SK138696A3 - Immersion nozzle for introducing liquid metal into a continuous casting mould having hollowed bottom - Google Patents

Immersion nozzle for introducing liquid metal into a continuous casting mould having hollowed bottom Download PDF

Info

Publication number
SK138696A3
SK138696A3 SK1386-96A SK138696A SK138696A3 SK 138696 A3 SK138696 A3 SK 138696A3 SK 138696 A SK138696 A SK 138696A SK 138696 A3 SK138696 A3 SK 138696A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
nozzle
liquid metal
openings
metal
iia
Prior art date
Application number
SK1386-96A
Other languages
English (en)
Other versions
SK282201B6 (sk
Inventor
Jean-Michel Damasse
Gerard Raisson
Laurent Gacher
Original Assignee
Usinor Sacilor
Thyssen Stahl Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Usinor Sacilor, Thyssen Stahl Ag filed Critical Usinor Sacilor
Publication of SK138696A3 publication Critical patent/SK138696A3/sk
Publication of SK282201B6 publication Critical patent/SK282201B6/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D11/00Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths
    • B22D11/06Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths into moulds with travelling walls, e.g. with rolls, plates, belts, caterpillars
    • B22D11/0637Accessories therefor
    • B22D11/064Accessories therefor for supplying molten metal
    • B22D11/0642Nozzles
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D41/00Casting melt-holding vessels, e.g. ladles, tundishes, cups or the like
    • B22D41/50Pouring-nozzles

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Continuous Casting (AREA)
  • Casting Support Devices, Ladles, And Melt Control Thereby (AREA)
  • Nozzles (AREA)
  • Manufacture Of Alloys Or Alloy Compounds (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka plynulého odlievania kovu, najmä ocele. Presnejšie, vynález sa týka rúrok vyrobených zo žiaruvzdorného materiálu nazývaných dýzy, ktoré sú obvykle pripojené horným koncom k nádrži slúžiacej ako zásobník tekutého kovu a ich spodný koniec je ponorený do kúpeľa tekutého kovu obsiahnutého vo forme, kde nastane tuhnutie kovového výrobku. Primárnou úlohou týchto dýz je chrániť prúd tekutého kovu pred oxidáciou atmosférou počas jeho cesty zo zásobníka do formy. Tieto dýzy tiež umožňujú, vhodnú konfiguráciu svojho spodného konca, aby prúd tekutého kovu bol vo forme vhodne smerovaný tak, aby výrobok tuhol za čo možno najlepších podmienok.
Doterajší stav techniky
Odlievanie sa môže uskutočňovať vo forme, ktorá dáva výrobku prierez veľmi podlhovastého pravouhlého tvaru, ktorý je obvykle označovaný názvom plochý výrobok. Je to prípad keď pri výrobe ocele je oceľ odlievaná do tvaru hram, t.j. do výrobku, majúceho šírku asi 1 až 2 m a hrúbka je obvykle okolo 20 cm, ale môže byť hrubá i len niekoľko centimetrov a v určitých moderných podnikoch sa formy nazývajú stroje na výrobu tenkých bram. V týchto prípadoch je forma zložená z pevných stien, silne ochladzovaných na lícnej ploche, ktorá nie je v styku s kovom. Uskutočňujú sa tiež pokusy so strojmi, ktoré umožňujú dosiahnuť výrobu oceľových pásov hrubých niekoľko mm priamo stuhnutím tekutého kovu. Na získanie takéhoto výrobku sa používajú formy, ktorých liací priestor je ohraničený na svojich dlhých stranách párom vnútri chladených valcov, ktoré majú rovnobežné horizontálne osi a ktoré sa otáčajú okolo týchto osí v opačnom smere a na svojich krátkych stranách uzavieracími doskami (nazývanými bočnými stenami) vyrobenými zo žiaruvzdorného materiálu a obrátenými proti koncom valcov. Valce môžu byť nahradené chladenými nekonečnými pásmi.
