SI9200349A - ) naprava za avtomatsko odpenjanje varnostnega pasu - Google Patents

) naprava za avtomatsko odpenjanje varnostnega pasu Download PDF

Info

Publication number
SI9200349A
SI9200349A SI9200349A SI9200349A SI9200349A SI 9200349 A SI9200349 A SI 9200349A SI 9200349 A SI9200349 A SI 9200349A SI 9200349 A SI9200349 A SI 9200349A SI 9200349 A SI9200349 A SI 9200349A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
piston
seat belt
chamber
belt
automatic
Prior art date
Application number
SI9200349A
Other languages
English (en)
Inventor
Pavel Jeras
Original Assignee
Pavel Jeras
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pavel Jeras filed Critical Pavel Jeras
Priority to SI9200349A priority Critical patent/SI9200349A/sl
Publication of SI9200349A publication Critical patent/SI9200349A/sl

Links

Landscapes

  • Automotive Seat Belt Assembly (AREA)

Abstract

Predmet izuma je naprava za avtomatsko odpenjanje varnostnega pasu, ki omogoča po nenadni, sunkoviti obremenitvi varnostnega pasu, ki nastane npr. pri trčenju, prevračanju ipd. motornega vozila, avtomatsko sprostitev varnostnega pasu v primeru, da vozilo po dogodku, zaradi katerega je prišlo do obremenitve pasu, miruje nek določen čas. Predložena konstrukcija naprave za avtomatsko odpenjanje varnostnega pasu predstavlja na eni točki trotočkovnega varnostnega pasu (npr. na pritrditvi na tleh) nameščena komora, v kateri se premika bat, ki vsebuje tudi kapsulo, napolnjeno s tekočino, ki se pri gibanju razteguje. Gibanje bata je pogojeno z odprto ali zaprto pretočno odprtino v batu, ki jo regulira mehanizem, na katerega vpliva telo kapsule, medtem ko samo gibanje bata povzroča na eni strani bata v komori nameščena vzmet, medtem ko je na drugi strani v komori olje ali podobna tekočina.

