SI9210125A - Process for the production of wood-fibre boards - Google Patents

Process for the production of wood-fibre boards Download PDF

Info

Publication number
SI9210125A
SI9210125A SI9210125A SI9210125A SI9210125A SI 9210125 A SI9210125 A SI 9210125A SI 9210125 A SI9210125 A SI 9210125A SI 9210125 A SI9210125 A SI 9210125A SI 9210125 A SI9210125 A SI 9210125A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
binder
weight
solid resin
solution
amount
Prior art date
Application number
SI9210125A
Other languages
English (en)
Inventor
Ludwig Suemegi
Original Assignee
Oesterr Hiag Werke Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=3486297&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SI9210125(A) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Oesterr Hiag Werke Ag filed Critical Oesterr Hiag Werke Ag
Publication of SI9210125A publication Critical patent/SI9210125A/sl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B27WORKING OR PRESERVING WOOD OR SIMILAR MATERIAL; NAILING OR STAPLING MACHINES IN GENERAL
    • B27NMANUFACTURE BY DRY PROCESSES OF ARTICLES, WITH OR WITHOUT ORGANIC BINDING AGENTS, MADE FROM PARTICLES OR FIBRES CONSISTING OF WOOD OR OTHER LIGNOCELLULOSIC OR LIKE ORGANIC MATERIAL
    • B27N1/00Pretreatment of moulding material
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B27WORKING OR PRESERVING WOOD OR SIMILAR MATERIAL; NAILING OR STAPLING MACHINES IN GENERAL
    • B27NMANUFACTURE BY DRY PROCESSES OF ARTICLES, WITH OR WITHOUT ORGANIC BINDING AGENTS, MADE FROM PARTICLES OR FIBRES CONSISTING OF WOOD OR OTHER LIGNOCELLULOSIC OR LIKE ORGANIC MATERIAL
    • B27N1/00Pretreatment of moulding material
    • B27N1/02Mixing the material with binding agent

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Forests & Forestry (AREA)
  • Dry Formation Of Fiberboard And The Like (AREA)

