SI22960A - Varnostno električno stikalo s talilnim vložkom - Google Patents

Varnostno električno stikalo s talilnim vložkom Download PDF

Info

Publication number
SI22960A
SI22960A SI200900049A SI200900049A SI22960A SI 22960 A SI22960 A SI 22960A SI 200900049 A SI200900049 A SI 200900049A SI 200900049 A SI200900049 A SI 200900049A SI 22960 A SI22960 A SI 22960A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
carrier
insert
housing
contact
pivot
Prior art date
Application number
SI200900049A
Other languages
English (en)
Inventor
Peter Benko
EMROV Anton Ĺ
Original Assignee
Eti Elektroelement D.D.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from SI200900010A external-priority patent/SI22959A/sl
Application filed by Eti Elektroelement D.D. filed Critical Eti Elektroelement D.D.
Priority to SI200900049A priority Critical patent/SI22960A/sl
Priority to EP09810894A priority patent/EP2387789A1/en
Priority to PCT/SI2009/000068 priority patent/WO2010082905A1/en
Publication of SI22960A publication Critical patent/SI22960A/sl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H9/00Details of switching devices, not covered by groups H01H1/00 - H01H7/00
    • H01H9/10Adaptation for built-in fuses
    • H01H9/104Adaptation for built-in fuses with interlocking mechanism between switch and fuse
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H1/00Contacts
    • H01H1/12Contacts characterised by the manner in which co-operating contacts engage
    • H01H1/14Contacts characterised by the manner in which co-operating contacts engage by abutting
    • H01H1/20Bridging contacts

Landscapes

  • Thermally Actuated Switches (AREA)
  • Fuses (AREA)

Abstract

Varnostno električno stikalo s talilnim vložkom (4) se odlikuje po tem da je vstavljanje ali odstranjevanje talilnega vložka sicer možno na hiter in preprost način, vendar šele po zavihtenju zaščitnega pokrova (3) v odprt položaj, pri čemer se v stikalu prekine električni tokokrog. Prav tako je dostop v notranjost ohišja in še zlasti v območje talilnega vložka in drugih električno prevodnih delov fizično omogočen šele po prekinitvi električnega tokokroga skozi stikalo. Stikalo namreč obsega ohišje (1), v katerem je okoli vrtišča (20) zasukljivo vstavljen nosilec (2) talilnega vložka (4), na katerem je okoli vrtišča (30) zasukljivo pričvrščen zaščitni pokrov (3). Med odvihtenjem pokrova (3) v odprt položaj se preko kulise (33) v območju prekinjevalnika (17) prekine električni tokokrog v notranjosti ohišja (81), šele nato pa je možno okoli vrtišča (20) zasukati tudi nosilec (2) s talilnim vložkom (4).

