SK278078B6 - Ultra fast circuit breaker - Google Patents

Ultra fast circuit breaker Download PDF

Info

Publication number
SK278078B6
SK278078B6 SK464-91A SK46491A SK278078B6 SK 278078 B6 SK278078 B6 SK 278078B6 SK 46491 A SK46491 A SK 46491A SK 278078 B6 SK278078 B6 SK 278078B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
circuit breaker
cavity
rod
ultra
fast
Prior art date
Application number
SK464-91A
Other languages
English (en)
Inventor
Roland Blochouse
Original Assignee
Roland Blochouse
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Roland Blochouse filed Critical Roland Blochouse
Publication of SK278078B6 publication Critical patent/SK278078B6/sk

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H3/00Mechanisms for operating contacts
    • H01H3/60Mechanical arrangements for preventing or damping vibration or shock
    • H01H3/605Mechanical arrangements for preventing or damping vibration or shock making use of a fluid damper
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H3/00Mechanisms for operating contacts
    • H01H3/22Power arrangements internal to the switch for operating the driving mechanism
    • H01H3/222Power arrangements internal to the switch for operating the driving mechanism using electrodynamic repulsion

Landscapes

  • Driving Mechanisms And Operating Circuits Of Arc-Extinguishing High-Tension Switches (AREA)
  • Circuit Breakers (AREA)
  • Breakers (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka ultrarýchleho ističa obmedzujúceho elektrický prúd, použiteľného pre stredné napätie a vhodného obzvlášť pre elektrické trakčné zariadenie, a to tak na pohyblivé, ako i pre stacionárne. Vynález sa zameriava predovšetkým na mechanickú časť ultrarýchleho ističa, vybaveného elektronickým spúšťačom.
Doterajší stav techniky
Je dobre známe, že elektrické obvody, ktoré sa používajú na pohon, ako aj v priemysle, sú stále zložitejšie a majú stále väčší výkon. Koncepcia prístrojov na prerušenie prúdu má byť zameraná na oblasť prerušovania stále vyšších prúdov a pritom na zníženie nákladov potrebných na údržbu prístrojov. Prístroje novej generácie musia byť pri odpojovani dostatočne rýchle, aby sa zmenšilo mechanické a technické namáhanie celej inštalácie, a rovnako aby sa zaistilo zníženie kontaktov pristroja a jeho zliášacej komory. Teraz obsahujú prístroje na odpojovanie ultrarýchle odpojovacie prístroje na otváranie kontaktov a zhášaciu komoru, v ktorej sa vznikajúci elektrický oblúk zmenší a ochladí. Tieto prístroje značne ovplyvňujú náklady vznikajúce v dôsledku početných údržbárskych zákrokov a výmeny opotrebovaných súčiastok.
Je známe, že medzi problémami, ktoré sa vyskytujú pri prerušení elektrického okruhu, je nutné vhodne využiť čo možno najvyššiu rýchlosť premiestňovania dielov pristroja. Je teda nutné ovládnuť rýchlosť dielov v priebehu krátkeho časového úseku prerušenia. Čím je totiž vyššia rýchlosť, tým musí byť účinnejšie i brzdenie, ktorému sú vystavené pohyblivé časti.
Pre ilustráciu bude citovaný napríklad francúzsky spis FR-A-2 438 333, opisujúci istič, ktorý má klasický výkon a je vybavený tlmičom obsahujúcim valec celkom naplnený olejom, v ktorom sa premiestňuje piest kĺbovite spojený s ističom. Tento piest je vybavený otvormi a je brzdený pozdĺž vo valci, nech sa pohybuje ktorýmkoľvek smerom.
hiý príklad je uvedený v nemeckom spise DE-U-6 606 297, ktorý opisuje tlmiacu pumpu pre elektrický istič. Piest vybavený otvormi, ktoré možno zakryť spätnými klapkami, sa premiestňuje vo valci, obsahujúcom tlmiacu kvapalinu. Konštrukcia tohto zariadenia je urobená tak, aby sa pri vypnutí umožnilo rýchle dosiahnuť útlm intenzívnych elektrických oblúkov, pričom sa súčasne dosiahnu vo vyhovujúcej zliášacej vzdialenosti kritické elektrické oblúky, ktoré majú malú intenzitu.
Boli navrhnuté taktiež rôzne zoskupenia mechanizmov pohonných obvodov s polovodičmi.
Prihláška európskeho patentu EP 184 566 opisuje prístroj , v ktorom sa docieli prerušenie prúdu bez vytvárania znateľného oblúka tým, že sa pripojí kmitavý okruh budený polovodičom, ktorého samoindukcia sa využíva ako odpudzujúca cievka pre ultrarýchly mechanizmus na mechanické držanie, v ktorom tento element slúži súčasne ako odtlačovaci kotúč a ako mobilný odtlačovací mostík. Mechanizmus je pridružený k oscilačnému obvodu prostredníctvom silových polovodičov a obsahuje
