SI8912285A - Postopek in postroj za proizvodnjo lesenih lamel iz rezanega lesa - Google Patents

Postopek in postroj za proizvodnjo lesenih lamel iz rezanega lesa Download PDF

Info

Publication number
SI8912285A
SI8912285A SI8912285A SI8912285A SI8912285A SI 8912285 A SI8912285 A SI 8912285A SI 8912285 A SI8912285 A SI 8912285A SI 8912285 A SI8912285 A SI 8912285A SI 8912285 A SI8912285 A SI 8912285A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
wood
blades
cutting
slats
drying
Prior art date
Application number
SI8912285A
Other languages
English (en)
Inventor
Hans Binder
Original Assignee
Linck Masch Gatterlinck
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from EP88121905A external-priority patent/EP0375807A1/de
Application filed by Linck Masch Gatterlinck filed Critical Linck Masch Gatterlinck
Publication of SI8912285A publication Critical patent/SI8912285A/sl

Links

Landscapes

  • Manufacture Of Wood Veneers (AREA)
  • Chemical And Physical Treatments For Wood And The Like (AREA)

Abstract

Postopek za proizvodnjo lesnih lamel (10) iz plohov (2) vsebuje v glavnem naslednje faze procesa: rezan les, ki se v danem primeru predhodno suši v napravi (4) za kondicioniranje, se dovaja napravi (6) za rezanje brez žagovine in nato se do najnižje stopnje vlažnosti posušene lesne lamele naknadno obdeluje z brušenjem v napravi (24) za naknadno obdelavo. S postopkom glede na Izum se lahko proizvajajo lesne lamele (10) visoke kvalitete, istočasno pa se znatno poveča izkoristek lesa in zmanjša poraba energije.

