SK251990A3 - Structural member - Google Patents

Structural member Download PDF

Info

Publication number
SK251990A3
SK251990A3 SK2519-90A SK251990A SK251990A3 SK 251990 A3 SK251990 A3 SK 251990A3 SK 251990 A SK251990 A SK 251990A SK 251990 A3 SK251990 A3 SK 251990A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
structural element
component according
strips
plastic
weight
Prior art date
Application number
SK2519-90A
Other languages
English (en)
Other versions
SK278744B6 (sk
Inventor
Gerhard Dingler
Original Assignee
Gerhard Dingler
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19893916938 external-priority patent/DE3916938A1/de
Application filed by Gerhard Dingler filed Critical Gerhard Dingler
Publication of SK251990A3 publication Critical patent/SK251990A3/sk
Publication of SK278744B6 publication Critical patent/SK278744B6/sk

Links

Landscapes

  • Forms Removed On Construction Sites Or Auxiliary Members Thereof (AREA)
  • Extrusion Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Electronic Switches (AREA)
  • Control Of Vending Devices And Auxiliary Devices For Vending Devices (AREA)
  • Vending Machines For Individual Products (AREA)

Description

Konštrukčný prvok
Oblasť techniky
Predmetom vynálezu je konštrukčný prvok z plastu,, v ktorom sú štatisticky rovnomerne rozložené pásiky z kovových telies, pričom rozmer hrúbky konštrukčného prvku je podstatne menší ako aspoň jeden z jeho ďalších rozmerov.
Doterajší stav techniky
Zo zverejnenej nemeckej patentovej prihlášky č. DE-A-1 952 372 je známy spôsob výroby pružných konštrukčných materiálov, ktoré nemajú horeuvedené znaky. Telesá vo forme páskov nemusia byť len z kovu, napr. môžu byť z kovovej vlny, ale môžu byť aj z plastu, alebo z dreva, alebo z papiera a v tejto forme primiešané do plastu konštrukčných prvkov, ktorou môže byť aj penová pryž alebo polystyrén. Tento základný materiál potom môže byť plátovaný ľubovolnými doskami z dreva, napríklad dýhou, plastom, alebo tkaninou. Tentogznámy spôsob pre svoju nešpecifickú obecnosť neprináša žiadny návod k výrobe takéhoto konštrukčného prvku, ktoré by mohli nahradiť napríklad doteraz bežné dosky z dreva.
Takéto konštrukčné prvky drevených dosiek sa môžu použiť ako súčasť debnenia na betón. Takéto dosky majú väčšinou hrútíku 12 až 23 mm, dĺžku v rozsahu od asi 60 cm do 6m a šírku od asi 20 do 250 cm. Tieto rozmery sú u rôznych výrobcov rôzne. Tieto údaje o rozmeroch slúžia len k tomu, aby sa vytvorila predstava o tom, v akom rozsahu rozmerov sa tieto konštrukčné prvky používajú. Zhruba sa dá povedať, že dĺžka a šírka sa pohybuje podľa veľkosti v dolnej metrovej alebo decimetrovej oblasti. Používajú sa ako nosníky dreveného debnenia, napríklad nosníky s profilom v tvare H. Môžu sa však použiť aj ako konzoly, dno alebo bočné debnenie.
Dosky prakticky vždy pozostávajú z niekoľkých vrstiev, podobne ako preglejky a majú ochranný povlak. Doteraz známe konštrukčné prvky z dreva, hlavne dosky majú nasledovné nevýhody:
Doska sa pri zohriatí rozťahuje rôzne v rôznych smeroch.
Ak sú dosky z vrstveného dreva opatrené ochranným povlakom vystavené vysokému teplotnému zaťaženiu vytvárajú sa bublinky a ochranný povlak sa odlupuje.
Je ťažké vytvoriť povrchové plochy tak, aby odpudzovali cementové mlieko. Povrchová plocha tieto odpudzujúce vlastnosti naviac časom stráca, takže je nutné používať zvláštne čistiace stroje a zariadenia.
