SK283682B6 - Spôsob prípravy chinóndiimínu - Google Patents
Spôsob prípravy chinóndiimínu Download PDFInfo
- Publication number
- SK283682B6 SK283682B6 SK608-2000A SK6082000A SK283682B6 SK 283682 B6 SK283682 B6 SK 283682B6 SK 6082000 A SK6082000 A SK 6082000A SK 283682 B6 SK283682 B6 SK 283682B6
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- catalyst
- water
- hydrogen
- solvent system
- reaction
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07C—ACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
- C07C249/00—Preparation of compounds containing nitrogen atoms doubly-bound to a carbon skeleton
- C07C249/02—Preparation of compounds containing nitrogen atoms doubly-bound to a carbon skeleton of compounds containing imino groups
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07C—ACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
- C07C2601/00—Systems containing only non-condensed rings
- C07C2601/12—Systems containing only non-condensed rings with a six-membered ring
- C07C2601/16—Systems containing only non-condensed rings with a six-membered ring the ring being unsaturated
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
- Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
- Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)
Abstract
Opisuje sa spôsob prípravy chinóndiimínov, kde fenyléndiamínová zlúčenina môže byť konvertovaná s vysokou selektivitou na zodpovedajúci chinóndiimín reakciou fenyléndiamínu s peroxidom vodíka v prítomnosti katalyzátora. ŕ
Description
Vynález sa týka spôsobu prípravy chinóndiimínov z ich zodpovedajúcich fenyléndiamínov použitím peroxidu vodíka v prítomnosti katalyzátora. Táto prihláška nárokuje prioritu k dátumu podania U. S. predbežnej prihlášky 60/063,769, podanej 29. októbra, 1997.
Doterajší stav techniky
Trieda cyklických enónov je dobre známa v organickej chémii. Najlepšie známe príklady cyklických enónov sú chinóny, ako napríklad benzochinóny, naftochinóny, antrachinóny, fenantrachinóny a podobne. 1,4-Benzochinón je bežne označovaný ako chinón. Chinóny sú všeobecne pestro sfarbené látky a majú mnohostranné aplikácie pri chemickej syntéze, biologické použitie, použitie ako redoxné materiály, ako aj v priemysle. Existujú viaceré prehľadné články o chémii a aplikáciách chinónov vrátane napríklad Kirk-Othmer Encyclopedia of Chemical Technology, Tretie vydanie, Diel. 19, strany 572 - 605, John Wiley & Sons, NewYork, 1982.
Syntéza chinónov je dobre dokumentovaná. Pozri napríklad J. Cason, Synthesis of Benzoquinones by Oxidation, in Organic Synthesis, Diel. IV, strana 305, John Wiley & Sons, New York (1998). Chinóny sa všeobecne pripravujú pomocou oxidovania príslušne disubstituovaných aromatických uhľovodíkových derivátov, substituentmi sú hydroxyl alebo aminoskupiny v orto alebo para polohe. Napríklad 1,4-benzochinón sa môže vyrobiť pomocou oxidácie hydrochinónu, p-aminofenolu alebo p-fenyléndiamínu, alebo niekedy z kyseliny chinovej. Činidlami všeobecne používanými na oxidáciu sú zmes dichróman/kyselina sírová, chlorid železitý, oxid striebra(II) alebo dusičnan aminoceričitý. V týchto prípadoch je oxidácia aminoaromatických látok sprevádzaná hydrolýzou na zodpovedajúci chinón. Niektoré spôsoby môžu tiež trvať viac hodín, kým sa reakcia ukončí.
Niektoré z doteraz známych spôsobov používajú katalytické činidlo na dosiahnutie prijateľnej reakčnej rýchlosti, kým iné spôsoby prebiehajú bez katalyzátorov. Spôsob podľa tohto vynálezu používa katalyzátor, ktorý poskytuje vysokú konverziu a reakčné rýchlosti, čím sa pripraví chinóndiimín.
