SI8612249A8 - Postopek za pripravo azoniaspironortropanolestrov - Google Patents

Postopek za pripravo azoniaspironortropanolestrov Download PDF

Info

Publication number
SI8612249A8
SI8612249A8 SI8612249A SI8612249A SI8612249A8 SI 8612249 A8 SI8612249 A8 SI 8612249A8 SI 8612249 A SI8612249 A SI 8612249A SI 8612249 A SI8612249 A SI 8612249A SI 8612249 A8 SI8612249 A8 SI 8612249A8
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
general formula
residue
process according
alkyl
spiro
Prior art date
Application number
SI8612249A
Other languages
English (en)
Inventor
Wolf Grimminger
Klaus Goerler
Karl Peter Odenthal
Original Assignee
Madaus Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19853546218 external-priority patent/DE3546218A1/de
Priority claimed from DE19853546165 external-priority patent/DE3546165A1/de
Application filed by Madaus Ag filed Critical Madaus Ag
Priority claimed from YU224986A external-priority patent/YU46038B/sh
Publication of SI8612249A8 publication Critical patent/SI8612249A8/sl

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)

Description

Azoniaspironortropanolestri, postopek za njihovo pripravo in farmacevtska sredstva
Izum se nanaša na nove azoniaspironortropanolestre; na pošto pek za pripravo azoniaspihonortropanolestrov in na farmacevtska sredstva, ki vsebujejo to spojino.
Novi azoniaspironortropanolestri imajo splošno formulo (I)
i v kateri pomenijo
R. enega od naslednjih ostankov
a) alkilenski ostanek s splošno formulo *3
-ICH2)n-CH-(CB2)ov kateri pomeni R^ atom vodika ali alkilno, benzilno, arilno ali alkoksikarbonilno skupino in n stoji za celo število od 1 do 4,
b) alkenilenski ostanek s splošno formulo
c)
X \ “^CH2^n ^CH2^ v kateri pomenita R^ in atom vodika ali alkilni celo število od 1 do 4, azaalkilenski ostanek s n
R^, ki sta lahko enaka ali različna, ali alkenilni ostanek, in n stoji za splošno formulo
-(CB2)n-l,-(CH2)n.
v kateri pomeni R^ atom vodika, alkilno, alkoksikarbonilno ali acilno skupino in n stoji za celo število od 2 do 4,
d) oksaalkilenski ostanek s splošno formulo
-(CH2)n-O-(CH2)nv kateri stoji n za celo število od 2 do 4,
e) epoksialkilenski ostanek s formulo
- CH- - CH — CH - CH’ 2
f) o-fenilenski ostanek s splošno formulo
h) 2,3-kinoksalinenski ostanek s splošno formulo
pri čemer v formulah f) do h) ostanka X in Ϊ neodvisno drug od drugega pomenita atom vodika ali alkilni ali alkoksi ostanek,
R1 in R2, ki sta lahko enaka ali različna, atom vodika ali atom halogena ali alkilni, alkoksi, alkoilni, cikloheksilni, fenilni, alkilfenilni, alkoksifenilni, halogenofenilni, tienilni ali furilni ostanek, pri čemer vsebujejo alkilne skupine, ki se nahaja jo v navedenih ostankih, 1 do 6 atomov ogljika in so lahko ravne ali razvejene, in po anion 1- do 3-valentne mineralne kisline.
Priprava derivatov azoniaspironortropana sledeči reakcijski shemi:
se vrši običajno
Tropin Nortropin
stopnja b alkiliranje stopnja b zaestrenje stopnja c zaestrenje
n.
II r
stopnja c’ alkiliranje’
9=4
O-C-R'
V tej shemi pomeni R’ ostanek karboksilne kisline in A aminsko, zaščitno skupino.
Oksidativno demetiliranje tropina v nortropin (stopnja a) je opisal S.P. Findley v J.Am.Chem.Soc. 75. 3204 (1953). Ta postopek, ki poteka s prenasičeno raztopino tropina pri 15 °C in ob reakcijskem času od 4 do 7 dni, pa v tehničnem merilu ni izvedljiv, ker pri teh reakcijskih pogojih koncentracije tropina, ki je potrebna za to reakcijo^ni mogoče vzdrževati stabilno, ker se tropin spontano izloča in je s tem nadaljnji reakciji odtegnjen. Tudi homogeniziranje izločenega tropina, npr. z inline-homogenizatorjem ni privedlo nikakršnega zaznavnega izboljšanja.
Znano je tudi, da se da demetiliranje izvesti z izmenjavo metilne skupine z N-alkoksikarbonilno skupino in temu sledečo hidrolizo alkoksikarbamata (J.C. Kirn, Org.Prep.Proč.Int.,
2, 1-4 (1977). V primeru 8-etoksikarbonilnortropina znaša najboljši dobitek nortropina, ki ga je moč najti v literaturi, 16 % glede na tropin. (G. Kraiss, K.Nador, Tetr.Lett., 1971, str. 7, 8). Kasneje so celo poročali, da kisla ali alkalna cepitev 8-etoksikarbonilnortropina ni možna (T.A. Monzka, J.D. Matiskella, R.A. Partyka, Tetr.Lett., 1974, str. 1325-1327).
Presenetljivo smo sedaj ugotovili, da se da pripraviti azoniaspironortropanolestre z dobrim dobitkom, če izvedemo demetiliranje tropina v prisotnosti C^-C^-kloroalkana, ki vsebuje skupino CCl^, tako dobljeni notropin alkiliramo z dihalogenidi v prisotnosti aminov in ustrezno azoniaspiro spojino zaestrimo s presnovo s kislinskim imidazolidom v prisotnosti katalizatorja.
Postopek za pripravo azoniaspironortropanolesfcrov 3 splošno formulo I, v kateri imajo R, R^, in Αθ navedene pomene, je označen z
a) demetiliranjem tropina v nortropin,
b) presnovo nortropina z dihalogenidi v ustrezne azonia spojine in
c) zaestrenjem azonia spojin tako, da
A) izvedemo demetHiranje tropina s formulo II
(II) tako, da bodisi delamo s C^-C^-kloroalkanom, ki vsebuje najmanj eno skupino CCl^, v prisotnosti oksidacijskega sredstva v bazični vodni raztopini, bodisi presnovimo tropin z estrom kloromravljinčne kisline v inertnem topilu v prisotnosti sredstva za vezanje kisline v 8-alkoksikarbonilnortropin in le-tega hidroliziramo v vodni raztopini z bazo.
presnavljamo v dipolarnem aprotičnem topilu s spojino s sploš no formulo
- 7 C)
A - R - A , v kateri imata A in R zgoraj navedene pomene, v prisotnosti sekundarnega ali terciarnega amina pri sobni temperaturi en do več dni, in tako dobljeno spojino s splošno formulo IV
v kateri imata R in A zgoraj navedene pomene, v brezvodnem dipolarnem aprotičnem topilu zaestrimo z imidazolidom s splošno formulo V
(V), v kateri imata R1 in R2 nosti katalizatorja zgoraj navedene pomene, v prisot8 in v primeru, da vsebuje ostanek R potem, ko je prešel sko zi stopnji B in/ali C, eno ali več olefinskih dvojnih vezi v azonijevem obroču, te nenasičene spojine hidriramo v polarnem topilu s pomočjo katalizatorja iz žlahtne kovine v ustrezne nasičene spojine, pri čemer dobimo spojino s splošno formulo I, v kateri ima R pomen ostanka kot a).
n je lahko v gornjih ostankih enak ali različen. Prednostno izberemo v gornjih ostankih n tako, da nastane 5- ali 6členski obroč.
Anion A Q je zlasti halogenidni ion, kot klorid, bromid ali jodid, fosfat, sulfat ali nitrat
Primeri za ostanek R so
-(CH2)2-O-(CH2)29
V okviru pričujočega izuma so lahko alkilni ostanki (vključno tisti v alkoksi, acilnih, alkilamino skupinah in podobno) nerazvejeni ali razvejeni, lahko obsegajo 1 do 18 atomov ogljika, prednostno 1 do 6 in najbolj prednostno 1 do 4 atom^ ogljika.
Primerni ostanki so npr. metil, etil, n-propil, i-propil, n-butil, heksil, lavril, stearil.
Prednostna acilna ostanka sta acetil ali benzoil.
STOPNJA A
Ta stopnja postopka omogoča demetiliranje tropina tudi v tehničnem merilu in daje nortropin v dobitku, ki je v primerjavi s stanjem tehnike znatno večji. Pri tem sta uporabni dve varianti postopka, namreč oksidativno demetiliranje in karbamatna metoda.
Prednosti oksidativne metode temelje na uporabi C^-C^kloroalkana z najmanj eno skupino CCl^, ki je fino dispergiran v vodni fazi.