U týchto typov foriem sa považuje za nevyhnutné smerovať prúd tekutého kovu rovnomerne smerom na valčeky a tiež smerom na bočné steny liaceho priestoru. Hľadá sa preto najmä spôsob ako dosiahnuť rovnomerné rozvádzanie tepla v kove tak, aby sa znížili rozdiely v tuhnúcej hrúbke pozdĺž obvodu formy. Rovnomerné rozdelenie tepla a premiešavanie kovového kúpeľa, ktoré je nutné pri použití žiaruvzdorných stien, je najmä rozhodujúce v prípade odlievania tenkého pásu. To preto, že u týchto bočných stien nie je žiadny nútený obeh kovu a tento kov by bol vystavený mimoriadne intenzívnemu ochladzovaniu. V tomto prípade by nastalo nežiadúce tuhnutie kovu na bočných stenách, najmä v susedstve oblasti, kde sa stýkajú s valcami. Toto nasmerovanie sa obvykle dosiahne prinútením kovu, aby opustil dýzu otvormi nazývanými výstupné otvory, vytvorenými proti sebe na bočnej stene v spodnej časti dýzy a nie jediným otvorom vytvoreným na dne dýzy. Obvykle sa po opustení výstupného kanála a po náraze na kratšiu stranu formy, tekutý kov rozdelí na dve recirkulujúce slučky. Horná slučka olizne povrch kovu, ktorý je v liacom priestore a potom sa dýzou vráti dolu, zatiaľ čo spodná slučka najskôr prechádza dolu pozdĺž kratšej strany formy a potom sa vracia hore smerom k výstupnému otvoru.
Aby sa dosiahlo požadované rovnomerné rozdelenie, používajú sa niekedy dvojdielne dýzy, najmä pri dvoj valcovom liatí (viď dokument JP-A-60 021 171). Prvá časť pozostáva z valcovej trubice, ktorej horný koniec je spojený s otvorom vytvoreným na dne medzipanvy, ktorá tvorí zásobník tekutej ocele privádzanej do formy. Tento otvor môže byť, ak je to potrebné, uzavretý obsluhou buď úplne alebo len čiastočne pomocou zátkovej tyče alebo posuvným uzavieracím systémom regulujúcim prúd kovu. Maximálna rýchlosť prúdu kovu, ktorý môže prúdiť do dýzy, závisí na priereze otvoru. Druhá časť, ktorá je pripevnená na spodnom konci hore uvedenej trubice, napríklad zaskrutkovaním alebo ktorá je s ňou vytvorená vcelku, je určená na to, aby bola ponorená do kúpeľa tekutého kovu obsiahnutého vo forme. Pozostáva z dutého prvku do ktorého ústi spodný otvor hore uvedenej trubice. Vnútorný priestor dutého prvku má podlhovastý všeobecný tvar a leží v podstate kolmo na trubicu. Ak je dýza v činnosti, dutý prvok je umiestnený tak, aby hol rovnobežný s dlhými stenami formy a tekutý kov prúdi von do formy dvoma výstupnými otvormi vytvorenými na oboch koncoch dutého prvku.
Je tiež známe vybaviť dýzy niektorého hore uvedeného typu jedným alebo viacerými otvormi vytvorenými na ich dne. Horúci kov prúdiaci týmito otvormi sa privádza priamo do časti formy, ležiacej vertikálne pod dýzou, čo zdokonaľuje rovnomernosť rozdelenia tepla v liacom priestore, najmä blízko valcov. Ak je tu niekoľko takýchto otvorov, sú vyrovnané v smere rovnobežnom s hlavným smerom výstupných otvorov. Tieto otvory sú niekedy nazývané rozptyľovacie otvory (viď napr. dokument FR 2 233 121) v prípade, že majú malú celkovú plochu v porovnaní s výstupnými otvormi. Ich funkciou je v tomto prípade tiež odviesť časť energie kovu, ktorý naráža na dno dýzy a umožňujú, aby časť kovu prúdila dnom von. Tak sa zmenší množstvo tekutého kovu, ktoré sa odráža od dna a narušuje rovnomernosť prúdenia smerom hore. Vo všetkých prípadoch rýchlosť vytekania kovu v oblasti výstupných otvorov sa zmenší, pretože sú plnené oveľa lepšie. Takto získané výtoky sú oveľa kľudnejšie a oveľa rovnomernejšie vnútri formy, čo zvyšuje kvalitu odlievaného výrobku. Podobne rýchlosť, pri ktorej sa výstupné otvory upchávajú nekovovými prímesami obsiahnutými v kove, klesá.
V prípade dýz dvojvalcového liatia hore uvedeného typu je preto možné použiť tieto otvory umiestnené v rade vo dne dýzy, tieto otvory sú vyrovnané v smere rovnobežnom s hlavnou orientáciou dutého prvku, v pozdĺžnej rovine súmernosti dýzy.
Nedostatky jedného alebo viacerých takto umiestnených otvorov na dne dýzy spočívajú v tom, že horúci kov prúdiaci von každým z nich, má sklon byť vtiahnutý do stúpajúcej časti spodnej cirkulačnej slučky kovu prúdiaceho von výstupnými otvormi. V dôsledku toho, len malá časť tohto horúceho kovu sa dostane do hĺbky v centrálnej časti liaceho priestoru a funkcia týmto otvorom určená, vytvoriť rovnomerné rozvádzanie tepla v tomto priestore, nie je správne splnená.
