 a prejavovali tiež príznaky, ako ospalosť v priebehu dňa, hypertenzia, únava, ranné bolesti hlavy, časté močenie v noci a podobne.
Krátkodobé zastavenie dýchania (apnoé) je definované ako absencia nosoústneho vzduchového prúdu trvajúca aspoň 10 sekúnd. Obmedzenie dýchania (hypopnoé) je definované ako zmenšenie aspoň o 50 % nosoústneho prúdu vzduchu trvajúce počas aspoň 10 sekúnd. Index apnoéhypopnoé (AHI) je definovaný ako počet zástav (apnoé) a obmedzenie (hypopnoé) dýchania, ku ktorým došlo v priebehu jednej hodiny. Tento index sa získa pomocou polysomnografického záznamu, pri ktorom sa taktiež meria prietok vzduchu, pažerákový tlak a nasýtenie oxyhemoglobínom (SaO2).
Želatínová tobolka obsahujúca 5 mg zlúčeniny A sa podáva spoločne s večerným jedlom. U takto ošetrených pacientov sa potom pozoruje zmenšenie indexu apnoéhypopnoé.
Predmetom vynálezu je použitie zlúčeniny vzorca (I) na prípravu liečiv použiteľných pri liečení syndrómu krátkodobého zastavenia dýchania pri spánku.
Zlúčenina vzorca (I) a jej farmaceutický prijateľné soli sa pripravia postupom opísaným v európskom patente 0 373 998 BI.
Vo farmaceutických kompozíciách podľa vynálezu na perorálne, sublingválne, subkutánne, intramuskulárne, intravenózne, transdermálne, lokálne alebo rektálne podanie môže sa samotná účinná látka alebo v kombinácii s inou účinnou látkou podávať v jednotkovej aplikačnej forme v zmesi s klasickými farmaceutickými nosičmi zvieratám a ľuďom. Vhodné jednotkové aplikačné formy zahŕňajú formy na perorálne podanie, akými sú tablety, želatínové tobolky, prášky, granuly a perorálne roztoky alebo suspenzie, sublingválne a bukálne aplikačné formy, aerosóly, implantáty, subkutánne, intramuskulárne, intravenózne a intranazálne aplikačné formy a rektálne aplikačné formy.
Vo farmaceutických kompozíciách podľa vynálezu je účinná látka všeobecne formulovaná v jednotkách dávky. Jednotka dávky obsahuje 0,05 až 50 mg, výhodne 0,1 až 10 mg, výhodnejšie 0,5 až 5 mg agonistu receptorov 5HT2 na jednotku dávky na denné podanie.
V prípade, že sa pripravuje pevná kompozícia vo forme tablety, je možné pridať k mikronizovanej alebo nemikronizovanej účinnej látke zmáčadlo a zmiešať získanú zmes s farmaceutickým nosičom, akým je silika, škrob, laktóza, stearát horečnatý, mastenec alebo analogické látky. Tablety sa môžu vybaviť povlakom tvoreným sacharózou, rôznymi polymérmi alebo inými vhodnými látkami, alebo môžu sa tiež spracovať tak, aby mali prolongovanú alebo retardovanú účinnosť, čo znamená, že takto spracované tablety budú plynulé uvoľňovať za časovú jednotku vždy len určité, vopred stanovené množstvo účinnej látky.
Želatínové tobolky sa získajú zmiešaním účinnej látky alebo účinných látok s riedidlom a zavedením získanej zmesi do mäkkých alebo tvrdých želatínových toboliek.
Prípravok vo forme sirupu alebo elixíru môže obsahovať účinnú látku alebo účinné látky spoločne so sladidlami, ktoré sú výhodne nekalorické, antiseptickými činidlami tvorenými metylparabénom a propolyparabénom, ako aj činidlami poskytujúcimi prípravku požadovanú chuť a farbu.
Prášky alebo granuly dispergovateľné vo vode môžu obsahovať účinnú látku v zmesi s dispergačnými činidlami alebo /máčacími činidlami alebo suspendačnými činidlami, akými sú polyvinylpyrolidón alebo polyvidon, ako aj so sladidlami a korektormi chuti.
