SK172012U1 - The painting and process to create it from material sorted by particle size fraction - Google Patents

The painting and process to create it from material sorted by particle size fraction Download PDF

Info

Publication number
SK172012U1
SK172012U1 SK17-2012U SK172012U SK172012U1 SK 172012 U1 SK172012 U1 SK 172012U1 SK 172012 U SK172012 U SK 172012U SK 172012 U1 SK172012 U1 SK 172012U1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
monofractions
backing layer
image according
create
painting
Prior art date
Application number
SK17-2012U
Other languages
English (en)
Other versions
SK6454Y1 (sk
Inventor
Lubomir Jezo
Original Assignee
Lubomir Jezo
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lubomir Jezo filed Critical Lubomir Jezo
Priority to SK17-2012U priority Critical patent/SK6454Y1/sk
Publication of SK172012U1 publication Critical patent/SK172012U1/sk
Publication of SK6454Y1 publication Critical patent/SK6454Y1/sk

Links

Landscapes

  • Adornments (AREA)

Description

Obraz a spôsob vytvárania obrazu materiálom roztriedeným na monofrakcie
Oblasť techniky
Technické riešenie sa týka obrazu a spôsobu vytvárania obrazu zrnitým - roztriedeným materiálom rozseparovaným na dostatočný počet monofrakcií.
Doterajší stav techniky
Drvenie materiálu - rozličných minerálov a hornín a jeho následná separácia na viacero monofrakcií je dávno známa priemyselná metóda úpravníctva hornín, ktoré sa však doteraz vo výtvarnom umení pri tvorbe obrazov a plastík nevyužívala.
Tvorba obrazov, príp. plastík bola doteraz na báze najmä anorganických i organických farieb a farbív. Tu je predstavená rada metód - spôsobov tvorby obrazov i plastík, kde sa farbivá nahrádzajú jednotlivými roztriedenými monofrakciami materiálu, buď jediného druhu, alebo v kombinácii viacerých druhov, pričom stúpa estetická hodnota takto vytvoreného diela.
Podstata
Rozdrveným a na dostatočne veľký počet monofrakcií roztriedeným ušľachtilým a dekoratívnym materiálom tak prírodného, ako i umelého pôvodu, vhodne uloženým a upevneným, napr. prilepením na pevnú podložku možno vytvoriť zaujímavý obraz a/alebo výtvarné dielo - plastiku, ktoré je vhodné aj na účely výstavníctva, vernisáží a darčekových predmetov.
Výhodné je, ak je rozseparovaný materiál na minimálne dve až tri monofrakcie, optimálne na osem až desať monofrakcií.
Výhodné je, ak je rozseparovaný materiál na minimálne dve až tri monofrakcie, optimálne na osem až desať monofrakcií uložený vo viacerých vrstvách na sebe.
Výhodné je, ak sú podkladová vrstva a/alebo jednotlivé monofrakcie priehľadné alebo priesvitné.
Výhodné je, ak podkladová vrstva je z prírodného materiálu na báze polodrahokamov a/alebo mramoru.
Výhodné je, ak monofrakcie a/alebo podkladová vrstva obsahuje ónyx, a/alebo zlatý ónyx, a/alebo travertín, a/alebo dekoratívne prírodné a/alebo umelé kamene a/alebo mramor.
Podobná technika využívaná v architektúre a výtvarnom umení je tvorba mozaiky, tá využíva aj rozdrvený materiál kombinovaný v rôznych farbách do rôznych obrazov, ale tento materiál sa neseparuje na viacero monofrakcií. Práve špecifický tvar, veľkosť, lom a index lomu dávajú každému rozdrvenému materiálu, hornine, minerálu svoju osobitosť, ktorá sa ešte významne zvýrazní, keď je tento materiál uložený na ploche v oddelených monofrakciách.
