SK279905B6 - Spôsob prípravy kyseliny adipovej - Google Patents

Spôsob prípravy kyseliny adipovej Download PDF

Info

Publication number
SK279905B6
SK279905B6 SK2993-92A SK299392A SK279905B6 SK 279905 B6 SK279905 B6 SK 279905B6 SK 299392 A SK299392 A SK 299392A SK 279905 B6 SK279905 B6 SK 279905B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
process according
acid
pentenoic
pentenoic acid
reaction
Prior art date
Application number
SK2993-92A
Other languages
English (en)
Other versions
SK299392A3 (en
Inventor
Philippe Denis
Jean-Michel Grosselin
Francois Metz
Original Assignee
Rhone-Poulenc Chimie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rhone-Poulenc Chimie filed Critical Rhone-Poulenc Chimie
Publication of SK299392A3 publication Critical patent/SK299392A3/sk
Publication of SK279905B6 publication Critical patent/SK279905B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C55/00Saturated compounds having more than one carboxyl group bound to acyclic carbon atoms
    • C07C55/02Dicarboxylic acids
    • C07C55/14Adipic acid
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/10Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides by reaction with carbon monoxide
    • C07C51/14Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides by reaction with carbon monoxide on a carbon-to-carbon unsaturated bond in organic compounds

