SI23465A - Električna prestava za električna vozila z direktnim pogonom - Google Patents

Električna prestava za električna vozila z direktnim pogonom Download PDF

Info

Publication number
SI23465A
SI23465A SI201000244A SI201000244A SI23465A SI 23465 A SI23465 A SI 23465A SI 201000244 A SI201000244 A SI 201000244A SI 201000244 A SI201000244 A SI 201000244A SI 23465 A SI23465 A SI 23465A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
electric
electric motor
drive
clutch
axle
Prior art date
Application number
SI201000244A
Other languages
English (en)
Inventor
Gorazd LAMPIÄŚ
Andrej Detela
Original Assignee
Elaphe D.O.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Elaphe D.O.O. filed Critical Elaphe D.O.O.
Priority to SI201000244A priority Critical patent/SI23465A/sl
Publication of SI23465A publication Critical patent/SI23465A/sl

Links

Landscapes

  • Electric Propulsion And Braking For Vehicles (AREA)

Abstract

Predmet izuma je električna prestava za električna vozila z direktnim pogonom. Po izumu je vsaj na eni osi vozilo gnano z direktnim električnim pogonom, kjer je elektromotor (3) preko sklopke (2) povezan s kolesom (1), pri čemer so krajišča posameznih tuljav (4) elektromotorja (3) postavljena tako, da so na dostopnem mestu ali v sistemu električnih stikal (10) in se povezujejo v vzporedne ali zaporedne kombinacije ter v zvezdo ali trikot. Če je vozilo gnano na več kot eni osi, se preklop na posameznih oseh izvede časovno neprekrivajoče. Posebna varianta izuma pa je tudi preklapljanje v mirovanju ali pri nizkih hitrostih. V tem primeru sklopka ni potrebna, spreminjanje obratov elektromotorja tudi ne, preklop pa se lahko izvede na vseh oseh sočasno.

