SI9200329A - Priprava za uporabo pri inšpekcijskih in sanacijskih delih, ali podobnim, na podmostju - Google Patents

Priprava za uporabo pri inšpekcijskih in sanacijskih delih, ali podobnim, na podmostju Download PDF

Info

Publication number
SI9200329A
SI9200329A SI9200329A SI9200329A SI9200329A SI 9200329 A SI9200329 A SI 9200329A SI 9200329 A SI9200329 A SI 9200329A SI 9200329 A SI9200329 A SI 9200329A SI 9200329 A SI9200329 A SI 9200329A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
rope
ropes
platform
bridge
support
Prior art date
Application number
SI9200329A
Other languages
English (en)
Inventor
Hans Junger
Original Assignee
Junger Baugesellschaft M B H U
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Junger Baugesellschaft M B H U filed Critical Junger Baugesellschaft M B H U
Priority to SI9200329A priority Critical patent/SI9200329A/sl
Publication of SI9200329A publication Critical patent/SI9200329A/sl

Links

Landscapes

  • Bridges Or Land Bridges (AREA)

Abstract

Značilnost priprave za izvedbo inšpekcijskih in sanacijskih del, ali podobnega, na podmostjih je ta, da obsega vsaj en, v območju podmostja razporejen žičnični sistem, in vsaj en, z žičničnim sistemom povezan, prevozljiv delovni podest (1). Žičnični sistem obsega vsaj dve nosilni vrvi (6, 7, 8), ki sta opeti na mostnih podpornikih (3, 4), in ki sta podprti z vrvnimi vodili (11), pritrjenimi na nosilcu (2) mostu. Delovni podest (1) je z vrvenicami prevozljiv na nosilnih vrveh (6, 7,8).

