SI26347A - Naprava za avtomatsko urejanje in razvrščanje netilk - Google Patents

Naprava za avtomatsko urejanje in razvrščanje netilk Download PDF

Info

Publication number
SI26347A
SI26347A SI202200059A SI202200059A SI26347A SI 26347 A SI26347 A SI 26347A SI 202200059 A SI202200059 A SI 202200059A SI 202200059 A SI202200059 A SI 202200059A SI 26347 A SI26347 A SI 26347A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
nets
support plate
drum
sorting
groove
Prior art date
Application number
SI202200059A
Other languages
English (en)
Inventor
Savo Stjepanović
Aleš Benko
Original Assignee
Armanov D.O.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Armanov D.O.O. filed Critical Armanov D.O.O.
Priority to SI202200059A priority Critical patent/SI26347A/sl
Priority to PCT/IB2022/056910 priority patent/WO2023203372A1/en
Publication of SI26347A publication Critical patent/SI26347A/sl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F42AMMUNITION; BLASTING
    • F42BEXPLOSIVE CHARGES, e.g. FOR BLASTING, FIREWORKS, AMMUNITION
    • F42B33/00Manufacture of ammunition; Dismantling of ammunition; Apparatus therefor
    • F42B33/002Orienting or guiding means for cartridges or cartridge parts during the manufacturing or packaging process; Feeding cartridge elements to automatic machines

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Combined Means For Separation Of Solids (AREA)
  • Feeding Of Articles To Conveyors (AREA)

Abstract

Naprava za avtomatsko urejanje in razvrščanje netilk v cev za netilke, ki obsega nosilno ploščo, sortirni sestav, izhodni sestav, elektromotor, pri čemer sortirni sestav obsega nosilec magnetov, lijak in z lijakom skupaj vrteči se boben, ki ima vsaj en sprejemni izrez in izrezu pripadajočo skoznjo luknjo, v kateri je razporejena kovinska utež iz magnetnega materiala za preprečevanje izpada netilke iz sprejemnega izreza, pri čemer ima nosilec magnetov v svojem spodnjem delu razporejen vsaj en magnet, ki deluje na vsakokratno utež bobna, tako dajo začasno dvigne iz njene osnovne lege, izhodni sestav obsega ohišje z utorom z izhodno luknjo, vrtljivi transportni valj, ki ima na spodnjem delu gumirano prirobnico in obsega vibracijski mehanizem za vibriranje izhodnega sestava, pri čemer je vzdolžna os izhodne luknje glede na vzdolžno os transportnega valja, ki je pravokotna na podlago, nagnjena za kot alfa do 30 stopinj, prednostno do 10 stopinj, bolj prednostno do 5 stopinj.

