SI9300204A1 - Naprava za peskanje - Google Patents

Naprava za peskanje Download PDF

Info

Publication number
SI9300204A1
SI9300204A1 SI9300204A SI9300204A SI9300204A1 SI 9300204 A1 SI9300204 A1 SI 9300204A1 SI 9300204 A SI9300204 A SI 9300204A SI 9300204 A SI9300204 A SI 9300204A SI 9300204 A1 SI9300204 A1 SI 9300204A1
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
tube
diffuser
blasting
collector
turbine
Prior art date
Application number
SI9300204A
Other languages
English (en)
Inventor
Ivan Markocic
Aleksander Gerbec
Original Assignee
Ivan Markocic
Aleksander Gerbec
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ivan Markocic, Aleksander Gerbec filed Critical Ivan Markocic
Priority to SI9300204A priority Critical patent/SI9300204A1/sl
Priority to ES93108884T priority patent/ES2103400T3/es
Priority to DE59306235T priority patent/DE59306235D1/de
Priority to DK93108884.3T priority patent/DK0574771T3/da
Priority to AT93108884T priority patent/ATE152024T1/de
Priority to EP93108884A priority patent/EP0574771B1/de
Priority to US08/070,960 priority patent/US5573450A/en
Priority to JP5168338A priority patent/JPH0639720A/ja
Publication of SI9300204A1 publication Critical patent/SI9300204A1/sl

Links

Landscapes

  • Cleaning In General (AREA)

Abstract

Izum se nanaša na napravo za peskanje, ki je značilna po tem, da je prvemu vzdolžnemu vstopnemu koncu injektorskega peskalnega difuzorja (1) prigrajen cevni nastavek (2), drugemu vzdolžnemu vstopnemu koncu difuzorja (1) pa je prigrajena transportna cev (3). Prosti konec cevi (3) je zaprt s košarastim zbiralnikom (4), katerega plaščna stena divergira v smeri proti difuzorju (1). V območju povezave z dnom zbiralnika (4) je cev (3) zasnovana z nizom radialnih izrezov (5), pri čemer sta notranjost nastavka (2) in cevi (3) medsebojno povezani z vezno-podpihovalno cevjo (6). Slednja je v cev (3) razporejena v bistvu štrleče skozi dno zbiralnika (4). Na zunanji steni nastavka (2) in v območju njegovega prostega konca je diametralno nasproti ležeče si razporejen par reber (10), na katerih je vsakokrat razporejen vodilni kolesni sklop (10’).