Aby sa zabránilo prilipnutiu betónu musia sa používať separačné prostriedky.
Vibrátory používané k zhutneniu betónu môžu spôsobiť odlupnutie ochranných povlakov.
Dosky prijímajú aj vlhkosť a ich tvar sa teda po inštalácii mení.
Dosky sa môžu rozpadnúť práchnivením alebo zhnitím po napadnutí hubou. Oteruvzdornosť nie je v celom priereze rovnaká, pretože materiál nie je homogénny. Základné dosky majú krátku životnosť a dajú sa ťažko vyrobiť. Obtiažna je oprava väčších dier alebo poškodenie ochranného povlaku dosky.
Rezné plochy na hranách sa musia špeciálne spevňovať.
Zväčšenie rozmerov dosky sa dá dosiahnuť len za cenu neprimerane zvýšených nákladov. Okrem toho už dlhšiu dobu sa prejavuje potreba veľkoplošných debniacich prvkov.
Úlohou vynálezu je preto nájsť takú štruktúru konštrukčného prvku, ktorým by bolo možné nahradiť dosky a ich výroba by bola jednoduchá, takže bola by aj lacná. Musia byť naďalej použiteľné upevňovacie prostriedky, ako sú klince a skrutky. Podobne musia byť použiteľné aj doteraz známe techniky vŕtania. Aspoň z väčšej časti sa musia odstrániť vyššie uvedené nedostatky drevených dosiek.
3Podstata vynálezu
Uvedenú úlohu rieši a nedostatky známych konštrukčných prvkov tohoto druhu do značnej miery odstratňuje konštrukčný prvok z plastu podľa vynálezu, v ktorom sú štatisticky rovnomerne rozložené pásiky kovových telies, pričom hrúbka konštrukčného prvku je podstatne menšia ako aspoň jeden z jeho ďalších rozmerov a konštrukčný prvok obsahuje viac ako 50% hmotnostných plastu a menej ako 50% hmotnostných pásiký kovových telies, ktoré sú kratšie, ako je hrúbka konštrukčného prvku.
Primiešaním telies v tvare pásikov, ktoré vzhľadom na ich obmedzený hmotnostný podiel a malú dĺžku sú náhodne orientované sa získa plast, ktorý samotne nie je použiteľný pre svoje vlastnosti, avšak ako na konštrukčný prvok môžu sa na neho klásť vysoké technické požiadavky.
Je výhodné, ak plast je termoplast. Konštrukčný prvok sa dá potom ľahko vyrobiť a jeho materiál po opotrebovaní konštrukčného prvku sa dá recyklovať. To by bolo s termosetmi nemožné.
Ďalej je výhodné, ak termoplast je aspoň z veľkej časti tvorený znovu použiteľným termoplastom. Tým sa uľahčí hospodárenie s odpadmi a sa znížia výrobné náklady, takže konštrukčný prvok je lacnejší, ako keby bol z dreva.
Podiel znova použiteľného termoplasu je pritom s výhodou v rozsahu 70 až 100 % hmotnostných.
Okrem toho je výhodné, ak plast obsahuje minimálne 30 % hmotnostných olefínov, ešte výhodnejšie je, keď obsahuje minimálne 40 % olefínov a najvýhodnejšia je hodnota minimálne 50 % olefínov. Tieto hodnoty sa osvedčili hlavne v stavebníctve, pretože na takomto konštrukčnom prvku menej ulpieva cement.
Ďalej je výhodné, ak podiel plastu, ktorý obsahuje zmäkčovadlo je pod 20 % hmotnostných, ešte výhodnejší je podiel pod 10 % hmotnostných a najvýhodnejší je podiel pod % hmotnostných. Týmto opatrením sa dosiahne toho, že konštrukčný prvok nemení zreteľne svoje vlastnosti v dôsledku odparovania zmäkčovadla.
Z ekonomického hľadiska je mimoriadne výhodné ak pásiky z kovových telies sú triesky z odpadu pri trieskovom obrábaní. Vyztuženie konštrukčného prvku sa takto dosiahne mimoriadne lacným spôsobom, pretože tieto triesky by bolo nutné odstraňovať ako odpad. Povrch takýchto triesok je okrem toho už v princípe drsný- a sú v ňom trhlinky, takže tieto triesky sa mimoriadne dobre spájajú s plastom.
