SI7510893A8 - Postopek za pripravo novih anilinov - Google Patents

Postopek za pripravo novih anilinov Download PDF

Info

Publication number
SI7510893A8
SI7510893A8 SI7510893A SI7510893A SI7510893A8 SI 7510893 A8 SI7510893 A8 SI 7510893A8 SI 7510893 A SI7510893 A SI 7510893A SI 7510893 A SI7510893 A SI 7510893A SI 7510893 A8 SI7510893 A8 SI 7510893A8
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
chj
boil
formula
soil
plants
Prior art date
Application number
SI7510893A
Other languages
English (en)
Original Assignee
Ciba Geigy Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from CH499574A external-priority patent/CH592410A5/de
Priority claimed from CH325975A external-priority patent/CH608690A5/de
Application filed by Ciba Geigy Ag filed Critical Ciba Geigy Ag
Priority claimed from YU0893/75A external-priority patent/YU37311B/xx
Publication of SI7510893A8 publication Critical patent/SI7510893A8/sl

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Predloženi izum se nanaša na .postopek za pripravo novih anilidov s formulo I
v kateri pomeinijo
Ri alkfil z 1 do 4 atomi ogljika, alkoksi z 1 do 4 atomi ogljika ali halogen,
R2 vodik, alkil z 1 do 3 atomi ogljika, alkoksi z 1 do 4 atomi ogljika ali halogen,
R7 vodik, alkil z 1 do 3 atomi ogljika, alkoksi z 1 do 4 atomi ogljika ali halogen,
R« vodik ali metil, pri čemer celotno število atomov ogljika substiituentov Ri, R2, R7 in Rs v fenilnem obroču ne prekaša števila 8, predstavljata
X skupino -CH2- ali -CH- in
I
CHj /R
Rj skupino -COOR’ ali -CON.
\R”.
pri čemer R', R” in R’” neodvisno drug od drugega pomenijo vodik, metil ali etil, stoji
Y za eno od skupin
a) -S-C-NH2.H-Hal, v kateri je Hal atom haNH logena,
b) -O-R4,
c) -S-R«, v katerih Rs pomeni v danem primeru z atomom halogena substituirani alkil z 1 do 6 atomi ogljika, alkenil s 3 do 6 atomi ogljika, alkinil s 3 do 6 atomi ogljika ali v danem primeru s halogenom ali alkilom z 1 do 4 atomi ogljika substituirani benzil ali fenil, ali
Rs
d) -S-C-N II
R6 kateri Rs in R, neodvisno
S drug od drugega pomenita alkil z 1 do 4 atomi ogljika, postopek za pripravo teh spojin kakor tudi sredstva, ki te spojine vsebujejo kot učinkovite snovi, jn uporabo teh učinkovitih snovi kot mikrobicidov.
Pod alkilom ali kot alikiiini del alkoksilne skupine je z ozirom na število atomov ogljika treba razumeti skupine metil, etil, propil, izopropil, butil, izobutil, sek.butil, teirc.butil kakor tudi pentil in heksil z njunimi izomeri. Kot alkenil e 3 do 6 aitomi ogljika je treba navesti zlasti alil, metilalfil in pentil. Kot alkinil s .3 do 6 atomi ogljika naj omenimo zlasti prop-2-inil :(ipropargil) in but-2-inil. .. ί
Pod halogenom, ki se tudi lahko pojavi kot substituent v ogljikovodičmh ostankih R-t, je treba razumeti fluor, klor, brom ali jod.
Sedaj smo presenetljivo ugotovili, da imajo spojine s formulo I, za praktične namene zelo ugoden mikrobicidni spekter za začito kulturnih rastlin. Kot kulturne rastline naj v okviru predloženega izuma navedemo npr. žitarice, koruzo, riž, zelenjavo, sladkorno repo, sojo, zemeljske oreške, sadno drevje, okrasne rastline, predvsem pa trto, hmelj, bučaste rastline (kumare, buče, melone, lubenice), solanaceje, kot krompir, tobak lin paradižnike kakor tudi banane, kakav in rastline naravnega kavčuka.
Z učinkovitimi snovmi s formulo I lahko na rastlinah ali delih rastlin (sadežih, cetovih, listju, steblih, gomoljih, korenlinah) teh in sorodnih koristnih kultur nastopajoče glivice zavremo ali uničimo, pri čemer tovrstne glivice prizanesejo tudi rastlinskim delom, iki prirastejo kasneje. Učinkovite snovi so učinkovite .proti fitopatogenim glivicam razredov Ascomycetes, npr. Erysiphaceae, Basidiomvcotes, kot predvsem rjam, Fungi imperfecti, npr. Moniliales, tedaj pa posebno proti razredu Phycomycetes pripadajočim Oomycetes, kot Phytophthora, Peronospora, Pseudoperonospora, Pythium ali Plasmopara,- Poleg tega spojine s formulo I učinkujejo sistemsko. Nadalje jih lahko uporabimo za obdelavo semena (sadežev, gomoljev, zrn) in rastlinskih sadik za zaščito pred glivičnimi infekcijami kakor tudi proti fitopalogenim glivicam, ki nastopajo v zemlji.
Kot mikrobicidi so prednostne spojine s formulo I, v kateri Ri pomeni metil, stoji R? v legi orto proti aminski skupini in pomeni metil, etil ali klor, predstavlja -Χ-R, grupacijo -CH-COOR’
I
CH, ali -CH-CON(R)(R'”), medtem ko imajo
I ch3
Y, R7, R«, R’, R” in R’” navedeni pomen.
Te naj navedemo kot skupino la spojin.
Od teh spojin skupine la je zaradi njihovega učinka treba poudariti take, pri katerih ,p|Omenijo R7 vodik, meril, klor ali brom, Ra vodik ali metil, R’ metil, R” vodik ali metil in R'” metil ali etil in v kalcrih stoji Y za eno od skupin — 37 311 •-3 a’) -S-C-NH2.HOI II
NH b’) -0R4 ali c’) -SR4, v katerih R4 pomeni alikil z 1 do 4 atomi ogljika, alil, kloralil, 3-metilalil, propargil, fenil, 4-metilfenil, 4-'klorfenil, 2,4-diklorfeniil, 4-terc.butilfenil, benzil ali 4-klorbenzil, d') -S-G-N(Rs)(Ri), v kateri predstavlja Rs voli S dik ali metil in R« metil.
Te naj navedemo kot skupino Ib spojin.
Mikrobicidno važna skupina pod to skupino Ib so take, pri katerih pomenijo R7 in R« neodvisno drug od drugega vodik, ali metil, R’ metil, R” vodik, R'” metil ali etil in v kateri stoji Y za skupino -OR4 ali. -SIL, v katerih R4 pomeni metil, etil, propil, izopropil, butil, sek. butil ali terc .butil.
Te naj (navedemo kot skupino Ic spojin.
Mikrob iaidno važna podskupina znotraj formule I je tista s formulo Id
(Id) v kateri predstavljajo
Ri alkil z 1 do 4 atomi odljika, alkoksi z 1 do 4 atomi ogljika ali halogen,
R2 vodik, alkil z 1 do 3 atomi ogljika ali halogen,
X skupino -CH2- ali -CH- in I
CHi
-S’C-NH2;H-Hal, v (kateri je Hal anion halo
NH gena,
-S-R4, v kateri R« pomeni alkil z 1 do 6 atomi ogljika ali v danem primeru s halogenom . ali z alkilom z 1 do 4 atomli ogljika substituirani fenil,
S
II
-S-C-N(Rs)(ID, v kateri Rs in R« neodvisno drug od drugega pomenita alkilni. ostanek z 1 do 4 atomi ogljika.
