SI24301A - Sestav za pripravo testa - Google Patents

Sestav za pripravo testa Download PDF

Info

Publication number
SI24301A
SI24301A SI201300058A SI201300058A SI24301A SI 24301 A SI24301 A SI 24301A SI 201300058 A SI201300058 A SI 201300058A SI 201300058 A SI201300058 A SI 201300058A SI 24301 A SI24301 A SI 24301A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
dough
fermentation
circle
containers
preparation
Prior art date
Application number
SI201300058A
Other languages
English (en)
Inventor
Bizjak Edo
Original Assignee
Gostol-Gopan D.O.O. Nova Gorica
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gostol-Gopan D.O.O. Nova Gorica filed Critical Gostol-Gopan D.O.O. Nova Gorica
Priority to SI201300058A priority Critical patent/SI24301A/sl
Priority to EP14721996.8A priority patent/EP2967085B1/en
Priority to DE202014010636.3U priority patent/DE202014010636U1/de
Priority to RU2015143987A priority patent/RU2651273C2/ru
Priority to SI201430820T priority patent/SI2967085T1/sl
Priority to PCT/SI2014/000014 priority patent/WO2014142768A1/en
Publication of SI24301A publication Critical patent/SI24301A/sl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A21BAKING; EDIBLE DOUGHS
    • A21CMACHINES OR EQUIPMENT FOR MAKING OR PROCESSING DOUGHS; HANDLING BAKED ARTICLES MADE FROM DOUGH
    • A21C9/00Other apparatus for handling dough or dough pieces
    • A21C9/08Depositing, arranging and conveying apparatus for handling pieces, e.g. sheets of dough
    • A21C9/083Manipulating tins, pans etc., e.g. charging or discharging conveyors, trolleys or ovens
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A21BAKING; EDIBLE DOUGHS
    • A21CMACHINES OR EQUIPMENT FOR MAKING OR PROCESSING DOUGHS; HANDLING BAKED ARTICLES MADE FROM DOUGH
    • A21C13/00Provers, i.e. apparatus permitting dough to rise

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Manufacturing And Processing Devices For Dough (AREA)
  • Bakery Products And Manufacturing Methods Therefor (AREA)

Abstract

Sestav za pripravo testa, tvorjen iz naprave (2) za fermentacijo, naprave (3) za tehtanje in doziranje sestavin, mešalnika (4) za predtesto oz. za testo, prekucnika z ali brez prevozne proge in vsebnikov (5), pri čemer so naprave (2, 3, 4, 5) razporejene tako, da središče vsakokratnega vsebnika (5), ki ga le-te sprejmejo tekom postopka priprave testa, leži na krožnici (6) s polmerom R, v središču katere je postavljen robot (7). Razporeditev naprav sestava (1) za pripravo testa je poljubna in prilagojena vsakokratnemu postopku oz. potrebam.