Doteraz známy spôsob, ktorý používa katalyzátor pri príprave chinón-imínových látok, je opísaný Desmursom a spol. v U.S. patente č. 5,189,218. Spôsob podľa Desmursa a spol., ktorý konvertuje V-(4-hydroxyfcnyl)anilín na N-fenylbenzochinónimín, používa mangánové, medené, kobaltové, a/alebo niklové látky ako katalyzátor v oxidačnom type reakcie.
Sú známe ďalšie spôsoby, ktoré používajú oxidačné činidlá na konvertovanie fenyléndiamínov na ich zodpovedajúce chinóndiimíny. Napríklad EP 708,081 (Bemhardt a spol.,), ktorá opisuje konverziu fenyléndiamínov na fenylén-diimíny pomocou oxidácie diamínu v alkalicko/alkoholickom roztoku, čím sa poskytuje všeobecný opis takéhoto spôsobu ako základ. Spôsob podľa EP-081 trpí rôznymi nevýhodami vrátane dlhých reakčných časov a nízkych výťažkov. Ďalšie oxidačné konverzné spôsoby sú opísané Wheelerom v U.S. patente č. 5,118,807 a Haasom a spol. v EP 708,080. Ale použitie peroxidu vodíka v prítomnosti katalytického činidla pri konverzii diamínovej látky, čím sa poskytne vysoko selektívny výťažok diimínových látok, nebolo doteraz navrhované.
Takto, tento vynález je založený na problém poskyto vania jednoduchého a ekonomického postupu na prípravu WAMisubstituovaných chinóndiimínov s vysokými výťažkami a s vysokou čistotou.
Zistilo sa, že fenyléndiamínové látky môžu byť konvertované s extrémne vysokou selektivitou na zodpovedajúci chinóndiimín pomocou reakcie diamínu s peroxidom vodíka v prítomnosti katalytického činidla. Zistili sa podmienky, v ktorých sa získali takmer kvantitatívne výťažky.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu je spôsob prípravy chinóndiimínov, ktorý zahŕňa reakciu orto- alebo para-fenyléndiamínu všeobecného vzorca (I)
kde R1, R2 a R3 sú rovnaké alebo rôzne radikály vybrané z vodíka, hydroxylu, halogénu, alkylu, alkoxylu, arylu, aralkylu, alkarylu, cykloalkylu, heterocyklu, acylu, aroylu, karbamylu, kyseliny karboxylovej, esterov, éterov, ketónov, alkoholov, tiolov, alkyltiolov a kyanoskupiny, s peroxidom vodíka v prítomnosti a katalyzátora, čím sa tvorí chinóndiimín vzorca (Ila) alebo (Ilb)
kde R1, R2 a R3 sú rovnaké ako pre zlúčeninu všeobecného vzorca (I).
Oproti doterajšiemu stavu je výhodou tohto vynálezu, že konverzia fenyléndiamínu na zodpovedajúci chinóndiimín je takmer kvantitatívna. Po skončení reakcie teda zostáva veľmi málo odpadového materiálu.
Ďalšou výhodou je, že kombinácia peroxid vodíka/katalytické činidlo, ako je uvedené v tomto dokumente, poskytuje extrémne vysokú konverziu, vysokú selektivitu a rýchlejšiu úplnejšiu reakciu v porovnaní s doteraz známymi procesmi.
Ešte ďalšie výhody tohto vynálezu sa stanú zrejmými odborníkom v tomto odbore pri prečítaní a porozumení nasledujúceho podrobného opisu výhodných uskutočnení.
Úlohou tohto vynálezu je poskytnúť účinný postup konvertovania fenyléndiamínov na ich zodpovedajúce chinóndiimíny.