Úlohou vynálezu je vytvoriť taký tvar spodnej časti dýzy, ktorý umožňuje skutočne dosiahnuť toto rovnomerné rozvádzanie tepla použitím jednoduchých spodných otvorov dýzy.
Podstata vynálezu
Podstata dýzy na prívod tekutého kovu do formy na plynulé odlievanie plochých kovových výrobkov, ktorá má dve dlhé steny a dve krátke steny a v svojej spodnej časti dva výstupné otvory, ktoré sú vytvorené v jej bočnej stene vzájomne proti sebe a sú určené na smerovanie tekutého kovu na bočnú stenu formy a najmenej dvoch otvorov vytvorených na dne spodného konca, spočíva v tom, že prvá skupina otvorov je umiestnená na jednej strane pozdĺžnej osi súmernosti dýzy, v ktorej ležia osi výstupných otvorov a druhá skupina otvorov je umiestnená na druhej strane tejto roviny súmernosti.
Je nutné poznamenať, že vynález spočíva v tom, že otvory už nie sú umiestnené v pozdĺžnej rovine súmernosti dýzy, ale sú rozložené po oboch stranách tejto roviny súmernosti.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Príkladné uskutočnenie dýzy podľa vynálezu je znázornené na pripojených výkresoch, kde obr.la a lc znázorňuje schematicky pozdĺžny rez Ia-Ia a priečny rez Ic-Ic liacim priestorom dvojvalcovej liacej formy a hlavný smer prúdu tekutého kovu v prípade použitia obvyklej dýzy majúcej jeden spodný otvor. Táto dýza je znázornená na obr.lb v reze Ib-Ib. Obr. 2a a 2c schematicky znázorňujú v pozdĺžnom reze Ila-IIa a priečnom reze IIc-IIc, liaci priestor dvojvalcovej liacej formy a hlavné smery prúdov tekutého kovu v prípade použitia prvého príkladu dýzy podľa vynálezu. Táto dýza je znázornená na obr.2b v priečnom reze Ilb-IIb. Na obr.3 sú znázornené v reze tieto prúdy v prípade použitia druhého príkladu dýzy podľa vynálezu.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Zariadenie na plynulé odlievanie tekutého kovu ako napr. ocele, do tenkého pásu znázornené na obr.la a lc pozostáva ako je známe, z dvoch valcov ii», majúcich horizontálne osi a otáčajúcich sa v opačnom smere okolo svojich osí a silne vnútri chladených. Ich bočné plochy 2,2» tvoria medzi sebou liaci priestor, ktorý je bočné uzavretý dvoma bočnými stenami 3_,3_> vyrobenými zo žiaruvzdorného materiálu a ležiacimi proti koncom 4, 4» valcov ϋ>. Tekutý kov 5 sa privádza do tohto liaceho priestoru dýzou 6 spojenou s medzipanvou , neznázornenou, obsahujúcou zásobu tohto kovu Á· Kov 5. tuhne u chladených stien 2,2» valcov ϋ> a tvorí kôry 7,7» zväčšujúcej sa hrúbky, ktoré sa spoja v hrdle 8, t.j. v oblasti, kde je vzdialenosť medzi plochami 2,2» valcov 1,1’ najmenšia a táto vzdialenosť sa rovná hrúbke odlievaného pásu. Pod hrdlom 8. je preto pás 9 stuhnutý, oddeľuje valce i,!’ a je vyťahovaný zo stroja známym zariadením, neznázorneným.
