SI9111801A - Vrednostni papir in postopek za izdelavo le-tega - Google Patents

Vrednostni papir in postopek za izdelavo le-tega Download PDF

Info

Publication number
SI9111801A
SI9111801A SI9111801A SI9111801A SI9111801A SI 9111801 A SI9111801 A SI 9111801A SI 9111801 A SI9111801 A SI 9111801A SI 9111801 A SI9111801 A SI 9111801A SI 9111801 A SI9111801 A SI 9111801A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
paper
tape
security
strip
adhesive
Prior art date
Application number
SI9111801A
Other languages
English (en)
Other versions
SI9111801B (sl
Inventor
Michael Boehm
Wittich Kaule
Original Assignee
Gao Ges Fuer Avtomation Und Or
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE4036637A external-priority patent/DE4036637A1/de
Application filed by Gao Ges Fuer Avtomation Und Or filed Critical Gao Ges Fuer Avtomation Und Or
Publication of SI9111801A publication Critical patent/SI9111801A/sl
Publication of SI9111801B publication Critical patent/SI9111801B/sl

Links

Landscapes

  • Paper (AREA)
  • Credit Cards Or The Like (AREA)

Abstract

Predloženi izum se nanaša na vrednostni papir, obsegajoč uležiščen varnostni element, prednostno optično spremenljiv element v obliki hologramskih, uklonskih ali interferenčnih struktur, nanešenih na papirno površino, in postopek za izdelavo takšnega vrednostnega papirja. Vrednostni papir je značilen po tem, da je optično spremenljiv element uležiščen v vrednostnem papirju, pri čemer površina papirja tvori s površino optično spremenljivega elementa ravnino.