Reakcia spôsobu podľa vynálezu je reprezentovaná takto:
Reakčná schéma 1
Príklady vyhovujúcich radikálov pre R1, R2 a R3; sú lineárne alebo rozvetvené alkyly, také ako metyl, etyl, propyl, butyl, pentyl, hexyl, heptyl, oktyl, nonyl, decyl, dodecyl a podobne; aryly také ako fenyl, naftyl, antracyl, tolyl, etylfenyl, 1-etyl-3-metylpentyl, 1-metylheptyl a podobne;
cykloalkyly, také ako cyklobutyl, cyklopentyl, cyklohexyl, cyklooktyl a podobne. Iné príklady zahrnujú alyl a izobutenyl; 1,3,5-sym-triazinyl, 2-benzotiazolyl, 2-benzimidazolyl, 2-benzoxazolyl, 2-pyridyl, 2-pyrimidinyl, 2,5-tiadiazolyl, 2-pyrazinyl, adipyl, glutaryl, sukcinyl, malonyl, acetyl, akrylyl, metakrylyl, 3-mcrkaptopropionyl, kaproyl, benzoyl, ftaloyl, tereftaloyl, aminokarbonyl, karbetoxyl, karbonyl, formyl a podobne. Toto sú len príklady radikálov a nie sú mienené ako spôsob obmedzenia rozsahu vynálezu.
Peroxid vodíka používaný v reakcii podľa tohto vynálezu je typicky prítomný v množstve v rozsahu od 1,05 do 2,05 dielov na ekvivalent fenyléndiamínu. Použitie menej než jedného ekvivalentu bude viesť k výrobe zmesí chinóndiimínu a nezreagovaného fenyléndiamínu. Sila peroxidu vodíka môže byť rozsahu od 5 % hmotnostných do 85 % hmotnostných. Sila je výhodne medzi 10 % hmotnostnými a 35 % hmotnostnými.
Katalytické činidlá, ktoré sú používané spolu s peroxidom vodíka, zahrnujú, ale nie sú na ne obmedzené, uhlíkom nesené katalyzátory, také ako Pt/C a Pd/C; modifikované katalyzátory z aktívneho uhlia, také ako katalyzátory vyrábané odstránením povrchových oxidov, ako je uvedené v U. S. patente č. 4,624,937, ktorého zistenia sú včlenené v tomto dokumente ako odkaz; vo vode rozpustné iónové kovové katalyzátory; aktívne uhlie; kovové oxidy, také ako oxidy železa (FeO), oxid manganičitý (MnO2) a oxid meďnatý (CuO); a kovy, takéto ako striebro (Ag).
Katalyzátory podľa tohto vynálezu spôsobujú konverznú reakciu v postupe podľa tohto vynálezu. Dokonca v systémoch, kde oxidačné činidlo, vodný roztok peroxidu vodíka, je rozpustné v rozpúšťadle roztoku fenyléndiamínu (t. j. acetonitril v /V,>V-dimctylformamide) neprebieha reakcia dovtedy, kým sa nepridá katalyzátor. V reakcii podľa tohto vynálezu je výhodné používanie tuhých katalyzátorov, pretože sa tuhý katalyzátor ľahko spätne získava pomocou filtrácie a tuhý katalyzátor sa môže znova používať v postupe. Existujú tiež výhody z hľadiska environmentálnych dosahov a je menej pravdepodobné, že bude kontaminované katalyzátorom v konečnom izolovanom chinóndiimíne. Ďalej tieto katalyzátory poskytujú vysokú konverziu a vynikajúcu selektivitu.
Reakcia podľa tohto vynálezu sa uskutočňuje v buď homogénnom alebo dvojfázovom rozpúšťadlovom systéme. Vo vode rozpustné organické rozpúšťadlá sa používajú pri homogénnej reakcii, kým vo vode nerozpustné organické uhľovodíkové rozpúšťadlá vedú k dvojfázovému systému. Dvojfázový systém tiež zahrnuje vodu. Dvojfázový oxidačný systém poskytuje jednoduchú separáciu organických zložiek (aj chinóndiimínu aj rozpúšťadla) od vodnej vrstvy spotrebovaného peroxidu vodíka. Organické aprotické rozpúšťadlá použiteľné v postupe podľa tohto vynálezu zahrnujú, ale nie sú na ne obmedzené, ketóny také ako acetón, cyklohexanón, 4-metyl-2-pentanón (metylizobutylketón), 5-metyl-2-hexanón, metyletylketón; alifatické a aromatické uhľovodíky, také ako hexány, heptány, toluén, xylény, nitrily, také ako acetonitril; halogénované rozpúšťadlá, také ako chloroform, dichlórmetán, chlorid uhličitý; vo vode rozpustné rozpúšťadlá, také ako dimetylsulfoxid, /V-metyl-2-pyrolidón, sulfolán, dimetylformanid; estery, také ako etylacetát; étery, také ako 1,4-dioxán a ich zmesi.
