SK118593A3 - Method of making a fuel assembly lattice member and the lattice member made by such method - Google Patents

Method of making a fuel assembly lattice member and the lattice member made by such method Download PDF

Info

Publication number
SK118593A3
SK118593A3 SK1185-93A SK118593A SK118593A3 SK 118593 A3 SK118593 A3 SK 118593A3 SK 118593 A SK118593 A SK 118593A SK 118593 A3 SK118593 A3 SK 118593A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
die
members
outer belt
belt
pulling
Prior art date
Application number
SK1185-93A
Other languages
English (en)
Inventor
Edmund E Demario
Charles N Lawson
Original Assignee
Westinghouse Electric Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Westinghouse Electric Corp filed Critical Westinghouse Electric Corp
Priority claimed from SE9400074A external-priority patent/SE505584C2/sv
Publication of SK118593A3 publication Critical patent/SK118593A3/sk

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G21NUCLEAR PHYSICS; NUCLEAR ENGINEERING
    • G21CNUCLEAR REACTORS
    • G21C21/00Apparatus or processes specially adapted to the manufacture of reactors or parts thereof
    • G21C21/02Manufacture of fuel elements or breeder elements contained in non-active casings
    • GPHYSICS
    • G21NUCLEAR PHYSICS; NUCLEAR ENGINEERING
    • G21CNUCLEAR REACTORS
    • G21C21/00Apparatus or processes specially adapted to the manufacture of reactors or parts thereof
    • GPHYSICS
    • G21NUCLEAR PHYSICS; NUCLEAR ENGINEERING
    • G21CNUCLEAR REACTORS
    • G21C3/00Reactor fuel elements and their assemblies; Selection of substances for use as reactor fuel elements
    • G21C3/30Assemblies of a number of fuel elements in the form of a rigid unit
    • G21C3/32Bundles of parallel pin-, rod-, or tube-shaped fuel elements
    • G21C3/34Spacer grids
    • GPHYSICS
    • G21NUCLEAR PHYSICS; NUCLEAR ENGINEERING
    • G21CNUCLEAR REACTORS
    • G21C3/00Reactor fuel elements and their assemblies; Selection of substances for use as reactor fuel elements
    • G21C3/30Assemblies of a number of fuel elements in the form of a rigid unit
    • G21C3/32Bundles of parallel pin-, rod-, or tube-shaped fuel elements
    • G21C3/34Spacer grids
    • G21C3/3424Fabrication of spacer grids
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E30/00Energy generation of nuclear origin
    • Y02E30/30Nuclear fission reactors