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu prípravy kyseliny adipovej reakciou aspoň jednej penténovej kyseliny, vody a oxidu uhoľnatého.
Doterajší stav techniky
V americkom patentovom spise č. 3 579 551 sa navrhuje spôsob prípravy karboxylových kyselín reakciou nenasýtených zlúčenín, ktoré obsahujú etylénovú väzbu s oxidom uhoľnatým a vodou v prítomnosti katalytickej zmesi, ktorá v podstate obsahuje zlúčeniny alebo komplexy irídia a jódovaný promótor. Nenasýtené zlúčeniny obsahujúce etylénovú väzbu sa selektívne premenia na kyseliny karboxylové (lineárne a rozvetvené), a to reakciou výhodne uskutočnenou v kvapalnej fáze, pri teplote v rozsahu medzi 50 a 300 °C (výhodne 125 a 225 °C), pri parciálnom tlaku oxidu uhoľnatého výhodne medzi 34,5 kPa až 20,7 MPa, alebo špecificky medzi 172,3 kPa až 6,9 MPa.
Pre tento postup sa môže použiť akýkoľvek zdroj irídia a taktiež sa uvádzajú rôzne zdroje jódovaných promótorov, pričom atómový pomer I/Ir sa môže meniť v širokom rozsahu (1 : 1 až 2500 : 1), výhodne v rozsahu 3 : 1 až 300 : 1.
Kvapalné reakčné prostredie obsahuje akékoľvek rozpúšťadlo, znášajúce sa s katalytickým systémom. Výhodne sa používajú kyseliny monokarboxylové s 2 až 20 atómami uhlíka.
V príklade 1 citovaného patentu sa vychádza z propylénu a v použitom systéme prevažne k tvorbe rozvetvených karboxylových kyselín (kyselina izomaslová).
V príklade 19 citovaného patentu sa vychádza z 1-hexánu a tiež sa potvrdila tvorba prevažne rozvetvených karboxylových kyselín.
Táto nevýhoda (nedostatok selektivity smerom k lineárnej karboxylovej kyseline) neunikla pozornosti majiteľa uvedeného amerického patentu. A tak v americkom patentovom spise č. 3 816 489 sa navrhuje použitie príslušnej reakcie s atómovým pomerom I/Ir v rozmedzí 3 : 1 až 100 : 1, aby dosiahla tvorba koncových karboxylových kyselín.
V prípade použitia týchto techník s východiskovými zlúčeninami, ktoré neobsahujú funkčne zmenené skupiny a obsahujú olefiníckú väzbu, hlavne v prípade použitia samotných olefínov, nevznikajú žiadne problémy, ale problémy nastávajú v prípadoch, keď sa tieto techniky aplikujú na východiskové zlúčeniny, ktoré okrem etylénovej väzby obsahujú funkčné skupiny, reaktívne pri reakčných podmienkach uvedenej reakcie.
Hlavne prvé pokusy prihlasovateľov s uskutočňovaním tohto postupu s použitím penténových kyselín ako východiskových zlúčenín skončili prinajmenšom neúspechom, pretože dochádzalo k reakciám odlišným od požadovanej reakcie až do úplnej výmeny, spôsobenej prítomnosťou -COOH funkčnej skupiny vo východiskovej zlúčenine, obsahujúcej etylénovú väzbu.
Bolo teda potrebné nájsť spôsob, ktorý by súčasne poskytoval dobré výsledky pri tejto karbonylačnej reakcii a mal by dostatočnú selektivitu na kyselinu adipovú.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu je spôsob prípravy kyseliny adipovej reakciou vody a oxidu uhoľnatého s aspoň jednou penténovou kyselinou v prítomnosti katalyzátora na báze irídia a aspoň jedného jódovaného promótora, pri zvýšenej teplote a pri tlaku vyššom ako je atmosférický tlak, pričom sa reakcia uskutočňuje v aspoň jednom rozpúšťadle, vybranom zo skupiny, zahrnujúcej nasýtené alifatické alebo cykloalifatické uhľovodíky a ich halogénované deriváty a alifatické, aromatické alebo zmiešané étery, pričom atómový pomer I/Ir je menší ako 20.
Penténovou kyselinou, ktorá sa môže použiť pri postupe podľa vynálezu je 2-penténová kyselina, 3-penténová kyselina alebo 4-penténová kyselina a ich zmesi.
Dobré výsledky poskytuje 4-penténová kyselina, ale táto kyselina nie je ľahko dostupná.
Obzvlášť vhodná je kyselina 3-penténová, či už samotná, alebo vo forme zmesí jej izomérov, a to vzhľadom na jej dostupnosť a na to, že sa pri jej použití dosahujú dostatočné výsledky pri uskutočňovaní postupu podľa predkladaného vynálezu.
Postup podľa vynálezu vyžaduje použitie katalyzátora na báze irídia. Je možné použiť rôzne zdroje irídia.
Ako príklady zdrojov irídia, vhodných na použitie pri uskutočňovaní postupu podľa vynálezu je možné uviesť: kovové irídium, IrO2, Ir2O3 lrCl3, IrCl3.3H2O,
IrBr3, IrBr3.3H2O,
Irl3,
Ir(CO4)Cl2, Ir2(CO4)I2,
Ir2(CO)8, Ir4(CO)12,
Ir2(CO)/P(C6H5)3/2I, Ir(CO)/P(C6H5)3/2Cl lr/P(C6H5)3/3I,
HIr/P(C6H5)3/3,(CO),
Ir(acac)(CO)2, /IrCl(Cod)/2,
Poznámka: Cod = 1,5-cyklooktadién, acac= acetylacetonát.
Obzvlášť výhodné na použitie pri postupe podľa vynálezu sú tieto zlúčeniny irídia: /IrCl(Cod)/2, IR(CO)|2 a Ir(acac)(CO)2.
Množstvo použitého irídia sa môže meniť v širokých rozmedziach.
Všeobecne poskytuje množstvo v rozmedzí 10-3 a 10’1 vyjadrené v moloch kovového irídia na liter reakčnej zmesi, postačujúce výsledky. Môžu sa použiť aj menšie množstvá, ale reakčná rýchlosť je potom nízka. Vyššie množstvá prinášajú nevýhody len v ekonomickej rovine.
Výhodná koncentrácia irídia je medzi 5 x 10’3 a 10_l (vrátané) mol/liter.
Ako jódovaný promótor slúži pri postupe podľa vynálezu Hl a organojódové zlúčeniny, ktoré sú schopné v podmienkach reakcie uvoľňovať Hl, a to hlavne alkyljodidy s 1 až 10 atómami uhlíka. Výhodné je použitie Hl.