Description

Predmet izuma je električna prestava za električna vozila z direktnim pogonom. Direktni pogon je lahko realiziran kot kolesni pogon, pri čemer ima vsako pogonsko kolo svoj elektromotor, ali pa z enim motorjem za vsako pogonsko osi, pri čemer torej en elektromotor poganja obe kolesi. Tudi če gre za kolesni pogonov dveh motorjev na eni osi, ta pogon imenujemo pogon ene osi. Direktni električni pogoni postajajo vedno bolj aktualni za pogon električnih vozil. Ker so pri direktnem pogonu elektromotorji brez mehanskih prestav povezani s pogonskimi kolesi, je celoten izkoristek signifikantno višji kot pri sistemih s prestavami. Po drugi strani pa morajo elektromotorji za direktni pogon delovati v širokem območju obratov in navora ter imeti po tem celem območju kar se da visok energijski izkoristek. Zaradi potrebe po visokem specifičnem navoru in izkoristku, se v električnih vozilih, tako v sistemih z direktnim pogonom kot v sistemih s prestavami, večinoma uporabljajo elektronsko komutirani trifazni sinhronski elektromotorji s trajnimi magneti. Če morajo tovrstni elektromotorji delovati v širokem območju navorov in obratov, je potrebnih pri sami elektromagnetni konstrukciji motorja več kompromisov. Konkretno to pomeni odebeljene magnete, nizko število ovojev tuljave in druge kompromise. Ti kompromisi običajno rezultirajo v neželjeni visoki teži in ceni ter slabšem energijskemu izkoristku pri visokih navorih ali nizkih obratih. Ena od bistvenih lastnosti motorjev so povezave med tuljavami, ki sestavljajo navitje elektromotorja. Te povezave se realizirajo s povezovanjem krajišč tuljav, v večini elektromotorjev pa so ta krajišča ob običajno sklenjena na tak način, da jih ni mogoče razkleniti na enostaven način in vzpostaviti drugačne povezave.
Znane rešitve za razširitev področja delovanja direktnih pogonov obsegajo metode slabljenja polja in več vrst električnih prestav. Pri obstoječih električnih prestavah gre predvsem za različne kombinacije zaporednih in vzporednih vezav akumulatorskega napajanja, ki je kot primer opisano v članku raziskovalca Yang Yee Pien-a, z naslovom »Novel Design of Electric Gearshift with Ultracapacitors in the Power Train of Electrical Vehicle with Direct-Driven Wheel Motor«, objavljeno v IEEE Transactions on Vehicular Technology, leta 2005. Obstajajo še posebne rešitve, ki obsegajo mehanski izvlek statorja elektromotorja ali konstrukcije elektromotorjev z več kot enim rotorjem, kot je predstavljeno v W0/2009/036179.
• ·
-2Obstoječe rešitve sicer delno rešujejo osnovni problem razširitve področja delovanja elektromotorja, vendar ustvarijo celo kopico novih težav. Metode s slabljenjem polja sicer omogočajo podvojitev razpona dosegljivih obratov, vendar je pri njihovi uporabi večja nevarnost odpovedi ali poškodb krmilne elektronike, višja cena, obenem pa je v podaljšanem območju energijski izkoristek slabši. Pri sistemih s preklapljanjem vzporednih in zaporednih povezav akumulatorjev je problematična uporaba večjega števila visokotokovnih kontaktorjev, ki so dragi, obenem pa pri njihovem preklopu preskoči tudi iskra, ki predstavlja potencialen vir okvar. Sistem z izvlečenim statorjem ali z več rotorji je mehansko kompliciran, obenem pa ima slabši energijski izkoristek.
Izum, ki rešuje opisane težave, bo opisan na izvedbenem primeru in sliki, ki prikazuje:
Slika 1: shema električne prestave po izumu.
Po izumu je rešitev zasnovana tako, da se lahko pri vsakem izmed pogonskih elektromotorjev 3, ki so s sklopko 2 povezani s pogonskimi kolesi 1, preklaplja med kombinacijo vzporedno in zaporedno vezanih tuljav 4 elektromotorja 3, preklapljanje pa je krmiljeno tako, da se ob preklopu električne prestave sklopka 2 sprosti, elektromotor 3 zmanjša obrate izvede se preklop sistema električnih stikal 10, elektromotor 3 se požene na zahtevane obrate in s sklopko 2 sklopi s kolesom 1. Cel postopek je elektronsko voden in ne traja več kot dve sekundi. Preklapljanje ja predvideno z določeno histerezo, tako da se preklop navzgor in navzdol zgodita pri različnih hitrostih, npr. z razliko do 30% predvidenega območja obratov v dotični prestavi, s čimer se zmanjša število potrebnih preklopov pri dinamični vožnji.
Rešitev je prikazana na primeru enega pogonskega elektromotorja 3, ki ima trifazno navitje vezano v zvezdo, vsako fazo 13 pa sestavljata dve tuljavi 4. Krajišča tuljav 4 so nameščena tako, da se jih lahko povezuje na različne načine. V opisanem primeru je to s stikali 11, 12 v sistemu električnih stikal 10, seveda pa je lahko način izvedbe vezav drugačen. Tuljavi 4 v vsaki fazi 13 sta povezani z dvema stikaloma 11,12, s katerimi sta ob položaju 5 stikala 11 in položaju 7 stikala 12 povezani vzporedno, ob položaju 6 stikala 11 in položaju 8 stikala 12 pa sta povezani zaporedno. Seveda se sistem podobno zasnuje tudi v primeru več kot dveh tuljav 4 v posamezni fazi 13. Pomembno je le, da se z različnimi položaji in stanjem povezav stikal 11, 12 in morebitnih drugih stikal lahko doseže različne kombinacije zaporedno in vzporedno povezanih tuljav. Če bi bilo navitje vsake faze 13 sestavljeno iz treh tuljav, bi stikala namestili tako, da bi s stikali preklapljali med načinom s tremi vzporedno vezanimi tuljavami in tremi