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Plasma & Fusion (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • High Energy & Nuclear Physics (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Punching Or Piercing (AREA)
  • Fuel Cell (AREA)
  • Laser Beam Processing (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka všeobecne dištančných mreží palivových zostáv a najmä spôsobu výroby mriežkového člena palivovej zostavy a mriežkového člena vyrobeného týmto spôsobom.
Doterajší stav techniky
Dištančné mreže palivových zostáv sú známe. Jedna taká.
dištančná mreža je opísaná v patentovom spise USA č. 3 281 327 s názvom Jadrové palivové zostavy. Tento patentový spis opisuje dištančnú mrežu obsahujúcu nosný člen vo forme vonkajšej kovovej objímky pravidelného šesťuholníkového tvaru. Tento spis tiež uvádza, že dištantnčná mreža má rovnobežné zoskupenie dištančných pásov, prispôsobených pre vsunutie palivových prvkov medzi ne.
Podľa tohoto spisu pôsobia dištatnčné pásy ako vychyľovacie lopatky udeľujúce hlavnému prúdu tekutiny zložku prúdenia orientovanú naprieč k palivovým prvkom. I ked’ patentový spis USA
č. 3 281 327 opisuje dištatnčnú mrežu palivovej zostavy obsahujúce podporný člen vo forme vonkajšieho kovového pásu, nezaoberá sa však spôsobom výroby mriežkového člena palivovej zostavy, a mriežkového člena vyrobeného týmto spôsobom, aké sú opisované a definované v súčasnom spise.
Iná dištančná mreža palivovej zostavy je opísaná v patentovom spise USA č. 4 547 335 s názvom Podporná mreža palivových tyčí. Tento patentový spis opisuje podpornú mrežu pre trojuholníkovo usporiadané zostavy jadrových palivových tyčí združených so šesťuholníkovými palivovými zostavami. I keď patentový spis USA č. 4 547 335 opisuje podpornú mrežu pre šesťuholníkové palivové zostavy, neopisuje spôsob mriežkového člena výroby palivovej zostavy a mriežkového člena vytvoreného takým spôsobom, aké sú opisované a definované v súčasnom spise.
I keď teda obidva uvedené patentové spisy opisujú mreže palivových zostáv, tieto spisy neopisujú spôsob výroby mriežkového člena palivovej zostavy a mriežkový člen vyrobený týmto spôsobom, aké sú opisované a definované v súčasnom spise.
Je preto potrebné vytvoriť vhodný spôsob výroby mriežkového člena palivovej zostavy a je rovnako potrebný mriežkový člen vyrábaný takým spôsobom.
Podstata vynálezu
Vynález prináša spôsob výroby mriežkového člena palivovej zostavy a mriežkový člen vyrobený týmto spôsobom. Pri spôsobe sa ukladá väčší počet pozdĺžnych kovových pásov na dopravník riadený počítačom, ktorý postupne dopravuje pásy do vybavenia s každým z väčšieho počtu počítačovo riadených prestrihovacích a ťažných lisovadiel, patriacich postupovému lisovaciemu stroju. Lisovadlá sú selektívne uvádzané do činnosti počítačom tak, že vytvárajú na každom pásovom člene prvky ako sú zakrivené vychylovacie lopatky a pružinové členy. Po dokončení prestrihovacích a ťažných pochodov sú pásy spájané zváraním kvôli vytvoreniu mriežkového člena šesťuholníkového prierezového tvaru, vymedzujúceho väčší počet kosoštvorcových tyčových buniek pre vsunutie palivových tyčí a v podstate kosoštvorcových puzdrových buniek pre vsunutie puzdrových trubíc. Kosoštvorcový tvar tyčových buniek spolupôsobí s vychylovacími lopatkami na vychyíovanie zložky prúdu tekutiny okolo pozdĺžnej stredovej osi každej palivovej tyče, čím dochádza k udržovaniu kvapaliny vo v podstate jednofázovom tekutom toku po povrchu každej palivovej tyče, aby sa vylúčila odchýlka od jadrového varu (Departute from Nucleate Boiling, skrátene DNB) na povrchu palivových tyčí.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález je bližšie vysvetlený v nasledujúcom popise na príkladoch realizácie s odvolaním na pripojené výkresy, v ktorých znázorňuje:
obr. 1 bočný pohľad, pre názornosť s niektorými časťami odstránenými, na palivovú zostavu jadrového reaktora, kde palivová zostava zahŕňa väčší počet rovnobežných palivových tyčí a . väčší počet rovnobežných vodiacich puzdrových tyčí, prechádzajúcich každá väčším počtom súosovo usporiadaných mriežkových členov, umiestnených so vzájomnými odstupmi, obr. 2 pôdorysný pohľad na jeden z mriežkových členov, kde pre väčšiu názornosť jeho konštrukcie nie je znázornená väčšina palivových tyčí a puzdrových trubíc, a z ktorého je zrejmý väčší počet vzájomne sa pretínajúcich prvých a druhých vnútorných pásových členov, uložených vo vnútri šesťuholníkovito tvarovaného vonkajšieho pásu, obr. 3 perspektívny pohľad na časť mriežkového člena, ukazujúci laserové zváracie zariadenie uložené v jeho blízkosti, obr. 4 perspektívny pohľad na jeden v prvých vnútorných pásov, patriacich mriežkovému členu, pretínajúci jeden z druhých vnútorných pásov, patriacich mriežkovému členu, obr. 5 pohlad na východiskový pás, ktorý sa pretvára spôsobom podlá vynálezu do buď prvého vnútorného pásu alebo druhého vnútorného pásu alebo vonkajšieho pásu, obr. 6 pohlad na časť postupového lisovacieho stroja, obsahujúca väčší počet pneumaticky ovládateľných ťažných a prestrihovacích lisovacích zostáv na pretváranie východiskové- ho pásu do prvého vnútorného pásu, druhého vnútorného pásu, alebo vonkajšieho pásu, obr. 7 bočný pohlad na časť postupového lisovacieho stroja, ukazujúceho prestrihovacie lisovadlo prestrihujúce jeden z väčšieho počtu východiskových pásov, obr. 8 bočný pohlad na jeden z východiskových pásov po tom, čo bol čiastočne spracovaný prestrihovacicmi lisovadlami, obr. 9 zväčšený bočný pohľad na časť jednej z lisovacích zostáv na ťahanie vychyľovacích tvarových výbežkov v jednom z východiskových pásov, obr. 10 pohľad na časť jedného zo zvolenej dvojice východiskových pásov po prestrihovaní a pred tým, ako je podrobená ťahaniui do trojstena, obr. 11 detail ťažného lisovadla na ťahanie tojstena pred zahájením ťahania jedného zo zvolených východiskokových pásov, obr. 12 tú istú podrobnosť v stave práve realizovaného ťahania trojstena v lisovadle, obr. 13 pohľad na pás pretvorený ťahaním v lisovadle na ťahanie trojstena, obr. 14 podrobnosť lisovadla na razenie pásu, a obr. 15 pôdorysný pohľad na zostavený vonkajší pás po tom, čo· dvojica pásov tvarovaných do trojstena bola spojená tak, že sa vytvoril vonkajší pás s priečnym prierezovým tvarom rovnostranného šesťuholníka.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Na obr. 1 a 2 je zrejmá jadrová palivová zostava 10 na výrobu tepla jadrovým štiepením. Palivová zostava 10 obsahuje väčší počet pozdĺžnych všeobecne valcovitých tyčí 20., zvisle usporiadaných v rovnobežnom zoskupení so vzájomnými odstupmi. Palivová zostava 10 je schopná byť uložená vo v podstate jednosmernom prúde chladivá (napr. demineralizovanej vody), ktorý odnína teplo vytvárané štiepnym procesom, ku ktorému dochádza v palivových tyčiach 20.· Prúd má jednosmernú os toku, prebiehajúcu v podstate v smere znázornenom rovnými zvislými šípkami na obr. 1. Každá palivová tyč 20 sama obsahuje pozdĺžne, duté a v podstate valcovité kovové puzdro alebo obklad 30 pre tesné uzatváranie väčšieho počtu v podstate valcovitých palivových peliet 40.
Každá palivová peleta 40 je vytvorená z jadrového palivového materiálu obsahujúca štiepne jadrá rovnomerne rozptýlené v základnej hmote plodných jadier pre vytváranie tepla jadrovým štiepením. Obklad 30 má vnútorný priemer 50 a vonkajší priemer 60 a môže byť z vhodného kovu, ako je ZIRCALOY-4, a pod. majúceho relatívne malý mikroskopický absorbčný prierez pre neutróny za účelom zmenešenia parazitnej absorbcie neutrónov. Z tohto hľadiska sa ZIRCALOY-4 v hmotnostnom zložení skladá z približne 1,5 % cínu, 0,12 % železa, 0,09 % chrómu, 0,05 % niklu a 98,24 % zirkónu. Palivová zostava 10 ďalej obsahuje prvú priechodnú alebo spojovaciu dosku 70, majúcu dolnú časť 80, pričom táto prvá spojovacia doska 70 môže tiež mať pravidelný šesťuholníkový priečny prierez. Súosovo s ňou a v odstupe od prvej spojovacej dosky 70 leží druhá priechodná alebo spojovacia doska 90 majúca hornú časť 100, pričom táto druhá spojovacia doska 90 môže mať pravidelný šesťuholníkový priečny prierez.
Ako je zrejmé z obr. 1 a 2, smerom von z dolnej časti 80. prvej spojovacej dosky 70 vybieha väčší počet k nej pripojených pozdĺžnych, v podstate valcových objímkových trubíc 110 na vedenie riadiacich tyčí, uložených v rovnobežnom zoskupení, pričom každá puzdrový trubica 110 má prvú koncovú časť 120 a druhú koncovú časť 130. Každá puzdrová trubica 110 má tiež vnútorný priemer 140 a vonkajší priemer 150. Prvá koncová časť 120 každej puzdrovej trubice 110 je pripojená k dolnej časti 80 prvej spojovacej dosky 70 a druhá koncová časť 130 každej puzdrovej trubice 110 je pripojená k hornej časti 100 druhej spojovacej dosky 90 na zaisťovanie tuhosti a konštrukčnej celistvosti palivovej zostavy 10. Okrem toho je vnútorný priemer 140 každej puzdrovej trubice 110 dimenzovaný tak, že sa do nej dá kĺzavo vsunúť pozdĺžna v podstate valcovitá absorbčná tyč alebo riadiaca tyč 160 na riadenie štiepneho procesu v palivovej zostave 10. Z tohto hľadiska je každá riadiaca tyč 160 vyrobená z vhodného materiálu, majúceho relatívne široký mikroskopický priečny prierez pre neutróny. Na obr. 2. sú pre názornosť zobrazené len dve puzdrové trubice 110 a len dvadsať palivových trubíc 20.