Description

Gesellschaft fiir Automation und Organisation mbH
Vrednostni papir in postopek za izdelavo le-tega
Predloženi izum se nanaša na vrednostni papir, obsegajoč uležiščen varnostni element, prednostno optično spremenljiv element v obliki hologramskih, uklonskih ali interferenčnih struktur, nanešenih na papirno površino. Izum se nanaša tudi na postopek za izdelavo takšnega vrednostnega papirja.
Da se jih zaščiti pred imitiranjem z barvnimi kopirnimi stroji, se vrednostne papirje vedno bolj opremlja z optično spremenljivimi elementi, zlasti hologrami. Ta zaščita pred ponarejanjem je osnovana na nezadostni sposobnosti barvnih fotokopirnih strojev, da reproducirajo optične lastnosti teh elementov.
Za nanašanje optično spemeljivih elementov na vrednostni papir so znani različlni postopki. Običajno se jih da razdeliti v tri kategorije in sicer lepljenje, kopirno tiskanje in vtiskavanje.
Pri lepljenju se sprijemljive etikete, ki se npr. najprej nahajajo predizsekane na silikonskem papirju, prenaša na papirno podlago. Sprijemljive etikete obsegajo vsaj slojevito strukturo, sestoječo iz sprijemljivega lepilnega sloja, samonosilne folije optično aktivne plasti (npr. z uklonsko mrežo) in preko ležečega zaščitnega sloja. Debelina sprijemljive etikete leži tipično v območju 50 mikrometrov, pri čemer bistveni del debeline odpade na nosilno folijo.
Pri kopirnem tisku, imenovanem tudi vroče vtiskavanje, se optično spremenljiv element predizdela na kopirnem traku, v nadaljnjem delovnem koraku pa prenese na podlago. Struktura, prenešena na papir, tipično obsega debelino v območju nekaj mikrometrov. V primeru holograma sestoji običajna struktura elementa iz vroče lepljivega sloja, lakastega sloja z vtiskom, aluminiziranega sloja in prosojnega prek21866PP0.IV rovnega zaščitnega sloja. Ta slojevita struktura se najprej nahaja na kopirni foliji, pri čemer je nanjo pritrjena s sprostitvenim slojem (npr. voščenim slojem). Kopira se tako, da se trak z vročinsko lepljivim slojem položi na podlago, s pritiskom segretega pestiča se aktivira vročinsko lepljiv sloj, tako da se element poveže s podlago. Istočasno se stali ločilni sloj, s čimer se holgram sprosti s kopirnega traku. Kopirni princip je danes najpogosteje uporabljeni postopek in se zlasti na običajen način uporablja tudi za nanašanje hologramov na plastične kreditne kartice.
Postopek vtiskavanja je primeren predvsem za uklonske elemente, kot holograme in optične mreže. Pri tem se na podlago nanese sloj iz strdljivega laka, ki je prednostno opremljen z izjemno tanko in odsevajočo kovinsko površino. Z vtiskovalnim pestičem se v lakasti sloj vtisne uklonsko optično reliefno strukturo, po strditvi laka pa se strukturo prekrije z zaščitnim lakom. Izdelani element ima slojevito strukturo, sestoječo iz drug za drugim sledečih slojev laka s kovinsko prevleko in reliefno strukturo kot tudi sloja zaščitnega laka.
Vsak od znanih postopkov in z njim izdelani produkt ima svoje posebne prednosti in pomanjkljivosti. Sprijemljive etikete npr. se da tehnično enostavno izdelati in brez težav nanesti na predvidene podlage. Kljub vsemu pa je pri sprijemljivih etiketah za uporabo na področju vrednostnih papirjev izjemno pomanjklčjiva možnost, da se element kot celota sprosti od podlage in prenese na ponarejene proizvode. Iz tega razloga so za uporabo za vrednostne papirje prednostni kopirni in vtisnjeni elementi. Kopirni in vtisnjeni elementi večinoma izpolnjujejo zahtevane potrebe po varnosti proti ponarejanju na področju varnostnih papirjev, vendar vključujejo ti elementi niz izdelovalno tehničnih problemov v zvezi z vrednostnimi papirji.
Upoštevati je potrebno, da vrednostni papirji na običajen način obsegajo varnostno tehničen visokokvaliteten tiskani vzorec, pri čemer se te vzorce v večini primerov nanese s pomočjo postopka globinskega jeklotiska. Globinski jeklotisk in uporabljeni postopek zahteva, da se tiskarske barve dobro sprimejo s podlago, sorazmerno visoko površinsko hrapavost podlage. Hrapave površine pa so neprimerne za nanašanje manj stabilnih optično spremenljivih elementov. Hrapave površinske strukture namreč s svojo kvaliteto zelo negativno vplivajo na občutljive hologramske strukture.