Description

POSTOPEK IN POSTROJ ZA PROIZVODNJO LESNIH LAMEL IZ REZANEGA LESA
1. PODROČJE TEHNIKE
Izum sodi v področje obdelave, sekundarno v področje gradbeništva, konkretno pa se nanaša na proizvodnjo lesnih lamel.
2. TEHNIČNI PROBLEM
Tehnični problem je, kako konstrukcijsko in s kakšnim postopkom proizvesti kvalitetne lamele s sprejemljivim odpadkom, ter istočasno glede na dosedanje naprave in postopke doseči čim večji izkoristek pri kolikor je mogoče majhni porabi energije.
3. STANJE TEHNIKE
Glede na stanje tehnike se take lesne lamele praviloma proizvajajo na način, kjer se rezan les najprej suši do relativno nizke stopnje vlažnosti, nato pa se debele deske s trakastimi žagami ali podobnim žagajo v posamezne lamele. Tak postopek ima več pomanjkljivosti. Tako proizvedene lesne lamele ne dosegajo željene kvalitete, ker se lesne lamele v času žaganja posebej v področju grč in robov rade cefrajo, oziroma se lesna vlakna trgajo in to toliko bolj, čim bolj je debela rezana deska suha. Zaradi tega je pri tem postopku relativno veliko odpadka.
Naslednja pomanjkljivost poznanega postopka je v relativno slabem izkoristku, kar pomeni, da je delež odpadka relativno visok. Pri vsakem rezu z žago gre namreč v izgubo material, ki ustreza debelini rezila. Če se naprimer izdelujejo lamele debeline 4mm, pri čemer je debelina žage 2,5 mm, znaša odpadek približno 40% materiala rezanega lesa.
-2Naslednja pomanjkljivost postopka glede na stanje tehnike je v tem, da je pri proizvodnji lesnih lamel potrebno relativno veliko energije. Vzrok temu je relativno široko rezilo žage, s katerim je potrebno izrezati veliko materiala.
Z druge strani je znano, da se morajo lesne lamele proizvajati v strojih za rezanje brez žagovine. Doslej doseženi rezultati niso posebno zadovoljivi. Resda se z odpravo reza žage izkoristek z ene strani poveča, z druge strani pa nastane tako imenovana preostala lamela. Ko se odreže iz deske največje možno število lesnih lamel, ostane namreč preostanek, ki ima manjšo debelino od potrebne debeline lesnih lamel, ki se trenutno proizvajajo, ter tako ni uporaben, vsekakor ne v vsakem proizvodnem postopku.
Nadalje je tudi kvaliteta tako proizvedenih lesnih lamel daleč od željene, posebno posamezne lamele zapuščajo stroj za rezanje zelo poškodovane, kar pripelje do tega, da se lesne lamele, ki se režejo iz debele deske, odvzemajo postrani glede na njihovo prvotno smer transportiranja. Tako nastane pri poznanih napravah za rezanje do zdaj nerešen problem, kako take poškodovane lesne lamele s sprejemljivimi stroški povrniti v nepoškodovano oziroma ravno stanje.
4. OPIS REŠITVE TEHNIČNEGA PROBLEMA s primeri izvedbe in kratkim opisom priloženih slik.
Izum se nanaša na postopek in postroj za proizvodnjo lesnih lamel iz rezanega lesa. Pod lesnimi lamelami je tukaj potrebno razumeti relativno tanke lesene deske debeline od 2 do 3 mm, ki se obdelujejo v kvalitetne enoslojne in večslojne proizvode, kot so naprimer večslojne plošče naravnega lesa,vezivo za lepilo, okenski okviri, klejan les, plošče masivnega lesa in podobno.
Naloga izuma je realizirati postopek, ki s sprejemljivimi stroški daje zelo kvalitetne lesne lamele, pri čemer je potrebno doseči maksimalni izkoristek pri istočasno čim manjši porabi energije. Nadalje mora izum zagotoviti izvedbo postroja, ki ustreza tem zahtevam.
Ta naloga bo glede na izum rešena tako, da se rezan les reže brez žagovine v posamezne lesne lamele, da se nato lesne lamele suši in da se po potrebi ena ali več
-3strani posušenih lesnih lamel po tem naknadno obdela, še posebej z brušenjem, pri čemer se operacije procesa izvajajo kontinuirano, tako da se posamezne lesne lamele pomikajo avtomatsko in kontinuirano skozi cel postroj.
V prednostni izvedbi izuma je lahko pred postopkom rezanja z žago brez žagovine faza optimiranja reza, kar omogoča, da ni preostale lamele. Ta predhodna faza procesa je lahko sestavljena iz tega, da se zaradi doseganja enakomerne vlažnosti rezan les pred obdelavo v pogledu vlažnosti kondicionira, še posebej se predhodno suši, pri čemer se vlaga za vsako vrsto lesa in težo nastavlja med okoli 40 in 60%, prednostno 50%.
Kot alternativen način ali kot dodatek je ta predhodna faza lahko sestavljena iz tega, da se meri vlaga rezanega lesa, ki prihaja v postajo za rezanje, in se parametri rezanja kot naprimer pritisk v področju noža in/ali debelina reza določi ustrezno izmerjeni vlagi. Na ta način se lahko kompenzirajo tolerance, ki bi v nasprotnem primeru privedle do pojava preostale lamele.
Kombinacija postopkov glede na izum, rezanja brez žagovine, sušenja, naknadno odstranjevanje ostružkov ter v danem primeru vključno s fazo, ki je pred rezanjem, vodi do naslednjih prednosti:
Proizvajajo se lesne lamele najvišje kvalitete. Vidne površine lamelnih desk, ki so brušene, imajo zelo kvalitetne površine, ker se tukaj v področju grč cefranje ne pojavlja kot v primeru stanja tehnike, oziroma se to v procesu brušenja v največji meri odpravi. Ker se rezan les pred obdelavo ne suši do nizke stopnje vlažnosti, kot v poznanem stanju tehnike, ostane les pri rezanju v področju grč nedotaknjen.
Potrebna energija za proizvodnjo lesnih lamel je manjša kot pri stanju tehnike. Medtem ko se pri stanju tehnike pri vsakem rezu les trga v širini reza žage, se v primeru postopka glede na izum pri brušenju odstrani material debeline le delčka milimetra, v sami napravi za rezanje pa se material ne trga. Vsota potrebne energije za rezanje in naknadno brušenje je manjša od potrebne energije pri žaganju.
Zaradi rezanja lesnih lamel brez žagovine v napravi za rezanje praktično ni odpadka. Ker
-4je pri naknadni obdelavi izrezanih lesnih lamel ravno tako zelo malo odpadka, ima postopek glede na izum velik izkoristek, ki je še povečan s tem, da je možno optimiranje, tako da imego tudi tako imenovane preostale lamele iste tolerance kot druge lesne lamele in so na ta način primerne za nadaljno uporabo, tako kot vse druge lamele. Povedano z drugimi besedami je možno s postopkom glede na izum doseči, da se preostale lamele sploh ne pojavljajo.
V primeru postopka glede na izum se znatno zmanjša poraba materiala v primerjavi z običajnim postopkom; za okoli 50% do 80% je manj odpadka, tako da se iz začetnega materiala dobi ustrezno veliko končnih izdelkov.
Postopek glede na izum omogoča proizvodnjo lamel ob boljši zaščiti lesa kot dosedanji postopek. Tako naprimer so precej zmanjšane običajne razpoke zaradi sušenja, oziroma jih sploh ni.
S postopkom glede na izum, pri katerem se lesne lamele sušijo po rezanju, se dosegajo posebej izenačeni rezultati sušenja, do okoli 6% in pri danem primeru celo manj. Pri dosedanji tehniki, pri kateri se les pred rezanjem oziroma žaganjem suši, nadaljna obdelava lesa pri tako majhni vlažnosti v praksi ni več mogoča, oziroma le pogojno, se pravi, samo z določeno izgubo kvalitete. Sušenje lesnih lamel po rezanju debelih lesenih desk ima tudi prednost v tem, da je za proces sušenja potrebno manj energije, predvsem zato, ker ni potrebno sušiti odpadka, kot je to pri stanju tehnike žagovina in preostale lamele, ter tudi zato, ker se tanjši že izrezani material lažje suši kot pa znatno debelejši začetni material.
Nadaljna odločilna prednost procesa sušenja, ki sledi procesu rezanja je v tem, da se pri temperaturno krmiljenem procesu sušenja, pri katerem se suši pri temperaturi reda velikosti 160, lahko zvijanje lesnih lamel, ki je nastalo v procesu rezanja, napravi povratno, tako da sušilnico zapuščajo popolnoma ravne nepoškodovane lesne lamele. Šele ob tej predpostavki postane ekonomsko smiseln po sebi poznan postopek proizvodnje lesnih lamel z rezanjem.
Naslednja odlika izuma je osnovana na spoznanju, da ima pri rezanju rezanega lesa brez žagovine z nožem ena od obeh strani lesnih lamel površino slabše kvalitete kot druga
-5stran, ker se očitno na tej strani na površini v napravi za rezanje vlakna uničujejo, kar povzroči, da imajo tako imenovane odprte strani majhne razpoke in podobno, kar zmanjšuje kvaliteto teh odprtih strani. Po nadaljnem postopku glede na izum, se lesne lamele zato v nadaljevanju postopka po rezanju označijo v smislu strani, ki je obrnjena k nožu, in/ali strani, ki je obrnjena proč od noža, naprimer z optičnim označevanjem, tako da se do končne obdelave končnega proizvoda lahko ugotovi, katera stran lesne lamele je odprta in katera je zaprta stran. Če se to označevaje v postopku nadaljne obdelave izbriše, se lahko markiranje po postopku naknadne obdelave ponovi. Markiranje lesnih lamel omogoča, da so pri končnem izdelku vidne površine vedno narejene iz zaprtih strani lamel. Na ta način je zagotovljena izenačena kvaliteta končnih izdelkov.
Naprava za naknadno obdelavo, ki je priključena izza naprave za sušenje vsebuje prednostno individualno prikjučljive komponente za selektivno naknadno obdelavo maksimalno štirih bočnih strani lesnih lamel, ki so paralelne s smerjo pomika. Te komponente običajno sestavljajo hitro vrteči se brusilnik, pri čemer ozke stranice lesnih lamel lahko poravnavajo in obdelujejo hitro vrteče se enote za brušenje. Po potrebi se lahko priključi več komponent eno za drugo. Komponente lahko služijo za brušenje, oblanje, rezkanje in v danem primeru tudi za profiliranje lesnih lamel, na primer za posnemanje robov. Individualno priključevanje posameznih komponent zagotavlja, da se naknadno obdelujejo samo tiste strani lesnih lamel, pri katerih je to s tehničnega stališča neobhodno; naprimer pri večslojni plošči je razumljivo, da notranje strani ni potrebno brusiti ali pa se brusijo le pogojno. Celotna obdelava v področju naknadne obdelave je usklajena s kasnejšo uporabo lesnih lamel, se pravi da so stroji za obdelavo tako izdelani, da se različne površine, naprimer robovi, glede na nastavitev nič ne obdelujejo, ali pa se lahko v času enega prehoda večkrat obdelajo.