Ako je zrejmé z obr. 1, 2, 3, 4 a 5, je po axiálnej dĺžke puzdrových trubíc 110 a palivových tyčí 20 a pri súosovom uložení medzi prvou spojovacou doskou 70 a druhou spojovacou doskou 90 uložená väčší počet súosovo uložených mriežkových členov 170 na udržiavanie puzdrových trubíc 110 a palivových tyčí 20 v ich vopred určenom rovnobežnom zoskupení s pravidelnými rozostupmi. Každý mriežkový člen 170 môže byť vyrobený zo ZIRCALOY-4 alebo podobného materiálu z vyššie opísaných dôvodov pre úsporu neutrónov. Každý mriežkový člen 170 má vonkajší pás 180 so šesťuholníkovým priečnym obrysom schopným byť uložený hranovo v prúde kvapaliny. Vonkajší pás 180 obsahuje dvojicu trojstenných vonkajších pásov 190a a 190b, spojených na hranách 195a a 195b na vymedzovanie šesťuholníkového priečneho obrysu vonkajšieho pásu 180. Každý trojstenný pás 190a a 190b tak má pravidelný trojstenný priečny obrys. Keď sú vhodne spojené, ako napríklad zvarením na hranách 195a a 195b, trojstenné vonkajšie pásy 190a a 190b vytvárajú vonkajší pás 180 so šiestimi vcelku spojenými pozdĺžnymi postrannými plochými úsekmi 200. pričom každý postranný plochý úsek 200 je uložený vo vopred určenom tupom uhle vzhľadom k jemu priľahlému postrannému plochému úseku 200 pre vymedzovanie pravidelného šesťuholníkového obrysu vonkajšieho pásu 180.
Ako je rovnako zrejmé z obr. 1, 2, 3, 4 a 5, hranovo v prúde tekutiny a naprieč smerom dovnútra voči vonkajšiemu úásu 180 je uložený väčší počet pozdĺžnych, rovnobežných a so vzájomnými odstupmi uložených prvých vnútorných pásov 210, pričom každý prvý vnútorný pás 210 má vopred určenú dĺžku. Každý prvý vnútorný pás 210 má prvú koncovú časť 220 vcelku pripojenú k vnútornej stene, ako je vnútorná stena 230. vonkajšieho pásu 180. a druhú koncovú časť 240 vcelku pripojenú k druhej vnútornej stene 250 vonkajšieho pásu 180. Každý prvý vnútorný pás 210 je uložený rovnobežne s vopred zvoleným jedným z postranných plochých úsekov 200. Vopred zvolené pásy z vnútorných pásov 210 môžu mať najmenej jednu vydutú časť 255 z nižšie opisovaných dôvodov.
Hranovo v prúde tekutiny a naprieč smerom dovnútra z vonkajšieho pásu 180 je ďalej orientovaný väčší počet pozdĺžnych, rovnobežných a vo vzájomných odstupoch umiestnených druhých vnútorných pásov 260, majúcich každý vopred určenú dĺžku. Každý druhý vnútorný pás 260 má prvú koncovú časť 270 vcelku pripojenú časť pásu 260
280
180.
môžu k vnútornej stene vonkajšieho vcelku pripojenú k
Okrem toho vopred mať aspoň jednu pásu 180 a druhú koncovú druhej vnútornej stene vonkajšieho zvolené z druhých vydutú časť 285, vnútorných pásov a to z dôvodov vysvetlených nižšie.
Každý druhý vnútorný pás 260 pretína a vzájomne sa zachytácha s každý prvým vnútorným pásom 210 v priesečnej rovine 290 (viď. obr. 3) na dodávanie každému mriežkovému členu 170 konštrukcie typu krabice na vajcia. Z tohto híadiska sú prvý vnútorný pás 210 a druhý vnútorný pás 260 vzájomne spojené v priesečnej rovine 290 a môžu v nej byť k sebe upevnené, napríklad zvarmi 300. V prednostnej realizácii vynálezu pretína každý druhý vnútorný pás 260 každý prvý vnútorný pás 210 v uhle φ približne 29° na vymedzovanie väčšieho počtu rovnobežných tyčových buniek 310 kosoštvorcového tvaru a väčšieho počtu rovnobežných puzdrových buniek 320 v podstate kosoštvorcového tvaru cez mriežkový člen 170.
Ako je opäť zrejmé z obr. 1, 2, 3, 4a 5, každý prvý vnútorný pás 210 má väčší počet priechodným štrbín 330 kolmých na výstupný okraj prvého vnútorného pásu 210 a zabiehajúcich do približne polovice (t.j. k pozdĺžnej osi) prvého vnútorného pásu 210 z dôvodov, ktoré budú teraz vysvetlené. Okrem toho má každý druhý vnútorný pás 260 väčší počet priechodných štrbín 340, kolmých na nábehový okraj druhého vnútorného pásu 260 a zabiehajúcich približne do polovice (t.j. k pozdĺžnej osi) druhého vnútorného pásu 260 z dôvodov, ktoré budú teraz vysvetlené.
Účelom štrbín 330/340 je vytvoriť prostriedky pre vzájomné zachytávanie pásov 260.
prvých vnútorných pásov 210 a druhých vnútorných To znamená, že každá štrbina 330 vybiehajúce z výstupného okraja (poprúdového okraja z hladiska smeru prúdenia) každého prvého vnútorného pásu 210 leží tak, aby sa mohla vzájomne zasunúť do zodpovedajúcej štrbiny 340 vytvorenej v nábehovom (protiprúdovom z hladiska smeru prúdenia) okraji druhého vnútorného pásu 260. Podobne každá štrbina 340 vybiehajúca z nábehového okraja každého druhého vnútorného pásu 260 leží tak, že vzájomne sa do seba zasúva so zodpovedajúcou štrbinou 330 vytvorenou vo výstupnom okraji prvého vnútorného pásu 210.
Týmto spôsobom je každý prvý vnútorný pás 210 vzájomne zachytený alebo spojený s každým druhým vnútorným pásom 260 pre vymedzovanie konštrukcie mriežkového člena 170 typu krabice na vajcia. Konštrukcia typu krabice na vajcia poskytuje mriežkovému členu 170 maximálnu konštrukčnú celistvosť pri minimalizovaní jeho hmotnosti. Okrem toho táto konštrukcia zaisťuje, že keď palivové tyče 20 prechádzajú ich zodpovedajúcimi tyčovými bunkami 310, získavajú husto uložené usporiadanie v trojuholníkovej sieti. Je treba pri tejto príležitosti poznamenať, že pod pojmom výstupný okraj sa rozumie okraj, ktorý je umiestnený po prúde toku tekutiny a pojem nábehový okraj sa rozumie ako okraj, ktorý je umiestnený na protiprúdovej strane vzhľadom k prúdu tekutiny.
Ako je najlepšie zrejmé z obr. 3, je z vnútorných stien každej tyčovej bunky 310 vytvorený smerom dovnútra vybiehajúci pružinový prostriedok, ako je väčší počet pružinových členov 350, pre trecie podporovanie a pridržovanie každej palivovej tyče 20 v jej priradenej tyčovej bunke 310, takže sa každá palivová tyč 20 nepohybuje v axiálnom, bočnom alebo otáčavom smere. Každý pružinový člen 350 je uložený vo vopred určenom ostrom uhle, ktorý môže byť napríklad približne 45°, vzhľadom k pružnej prvej priehlbni 360 a k pružnej druhej priehlbni 370, ktoré sú vo zvislom smere vzájomne súoso vyrovnané. Pružinové členy 350. ktoré sú vytvorené z vnútorných stien každej tyčovej bunky 310, trecím spôsobom podporujú každú palivovú tyč 20. V prednostnej realizácii vynálezu je prvá priehlbňa 360 umiestnená na protiprúdovej strane voči prúdu tekutiny, zatiaľ čo druhá priehlbňa 370 je umiestnená na poprúdovej strane prúdu kvapaliny.
Z uvedeného opisu je tak zrejmé, že každá tyčová bunka 310 drží a podporuje príslušnú palivovú tyč 20 v šiestich záberových alebo dotykových bodoch, pretože smerom dovnútra do každej tyčovej bunky 310 vystupujú štyri priehlbne a dva pružinové členy a trecím záberom držia každú palivovú tyč 20.
Ako ukazujú obr. 2, 3 a 4, k protiprúdovému okraju každého prvého vnútorného pásu 210 a každého druhého vnútorného pásu 260 pri priradení ku každej tyčovej bunke 310 je vcelku pripojený vychylovací prostriedok, ako je niekoľko vychyľovacich lopatiek 380 umiestnených od seba so vzájomnými odstupmi, na vychylovanie zložky prúdu tekutiny okolo pozdĺžnej strednej osi každej palivovej tyče 20, pričom táto palivová tyč 20 prechádza jej zodpovedajúcou tyčovou bunkou 310. Každá vychylovacia lopatka 380 krivočiaro vybieha nad priradenú tyčovú bunku 310 a čiastočne cez ňu vyčnieva šikmo do prúdu tekutiny tak, že spôsobuje vír, keď prúd tekutiny skrutkovito víri okolo pozdĺžnej strednej osi palivovej tyče 29,. Vírenie zložky prúdu tekutiny okolo pozdĺžnej strednej osi každej palivovej tyče 20 napomáha v udržovaní v podstate jednofázového tekutého prúdu chladivá po povrchu každej palivovej tyče 20. To je dôležité, pretože udržovanie chladiacej kvapaliny vo v podstate jednofázovom tekutom prúde po vonkajšom priemere 60 (t.j. vonkajšom povrchu) palivovej tyče 20 napomáha predísť, vzniku DNB na povrchu palivovej tyče 20. V prednostnej realizácii vynálezu môže byť uvedený väčší počet vychyľovacich lopatiek 380 tvorený dvojicou vychyľovacich lopatiek. Keď sú prvé vnútorné pásy 210 ’ a druhé vnútorné pásy 260 do seba vhodne vzájomne zachytené, ako bolo opísané vyššie, bude mať každá tyčovú bunka 310 k sebe pridružené dve vychyľovacie lopatky 380.