Podľa podstatných znakov tohto vynálezu je použité množstvo jódovaného promótora také, že molámy pomer I/lr je menší ako 20. Pre tento pomer je žiaduce, aby bol vyšší ako 0,1 alebo rovnajúci sa 0,1. Výhodný je molámy pomer I/Ir menší ako 10. Na úspešné uskutočnenie vynálezu je tento pomer medzi 1 až 5 (vrátane).
Pri uskutočňovaní postupu podľa predloženého vynálezu je nevyhnutná prítomnosť vody. Všeobecne sa používa také množstvo vody, že molámy pomer vody ku kyseline penténovej (alebo penténovým kyselinám) je v rozmedzí 1 až 10 (vrátane).
Nižšie množstvo má tú nevýhodu, že dochádza k obmedzeniu konverzie. Vyššie množstvo nie je žiaduce z toho dôvodu, že dochádza k strate aktivity katalyzátora.
Ďalším podstatným znakom predloženého vynálezu je to, že reakcia sa uskutočňuje v aspoň jednom rozpúšťadle, vybranom zo skupiny, zahrnujúcej nasýtené alifatické alebo cykloalifatické uhľovodíky a ich halogénované deriváty, aromatické uhľovodíky a ich halogénované deriváty a alifatické, aromatické alebo zmiešané étery.
Výber rozpúšťadla z uvedenej skupiny nie je pri spôsobe podľa vynálezu rozhodujúci za predpokladu, že toto rozpúšťadlo sa pri podmienkach reakcie vyskytuje v kvapalnej fáze.
Ako príklady týchto rozpúšťadiel sú: benzén, toluén, chlórbenzén, metylénchlorid, 1,2-dichlóretán, hexán, cyklohexán a difenyléter.
Množstvo rozpúšťadla, prítomného v reakčnej zmesi, sa môže meniť v širokom rozsahu, napríklad od 10 do 99 % (vrátane) objemu reakčnej zmesi. Výhodné množstvo je od 30 do 90 % objemu (vrátane).
Ako je už uvedené, reakcia sa uskutočňuje pri tlaku vyššom ako je atmosférický tlak a v prítomnosti oxidu uhoľnatého.
Môže sa použiť oxid uhoľnatý, ktorý je v podstate čistý alebo technickej čistoty, ktorý je obchodne dostupný.
Reakcia sa výhodne uskutočňuje v kvapalnej fáze, pričom celkový tlak sa môže meniť v širokom rozmedzí. Reakčná teplota sa obvykle pohybuje medzi 100 až 240 °C, výhodne medzi 160 až 190 °C.
Parciálny tlak oxidu uhoľnatého sa obvykle pohybuje v rozmedzí 0,1 až 25 MPa a na dobré uskutočnenie postupu podľa vynálezu sa pohybuje medzi 0,2 a 10 MPa.
Reakčná zmes obsahuje aspoň jedno rozpúšťadlo vybrané z uvedenej skupiny, vodu, jeden alebo niekoľko zdrojov irídia, jeden alebo niekoľko zdrojov jódovaného promótora a prípadne celé množstvo alebo časť kyseliny penténovej, alebo penténových kyselín a ďalej produkty reakcie.
Na konci reakcie alebo v príslušnom čase sa kyselina adipová oddelí akýmkoľvek vhodným spôsobom, napríklad kryštalizáciou a filtráciou.
Predložený vynález je vysvetlený v nasledujúcich príkladoch uskutočnenia.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Do sklenenej banky, vopred vypláchnutej argónom, sa pridá: 30 mg (0,1 mmol) irídia vo forme Ir4(CO)|2, 0,045 g (0,2 mmol) Hl vo forme roztoku v chlórbenzéne (1 ml), 0,54 g (30 mmol) vody, 2 g (20 mmol) 3-penténovej kyseliny a 9 ml chlórbenzénu.
Banka sa umiestni do 125 ml autoklávu. Autokláv sa hermeticky uzavrie, umiestni sa do piecky vybavenej miešadlom a pripojí sa na prívod stlačeného plynu. Za studená sa pridá 0,2 MPa oxidu uhoľnatého a zmes sa zohreje počas 20 minút na 175 °C. Hneď ako sa dosiahne táto teplota, tlak sa upraví na 2 MPa.
Po 30 minútach reakcie sa miešanie a zohrievanie preruší, autokláv sa ochladí a odplyní.
Reakčný roztok sa analyzuje chromatograficky v plynnej fáze a vysokotlakovou kvapalinovou chromatografiou.
Množstvo vzniknutých produktov (molárny výťažok vzhľadom na pridanú kyselinu 3-penténovú) je nasledovný:
valérová kyselina (Pa):
2-penténová kyselina (P2):
γ-valerolaktón (M4L):
etyljantárová kyselina (A3) : metylglutárovä kyselina(Ä2): adipová kyselina (Al):
Stupeň linearity (L) je 84 %
Stupeň konverzie kyseliny 3-penténovej (DC) je 93 %
Príklad 2
Opakuje sa postup podľa príkladu 1, ale Hl sa privádza vo forme roztoku (0,2 mmol) v kyseline octovej (1 ml).
Všetky podmienky sú rovnaké a dosahujú sa v podstate rovnaké výsledky, okrem toho, že už nie je možné určiť prítomnosť kyseliny 2-penténovej a že molámy výťažok y-valerolaktónu vzhľadom na pridanú kyselinu 3-penténovú (M4L)je 12,5 %.
Príklady 3 až 6, porovnávací test (a):
Postup podľa príkladu 1 sa opakuje s použitím rozpúšťadiel rôzneho typu a s použitím roztoku Hl (0,2 mmol) v kyseline octovej. Špecifické podmienky ako aj výsledky sú zhrnuté v uvedenej tabuľke I, kde t je trvanie testu pri teplote.
Tabuľka I 'COOH . 5% ^^^COOH · 5* hooA-cooh * 2i
HOOC
COOH 118 'COOH - 7»
Pr. rozpúšťadlo (typ) t aia. DC % U t L % K4L %
2 chlórbenzén 30 93 71 84 12,5
3'·’ metylénchlcrid 35 100 70 84 10,0
4 toluén 35 95 75 84 Ί, 5
5 cyklohexän 30 96 68 80 8
6 difenyléter 40 1C0 63 78 12
a voda/toluén (53/50 obj.) 120 1S €. ND 40
(*) v tomto prípade je celkový tlak pri teplote 3 MPa
ND = nestanovené
V referenčnom teste (a) sa zaznamenala tvorba prevažného množstva kyseliny pentánovej (PA (%) = 40).
Príklady 7 až 8, porovnávací test (b):
Postupom podľa príkladu 1 sa uskutočnil rad testov v toluéne, pričom sa modifikovalo množstvo pridávaného Hl.
Špecifické podmienky ako aj získané výsledky sú zhrnuté v uvedenej tabuľke II, pričom všetky podmienky sú rovnaké ako v príklade 1 a t znamená trvanie testu pri teplote:
Tabuľka II
Pr. Hl/Ir t ain- DC % Al % L M4L t
a 0 90 0 - - -
1 2 30 93 71 84 6
7 5 35 99 44 78 33
8 9 85 78 21 81 65