Primerni kloroalkani so npr. 1,1,1-trikloroetan in 1,1,1-tri kloropropan, prednostno kloroform. Količina kloroalkana je v območju od 1 do 10 vol.%, prednostno 1 do 5 vol. % in najbolj prednostno 2 do 4 vol. %.
Za demetiliranje lahko uporabimo vsako, za ta namen običajno uporabljano oksidacijsko sredstvo, prednostno pa uporabljamo kalijev heksacianoferat III.
Postopek lahko izvedemo v širokem temperaturnem območju, npr. v območju od 0 °C do 100 °C, prednostno pa delamo pri temperaturi 20 do 30 °C. Po končani reakciji produkt protitočno ekstrahiramo, prednostno s topilom, uporabljenim za demetiliranje.
Oksidativna metoda vodi v primerjavi z znanimi postopki do znatnega prihranka na času, kar še dodatno poveča gospodarnost postopka v smislu izuma.
Prednostno pa delamo po karbamatni metodi. V ta namen presnovimo tropin v inertnem topilu s 4- do 6-kratnim prebitkom estra kloromravljinčne kisline, v splošnem etil estra klorotnravl jinčne kisline. Kot topilo uporabljamo pri tem prednostno kloriran ogljikovodik, zlasti kloroform. Reakcijo izvajamo v prisotnosti sredstva za vezanje kisline, prednostno karbonatov ali bikarbonatov alkalijskih kovin. Delamo pri zvišani temperaturi, prednostno v območju od 40 do 80 °C.
Tako dobljeni 8-alkoksikarbonilnortropin po daljnosežnem oddestiliranju topila hidroliziramo z bazo v vodni raztopini. Kot bazo uporabljamo prednostno kalijev ali natrijev hidroksid, prednostno v 16-do 20-kratnem prebitku.
Nortropin ekstrahiramo iz vodne reakcijske zmesi tako, kot je opisano zgoraj za oksidativno demetHiranje.
Po postopku iz stopnje A se da dobiti nortropin, zlasti po karbamatni metodi, s skoro kvantitativnim dobitkom.
STOPNJA B
V stopnji A dobljeni surovi nortropin lahko uporabimo v stopnji B brez nadaljnjega čiščenja, za katerega je potrebno po stanju tehnike 48-urno kontinuirano ekstrahiranje in kristali11 zacija z dietil etrom. Presenetljivo smo namreč ugotovili, da se v surovem nortropinu kot onečiščenje še prisotni tropin pri reakcijskih pogojih stopnje B ne kvaternizira.
Za kvaterniziranje nortropina primerna topila so N,N-dimetil formamid, kloroform ali kloroform/acetonitril. Z dihalogenidi v prisotnosti sekundarnih ali terciarnih aminov dobimo po enodo večdnevni reakciji pri sobni temperaturi ustrezne azoniaspiro spojine v čisti obliki in z velikim dobitkom. Prednostno delamo v brezvodni raztopini in uporabimo nortropin, amin in dihalogenid v molskem razmerju 1:2:4. Kot smo že omenili, ima z dobrim dobitkom dobljeni produkt visoko čistoto tako, da lahko nadaljnja operacija Čiščenja odpade.
Za to presnovo primerni sekundarni amini so npr. dimetilamin, dietilamin, diizopropilamin, dicikloheksilamin ipd. Primerni terciarni amini so trimetilamin, trietilamin, piridin, kinolin ipd. Prednosten je dietilamin.
STOPNJA C
Tako iz stopnje B dobljene azoniaspiro spojine kot tudi imidazolidi karboksilnih kislin so v brezvodnih, dipolarnih aprotičnih topilih, kot acetonu, acetonitrilu, dimetilformamidu, tetrahidrofuranu ipd., ki se običajno uporabljajo za tovrstne presnove, na splošno slabo topni. Ce skušamo s tem povezane probleme premagati na običajen način z zvišanjem reakcijske temperature, so pri tem nastali produkti onečiščeni z visokim deležem stranskih produktov. Zlasti imidazolidi karboksilnih kislin, ki imajo nezaščiteno hidroksilno skupino, reagirajo pri zvišani temperaturi sami s seboj.
Sedaj pa smo presenetljivo ugotovili, da lahko izvedemo presnovo spojine s splošno formulo IV z imidazolidom karboksilne kisline s splošno formulo V v prisotnosti primernega katalizatorja tudi v zgoraj omenjenih brezvodnih, dipolarnih aprotičnih topilih tako, da presnovimo reakcijske partnerje v suspenziji. Prednost tega postopka je v tem, da proste hidroksilne skupine v imidazolidih karboksilne kisline ni treba zaščititi in da se reakcijski produkt izloči iz zgoraj omenjenih topil in ga zato lahko izoliramo na enostaven način. Reakcijski produkt ni onečišČen, kot bi lahko pričakovali, z enim od reaktantov, uvedenih v reakcijo v trd ni obliki. Razen tega poteka reakcija pri tako blagih pogojih, da ne potekajo nikakršne reakcije fragmentiranja in eliminiranja, ki bi jih lahko pripisali prisotnosti kvartarne amonijeve skupine. Zato tudi ne morejo nastati ustrezni stranski produkti.
Kot najugodnejši katalizator za ta postopek se je pokazal 4-(dimetilamino)-piridin. To spojino uporabljamo glede na imidazol benzilne kisline v količinah od 1 do 30 mol. %, prednostno 5 do 10 mol. %.
Kot topila uporabljamo že zgoraj omenjena brezvodna, dipolarna aprotična topila. Reakcijo izvedemo pri zvišani temperaturi, prednostno pri 60 do 80 °C.
Priprava imidazolidov karboksilnih kislin, ki jih uporablj mo pri tej presnovi, se vrši na sam po sebi znan način s presnovo Ν,Ν-karbonildiimidazola z ustreznimi karboksilnimi kislinami v suhem diklorometanu.
STOPNJA D
Ker dosežemo pri kvaterniziranju po stopnji B.) z dihalogenidi, substituiranimi ob dvojni vezi, npr. z bis-1,4-diklorobutenom veliko večjo reakcijsko hitrost, kot npr. namesto 18 dni 1 uro, je lahko ugodno, če izberemo za pripravo spojin s splošno formulo I, v kateri ima R pomen ostanka kot a), npr. benzoiloksinortropan8-spiro-1 ’-pirolidinijevih soli,pot.· preko ustreznih nenasičenih t
spojin s temu sledečim katalitskim hidriranjem, bodisi po pretečeni stopnji B) ali po stopnjah B) in C).
Hidriranje nenasičenih spojin izvedemo v polarnem topilu^ kot vodi ali alkoholu z 1 do 4 atomi ogljika, posebna izvedbena oblika za to je metanol, v prisotnosti katalizatorja iz žlahtne kovine, platinovega dioksida ali paladija na aktivnem oglju.
Pri uporabi nenasičenega halogenida uporabljamo pri kvaterniranju bistveno manjši prebitek dihalogenidov. Prednostno zgoraj označeno molsko razmerje med nortropinom, aminom in dihalogenidom 1:2:4 pri stopnji B) lahko takrat znižamo na 1:2:2.
v kateri imajo R, Rp in A® zgoraj navedene pomene, imajo izvrstne spazmolitične lastnosti.
Predmet izuma so zato tudi farmacevtska sredstva, ki vsebu jejo najmanj eno od spojin v smislu izuma, v danem primeru skupaj s farmacevtskimi nosilci in/ali dodatki.
PRIMER 1
3oc -rbenziloiloksi-nortropan-8-spiro-1 *-pirolidinijev klorid
Stopnja A: Demetiliranje tropina v nortropin.
V 300 1 mešalnem kotlu z nasajenim povratnim hladilnikom raztopimo 1,9 kg tropina (97 %-nega, kar ustreza 1,843 kg čiste snovi, kar ustreza 13 molom) v 240 1 kloroforma in vmešamo 5,7 kg natrijevega hidrogenkarbonata v prahu in 5,3 1 etil kloroformiata (>98 %-nega, kar ustreza 6,0 kg, kar ustreza 55,7 mola). Segrevamo do vrenja in nato še 2 uri pod refluksom. Napredovanje reakcije spremljamo s pomočjo tenkoslojne kromatografije (kremenični gel 60; dimetilformamid/dietilamin/etanol/etil acetat: 5:10:30:60).
Še vroče reakcijsko zmes filtriramo in kloroform oddestiliramo. Ostanku dodamo raztopino 18 kg kalijevega hidroksida (85 %-nega) v 90 1 vode. Segrevamo do vrenja in potem še 9 ur pod refluksom. Ohlajeno raztopino nato ekstrahiramo s Karrovo kolono s kloroformom. Ekstrakcijski pogoji: stacionarna faza je lahka faza (raztopina kalijevega luga), ki jo prevajamo z okoli 14 1/h. Dispergirana faza je težka faza (kloroform), ki jo prevajamo z okoli 35 do 40 1/h. Stresalna frekvenca: 200 gibov/min.
Temperatura: 26 do 28 °C.