Description

(57) Izum se nanaša na napravo za peskanje, ki je značilna po tem, da je prvemu vzdolžnemu vstopnemu koncu injektorskega peskalnega difuzorja (1) prigrajen cevni nastavek (2), drugemu vzdolžnemu vstopnemu koncu difuzorja (1) pa je prigrajena transportna cev (3). Prosti konec cevi (3) je zaprt s košarastim zbiralnikom (4), katerega plaščna stena divergira v smeri proti difuzorju (1). V območju povezave z dnom zbiralnika (4) je cev (3) zasnovana z nizom radialnih izrezov (5), pri čemer sta notranjost nastavka (2) in cevi (3) medsebojno povezani z vezno-podpihovalno cevjo (6). Slednja je v cev (3) razporejena v bistvu štrleče skozi dno zbiralnika (4). Na zunanji steni nastavka (2) in v območju njegovega prostega konca je diametralno nasproti ležeče si razporejen par reber (10), na katerih je vsakokrat razporejen vodilni kolesni sklop (10’).
Ivan MARKOČIČ Aleksander GERBEC
Naprava za peskanje
Predloženi izum sodi na področje peskalnih naprav za obdelavo površin z abrazivnim curkom peskalnega sredstva. Podrobneje se predmet izuma lahko uvrsti na področje obdelave s curkom za brušenje ali podobnim curkom, z materiali v obliki delcev. V mednarodni razvrstitvi patentov je predmet izuma uvrščen v razred B 24 C 3/00.
Naprava za npr. notranje peskanje cevi uvodoma omenjene vrste je že znana iz US 3,824,738. Pri tej napravi se peskalni material in material, ki se ga je očistilo s cevi, med čistilno operacijo odvaja od odprtega konca cevi z zračnim tokom, ki ga proizvaja vrteče se kolo. Naprava obsega voziček, ki je premakljiv v in iz cevi, peskalno kolo, ki je vrtljivo nameščeno na cevastem ohišju, razporejenem na prednjem delu vozička, polžasti transporter za oskrbovanje peskalnega kolesa z abrazivnim peskalnim sredstvom, in zastiralo za zmanjšanje efektivnega prečnega prereza cevi, razporejeno za peskalnim kolesom. Vrteče se peskalno kolo je vstavljeno v odprti konec cevi in, medtem ko se giblje skozi cev, ustvarja zračni tok, ki premika peskalni material in material, ki se ga je očistilo s cevi, ven iz nasprotnega odprtega konca cevi. Peskalni material se zatem loči od materiala, ki se ga je očistilo s cevi, za ponovno uporabo na naslednjih ceveh.
Pomanjkljivost navedene znane naprave je v tem, da pri peskanju cevi, katerih dolžina leži običajno v mejah med 6 in 12 m. zavzema sorazmerno veliko tlorisno površino. Namreč, dolžina naprave je enaka vsaj dvakratni dolžini cevi, tj. dolžini cevi plus dolžini trna, na katerem je pritrjen voziček, kar pogojuje sorazmerno velike prostore za namestitev tovrstnih naprav.
Nadaljnja pomanjkljivost znane naprave leži v tem, daje dolžina transportne poti, po kateri se peskalno sredstvo vrača od izstopa iz cevi do zbiralnega bunkerja, sorazmerno velika in obsega tudi tri do štiri kratno dolžino cevi, ki se jo peska. Posledica tega je, da so posamezni sestavni deli te transportne poti izpostavljeni močni obrabi s peskalnim sredstvom, s čimer se bistveno skrajša njih življenska doba.
Zadevni izum je zasnovan na problemu, kako znano napravo za peskanje nadalje modificirati, da se v največji možni meri zmanjša dolžino transportne poti peskalnega sredstva in s tem bistveno zmanjša število obrabi izpostavljenih delov, ter da se v največji možni meri zmanjša tlorisno površino naprave.
Zastavljeni problem je po izumu rešen tako, daje zbiralnik peskalnega sredstva razporejen v isti vzdolžni osi kot peskalna turbina ali difuzor, tj. zaporedno, in v območju neposredno pod njim. Peskalno sredstvo se bodisi v turbino ali difuzor iz zbiralnika dovaja po sorazmerno kratki transportni cevi, ki povezuje peskalno turbino oz. difuzor z zbiralnikom. Peskalno sredstvo se po omenjeni transportni cevi transportira na poljuben način; npr. s pomočjo zračnega curka, generiranega s sesalnim učinkom turbine ali difuzorja in/ali dovedenega s podpihovalno cevjo, ali polžnim transporterjem, razporejenim v omenjeni transportni cevi.