Nadaljnja skupina poj in, ki je prednostna za regulacijo rastlinske rasti, so spojine s formulo I, v kateri Ri pomeni metil ali etil, stoji R2 v legi orto proti aminski skupini in pomeni metil, etil ali klor, -Χ-Rj predstavlja grupacijo -CH2-CON(R)(R’’’), medtem ko Y stoji za -S-R« ter imajo Ri, R7, Ra, R” in R”’ navedeni pomen.
Pod regulacijo rastlinske rasti je treba razumeti v prvi vrsti retardimo krmiljenje naravnega rastlinskega razvoja, predvsem zaželeno zmanjšanje rastlinske velikosti, zlasti višine rasti. To zmanjšanje rasti opazimo pri mono- in dikotilnih rastlinah, zlasti pri travah, kulturah žitaric, soji in okrasnih rastlinah.
Spojline s formulo I pripravimo bodisi tako, da spojino s formulo II
R7xJ ΝΗ-Χ-Ft, /r R2 (II)
aciliramo s spojino s formulo III
Hal’-CO-CHrY (III)
pri čemer imajo v formulah II in III ostanki Ri do R», R7 in R« ter X pri formuli I navedeni pomen, medtem ko Hal’ pomeni halogen, prednostno klor ali brom.
Rj skupino -COOR’ ali -CON
R”
R' v katerih R’,
R” in R”’ neodvisno drug od drugega pomenijo vodik, metil ali etil, in stoji
Y za eno od skupin
Presnove lahko izvedemo v prisotnosti ali odsotnosti pnoti udeležencem reakcije inertnih topil ali razredčil. V poštev pridejo npr. alifatski ali aromatski ogljikovodliki, kot benzol, toluol, ksilol, petroleter, halogenirahi ogljikovodiki, kot klorbenzol, metilenklorid, etilenklorid, kloroform, — 37 311 — a
etri in 'etraste spojliine, kot dialkilehri, dioksan, tetrahidrofuran, nitrili, kot acetonitril, N,N-dialkilirani amidi, kot dimetSiformamid, brezvodna ocetna kislina, dimetilsulfoksid, ketoni, kot metiletiiketon, in mešanice takih topil med seboj.
Reakcijske temperature znašajo med 0 in 180, prednostno med 20 in 120°C. V mnogih primerih je ugodna uporaba sredstev za vezanje kisline oz. kondenzacijskih siredstev. Kot taka pridejo v poštev terciranli amini, kot triaikilamini, n,pr. trietilamin, piridin in piridinove baze, ali anorganske baze, kot oksidi in hidroksidi, hidrogenkarbonati in karbonati alkalijskih in zemeljskoalkalijskih kovin kakor tudi natrijev acetat. Kot sredstva za vezanje (kisline lahko pri prvem načinu dela poleg tega služi prebitek vsakokratnega derivata anilina s formulo II.
Postopek v smislu izuma lahko izvedemo tudi brez sredstev za vezanje kisline, pri čemer je v nekaterih primerih primemo prevajanje dušika, da izženemo st varjeni halogenovodik. V drugih primerih je zelo ugoden dodatek dimetilformamida kot reakcijskega katalizatorja.
Posameznosti o pripravi vmesnih proizvodov s formulo II lahko povzamemo iz metod, ki so za pripravo estrov anilinoalkanojevih kislin splošno navedene v J. Org. Chem. 30, 4101 (1965), Tetrahedron 1967, 487 in Tetrahedron 1967, 493.
Spojine s formulo I, v kateri X pomeni skuCH3 pino -*CH-, vsebujejo asimetrični atom ogljika (*) in jih lahko na običajen način cepimo v optične antipode. Pri tem ima enantiomerna oblika D močnejši mikrobicidni učinek.
V okviru izuma so potemtakem prednostne tiste spojine, njihova sredstva in njihova uporaba, ki se nanašajo na konfiguracijo D s formulo I. Te oblike D imajo pri merjenju v etanolu ali acetonu po pravilu negativni kot sukanja.
Za pripravo čistih optičnih antipodov pripravimo npr. racemno spojino s formulo VI
v kateri imajo Ri, R2, R7 in Rs pri formuli I navedeni pomen, in nato na sam po sebi znan način z optično aktivno bazo, tki vsebuje dušik, presnovimo v uisitrezno sol. S frakcionirno kristalizacijo soli, sledečo sprostitvijo z optičnim antipodom D obogatene kisline s formulo VI, v danem primeru ponovitvijo, tudi večkratno ponovitvijo, tvorbe soli, kristalizacijo in sprostitvijo a-anillinopropionove kisline s formulo VI. dobimo po stopnjah čisto obliko D. Iz te lahko po želji na običajen način, npr. v prisotnosti solne ali žveplove kisline, z metanolom ali etanolom pripravimo optično konfiguracijo D estra, ki je osnova za formulo II, ali z ustreznim aminom s formulo HN(R”)(R”’) formuli III ustrezni amid, prednostno čez kislinski halogenid. Kot optično aktivna organska baza prihaja v poštev npr. a-feniletilamin.
Namesto s frakcionirno kristalizacijo lahko pripravimo enantiomerno obliko D s formulo VII
tudi tako, da aminsko skupino v naravnem L-alanitnu v prisotnosti npr. klorovodlika ali bromovodika diazotiramo in s tem ob odcepu dušika ter retcnciji konfiguracijee zamenjamo proti halogenu, nato v danem primeru zaestrimo z metanolom ali etanolom in potom presnovimo z anilini nom s formulo VIII
pri čemer pride pretežno do inverzije v konfiguracije D s formulo VII (J. Am. Chem. Soc. 76, 6056). Smisleno lahko na ta način pripravimo tuj di amide s formulo R3-CON(R”)(R’”). Neodvisno cd navedene optične izomerije lahko .po pravilu opazujemo atropizometrijo okoli osi fenil-N < v primerih, ko je fenilni obroč substituiran najmanj v legi 2,6 in istočasno nesimetrično proti lej osi, v danem .primeru torej tudi s prisotnostjo drugih substituentov. Ta pojav je pogojen s steričnim oviranjem dodatno na atomu dušika uvedenih ostankov -X-Rj in -CO-CFhV.
Neodvisno od navedene optične izomerije lahko nadalje v primeru, da je R4 alkenil, na dvojni vezi nastopi izomorija cis/trans.
— 37 311 —
V kolikor ne izvedemo usmerjene sinteze za izolacijo čistili ihzomerov, dobimo normalno proizvod kot zmes dveh optičnih izomerov, dveh atroPioizomerov, dveh izomerov cis/trans ali kot zmes teh možnih izomerov, Prindipialno ugodnejši fungicidni učinek enantiomerne oblike D (v primerjavi z obliko D,L ali obliko L) ,pa ostane ohranjen in nanj ajtrapotizomerija ali izomeri j a cis/ /trans ne učinkuje omembe vredno.