Je výhodné, ak triesky sú hrúbky od 0,5 mm do 5 mm a ich dĺžka je niekoľkonásobkom ich hrúbky. Je zvlášť výhodné, ak triesky majú hrúbku 0,5 až 3 mm a najvýhodnejšie je, ak triesky majú hrúbku 1 až 2 mm. Obecne je výhodné, ak triesky sú dlhé od niekoľkých milimetrov až do dĺžky porovnateľnej s hrúbkou konštrukčného prvku a zvlášť je výhodné, ak triesky sú dlhé 3 až 20 mm. Tieto rozmery triesok sa zvlášť osvedčili v stavebníctve.
Je výhodné, ak pásiky z kovových telies sú z ocele. Takto sa môže využiť najčastejšie sa vyskytujúci trieskový odpad, ktorého k dosiahnutiu potrebnej pevnosti konštrukčného materiálu postačuje malé množstvo, pričom sa dosiahne vysoká pevnosť trieskového materiálu.
Ešte výhodnejšie je, ak pásiky kovových telies sú z ušľachtilej ocele, pretože sa takto dosiahne ešte vyššia pevnosť a okrem toho aj odolnosť voči lúhom a kyselinám.
Iné výhodné riešenie spočíva v tom, že pásiky z kovových telies sú zo zliatiny hliníka, čím sa dosahuje nižšia hmotnosť.
Pásiky z kovových telies sú s výhodou odmastené a majú na ploche svojho povrchu adhézny mostík, ktorý môže predstavovať chromatizáciou vytvorený adhézny mostík, alebo fosfátovaním vytvorený adhézny mostík. Toto opatrenie predstavuje zlepšenie spojenia pásikov z kovových telies s plastom a zvyšuje odolnosť pred koróziou.
Ďalšia možná varianta spočíva v tom, že pásiky z kovových telies sú z rôznych kovov, prípadne, že zmes obsahuje pásiky z hliníkovej zliatiny a ocele. Zvlášť výhodné je zloženie, keď zmes obsahuje 30 % hmotnostných hliníkovej zliatiny a 10 až 20 % hmotnostných ocele. Takto konštrukčné prvky nadobudnú také vlastnosti, ktoré drevo vzhľadom na svoje prirodzené podmienky rastu nikdy nemôže dosiahnúť.
Obecne sa osvedčilo, že je výhodné, ak konštrukčný prvok obsahuje najviac 30 % hmotnostných triesok a najmenej 70 % hmotnostných plastu.
Pokusmi sa dosiahlo a vyskúšalo, že konštrukčný prvok môže mať modul pružnosti (E) od niekoľko sto N/mm2, až do 20 000 N/mm2, pričom spodná hranica hodnoty modulu pružnosti (E) leží s výhodou nad 500 N/mm2. Z rôznych dôvodov je potom výhodné, ak spodná hranica modulu pružnosti (E) je 900 N/mm2.
Okrem toho je výhodné, ak plast konštrukčného prvku obsahuje minerálne vlákna, s výhodou to môžu byť sklenené vlákna. Takto možno zlepšiť vlastnosti konštrukčného prvku pri jeho ubíjaní, ktoré nastáva pri jeho ohýbaní a to v oblasti menšieho zakrivenia.
Výhodné uskutočnenie spočíva aj v tom, že plast konštrukčného prvku obsahuje farbivá. Dosiahnuté zafarbenie konštrukčného prvku možno využiť na označenie určitých vlastností, čo umožňuje rozlišovať a použiť tieto konštrukčné prvky.
Konštrukčný prvok je s výhodou vytvorený ako výlisok, pretože sa týmto spôsobom súčasne dosiahne aj zhutnenie jeho materiálu.
Iná možnosť spočíva v tom, že konštrukčný prvok predstavuje výtlačok, čo umožňuje kontinuálnu výrobu konštrukčných prvkov aj väčších dĺžok.
Obecne je výhodné, ak konštrukčný prvok má rozmery debniacich dosiek modulových debnení pre stavebníctvo. Takto je konštrukčný prvok prednostne prispôsobený pre oblasť svojho použitia.
Je výhodné, ak konštrukčný prvok je zabudovaný a týmto spôsobom sa stáva súčasťou nosníka pre drevené debnenie, čo predstavuje ďalšie prednostné prispôsobenie konštrukčného prvku pre oblasť jeho použitia.
Okrem toho je možné, aby konštrukčný prvok bol bočné zvarený s niekoľkými ďalšími konštrukčnými prvkami. Takto sa dajú bez väčších technických problémov a zvýšených nákladov vyrobiť veľmi veľké dosky.
