SI9011125A - Postopek in priprava za bombiranje in kaljenje z dotikom - Google Patents

Postopek in priprava za bombiranje in kaljenje z dotikom Download PDF

Info

Publication number
SI9011125A
SI9011125A SI9011125A SI9011125A SI9011125A SI 9011125 A SI9011125 A SI 9011125A SI 9011125 A SI9011125 A SI 9011125A SI 9011125 A SI9011125 A SI 9011125A SI 9011125 A SI9011125 A SI 9011125A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
glass
tempering
touch
preforming
molds
Prior art date
Application number
SI9011125A
Other languages
English (en)
Inventor
Luc Vanaschen
Hans-Werner Kuster
Iribane Benoit D
Hans-Josef Proemper
Rene Gy
Original Assignee
Saint Gobain Vitrage
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from FR8908310A external-priority patent/FR2648803B1/fr
Application filed by Saint Gobain Vitrage filed Critical Saint Gobain Vitrage
Publication of SI9011125A publication Critical patent/SI9011125A/sl

Links

Landscapes

  • Re-Forming, After-Treatment, Cutting And Transporting Of Glass Products (AREA)
  • Heat Treatment Of Articles (AREA)

Abstract

Izum obravnava izdelovanje avtomobilskih stekel. Po izumu se stekla predformira, preden se jih podvrže kaljenju z dotikom. V prednostni varianti kaljenje z dotikom zadeva le središčno področje stekla (1) in robni pas ja kaljen s pihanjem hladnega zraka (40,41).