Description

H. Junger Baugesellschaft m.b.H. u. Co. KG.
Priprava za uporabo pri inšpekcijskih in sanacijskih delih, ali podobnim, na podmostju
Izum se nanaša na pripravo za uporabo pri inšpekcijskih in sanacijskih delih, ali podobnim, na podmostju.
Za revizijska in sanacijska dela na podmostju se sedaj v bistvu uporablja tri osnovne postopke. Postavitev stabilnega ogrodja, kar je pri visokih mostnih konstrukcijah zelo zahtevno, uporaba obešenih odrskih mostov, ki so pri velikih mostnih razpetinah zelo dragi, in pri katerih je premestitev odrskih mostov iz enega polja v nadaljnjega, ki je od prvega ločeno s podporo, zelo zahtevno, in uporaba naprave za nadzorovanje mostov, ki je zelo draga, in ki zahteva veliko prostora na vozišču, kar posledično prinese s seboj oviranje prometa. Razen tega so naprave za nadzorovanje mostov zgrajene le za zelo majhno delovno obremenitev.
Naloga izuma je podati pripravo za uporabo pri inšpekcijskih in sanacijskih delih, ali podobnim, na podmostju, ki je cenovno ugodna in ne predstavlja nikakršne ovire za promet.
To nalogo se po izumu reši s tem, da je predviden vsaj en, v območju podmostja razporejen žičnični sistem, in vsaj en, z žičničnim sistemom povezan, prevozljiv delovni podest. Ker delovni podest poslej visi pod nosilcem niso potrebne nikakršne gradnje več za podpiranje delovnega podesta na vozišču, namestitev žičničnega sistema pod nosilcem pa je enostavno izvedljiva.
Po prednostnem izvedbenem primeru izuma je priprava značilna po tem, da žičnični istem obsega vsaj dve nosilni vrvi, ki sta opeti na mostnih podpornikih, in ki sta podprti z vrvnimi vodili, ki so pritrjeni na nosilec mostu. Nosilni vrvi se da pri tem na enostaven način napeti med mostna podpornika in v odvisnosti od dolžine oz. polmera krivulje mosta podpreti s poljubno mnogo vrvnimi vodili, da bi se s tem zmanjšalo poveš nosilne vrvi na zahtevano mero in potek nosilne vrvi prilagodilo ukrivljenosti mostu v krivinskem območju.
Delovni podest lahko potemtakem po izumu obsega vrvenice, preko katerih je prevozljiv na nosilnih vrveh.
Po nadaljnjem izvedbenem primeru izuma lahko žičnični sistem obsega vsaj dve vozni vrvi, ki nosita delovni podest in sta s slednjim povezani, in ki sta preusmerjeni na mostnih podpornikih ter vodeni preko podpornih valjev, kar lahko utegne biti prednostno glede na pravkar opisani izvedbeni primer.
Za pritrditev žičničnega sistema na nosilec in na mostna podpornika je lahko predvideno, da so na mostnih podpornikih in na nosilcu pritrjene osnovne plošče. Pri tem je lahko predvideno, da osnovne plošče na mostnih podpornikih obsegajo po sebi znana vrvna sidranja, osnovne plošče na nosilcu pa vrvna vodila. Osnovne plošče z vrvnimi sidranji oz. vrvnimi vodili se po izvedbi del na mostu lahko pusti ali pa tudi odstrani.
Kadar pa so po prednostnem izvedbenem primeru izuma vrvna sidranja in vrvna vodila sprostljivo povezana z osnovnimi ploščami, se lahko osnovne plošče pusti na mostnih podpornikih oz. nosilcu, vrvna sidranja in vrvna vodila pa se odstrani. Prednost tega je, da se pri ponovnih delih da uporabiti osnovne plošče na podpornikih in nosilcu, kar olajša namestitev priprave po izumu.
Po izumu se lahko predvidi, da sta nosilna vrv oz. vozna vrv v danem primeru vodeni na razpoložljivih podporah. Prednost tega je, da se da na način, ki je pojasnjen še kasneje, premestitev delovnega podesta iz enega polja mostu v drugo, od tega polja s podporo ločeno polje, izvesti zelo enostavno.
Da bi se delovni podest lahko prevažalo, se lahko predvidi, da je med mostovnima podpornikoma napeta vsaj ena vlečna vrv, s katero se da delovni podest, v danem primeru preko vitla, prepeljati na nosilni vrvi.
Ko je po zlasti prednostnem izvedbenem primeru izuma na delovnem podestu razporejen vsaj en, prednostno dva vrvna vitla, s katerima je delovni podest navpično prevozljiv po držalni vrvi, preko katere je delovni podest obešen na nosilnih oz. voznih vrveh, tedaj je razmik med delovnim podestom in spodnjo pasnico nosilca po potrebi nastavljiv, nadalje pa je mogoče, da so tudi podporniki in podporne ploskve dostopne z enim in istim delovnim podestom.
Nadaljnje značilnosti in prednosti izuma sledijo iz nadaljnjega opisa, sklicujoč se na risbe, kjer kaže sl. 1 nosilec mostu z delovnim podestom, v prečnem prerezu, sl. 2 most v shematskem, delnem pogledu in delovni podest, ki je prevozljiv med podpornikoma, sl. 3 vrvno razporeditev s sl. 2 a brez delovnega podesta, v shematskem tlorisnem pogledu, sl. 4 izvedbeni primer vrvnega sidranja na podporniku, sl. 5 vrvno vodilo, pritrjeno na spodnji pasnici nosilca, in sl. 6 pogled na nadaljnji izvedbeni primer vrvnega vodila z vrvenico, na kateri je obešen delovni podest.