Ďalej je možné, že na jednej strane konštrukčného prvku je vytvorený tvarový reliéf, ktorý sa dá v plaste ľahko a trvalo vytvoriť a ktorý nemusí byť obmedzený na napodobnenie štruktúry dreva.
Je výhodné, ak konštrukčný prvok je odolný voči lúhom v oblasti pH 12 až 14. Pri tejto odolnosti je možné konštrukčný prvok nasadiť v širokom rozmedzí vlastností okolitého prostredia .
Ešte výhodnejšie je, ak plastový povrch konštrukčného prvku je odolný proti lúhom a kyselinám v oblasti pH 2 až 14, pretože rozsah vlastností prostredia v stavebníctve siaha od kyslých prostredí až po zásadité prostredia, pretože napríklad cementové mlieko má hodnotu pH okolo 13,3.
Nakoniec je výhodné, ak pásiky z kovových telies konštrukčného prvku možno bezkontaktné ohrievať elektromagnetickou energiou, čo prináša ďaľšie výhody ako pri výrobe, tak aj pri použití tohto konštrukčného prvku.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Podstata vynálezu je ďalej objasnená na neobmedzujúcich príkladoch jeho uskutočnenia ktoré sú popísané na základe pripojených výkresoch, ktoré znázorňujú obr. 1 - perspektívny pohľad na konštrukčný prvok podľa vynálezu v tvare dosky, obr. 2 - perspektívny pohľad na dve vzájomne zvarené dosky z obr. la obr. 3 - čelný pohľad na nosník v tvare H
Príklady uskutočnenia vynálezu
Konštrukčný prvok 11 v tvare dosky je 9 cm hrubá, asi 2,60 m dlhá a asi 1,35 m široká. Obsahuje 10 % hliníkových triesok, 10 % oceľových triesok a 5 % sklenených vlákien, ktoré sa pridávajú pre zvýšenie recyklovateľný termoplastický pevnosti v šmyku. Plastom je plast, ktorý bol pôvodne granulovaný a pozostáva prevažne z olefínov. Táto rovnomerne premiešaná zmes bola pre výrobu konštrukčného prvku 11 vložená do formy. Forma mala teplotu medzi 150 a 200°C, s optimálnou forme asi 6 tlak, akým hodnotou teploty minút. Lisovací sa lisovalo bol okolo 180°C. nástroj bol medzi 250
Zmes zostala vo ochladený. Merný až 550 N/mm2, s optimálnou hodnotou v rozmedzí 300 až 350 N/mm2.
Triesky, ktoré sa dajú použiť sú popísané v knihe Výro bné spôsoby, zväzok 1, Koniga, VDI-Verlags GmbH, na stranách 142 až 148, hlavne na obrázku 6-24. Lisovací tlak bol vytvorený lisovníkom, ktorý tlačí na jednu z väčších plôch konštrukčného prvku 11 kolmom k tejto ploche.
Obrázok 2 znázorňuje dva konštrukčné prvky 12, 13 v tvare dosiek tohto typu, ktoré sú spolu natupo spojené svojimi čelnými plochami 14 zvarovým švom 16. Tento zvarový šev 16 bol po zváraní opäť obrúsený všade tam, kde presahoval cez plochy dosiek konštrukčných prvkov 12, 12. Týmto spôsobom vznikla nová doska 17 o rozmeroch približne 2,60 x 2,60 m.
Obrázok 3 znázorňuje nosník 18 v tvare písmena H, ktorý je často používaným druhom v stavebnom priemysle. Tento nosník 18 môže byť vyrobený ako jednodielny konštrukčný prvok, alebo sa vyrába z pozdĺžnych dosiek 19, 21, 22. Pozdĺžne dosky 19, 21 majú v svojej vzájomnej privrátenej strednej oblasti škárovacie drážky 23 a pozdĺžna doska 22 má na svojich koncoch špárovacie pero 24. Spojenie drážky a pera sa uskutočňuje glejením, zvarovaním a podobne. Takýto nosník 18 v tvare písmena H sa môže vyrábať v normálnych dĺžkach 2,45 m, 2,90 m, 3,60 m, 3,90 m, 4,90 m, 5,90 m atď. Jeho charakteristické hodnoty sú nasledujúce: Mdov lepší ako 5,0 kNm, Qdov. Lepšie ako 11,0 kNm, hmotnosť menšia ako 5 kg/m. Výška nosníka 18 v tvare písmena H je napr. 20 cm a šírka pozdĺžnych dosiek 19, 21 je 8 cm.