Nadaljne primerne oblike izuma je možno dobiti iz ostalih podzahtev v zvezi z opisom, ki sledi, kjer je s pomočjo slik podrobneje prikazanih več primerov izvedbe. Slike shematsko prikazujejo naslednje:
Slika 1 prikazuje pogled od zgoraj na postroj, ki deluje glede na izum, za proizvodnjo lesnih lamel iz rezanega lesa,
Slika 2 prikazuje shematski pogled s strani na napravo za sortiranje v sestavi postroja glede na zahtevek 1 in
-6Slika 3 prikazuje pogled od zgoraj na del neke druge izvedbe postroja glede na Izum.
Kakor prikazuje slika 1 se v primeru tukaj opisane izvedbe rezan les, ki je v obliki obrezanih hlodov, desk, plohov 2 itd., najprej suši oziroma predkondicionira v napravi 4 za kondicioniranje, v kateri so plohi stacionarno razporejeni. Naprava za kondicioniranje 4 je lahko sušilnik rezanega lesa, ki ima možnost, da lahko po potrebi v določenih področjih znotraj naprave poveča vlažnost lesa, naprimer s škropljenjem ali naparevanjem. Naprava za kondicioniranje skrbi za to, da imajo plohi, ki jo zapuščajo, zelo izenačeno začetno vlažnost, s čimer se dosegajo še posebej dobri in točni rezultati rezanja. Vlažnost plohov, ki zapuščajo napravo 4 za kondicioniranje, je okoli 50%.
Po kondicioniranju se plohi gibljejo naprej posamezno in se pripeljejo v napravo za rezanje, ki je v celoti označena z referenčno cifro 6, v kateri se plohi 2 usmerjeno pomikajo skozi eno ali več, eno za drugo razporejenih postaj 8 za rezanje. Pri vsakem prehodu ploha 2 skozi postajo za rezanje se vedno odseka ena lesna lamela 10, pri čemer se plohi 2 znotraj naprave 6 za rezanje vodijo v krožnem procesu tako dolgo (označeno s črtkano črto), da se ploh popolnoma ne razreže v lesne lamele. Naprava 6 za rezanje je kot taka v bistvu poznano stanje tehnike in zato ne zahteva podrobnejšega pojasnila.
Od naprave 6 za rezanje se iz plohov 2 izrezane lesne lamele 10 avtomatsko transportirajo na transporter 14, na katerem se paralelno ena k drugi pomikajo skozi napravo za sušenje 16. Na izhodu naprave 6 za rezanje je postavljena naprava 18 za markiranje, ki markira zgornjo stran lesnih lamel 10, ki zapuščajo napravo 6 za rezanje. Ta zgornja stran je zaprta stran lesne lamele, ki je pri kasnejši uporabi primerna kot vidna stran.
Izenačeno dimenzionirane, markirane in razporejene ena poleg druge se pomikajo lesne lamele 10 kontinuirano skozi napravo 16 za sušenje, ki je narejena kot tunel za sušenje, opremljen s temperaturno regulacijo, ki omogoča točno vodenje temperature znotraj sušilnika. Lesne lamele 10, ki zapuščajo napravo 16 za sušenje, so zelo izenačeno osušene na okoli 6% vlažnost.
V primeru izvedbe s slike 1 znaša hitrost prehoda lesnih lamel skozi tunel za sušenje 2,5
-7m na minuto, pri čemer znaša naprimer pri smrekovih lamelah debeline 8 mm temperatura sušenja 165 C. Prostornina prostora za sušenje znaša okoli 1000 m3, količina zraka prezračevanja pa je okoli 15000 m3 na uro. Tunel za sušenje je gledano v smeri transporta lesnih lamel razdeljen v več, naprimer v tri temperaturna področja. Lesne lamele, ki se morajo sušiti, se lahko znotraj tunela 16 razporedijo tako, da ležijo ena vrh druge v eni ali več etažah.
Lesne lamele 10, ki zapuščajo napravo 16 za sušenje, potujejo skozi napravo 20 za hlajenje oziroma klimatiziranje, v kateri se pospeši hlajenje lesnih lamel, da bi imele optimalno temperaturo za obdelavo v napravi 24 za naknadno obdelavo.
Naprej je izza naprave za hlajenje 20 predvidena postaja 22 za merjenje vlage, v kateri se merijo parametri osušenosti lesnih lamel 10, da se lahko kontrolira in regulira pravilno delovanje naprave 16 za sušenje. V ta namen se izmerjeni podatki iz postaje 22 za merjenje vlažnosti vodijo v napravo 23 za sprejem in pomnenje podatkov, iz katere se lahko podatki na zahtevo natisnejo ali uporabijo za temperaturno regulacijo naprave 16 za sušenje.
Iz naprave 16 za sušenje oziroma postaje 22 za merjenje vlažnosti se lesne lamele 10, katerih zvijanje je zaradi toplotne obdelave v napravi 16 za sušenje narejeno povratno in so zato popolnoma ravne, s pripravnimi transportnimi sredstvi pripeljejo do naprave 24 za naknadno obdelavo. Ta naprava za naknadno obdelavo obsega v primeru opisane izvedbe najhitrejše brusilne stroje, ki obdelujejo štiri strani lesnih lamel in ki omogočajo kontinuirano naknadno obdelavo posušenih lamel s hitrostjo pomikanja 150 m v minuti. Posamezni agregati, po sebi poznanih hitro se vrtečih brusilnih strojev, se lahko priključijo posamezno, tako da se obdelujejo samo tiste strani lesnih lamel, za katere je potrebna naknadna obdelava z ozirom na končni namen uporabe. V napravi 24 za naknadno obdelavo se lesne lamele obdelujejo do najožjih toleranc reda velikosti skupno 1/10 mm. Kot je zgoraj omenjeno, se lahko za obdelavo robov uporabljajo hitro se vrteči agregati za rezkanje, ki skupaj s hitrimi brusilniki obdelujejo zgornje in spodnje površine lesnih lamel.