Počiatočné fenyléndiamínové koncentrácie môžu byť v rozsahu v množstvách od 1 % do 100 % hmotnosť/objem. Výhodne sú počiatočné fenylén-diamínové koncentrácie v rozsahoch od 25 % do 60 % hmotnosť/objem.
Táto reakcia môže byť uskutočnená pri teplote od -200 °C do 150 °C, výhodne od 25 °C do 70 °C, v závislosti od rozpúšťadla.
Ako je uvedené skôr, vo vode rozpustné iónové kovové katalyzátory sa môžu tiež používať na konverznú reakciu podľa tohto vynálezu. Príklady takýchto vo vode rozpustných iónových kovových katalyzátorov zahrnujú, ale nie sú na ne obmedzené, volframan sodný (Na2WO4), síran meďnatý (CuSO4) a octan paládnatý (Pd(CH3CO2)2). Ale, použitie zmienených vo vode rozpustných iónových kovových katalyzátorov spôsobuje zníženie selektivity tvorby chinóndiimínu spolu s možnosťou kontaminácie produktu v dôsledku neúplnej separácie alebo komplexácie produktu s týmito katiónmi. Okrem toho, vo vode rozpustné katalyzátory vyrábajú vodný prúd obsahujúci kovové katalyzátory, čo môže spôsobovať environmentálne dôsledky.
Katalyzátor prenosu fázy sa môže používať na akceleráciu reakčnej rýchlosti s uvedenými vo vode rozpustnými kovovými katalyzátormi. Prídavok trikaprylmetylamóniumchloridu (Aliquat® 336, Henkle Corp.) do systému volframan sodný/peroxid vodíka zvýši rýchlosť konverzie chinóndiimínu zo zodpovedajúceho fenyléndiamínu.
Katalyzátor prenosu fázy sa môže pridať priamo do reakčnej zmesi alebo môže byť rozpustený v jednom z činidiel, takých ako Santoflex® 6PPD. Katalyzátor prenosu fázy môže tiež byť rozpustený v rozpúšťadle používanom v postupe alebo vo vode pred pridaním do reakčnej hmoty.
Ďalšími prostriedkami, pomocou ktorých sa rýchlosť reakcie môže zvýšiť, sú vzrast rýchlosti miešania alebo mixovania pri reakcii. Keď je to potrebné môže sa pomocou vzrastajúceho miešania alebo mixovania reakčná rýchlosť účinne nastaviť tak, aby prebiehala pri väčšej rýchlosti,.
Tento vynález môžu byť jasnejšie ilustrovaný pomocou nasledujúcich príkladov.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Zmes 20,0 g JV-l,3-dimetylbutyl-/V-fenyl-p-fenyléndiamínu (Santoflex® 6PPD) a 40,0 g acetonitrilu sa dávkovala do 250 ml banky vybavenej s účinným miešadlom. Vodný kúpeľ sa použil na zahriatie a udržanie teploty tejto zmesi pri 35 °C. Potom, ako sa tuhá látka rozpustila, sa pridal katalyzátor (0,50 g 3 % hmotnostné Pt/C s 43,5 % hmotnostného H2C) (Johnson Matthey)) a peroxid vodíka (7,8 g 30 až 35 % v 12,2 g H2O) sa dávkoval do banky počas 30 minút. Zmes sa ponechala premiešavať počas ďalších 10 minút a potom sa preflltrovala, aby sa odstránil tuhý platinový katalyzátor. Katalyzátor sa opláchol s 5,0 g acetonitrilu. Chinóndiimín sa izoloval odstránením zmesi acetonitril/voda za vákua. Izolovaný chinóndiimín vážil 19,8 g a preskúšal sa (HPLC) ako 99,2 % s 0,6 % 6PPD. Na vzduchu vysušený katalyzátor vážil 0,41 g.