Konštrukčné prvky 11 môžu byť vyrobené aj tak, že súčasne tvoria kryciu vrstvu debnenia, napr. pre stropné debnenie v súvislosti s použitím nosníkov v tvare písmena H. Týmto spôsobom môžu nahrádzať napr. tak zvané 3-SO-trojvrstevnaté dosky, hrúbky 22 mm a môžu potom mať rozmer 50/200 cm, 100/200 cm, 50/250 cm a 100/250 cm. Takéto konštrukčné prvky 11 môžu byť použité aj v debniacich systémoch, ktoré sa používajú v automatických posuvných debneniach.
Konštrukčné prvky 11 podľa vynálezu majú tú prednosť, že ich rozmery môžu byť dodržané s presnosťou desatín milimetra a že tieto rozmery sú stále.
Ak sa narazí dreveným trámom, drevenou doskou alebo podobným konštrukčným prvkom z dreva hranou na nejakú tvrdú podložku, potom sa konštrukčný prvok v mieste nárazu začne trieštiť. Preto sa v takýchto prípadoch často používa zvláštna ochrana hrán. U konštrukčného prvku podľa vynálezu to nie je potrebné. Podľa vynálezu sa déva prednosť plastu hmote HDPE, teda vysokotlakovému polyetylénu s vysokou hustotou, ktorého hustota je väčšia ako 0,93 a ktorý bez páskov z kovových telies má modul pružnosti E = 1 500 N/mm2.
V podstate sa dá použiť aj plast LDPE, t.j. nízkotlakový etylén s hustotou menšou ako 0,93, pričom potom modul pružnosti má hodnotu 170 N/mm2, alebo nižšiu.
Tieto konštrukčné prvky sa môžu vyrábať aj vytlačovaním. To platí hlavne pre konštrukčné prvky, ktoré majú tyčovítý tvar, ako napr. nosník 18 na obrázku 3. Vytlačovať sa môžu aj pozdĺžne dosky. Na potrebný rozmer sa potom materiál reže dodatočne, ako je to u vytlačovaných materiálov obvyklé. Za ústim vytlačovacieho zariadenia sa však musí zaradiť tla ková komora, v ktorej zostáva materiál tak dlho až stuhne. Takáto komora môže byť uzavretá, napr. môže byť 8 m dlhá. Materiál sa v nej rozrezáva až keď vytvrdne. Komora sa potom otvorí a jednotlivé odrezky sa vyberú.
Komora môže byť umiestnená aj v oblasti steny, ktorá leží oproti ústiu vytlačovacieho zariadenia a má otvor zodpovedajúci prierezu vytlačovaného materiálu, takže týmto otvorom sa vytlačovaný materiál dostáva kontinuálne do volného priestoru. V tomto prípade materiál sa môže rozrezávať za atmosférického tlaku. Medzera medzi ústim komory a materiálom sa potom musí prirodzene utesniť.
V predmetnom konštrukčnom prvku 11 sa nachádzajú pásiky kovových telies, ktoré sú štatisticky rovnomerne rozložené a sú v pomere ku konštrukčného prvku 11 tenké. To sa môže využiť k tomu, že konštrukčný prvok sa môže vyhrievať. Ak je konštrukčný prvok 11 zhotovený ako debniaca doska na debnenie betónu, potom sa môže stavať aj v zime, pretože do pásiek kovových telies sa môže privádzať bezkontaktné elektromagnetická energia. To sa môže uskutočňovať prostredníctvom mikrovlnových generátorov, ako sú známe napr. z mikrovlnových šporákov, alebo na indukčnom princípe, ako je to známe z priemyslu, tak aj z domácnosti. Takéto elektromagnetické vysielače sa v týchto prípadoch umiestňujú na vonkajších stranách debnenia, ktoré sú odvrátené od betónu a elektromagnetickými vlnami sa ožiarujú debniace dosky. To má tú výhodu, že stavebné prvky zostávajú mimo elektrického napätia.
Priemyselná využiteľnosť
Konštrukčné prvky 11 podľa vynálezu je možné využiť ako náhrada dreva v najrôznejších oblastiach, hlavne v stavebníctve ako náhrada za drevené debniace dosky.