Description

SESTAV ZA PRIPRAVO TESTA
Predmet izuma
Predmet izuma je sestav za pripravo testa v pekarstvu, ki vključuje naprave za mešanje in fermentacijo testa ter omogoča optimalno pripravo testa tako z vidika ume kapacitete in trajanja fermentacije kot tudi kakovosti končnega izdelka.
Tehnični problem
Tehnični problem, ki ga rešuje izum, je, kako zasnovati sestav naprav za pripravo testa tako, da bo zasedal čim manj prostora, zagotavljal visoko stopnjo prilagodljivosti procesa glede na količino in vrsto končnega izdelka ter modularnosti sestava in omogočal hiter, popolnoma avtomatiziran ter krmiljiv proces.
Stanje tehnike
Priprava testa je bistvena faza v proizvodnji pekarskih izdelkov, zato ima znaten vpliv na kakovost končnega izdelka, kot so različne vrste kruha in pekovskega peciva.
Poznamo direktni in indirektni postopek priprave testa. Pri prvem, ki se najpogosteje uporablja pri proizvodnji belega kruha, gre za to, da vse sestavine - moko, vodo, sol in kvas - naenkrat zamesimo v testo v za to namenjenem vsebniku. V taistem vsebniku tako pripravljeno testo pustimo vzhajati od 20 do 80 minut in ga nato, na posameznih strojih na liniji, preoblikujemo v različne oblike končnih izdelkov, kot so npr. štruce, hlebci, žemlje, in spečemo. Glavna prednost tega postopka je krajši čas priprave.
Indirektni postopek poteka v dveh fazah. V prvi fazi zamesimo le del moke, vode in kvasa. Tako pripravljeno predtesto, imenovano tudi kvasni nastavek oz. kislo testo,
PP/42240/PH-III/13 fermentira od 3 pa vse do 16 ur. V drugi fazi pripravimo glavni zames iz preostalega dela moke in vode ter ostalih sestavin recepture (sol, sladkor, itd.). Glavnemu zamesu dodajamo predtesto oz. kislo testo v različnih količinah. Razmerje med predtestom in testom iz glavnega zameša je lahko od 5 % do 70 % mase testa. Fermentacija končnega testa traja okoli 90 minut, odvisno od recepture.
Ta postopek se odlikuje po tem, da daje končne izdelke, ki imajo boljši okus, aromo in teksturo ter so bolj obstojni.
Ker je dandanes s strani potrošnikov vedno večje povpraševanje po aromatičnih, okusnih in čimbolj trajnih pekarskih izdelkih, ki so z uporabo direktne metode priprave testa praktično nedosegljivi, se vse bolj uveljavlja indirektna metoda.
Za pripravo testa po tej metodi pa je potreben daljši čas in tudi bolj zahtevna tehnologija. Ker so časi fermentacije predtesta razmeroma dolgi, prednostno od 3 do 5 ur, in ker so v večjih obratih ume kapacitete velike, potrebujemo precejšnje število vsebnikov za fermentacijo, za katere moramo zagotoviti ustrezen prostor za odlaganje. Poleg tega je treba vsebnike premikati z mesta mešanja predtesta na mesto fermentacije, nato od mesta mešanja testa do mesta fermentacije in nazadnje do mesta praznjenja testa v lijak delilnega stroja, kar predstavlja nemajhen logistični zalogaj. Postopek mora potekati po točno določenem časovnem zaporedju, saj se v nasprotnem primeru pojavijo razlike v trajanju fermentacije, kar vpliva na kakovost končnih izdelkov. V primeru, da hkrati pripravljamo več vrst kruha, od katerih ima vsak svojo recepturo, pa naletimo na skoraj nepremostljive težave.
V izogib le-tem se je pojavila potreba po čim večji stopnji avtomatizacije samega postopka.
Znanih je kar nekaj bolj ali manj avtomatiziranih postrojenj za indirektni postopek priprave testa. Vsem je skupno to, da imajo ločen del za prvo fazo, t.j. sistem za pripravo predtesta, in del za drugo fazo oz. t.i. sistem za pripravo končnega testa.
Kontinuimi sistemi so postrojenja s transportnim sklopom v obliki kroga, na katerem so razporejeni in potujejo vsebniki za fermentacijo predtesta oz. testa. Priprava
PP/42240/PH-III/13 • · · končnega testa poteka po taktu v ločenem delu, kjer so v prej omenjenem krogu simetrično razmeščeni ponavadi štirje vsebniki in dva mešalnika. Ti sistemi niso optimalni, saj zaradi transportnega sklopa in nekaterih dodatnih naprav zavzamejo veliko površino, niso prilagodljivi, njihova vgradnja pa je povezana z visokimi investicijskimi stroški.
Obstajajo tudi t.i. linearni sistemi za indirektno pripravo testa, kjer gre za to, da sta oba mešalnika (za predtesto in testo) ter vsi vsebniki razporejeni vzdolž ravne proge, po kateri se premika manipulator. Proga je lahko pritrjena na namensko jekleno konstrukcijo ali pa poteka po tleh in je izvedena kot tirnici. Manipulator v skladu s tehnološkim postopkom prenaša vsebnike med mestom za doziranje sestavin, mestom za mešanje predtesta in testa do mest za fermentacijo. Bistvo je v tem, da sistem omogoča spreminjanje oz. prilagajanje časa fermentacije predtesta in testa.
V patentni prijavi DE 198 20 272 Al (Boku Maschinenfabrik GmbH) je opisana ena od naprednejših različic linearnega postrojenja za pripravo testa. Gre za kompakten in popolnoma avtomatiziran sistem, ki omogoča precejšnjo prilagodljivost in hitrost postopka priprave testa. Sestavljen je iz različnih strojev in naprav, ki omogočajo mešanje, gnetenje, vzhajanje in deljenje testa, ter posebnih transportnih in posluževalnih naprav. Osnova je regalna konstrukcija, v sredini katere se premika posebna transportna naprava, na obeh straneh proge pa so na nosilnem ogrodju v največ dveh nivojih razporejeni t.i. boksi za sprejemanje vsebnikov. Transportna naprava je sklop, ki ga sestavljajo voziček, dvigalne priprave in prijemalne roke. Voziček služi za premočrtno gibanje po progi, dvigalna priprava omogoča dviganje in spuščanje vsebnikov, prijemalne roke pa preko posebnega paralelogramskega mehanizma izvajajo vodoravno gibanje, s pomočjo katerega vzamejo vsebnik iz boksa. Ker je omenjena naprava sestavljena iz različnih mehanizmov, pogonov, prenosov in zobnikov, je precej kompleksna, kar se odraža v visoki ceni, pojavi pa se tudi problem razpoložljivosti, saj je pri taki napravi verjetnost okvare večja.