Podstatná odlišnosť od známej mozaiky je aj v tom, že jednotlivé monofrakcie možno ukladať nielen plošne, t. j. vedľa seba, ale aj priestorovo, t. j, na seba v rôznych tvaroch i spôsoboch, takže vzniká varianta tzv. trojdimenzionálnych - 3D obrazov. Vizuálny efekt možno ďalej zvýrazniť tak, keď sa podrvený materiál, ktorý je spravidla nižšieho lesku, skombinuje a/alebo prilepí na podložku z rovnakého druhu materiálu, avšak vysoko leštenú. Takéto materiály sú rôzne dekoratívne vysokoleštiteľné žuly, mramory a najmä polodrahokamy, • · » · · *· • · « <1 » · · · • β · · * · * ♦ A 9 9 9 ® ® «
9 » * ® · *
9*9 9® » · ··
9« « *
« 9
9
999 9 9«« napr. achát, ametist, amazonit, avanturín, citrín, dalmatín, epidot, hematit, chalcedón, jaspis, karneol, krištáľ, opál, ruženín, sodalit, tyrkys, tigrie oko a i. Uvedeným spôsobom sa zvýrazní kontrast medzi materiálom prírodným, t. j. neopracovaným a materiálom opracovaným a roztriedeným, čo môže pridať na vizuálnom efekte daného výtvarného diela. Teda náhradou jednotlivých farieb na obraze môžu byť jednotlivé monofrakcie toho istého a/alebo inak skombinovaného zrnitého materiálu, ktorý sa tak stáva plochutvomou a/alebo priestorotvomou jednotkou.
Vytváranie čiar, plôch a obrazov sa teda deje vytváraním a ukladaním jednotlivých monofrakcií predtým rozdrveného a rozseparovaného materiálu, ktoré keď sú nalepené na plochu, alebo na objemný predmet, vytvárajú presne špecifikované a jasne rozlíšiteľné plochy, tvary, príp. čiary. Táto technika využíva osobitné druhy štiepateľnosti rôznych materiálov a ich špecifický lom svetla na novovzniknutých plochách. Mechaické drvenie materiálu môže byť buď ručné - napr. kladivom, alebo strojové - drvičom, buď laboratórnym pre získanie menšieho množstva, alebo priemyselným drvičom pre dosiahnutie väčšieho množstva materiálu.
Ďalším - zásadným procesom je získavanie úzkych monofrakcií daného materiálnu, ktoré je treba vykonať sústavou sít s veľkosťou oka: 0,1 mm; 0,2 mm; 0,5 mm; 1 mm; 2 mm; 4 mm; 5 mm; 8 mm; 10 mm; 12 mm; 16 mm; 20 mm; 30 mm . Presitovaním materiálu predtým získaného drvením uvedeným radom sít, dostaneme radu monofrakcií od jemného piesku, cez hrubý piesok, cez štrkové frakcie jemnejšie i hrubšie až ku kamienkom jemnejším i hrubším. Tieto monofrakcie majú svoju charakteristickú a ohraničenú veľkosť, tvar, hrúbku, lomové plochy i index odrazu svetla a slúžia pri tvorbe - „maľovaní“ obrazu a/alebo plastiky ako jednotlivé „plochutvomé“ prvky, podobne ako farby pri maľbe obrazu.
Pretože pri drvení vzniká prach, ktorý zčasti môže znečisťovať povrch drveného materiálu, je vhodné jednotlivé frakcie po sitovom triedení premyť vodou, resp. využívať tzv. mokré triedenie, kedy podrvený materiál prechádza radom sít vo vodnom prúde, ktorý odplaví nepotrebné prachové častice a samotný materiál je potom bez znečistenín.