Claims (10)

1. Spôsob prípravy kyseliny adipovej reakciou vody a oxidu uhoľnatého s aspoň jednou penténovou kyselinou pri teplote v rozmedzí 100 až 240 °C, výhodne medzi 160 a 190 °C a pri parciálnom tlaku oxidu uhoľnatého v rozmedzí 0,1 až 25 MPa, výhodne medzi 0,2 a 10 MPa, vyznačujúci sa tým, že reakcia sa uskutočňuje v prostredí aspoň jedného rozpúšťadla, vybraného zo skupiny zahŕňajúcej nasýtené alifatické a cvkloalifatické uhľovodíky a ich halogénované deriváty, aromatické uhľovodíky a ich halogénované deriváty a alifatické, aromatické alebo zmiešané étery, v prítomnosti katalyzátora na báze irídia a jódovaného promótora, ako jodovodíka alebo organojódového derivátu, pri koncentrácii irídia v reakčnej zmesi medzi 103 a 10’1 mol/liter a pri atómovom pomere I/Ir nižšom ako 20.
2. Spôsob podľa nároku 1 vyznačujúci sa tým, že ako penténová kyselina sa použije kyselina 3-penténová, 2-penténová alebo 4-penténová a ich zmesi.
3. Spôsob podľa nároku la 2, vyznačujúci sa tým, že molámy pomer voda/kyselina penténová alebo kyseliny penténové sa rovná alebo je nižší ako 10.
4. Spôsob podľa nároku laž3, vyznačujúci sa tým, že sa použije rozpúšťadlo, vybrané zo skupiny zahŕňajúcej benzén, toluén, chlórbenzén, hexán, cyklohexán, metylénchlorid, 1,2-dichlóretán a difenyléter.
5. Spôsob podľa nároku laž4, vyznačujúci sa tým, že rozpúšťadlo predstavuje aspoň 10 % objemu reakčnej zmesi.
6. Spôsob podľa nároku 5, vyznačujúci sa tým, že rozpúšťadlo predstavuje 30 až 90 % objemu reakčnej zmesi.
7. Spôsob podľa nároku laž6, vyznačujúci sa tým, že atómový pomer I/Ir je nižší ako 10.
8. Spôsob podľa nároku laž7, vyznačujúci sa tým, že atómový pomer I/Ir sa rovná alebo je vyšší ako 0,1.
9. Spôsob podľa nároku laž8, vyznačujúci sa tým, že atómový pomer I/Ir je 1 až 5.
10. Spôsob podľa nároku laž9, vyznačujúci sa tým, že sa ako jódovaný promótor použije jodovodík.
SK2993-92A 1991-10-03 1992-09-30 Spôsob prípravy kyseliny adipovej SK279905B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9112392A FR2682104A1 (fr) 1991-10-03 1991-10-03 Procede de preparation de l'acide adipique par hydrocarboxylation d'acides penteniques.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK299392A3 SK299392A3 (en) 1995-02-08
SK279905B6 true SK279905B6 (sk) 1999-05-07

Family

ID=9417718

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK2993-92A SK279905B6 (sk) 1991-10-03 1992-09-30 Spôsob prípravy kyseliny adipovej

Country Status (15)