Description

NAPRAVA ZA AVTOMATSKO ODPENJANJE VARNOSTNEGA PASU
Predmet izuma je naprava za avtomatsko odpenjanje varnostnega pasu, ki omogoča po nenandni, sunkoviti obremenitvi varnostnega pasu, ki nastane npr. pri trčenju, prevračanju ipd. motornega vozila, avtomatsko sprostitev varnostnega pasu v primeru, da vozilo po dogodku, zaradi katerega je prišlo do obremenitve pasu, miruje nek določen čas. Izum spada v razred B 60 R 22/32 mednarodne patentne klasifikacije
-2Tehnični problem, ki ga predloženi izum zadovoljivo rešuje, je konstrukcija in izvedba take naprave, ki bo omogočala avtomatsko odpenjanje oz. popustitev varnostnega pasu predvsem takrat, ko je vozilo doživelo nesrečo in so ljudje v vozilu v takem stanju, da sami ne morejo odpeti varnostnega pasu.
Znani so sistemi, ki zagotavljajo varnost voznika in sopotnikov pri trkih ali prevračanju vozila tako, da so voznik in sopotniki privezani na sedeže s trotočkovnimi varnostnimi pasovi. Avtomatika, ki omogoča krajevno omejeno počasno gibanje, v primeru sunkovitega potega ali sunka telesa blokira izvlek pasu ih tako onemogoči premikanje telesa voznika oz. sopotnikov.
Takšni sistemi zadovoljivo rešujejo problem poškodb voznika ali sopotnikov, ki bi lahko nastale pri trkih ali prevračanju vozila, imajo pa to slabo lastnost, da ostane človek privezan na sedež tudi po trku ali prevračanju vozila. Ta okoliščina pa lahko zelo otežuje samo reševanje poškodovancev, še posebno če so ti nezavestni.
Ena izmed rešitev, ki pa je uporabna samo takrat, kadar je poškodovanec pri zavesti, je posebno žepno rezilce, ki je namenjeno prerezu varnostnega pasu v takih primerih.
Konstrukcija naprave, ki omogoča samodejno odpenjanje varnostnega pasu mora zadostiti tudi zakonskemu predpisu, ki določa, da se varnostni pas ne sme samodejno odpreti vse dotlej, dokler vozilo ni v stanju popolnega mirovanja.
Naloga in cilj predloženega izuma je konstrukcija in izvedba takšne
-3naprave, ki jo bo možno dograditi že obstoječim trotočkovnim varnostnim pasovom in bo omogočala samodejno sprostitev varnostnega pasu po prestani večji sunkoviti obremenitvi in po popolnem prenehanju gibanja vozila. Rešitev je predložena konstrukcija naprave za avtomatsko odpenjanje varnostnega pasu, ki jo predstavlja na eni točki trotočkovnega varnostnega pasu (npr. na pritrditvi na tleh) nameščena komora, v kateri se premika bat, ki vsebuje tudi kapsulo, napolnjeno s tekočino, ki se pri gibanju razteguje. Gibanje bata je pogojeno z odprto ali zaprto pretočno odprtino v batu, ki jo regulira mehanizem, na katerega vpliva telo kapsule, medtem ko samo gibanje bata povzroča v komori na eni strani bata nameščena vzmet in je na drugi strani v komori olje ali podobna tekočina.
Izum bom podrobneje obrazložil na osnovi izvedbenega primera in slik, od katerih kaže:
slika 1 napravo za avtomatsko odpenjanje varnostnega pasu v prerezu slika 2 bat naprave za avtomatsko odpenjanje varnostnega pasu v prerezu v položaju mirovanja vozila slika 3 bat naprave za avtomatsko odpenjanje varnostnega pasu v prerezu v položaju premikanja oz. tresenja vozila.
-4Napravo za avtomatsko odpenjanje varnostnega pasu po izumu, ki je prikazana na sliki 1, predstavlja komora 1 v kateri je gibljivo nameščen bat 2, ki komoro 1 deli v dva neprodušno zaprta dela. Bat 2 ima na vsaki zunanji strani izvedeni vodili 6 in 14, katerih konca sta izvedena iz komore 1. V enem delu komore 1 je nameščena vzmet 4, drugi del pa je napolnjen s tekočino 13 z visoko viskoznostjo, npr. oljem. Pretakanje tekočine 13 iz enega dela komore 1 v drugega oz. izven komore 1 onemogoča tesnilni obroč 3 na batu 2 oziroma tesnilna obroča 8 in 5 na vodilih 14 in 6.
Vodilo 6 ima na koncu izoblikovano strmino A, na katero nasede ploščica 7 enega konca pasu, ki je proti samodejnemu izpadu primerno varovana. Vodilo 14 ima na prehodu skozi komoro 1 nameščeno varovalko 9, npr. Segerjev obroček, ki leži v utoru, izvedenem v komori 1.
Bat 2 ima v svojem votlem telesu vloženo kapsulo 15, napolnjeno s CO2 ali podobnim plinom, ki ob tresenju poveča svojo prostornino. Ker je lupina kapsule 15 iz materiala, ki se lahko razteguje, kapsula 15 ob tresenju spremeni svojo obliko ter pritisne na palično konstrukcijo 10, ki je na enem koncu vrtljivo vpeta. Zaradi tega se drugi konec, ki štrli iz bata 2 in nalega na zaklopko 12, ki je nameščena na zunanjem delu bata 2 in zapira skozi bat 2 izvedeno odprtino 11, odmakne od zaklopke 12. V takem položaju zaklopka 12 neprodušno zapira odprtino 11.
Samo delovanje naprave za avtomatsko odpenjanje varnostnega pasu po izumu bom pojasnil na osnovi praktičnega primera.
Naprava za avtomatsko odpenjanje varnostnega pasu po izumu je vključena v sam sistem trotočkovnega varnostnega pasu tako, da
-5predstavlja eno od pritrjevalnih točk varnostnega pasu na tleh avtomobila. V primeru normalne uporabe pasu, to je brez večje obremenitve, deluje pas normalno. Zaradi premikanja oz. tresenja kapsule 15 v batu 2 je oblika kapsule 15 takšna, da je štrleči del palične konstrukcije umaknjen v notranjost. Zaradi tega je tudi odprtina 11 popolnoma neprodušno zaprta s zaklopko 12. Tak položaj je prikazan na sliki 3.
V primeru večje obremenitve pasu, npr. pri trku ali prevračanju vozila, pa je sila v smeri puščice B, ki deluje na samo konstrukcijo naprave za avtomatsko odpenjanje varnostnega pasu tolikšna, da zdrsne ploščica 7 po strmini A in s tem porine vodilo 6, sam bat 2 in vodilo 14 v smeri puščice B. Ob primerni sili je pomik vodila 14 v smeri puščice C tolikšen, da izskoči varovalka 9 iz svojega ležišča. S tem je naprava za avtomatsko odpenjanje varnostnega pasu aktivirana. V primeru, da je posledica večje obremenitve pasu trk ali prevračanje vozila, se ob popolni umiritvi vozila kapsula 15 vrne v prvotno obliko, kar pomeni, da palična konstrukcija 10 porine zaklopko 12 od odprtine 11. Zaradi tega začne tekočina 13 prehajati preko odprtine 11, ob delovanju vzmeti 4 na bat 2, na drugo stran, to je v prostor, kjer je nameščena vzmet 4. To pomeni, da se bat 2 začne premikati v smeri puščice C. Glede na dolžino vodila 6 se ploščica 7 v določenem trenutku sname z vodila in varnostni pas se sprosti.
V primeru, da se po večji obremenitvi vozilo ne umiri, kar pomeni, da do trka oz. druge nesreče ni prišlo, kapsula 15 ne preide v svojo prvotno obliko in je odprtina 11 še vedno zaprta z zaklopko 12. Do premikanja bata 2 ne pride, čeprav je naprava po izumu aktivirana. Tak položaj je prikazan
-6na sliki 2. S preprostim pritiskom na vodilo 14 znova deaktiviramo napravo, tako da je varovalka 9 spet v utoru, izvedenem v komori 1.