Po obdelavi lesnih lamel v napravi 24 za naknadno obdelavo, se le te v naslednji postaji
-818’ za markiranje, ki je priključena izza naprave 24 za nadaljno uporabo v danem primeru še enkrat markirajo in pripeljejo k napravi za sortiranje, ki je v celoti označena z referenčno cifro 26, v kateri se lesne lamele sortirajo glede na njihovo kvaliteto in se tja z različnimi ustreznimi transportnimi sredstvi dovažajo. Sestava naprave 26 za sortiranje je vidna tudi na sliki 2.
Lesne lamele 10, ki prihajajo od naprave 24 za naknadno obdelavo, se najprej kontinuirano dovajajo k liniji 28 za sortiranje, v kateri se jih sortira glede na njihovo kvaliteto, v danem primeru v tri kakovostne razrede A, B in C. Ta klasifikacija se lahko opravlja avtomatsko ali pa jo opravlja ustrezno izšolano osebje. Posamezne lesne lamele 10 se ustrezno njihovi kvaliteti pomikajo nižje, pri čemer je možno narediti tako, da se lesne lamele klase A, se pravi najvišje klase, ne premikajo, lesne lamele klase B in C pa se pomikajo nazaj, pri čemer se lesne lamele klase C pomikajo nižje kot tiste klase B. Na koncu linije za sortiranje so predvidene naprave s svetlobnimi preprekami, ki analizirajo vse položaje lesnih lamel 10, ki gredo pod njimi in zbirajo ter registrirajo klasifikacije vseh lesnih lamel 10.
Po liniji 28 za sortiranje dobi lesne lamele 10 vrteči se elevator 32, ki posamezne lesne lamele 10 ustrezno kvaliteti predaja različnim linijam 34, 36, 38 za sortiranje. Linijam 34, 36, 38 za sortiranje so vedno dodane ustrezne lopute 40, ki jih upravlja naprava za upravljanje 42, ki je tudi povezana z napravo 30 s svetlobnimi preprekami. Naprava za upravljanje omogoča, da se odvisno od ocenjene kvalitetne klase posamezne lesne lamele 10, aktivira loputa 40 ustrezne linije za sortiranje z ustrezno zakasnitvijo.
Nadalje je izpod linij 34 do 38 za sortiranje predvidena naslednja linija 44 za nadaljno obdelavo, ki je po želji ravno tako lahko krmiljena in skozi katero se lesne lamele direktno dovajajo naslednjemu stroju za nadaljno obdelavo, naprimer stalno delujoči stiskalnici za klejanje strani ali podobno. Zatem se lesne lamele, ki so pripeljane linijam 34 do 38 za sortiranje, zlagajo v postajah 46 za zlaganje, ki imajo napravo za štetje, ki ni podrobneje prikazana in ki šteje naložene lesne lamele ter vključi nadaljni transport celotne skladovnice k elevatorju 48, ki skladovnico 50 lesnih lamel pripelje do transportnega sredstva 52, ki posamezne skladovnice transportira do posameznih skladiščnih mest 54, kjer se lesne lamele zlagajo glede na njihovo kvaliteto. Predsortirane in zložene lesne lamele se nato z ustreznimi transportnimi sredstvi vodijo k linijam za nadaljno obdelavo,
-9kot je naprimer popolnoma avtomatska linija za stiskanje.
Slika 3 prikazuje alternativno obliko izvedbe postroja glede na izum v področju naprave za rezanje kot tudi enote pred njo. V primeru te izvedbe je pred napravo 6 za rezanje na transportni poti plohov, ki prihajajo, postavljena merilna postaja 60, ki meri vlažnost plohov in daje ustrezni izhodni električni signal. Ta električni signal dobi krmilna naprava 62, ki v odvisnosti od izmerjene vlage krmili enega ali več parametrov rezanja naprave 6 za rezanje; kot primerni parametri pridejo v poštev predvsem pritisk plohov na nož ali debelina rezila. Na ta način se lahko eliminirajo tolerance, ki so posledica različnih vlažnosti, s čimer se lahko realizira željeno optimiranje rezanja brez pojavljanja preostale lamele.
V nadalje opisanem primeru izvedbe se delovne operacije izvajajo kontinuirano. Alternativno bi se lahko izvajale z ustreznim vmesnim skladiščenjem med določenimi delovnimi operacijami in s polnjenjem, ki jim sledi.
-10LISTA SKLICEVALNIH OZNAK plohi naprava za kondicioniranje naprava za rezanje postaja za rezanje lesna lamela krožni proces transporter naprava za sušenje naprava za markiranje naprava za hlajenje postaja za merjenje vlažnosti naprava za sprejem in pomnenje podatkov naprava za naknadno obdelavo naprava za sortiranje linija za sortiranje naprava s svetlobnimi preprekami elevator linija za sortiranje linija za sortiranje linija za sortiranje lopute naprava za upravljanje linija za naknadno obdelavo postaja za zlaganje elevator skladovnica lesnih lamel transportna naprava skladiščna mesta merilna postaja krmilna naprava