- cievku v tvare špirály uloženej v izolačnej lunote a slúžiacej ako samoindukcia kmitajúceho okruhu,
- kovový kotúč slúžiaci ako kontaktný mostík a spolupracujúci s cievkou.
- celok pohyblivý v meniacom sa smere,
- permanentný magnet alebo magnetické vinutie a magnetické jarmo, ktoré je v tomto celku,
- armatúru spolupracujúcu s magnetickým jarmom v spolupráci s kotúčom.
V opisovanom prípade sa získa odtlačovacia sila, ktorá veľmi rýchlo nadobúda rozhodujúci odtlačovaci vplyv. Premiestnenie odtlačovacieho kotúča sa zadrží na opísaných tlmičoch ako vrstve defonnovateľného materiálu.
Európska prihláška vynálezu EP 348 584 navrhuje ultrarýchly istič vybavený pohonným okruhom s polovodičmi, obsahujúci cievku, odtlačovaci kotúč pridružený ku kontaktnému mostíku nesúcemu pohyblivé kontakty, pričom uvedený odtlačovaci kotúč spolupracuje s uvedenou cievkou, a prostriedok na udržanie kontaktov v zatvorenej polohe, ultrarýchly istič, v ktorom prostriedok na držanie tvorí pružina pôsobiaca na odtlačovaci kotúč pridružený ku kontaktnému mostíku prostredníctvom prostriedku na zadržiavanie pôsobiaceho na pevné predĺženie uvedeného odtlačovacieho kotúča, prostriedok na zadržiavanie vyvodzujúci tlak, ktorý postačuje na to, aby vzdoroval vloženému stykovému tlaku, a ktorý pôsobí zaťahujúcim smerom v priebehu odtlačovania kotúča pôsobením cievky, prostriedok na tlmenie alebo na brzdenie nie je v prihláške detailne opísaný, avšak na obrázkoch je znázornený klasický tlmič.
Z hľadiska získania zrýchlenia, umožňujúceho dosiahnuť čo najrýchlejšie roztvorenie kontaktov ističa, je nutné požadovať, aby tlmiaci alebo brzdiaci prostriedok nepôsobil na pohyblivý diel v prvej časti pohybu. Preto sa rozdelila pohyblivá časť tlmiaceho prostriedku tak, aby sa umožnil voľný beh pohyblivej časti skôr, ako dôjde k jej spomaľovaniu. Z toho vyplýva, že v okamihu, keď obchádza pohyblivá časť v plnej rýchlosti tlmiaci alebo brzdiaci prostriedok, dochádza k prudkému nárazu vyvolávajúcemu deštrukciu tým väčšiu, čím sa zrýchlenie blíži hodnote 30 000 g a rýchlosti rádu 30 m/s.
Okrem toho klasické tlmiace prostriedky spôsobujú, že kvapalina musí prechádzať jedným alebo niekoľkými otvormi, aby tak vznikli straty energie. Z hľadiska zrýchlenia a rýchlostí dôležitých ρτβ brzdenie dosahujú rýchlosti kvapaliny také vysoké hodnoty, že prúdy kvapaliny môžu poškodiť také súčasti, ako sú spoje alebo filtračné hlavice.
Naviac po prerušení elektrického obvodu je pohyblivá časť ističa a pohyblivá časť tlmiča na konci zdvihu, takže je nutné, aby sa istič znovu nabudil, a aby sa tak znovu mohol uzavrieť elektrický okruh. V prípade opisovaného tlmiaceho prostriedku je prerušenie premiestnenia aktívnej časti tlmiaceho prostriedku v podstate pomalšie ako premiestnenie pohyblivej časti ističa, pričom však posledne uvedené premiestnenie by malo byť rýchlejšie preto, aby nedochádzalo k vytváraniu predbežných oblúkových výbojov. Z toho vyplýva, že keď sa istič znovu rozpojuje skôr, než aktívna časť tlmiaceho prostriedku je znovu nabudená, potom pohyblivá časť ističa už nenachádza brzdu a naráža na aktívnu časť tlmiaceho prostriedku.
Došlo k pokusu o riešenie tejto ťažkosti tým, že sa medzi sebou viazali pohyblivé časti, umožňujúce vzájomné spojenie odpovedajúce voľnému zdvihu alebo ovládajúce pružinu pre nabudenie na tlmiacom prostriedku Tieto riešenia však veľmi zle odolávajú nárazom a vyžadujú častú údržbu alebo výmenu dielov.
Podstata vynálezu
Uvedené nevýhody odstraňuje vynález použitý pre ultrarýchly istič, ktorý nemá uvedené nevýhody a je vybavený tlmiacim prostriedkom umožňujúcim dosiahnuť značné zrýchlenie na začiatku zdvihu pohyblivej časti ističa a progresívne brzdenie bez rázov a mechanickej narážky na konci zdvihu. Tlmiaci prostriedok je konštruovaný tak, že dovoľuje zrýchlenie rádu 30 000 g alebo viac a rýchlosti až do 40 m/s na veľmi obmedzenej vzdialenosti rádu 2 až 3 mm, čím dochádza k progresívnemu brzdeniu až do zastavenia na zdvihu 30 až 40 mm pri obmedzenom namáhaní. Zariadenie je jednoduché, robustnej konštrukcie, lacné a nevyžaduje častú údržbu.
Ultrarýchly istič s kvapalinovým tlmením podľa vynálezu obsahuje zvisle pohyblivú ponornú tyč opatrenú na svojom hornom konci odtlačovacím kotúčom a kontaktným mostíkom, pričom odtlačovací kotúč je elektromagneticky spriahiuitý s odpudzovacou cievkou, ďalej obsahuje prostriedky na zaistenie polohy ponornej tyče v zapnutom stave, dutinu s tlmiacou kvapalinou, do ktorej utesnene zasahuje spodný koniec ponornej tyče, pričom spodná časť ponornej tyče a/alebo dutina naplnená kvapalinou majú pozdĺž osi premenný prierez.