Na rektálne podanie sa použijú čapíky, ktoré sa pripravujú s použitím spojív topiacich sa pri rektálnej teplote, ktorými sú napríklad kakaové maslo alebo polyetylénglykoly.
Na parenterálne podanie sa použijú vodné suspenzie, izotonické roztoky solí alebo sterilné a injikovateľné roztoky, ktoré obsahujú farmakologicky prijateľné dispergačné činidlá alebo solubilizačné činidlá, napríklad propylénglykol alebo butylénglykol.
Na prípravu vodného roztoku injikovateľného intravenózne sa môže takto použiť korozpúšťadlo: alkohol, akým je etanol, glykol, akým je polyetylénglykol alebo propylénglykol, a hydrofilné povrchovo aktívne činidlo, akým je polysorbate 80. S cieľom prípravy olejového roztoku injikovateľného intramuskulárne, môže byť účinná látka solubilizovaná triglyceridom alebo esterom glycerolu.
Na transdermálne podanie je možné použiť náplasti vo viacvrstvovej forme alebo zásobník, v ktorom je účinná látka vo forme alkoholického roztoku.
Účinná látka môže byť tiež formulovaná vo forme mikrokapsúl alebo mikrosfér, prípadne spoločne s jedným alebo niekoľkými nosičmi alebo s jednou alebo niekoľkými prísadami.
Účinná látka môže byť tiež vo forme komplexu s cyklodextrínom, napríklad s α-, β- alebo r-cyklodextrinom, 2-hydroxypropyl-p-cyklodextrínom alebo metyl-P-cyklodextrinom.
Ako formy prípravku s prolongovaným uvoľňovaním účinnej látky, použiteľného pri liečení chronických ochorení, môžu sa použiť implantáty. Tieto implantáty sa môžu pripraviť vo forme olejových suspenzií alebo vo forme suspenzií mikrosfér v izotonickom prostredí.
V rámci vynálezu sú výhodnými aplikačnými formami perorálne formy.
V nasledujúcej časti opisu bude vynález bližšie objasnený pomocou príkladov jeho konkrétnych uskutočnení, pričom tieto príklady majú len ilustračný charakter a nijako neobmedzujú rozsah vynálezu, ktorý je jednoznačne vymedzený definíciou patentových nárokov.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Želatínová tobolka obsahujúca 0,1 mg (1Z,2E)-1 -(2-fluórfenyl)-3-(4-hydroxyfenyl)prop-2-en-1 -ón-O-(2-dimetyIaminoetyljoxímu
Zlúčenina A | 0,118 mg |
Extra jemný kryštalický monohydrát | |
laktózy | 99,132 mg |
Modifikovaný kukuričný škrob | 25 mg |
Bezvodá koloidná silika | 0,11 mg |
Stearát horečnatý | 0,64 mg |
125 mg |
Zmes uvedených látok je obsiahnutá v bielej, nepriehľadnej želatínovej tobolke veľkosti 0.
Príklad 2 | |
Želatínová tobolka obsahujúca 1 mg | (lZ,2E)-l-(2-fluór- |
fenyl)-3-(4-hydroxyfenyl)prop-2-en-1 -ón-O-(2-dimetylami- | |
noctylj-oxímu Zlúčenina A | 1,18 mg |
Extra jemný kryštalický monohydrát laktózy | 451,42 mg |
Modifikovaný kukuričný škrob | 114 mg |
Bezvodá koloidná silika | 0,5 mg |
Stearát horečnatý | 2,9 mg |
570 mg |
Príklad 4
Želatínová tobolka obsahujúca 10 mg (1 Z,2E)-1 -(2-fluórfenyl)-3-(4-hydroxyfcnyl)prop-2-en-l-ón-O-(2-dimetylaminoetyl)-oxímu
Zlúčenina A 11,8 mg
Extra jemný kryštalický monohydrát laktózy 480,8mg
Modifikovaný kukuričný škrob 114 mg
Bezvodá koloidná silika 0,5mg
Stearát horečnatý 2,9mg
570 mg
Zmes uvedených látok je obsiahnutá v bielej nepriehľadnej želatínovej tobolke veľkosti 0.