Description

SAINT-GOBAIN VITRAGE INTERNATIONAL
Postopek in priprava za bombiranje in kaljenje z dotikom
Predloženi izum obravnava bombiranje in kaljenje z dotikom steklenih plošč, predvsem za izdelavo stekel, ki so namenjena npr. za avtomobilska vozila, ki morajo imeti zelo veliko natančnost oblike in v primeru loma razdrobitev v skladu z varnostnimi normami in optično kakovost, ki prav tako zadošča zelo zahtevnim normam.
Iz patentne prijave EP-A-277 074 je npr. znano, da se hkrati bombira in kali steklene plošče, ki so za to predhodno segrete nad svojo temperaturo plastične deformacije in dovedene med dve plošči za ohlajanje in stiskanje, katerih obris ustreza ukrivljenosti, ki se jo želi podeliti stekleni plošči. Steklene plošče so stisnjene med plošči, dokler ni njihova temperatura dovolj nizka, da postane njihova oblika stalna. Takšen postopek je predvsem prednosten za drobna stekla, npr. vsaj debeline 3 mm, ki jih je težko po bombiranju dovesti do dovolj visoke temperature za termično kaljenje; to pa zaradi hitrosti njihovega ohlajanja z zrakom, brž ko drobne steklene plošče zapustijo ogrevalno peč.
Drugi razlog za razvijanje takšnih postopkov bombiranja in kaljenja z dotikom je zaradi popolnega obvladovanja ukrivljenosti stekla, predvsem zaradi zmanjševanja napak, ki se jih imenuje dvojno bombiranje, to se pravi nezaželjenih ukrivljenosti predvsem zaradi delovanja teže, ko steklena plošča ni podprta v vseh točkah svoje spodnje ploskve.
Vendarle pa so tvorci predloženega izuma opazili majhno odstopanje od profila steklene plošče glede na profil ohlajevalnih in stiskalnih plošč, katerih izvor je delno zaradi nepopolnega popuščanja oblikovalnih napetosti, in bolj natančno zaradi upogibnih napetosti. Te upogibne napetosti so največje blizu površin stekla, to se pravi, da so največje na mestih, ki se najhitreje ohlajajo in je torej za njih najkrajši čas, med katerim se lahko efektivno izvede popustitev napetosti. Odsotnost relaksacije napetosti lahko lokalno povzroči napetosti, ki so večje od odpornosti stekla, in pride do loma stekla.
Možno je podaljšati to periodo, med katero se lahko izvede to popuščanje, s tem da se postopa s steklenimi ploščami, katerih temperatura na začetku je višja, in ki torej vstopajo v ohlajanje z mnogo večjo inteziteto. Vendar-le pa zaradi optične kakovosti obstoja meja začetnega segrevanja steklene plošče. Dejansko, če se steklene plošče transportira plosko na valjčkih - to je obenem najpreprostejši način transporta, najekonomičnejši in v veliki meri najmanj podvržen ustvarjanju znamenj ali onesnaževanju emajlov - ima prevroče steklo nagnjenost k temu, da se med valjčki spusti, kar povzroča napake vrste valovite pločevine, katerih sled ostane celo po stiskanju med stopnjo bombiranja in kaljenja z dotikom.
Seveda s postopkom bombiraja in kaljenja z dotikom praktično ni možno podaljšati faze formiranja, s tem da bi se npr. šlo na postopno upogibanje bombirnih form - to seveda zato, ker se čas bombiranja šteje, v kolikor je steklo hkrati podvrženo močnemu ohlajevanju s ploščama za ohlajanje in stiskanje. Uporaba materialnih tamponov, ki so primerni, prinaša rešitev tega problema, toda enotno, če se ostane pri primeru običajnih hitrosti stiskanja za kaljenje z dotikom. Dejansko, če je podeljeni čas oblikovanja predolg, ob koncu oblikovanja pride do loma, kajti steklo je tedaj prehladno, da bi preneslo tolikšno deformacijo. Ta omejitev časa formiranja povzroči omejitev sprejemljivih ukrivljenosti, ki jih je treba podeliti, za ta postopek. Razen tega v absolutnem podaljšanje oblikovalne faze zmanjša kadenco delovanja izdelovalne linije, kar je vedno pomanjkljivost za industrijsko uporabo.
Po drugi strani se pozna številne postopke za izdelovanje bombiranih in kaljenih stekel, po katerih se te dve operaciji izvaja v različnih časih in krajih, predvsem postopke, po katerih so steklene plošče segrete v vodoravnem položaju v peči, ki jo prečkajo npr. transportirane s pomočjo transporterja, ki je izveden z valjčki, in so dvignjene nad transporter s pomočjo mehanskih sredstev ali sredstev pnevmatske narave - predvsem s sesanjem ali s pihanjem vročega zraka - in so pritisnjene ob zgornji element, ki je raven ali tvori bombirno formo, in se jih nato spusti na spodnji element, npr. obroč, ki je odprt v svojem središču in vodi stekleno ploščo prav do priprave za termično kaljenje s pomočjo pihanja hladnega zraka s pomočjo kalilnih kesonov. Glede na primer se formiranje steklene plošče izvaja izključno na spodnjem elementu, delno ali že dokončno, ko se steklo odloži na spodnji element. Prav tako so znani postopki, ki ne uporabljajo spodnjega elementa - ali le za bombirno etapo - in po katerih se transport steklene bombirane plošče izvaja prav do kalilne priprave na zgornji formi, ki je tedaj premična, ali pa na transporterju, ki je izveden iz valjčnice z eventuelno ukrivljenimi valjčki. Tem postopkom za bombiranje in kaljenje, katerih skupna značilnost je uporaba zgornjega elementa in navpično premikanje steklene plošče, je treba dodati še postopke bombiranja, po katerih se stekleno ploščo pusti potovati na oblikovalni postelji, ki je npr. sestavljena iz ukrivljenih palic ali ravnih palic, ki so nameščene po ukrivljeni poti. Vsi zgoraj omenjeni postopki so dobro poznani v stanju tehnike in lahko se bo našlo primere v patentnih spisih US-A-3527589, EP-A-3391, EP-A-5306, FR-A-2085464, FRA-2312463, FR-A-2442219, FR-A-2549464, FR-A-2549465, FR-A-2554436, FR-A2567508, FR-A-2596750, FR-A-2596751.