Príklad 2
Zmes 20,0 g ŤV-l,3-dimetylbutyl-/V-fenyl-p-fenyléndiamínu (Santoflex ® 6PPD) a 20,0 g Α,Ν-dimetylformamidu (DMF) sa dávkovala do 250 ml banky vybavenej s účinným miešadlom. Na udržanie teploty zmesi pri 35 °C sa používal vodný kúpeľ. Katalyzátor (0,51 g 3 % Pt/C s 43,5 % H2O (Johnson Matthey)) sa pridal po rozpustení 6PPD. Peroxid vodíka (7,8 g 30 až 35 % v 12,2 g H2O) bol dávkovaný do premiešavanej zmesi počas 30 minút. Táto zmes sa preflltrovala, aby sa odstránil platinový katalyzátor a na premytie katalyzátora boli používané dve 5,0 g opláchnutia DMF.
Prefíltrovaná zmes sa pridala do 75,0 g vody a umiestnila sa do oddeľovacieho lievika. Po extrakcii a oddelení vrstiev sa izolovalo 19,3 g chinón-diimínu. HPLC analýza izolovaného produktu ukázala 98,2 % chinóndiimínu a 0,8 % 6PPD. V izolovanom chinóndiimíne zostalo veľmi malé množstvo (<0,5 %) DMF. Izolovaný vzduchom vysušený katalyzátor vážil 0,28 g.
Príklad 3
Zmes 80,0 g /V-l,3-dimetylbutyl-IV-fenyl-p-fenyléndiamínu (Santoflex® 6PPD) a 80,0 g heptánu sa dávkovala do 500 ml banky vybavenej s účinným miešadlom. Na udržanie teploty tejto zmesi pri 35 °C sa použil vodný kúpeľ. Katalyzátor (1,50 g 3 % Pt/C s 43,5 % H2O (Johnson Mathey)) sa pridal, keď bol 6PPD rozpustený v heptáne. Peroxid vodíka (62,4 g 30 až 35 % v 57,6 g H2O) sa dávkoval do premiešavanej zmesi počas 2 hodín. Táto zmes sa prefiltrovala, aby sa odstránil platinový katalyzátor a na premytie katalyzátora sa použili dve 10,0 g opláchnutia heptánom. Chinóndiimín sa izoloval odstránením vodnej vrstvy a spätným získaním heptánu za vákua na rotačnej odparovačke. Izolovaný chinóndiimín vážil 79,4 g a podľa analýzy (HPLC) bol 99,5 % s nedetegovateľným 6PPD. Na vzduchu vysušený katalyzátor vážil 1,29 g.
Príklad 4
Zmes 20,0 g 7V-l,3-dimetylbutyl-Aľ-fenyl-p-fenyléndiamínu (Santoflex® 6PPD) a 40,0 g heptánu sa dávkovala do 250 ml banky vybavenej s účinným miešadlom. Na udržiavanie zmesi pri 55 °C sa použil vodný kúpeľ. Pridal sa katalyzátor (0,50 g 3 % Pd (neredukované)/C s 55,2 % H2O (Engélhard)) do rozpustenej zmesi. Peroxid vodíka (15,8 g 30 až 35 % v 24,2 g H2O) bol dávkovaný do premiešavanej zmesi počas 45 minút a nechal sa premiešavať počas ďalších 30 minút. Táto zmes sa prefiltrovala a paládiový katalyzátor bol premytý s 5,0 g heptánu. Vodná vrstva sa odstránila a chinóndiimín sa izoloval za vákua odstránením heptánu. Izolovaný produkt vážil 19,7 g a analyzoval sa (HPLC) ako 97,6 % hmotnostných chinóndiimínu s prítomnosťou 1,2 % hmotnostného 6PPD.