Claims (4)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Použitie l-(2-fluórfenyl)-3-(4-hydroxyfenyl)prop-2-en-l-ón-0-(2-dimetylaminoetyl)-oxímu alebo niektorej z jeho farmaceutický prijateľných solí na prípravu liečiv použiteľných na liečenie syndrómu krátkodobého zastavenia dýchania v spánku.
- 2. Použitie podľa nároku 1 hemifumarátu (lZ,2E)-l-(2-fluórfenyl)-3-(4-hydroxyfenyl)prop-2-en-l-ón-O-(2-dimetylaminoetylj-oxímu.
- 3. Použitie l-(2-fluórfenyl)-3-(4-hydroxyfenyl)prop-2-en-l-ón-O-(2-dimetylaminoetyl)-oxímu alebo niektorej z jeho farmaceutický prijateľných solí na prípravu liečiv použiteľných na liečenie syndrómu obštrukčného krátkodobého zastavenia-obmedzenia dýchania v spánku.
- 4. Použitie podľa nároku 3 hemifumarátu (1 Z,2E)-I-(2-fluórfenyl)-3-(4-hydroxyfenyl)prop-2-en-l-ón-O-(2-dimetylaminoetyl)-oxímu.Koniec dokumentuZmes uvedených látok je obsiahnutá v bielej, nepriehľadnej želatínovej tobolke veľkosti 0.Príklad 3Želatínová tobolka obsahujúca 5 mg (1 Z,2E)-1 -(2-fluórfenyl)-3-(4-hydroxyfenyl)prop-2-en-l-ón-0-(2-dimetylaminoetyl)-oxímu
Zlúčenina A 5,9 mg Extra jemný kryštalický monohydrát Laktózy 446,7 mg Modifikovaný kukuričný škrob 114 mg Bezvodá koloidná silika 0,5 mg Stearát horečnatý 2,9 mg 570 mgZmes uvedených látok je obsiahnutá v bielej, nepriehľadnej želatínovej tobolke veľkosti 0.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
FR9707998A FR2765107B1 (fr) | 1997-06-26 | 1997-06-26 | Utilisation d'un antagoniste specifique des recepteurs 5ht2 pour la preparation de medicaments utiles dans le traitement du syndrome d'apnee du sommeil |
PCT/FR1998/001100 WO1999000119A1 (fr) | 1997-06-26 | 1998-06-02 | Utilisation d'un antagoniste specifique des recepteurs 5ht2 pour la preparation de medicaments utiles dans le traitement du syndrome d'apnee du sommeil |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK184599A3 SK184599A3 (en) | 2000-06-12 |
SK283845B6 true SK283845B6 (sk) | 2004-03-02 |
Family
ID=9508467
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK1845-99A SK283845B6 (sk) | 1997-06-26 | 1998-06-02 | Použitie špecifického antagonistu receptora 5HT2 na prípravu liečiv použiteľných na liečenie syndrómu krátkodobého zastavenia dýchania v spánku |
Country Status (29)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US6143792A (sk) |
EP (1) | EP1014960B1 (sk) |
JP (1) | JP3503953B2 (sk) |
KR (1) | KR20010014186A (sk) |
CN (1) | CN1154485C (sk) |
AT (1) | ATE232094T1 (sk) |
AU (1) | AU728227B2 (sk) |
BG (1) | BG104038A (sk) |
BR (1) | BR9810337A (sk) |
CA (1) | CA2295119C (sk) |
CZ (1) | CZ291935B6 (sk) |
DE (1) | DE69811248T2 (sk) |
EE (1) | EE9900595A (sk) |
ES (1) | ES2191942T3 (sk) |
FR (1) | FR2765107B1 (sk) |
HK (1) | HK1028351A1 (sk) |
HU (1) | HU229058B1 (sk) |
ID (1) | ID23799A (sk) |
IL (1) | IL133632A (sk) |
IS (1) | IS2356B (sk) |
NO (1) | NO325520B1 (sk) |
NZ (1) | NZ502495A (sk) |
PL (1) | PL190723B1 (sk) |
RU (1) | RU2218917C2 (sk) |
SK (1) | SK283845B6 (sk) |
TR (1) | TR199903197T2 (sk) |
TW (1) | TW580386B (sk) |
UA (1) | UA59397C2 (sk) |
WO (1) | WO1999000119A1 (sk) |
Families Citing this family (15)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US20060241164A1 (en) * | 1998-02-27 | 2006-10-26 | The Board Of Trustees Of The University Of Illinoi | Pharmacological treatment for sleep apnea |