Pri vytváraní obrazu v závislosti od druhu použitého materiálu je často postačujúce využívanie len dvoch, príp. troch monofrakcií, napr. hrubý piesok, jemný štrk, hrubší štrk, ktoré pri vhodnom kombinačnom rozložení dokážu v ploche a/alebo priestore vytvoriť zaujímavé vizuálno-emocionálne výtvarné dielo, ktoré je možné vnímať nielen zrakom - ako u obrazu, ale aj hmatom - ako u plastiky. Takéto výtvarné diela - obrazy a/alebo plastiky dokážu zreteľne vnímať hmatom aj nevidiaci ľudia, ktorí štandardne využívajú napr.
Braillovo písmo.
Práve vhodnou kombináciou a usporiadaním jednotlivých monofrakcií materiálu, ktoré je treba na pevnú podložku pripevniť napr. nalepením, dosiahneme podobný vizuálny efekt, ako keď maliar kladie na obrazu rôzne farby do rôznych polôh. V tomto prípade sa dajú plochy materiálom aj vrstviť, čím sa dajú dosiahnuť originálne vizuálne efekty a môže tak vniknúť zaujímavé a hodnotné umelecké dielo.
Pri práci - pri drvení a triedení materiálu treba zachovávať štandardné bezpečnostné pracovné postupy , tj. pracovné rukavice a ochranné okuliare, príp. respirátor.
© © e © © e » © » © s © © · · • · · © © © © © © 9 © · © 9 ©9
O © © Í5 ©
Príklady uskutočnenia
Príklad 1
Základný spôsob. Vopred rozdrvený a rozseparovaný materiál na minimálne dve až tri monofrakcie, optimálne na osem až desať monofrakcií rovnakého druhu z akého je podkladová pevná podložka sa nanáša a lepí do vybraných plošných tvarov prakticky ľubovoľným spôsobom, avšak optimálne je to pri menších frakciách do 3 mm sypaním a pritláčaním na lepidlom pokrytú podložku, pri väčších frakciách nad 3 mm štandardnou pinzetou, do ktorej sa jednotlivé zrnká materiálu uchytia a jednotlivo sa priliepajú do zvolených plošných tvarov, je to pracné, avšak takto uložené zrná materiálu sú pevne prichytené na podložke a samovoľne neodpadnú, na ich odstránenie treba v závislosti od druhu použitého lepidla značnú mechanickú silu.
Príklad 2
Alternatívny spôsob. Podobne sa nanáša a lepí vopred rozdrvený a rozseparovaný materiál do vybraných tvarov ako v predchádzajúcom príklade, avšak ten je iného druhu z akého je podkladová pevná podložka.
Príklad 3
Ďalší alternatívny spôsob. Podobne sa nanáša a lepí vopred rozdrvený a rozseparovaný materiál ako v predchádzajúcom príklade, avšak nielen do plochy obrazu, ale aj na seba - pre zvýraznenie 3D efektu - plastiky do dvoch a/alebo viacerých vrstiev, pričom druh a veľkosť použitých materiálov pre podložku i separovaných zŕn je možné vhodne kombinovať podľa estetického cítenia a vkusu zhotoviteľa, čím je možné vytvoriť jedinečnú kresbu a tvary a tak je možné každé takto vytvorené dielo považovať za jedinečný originál.
Príklad 4
Ďalší alternatívny spôsob. Podobne sa nanáša a lepí materiál ako v predchádzajúcom príklade, s využitím optických vlastností jednotlivých monofrakcií. Keďže niektoré vyššiepopísaným spôsobom vzniknuté monofrakčné novotvary sa vyznačujú tou optickou vlastnosťou, že sú viac či menej priehľadné, či priesvitné, tzn. prepúšťajú rôznu časť svetla v závislosti od ich veľkosti, je možno túto vlastnosť využiť pre zvýšenie estetického vizuálneho vnemu sledovaného diela tak, že sa pre „maľovanie obrazu“ použije priehľadná, alebo priesvitná podložka, napr. tabuľové či iné sklo, plast a pod. Keď je dielo hotové, tj. monofrakcie vhodne nalepené, umiestni sa zaň bežný zdroj svetla, napr. bodový, trubicový, riadkový - diódy umiestnené na plastikovom pásiku , pričom po rozsvietení tohto svetla vznikne pri pohľade na takto vytvorený obraz efektný vizuálny vnem, tzv. štvrtý rozmer, ktorý zvýrazní rozhranie jednotlivých plôch, čiar v závislosti od veľkosti a hrúbky daného materiálu a jeho štruktúry.