Country Link
US (1) US5420346A (sk)
EP (1) EP0536064B1 (sk)
JP (1) JPH0692340B2 (sk)
KR (1) KR100250337B1 (sk)
CN (1) CN1030071C (sk)
CA (1) CA2079763C (sk)
CZ (1) CZ279863B6 (sk)
DE (1) DE69204006T2 (sk)
ES (1) ES2076726T3 (sk)
FR (1) FR2682104A1 (sk)
MX (1) MX9205640A (sk)
RU (1) RU2068406C1 (sk)
SK (1) SK279905B6 (sk)
TW (1) TW227995B (sk)
UA (1) UA34427C2 (sk)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2714306B1 (fr) * 1993-12-29 1996-09-27 Rhone Poulenc Chimie Procédé de préparation d'une solution à base d'iridium et son utilisation en tant que catalyseur.
US5292944A (en) * 1993-06-29 1994-03-08 E. I. Du Pont De Nemours And Company Process for the preparation of adipic acid or pentenoic acid
FR2721019B1 (fr) 1994-06-14 1996-09-06 Rhone Poulenc Chimie Procédé de séparation de diacides aliphatiques à partir de leurs mélanges avec l'acide adipique.
US6184391B1 (en) 1997-04-15 2001-02-06 Union Carbide Chemicals & Plastics Technology Corporation Processes for producing epsilon caprolactones and/or hydrates and/or esters thereof
US5883265A (en) * 1997-04-15 1999-03-16 Union Carbide Chemicals & Plastics Technology Corporation Processes for producing epsilon caprolactones and/or hydrates and/or esters thereof

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3579551A (en) * 1968-08-15 1971-05-18 Monsanto Co Production of carboxylic acids
BE793203A (fr) * 1971-12-27 1973-06-22 Monsanto Co Production d'acides carboxyliques
US4788333A (en) * 1985-01-07 1988-11-29 E. I. Du Pont De Nemours And Company Hydrocarboxylation of unsaturated carboxylic acids to linear dicarboxylic acids

Also Published As

Publication number Publication date
CN1030071C (zh) 1995-10-18
CZ299392A3 (en) 1993-04-14
EP0536064B1 (fr) 1995-08-09
JPH05238984A (ja) 1993-09-17
MX9205640A (es) 1993-06-01
UA34427C2 (uk) 2001-03-15
EP0536064A1 (fr) 1993-04-07
FR2682104B1 (sk) 1994-08-19
KR100250337B1 (ko) 2000-04-01
FR2682104A1 (fr) 1993-04-09
CA2079763C (fr) 2003-01-07
TW227995B (sk) 1994-08-11
JPH0692340B2 (ja) 1994-11-16
US5420346A (en) 1995-05-30
DE69204006T2 (de) 1996-02-01
CN1071159A (zh) 1993-04-21
KR930007886A (ko) 1993-05-20
RU2068406C1 (ru) 1996-10-27
SK299392A3 (en) 1995-02-08
CZ279863B6 (cs) 1995-07-12
CA2079763A1 (fr) 1993-04-04
ES2076726T3 (es) 1995-11-01
DE69204006D1 (de) 1995-09-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4788333A (en) Hydrocarboxylation of unsaturated carboxylic acids to linear dicarboxylic acids
EP0181003B1 (en) Hydrocarboxylation of butadiene to 3-pentenoic acid
JP2590350B2 (ja) 酸加速ヒドロカルボキシル化
KR0161977B1 (ko) 3-펜텐산의 제조방법
US5227522A (en) Preparation of adipic acid by hydrocarboxylation of pentenic acids
JPH08500363A (ja) ブタジエンからの3−ペンテン酸の改良製造法
SK279905B6 (sk) Spôsob prípravy kyseliny adipovej
JP2808267B2 (ja) ブタジエンのヒドロキシカルボニル化方法
US5198577A (en) Preparation of adipic acid by hydrocarbonylation of pentenic acids
US5312979A (en) Preparation of adipic acid by hydrocarboxylation of pentenoic acids
JP2761530B2 (ja) カルボン酸の異性化方法
JPH0338259B2 (sk)
JP2897146B2 (ja) アリル系ブテノール類およびブテノールエステル類のカルボニル化
JPH0539243A (ja) ペンテン酸のヒドロカルボキシル化によるアジピン酸の製造方法
RU2118309C1 (ru) Способ карбонилирования аллиловых бутенолов и/или их сложных эфиров
KR0147807B1 (ko) 펜테노산의 히드로카르복실화에 의한 아디프산의 제조방법
SK281756B6 (sk) Spôsob izomerizácie karboxylových kyselín