PT1066036E (pt) | 1998-02-27 | 2006-09-29 | Univ Illinois | Agentes com actividade relacionada com serotonina para o tratamento da apneia do sono |
US7160898B2 (en) * | 2001-12-14 | 2007-01-09 | Board Of Trustees Of The University Of Illinois | Pharmacological treatment for sleep apnea |
FR2787328A1 (fr) * | 1998-12-22 | 2000-06-23 | Sanofi Sa | Utilisation d'un antagoniste des recepteurs 5ht2a pour la preparation de medicaments utiles dans le traitement des ronflements et du syndrome de haute resistance ou de resistance des voies aeriennes superieures |
CA2371822A1 (en) * | 1999-03-01 | 2000-09-08 | Sepracor Inc. | Methods for treating apnea and apnea disorders using optically pure r(+)ondansetron |
FR2804604B1 (fr) * | 2000-02-09 | 2005-05-27 | Sanofi Synthelabo | Utilisation d'un antagoniste des recepteurs aux cannabinoides centraux pour la preparation de medicaments utiles pour faciliter l'arret de la consommation de tabac |
ES2281666T3 (es) * | 2002-07-19 | 2007-10-01 | Biovitrum Ab | Novedosos derivados de piperazinil-pirazinona para el tratamiento de los desordenes relacionados con el receptor 5-ht2a. |
EP1833467B1 (en) * | 2004-12-20 | 2016-08-03 | Collegium Pharmaceutical, Inc. | Pharmaceutical compositions for sleep disorders |
EP2365805A1 (en) * | 2008-11-13 | 2011-09-21 | Sanofi | Method of treating sleep disorders using eplivanserin |
EP2186511A1 (en) * | 2008-11-13 | 2010-05-19 | Sanofi-Aventis | Method of treating sleep disorders using eplivanserin |
EP2266554A1 (en) * | 2009-05-26 | 2010-12-29 | Sanofi-Aventis | Method of treating sleep disorders using eplivanserin |
WO2010079241A1 (es) | 2009-01-12 | 2010-07-15 | Fundacion Hospital Nacional De Paraplejicos Para La Investigacion Y La Integracion | Uso de antagonistas y/o agonistas inversos de los receptores cb1 para la preparación de medicamentos que incrementen la excitabilidad de las motoneuronas |
EP2255726A1 (en) | 2009-05-26 | 2010-12-01 | Sanofi-Aventis | Spectral profile of SWS enhancing drugs |
EP2255807A1 (en) | 2009-05-26 | 2010-12-01 | Sanofi-Aventis | Method of treating sleep disorders using the combination of eplivanserin and zolpidem |
EP2269600A1 (en) * | 2009-07-02 | 2011-01-05 | Sanofi-Aventis | Treatment of sleep disorders using eplivanserin in COPD patients |
Family Cites Families (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR2639942B1 (fr) * | 1988-12-02 | 1991-03-29 | Sanofi Sa | Ethers oximes de propenone, procede pour leur preparation et compositions pharmaceutiques les contenant |
CA2039102A1 (en) * | 1990-03-29 | 1991-09-30 | David W. Robertson | Compounds affecting serotonin receptors |
EP0517984A1 (en) * | 1991-06-11 | 1992-12-16 | Merrell Dow Pharmaceuticals Inc. | Derivatives of amide analogs of certain methano bridged quinolizines |
-
1997
- 1997-06-26 FR FR9707998A patent/FR2765107B1/fr not_active Expired - Fee Related
-
1998
- 1998-02-06 UA UA99126961A patent/UA59397C2/uk unknown
- 1998-06-02 EP EP98928407A patent/EP1014960B1/fr not_active Expired - Lifetime
- 1998-06-02 KR KR19997012261A patent/KR20010014186A/ko not_active Application Discontinuation
- 1998-06-02 ID IDW991677A patent/ID23799A/id unknown