Nastali nortropin na ta način skoraj kvantitativno ekstrahiramo iz raztopine kalijevega luga. Po odstranjenju topila uporabimo surovi produkt v stopnji B brez nadaljnjega čiščenja.
Dobimo 1,876 kg nortropina z vsebnostjo 87 % (HPLC: kolona μ-Bondapack C^g; eluent: metanol/voda: 1:9 s PIC-B7). To ustreza 1,632 kg čistega nortropina, kar ustreza dobitku 98 %.
Stopnja B: 3o< -hidroksinortropan-8-spiro-1?-pirolidinijev klorid.
Sestava reakcijske zmesi se mora nanašati na čisti nortropin. Molsko razmerje nortropin:dietilamin: 1,4-diklorobutan mora biti natančno 1:2:4.
Iz stopnje A dobljeni surovi nortropin (1,186 kg, kar ustreza 1,632 kg čiste snovi, kar ustreza 12,85 mola) raztopimo v 52 1 N,N-dimetilformamida in dodamo 2,665 1 dietilamina ( 1,876 kg; 25,7 mola) in 5,736 1 1,4-diklorobutana (6,528 kg;
51,4 mola). Reakcijsko zmes pustimo stati 18 dni pri sobni temperaturi. Izločene kristale odsesamo, speremo z malo suhega acetonitrila in posušimo v vakuumskem sušilniku pri 50 °C. Dobimo 2,25 kg (80 % glede na tropin, uporabljen v prvi stopnji 1), čistega produkta s tališčem 250 °C.
Stopnja C: Trospijev klorid /(3«-benziloiloksi-nortropan-8-spiro1’-pirolidinijev)klorid/
a) Imidazolid benzilne kisline
Ob izključitvi zračne vlage raztopimo 1,944 kg (12 molov)
N,N-karbonildiimidazola v 19,2 1 suhega diklorometana. Med mešanjem dodamo pri 15 do 20 °C v teku 6 minut 2,736 kg (12 molov) suhe benzilne kisline. Mešamo 1 uro pri sobni temperaturi. Pri tem se benzilna kislina najprej raztopi, kmalu nato pa se začne izločati imidazolid benzilne kisline v trdni obliki. Odsesamo in speremo z 0,8 1 suhega diklorometana. Dobimo 2,4 kg imidazolida benzilne kisline.
b) Priprava naslovne spojine
V 300 1 mešalnem kotlu suspendiramo 1,3 kg spojine, dobljene po stopnji B, v 230 1 absolutnega acetonitrila in segrejemo na 78 °C. Temu dodamo raztopino 74,0 g 4-(dimetilamino)-piridina v 2 1 absolutnega acetonitrila. Temu dodamo v treh obrokih v presledkih po 30 minut pri 78 °C suspenzijo 2,086 kg imidazolida benzilne kisline v 9,0 1 absolutnega acetonitrila. Nato mešamo pri 78 °C, dokler ne dosežemo celotnega reakcijskega časa 4 h od prvega dodatka imidazolida benzilne kisline. Ohladimo na 20 °C in mešamo še preko noči. Nastalo suspenzijo odsesamo in speremo z nekaj acetonitrila. Ostanek, kot tudi z uparjenjem matične lužnice dobljeni nadaljnji produkt (skupno 2,14 kg) prekristaliziramo iz izopropanola. Dobimo 1,78 kg (70 %) čistega produkta s tališčem 258 do 263 °C (razkroj).
FD-MS : m/θ = 392 (molekulski kation)
IR (KBr):^ = 3150, 1735, 1498, 1452, 747
PRIMER 2
3ot -benziloiloksi-nortropan-8-spiro-l*-( 3 *-pirolinijev)klorid
Stopnja B: 3o(-hidroksi-nortropan-8-spiro-1* - (3*-pirolinijev)klorid V raztopino 635 mg (5 mmolov) nortropina v 9,5 ml Ν,Νdimetilformamida vmešamo 1,05 ml dietilamina (10 mmolov) in 1,05 ml (10 mmolov) cis-1,4-diklorobutena-2. Po 1 uri odsesamo čisti kristalni produkt. Matični lužnici dodamo etil acetat do začetne zamotnitve da dobimo nadaljnji produkt. Kristale odsesamo in speremo z malo acetona.
Dobitek: 984 mg (91 %).
Tal.: 204 °C.
FD-MS: m/. * 180 (molekulski kation)
IR (KBr): v « 3250, 1621 cm’* 1.
1H-NMR (90 MHz, D£0 vrednosti 6 -glede na TSP=O):
= 1,7-2,7 <8H? H-2, H-4, H-6, H-7), 3,92 (2H? H-1, H-5), 4,05 (IH; H-3), 4,14 u. 4,31 ( po 2H? H-2* in H-5'), 5,90 (2B; H-3‘, E-4').
Stopnja C: 3ol-benziloiloksi-nortropan-8-spiro-1 ’-(3’-pirolinijev) klorid
530 mg (2,4 mmola) 3c<-hidroksi-nortropan-8-spiro-1’(3’-pirolinijevega)klorida suspendiramo v 353 ml absolutnega acetona in mešamo s 14 mg (0,12 mmola) 4-dimetilamino-piridina in 678 mg (2,4 mmola) iraidazolida benzilne kisline v avtoklavu 23 h pri 70 °C. Produkt izkristalizira iz reakcijske zmesi pri ohlajenju na sobno temperaturo. Odsesamo ga in izperemo z malo acetona.
Dobitek: 650 mg (62 %).
Tal. 267 °C.
FD-MS: ia/e * 390 (molekulski kation).
IR (KBr): v «= 1722, 1595, 1490, 1445, 741 cm’1.
1H-NMR (90 MHZ, D^O,. vrednosti £ glede na TSP=0):
1,3-2,8 (8B; H-2, Ht4, H-6, H-7), 3,85 <2B? H-1, H-5), • *
4,09 m 4,37, (po 2B; H-2' H-51), 5,24 (IH; H-3),
5,95 (2H; H-3’, H-4’), 7,44 (1oH; aromat. protoni benzilne kisline).
Stopnja D: Prevedba 3oi-benziloiloksi-nortropan-8-spiro-1’~ (3’-pirolinijevega)klorida v 3 -benziloiloksinortropan-8-spiro-1’-pirolidinijev klorid
500 mg 3pC-benziloiloksi-nortropan-8-spiro-1 ’-(3’-pirolini jevega)klorida raztopimo v 15 ml metanola in po dodatku konice spatule platinovega dioksida hidriramo pri normalnem tlaku in pri temperaturi 25 °C do konca privzema vodika. Hidriranje se vrši v standardni aparaturi, kot je prikazana npr. v Houben-Weyl, Methoden der Organisehen Chemle, 4. Aufl., Bd. IV/1c, Georg Thieme Verlag Stuttgart, New York, 1980, str. 33-39. Po odfiltriranju i
platine uparimo v vakuumu do suhega .Presnova je po H-NMR-spektrosko piji kvantitativna.Prekristalizacijo izvedemo tako, kot je prikazano v primeru 1, stopnja C.
PRIMER 3
3<y-benziloiloksi-nortropan-8-spiro-2’ -izo-lndolini jev klorid
1) 3o(-hidroksi-nortropan-8-spiro-2’-izoindolinijev klorid
1,27 g (10 mmolov) nortropina raztopimo v 7 ml kloroforma in dodamo 1,46 g (20 mmolov) dietilamina in 7 g (40 mmolov)
1,2-bis-(klorometil)-benzena. Bistro reakcijsko raztopino pustimo stati zaprto 24 h pri sobni temperaturi. Nato uparimo na polovico in dodamo etil acetat, da uvedemo kristalizacijo. Kristale odsesamo in prekristaliziramo iz izopropanola/etil acetata.
Dobitek; ] g (38%). Tal. :245 - 247°C.
FD-MS: a/e c 230 (molekulski kation).
IR (KBr): v « 3168, 757, 742 cn'1.
H-NMR (250 KHz, D^O, vrednosti'^ glede na TSP=O)I 2,09 (2H; H-6a, H-7a), 2,40 - 2,67 (4H; H-2, H-4), 2/59 (2H; H-6fc, B-7B), 4,03 (2H; H-1, H-5) , 4,24 (IH? H-3), 4,82 in 4,99 (4H; H-1* in H-3'),
7/47 (4H; H-4· do H-7 ’). 2
2) 3o<-benziloiloksi-nortropan-8-spiro-2/-izo-indolinijev klorid
1,33 g (5 mmolov) 3<<-hidroksi-nortropan-8-spiro-1 ’izo-indolinijevega klorida suspendiramo v 210 ml absolutnega acetonitrila in segrejemo na 78 °C. Med mešanjem vmešamo najprej 62 mg (0,5 mmola) 4-dimetilaminopiridina, nato v teku 2,5 h po obrokih 3,2 g (11,5 mmola) imidazolida benzilne kisline. Mešamo še 5,5 h pri 78 °C, nato ohladimo na 22 °C in me šamo še preko noči. Raztopino uparimo na 1/4 volumna in produkt izkristaliziramo z dodatkom etil acetata.
- .21
Dobitek: 1,3 g (541).
Tal.363 - 265°C.
FD-MS: m/e « 440 (molekulski kation).
IR (KBr): v« 1740, 757, 745, 703 cnT* 1.
1H-NMR (250 MHz, D20, vrednosti ^glede na TSP?O):
1,57 (2H; H-6a, H-7a), 2,03 (2H; B-2a, H-4a), 2,07 (2B? B-6b, H-7b), 2,70 (2H, B-2b, H-4b) , 3,86 (2B;
H-1, B-5), 4,69 in 4,96 (4B; H-1 ' in B-3'),
5,32 (1H; B-3), 7,40 - 7,51 (14H, B-4 ’ do H-7' in aromat. protoni benzilne kisline).
S
PRIMER 4 o(-benziloiloksi-no'rtropan-8-spiro-4 T-morfolini jev klorid
1) 3 o^-hidroksi-nortropan-8-spiro-4’-morfolinijev klorid
V raztopino 7,2 g (56,6 mmola) nortropina in 70 ml kloroforma vmešamo 11,8 ml (113,2 mmola) dietilamina in 26,6 ml (226,5 mmola) 2,2’-diklorodietil etra. Bistro reakcijsko raztopino pustimo stati 3 dni zaprto pri sobni temperaturi. Izločeno zmes olja in kristalov hamogeniziramo in dokristaliziramo preko noči pri 0 °C. Kristale odsesamo, speremo z malo kloroforma in sušimo 2 h v vakuumu pri 40 °C. Z uparjenjem matične lužnice in obdelavo z etil acetatom dobimo dodatno snov.
Dobitek: 12,5 g (951).