-3zaporedno vezanimi tuljavami. Če bi bilo navitje vsake faze sestavljeno iz štirih tuljav bi jih lahko uporabljali na način, da bi bile vse štiri vezane vzporedno, vse štiri zaporedno ali pa po dve vzporedno in potem ta par zaporedno. Pri večjem številu tuljav, se odpre še več možnih kombinacij povezav.
Pri opisanem načinu so na izhodu elektromotorja 3 in sistema električnih stikal 10 le trije dovodni vodniki 9. Rešitev bi lahko kombinirali s še kakšnim dodatnim sistemom stikal pri viru energije ali pri krmilni elektroniki.
Rešitev bi lahko uporabili tudi pri sistemih s številom faz, ki se razlikuje od tri. Pomembno je le, da se z različnimi položaji in stanjem povezav stikal lahko doseže različne kombinacije zaporedno in vzporedno povezanih tuljav ali povezav v zvezdo ali trikot, pri čemer je položaj stikal in stanje povezav za vsako fazo lahko enako kot v trifaznem sistemu.
V kolikor se rešitev uporablja na več pogonskih oseh istega vozila, je smiselno, da se prehod med eno in drugo prestavo ne izvede sočasno na vseh oseh, ampak da se izvede prestavljanje prestave izmenično na posameznih oseh. To pomeni, da se preklop najprej izvede na eni osi, kasneje pa še na drugih. Če imamo dve gnani osi je ena izmed možnosti najprej preklop na eni osi, potem pa na drugi. Postopek preklopa je lahko tak, da se ob preklopu električne prestave najprej sklopka 2 na osi, kjer poteka prestavljanje električne prestave sprosti, pogon na osi, kjer ne poteka prestavljanje kompenzira zmanjšan navor, ki je posledica sprostitve sklopke na osi, kjer poteka preklop električne prestave, z zagotavljanjem dodatnega navora, elektromotor 3, ki je na osi, kjer poteka prestavljanje električne prestave, zmanjša obrate, izvede se preklop sistema električnih stikal 10 v sistemu ob osi, kjer poteka preklop električne prestave, elektromotor 3 na osi, kjer poteka preklop električne prestave, se požene na zahtevane obrate, s sklopko 2 na osi, kjer poteka preklop električne prestave se sklopi s kolesom, na osi, kjer ni potekal preklop električne prestave, pa se navor vrne na vrednost, ki ne kompenzira navora na osi, kjer je bil izveden preklop električne prestave. Tak način preklopa se lahko izvede tudi v sistemih z več kot dvema gnanima osema, pri čemer poteka preklop na vsaki osi posebej, pogoni na aktivno gnanih oseh pa skupaj kompenzirajo manjkajoč navor osi, na kateri se izvaja preklop električne prestave.
Delna rešitev problema je tudi v ločenem preklopu na vsaki posamezni osi, kar je uporabno, če je vsaka os gnana z več kot enim pogonskim elektromotorjem 3. Konkretno to pomeni, da lahko na eni osi izvajamo preklop na vseh elektromotorjih hkrati, ali pa na vsakem posebej. Če izvajamo preklop na vsakem posebej, moramo paziti na varnost, saj bi zaradi različnih
-4pogonskih navorov na posameznih straneh vozil lahko prišlo do zasuka vozila ali slabše vodljivosti.
Posebna oblika preklopa je tudi preklop ob mirovanju vozila ali ob počasni vožnji oziroma pri hitrosti pri kateri ne prihaja do iskrenja ob preklopu stikala, ki se lahko izvede tudi pri sistemih brez mehanske sklopke. To pomeni, da je sistem tak, da sklopke 2 sploh ni, ali pa je običajno sklopljena. Če poteka preklop ob počasni vožnji ali mirovanju, se lahko izvede na vseh gnanih oseh istočasno. V tem primeru se za preklop le preklopi položaje električnih stikal, reguliranje položaja sklopke in obratov motorja pa ni pomembno. Prednost izuma je v zmanjšanju možnosti za nesrečo ali okvare, saj preklop počasi vrtečega elektromotorja 3 ali mirujočega elektromotorja ne povzroča iskrenja, samo kombiniranje zaporednih in vzporednih tuljav pa omogoča tudi večje razpone delovanja.
Električna prestava za električna vozila z direktnim pogonom po izumu je torej značilna po tem, da je vsaj na eni osi vozilo gnano z električnim pogonom, kjer je elektromotor 3 preko sklopke 2 povezan s kolesom 1, pri čemer so krajišča posameznih tuljav 4 elektromotorja 3 postavljena tako, da so na dostopnem mestu ali v sistemu električnih stikal 10 in se povezujejo v vzporedne ali zaporedne kombinacije in v zvezdo ali trikot. Pri tem se ob preklopu pogona na posamezni osi prestave izvede razklop sklopke 2, zmanjšanje obratov elektromotorja 3, preklop navitja tuljav 4, povečanje obratov in sklop sklopke 2.
V drugi varianti po izumu je električna prestava značilna po tem, daje vozilo gnano na več kot eni osi, pri čemer je vsaj na eni osi z električnim pogonom, kjer je elektromotor 3 direktno ali preko sklopke povezan s kolesom 1, pri čemer so krajišča posameznih tuljav 4 elektromotorja 3 postavljena tako, da so na dostopnem mestu ali v sistemu električnih stikal 10 in se povezujejo v vzporedne ali zaporedne kombinacije in v zvezdo ali trikot. Vsako os lahko poganja en ali več elektromotorjev 3. Preklopi se izvajajo na več oseh in se časovno ne prekrivajo.
V tretji varianti pa se preklop električne prestave izvede ob mirovanju ali pri vožnji, ki ne presega 20% hitrosti najnižje prestave oziroma do hitrosti, pri kateri ob preklopu stikala ne pride do neželenega pojava iskrenja.
Izum je uporaben na širokem področju električnih pogonov v vozilih, predvsem pa v avtomobilih ter večjih vozilih kot so tovornjaki, avtobusi in razna gospodarska vozila. Uporaba izuma zmanjša stroške izdelave posameznih komponent in porabo energije ob delovanju vozila.