Príklad 5
Zmes 20,0 g N-1,3 -dimetylbutyl-N’ -fenyl-p-fenyléndiamínu (Santoflex® 6PPD) a 40,0 g heptánu sa dávkovala do 250 ml banky vybavenej s účinným miešadlom a refluxným kondenzačným chladičom. Na udržiavanie zmesi medzi 80 až 85 °C sa použil vodný kúpeľ. Do rozpustenej zmesi sa pridal katalyzátor (0,75 g oxidu mednatého (prášok)). Peroxid vodíka (15,8 g 30 až 35 % hmotnostných v 24,2 g H2O) bol dodávaný počas 90 minút. Medený katalyzátor sa odstránil pomocou filtrácie a premyl sa s 5,0 g heptánu. Vodná vrstva sa odstránila a heptán sa spätne získal za vákua, čím sa zanechalo 19,9 g izolovaného chinóndiimínu. Analýza (HPLC) ukázala 95,7 % hmotnostných chinóndiimínu s 3,2 % hmotnostného nezreagovaného 6PPD. Oxid mednatý sa kvantitatívne získal naspäť.
Iné fenyléndiamíny, vrátane Santoflex® 77PD [R1 = = R2 = 1,4-dimetylpentyl, R3 = vodík], Santoflex® 14 [R1 = = fenyl, R2 = 1,4-dimetylpentyl, R3 = vodík], Santoflex® IPPD, [R1 = fenyl, R2 = izopropyl, R3 = vodík], Santoflex® 44PD [R1 = R2 = seA-butyl, R3 = vodík], 4-aminodifenylamín [R' = H, R2 = fenyl, R3 = vodík], V,.V'-difcnyl-parafenyléndiamín [R1 = R2 fenyl, R3 = vodík] a V-cyklohexylV-fenyl-parafenyléndiamín [R1 = cyklohexyl, R2 = fenyl, R3 = vodíka] sa môžu používať v postupe podľa tohto vynálezu.
Chinóndiimíny pripravované podľa postupu podľa tohto vynálezu vykazujú viacnásobné aktivity pri vulkanizácii elastomérov. Tieto aktivity zahrnujú dlhodobú antioxidačnú aktivitu spolu s protiozónovou kapacitou. V sku točnosti antioxidačná kapacita týchto antidegradantov pretrváva dokonca potom, ako bol vulkanizát extrahovaný s rozpúšťadlami. Okrem toho chinóndiimíny poskytujú tieto výhody bez negatívneho účinku na vulkanizáciu, čo je všeobecne spojené s para-fenyléndiamínovými antidegradantami bežnými v priemysle. Súhrnné aktivity týchto látok v kaučuku sa dajú nájsť v literatúre. (Cain, M. E. a spol., Rubber Industry, 216 - 226, 1975).
Vynález bol opísaný pomocou odkazu na výhodné uskutočnenia. Samozrejme, pri čítaní a pochopení predchádzajúceho podrobného opisu budú inému prichádzať na myseľ modifikácie a zmeny. Predpokladá sa, že vynález bol zostavený tak, aby zahrnul všetky takéto modifikácie a zmeny do tej miery, ako vchádzajú do rozsahu priložených nárokov alebo ich ekvivalentov.
Claims (10)
1. Spôsob prípravy chinóndiimínov, vyznačujúci sa tým, že zahŕňa reakciu orto- alebo parafenyléndiaminu všeobecného vzorca (I) kde R1, R2 a R3 sú rovnaké alebo rôzne radikály vybrané z vodíka, hydroxylu, halogénu, alkylu, alkoxylu, arylu, aralkylu, alkarylu, cykloalkylu, heterocyklu, acylu, aroylu, karbamylu, kyseliny karboxylovej, esterov, éterov, ketónov, alkoholov, tiolov, alkyltiolov a kyanoskupiny, s peroxidom vodíka v prítomnosti a katalyzátora, čím sa tvorí chinóndiimín vzorca (Ha) alebo (Ilb) kde R1, R2 a R3 sú rovnaké ako pre zlúčeninu všeobecného vzorca (I).