Ultrarýchly istič podľa tohto vynálezu je vybavený spúšťačom s polovodičmi. Prostriedok na zaistenie ponornej tyče v zopnutom stave vyvodzuje tlak postačujúci na to, aby vzdoroval nastavenému kontaktnému tlaku a je vybavený možnosťou uvoľnenia pri odpudení odtlačovacieho kotúča pôsobením cievky. Dutina obsahuje kvapalinu na absorbovanie kinetickej energie odtlačovacieho kotúča a ponornej tyče pri ich odtlačovaní cievkou, pričom vplyvom tvaru ponornej tyče a/alebo dutiny sa vytlačovanie tekutiny mení v závislosti od zdvihu ponornej tyče.
Predmetný vynález umožňuje vybaviť ultrarýchly istič jednoduchým tlmičom dovoľujúcim brzdenie pohybu pohyblivej časti ističa zariadením dovoľujúcim pracovať bez nárazu na mechanický alebo pevný doraz pri redukovanom zdvihu a okrem toho umožňujúcim rýchle otvorenie kontaktu na začiatku zdvihu. V skutočnosti, keď sú tvary dutiny a ponornej tyče uspôsobené tak, že na začiatku zdvihu je oblasť vyprázdňovania relatívne veľká, a že postupne sa ponorí ponorná tyč do dutiny s kvapalinou, uvedená oblasť sa zúži, brzdenie je potom progresívnejšie a dovoľuje, aby sa na začiatku zdvihu dosiahlo potrebné zrýchlenie. Je potrebné zdôrazniť, že okrem iného je ponorná tyč napojená na odtlačovací kotúč, takže pristroj netrpí ťažkosťami vyvolávanými nárazmi pohyblivej časti ističa na aktívnu časť prostriedku na tlmenie.
Je výhodné, keď odtlačovací kotúč a ponorná tyč vytvárajú jeden celok. Medzi týmito dielmi, ktoré sa premiestňujú po odtlačovaní rovnakou rýchlosťou, nesmie byť mechanická vôľa. Tento spôsob vyhotovenia je špeciálne prispôsobený ultrarýchlemu ističu, v ktorom nadmerné zrýchlenie a rýchlosti by spôsobovali rýchle opotrebovanie dielov, ktoré sú vzájomne spojené mechanickými prostriedkami a vykazujú jeden alebo viac stupňov voľnosti. Celok odtlačovací kotúč-ponomá tyč môže pozostávať z jedného alebo viacerých dielov spojených napr. zváraním alebo iným spôsobom. Tieto súčasti možno samozrejme zosknitkovať s predpätim, ktoré zamedzuje vzniku vôle medzi súčasťami, keď pôsobí veľké zrýchlenie a oneskorenie, ktoré vznikajú pri činnosti ultrarýchleho ističa.
Rovnako je potrebné vziať na vedomie, že zariadenie podľa vynálezu nevyžaduje žiadne špeciálne mechanizmy, ako napr. regulačné dýzy, ani pohyblivé mechanizmy, ako napr. klapky, ktoré sú v zásade citlivé na závady, a nevyžaduje ani pružinu, ktorej nevýhody boli uvedené vyššie. Pre brzdenie sa používa kvapalina nepodliehajúca opotrebovaniu. V prípade, keď sa istič uvádza do pôvodného stavu, je tlmiaci prostriedok schopný ďalšej činnosti i vtedy, keď zdvih nebol úplný.
Iná výhoda spočíva v tom, že zariadenie podľa vynálezu je samocentrujúce.
Dutina môže mať v podstate valcovitý alebo hranolovitý tvar, pričom ponorná tyč sa môže zužovať postupne alebo spojito radom zrezaných kužeľov. Ďalšou možnosťou je, že dutina sa zužuje smerom dole, pričom spodný koniec ponornej tyče má valcovitý alebo hranolovitý tvar. Je výhodné, keď aspoň horná časť dutiny má tvar zrezaného kužeľa. Je výhodné, keď dutina sa zužuje spojito. Charakteristika brzdenia môže byť ovplyvnená uspôsobením tvaru tejto krivky.
Dutina je výhodne usporiadaná v puzdre, pričom utesnenie ponornej tyče v puzdre je pomocou veka s aspoň jedným tesniacim krúžkom, jedným stieracim krúžkom a jedným pevným krúžkom.
Ako bolo už skôr spomenuté v citovanej prihláške európskeho vynálezu číslo EP 348 584, je pohyblivá časť ultrarýchleho ističa vytvorená z ľahkého materiálu znižujúceho zotrvačnosť. Z ľahkého materiálu je vyrobená ponorná tyč pozostávajúca z pomerne ľahkej hliníkovej zliatiny. Tým sa dosahuje len nepatrné zvýšenie lunotnosti v porovnaní s ističom opísaným v európskej prihláške vynálezu EP 184 566 alebo EP 348 584, ktoré boli spomenuté vyššie.
Ešte je potrebné poznamenať, že brzdná dráha nie je závislá od najväčšej rýchlosti, ktorú dosiahne pohyblivá časť ultrarýchleho ističa podľa vynálezu.
Prehľad obrázkov na výkresoch