Claims (2)

  1. PATENTNA ZAHTEVKA
    1. Naprava za avtomatsko odpenjanje varnostnega pasu, označena s tem, da komoro (1) gibljivo nameščen bat (2) deli v dva neprodušno zaprta dela, pri čemer ima bat (2) na zunanji strani izvedeni vodili (6) in (14), katerih konca štrlita iz komore (1) in da je v enem delu komore (1) nameščena vzmet (4), v drugem pa tekočina (13); da ima vodilo (6) na enem delu izoblikovano strmino (A), na kateri leži ploščica (7) enega konca pasu, vodilo (14) pa ima na prehodu skozi komoro (1) nameščeno varovalko (9), ki leži v utoru, izvedenem v komori (1).
  2. 2. Naprava za avtomatsko odpenjanje varnostnega pasu, po zahtevku 1, označena s tem, da ima bat (2) v svojem votlem telesu nameščeno kapsulo (15), napolnjeno s CO2 ali podobnim plinom, ki ob tresenju poveča svojo prostornino, medtem ko je lupina kapsule (15) iz materiala, ki se lahko razteguje, pri čemer kapsula (15) nalega na palično konstrukcijo (10), ki je na enem koncu vrtljivo vpeta, drugi konec pa štrli iz bata (2) in nalega na zaklopko (12), ki je nameščena na zunanjem delu bata (2) in zapira skozi bat (2) izvedeno odprtino (11).
SI9200349A 1992-11-30 1992-11-30 ) naprava za avtomatsko odpenjanje varnostnega pasu SI9200349A (sl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI9200349A SI9200349A (sl) 1992-11-30 1992-11-30 ) naprava za avtomatsko odpenjanje varnostnega pasu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI9200349A SI9200349A (sl) 1992-11-30 1992-11-30 ) naprava za avtomatsko odpenjanje varnostnega pasu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI9200349A true SI9200349A (sl) 1994-06-30

Family

ID=20431054

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI9200349A SI9200349A (sl) 1992-11-30 1992-11-30 ) naprava za avtomatsko odpenjanje varnostnega pasu

Country Status (1)

Country Link
SI (1) SI9200349A (sl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE69508049T2 (de) Airbagvorrichtung für Beifahrersitz
DE69712630T2 (de) Luftsackmodul mit verstellbarer belüftung
DE102004027703B4 (de) Fahrzeuginsassenschutzvorrichtung mit Entlüftungsöffnung
ES2163306T3 (es) Sistema de retencion en vehiculos, trenes y aeronaves para aumentar la seguridad de los viajeros.
US4449728A (en) Anti-crash apparatus for motorvehicles
DE2809587A1 (de) Spannvorrichtung fuer einen sicherheitsgurt
DE10139626A1 (de) Airbaganordnung
CA2042716A1 (en) Vehicle seatbelt having an integral airbag
DE19720621A1 (de) Vorrichtung zum Regulieren des Drucks eines Airbags für ein Zweiradkraftfahrzeug
DE102007007549A1 (de) Luftsacksystem
US10081970B2 (en) Active glove box door with interlock between latch rods and strikers
DE10162229A1 (de) Airbagmodul mit Entlüftung
WO2004094204A1 (en) A safety device
US3389873A (en) Harness reel arrangement
US4324419A (en) Latch for runner utilized in passive type seat belt system
DE10143072A1 (de) Aufblasmechanismus für einen aufblasbaren Sitzgurt
SI9200349A (sl) ) naprava za avtomatsko odpenjanje varnostnega pasu
US20030067188A1 (en) Rescue system for a transport system
DE10252180B4 (de) Aktiver Prallschutz
CA2792096C (en) Railcar cushioning device
SI20419A (sl) Naprava za avtomatsko odpenjanje varnostnega pasu
US3189967A (en) Safety device
SI21844A (sl) Avtomatska naprava za odpenjanje varnostnega pasu pri trku
US3649076A (en) Inertia safety belts
DE2145050B2 (de) Sicherheitsgurt