SK282536B6 - Farmaceutická zmes na prevenciu alebo liečenie otravy organickými fosforovými cholínesterázovými inhibítormi - Google Patents
Farmaceutická zmes na prevenciu alebo liečenie otravy organickými fosforovými cholínesterázovými inhibítormi Download PDFInfo
- Publication number
- SK282536B6 SK282536B6 SK738-96A SK73896A SK282536B6 SK 282536 B6 SK282536 B6 SK 282536B6 SK 73896 A SK73896 A SK 73896A SK 282536 B6 SK282536 B6 SK 282536B6
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- active substances
- preparation according
- physostigmine
- pharmaceutical preparation
- parasympathomimetic
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K31/00—Medicinal preparations containing organic active ingredients
- A61K31/33—Heterocyclic compounds
- A61K31/395—Heterocyclic compounds having nitrogen as a ring hetero atom, e.g. guanethidine or rifamycins
- A61K31/435—Heterocyclic compounds having nitrogen as a ring hetero atom, e.g. guanethidine or rifamycins having six-membered rings with one nitrogen as the only ring hetero atom
- A61K31/46—8-Azabicyclo [3.2.1] octane; Derivatives thereof, e.g. atropine, cocaine
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P25/00—Drugs for disorders of the nervous system
- A61P25/30—Drugs for disorders of the nervous system for treating abuse or dependence
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P39/00—General protective or antinoxious agents
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P39/00—General protective or antinoxious agents
- A61P39/02—Antidotes
Landscapes
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Veterinary Medicine (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Public Health (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Animal Behavior & Ethology (AREA)
- Pharmacology & Pharmacy (AREA)
- Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Emergency Medicine (AREA)
- Epidemiology (AREA)
- Toxicology (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Psychiatry (AREA)
- Addiction (AREA)
- Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
- Biomedical Technology (AREA)
- Neurology (AREA)
- Neurosurgery (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
- Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
- Medicinal Preparation (AREA)
Abstract
Tento prípravok sa používa v nebezpečných oblastiach s rizikom otravy, najmä v poľnohospodárskej alebo vojenskej oblasti, a obsahuje kombináciu účinných látok tvorenú z aspoň jedného parasympatomimetika a aspoň jedného parasympatolitika v orálnej alebo parenterálnej dávkovej forme s kontrolovaným postupným uvoľňovaním účinných látok. Je ako vnútrosvalový alebo podkožný injekčný preparát vo forme injekčného roztoku na bezvodovom základe, alebo je v orálnej aplikovateľnej forme ako kapsula so semipermeabilnou membránovou stenou s malým otvorom, prípadne v pevnej forme, alebo adsorbované na ionexových živiciach.ŕ
Description
Oblasť techniky
Vynález sa týka farmaceutického prípravku na profylaxiu pri nebezpečí otravy fosfoorganickými látkami, potláčajúcimi cholínesterázu v nebezpečných oblastiach s rizikom otravy najmä v poľnohospodárskej alebo vojenskej oblasti.
Predložený vynález poskytuje farmaceutické prípravky, ktoré uvoľňujú vhodné účinné látky na profylaktické ošetrenie otráv fosfoorganickou látkou, potláčajúcou cholínesterázu, kontrolovaným spôsobom. Medzi fosfoorganické látky potláčajúce cholínesterázu patria estery derivátov kyseliny fosforečnej, ako napr. nitrostigmín (= dietyl-(4-nitrofenyl)-tiofosfát, známy skôr pod názvom paration alebo E-605), ale aj tabun, tiež derivát kyseliny fosforečnej sarín, soman a VX.
Doterajší stav techniky
Cholínesterázu potláčajúce estery kyseliny fosforečnej sú okrem iného vhodné v poľnohospodárstve ako insekticídy. Pretože sú toxické aj pre ľudí, sú osoby a životy pracovníkov ohrozené predovšetkým v poľnohospodárskej oblasti; je tomu tak najmä preto, že tieto organické estery kyseliny fosforečnej môžu byť tiež prijímané kožou. Proti insekticídom sa vyznačujú mimoriadne vysokou toxicitou medzi tzv. nervové bojové látky patriace zlúčeniny tabun, sarín, soman a VX. Všetky tieto zlúčeniny sú viac či menej silné látky potláčajúce acetylcholínesterázu, enzým, ktorý fyziologickým spôsobom ukončuje pôsobenie na určitých nervových zakončeniach uvoľňovanej prenosovej substancie acetylcholínu. Veľké množstvo symptómov otravy spôsobených látkou potláčajúcou cholínesterázu je spojené so zaplavením acetylcholínom, ktorý je vlastný telu.