Sledeči primeri služijo za bližje pojasnilo izuma, ne da hi ga omejevali. Temperaturni podatki se nanašajo na stopinje Celzija. V kolikor ni navedeno drugače, je pri navedbi učinkovite snovi s formulo I, ki lahko nastopi v optično aktivnih oblikah, vedno mišljena racemna zmes.
Primer 1
Priprava
CH-COOCH(spojina št. 65)
C-CH_-O-CHq ii z 3
N-( 1 ’-metoksikarbonil-etil)-N-metoksiacetil-23-dimctil-6-etilanilin
a) 100 g 2,3-dimetil-6-etilanlilina, 223 g metilestra 2-bromiplropionove kisline in 84 g natrijevega hidrogenkarbonata 17 ur mešamo pri 140°, nato ohladimo, razredčimo s 300 m'1 vode in ekstrahiramo z dietiiletrom. Ekstrakt izperemo z malo vode, posušimo nad natrijevim sulfatom, filtriramo in eter uparimo. Po oddestiliranju prebitnega metilestra 2-bromproplionove kisline produkt destiliramo v visokem vakuumu, vrel. 88 do
9075,3 Pa
b) 11 g v smislu a) dobljenega estra, 6,5 g metoksiacetilklorida, 2 ml dimetilformamida in 250 ml absolutnega toluola 3 ure mešamo pri sobni temperaturi ter 1 uro segrevamo pod refluksom. Po uparenju topila, surovi destiliramo v vakuumu, vrel. 126 do 132710,7 Pa če čisto obliko D metilestra a-(2,3-dimetil-6-etilanilino)-prap(ianove kisline aciliramo z metoksiocetno kislino ali enim od njenih reakcije sposobnih derivatov, dobimo obliki D obeh otropoiziomerov (spojini 65a in 65b).
Na način, ki je analogen primeru la), pripravimo tudi ostale vmesne proizvode, med njimi npr. take s formulo Ha, z Ri v legi 2, ki so navedeni v nadaljevanju.
R. r2 Rs -X-Rj Fizikalna konstanta
ch3 CHj H -CH(CHj)-COOCHj vrel. 987107 Pa
CHj C;H5 H -CH(CHj)-COOCHj vrel 88 do 9071.3 Pa
CHj c2h5 5-CHj -CH(CHj)-COOCH} vrel. 96 do 9974 Pa
CH CHj CHj 3-CHj -CH(CHj)-COOCHj vrel. 8374 Pa 1457120 Pa
CHj CHj 4-CHj -CH(CHj)-COOCHj vrel. 88 do 9075,3 Pa
CHj c2h5 3-CHj -CH(CHj)-COOCHj vrel. 88 do 90°/5A Pa
CHj H 4-CHj -CH(CHj)-COOCHj vrel. 95 do 10072,7 Pa '
CHj H 5-CHj -CH(CHj)-COOCH3 vrel. 106 do 108713,3 Pa
CHj H 3-CH, -CH(CHj)-COOCH3 vrel. 1467667 Pa
4Z0C3H7 H H -CH(CH3)-COOCHj vrel. 110726,7 Pa
IZ0C3H7 1Z0C3H7 H -CH(CHj)-COOCH3 vrel. 105767 Pa
terc.CjH? H H -CH(CHj)-COOCHj vrel. 9379,3 Pa
— 37 311 —
Ri r2 Rs -X-Rj Fizikalna konstanta
CHj H 4-C1 -CH(CHj)-C00CHj vrel. 125 do 12779,3 Pa
CHj Cl H -CH(CHj)-C00CHj vrel. 88 do 8974 Pa
CHj . - CHj 4-Br -CH(CHj)-C00CHj ' tal. 31,5 do 32,5°
CHj CHj 3-Br -CH(CHj)-C00CHj tal. 46 do 47,5°
F H H -CH(CHj)-C00CHj vrel. 98720 Pa
•Cl H H -CH(CHj)-C00CHj vrel. 90 do 100712 Pa
Br H H -CH(CHj)-C00CHj vrel. 110°l,3 Pa
CH3 CHj 4-J -CH(CHj)-C00CHj tal. 81 do 83°
J H H -CH(CHj)-C00CHj vrel. 105720 Pa
11C4H9O- H -CH(CHj)-C00CHj vrel. 132767 Pa
CHj H 4-CHjO -CH(CHj)-C00CHj vrel. 131767 Pa
ch3 H 4sek.C4HiO -CH(CHj)-C00CHj vrel. 138720 Pa
Cl H • 5-CI -CH(CHj)-C00CHj tal. 51,5 do 54°
CHj c2h5 H -CH{CHj)-C0NH2 vrel. 155 do 157713,3 Pa
CjH5 c2h5 H -CH(CHj)-C0NH2 tal. 71 do 73°
C2Hs c2h5 H -ch2-conh2 tal. 103 do 106°
C2Hs C2Hs H -ch2-cooc2hs vrel. 100 do 10375,3 Pa
C2H5 c2h5 H -CH2-C0N(CHj)2 voskast
ch3 CHj H -CHrC0NH2 tal. 89 do 91°
ch3 CHj H -CH(CHj)-CONH2 tal. 102 do 103°
CHj CHj H -CH(CHj)-C0NHCHj tal. 75 do 76°
CHj CHj H -CH(CHj)-CON(CHj)2 vrel. 104 do 10872,7 Pa
CjHs c2h5 H -CHrCONHCHj tal. 59 do 61,5°
c2h5 c2h5 H -CH2-C0NHC2Hs tal. 79 do 80°
CHj CHj H -CHrCOOCHj vrel. 155 do 160°2666 Pa
CHj Cl H -CH(CHj)-C00C2H5 vrel. 110 do 120740 Pa
CHj c2h5 H -CHrCOOCHj vrel. 168 do 17174000 Pa
CHj Cl H -CH(CHj)-CONHCHj tal. 51 do 53’
CHj Cl 4-J -CH(CHj)-COOCHj tal. 118 do 122°
CHj CHj 4-C1 -CH(CHj)-C00CHj tal. 135 do 13772,7 Pa
CHj c2h5 4-J -CH(CHj)-COOCHj tal. 65 do 69°
CHj c2h5 4-C1 -CH(CHj)-COOCHj vrel. 142 do 14575,3 Pa
CHj Cl 4-01 -CH(CHj)-C00CHj vrel. 151 do 15374 Pa
CHj Cl 4-Br -CH(CHj)-C00CH, tal. 82 do 85°
CHj c2h5 4-Br -CH(CHj)-COOCHj tal. 52 do 54°
— 37 311 —
Primer 2
Priprava optičnih izomerov N-(l'metoksi-karboniletil)-N-metoksiacetil-2,6-dimeitilanilina s formulo
32,9 g (159 mmolov) metilestra (d)-a-(2,6-dimetilanilino)-propionove kisline pomešamo z 19,35 g (182,5 mmoli) sode v 350 ml toluola. K temu dokapavamo ob dobrem mešanju pri 10 do 15°C
raztopino 16,7 ml (182,5 mmolov) metoksiacetil.klorida v 50 ml toluola.
