PL189043B1 - Sposób wymiany lin nośnych w górniczych wyciągach szybowych - Google Patents

Sposób wymiany lin nośnych w górniczych wyciągach szybowych

Info

Publication number
PL189043B1
PL189043B1 PL98329143A PL32914398A PL189043B1 PL 189043 B1 PL189043 B1 PL 189043B1 PL 98329143 A PL98329143 A PL 98329143A PL 32914398 A PL32914398 A PL 32914398A PL 189043 B1 PL189043 B1 PL 189043B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rope
vessel
shaft
sling
wedges
Prior art date
Application number
PL98329143A
Other languages
English (en)
Other versions
PL329143A1 (en
Inventor
Marian Sala
Wincenty Magnowski
Original Assignee
Wincenty Magnowski
Marian Sala
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wincenty Magnowski, Marian Sala filed Critical Wincenty Magnowski
Priority to PL98329143A priority Critical patent/PL189043B1/pl
Publication of PL329143A1 publication Critical patent/PL329143A1/xx
Publication of PL189043B1 publication Critical patent/PL189043B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B66HOISTING; LIFTING; HAULING
    • B66BELEVATORS; ESCALATORS OR MOVING WALKWAYS
    • B66B19/00Mining-hoist operation
    • B66B19/02Installing or exchanging ropes or cables

Landscapes

  • Lift-Guide Devices, And Elevator Ropes And Cables (AREA)

Abstract

Sposób wymiany lin nośnych w górniczych wyciągach szybowych z kołem pędnym ' zabudowanym na wieży lub na poziomie zrębu szybu, przez wyprowadzenie zakładanej liny z bębna magazynowego poprzez koło odciskowe lub kierunkowe na koło pędne maszyny wyciągowej, gdzie linę dociska się do wieńca koła pędnego za pomocą rolkowego segmentu, a następnie maszyną wyciągową opuszcza do szybu, znamienny tym, że na zrębie szybu na opuszczoną linę w przedziale dolnego naczynia, najpierw na część przeznaczoną do odłożenia nasuwa się remontowy zestaw i zaciska na niej rozchylone kliny, a potem przy jego pomocy podnosi się dolną gałąź liny razem z zawieszonym na niej naczyniem i po wysunięciu z niego rygli posadowienia, osadza się naczynie na konstrukcji w szybie, a zawiesie liny odłącza się od naczynia, następnie po przeciągnięciu przez koło pędne zakładanej liny nasuwa się na nią zestaw a po połączeniu jej zawiesia z naczyniem zaciska się na obwodzie liny rozchylone kliny zestawu, zsuwa podtrzymujące naczynie rygle i podnosi naczynie do położenia właściwego ze względu na długość zakładanej liny, po czym po podłączeniu drugiego końca do górnego naczynia, dokonuje się także za pomocą zestawu wyrównania obciążeń na obu gałęziach liny