Základné medikálne ošetrenie takej otravy spočíva v podaní parasympatolytika atropínu, ktorým sa blokuje nadmerné muskarínové acetylcholínové pôsobenie, (napr. nárast sekrécie v dýchacích cestách, bronchospazmus, potlačenie nervového centra riadenia dýchania). Na normalizáciu nadmerného nikotinického pôsobenia acetylcholínu, (napr. potlačenie dráždivého prenosu na synapsách motorických nervov k dýchacej a ostatnej skeletovej muskulatúre až do úplného ochromenia periférnych svalov) nie je k dispozícii žiaden vhodný antagonista. Vzniknuté periférne svalové ochromenie je možné potlačiť len oximami, ako napr. pralidixímom (PAM) alebo obidoxímom (ToxogoninR), ktofych mechanizmus pôsobenia spočíva v reaktivácii potlačenej acetylcholínesterázy.
Niektoré fosforové látky, potláčajúce cholínesterázu sa vyznačujú tým, že sa po uložení na acetylcholínesterázu odštiepia alkylové zvyšky, čím sa väzba stabilizuje. („Starnutie“). Zostarnutý komplex esteráza-potláčajúca látka nie je možné reaktivovať oxímom. Pri otravách nervovou látkou soman dochádza k zostarnutiu už po 2 až 5 minútach. Terapia atropínom a oximami je pri otrave somanom absolútne nedostačujúca. Účinnosť atropínu a oxímov môže však byť podstatne zlepšená predchádzajúcim ošetrením s nepriamymi parasympatomimetikami, napr. esterom kyseliny karbamidovej, ako je pyridostigmín a fyzostigmín. Estery kyseliny karbamidovej potláčajú acetylcholínesterázu podobným spôsobom ako ester kyseliny fosforečnej. Väzba je ale kratšia a plne reverzibilná. Pre ochranné pôsobenie karbamátov musí byť rozhodujúce, aby tieto vhodným dávkovaním potláčali časť acetylcholínesterázy a tým odstraňovali zásah silnejšie a trvalejšie potláčajúcich este rov kyseliny fosforečnej a fosfónovej, keď súčasne bolo uskutočnené predchádzajúce ošetrenie.
Tiež pri ošetrení otravy fosfoorganickými insekticídmi je v každom prípade nutné lekárske ošetrenie, ktoré musí byť uskutočnené rýchlo. Pretože rýchla lekárska pomoc počas žatevných prác nie je vždy k dispozícii, vynára sa potreba liečiv, ktoré by pôsobili profylaktický proti intoxikácii. Použitie esterov kyseliny karbamidovej na tento účel je opísané (Leadbeater, L. Chem. in Brit. 24, 683, 1988). Toto isté platí pre účinnosť esterov karbamidovej kyseliny na predbežné liečenie otravy somanom pri pokusoch na zvieratách (Fleischer J.H., Ham's L. W. Biochem. Pharmacol. 14, 641, 1965, Berry W. K., Davies D. R. Pharmacol. 19, 927, 1970). Profylaktický používané liečivá nesmú účinným dávkovaním ovplyvniť možnosť reakcie a uskutočniteľnosť. Terapeutická šírka esterov kyseliny karbamidovej je však úzka. S fyzostigmínom síce možno dosiahnuť vyššiu ochrannú účinnosť ako s pyridostigmínom, vedľajšie účinky sú však vyššie.
DE-OS 4115558 opisuje profylaktické antidotum, ktoré pozostáva z kombinácie pyridostigmínu a N-metyl-4-piperidyl-1 -fenylcyklopentánkarboxylát-hydrochloridu alebo arpenalu, sycotrolu, carmifénu alebo benaktizínu a navyše nutne z trankvilizátora, predovšetkým diazepamu alebo clonazepamu. Nežiaduce účinky fyzostigmínu alebo pyridostigmínu sa pritom nedajú potlačiť samotnými uvedenými parasympatolytikami, preto musí byť pridávaný trankvilizátor, ktorého vedľajší prínos pre účinnosť je vždy problematický.
Podstata vynálezu
Úlohou vynálezu je umožniť profylaktické podávanie esterov kyseliny karbamidovej alebo iných nepriamych parasympatomimetík jednou dávkou, ktorá poskytne dostačujúcu ochranu proti fosfoorganickej, cholínesterázu potláčajúcej látke bez nežiaducich sprievodných javov. Táto úloha je podľa vynálezu riešená farmaceutickým prípravkom, ktorý je kombináciou účinných látok pozostávajúcich z aspoň jedného parasympatomimetika a aspoň jedného parasympatolytika. Toto riešenie je o to úžasncjšic, že sa podľa vynálezu ukázalo, že parasympatolytikum prispieva nielen na ochranu, ale aj bezpečne potláča nežiaduce účinky parasympatomimetika.