Zatem reakcijsko zmes mešamo 2 uri pri 45’C. Po ohlajjenju na sobno temperaturo filtriramo, filtrait razredčimo z oeetestrom in predelemo na nevtralno. Olje, ki preostane po uparenju, frakcionirano destiliramo v visokem vakuumu. Dobimo 26,7 g (D)-N-(l'-metoksikarbonil-etil)-N-met’ oksiacetil)-2,6-dimeitilainilina, kot olje [¢1¾ — - —57° ± Γ; c = 1,807% g/V v acetonu.
Na analogen način dobimo iz 29,8 g L-estra
17,2 g (L)-N-(r-met»ksi-karboniletil)-N-(metoksiacetil)-2,6-dimetilahilina kot olje, [¢3¾ = +57° -± ± Γ; c = 2,883% g/V v acetonu.
Vsakokratno optično aktivno obliko uporabljenega metilestra a-(2,6-dimetilanilino)-propionove kisline dobimo s presnovo diastereomeme a-fenetilaminom, frakcionimo kristalizacijo soli, sproščanjem odločenih (D)- in (L)-soli in zaestrenjem z metanolom.
?H3- ·
I /CH-COOCH3 \o-ch2-o-z1
Spojina št. Ri Rj R7 Z, Fizikalna konstanta
1 CHj 6-CHj H -CHj tal. 67 do 68°C
2 CHj 6-CHj H -C2H5 vrel. 130 do 13272,7 Pa
3 CHj 6-CHj H -n-CjHr vrel. 133 do 140°/4 Pa
4 CHj 6-CHj H -izoCjHi vrel. 137 do 140/75,3 Pa
5 CHj 6-CHj H -sek.CjH? vtrel. 141 do 14375,3 Pa
6 CHj 6-CHj H -n-CiH) vrel. 145 do 14774 Pa
7 CHj 6-C2H5 H CHj vrel. 138 do 13979,3 Pa
8 CHj 6-C2H5 H -C2H5 vrel. 140 do 14275,3 Pa
9 CHj 6-C2H5 H -izoCjH? vrel. 14870,4 Torr
10 CHj 6-C2H5 H -sek.CJH vrel. 141 do 14476,7 Pa
11 CHj 6-C1 H -CHj tal. 47 do 56°
12 CHj 6-C1 H -C2H5 vrel. 148 do 15075,3 Pa
13 CHj 6-C1 H -izoCjH? vrel. 147720 Pa
14 CHj 6-C1 H -terc.C«H»
15 CHj 6-C1 H -sek.C4H9 vrel. 153 do 15579,3 Pa
16 CHj 5-CHj H -izoCjH? vrel. 147740 Pa
— 37 311 —
Spojina št. R, R2 R7 · Z, Fizikalna konstanta
L 17 c2h5 6-C2H5 H -ch3 vrel. 142 do 14578 Pa
:J8 c2h5 6-C2H5 H -izoC3H7 vrel. 152713,3 Pa
•19 ch3 3-CH3 6-CH3 -ch3 tal. 58 do 68°
* 20 ch3 3-CHj 6-CH3 -c2h5 ' vrel. 140 do 14275,3 Pa
21 ch3 3-CH3 6-CH3 -n-C3H7 vrel. 138 do 14078 Pa
22 ch3 3-CHj 6-CH3 -izoC3H7 vdel. 140 do 142710,7 Pa
• 23 ch3 3-CH3 6-CH3 -n-C4H9 vrel. 147 do 14878 Pa
24 ch3 3-CH3 6-CH3 -sek.C^ vrel. 150 do 15278 Pa
25 ch3 3-CH3 6-CH3 -sek.CsHn vrel. 159 do 16175,3 Pa
.26 ch3 4-CH3 6-CH3 -ch3 tal. 50 do 53*
’ 27 ch3 4-CH3 6-CH3 -CjHs vrel. 148 do 151710,7 Pa
28 ch3 4-CH3 6-CH3 -izoC3H7 vrel. 149 do 15279,3 Pa
29 ch3 4-CH3 6-CHj -sek.C<H9 vrel. 157 do 15975,3 Pa
30 ch3 3-Br 6-CHj -CHj vrel. 20075,3 Pa
31 Gl 6-C1 H -CHj vrel. 180 do 18271,3 Pa
32 F H H -izoC3H7 vrel. 13071,3 Pa
33 F H H - -sek.CJH vrel. 130 do 137*75,3 Pa
34 Cl H H -izoC3H7 vrel. 13076,7 Pa
35 J H H -i7.0C.jH7 vrel. 168740 Pa
- 36 CH3 3-CHj H -ch3 vrel. 14075,3 Pa
37 ch3 3-CH3 6-C2H5 -CHj vrel. 126 do 132710,6 Pa
38 ch3 4-sek.C4H9O H -izoC3H7 vrel. 175740 Pa
39 CHj 6-CH3 H -CH2-CH-CH2 vrel. 151 do 15375,3 Pa
40 ch3 6-CI U -CHrCH = CH2 vrel. 162 do 16475,3 Pa
41 ch3 6-C2H5 H -CH2-CH=CH2 vrel. 150 do 15278 Pa
42 F H H -CHrCH = CH2 vrel. 12976,7 Pa
43 ch3 6-CH3 H -CHrC(CH3) = CH2 vrel. 158 do 16072,7 Pa
44 ch3 6-CHj U -CtHs vrel. 17575,3 Pa
45 ch3 6-C2H5 H -CtHs vrel. 178 do 18076,7 Pa
46 ch3 3-CH3 6-CH3 -c6h3 vrel. 182 do 18476,7 Pa
47 ch3 4-CH3 6-CH3 -c6h5 vrel. 187 do 18975,3 Pa
48 F H H -c6h5 tal. 37 do 40°
49 CH3 6-CH3 H -C6HjC12(2,4) tal. 101 do 104°
50 F H H -C6HjCl2(2,4) tal. 133 do 136°
51 ch3 6-CH, H -CHj-CtHs tal. 81 do 86°
52 ch3 3-CHj 6-CH3 -CH2-CtH5 vrel. 180 do 18274 Pa
53 ch3 6-CH3 H -CH2-C6H4-CK4) vrel. 187 do 18975,3 Pa
— 37 311 — '9
Spojina št. Ri R2 r7 Z, Fizikalna konstanta - ,
54 CHj 3-CHj 6-CHj -CH(CHj)-C = CH viskozno olje
55 CHj 4-CHj 6-CHj -CH(CHj)-C^CH viskozno olje
56 CH, 6-CHj H -CHrC^CH viskozno Olje <
57 CH, 6-CHj H -CH2-C = CJ tal. 58 do 60°
58 CH, 4-CI 6-CHj -CHj tal. 87 do 90° ·.
59 CH, 4-CI 6-CHj -sek.C^g tal. 75 do 78°
60 CH3 4-Br 6-CHj -CHj tal. 98 do 100°
61 ch3 4-Br 6-CHj -C2H5 tal. 64 do 65,5°
62 CHj 4-Br 6-CHj -CH2CH=CH2 tal. 38,5 do 41°
63 CHj 4-Br 6-CHj -sek.C<H9 tal. 51 do 53,5°
64 CHj 4-Br 6-CHj -CbH5 tal. 110 do 111’
65 CHj 4-J 6-CHj -CHj tal. 82 do 84°
66 CHj 4-CI 6-Ci -CHj tal. 105 do 108°
67 CHj 4-Br 6-C2H5 -CHj tal. 87 do 90°
68 CHi 4-Br 6-C2H5 -CHrCH=CH2 vrel. 183 do 18572,7 Pa
69 CHj . 4-J 6-C2H5 -CHj vrel. 192 do 19774 Pa
na analogen način lahko pripravimo spojine s sledečo formulo, v kateri je Ri v legi 2.