Na sl. 1 je predstavljen nosilec 2 mostu v prečnem prerezu. Nosilec 2 je v predloženi obliki betonski nosilec, vendar je priprava po izumu uporabljiva tudi za nosilce pri jekleni konstrukciji ali druge nosilce. Na spodnji pasnici nosilca 2 so v predloženem primeru razporejene tri nosilne vrvi 6, 7 in 8, ki potekajo približno v vzdolžnem poteku mostu, in na katerih je obešen delovni podest 1. V predstavljenem primeru so uporabljene tri nosilne vrvi 6,7 in 8, vendar je število nosilnih vrvi v bistvu odvisno od širine nosilca oz. oblike delovnega podesta, ki se ga da prilagoditi obliki podmostja.
Delovni podest 1 sestoji iz vodoravnega spodnjega dela 9, nagnjenega dela 10 in preko roba nosilca 2 štrlečega dela 11, tako da je mogoč pristop kot tudi zalaganje z napravo, orodjem in zahtevanim materialom neposredno s površine vozišča.
Mogoče pa je tudi, da se pristop k oz. zalaganje delovnega podesta izvaja s samostojno prevozljivim vstopnim odrskim delom s strani nosilca.
Sidranje nosilnih vrvi 6, 7 in 8 se izvrši kot pri izvedbenem primeru priprave po izumu, prikazanem na sl. 2 in 3, na podpornikih 3 in 4 mostu, pri čemer se lahko sidranje izvede npr. z vrvnim sidranjem, ki je pobliže prestavljeno na sl. 4. Med podpornikoma 3 in 4 so nosilne vrvi 6 do 8 podprte z vrvnimi vodili 11, ki so pobliže predstavljena na sl. 5 in 6.
Vrvno sidranje 12 je, kot je pobliže predstavljeno na sl. 4, sprostljivo povezano z osnovno ploščo 13, ki je s pomočjo vložkov zvijačena s podpornikom 3. Po zaključku del lahko osnovna plošča 13 ostane na podporniku 3 in se jo zopet uporabi za ponovna dela.
Na vrvnem sidranju 12 je pritrjena napenjalna naprava, ki sestoji iz škripčevja 13, napenjalne vrvi 14, vodene okoli preusmerjevalnega koluta 21, in uteži 15. Na nasprotiležeči strani podpornika 3 je lahko pritrditev nosilne vrvi z običajnim vrvnim pritrdilom, kot npr. zagozdno blokado, pritrjena na vrvno sidranje 12.
Na sl. 5 in 6 sta predstavljeni vrvni vodili 11, s katerima je podprta nosilna vrv med opornikoma 3 in 4, pri čemer je na sl. 5 predstavljeno vrvno vodilo 11 neposredno zvijačeno z nosilcem 2, čemur nasprotno je na sl. 6 predstavljeno vrvno vodilo 11 na nosilec 2 pritrjeno preko osnovne plošče 16, ki je trdno povezana z nosilcem 2 in po končanih delih puščena na njem.
Delovni podest 1 je preko vrvenic 17, ki so uležajene na vrveničnem držalu 18, in držalne vrvi 19 obešen na nosilnih vrveh 6 do 8 in prevozljiv (sl. 6). Da bi se delovni podest 1 prevažalo vzdolž nosilnih vrvi 6, 7, 8, je vzporedno k nosilnim vrvem 6, 7, 8 napeta mirujoča vrv 20, v katero prijemlje na delovnem podestu 1 pritrjen prijemni vlek. Alternativno je lahko predvidena tudi z delovnim podestom 1 sklopljena (ali po potrebi sklopljiva) vlečna vrv.
Na delovnem podestu so pritrjene iz stanja tehnike dovolj znani in zato nepredstavljeni vrvni vitli, s katerimi se da držalno vrv 19 navijati in odvijati. Na tak način se da delovni podest 1 navpično dvigniti in spustiti, tako da se da razmik med delovnim podestom in podmostjem po potrebi nastaviti, mogoče pa je tudi navpično pozicioniranje delovnega podesta vzdolž mostnega podpornika in morebitnih razpoložljivih podpor.
Nadaljnja, zelo pomembna prednost priprave po izumu leži v tem, da se da premestitev delovnega podesta 1 iz enega delovnega (mostnega) polja v naslednje izvesti na zelo enostaven sledeč način:
Delovni podest 1 se z vrvnimi vitli in držalno vrvjo 19 vzdolž podpore spusti do tal, zatem pa dalje tako razstavi, daje mogoča premestitev na drugo stran podpore. Podporne valje se da zatem na nosilnih vrveh brez nadaljnjega prepeljati v pravi položaj v novem polju nosilca na drugo podporno stran. Zatem se delovni podest v novem polju ponovno sestavi in lahko prepelje navzgor.
Pri tem je bistveno, da so nosilne vrvi razporejene tako, da se jih da vleči mimo podpor od podpornika do podpornika. Temi služi lahko prednostno ročno upravljan vrvni vitel, ki eno ali po potrebi dve vlečni vrvi navija ali odvija, kateri sta sidrani na podpornikih ali podporah.
Po nadaljnjem, na risbah nepredstavljenem izvedbenem primeru se da namesto nosilnih vrvi 6, 7, 8 uporabiti tudi preko preusmemih valjev vodene vozne vrvi, pri čemer so v tem primeru držalne vrvi 19 delovnega podesta 1 s primernimi napravami trdno prižete na vozne vrvi. Prevažanje podesta sledi z gibljivimi voznimi vrvmi, ki se jih da poganjati s skupnim ali ločenim pogonom.
Omembe vredno je še, da se da osnovni plošči 13 in 16 pri sproščenih konstrukcijah na nosilec pritrditi tudi z vijačnimi zatiči, ki so vodeni z izvrtinami v betonskih delih, npr. mostičih in talni plošči, in morebiti trdno zvijačeni z vmesno zaplatno zvezo.
H. Junger Baugesellschaft m.b.H. u. Co. KG.