Ti postopki dopuščajo, da se doseže zelo visoke kadence celo pri oblikah stekla, ki so sorazmerno kompleksne, vendar v kolikor je prednost sistematično dana optični kakovosti, je praktično nemogoče doseči popolno skladnost obrisa in predvsem izogniti se napaki dvojnega bombiranja. Treba je vedeti, da so odstopanja od obrisa toliko bolj občutljiva, kolikor je debelina steklene plošče manjša; s tem se pojasni povečano zanimanje za postopke bombiranja in kaljenja z dotikom za drobno steklo.
Predloženi izum ima za nalogo predvsem izboljšanje postopkov bombiranja in kaljenja z dotikom, tako da bo možno dobiti v pogojih, ki so dovolj industrijski, stekla, ki bodo lahko imela vse vrste ukrivljenosti, predvsem tiste z majhnimi krivinskimi polmeri, in to z zelo veliko natančnostjo v obrisu.
Rešitev tega predlaganega problema je podana z izumom in obstoji v uporabi predformiranja v vročem ambientu, preden se začne postopek bombiranja in kaljenja z dotikom. Z vročim ambinentom se tukaj doseže, da se predformiranje mora vršiti v takšnih pogojih, da bo temperatura steklenih plošč enaka njihovi temperaturi bombiranja in kaljenja, ko so dovedene med plošči za ohlajevanje in stiskanje.
Prednostno je v vseh smereh steklene plošče razdalja med željeno določeno ukrivljenostjo za stekleno ploščo in njeno začetno ukrivljenostjo, ki jo je dobila s predformiranjem v vseh točkah steklene plošče manjša od 1 m'1; spomnimo se, da je ukrivljenost v določeni točki steklene plošče po definiciji enaka inverznemu polmeru ukrivljenosti v tej točki. Drugače rečeno, kakršnakoli oblika naj se izbere, delovanje bombiraja in kaljenja z dotikom se lahko izvede z isto hitrostjo kot delovanje bombiranja in kaljenja za stekleno ploščo, ki je ravna in ki se ji podeli ukrivljenost z radijem vsaj enega metra. Predformiranje ima torej za namen, da se v grobem približa dokončni ukrivljenosti, predvsem na mestih, kjer so lokalizirani majhni krivinski radiji. To se lahko izvedene tako na zelo hiter način, ne da bi se preobremenjevalo z eventuelnim tvorjenjem parazitnih ukrivljenosti, ki se jih bo ponovno dobilo med fazo stiskanja pri operaciji bombiranja in kaljenja z dotikom, pazilo pa se bo, da se absolutno ne povzroči optičnih napak med fazo predformiranja ali med fazo prenosa do priprave za bombiranje in kaljenje z dotikom.
Ta naslednja faza ponovnega dobivanja dane ukrivljenosti podeljuje zelo veliko gibčnost postopkov po izumu. V kolikor razlika med ukrivljenostmi ostaja vedno manjša npr. od 1 m'1, ni pomembno, ali steklena plošča med transportom izgubi nekoliko ukrivljenosti, ki ji je bila podeljena med predformiranjem, ali pa dobi dodatno ukrivljenost. Zato se lahko transport izvede s pomočjo transporterja na zračno blazino (ki ne more povzročati optičnih napak), s transporterjem na valjčke, ki so eventuelno izoblikovani, ali s kovinsko preprogo, ki je izvedena s fleksibilnim trakom, ki je v obliki tkanine iz kovinskih vlaken, ki so odporna na vročino in imajo upornost za prehod toplote pravokotno na ravnino traku med 0,25 χ 10'3 in 5 x 10 3 m2.K.W4, pri čemer omenjeni fleksibilen trak nastopa med stekleno ploščo in spodnjo ploščo za stiskanje in ohlajevanje.
Z nadomestitvijo teh transporterjev se prav tako lahko uporablja neposredno elemente za oblikovanje, ki služijo za predformiranje, pa naj bo to oblikovalna postelja, ki postopoma steklu podeljuje ukrivljenost ali poljubni elementi, ob katere se pritisne stekleno ploščo, predvsem stiskalne forme moške ali ženske oblike, polne ali sestavljene iz obročev, ki so odprti v svojem središču. Na splošno so stiskalni elementi, ki so povezani s silami mehanske ali pnevmatske narave, prednostni po izumu, kajti dobro so primerni za doseganje majhnih radijev ukrivljenosti. Stiskanje s tokom dvigajočega se vročega zraka je predvsem prednostno, lahko pa se ima tudi stiskanje s sesanjem, to se pravi, da se stekleno ploščo pritisne ob zgornji izoblikovani element s sesanjem, ki se ga povzroči npr. blizu oboda steklene plošče ali v bližini površine omenjenega zgornjega elementa.
Med vsemi zgoraj navedenimi postopki je treba posebno pozornost posvetiti tem, ki v končnem stadiju bombiranja, in torej tukaj predformiranja, dovedejo stekleno ploščo na obročasto podporo, na kateri počivajo robovi steklene plošče. V tem primeru ni nevarnosti, da bi se središčni del steklene plošče zaznamoval - središčni del plošče je po montaži stekla na vozilo najpogosteje edino vidni del. Razen tega se ve, da je vedno, če so stekla preoblečena s plastjo emajla, obrnjena proti notranjosti vozila stranica, ki je manj izpostavljena vremenskim neprilikam; z drugimi besedami, emajli - ki so ob bombiranju delno v staljenem stanju močno podvrženi nevarnosti onesnaženja - so na konkavni strani stekla in ne na njeni konveksni strani, ki počiva na obročasti podpori. Sicer se lahko ta obročasti okvir zelo dobro uporablja za transportiranje steklenih plošč s priprave za predformiranje do priprave za bombiranje in kaljenje z dotikom, kot je poznano za postopke termičnega kaljenja s pihalnimi kesoni za hladen zrak, toliko bolj v posebnem primeru izuma prednost, da se podeli zelo veliko natančnost v legi steklene plošče glede na plošči za ohlajevanje in stiskanje, pri čemer je ta natančnost eden izmed pogojev, da se dobi stekla, ki so zelo dobro usklajena po obrisih.