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Konštrukčný prvok z plastu, v ktorom sú štatisticky rovnomerne rozložené pásiky z kovových telies, pričom hrúbka koštrukčného prvku je podstatne menšia ako aspoň jeden z jeho ďaľších rozmerov, vyznačujúci sa tým, že obsahuje viac ako 50 % hmotnostných plastu a menej ako 50 % hmotnostných pásikov z kovových telies, ktoré sú kratšie ako hrúbka konštrukčného prvku (11).
  2. 2. Konštrukčný prvok podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m, že plastom je termoplast.
  3. 3. Konštrukčný prvok podľa nároku 2, vyznačujúci sa t ý m, že termoplast je aspoň z veľkej časti tvorený recyklovateľným termoplastom.
  4. 4. Konštrukčný prvok podľa nároku 3, vyznačujúci sa t ý m, že podiel recyklovateľného termoplastu predstavuje 70 až 100 %.
  5. 5. Konštrukčný prvok podľa nároku sa t ý m, že plast obsahuje ných olefinov.
    2, vyznačujúci minimálne 30 % hmotnost-
  6. 6. Konštrukčný prvok podľa nároku 5,vyznačujúci sa t ý m, že plast obsahuje minimálne 40 % olefinov.
  7. 7. Konštrukčný prvok podľa nároku 5, vyznačujúci sa t ý m, že plast obsahuje minimálne 50 % olefinov.
  8. 8. Konštrukčný prvok podľa jedného alebo niekoľkých predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že podiel plastov, ktoré obsahujú zmäkčovadlo je pod 20 % hmotnosti.
    - 11 Konštrukčný prvok podľa nároku sa t ý m, že podiel plastov, dlo je pod 10 %.
    Konštrukčný prvok podľa nároku sa t ý m, že podiel plastov, dlo je pod 5 %.
    8, v ktoré
    8, v ktoré
    Konštrukčný prvok podľa nároku sa tým, že pásiky z kovových pad z trieskového obrábania kovov.
    Konštrukčný prvok podľa sa t ý m, že triesky žka je niekoľkonásobkom
    Konštrukčný prvok podľa sa t ý m, že triesky
    Konštrukčný sa tým,
    Konštrukčný sa tým,
    1, y z n a č obsahujú u j ú c i zmäkčovay z n a č obsahujú u j ú c i zmäkčovav telies nároku 11, sú hrúbky 0,5 ich hrúbky.
    nároku 12, v sú hrúbky 0,5 n a č predstavujú od5mm j ú ich c i díy z n až 3 mm.
    prvok podľa že triesky sú hrúbky okolo 1 až nároku 12, v mm.
    c že triesky sú dlhé od niekoľkých milimetrov dĺžky porovnateľnej s hrúbkou konštrukčného prvok podľa nároku 12, v y z n prvku i do (11).
    Konštrukčný prvok podľa nároku 15, vyznačujúci sa t ý m, že triesky sú dlhé 3 až 20 mm.
    Konštrukčný prvok podľa nároku 1, vyznačujú c· i sa t ý m, že pásiky kovových telies sú z ocele.
    Konštrukčný prvok podľa nároku 17, vyznačujúci sa t ý m, že oceľou je ušľachtilá oceľ.
    19. Konštrukčný prvok podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m, že pásiky z kovových telies sú zo sliatiny hliníka.
    20. Konštrukčný prvok podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m, že pásiky z kovových telies sú odmastené.
    21. Konštrkčný prvok podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m, že pásiky z kovových telies majú na svojej povrchovej ploche adhézny mostík.
    22. Konštrukčný prvok podľa nároku 21, vyznačujúci sa t ý m, že adhéznym mostíkom je chromátovací adhézny mostík.
    23. Konštrukčný prvok podľa nároku 21, vyznačujúci sa tým, že adhéznym mostíkom je fosfátovací adhézny mostík.
    24. Konštrukčný prvok podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že pásiky z kovových telies pozostávajú zo zmesi rôznych kovov.
    25. Konštrukčný prvok podľa nároku 24, vyznaču júci sa tým, že pásiky z kovových telies sú zo sliatiny hliníka a ocele.
    26. Konštrukčný prvok podľa nároku 25, vyznačujúci sa tým, že pozostáva najviac z 30 % hmotnostných hliníkovej zliatiny a 10 až 20 hmotnostných ocele.
    27. Konštrukčný prvok podľa nárokov 1 a 11, vyznačujúci sa tým, že obsahuje najviac 30 % hmotnotnostných triesok a najmenej 70 hmotnostných plastu.
    28. Konštrukčný prvok podľa nárokov 2a3, vyznačujúci sa tým, že má modul pružnosti (E) od niekoľko sto N/nm2 do asi 20 000 N/nm2.
    29. Konštrukčný prvok podľa nároku 28, vyznačujúci sa tým, že spodná hranica modulu pružnosti (E) leží nad 500 N/mm2.
    30. Konštrukčný prvok podľa nároku 28, vyznačujúci sa t ý m, že spodná hranica modulu pružnosti (E) je pri 900 N/mm2.
    31. Konštrukčný prvok podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m, že plast obsahuje prísady minerálnych vlákien.
    32. Konštrukčný prvok podľa nároku 31, vyznačujúci sa t ý m, že minerálnymi vláknami sú sklenené vlákna.
    33. Konštrukčný prvok podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m, že obsahuje farbivá.
    34. Konštrukčný prvok podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m, že je zhotovený ako výlisok.
    35. Konštrukčný prvok podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m, že je zhotovený ako výtlačok.
    36. Konštrukčný prvok podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že má rozmery debniacich dosiek modulových debnení pre stavebníčtvo.
    37. Konštrukčný prvok podľa néroku 1, vyznačujúci sa tým, že je vstavaný v nosníku(18) dreveného debnenia.
    38. Konštrukčný prvok podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že je na boku zvarený s niekoľkými ďalšími konštrukčnými prvkami (11).
    39. Konštrukčný prvok podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m, že na jednej z jeho strán je vytvorený tvarový reliéf.
    40. Konštrukčný prvok podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m, že je odolný voči lúhom v oblasti pH 12 až 14.
    41. Konštrukčný prvok podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m, že povrch plastu je odolný voči lúhom a kyselinám v oblasti pH 2 až 14.
    42. Konštrukčný prvok podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m, že pásiky z kovových telies sú bezkontaktné ohrievateľné elektromagnetickou energiou.
SK2519-90A 1989-05-24 1990-05-23 Konštrukčný prvok SK278744B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19893916938 DE3916938A1 (de) 1989-05-24 1989-05-24 Bauelement