Konkretni izvedbeni primer naprave za peskanje po izumu obsega injektorski peskalni difuzor, kateremu je na prvem vzdolžnem vstopnem koncu prigrajen cevni nastavek, njegovemu drugemu vzdolžnemu vstopnemu koncu pa je prigrajena transportna cev. Prosti konec slednje je zaprt s košarastim zbiralnikom, pri čemer je transportna cev v območju povezave z dnom zbiralnika zasnovana z nizom radialnih izrezov. Notranjost cevnega nastavka in transportne cevi sta medsebojno povezani z vezno-podpihovalno cevjo, ki v transportno cev v bistvu štrli skozi dno zbiralnika.
Nadaljnji izvedbeni primer naprave po izumu obsega turbinsko peskalno napravo, sestoječo iz statorja in npr. pnevmatsko ali električno gnanega rotorja, ki mu je v osni smeri prigrajena rotacijsko toga transportna cev. Slednja je v območju svojega prostega konca zasnovana z nizom radialnih izrezov. S svojim prvim koncem je transportna cev pritrjena na sesalno stran turbinske naprave, drugi, tj. prosti konec transportne cevi pa je pritrjen na dno košarastega zbiralnika. Koaksialno s transportno cevjo je z ohlapnim ujemom razporejena z rotorjem togo povezana vrtljiva rahljalna cev, ki je na svojem prostem koncu, v območju izrezov na transportni cevi, na čelni strani zasnovana z nizom enakomerno razmaknjenih rahljalnih zob.
Še nadaljnji izvedbeni primer naprave po izumu je značilen po tem, da je rotorju v osni smeri prigrajena rotacijsko toga cev, ki na svojem nasprotnem koncu predira dno zbiralnika in je z njim v togi zvezi. Koaksialno z omenjeno cevjo je razporejena vrtljiva ekvatorska cev, ki je po svoji notranji steni zasnovana z notranjim polžem. Ekvatorska cev je v togi povezavi z rotorjem in se v vzdolžni smeri razteza v bistvu do območja dna zbiralnika, pri čemer je med slednjim in prostim koncem cevi vsakokrat zagotovljen razmik.
Napravo po izumu pa se da zlahka prirediti za npr. zunanje peskanje planih površin, pri čemer sta pri tem izvedbenem primeru tako peskalna turbina oz. difuzor kot tudi zbiralnik peskalnega sredstva razporejena v ustrezno prirejenem ohišju. Le-to ima v območju peskalne turbine oz. difuzorja zasnovano ustrezno izstopno odprtino za peskalno sredstvo, katera je obdana s primernim, obdelovani površini prilagojenim zaščitnim obodom. Peskalno sredstvo se iz območja dna zbiralnika dovaja v peskalno turbino ali difuzor po sorazmerno kratki transportni cevi, pri čemer se lahko uporabi enega od poprej opisanih načinov transporta.
Vsi izvedbeni primeri naprave za peskanje po izumu so značilni po tem, da je tisti del plaščne stene košarastega zbiralnika, ki v osni smeri leži bližje peskalni napravi, zasnovan v bistvu kot radialno upogljiva fina mreža, kateri je nadalje v osni smeri prigrajen iz elastičnega materiala zasnovan in radialno upogljiv lijakast ščitnik. Po drugi varianti je omenjeni zbiralnik peskalnega sredstva lahko zasnovan tudi kot izločevalnik, delujoč na principu ciklona.
Izum v nadaljnjem konkretizirava na osnovi izvedbenih primerov, prikazanih v priloženem načrtu, v katerem kaže sl. I napravo za notranje peskanje, zlasti cevi, po izumu, v vzdolžnem prerezu, sl. 2 drugi izvedbeni primer naprave s sl. 1 v vzdolžnem prerezu, in sl. 3 nadaljnji izvedbeni primer naprave s sl. 1. prav tako v vzdolžnem prerezu, sl. 4 izvedbeni primer naprave po izumu za zunanje peskanje planih površin, v vzdolžnem prerezu.