Rovnako z obr. 2, 3 a 4 je zrejmé, že každá vychylovacia lopatka 380 krivočiaro vybieha nahor z protiprúdového (nábehového) okraja každého prvého vnútorného pásu 210 a každého druhého vnútorného pásu 260 do vopred určenej vzdialenosti nad tyčovú bunku 310 a vyčnieva smerom dovnútra cez každú tyčovú bunku 410 na priemiestňovanie prúdu tekutiny prúdiacej tyčovou bunkou 310. Z tohto hľadiska má každá vychyľovacia lopatka 380 dolný zakrivený povrch 385 na vytváranie vyššie spomenutého víru, ktorý je vystredený okolo pozdĺžnej strednej osi palivovej tyče 20. Dve vychyľovacie lopatky 380 združené s každou tyčovou bunkou 310 sú opačne orientované voči sebe navzájom tak, že dva špirálové víry vytvárané dvojicou vychyľovacich lopatiek 380 neprúdia protiprúdovo voči sebe. Toto je dôležité, pretože protiprúdový tok by inak porušil špirálovitý skrutkovitý tok vytváraný vírmi. Taký protiprúdový tok by mal za následok, že by sa stav, keď po povrchu palivovej tyče 20 prúdi v podstate jednofázový prúd, nemohol dosiahnuť.
Uvedené dve vychyľovacie lopatky 380 združené s každou tyčovou bunkou 310 sú naviac umiestnené tak, že jedna z dvoch vychyľovacich lopatiek 380 je uložená dostatočne blízko krajného rohu tyčovej bunky 310. To znamená, že obe vychyľovacie lopatky 380 sú zoskupené v podstate súmerne na najdlhšej diagonále tyčovej bunky 310. Okrem toho každý prvý a druhý vnútorný pás 210/260 môžu mať väčší počet výstupkov 390 umiestnených so vzájomnými rozostupmi vcelku pripojených k výstupnému okraju každého prvého a druhého vnútorného pásu 210/260 a vybiehajúcich z neho. Výstupky sú rovnobežné s prúdom tekutiny a poskytujú zvarový materiál pre zvarenie prvého a druhého vnútorného pásu 210/260 po tom, čo boli prvý a druhý vnútorné pásy 210/260 vzájomne do seba vhodne zachytené.
Podobne môžu mať každý prvý a druhý vnútorný páas 210/260 väčší počedt výstupkov 395, umiestnených so vzájomnými odstupmi a celkom pripojených k protiprúdovému okraju každého prvého vnútorného pásu 210 a druhého vnútorného pásu 260, z ktorého vybiehajú. Výbežky 395 sú opäť rovnobežné s prúdom tekutiny a poskytujú zvarový materiál pre zváranie prvého a druhého vnútorného pásu 210/260 po tom, čo prvý a druhý vnútorné pásy 210/260 boli vzájomne do seba zachytené.
Ďalej môže vonkajší pás 180 tiež obsahovať väčší počet smerom dovnútra ohnutých výbežkov 400, vcelku pripojených k výstupnému okraju vonkajšieho pásu 180 a vystupujúcich z nej smerom dolu pre umožňovanie ľahkého kĺzania prvej palivovej zostavy 10 okolo druhej palivovej zostavy 10 počas pochodov výmeny palivových zostáv, takže prvá palivová zostava 10 sa nezachytí a neuviazne na druhej palivovej zostave. Ďalej môže vonkajší pás 180 obsahovať väčší počet vychylovacích tvarových výstupkov 410, umiestnených so vzájomnými odstupmi, zakrivených dovnútra a vcelku pripojených k protiprúdovému okraju vonkajšieho pásu 180 pre vychľovanie zložky prúdu tekutiny na palivové tyče 20, ktoré sú umiestnené pozdĺž vnútorného obvodu vonkajšieho pásu 180. Z tohto hľadiska má každý vychyľovací tvarový výstupok 410 v podstate ihlanovitý vonkajší obrys a je vcelku pripojený na svojej základni k protiprúdovému okraji vonkajšieho pásu 180 a tiež vybieha nad a čiastočne cez jej priradenú tyčovú bunku 310.
Doba potrebná pre vytvorenie mriežkového člena 170 môže byť zmenšená voľbou vhodného výrobného spôsobu. Zaký spôsob by mal byť z nákladového hľadiska urobený efektívnou automatizáciou a tým, že bude požadovať len jedno nastavenie stroja namiesto väčšieho počtu nastavení stroja na účinnú výrobu mriežkových členov 170 rôznych tvarov. Ďalej sa opisuje spôsob výroby takých mriežkových členov 170.
Na obr. 5 je preto znozornený jeden reprezentant z väčšieho počtu pozdĺžnych, všeobecne obdĺžnikových východiskových pásov 420, ktoré sa menia spôsobom podľa vynálezu, na vonkajší pás 180, väčší počet prvých vnútorných pásov 210 alebo väčší počet druhých vnútorných pásov 260. Každý východiskový pás 420 zahŕňa hornú okrajovú časť 430. dolnú okrajovú časť 440 priebiehajúcu rovnobežne s hornou okrajovou časťou 430, ľavú okrajovú časť 450 prebiehajúcou kolmo na hornú časť 460 priebiehajúcu rovnobežne s ľavou okrajovou obdĺžnikového tvaru pás 420 môže byť časťou 450 pre vymedzovanie všeobecne alebo východiskového pásu 420. Východiskový zo zliatiny ZIRCALOY-4 alebo podobného materiálu, a to z vyššie uvedených dôvodovo úspory neutrónov.
Na obr. 6 a 7 je schématicky znázornený, s časťami odobratými pre názornosť, postupový lisovací stroj 470 na premenu väčšieho počtu východiskových pásov 420 na vonkajší pás 180, väčší počet prvých vnútorných pásov 210 a väčší počet druhých vnútorných pásov 260. Ako je dobre známe v odbore, zahŕňa postupový lisovací stroj väčší počet prestrihovacích (prerážacích) alebo ťažných lisovacích zostáv, usporiadaných v tandeme. Ako bude dobre zrejmé odborníkom s bežnými znalosťami z odboru, pod prestrihovavanim alebo prerážaním sa rozumejú strihacie· operácie, pri ktorých je kov vystrihovaný odpad, zatialčo zbytok kovu, tvorí spracovávaný výrobok (t.j. podrobovaný ďalším kovospracujúcim prestrihovaniu alebo tvarovanie tok pozdĺž podrobnejšie spôsobe podlá výbežkov 390, 410, zatiaľ čo za studená, zakrivenej opisované vynálezu výbežkov ťahanie sa lisovacou zostavou na ktorý bol vložený do lisovadla, pás 420), ktorý môže byť pochodom (napríklad ďalšiemu Označenie ťahanie znamená “ lisovadlo vyvoláva plastický 420). Ako je sa používa pri na vystrihovanie aspoň vychylovacich 400, a vychylovacich tvarových výbežkov používa pri spôsobe podlá vynálezu pre ťahaniu).
pri ktorom osi výrobku (t.j. pásu nižšie, prestrihovanie tvarovanie aspoň trojstenných vonkajších pásov 190a/190b, vydutých častí 255/285, pružinových členov 350, prvých priehlbní 360, a druhých priehlbní 370. Prestrihovacie alebo ťahacie lisovacie zostavy môžu byť usporiadané pozdĺž bežnej dráhy, ako je lineárna dráha, všeobecne kruhová dráha alebo všeobecne oválna dráha.
Na obr. 6 a 7 je znázornený postupový lisovací stroj 470 ďalej obsahuje rám 480, na ktorom je uložený väčší počet pneumaticky ovládateľných prestrihovacích a ťahacích lisovacích zostáv, všeobecne označených ako zostavy 490. Napríklad môžu byť lisovacie zostavy 490 poháňané plynom (napríklad vzduchom) alebo hydraulicky (napríklad olejom alebo vodou). Lisovacie zostavy 490 sú ovládateľné pneumaticky za účelom rýchlej činnosti. V prednostnej realizícii vynálezu je každá lisovacia zostava 490 poháňaná vzduchom a obsahuje vzduchom poháňaný motor alebo vzduchový valec 500, pripojený k pozdĺžnej tyči 510 barana, na axiálne vratné ovládanie tyče 510 barana. Tyč 510 barana je pripojená k priečnej tyči 520 na klzný vratný pohyb v axiálnom smere pozdĺž vodiacich čapov 530, keď sa tyč 510 barana vratne pohybuje vzduchovým valcom 500. Ku koncovej časti vodiacich čapov 530 môže byť upevnený stierači blok 540, majúci stupňový priechod 550 z dôvodov, ktoré budú opísané nižšie. Smerom von z priečnej tyče 520 a do stupňového priechodu 550 vybieha prestrihovací lisovník 560 alebo ťažný lisovník 570 v závislosti na tom, aké konkrétne spracujúce operácie sa uskutočňujú.
Prestrihovací lisovník 560 je schopný prestrihovať východiskový pás 420 a ťažný lisovník 570 je schopný vytvárať východiskový pás 420 ťahaním. Keď sa podrobuje vratnému pohybu, prestrihovací lisovník 560 alebo ťažný lisovník 570 je posúvaný smerom nadol, aby vykonával svoju zodpovedajúcu prestrihovaciu alebo ťažnú operáciu a potom je posunovaný nahor do svojej východiskovej polohy pneumatickým pôsobením vzduchového valca 550. V alternatívnej realizácii vynálezu môžu byť použité prostriedky na vzostupný záklz prestrihovacieho lisovníka 560 alebo ťažného lisovníka 570 po tom, čo bol posunutý smerom dolu a po tom uvolnený vzduchovým valcom 500. V tomto alternatívnom uskutočnení môžu byť okolo prestrihovacieho lisovníka 560 a ťažného lisovníka 570 prostriedky zaisťujúce záklz prestrihovacieho lisovníka 560 alebo ťažného lisovníka 570, ako je záklzová pružina 580, ktorej koniec dosadá na priečnu tyč 520 a druhý koniec je uložený v širšom priemere stupňového priechodu 550 na vzostupné predopnutie prestrihovacieho lisovníka 560 alebo ťažného lisovníka 570 po tom, čo prestrihovací lisovník 560 alebo ťažný lisovník 570 bol posunutý smerom nadol a po tom uvolnený vzduchovým valcom 500.
K rámu 480 je okrem toho vcelku a súosovo pod každým stieracím blokom 540 a súosovo s ním umiestnená podložka 590 na podporovanie východiskového pásu 420. V podložke 590 môže byť vytvorený priechodný kanál 600 na zasunutie odpadového kovu 605, ktorý bol vystrihnutý prestrihovacím lisovníkom 560. Podložka
590 môže alternatívne mať v sebe dutinu 610 namiesto kanála 600, majúca vopred určený obrys, na presné ťahanie východiskového pásu 420 do doplnkového obrysu zodpovedajúceho obrysu dutiny 610.