V ďalšom texte je uvedený opis vynálezu zodpovedajúci obrázkom, kde obr. 1 je schematický rez zodpovedajúci vynálezu. Obr. 2 je schematicky detail pohyblivej časti ultrarýchleho ističa, časti pre natiahnutie tohto ističa a jeho skrine. Obr. 3 predstavuje schematický pohľad na variantné uskutočnenie.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad výhodného uskutočnenia vynálezu znázorneného na obrázkoch obsahuje vzťahové značky, kde rovnaké číslice označujú identické alebo analogické diely. Istič 1, zodpovedajúci tomuto vynálezu, obsahuje valec 3 opatrený na jednom konci dnom 5 pripevneným prostredníctvom prvej príruby 7, prvého knižku 9 uloženého v drážke 11 valca a skrutky 13, pričom valec 3 je na druhom konci prikrytý vekom 15, ktoré je analogicky pripevnené dnihou prírubou 17, dmhým kritikom 19 a svorkami 21.
Valec 3 obsahuje vo vnútri piest 25, ktorý je v ňom kĺzavo uložený a tlačná pnižinu 27, ktorá je opretá o dno 5 a o osadenie 29 piestu 25. Nadstavbu piesta 25 vytvára puzdro 31 prechádzajúce vekom 15. Veko 15 má stredový otvor 16, ktorým prechádza puzdro 31 vytvárajúce nadstavbu majúce na svojom voľnom konci prostriedok 33 na zadržanie ponornej tyče 95.
SK 278078 BÉ
Istič podľa tohto vynálezu je prekrytý cievkou 35, ktorá je výhodne zaliata živicou 35 a celok je spojený skrutkami alebo závitovými svorníkmi 36.
Obsahuje takisto odtlačovací kotúč 37 združený s kontaktným mostíkom 39 nesúcim pohyblivé kontakty 41 na predĺženie 43, a ponornú tyč 95, ktorá bola podrobne vyššie opísaná.
Prostriedok 33 na zadržanie ponornej tyče 95 pripojený napr. naskrutkovaním na koniec puzdra 31 obsahuje v uskutočnení na obr. 1 viac guľôčok alebo valčekov 51, pôsobiacich proti predĺženiu 43 odtlačovacieho kotúča 37 sprostredkujúceho regulovateľný prítlak. Tlačidlo 53 pôsobí prostredníctvom pružiny 55 uloženej vo vedení 57, ktoré je výhodne valcové a je uzavreté uzáverom 59, je vybavený zarážkou obmedzujúcou zapadnutie tlačidla 53 pôsobiaceho na guľôčku alebo valček 51.
Predĺženie 43 je pevne pribudované k odtlačovaciemu kotúču 37. Predĺženie 43 výhodne obsahuje štyri naklonené roviny 62 odchyľujúce sa od osi 38 v smere vzďaľovania sa od odtlačovacieho kotúča 37 a na konci blízkom k odtlačovaciemu kotúču 37 je predĺženie vybavené zúžením 63 a žliabkom 65. Istič ešte obsahuje tlmiaci prostriedok, ktorý je ďalej podrobnejšie opísaný.
V pokojovom stave je pružina 27, ktorá je výhodne predpätá, stlačovaná piestom 25, čím sa puzdro 31 dostane do homej polohy, odtlačovací kotúč 37 sa nachádza v dolnej polohe vzdialený od cievky 35.
Pre uvedenie ističa do východiskovej polohy (ľavá časť obr. 1) je podľa tohto vynálezu potrebné zaviesť stlačený vzduch vedením alebo vedeniami 75 vo veku 15. Komora vymedzená stenou valca 3, vekom 15 a piestom 25 sa naplní stlačeným vzduchom a takto vzniknutým pretlakom sa stlačí pružina 27 a piest 25 sa posunie dole, pričom sa sebou unáša puzdro 31 a prostriedok 33 na zadržanie. Tesniace spojenie 77 udržuje tesnosť medzi puzdrom 31 a vekom 15. Iný tesný spoj 79 slúži na udržiavanie tesnosti medzi piestom 25 a valcom 3.
Aby sa zabránilo prostriedku 33 na zadržanie spolutuiášať odtlačovací kotúč 37, keď na zošikmenie 62 približujúce sa k osi 38 pôsobí tlak guľôčok alebo valčekov 51, je odtlačovací kotúč 37 zadržiavaný pevnými zarážkami 83.
Na tomto mieste je potrebné pripomenúť, že valcová stena piestu 25 plní tiež funkciu mechanickej zarážky pre pružinu 27 a zabraňuje jej stláčaniu tak, aby na seba nedosadli závity pružiny. Valcová stena je dimenzovaná tak, že pri maximálne stlačenej pružine 27 prídu guľôčky alebo valčeky 51 do kontaktu so žliabkom 65.
Po uzavretí ističa 1 zodpovedajúceho tomuto vynálezu je pri najlepších podmienkach jeho činnosti, t. j. relatívne rýchlo, potrebné dbať na to, aby pružina 27 mohla rýchlo uvoľniť v sebe nahromadenú energiu. Aby sa to dosiahlo, je možné vypustiť stlačený vzduch do atmosféry výpustným vedením 85 vybaveným rýchlovýpustnými klapkami. V tomto prípade sa obmedzuje vznik predbežných oblúkových výbojov.
Puzdro 31 integrálne s piestom 25 unáša so sebou prostredníctvom prostriedku 33 na zadržanie, obzvlášť pomocou guľôčok alebo valčekov 51 či predĺžení 43, ponornú tyč 95 a opúšťa odtlačovací kotúč 37 až vtedy, keď kontaktný mostík nesúci pohyblivé kontakty príde do kontaktu s pevnými kontaktmi (obr. I, pravá časť).
Sila pružín 55 musí byť dostatočná na to, aby udržala guľôčky alebo valčeky 51 v žliabkoch 65 v priebehu tejto fázy, a aby zaistila tlak umožňujúci optimálny kon takt.