Description

OSTERREICHISCHE HIAG WERKE Gesellschaft m.b.H.
Postopek izdelave plošč iz lesnih vlaken
Izum se nanaša na postopek izdelave plošč iz lesnih vlaken, pri katerem je surovina podvržena razvlaknjenju, zatem se jo v pihalnem vodu olepi z vodno raztopino veziva in tako dobljeni olepljeni vlakninski material se po sušenju na potrebno preostalo vlažnost natrosi v proge ploskovnega nasutja in se ga pod tlakom in temperaturo stisne v plošče. Zlasti pa se izuma nanaša na tak postopek izdelave srednjegostih vlakninskih plošč (SGV plošč; nem. MDF - mitteldichte Faserplatten) in trdih vlakninskih plošč (TGV plošč; nem. HDF - Hartfaserplatten), ki vsebujejo zmanjšano količino veziva.
Mehanske lastnosti plošč iz lesnih vlaken določa razen kakovosti operacije razvlaknjenja v pomembnem delu vezivo, uporabljeno za vezavo vlakninskega materiala. Pri tem je pod v preostalem konstantnimi pogoji povišanje mehanske trdnosti plošč zvezano z zvišanjem količine veziva, vloženega za vezanje vlakninskega materiala.
Ker pa vezivni material pri izdelavi vlakninskih plošč predstavlja bistveni stroškovni faktor, obstaja z vidika gospodarnosti izdelave vlakninskih plošč težnja po tem, da se vloži kar se da malo veziva. Nadalje se stremi za tem, da se količina veziva zmanjša iz razloga, da se zmanjša obremenitev okolja, ki ga predstavlja zlasti pri aminoplastičnih vezivih nastopajoče odcepljanje formaldehida. Pri običajnih postopkih za izdelavo plošč iz lesnih vlaken pa zmanjšanje količine vloženega veziva, kot že rečeno, vodi k padcu trdnosti tako narejenih plošč.
Da bi količino veziva zmanjšali, ne da bi škodovali trdnosti, so doslej poskušali z uporabo raznih aparaturnih posegov pri dodajanju veziva v pihalnem vodu doseči dobro porazdelitev lepila, t.j. doseči so hoteli kar se da veliko število zlepnih mest (točk), ki so merodajna za zlepno trdnost. Pri tem so se nadalje posluževali raztopin veziva z vsebnostjo trdne smole okoli 50 mas.%.
Na področju plošč iz lesnih odrezkov so že opisali postopek z zmanjšano količino dodanega veziva, po katerem uporabljajo razredčeno raztopino veziva z vsebnostjo trdne smole v količini prednostno od 22 do 30 mas.% (EP-B 0 010 537). S tem postopkom se pride do enakomernejše porazdelitve veziva po odrezkih močno različne velikosti in s tem do prihranka na količini veziva. Vloženo surovino pri tem postopku najprej delijo na odrezke in jo zatem podvržejo sušenju do vlage v vrednosti prednostno manj kot 2%, preden jo olepijo z vodno raztopino določenega aminoplasta. Odrezke prevlečejo z lepilom v mešalniku za olepljanje. Razen tega raztopini veziva dodajajo sredstva za zgoščanje, kot so derivati celuloze, da se izognejo vdoru veziva v material odrezkov. Vlažnost olepljenega materiala odrezkov, ki jo držijo pod 12%, določajo s količino vode, nanesene na material odrezkov z raztopino veziva. Omenjena objava potemtakem zadeva postopek, ki je za izdelavo plošč iz odrezkov običajen in po katerem surovino najprej sušijo, zatem olepijo, izum pa se nanaša na suhe postopke izdelave vlakninskih plošč, pri katerih izhodiščni material najprej olepimo, nato sušimo.
S tovrstnimi suhimi postopki doslej ni bilo moč izdelati vlakninskih plošč, ki imajo kljub malemu deležu veziva zadostno trdnost. Da so dosegli zadostno trdnost po veljavnih tehniških normah, so doslej morali pri vlakninskih ploščah (tako pri SGV ploščah kot tudi pri TGV ploščah) vgrajevati trdno smolo, katere delež je glede na a.s. (absolutno suhi) vlakninski material vedno znašal več kot 12 mas.%.
Cilj predloženega izuma je, ustvariti uvodoma omenjeni postopek izdelave plošč iz lesnih vlaken, s katerim je dosegljiv, med drugim, še bolj izboljšan izkoristek veziva, uporabljenega za olepljenje vlakninskega materiala, tako da se da za dosego določene trdnosti plošče pri določenem vnaprej danem vlakninskem materialu delati z manj trdne smole kot doslej. Nadaljnji cilj predloženega izuma je, ustvariti tak postopek, ki bo izvedljiv brez spreminjanja principa aparaturnih naprav, kakršne so na voljo za izvedbo zgoraj omenjenih znanih postopkov, ali brez bistvenega spreminjanja časa, potrebnega za izvedbo postopka.
Ta cilj je po izumu dosežen s tem, da olepljamo z raztopino z vsebnostjo trdne smole v količini od 20 do 35 mas.%, prednostno od 25 do 35 mas.%, in pri tem dodajamo vezivo v količini, ki znaša manj kot 10 mas.%, prednostno 7 do 9 mas.% trdne smole, vzeto glede na skupni, na a.s. stanje računani vlakninski material.
Z uporabo, ki je značilna za izum, močno razredčenih vodnih raztopin veziva je možno po suhem postopku izdelovati plošče iz lesnih vlaken, katerih mehanske vrednosti zelo dobro ustrezajo zahtevam iz tehniških norm, pri čemer je v primerjavi s ploščami, izdelanimi po postopkovnem načinu iz vsakdanje tehnologije, hkrati omogočen pomemben prihranek na vezivu. Tako je po postopku po izumu možno izdelovati plošče iz lesnih vlaken z deležem trdne smole v vrednosti manj kot 10 mas.%, pa imajo zadostne trdnosti po veljavnih tehniških standardih.
Z uporabo, kakršna je predvidena v postopku po izumu, močno razredčenih raztopin veziva očitno dobimo izjemno popolno oplaščenje vlakninskega gradiva z vezivom, s čimer se močno pomnožijo zlepne točke, ki so tako pomembne za vzpostavitev trdnosti v ploščah.