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wymiany lin nośnych w górniczych wyciągach szybowych, z kołami pędnymi jedno- lub wielolinowymi stacjonarnych maszyn wyciągowych, zabudowanych na wieży lub na poziomie zrębu szybu.
Znane i stosowane dotychczas są dwa sposoby przeprowadzenia tej czynności, a to za pomocą zmontowanej już maszyny wyciągowej z kołem pędnym, w którym zakładana lina dociskana jest zaciskami do wieńca koła pędnego albo też za pomocą osobnego kołowrotu, w którym zakładana lina opasuje jego dwa bębny.
Pierwszy sposób znany z polskiego opisu patentowego nr 76 933 posiada gąsienicowe urządzenie cierne dociskające linę do koła pędnego, składające się z ciernych zacisków łubkowych połączonych przegubowo w gąsienicę, kół prowadniczych gąsienicy, rolek dociskających zaciski łubkowe gąsienicy do liny ułożonej na kole pędnym, jarzm bocznych, w których są ułozyskowane rolki i koła prowadnicze, śrub naprężających gąsienicę oraz trawersy połączonej przegubowo z jarzmami bocznymi i układu dźwigniowego z obciążnikami, wywierającego docisk urządzenia do zakładanej liny ułożonej na kole pędnym, opuszczanej za pomocą maszyny wyciągowej do szybu.
Sposób z urządzeniem ciernym jest skomplikowany, pracochłonny i niebezpieczny, zwłaszcza kiedy docisk urządzenia na linę okaże się niewystarczający do zapobieżenia jej poślizgowi, w czasie zakładania i opuszczania wraz z naczyniem do podszybia. Wymaga budowy pomostu dla ustalenia położenia naczynia dolnego i nie posiada wystarczających zabezpieczeń eliminujących do minimum zagrożenia związane z pracą ludzi w szybie i na jego zrębie.
Drugi sposób opisany w zgłoszeniu patentowym P 312 083 wymaga stosowania na zrębie szybu dodatkowego kołowrotu oraz bębna za zakładaną liną, zwijarki z liną pomocniczą i dwóch kół kierujących. Koniec pomocniczej liny przeciąga się przez kołowrót i łączy z odstawianą liną nad górnym naczyniem osadzonym na zrębie szybu. Następnie najpierw odczepia się od dolnej klatki posadzonej na podszybiu linę wyrównawczą, a potem odczepia się wymienianą linę od górnego naczynia i przy pomocy kołowrotu podnosi się naczynie dolne aż na zrąb szybu, osadzając je na podtrzymującym urządzeniu, a jednocześnie odkłada się odkładaną linę na zwijarce. Potem odkładaną linę przecina się za kołowrotem i jeden jej koniec łączy z końcem zakładanej liny, a drugi koniec, od strony zwijarki, łączy się z końcem wymienionej liny odcinanym nad dolnym naczyniem na zrębie szybu. Zakładaną linę przeciąga się przez kołowrót, koła linowe i pędne maszyny wyciągowej, a jej koniec łączy z dolnym
189 043 naczyniem, które za pomocą kołowrotu opuszcza się do podszybia, gdzie doczepia się do niego koniec liny wyrównawczej Potem drugi koniec zakładanej liny obcina się na wymiar i łączy z górnym naczyniem na zrębie szybu.
Wadą drugiego sposobu jest konieczność zakupu bardzo drogich kołowrotów przewoźnych o dużym gabarycie, związany z tym kłopotliwy transport i potrzeba budowy żelbetowego fundamentu oraz ograniczone ze względu na gabaryt możliwości stosowania.
Celem wynalazku jest usunięcie wymienionych wyżej niedogodności, zwłaszcza stosowania dodatkowych kołowrotów czy też używania kola pędnego z zaciskami do podnoszenia naczynia wyciągowego, poprzez wprowadzenie zmian w technologii wymiany lin, eliminujących większość dotychczasowych czynności.
Zostało to rozwiązane według wynalazku w ten sposób, ze na zrębie szybu na zabezpieczoną przed poślizgiem na kole pędnym linę nośną opuszczoną do szybu w przedziale dolnego naczynia, najpierw na część przeznaczoną do odłożenia nasuwa się remontowy zestaw, zaciska na niej rozchylone kliny, a potem przy jego pomocy podnosi się dolną gałąź liny razem z zawieszonym na niej naczyniem i po wysunięciu z niego rygli posadowienia osadza się naczynie na konstrukcji w szybie, a zawiesie liny odłącza się od naczynia, następnie po przeciągnięciu przez koło pędne zakładanej liny nasuwa się na nią zestaw, a po połączeniu jej zawiesia z naczyniem zaciska się na obwodzie liny rozchylone kliny zestawu, zsuwa podtrzymujące naczynie rygle i podnosi je do położenia właściwego ze względu na długość zakładanej liny, po czym po podłączeniu drugiego końca wymienionej liny do górnego naczynia, dokonuje się także za pomocą zestawu wyrównania obciążeń w obu gałęziach zakładanej lin)'.
Zaletą stosowania sposobu według wynalazku jest przede wszystkim wyeliminowanie konieczności stosowania dodatkowego urządzenia nośnego, a także skrócenie czasu wymiany liny i zmniejszenie ilości zatrudnionych pracowników oraz zminimalizowanie ich czasu przebywania w szybie. Ponadto urządzenia pomocnicze związane z wymianą lin są małogabarytowe i pozwalają na powszechne stosowanie sposobu według wynalazku w każdych warunkach ruchowych.
Przedmiot wynalazku jest pokazany schematycznie w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia wykonane na zrębie szybu nad naczyniem górnym połączenie odkładanej liny nośnej z liną pomocniczą, fig. 2 - posadowienie naczynia górnego na dźwigarach przełożonych na zrębie szybu i oznaczenie położenia naczynia dolnego w szybie, fig. 3 - posadowienie dolnego naczynia przy pomocy zestawu remontowego na konstrukcji w szybie i zamontowany rolkowy segment dociskowy na kole pędnym maszyny wyciągowej, fig. 4 - nawijanie odkładanej liny na zwijarkę, fig. 5 - połączenie odciętego końca odkładanej liny z końcem liny zakładanej i drugiego końca liny odkładanej zwisającego po stronie naczynia dolnego z odkładaną liną na zwijarce, a fig. 6 - ustawienie dolnego naczynia przy pomocy zestawu remontowego we właściwe położenie.