Kot je bilo predhodno rečeno, je bistveni aspekt predformiranja pred izvajanjem bombiranja in kaljenja možnost, da se zmanjša v vseh primerih deformacijo, ki ji je podvrženo steklo med ploščama za ohlajevanje in stiskanje, na deformacijo, ki ji ustreza ukrivljenosti, ki je manjša od 1 m'1. Možno je torej, da se dobi stekla vsakega krivinskega polmera, medtem ko so v odsotnosti predformiranja krivinski polmeri blizu 0,85 m - ali celo večji za večjo optično kakovost.
Kot posledico dopušča to predformiranje znatno zmanjšanje časa oblikovanja med ploščama za ohlajanje in stiskanje in povečanje proizvajalne kadence, predvsem s tem, da se povzroči povečanje hitrosti stiskanja, v kolikor je lahko bombirna faza kratka.
Druga pomembna prednost je v tem, da je možno pristopiti k bombirni in kalilni fazi z dotikom s steklenimi ploščami, katerih začetna temperatura je sorazmerno nizka, kar omejuje na minimum nevarnosti tvorjenja optičnih napak. Pod nizko temperaturo se tukaj pričakuje temperaturo, ki je nižja od 650 °C in prednostno od 630 °C, vendar zagotovo nad temperaturo plastične deformacije steklene plošče, tako da se stekleno ploščo lahko ukrivi.
Postopek po izumu sicer predvsem ustreza načinom delovanja, ki so opisani v že navedenem patentnem spisu EP-A-277 074, torej v tistem, po katerem se želi doseči bombiraje in kaljenje z dotikom s pomočjo ohlajevalnih plošč, ki so manjše od steklenih plošč. Izbira takšnega načina postopanja je predvsem prednostna v primeru stekel z velikimi dimenzijami, kajti z naraščajočimi dimenzijami stekla, konstrukcija ohlajevalnih plošč, ki so primernih obrisov, povzroča večje in večje težave. Razen tega postaja bolj in bolj težko, da se proizvaja pritisk s potrebnim enakomernim stiskanjem in se odstrani količino toplote, ki prehaja z ohlajanjem omenjeni plošči. Upoštevati je treba, da razen tega ta prednostni postopek dopušča, da se uporabi prenosen okvir za steklo, ki počiva na mestu med kaljenjem z dotikom.
Druga dobro poznana težava, pri kateri plošči za ohlajevanje in stiskanje, ki sta manjši od steklene plošče, lahko zadovoljivo pomagata, je le-ta, ki nastopi pri steklih, katerih robna področja so pokrita z emajli, ki so namenjeni, da tvorijo neprosojno plast, ki tvori okvir in zakriva npr. uporabljeno lepilo z montažo stekla na vozilo. Vedeti je treba, da se težave, ki so bile podrobno naštete zgoraj, v povezavi s predformiranjem pojavljajo na identičen način in je prednost, da se postopa s ploščama za ohlajevanje in stiskanje, ki ne prekrivajo robnih emajliranih področij, s tega stališča popolnoma očitna.
Večja pomanjkljivost načina izvedbe, ki je razložen v EP-A-277 074, je seveda v tem, da zunanji del stekla ni podvržen stiskanju in torej neposredno ni bombiran, čeprav s pogojem, da zunanji deli predstavljajo le zelo majhen del površine in da viskoznost stekla naj ne bo premajhna, je togost stekla zadostna, da ta področja delno sledijo vsaj ukrivljenosti, ki je bila podeljena središčnemu delu. S predhodno fazo oblikovanja po postopku po izumu postane možno, da se podeli celo tem robnim področjem željeno ukrivljenost in to brez nevarnosti, da se poškoduje emajlirane predele in/ali onesnaži ohlajevalni plošči z emajli.
Lahko je prednostno, da se predhodno oblikuje takšna emajlirana stekla, z uporabo obročaste podpore v obliki, ki po obliki stiskanja in/ali orodja za transport prav do priprave za bombiranje in kaljenje, ki obsega plošči za ohlajanje in stiskanje, ki sta manjši od steklenih plošč - in v povezavi s to pripravo priprava za pihanje hladnega zraka na robna področja stekla. Lahko se dela z okvirom, ki predstavlja podporno površino za stekleno ploščo in je diskontinuiran - kar dviguje kakovost kaljenja - ali s kontinuiranim okvirom - kar je sinonim za boljšo optično kakovost, v kolikor se tedaj izogne napakam, ki so lahko povzročene ob eventuelnem stiskanju med fazo predformiranja, in je okvir tako odstranjen neposredno pred pihanjem vzdolž robnih področij.
V strogem pomenu se nauk po izumu za predformiranje uporablja seveda le v primeru proizvodnje stekel, ki predstavljajo neničelno ukrivljenost. Vendarle je ena izmed številnih prednosti predformiranja v tem, da dopušča optimizirati temperature površine steklenih plošč. Dejansko so avtorji predloženega izuma ugotovili, da bi se to spoznanje lahko v določeni meri uporabilo celo v primeru ravnih stekel. Dejansko je bilo ugotovljeno, da vsakršna nesimetrija, celo majhna, pri temperaturah obeh nasprotnih strani steklene plošče zadošča, da se po kaljenju povzroči določeno odstopanje glede na pričakovani obris, pri čemer stran, ki je bila v začetku bolj hladna, ustreza konveksni strani stekla. S tega stališča izhaja predformiranje zelo zanimivo bodisi, da se vzorcu podeli inverzno ukrivljenost, ki bo kompenzirana med delovanjem kaljenja z dotikom, bodisi bolj preprosto, da obstoja le iz ene same faze termičnega prilagajanja steklene plošče. Peči, ki se jih pogosto uporablja imajo npr. težnjo, da bolj segrevajo zgornjo stran steklene plošče kot spodnjo stran, ki je delno zakrita z valjčki, ki podpirajo stekleno ploščo; lahko se torej poizkuša kompenzirati razliko v temperaturi med stranema s tem, da se dovede določeno toploto spodnji strani, toploto, ki se jo lahko npr. dobi s tokom vročega zraka, ki se dviguje in tvori enakomeren dinamičen pritisk. Uporabi se torej lahko eno samo izdelovalno linijo za vse vrste stekel.