• · · • · * 9 « 9 • Ä β
9 9
9 9 9 9
9 9 9
9 9 9
9 9 9
99 9 9
9 9 9
9 9 9
9 β 4»
9
999 »9 9 9
Príklad 5
Ďalší alternatívny spôsob. Podobne sa nanáša a lepí materiál ako v predchádzajúcom príklade, s využitím optických vlastností jednotlivých monofrakcií i podložky, na ktorú sú tieto nalepené, pričom vyššiepopísaný štvrtý vizuálny rozmer výtvarného diela je možné významne zvýšiť použitím špecifickej podložky - prírodného materiálu na báze priesvitného polodrahokamu s názvom ónyx. Je to vybrúsený, prípadne aj vyleštený kameň spravidla výraznej farebnej kresby od bielej, cez svetlé odtiene zelenej, červenkastej až žltej farby, používaný v kamenárskom priemysle najmä na výrobu šperkov, výnimočne aj ako estetický dekoratívny obkladový materiál. Prednosťou tohto materiálu je jeho veľmi dobrá optická vodivosť, spojená s kontrastnými slabo až vôbec svetlo nevodivými časťami materiálu.
Keď sa použije na zhotovenie diela monofrakciami ako podložka ónyxová doska, ktorá sa následne podsvieti uvedenými svetelnými zdrojmi - stačí jednotlivo, vizuálny efekt výtvarného diela sa maximalizuje a dielo naberá na estetičnosti.
Uvedeným spôsobom je možné zdobiť aj ďalšie materiály, napr. zlatý ónyx, travertín, mramor a ďalšie dekoratívne prírodné kamene na ktoré sa pripevnia, napr. nalepia ďalšie tuhé predmety ako ozdoby .
Príklad 6
Spôsob tvorby obrazu viacerými monofrakciami doplnenou šperkárskou produkciou. Vyššiepopísané spôsoby tvorby výtvarného diela je možné ďalej inovovať použitím špecifického - prírodného materiálu na báze polodrahokamov, napr. achát, ametist, amazonit, avanturín, citrín, dalmatín, epidot, hematit, chalcedón, jaspis, karneol, krištáľ, opál, ruženín, sodalit, tyrkys, tigrie oko a i., ktoré sú vo forme tzv. tromlovaných kameňov - vysokoleštené, často priehľadné, či priesvitné prírodné polodrahokamy vysokého lesku a pestrých farieb a/alebo prírodných kryštálov a tieto sa naliepajú na rozličné podložky. Uvedené polodrahokamy sú spravidla na báze vysokoleštených kameňov rôznej veľkosti i tvarov, spravidla výraznej farebnej kresby od čírej - priehľadnej, napr. krištáľ, bielej, cez svetlé i tmavé odtiene zelenej, červenej, modrej až čiernej farby napr. hematit . Sú používané v šperkárskom priemysle, najmä na výrobu náhrdelníkov, koráliek, náramkov i ako dekoratívne predmety . Keď sa použije na zhotovenie diela monofrakciami ako podložka leštená ónyxová doska, ktorá sa následne vhodne vyzdobí uvedenými polodrahokamami v rôznych monofrakciách, vizuálny efekt výtvarného diela sa ďalej umocní a dielo naberá na estetickej hodnote tak, že je vhodné na účely výstavníctva či vernisáží.
Uvedeným spôsobom je možné zdobiť aj ďalšie materiály, napr. zlatý ónyx, travertín, mramor a ďalšie dekoratívne prírodné, ale i umelé kamene na ktoré sa pripevnia, napr. nalepením ďalšie tuhé predmety ako ozdoby .