Naprava za peskanje po izumu je na osnovi predloženih risb in povsem neomejevalno prikazana kot naprava za notranje peskanje cevi. To pomeni, da se jo da z minimalnimi rutinskimi posegi pretvoriti v napravo za zunanje peskanje bodisi cevi ali različnih profilov, ploskovno intenzivnih obdelovancev, kot npr. ladijskih bokov, ipd.
Naprava za npr. notranje peskanje cevi sestoji iz injektorskega peskalnega difuzorja 1, kateremu je na prvi vzdolžni vstopni konec, v danem primeru zgornji, prigrajen cevni nastavek 2. Prosti konec le-tega je namenjen sprejemu po sebi znane a na načrtu neprikazane gibke dovodne cevi stisnjenega pogonskega zraka. Drugemu vzdolžnemu vstopnemu koncu injektorskega difuzorja 1, v danem primeru spodnjemu, je prigrajena transportna cev 3, katere prosti konec je tako zaprt s košarastim zbiralnikom 4 za peskalno sredstvo, da je cev 3 centrično razporejena na dnu zbiralnika 4, plaščna stena le-tega pa divergira v smeri proti difuzorju 1. Cev 3 je v območju povezave z dnom zbiralnika 4 zasnovana z nizom radialnih izrezov 5, ki so namenjeni vstopu peskalnega sredstva. Notranjost cevnega nastavka 2 in transportne cevi 3 sta povezani z vezno-podpihovalno cevjo 6, pri čemer je slednja na cevni nastavek 2 priključena v območju zgornjega konca injektorskega difuzorja 1, v transportno cev 3 pa štrli v bistvu skozi dno zbiralnika 4.
Tisti del plaščne stene košarastega zbiralnika 4, ki leži bližje injektorskemu difuzorju 1, je, gledano v osni smeri, zasnovan v bistvu kot radialno upogljiva fina mreža 7, ki je prepustna le za prašnate delce, nastale pri peskanju. Omenjeni mreži 7 je nadalje v osni smeri prigrajen iz elastičnega materiala zasnovan in prav tako radialno upogljiv lijakast Ščitnik 8, ki pri delovanju naprave po izumu tesno nalega na notranjo steno cevi 9, ki sejo peska.
Na zunanji steni cevnega nastavka 2 in v območju njegovega prostega konca je diametralno nasproti ležeče si razporejen par reber 10, na katerih je vsakokrat razporejen vodilni kolesni sklop 10’. Le-ta obsega na po sebi znan način, v radialni smeri cevi 9 zasukljivo uležajen in vzmetno podprt vzvod 11, na katerega prostem koncu je vrtljivo uležajeno oporno kolo 12. Vsakokraten vzvod 11 je radialno voden s paličastim vodilom 13, zasukljivo uležajenim na vsakokratnem rebru 10, in na katerega je nataknjena tlačna vzmet 14, razporejena med vsakokratnim vzvodom 11 in rebrom 10. Nadalje je na tisti strani dna zbiralnika 4, kije obrnjena proč od radialnih izrezov 5 transportne cevi 3, razporejena pritrdilna štrlina 15, obsegajoča par diametralno nasproti si ležečih reber 16, na katerih je vsakokrat razporejen že opisani kolesni sklop 10’.
Notranjo steno cevi 9 se peska v bodisi v vodoravnem ali navpičnem položaju, in sicer tako, da se v slednjo potisne predmetno napravo po izumu, pri čemer je le-ta s pari kolesnih sklopov 10’ in radialno upogljivim ščitnikom 8 tesno naslonjena na steno cevi 9. Po pobliže neprikazani dovodni cevi se v cevni nastavek 2 dovaja tok stisnjenega zraka (puščica A), ki deloma steče preko vezne-podpihovalne cevi 6 skozi dno zbiralnika 4 (puščica B). Ta, ti. primarni tok stisnjenega zraka pri tem posesa peskalno sredstvo skozi radialne izreze 5 transportne cevi 3 in ga potisne po slednji navzgor. Temu pripomore tudi sekundarni tok stisnjenega zraka, tj. tok stisnjenega zraka, ki ostane v cevnem nastavku 2 po odvodu primarnega toka stisnjenega zraka skozi vezno-podpihovalno cev 6. Sekundarni tok stisnjenega zraka teče pri tem skozi difuzor 2 (puščica C), pri čemer ustvarja nadtlak v zbiralniku 4, ki, kot že omenjeno, dodatno potiska peskalno sredstvo skozi izreze 5 (puščica D). Sekundarni tok stisnjenega zraka, ki teče skozi difuzor 2, povzroča tudi podtlak v transportni cevi 3, kar dodatno pospeši tok peskalnega sredstva, ki ga ta hitri tok stisnjenega zraka vrže radialno na notranjo steno cevi 9 (puščica E). Peskalno sredstvo pade zatem v zbiralnik 4, prašnate delce pa tok stisnjenega zraka potisne skozi fino mrežo 7. Peskalno napravo po izumu se potiska vzdolž cevi 9, dokler ni vsa notranjost opeskana.