Hoci sú skúšky na zvieratách zamerané na boj proti otravám somanom, resp. na liečenie otráv somanom známe z roku 1988, prípadne 1991 (Pharmacology Biochemistry & Behavior, Vol. 31, No. 3, 1988, pp. 633 - 640, Lím, D. K. et al.; Drug and Chemical Toxicology, Vol. 14, No. 1-2, 1991, pp. 1-20, Anderson, D. R. et al.), pri ktorých bol fyzostigmín podávaný počas dlhšieho času (4 dni, resp. 7 dní a aj 14 dní) pomocou implantovanej minipumpy pred pôsobením somanu a prostredníctvom vnútrosvalového podávania skopolamínu krátkodobo (10, resp. 30 minút) pred napadnutím somanom. Pritom bolo zistené, že sa zvyšuje pri tejto liečbe nádej zvierat na prežitie. Aj Anderson uvádza, že podávanie tak fyzostigmínu, ako aj skopolamínu 10 minút pred vystavením účinku somanu sa považuje za obzvlášť účinné.
Forma aplikácie použitá v humánnej oblasti, pri ktorej môže byť dosiahnutý nepretržitý ochranný účinok pri ohrození fosfoorganickou látkou, potláčajúcou cholínesterázu prostredníctvom použiteľnej aplikačnej formy, ako je to definované v patentových nárokoch, nebola však doposiaľ uvažovaná, hoci z písomnosti Neurochem. Int., Vol. 18, No. 2, 1991, Fundam. Appl. Toxicol., Vol. 17, No. 4,
1991, Drag. Chem. Toxicol., Vol. 14, No. 3,1991 a Joumal of the Amer. Coll. of Toxicol., Vol. 10, No. 2, 1991, je známa kombinovaná dávka parasympatimimetika a parasympatolytika na profylaktickú liečbu otráv organickými fosforovými zlúčeninami. V opísaných pokusoch na zvieratách nebola dávka účinnej látky pretrahovaná, ale ako bolus, pričom pokusné zvieratá boli takmer presne 30 minút predbežne ošetrené, skôr než boli vystavené fosfoorganickej látke, potláčajúcej cholinesterázu.
Na rozdiel od priamych parasympatomimetík nepôsobia nepriame parasympatomimetiká ako agonisty na acetylcholín-receptor. Skôr zabraňujú odbúraniu acetylcholínu tým, že potláčajú enzým acetylcholínesterázu, napr. deriváty kyseliny karbamidovcj, ako fyzostigmín, heptylfyzostigmín, neostigmín a pyridostigmín. Pretože pôsobenie týchto substancií sa uskutočňuje prenosom kyseliny karbamidovej, sú racemáty rovnako účinné ako jednotlivé enantioméry. Preto vynález zahŕňa aj racemáty. Ďalej do úvahy prichádzajú aj iné látky potláčajúce acetylcholínesterázu, ako je napr. galantamín alebo tetrahydroakridín, prípadne velnakridín, ktorých mechanizmus pôsobenia nespočíva na prenose kyseliny karbamidovej. Pod názvom parasympatolytikum sa rozumejú také látky, ktoré majú afinitu na muskarínové acetylcholín-receptory bez toho, aby vyvolávali účinok. Bez toho, aby bol vynález takto obmedzený, možno uviesť alkaloidy, ako skopolamín (L-hyoscin) a L-hyoscyamin, ich racemáty, napr. atropín alebo ich polosyntetické deriváty, napr. homatropín alebo N-butylskopolamín. Ďalej prichádzajú do úvahy plne syntetické parasympatolytiká, ako benzatropín alebo benzetínmid. Iné parasympatomimetiká, príp. -lytiká odborník pozná. Rozhodujúca nie je len voľba liečiva, ale aj to, že sa toto kontrolovane a postupne uvoľňuje z liekovej formy.
Liekové formy, ktoré kontrolovane uvoľňujú účinnú látku, sú už vo svete techniky známe. Podávanie farmaceutický účinných zlúčenín pomocou týchto prípravkov môže byť uskutočnené orálne alebo iným spôsobom, napríklad parenterálne.
Prípravky v rámci vynálezu vhodné na orálne podávanie budú teraz v krátkosti opísané. V niektorých takých prípravkoch je farmaceutický účinná látka uzavretá v semipermeabilnej membráne, ako je napr. acetát celulózy. Pomocou vrtáka alebo laserového lúča sa do materiálu kapsuly vyvŕta nepatrná diera. V žalúdočno-črevnom trakte pacienta sa absorbuje materiálom kapsuly voda. Farmaceutický účinná látka sa osmotickým tlakom požadovaným, pozvoľným, konštantným a kontrolovaným spôsobom vytláča malým otvorom. Také systémy sú opísané v US patentoch 3760805, 3760806, 3764984, 3845770, 3916899 a 3987790. V týchto systémoch môžu byť farmaceutický účinné látky prítomné v tuhej forme alebo byť absorbované na ionovýmenných živiciach.
Iný systém na orálne podávanie podľa predloženého vynálezu je opísaný Shethom a Leesonom v US patente 4137300.
Tento patent opisuje prípravok, ktorý obsahuje voskovú matricu.