Nadalje je potrebno upoštevati, da je vrednostni papir pri globinskem jeklotisku po svoji celotni površini izpostavljen zelo visoki tlačni obremenitvi. Eventualno pred tiskanjem nanešenim optičnim elementom se s tem navadno zmanjša njihov optični učinek in se lahko s hrapavostjo papirja, ki se od papirne osnove vtiska skozi, celo
21866PP0.IV poškodujejo ali popolnoma uničijo.
Pri izdelovanju vrednostnih papirjev z optično spremenljivimi elementi se zaradi te problematike vrednostni papir bodisi najprej opremi s tiskanim vzorcem in nanese hologram v enem od temu sledečih delovnih korakov ali pa se nanašanje elementov razbije na posamezne korake, pri čemer se ukrepe, ki niso ogroženi z globinskim jeklotiskom, predvidi pred tiskanjem , druge pa šele po tiskanju. Pri takšnem načinu določanja se je do sedaj privzelo, da z neposrednim sklapljanjem s tiskanjem po eni strani ni bila mogoča nikakršna nanašalno nevtralna predizdelava nepotiskanih vrednostnih papirjev z optično spremenljivimi elementi (proizvodnja na zalogo), po drugi strani pa se za nanašanje optično spremenljivih elementov potrebuje za vsako tiskarsko linijo posebne zato primerne stroje (kopirne stroje ipd.). Za vsako tiskarsko linijo potrebni posebni stroji ne zvišujejo le stroškov in zahteve po prostoru za strojni park, temveč tvorijo zaradi različnih proizvodnih kapacitet na koncu tiskarske linije vsakokrat ozko grlo, ki se ga da odpraviti le z povišanimi dodatnimi stroški za stroje.
Iz EP-OS 0 338 378 je znan tovrsten sistem za izdelavo papirnih proizvodov, ki obsegajo tako tiskan vzorec kot tudi optični uklonski element. V kontinuiranem procesu se papir najprej potiska v znanih tiskalnih enotah. Zatem se analogno opisanemu vtiskovalnemu postopku v delovnem koraku nanese s sevanjem strdljiv lak in opremi z uklonsko strukturo. V nadaljnjih delovnih korakih se uklonsko strukturo napari z reflektirajočim kovinskim slojem in opremi z zaščitnim lakom.
V drugih znanih sistemih se delovna operacija nanašanja holograma razdvoji. Po izdelavi papirja se pri tem v prvem delnem koraku lak nanese na površino papirja. Po potiskanju papirja se v nadaljnjem delnem koraku vtisne optično mrežo.
Različica tega dvodelnega postopka je opisana v ameriškem patentu US 4,420,515. Kovinski sloj z lepilnim slojem na njem se najprej nanese na plastični kopirni trak, ki ima prepapirano površino. Ta dva sloja tvorita podstrukturo bodočega varnostnega elementa. V prvem koraku se sloja laminira na podlago, pri čemer ob delovanju toplote in tlaka pri laminiranju podstruktura elemnta privzame kvaliteto površine. V drugem delnem koraku se na podlago nanese tiskani vzorec in optično delujočo reliefno strukturo.
Prisilni vrstni red potiskanja in nanašanja optično učinkovitih slojev oz. optično učinkovitih struktur vodi, kot že poprej omenjeno, k vrsti oteževalnih pomanjkljivosti. Nadaljnja pomanjkljivost znanih postopkov je težko integriranje le-teh v organizacijski potek tiskarn vrednostnih papirjev. Zaradi varnostno tehničnih razlogov je pri izdelovanju vrednostnih papirjev praktično neizogibno, da tiskanje, zlasti ti21866PP0.IV skanje serijskih številk, predstavlja zadnji predelovalni korak pred izdajanjem vrednostnih papirjev. V tiskarnah vrednostnih papirjev je zato zakoreninjena navada, da se papir s pripadajočimi varnostnimi značilnostmi, kot vodnimi znaki, varnostnimi nitkami in morebitnimi optičnimi elementi, predizdela in zatem potiska. Pri znanih postopkih je zato ta vrstni red prav tako nemogoče obdržati.
Naloga izuma je podati vrednostni papir, obsegajoč varnostni element, zlasti optično spremenljiv element, in postopek za izdelavo le-tega, ki bo omogočal naknadno tiskanje vrednostnega papirja, zlasti z globinskim jeklotiskom, ne da bi se poškodovalo optično spremenljiv element. Nanos optično spremenljivega elementa na vrednostni papir naj se tako integrira v postopek izdelave papirja, da se lahko uporabi hitro delujoče valjčne stroje. Končno naj se optično spremenljive elemente tako integrira v proizvodni potek, da se obstoječe stroje spremeni karseda malo.
To nalogo se po izumu reši z značilnostmi podanim v značilnostnih delih 1., 10. in 16. patentnega zahtevka. Prednostne nadaljnje izvedbe so predmet podzahtevkov.