Kot je pojasnjeno zgoraj, je večina priprav, ki so znane, za bombiranje primernih za izvajanje postopka po izumu. Izdelovalna linija, zasnovana za postopek po izumu, je torej v bistvu iz peči, bombirnega mesta na vroče brez kalilnega ohlajevanja iz bombirno kalilnega mesta z dotikom in sredstev za transport steklenih plošč med obemi bombirnimi pripravami.
V določenih primerih je vsekakor prednostno uporabljati specifično pripravo, ki je opisana v nadaljnjem s pomočjo priloženih slik, ki predstavljajo:
sl. 1 shematski pogled na sestav naprave za bombiranje in kaljenje, sl. 2 perspektiven pogled na bistvene elemente mesta za stiskanje in kaljenje, sl. 3 pogled na mesto za stiskanje in kaljenje v trenutku pozicioniranja predbombiranega stekla, sl. 4 pogled na mesto za stiskanje in kaljenje v trenutku izvajanja stiskanja in kaljenja, sl. 5 pogled v prerezu, ki prikazuje zgradbo ohlajanega bombirnega orodja, sl. 6 povečan pogled na del s sl. 5.
Naprava za izvajanje postopka po izumu obsega, kot to shematsko prikazuje sl. 1, v bistvu tri mesta, in sicer mesto A za bombiranje, mesto B za stiskanje in kaljenje in mesto C za odstranjevanje.
Stekla 1, ki jih je treba bombirati, so segrevana na temperaturo bombiranja v kontinuirani peči 2 znane vrste. S pomočjo transporterja, ki je npr. sestavljen iz motorjev 3, se segreta stekla transportira skozi peč 2 in prav do mesta A za bombiranje, kjer se pristopi k predformiranju.
V predstavljenem primeru se postopek bombiranja izvaja v mestu A za bombiranje s postopkom bombiranja na vroč zrak, ki je poznan iz US-A-4682997. Bombirno mesto A obsega v ta namen polno konveksno zgornjo bombirno formo 6, ki je nameščena nad valjčki 3. Bombima forma 6 je pritrjena na okvira 7, ki je pritrjen po svoji strani na drogovih 8, ki se jih lahko premika navpično s pomočjo primernih pogonskih priprav 9, tako da se lahko bombirna forma 6 dovede v spuščeni položaj, ki je predstavljen na slikah, in v dvignjeni položaj. Pod valjčki 3 je predviden napajalni vod 12, po katerem se dovaja vroč zrak z vnaprej določenim volumskim pretokom in pri vnaprej določenem tlaku, tako da naj bo dvigujoč se vroč zrak usmerjen proti zgornji formi 6. Potem ko je vroč zrak prečkal bombirno komoro, odteka po kanalu 13 in nato se reciklira v vod 12.
S pomočjo toka vročega zraka je steklo 1 pritisnjeno ob oblikovalno površino bombirnega kalupa 6 in tako zavzame obliko, ki je vnaprej definirana s pomočjo kalupa. Sama bombirna komora je dodana z ogrado 14. Stena 15 ograde 14 ima odprtino 16, ki je zaprta z vrati 17 med bombirnim postopkom.
Mesto B za stiskanje in kaljenje obsega zgornji konveksni kalup 20, ki se ga ohlaja npr. z vodo, in spodnji konkavni kalup 30, ki je prav tako ohlajan. Oba kalupa 20 in 30 določata površino, ki je manjša od površine stekla Γ. Oba kalupa sta obdana z obročastimi vodi, ki sta označena z 40 oz. 41, za porazdeljevanje hladnega zraka. Voda 40 oz. 41 obsegata pihalne šobe 42, 43, ki so usmerjene proti robnim področjem stekla Γ. Voda 40 in 41 sta napajana z zrakom s pomočjo gibkih cevi 44 in 45 za pihanje hladnega zraka.
Zgornji kalup 20 je nameščen skupaj z obročastim vodom na okvir 46, katerega navpična lega je uravnavana s pomočjo pnevmatske ali hidravlične dvigalne priprave 47. Prav tako je spodnji kalup 30 nameščen skupaj z obročastim vodom 41 na skupen okvir 48, katerega navpična lega je uravnavana s pomočjo pnevmatske ali hidravlične dvigovalne priprave 49.
Mesto C za transport obsega v bistvu voziček 52, ki se premika po tirnicah, ki so vzporedne z osjo, v smeri transporta steklenih plošč. Voziček 52 nosi pnevmatsko potisno pripravo 53; na drogu 54 bata premikalne priprave 53, je pritrjen okvir 55, na katerega so obešene kapice 56. S pomočjo te priprave za transport se stekla zgrabi po kaljenju s pomočjo kapice 56, se jih dvigne in odloži na transporter na valjčke 58. Ta transporter 58 na valjčke transportira stekla za takšno razdaljo naknadnega ohlajanja, da so stekla na temperaturi okolice ob koncu transporterja 58.
Prenos stekla Γ za mestom A bombiranja in do mesta C za transport se izvede s pomočjo obročastega okvira 60, ki ustreza obliki bombiranega stekla. Okvir 60 je nameščen na vozičku 61, kije opremljen s kolesi 62, ki se kotalijo po tirnicah 63, ki sta vzporedni s tirnicama 51.
Konstrukcija orodij za stiskanje in kaljenje in njihov način delovanja izhajajo v podrobnostih s sl. 2 do 6. Zgornji kalup 20, ki hkrati zagotavlja stiskanje in rezko ohlajanje središčnega dela, da se steklo 1’ kali, je sestavljen iz kovinskega telesa, ki je opremljeno s kanali 21, po katerih teče hladilna voda. Prav tako se lahko uporablja, da se izvede ohlajevalne plošče, vsakršen material z nizko vrednostjo razmerja koeficienta linearne dilatacije in toplotne prevodnosti, predvsem iz grafita, kot je omenjeno v patentni prijavi EP-A-312 441. Hladilna voda se dovaja po gibki cevi 22 in se odvaja po gibki cevi