Nadaljnja prednost tega postopka je v tem, da z močnim razredčenjem vloženega veziva na olepljena vlakna izvajamo hladilni učinek, saj se del vode iz zmesi veziva takoj upari, s čimer se sistemu vlakna/vezivo kot celoti odtegne toplota. S tem se prepreči predčasna strditev veziva, nahajajočega se na olepljenih vlaknih, predčasna strditev pa bi prav tako utegnila imeti za posledico padec trdnosti plošče.
Predloženi postopek po izumu lahko izvedemo brez bistvene spremembe postopkovne tehnike. Do olepljenja vlakninskega gradiva pride pri tem tik za izstopom gradiva iz stroja za razvlaknjenje (angl. refiner) v pihalnem vodu na običajen način.
Raztopini lepila dodajamo primerne trdilne snovi, kot naprimer amonijev klorid, amonijev fosfat, fosforno kislino, mravljinčjo kislino, za strditev uporabljenega veziva med operacijo prešanja v vročem, v količinah, kakršne so v tehniki znane, ki so odvisne od vsakokratnih pogojev naprave. Kot posebno prednosten se je izkazal tudi dodatek posebnega ojačevalca lepila na osnovi sulfonata lignina. Nadalje se lahko raztopini veziva dodajajo tudi še dodatni lovilci formaldehida, kot naprimer sečnina. Parafinska emulzija ali staljen parafin za dosego hidrofobnosti vlakninskih plošč pa se dodaja smotrno pred vstopom v refiner.
Vlakninsko gradivo, ki smo ga na zgoraj opisani način opremili z vezivom, nato na po sebi znan način osušimo do preostale vlage največ 12%, prednostno največ 10%, preden ga po raztrosenju v ploskovne proge enakomerne debeline stisnemo v plošče v običajnih prešah za prešanje v vročem.
Material lahko prešamo v plošče bodisi v običajnih stacionarnih prešah pri temperaturah od okoli 160 do 190 °C in tlakih tja do 35 bar ali v konti prešah pri temperaturah grelnih plošč tja do 235 °C in običajnih programih tlakov. Časi stiskanja pri postopku po izumu ustrezajo časom stiskanja, ki so se uporabljali tudi doslej.
Prednostna izvedbena oblika postopka po predloženem izumu obstaja v tem, da aminoplastično vezivo, ki je pripravljeno za uporabo, najprej razredčimo z vodo na koncentracijo trdne smole okoli 30 do 40 mas.% in potrebne dodatke, kot so trdilne snovi, ojačevalec lepila, lovilec formaldehida, v primerni vodni raztopini dodamo razredčeni raztopini veziva šele neposredno pred vstopom v pihalni vod preko mešalne proge.
Izum bomo sedaj nadalje obrazložili na osnovi primerov, ne da bi se nanje omejevali.
PRIMER 1
Za izdelavo srednjegostih vlakninskih plošč (SGV plošč) smo uporabili vlakninsko gradivo, ki smo ga v stroju za razvlaknitev (refinerju) pridobili na po sebi znan način iz na drobno nasekane borovine. V pihalni vod, po katerem se vlakninsko gradivo odvaja iz refinerja, smo tik po izstopu iz refinerja dozirano vnesli zmes, ki je vsebovala vezivo. To zmes, ki vsebuje vezivo, smo takole sestavili:
V mešalni posodi smo aminoplastično El lepilo za izdelavo vlakninskih plošč (HIACOLL MDF 15) razredčili z vodo na koncentracijo 33 mas.% trdne smole. V drugi mešalni posodi smo pripravili raztopino 30 mas.% sečnine, 10 mas.% amonijevega klorida in 2 mas.% fosforne kisline. S pomočjo dozirnih črpalk smo obe raztopini preko statičnega mešala združili v takem razmerju, da je končno dobljena raztopina lepila vsebovala koncentracijo 28,3 mas.% trdne smole. To raztopino lepila smo vlakninskemu gradivu dodali v tolikšni količini, da smo dobili faktor olepljenja
8,2 mas.% trdne smole, vzeto glede na absolutno suho (a.s.) vlakno. Olepljeno zmes vlaken smo zatem na znan način osušili na preostalo vlago 10 mas.%, oblikovali v ravninsko nasutje enakomerne debeline in v grelni preši pod vplivom tlaka in temperature stisnili v SGV ploščo. Tako izdelana plošča je zelo dobro odgovarjala zahtevam industrijske norme za SGV plošče (normirani tip MDF [=SGVj, vsebnost formaldehida A razred).
PRIMER 2
Vlakninsko gradivo iz prvega primera smo na po sebi znan način olepili z naslednjo zmesjo, ki je vsebovala vezivo:
V mešalni posodi smo zmešali 1.000 kg HIACOLL MDF 15, 100 kg raztopine sečnine (40 mas.%) in 1.000 1 vode, tako da je koncentracija trdne smole te zmesi znašala 31,4 mas.%. V drugi mešalni posodi smo zmešali 100 kg ojačevalca lepila HIACOLL K1215 in 165 1 vode. Omenjeni raztopini smo preko dozirnih črpalk in statičnega mešala zmešali v tako razmerje zmesi, da je končno dobljena koncentracija trdne smole v zmesi znašala 27,0 mas.%. To zmes smo na vlakninsko gradivo nanašali v količini, da smo dobili faktor olepljenja 7,5 mas.%, vzeto na a.s. vlakninsko gradivo. Po osušitvi na okoli 10% preostale vlage, oblikovanju ravninskega nasutja enakomerne debeline in prešanju v vročem smo dobili SGV ploščo, kije v vseh vrednostih preizkušanja zelo dobro odgovarjala normiranemu tipu MDF (=SGV), vsebnost formaldehida A razred po industrijski normi za MDF (=SGV) plošče.
PRIMER 3
Pri Primeru 3 gre za primerjalni primer.
Za olepljenje vlakninskega gradiva, ki smo ga izvedli tako, kot je opisano v Primeru 1 in 2, smo uporabili raztopino lepila naslednje sestave:
HIACOLL MDF-12 raztopina sečnine (40 mas.%)
1.000 kg 150 kg raztopina amonijevega klorida (15 mas.%) 40 kg voda kg
Ta raztopina lepila po svoji sestavi ustreza stanju tehnike. Ima koncentracijo trdne smole v vrednosti 53,2 mas.%. Za dosego mehanskih vrednosti MDF (=SGV) plošče, narejene z uporabo te raztopine, torej vrednosti, kakršne za MDF (=SGV) plošče predpisujejo industrijske norme, smo morali na 1.000 kg a.s. vlakninskega gradiva vgraditi 235 kg raztopine lepila, kar ustreza faktorju olepljanja 12,5 mas.%, vzeto na a.s. vlakninsko gradivo.