Po ustawieniu na zrębie szybu bębna 1 z nowozakladaną liną 2 zwijarki 3 z pomocniczą liną 4 kierującego koła 5 i zabudowaniu na odkładanej starej linie 6 prowadniczych sań 7 nad dolnym naczyniem 8 wykonuje się nad górnym naczyniem 9 opuszczonym pod zrębem szybu połączenia spawanymi zaciskami odkładanej liny 6 z pomocniczą liną 4. Dalej podciąga się górne naczynie 9 i osadza za pośrednictwem dźwigarów 10 przełożonych przez nie na zrębie szybu, a po przeciwnej stronie dokonuje się ustalenia położenia dolnego naczynia 8 w szybie, dla uzyskania poziomu odniesienia do określenia długości zakładanej liny 2. Następnie na zrębie szybu na odkładaną linę 6 nasuwa się remontowy zestaw 11 i zaciska na niej rozchylone kliny, a jednocześnie na kole pędnym w maszynie wyciągowej montuje się rolkowy segment 12. Potem przy jego pomocy podnosi się dolną gałąź odkładanej liny 6, razem z zawieszonym na niej dolnym naczyniem 8, wysuwa z niego rygle posadowienia i osadza naczynie 8 na konstrukcji w szybie, a odłącza od niego zawiesie liny 6. W dalszej kolejności na zrębie szybu demontuje się zawiesie od górnego naczynia 9, odciąga go na bok, przecina koniec odkładanej liny 6 pod połączeniowymi zaciskami i nawija linę 6 na zwijarkę 3, az do wyprowadzenia po przeciwnej stronie jej drugiego końca z zawiesiem i prowadniczymi samami 7 nad zrąb szybu (po uprzednim odsunięciu remontowego zestawu 11), gdzie zawiesie odłącza się od liny 6. Wtedy po stronie górnego naczynia 9 przecina się odkładaną linę 6 pomiędzy zwijarką 3 a kierującym kołem 5 i łączy jeden jej koniec z końcem zakładanej liny 2 nawiniętej
189 043 na bębnie przy pomocy spawanego zacisku z elastyczną opończą, a po przeciwnej stronie montuje się pomocnicze kierujące koło 13 i łączy spawanymi zaciskami drugi koniec liny 6 po stronie dolnego naczynia 8 z liną 6 odłożoną na zwijarce 3. Następnie podwiesza się prowadnicze sanie 7 w wieży i odłącza od odkładanej liny 6, a zakładaną linę 2 przeciąga się przez koło pędne, zaopatruje w wieży w przeciwskrętny zacisk, przecina przed połączeniem zaciskiem z odkładaną liną 6, łączy z saniami 7, oprawia w zawiesie i opuszcza do szybu. Dalej na zrąb szybu na zakładaną linę 2 nasuwa się remontowy zestaw 11 i po połączeniu jej zawiesia z dolnym naczyniem 9 zaciska na jej obwodzie rozchylone kliny i podnosi naczynie 9 po zsunięciu podtrzymujących rygli do właściwego ze względu na długość liny 2 położenia. Potem w wieży nad górnym naczyniem 9 zakłada się na zakładanej linie 2 przeciwskrętny zacisk, przecina linę 2 pomiędzy bębnem 1 a kierującym kołem 5, oprawia odcięty koniec od strony kierującego koła 5 w zawiesie, które montuje się do naczynia 9.
Na koniec zdejmuje się z zakładanej liny 2 przeciwskrętny zacisk, dokonuje wyrównania obciążeń w obu gałęziach liny 2, przy pomocy zestawu remontowego 11 usuwa dźwigary 10 osadzenia naczynia górnego 9, a potem także zestaw 11, rolkowy segment 12 i prowadnicze sanie 7.
Te same czynności, lecz zwielokrotnione wykonuje się podczas wymiany lin w urządzeniach wyciągowych wielolinowych z kołem pędnym.
189 043
s L \3\
nadszybia A 1 rf \J2D\
zrąb S* ] f Ί ί ! r
poziom dolny
e
poziom dolny
189 043
Fig. 5
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Sposób wymiany lin nośnych w górniczych wyciągach szybowych z kołem pędnym zabudowanym na wieży lub na poziomie zrębu szybu, przez wyprowadzenie zakładanej liny z bębna magazynowego poprzez kolo odciskowe lub kierunkowe na koło pędne maszyny wyciągowej, gdzie linę dociska się do wieńca koła pędnego za pomocą rolkowego segmentu, a następnie maszyną wyciągową opuszcza do szybu, znamienny tym, ze na zrębie szybu na opuszczoną linę w przedziale dolnego naczynia, najpierw na część przeznaczoną do odłożenia nasuwa się remontowy zestaw i zaciska na niej rozchylone kliny, a potem przy jego pomocy podnosi się dolną gałąź liny razem z zawieszonym na niej naczyniem i po wysunięciu z niego rygli posadowienia, osadza się naczynie na konstrukcji w szybie, a zawiesie liny odłącza się od naczynia, następnie po przeciągnięciu przez koło pędne zakładanej liny nasuwa się na nią zestaw a po połączeniu jej zawiesia z naczyniem zaciska się na obwodzie liny rozchylone kliny zestawu, zsuwa podtrzymujące naczynie rygle i podnosi naczynie do położenia właściwego ze względu na długość zakładanej liny, po czym po podłączeniu drugiego końca do górnego naczynia, dokonuje się także za pomocą zestawu wyrównania obciążeń na obu gałęziach liny.
PL98329143A 1998-10-10 1998-10-10 Sposób wymiany lin nośnych w górniczych wyciągach szybowych PL189043B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL98329143A PL189043B1 (pl) 1998-10-10 1998-10-10 Sposób wymiany lin nośnych w górniczych wyciągach szybowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL98329143A PL189043B1 (pl) 1998-10-10 1998-10-10 Sposób wymiany lin nośnych w górniczych wyciągach szybowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL329143A1 PL329143A1 (en) 2000-04-25
PL189043B1 true PL189043B1 (pl) 2005-06-30