Drugi izvedbeni primer naprave po izumu obsega po sebi znano turbinsko peskalno napravo 16, sestoječo se iz statorja 17 in pnevmatsko gnanega rotorja 18 (na sl. 2 detajlno neprikazano). Rotorju 18 je, gledano v osni smeri, prigrajena rotacijsko toga transportna cev 3, ki je enako kot v prvem izvedbenem primeru v območju svojega prostega konca zasnovana z nizom radialnih izrezov 5, in kije s svojim prvim koncem pritrjena na sesalno stran turbinske naprave 16. Drugi, tj. prosti konec cevi 3 je pritrjen na dno košarastega zbiralnika 4, ki mu je enako kot v prvem izvedbenem primeru prigrajena v bistvu radialno upogljiva fina mreža 7, ki je prepustna le za prašnate delce, nastale pri peskanju. Omenjeni mreži 7 je nadalje v osni smeri prigrajen iz elastičnega materiala zasnovan in prav tako radialno upogljiv lijakast ščitnik 8, ki pri delovanju naprave po izumu tesno nalega na notranjo steno cevi 9, ki se jo peska.
Koaksialno s transportno cevjo 3 je z ohlapnim ujemom razporejena tudi vrtljiva rahljalna cev 19, ki je v togi povezavi z rotorjem 18. Na svojem prostem koncu, tj. v območju izrezov 5 na cevi 3, je cev 19 na čelni strani zasnovana z nizom enakomerno razmaknjenih rahljalnih zob 20. Zbiralnik 4 je na tisti strani svojega dna, ki je obrnjena proč od izrezov 5 na cevi 3, stator 17 pa na tisti svoji strani, ki je obrnjena proč od sesalne strani naprave 16, vsakokrat zasnovan s štrlino 21, 2Γ, obsegajočo po par radialno štrlečih reber 22, katero vsakokrat nosi že opisan kolesni sklop 10’.
Tudi pri tem drugem izvedbenem primeru se notranjo steno cevi 9 peska v bistvu v navpičnem položaju. Peskalno napravo po izumu se namesti v cev 9, tako da s pari kolesnih sklopov 10’ in radialno upogljivim ščitnikom 8 tesno nalega na notranjo steno cevi 9. Hkrati z rotorjem 18 turbinske naprave 16 se prične vrteti tudi rahljalna cev 19, ki z nizom rahljalnih zob 20 vrtinči in rahlja v zbiralniku 4 nahajajoče se peskalno sredstvo. Vrtenje rotorja 18 povzroči pri tem padec tlaka v transportni cevi 3, zaradi česar je peskalno sredstvo posesano vanjo (puščica F) in dalje v rotor 18 ter nato z lopaticami le-tega vrženo radialno navzven v steno cevi 9 (puščica G). Peskalno sredstvo pade zatem v zbiralnik 4, prašnate delce pa zračni tok potisne skozi fino mrežo 7. Peskalno napravo po izumu se potiska vzdolž cevi 9, dokler ni vsa notranjost opeskana.
Nadaljnji izvedbeni primer naprave za notranje peskanje po izumu sestoji iz po sebi znane turbinske peskalne naprave 16, sestoječe se iz statorja 17 in npr. pnevmatsko ali električno gnanega rotorja 18 (na sl. 3 detajlno neprikazano). Rotorju 18 je, gledano v osni smeri, prigrajena rotacijsko toga cev 23, ki na svojem nasprotnem koncu predira dno zbiralnika 4 in je z njim v togi zvezi. Zbiralniku 4 je enako kot v obeh poprej opisanih izvedbenih primerih prigrajena v bistvu radialno upogljiva fina mreža 7, kije prepustna le za prašnate delce, nastale pri peskanju. Omenjeni mreži 7 je nadalje v osni smeri prigrajen iz elastičnega materiala zasnovan in prav tako radialno upogljiv lijakast ščitnik 8, ki pri delovanju naprave po izumu tesno nalega na notranjo steno cevi 9, ki se jo peska. Koaksialno s cevjo 23 je razporejena vrtljiva ekvatorska cev 24, kije po svoji notranji steni zasnovana z notranjim polžem 25, in ki je v togi povezavi z rotorjem 18. Ekvatorska cev 24 se v vzdolžni smeri razteza v bistvu do območja dna zbiralnika 4, pri čemer je med slednjim in prostim koncev cevi 24 vsakokrat zagotovljen razmik, ki omogoča prost prehod peskalnega sredstva.