2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že katalyzátorom je tuhý katalyzátor vybraný zo skupiny obsahujúcej: paládium/uhlík (Pd/C), platina/uhlík (Pt/C), oxid železa (FeO), oxid meďnatý (CuO), oxid manganičitý (MnO2), striebro (Ag), katalyzátor vo vode rozpustných iónov kovov, aktívne uhlie alebo katalyzátor z modifikovaného aktívneho uhlia, ktorý má z povrchu odstránené oxidy.
3. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že R1 je 1,3-di-metylbutyl, R2 je fenyl, a R3 je vodík.
4. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že fenyléndi-amínom je parafenyléndiamín.
5. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že R1, R2 a R3 sú vybrané z izopropylu, sek-butylu, cyklohexylu, fenylu a vodíka.
6. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že reakcia sa uskutočňuje v prítomnosti rozpúšťadlového systému vybraného z homogénneho alebo dvojfázového rozpúšťadlového systému.
7. Spôsob podľa nároku 6, vyznačujúci sa t ý m , že rozpúšťadlom je dvojfázový rozpúšťadlový systém, ktorý zahrnuje vo vode nerozpustné organické rozpúš4 ťadlo v kombinácii s vodou.
8. Spôsob podľa nároku 6, vyznačujúci sa t ý m , že rozpúšťadlovým systémom je homogénny rozpúšťadlový systém, ktorý zahrnuje jedno alebo viac vo vode rozpustných organických rozpúšťadiel.
9. Spôsob podľa nároku 7, vyznačujúci sa t ý m , že vo vode nerozpustné organické rozpúšťadlo zahrnuje hexány.
10. Spôsob podľa nároku 8, vyznačujúci sa t ý m , že vo vode rozpustné rozpúšťadlá sú vybrané z acetonitrilu a dimetylformamidu (DMF).
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US6376497P | 1997-10-29 | 1997-10-29 | |
PCT/US1998/022805 WO1999021819A1 (en) | 1997-10-29 | 1998-10-27 | Preparation of quinonediimines from phenylenediamines using hydrogen peroxide and a catalyst |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK6082000A3 SK6082000A3 (en) | 2000-10-09 |
SK283682B6 true SK283682B6 (sk) | 2003-11-04 |
Family
ID=22051345
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK608-2000A SK283682B6 (sk) | 1997-10-29 | 1998-10-27 | Spôsob prípravy chinóndiimínu |
Country Status (12)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US6271420B1 (sk) |
EP (1) | EP1042269B1 (sk) |
JP (1) | JP4267815B2 (sk) |
KR (1) | KR100569576B1 (sk) |
CN (1) | CN1137077C (sk) |
BR (1) | BR9813345B1 (sk) |
CA (1) | CA2307572C (sk) |
DE (1) | DE69814163T2 (sk) |
ES (1) | ES2199475T3 (sk) |
IN (2) | IN187772B (sk) |
SK (1) | SK283682B6 (sk) |
WO (1) | WO1999021819A1 (sk) |
Families Citing this family (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US6376728B1 (en) | 2000-06-20 | 2002-04-23 | Hercules Incorporated | Method, composition and mixture for inhibiting monomer polymerization |
JP4569735B2 (ja) * | 2003-09-24 | 2010-10-27 | 三菱瓦斯化学株式会社 | 安定ラジカルを持つ高分子化合物の製造方法 |
WO2010051277A1 (en) * | 2008-10-28 | 2010-05-06 | Edison Pharmaceuticals, Inc. | Process for the production of alpha-tocotrienol and derivatives |
JP7117241B2 (ja) | 2015-12-16 | 2022-08-12 | ピーティーシー セラピューティクス, インコーポレイテッド | 混合されたトコール組成物からアルファ-トコトリエノールを富化するための改良された方法 |
RU2656332C1 (ru) * | 2017-06-23 | 2018-06-05 | Общество с ограниченной ответственностью "Научно-производственное предприятие КВАЛИТЕТ" ООО "НПП КВАЛИТЕТ" | Способ получения хинондииминового антиоксиданта для растворных каучуков |