Family

ID=20072977

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98329143A PL189043B1 (pl) 1998-10-10 1998-10-10 Sposób wymiany lin nośnych w górniczych wyciągach szybowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL189043B1 (pl)

Cited By (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102849587A (zh) * 2012-08-30 2013-01-02 徐州市工大三森科技有限公司 更换矿井提升绳的方法及装置
CN106219374A (zh) * 2016-09-05 2016-12-14 云南永昌铅锌股份有限公司 多绳摩擦式提升机及其首绳更换方法
CN108910668A (zh) * 2018-08-07 2018-11-30 中煤第三建设集团机电安装工程有限责任公司 立井提升绳与提升容器在同一循环内的快速更换方法
CN109019278A (zh) * 2018-08-31 2018-12-18 中信重工机械股份有限公司 一种深井多绳摩擦式提升机钢丝绳更换方法
CN109835801A (zh) * 2019-04-03 2019-06-04 徐州市三森威尔矿山科技有限公司 一种更换矿井提升首绳过程中引绳的施工工艺
CN109879147A (zh) * 2019-04-03 2019-06-14 徐州市三森威尔矿山科技有限公司 一种更换矿井提升首绳过程中翻绳的施工工艺
CN109911748A (zh) * 2019-04-03 2019-06-21 徐州市三森威尔矿山科技有限公司 一种更换矿井提升首绳的施工工艺