Description

Varnostno električno stikalo s talilnim vložkom
Izum spada na področje elektrotehnike, in sicer k osnovnim električnim komponentam, zlasti k podrobnostim zaščitnih električnih stikal, ki so prirejena za vgradnjo talilnih vložkov in obsegajo sredstva za preprečevanje nastanka obloka.
Pri tem je izum osnovan na problemu, kako zasnovati varnostno električno stikalo s talilnim vložkom, ki bo pri nespremenjeni obliki in zunanjih dimenzijah vgradljivo na doslej običajen način na splošno uporabljane nosilne letve v razdelilnih omaricah električnih napeljav in bo obenem prirejeno za prejem standardiziranega talilnega vložka cilindrične oblike, katerega vstavljanje ali odstranjevanje v primeru zamenjave bo lahko potekalo na hiter in preprost način, obenem pa bo po eni strani vključitev stikala v vsakokraten električni tokokrog preko vsakokrat v stikalu vstavljenega talilnega vložka možna samo pri popolnoma zaprtem ohišju, po drugi strani pa bo dostop v notranjost ohišja in še zlasti v območje talilnega vložka in drugih električno prevodnih delov fizično omogočen šele po prekinitvi električnega tokokroga skozi stikalo.
• ·
Električno stikalo, kakršno je opisano v SI 20131 A, sestoji iz ohišja, v katerem je vgrajen okoli vrtišča zasukljiv nosilec talilnega vložka. Na omenjen nosilec nameščen talilni vložek je s tem okoli vrtišča skupaj zavihtljiv bodisi v notranjost ohišja, kjer pride v stik s pripadajočima električnima kontaktoma, ali ven iz ohišja v tak položaj, daje talilni vložek možno zamenjati z drugim. Ohišje je izvedeno v okviru običajne oblike in izmer, ki omogočajo vgradnjo ohišja na standardne nosilne letve v razdelilnih omaricah električnih napeljav. Razen tega sta na površini ohišja predvideni mesti, kjer se dovodno in odvodno električno žico pritrdi na stikalo, s čimer se v notranjosti ohišja razpoložljiva električna kontakta poveže v vsakokrat razpoložljiv električni tokokrog, ki potem poteka preko talilnega vložka. Vsak od električnih kontaktov, ki sodelujeta s talilnim vložkom, kadar je ta vstavljen v ohišje, je zasnovan kot električno prevodna pločevina, ukrivljena v vsaj približno polkrožno zanko, namreč približno v obliko grške črke Ω (omega), tako da talilni vložek s svojo cilindrično električno prevodno površino na vsakem koncu vstopi med oba kraka vsakokratnega kontakta. Pri aktiviranju stikala med sukanjem nosilca z na njem nameščenim talilnim vložkom proti v notranjosti ohišja nameščenima kontaktoma vložek s svojima površinama razmeroma počasi in postopoma vstopa med kraka kontaktov, pri čemer lahko pride do nastanka električnega obloka, obenem pa tudi razmeroma hitre obrabe na površini kontaktov. Podobno med deaktiviranjem stikala zaradi npr. zamenjave talilnega vložka slednji postopoma izstopa iz območja kontakta, ki je pod napetostjo. Tako je pri tovrstnem stikalu npr. s pomočjo ustreznega predmeta, še zlasti izvijača ali podobnega orodja, že pri deloma odvihtenem nosilcu talilnega vložka možen dostop v notranjost ohišja, pri čemer je tokokrog skozi stikalo lahko še vedno sklenjen oz. ko so električno prevodni deli še vedno pod napetostjo.
Nadalje je v DE 28 18 360 C3 in tudi v EP 1 224 677 BI opisano stikalo, ki sestoji iz ohišja, v katerem je na voljo ležišče talilnega vložka z vgrajenima električnima kontaktoma, ki sodelujeta z električno prevodnima območjema na talilnem vložku. Na ohišju je nadalje predviden električno neprevoden pokrov, ki je zasukljiv iz zaprtega položaja, v katerem poteka preko omenjenega talilnega vložka in preprečuje dostop do njega, v odprti položaj pod kotom približno 90° glede na prej omenjeni položaj, ali obratno. V notranjosti ohišja je nadalje predviden prekinjevalnik električnega tokokroga za prekinitev tokokroga med vihtenjem omenjenega pokrova iz zaprtega v odprt položaj, ki se med premikom pokrova v obratni smeri zatem spet samodejno sklene. Prekinjev alnik sestoji iz električno prevodne plošče, ki je po eni strani podprta z vzmetjo in po drugi strani oprta na med seboj