Family Cites Families (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US46786A (en) * | 1865-03-14 | William a | ||
US4246181A (en) * | 1969-06-11 | 1981-01-20 | L'oreal | Quinonediimine intermediates for indoanilines |
US5118807A (en) * | 1989-10-13 | 1992-06-02 | Uniroyal Chemical Company, Inc. | N-alkyl-p-quinonediimino triazine compounds |
FR2659652B1 (fr) * | 1990-03-13 | 1992-07-03 | Rhone Poulenc Chimie | Procede de preparation de n-phenyl benzoquinone-imine. |
-
1998
- 1998-10-27 SK SK608-2000A patent/SK283682B6/sk not_active IP Right Cessation
- 1998-10-27 JP JP2000517931A patent/JP4267815B2/ja not_active Expired - Fee Related
- 1998-10-27 CN CNB988116103A patent/CN1137077C/zh not_active Expired - Fee Related
- 1998-10-27 WO PCT/US1998/022805 patent/WO1999021819A1/en active IP Right Grant
- 1998-10-27 DE DE69814163T patent/DE69814163T2/de not_active Expired - Lifetime
- 1998-10-27 CA CA002307572A patent/CA2307572C/en not_active Expired - Fee Related
- 1998-10-27 EP EP98957391A patent/EP1042269B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1998-10-27 BR BRPI9813345-4A patent/BR9813345B1/pt not_active IP Right Cessation
- 1998-10-27 ES ES98957391T patent/ES2199475T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1998-10-27 KR KR1020007004602A patent/KR100569576B1/ko not_active IP Right Cessation
- 1998-10-29 IN IN2441MA1998 patent/IN187772B/en unknown
- 1998-10-29 IN IN2440MA1998 patent/IN187771B/en unknown
-
2000
- 2000-04-21 US US09/552,777 patent/US6271420B1/en not_active Expired - Lifetime
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CN1137077C (zh) | 2004-02-04 |
CA2307572A1 (en) | 1999-05-06 |
IN187771B (sk) | 2002-06-22 |
BR9813345B1 (pt) | 2010-02-09 |
EP1042269A1 (en) | 2000-10-11 |
US6271420B1 (en) | 2001-08-07 |
CN1280556A (zh) | 2001-01-17 |
SK6082000A3 (en) | 2000-10-09 |
JP4267815B2 (ja) | 2009-05-27 |
DE69814163D1 (de) | 2003-06-05 |
JP2001521017A (ja) | 2001-11-06 |
CA2307572C (en) | 2009-01-06 |
EP1042269B1 (en) | 2003-05-02 |
IN187772B (sk) | 2002-06-22 |
DE69814163T2 (de) | 2004-02-12 |
ES2199475T3 (es) | 2004-02-16 |
EP1042269A4 (en) | 2000-11-15 |
KR100569576B1 (ko) | 2006-04-10 |
WO1999021819A1 (en) | 1999-05-06 |
KR20010031559A (ko) | 2001-04-16 |
BR9813345A (pt) | 2000-08-22 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
SK283682B6 (sk) | Spôsob prípravy chinóndiimínu | |
US6043384A (en) | Preparation of quinoneimines from hydroxyphenylamines using hydrogen peroxide and a catalyst | |
CA2308312C (en) | Formation of quinonediimines from phenylenediamines by catalytic oxidation | |
US6187937B1 (en) | Preparation of N-phenyl-benzoquinoneimine from hydroxydiphenylamines | |
US6114554A (en) | Preparation of quinonediimines from phenylenediamines using a hypochlorite as an oxidation agent | |
US6025508A (en) | Preparation of quinonediimines from phenylenediamines using oxygen and a metal or metal salt catalyst | |
MXPA00011832A (en) | Preparation of quinonediimines from phenylenediamines using oxygen and a metal or metal salt catalyst |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees |
Effective date: 20161027 |