Description

Naprava za avtomatsko urejanje in razvrščanje netilk
Predmet izuma
Predmet izuma je naprava za avtomatsko urejanje in razvrščanje netilk, ki sodi na področje izdelave streliva in je opredeljena v razredu F42B33/00 mednarodne patentne klasifikacije.
Tehnični problem
Tehnični problem je, kako zasnovati napravo za avtomatsko urejanje in razvrščanje netilk v cev za netilke, ki bo zanesljiva, hitra, enostavna za rokovanje in jo bo mogoče priključiti neposredno na napravo za polnjenje nabojev. Hkrati pa bo taka naprava tudi ekonomsko učinkovita tako za proizvajalca kot tudi za uporabnika.
Stanje tehnike
Poraba streliva v športnem strelstvu kot tudi strelstvu na splošno je zelo velika. Po izvedenem strelu od naboja še vedno ostane tulec, ki se lahko ponovno uporabi. S tem se znatno znižajo stroški streljanja. Poleg tega se s samopolnjenjem doseže večja natančnost in stalnost odmerjanja posameznih komponent. Mnogi strelci pa imajo željo po samoizdelavi nabojev. Za samoizdelavo nabojev so bile enopostajne ali progresivne naprave za ponovno polnjenje in stiskanje nabojev, ki za delovanje zahtevajo avtomatsko dodajanje posameznih elementov, tudi netilk. Netilke se v tako napravo običajno dovajajo preko cevi za netilke, v kateri so netilke razporejene ena nad drugo in enako usmerjene. V cevi za netilke je običajno sto netilk. Nameščanje netilk v cev za netilke je časovno potratno in hkrati tudi zahtevno opravilo, ker morajo biti netilke v cevi za netilke pravilno usmerjene. Netilka je oblikovana kot nizek valj, ki ima eno osnovno ploskev ravno, druga osnovna ploskev pa ima vdolbino, ki se razširja v notranjost valja tako, da se tvori obodni rob.
Najenostavnejši pripomoček za nameščanje netilk v cev za netilke je rebrasti pladenj. Uporabnik ročno trese rebrasti pladenj, na katerem so razporejene netilke. Netilke, ki imajo zaradi svoje oblike težišče izmaknjeno iz geometrijskega središča, se med tresenjem zatikajo in na pladnju obračajo tako, da je ravna osnovna ploskev netilke obrnjena navzgor. Uporabnik nato ročno s cevjo za netilke pobira pravilno usmerjene netilke v cev za netilke. V posamezno cev se pobere sto netilk. Tako delo je zelo zamudno in za uporabnika tudi dolgočasno.
Za polnjenje cevi za netilke z netilkami se uporablja tudi polavtomatska priprava v obliki pištole, ki obsega vibracijski motor. Na pripravo je nameščen manjši gibki zalogovnik z netilkami, ki potujejo skozi pripravo v cev za netilke, ki je priključena na pripravi. Prednost tovrstne priprave v primerjavi s pladnjem je v tem, da je ni treba ročno stresati, zato je postopek polnjenja cevi za netilke nekoliko hitrejši, vendar še vedno zamuden in tudi cenovno ni ugoden za uporabnika.
V US 10,718,599 BI (Kirsch) je opisana naprava za obračanje in razporejanje netilk ter polnjenje cevi za netilke. Naprava obsega lijakast zalogovnik za sprejem netilk; sortimi sestav, ki je poševno nameščen na ohišju naprave; in izhodni sestav, ki obsega sklop za štetje, časovni sklop in cev za netilke, ki je glede na podlago pod kotom pritrjena na ohišje. Lijakasti zalogovnik se vrti skupaj s sortimim sestavom, kije gnan z elektromotorjem. Sortirni sestav leži med lijakastim zalogovnikom in ohišjem ter obsega diskasto ohišje, osnovno ploščo in časovno ploščo. Osnovna plošča in časovna plošča sta tvorjeni tako, da v sestavljenem stanju tvorita več neravnih kanalov, ki vključujejo poševnine in grebenaste odseke pod zobnimi odseki. Netilka, ki leži plosko in ne na boku, pade v posamezni kanal, ko je le-ta v najnižjem položaju glede na lijakasti zalogovnik. Če je netilka pravilno usmerjena, to je z ravno osnovno ploskvijo navzdol, lahko potuje mimo poševnin in grebenastih odsekov, ker se grebenasti odseki umaknejo v votlino netilke, ko le-ta potuje mimo njih. Zaradi vrtenja osnovne in časovne plošče se premikajo tudi netilke, ki se tako v lijaku prestavijo v višjo pozicijo. Pravilno usmerjena netilka, to je netilka, ki leži na svoji ravni osnovni ploskvi, potuje proti izhodnemu sestavu po utoru, ki se nahaja v diskastem ohišju blizu oboda. Nepravilno usmerjena netilka, ki ima ravno osnovno ploskev obrnjeno navzgor, ne more potovati mimo grebenastih odsekov in zato potuje po reži, ki se nahaja pred grebenastimi odseki. Ko nepravilno usmerjena netilka pride v zgornjo pozicijo, zdrsne nazaj v lijakast zalogovnik in se ponovno razvršča. Usmerjanje netilk v pravilno lego se v opisani napravi izvaja s pomočjo sortirnega sklopa, ki obsega več plošč. Plošče tvorijo kanale z elementi za usmerjeno vodenje posamezne netilke. Zaradi majhne dimenzije netilke morajo biti posamezni usmerjevalni elementi in s tem tudi posamezne plošče izdelani z veliko natančnostjo, saj v nasprotnem primeru pride do zatikanja netilke v kanalu. Zahteva po veliki natančnosti negativno vpliva na stroške izdelave naprave. Če se netilka v kanalu zatakne, mora uporabnik napravo ustaviti in razdreti. To pa močno upočasni sortiranje. Dodatna slabost naprave je poševna namestitev cevi za netilke, v katero se zbirajo pravilno razporejene netilke. Zaradi te poševne namestitve cevi za netilke opisane naprave ni mogoče namestiti neposredno na napravo za polnjenje nabojev. Opisana sortima naprava mora biti samostojno nameščena, kar zahteva dodaten prostor.