Účinné látky podľa predloženého vynálezu sa podľa zodpovedajúceho zloženia podávajú tomu zodpovedajúcim a vhodným spôsobom. Tuhé účinné látky môžu byť podávané ako roztok alebo ako suspenzia. Médium roztoku alebo suspenzie môže byť vodné alebo organické. Vhodné médiá na roztok alebo suspenziu liečiv sú voda, silikónová kvapalina alebo minerálny olej.
Na zjednodušenie podávania zlúčeniny pomocou prípravku tak, ako je to opísané, môže byť pridané činidlo, ktoré zlepšuje tok. Niektoré vhodné činidlá pre orálne prí pravky zahŕňajú napríklad polyetylénglykol, hydroxypropylmetyl-celulózu a cukor.
Prípravky, ktoré prichádzajú do úvahy na aplikáciu účinných látok sú tie, ktoré majú depotný účinok účinnej látky. Pritom sa prípravky aplikujú ako injekčný roztok na nevodnom základe. Rozpúšťadlá, ktoré prichádzajú do úvahy odborníci poznajú. Bez toho, aby bol vynález tým obmedzený, je možné uviesť ako príklady rastlinné oleje, ktoré predpisujú jednotlivé liekopisy. Podzemnicový olej, olivový olej, mandľový olej, slnečnicový olej, olej zo sójových bôbov a sezamový olej sú uprednostňované. Ricínový olej má často mimoriadne dobrú rozpustnosť pre liečivo, okrem toho sú vhodné aj oleje živočíšneho pôvodu.
Oleje sú fyziologicky indiferentné a dobre sa znášajú. Predpokladom toho je, že sú špeciálne prečistené a majú nízke číslo kyslosti a peroxidové číslo. Pretože nie je možná intravenózna aplikácia z dôvodu chýbajúcej miešateľnosti s krvným sérom a môže viesť k pľúcnej embólii, je ich možno použiť len na intramuskuláme a subkutánne injekčné preparáty. Olejové roztoky a suspenzie zostávajú vhodne dlho v mieste aplikácie (často až 1 mesiac) a uvoľňujú účinnú látku pretrahovane.
Využitie kombinácie účinných látok parasympatomimetika (a) a parasympatolytika (b) s kontrolovaným postupným uvoľňovaním účinných látok, čo spôsobuje dlhšiu nepretržitú upotrebiteľnosť látok (a) a (b) v plazme, je ozrejmené na nasledujúcich príkladoch.
Pritom boli použité predovšetkým upotrebiteľné transdermálne formy aplikácie. Výhodná „dlhodobá upotrebiteľnosť“ látok (a) a (b) sa však samozrejme dosiahne aj orálnou alebo parenterálnou formou.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Skúška účinnosti na zvieratách
Bola skúšaná ochranná účinnosť pyridostigmínu a fyzostigmínu samotného aj v kombinácii so skopolamínom proti otrave somanom na morčatách. Vždy 6 až 10 zvierat dostalo 24 h pred zaťažením somanom pyridostigmín (3 cm2/kg) alebo fyzostigmínovú náplasť na kožu (1,5 cm2/kg). Po 24 hodinovom použití íyzostigmínovej náplasti na koži boli namerané koncentrácie v plazme 0,9 ±0,3 ng/ml (priemer ± SEM; n = 4). Aktivita cholínesterázy vo všetkej krvi bola použitím väčších pyridostigmínových náplastí na koži potlačená o 38 ±4 %, použitím menších fyzostigmínových náplastí na koži o 48 ±10 %. Na vyskúšanie prídavného ochranného účinku skopolamínu bol použitý buď obchodne dostupný transdermálny terapeutický systém (Scopoderm TTS), alebo boli zvieratám subkutánne implantované osmotické minipumpy (AlzetR) s rýchlosťou uvoľňovania 9 až 10 ng hydrobromidu skopolamínu na kg telesnej hmotnosti. Výsledky získané po použití pyridostigmínových, prípadne fyzostigmínových náplastí a zaťažení somanom s LD50 1,5 intramuskuláme, sú uvedené v tabuľke 1.
Predchádzajúce ošetrenie fyzostigmínom je účinné nielen pri otrave somanom, ale aj pri otrave sarímom: po transdermálnom predchádzajúcom ošetrení fyzostigmín-ScopodermR TTS a zaťažení 1,5 LD50 sarímu prežíva 9 z 10 morčiat bez prídavnej terapii po expozícii.
V prídavnej rade pokusov na morčatách sa stanoví účinnosť predbežného ošetrenia s ryzostigmínom a bez skopolamínu proti somanu pri prídavnej terapii po expozícii sulfátom atropínu, ako aj obidoxímchloridu na základe in3 dexu účinnosti (ochranný pomer = podiel LD50 s ošetrením a LD50 bez ošetrenia) (tabuľka 2).
Tabuľka 1
Ochranná účinnosť rôznych predbežných ošetrení pri morčatách proti zaťaženiu s 1,5 LD5()somanu i.m. bez prídavnej postexpozičnej terapie.