Pozicioniranje transportne naprave, t.j. vozička, dvigalne priprave in prijemalnih rok, poteka s pomočjo pocizionimih pogonov z reduktorjem, ki so opremljeni z
PP/42240/PH-III/13 inkrementalnimi rotacijskimi dajalniki za določanje vrtljajev pogona in posebnimi zavorami za fiksiranje položaja. Vse skupaj krmili namenska krmilna naprava.
Umestitev tovrstnega postrojenja v nov pekarski obrat zahteva dobro načrtovanje kapacitete proizvodnje, saj ta pogojuje velikost postrojenja (predvsem število vsebnikov) in s tem površino, ki jo le-to zaseda. Naknadno povečanje kapacitete je možno na dva načina: s podaljšanjem proge ali povišanjem nosilne konstrukcije. Oboje ima za posledico povečanje števila boksov za odlaganje vsebnikov. Zaradi zasnove dvigalne priprave, ki potrebuje precejšnjo višino, znaša največja višina postrojenja dve etaži, kar je lahko težava že pri novih objektih, kaj šele pri obstoječih zgradbah. Ker sistem že v osnovi zahteva veliko površino, je možnost njegove širitve v obstoječih obratih zelo omejena.
Iz navedenega sledi, da ima tovrsten sistem kar nekaj slabosti, izmed katerih velja izpostaviti veliko porabo prostora, kompleksnost in neprilagodljivost.
Rešitev tehničnega problema
Opisani tehnični problem je rešen s sestavom po izumu, kije sestavljen iz naprave za fermentacijo, naprave za tehtanje in doziranje sestavin, mešalnika za predtesto oz. za testo, prekucnika z ali brez prevozne proge in vsebnikov. Naprave sestava za pripravo testa so razporejene tako, da središče vsakokratnega vsebnika, ki ga le-te sprejmejo tekom postopka priprave testa, leži na krožnici.
Pretežni del krožnice oz. krožnega loka zapolnjuje naprava za fermentacijo, tvorjena iz eden poleg drugega zvezno razporejenih odlagalnih mest za fermentacijo, na katerih so nameščeni vsebniki, pri čemer vsako odlagalno mesto zaseda prednostno le en vsebnik. Naprava za fermentacijo je tvorjena tako, da središče vsebnika, ko je razporejen na odlagalnem mestu naprave za fermentacijo, leži na krožnici. Preostali del krožnice oz. krožnega loka zapolnjujejo ostale naprave za pripravo testa, kot so vsaj ena naprava za tehtanje in doziranje sestavin, vsaj en mešalnik za predtesto, vsaj
PP/42240/PH-III/13 en mešalnik za testo, vsaj en prekucnik z ali brez prevozne proge, itd., ki niso predmet izuma.
V središču krožnice se nahaja štiriosni robot, ki prijema in prestavlja vsebnike med mestom za doziranje stehtanih sestavin, mestom za mešanje, mestom za fermentacijo predtesta in testa na odlagalnih mestih in mestom za praznjenje oz. prevzemnim mestom za deljenje testa. Odlagalna mesta naprave za fermentacijo so glede na potrebe (urna kapaciteta linije in želeni časi fermentacije) lahko razporejena v poljubno širokem odseku krožnice oz. krožnem loku in v več ravninah iste krožnice oz. krožnega loka.
Bistvo sestava jev tem, da ne glede na število razporejenih naprav za pripravo testa zaseda enako površino, oblike kroga, ki ima vedno enak polmer. Tako v primeru povečevanja kapacitete odlagalna mesta enostavno dodajamo na krožnici, s čimer se povečuje krožni lok, po potrebi tudi v višino oz. v več ravninah.
Na ta način je zagotovljena kar največja modularnost in s tem prilagodljivost sestava.
Podrobneje bo izum pojasnjen v nadaljevanju z opisom izvedbenega primera in priloženih skic, ki prikazujejo:
slika 1: Sestav za pripravo testa v izometriji slika 2: Sestav za pripravo testa v tlorisu slika 3: Naprava za fermentacijo
Sestav 1 za pripravo testa je tvorjen iz naprave 2 za fermentacijo, naprave 3 za tehtanje in doziranje sestavin, mešalnika 4 za predtesto oz. za testo, prekucnika z ali brez prevozne proge in vsebnikov 5, pri čemer so naprave razporejene tako, da središče vsakokratnega vsebnika 5, ki ga le-te sprejmejo tekom postopka priprave testa, leži na
PP/42240/PH-111/13 krožnici 6 s polmerom R, v središču katere je postavljen robot 7. Razporeditev naprav sestava 1 za pripravo testa na krožnici je poljubna in prilagojena vsakokratnemu postopku oz. potrebam.
Naprava 2 za fermentacijo je izvedena kot regal 8, ki posnema obliko dela krožnice 6 oz. krožnega loka, zato je sestavljen iz plošč 9, ki imajo prednostno obliko enakokrakega trapeza. Le-te so razporejene zvezno ena poleg druge, s krajšo osnovnico obrnjeno proti središču krožnega loka. Regal 8 oz. plošče 9 so na istem krožnem loku lahko razporejene v več ravninah tako, da so med seboj prednostno enakomerno razmaknjene z distančnimi elementi 10. Ti so na obeh koncih opremljeni s prirobnicama, ki skupaj z ustreznimi izvrtinami na ploščah 9 in spenjalnimi sredstvi zagotavljajo medsebojno pritrditev plošč 9 in distančnih elementov 10 ter s tem celotnega regala 8.
Na vsaki plošči 9 je v njenem geometrijskem središču po izbiri nameščen naslon 11 za varovanje vsebnika 5 pred zvmitvijo.
V središču krožnice 6 postavljen robot 7 je prednostno štiriosne zasnove, ki ima na svojem daljšem koncu posebno prijemalo za prijemanje vsebnikov 5. V primeru, ko je regal 8 izveden v več ravninah, je robot 7 lahko nameščen na podstavku.
Regal 8, ki je sestavljen iz plošč 9 in distančnih elementov 10, je modularne zasnove, kar pomeni, da mu je moč, glede na potrebe, enostavno in poljubno dodajati ali odstranjevati plošče 9 in distančne elemente 10. Plošče 9 in distančni elementi 10 so iz trdnostno ustreznega materiala, prednostno iz kovinskega materiala.