Spojina št. R. R2 R; -X-Rj Z2 Fizikalna konstanta
70 CHj 6-CHj H H -CH-COOC2H5 1 CHj -CH, vrel. 136 do 13872,7 Pa
71 CH, 6-CHj H H -ch-cooc2h5 1 CHj -CH2-GH5 vrel. 178 do 18274 Pa
72 CHj 6-CHj H H -CH2-COOCH3 -sek.CdH« vrel. 162 do 16575,3 Pa
73 CHj 6-CHj H H -CH2-COOCH3 -c6h5 tal. 82 do 85°
74 CHj 6-C2H5 H H -CHrCOOCHj -c6h5 tal. 70 do 74°
75 CH, 6-CHj H H -CH2-COOCH3 -CiHjOh(2,4) tal. 102 do 105° ,
76 CHj 6-C2H5 H H -CH2-COOCH3 -C6HjCl2<2,4) tal. 82 do 84°
— 37 311 —
Spojina Ri r2 r7 Rs -x-r3 z2 Fizikalna konstanta
77 c2h5 6-C2H5 H H -CHj-COOCHj -C6H3CIX2,4) tal. 82 do 85°
78 c2h5 6-C2H5 H H -CHj-COOCH, -CH3 tal. 50 do 52°
79 ch3 3-CH, č-CH3 H -CH2-COOCHj -CH3 olje
80 c2h5 6-C2Hs H H -CHj-CONHCH, -izoC3H2 tal. 96°
81 c2h5 6-C2Hs H H -CH2-CONHC2H5 -ch3 vrel. 165 do 170740 Pa
82 c2h5 6-C2H, H H -ch2-conh2 -C6Hs tal. 147 do 148°
83 c2h5 6-C2Hs H H -CH2-CONHCH3 -CiHs tal. 122 do 124°
84 CH3 6-C2H, H H -ch2-conhch3 -c6h5 tal. 108 do 11Γ
85 ch3 6-CH, H H -CHrCONHCH, -C6H5 tal. 122 do 124’
86 C2H5 6-C2H5 H H -CHrCONH2 -C«H3C12(2,4) tal. 162 do 164’
87 c2h5 6-C2Hs H H -CHrCONHCH, -C6H3Cl2<2,4) tal. 167 do 169°
88 CjHs 6-C2Hs H H -CHrCONHGHs -CoH3Cl2(2,4) tal. 119 do 121’
89 ch3 6-C2H3 H H -CHrCONHCHj -C«H3C12(2,4) tal. 137 do 141’
90 CHj 6-CH, H H -CHj-CONHCH, -C6H,C12(2,4) tal. 104 do 107’
Na analogan način pripravimo tudi spojine s sledečo formulo, v kateri je Ri v legi 2.
x-r3 /
XCO-CH2
S-2
Spojina št. Ri r2 r2 Ri -Χ-Rj Z, Fizikalna konstanta
91 ch3 6-CH, H H -CH(CH,)-COOCHj -CHrCeHs vrel. 190 do 192720 Pa
92 ch3 6-C2H5 H H -CH(CHj)-COOCH3 -CHrC6Hs vrel. 194 do 197726,7 Pa
93 ch3 6 Cl H H -CH(CH3)-COOCH3 -CHrC6H5 vrel. 215 do 22079,3 Pa
94 ch3 3-CH, 6-CH, H -CH(CH,)-COOCHj -CHrCiHs vrel. 188 do 19075,3 Pa
95 CHj 4-CH3 6-CH3 H CH(CH3)-COOCH3 -CH2-C6Hs vrel. 205 do 21074 Pa
96 CHj 6-CH, H H -CH(CH,)-COOCH, -ch2-c=ch2 1 Cl vrel. 185 do 195713,3 Pa
97 ch3 6-CjHs H H -CHrCOOCH, -CH2-C=CH2 1 Cl vrel. 187 do 190726,7 Pa
98 c2h5 6-C2H5 H H -CHrCONHCHj -CH2-C = CH2 tal. 70 do 72°
Cl — 37 311 —
Spojina R! r2 R? R8 -Χ-Rj Zj Fizikalna konstanta
99 C2H5 6-C2H5 H H -CH2-CONH2 -CHrC=CH2 I tal. 83 do 86°
100 ch3 4-CHj 6-CHj H -CH(CHj)-COOCHj Cl -izoCjH? vrel. 151 do 153713,3 Pa
101 CHj 5-CHj 6-C2H5 H -CH(CHj)-COOCH3 -CHj vrel. 134 do 13672,7 Pa
102 ch3 3-Br 6-CHj H . -CH(CHj)-COOCHj -CHj vrel. 180 do 18278 Pa
103 CHj 4-CHj 6-CHj H -CH(CHj)-COOCHj -C6H4-CH3(4) tal. 98 do 99°
104 CH, 4-CHj 6-CHj H -CH(CHj)-COOCHj -C«H5 tal. 63,5 do 64,5°
105 CHj 4-CHj 6-CHj H -CH(CHj)-COOCHj -C6H<C1(4) tal. 71 do 72,5°
106 CHj 3-CHj 6-CHj H -CH(CHj)-COOCHj -C«HS
107 CHj 3-CHj 6-C2H5 H -CH(CHj)-COOCH3 -CHj tal. 81 do 92°
108 CHj 4-CHj 6-CHj H -CH(CH3)-COOCHj -C2H5 tal. 43 do 45,5’
109 CHj 4-Br 6-CHj H -CH(CHj)-COOCHj -C2H5 vrel. 175 do 17872,7 Pa
110 CHj 4-Br 6-CHj H -CH{CHj)-COOCHj -izo-CjH7 vrel. 180 do 18474 Pa
111 CHj 3-CHj 6-CHj H -CH(CHj)-COOCHj -C«H4-CHj(4) vrel. 201 do 20375,3 Pa
112 CHj 4-Br 6-CHj H -CH(CHj)-COOCHj -CHiCiHs rjavo olje
113 CHj 4-J 6-CHj H -CH(CHj)-COOCHj -C2H5 tal. 105 do 107°
114 CHj 4-Br 6-CHj H -CH(CHj)-COOCHj -C«H4-CHX4) tal. 87 do 91°
Na analogen način pripravimo tudi naslednje spojine s sledečo formulo, v kateri je Rt v legi 2.