Rešitev tehničnega problema
Tehnični problem je rešen z napravo za avtomatsko urejanje in razvrščanje netilk v cev za netilke, katere glavne značilnosti so opredeljene v prvem neodvisnem patentnem zahtevku.
Naprava po izumu obsega nosilno ploščo, ki je po višini poševno pritrjena na zunanjem ohišju naprave; na nosilni plošči razporejen sortirni sestav, ki razvršča netilke v določeno lego; izhodni sestav, ki sprejme pravilno usmerjene netilke in jih vodi v priključeno cev za netilke; elektromotor, ki je pritrjen na spodnji strani nosilne plošče in povezan s sortirnim sestavom tako, da se le ta vrti, pri čemer sortirni sestav obsega lijak, ki je po obodu tvorjen kot obodni zobnik; in boben, ki se vrti skupaj z lijakom in ima vsaj en sprejemni izrez na čelni ploskvi, ki nalega na nosilno ploščo, in sprejemnemu izrezu pripadajočo skoznjo luknjo, v kateri je razporejena utež iz magnetnega materiala za preprečevanje izpada netilke iz sprejemnega izreza; nosilec magnetov, ki ima v svojem spodnjem delu razporejen vsaj en magnet, ki deluje na vsakokratno utež bobna, tako dajo začasno dvigne iz njene osnovne lege, pri čemer so nosilec magnetov, lijak in boben medsebojno koncentrično razporejeni, tako da skupna središčna os poteka skozi luknjo nosilne plošče in je koaksialna z osjo elektromotorja.
Nosilec magnetov v svojem spodnjem predelu obsega vsaj en utor za sprejem vsaj enega magneta.
Višina sprejemnega izreza bobna ni manjša od višine netilke in ne večja od višine uteži, kar omogoča izpadanje nepravilno usmerjene netilke iz izreza bobna predno se netilka razvrsti v vodilni kanal nosilne plošče.
Boben ima na notranji ploskvi razporejene vdolbine za zvračanje netilke, ki povzročijo zvmitev netilke, ki se nasloni na notranjo ploskev bobna, nazaj v notranjost bobna.
Izhodni sestav obsega ohišje izhodnega sestava z utorom in izhodno luknjo, in vrtljivi transportni valj, ki ima zgornji del oboda tvorjen kot obodni zobnik, ki ubira z obodnim zobnikom lijaka in je z njim tudi gnan, in ima na spodnjem delu gumirano prirobnico za ustvarjanje torne povezave z netilko, ki potuje po utoru.
V sredinski luknji znotraj transportnega valja je razporejen vibracijski mehanizem za vibriranje izhodnega sestava. Vibracijski mehanizem obsega vijačno vzmet, ki je razporejena v sredinski luknji transportnega valja, in somik, ki je prosto razporejen v prečnem utoru transportnega valj in nanj deluje vijačna vzmet, pri čemer se sornik vrti skupaj s transportnim valjem in pri tem drsi po spodnji ploskvi pokrova, ki obsega neravnine v obliki stopnic.
Nosilna plošča ima vodilni utor, katerega začetni del je tvorjen v obliki krožnice gibanja uteži in je končni del tvorjen kot raven utor, pri čemer globina vodilnega utora po dolžini v smeri proti izhodnemu sestavu narašča in je v predelu konca krožnega utora globina vodilnega utora vsaj enaka višini netilke. Nosilna plošča je opremljena z rebri.
Ohišje izhodnega sestava opremljeno z napravo za štetje netilk, ki je nameščena v bližini izhodne luknje v obliki optičnega senzorja.
Naprava po izumu je krmiljena s krmilno napravo, kije razporejena znotraj ohišja.
Krmilna naprava je povezana z gumbom za vklop/izklop naprave in svetlobnimi telesi za sporočanje informacije o številu razporejenih netilk, pri čemer so gumb in svetlobna telesa razporejeni na nosilni plošči.
Naprava za avtomatsko urejanje in razvrščanje netilk v cev za netilke ima v primerjavi z znanimi tovrstnimi napravami številne prednosti. Zasnova naprave je enostavna, z relativno majhnim številom sestavnih delov, ki so enostavni za izdelavo in tudi za rokovanje. Posamezne dele naprave je moč razdružiti in ponovno sestaviti brez dodatnega orodja, ker je moč posamezne dele sklopiti bodisi na osnovi oblikosklepne povezave ali silosklepne povezave na osnovi magnetne sile. Kljub enostavnosti je naprava zelo zanesljiva in učinkovita. S testiranjem je bilo ugotovljeno, da se ena napačno usmerjena netilka pojavi na več tisoč netilk, kar je odličen rezultat. Netilka se med usmerjanjem in razporejanjem v cev za netilke v napravi redko zatakne, zato je zahteva po razstavitvi naprave minimalna. Uporabnik razstavi napravo zgolj takrat, ko jo želi očistiti.