Claims (29)

  1. PATENTNI ZAHTEVKI
    1. Postopek za proizvodnjo lesnih lamel iz rezanega lesa, označen s tem, da ima naslednje faze procesa:
    A) Rezanje plohov (2) brez žagovine v posamezne lesne lamele (10),
    B) Regulirano sušenje lesnih lamel (10) in
    C) Naknadno odstranjevanje ostružkov ene ali večih strani posušenih lesnih lamel (10), še posebej z brušenjem.
  2. 2. Postopek po zahtevku 1, označen s tem, da se faze procesa od A do C odvijajo kontinuirano.
  3. 3. Postopek po zahtevku 1, označen s tem, da se plohi (2) zaradi doseganja enakomerne začetne vlažnosti pred procesno fazo A glede na vlago predkondicionirajo, predvsem s predsušenjem.
  4. 4. Postopek po zahtevku 3, označen s tem, da se plohi (2) predkondicionirajo na 40 do 60%, prednostno na okoli 50% vlažnost.
  5. 5. Postopek po zahtevku 1, označen s tem, da se pred procesno fazo A meri vlažnost plohov ter se v fazi A regulirajo parametri rezanja ustrezno izmerjeni vlažnosti.
  6. 6. Postopek po zahtevku 5, označen s tem, da se kot parametri rezanja regulirajo pritisk v področju noža in/ali debelina rezila.
  7. 7. Postopek po enem od predhodnih zahtevkov, označen s tem, da plohi (2) rezanega lesa, iz katerih se bodo izrezale lesne lamele (10), na sebi poznan način toliko časa krožijo poleg noža, dokler niso plohi (2) popolnoma ne razrezani v posamezne lesne lamele (10).
  8. 8. Postopek po enem od predhodnih zahtevkov, označen s tem, da se debelina plohov (2), iz katerih se bodo proizvedle lesne lamele (10), tako odmeri, da v procesni fazi A ne
    -12ostanejo nikakršne preostale lamele različne debeline, še posebej tanjše, od potrebne debeline lesnih lamel (10).
  9. 9. Postopek po enem od predhodnih zahtevkov, označen s tem, da se izrezane lesne lamele (10) v procesni fazi B sušijo do okoli 4 do 8% vlažnosti.
  10. 10. Postopek po enem od predhodnih zahtevkov, označen s tem, da se v zvezi s procesno fazo A in v danem primeru dodatno tudi v zvezi s procesno fazo B, lesne lamele (10) markirajo glede na njihove spodnje strani, ki so obrnjene k nožu naprave za rezanje, in/ali zgornje strani, ki so obrnjene proč od noža.
  11. 11. Postopek po enem od predhodnih zahtevkov, označen s tem, da se lesne lamele (10) v nadaljevanju faze B hladijo.
  12. 12. Postopek po enem od predhodnih zahtevkov, označen s tem, da se lesne lamele (10) med procesnima fazama B in C glede na njihovo vlažnost kontrolirajo in v danem primeru markirajo pri čemer se izmerjeni podatki sprejemajo in pomnijo, tako da jih je možno ponovno priklicati.
  13. 13. Postopek po enem od predhodnih zahtevkov, označen s tem, da se lesne lamele (10) v zvezi s procesno fazo C vodijo kontinuirano preko linije (28) za sortiranje, se v pogledu kvalitete klasificirajo in na koncu ustrezno sortirajo.
  14. 14. Postopek po zahtevku 13, označen s tem, da se sortirane lesne lamele zlagajo na skladovnico.
  15. 15. Postopek po zahtevku 13 ali 14, označen s tem, da se sortirane lesne lamele (10) dovajajo nadaljnim postajam za naknadno obdelavo, kot je stiskalnica za klejanje strani, stroj za sestavljanje in podobno.
  16. 16. Postopek za proizvodnjo izdelkov iz lesnih lamel, ki so večslojni, kot vezivo za lepilo, klejan slojni les, troslojne plošče in podobno, še posebej po zahtevku 10 ali enem od predhodnih zahtevkov, pri katerem se plohi (2) režejo brez žagovine v lesne lamele (10),
    -13označen s tem, da se vidna stran / vidne strani proizvodov naredijo izključno iz zaprtih strani lesnih lamel, ki so med rezanjem lesnih lamel obrnjene od noža.
  17. 17. Postroj za proizvodnjo lesnih lamel (10) iz plohov (2) z napravo (6) za rezanje rezanega lesa brez žagovine, v posamezne lesne lamele, označen s tem, da je k napravi (6) za rezanje v nadaljevanju priključena naprava (16) za sušenje, kateri se dovajajo lesne lamele, proizvedene v napravi za rezanje, pri čemer grejo lesne lamele kontinuirano skozi napravo za sušenje, in da je v nadaljevanju naprave (16) za sušenje postavljena naprava (24) za naknadno obdelavo, ki odstranjuje žagovino, in h kateri se lesne lamele posušene v napravi (16) za sušenje kontinuirano dovajajo, pri čemer gredo lesne lamele kontinuirano skozi napravo za naknadno obdelavo.