Zbiralnik 4 je na tisti strani svojega dna, ki je obrnjena proč od prostega konca ekvatorske cevi 24, stator 17 pa na tisti svoji strani, ki je obrnjena proč od sesalne strani naprave 16, vsakokrat zasnovan s po parom radialno štrlečih reber 25, 26, katero vsakokrat nosi že opisan kolesni sklop 10’.
Kot pri obeh že opisanih primerih se tudi pri tem izvedbenem primeru notranjo steno cevi 9 peska v bistvu v navpičnem položaju. Peskalno napravo po izumu se namesti v cev 9, tako da s pari kolesnih sklopov 10’ in radialno upogljivim ščitnikom 8 tesno nalega na notranjo steno cevi 9. Hkrati z rotorjem 18 turbinske naprave 16 se prične vrteti tudi elevatorska cev 24 z notranjim polžem 25, ki transportira v zbiralniku 4 nahajajoče se peskalno sredstvo v turbinsko napravo 16 (puščica H). Vrtenje rotorja 18 povzroči, da je peskalno sredstvo z lopaticami le-tega vrženo radialno navzven v steno cevi 9 (puščica J). Peskalno sredstvo pade zatem v zbiralnik 4, prašnate delce pa zračni tok potisne skozi fino mrežo 7. Peskalno napravo po izumu se potiska vzdolž cevi 9, dokler ni vsa notranjost opeskana.
Napravo po izumu pa se da zlahka prirediti za npr. zunanje peskanje planih površin. Pri tem izvedbenem primeru sta tako difuzor oz. peskaina turbina 1 oz. 16 kot tudi zbiralnik peskalnega sredstva 4 razporejena v ustrezno prirejenem ohišju 27. Le-to ima v območju difuzorja oz. turbine 1 oz. 16 zasnovano ustrezno izstopno odprtino 28 za peskalno sredstvo, katera je obdana s primernim, obdelovani površini 29 prilagojenim zaščitnim obodom 30. Zaščitni obod 30 se tesno prilega obdelovani površini 29, tako da je preprečeno izhajanje peskalnega sredstva v okolico. Spodnji del zaščitnega oboda je zasnovan kot drča, da peskalno sredstvo, ki je svojo nalogo že izpolnilo, po njem zdrsne nazaj v zbiralnik 4. Peskalno sredstvo se iz območja dna zbiralnika 4 dovaja v difuzor oz. turbino 1 oz. 16 po sorazmerno kratki transportni cevi 3, pri čemer se lahko uporabi enega od poprej opisanih načinov transporta.
Delovanje naprave za peskanje zunanjih površin je praktično enako delovanju poprej opisanih izvedbenih primerov, zato ni nikaršne potrebe po ponavljanju že opisanega.
Pri vseh izvedbenih primerih se pri peskanju nastali prah odsesava s pomočjo neprikazane a po sebi znane odsesovalne/odpraševalne naprave, ki mora bodisi v cevi 9, ki se jo obdeluje, ali v ohišju 27 ustvarjati podtlak, da se prepreči prašenje v okolico. Prav tako v vseh primerih je zbiralnik 4 peskalnega sredstva lahko zasnovan tudi kot izločevalnik, delujoč na osnovi ciklona.
Napravo za peskanje po izumu se da učinkovito uporabiti za notranje peskanje, zlasti cevi, kot je opisano zgoraj, sklicujoč se na konkretne izvedbene primere. Seveda pa se da napravo po izumu z majhnimi konstrukcijskimi prijemi, ki ne presegajo okvira obsega zaščite, uporabiti tudi na drugih področjih kot npr. za zunanje peskanje cevi, raznih profilov, pločevine (npr. ladijskih bokov), itd.
Poraba energije pri napravi po izumu se je presenetljivo bistveno zmanjšala, tudi 3 do 4 krat. To obenem pomeni tudi bistveno zmanjšanje stroškov peskanja na m2 površine, ki se jo peska, pri čemer je prihranek glede na naprave po stanju tehnike tudi do 95%.
Ivan MARKOČIČ Aleksander GERBEC
Zanju:
PATENTOM PSSASiiA
LJUBLJANA 2