Dodatna prednost naprave po izumu je tudi v tem, da se hitrost polnjenja cevi za netilke lahko spreminja. To je mogoče doseči mehansko z menjavo bobna, ki ima večje število sprejemnih izrezov. Zaradi večjega števila izrezov v bobnu je število razvrščenih netilk, ki se transportirajo, večje. Posledično je tudi hitrost razvrščanja netilk v cev za netilke večja. Hitrost razvrščanja netilk se lahko spreminja tudi s spreminjanjem hitrosti vrtenja lijaka in bobna, v primeru, da je nameščen elektromotor z možnostjo regulacije števila vrtljajev.
Napravo po izumu je moč uporabljati za netilke, ki po velikosti sodijo v enako skupino, npr. male netilke za uporabo v pištolskem ali puškovnem strelivu in velike netilke za uporabo v pištolskem ali puškovnem strelivu.
Dodatna prednost naprave po izumu je v tem, da je cev za netilke priključena na ohišje izhodnega sestava tako, da je vzdolžna os cevi za netilke v bistvu pravokotna na podlago, na kateri je nameščena naprava. Posledično je moč napravo po izumu priključiti neposredno na napravo za polnjenje nabojev in ni potrebno predhodno polnjenje cevi za netilke. S tem se zmanjša oziroma odpravi tudi zahteva po večjem številu cevi za netilke.
Optični senzor v obliki števca, ki je nameščen v področju ustja cevi za netilke, šteje netilke, ki se razvrščajo v cev za netilke, in komunicira s krmilno napravo. Informacija o številu razvrščenih netilk v cevi za netilke, se uporabniku posreduje s pomočjo svetlobnih signalov na upravljalni plošči
Naprava za avtomatsko urejanje in razvrščanje netilk v cev za netilke po izumu bo v nadaljevanju podrobneje opisana z izvedbenim primerom in skicami, ki prikazujejo
Sl. 1 naprava za avtomatsko urejanje in razvrščanje netilk v cev za netilke
Sl. 2 prečni prerez naprave po izumu
Sl. 3 nosilna plošča
Sl. 4 nosilec magnetov
Sl. 5 boben
Sl. 6 detajl prečnega prereza spodnjega dela bobna z dvignjeno utežjo
Sl. 7 detajl prečnega prereza zgornjega dela bobna s pravilno umerjeno netilko
Sl. 8 detajl prečnega prereza zgornjega dela bobna z nepravilno usmerjeno netilko
Sl. 9 izhodni sestav brez pokrova
Sl. 10 prečni prerez izhodnega sestava
Relativni izrazi, kot so prednji, zadnji, gornji, spodnji ipd. so v opisu definirani z gledišča uporabnika naprave, ko je le-ta v funkcionalnem stanju.
Naprava 1 za avtomatsko urejanje in razvrščanje netilk 70 v cev 60 za netilke obsega: - nosilno ploščo 10, kije po višini poševno pritrjena na zunanjem ohišju 30 naprave, - na nosilni plošči 10 razporejen sortimi sestav 20, ki razvršča netilke v določeno lego, - izhodni sestav 50, ki sprejme pravilno usmerjene netilke 70 in jih vodi v cev 60 za netilke, - cev 60 za netilke.
Netilka 70 je v bistvu valjasto telo, ki ima eno osnovno ploskev 71 ravno , druga osnovna ploskev 72 pa ima vdolbino 73, ki se razširja proti notranjosti valja. Zaradi specifične oblike se netilka 70 med tresenjem obrača tako, da se ravna osnovna ploskev 71 obme navzgor, medtem ko z drugo osnovno ploskvijo 72, ki ima vdolbino 73, nalega na podlago. Težnjo netilke 70 po takšnem obračanju se izkorišča tudi pri njihovem urejanju in razporejanju.
Zunanje ohišje 30 naprave 1 za avtomatsko urejanje in razvrščanje netilk 70 je tvorjeno v bistvu kot poševno prirezana prizma, tako daje nosilna plošča 10, ki nalega na to ohišje 30, v bistvu razporejena poševno glede na podlago. Na nosilni plošči 10 je nameščen sortirni sestav 20, ki obsega nosilec 21 magnetov, boben 22 in lijak 23. Nosilec 21 magnetov, boben 22 in lijak 23 so v bistvu kolobarjaste oblike in so medsebojno koncentrično razporejeni, tako da skupna središčna os 24 poteka skozi luknjo 103 nosilne plošče 10 in je koaksialna z osjo elektromotorja 40. Elektromotor 40 je pritrjen na spodnji strani nosilne plošče 10.
Nosilec 21 magnetov je tvorjen v bistvu kot obroč, ki ima v delujočem stanju naprave v svojem spodnjem predelu 21 Irazporejen vsaj en magnet 212, v izvedbenem primeru tri magnete, lahko tudi več. Vsakokratni magnet 212 je v spodnjem predelu 211 obroča razporejen po višini tako, da je oddaljen od nosilne plošče 10. Magneti so na nosilcu 21 magnetov razporejeni in pritrjeni v utoru 213, pri čemer je lahko vsakokratni magnet 212 razporejen v svojem utoru 213 ali so vsi magneti razporejeni skupaj v enem širšem utoru. V zgornjem predelu 215 nosilca magnetov je razporejena odprtina 216, skozi katero je moč odstraniti netilke 70 iz lijaka 23 v primeru, če se naprava 1 ustavi in se zahteva poseg v napravo 1. V takem primeru se od naprave 1 loči lijak 23 skupaj z bobnom 22 in se napravo 1 v celoti nagne proti odprtini 216. Nosilec 21 magnetov je s pomočjo čepov in ujemajočih utorov v oblikosklepni povezavi z nosilno ploščo 10.