Ak sa teraz predpokladá, že neprípustné vzrastie prúd v elektrickom okruhu, do ktorého je vradený istič rovnakého uskutočnenia ako je opísané vyššie, potom elektronický obvod vyvolá prúdový impulz v cievke 35, ktorý má tvar lomeného oblúka a pôsobí elektrodynamickým efektom na prúdy indikované v odtlačovacom kotúči 37. V dôsledku toho potom vznikne značne vysoká odpudzovacia sila. Táto odpudzovacia sila umožňuje premiestnenie guľôčok aíebo valčekov 51 zo žliabkov 65 stlačením pružín 55 a uvoľnením pohyblivej kladičky. Odtlačovací kotúč priliehajúci kontaktnými mostíkmi 39 k predĺženiu 43 ponornej tyče 95 je vystavený značnej odtlačovacej sile a dosahuje značne vysoké zrýchlenie, čím sa znižuje riziko vzniku oblúkového výboja, rýchleho opotrebenia kontaktov a rýchleho dosiahnutia potrebnej vzdialenosti medzi pevnými a pohyblivými kontaktmi.
Odtlačovací kotúč je takto zrýchľovaný v rozsahu medzi 20 000 až 40 000 g na rýchlosť 10 až 50 m/s na dráhe 1 až 5 mm a následne sa brzdí na dráhe 20 až 40 mm. Úlohu brzdenia preberá tlmič 97 s pomocou guľôčok a valčekov 51, ktoré súčasne umožňujú zastavenie spodku odtlačovacieho kotúča 37.
Podľa obr. 2 tlmiaci prostriedok v podstate obsahuje ponornú tyč 95, tvoriacu pevnú časť odtlačovacieho kotúča 37 a dutinu 99 na kvapalinu. Tvary ponornej tyče 95 a dutiny 99 sú uspôsobené tak, že časť ponornej tyče 95, vnikajúca do dutiny 99, mení prstencovitý profil pre vyprázdňovanie vznikajúci medzi ponornou tyčou 95 a dutinou 99 pri premiestňovaní tyče. Podľa tvaru znázorneného uskutočnenia má dutina 99 v podstate tvar valcovitý, obsahujúci jednu profilovanú kužeľovitú oblasť, pričom koniec tyče je tvorený sledom zrezaných kužeľov s rôznymi uhlami kužeľov. Z toho vyplýva, že prstencovitá časť otvoru vytvárajúceho sa v dutine 99, ktorým uniká kvapalina 101, sa pri vytlačovaní kvapaliny čím ďalej, tým viac zmenšuje a vyvoláva značnú brzdiacu silu napriek tomu, že dochádza k značnému poklesu rýchlosti pohybujúcich sa častí.
Na obr. 2 je dutina 99 na kvapalinu uložená v puzdre 103 uzavretého vekom 104, opatreným z protiľahlej strany dutiny 99 tesnením, v tomto prípade tvoreným tesniacim krúžkom 105, pevným krúžkom 106 a stieracím krúžkom 107. Tesnenia sú na svojom mieste pridržované známymi prostriedkami, ako napr. elastickými krúžkami, naskrutkovaním či nalepením.
Ponorná tyč 95 je výhodne vedená vodiacim puzdrom 109 so samomaznou vložkou 110. Samomazná vložka 110 je výhodne umiestnená medzi dutinou 99 a tesniacim krúžkom 105 a stieracím krúžkom 107. Vodiace puzdro 109 je výhodne vybavené ochranným plášťom 113, zabraňujúcim poškodeniu samomaznej vložky 110 a/alebo tesniaceho krúžka 105 a/alebo stieracieho krúžka 107 prúdom kvapaliny 101.
Nad hornou hladinou kvapaliny 101 je vzduch 102. Dutina 99, uzavretá vodiacim puzdrom 109, má svoj objem vyplnený kvapalinou 101 a vzduchom 102 a tento objem je konštantný. Prienik ponornej tyče 95 do kvapaliny 101 pri odpudzovaní vyvoláva vzostup hladiny kvapaliny 101 vnútri dutiny 99 a tento vzostup hladiny kvapaliny sa kompenzuje stlačením vzduchu 102.
Dutina 99 je znázornená v uskutočnení pozostávajúceho z jedného kusu. Alternatívne výhodné uskutočnenie tvorí dutina 99, ktorá je vyrobená z dvoch častí, pričom na časť slúžiacu na brzdenie ponornej tyče 95 je namontovaný výstužný krúžok.
Podľa výhodného spôsobu uskutočnenia je používaná ponorná tyč 95 vyrobená z ľahkej zliatiny, ktorá je povrchovo spracovaná tak, aby bola veľmi odolná na 5 časti, ktorá prichádza do styku so samomaznou vložkou 110 a s tesniacim krúžkom 105 a so stieracím krúžkom 107. V príkladnom uskutočnení sa používa hliníková zliatina spracovávaná tvrdou anodizáciou.
Ponorná tyč 95 môže mať časť s odtlačovacím kotú- 10 čom 37 a/alebo s predĺžením 43. Rovnako je možné použiť celok menovite potom zoskrutkovaný a zlepený.
Puzdro 103, v ktorom sú umiestnené rôzne diely, je do ultrarýchleho ističa zavedené odspodu a je zaistené prírubou na vonkajšom povrchu dna 5. 15
V dôsledku tvaru dielov je možné vkladať v prípade potreby puzdro s dutinou plnou tekutiny do ističa horizontálne bez toho, aby kvapalina vytiekla (napr. pre zjednodušenie zostavovania).
Na obr. 3 je znázornené iné uskutočnenie, v ktorom 20 ponorná tyč 95 tvorí s odtlačovacím kotúčom 37 jeden eelok, ktorý je priamy a iná tvar valca alebo pravouholníka, a je pridružený k dutine 99, ktorej vnútorná časť má v reze tvar dohora sa rozširujúcej krivky.