Claims (7)

1. Sestav za pripravo testa, tvorjen iz naprave (2) za fermentacijo, naprave (3) za tehtanje in doziranje sestavin, mešalnika (4) za predtesto oz. za testo, prekucnika z ali brez prevozne proge in vsebnikov (5), označen s tem, da so naprava (2) za fermentacijo, naprava (3) za tehtanje in doziranje sestavin, mešalnik (4) za predtesto in za testo, prekucnik z ali brez prevozne proge in vsebniki (5) razporejeni tako, da središče vsakokratnega vsebnika (5), ki ga te naprave sprejmejo tekom postopka priprave testa, leži na krožnici (6) s polmerom R.
2. Sestav za pripravo testa po zahtevku 1, označen s tem, da je v središču krožnice (6) postavljen robot (7).
3. Sestav za pripravo testa po zahtevku 1, označen s tem, da je naprava (2) za fermentacijo izvedena kot regal (8), ki posnema obliko dela krožnice (6) oz. krožnega loka.
4. Sestav za pripravo testa po zahtevku 3, označen s tem, da je regal (8) tvorjen iz plošč (9), ki imajo prednostno obliko enakokrakega trapeza.
5. Sestav za pripravo testa po zahtevku 4, označen s tem, da so plošče (9) regala (8) na istem krožnem loku razporejene v več ravninah tako, da so med seboj prednostno enakomerno razmaknjene z distančnimi elementi (10).
6. Sestav za pripravo testa po zahtevku 3, 4 ali 5, označen s tem, da je regal (8) modularne zasnove.
7. Sestav za pripravo testa po zahtevku 5, označen s tem, da so posamezne plošče (9) in distančni elementi (10) iz trdnostno ustreznega materiala, prednostno iz kovinskega materiala.
SI201300058A 2013-03-14 2013-03-14 Sestav za pripravo testa SI24301A (sl)