Claims (8)

1. Naprava za peskanje, obsegajoča bodisi peskalno turbino ali injektorski difuzor, pri čemer peskalna turbina ali difuzor pršita peskalno sredstvo radialno na površino obdelovanca, označena s tem, da je zbiralnik (4) peskalnega sredstva razporejen v isti vzdolžni osi kot difuzor ali peskalna turbina (1, 16), tj. zaporedno, in v območju neposredno pod njim, pri čemer se peskalno sredstvo bodisi v difuzor ali turbino (1, 16) iz zbiralnika (4) dovaja po sorazmerno kratki transportni cevi (3), ki povezuje difuzor oz. peskalno turbino (1, 16) z zbiralnikom, in pri čemer se peskalno sredstvo po omenjeni transportni cevi (3) transportira bodisi s pomočjo zračnega curka, generiranega s sesalnim učinkom difuzorja ali turbine (1, 16) in/ali dovedenega s podpihovalno cevjo (6), ali polžnim transporterjem (25), razporejenim v omenjeni transportni cevi (3)·
2. Naprava za peskanje po zahtevku 1, značilna po tem, da je prvemu vzdolžnemu vstopnemu koncu injektorskega peskalnega difuzorja (1) prigrajen cevni nastavek (2), drugemu vzdolžnemu vstopnemu koncu difuzorja (1) pa je prigrajena transportna cev (3), katere prosti konec je zaprt s košarastim zbiralnikom (4), katerega plaščna stena divergira v smeri proti difuzorju (1), cev (3) pa je v območju povezave z dnom zbiralnika (4) zasnovana z nizom radialnih izrezov (5), pri čemer sta notranjost nastavka (2) in cevi (3) povezani z vezno-podpihovalno cevjo (6), ki v bistvu štrli skozi dno zbiralnika (4), in pri čemer je na zunanji steni nastavka (2) in v območju njegovega prostega konca diametralno nasproti ležeče si razporejen par reber (10), na katerih je vsakokrat razporejen vodilni kolesni sklop (10’).
3. Naprava za peskanje po zahtevku 1, označena s tem, da obsega turbinsko peskalno napravo (16), pri čemer je rotorju (18) le-te v osni smeri prigrajena rotacijsko toga transportna cev (3), ki je v območju svojega prostega konca zasnovana z nizom radialnih izrezov (5), in ki je s svojim prvim koncem pritrjena na sesalno stran turbinske naprave (16), drugi, tj. prosti konec cevi (3) pa je pritrjen na dno košarastega zbiralnika (4), pri čemer je koaksialno s cevjo (3) z ohlapnim ujemom razporejena z rotorjem (18) togo povezana vrtljiva rahljalna cev (19), ki je na svojem prostem koncu, v območju izrezov (5) na cevi (3). na čelni strani zasnovana z nizom enakomerno razmaknjenih rahljalnih zob (20), pri čemer je zbiralnik (4) na tisti strani svojega dna, ki je obrnjena proč od izrezov (5) na cevi (3), stator (17) pa na tisti svoji strani, ki je obrnjena proč od sesalne strani naprave (16), vsakokrat zasnovan s štrlino (20, 21), obsegajočo po par radialno štrlečih reber (22), katero vsakokrat nosi kolesni sklop (10’).
4. Naprava za peskanje po zahtevku 1, označena s tem, da je rotorju (18) v osni smeri prigrajena rotacijsko toga cev (23), ki na svojem nasprotnem koncu predira dno zbiralnika (4) in je z njim v togi zvezi, pri čemer je koaksialno s cevjo (23) razporejena vrtljiva elevatorska cev (24), kije po svoji notranji steni zasnovana z notranjim polžem (25), in kije v togi povezavi z rotorjem (18), in ki se v vzdolžni smeri razteza v bistvu do območja dna zbiralnika (4), pri čemer je med slednjim in prostim koncev cevi (24) vsakokrat zagotovljen razmik, in pri čemer je zbiralnik (4) na tisti strani svojega dna, ki je obrnjena proč od prostega konca elevatorske cevi (24), stator (17) pa na tisti svoji strani, ki je obrnjena proč od sesalne strani naprave (16), vsakokrat zasnovan s po parom radialno štrlečih reber (25, 26), katero vsakokrat nosi kolesni sklop (10’).
5. Naprava za peskanje po zahtevkih 1 do 4, označena s tem, da je tisti del plaščne stene košarastega zbiralnika (4), ki v osni smeri leži bližje peskalni napravi (1, 16), zasnovan v bistvu kot radialno upogljiva fina mreža (7), le-tej pa je nadalje v osni smeri prigrajen iz elastičnega materiala zasnovan in radialno upogljiv lijakast ščitnik (8).
6. Naprava za peskanje po zahtevkih 1 do 4, označena s tem, da kolesni sklop (10’) obsega v radialni smeri cevi (9) zasukljivo uležajen in vzmetno podprt vzvod (11), na katerega prostem končuje vrtljivo uležajeno oporno kolo (12), pri čemer je vsakokraten vzvod (11) radialno voden s paličastim vodilom (13), zasukljivo uležajenim na vsakokratnem rebru (10, 16, 22, 25, 26), in na katerega je nataknjena tlačna vzmet (14), razporejena med vsakokratnim vzvodom (11) in rebrom (10, 16, 22, 25, 26).
7. Naprava po zahtevkih 1 do 5, značilna po tem, da sta tako difuzor oz. peskalna turbina (1, 16) kot tudi zbiralnik (4) peskalnega sredstva razporejena v ustrezno prirejenem ohišju (27), ki ima v območju difuzorja oz. peskalne turbine (1, 16) zasnovano ustrezno izstopno odprtino (28) za peskalno sredstvo, katera je obdana s primernim, obdelovani površini (29) prilagojenim zaščitnim obodom (30).
8 Naprava po zahtevkih 1 do 5 in 7, značilna po tem, da je zbiralnik (4) peskalnega sredstva zasnovan kot izločevalnik, delujoč na principu ciklona.
Za
Ivan MARKOČIČ Aleksander GERBEC: PATENTNA HšAOA
LJUBLJANA 2
21924-VI/92-K
POVZETEK
Izum se nanaša na napravo za peskanje, ki je značilna po tem, da je prvemu vzdolžnemu vstopnemu koncu injektorskega peskalnega difuzorja 1 prigrajen cevni nastavek 2, drugemu vzdolžnemu vstopnemu koncu difuzorja 1 pa je prigrajena transportna cev 3. Prosti konec cevi 3 je zaprt s košarastim zbiralnikom 4, katerega plaščna stena divergira v smeri proti difuzorju 1. V območju povezave z dnom zbiralnika 4 je cev 3 zasnovana z nizom radialnih izrezov 5, pri čemer sta notranjost nastavka 2 in cevi 3 medsebojno povezani z vezno-podpihovalno cevjo 6. Slednja je v cev 3 razporejena v bistvu štrleče skozi dno zbiralnika 4. Na zunanji steni nastavka 2 in v območju njegovega prostega konca je diametralno nasproti ležeče si razporejen par reber 10, na katerih je vsakokrat razporejen vodilni kolesni sklop 10’.
(sl.1)
- 13 10' A 10'
14 10'
21 22
ΡΑΤΕί,Τ'Μ PISAiiBB
LJ1JER. J Λ >.!;
SI9300204A 1992-06-19 1993-04-19 Naprava za peskanje SI9300204A1 (sl)