Claims (10)

  1. PATENTNI ZAHTEVKI
    1. Priprava za uporabo pri inšpekcijskih in sanacijskih delih, ali podobnim, na podmostju, značilna po tem, da obsega vsaj en, v območju podmostja razporejen žičnični sistem in vsaj en, z žičničnim sistemom povezan in na njem obešen, prevozljiv delovni podest (1).
  2. 2. Priprava po zahtevku 1, značilna po tem, da žičnični sistem obsega vsaj dve nosilni vrvi (6, 7, 8), ki sta opeti na mostnih podpornikih (3, 4), in ki sta podprti z vrvnimi vodili (11), pritrjenimi na nosilcu (2) mostu.
  3. 3. Priprava po zahtevku 2, značilna po tem, da delovni podest (1) obsega vrvenice (17), s katerimi je prevozljiv na nosilnih vrveh (6, 7,8).
  4. 4. Priprava po zahtevku 1, značilna po tem, da žičnični sistem obsega vsaj dve, delovni podest (1) nesoči in z njim povezani vozni vrvi, ki se ju na mostnih podpornikih preusmeri in vodi preko podpornih valjev.
  5. 5. Priprava po enem od zahtevkov 1 do 4, značilna po tem, da so na mostnih podpornikih (3,4) in na nosilcu (2) pritrjene osnovne plošče (13,16).
  6. 6. Priprava po zahtevku 5, značilna po tem, da osnovni plošči (13) na mostnih podpornikih (3, 4) obsegata po sebi znana vrvna sidranja (12), osnovni plošči (16) na nosilcu (2) pa vrvna vodila (11).
  7. 7. Priprava po zahtevku 6, značilna po tem, da so vrvna sidranja (12) in vrvna vodila (11) sprostljivo povezana z osnovnimi ploščami (13,16).
  8. 8. Priprava po enem od zahtevkov 1 do 7, značilna po tem, da so nosilne vrvi (6, 7,8) oz. vozne vrvi vlečene mimo v danem primeru razpoložljivih podpor.
  9. 9. Priprava po enem od zahtevkov 1 do 3 in 5 do 8, značilna po tem, da je med mostnima podpornikoma (3, 4) opeta vsaj ena vlečna vrv (20), s katero se da delovni podest prevažati, v danem primeru z vitlom ali prijemnim vlekom na nosilni vrvi (6,7,8).
  10. 10. Priprava po enem od zahtevkov 1 do 9, značilna po tem, da je na delovnem podestu (1) razporejen vsaj en, prednostno dva vrvna vitla, s katerima je delovni podest navpično prevozljiv z držalnimi vrvmi (19), preko katerih je delovni podest obešen na nosilnih oz. voznih vrveh.
SI9200329A 1992-11-18 1992-11-18 Priprava za uporabo pri inšpekcijskih in sanacijskih delih, ali podobnim, na podmostju SI9200329A (sl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI9200329A SI9200329A (sl) 1992-11-18 1992-11-18 Priprava za uporabo pri inšpekcijskih in sanacijskih delih, ali podobnim, na podmostju

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI9200329A SI9200329A (sl) 1992-11-18 1992-11-18 Priprava za uporabo pri inšpekcijskih in sanacijskih delih, ali podobnim, na podmostju

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI9200329A true SI9200329A (sl) 1994-06-30

Family

ID=20431048

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI9200329A SI9200329A (sl) 1992-11-18 1992-11-18 Priprava za uporabo pri inšpekcijskih in sanacijskih delih, ali podobnim, na podmostju

Country Status (1)

Country Link
SI (1) SI9200329A (sl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4337014A (en) Method and apparatus for erecting a portable silo and elevator
CN107313360B (zh) 溜索式无支架支座更换操作平台
CN107254815B (zh) 悬挂式架梁机
JP3026545B2 (ja) 橋桁架設方法及びその装置
EP0680540B1 (en) Scaffolding system
CN106184237A (zh) 一种轻型快装索道
JPH0841826A (ja) 橋の施工方法および橋の施工装置ならびに主桁ユニット
AU2019370583A1 (en) Method for installing a lift installation
KR20160109081A (ko) 교량 작업용 대차 장치
SI9200329A (sl) Priprava za uporabo pri inšpekcijskih in sanacijskih delih, ali podobnim, na podmostju
SK116992A3 (en) Apparatus for carrying out an inspection and maintenance works and a like on the soffits of bridges
CN204821555U (zh) 一种轻型快装索道
JP2000186310A (ja) 構造物の架設工法
JP2004107972A (ja) 橋梁の送出し工法及び手延機
JP6873435B2 (ja) 吊り足場及びその架設方法
DE3526612A1 (de) Brueckenseilinspektionsgeraet
GB2558231A (en) Method and apparatus for deploying a supporting net when replacing overhead conductors
KR101525557B1 (ko) 3개의 자동 앵커리지 및 유압 실린더를 구비한 빔 런처
PL189043B1 (pl) Sposób wymiany lin nośnych w górniczych wyciągach szybowych
US20040050286A1 (en) Work cart for temporary cableway and a method for use of such work cart
CA2169867A1 (en) Environmentally safe work platform with buoyancy system
JPH09195230A (ja) 既設橋梁床版の補強工法
CN219508371U (zh) 一种高速公路桥梁护栏外置预埋件及管线安装架
SU676536A1 (ru) Способ монтажа мостового крана и устройство дл его осуществлени
SU912822A1 (ru) Устройство дл монтажа железобетонных колонн и блоков ригелей опор мостов