Tal.: 274 - 276°C (razkr .).
FD-MS: m/e * 198 (molekulski kation).
IR (KBr): v « 3320, 892 cm’1
H-NMR (250 MHz, DjO,vrednosti $ glede na TSP=O>:
2,00 (2H; H-6a, H-7a), 2,22 - 2,62 (6H? B-2, H-4,
H-6b, H-7b), 3,50 in. 3,65 (4H; B-2' in H-6'),
4,01 in 4,08 (4H? H-2' in H-6·), 4,18 (IH; H-3),
4,22 (2H; H-1 in B-5).
2) 3 c<-benziloiloksi-nortropan-8-spiro-4’-morfolinijev klorid
7,5 g (32 mmolov) 3c<-hidroksi-notropan-8-spiro-4’morfolinijevega klorida suspendiramo v 650 ml absolutnega acetonitrila in dodamo 0,587 g (4,8 mmola) 4-(dimetilamino)-piridina. Pri 79 °C dodamo med mešanjem v teku 3 h po obrokih 26,9 g (92,8 mmola) imidazolida benzilne kisline. Reakcijsko zmes pustimo stati 7 dni pri sobni temperaturi in nato čisti kristalni produkt odsesamo. Kristale sušimo 2 h pri 40 °C v vakuumu
Dobitek:.: 8,4 g (60%).
/
Tal..; 225°C (razkr.).
FD-MS: m/θ t 408 (molekulski kation).
IR (KBr): v « 3410, 3183, 1731, 1492, 703 cm** 1.
^-NMR (250 MHz, DjO, vrednosti §^glede na TSP=O):
1,51 (2H; H-6a, H-7a), 2,00 '4B; B-2a, H-4a, B-6b,
H-7b), 2,63 (2B; H»2b, H-4b), 3,38 in 3,64 (4H; H-2’ in H-6‘), 3,99 in 4,04 (4B; H-3’ in H-5’), 4,09 (2H; H-1, H-5), 5,30 (1H; B-3), 7,46 (10H; aromat. protoni benzilne kisline).
PRIMER 5 o(-benziloiloksi-nortropan-8-spiro-1’-pirolidino-/3’,4’-b/-kinoksa linijev bromid
1) 3 o(-hidroksi-nortropan -8-spiro-1 ’ - pirolidino-/3’ , 4 ’ -b/kinoksalinljev~ bromid
V raztopino 5,57 g (43,6 mmola) nortropina in 100 ml kloroforma vmešamo 4,58 ml (43,6 mmola) dietilamina in 13,85 g (43,6 mmola) 2,3-bis-(bromometil)-kinoksalina. Reakcijsko zmes, ki se je segrela, ohladimo na 20 °C, pri čemer dobimo produkt
- 23 v kristalni obliki. Odsesamo ga, speremo s kloroformom in sušimo 22 h pri 55 °C v vakuumu.
Dobitek: 11,1 g (71%) .
Tal.: 283°C (razkr.),.
FD-MS: m/e * 282 (molekulski kation).
IR (KBr): v « 3345, 1504, 773 cm’1.
1H-NMR (250 MHz, DjO, vrednosti S glede na TSP=O„):
2,21 (2H; H-6a, B-7a), 2,53 - 2,89 (6H; H-2, H-4, H-€b,
B-7b) 4,29 (2H; H-1 ιη H-5), 4,31 (IH; H-3), 5,21 in 5,41 po 2H; H-2' £n H-5’), 7,94 - 8,05 (2H; kinoksalinovi protoni), 8,11 - 8,22 (2B; kinokaalinovi m-protoni').
2) 3ot-benziloiloksi-nortropan-8-spiro-1’-pirolidino-/3’,4’-b/kinoksalinijev bromid g (1,39 mmola) 3oč-hidroksi-nortropan-8-spiro-1’-pirolidino-/3’,4’-b/-kinoksalinijevega bromida suspendiramo v 130 ml suhega, diraetilsulfoksida in 100 ml suhega acetonitrila. Po dodatku 0,26 g (2,09 mmola) 4-dimetilaminopiridina segrejemo na 78 °C. Med močnim mešanjem dodamo v presledkih po 30 min v 3 obrokih 7,74 g (27,8 mmola) imidazolida benzilne kisline. Mešamo še 2,5 h pri 78 °C. Reakcijsko zmes ohladimo na 20 °C in filtriramo. Ostanek na filtru zavržemo. Filtrat uparimo pri okoli 0,2 mbar do suhega. Ostanek ekstrahiramo s 500 ml vrelega izopropanola In ga vroče filtriramo. Ostanek na filtru zavržemo. Filtrat uparimo na 200 ml. Produkt izkristalizira preko noči pri sobni temperaturi. Odsesamo ga, speremo z mrzlim izopropanolom in sušimo 2 h pri 55 °C * v vakuumu.
Dobitek: 3,5 g (44%).
Tal.: 205 °C (razkr.).
FD-MS: ®/e * 492 (molekulski . kation).
IR (KBr): v = 3375, 1730, 1504, 763 c®’1.
1 H-NMR (250 MHz, CDC13/CD3OD - 3:1, vrednosti S glede na TMS=O):
1,78 (2H; H-6a, H-7a) , 2,08 (2H; H-2a, H-4a) , 2,20 (2H; H-6b, H-7b), 2,85 (2H; H-2b, H-4b), 4,23 (2H;
H-1, H-5), 4,62 (4H; H-2', H-5’), 5,35 (IH; H-3),
7,30 - 7,48 (10H; protoni benzilne kislin^)7,84 - 7,97 (2H, kinoksalinovi o-protoni), 8,07 - 8,22 (2H; kinoksalinovi m-protoni).
PRIMER 6
3-benziloiloksi-nortropan-8-spiro-2’-(2’-aza-3H-fenalenijev)bromid
Ό V raztopino 1,62 g (12,7 mmola) nortropina in 75 ml
N,N-dimetilformamida vmešamo 1,33 ml (12,7 mmola) dietilamina in 4 g (12,7 mmola) 1,8-bis-(bromometil)-naftalena. Iz reakcijske zmesi ki se je rahlo segrela,izkristalizira produkt v teku 2 h. Odsesamo ga, speremo z malo N,N-dimetilformamida in sušimo 2 h pri 55 °C v vakuumu.
Dobitek:: 3,5 g (76%).
TaL;: 33O°C (razkr.).
FD-MS: m/e “280 (molekulskih kation).
IR (KBr): v «3410, 1604, 1512 cm*1.
1 H-NMR (250 MHz, CDClj/CDjOD - 3:^vrednosti ^glgde >ha > TMS«0) :
2,02 (2H; H-6a, B-7a), 2,39 - 2,85 (6H; H-2, H-4, H-6b, H-7b), 3,92 (2H; H-1, H-5), 4,28 (IH; H-3), 5,01
5,16 (4H; H-1· ; in H-3*), 7,51 - 7,64 (4H; H-5’, H-6’, H-7', H-8‘), 7,93 (2H; H-4’, H-9’).
) 3 v(-benziloiloksi-nortropan-8-spiro-2’-(2’-aza-3H-fenolenijev)bromid
W ...... ............. 1 1 ' ——- ' ' ....... I —
2,95 g (8,2 mmola) 3 </-hidroksi-nortropan-8-spiro-2’(2’-aza-3H-fenolenijevega)bromida suspendiramo v 1660 ml suhega acetonitrila in 160 ml suhega Ν,Ν-dimetilformamida. Po dodatku 152 mg (1,2 mmola) 4-dimetilaminopiridina segrejemo na 78 °C. Med močnim mešanjem dodamo v presledkih po 30 minut v 3 obrokih 4,56 g (16,4 mmola) imidazolida benzilne kisline. Mešamo še 2,5 h pri 78 °C in nato reakcijsko zmes uparimo na polovico. Izločeni surovi produkt odsesamo pri 20 °C in suspendiramo v metanolu.
V metanolu netopni del odfiltriramo in zavržemo. Filtrat uparevamo, dokler ne začne produkt kristalizirati. Po kristalizaciji preko noči pri sobni temperaturi odsesamo in sušimo 2 h pri 55 °C v vakuumu.
- 26 Dobitek:·?; 2,1 g (42%).
Tal.-: 322 °C (razjcr.).
FD-MS: ®/e * 490 ‘(maleku.laki kation).
IR (KBr): v « 3428, 3240, 1738, 1603, 1497 cm’1.
1H-NMR (250 MHz, CDClj/CD^D = 3:1, vrednosti δ glede ...na TMS*0) :
1,75 (2B; B-6a, B-7a), 1,94 (2H? H-2a, H-4a), 2,20 (2H; H-6b, H-7b), 2,80 (2B; H-2b, H-4b), 3,85 (2B;
B-1, H-5), 4,93 «5,19 Cgfe 2H; H-1’ in H-3’),
5,45 (IH; H-3), 7,31 - 7,46 (1OH;|protoni benzilne-kisline), 7,47 - 7,67 (4H? H-5‘, H-6’, H-7’, H-8'), 7,93(2H;
H-4’, H-9’).
Na analogen način pripravimo naslednje spojine s formulo I.
PRIMER 7 o<-benziloiloksi-nortropan-8-spiro-1’-(4’-metil)-piperidinijev klorid
1) 3 o<-hidroksi-nortropan-8-3piro-1,-(4,-metil)-piperidinijev klorid
7,62 g (0,06 mola) nortropina raztopimo v 200 ml absolutnega Ν,Ν-dimetilformamida. Po vmešanju 8,76 g (0,12 mola) dietilami na in 37,18 g (0,24 mola) 1,5-dikloro-3-metilpentana pustimo stati reakcijsko zmes zaprto 18 dni pri sobni temperaturi. Izločene kristale odsesamo, speremo z malo suhega acetonitrila in posušimo v vakuumskem sušilniku pri 50 °C. Dobimo 7,84 g (23 %) čistega produkta.
- 27 Thl290 °C (razkr.)
FD-MS: m/e = 210 (molekulski kation)
IR (KBr): / = 3190 cm-1
H-NMR (250 MHz, D20,vrednostiS^vppm,glede ha TSP = 0): 1,01 (m; 3H; CH3); 1,37 - 7,02 (m-, 7H; H-6a, H-7a, H-3’, H-4’, H-5’); 2,20 - 2,52 (m; 5H; H-2a, H-4a, H-6b, H-7b, OH); 2,60 ind 2,67 (2 x t; 2H; H-2b ±n: H-4b); 3,10, 3,20, 3,63 in 3,74 (4 x m; 4H; H-2' in H-6'), 3,76 lin 4,24 (2 x m; 2H-, H-l in H-5); 4,19 (t; IH; H-3)
2) 3 o(-benziloiloksi-nortropan-8-spiro-1’-(4’-metil)-piperidinijev klorid
7,37 g (30 mmolov) 3 0t-hidroksi-nortropan-8-spiro-1’-(4*metil>)-piperidinijevega klorida suspendiramo v 650 ml absolutnega aoetonitrila in med mešanjem segrejemo na 78 °C. Pri tej temperaturi vmešamo najprej 587 mg (4,8 mmola) 4-(dimetil-amino)-piridina in nato v teku 2 h v 4 približno enakih obrokih 13,35 g (48 mmola) imi dazolida benzilne kisline. Mešamo še 1,5 ure pri 78 °C in pustimo nato stati reakcijsko zmes pri sobni temperaturi brez mešanja preko noči. Kristalni produkt odsesamo in speremo z malo acetona. Surovi kristalizat prekristaliziramo iz suhega izopropanola. Čiste kristale sušimo 2 h pri 40 °C v vakuumu.