Predbežné ošetrenie | letalita | priemerný čas zotavenia*) (min) |
ScopodemB-TTS | 4/4 | - |
fyzostigmín transdermálne (0,5 cm’/kg) | 1/4 | 146 |
fyzostigmín transdermálne (0,5 cm2/kg) + Scopoderm’-TTS | 2/5 | 29 |
letalha (24h)
Predbežné ošetrenie
žiadne | 10/10 |
pyridostigmín transdermálne (3 cm2/kg) | 6/6 |
pyridostigmín transdennálne (l,5cmVkg) | 5/6 |
+ Alzet*-skopolamin 10 ng kg^h’1 | |
pyridostigmín transdermálne (1,5 cm2/kg) | 6/20 |
pyridostigmín tnmsdemilne (l,5cm2/kg) | 0/10 |
+ ÄlzeAskopohmín 9ng kg'lh‘l | |
pyridostigmín transdennálne (1,5 cm2/kg) | 1/10 |
< ScopodermR-TTS |
Tabuľka 2
Účinnosť fyzostigmín- príp.-kombinovaného fyzostigmín-skopolmín predbežného ošetrenia pri morčatách proti somanovému zaťaženiu a prídavnej postexpozičnej terapie atropínsulfátom a obidoxímchloridom (vždy 10 mg/kg telesnej hmotnosti i.m. 1 min. po somane)
Predbežné oSetrenie index účinnosti ’) (medza znášanlivosti) pyridostigmín transdermálne (1,5 cm’/kg) pyridostigmín transdermálne (1,5 cm2/kg) + Alzeť^-skopolamin 4,5 ng kg‘h’1
3,45 (3,00; 3,95)
3,70 (3,65; 4,50)
*) index účinnosti a ošetrením
LD» bez ošetrenia
Na kombinované predbežné ošetrenie s transdermálnym fyzostigmínom a ScopodermR-TTS bez postexpozičnej terapie sa získajú radom pokusov s dvoma rozdielnymi fyzostigmínovými prípravkami indexy účinnosti 2,11 (1,71; 2,60), prípadne 2,27 (1,86; 2,79).
Farmakokinetika transdermálne podávaného fyzostigmínu a skopolamínu bola skúšaná na ošípaných. Počas 5 až 6 hodín stúpla plazmatická koncentrácia na úroveň, ktorá zostala rovnaká 72 hodín. Na skúšky účinnosti na ošípaných boli použité fýzostigmínové náplasti (9,5 cm2/kg), ktoré viedli po 48 hodinách k plazmatickým koncentráciám 1,1 ±0,1 ng/ml (16 ±3 % potlačenie cholínesterázy vo všetkej krvi). So ScopodermR-TTS boli dosiahnuté po 24 hodinách skopolamínové koncentrácie v plazme 0,18 ±0,06 ng/ml (n = 9). Proti zaťaženiu s 2,5 LD50 somanu sa získali bez prídavnej postexpozičnej terapie nasledujúce výsledky (tabuľka 3):
Tabuľka 3
Ochranné pôsobenie predbežného ošetrenia fyzostigmínom, prípadne skopolamínom pri ošípaných proti zaťaženiu s 2,5 LD5o somanu i. v. bez prídavnej postexpozičnej terapie.
*) čas zotavenia = čas, po ktorom môžu prežívajúce zvieratá stáť a behať
Ošípané boli po transdermálnom predbežnom ošetrení zaťažené s nie 2,5 LD50, ale s 4 LD50 somanu i. v. a o 5 s neskôr bola uskutočnená postexpozičná terapia (0,5 mg atropínsulfátu, ako aj obidoxímchloridu/kg telesnej hmotnosti
i.m.), prežívajú 3 z 5 zvierat, pričom prežívajúce majú vyššie fýzostigmínové a skopolamínové koncentrácie ako neprežívajúce. Ak postexpozičná terapia zahŕňa prídavné Loprazolam (0,2 mg/kg i.m.), prežíva všetkých 5 zvierat, zotavenie však bolo nedostatočné pri 2 zvieratách, čo je nevýhodou podávania benzodiazepínu.
Klinické skúšky znášanlivosti
Znášanlivosť fyzostigmínových náplastí na koži skúšali 11 dobrovoľníci (vek 29 ±2 roky) pri dvojilo slepých podmienkach proti placebu a prídavnému použitiu ScopodermR-TTS. Pri koncentráciách fyzostigmínu v plazme 0,3 ±0,1 ng/ml po 48 h a skopolamínových koncentráciách 0,07 ±0,01 mg/kg sa javí skopolamin ako účinný na potlačenie fyzostigmínom spôsobených nežiaducich účinkov, predovšetkým nevoľnosti a zvracania. Štatisticky významné zmeny v chovaní a kapacite neboli pri kombinovanom ošetrení fyzostigmín-skopolamínom preukázané. Tým je vyriešená úloha vynálezu, ktorá spočívala vo vyvinutí liekovej formy, ktorá obsahuje aspoň jedno parasympatomimetikum a aspoň jedno parasympatolytikum bez toho, aby mali vedľajšie účinky, ktoré sú pre tieto liečivá typické.