Podľa známeho stavu techniky má dýza 6 tvar žiaruvzdornej rúrky, ktorej koniec je ponorený do hĺbky h do tekutého kovu 5, ktorý je v liacom priestore. Tekutý kov Á prúdi von z liaceho priestoru dvoma valcovými výstupnými otvormi 10.10» vytvorenými v bočnej stene dýzy 6. Tieto výstupné otvory 10.10» ležia v reze na priemere dýzy 6 proti sebe (viď obr.lb), z ktorých každý je orientovaný približne horizontálne a je obrátený k jednej z bočných stien 3,3». Je tiež známe, že dýza 6 má v znázornenom prípade jeden vertikálny spodný otvor H. vytvorený na jej dne. V tomto príklade odlievaný kov je oceľ a hlavné rozmery rôznych častí zariadenia sú tieto:
- dĺžka a priemer valcov Γ,1>: 860 a 1500 mm;
- šírka liaceho priestoru v oblasti hrdla : 3 mm;
- hĺbka kúpeľa tekutého kovu 5. v liacom priestore : 400 mm;
- hĺbka ponorenie h dýzy 6: 40 mm;
- vnútorný a vonkajší priemer dýzy 6: 60 a 100 mm;
- priemer výstupných otvorov 10,10»: 40 mm;
- priemer spodného otvoru 11: 15 mm
Na obr.la a lc sú výhodné smery prúdenia tekutého kovu 5 znázornené šípkami. Obr.la znázorňuje prúd v pozdĺžnej strednej rovine Ia-Ia formy. Ako je obvyklé v prípade plynulého liatia a nie len v plynulom odlievaní tenkých výrobkov, kov opúšťajúci výstupný otvor 10 je smerovaný na bočnú stenu 3 a tesne k nej, je rozdelený na dve recirkulujúce slučky. Prvá slučka 12. ktorá najskôr stúpa, potom sa vracia smerom k tryske 6 a olizne povrch 13 kúpeľa tekutého kovu £ obsiahnuté v liacom priestore a potom vedie späť dolu pozdĺž dýzy 6. Druhá slučka 14. najskôr klesajúca, je smerovaná tangenciálne k bočnej stene 3. a potom do hrdla 8, načo sa vracia späť pozdĺž priečnej strednej roviny Ic-lc liaceho priestoru smerom k dýze 6. Prúdy kovu opúšťajúce druhý výstupný otvor 10» sú symetrické podľa tejto priečnej strednej roviny Ic-Ic s prúdmi hore uvedenými. Kov opúšťajúci spodný otvor 11 najskôr prúdi vertikálne a potom je dvíhaný hore v druhej slučke 14. V približne strednej výške liaceho priestoru má kov sklon byť vťahovaný do druhej recirkulačnej slučky 14 (alebo jej zrkadlového obrazu). V skutočnosti, neexistuje žiadna frakcia kovu, ktorá by dosiahla hrdlo 8. priamo. Ak si prehliadneme na obr.lc výhodné prúdenie v strednej rovine Ic-Ic formy, je možné tiež vidieť, že kov opúšťajúci spodný otvor 11 má sklon byť vtiahnutý smerom do horných oblastí formy krátko potom čo opustí dýzu 6. Vzhľadom na tieto prúdy, do tých oblastí liaceho priestoru ležiacich vertikálne pod dýzou 6 je väčšinou privádzaný len kov, ktorý už bol už dlhšiu dobu v liacom priestore a ktorý naviac prúdil tesne okolo valcov l_,b a bočných stien 3,3». Preto je tento kov chladnejší než je žiadúce na zaistenie rovnomerného rozvádzania tepla v liacom priestore. Najmä sa zistilo, že podmienky tuhnutia strednej oblasti pásu 9 sa môžu z týchto dôvodov podstatne líšiť od podmienok, ktoré prevládajú v krajných oblastiach, do ktorých je väčšinou privádzaný teplejší tekutý kov. V dôsledku toho, štruktúra pásu 9 nie je teda rovnaká po celej šírke jeho jadra, čo môže viesť k podstatným rozdielom v mechanických vlastnostiach konečného výrobku.
Zariadenie na odlievanie znázornené na obr.2a a 2c sa líši od predchádzajúceho tým, že je vybavené dýzou 15 podľa vynálezu, tiež znázornenou na obr.2b. Táto dýza 15 sa líši od predchádzajúcej tým, že je vybavená nie jedným, ale dvoma vertikálnymi spodnými otvormi 16.16». ktoré sú vyrovnané v smere v podstate kolmom na hlavný smer výstupných otvorov 10.10». ako je zrejmé z obr.2b. Sú preto umiestnené po oboch stranách roviny Ila-Ila, ktorá tvorí pozdĺžnu os súmernosti dýzy 15. v ktorej ležia osi výstupných otvorov 10,10». Tieto spodné otvory majú, napr. priemer 15 mm, ostatné podmienky použitia sú rovnaké ako v predchádzajúcom príklade. Prúdy v liacom priestore sú podstatne zmenené v porovnaní s konfiguráciou uvedenou na obr.la a lc. Pokiaľ sa týka prúdov kovu opúšťajúcich výstupné otvory 10.10». ako je možné pozorovať v pozdĺžnej strednej rovine Ila-Ila liaceho priestoru, je tu tiež prvá najskôr stúpajúca prvá recirkulačná