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK251990A3 true SK251990A3 (en) 1998-02-04
SK278744B6 SK278744B6 (sk) 1998-02-04

Family

ID=6381327

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK2519-90A SK278744B6 (sk) 1989-05-24 1990-05-23 Konštrukčný prvok

Country Status (3)

Country Link
AT (1) ATE99018T1 (sk)
NO (1) NO300931B1 (sk)
SK (1) SK278744B6 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
NO901773D0 (no) 1990-04-23
NO300931B1 (no) 1997-08-18
NO901773L (no) 1990-11-26
ATE99018T1 (de) 1994-01-15
SK278744B6 (sk) 1998-02-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5636492A (en) Construction element
US6505454B2 (en) Structural member
US20090202785A1 (en) Reinforcement strip for a composite panel
KR0164926B1 (ko) 고강도복합판 및 그 제조방법
NL8003272A (nl) Bouwcomponent en werkwijze voor het vervaardigen ervan.
JPH05239914A (ja) 型 枠
US5547726A (en) Construction element
SK251990A3 (en) Structural member
US4894270A (en) Fold and bond for constructing cement laminate structural shapes
SK8992002A3 (en) Structural component and a method for producing same
KR101663636B1 (ko) 건축용 방수 패널의 제조방법 및 방수 패널
KR840007758A (ko) 보강된 섬유재료 및 열가소성 보강섬유
KR200349965Y1 (ko) 복합판넬을 갖는 유로폼.
KR200306521Y1 (ko) 멜라민 화장판을 갖는 타일
CN113895108B (zh) 一种不使用黏着剂制成的多层复合玻镁板及其生产工艺
JP3839601B2 (ja) コンクリート型枠用樹脂合板及び型枠
JP3219337B2 (ja) 硬質壁材の取付構造
KR200287262Y1 (ko) 폐합성수지를 이용한 내장판넬
JPH0533483A (ja) 型 枠
JP2800574B2 (ja) 板 材
KR960008852Y1 (ko) 콘크리트 거푸집용 판넬
EP0856619A2 (en) Laminated parquet element
JPH0518091A (ja) 硬質壁材の取付構造
KR20220060120A (ko) 재생플라스틱 판재를 내심재로 한 합판
CA2258255C (en) Structural member