Boben 22 je vrtljivo razporejen na nosilni plošči 10 in ohlapno nalega na notranjo obodno ploskev 214 nosilca 21 magnetov. Med delovanjem naprave 1 se boben 22 vrti. Boben 22 je tvorjen kot obroč določene debeline, ki ima na čelni ploskvi 221, ki nalega na nosilno ploščo 10, izvedene sprejemne izreze 223 za sprejem netilk 70, ki se nahajajo znotraj bobna 22 na nosilni plošči 10, in skoznje luknje 224, ki potekajo po celotni višini bobna 22 v področju vsakokratnega izreza 223. V vsakokratni skoznji luknji 224 je razporejena kovinska utež 225 iz magnetnega materiala, ki med vrtenjem bobna 22 s svojo silo teže deluje na netilko 70, ki se nahaja v izrezu 223. Kovinska utež 225 potiska netilko 70 proti nosilni plošči 10 in vsaj za določen čas preprečuje njen izpad iz izreza 223. Utež 225 je lahko poljubne oblike, v izvedbenem primeru je tvorjena kot kovinska kroglica, lahko je tudi nesimetrične ali/in konične oblike. Utež 225 mora imeti ustrezno maso, da s silo teže preprečuje izpad netilke 70 iz izreza 223 med njenim gibanjem proti zgornjemu delu sortimega sestava 20. Izpad uteži 225 iz skoznje luknje 224 na spodnji strani dodatno preprečuje naslonski rob, ki je razporejen na notranjem obodu skoznje luknje 224. Na zgornji strani izpad kovinske uteži 225 iz skoznje luknje 224 preprečuje lijak 23, kije poveznjen preko bobna 22 in nanj pritrjen. Na notranji ploskvi 226 bobna so razporejene vdolbine 228, ki s svojo obliko povzročijo zvrnitev netilke 70, ki se nasloni na notranjo ploskev 226 bobna, nazaj v notranjost bobna 22. Vdolbine 228 so v izvedbenem primeru oblikovane kroglasto. Število izrezov 223 in vdolbin 228 v bobnu 22 je odvisno od velikosti netilke 70 in želene hitrosti polnjenja cevi 60 za netilke in se z uporabo različnih bobnov lahko spreminja.
Lijak 23 je v bistvu kolutaste oblike in ima pesto 232 v svojem središču ter radialno razporejena rebra 231, ki se stekajo v pesto 232. Lijak 23 je koncentrično razporejen glede na boben 22 in nosilec 21 magnetov. V območju luknje 103 nosilne plošče je razporejen nosilec 235 lijaka, ki je pritrjen na gredi elektromotorja 40, prednostno vijačen. Lijak 23 je s pomočjo magnetne sile, ki jo ustvari magnetni par v pestu 232 lijaka in nosilcu 235 lijaka, ločljivo pritrjen na nosilcu 235 lijaka in s tem povezan z elektromotorjem 40, ki med delovanjem naprave 1 vrti lijak 23. Magnetni parje lahko tvorjen kot magnet 236 v nosilcu 235 lijaka in kovinska ploščica 233 v pestu 232 ali obratno, lahko je tvorjen tudi z magnetom v nosilcu 235 lijaka in v pestu 232. Lijak 23 in boben 22 sta med seboj ločljivo povezana, zato se hkrati z lijakom 23 vrti tudi boben 22, medtem ko nosilec 21 magnetov miruje. Lijak 23 je tvorjen kot obodni zobnik 234 z ozobjem po obodu, katerega funkcija bo pojasnjena v nadaljevanju.
Netilke 70, ki jih je treba urediti in razvrstiti v cev 60 za netilke, se stresejo v napravo 1 skozi lijak 23 v notranjost bobna 22. Med stresanjem netilke 70 drsijo po nagnjeni nosilni plošči 10, katere del ploskve je opremljen z rebri 101, ki dodatno povzročajo obračanje netilk 70. Elektromotor 40 vrti lijak 23 in hkrati tudi boben 22. Netilke 70 se zaradi nagnjene nosilne plošče 10 zbirajo v spodnjem predelu lijaka 23. Z vrtenjem bobna 22 prihaja posamezna utež 225, ki se v skoznji luknji 224 nahaja v območju izreza 223, v spodnje območje sortimega sestava 20, kjer se nahajajo magneti 212.
Vsakokratni magnet 212, ki je razporejen v nosilcu 21 magnetov, deluje na kovinsko utež 225 tako, dajo dvigne iz njene osnovne, spodnje lege v skoznji luknji 224. Ko se utež 225 dvigne, sprosti izrez 223 in netilka 70 lahko vstopi v izrez 223. Ko se boben 22 vrti naprej, izrez 223 z netilko 70 zapusti območje magnetov 212, kovinska utež 225 zaradi lastne teže pade na netilko 70. Če ima netilka 70 pravilno usmeritev, to je takrat, ko netilka 70 s svojo ravno osnovno ploskvijo 71 nalega na nosilno ploščo 10 in je druga osnovna ploskev 72 z vdolbino 73 obrnjena navzgor, kovinska utež 225 ujema v vdolbino 73 netilke. Višina izreza 223 ni manjša od višine netilke 70 in ne večja od višine uteži 225. Kovinska utež 225, ki je zagozdena v votlini 73 netilke, preprečuje izpad netilke 70 iz izreza 223, tudi ko se netilka 70 nahaja v zgornjem delu vrtečega se bobna 22. Če ima netilka 70 nepravilno usmeritev, to je takrat, ko netilka 70 s svojo osnovno ploskvijo 72 z vdolbino 73 