Dobitek: 9,56 g (70 %) kot 1:1 zmesni kristalizat z izopropanolom Tal.: 256 - 259 °C
FD-MS: m/e = 420 (molekulski kation)
IR (KBr): /= 1735 cm1 1H-NMR (250 MHz, D20, vrednosti G v ppm^glede; naTSP = 0): 0,98 ( m; 3H;
CH3), 1,30 - 1,65 (m; 4H-, H-6a, H-7a, Η-3'a, Η-5'a), 1,65 - 2,03 (m-, 7H-,
H-2a, H-4a, H-6b, H-7b, Η-3'b, H-4’, H-5’b), 2,52 ±n 2,72 (m; 2H-, H-2b,
H-4b), 3,02, 3,19, 3,47, 3,72 (t, t; d, d; 4H; H-2’ in H-6’), 3,62 in:
4,10 (m, m; 2H; H-l in H-5), 5,30 (t; IH; H-3), 7,40 - 7,50 (m; 10H; aromatski protoni).
PRIMER 8 oC — (4,4 ’-difluoro-)benziloiloksinortropan-8-spiro-1 ’ -pirolidinijev klorid
2,17 g (0,01 mola) 3 (A-hidroksinortropan-8-spiro-1-pirolidinijevega klorida raztopimo z 2,02 g (0,01 mola) natrijeve soli heptan-1-sulfonske kisline ob segrevanju v 500 ml absolutnega acetonitrila. Po ohlajenju na 25 do 27 °C odsesamo od oborine natrijevega klorida ob izključitvi vlage. Raztopini dodamo 0,125 g 4-(dimetilamino)piridina in jo prenesemo v reakcijsko posodo , ki je povezana z mešalno bučko, v kateri pripravimo imidazolid 4,4’- difluorobenzilne kisline. Ta mešalna bučka je opremljena z dvema lijema-kapalnikoma. V enxlij-kapalnik damo 2,64 g (0,01 mola) 4,4difluorobenzilne kisline (priprava analogno W. Rothweiler, Dt. 0L 2 034 943 z dne 14.07.1970), raztopljene v 100 ml absolutnega acetonitrila. V drugi lij-kapalnik damo raztopino 2,43 g (0,015 mola) N,N-karbonil-diimidazola v 150 ml absolut nega acetonitrila. Med mešanjem spustimo v mešalno bučko istočasno okoli 1/4 volumna vsake od obeh raztopin, nato mešamo še 15 minut in nastalo raztopino imidazolida prevedemo ob striktni izključitvi vlage v reakcijsko posodo, v kateri mešamo pri sobni temperaturi raztopino 3 o(-hidroksinortropan-8-spiro-1’-pirolidinijevega heptansulfonata. To operacijo ponovimo še trikrat, dokler niso združeni vsi reaktanti. Nato segrevamo 2 uri ob refluksu do vrenja^ nato pa ohladimo preko noči na sobno temperaturo. Reakcijsko zmes uparimo na rotacijskem uparjalniku v vakuumu do suhega. Ostanek očistimo kromatografsko preko kolone s kremeničnim gelom (npr. Kieselgel 60, 0,063 - 0,200 mm, Merck Nr. 7734). Mobilna faza 1,2-dikloroetan: ocetna kislina : metanol : voda, 57 : 23 : 13 : 7 (v,v,v,v). Dobitek: 870 mg (14 %) 3 c<-(4,4’-difluoro-)benziloiloksinortropan-8-spiro-1’-pirolidinijevega heptansulfonata. Po prehodu preko kolone, ki je napolnjena z močno bazičnim ionskim iz(r) menjevalnikom v kloridni obliki (npr. LewatitomMP500), dobimo naslovno spojino. Surovi produkt prekristaliziramo iz izopropanola, speremo z etil acetatom in sušimo do 40 °C v vakuumu do konstantne mase.
Dobitek: 470 mg kot 1 : 1 zmesni kristalizat z izopropanolom Tal.242 - 245 °C
FD-MS: m/e = 428 (molekulski kation)
IR (KBr): / = 1508, 1603, „1733 cm’1 ^H-NMR (250 MHz, D20, vrednosti&<v ppm,glede na TSP = 0): 1,44 _ 1,57 (m. 2H; H-6a, H-7a), 2,00 - 2,20 (m; 8H; H-2a, H-4a, H-6b, H-7b, H-3', H-4'), 2,57 in 2,64 (2 x m; 2H; H-2b inH-4b), 3,38 in 3,60 (2 x m; 4H; H-2', H-5'),
3,73 (m; 2H; H-l, H-5), 5,27 (t; IH; H-3), 7,19 in 7,42 (2 x m; 8H; aromamatski protoni).
Delamo po primeru 8, le da uporabimo namesto 4,4’-difluoroPRIMER 9 o< —(4,4 *-dimetil-)benziloiloksinortropan-8-spiro-1’-pirolidinijev klorid benzilne kisline 4,4’-dimetilbenzilno kislino (priprava analogno J. G. Cannon; J. Org. Chem. 25, 959 - 962 (1960) kot izhodno snov. Dobitek: 1,68 g
Tal 275 °C
FD-MS: m/e = 420 (molekiilski kation)
IR (KBr): / = 1508, 1612 (šibek),. 1718 cm1 1H-NMR (250 MHz, D^O, vrednosti§>V'Ppra,glede na TSP = 0): 1,47 - 1,51 (m; 2H; H-6a, H-7a), 1,79 - 2,21 (m; 8H; H-2a, H-4a, H-6b, H-7b, H-3', H-4'), 2,33 (s; 6H; 2 x CH3), 2,48 - 2,66 (m; 2H; H-2b, H-4b), 3,34 in; 3,58 (2 x m; 4H; H-2' vinH-5'), 3,67 (m; 2H; H-l, H-5), 5,23 (t; IH·, H-3), 7,20 - 7,31 (m; 8H; aromatski prot oni;).
PRIMER 10 o(-(4,4’-di-n-butiloksibenziloiloksi· )-nortropan-8~spiro-1’pirolidinijev klorid
Delamo po primeru 8, le da uporabimo namesto 4,4’-difluoro benzilne kisline 4,4’-di-n-butiloksibenzilno kislino (priprava analogno J. G. Cannon, J. Org. Chem. 25, 959 - 962 (1960) kot izhodno snov.
Dobitek: 240 mg kristalov, ki pri sobni temperaturi raztečejo. FD-MS: m/e = 536 (molekulski (kation)
IR (KBr): / = 1508, 1580 (šibek)k 1608, 1734 cm1
H-NMR (250 MHz, CDCL3 vrednosti^v ppnr,glede naTMS = 0): 0,96 (t·, 6H; 2 x CH3 iz n-butiloksi) 1,47 (t, q; 4H; 2 x CH3 iz n-butiloksi-), 1,53 - 1,63 (m; 2H;H-6a, H-7a), 1,76 (t, t; 4H; 2 x CH2 iz n-butiloksi) , 1,80 - 2,30 (m; 8H; H-2a, H-4a, H-6b, H-7b,H-3', H-4'), 2,62 - 2,77 (m; 2H; H-2b, H-4b), 3,65 in 3,99 (2 x m; 4H; H-2' in H-5'), 3,94 (t; 4H; 2 x CH^iz n-butiloksi-), 4,16 (m, 2H; H-l, H-5), 5,28 (t; IH; H-3), 6,84 in 7,25 ( 2 x d; 8H*, aromatski protoni).
PRIMER 11 o(-(4-n-butiloksibenziloiloksi )nortropan-8-spiro-1’-pirolidinijev klorid
Delamo po primeru 8, le da uporabimo namesto 4,4’-difluorobenzilne kisline 4-n-butiloksibenzilno kislino (priprava analogno C. D. Shacklett in H. A. Smith, J. Am. Chem. Soc. 75, 2654 - 2657 (1953) kot izhodno snov.
Dobitek: 250 mg
Tal.206 °C
FD-MS: m/e = 464 (molekulski kation)
IR (KBr): / = 1512, 1609, 1742 cm-1
1_H-NMR (250 MHz, CDCLg.vretoosti^V'ppm;glede na TMS = 0): 0,97 (t; 3H; CHg ίζ n-butiloksi)j. 1.50 (t, q; 2H; CH2 izf n-butxlokisi),· 1,58 _ 1,64 2H
H-6a, H-7a), 1,77 (t, t; 2H-, CH2 n-butilokši)>, X84 245 (m; 8H; H_2a’ H-4a, H-6b, H-7b, H-3’, H-4'). 2,65 - 2,85 (m·, 2H; H-2b, H-4b), 3,58 3,95 (2 x m·, 4H-, H-2' in H-5'), 3,95 (t-, 2H; CH2 tž'n-bUtil0ksi), 4,08 2H
H-l in H-5), 5,30 (t; IH; H-3), 6,84 (d) m 7,26 - 7,37 (m; 9H; aromatski protoni).
Galenski primeri
1. Tablete
mg 20 mg azoniaspironortropanolestra laktoze po kemijskih primerih
30 mg škroba
0,5 mg magnezijevega stearata
74,5 mg celuloze mikrokrist.
Supozitorij
120 mg azoniaspironortropanolestra po kemijskih primerih
mg Aerosila 200 (kremenice)
2278 mg Witepsola (modificirani trigliceridi nasičenih rastlinskih maščobnih kislin)
Raztopina za intravensko injekcijo
20 mg azoniaspironortropanolestra po kemijskih primerih
4,6 mg citronske kisline monohidrata
14,8 mg Na-citrat-2-hidrata
ad 2 ml
Raztopina za intravensko infuzijo
500 mg azoniaspironortropanolestra po kemijskih primerih
130 mg citronske kisline monohidrata
370 mg natrijevega citrata-2-hidrata
ad 50 ml
5. Retardna oblika:
difuzijski peleti brez inicialne na trdo želatinsko kapsulo z doze inicialno dozo
sladkorne kroglice 150 mg 150 mg
azoniaspironor tropanolester 80 mg učinkovi- 60 mg
po kemijskih primerih na
hidroksipropilceluloza (Klucel) 10 mg 8 mg
estri akrilatov oz. metakrilatov:
Endragit RL 2 mg 2 mg
Endragit RS 8 mg 8 mg
polietilenglikol 8000 1 mg 1 mg
smukec 5 mg 5 mg
učinkovina 20 mg
Klucel 2 mg
6. Retardna oblika: matrična tableta
80 mg azoniaspironortropanolestra po kemijskih primerih
120 mg laktoze
15 mg etilceluloze
20 mg škroba
2 mg magnezijevega stearata
3 mg polietilenglikola 8000
7. Retardna oblika: dvoslojna tableta z inicialno dozo
1 . sloj 2. sloj
retardna tableta inicialna doza
azoniaspironortropanolester 60 mg 20 mg
laktoza 90 mg 10 mg
et ilceluloza 12 mg
škrob 15 mg 15 mg
magnezijev stearat 1,5 mg 0,3 mg
polietilenglikol 8000 2 rag
celuloza mikrokrist. ------ 37,2 mg