  18. 18. Postroj po zahtevku 17, označen s tem, da je pred napravo za rezanje (6) postavljena naprava (4) za kondicioniranje vlažnosti plohov (2).
  19. 19. Postroj po zahtevku 17, označen s tem, da je pred napravo za rezanje postavljena merilna naprava (60) za merjenje vlažnosti plohov (2), katere izhodni signal se lahko vodi v krmilno napravo (62) zaradi upravljanja z enim ali več parametri naprave za rezanje (6), zlasti kot je pritisk v področju noža in/ali debelina noža.
  20. 20. Postroj po enem od zahtevkov od 17 do 19, označen s tem, da je naprava (16) za sušenje peč za sušenje s temperaturno regulacijo.
  21. 21. Postroj po enem od zahtevkov od 17 do 20, označen s tem, da je med napravo (6) za rezanje in napravo (16) za sušenje, kot tudi v danem primeru v zvezi z napravo (24) za naknadno obdelavo, postavljena naprava (18) za markiranje, prednostno za optično markiranje vedno iste strani vsake lesne lamele (10).
  22. 22. Postroj po enem od zahtevkov od 17 do 21, označen s tem, da je kot nadaljevanje za napravo (16) za sušenje postavljena naprava (20) za hlajenje, zlasti v obliki puhalnika.
  23. 23. Postroj po enem od zahtevkov od 17 do 22, označen s tem, da je kot nadaljevanje naprave (16) za sušenje - v danem primeru izza naprave za hlajenje - postavljena naprava
    -14(22) za merjenje vlažnosti lesnih lamel, ki je v danem primeru povezan z napravo za sprejem in pomnenje podatkov (23).
  24. 24. Postroj po enem od zahtevkov od 17 do 23, označen s tem, da naprava za naknadno obdelavo (24) vsebuje individualno priključljive komponente za selektivno naknadno obdelavo bočnih površin oziroma robov lesnih lamel (10), ki so vzporedne s smerjo pomikanja.
  25. 25. Postroj po zahtevku 24, označen s tem, da komponente vsebujejo hitro vrteče se brusilnike.
  26. 26. Napravo po zahtevku 24 ali 25, označeno s tem,da komponente vsebujejo hitro vrteče se brusilnike predvsem za obdelavo robov lesnih lamel.
  27. 27. Postroj po enem od zahtevkov od 17 do 26, označen s tem, da je kot nadaljevanje naprave (24) za naknadno obdelavo postavljena naprava (26) za sortiranje, kateri se naknadno obdelane lesne lamele (10) kontinuirano dovajajo in skozi katero se te stalno pomikajo, pri čemer vsebuje naprava (26) za sortiranje linijo za sortiranje (28) za klasifikacijo lesnih lamel glede na določene kvalitetne kriterije (A, B, C), optično napravo (30) za spoznavanje različnih klasifikacij, razdelilno napravo (32, 40) za razdeljevanje lesnih lamel različnim transportnim potem (34, 36, 38, 44) ustrezno različnim kriterijem kvalitete, kot tudi krmilno napravo (42) za krmiljenje z napravo za razdeljevanje v odvisnosti od izhodnih signalov naprave (30) za razpoznavanje.
  28. 28. Postroj po zahtevku 27, označen s tem, da se klasifikacija izvede s spremembami položaja lesnih lamel (10) na liniji (28) za sortiranje in da je optična naprava za prepoznavanje naprava s svetlobnimi preprekami (30), ki ugotavlja različne položaje.
  29. 29. Postroj glede na zahtevek 27 ali 28, označen s tem, da je izza linije za sortiranje (28) postavljen elevator (32), ki preko kretnice oziroma loput (40), ki jih krmili krmilna naprava (42), ustrezno njihovi klasifikaciji (A, B, C), dovaja lesne lamele (10) ^Jrugim transportnim potem (34, 36, 38, 44).
SI8912285A 1988-12-30 1989-12-06 Postopek in postroj za proizvodnjo lesenih lamel iz rezanega lesa SI8912285A (sl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP88121905A EP0375807A1 (de) 1988-12-30 1988-12-30 Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Holzlammellen aus Schnittholz
YU228589A YU46805B (sh) 1988-12-30 1989-12-06 Postupak i uređaj za proizvodnju drvenih lamela od rezane građe