nalega na nosilno ploščo 10 in je ravna osnovna ploskev 71 obrnjena navzgor, kovinska utež 225 nalega na ravno osnovno ploskev 71 netilke. Ko tako obrnjena netilka 70 prispe v zgornji del bobna 22, kovinska utež 225 ne preprečuje izpada netilke 70 iz izreza 223. Netilka 70 izpade iz izreza 223, preko reber 101 nosilne plošče 10 zdrsne v spodnji del lijaka 23, se pri tem obrača, zavzame pravilno usmeritev in se ponovno razvrsti v izrez 223. Boben 22 pravilno usmerjeno netilko 70 vodi naprej do vodilnega utora 102, ki se nahaja v nosilni plošči 10. Začetni del vodilnega utora 102 je tvorjen v obliki krožnice, po kateri potuje utež 225, in se nadaljuje v raven utor do roba nosilne plošče 10, kjer je priključen izhodni sestav 50. Globina vodilnega utora 102 po dolžini v smeri proti izhodnemu sestavu 50 narašča in je v predelu konca krožnega utora globina vodilnega utora vsaj enaka višini netilke 70. Ko se netilka 70 loči od uteži 225, drsi po ravnem delu vodilnega utora 102 zaradi lastne teže.
Izhodni sestav 50 obsega ohišje 52, v katerem je razporejen transportni valj 51 tako, da je njegova vzdolžna os v bistvu pravokotna na osnovno ploskev 523. Transportni valj 51 ima zgornji del oboda tvorjen kot obodni zobnik 511 in ima na spodnjem delu gumirano prirobnico 512. Transportni valj 51, katerega vzdolžna os je pravokotna na podlago, je preko obodnega zobnika 511 gnan z obodnim zobnikom 234 lijaka 23.
Ohišje 52 izhodnega sestava ima utor 521, ki z zgornjim koncem ujema z vodilnim utorom 102 in sprejme pravilno usmerjeno netilko 70. Netilka 70 se po utoru 521 premika zaradi lastne teže nato pa zaradi sile trenja, ki se ustvari med površino netilke 70 in površino gumirane prirobnice 512.
Utor 521 je povezan z izhodno luknjo 522 v ohišju 52 izhodnega sestava, ki predstavlja fluidno povezavo med utorom 521 oziroma izhodnim sestavom 50 in cevjo 60 za netilke. Vzdolžna os izhodne luknje 522 in s tem vzdolžna os cevi 60 za netilke ter vzdolžna os transportnega valja 51 sta prednostno vzporedni ali sta glede druga na drugo nagnjeni za kot a do 30°, prednostno do 10°, bolj prednostno do 5°. Z nagibom ene od vzporednih osi se poveča trenje med gumirano prirobnico 512 in netilko 70, kar dodatno zagotavlja premik netilke 70 v izhodno luknjo 522.
Neprekinjeno in enakomerno gibanje netilke 70 po utoru 521 je zagotovljeno zaradi delovanja vibracijskega mehanizma 54, kije razporejen znotraj transportnega valja 51 v sredinski luknji 544. V sredinski luknji 544 je razporejena vijačna vzmet 541, ki je v transportnem valju 51 v izvedbenem primeru fiksirana z vijačno zvezo. Vijačna vzmet 541 deluje na somik 542, ki je prosto razporejen v prečnem utoru 543 in nalega na spodnjo ploskev 531 pokrova. Spodnja ploskev 531 pokrova obsega neravnine v obliki stopnic ali/in zob. Somik 542, ki se vrti skupaj s transportnim valjem 51, drsi po spodnji ploskvi 531 pokrova in zaradi neravnin udarja ob spodnjo ploskev 531 pokrova, kar povzroča tresenje ohišja 52. Tresenja ohišja 52 izhodnega sestava se prenaša na netilke 70 v utoru 521, kar dodatno pozitivno vpliva na drsenje netilk 70. Pokrov 53 ohišja ima odprtino 532, skozi katero sega zgornji del transportnega valja 51 z obodnim zobnikom 511. Obodni zobnik 511 ubira z obodnim zobnikom 234 lijaka in s tem poganja transportni valj 51. Področje ubiranja zobnikov 511, 234 je zavarovano z dodatnim zaščitnim pokrovom 533, ki preprečuje poseg uporabnika v področje zobnikov 511, 234 in s tem možnost poškodbe.
Cev 60 za netilke je preko magnetnega nastavka 57 ločljivo pritrjena na ohišju 52 izhodnega sestava, kar omogoča enostavno priključitev cevi 60 za netilke na ohišje 52. Na ohišju 52 izhodnega sestava je v področju vstavitve magnetnega nastavka 57 opcijsko vgrajen senzor 55 za zaznavanje magnetnega polja, s pomočjo katerega je moč zaznavati prisotnost cevi 60 za netilke. Ker je cev 60 za netilke v bistvu pravokotna na podlago, je moč napravo po izumu z minimalnimi posegi namestiti tudi neposredno na napravo za polnjenje nabojev.
Ohišje 52 izhodnega sestava je opremljeno z napravo 56 za štetje netilk v cevi 60 za netilke. Taje nameščena v bližini izhodne luknje 522 v obliki optičnega senzorja.
Delovanje naprave po izumu krmili in nadzoruje krmilna naprava 80, kije razporejena znotraj ohišja 13 in pritrjena pod krmilno ploščo na nosilni plošči 10. Krmilna naprava 80 je povezana z gumbom 81 za vklop/izklop ter svetlobnimi telesi 82, ki uporabniku sporočajo informacije o številu netilk 70 v cevi 60 za netilke in morebitnih napakah pri delovanju naprave. Tako gumb 81 kot tudi svetlobna telesa 82 so razporejena na delu nosilne plošče 10.