Sppjina št. R. R2 -X-R} Y Fizikalna konstanta
115 CHj 6-CHj -CH(CHj)-COOCH3 -S-CH2 tal. 65 do 67°
116 CHj 6-CHj -CH(CHj)-COOCHj -s-c2h5 tal. 55,5 do 56°
117 CHj 6-CHj -CH(CHj)-COOCHj -S-nCjHj vrel. 166 do 16975,3 Pa
118 CHj 6-CHj -CH(CH3)-COOCHj -S-izoCjH7 vrel. 145 do 14872,7 Pa
119 CHj 6-C1 -CH(CHj)-COOCHj -S-izoCjH7 tal. 81 do 95°
120 CHj 6-C1 -CH(CHj)-COOCHj -S-sek.C4H9 vrel. 154 do 156712 Pa
121 CHj 6-CHj -CH(CHj)-COOCHj -S-sek.C4H9 vrel. 172 do 174713,3 Pa
— 37 311 —
Spojina Ri r2 -X-R, Y Fizikalna konstanta
122 ch, 6-C2H, -CH(CH,)-COOCH, -S-C2H5 vrel. 162 do 164713,3 Pa
123 ch, 6-C2H, -CH(CH,)-COOCH, -S-izoC,H7 vrel. 152 do 15578 Pa
124 CH, 6-C2H, -CH(CH,)-COOCH, -S-nC4H9 vrel. 197 do 19972,7 Pa
125 ch3 6-CH, -CH(CH,)-COOCH, -S-nC4H9 vrel. 172 do 174713,3 Pa
126 CH, d-CH, -CH(CH,)-COOCH, -s-c6h5 vrel. 178 do 179710,7 Pa
127 ch3 6-C1 -CH(CH,)-COOCH, -s-c6h5 tal. 83 do 85°
128 ch3 '6-CH, -CH(CH,)-COOCH, -S-C6H4C1(4) tal. 63 do 64°
129 CH, 6-C1 -CH(CH,)-COOCH, _s- <o> -CiCHj) , vrel. 210 do 21272,7 Pa
130 CH, 6-CH, -CH(CH,)-COOCH, -5-<O>-CH3 vrel. 197 do 199712 Pa
131 C2H5 6-C2H5 CHrCOOCH, -S-CH, vrel. 158 do 16076,7 Pa
132 CH, 6-C2Hs -CH(CH,)COOCH, -S-CiH4-CH,(4) vrel. 210 do 212710,7 Pa
133 C2H5 6-C2Hs -CH2-CONHC2H5 -S-CH, vrel. 151 do 175713,3 Pa
134 CH, 6-CH, -CB(CH,)-COOCH, -S-terc.C«H<> vrel. 145 do 14774 Pa
135 CH, 6-C1H5 -CH(CH,)COOCH, -s-c*h5 vrel. 191 do 193726.7 Pa
136 CH, 6-C2H, -CH(CH,)COOCHj -S-GsH4CI(4) tal. 52 do 55’
137 CH, 6-C1 -CH(CH,)-COOCH, -S-CiH4-CH,(4) vrel. 202 do 205726,7 Pa
138 CH, 6-C1 -CH(CH,)-COOCH, -S-nC4H9 tal. 51 do 56°
139 CH, 6-C1 -CH(CH,)-COOCH, -S-C2Hs vrel. 166 do 168710,7 Pa
140 CH, 6-C1 -CH(CH,)COOCH, -S-terc,C4H9 vrel. 138 do 141710,7 Pa
141 CH, 6-C2H, -CH(CH,)COOCH, -S-sek.CiH) vrel. 171 do 173713,3 Pa
142 CH, 6-C1 -CH(CH,)COOCH, -S-CiH4Cl(4) tal. 77 do 79°
Spojine s formulo I lahko zaradi razširitve njihovega spektra učinka uporabimo z drugimi primernimi ippsticidmimi učinkovitimi snovmi ali učinkovitimi snovmi, ki pospešujejo rastlinsko rast.
Spojine s formulo I lahko uporabimo same zase ali skupaj s primernimi nosilci in/ali drugimi dodatnimi snovmi. Primerni nosilci in dodatne snovi so lahko trdni ali tekoči in ustrezajo v formulami tehniki običajnim snovem, kot npr. naravnim ali regeneriranim mineralnim snovem, topilom, dispergimim, omočilnim, oprijemnim, zagostilnim, sredstvom, vezivom ali gnojilom.
Vsebnost učinkovite snovi v tržnih sredstvih znaša 0,1 do 90%.
Za aplikacijo se lahko spojine s formulo I nahajajo v .predelanih oblikah, navedenih v nadaljevanju. Pri tem podatki o utež. % v oklepajih predstavljajo ugodne količine učinkovite snovi.
Trdne predelane oblike: oprašilna in posipalna sredstva (do 10%), granulati, prevlečeni gra. nulati impregnirani granulati in homogeni granulati (1 do 80%).
Tekoče predelane oblike:
(a) v vodi disporgimi koncentrati učinkovitih snovi:
razpršilni praški (\vettable ipowders) in paste (25 do 90% v tržnem pakiranju, 0,01 do 15% v raztopini, pripravljeni za uporabo), emulzijski in raztopilni koncentrati (10 fonata do 50%, 0,01 do 15% v raztopini, .pripravljeni za uporabo),
b) raztopine (0,1 do 20%).
Učinkovite snovi s formulo I v smislu predloženega izuma lahko predelamo v pripravke, navedene v nadaljevanju.
— 37 311
Oprašilno sredstvo
Za pripravo a) 5%-nega in b) 2%-nega oprašilnega sredstva uporabimo naslednje snovi:
a) 5 delov učinkovite snovi 95 delov smukca
b) 2 dela učinkovite snovi del močno disperzne kremenice 97 delov smukca.
Učinkovite snovi pomešamo z nosilčnimi snovmi in zmeljemo ter jih lahko v tej obliki uporabimo za apiraševanje.
Granulat
Za pripravo 5O/o-nega granulata uporabimo na( slednje snovi:
delov učinkovite snovi 0,25 delov epiklorhidrina 0,25 delov cetilpoliglikoletra 3,50 delov polietilengiikola 91 delov kaolina (velikost zrn 0,3 do 0,8 mm).
Aktivno snov pomešamo z epiklorhidninom in raztopimo s 6 deli aoetona, nato dodamo poli. etilenglikol in cetilpoliglikoleter. Tako dobljeno raztopino napršimo na kaolin in nato aceton uparimo v vakuumu. Tovrstni mikrogranulat ugodno uporabimo za zatiranje zemeljskih glivic. Razpršilni prašek
Za pripravo a) 70%-nega, b) 40%-ncga, c in ( d) 25%-nega ter e) 10%-nega razpršilnega praška uporabimo naslednje sestavine:
a) 70 delov učinkovite snovi delov natrijevega dibutilnaftaHnsulfonata dele kondenzata naftalinsulfonske kisline, fenolsulfonske kisline in formaldehida 3:2:1 delov kaolina 12 delov šampanjske krede
b) 40 delov učinkovite snovi delov natrijeve soli ligninsulfonske (kis' line del natrijeve soli dibutilnaftalinsulfonske kisline delov kremenice
c) 25 delov učinkovite snovi
4.5 delov 'kalcijevega ligninsulfonata
1,9 delov mešanice šampanjske krede/hidroksietilceluloze (1:1)
1.5 delov natrijevega dibutilnaftalinsulfonata
19,5 delov kremenice
19,5 delov šampanjske krede
28,1 del kaolina
d) 25 delov učinkovite snovi
2.5 delov izooktilfenokshpolioksietilen-etanola
1,7 delov mešanice šampanjske krede/hidroksietilaceluloze (1:1)
8,3 dele natrijevega aluminijevega silikata
16.5 delov kizelgura 46 delov kaolina
e) 10 delov učinkovite snovi dele mešanice natrijevih soli sulfatov nasičenih maščobnih alkoholov delov kondenzata naftalinsulfonske kis' line in formaldehida delov kaolina.