Claims (4)

  1. Patentni zahtevki
    1. Postopek izdelave plošč iz lesnih vlaken, pri katerem je surovina podvržena razvlaknjenju, zatem se jo v pihalnem vodu olepi z vodno raztopino veziva in tako dobljeni olepljeni vlakninski material se po sušenju na potrebno preostalo vlažnost natrosi v proge ploskovnega nasutja in se ga pod tlakom in temperaturo stisne v plošče, značilen po tem, da olepljamo z raztopino z vsebnostjo trdne smole v količini od 20 do 35 mas.% in pri tem dodajamo vezivo v količini, ki znaša manj kot 10 mas.% trdne smole, vzeto glede na skupni, na a.s. stanje računani vlakninski material.
  2. 2. Postopek po zahtevku 1, značilen po tem, da ima raztopina vsebnost trdne smole od 25 do 35 mas.% in vgrajena količina veziva ima 7 do 9 mas.% trdne smole, vzeto glede na skupni, na a.s. stanje računani vlakninski material.
  3. 3. Postopek po zahtevku 1 ali 2, značilen po tem, da je vezivo z vodo na koncentracijo trdne smole 30 do 40 mas.% razredčeno aminoplastično vezivo, kateremu so dodani dodatki kot trdilne snovi, ojačevalec lepila in lovilec formaldehida v primerni vodni raztopini
  4. 4. Postopek po zahtevku 3, značilen po tem, da dodatke dodamo razredčenemu aminoplastičnemu vezivu neposredno pred vstopom v pihalni vod preko mešalne proge.
    OSTERREICHISCHE HIAG WERKE Gesellschaft m.b.H.
    Zanjo:
    LJUBLJANI λ
    22223-PR.0-ing.SK-I/95
    Povzetek
    Opisan je postopek izdelave plošč iz lesnih vlaken, pri katerem je surovina podvržena razvlaknjenju, zatem se jo v pihalnem vodu olepi z vodno raztopino veziva in tako dobljeni olepljeni vlakninski material se po sušenju na potrebno preostalo vlažnost natrosi v proge ploskovnega nasutja in se ga pod tlakom in temperaturo stisne v plošče, pri čemer olepljamo z raztopino z vsebnostjo trdne smole v količini od 20 do 35 mas.% in dodajamo vezivo v količini, ki znaša manj kot 10 mas.% trdne smole, vzeto glede na skupni, na a.s. stanje računani vlakninski material.
SI9210125A 1991-02-08 1992-02-07 Process for the production of wood-fibre boards SI9210125A (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0027891A AT403023B (de) 1991-02-08 1991-02-08 Verfahren zur herstellung von holzfaserplatten
YU12592 1992-02-07

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI9210125A true SI9210125A (en) 1995-04-30

Family

ID=3486297

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI9210125A SI9210125A (en) 1991-02-08 1992-02-07 Process for the production of wood-fibre boards

Country Status (14)