Claims (12)

  1. Patentni zahtevki
    1. Naprava (1) za avtomatsko urejanje in razvrščanje netilk v cev za netilke, ki obsega:
    - nosilno ploščo (10), ki je po višini poševno pritrjena na zunanjem ohišju (30) naprave,
    - na nosilni plošči (10) razporejen sortimi sestav (20), ki razvršča netilke v določeno lego,
    - izhodni sestav (50), ki sprejme pravilno usmerjene netilke (70) in jih vodi v priključeno cev (60) za netilke,
    - elektromotor (40), ki je pritrjen na spodnji strani nosilne plošče (10) in povezan s sortimim sestavom (20) tako, da se le ta vrti, značilna po tem, da sortimi sestav (20) obsega lijak (23), kije po obodu tvorjen kot obodni zobnik (234), in boben (22), ki se vrti skupaj z lijakom (23) in ima vsaj en sprejemni izrez (223) na čelni ploskvi (221), ki nalega na nosilno ploščo (10), in sprejemnemu izrezu (223) pripadajočo skoznjo luknjo (224), v kateri je razporejena utež (225) iz magnetnega materiala za preprečevanje izpada netilke (70) iz sprejemnega izreza (223), nosilec (21) magnetov, ki ima v svojem spodnjem delu razporejen vsaj en magnet (212), ki deluje na vsakokratno utež (225) bobna (22), tako dajo začasno dvigne iz njene osnovne lege, pri čemer so nosilec (21) magnetov, lijak (23) in boben (22) medsebojno koncentrično razporejeni, tako da skupna središčna os (24) poteka skozi luknjo (31) nosilne plošče (10) in je koaksialna z osjo elektromotorja (40).
  2. 2. Naprava po zahtevku 1, značilna po tem, da izhodni sestav (50) obsega ohišje (52) izhodnega sestava z utorom (521) in izhodno luknjo (522), in vrtljivi transportni valj (51), ki ima zgornji del oboda tvorjen kot obodni zobnik (511), ki ubira z obodnim zobnikom (234) lijaka (23) in je z njim tudi gnan, in ima na spodnjem delu gumirano prirobnico (512) za ustvarjanje torne povezave z netilko (70), ki potuje po utoru (521).
  3. 3. Naprava po zahtevku 2, značilna po tem, da je v sredinski luknji (544) znotraj transportnega valja (51) razporejen vibracijski mehanizem (54) za vibriranje izhodnega sestava (50).
  4. 4. Naprava po zahtevku 3, značilna po tem, da vibracijski mehanizem (54) obsega vijačno vzmet (541), ki je razporejena v sredinski luknji (544) transportnega valja, in sornik (542), ki je prosto razporejen v prečnem utoru (543) transportnega valj in nanj deluje vijačna vzmet (541), pri čemer se sornik (542) vrti skupaj s transportnim valjem (51) in pri tem drsi po spodnji ploskvi (531) pokrova, ki obsega neravnine v obliki stopnic.
  5. 5. Naprava po katerem koli predhodnem zahtevku, značilna po tem, da nosilec (21) magnetov v svojem spodnjem predelu (211) obsega vsaj en utor (213) za sprejem vsaj enega magneta (212).
  6. 6. Naprava po katerem koli predhodnem zahtevku, značilna po tem, da višina sprejemnega izreza (223) bobna ni manjša od višine netilke (70) in ne večja od višine uteži (225).
  7. 7. Naprava po katerem koli predhodnem zahtevku, značilna po tem, da ima boben (22) na notranji ploskvi (226) razporejene vdolbine (228) za zvračanje netilke (70).
  8. 8. Naprava po katerem koli predhodnem zahtevku, značilna po tem, da ima nosilna plošča (10) vodilni utor (102), katerega začetni del je tvorjen v obliki krožnice gibanja uteži (225) in je končni del tvorjen kot raven utor, pri čemer globina vodilnega utora (102) po dolžini v smeri proti izhodnemu sestavu (50) narašča in je v predelu konca krožnega utora globina vodilnega utora vsaj enaka višini netilke (70).
  9. 9. Naprava po katerem koli predhodnem zahtevku, značilna po tem, da je nosilna plošča (10) opremljena z rebri (101).
  10. 10. Naprava po katerem koli predhodnem zahtevku, značilna po tem, daje ohišje (52) izhodnega sestava opremljeno z napravo (56) za štetje netilk, ki je nameščena v bližini izhodne luknje (522) v obliki optičnega senzorja.
  11. 11. Naprava po katerem koli predhodnem zahtevku, značilna po tem, daje krmiljena s krmilno napravo (80), kije razporejena znotraj ohišja (13).
  12. 12. Naprava po zahtevku 11, značilna po tem, da je krmilna naprava povezana z gumbom (81) za vklop/izklop naprave in svetlobnimi telesi (82) za sporočanje informacije o številu razporejenih netilk, pri čemer so gumb (81) in svetlobna telesa (82)razporejeni na nosilni plošči (10).
SI202200059A 2022-04-20 2022-04-20 Naprava za avtomatsko urejanje in razvrščanje netilk SI26347A (sl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI202200059A SI26347A (sl) 2022-04-20 2022-04-20 Naprava za avtomatsko urejanje in razvrščanje netilk
PCT/IB2022/056910 WO2023203372A1 (en) 2022-04-20 2022-07-27 Device for automatic sorting and arrangement of primers