23. Na površini kalupa v ožjem smislu je kalup 20 opremljen s plastjo 24. Plast 24 je izvedena iz materiala, ki je v neznatni meri elastično deformabilen, kar mu omogoča, da se uporabi na najboljši način po vsej svoji ploskvi na površini stekla in ki po drugi strani poseduje dobre lastnosti v pogledu toplotne prevodnosti. Plast 24 je lahko npr. izvedena iz plošče laminamega grafita debeline okoli 1 do 2 mm, ki je na razpolago pod komercialno oznako SIGRAFLEX (blagovna znamka družbe SIGRA GMBH, ki deluje po pravu Zvezne republike Nemčije). Kot prikazujeta sl. 5 in 6, je grafitna lamelama plošča 25 prekrita in obdana z drobno kovinsko pločevino 26, ki je po svoji strani pritrjena na stranske stene kalupa 20. Kovinska plošča 26 je prav tako sestavljena iz kovine, ki ima primemo toplotno prevodnost, - kot je nakazano v patentni prijavi EPA-312 441, kije bila prej omenjena - in ki je majhne debeline med 0,1 in 0,3 mm.
Spodnji kalup 30 je izveden na analogen način. Prav tako je opremljen s kanali 31, po katerih teče hladilna voda. Hladilna voda se dovaja po fleksibilni cevi 32 in se odvaja po fleksibilni cevi 33. Površina kovinskega telesa kalupa 30 za stiskanje je pravtako opremljena z elastično upogibno plastjo 34, ki je iz lamelarne grafitne plošče 35, prekrite s kovinsko pločevino 36.
Kalupa 20 in 30 imata razsežnost površine, ki je manjša od le-te za steklo Γ, tako da naj bo razsežnost L robnega področja stekla, ki stransko presega kalupa, 1 do 10 cm. V tem robnem področju je steklo kaljeno s pomočjo curkov hladnega zraka, ki izstopajo iz pihalnih šob 42 in 43.
Da bi se izognili deformacijam stekla 1’ na nivoju roba kalupov 20 in 30, oblikovalne površine kalupov tvorijo na nivoju svojih robov vsakič krivinski polmer, ki se razlikuje od krivinskega polmera stekla Γ, kot to jasno prikazujeta sl. 5 in 6. Pritisk stiskanja se torej vedno zmanjšuje prav do nič v področju prehoda R, kar izključuje vsakršno nevarnost deformacije stekla na tem mestu. Razen tega - zelo natančno izhaja iz sl. 4, med izvajanjem stiskanja in kaljenja v ožjem smislu, je steklo rahlo dvignjeno z oblikovalnega okvira 60, tako da oblikovalni okvir 60 med to operacijo ne izvaja nikakršne sile, eventuelno moteče, na steklo Γ.
Steklo 1’ je dvignjeno z oblikovalnega okvira 60 s pomočjo spodnjega kalupa 30, ki je dvignjen z dvigovalno pripravo 49. V variantni izvedbi, kjer razen tega oblikovalni okvir 60 lahko prav tako nastopa gibljivo navzgor in navzdol, tako da je lahko steklo 1’ odloženo na spodnji kalup 30 s spuščanjem oblikovalnega okvira 60, in da se oblikovalni okvir 60 loči od stekla 1 z dodatnim spuščanjem, ko je bilo steklo 1’ zgrabljeno s strani spodnjega rekompresijskega kalupa 30.
Postopek, ki se izvaja s pomočjo zgoraj opisane priprave, se odvija na sledeč način.
Steklo 1, ki je segreto na temperaturo bombiranja, prodre v bombirno komoro 14. Med tem časom se odprtina 16 zapre z vrati 17. Bombirni kalup 6 zavzame svojo skrajnje spodnjo lego, v kateri se nahaja nekoliko nad ravnino transporta steklenih plošč. Steklo je nameščeno pod bombirnim kalupom 6. Tok vročega zraka, s katerim je steklo pritisnjeno ob bombirno površino bombirnega kalupa 6, se tedaj vključi.
Medtem ko se vzpostavlja tok vročega zraka, se bombirni kalup umika v svojo zgornjo lego s steklom 1’. V istem času se odprejo vrata 17, kar sprosti pot obroČastemu okviru 60, ki je bil prav do tega trenutka izven bombirne komore. Voziček 61, kinosi obročasti okvir, se premakne v smeri bombirne komore, prav dokler se okvir 60 ne nahaja natančno pod steklom Γ, ki je pritisnjeno ob bombirni kalup 60 s tokom vročega stekla. Bombirni kalup se sedaj premakne v smeri obročastega okvira 60 in volumski pretok vročega zraka se zmanjša do točke, ko se steklo Γ odlepi od bombirnega kalupa 6 in se odloži na obročast okvir 60.
Brž ko se steklo 1’ loči od bombirnega okvira 6, le ta znova potuje navzgor in obročasti okvir, ki nosi steklo Γ, ki je bombirano, se uvede v stiskalno in kalilno mesto B. Šibka deformacija stekla 1’, ki je neizogibno nastala med transportom vročega bombiranega stekla in ki je zaradi spuščanja stekla v središčnem področju pod vplivom lastne teže, se sedaj odpravi na mestu za stiskanje in kaljenje. Neposredno po pozicioniranju okvira 60 med kalupa 20 in 30 za ohlajanje in stiskanje, se ta kalupa premakne drugega proti drugemu, tako da je steklo Γ rahlo dvignjeno z oblikovalnega okvira 60 s spodnjim kalupom. Z dotikom pod pritiskom z dvema ohlajenima kalupoma 20 in 30 dobi steklo 1’ svojo dokončno obliko v svojem središčnem področju in je hkrati termično kaljeno s hitrim ohlajanjem. Istočasno se po razdelilnih vodih 40 in 41 za zrak dovaja hladen zrak, tako da je robno področje prav tako hitro ohlajano in tako kaljeno.
Brž ko je postopek ohlajanja končan, sta oba ohlajevalna in stiskalna kalupa 20 in 30 dovedena nazaj v svoji začetni legi. Na ta način se steklo sprosti. Voziček 61 s steklom Γ se sedaj dovede na mesto C za prenos, kjer se steklo dvigne z oblikovalnega okvira 60 in se ga odloži na transporter 58 na valjčke.