slučka 12. Najskôr klesajúca druhá recirkulačná slučka 14 je tu tiež, ale pokiaľ sa týka tejto druhej recirkulačnej slučky, stúpanie hlavného prúdu tekutého kovu 5. nastáva podstatne skôr než v porovnávanej konfigurácii. Toto je dôsledkom prítomnosti tretej recirkulačnej slučky 17. ktorá hlavne obsahuje tekutý kov 5. vychádzajúci zo spodných otvorov 16,16». Pretože rovnobežné prúdy vystupujúce zo spodných otvorov 16,16.» majú vyššiu celkovú rýchlosť prúdenia než jeden prúd, odolávajú lepšie priťahovaniu, ktorým na ne pôsobí druhá slučka 14 a sú schopné preniknúť čo možno najnižšie do liaceho priestoru, t.j. až k hrdlu 8, kde narazia na tuhnúce čelo pásu 9. Prúdy potom prúdia najskôr pozdĺž tohto tuhnúceho čela a potom stúpajú späť hore smerom k tryske 6. Pri pohľade na prúdy v priečnej strednej rovine IIc-IIc, ktoré sú znázornené na obr.2c, je zrejmé, že prúdy vystupujúce zo spodných otvorov 16. 16» posielajú tekutý kov 5. oveľa hlbšie do liaceho priestoru než jeden spodný otvor. Ďalej majú tieto prúdy tendenciu priťahovať tekutý kov £ vystupujúci z horných oblastí liaceho priestoru, čo ďalej zlepšuje miešanie kúpeľa a rovnomernosť rozvádzania tepla. Konečne, pretože sú bližšie k valcom než by mali byť otvory umiestnené v strednej rovine dýzy 15. je viac tepla blízko valcov.
Vo variante znázornenom na obr.3a,3b,3c, je možné dať spodným otvorom takú orientáciu, ktorá už nie je vertikálna ale šikmá a konvergujúca takým spôsobom, aby sa prúdy z nich vystupujúce stretli v pozdĺžnej strednej rovine nia-IIIa liaceho priestoru. Preto je požadovaný účinok hlbokého preniknutia prúdov vystupujúcich zo spodných otvorov ďalej zvýšený.
Znázornené uskutočnenie vynálezu, ktoré bolo teraz popísané a je znázornené, nie je samozrejme obmedzujúce. Ak k tomu vedie geometria dýzy, je možné vytvoriť ešte ďalšie spodné otvory, je však dôležité, aby boli rozdelené po oboch stranách pozdĺžnej strednej roviny dýzy, v ktorej ležia osi výstupných otvorov. Tak napr. možno vynález použiť v prípade dýzy znázornenej na obr.4a a 4b. Tieto dýzy 19 sú tvorené dvoma hlavnými časťami vyrobenými zo žiaruvzdorného materiálu, ktoré sú tu vzájomne spojené zoskrutkovaním prvej a druhej časti. Prvá časť pozostáva z valcovej alebo približne valcovej rúrky 20. ktorej vnútorný priestor tvorí trasu, po ktorej prechádza tekutý kov. Jej horná časť, neznázornená, je určená na spojenie s medzipanvou plynulého odlievania. Spodný koniec 21 rúrky 20 je na svojej vonkajšej stene vybavený závitom 22 a tento závit 22 umožňuje pripojenie k druhej časti dýzy 19. Táto druhá časť je zložená z dutého prvku 23. ktorý má v znázornenom a popísanom príklade, na vonkajšej strane tvar dolu obráteného písmena T. Vnútorný priestor dutého prvku 23 má tiež tvar obráteného T a tak teda valcovú časť 24 prechádzajúcu do vnútorného priestoru rúrky 20. Horná oblasť tejto valcovej časti 24 obsahuje puzdro 25. ktorého stena je vybavená závitom tak, aby bolo možné do nej zaskrutkovať spodný koniec 21 rúrky 20. Valcová časť 24 vybieha do rúrkovej časti 26 v podstate kolmo a má v znázornenom príklade približne štvorcový prierez (je nutné poznamenať, že tento prierez môže byť tiež pravouhlý, kruhový, oválny a pod.). Oba konce tejto rúrkovej časti 26 majú tiež výstupný otvor 27,27».Podľa vynálezu, dno 28 rúrkového prvku 26 je vybavené otvormi 29 až 35. 29» až 35.». Sú usporiadané v dvoch rovnobežných radoch umiestnených na oboch stranách vertikálnej roviny súmernosti IVa-IVa rúrkového prvku 26. V znázornenom príklade, osi spodných otvorov 29 až 35. 29»až 35. ktoré sú proti sebe, sa zbiehajú podobným spôsobom ako v príklade znázornenom na obr.3a, 3b, 3c, ale je tiež možné vyvŕtať tieto rovnaké otvory 29 až 35, 29>až 35» jednoducho vertikálne. Samozrejme, vynález sa rovnakým spôsobom použije, ak má vnútorný priestor dutého prvku 23 tvar iný než jednoduché obrátené T, ale je podstatné, aby tento vnútorný priestor končil v podlhovastej časti, ktorá môže byť orientovaná rovnobežne s veľkými stenami formy, na ktorej koncoch sú vytvorené výstupné otvory.