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Ultrarýchly istič s kvapalinovým tlmením, obsahujúci zvisle pohyblivú ponornú tyč opatrenú na svojom hornom konci odtlačovacím kotúčom a kontaktným mostíkom, pričom odtlačovací kotúč je elektromagneticky spriahnutý s odpudzovacou cievkou, ďalej obsahujúci prostriedky na zaistenie polohy ponornej tyče v zopnutom stave, dutinu s tlmiacou kvapalinou, do ktorej utesnené zasahuje spodný koniec ovládacej tyče, v y značujúci sa tým, že spodná časť ponornej tyče (95) a/alebo dutina (99) naplnená kvapalinou (101) majú pozdĺž osi (38) premenný prierez.
  2. 2. Ultrarýchly istič s kvapalinovým tlmením podľa nároku 1,vyznačujúci sa tým, že dutina (99) má valcovitý alebo hranolovitý tvar, pričom ponorná tyč (95) sa smerom k svojmu spodnému koncu zužuje.
  3. 3. Ultrarýchly istič s kvapalinovým tlmením podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že ponorná tyč (95) sa zužuje postupne alebo spojito radom zrezaných kužeľov.
  4. 4. Ultrarýchly istič s kvapalinovým tlmením podľa nároku 1,vyznačujúci sa tým, že dutina (99) sa smerom dole zužuje, pričom spodný koniec ponornej tyče (95) má valcovitý alebo hranolovitý tvar.
  5. 5. Ultrarýchly istič s kvapalinovým tlmením podľa nároku 4, vyznačujúci sa tým, že aspoň horná časť (100) dutiny (99) má tvar zrezaného kužeľa.
  6. 6. Ultrarýchly istič s kvapalinovým tlmením podľa nároku 1,vyznačujúci sa tým, že dutina (99) sa zužuje spojito.
  7. 7. Ultrarýchly istič s kvapalinovým tlmením podľa nároku 1,vyznačujúci sa tým, že dutina (99) je usporiadaná v puzdre (103), pričom utesnenie ponornej tyče (95) v puzdre (103) je uskutočnené vekom s aspoň jedným tesniacim krúžkom (105), jedným stieracím krúžkom (107) a jedným pevným krúžkom (106).
SK464-91A 1990-02-23 1991-02-22 Ultra fast circuit breaker SK278078B6 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP90870030 1990-02-23