Izum je zasnovan na spoznanju, da optično spremenljivi elementi in papir dva materiala z ekstremno različnimi lastnostmi, in da se za oba materiala postavlja različne zahteve, ustrezno predvideni funkciji. Papir, zlasti vrednostni papir, mora poleg drugih lastnosti imeti tudi določen otip, nadalje mor abiti papir sposoben sprejeti in vezati tiskarske barve. Te lastnosti se doseže z izbiro posebnih vrst papirja, prednostno papirja iz krpovine, kot tudi z nastavitvijo preddolečene površinske hrapavosti in strukture. Temu nasprotno morajo optično spremenljivi elementi imeti optične lastnosti s karseda visokim izkoristkom. Fizikalni zakoni pa pri tem zahtevajo v prvi vrsti površinske strukture, ki se odlikujejo z zelo gladko in ravno površino. Pri nanosu optičnih elementov na papir obstaja zato stalno nevarnost, da se površinska hrapavost papirja vtisne v deloma zelo občutljive sloje ploskovnega elementa in jih s tem poškoduje, omejuje ali celo uniči. Zato je praviloma potrebna izravnava med različnimi kvalitetami površin, ki prepreči tovrstno vplivanje.
V nasprotju z dosedanjo proceduro, pri kateri se je optično spremenljiv element vedno vtisnilo, nalepilo ali kopiralo na vrednostni papir šele po izdelavi le-tega, podaja izum nauk, povezati optično spremenljiv element že med izdelovanjem papirja, in sicer v stanju, v katerem je vrednostni papir še relativno vlažen, mehak in še ne stisnjen ali kalandriran. V nasprotju s posušenim in strjenim stanjem papirja je v tej fazi mogoče v papirno maso potisniti tudi tiskarsko občutljiv optično spremenljiv element, ne da bi pri tem prišlo do kakršnih koli poškodb. Dokaj visoka vsebnost vode v tej fazi izdelave deluje tlačno izravnalno in omogoča enakomerno uležiščenje
21866PP0.IV elementa'v papirno maso.
Površinska hrapavost papirja ne vtisne občutljivih slojev elementa, kot je to pri naknadnem nanosu optično spremenljivega elementa. Namesto tega se še vedno upogljiva papirna vlakna prilagodijo gladkim spodnjim površinam optično spremenljivih elementov, ki so na svoji drugi strani podprti z gladkimi površinami kalandrirnih valjev.
S tem se doseže uležiščenje optično spremenljivega elementa v papirno podlago, pri čemer je površina papirja ploskovno poravnana s površino optično spremenljivega elementa. Naknadno potiskanje tudi v območjih optično spremenljivega elementa je možno brez nadaljnjega, kajti pojavljajoči se visoki tlaki ne vodijo k prekomerni obremenitvi v površini vrednostnega papirja uležiščenega optično spremenljivega elementa.
Za izvedbo postopka po izumu je zlasti prednostno, če so razpoložljivi optično spremenljivi elementi trakasti, podobno kot varnostne nitke. Drugače kot običajne varnostne nitke se nosilni material razporedi z optično aktivno strukturo na nastajajoči papirni sloj potem, ko je tvorba lista zaključena ali skoraj zaključena. V tem smislu se trak na bobnasto sito dovaja bodisi zunaj pulpe, potem ko seje papirni sloj popolnoma ustvaril, t.j. na sloj papirnih vlaken se jo razporedi potem, koje le-ta zapustil bobnasto sito, ali pa se trak dovaja na bobnasto sito s šobami v pulpi, ko obstaja npr. 90% končne debeline papirja, tako da debelina elementa skupaj s papirjem ustreza približno debelini papirja v sosednjih območjih. Postopkovni koraki, ki temu sledijo, kot npr. kalandriranje, lepljenje, sušenje itd., ustrezajo običajni proceduri. Z njimi se nosilni trak trdno zasidra v vrednostnem papirju. Prednostno se k papirju obrnjen sloj nosilnega traku opremi s slojem lepila, ki se pri sušenju papirja strdi. Glede na izvedbeni primer, t.j. širino traku, togost, čas nanašanja itd., bo strokovnjak iz v komercialno razpoložljive palete lepil izbral vsakokrat primerno. Zlasti primerna so pri tem tako sprijemalna lepila kot tudi vodotopna lepila ali celo talilna lepila. V danem primeru je mogoče tudi, da se strjevanje lepila podpre z ustreznim UV ali infrardečim obsevanjem.
V primeru, da se brezkončnega nosilnega traku ne uporabi, se lahko predvidi tudi posamične optično spremenljive elemente v obliki sprijemljivih etiket. Te sprijemljive etikete so prednostno pritrjene na brezkončnem prenosnem traku, ki se ga kasneje, t.j. po zasidranjii etiket v papirni masi, odstrani.
Ker se nanašanje hologama po postopku po izumu da izvajati še v stopnji navijanja papirja, so možne velike predelovalne hitrosti.
21866PP0.IV
Neodvisnost tiskarskega procesa in nanašanja hologramov se odraža kot nadaljnja prednost, da se lahko obdrži proizvodno zaporedje, ki je običajno v tiskarnah vrednostnega papirja. Tako se da papir z vsemi njegovimi varnostnimi elementi kot vodnim znakom, varnostno nitko, optično spremenljivim elementom itd. predizdelati skladiščiti kolikor časa je potrebno. Tiskanje, ki je zlasti varnostno kritično, predstavlja kot običajno zadnji postopkovni korak.