Učinkovite snovi v primernih mešalnikih tesno pomešamo z dodatnimi snovmi ter zmeljemo na ustreznih mlinih in valjih. Dobimo razpršilne praške z izvrstno omočljivostjo in lebdilno sposobnostjo, ki jih lahko z vodo razredčimo v suspenzijah vsake želene koncentracije in uporabimo zlasti za listno aplikacijo.
Emulzijski koncentrat
Za pripravo 25%-nega emulgimega koncentrata uporabimo naslednje snovi:
delov učinkovite snovi
2,5 delov epoksidiranega rastlinskega olja delo vmešanice allkilarilsulfonata in poliglikoletra maščobnega alkohola delov dimetilformamida
57,5 delov ksilola.
Iz teh koncentratov lahak z razredčenjem z vodo .pripravimo emulzije vsake želene koncentracije ki so primerne zlasti za listno aplikacijo.
— 37 311 —
Primer 4
Učinek proti Phytophthora infestans na Solanum lycopeirsiicum (paradižnikih) la) Rezidualno-preventivni učinek
Rastline Solanum lycopersicum (paradižnika) vrste »Roter Gnom« po 3-tedenskem gojenju po napršenju z brazgo, ki vsebuje 0,05% aktivne snovi (pripravljeno iz učinkovite snovi, pripravljene kot razpršilni prašek), in njeni posušitvi okužimo s suspenzijo zoospor Phytophfhora infestans. Nato ostanejo 6 dni v klimatizirani komori pri 18 do 20° in visoki zračni vlagi, ki jo proizvajamo z umetno razpršeno meglo. Po tem času se pokažejo značilni listni madeži. Njihovo število in velikost je merilo za vrednotenje preizkušane sinovi.
lb) Kurativni učinek
Rastline paradižnika vrste »Roter Gnom« po 3-tedenskem gojenju napršimo s suspenzijo zoospor glavice ter inkubiramo v Ikabini pri 18 do 20° iin nasičeni zračni vlagi. Ovlaževanje prekinemo po 24 urah. Po osušitvi rastlin jih napršimo z brozgo, ki vsebuje učinkovito snov, pripravljeno kot razpršilni prašek, v koncentraciji 0,05%. Po nasušenju napršene obloge rastline ponovno za 4 dni postavimo v vlažno kabino. Število in velikost po tem času nastalih značilnih listnih madežev sta merilo za vrednotenje preizkušenih snovi.
II) PreventivnoTsistemski učinek
Kot razpršilni prašek pripravljeno učinkovito snov damo v koncentraciji 0,05% (v odnosu .na volumen zemlje) na površino zemlje 3 tedne starih vlončenh rastlin paradižnika vrste „Roter Gnom”. Po 3-tedenskem čekalnem času napršimo spodnjo stran listov s suspenzijo zoospor Phytoaphthora infestans. Nato jih 5 dni držimo v razpršilni kabini pri 18 do 20° in nasičeni zračni vlagi. Po tem času se tvorijo značilni 'listini madeži, katerih število in velikost sta merilo za vrednotenje preizkušanih snovi.
Pri teh treh poizkusih kažejo spojine s formulo I močan listni fungicidni učinek. Pri aplika ciji spojin podskupine s formulo la, v kateri stoji R’ za metil, opazimo glivično okužbo pod 20% (povprečne vrednosti). S spojinami št. 1, 2, 4, 5, 11, 18, 24, 28, 29, 33, 39, 118, 374, 378 in drugimi okužbo z glivicami skoraj popolnoma zavremo (0 do 5%). S spojinami št. 7, 9, 12, 16, 20, 30, 31, 32, 35, 36, 38, 44, 65, 97, 98, 120, 130, 155, 157, 158, 159, 168, 199, 204, 222, 259, 272, 281, 328, 331, 337, 350 in drugih pri koncentraciji učinkovitih snovi le 0,02+ opazujemo okužbo z glivico pčd 20% (povprečne vrednosti).
PRIMER 5
Učinek proti Plasmopara viticola (Bert. et Curt.) (Beri. et DeToni) pri trti
a) Rezidualno-preventivnii učinek
V rastlinjaku smo vzgojili sadike trte vrste »Chasselas«. V stadiju 10 listov smo napršili z brozgo z 0,05% učinkovite snovi, pripravljeno iz učinkovite snovi, pripravljeno kot razpršilni prašek. Po nasušitvi napršene obloge smo rastline na spodnji strani lista enakomerno okužili s suspenzijo spor glivice. Rastline smo nato 8 dni držali v vlažni komori. Po tem času so se na kontrolnih rastlinah pokazali različni simptomi bolezni. Število in velikost mest infekcije na obdelanih rastlinah so služili kot merilo za vrednotenje učinkovitosti preizkušanih snovi.
b) Kurativni učinek
Sadike 'trte vrste »Chasselas« smo vzgojili v rastlinjaku in v stadiju 10 listov na spodnji strani listov okužili s suspenzijo spor Plasmopora viticola. Po 24-umem zadrževanju v vlažni kabini smo rastline napršili z brozgo 0,05%-ne učinkovite snovi, ki smo jo pripravili iz razpršilnega praška Učinkovite snovi. Nato smo rastline nadaljnjih 7 dni držali v vlažni kabini. Po tem času so se na kontrolnih rastlinah pokazali simptomi bolezni. Število in velikost infekcijskih mest na obdelanih rastlinah sta služila kot merilo za vrednotenje učinkovitosti preizkušanih snovi.
Spojine s formulo I so (pri obeh poizkusih pretežno pokazale dobre listne fungicidne učinke. S spojinami, ki so posamič navedene v primeru 4, smo glivično okužbo vseskozi zmanjšali na pod 20%, deloma, kot npr. pri spojinah št. 1, 2, 4, 5, 18, 28, 29, 30, 33, 118, okužba skoraj ni nastopila (0 do 5%).
Primer 6
Učinek proti Erysiphe graminis na Hordeum vulgare (ječmenu) Rezidualno-protektivni učinek
Okoli 8 cm visoke rastline ječmena napršimo z razpršilno brozgo (0,05% učinkovite snovi), pripravljeno iz raapršilnega praška učinkovite snovi. Po 48 urah obdelane rastline oiprašimo s konidiji glivice. Okužene rastline ječmena postavimo v rastlinjak z 22°C lin po 10 dneh vrednotimo okužbo z glivico.
Del spojiin s formulo I kaže pri tem testu zmanjšanje okužbe z glavico na pod 20%.