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK278078B6 true SK278078B6 (en) 1995-12-06

Family

ID=8206066

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK464-91A SK278078B6 (en) 1990-02-23 1991-02-22 Ultra fast circuit breaker

Country Status (15)

Country Link
US (1) US5521569A (sk)
EP (1) EP0516640B1 (sk)
JP (1) JPH071659B2 (sk)
KR (1) KR0183451B1 (sk)
AU (1) AU653329B2 (sk)
BR (1) BR9106069A (sk)
CA (1) CA2076675C (sk)
CZ (1) CZ279386B6 (sk)
DE (1) DE69100511T2 (sk)
ES (1) ES2044724T3 (sk)
HU (1) HU208590B (sk)
PL (1) PL167473B1 (sk)
SK (1) SK278078B6 (sk)
WO (1) WO1991013452A1 (sk)
ZA (1) ZA911157B (sk)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19613568A1 (de) * 1996-04-04 1997-10-09 Asea Brown Boveri Leistungsschalter
DE10030187A1 (de) * 2000-06-20 2002-01-03 Siemens Ag Verfahren zum Öffnen der Schaltstrecke einer Vakuumschaltröhre
DE102010017900A1 (de) * 2010-04-21 2011-10-27 Abb Ag Installationsschaltgerät mit einer Doppelunterbrechung
US11183348B1 (en) * 2020-07-21 2021-11-23 Eaton Intelligent Power Limited Vacuum circuit interrupter with decelerator with integrated latch assembly
CN112927982B (zh) * 2021-01-25 2022-03-22 西安交通大学 可降低快速真空开关合分闸反弹的弹簧保持装置及工作方法