Claims (10)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Farmaceutický prípravok na profylaxiu pri nebezpečí otravy fosfoorganickými látkami, potláčajúcimi cholínesterázu v nebezpečných oblastiach s rizikom otravy najmä v poľnohospodárskej alebo vojenskej oblasti, vyznačujúci sa tým, že obsahuje kombináciu účinných látok vytvorenú z aspoň jedného parasympatomimetika a aspoň jedného parasympatolytika vo vzájomnom pomere 1 : 2,5 až 1 : 10 v orálnej alebo parenterálnej dávkovej forme s kontrolovaným postupným uvoľňovaním účinných látok.
- 2. Farmaceutický prípravok podľa nároku 1, v y značujúci sa tým, že je ako vnútrosvalový alebo podkožný injekčný preparát vo forme injekčného roztoku na bezvodom základe.
- 3. Farmaceutický prípravok podľa nároku 1, vyznajú j ú t i sa tým, že je v orálne aplikovateľnej forme ako kapsula so semipermeabilnou membránovou stenou s malým otvorom.
- 4. Farmaceutický prípravok podľa nároku 1, v y značujúci sa tým, že obsahuje účinné látky alebo kombináciu účinných látok v pevnej forme, alebo adsorbované na ionovýmenných živiciach.SK 282536 Β6
- 5. Farmaceutický prípravok podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že obsahuje účinné látky alebo kombináciu účinných látok vo voskovej matrici.
- 6. Farmaceutický prípravok podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že parasympatolitikum je zvolené zo skupiny tropalkaloidov, ich solí a racemických zmesí.
- 7. Farmaceutický prípravok podľa nároku 1, v y značujúci sa tým, že je v dávkovej forme, pri ktorej parasympatomimetikum nie je agonistom receptora acetylcholínu.
- 8. Farmaceutický prípravok podľa nároku 7, v y značujúci sa tým, že parasympatomimetikum obsahuje inhibítor acetylcholínesterázy.
- 9. Farmaceutický prípravok podľa nároku 7, v y značujúci sa tým, že látka, potláčajúca acetylcholínesterázu obsahuje fyzostigmín, heptylfyzostigmín, neostigmín, pyrodostigmín, tetrahydroakridín a vemakridín, ako aj ich soli a racemická zmesi.
- 10. Farmaceutický prípravok podľa nároku 1, v y značujúci sa tým, že parasympatomimetikum je skopolamín a/alebo jeho farmaceutický prijateľné soli a parasympatolytikum je fyzostigmín a/alebo jeho farmaceutický prijateľné soli.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE4342173A DE4342173A1 (de) | 1993-12-10 | 1993-12-10 | Pharmazeutische Formulierung zur Prophylaxe bzw. Vorbehandlung einer Vergiftung durch phosphororganische Cholinesterasehemmer |
PCT/EP1994/004049 WO1995015756A1 (de) | 1993-12-10 | 1994-12-06 | Pharmazeutische formulierung zur prophylaxe bzw. vorbehandlung einer vergiftung durch phosphororganische cholinesterasehemmer |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK73896A3 SK73896A3 (en) | 1996-12-04 |
SK282536B6 true SK282536B6 (sk) | 2002-10-08 |
Family
ID=6504683
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK738-96A SK282536B6 (sk) | 1993-12-10 | 1994-12-06 | Farmaceutická zmes na prevenciu alebo liečenie otravy organickými fosforovými cholínesterázovými inhibítormi |
Country Status (22)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US6114347A (sk) |
EP (1) | EP0732926B1 (sk) |
JP (1) | JP3709204B2 (sk) |
KR (1) | KR100374086B1 (sk) |
AT (1) | ATE232726T1 (sk) |
AU (1) | AU704020B2 (sk) |
CA (1) | CA2178605C (sk) |
CZ (1) | CZ291870B6 (sk) |
DE (2) | DE4342173A1 (sk) |
DK (1) | DK0732926T3 (sk) |
ES (1) | ES2193185T3 (sk) |
FI (1) | FI962369A (sk) |
HU (1) | HUT74427A (sk) |
IL (1) | IL111917A (sk) |
MY (1) | MY116828A (sk) |
NO (1) | NO962406D0 (sk) |
NZ (1) | NZ277258A (sk) |
PL (1) | PL314915A1 (sk) |
PT (1) | PT732926E (sk) |
SK (1) | SK282536B6 (sk) |
WO (1) | WO1995015756A1 (sk) |
ZA (1) | ZA949843B (sk) |
Families Citing this family (10)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