Cited By (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102849587A (zh) * 2012-08-30 2013-01-02 徐州市工大三森科技有限公司 更换矿井提升绳的方法及装置
CN102849587B (zh) * 2012-08-30 2014-12-10 徐州市工大三森科技有限公司 更换矿井提升绳的方法及装置
CN106219374A (zh) * 2016-09-05 2016-12-14 云南永昌铅锌股份有限公司 多绳摩擦式提升机及其首绳更换方法
CN108910668A (zh) * 2018-08-07 2018-11-30 中煤第三建设集团机电安装工程有限责任公司 立井提升绳与提升容器在同一循环内的快速更换方法
CN108910668B (zh) * 2018-08-07 2020-08-21 中煤第三建设集团机电安装工程有限责任公司 立井提升绳与提升容器在同一循环内的快速更换方法
CN109019278A (zh) * 2018-08-31 2018-12-18 中信重工机械股份有限公司 一种深井多绳摩擦式提升机钢丝绳更换方法
CN109835801A (zh) * 2019-04-03 2019-06-04 徐州市三森威尔矿山科技有限公司 一种更换矿井提升首绳过程中引绳的施工工艺
CN109879147A (zh) * 2019-04-03 2019-06-14 徐州市三森威尔矿山科技有限公司 一种更换矿井提升首绳过程中翻绳的施工工艺
CN109911748A (zh) * 2019-04-03 2019-06-21 徐州市三森威尔矿山科技有限公司 一种更换矿井提升首绳的施工工艺

Also Published As

Publication number Publication date
PL329143A1 (en) 2000-04-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3519101A (en) Construction elevator system
FI93630C (fi) Menetelmä hissin asentamiseksi hissikuiluun
JP2009528470A (ja) 風力タービンに重量部品を巻き上げるための方法とシステム
US5836463A (en) Powered lifting apparatus using multiple booms
KR101405010B1 (ko) 현수교의 보강형 인상을 위한 갠트리
JP4264470B2 (ja) 橋桁部材の架設方法および架設装置
PL189043B1 (pl) Sposób wymiany lin nośnych w górniczych wyciągach szybowych
CN117185106B (zh) 一种高速公路钢砼叠合梁施工方法
RU2409513C1 (ru) Способ замены канатов шахтной подъемной установки со шкивом трения и устройство для его осуществления
CN115367617A (zh) 卸船机用小车轨道更换装置及方法
CN210855050U (zh) 路缘石安装小车
JP2011252318A (ja) 荷取り構台およびその移設方法
CN218708860U (zh) 一种建筑施工物料吊装结构
CN110241736A (zh) 斜拉索快速安装施工方法
CA1151144A (en) Pipe handling method and apparatus
JP2003128367A (ja) 揚降装置のクライミング時におけるロープ延長方法とその補助装置
CN113772531B (zh) 一种吊装设备及其施工方式
US3116838A (en) Cableway for bridge construction
US3367599A (en) Apparatus for rethreading ropes or cables for cranes, hoists and the like
CN113186923B (zh) 一种吊桩的方法
CN210149319U (zh) 一种潜水泵安放装置
JPH05171619A (ja) 斜張橋ケーブルの架設方法
US3202110A (en) Method and means for adjusting a tramway cable tensioning device
JPH08100600A (ja) 立坑部から斜坑部への大径鉄管搬入方法
SU1106779A1 (ru) Способ навески и смены подъемных и уравновешивающих канатов и сосудов многоканатных подъемных установок