Postopek po izumu seveda ni omejen na vrednostne papirje, obsegajoče optično spremenljive elemente. Na opisan način se v vrednostne papirje lahko vgradi druge varnostne elemente, kot npr. varnostne nitke z mikrotiskom ali negativnim tiskom. Ker tovrstni varnostni elementi zaradi svoje visoke odpornosti postavljajo manjše zahteve glede kvalitete papirja in tretiranja v primerjavi z optično spremenljivimi elementi, se jih lahko nanese na poljubnem mestu med izdelovanjem papirja. Lahko se jih že dovaja na bobnasto sito, ko seje odložilo npr. 85% papirja, tako da je element dobro zaščiten, ko je uležiščen v preostalih 15%, ki ga obdajajo ob koncu izdelave papirja, ali le tik predno papir doseže končno debelino.
V nadaljnjem so s pomočjo priložene risbe opisani izvedbeni primeri izuma, kjer kaže sl. 1 prečni prerez skozi vrednostni papir z uležiščenim hologramskim elementom, in sl. 2 do 9 shematsko predstavitev stroja za nanašanje optično spremenljivih elementov po izumu.
Na sl. 1 je prikazan izrez vrednostnega papirja 10, obsegajočega uležiščen varnostni element, prednostno optično spremenljiv element 12. Optično spremenljiv element je v obliki traku zvezno uležiščen v papirni masi, pri čemer je površina traku poravnana s površino papirja. Površina optično spremenljivega elementa, ki prednostno obsega hologramsko strukturo 14, je od zunaj vidna po celotni površini, tako da se da optične učinke enostavno preveriti. To pa ni vedno mogoče pri znanih okenskih varnostnih nitkah, kajti ploskvice, ki tam povzročajo vidljivost nitnega materiala, optično niso zelo učinkovite.
Optično spremenljivi element prednostno obstoja kot samonosilen folijski trak 16. Mogoče pa je tudi predvideti optično spremenljive sloje na papirnem traku, kovinskem traku ali drugem ustreznem materialu. Kot je prikazano na sl. 2 se trak 16 dovaja papirnemu stroju tako, da leži na že nastalem sloju 26 papirnih vlaken. Trak 16 se torej dovaja med snemalno klobučevino 22 in slojem 26 papirnih vlaken, ko zapušča bobnasto sito 18. Trak 16 se odteguje z zalogovnega valja 17.
21866PP0.IV
Papirni sloj se tvori na bobnastem situ 18 na znan način. Tekočino se odvaja iz pulpe 24 skozi notranjost 20 bobnastega sita 18, pri čemer se papirna vlakna odlagajo na bobnasto sito.
Vnašanje traku 16 med klobučevino 22 in papirnim slojem 26 dovoljuje zlasti dobro vodenje in natančno postavljanje traku 16. Trak z optično spremenljivimi elementi se lahko namesti tudi na drugo stran papirnega sloja 26, t.j. vnaša npr. v špranjo med valji 25 in papirnim slojem 26.
Nadaljnji mogoč način uvajanja nitke, zlasti za ozke nitke, je prikazan na sl. 4. V tem primeru se trak 16, ki nosi optično spremenljiv element, že nanese na bobnasto sito pred izdelovanjem papirja. Ta možnost je zlasti primerna za nitke, katerih širina leži v območju dolžine papirnih vlaken ali manj, ker se sicer na nitki sami ne odlagajo vlakna, temveč tista, ki se v neposredni okolici nitke odlagajo na sito, prekrivajo nitko, tako da se je na tak način pri zapustitvi pulpe zatem v območju nitke tvorila še papirna podlaga.
Pri prednostni izvedbeni obliki se k papirnemu traku obrnjena stran traku 16 opremi z lepilnim slojem, s čimer se doseže močnejše fiksiranje traku na površino papirja. Lepilni sloj je lahko izveden bodisi kot vodotopno vlažno lepilo ali kot talilno lepilo. Pri sušenju papirnega traku se lepilo aktivira in/ali strdi. Elemet se s tem trdno zasidra v papir.
Dovajanje varnostnega elementa je tu zaradi ponazoritve opisano le na stroju z enim bobnastim sitom. Tu ni sicer nikakršen problem ta postopek prenesti na stroj z dvoplastno proizvodnjo. V tem primeru se nitko dovaja situ, ki proizvaja glavnino debeline papirja.
Na sl. 5 do 9 so prikazane različne možnosti nanašanja nosilnega traku 16 znotraj pulpe 24 na bobnasto sito 18, potek ko obstaja že npr. 90% končne debeline papirja. Hologramsko nitko 16 se pri tem, kot je razvidno s sl. 5, na papir nanaša s Šobo 30, podobno kot običajno varnostno nitko, pri čemer je šoba 30 tako globoko potopljena v pulpo 24, da dosež mesto, kjer je nastalo dovolj papirja. Kadar je trak 16 zadosti širok ali kadar papir v bistvu doseže končno debelino, se pred trakom 16 ne odlaga nič več papirja, ker nitka v svojem nalagalnem območju preprečuje papirju in situ, da bi bila vodoprepustna. Tudi po tem postopku je hologramska nitka 16 lahko oslojena z npr. talilnim lepilom. V vročem sušilnem odseku papirnega stroja se le-to zatem trdno poveže s papirjem. Pomanjkljivo je, da sme lepilo (kot npr. talilno lepilo) pri nanašanju imeti najprej le minimalno lepilno silo, kajti sicer bi se trak 16 prilepil v dovajalni šobi 30. Trak 16 se najprej trdno drži le z lastno lepilno silo vlažnega