Claims (6)

1. Električna prestava za električna vozila z direktnim pogonom na vsaj eni osi, označena s tem, da je vsaj na eni osi vozilo gnano z direktnim električnim pogonom, kjer je elektromotor (3) preko sklopke (2) povezan s kolesom (1), pri čemer so krajišča posameznih tuljav (4) elektromotorja (3) postavljena tako, da so na dostopnem mestu ali v sistemu električnih stikal 10 in se povezujejo v vzporedne in/ali zaporedne kombinacije ali v zvezdo ali trikot.
2. Električna prestava po zahtevku 1 označena s tem, da se ob preklopu pogona na posamezni osi prestave izvede razklop sklopke (2), zmanjšanje obratov elektromotorja (3), preklop stikal (11), (12), ki povezujejo krajišča tuljav (4), povečanje obratov in sklop sklopke (2).
3. Električna prestava za električna vozila z direktnim pogonom na vsaj eni osi, označena s tem, da je vozilo gnano na več kot eni osi, pri čemer je vsaj na eni osi gnano z električnim pogonom, kjer je elektromotor (3) direktno ali s sklopko 2 povezan s kolesom (1), pri čemer so krajišča posameznih tuljav (4) elektromotorja (3) postavljena tako, da so na dostopnem mestu ali v sistemu električnih stikal (10) in se povezujejo v vzporedne ali zaporedne kombinacije ter so lahko povezane v zvezdo ali trikot, prestavljanje pa se izvede tako, da se preklopi na posameznih fazah časovno ne prekrivajo, zmanjšan navor ob preklopu na pogonu ene osi pa kompenzirajo preostali pogoni na drugih oseh.
4. Električna prestava po zahtevku 3 označena s tem, da se preklop električne prestave izvede ob mirovanju ali pri vožnji, ki ne presega 20% hitrosti najnižje prestave oziroma pri hitrosti kjer ob preklopu ne pride do iskrenja, pri čemer v sistemu sklopka ni potrebna, obenem pa se preklop lahko izvede na več oseh hkrati.
5. Električna prestava po zahtevkih 1, 2, 3 in 4 označena s tem, da lahko vsako os poganja en ali več elektromotorjev 3.
6. Električna prestava po zahtevkih od 1 do 5, označena s tem, da se preklopi, ki se izvajajo na več oseh, časovno ne prekrivajo.
SI201000244A 2010-08-16 2010-08-16 Električna prestava za električna vozila z direktnim pogonom SI23465A (sl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201000244A SI23465A (sl) 2010-08-16 2010-08-16 Električna prestava za električna vozila z direktnim pogonom