Ako je ďalej zrejmé z obr. 9 a 10, k rámu 480 je pripojený dopravníkový prostriedok, ako skupina motoricky poháňaných valčekov 620 riadených počítačom, na dopravovanie východiskových pásov 420 pozdĺž vopred určeného okruhu 630 prechádzajúceho postupovým lisovacím strojom 470. Okruh 630 prechádza medzi každou súpravou stieracích blokov 540 a podložiek 590, takže východiskový pás 420 prechádza pod buď prestrihovacím lisovníkom 560 a/alebo ťažným lisovníkom 570. Vo výhodnej realizácii vynálezu sleduje okruh 630 lineárnu dráhu, ako je vyznačené vodorovnými šípkami na obr. 6 a 7. Je však zrejmé, že okruh 630 môže alternatívne tiež prechádzať postupným lisovacím strojom · 470 pozdĺž akejkoívek vhodnej dráhy, ako je v podstate kruhá dráha alebo v podstate oválna dráha podľa priestorového usporiadania lisovacích zostáv 490. Okrem toho môže okruh 630 určovať spojovaciu sieť dráh v závilosti na priestorovom usporiadaní lisovacích zostáv 490. Ďalej dopravníkovým prostriedkom nemusia byť valčeky, ale môže byť tvorený dopravným pásom, reťazou, a/alebo radom neznázornených mechanických uchopovačov a manipulátorov na dopravovanie každého východiskového pásu 420 pozdĺž okruhu 630.
Ako je ďalej zrejmé z obr. 6 a 7, je k valčekom 620 a vzduchovým valcom 500 elektricky, napríklad elektricky vodivými drátmi 640, pripojený počítačový prostriedok, ako je predprogramovaný počítač 650. Počítač 650 je schopný selektívne ovládateľného pohybu (t.j. otáčania) ktoréhokoľvek alebo všetkých valčekov 620 a selektívne pneumatického ovládania vzduchových valcov 500 podľa vopred určeného neznázorneného počítačového programu, uloženého v počítači.
Ako je zrejmé z obr. 8 až 15, použije sa jedno z čiastkových lisovadiel, ako prestrihovacie lisovadlo 660 na vystrihovanie riadiacich dier 665 na hornom a dolnom okraji 430/440 východisko vého pásu 420. Riadiace diery 665 dovoľujú východiskému pásu 420, aby bol presne polohovo ustavený spôsobom dobre známym v odbore pod každou z vopred určených lisovacích zostáv 490 počas kovospracujúcich operácií. Iné prestrihovacie lisovadlo, ako je lisovadlo 670 na vystrihovanie vychyľovacích lopatiek 380 v hornom okraji 430 východiskového pásu 420. Podobne môže byť použité prestrihovacie lisovadlo 680 spôsobom opisovaným nižšie na vystrihovanie výbežkov 390, 395 a 400. Ďalej sa prestrihovacie lisovadlo 690 môže použiť na vystrihovanie vychyľovacích tvarových výbežkov 410. Nakoniec je možné použiť- tiež ostrihávacie lisovadlo podobné prestrihovaciemu lisovadlu 560 na ostrihávanie východiskového pásu 4 20.
Ako je známe v obore, ostrihovanie sa používa na odtraňovanie nadbytočného kovu, ktorý zostáva po ťažnej operácii. Ďalej bude zrejmé z vyššie uvedeného popisu, že sa môžu použiť ďalšie lisovadlá na iné prestrihovacie pochody, ako prestrihovacie lisovadlo podobné prestrihovaciemu lisovadlu 560 na vytváranie zárezu 700 na hornom a dolnom okraji 430/440 východiskového pásu 420, v prípade potreby, alebo na vytváranie pružinových výrezov 710, ktoré vymedzujú pružinové členy 350.
Dutina 310 má vopred určený obrys na zakrivovanie každej vychyľovacej lopatky 380, keď sa ťažný lisovník takej lopatky, ako je ťažný lisovník podobný lisovniku 570, posúva smerom dolu pôsobením jeho zodpovedajúceho vzduchového valca 500 pre záber do východiskového pásu 420 (viď obr. 12). Podobne môže mať dutina 610 vopred určený tvar na zakrivovanie každého vychyľovacieho tvarového výbežku 410, keď sa ťažný lisovník vychyľovacej lopatky, ako je ťažný lisovník podobný lisovniku 570, posúva smerom dolu jeho zodpovedajúcim vzduchovým valcom pre záber do východiskového pásu 420. Ďalej môže mať dutina 610 akýkoľvek vopred určený tvar pre tvarovanie každého trojstenného pásu 190a/190b, keď sa ťažný lisovník 720 trojstenného pásu posúva smerom dolu zodpovedajúcim vzduchovým valcom 500 pre záber do východiskového pásu 420 (viď obr. 11, 12 a 13). Ďalej môže mať dutina 610 vopred určený tvar pre razenie dolného okraja 440 východiskového pásu 420, keď raziaci lisovnik, ktorý môže byť ťažný lisovnik podobný ťažnému lisovníku 570, sa posúva smerom dolu jeho zdopovedajúcim vzduchovým valcom 500 pre záber do východiskového pásu 420 (viď. obr. 14). Ako je dobre známe v odbore, razením sa rozumie tvárnenie za studená prostredníctvom ťažného lisovníka, keď je spracovávaný výrobok (t.j. východiskový pás 420) celkom vymedzený medzi podložkou a lisovníkom. Razenie dolného okraja 440 napomáha zmenšovaniu úbytku hydraulického tlaku cez mriežkový člen 170, keď je mriežkový člen 170 uložený naprieč v prúde tekutiny.
Ako možno vydvodiť z obr. 15, aj z obr. 3, na presné spájanie prvých vnútorných pásov 210 k druhým vnútorným pásom 260 prostredníctvom zvarov 300 umiestnených na smerom von vybiehajúce zvarové výbežky ležiace v priesečnej rovine 290, sa použije laserové zváracie zariadenie 740. Laserové zváracie zariadenie 740 sa použije tiež na zváranie trojstenných vonkajších pásov 190a/190b na hranách 195a/195b, kde sa spájajú trojstenné vonkajšie pásy 190a/190b takým spôsobom, že vonkajší pás 180 získa šesťuholníkový priečny obrys. Použitiu laserového zváracieho zariadenia, ako je laserové zváracie zariadenie 740, sa dáva prednosť vzhľadom na jeho schopnosť vytvoriť presne umiestnené zvary.
Keď prúd tekutiny prúdi okolo palivovej zostavy 10, bude prechádzať každou kosoštvorcovou tyčovou bunkou 310 vymedzenou mriežkovým členom 170. Vychyľovacie lopatky 380 vychyľujú prúd tekutiny dovnútra smerom k vonkajšiemu povrchu každej palivovej tyče 20, aby sa zabránilo čiastočného alebo stabilnému varu filmu na tejto tyči a tým sa predišlo odchýlke od jadrového varu (Departure from Nucleate Boiling, DNB) na povrchu palivovej tyče 20. Vylúčenie DNB na povrchu palivových tyčí 20 samo potom vylučuje možné poškodenie palivových tyčí 20.
Z tohto hľadiska kosoštvorcový priečny obrys každej tyčovej bunky 310 spolupôsobí so zakriveným spodným povrchom 385 každej vychyľovacej lopatky 380 na vytváranie víru, takže sa predíde
DNB. To znamená, že kosoštvorcový tvar každej tyčovej bunky 310 dostane pomerne malú alebo odmedzenú pričňu prietokovú plochu pre prúd tekutiny. Vzhladom k obmedznej priečnej prietokovej ploche tyčovej bunky 310, ktorý vyplýva z kosoštvorcového tvaru tejto tyčovej bunky 310, bude preto viac tekutiny nútenej vojst do styku s dolným povrchom 385 vychylovacej lopatky 380, keď prúd tekutiny vystupuje z tyčovej bunky 310. Je to tak preto, že každá vychyíovacia lopatka vybieha nad a čiastočne cez jej priradenú tyčovú bunku 310 šikmo do prúdu tekutiny pre vychyíovanie prúdu tekutiny. Vyvíjanie takého víru udržuje kvapalinu v podstate v jednofázovom toku chladivá na vonkajšom povrchu (t.j. vonkajšom priemere 60) palivovej tyče 20, aby sa odstránil bod DNB.
Teraz bude opísaný spôsob výroby mriežkového člena 170 v postupovom lisovacom stroji 470. V tejto súvislosti sú valčeky 620 riaditeľne ovládané pre poskytnutie počítačovo riadených dopravných prostriedkov pozdĺž okruhu 630, ktorý prechádza postupovým lisovacím strojom 470 pozdĺž akejkolvek bežnej dráhy, ako je lineárna, kruhová alebo oválna dráha v závislosti na priestorovom usporiadaní lisovacích zostáv 490. Valčeky 620 sú riaditeíne otáčané počítačom 650 podía vopred určeného počítačového progranu vloženého v počítači 650. Valčeky 620 postupne dopravujú každý z väčšieho počtu východiskových pásov 420 pozdĺž okruhu 630, pretože každý východiskový pás 420 sa nechá vojsť do styku s valčekmi 620. Keď sa valčeky 620 otáčajú, sú východiskové pásy 420 postupne dopravované dopredu pozdĺž okruhu 630 a do súosového vyrovnania s pneumaticky ovládatelným prestrihovacím lisovadlom 660 na riadiace diery. Vzduchový valec 500 zodpovedajúci prestrihovaciemu lisovadlu 660 na riadiace diery je selektívne ovládaný počítačom 650 na ovládanie prestrihovacieho lisovadla 660 na riadiace diery, ktoré vystrihuje väčší počet riadiacich dier 665 do každého východiskového pásu 420, a tieto riadiace diery 665 dovolujú, že každý východiskový pás 420 je presne polohovo ustavený, ako je dobre známe v odbore, pod zostávajúcimi zvolenými lisovacími zostavami 490 počas nasledujúcich kvospracujúcich operácií.
Ďalej východiskové pásy 420 môžu byť po sebe za sebou posúvané dopred pozdĺž okruhu 630 a do súosového vybavenia s vopred zvoleným pneumaticky ovládateľným prestrihovacím lisovadlom 670 na vychyľovacie lopatky, a to riaditeľným pohybovaním valčekmi 630 podľa počítačového programu uloženého v počítači 650. Počítač 650 selektívne ovláda vzduchový valec 500 zodpovedajúci prestrihovaciemu lisovadlu 670 vychylovacích lopatiek na pneumatické ovládanie príslušného lisovadla, takže východiskový pás 420 sa prestrihuje s vytváraním radu vychylovacích lopatiek 380 na hornej okrajovej časti 430 východiského pásu 420. Uvedený rad východiskových pásov 420 sa tiež postupne za sebou posúva smerom vopredu pozdĺž okruhu 630 a do súosového vyrovnania s vopred zvoleným pneumaticky ovládateľným lisovadlom vychylovacích lopatiek tým, že sa riaditeľne pohybuje valčekmi 630 podlá počítačového programu.