ES2170649B1 (es) * | 2000-03-29 | 2003-06-16 | Ferrer Int | Uso de la cdp-colina en el tratamiento de la abstinencia alcoholica. |
EP1390032A4 (en) * | 2001-05-11 | 2004-12-29 | Marvin B Bacaner | NOVEL QUATERNARY AMMONIUM COMPOSITIONS COUPLED WITH AUXILIARY ANIONS, USES THEREOF IN KITS AND THE USE THEREOF FOR PREVENTING AND TREATING CERTAIN CONDITIONS |
WO2003092606A2 (en) * | 2002-05-01 | 2003-11-13 | Eisai Co., Ltd. | Cholinesterase inhibitors to prevent injuries caused by chemicals |
DE10301851A1 (de) * | 2003-01-17 | 2004-07-29 | Lts Lohmann Therapie-Systeme Ag | Verfahren zur medikamentösen Prophylaxe gegen Vergiftungen durch Cholinesterase-Hemmer, sowie hierfür geeignete Wirkstoffe und Arzneimittel |
US20050013869A1 (en) * | 2003-07-18 | 2005-01-20 | Chaw Cheng Shu | Sustained release formulation for carbamates and a method therefor |
US20070093518A1 (en) * | 2003-09-19 | 2007-04-26 | Wetherell Janet R | Pharmaceutical compositions for the treatment of organophosphate poisoning |
US9308164B2 (en) | 2004-06-30 | 2016-04-12 | Sovereign Pharmaceuticals, Llc | Hyoscyamine dosage form |
AU2005289808B2 (en) * | 2004-09-24 | 2011-11-03 | The Government Of The United States As Represented By The Secretary Of The Army, U.S. Army Medical Research Institute Of Chemical Defense | Method of treating organophosphorous poisoning |
US9132135B2 (en) * | 2004-09-24 | 2015-09-15 | University Of Maryland, Baltimore | Method of treating organophosphorous poisoning |
CN111773389A (zh) * | 2020-06-02 | 2020-10-16 | 杨卫国 | 一种治疗牛中毒的方法 |
Family Cites Families (14)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3760805A (en) * | 1971-01-13 | 1973-09-25 | Alza Corp | Osmotic dispenser with collapsible supply container |
US3760806A (en) * | 1971-01-13 | 1973-09-25 | Alza Corp | Helical osmotic dispenser with non-planar membrane |
US3764984A (en) * | 1972-01-28 | 1973-10-09 | Benz G | Information coding system |
US3845770A (en) * | 1972-06-05 | 1974-11-05 | Alza Corp | Osmatic dispensing device for releasing beneficial agent |
US3916899A (en) * | 1973-04-25 | 1975-11-04 | Alza Corp | Osmotic dispensing device with maximum and minimum sizes for the passageway |
US3987790A (en) * | 1975-10-01 | 1976-10-26 | Alza Corporation | Osmotically driven fluid dispenser |
US4137300A (en) * | 1976-08-20 | 1979-01-30 | Ciba-Geigy Corporation | Sustained action dosage forms |
JPS5935920B2 (ja) * | 1978-12-01 | 1984-08-31 | フアイザ−・インコ−ポレ−テツド | 2−ケトグロネ−トの製造方法 |
JPS60189744A (ja) * | 1984-03-09 | 1985-09-27 | Tokyo Color:Kk | カラ−写真現像液の再生方法 |
JPS62133457A (ja) * | 1985-12-04 | 1987-06-16 | Konishiroku Photo Ind Co Ltd | ハロゲン化銀カラ−写真感光材料の処理方法及び現像液処理装置 |
JPH03194552A (ja) * | 1989-12-22 | 1991-08-26 | Fuji Photo Film Co Ltd | ハロゲン化銀カラー写真感光材料の処理方法 |
CA2035049C (en) * | 1990-01-31 | 1996-09-17 | Audenried W. Knapp | Non-toxic photographic developer composition |
US5278035A (en) * | 1990-01-31 | 1994-01-11 | Knapp Audenried W | Non-toxic photographic developer composition for processing x-ray films in automatic film processors |
DE4115558A1 (de) * | 1991-05-13 | 1992-11-19 | Dresden Arzneimittel | Prophylaktisches antidot gegen phosphororganische gifte |
-
1993
- 1993-12-10 DE DE4342173A patent/DE4342173A1/de not_active Ceased
-
1994
- 1994-12-06 SK SK738-96A patent/SK282536B6/sk unknown
- 1994-12-06 HU HU9601599A patent/HUT74427A/hu unknown
- 1994-12-06 KR KR1019960702987A patent/KR100374086B1/ko not_active IP Right Cessation
- 1994-12-06 ES ES95903322T patent/ES2193185T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1994-12-06 CA CA002178605A patent/CA2178605C/en not_active Expired - Fee Related
- 1994-12-06 DK DK95903322T patent/DK0732926T3/da active
- 1994-12-06 NZ NZ277258A patent/NZ277258A/en not_active IP Right Cessation
- 1994-12-06 AU AU12424/95A patent/AU704020B2/en not_active Ceased