Priority Applications (8)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI9300204A SI9300204A1 (sl) 1993-04-19 1993-04-19 Naprava za peskanje
ES93108884T ES2103400T3 (es) 1992-06-19 1993-06-02 Instalacion de abrasivo.
DE59306235T DE59306235D1 (de) 1992-06-19 1993-06-02 Strahlmittelanlage
DK93108884.3T DK0574771T3 (da) 1992-06-19 1993-06-02 Stråleslibeindretning
AT93108884T ATE152024T1 (de) 1992-06-19 1993-06-02 Strahlmittelanlage
EP93108884A EP0574771B1 (de) 1992-06-19 1993-06-02 Strahlmittelanlage
US08/070,960 US5573450A (en) 1992-06-19 1993-06-04 Abrasive blasting device
JP5168338A JPH0639720A (ja) 1992-06-19 1993-06-16 研磨吹付装置

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI9300204A SI9300204A1 (sl) 1993-04-19 1993-04-19 Naprava za peskanje

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI9300204A1 true SI9300204A1 (sl) 1994-12-31

Family

ID=20431159

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI9300204A SI9300204A1 (sl) 1992-06-19 1993-04-19 Naprava za peskanje

Country Status (1)

Country Link
SI (1) SI9300204A1 (sl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1011879B1 (en) Device for pipeline interior cleaning
US7617562B2 (en) Apparatus for contactless cleaning of a conveying element and arrangement for transporting and/or storing of rod-shaped articles with an apparatus for contactless cleaning of a conveying element
CA2637791C (en) Cleaning pig
US4563840A (en) Cleaning particle impinging device and air blast cleaning apparatus using said device
EP0003005A1 (en) Dust-collecting suction system for a rock-drilling apparatus
KR101548243B1 (ko) 분사재 회수 장치, 분사재 회수 장치를 구비한 블라스트 가공 장치 및 블라스트 가공 방법
US20080168899A1 (en) Separation and collection of particulates from an air stream
KR20140113182A (ko) 노후관 갱생을 위한 쇼트 블라스트 장치
KR20140112472A (ko) 쇼트 처리 장치
US4771579A (en) Abrasive blast media recovery and cleaning for reuse
KR102541711B1 (ko) 집진 시스템
US5573450A (en) Abrasive blasting device
US4745655A (en) Air-powered vacuum-producing apparatus
EP0518102B1 (en) Centrifugal blasting apparatus
SI9300204A1 (sl) Naprava za peskanje
SI9200122A (sl) Naprava za notranje peskanje, zlasti cevi
KR20070081444A (ko) 파우더 충진장치
US3857490A (en) Method of pneumatically conveying coal and apparatus therefor
KR101145828B1 (ko) 집진설비의 분진 이송장치
CN111107963A (zh) 喷丸处理装置
JP5972126B2 (ja) スクラップ処理システム及びスクラップ処理方法
GB878582A (en) Blast cleaning apparatus
FI65179C (fi) Foerfarande foer uppsugning av kornformiga foeroreningar med stort undertryck i en sandblaestringsanlaeggning och med stort undertryck verkande suganordning
SI9300145A (sl) Naprava za peskanje
KR20110058923A (ko) 회전식 임펠러 블라스트 장치