Počítač 650 potom selektívne ovláda vzduchové valce 500, zodpovedajúce ťažnému lisovadlu vychyľovacej lopatky na jeho pneumatické ovládanie tak, že vychylovacia lopatka je ťahaná do vopred určeného zakrivenia. Ťažné lisovadlo pre ťahanie vychylovacích lopatiek 380 vytvára rad zakrivených vychylovacích lopatiek vcelku pripojených k hornej okrajovej časti 430 každého východiskového pásu 420. Východiskové pásy 420 sú posúvané na ďalšie z ťažných lisovadiel, ktoré náleží do lisovacích zostáv 490 na vytváranie vydutej časti 255 vo vopred zvolených z prvých vnútorných pásov 210 a vydutej časti 285 vo vopred zvolených z druhých vnútorných pásov 260. Týmto spôsobom bude mať každá puzdrová bunka 320 ťahanú vydutú časť 255/285 na obklopovanie jej zodpovedajúcej puzdrovej trubice 110, ktorá má väčší vonkajší priemer 150, ako je vonkajší priemer 60 palivovej tyče 20. Východiskové pásy 420 majúce na sebe vychyľovacie lopatky 380 môžu teda byť posúvané dopredu na prerezávacie lisovadlo, ktoré patrí do lisovacích zostáv 490, pre prerezávanie priechodných štrbín 330 v prvých vnútorných pásoch 210 a priechodných štrbín 340 v druhých vnútorných pásoch 260. Ako je známe v odbore, prerezávanie je prestrihovací pochod, ktorý vytvára v spracovavánom diele štrbinu, t.j. vo východiskovom páse 420.
Rad východiskových pásov 420 môže byť okrem toho postupne za sebou posúvaná dopredu pozdĺž okruhu 630 a do súosového vybavenia s vopred zvoleným vystrihovacim lisovadlom pružinových výrezov riaditeíným pohybovaním valčekmi 630 podía počítačového programu uloženého v počítači 650. Počítač 650 selektívne ovláda vzduchové valce 500 zodpovedajúce prestrihovaciemu lisovadlu na pružinové výrezy pre zodpovedajúce ovládanie tohto lisovadla, takže každý východiskový pás 420 dostáva rad v odstupoch umiestnených pružinových výrezov 710, usporiadaných vo dvojiciach. Ako bolo opísané vyššie, každá dvojica pružinových výrezov 710 vymedzuje medzi nimi pružinový člen 350 (napr. viď obr. 3). Východiskové pásy 420 sú tiež postupne za sebou posúvané pozdĺž okruhu 630 do súosového vyrovnania s vopred zvoleným pneumaticky ovládateľným ťažným lisovadlom pružinových členov tým, že sa ovládateľné, pohybuje valčekmi 630 podľa počítačového programu uloženého v počítači 650. Počítač 650 selektívne ovláda vzduchové valce 500 zodpovedajúce ťažnému lisovadlu pružinových členov na zodpovedajúce ovládanie tohto lisovadla, takže každý východiskový pás 420 je ťahaný tak, že sa na ňom vytvára vyvýšená časť vymedzujúca pružinový člen 350 medzi každými dvoma pružinovými výrezmi 710, pričom každý pružinový člen 350 je vytvorený v blízkosti pozdĺžnej stredovej osi každého východiskového pásu 420.
Teraz bude opísaný spôsob konštruovania vonkajšieho pásu 180. Pre tento účel sa vopred zvolená dvojica východiskových pásov 420 vopred určenej dĺžky postupne posúva dopredu pozdĺž okruhu 630 a do súosového vyrovnania s vopred určeným pneumaticky ovládateľným prestrihovacím lisovadlom vychyľovacich tvarových výbežkov tým, že sa ovládateľné pohybuje válčekmi 630 podľa programu uloženého v počítači 650. Počítač selektívne ovláda vzduchový valec zodpovedajúci prestrihovaciemu lisovadlu vychyľovacich tvarových výbežkov na zodpovedajúce ovládanie tohto lisovadla, takže vo dvojici východiskových pásov 4 20 je vystrihovaný rad priľahlých vychyľovacich tvarových výbežkov 410, a to v hornom okraji každého z dvojice východiskových pásov 420.
Dvojica východiskových pásov 420 sa po tom postupne posúva dopredu pozdĺž okruhu 630 a do súosového vyrovnania s vopred zvoleným pneumaticky ovládateľným ťažným lisovadlom vychyľovacich tvarových výbežkov, a to ovládateľným pohybovaním valčekmi 630 podľa programu uloženého do počítača 650. Počítač selektívne ovláda pneumatický valec 500 zodpovedajúci ťažnému lisovadlu vychyľovacich tvarových výbežkov, takže každý vychyíovací tvarový výbežok 410 sa ťahá kvôli zaisteniu jeho požadovaného zakrivenia.
Vopred zvolená dvojica východiskových pásov 420 sa po tom postupne posúva dopredu pozdĺž okruhu 630 a do súosového vyrovnania s vopred zvoleným pneumaticky ovládateľným ťažným lisovadlom 720 trojstena tým, že sa ovládateľné pohybuje valčekmi. 630 podľa programu uloženého v počítači 650. Počítač 650 potom selektívne ovláda vzduchový valec 500 zodpovedajúci ťažnému lisovadlu 720 trojstena a tým je ovládané zodpovedajúce lisovadlo 720 tak, že sa ťahaním pretvára každý z vopred zvolenej dvojice východiskových pásov 420 na tvar pravidelného trojstena (t.j. pravidelného trapezoidu s jeho najdlhšou stranou neprítomnou). Týmto spôsobom je vopred zvolená dvojica východiskových pásov 420 ťahaná do pravidelných vonkajších pásov 190a/190b, keď je ovládané ťažné lisovadlo 720 trojstena. Trojstenné vonkajšie pásy 190a/190b sa potom spoja na ich okrajoch 195a/195b tak, že sa polohovo vyrovaná laserové zváracie zariadenie 740 s hranami 195a/195b a po tom sa aktivuje laserové zváracie zariaenie 740 na laserové zvarenie týchto hrán 195a/195b. Týmto spôsobom sú trojstenné pásy 190a/190b zvarené na vytvorenie vonkajšieho pásu 180 majúceho pravidelný šesťuholníkový vonkajší obrys.
Z vyššie uvedené popisu bude zrejmé, že koncové časti 220/240 prvých vnútorných pásov 210 a koncové časti 270/280 druhých vnútorných pásov 260 sú vhodne pripojené k ich zodpovedajúcej vnútorne stene 230 vonkajšieho pásu 180 (t.j. vnútornému povrchu postranných plošných úsekov 200) vhodným aktivovaním laserového zváracieho zariadenia 740. Z vyššie uvedeného popisu tak bude zrejmé, že sa mrežovina pásov obsahujúca rad prvých vnútorných pásov 210 a druhých vnútorných pásov 260 laserovo privarí k vonkajšiemu pásu 180 tak, že sú obklopované vonkajším pásom 180 na vymedzovanie šesťuholníkového mrežového člena 170.
Z vyššie uvedeného popisu bude zrejmé, že spôsob podľa vynálezu nutne vyžaduje len jedno nastavenie postupového lisovacieho sroja 470 tak, aby sa voliteľne vyrábali mriežkové členy premenlivých tvarov. Je to tak preto, že vopred zvolené ťažné, prestrihovacie, prerezávacie a raziace lisovadlá zodpovedajúce rôznym predpokladaným tvarovým riešeniam pre mriežkový člen 170 môžu byť spočiatku nastavené na postupovom lisovacom stroji 470. Počítač 650 potom pracuje tak, že otáča valčekmi 620 tak, aby selektívne smeroval východiskové pásy 420 pozdĺž okruhu 630 len na tie vopred zvolené lisovadlá, ktoré sú. potrebné na zhotovenie mriežkového člena vopred určeného tvaru. Napríklad ak nie sú požadované priehlbiny 360/370 u mriežkového člena určitého tvaru, počítač 650 zaistí, že keď sú východiskové pásy 420 dopravované pozdĺž obvodu 630, východiskové pásy 420 obídu ťažné lisovadlá priehlbín. Toto sa samočinne dosiahne spustením počítačového programu uloženého v počítači 650. Alternatívne je možné v prípade, keď priehlbiny 360/370 nie sú požadované, postupovať tak, že východiskové pásy 420 síce môžu prechádzať pod lisovníkom priehlbín, ale počítačový program nevyvolá spustenie valcov 500 zodpovedajúcich týmto lisovadlám.
Podobne, avšak nie prednostne, môže byť ťažné lisovadlo 720 trojstenov obchádzané alebo neaktivované počítačovým programom tak, že trojstenný tvar vonkajších pásov 190a/190b sa nevytvorí. V tomto prípade sa šesť postranných plochých úsekov 200, miesto aby boli vytvorené z dvoch trojstenných vonkajších pásov 190a/190b, jednotlivo vytvoria z východiskových pásov 420 a šesť postranných plošných úsekov 200 sa potom vhodne usporiada a laserovo zvarí tak, že vytvorí šesťuholníkový priečny obrys vonkajšieho pásu 180.
Ďalej bude zrejmé, že spôsobom podľa vynálezu môžu byť kovospracujúce pochody použité pri výrobe mriežkového člena 170 vykonávané v akomkoľvek vhodnom poradí na vytvorenie poddajného prostriedku na zhotovenie mriežkového člena 170, a to v závilosti na priestorovom usporiadaní lisovacích zostáv 490 pre prestrihovanie, ťahanie, prerezávanie a razenie.
Ďalej treba mať na zreteli, že v prednostnom spôsobe výroby mriežkového člena 170 sa vytvoria len dve exponované hrany (t.j. hrany 195a/195b) patriace vonkajším trojstenným pásom 190a/190b, namiesto šiestich exponovaných hrán. To je dôležité, pretože sa zvárajú len dve exponované hrany, čím sa znižuje počet hrán, ktoré sa majú zvárať a tým i doba výroby vonkajšieho pásu 180.
Pri použití len dvoch exponovaných hrán má šesťuholníkový mriežkový člen 170 len dve nespojitosti (t.j. ľahko zvárané hrany 195a/195b). To je dôležité tiež exponované hrany znižujú riziko a výsledného poškodenia mriežkového zostavou 10 manipuluje počas výmeny preto, alebo keď sa exponované, že len dve uviaznutia s palivovou zachytenia člena 170, paliva v jadre reaktora.
Pľ -MS5-73