Claims (20)

1. Postopek za bombiranje in kaljenje z dotikom steklenih plošč, označen s predformiranjem steklenih plošč v vročem okolju.
2. Postopek za bombiranje in kaljenje z dotikom po zahtevku 1, označen s tem, da se vse operacije izvaja, medtem ko so steklene plošče v vodoravni ali v bistvu vodoravni legi.
3. Postopek za bombiranje in kaljenje z dotikom po zahtevku 1 ali 2, označen s tem, da je v vseh smereh steklene plošče začetna ukrivljenost, ki je bila podeljena stekleni plošči med predformiranjem, takšna, da je razlika med njeno dokončno ukrivljenostjo in omenjeno začetno ukrivljenostjo manjša od 1 m'1.
4. Postopek za bombiranje in kaljenje z dotikom po enem izmed zahtevkov 1 do 3, označen s tem, da je temperatura steklenih plošč po predformiranju nižja od 650 °C in prednostno od 630 °C.
5. Postopek za bombiranje in kaljenje z dotikom po enem izmed predhodnih zahtevkov, označen s tem, da so predformirane steklene plošče prenešene s postaje za predformiranje na postajo za bombiranje in kaljenje z dotikom s pomočjo enega izmed elementov za oblikovanje, ki služi predformiranju.
6. Postopek za bombiranje in kaljenje z dotikom po zahtevku 4, označen s tem, da je omenjeni element za oblikovanje obročasti oblikovalni okvir.
7. Postopek za bombiranje in kaljenje z dotikom po kateremkoli izmed predhodnih zahtevkov, označen s tem, da se predformiranje doseže s stiskanjem.
8. Postopek za bombiranje in kaljenje z dotikom po zahtevku 7, označen s tem, da se stiskanje izvede z dvigujočim se tokom vročega zraka.
9. Postopek za bombiranje in kaljenje z dotikom po zahtevku 7, označen s tem, da se stiskanje doseže s sesanjem.
10. Postopek za bombiranje in kaljenje z dotikom po kateremkoli od zahtevkov 1 do 5, označen s tem, da se predformiranje doseže s tem, da se pusti stekleno ploščo potovati po oblikovalni postelji.
11. Postopek za bombiranje in kaljenje z dotikom po enem ali več predhodnih zahtevkih, označen s tem, da se operacijo bombiranja in kaljenja z dotikom steklenih plošč izvede s tem, da se pusti robna področja stekla, ki segajo preko kalupov za stiskanje in ohlajevanje, pri čemer so omenjena robna področja kaljena s pihanjem curkov hladnega zraka.
12. Postopek po zahtevku 11, označen s tem, da robno področje ali robni trak oboda, ki gaje treba kaliti s pihanjem s curki zraka, predstavlja širino (L) od 1 do 10 cm.
13. Uporaba postopka po kateremkoli od zahtevkov 1 do 12 za bombiranje in kaljenje stekel, ki so opremljena z okrasnim robom, vtisnjenim v emajl za žganje.
14. Priprava za izvedbo postopka po kateremkoli izmed zahtevkov 1 do 12, označena s pečjo, mestom (A) za bombiranje na vroče, z mestom (B) za bombiraje in kaljenje in sredstvi za transport steklenih plošč med obemi bombirnimi pripravami.
15. Priprava za izvajanje postopka po zahtevku 11 ali 12, označena z mestom (A) za predformiranje, z obročastim okvirom (60), ki sprejme bombirano steklo (Γ) in je nameščen na premičnem vozičku (61), in z mestom (B) za bombiranje in kaljenje, ki sledi mestu za predformiranje, v katerem obstoji orodje za stiskanje in ohlajanje iz dveh ohlajanih kalupov (20, 30), ki tvorita dimenziji, ki sta manjši od le-teh za steklo (1’) in so pihalne šobe (42, 43) nameščene na strani kalupov (20, 30) in delujejo na robna področja stekla (1’), ki stransko presegajo kalupe, in so napajane s hladnim zrakom preko razdelilnega voda (40, 41) za zrak.
16. Priprava po zahtevku 15, označena s tem, da sta ohlajana kalupa (20, 30) opremljena s kanali (21, 31) in sta opremljena na svoji strani, kije obrnjena proti steklu (Γ), z elastično upogljivo plastjo (24,34) z veliko toplotno prevodnostjo.
17. Priprava po zahtevku 16, označena s tem, da je elastično upogljiva plast (24, 34) z visoko toplotno prevodnostjo izvedena iz plošče (25, 35) debeline 1 do 2 mm iz laminarnega grafita in iz kovinske pločevine (26, 36), ki prekriva grafit.
18. Priprava po kateremkoli predhodnih zahtevkov 15 do 17, označena s tem, da imata kalupa (20, 30) v svojih skrajnjih področjih krivinski polmer, ki je različen od krivinskega polmera stekla (Γ) v teh področjih, tako da so sile stiskanja, ki se jih izvaja na steklo (1’) vedno ostale nič v prehodnem področju (R).
19. Priprava po kateremkoli izmed zahtevkov 15 do 18, označena s tem, daje razsežnost površine stiskalnih kalupov (20, 30) manjša od razsežnosti stekla (1’), tako da robni pas širine 1 do 10 cm stransko sega preko stiskalnih kalupov.
20. Uporaba postopka po kateremkoli izmed zahtevkov 1 do 12 za izdelovanje ravnih stekel.
SI9011125A 1989-06-22 1990-06-08 Postopek in priprava za bombiranje in kaljenje z dotikom SI9011125A (sl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR8908310A FR2648803B1 (fr) 1989-06-22 1989-06-22 Procede et dispositif pour le bombage et la trempe par contact
YU112590A YU47224B (sh) 1989-06-22 1990-06-08 Postupak i uredjaj za sferno oblikovanje i kaljenje staklenih ploča sa dodirom kao i primena postupka