- 1998-06-02 WO PCT/FR1998/001100 patent/WO1999000119A1/fr active IP Right Grant
- 1998-06-02 TR TR1999/03197T patent/TR199903197T2/xx unknown
- 1998-06-02 JP JP50337099A patent/JP3503953B2/ja not_active Expired - Fee Related
- 1998-06-02 PL PL98337871A patent/PL190723B1/pl not_active IP Right Cessation
- 1998-06-02 SK SK1845-99A patent/SK283845B6/sk not_active IP Right Cessation
- 1998-06-02 US US09/446,484 patent/US6143792A/en not_active Expired - Lifetime
- 1998-06-02 DE DE69811248T patent/DE69811248T2/de not_active Expired - Lifetime
- 1998-06-02 ES ES98928407T patent/ES2191942T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1998-06-02 AU AU80243/98A patent/AU728227B2/en not_active Ceased
- 1998-06-02 RU RU2000100362/14A patent/RU2218917C2/ru not_active IP Right Cessation
- 1998-06-02 CZ CZ19994695A patent/CZ291935B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1998-06-02 NZ NZ502495A patent/NZ502495A/xx not_active IP Right Cessation
- 1998-06-02 EE EEP199900595A patent/EE9900595A/xx unknown
- 1998-06-02 BR BR9810337-7A patent/BR9810337A/pt not_active Application Discontinuation
- 1998-06-02 AT AT98928407T patent/ATE232094T1/de active
- 1998-06-02 IL IL13363298A patent/IL133632A/xx not_active IP Right Cessation
- 1998-06-02 HU HU0002170A patent/HU229058B1/hu not_active IP Right Cessation
- 1998-06-02 CA CA002295119A patent/CA2295119C/en not_active Expired - Fee Related
- 1998-06-02 CN CNB988077329A patent/CN1154485C/zh not_active Expired - Fee Related
- 1998-11-23 TW TW087119387A patent/TW580386B/zh not_active IP Right Cessation
-
1999
- 1999-12-21 IS IS5316A patent/IS2356B/is unknown
- 1999-12-22 BG BG104038A patent/BG104038A/xx unknown
- 1999-12-23 NO NO19996442A patent/NO325520B1/no not_active IP Right Cessation
-
2000
- 2000-12-07 HK HK00107872A patent/HK1028351A1/xx not_active IP Right Cessation
Also Published As
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
KR101125462B1 (ko) | 모다피닐의 제약 제제 | |
SK283845B6 (sk) | Použitie špecifického antagonistu receptora 5HT2 na prípravu liečiv použiteľných na liečenie syndrómu krátkodobého zastavenia dýchania v spánku | |
JP2000507544A (ja) | 痛みの治療方法 | |
JP4048024B2 (ja) | 新規経口製剤 | |
EP0923370A2 (en) | Method of treating and diagnosing sleep disordered breathing and means for carrying out the method | |
RU2308268C2 (ru) | Производные арил- или гетероарилазолилкарбинолов для лечения недержания мочи | |
ES2238781T3 (es) | Utilizacion de la mirtazapina para la obtencion de un medicamento para el tratamiento de las apneas del sueño. | |
US6008222A (en) | Method for oral administration of buspirone and nefazodone | |
JPH04210924A (ja) | カルシトニンの経口投与用の製薬組成物及び投薬形態 | |
JP7270901B2 (ja) | 男性の避妊のための非ホルモン性組成物および方法 | |
US6576670B1 (en) | Use of a 5HT2A and 5HT2A/C receptor antagonist for treating snoring and high resistance syndrome of upper anatomical airways | |
MXPA99012044A (en) | Use of a specific antagonist of 5ht2 | |
MXPA01006464A (en) | Use of a 5ht2a and 5ht2a/c receptor antagonist for preparing medicines for treating snoring and high resistance syndrome of upper anatomical airways | |
JP2011088858A (ja) | 経口医薬組成物 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees |
Effective date: 20140602 |