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE6606297U (sk) * 1965-08-19 1970-09-10 Sachsenwerk Licht Und Kraft Ag
NL135712C (sk) * 1969-03-14
SE385342B (sv) * 1974-09-30 1976-06-21 Asea Ab Manoverdon for snabb till-fran-manover av motstandskontaktstelle i hogspenningstryckgasbrytare
US4209680A (en) * 1978-06-26 1980-06-24 Gould Inc. High speed actuating mechanism
DE2843368C2 (de) * 1978-10-05 1982-09-02 Licentia Patent-Verwaltungs-Gmbh, 6000 Frankfurt Stoßdämpfer für elektrische Leistungsschalter
SE424483B (sv) * 1980-11-27 1982-07-19 Asea Ab Dempdon for elektriska brytare
JPS6042421U (ja) * 1983-08-26 1985-03-26 アイダエンジニアリング株式会社 トランスファ金型のスクラップ排出装置
EP0184566B1 (fr) * 1984-10-12 1991-08-07 S.A. Acec Transport Disjoncteur hyper rapide assisté par semi-conducteurs
DD240974A1 (de) * 1985-09-11 1986-11-19 Liebknecht Transformat Einrichtung zur daempfung der bewegten masse, insbesondere von hochspannungsleistungsschaltern, kurzschliessern und dergleichen
ATE93647T1 (de) * 1988-06-27 1993-09-15 Acec Transport Sa Durch einen ausloesekreis betaetigter schnellschalter.

Also Published As

Publication number Publication date
EP0516640A1 (fr) 1992-12-09
AU653329B2 (en) 1994-09-29
CS9100464A2 (en) 1991-10-15
PL167473B1 (pl) 1995-09-30
BR9106069A (pt) 1993-02-02
DE69100511T2 (de) 1994-03-10
JPH071659B2 (ja) 1995-01-11
DE69100511D1 (de) 1993-11-18
CA2076675A1 (en) 1991-08-24
HUT61127A (en) 1992-11-30
ZA911157B (en) 1992-02-26
JPH05504229A (ja) 1993-07-01
AU7210591A (en) 1991-09-18
EP0516640B1 (fr) 1993-10-13
WO1991013452A1 (fr) 1991-09-05
CA2076675C (en) 1999-09-14
CZ279386B6 (cs) 1995-04-12
HU208590B (en) 1993-11-29
KR0183451B1 (ko) 1999-05-15
ES2044724T3 (es) 1994-01-01
US5521569A (en) 1996-05-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5929409A (en) Power breaker
RU2324995C1 (ru) Электромагнитный привод и прерыватель цепи, содержащий этот привод
US6437273B2 (en) Hybrid circuit breaker
US7566842B2 (en) Switching chamber and heavy-duty circuit breaker
JP2008511107A6 (ja) スイッチング・チャンバ及びヘビーデューティ・サーキット・ブレーカ
SK278078B6 (en) Ultra fast circuit breaker
US7507932B2 (en) Heavy-duty circuit breaker with movement reversal
CA1129916A (en) Double-flow puffer-type compressed-gas circuit-interrupter
US4387280A (en) High speed hydraulically-actuated operating system for an electric circuit breaker
US4221942A (en) Apparatus and method for quenching an arc in a gas flow circuit
US2909633A (en) High tension oil switch
US5285036A (en) Gas-driven power switch with power-assisted piston
US4992634A (en) Medium tension gas blast circuit breaker
EP2546847B1 (en) Fast switch with Thomson coil and damping
US3723922A (en) Split hub locking device
EP0348584B1 (fr) Disjoncteur hyper rapide assisté par un circuit de commande
SU1182930A1 (ru) Выключатель
KR102248199B1 (ko) 고압 직류송전 시스템 차단기용 브레이크 장치 및 이를 구비한 고압 직류송전 시스템 차단기
SU1288773A1 (ru) Привод коммутационных аппаратов высокого напр жени
SU1179449A1 (ru) Вакуумный выключатель
RU2091891C1 (ru) Высоковольтный газовый выключатель с автогенерацией дугогасящего потока
JP2745883B2 (ja) ガス遮断器
SU1121714A1 (ru) Контактна система
SU1591100A1 (ru) Быстродействующий коммутационный аппарат
JP2022191008A (ja) 限流装置