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI9011125A true SI9011125A (sl) 1997-06-30

Family

ID=26227417

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI9011125A SI9011125A (sl) 1989-06-22 1990-06-08 Postopek in priprava za bombiranje in kaljenje z dotikom

Country Status (2)

Country Link
HR (1) HRP940865A2 (sl)
SI (1) SI9011125A (sl)

Also Published As

Publication number Publication date
HRP940865A2 (en) 1997-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2563902C (en) Apparatus having vacuum applying facilities and method of using vacuum to bend and/or shape one or more sheets
US5858047A (en) Method and apparatus of bending glass sheets
FI79515B (fi) Foerfarande och anordning foer formning av glasskivor.
EP0575573B1 (en) Method and apparatus for bending glass sheets
FI84808B (fi) Foerfarande och anordning foer haerdning av glas med kontaktfoerfarande, vid vilket kantspaenningar foerstaerkas.
KR100350330B1 (ko) 유리시트를벤딩및템퍼링하기위한방법과장치
CA1321069C (en) Architectural glass bending system
JPH05507055A (ja) 下部真空成形型の全表面および上部リング成形型を用いたガラスシートの成形
JP2927507B2 (ja) 板ガラスの湾曲・接触焼入れ方法および装置
EP0005306B1 (en) Apparatus and method for bending glass
JPS62241839A (ja) 板ガラス成形装置
KR900005386B1 (ko) 박판유리 압착굴곡시스템(Glass Sheet Press Bending System)
JPS6245176B2 (sl)
US4187095A (en) Method and apparatus for handling glass sheets during shaping and cooling
US4221580A (en) Glass sheet vacuum molding apparatus with uniform release means
US4252552A (en) Shaping glass sheets using molds of different shapes
JP5148269B2 (ja) ガラス板を曲げるための装置と方法
US3418098A (en) Apparatus for press bending glass sheets
WO1993006052A1 (en) Method for bending and tempering glass sheets
US5735923A (en) Method of and apparatus for cooling and tempering a glass plate
SI9300274A (sl) Postopek in naprava za izdelovanje bombiranih steklenih plosc
AU626951B2 (en) Method for fabrication of curved and tempered windscreens for motor vehicles
JPS59232926A (ja) 真空ホルダ
KR970003514B1 (ko) 판유리의 굽힘 성형장치
JP3598538B2 (ja) ガラス板の急冷強化方法および装置

Legal Events

Date Code Title Description
IF Valid on the prs date
KO00 Lapse of patent

Effective date: 20060331