Claims (12)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob výroby mriežkového člena, pri ktorom sa ovládateľné pohybuje dopravníkovým prostriedkom na dopravovanie väčšieho počtu vnútorných a vonkajších pásových členov po jeho dĺžke, riaditeľným pohybom dopravnikového prostriedku sa každý vnútorný a každý vonkajší pásový člen posunie dopredu do vyrovnania s prestrihovacím lisovadlom vychyľovacich lopatiek, uvedie sa do činnosti prestrihovacie lisovadlo vychyľovacej lopatky, takže sa každý vnútorný a každý vonkajší pásový člen prestrihuje na vytvorenie vychyľovacej lopatky, riaditeľným o pohybom dopravníkového prostriedka sa posunie dopredu každý vnútorný a každý vonkajší pásový člen do vyrovnania s ťažným lisovadlom vychyľovacej lopatky, uvedie sa do činnosti ťažné lisovadlo vychyľovacej lopatky, takže vychyľovacia lopatka sa pretvára ťahaním do vopred určeného zakrivenia, riaditeľným pohybom dopravnikového prostriedku sa posunie dvojica vonkajších pásových členov do vyrovnania s ťažným lisovadlom trojstena a uvedie sa do činnosti ťažné lisovadlo trojstena na ťahanie každého vonkajšieho pásového člena, takže každá dvojica vonkajších pásových členov získa trojstenný priečny prierez.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa riaditeľným pohybom dopravnikového prostriedka posunie každý vnútorný a každý vonkajší pásový člen do vyrovnania s ťažným lisovadlom pružiny a uvedie sa do činnosti ťažné lisovadlo pružiny tak, že každý vnútorný a každý vonkajší pásový člen je ťahaný tak, že sa na ňom vytvorí pružinový člen.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že ďalej sa spoja dvojice vonkajších pásových členov na vytvorenie jedného vonkajšieho pásového člena majúceho šesťuholníkový prierez, vnútorné pásové členy sa spoja tak, že sa vytvorí väčší počet vzájomne sa pretínajúcich prvých a druhých vnútorných pásových členov vymedzujúcich väčší počet kosoštvorcových tyčových buniek a väčší počet puzdrových buniek v podstate kosoštvorcového tvaru, a prvé a druhé vnútorné pásové členy sa pripoja k vnútornej strane vonkajšieho pásového člena.
  4. 4. Spôsob podía nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa d’alej každý vnútorný a každý vonkajší pásový člen ostriháva.
  5. 5. Spôsob podía nároku 4, vyznačujúci tým, že pri ostrihávaní každého vnútorného a každého vonkajšieho pásového člena sa riaditeľným pohybom dopravníkového prostriedku posunie dopredu každý vnútorný a každý vonkajší pásový člen do vyrovnania s ostrihovacím lisovadlom, a uvedie sa do činnosti ostrihovacie lisovadlo, takže každý vnútorný a každý vonkajší pásový člen je ostrihovaný.
  6. 6. Spôsob podía nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa každý vonkajší pásový člen podrobuje razeniu.
  7. 7. Spôsob podía nároku 6, vyznačujúci sa tým, že pri razení každého vonkajšieho pásového člena riaditeľným pohyhom dopravníkového prostriedka sa posunie dopredu každý vonkajší pásový člen do vyrovnania s raziacim lisovadlom a uvedie sa do činnosti raziace lisovadlo, takže sa vonkajší pásový člen razí.
  8. 8. Spôsob výroby mriežkového člena pre palivovú zostavu v postupovom lisovacom stroji, pri ktorom sa riaditeľne pohybuje motoricky poháňaným dopravníkom pozdĺž vopred určeného okruhu prostredníctvom predprogramovaného počítača na vedenie väčšieho počtu vnútorných a väčšieho počtu vonkajších pásových členov pozdĺž okruhu, pričom každý vnútorný a každý vonkajší pásový člen je v zábere s dopravníkom; riaditeľným pohybom dopravníka sa postupne za sebou posúva dopredu každý vnútorný a každý vonkajší pásový člen pozdĺž okruhu a do súosového vyrovnania s vopred zvoleným pneumaticky ovládateľným prestrihovacim lisovadlom vychyíovacej lopatky; prostredníctvom počítača sa selektívne pneumaticky uvedie do činnosti prestrihovacie lisovadlo vychyíovacej lopatky, takže každý vnútorný a každý vonkajší pásový člen je prestrihovaný tak, že sa na ňom vytvorí väčší počet vychyíovacích lopatiek; riaditeľným pohybovaním dopravníka sa posúva postupne za sebou dopredu každý vnútorný pásový člen a každý vonkajší pásový člen pozdĺž okruhu a do súosového vyrovnania s vopred zvoleným pneumaticky ovládateľným lisovadlom na ťahanie vychyľovacej lopatky; prostredníctvom počítača sa selektívne pneumaticky uvedie do činnosti ťažné lisovadlo vychyľovacej lopatky, takže každá vychyľovacia lopatka sa ťahá do vopred určeného zakrivenia na vytváranie väčšieho počtu zakrivených .vychylovacích lopatiek v každom vnútorom a vonkajšom pásovom člene, keď sa ťažné lisovadlo vychyľovacej lopatky uvedie do činnosti; riaditeľným pohybom dopravníka sa postupne posúva dopredu každý z vnútorných a vonkajších pásových členov pozdĺž okruhu a do vyrovnania s vopred zvoleným pneumaticky ovládateľným ťažným lisovadlom pružiny; prostredníctvom počítača sa selektívne, uvedie do činnom vopred zvolené ťažné lisovadlo pružiny na ťahanie väčšieho počtu vyvýšených častí vybiehajúcich z každého vnútorného a vonkajšieho pásového člena, takže vyvýšené časti vymedzujú väčší počet pružinových členov v každom vnútornom a vonkajšom člene, keď sa uvedené ťažné lisovadlo uvedie do činnosti; riaditeľným pohybovaním dopravníka sa postupne za sebou posúva dopredu vopred zvolená dvojica vonkajších pásových členov pozdĺž okruhu a do vyrovnania s vopred zvoleným pneumaticky ovládateľným trojstenným ťažným lisovadlom; prostredníctvom počítača sa selektívne pneumaticky uvedie do činnosti vopred zovolené ťažné lisovadlo na postupné ťahanie každého ž vonkajších pásových členov, takže každý vonkajší pásový člen dostane priečny prierez v tvaru pravidelného trojstena; dvojica vonkajších pásových členov v tvare trojstena sa vzájomne spája aktivovaním laserového zváracieho zariadenie, takže vonkajšie pásové členy v tvare trojstena vytvoria jednotkový vonkajší pásový člen vymedzujúci v priečnom priereze pravidelný šesťuholník, pričom tento vonkajší pás má vnútornú stenu; pričom ďalej vnútorné pásové členy sa pripájajú jeden k druhému aktivovaním laserového zváracieho zariadenia tak, že sa vytvorí väčší počet vzájomne sa pretínajúcich prvých a druhých vnútorných pásových členov vymedzujúcich väčší počet tyčových buniek kosoštvorcového tvaru a väčší počet puzdrových buniek v podstate kosoštvorcového tvaru, pričom prvé a druhé vnútorné pásové členy majú každý koncové časti; uvedený väčší počet prvých a druhých vnútorných pásových členov sa ďalej obklopí vonkajším pásovým členom, a koncové časti každého z prvých a druhých vnútorných pásových členov sa pripoja k vnútornej stene vonkajšieho pásového člena aktivovaním laserového zváracieho zariadenia.
  9. 9. Spôsob podľa nároku 8, vyznačujúci sa tým, že sa pri ňom ďalej postupne posúvajú dopredu ovládateľným pohybom dopravníka každý vnútorný a každý vonkajší pásový člen pozdĺž okruhu a do vyrovnania s vopred zvoleným pneumaticky ovládateľným ostrihovacím lisovadlom, a prostredníctvom počítača sa selektívne pneumaticky uvedie do činnosti vopred zvolené ostrihovacie lisovadlo, takže sa každý vnútorný a každý vonkajší pásový člen ostriháva.
  10. 10. Spôsob podľa nároku 8, vyznačujúci sa tým, že sa pri ňom ďalej postupne posúva dopredu ovládateľným pohybom dopravníka každý vonkajší pásový člen pozdĺž okruhu a do vyrovnania s vopred zvoleným pneumaticky ovládateľným raziacim lisovadlom, a prostredníctvom počítača sa pneumaticky ovláda vopred zvolené ostrihávacie lisovadlo, tak že sa každý vonkajší pásový člen ťahaním razí.
  11. 11. Mriežkový člen vyrobený spôsobom podľa bodu 8, obsahujúci vonkajší pásový člen majúci šesťuholníkový priečny obrys; väčší počet rovnobežných prvých vnútorných pásových členov prebiehajúcich naprieč vo vnútri uvedeného vonkajšieho pásového člena, pričom každý z uvedených prvých pásových členov má koncové časti pripojené k uvedenému vonkajšiemu pásovému členu; väčší počet rovnobežných druhých vnútorných pásových členov, prebiehajúcich naprieč vo vnútri uvedeného vonkajšieho pásového člena a majúcich každý koncové časti pripojené k uvedenému vonkajšiemu pásovému členu, pričom každý z uvedených druhých vnútorných pásových členov pretína každý z uvedených prvých vnútorných pásových členov vo vopred určenom uhle vzhľadom k nemu na vymedzovanie väčšieho počtu tyčových buniek kosoštvorcového tvaru a puzdrových buniek v podstate kosoštvorcového tvaru, na vsunutie zodpovedajúcich z väčšieho počtu palivových tyčí a puzdrových trubíc; a vychyíovacie prostriedky priradené ku každej tyčovej bunke a pripojené k uvedenému vonkajšiemu pásovému členu a ku každému z uvedeného prvého a druhého pásového člena na vychyíovanie zložky prúdu tekutiny na palivové tyče.
  12. 12. Mriežkový člen podía nároku 11, vyznačujúci sa tým, že ďalej obsahuje väčší počet pružinových členov priradených ku každej palivovej tyči a vytvarovaných z vonkajšieho pásového člena a z každého prvého a druhého vnútorného pásového člena, pričom každý z týchto pružinových členov zaberá do jemu zodpovedajúcej palivovej tyče na jej podporovanie.
SK1185-93A 1992-10-29 1993-10-26 Method of making a fuel assembly lattice member and the lattice member made by such method SK118593A3 (en)