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201000244A SI23465A (sl) 2010-08-16 2010-08-16 Električna prestava za električna vozila z direktnim pogonom

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI23465A true SI23465A (sl) 2012-02-29

Family

ID=45782036

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI201000244A SI23465A (sl) 2010-08-16 2010-08-16 Električna prestava za električna vozila z direktnim pogonom

Country Status (1)

Country Link
SI (1) SI23465A (sl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2016087101A1 (de) * 2014-12-01 2016-06-09 Volkswagen Aktiengesellschaft Elektrische antriebseinheit, hybridantriebseinrichtung und fahrzeug

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2016087101A1 (de) * 2014-12-01 2016-06-09 Volkswagen Aktiengesellschaft Elektrische antriebseinheit, hybridantriebseinrichtung und fahrzeug
CN107005127A (zh) * 2014-12-01 2017-08-01 大众汽车有限公司 电力驱动单元、混合动力驱动设备和交通工具
US10500937B2 (en) 2014-12-01 2019-12-10 Volkswagen Aktiengesellschaft Electric drive unit, hybrid drive device, and vehicle

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5561704B2 (ja) 電動機の接続機構
CN105024509B (zh) 四轮驱动电动汽车的双转子轮毂电机及其动力传递方法
JP4818368B2 (ja) ハイブリッド車両
US9944166B2 (en) Axle assembly for hybrid electric vehicle
WO2017058660A1 (en) A vehicle comprising a wheel driven generator for charging a battery
WO2009102058A1 (ja) ハイブリッド電気自動車
CN203752887U (zh) 具有行星电机的轮毂驱动装置及采用该轮毂驱动装置的车轮动力系统
CN105263735A (zh) 用于机动车的驱动传动系的中间差速器装置
CN111806156B (zh) 电动桥组件
CN103219828B (zh) 具有转子节段电相位调整以减少反电动势的电动机组件
CN103683593A (zh) 电机的转子、具有该转子的同步电机及绕线转子同步电机
CN103587411A (zh) 纯电动汽车用电机-变速器一体化传动系统
CN102386734A (zh) 一种增程式电动汽车用永磁同步电机
CN106427533A (zh) 一种电动车驱动桥及其驱动调速方法
CN104648117A (zh) 用于车辆的混合动力系
CN103204083B (zh) 一种电动汽车及其动力驱动系统
CN104742725A (zh) 具有行星电机的轮毂驱动装置及采用该轮毂驱动装置的车轮动力系统
CN103978886A (zh) 输入合成型混合动力系统
SI23465A (sl) Električna prestava za električna vozila z direktnim pogonom
EP2578428B1 (en) Flexible parallel and serial hybrid device
CN101947937A (zh) 汽车节能装置
CN201682361U (zh) 轮毂式电动轿车开关磁阻电机
CN204296443U (zh) 双转子电机行星式双模混合动力系统
CN204190553U (zh) 电动自行车用可变减速比的轮毂电机
JP5815847B2 (ja) 車両用モータ発電機装置

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20120301

SP73 Change of data on owner

Owner name: ELAPHE POGONSKE TEHNOLOGIJE D.O.O.; SI

Effective date: 20130328

KO00 Lapse of patent

Effective date: 20200901