Spodné otvory podľa vynálezu sú všetky tým účinnejšie čím rovnomernejšie sú rozložené a čím stálejšie v čase je prúdenie vnútri dýzy. Z toho dôvodu je možné doporučiť umiestniť do dráhy tekutého kovu vnútri dýzy prekážky, vyrobené zo žiaruvzdorného materiálu, ktoré tým, že spomaľujú tok kovu, tiež prispievajú k zlepšeniu spôsobu, ktorým je dýza plnená a preto znižujú časové kolísanie prúdov zavedených dovnútra. Tieto prekážky sú popísané v prihláške FR 95 11375. V príkladnom uskutočnení je dýza 19. znázornená na obr.4a vybavená takouto prekážkou. Prekážka pozostáva z troch dierovaných kotúčov 36,37,38 umiestnených v spodnej časti puzdra 25 do ktorého je vložený spodný koniec rúrky 20. Horný kotúč 36 a spodný kotúč 38 majú relatívne malé otvory 39 a otvory 39 oboch kotúčov 36. 37 sú voči sebe umiestnené vzájomne presadene. Stredný kotúč 37 je vybavený jedným širokým otvorom 40. ktorého priemer je o niečo menší než rúrka 20 a v skutočnosti slúži ako dištančný krúžok oddeľujúci druhé dva kotúče 36,37. Príkladné uskutočnenie prekážky nie je samozrejme obmedzujúce a podľa vynálezu sa môžu použiť i iné konfigurácie a iné typy dýz.
Dýzy podľa vynálezu môžu byť, ako bolo popísané a znázornené, použité pri zariadení na dvojvalcové plynulé odlievanie tenkého pásu. Môžu byť však výhodne použité na dvojvalcové plynulé odlievanie plochého kovového výrobku väčšieho prierezu ako sú oceľové bramy obvyklej hrúbky ( približne 200 mm) alebo menšie hrúbky. Obecne povedané, vynález je možné použiť pri zariadení na plynulé odlievanie plochých výrobkov, ktorého forma má pravouhlý alebo približne pravouhlý prierez (ktorého rozmery sa môžu meniť na výšku formy) a ktorého dýza je vybavená výstupnými otvormi smerujúcimi tekutý kov na bočné steny formy.

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Dýza (15,19) na prívod tekutého kovu (5) do formy na plynulé odlievanie plochých kovových výrobkov pozostávajúca z dvoch veľkých stien (2,2,) a dvoch bočných stien (3,3») a ktorá je na svojom spodnom konci vybavená dvoma výstupnými otvormi (10,10,) vytvorenými v jej bočnej stene vzájomne proti sebe a určenými na nasmerovanie tekutého kovu (5) na bočné steny (3,3,) formy a najmenej dvoma otvormi (16,16,,18,18,,29-35,29,-35,) vytvorenými na dne spodného konca vyznačujúca satým, že prvá skupina otvorov (16,18,29-35) je umiestnená na jednej strane pozdĺžnej roviny súmernosti (IIa-na,IIIa-IIIa,IVa-lVA) dýzy, v ktorej ležia osi výstupných otvorov a druhá skupina otvorov (16,, 18, ,29,, 35,) je umiestnená na druhej strane tejto roviny súmernosti (Ila-IIa, IIIa-IIa,IVa-IVa).
  2. 2. Dýza (15,19) podľa nároku lvyznačujúca sa tým, že otvory (18,29-35) prvej skupiny sú orientované tak, aby sa smer tekutého kovu prúdiaceho z nich, zbiehal so smerom tekutého kovu prúdiaceho z otvorov (18,,29, -35,) druhej skupiny.
  3. 3. Dýza (19) podľa nároku 1 alebo 2 vy značu j ú c a satým, že spodný koniec je dutý prvok (23), ktorého vnútorný priestor končí podlhovastou časťou, ktorej smer je približne rovnobežný s veľkými stenami (2,2,) formy a na koncoch podlhovastej časti sú vytvorené výstupné otvory (27,27,).
  4. 4. Dýza podľa nároku 3 vyznačujúca sa tým, že vnútorný priestor dutého prvku (23) je v tvare obráteného T.
  5. 5. Dýza podľa jedného z nárokov laž4 vyznačujúca sa tým, že má vnútri vytvorené prekážky ¢36,37,38) postavené do cesty tekutému kovu.