8. Dozirni aerosol za inhalacijo Receptura na dozo/pršilni sunek:
0,1 mg azoniaspironortropanolestra po kemijskih primerih 0,02 mg Špana 85 (sorbitanestri mono- in tri-maščobnih kislin na osnovi oleinske kisline) pl Frigena 11 (triklorofluorometan) pl Frigena 12 (diklorodifluorometan)
- 34 9. Dozirno razpršivo za nadaljnjo uporabo:
Receptura na dozo/pršilni sunek:
mg azoniaspironortropanolestra po kemijskih primerih 90 jul fiziološke raztopine kuhinjske soli
Sledeče spojine v smislu izuma smo testirali glede spazmolitske učinkovitosti:
Spojina iz primera:
= 3-benziloiloksi-nortropan-8-spiro-1’-(3’-pirolinijev)klorid = 3 ol-benziloiloksi-nortropan-8-spiro-2’-izo-indolinijev klorid = 3 o(-benziloiloksl-nortropan-8-spiro-4’-morfolinijev klorid = 3 o(.-benziloiloksi-nortropan-8-spiro-1’-pirolidino-/3’,4’7b/kinoksalinijev bromid =3 c<-benziloiloksi-nortropan-8-spiro-2’-(2’-aza-3H-fenalenijev) bromid
Kot znano primerjalno spojino smo uporabili trospijev klorid (spojina iz primera 1).
Poskus smo izvedli na izoliranem črevesu podgane.
Živalski material Živalska vrsta Živalski sev Poreklo
Spol podgana
Wistar
Mus rattus AG, Brunnthal ženski in moški
Telesna teža
Privajalni čas
Gojenje živali
Hlevski prostor
Temperatura
Rel. zračna vlaga
Razsvetljava prostora
Kletke
Krma
Pitna voda
Snovi, doziranja
Testirane snovi’.
Spojine iz primerov 1 do 6
Topilo
Koncentracija
150 do 250 g teden zaprta zgradba, neklimatiziran prostor s prevoznimi ogrodji za kletke + 2 °C + 10 % dnevna svetloba, dodatno neonska razsvetljava v dnevnem/nočnem ritmu od 7.00 do 18.00 ure kletke iz Makrolona Typ 4, zasedene s po 10 podganami, žagovinska stelja ssnif f CBi-standardfutter
Versuchstierdiaten-GmbH, 4770 Soest, ad libitum vodovodna voda iz plastenk z napajalnimi cevkami iz plemenitega jekla ad libitum demineralizirana voda —8
1,185 x 10“ g/ml vsebine posode kopeli (proti karbaholu)
Aplikacijski volumen
Čas učinkovanja pred dajanjem spazmodika
Celotni čas učinkovanja Nadaljnje snovi
Oznaka:
Bruto formula
Topilo
Koncentracije
0,25 ml min min karbamoilholin (karbahol) hidroklorid
Fa. Merek, Darmstadt Art. Nr. 500 940 C6H15C1N2°2 demineralizirana voda
Aplikacijski volumen Čas učinkovanja
4 X 10~9 g/ml vsebnosti kopeli posode
2 X ίο’8 g/ml vsebnosti kopeli posode
1 X 10-7 g/ml vsebnosti kopeli posode
5 X 107 g/ml vsebnosti kopeli posode
2,5 X 10-6 g/ml vsebnosti kopeli posode
1,25 X 10“5 g/ml vsebnosti kopeli posode
6,25 0,25 ml 5 min X oo5 g/ml vsebnosti kopeli posode
Hranilna raztopina po Ringerju s sledečo sestavo
NaCl = 9,000 g E. Merck, Darmstadt
KC1 = 0,210 g E. Merck, Darfflgtšdtt
NaHCO^ = 0,500 g E. Merck, Darmstadt
c6h12o6 x h2o = 0,500 g E. Merck, Darmstadt
CaCl2 x H20 = 0,318 g E. Merck, Darmstadt
Izvedba poskusa
Podgano usmrtimo z udarcem po tilniku. Trebušni prostor odpremo vzdolž medianske črte, odvzamemo okoli 10 cm dolg kos ileuma, ga takoj prenesemo v fiziološko temperirano hranilno raztopino in nato s pomočjo 10 ml brizgalke in toto previdno preplaknemo dvakrat s hranilno raztopino, da odstranimo črevesno vsebino. Za temu sledeči poskus odrežemo dva kosa črevesa z dolžino 2 cm in preostali kos črevesa hranimo v hladilniku. Z obeh kosov črevesa odstranimo v hranilni raztopini tkivo, ki se ju eventualno še drži. Okoli enega konca zavežemo iz svilenih niti izdelano zanko za pritrditev kosa črevesa v kopeli za organ, medtem ko namestimo okoli drugega konca daljšo nit s priključno sponko za pritrditev na pisalni vzvod. Košček organa nato obešimo v posodo s kopeljo, napolnjeno s hranilno raztopino, skozi katero prepihavamo karbogen in obtežimo z 0,5 g. Po 30 minutni mirovalni fazi se lahko poskus začne.
Najprej ugotovimo odnos med dozo in učinkom spazmodika. Testno raztopino injiciramo v tekočino kopeli s pomočjo tuberkulinske brizgalke z nataknjeno kanilo za enkratno uporabo. Ustrezno volumnu, ki ga je treba injicirati, odvzamemo vedno pred tem
- 38 hranilno raztopino, da se natančno držimo vsebnosti kopeli.
Izberemo koncentracije, ki kažejo v geometričnih stopnjah za faktor 5 spazmodične učinke od 10 % do 100 %, pri čemer smatramo 100 %-ni učinek kot mejno koncentracijo, katere prekoračenje ne povzroči nobenega večjega učinka. Mejno koncentracijo uporabimo kot primerjalno veličino in učinke nižjih koncentracij izračunamo glede na to 100 %-no vrednost. Na enem kosu črevesa izdelamo popolno krivuljo koncentracije proti učinku.
Čas učinkovanja spazmodika na organ znaša 5 minut, nato trikrat izmenjamo vsebino kopeli v posodi s splakovanjem in priključimo 30 minutno mirovalno fazo (nobenega dodajanja snovi).
Po ugotovitvi odnosa med koncentracijo in učinkom spazmodika proučimo antagonistično moč učinka testirane snovi. V ta namen injiciramo preizkusno snov v konstantni koncentraciji v vsebino posode kopeli 3 minute pred dajanjem spazmodika. Temu sledeči potek poskusa ustreza že opisanemu: dajanje spazmodika v naraščajočih koncentracijah, trikratno splakovanje, 30 minutna mirovalna faza.
V odvisnosti od učinka variiramo koncentracije preizkušane snovi, pri čemer izvedemo za vsako koncentracijo 10 poskusov.
Analize in x nrjorave
Preiskovalna aparatura sestoji iz vodoravno pritrjenega, okoli 66 cm dolgega valjastega steklenega oplaščenja z dotočnimi in odtočnimi pipami na koncih, v katero sta vstavljeni dve predgrevaln spirali, ki sta od zunaj opremljeni z dovodnimi nastavki in ki segata vsaka v posodo s kopeljo - volumen 25 ml, ki se da spodaj zapreti s pipami. Iz ultratermostata firme Colora prečrpavamo obtočno skozi stekleno oplaščenje na 34 °C segreto demineralizirano vodo tako, da je hranilna raztopina, ki se nahaja v predgrevalnih spiralah in v posodah s kopeljo, vedno enakomerno segreta. Po potrebi jo dovajamo iz višje stoječe založne steklenice preko cevnega sistema v predgrevalne spirale. Na dnu posod s kopeljo se nahajajo za kontinuirno prepihavanje hranilne raztopine s karbogenom (95 % in 5 % CC^) cevi za oskrbo s plinom, na katerih krakih so vtaljeni v spodnji tretjini stekleni kavlji, na katerih so z enim koncem obešeni pripravljeni koščki črevesa, medtem ko je drugi konec s svojo daljšo nitjo povezan s kovinskim pisalnim vzvodom za MP-zapisovanje. Končno naravnamo na pisalnem vzvodu obremenitev in čelno pisalo vzvoda prislonimo na MP-papir na zapisovalnem bobnu (0 200 mm) kimografa. MP-papir se med poskusom navija na boben iz namiznega ogrodja z zanko. Pomik papirja znaša 2,62 mm x min~\ Širino zapisa lahko uravnavamo preko MP-generatorja z vgrajenim potenciometrom. Za boljši pretok toka dodatno prislonimo na MP-papir kontaktni valj, ki je povezan z ožemijitveno vtičnico MP-generatorja.
Po koncu poskusa fiksiramo zapise na MP-papirju s specialnim fiksirnim razpršivom.
Vse za registriranje potrebne priprave smo nabavili pri firmi Braun, Melsungen.
Ovrednotenje
Za vsako koncentracijo v g/ml ugotovimo aritmetične srednje vrednosti in njihove standardne odmike (x % + s) spazmodičnega učinka .
Rezultati %-ni spazem smo dosegli s samim karbaholom — 8 (slepi poskus) pri koncentraciji 4,3 x 10” g/ml.
Pri uporabi zgoraj navedenih spazmolitično učinkujočih 8 testnih snovi v koncentraciji 1,18 x 10” g/ml so bile potrebne za povzročitev 50 %-nega spazma koncentracije karbahola okoli 10 & g/ml