Priority Applications (6)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201300058A SI24301A (sl) 2013-03-14 2013-03-14 Sestav za pripravo testa
EP14721996.8A EP2967085B1 (en) 2013-03-14 2014-03-12 Dough preparation assembly
DE202014010636.3U DE202014010636U1 (de) 2013-03-14 2014-03-12 Teigzubereitungsanordnung
RU2015143987A RU2651273C2 (ru) 2013-03-14 2014-03-12 Установка для приготовления теста
SI201430820T SI2967085T1 (sl) 2013-03-14 2014-03-12 Sestav za pripravo testa
PCT/SI2014/000014 WO2014142768A1 (en) 2013-03-14 2014-03-12 Dough preparation assembly

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201300058A SI24301A (sl) 2013-03-14 2013-03-14 Sestav za pripravo testa

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI24301A true SI24301A (sl) 2014-09-30

Family

ID=50678257

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI201300058A SI24301A (sl) 2013-03-14 2013-03-14 Sestav za pripravo testa
SI201430820T SI2967085T1 (sl) 2013-03-14 2014-03-12 Sestav za pripravo testa

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI201430820T SI2967085T1 (sl) 2013-03-14 2014-03-12 Sestav za pripravo testa

Country Status (5)

Country Link
EP (1) EP2967085B1 (sl)
DE (1) DE202014010636U1 (sl)
RU (1) RU2651273C2 (sl)
SI (2) SI24301A (sl)
WO (1) WO2014142768A1 (sl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN108925605B (zh) * 2017-05-27 2020-12-22 广东美的生活电器制造有限公司 面条机的控制方法、存储介质、及面条机

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB233761A (en) * 1924-02-11 1925-05-11 Thomas Barker Improvements in or relating to apparatus for proving pieces or lumps of dough preparatory to making bread or the like
GB243191A (en) * 1925-01-19 1925-11-26 James Elliott Wilson Improvements relating to the preparation of dough for the making of bread
RU2010529C1 (ru) * 1991-07-01 1994-04-15 Эльданиз Энвер Байрамов Тестомесильная машина непрерывного действия
DE19820272C2 (de) 1998-05-07 2002-10-31 Diosna Dierks & Soehne Gmbh Anlage zur Teigbereitung für Backwaren

Also Published As

Publication number Publication date
SI2967085T1 (sl) 2018-09-28
RU2015143987A (ru) 2017-04-18
RU2015143987A3 (sl) 2018-03-02
RU2651273C2 (ru) 2018-04-19
WO2014142768A1 (en) 2014-09-18
DE202014010636U1 (de) 2016-02-23
EP2967085B1 (en) 2018-08-01
EP2967085A1 (en) 2016-01-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AT509161B1 (de) Mischer für die herstellung von fliessfähigen backzubereitungen
US8739696B2 (en) Dough preparing machine
EP4302604A1 (en) Automated bread-making system
CA2686743A1 (en) An apparatus and method of forming a stack of food products within a storage container
SI24301A (sl) Sestav za pripravo testa
WO2012117413A1 (en) Automatic chemical handling and dosing system
US11122810B2 (en) Material processing system
US5967023A (en) Mechanized food manufacturing process
EP3355723B1 (en) Ingredient processing system & method
CN109625397A (zh) 一种新型食材盒储存装置、无人餐厅加工系统
CN105524778B (zh) 一种用于块状物体翻转的装置
US20090074902A1 (en) Dough press and dough loading system
CN109720646A (zh) 一种新型供料装置、无人餐厅加工系统
DE19820272C2 (de) Anlage zur Teigbereitung für Backwaren
US2257347A (en) Machine for filling forms with biscuit material
KR20140001513A (ko) 교반장치
RU65727U1 (ru) Установка для производства мучного изделия
US1827134A (en) Bakery machinery
EP3552491B1 (en) System for providing a dough sheet of a double pre-fermented dough
CN219628708U (zh) 一种糕点花纹图案加工装置
EP1407668A2 (de) Backsystem sowie Herstellungsverfahren für Backwaren
US5033862A (en) Particulate material mixing system
CN205203432U (zh) 组合秤轻重物料专用喂料器
SU139260A1 (ru) Тестоприготовительный агрегат
DE102015113400A1 (de) Lebensmittelförder- und -abgabevorrichtung

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20141008

KO00 Lapse of patent

Effective date: 20211125