  6. 6. Dýza ¢15,19) podľa niektorého z nárokov 1 až 5 vyznačujúca sa tým, že je určená na použitie pri zariadení na priame dvojvalcové (1,1») plynulé odlievanie pásu (9).
SK1386-96A 1995-10-30 1996-10-25 Dýzy na prívod tekutého kovu do formy a zariadenie na plynulé odlievanie SK282201B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9512764A FR2740367B1 (fr) 1995-10-30 1995-10-30 Busette pour l'introduction d'un metal liquide dans une lingotiere de coulee continue de produits metalliques, dont le fond comporte des orifices

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK138696A3 true SK138696A3 (en) 1998-02-04
SK282201B6 SK282201B6 (sk) 2001-12-03

Family

ID=9484033

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1386-96A SK282201B6 (sk) 1995-10-30 1996-10-25 Dýzy na prívod tekutého kovu do formy a zariadenie na plynulé odlievanie

Country Status (23)

Country Link
US (1) US5840206A (sk)
EP (1) EP0771600B1 (sk)
JP (1) JPH09122856A (sk)
CN (1) CN1068807C (sk)
AT (1) ATE184526T1 (sk)
AU (1) AU711242B2 (sk)
BR (1) BR9605365A (sk)
CA (1) CA2188741A1 (sk)
CZ (1) CZ286296B6 (sk)
DE (1) DE69604260T2 (sk)
DK (1) DK0771600T3 (sk)
ES (1) ES2137642T3 (sk)
FR (1) FR2740367B1 (sk)
GR (1) GR3032049T3 (sk)
MX (1) MX9605211A (sk)
PL (1) PL181293B1 (sk)
RO (1) RO117158B1 (sk)
RU (1) RU2165825C2 (sk)
SK (1) SK282201B6 (sk)
TR (1) TR199600839A2 (sk)
TW (1) TW316861B (sk)
UA (1) UA41991C2 (sk)
ZA (1) ZA969070B (sk)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5335648A (en) * 1976-09-16 1978-04-03 Matsushita Electric Ind Co Ltd Electric power source for dc arc welding
FR2763524A1 (fr) * 1997-05-23 1998-11-27 Vesuvius France Sa Installation pour la coulee continue d'un metal liquide, et organe pour cette installation
FR2769862B1 (fr) * 1997-10-20 1999-11-19 Usinor Busette de coulee pour installation de coulee continue des metaux, notamment de coulee entre cylindres
FR2777485B1 (fr) * 1998-04-16 2000-05-19 Usinor Busette pour l'indroduction de metal liquide dans une lingotiere de coulee continue des metaux
CH691762A5 (de) 2000-06-28 2001-10-15 Main Man Inspiration Ag Zwischenbehälter mit einer feuerfesten Giessrohreinheit für das Abgiessen von Metallschmelze in eine Bandgiessmaschine sowie eine Giessrohreinheit.
FR2818567B1 (fr) * 2000-12-22 2003-03-28 Usinor Busette equipee d'une reglette pour l'introduction de metal liquide dans une lingotiere de coulee continue des metaux
US7690417B2 (en) * 2001-09-14 2010-04-06 Nucor Corporation Thin cast strip with controlled manganese and low oxygen levels and method for making same
JP2005230826A (ja) * 2004-02-17 2005-09-02 Ishikawajima Harima Heavy Ind Co Ltd 溶湯供給ノズル
US7926549B2 (en) * 2007-01-19 2011-04-19 Nucor Corporation Delivery nozzle with more uniform flow and method of continuous casting by use thereof
US7926550B2 (en) * 2007-01-19 2011-04-19 Nucor Corporation Casting delivery nozzle with insert
RU2359782C2 (ru) 2007-07-04 2009-06-27 Техком Гмбх Погружной стакан
ES2388900T3 (es) * 2008-12-17 2012-10-19 Kovac, Peter Procedimiento de colada continua
US8047264B2 (en) * 2009-03-13 2011-11-01 Nucor Corporation Casting delivery nozzle
US8813828B2 (en) 2011-12-09 2014-08-26 Nucor Corporation Casting delivery nozzle
CN108883462A (zh) * 2016-03-25 2018-11-23 诺维尔里斯公司 直接激冷铸造中的液态金属射流优化
JP7230597B2 (ja) * 2019-03-11 2023-03-01 日本製鉄株式会社 注湯ノズル、双ロール式連続鋳造装置、及び、薄肉鋳片の製造方法

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH557707A (de) * 1973-05-07 1975-01-15 Concast Ag Vorrichtung zum einbringen einer stahlschmelze in den giesskopf einer stranggiesskokille.