Močno zaviranje rasti so pokazale zlasti učinkovite snovi s formulo I, v kateri -X-Rj pomeni za formulo I definirani ostanek X1O-N(R”)(R” ’) in v kateri stoji Y za -S-Rv

Claims (4)

  1. PATENTNI ZAHTEVKI
    1. Postopek za pripravo novih amnilidov s splošno formulo — 37 311 —
    Primer 7
    Učinek proti Pythium debaryanum na Beta vuigaris (sladkorni repi)
    a) Učinek po zemeljski aplikaciji
    Glivico kultiviramo na sterilnih zrnih ovsa ter dodamo k mešanici zemlje in peska. Talko okuženo zemljo damo v cvetične lonce in posejemo s semeni sladkorne repe. Takoj po seitvi po zemlji polijemo kot razpršilne pripravke pripravljene preizkusne preparate kot vodne suspenzije (20 ppm učinkovite snovi v odnosu na volumen zemlje). Lonce nato za 2 do 3 tedne postavimo v rastlinjak pri 20 do 24°C. Zemljo pri tem z lahnim naprševanjem z vodo držimo enakomerno vlažno. Pri vrednotenju testa določimo vznik rastlin sladkorne repe kakor tudi število zdravih in bolnih rastlin.
    b) Učinek po lužilni aplikaciji
    Glivico kultiviramo na sterilnih zrnih ovsa ter dodamo 'k mešanici zemlje in peska. Tako okuženo zemljo damo v cvetične lonce in posejemo s semeni sladkorne repe, ki so bila lužeina s kot lužilni prašek pripravi j enimi preizkusnimi preparati (1000 ppm učinkovite snovi v odnosu na težo semena). Posejane lonce damo za 2 do 3 tedne v rastlinjak ,pri 20 do 24°C. Zemljo .pri tem z lahnim naprševanjem z vodo držimo enakomerno vlažno. Pri vrednotenju določimo vznik rastlin sladkorne repe kakor tudi število zdravih in bolnih rastlin.
    Po obdelavi^ z učinkovitim snovmi s formulo I je tako ob testnih pogojih a) kot b) vzniklo več kot 85% rastLin sladkorne repe in so imele zdrav izgled. Pri neobdelani kontroli je vzniklo manj kot 20% rastlin z delno bolehnim videzom.
    Primer 8
    Zaviranje rasti trav
    Na etabliranii livadi na prostem, ki je obstajala iz trav Lolium perenne, Poa pjratensiis in Festuca rubra, parcele z velikostjo 3 m2 dva dni po prvi košnji spomladi napršimo z vodnimi pripravki učinkovite snovi s formulo I. Uporabljena količina učinkovite snovi znaša preračunano 5 kg učinkovite snovi/ha. Neobdelane parcele pustimo ikot kontrole. 6 tednov po aplikaciji določimo srednjo višino rasti trav v obdelanih in neobdelanih parcelah. Z učinkovitim snovmi je bila neposredno pri površini zemlje ležeča trava enakomerno kompaktna in je imela zdrav izgled.
    v kateri ppmenijo
    Ri Ci-C4-alkil, Ci-Cralkoksi ali halogen,
    Ri vodonik, Ci-Cj-alkil, Ci-Cralkoksd ali halogen, R7 vodik, Ci-C3-alkil ali halogen,
    Re vodik ali metil, pri čemer celokupno število atomov ogljika v substituentdh Ri, R2, R7 in Rs v fenilnem obroču ne prekorači števila 8,
    CH3
    I
    X -CHt- ali -CH-,
    R”
    R3 -COOR' ali -COh^ , pri čemer XR.”
    R’, R” in R” ’ neodvisno drug od drugega pomenijo vodik, metil ali etil in Y stoji za O-R4 ali -S-R4, pri čemer R4 pomeni v danem primeru z atomom halogena substituiran Cj-Cč-alkil, C3-C6-alkenil, Ci-Cfi-alkenil ali v danem primeru s halogenom ali Ci-C4-alkilom substituiran benzil ali fenil, kot itudi njihovih optično aktivnih derivatov, če X pomeni -CHfCft)označen s tem, da kislinski derivat s splošno formulo — 37 311 — v kateri imajo Ki, R2, R7, Rs in X zgornji pomen, acaliramo s kislinskim halogenidom s formulo Hal’-CO-OHrY (HI) kjer ima Y zgornji ppmen in Hal' pomena halogen, pri temperaturi od temperature okolice do temperature refluksa, v organskem topilu, ki ne vsebuje hidrofksiliHih skupin, ter v danem primeru v prisotnosti sredstva za vezanje kisline, pri čemer kislinska derivat s -formulo (II), če X pomeni -CH(CH3)-, lahko uporabimo v racemni ali optično aktivni obliki.
  2. 2. Postopek po zahtevku 1, označen s ten da kot kislinski halogenid s formulo (III) upe rabimo takega, v ‘katerem Hal’ stoji za klor al brom,
  3. 3. Postopek po zahtevku 1, označen s tem, d: 'kot inertno topilo uporabimo toluol.
  4. 4. Postopek po zahtevku 1, ozuačen s tem, d: kot sredstvo za vezanje kisline uporabimo dime tilformamid.
SI7510893A 1974-04-09 1975-04-08 Postopek za pripravo novih anilinov SI7510893A8 (sl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH499574A CH592410A5 (en) 1974-04-09 1974-04-09 n-Substd. acetanilides - microbicides useful for treating phytopathogenic fungi, prepd. by acylation of substd. anilines
CH325975A CH608690A5 (en) 1975-03-14 1975-03-14 Microbicidal composition
YU0893/75A YU37311B (en) 1974-04-09 1975-04-08 Process for preparing new anilides

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI7510893A8 true SI7510893A8 (sl) 1994-12-31

Family

ID=27174231

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI7510893A SI7510893A8 (sl) 1974-04-09 1975-04-08 Postopek za pripravo novih anilinov

Country Status (2)

Country Link
HR (1) HRP940088B1 (sl)
SI (1) SI7510893A8 (sl)

Also Published As

Publication number Publication date
HRP940088B1 (en) 1997-06-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4439447A (en) Fungicidal acyl anilides
FI63567C (fi) Substituerad furan-2-karbonsyra-anilid med fungicidisk verkan och dess anvaendning
US4151299A (en) Certain aniline derivatives as microbicidal agents
JPS636541B2 (sl)
US4032657A (en) Haloacetanilides as microbicidal active substances
US4025648A (en) Haloacylanilides and use as fungicides
FI61478B (fi) Vaextfungicida n-(1&#39;-metoxi- och etoxikarbonyl-etyl)-n-acyl-anilinderivat
US4046911A (en) N-(substituted phenyl)-n-furanoyl-alanine methyl esters and their use in fungicidal composition and methods
KR850000337B1 (ko) 아실화 나프틸아민의 제조방법
US4075349A (en) Microbicidal compositions
JPS648615B2 (sl)
HU190582B (en) Agricultural and horticultural fungicide and nematocide compositions containing n,n-disubstituted azole-carbox-amide derivatives and process for producing these compounds
IE46789B1 (en) Microbicidal anilides for controlling plant diseases
SI7510893A8 (sl) Postopek za pripravo novih anilinov
CS208666B2 (en) Herbicide means and means for regulation of the plants growth
US4206228A (en) Microbicidal aniline derivatives
EP0000539A1 (en) Copper complexes of N-pyrazole, N-imidazole and N-triazole acetanilides, their preparation and their use as fungicides
US4207338A (en) Microbicidal composition
US4034108A (en) N-(1&#39;-alkoxycarbonyl-ethyl)-N-haloacetyl-2,6-dialkylanilines for the control of phytopathogenic fungi
JPS629105B2 (sl)
US4101672A (en) Microbicidal alanine thioesters
KR800000712B1 (ko) 아닐린 유도체의 제조방법
US4428964A (en) Sulfinyl- and sulfonylacetanilides and their use as microbicides
FI61475B (fi) Saosom vaextfungicider anvaendbara haloacylanilider
KR800000689B1 (ko) 아닐린 유도체의 제조방법