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI8912285A true SI8912285A (sl) 1996-04-30

Family

ID=26114881

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI8912285A SI8912285A (sl) 1988-12-30 1989-12-06 Postopek in postroj za proizvodnjo lesenih lamel iz rezanega lesa

Country Status (2)

Country Link
HR (1) HRP940663A2 (sl)
SI (1) SI8912285A (sl)

Also Published As

Publication number Publication date
HRP940663A2 (en) 1996-04-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4111247A (en) Log cutting and rejoining process for lumber manufacture
US3920058A (en) Method of sawing logs
EP0376918A2 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Holzlamellen aus Schnittholz
JP2875313B2 (ja) 挽き材から薄板を製造する方法及び装置
US3961654A (en) Log cutting and rejoining process
US4570687A (en) Method and apparatus for producing lumber products which are machined on all sides
US7347232B2 (en) Lumber processing apparatus and method
EP0425490B1 (en) Sawing machine
JPH071411A (ja) 木材丸太より単板を切断するための変通自在なステーシヨン
CN109203085A (zh) 高速优选截断精刨生产线
US20020162603A1 (en) Apparatus for producing rectangular furniture boards with a glued-on edge
SI8912285A (sl) Postopek in postroj za proizvodnjo lesenih lamel iz rezanega lesa
RU2182862C2 (ru) Способ распиловки бревен
US3687269A (en) Apparatus for edging and resawing lumber
US3650307A (en) Apparatus for primary breakdown of roundwood
CN209522162U (zh) 梳齿指接生产线废料分离输送装置
US5427163A (en) Method and installation for cutting squared timber into boards of a predetermined thickness
US5141582A (en) Lay-up system
EP0158580B1 (en) Timber production
CN209615812U (zh) 一种削片机变频进料系统
CA1098805A (en) Sawmill flow process
CN210046807U (zh) 免漆膜压木门的流水生产线
CN111645147B (zh) 一种复合板自动加工生产线
SU220841A1 (ru) Установка для браковки и торцовки обрезных досок
SU1142289A1 (ru) Лини изготовлени заготовок из пиломатериалов дл клееных конструкций