Claims (11)

1. Postopek za pripravo azoniaspironortropanolestrov s splošno formulo I
O *®
OB (I) v kateri pomenijo
R enega od naslednjih ostankov
a) alkilenski ostanek s splošno formulo
-(CB2)n-CB-(CHz)nv kateri pomeni R^ atom vodika ali alkilno, benzilno, arilno, ali alkoksikarbonilno skupino in n stoji za ešlo število od 1 do 4,
b) alkenilenski ostanek s splošno formulo n
-(ch2) \>n v kateri pomenita R^ in R^, ki sta lahko enaka ali različna, atom vodika ali alkilni ali alkenilni ostanek, in n stoji za celo število od 1 do 4,
c) azaalkilenski ostanek s splošno formulo r6
-(CB2)n-N-(CH2)n- · v kateri pomeni R^ atom vodika, alkilno, alkoksikarbonilno ali acilno skupino in n stoji za celo število od 2 do 4,
d) oksaalkilenski ostanek s splošno formulo
-<CH2>n-O-,CH2,n ’ v kateri stoji n za celo število od 2 do 4,
e) epoksialkilenski ostanek s formulo — CE- CH CH — CH, — » 2 2
f) o-fenilenski ostanek s splošno formulo
g) peri-naftilenski ostanek s splošno formulo in
- 43 h) 2,3-kinoksalinenski ostanek s splošno formulo
X . .— pri čemer v formulah f) do h) ostanka X in Ϊ neodvisno drug od drugega pomenita atom vodika ali alkilni ali alkoksi ostanek,
R^ in Rp, ki sta lahko enaka ali različna, atom vodika ali atom halogena ali alkilni, alkoksi, alkoilni, cikloheksilni, fenilni, alkilfenilni, alkoksifenilni, halogenofenilni , tienilni ali furilni ostanek, pri čemer vsebujejo alkilne skupine, ki se nahaja jo v navedenih ostankih, 1 do 6 atomov ogljika in so lahko ravne ali razvejene, in
A θ anion 1.- do 3-valentne mineralne kisline» z
a) deraetiliranjem tropina v nortropin,
b) presnovo nortropina z dihalogenidi v ustrezne azonia spojine in
c) zaestrenjem azonia spojin označen s tem, da
A) izvedemo demetiliranje tropina s formulo II %
(II)
OB
B) tako, da bodisi delamo s C^-C^-kloroalkanom, ki vsebuje najmanj eno skupino CCl^, v prisotnosti oksidacijskega sredstva v bazični vodni raztopini, bodisi presnovimo tropin z estrom kloromravljinčne kisline v inertnem topilu v prisotnosti sredstva za vezanje kisline v 8-alkoksikarbonilnortropin in le-tega hidroliziramo v vodni raztopini z bazo, tako dobljeni nortropin s formulo III (III) presnavljamo v dipolarnem aprotičnem topilu s spojino s sploš no formulo
A - R - A v kateri imata A in R zgoraj navedene pomene, v prisotnosti sekundarnega ali terciarnega amina pri sobni temperaturi en do več dni, in
C) tako dobljeno spojino s splošno formulo IV
- H5 - (IV) , o >
v kateri imata H in A v zgoraj navedene pomene, v brezvodnem dipolarnem aprotičnem topilu zaestrimo z imidazolidom s splošno formulo V
N - C v kateri imata R] in R2 zgoraj navedene pomene, v prisotnosti katalizatorja,
D) in v primeru, da vsebuje ostanek R potem, ko je prešel skozi stopnji B in/ali C, eno ali več olefinskih dvojnih vezi v azonijevem obroču, te nenasičene spojine hidriramo v polarnem topilu s pomočjo katalizatorja iz žlahtne kovine v ustrezne nasičene spojine, pri čemer dobimo spojino s splošno formulo I, v kateri ima R pomen ostanka kot a).
2. Postopek po zahtevku 1, označen s tem, da izvedemo v stopnji A, prva varianta, demetiliranje s kalijevim heksacianoferatom III, kloroformom in NaOH.
3. Postopek po zahtevku 1 ali 2, označen s tem, da uporabimo v stopnji A, prva varianta, 1 do 5-kratno molsko količino kloroalkana, računano na tropin.
4. Postopek po enem od prejšnjih zahtevkov, označen s tem, da znaša reakcijska temperatura v stopnji A, prva varianta,
20 do 30 °C.
5. Postopek po zahtevku 1, označen s tem, da izvedemo v stopnji A, drugo varianto v kloroformu in v prisotnosti hidrogenkarbonata alkalijske kovine.
6. Postopek po zahtevku 1, označen s tem, da znaša v stopnji B razmerje nortropin: amin : dihalogenid 1:2 : 4.
7. Postopek po zahtevku 1, označen s tem, da je katalizator v stopnji C 4-N,N-dimetilaminopiridin.
8. Postopek po zahtevku 1, označen s tem, da uporabimo v stopnji B kot amin dietilamin.
9. Postopek po zahtevku 1, označen s tem, da uporabljamo v stopnji C kot dipolarno aprotično topilo acetonitril.
10. Postopek po zahtevku 1, označen s tem, da uporabimo v stopnji B kot dipolarno aprotično topilo dimetilformamid ali acetonitril in/ali kloroform.
11. Postopek po zahtevku 1, označen s tem, da izvedemo v stopnji D hidriranje v vodi ali alkoholu z 1 do 4 atomi ogljika in s platinovim dioksidom ali paladijem na aktivnem oglju.
- 47 12. Postopek po zahtevku 11, označen s tem, da uporabimo kot polarno topilo metanol.
SI8612249A 1985-12-27 1986-12-25 Postopek za pripravo azoniaspironortropanolestrov SI8612249A8 (sl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19853546218 DE3546218A1 (de) 1985-12-27 1985-12-27 Azoniaspironortropanolester, verfahren zu deren herstellung und pharmazeutisches mittel
DE19853546165 DE3546165A1 (de) 1985-12-27 1985-12-27 Verwendung von azoniaspironortropanolestern als asthmatherapeutikum und als broncholytikum
YU224986A YU46038B (sh) 1985-12-27 1986-12-25 Postopek za pripravo azoniaspironortropanolestrov