AT331438B (de) * 1973-06-14 1976-08-25 Voest Ag Kontinuierliches stahlstranggiessverfahren sowie anlage zur durchfuhrung des verfahrens
JPS6021171A (ja) * 1983-07-16 1985-02-02 Nisshin Steel Co Ltd 幅広薄板連続鋳造装置
DE3607104C1 (de) * 1986-03-05 1987-08-27 Didier Werke Ag Tauchrohr
JPH01266950A (ja) * 1988-04-18 1989-10-24 Nkk Corp 連続鋳造方法
FR2647698A1 (fr) * 1989-05-31 1990-12-07 Siderurgie Fse Inst Rech Dispositif d'alimentation en metal liquide d'une installation de coulee continue de produits minces et procede pour sa mise en oeuvre
JPH06600A (ja) * 1992-06-15 1994-01-11 Hitachi Zosen Corp 移動鋳型壁を持つ連続鋳造設備における注湯ノズル
FR2700283B1 (fr) * 1993-01-12 1995-02-10 Lorraine Laminage Busette immergée pour la coulée continue des métaux.
AT400935B (de) * 1994-07-25 1996-04-25 Voest Alpine Ind Anlagen Tauchgiessrohr

Also Published As

Publication number Publication date
RO117158B1 (ro) 2001-11-30
RU2165825C2 (ru) 2001-04-27
DK0771600T3 (da) 2000-04-03
AU6800396A (en) 1997-05-08
PL316718A1 (en) 1997-05-12
CA2188741A1 (fr) 1997-05-01
US5840206A (en) 1998-11-24
SK282201B6 (sk) 2001-12-03
JPH09122856A (ja) 1997-05-13
ZA969070B (en) 1997-05-29
UA41991C2 (uk) 2001-10-15
AU711242B2 (en) 1999-10-07
EP0771600A1 (fr) 1997-05-07
ES2137642T3 (es) 1999-12-16
TR199600839A2 (xx) 1998-05-21
PL181293B1 (pl) 2001-07-31
BR9605365A (pt) 1998-07-28
FR2740367B1 (fr) 1997-11-28
CN1068807C (zh) 2001-07-25
DE69604260D1 (de) 1999-10-21
CZ312096A3 (en) 1997-05-14
CN1157197A (zh) 1997-08-20
TW316861B (sk) 1997-10-01
ATE184526T1 (de) 1999-10-15
GR3032049T3 (en) 2000-03-31
MX9605211A (es) 1997-06-28
FR2740367A1 (fr) 1997-04-30
DE69604260T2 (de) 2003-02-13
EP0771600B1 (fr) 1999-09-15
CZ286296B6 (cs) 2000-03-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK138696A3 (en) Immersion nozzle for introducing liquid metal into a continuous casting mould having hollowed bottom
MXPA96005211A (en) Nozzle for the introduction of a liquid metal into a continuous machine of containers of metallic products whose fund understand orific
ITUD940137A1 (it) Scaricatore per colata continua
CA2429655C (en) Submerged entry nozzle and utilisation thereof
KR101170673B1 (ko) 주조용 침지노즐 및 이를 포함하는 연속 주조 장치
US8056612B2 (en) Delivery device and method for using the same
SK284778B6 (sk) Dýza na privádzanie roztaveného kovu do kokily na kontinuálne liatie kovov
KR102381259B1 (ko) 연속 주조를 위한 침지형 입구 노즐
JP3566904B2 (ja) 鋼の連続鋳造方法
KR100816457B1 (ko) 연속 주조에서 용융 금속을 잉곳 금형 내에 주입시키기위해 바를 구비한 노즐
EP0463223B1 (en) Method and apparatus for strip casting
KR100815446B1 (ko) 침지노즐의 토출구
US6889749B2 (en) Device to discharge liquid steel from a container to a crystallizer with rollers
SK166399A3 (en) Method and device for producing slabs
KR100470661B1 (ko) 용강균일장입장치 및 연속주조장치
JPH09164457A (ja) 広幅薄鋳片の連続鋳造用浸漬ノズルおよび連続鋳造方法
JPH04238658A (ja) 連続鋳造用浸漬ノズル
JPS60180646A (ja) 薄板連続鋳造装置
JPH0646598Y2 (ja) 金属薄帯連続鋳造用浸漬ノズル
JP2002532257A (ja) 溶融金属の負荷付き連続的鋳造のための鋳型
JPH03180254A (ja) 連続鋳造機の注湯装置
JPS59185554A (ja) 薄鋳片連続鋳造機