Applications Claiming Priority (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/968,011 US5289513A (en) 1992-10-29 1992-10-29 Method of making a fuel assembly lattice member and the lattice member made by such method
SE9400074A SE505584C2 (sv) 1994-01-13 1994-01-13 Förfarande för tillverkning av ett gallerverk för ett bränsleaggregat och enligt förfarandet tillverkat gallerverk
DE4401603A DE4401603B4 (de) 1992-10-29 1994-01-20 Verfahren zum Herstellen eines Gitterelements für eine Brennstoffanordnung und ein nach dem Verfahren hergestelltes Gitterelement
FR9400969A FR2715761B1 (fr) 1992-10-29 1994-01-28 Procédé pour fabriquer une grille d'assemblage combustible nucléaire et grille à l'aide de ce procédé.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK118593A3 true SK118593A3 (en) 1994-05-11

Family

ID=27435903

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1185-93A SK118593A3 (en) 1992-10-29 1993-10-26 Method of making a fuel assembly lattice member and the lattice member made by such method

Country Status (8)

Country Link
US (1) US5289513A (sk)
BG (1) BG98182A (sk)
CZ (1) CZ284449B6 (sk)
DE (1) DE4401603B4 (sk)
FR (1) FR2715761B1 (sk)
GB (1) GB2271946B (sk)
HU (1) HUT70622A (sk)
SK (1) SK118593A3 (sk)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2737335B1 (fr) * 1995-07-27 1997-10-10 Framatome Sa Tube pour assemblage de combustible nucleaire et procede de fabrication d'un tel tube
JPH11118971A (ja) * 1997-10-09 1999-04-30 Mitsubishi Heavy Ind Ltd 原子炉燃料集合体のグリッド組立体及びその製造方法
US7010779B2 (en) * 2001-08-16 2006-03-07 Knowledge Dynamics, Inc. Parser, code generator, and data calculation and transformation engine for spreadsheet calculations
US9881701B2 (en) * 2012-04-17 2018-01-30 Bwxt Mpower, Inc. Spacer grids with springs having improved robustness
CN105489255B (zh) * 2015-12-28 2017-11-21 中国原子能科学研究院 一种用于组装快堆mox组件的装置和方法
US10311982B2 (en) * 2016-02-17 2019-06-04 Westinghouse Electric Company Llc Holding fixture to assist in assembly of support grid for nuclear fuel rods and method for assembling support grid for nuclear fuel rods

Family Cites Families (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1088022A (en) * 1964-02-13 1967-10-18 Atomic Energy Authority Uk Nuclear fuel assemblies
GB1137251A (en) * 1964-11-30 1968-12-18 Lucas Industries Ltd Heat exchange apparatus
GB1105289A (en) * 1965-08-23 1968-03-06 Atomic Energy Authority Uk Nuclear reactor fuel element assemblies
US3789476A (en) * 1968-10-31 1974-02-05 Gen Electric Method of manufacturing a nuclear fuel assembly spacer
DK139770B (da) * 1970-02-13 1979-04-09 Risoe Forsoegsanlaeg Brændselsaggregat til en atomreaktor med parallelle brændselsstave.
US3860803A (en) * 1970-08-24 1975-01-14 Diecomp Inc Automatic method and apparatus for fabricating progressive dies
US3862000A (en) * 1972-08-31 1975-01-21 Exxon Nuclear Co Inc Coolant mixing vanes
US4039379A (en) * 1975-02-28 1977-08-02 Exxon Nuclear Company, Inc. Mixing vane grid spacer
DE2757658C2 (de) * 1977-12-23 1983-12-29 Hermann Müller GmbH, 4630 Bochum Vorrichtung zum Herstellen von zu Rohrkrümmern zusammenschweißbaren gleichgeformten Halbschalen durch Verformung ebener Blechplatinen
US4547335A (en) * 1981-02-10 1985-10-15 The United States Of America As Represented By The United States Department Of Energy Fuel rod support grid
FR2533352B1 (fr) * 1982-09-16 1988-08-12 Fragema Framatome & Cogema Procede et dispositif d'assemblage de plaquettes de grilles
DE3334974A1 (de) * 1983-09-27 1985-04-18 Kraftwerk Union AG, 4330 Mülheim Kernreaktorbrennelement
FR2561151B1 (fr) * 1984-03-13 1987-08-28 Fragema Framatome & Cogema Procede et installation de soudage de grilles pour assemblage de combustible nucleaire
FR2564020B1 (fr) * 1984-05-10 1986-10-24 Cogema Framatome Uranium Pechi Dispositif de mise en place de ressorts en epingle a cheveux sur des plaquettes, notamment pour grilles d'assemblage de combustible
DE3570548D1 (en) * 1984-11-30 1989-06-29 Siemens Ag Nuclear reactor fuel element
US4604785A (en) * 1984-12-21 1986-08-12 General Electric Company Method of making fuel channel
FR2575762B1 (fr) * 1985-01-10 1989-03-03 Fragema Framatome & Cogema Procede de fabrication de plaquettes en alliage de zirconium
DE8503766U1 (de) * 1985-02-11 1988-05-26 Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München Kernreaktorbrennelement
US4728489A (en) * 1986-06-20 1988-03-01 Combustion Engineering, Inc. Support grid with integral vanes
FR2616577B1 (fr) * 1987-06-09 1991-02-15 Framatome Sa Grille-entretoise pour un assemblage combustible d'un reacteur nucleaire a eau legere
JPH0769449B2 (ja) * 1987-09-28 1995-07-31 株式会社日立製作所 独立セル型燃料スペーサおよびその製造方法
US4924586A (en) * 1988-12-02 1990-05-15 General Electric Company Automated forming apparatus
US4869865A (en) * 1988-12-02 1989-09-26 General Electric Company Method of manufacturing nuclear fuel bundle spacers
US4923669A (en) * 1989-02-21 1990-05-08 Westinghouse Electric Corp. Nuclear fuel rod grid spring and dimple structures having chamfered edges for reduced pressure drop
FR2662010B1 (fr) * 1990-05-10 1992-08-21 Framatome Sa Grille pour assemblage combustible nucleaire a reseau et assemblage en comportant application.

Also Published As

Publication number Publication date
HUT70622A (en) 1995-10-30
GB9322335D0 (en) 1993-12-22
US5289513A (en) 1994-02-22
CZ284449B6 (cs) 1998-12-16
DE4401603B4 (de) 2005-03-31
DE4401603A1 (de) 1995-08-24
BG98182A (en) 1994-09-30
GB2271946B (en) 1996-02-28
FR2715761A1 (fr) 1995-08-04
HU9303057D0 (en) 1994-01-28
CZ229393A3 (en) 1994-05-18
FR2715761B1 (fr) 1996-04-12
GB2271946A (en) 1994-05-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE2943765C2 (sk)
DE69012037T2 (de) Kernbrennstabbündel mit Trümmerfänger.
DE4039292C2 (sk)
DE69310819T2 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Kuppelgliedern für Reissverschlüsse
DE3688773T2 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Formen eines Doppelrohres.
DE69121305T2 (de) Brennelement mit einer Vielzahl von Brennstäben
SK118593A3 (en) Method of making a fuel assembly lattice member and the lattice member made by such method
DE4418276A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung eines Profilelements
EP1479611A2 (de) Ultraschall-Schweissvorrichtung
DE2827273A1 (de) Verfahren und vorrichtung zur herstellung von kupplungselementen fuer einen reissverschluss
DE602004006728T2 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Wärmetauscherplatten
DE2828814C2 (de) Verfahren zum Herstellen einzelner Reißverschlüsse
DE2946373C2 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Endbearbeitung von zwei fortlaufenden Reißverschlußbändern
RU2115179C1 (ru) Способ изготовления решеточного элемента и решеточный элемент
DE1514952A1 (de) Lamellen-Magnetkern fuer induktive Geraete,insbesondere Transformatoren,sowie Verfahren zu seiner Herstellung
DE3025375C2 (sk)
AT503222B1 (de) Heiz- und kühlvorrichtung
EP0891510B1 (de) Verfahren zum herstellen einer aus thermisch anschweissbarem material bestehenden rohrarmatur
DE69106148T2 (de) Einrichtung zum Führen und Zerhacken des Abfalles in einer schmalen Presse.
US3993724A (en) Apparatus for the manufacture of continuous coupling elements for slide fasteners
SE505584C2 (sv) Förfarande för tillverkning av ett gallerverk för ett bränsleaggregat och enligt förfarandet tillverkat gallerverk
DE68915717T2 (de) Verfahren zur Herstellung einer Kette mäanderförmiger Kupplungs-Elemente für Reissverschlüsse.
AT401485B (de) Verfahren und maschine zum herstellen von drahtgittern
DE2826856B2 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Trennschweißen von Kunststoffolien mit einem Laserstrahl
US3936932A (en) Method and apparatus for making filter electrodes