Claims (6)

1.
Obraz vyznačujúci sa tým, že pozostáva z podkladovej vrstvy, na ktorej sú do zvolených tvarov vhodným lepidlom prilepené plochutvomé prvky tvorené dvomi až tromi monofrakciami rozdrveného a na sitách s definovanou veľkosťou otvorov rozseparovaného materiálu.
2.
Obraz podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že plochutvomé prvky sú tvorené ôsmimi až desiatimi monofrakciami rozdrveného materiálu s rôznou veľkosťou zŕn .
3. cdHŠňžho
Obraz podľa nároku la 2 vyznačujúci sa tým, že podkladová vrstva je z méhe druhu materiálu ako použité nalepené monofrakcie .
4 .
Spôsob vytvárania obrazu podľa nároku 1 a^é, vyznačujúci satým, že na podkladovú vrstvu sa prilepia monofrakcie materiálu do dvoch a/alebo viacerých vrstiev do zvolených tvarov .
5.
Spôsob vytvárania obrazu podľa nároku 14, vyznačujúci sa tým, že podkladová vrstva je priehľadná, a/alebo priesvitná a podloží sa zdrojom svetla .
6.
Spôsob vytvárania obrazu podľa nároku 4 a 5, vyznačujúci sa tým, že podkladová vrstva obsahuje ónyx, a/alebo zlatý ónyx, a/alebo travertín, a/alebo mramor, a/alebo dekoratívne prírodné a/alebo umelé kamene .
SK17-2012U 2012-01-30 2012-01-30 The painting and process to create it from material sorted by particle size fraction SK6454Y1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK17-2012U SK6454Y1 (sk) 2012-01-30 2012-01-30 The painting and process to create it from material sorted by particle size fraction

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK17-2012U SK6454Y1 (sk) 2012-01-30 2012-01-30 The painting and process to create it from material sorted by particle size fraction

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK172012U1 true SK172012U1 (sk) 2013-02-04
SK6454Y1 SK6454Y1 (sk) 2013-07-02

Family

ID=47602549

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK17-2012U SK6454Y1 (sk) 2012-01-30 2012-01-30 The painting and process to create it from material sorted by particle size fraction

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK6454Y1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK6454Y1 (sk) 2013-07-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2537126C2 (ru) Декоративная наклейка для ногтей и способ ее изготовления
CZ253094A3 (en) Ornament
US20160051017A1 (en) Decorative jewelry and methods of making same
JP2004089686A (ja) 装飾宝石の製造方法及び装飾宝石
US20180192749A1 (en) Process to adorn or enhance bijouterie
CN201785988U (zh) 镶嵌饰品的木地板
CN108348051A (zh) 切割和组装金刚石以形成具有增强的亮度和色度的复合金刚石的工艺
EP2198727A2 (de) Schmucksteinbesetzte Pailette
SK172012U1 (sk) The painting and process to create it from material sorted by particle size fraction
JP2008290317A (ja) 美術装飾品
RU164161U1 (ru) Ювелирная подвеска
JP3134274U (ja) 装飾品
RU2349239C2 (ru) Ювелирное изделие
KR100444754B1 (ko) 폐자개를 이용한 자개타일 및 그 제조 방법
DE202012103376U1 (de) Schmuckartikel
KR101272567B1 (ko) 반짝이는 금속 및 이의 제조 방법
CZ17829U1 (cs) Bižuterní výrobky a mozaika s fotoluminiscencí
RU2148002C1 (ru) Способ изготовления каменного панно
KR101985738B1 (ko) 장식부 내측에 외측으로 투시되는 문양이 형성된 장신구 제조 방법
DE19810991A1 (de) Verfahren zur Gestaltung von Oberflächen
KR20080104619A (ko) 압화 및 입체 장식 문양을 이용한 목조 장식체의 제조방법및 그 방법에 의해 제조된 목조 장식체
CN210706688U (zh) 一种艺术石拼画
Lucas et al. Gem paintings from Thailand.
JPH10264349A (ja) 装飾用微粒子を物の面に付着させる加工方法及び装飾用微粒子を付着させた物
Smith et al. BERYL and Glass Assemblage Imitating Emerald.