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI202200059A SI26347A (sl) 2022-04-20 2022-04-20 Naprava za avtomatsko urejanje in razvrščanje netilk

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI26347A true SI26347A (sl) 2023-10-30

Family

ID=83689003

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI202200059A SI26347A (sl) 2022-04-20 2022-04-20 Naprava za avtomatsko urejanje in razvrščanje netilk

Country Status (2)

Country Link
SI (1) SI26347A (sl)
WO (1) WO2023203372A1 (sl)

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US10718599B1 (en) * 2019-08-30 2020-07-21 Double-Alpha Academy B.V. Automatic primer collator
US10907946B1 (en) * 2020-01-09 2021-02-02 Lyman Products Corporation Oscillating primer feed system for reloading ammunition cartridges

Also Published As

Publication number Publication date
WO2023203372A1 (en) 2023-10-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7552668B1 (en) Rotary bullet feeder and toolhead assemblies for use with progressive cartridge reloading machines
DE69834290T2 (de) Motorangetriebener Paintballzuführmechanismus
US20060157041A1 (en) Paintball feeder
US20170217693A1 (en) Automatic apparatus for high speed precision portioning of granules by weight
US4173211A (en) Pellet gun loading device
DE10125202A1 (de) Farbkugelzuführer
CN109661258B (zh) 供弹机构及发射装置
US20030188730A1 (en) Air gun magazine and air gun having said magazine
US4881447A (en) Round-orienting replenisher for ammunition storage and transport system
CN216917527U (zh) 自动供杯装置
SI26347A (sl) Naprava za avtomatsko urejanje in razvrščanje netilk
US2674755A (en) Hopper discharge for elongated rods
US4418606A (en) Powder measuring device for cartridge reloader
JP3632456B2 (ja) 部品供給装置
JP6460946B2 (ja) 小物部品の定量供給装置
US6189733B1 (en) Component feeder
KR101695173B1 (ko) 완구용 총기의 탄창용 탄알 자동 공급 장치
US4455915A (en) Cartridge hopper for loading machine
CN214567945U (zh) 落料结构及送料设备
US2824482A (en) Cartridge breakdown machine
CN116902486B (zh) 一种沥青混合搅拌用热料提升机
KR102375814B1 (ko) 탄피 자동 정렬 및 계수 장치
JP6725780B2 (ja) 粉粒体の定量フィーダ装置およびその制御方法
CA1291732C (en) Parts supply hopper
EP0442696A1 (en) Coin dispensing apparatus

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20231103