- 1994-12-06 AT AT95903322T patent/ATE232726T1/de not_active IP Right Cessation
- 1994-12-06 EP EP95903322A patent/EP0732926B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1994-12-06 JP JP51596795A patent/JP3709204B2/ja not_active Expired - Fee Related
- 1994-12-06 CZ CZ19961683A patent/CZ291870B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1994-12-06 DE DE59410246T patent/DE59410246C5/de not_active Expired - Lifetime
- 1994-12-06 WO PCT/EP1994/004049 patent/WO1995015756A1/de active IP Right Grant
- 1994-12-06 PL PL94314915A patent/PL314915A1/xx unknown
- 1994-12-06 US US08/656,207 patent/US6114347A/en not_active Expired - Fee Related
- 1994-12-06 PT PT95903322T patent/PT732926E/pt unknown
- 1994-12-07 IL IL11191794A patent/IL111917A/en not_active IP Right Cessation
- 1994-12-08 MY MYPI94003275A patent/MY116828A/en unknown
- 1994-12-09 ZA ZA949843A patent/ZA949843B/xx unknown
-
1996
- 1996-06-07 NO NO962406A patent/NO962406D0/no not_active Application Discontinuation
- 1996-06-07 FI FI962369A patent/FI962369A/fi not_active Application Discontinuation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
FI962369A0 (fi) | 1996-06-07 |
ATE232726T1 (de) | 2003-03-15 |
IL111917A (en) | 1998-08-16 |
CA2178605C (en) | 2006-02-14 |
NZ277258A (en) | 1999-09-29 |
ZA949843B (en) | 1995-09-01 |
EP0732926A1 (de) | 1996-09-25 |
WO1995015756A1 (de) | 1995-06-15 |
PL314915A1 (en) | 1996-09-30 |
DK0732926T3 (da) | 2003-06-10 |
EP0732926B1 (de) | 2003-02-19 |
CZ168396A3 (en) | 1996-10-16 |
CA2178605A1 (en) | 1995-06-15 |
DE59410246C5 (de) | 2008-09-25 |
KR100374086B1 (ko) | 2003-07-23 |
ES2193185T3 (es) | 2003-11-01 |
KR960706341A (ko) | 1996-12-09 |
JPH09506361A (ja) | 1997-06-24 |
US6114347A (en) | 2000-09-05 |
JP3709204B2 (ja) | 2005-10-26 |
PT732926E (pt) | 2003-06-30 |
HU9601599D0 (en) | 1996-08-28 |
IL111917A0 (en) | 1995-03-15 |
CZ291870B6 (cs) | 2003-06-18 |
FI962369A (fi) | 1996-08-02 |
DE4342173A1 (de) | 1995-06-14 |
NO962406L (no) | 1996-06-07 |
AU1242495A (en) | 1995-06-27 |
HUT74427A (en) | 1996-12-30 |
NO962406D0 (no) | 1996-06-07 |
AU704020B2 (en) | 1999-04-15 |
SK73896A3 (en) | 1996-12-04 |
MY116828A (en) | 2004-04-30 |
DE59410246D1 (de) | 2003-03-27 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4830853A (en) | Drug compositions stabilized against oxidation | |
Heyl et al. | Effects of carbamates on whole blood cholinesterase activity: chemical protection against soman | |
SK282536B6 (sk) | Farmaceutická zmes na prevenciu alebo liečenie otravy organickými fosforovými cholínesterázovými inhibítormi | |
SK73996A3 (en) | Transdermal therapeutical system | |
WO2003092606A2 (en) | Cholinesterase inhibitors to prevent injuries caused by chemicals | |
Clement | Efficacy of Pro-PAM (N-methyl-1, 6-dihydropyridine-2-carbaldoxime hydrochloride) as a prophylaxis against organophosphate poisoning | |
Stojiljković et al. | Prophylactic potential of memantine against soman poisoning in rats | |
Husain et al. | Pharmacological agents in the prophylaxis/treatment of organophosphorous pesticide intoxication | |
JP2007505870A (ja) | 有機リン酸中毒の治療用の医薬組成物 | |
CA2076816A1 (en) | Nerve gas antidote | |
Ligtenstein et al. | The synergism of atropine and the cholinesterase reactivator HI-6 in counteracting lethality by organophosphate intoxication in the rat | |
DE19924951B4 (de) | Verwendung von Desoxypeganin zur Prophylaxe bzw. Vorbehandlung einer Vergiftung durch phosphororganische Cholinesterasehemmer | |
US5013539A (en) | Method and composition for antagonism of sodium nitroprusside toxic effects | |
Mohammad et al. | Interaction of diphenhydramine with cholinesterase inhibitors in mice | |
Domino et al. | Muscarinic and nicotinic mechanisms of seizures induced by cholinesterase inhibitors: observations on diazepam and midazolam as antagonists |