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI8612249A8 true SI8612249A8 (sl) 1996-06-30

Family

ID=27193831

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI8612249A SI8612249A8 (sl) 1985-12-27 1986-12-25 Postopek za pripravo azoniaspironortropanolestrov

Country Status (2)

Country Link
HR (1) HRP930787A2 (sl)
SI (1) SI8612249A8 (sl)

Also Published As

Publication number Publication date
HRP930787A2 (en) 1997-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2343296A1 (en) A process for the purification of paliperidone
CZ105596A3 (en) ALKOXYALKYL CARBAMATES OF IMIDAZO(1,2-a)PYRIDINES
EP0147475B1 (en) Aminocyclohexanol derivatives having an expectorant activity, process for their preparation and pharmaceutical compositions containing them
BG60835B2 (bg) Епинен естер, метод за получаването му и лекарства
WO2019091277A1 (zh) 2-(1h-吡唑-3-基)苯酚类化合物及其应用
US4855422A (en) Process for the preparation of azoniaspironortropanol esters
SI8612249A8 (sl) Postopek za pripravo azoniaspironortropanolestrov
CS199744B2 (en) Process for preparing derivatives of 2-hydrazonpropionic acid
EP0402232A1 (fr) Dérivés de pyridobenzoindole, leur préparation et les compositions qui les contiennent
US4117160A (en) Phenoxy compounds and compositions
JPH0635458B2 (ja) ピリドンカルボン酸誘導体、そのエステルおよびその塩
JPS6130588A (ja) ベンゾ〔c〕〔1,8〕ナフチリジン、その製造方法及びその使用、並びにこれらの化合物を含有する調製剤
US3429883A (en) S-benzoyloxymethyl-thiamine esters
KR970004044B1 (ko) 약물동력학적으로 개선된 세팔로스포린 유도체, 그의 제조방법, 그를 함유하는 약제학적 조성물 및 합성 중간체
CS228942B2 (en) Method of preparing new 1-furyl-3,4-dihydroisoquinolines
CH677793A5 (sl)
CN106279018A (zh) β2-受体兴奋剂及其制备方法和应用
JPH10505331A (ja) ベンジルイミダゾピリジン
JPH02160780A (ja) アルコキシチオフェンカルボキシアミド誘導体、その製造方法及び該化合物を含有する医薬組成物
JP3422512B2 (ja) 置換イミダゾピリダジン誘導体、その製造法、中間体および剤
EP0101633A1 (en) Pyridinecarboxylic esters of dopamine and of its N-alkyl derivatives
JP2966893B2 (ja) 新規キノロン―3―カルバルデヒド誘導体およびその塩
JPS642596B2 (sl)
NO773047L (no) Benzosyrer og fremgangsmaate til deres fremstilling
JP2989865B2 (ja) ピロロキノリン誘導体、そのエステルおよびその塩