21866PP0.IV papirja 26, t.j. adhezijsko. Za širše, debelejše in bolj toge nosilne materiale so primernejši v nadaljevanju opisani postopki.
Na sl. 5 je predstavljen postopek, ki omogoča nalaganje hologramske nitke 16, ki je oslojena z močnim sprijemalnim lepilom in, kot je v takšnih primerih običajno, opremljena s silikonskim papirjem 35, ki ščiti oslojeno stran. Ta dvojni trak, obsegajoč hologramski nosilni trak 16 in silikonski papir 35, se kot dosedaj odteguje z zalogovnega valja 17 in preko obračalnih valjev vodi na bobnasto sito 18. Na istem mestu se nahaja odtegovalna priprava 32 za silikonski papir 35, katera v bistvu sestoji iz obračalnega valja, ki odtegnjeni silikonski papir dovaja napajalnemu valju 31.
Pri uporabi šibkejših sprijemljivih lepil, npr. z blagovno oznako Scotch, zadostuje, z lepilom oslojeno stran traku 16 med dovajanjem k bobnastemu situ 18 pokriti, tako da se v tem primeru na zalogovnem valju 17 nahaja le hologramska nitka 16. Na sl. 7 je prikazan tovrsten postopek, pri katerem se kot zaščitno prekritje uporabi v sebi zaprt s silikonom oslojen nosilni trak 40. Ta trak sledi poti, definirani z obračalnimi valji 41-43, pri čemer se v območju med obračalnima valjema 44 in 41 lepljiva zgornja stran hologramskega traku 16 prekrije. Na ta način se prepreči, da se papirna vlakna ali druge v pulpi vsebovane substance odlagajo na lepilno oslojitev in s tem poslabša sprijemanje na vlažnem listnem materialu.
Na sl. 6 in 7 prikazana postopka se lahko, kot je prikazano na sl. 8, kombinira, da bi se olajšalo vdevanje s sprijemljivim lepilom oslojeni hologramski trak 16 s silikonskim papirjem 35. Tu se silikonski papir 35 neposredno po zalogovnem valju 17 preko obračalnega valja 33 odteguje od traku 16 in dovaja k napajalnemu valju 34. Sedaj prostoležeče lepilno oslojenje traku 16 se med nadaljnjim transportom k vlažnemu papirnemu traku zaščiti s krožečo silikonsko oslojeno folijo 40, popolnoma analogno zgoraj opisanemu postopku.
Nadaljnjo alternativo k dosedaj znanim postopkom za vnašanje s sprijemljivim lepilom oslojenih hologramskih trakov ponuja procedura, prikazna na sl. 9. Hologramski trak 16 se v tem primeru osloji z lepilom 50 neposredno pred vnašanjem v papirni stroj in po znanem postopku transportira s pomočjo krožečega silikonskega traku 40 k bobnastemu situ.
Glede na uporabljena lepila je potrebno omeniti, da se poleg talilnih in sprijemalnih lepil da uporabiti tudi druga lepila, kot npr. večkomponentna lepila ali lepila, ki se aktivirajo v vodi. Prednostna je tudi uporaba lepilnih zmesi, pri katerih se trakove najprej provizorično pričvrsti na papir, pri kasnejših proizvodnih korakih (npr. pri sušenju in kalandriranju ob delovanju toplote) pa se s papiijem trdno poveže.
21866PP0.IV
Potem, ko je hologramski trak nameščen na papirni sloj, teče le-ta na običajen način skozi druge obdelovalne enotev papirnem stroju. Pri kalandriranju se trak na način, prikazan na sl. 1, vtisne v mehak papirni sloj, pri čemer se papirna vlakna prilagodijo gladki površini elementa.
V primeru, da se ne uporabi brezkončen trak, temveč posamezne elemente, se mora po zasidranju elementa v papir prenosni trak ponovno odtegniti. To sledi zlasti po sušenju papirnega traku, v vsakem primeru pa pred lepilno enoto. Enaka procedura je potrebna, kadar naj bi se brezkončne trakove nanašalo s kopirnim postopkom oz. ko je potrebno tanke folije z majhno lastno stabilnostjo fiksirati na površino papirja. Po kontroli kvalitete je papirni trak pripravljen za tiskanje. Pri tem se ga bodisi navije na navijalno pripravo in shrani ali pa neposredno vstavi v tiskarski stroj.
Postopek po izumu pa ni omejen samo na valjčni stroj. Pri stroju z vzdolžno intenzivnim sitom se da hologramski trak temu ustrezno dovajati tip predno ali tik zatem, ko sloj papirnih vlaken zapusti sito, na enak način, kot je bilo pojasnjeno v zvezi z valjčnim strojem.