Country Link
EP (1) EP0570435B1 (sl)
CN (1) CN1063837A (sl)
AT (1) AT403023B (sl)
AU (1) AU1225692A (sl)
DE (1) DE59202092D1 (sl)
DK (1) DK0570435T3 (sl)
ES (1) ES2074874T3 (sl)
IE (1) IE67381B1 (sl)
NZ (1) NZ241508A (sl)
PT (1) PT100106A (sl)
SI (1) SI9210125A (sl)
TR (1) TR26826A (sl)
WO (1) WO1992013688A1 (sl)
ZA (1) ZA92874B (sl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2774068B2 (ja) * 1994-08-19 1998-07-09 光洋産業株式会社 集合体の熱圧成形方法
AU5847799A (en) * 1998-08-05 2000-02-28 Fraunhofer-Gesellschaft Zur Forderung Der Angewandten Forschung E.V. Method for producing medium density fibre panels
DE10249581A1 (de) * 2002-10-24 2004-05-13 Kronotec Ag Trägerplatte

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT366960B (de) * 1978-06-02 1982-05-25 Oesterr Hiag Werke Ag Verfahren zur herstellung von holzspanplatten
DE3025522A1 (de) * 1980-07-05 1982-02-18 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zur herstellung formaldehydfreier holzwerkstoffe
DE3042813A1 (de) * 1980-11-13 1982-06-09 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zur herstellung von aminoplastkondensaten
US4407771A (en) * 1982-04-26 1983-10-04 The Celotex Corporation Blow line addition of isocyanate binder in fiberboard manufacture
DE3609506A1 (de) * 1985-03-25 1986-10-30 Koppers Co., Inc., Pittsburgh, Pa. Verfahren zum herstellen einer masse aus zelluloseteilchen und harz fuer die herstellung von faserplatten
DK77287D0 (da) * 1987-02-16 1987-02-16 Novopan Traeindustri Spaanplade og fremgangsmaade til fremstilling deraf
DE69005336T2 (de) * 1989-03-20 1994-04-21 Medite Europ Vorrichtung und Verfahren zur Herstellung synthetischer Platten inklusive feuerbeständiger Platten.

Also Published As

Publication number Publication date
EP0570435B1 (de) 1995-05-03
ATA27891A (de) 1992-11-15
EP0570435A1 (de) 1993-11-24
AT403023B (de) 1997-10-27
ZA92874B (en) 1992-11-25
IE67381B1 (en) 1996-03-20
PT100106A (pt) 1993-03-31
IE920406A1 (en) 1992-08-12
DK0570435T3 (da) 1995-09-11
TR26826A (tr) 1994-08-12
WO1992013688A1 (de) 1992-08-20
CN1063837A (zh) 1992-08-26
ES2074874T3 (es) 1995-09-16
NZ241508A (en) 1994-05-26
DE59202092D1 (de) 1995-06-08
AU1225692A (en) 1992-09-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4510278A (en) Manufacture of chipboard and a novel suitable bonding agent
US4828643A (en) Liquified cellulosic fiber, resin binders and articles manufactured therewith, and method of manufacturing same
US4528309A (en) Method for the production of cellulosic board materials
CN101796141B (zh) 降低由木基材料排放醛和挥发性有机化合物的量的方法
US3931072A (en) Particleboard, hardboard, and plywood produced in combination with a lignin sulfonate-phenol formaldehyde glue system
US6113729A (en) Wax sizing and resin bonding of a lignocellulosic composite
US4193814A (en) Binding lignocellulosic materials
US2786008A (en) Acidic ammonium-base sulfite waste liquor-phenol-aldehyde resins, their production and application
US4968772A (en) Process for the preparation of urea-formaldehyde resins
US3990928A (en) Method of cold adhesion of wood glues to wood particles
US5418282A (en) Method of manufacturing fire-resistant resin foam and wood particle boards or shaped bodies
CA1290085C (en) Substitute for amino and phenolic resins
US4968773A (en) Process for the preparation of urea-formaldehyde resins
US4701383A (en) Lignosulfonate-phenol-formaldehyde resin binder in sheet material and method of making said sheet material
SI9210125A (en) Process for the production of wood-fibre boards
US2680995A (en) Method of making hardboard
US3113065A (en) Resin bonded fibreboard and the process of making the same
US2687556A (en) Method of preparing products comprising compressed lignocellulosic materials and chemically combined soluble silicates
EP0729814B1 (en) A process for producing composite particle board from rice husk
CA1117693A (en) Method of manufacture of adhesive products
EP0001501A1 (en) Method of bonding lignocellulosic material
SE442101B (sv) Forfarande for framstellning av fiberplattor av lignocellulosahaltigt material
US2805209A (en) Dry process resinified consolidated product of phenol formaldehyde and cellulose
CA1146306A (en) Binding lignocellulosic materials
CS209521B2 (en) Reactive catalyzer for the polycondensation of the amino-resins