Claims (22)

1. Vrednostni papir, obsegajoč uležiščen varnostni element, prednostno optično spremenljiv element v obliki hologramskih, uklonskih ali interferenčnih struktur, nanešenih na papirno površino, značilen po tem, da je varnostni element (12) uležiščen v vrednostnem papirju (10) pod površinskim slojem lepila, pri čemer površina tvori neprekinjeno, gladko, brezstopenjsko ravnino.
2. Vrednostni papir po zahtevku 1, značilen po tem, da varnostni element sestoji iz nosilnega traku, na katerega je nanešen optično spremenljiv element.
3. Vrednostni papir po zahtevku 2, značilen po tem, da je nosilni trak z optično spremenljivim elementom (16) zasnovan kot brezkončen trak.
4. Vrednostni papir po zahtevku 3, značilen po tem, da ima trak širino od nekaj milimetrov do nekaj centimetrov.
5. Vrednostni papir po zahtevku 2, značilen po tem, da je nosilni trak z optično spremenljivim elementom (16) uležiščen v vrednostnem papirju v obliki ločenih etiket.
6. Vrednostni papir po enem ali več zahtevkih 1 do 5, značilen po tem, da je optično spremenljiv element hologram.
7. Vrednostni papir po zahtevku 6, značilen po tem, da ima hologram debelino okoli 10 do 50 mikrometrov.
8. Vrednostni papir po enem ali več zahtevkih 1 do 7, značilen po tem, da je varnostni element (12) zvezno uležiščen v vrednostnem papirju (10).
9. Vrednostni papir po enem ali več zahtevkih 1 do 8, značilen po tem, da je nosilni trak zasnovan iz plastike.
10. Postopek izdelovanja vrednostnega papirja, obsegajočega optično spremenljiv element v obliki na površino prilepljenega nosilnega materiala z hologramsko,
21866PP0.IV uklonsko ali interferenčno strukturo, značilen po naslednjih korakih:
a) zagotavljanje nosilnega materiala v obliki brezkončnega traku,
b) dovajanje traku k vlažnemu papirnemu traku med proizvodnjo papiga neposredno pred ali neposredno potem, ko je papirni trak vzet iz sita papirnega stroja,
c) kalandriranje papirnega traku v papirnem stroju skupaj z nosilnim trakom, ležečim na površini papirnega traku,
d) sušenje, strjevanje in po potrebi lepljenje papirnega traku,
e) po potrebi odstranjevanje kopirnega traku v eni stopnji od postopkovnih korakov, navedenih v d).
11. Postopek po zahtevku 10, značilen po tem, da je nosilni trak razporejen na brezkončnem kopirnem traku v obliki posamičnih etiket.
12. Postopek po zahtevku 10 ali 11, značilen po tem, da je nosilni trak na strani papiga oslojen z lepilom.
13. Postopek po zahtevku 12, značilen po tem, da je lepilo vodotopno vlažno lepilo ali talilno lepilo.
14. Postopek po enem ali več zahtevkih 10 do 13, značilen po tem, da se nosilni trak dovaja v valjčni stroj med snemalno klobučevino in papirnim trakom, ki odteka z bobnastega sita.
15. Postopek po enem ali več zahtevkih 10 do 14, značilen po tem, da se nosilni trak nanaša na tisto stran papirnega traku, ki je obrnjen proč od snemalne klobučevine, pred kalandrirnimi valji.
16. Postopek izdelovanja vrednostnega papirja, obsegajočega optično spremenljiv element v obliki na površino prilepljenega nosilnega materiala z hologramsko, uklonsko ali interferenčno strukturo, značilen po naslednjih korakih:
a) zagotavljanje nosilnega materiala v obliki brezkončnega traku,
b) dovajanje traku, ki se ga kasneje osloji z lepilom v papirnem stroju, k vlažnemu papirnemu traku znotraj papirne mase, tako da debelina traku in papirja približno ustreza debelini papirja v sosednjih
21866PP0.IV območjih,
c) kalandriranje papirnega traku v papirnem stroju skupaj z nosilnim trakom, ležečim na površini papirnega traku,
d) sušenje, strjevanje in po potrebi lepljenje papirnega traku,
e) po potrebi odstranjevanje kopirnega traku v eni stopnji od postopkovnih korakov, navedenih v d).
I
17. Postopek po zahtevku 16, značilen po tem, da je nosilni trak razporejen na brezkončnem kopirnem traku v obliki posamičnih etiket.
18. Postopek po zahtevku 16, značilen po tem, da je nosilni trak na zalogovnem valju 17 že oslojen s silikonskim papirjem, ki ščiti lepilni sloj, in ki se ga odstrani neposredno pred stikom z vlanžim papirnim trakom.
19. Postopek po zahtevku 16, značilen po tem, da se nosilni trak transportira k papirnemu traku s pomočjo krožečega, silikonsko oslojenega nosilnega traku, ki pokriva stran, oslojeno z lepilom.
20. Postopek po zahtevku 19, značilen po tem, da je nosilni trak opremljen z zaščitnim silikonskim papirjem, ki se ga odstrani neposredno za zalogovnim valjem.
21. Postopek po zahtevku 19, značilen po tem, da se lepilo nanaša na nosilni trak neposredno predno se ga vnese v papirni stroj.
22. Postopek po zahtevku 16, značilen po tem, da se trak dovede takoj, ko obstaja vsaj 90% debeline papirja.
SI9111801A 1990-11-16 1991-11-18 Vrednostni papir in postopek za izdelavo le-tega SI9111801B (sl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4036637A DE4036637A1 (de) 1990-11-16 1990-11-16 Wertpapier und verfahren zu seiner herstellung
YU180191 1991-11-18

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SI9111801A true SI9111801A (sl) 1994-12-31
SI9111801B SI9111801B (sl) 1999-12-31

Family

ID=25898571

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI9111801A SI9111801B (sl) 1990-11-16 1991-11-18 Vrednostni papir in postopek za izdelavo le-tega

Country Status (1)

Country Link
SI (1) SI9111801B (sl)

Also Published As

Publication number Publication date
SI9111801B (sl) 1999-12-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5567276A (en) Paper of value and a method of producing it
EP0538358B1 (en) Improvements relating to signature panels
US7128272B2 (en) Method for making an article comprising a sheet and at least an element directly mounted thereon
US5438928A (en) Signature panels
US5248544A (en) Paper of value having an optically variable security element
KR100334028B1 (ko) 안전서류및그의제조방법
US5104471A (en) Interlaminar sandwich with diffraction structure
EP1872965B2 (en) Security paper
KR20140029492A (ko) 핫 스탬핑 방법 및 장치
NZ201691A (en) Security token made from bi-axially oriented polymeric film
EP0985548A1 (fr) Machine d'impression de sécurité sur des papiers-valeur
KR100221454B1 (ko) 면이 제 위치에 있도록 하여 보안요소를 부착하는 유가증서의 제조방법
JP2008188866A (ja) 中間転写記録媒体、及び画像形成方法
JP2001510405A (ja) 機密保護テープおよび機密保護スレッドの製造方法
WO1993024332A1 (en) Applying diffraction gratings to security documents
EP0626909B1 (en) Transfer method and device
JP2008188865A (ja) 転写装置
SI9111801A (sl) Vrednostni papir in postopek za izdelavo le-tega
SI9111969A (sl) Postopek pravostranskega nanašanja varnostnih elementov
JP2000043458A (ja) 被転写体及びそれを用いた画像表示体
CA2604149C (en) Method for making an article comprising a sheet and at least an element directly mounted thereon
JP3801739B2 (ja) 偽造防止用紙
JPH0647754Y2 (ja) 真正さを要するカード状書類の基体
JP3776556B2 (ja) スレッド入り偽造防止用紙の製造方法
JPH0683259A (ja) 画像表示体の製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
IF Valid on the event date
KO00 Lapse of patent

Effective date: 20100825