razmaknjena električno prevodna dela, ki sta električno povezana preko omenjene plošče. Omenjeni pokrov je v bližini svojega vrtišča opremljen z drogom, ki je voden v ustreznem vodilu in oprt na omenjeni plošči. Med odpiranjem pokrova drog pritisne ploščo proti sili vzmeti v smeri vstran od omenjenih električno prevodnih delov, s čimer se prekine električni tokokrog. Med zapiranjem pokrova se drog premakne v obratni smeri, pri čemer vzmet potisne ploščo v izhodiščni položaj naleganja na omenjenih električno prevodnih delih, s čimer se tokokrog spet sklene. Kadar je torej pokrov odprt, je električni tokokrog prekinjen, talilni vložek pa je vstavljen globoko v ohišju in gaje razmeroma težko odstraniti iz ohišja. Še zlasti, ker je poseganje v notranjost ohišja za uporabnika vselej povezano z nevarnostjo, da bi bil kateri od električno prevodnih sestavnih delov navzlic načeloma zagotovljeni prekinitvi električnega tokokroga npr. zaradi okvare ali premika katerega od delov lahko še vedno pod električno napetostjo. Po drugi strani je v primeru deloma odprtega pokrova v notranjost ohišja možno vstaviti tanek predmet, čeprav je tokokrog skozi stikalo lahko še/že sklenjen, kar je seveda za uporabnika lahko izjemno nevarno.
Pričujoči izum se nanaša na varnostno električno stikalo s talilnim vložkom, kakršno sestoj iz ohišja iz električno neprevodnega gradiva, ki obsega ustrezna električna priključka za povezavo stikala v vsakokrat razpoložljiv električni tokokrog, kot tudi v notranjosti omenjenega ohišja nameščen iz električno neprevodnega gradiva sestoječ nosilec talilnega vložka. Kot talilni vložek je prednostno predviden tipski talilni vložek cilindrične oblike, ki je na konceh opremljen z električno prevodnima okovoma. V ohišju sta nadalje vgrajena za prejem talilnega vložka predvidena in temu ustrezno razporejena električno prevodna kontaktna elementa, od katerih je vsak predviden za prejem po enega izmed omenjenih okovov talilnega vložka in električno povezan z vsakokrat pripadajočim priključkom, in sicer vsaj eden od njiju preko ustreznega prekinjevalnika, s katerim je po izbiri možno prekiniti v notranjosti ohišja z omenjenima priključkoma in kontaktnima elementoma preko talilnega vložka formiran električni tokokrog.
Po izumu je nosilec talilnega vložka skupaj s slednjim zasukljiv okoli v ohišju razpoložljivega vrtišča in obsega iz električno neprevodnega gradiva sestoječ zaščitni pokrov, ki je okoli svojega na omenjenem nosilcu razporejenega vrtišča zasukljiv iz zaprtega v odprt položaj ali obratno ter preko iz električno neprevodnega gradiva sestoječe in ustrezno toge kulise povezan z omenjenim prekinjevalnikom, na osnovi česar se pri odvihtenju pokrova iz zaprtega v odprt položaj v območju prekinjevalnika prekine v ohišju preko omenjenih priključkov, in električnih kontaktnih elementov ter talilnega vložka formiran električni tokokrog. Omenjeni nosilec je okoli svojega vrtišča v splošnem zasukljiv med obema končnima položajema, namreč med prvim končnim položajem, v katerem se omenjeni nosilec z na sebi nameščenim talilnim vložkom nahaja v območju kontaktnih elementov tako da sta okova talilnega vložka v stiku s kontaktnima
elementoma, in drugim končnim položajem, v katerem je omenjeni nosilec odvihten vsaj deloma ven iz ohišja, in sicer vsaj do te mere, da je iz območja nosilca možno odstraniti ali vanj vstaviti talilni vložek, vendar pod pogojem, daje pri zaprtem položaju zaščitnega pokrova vse do odvihtenja le-tega v odprt položaj in s tem do prekinitve električnega tokokroga v območju prekinjevalnika fizično preprečen vsakršen zasuk nosilca okoli vrtišča iz njegovega izhodiščnega položaja, v katerem se okova talilnega vložka nahajata v stiku s pripadajočima kontaktnima elementoma, v deloma izven ohišja odvihten položaj, v katerem je možno z nosilca odstraniti ali vanj vstaviti talilni vložek, šele po odvihtenju zaščitnega pokrova v odprt položaj pa je možen tudi zasuk nosilca talilnega vložka okoli njegovega vrtišča.
Pri prednostni izvedbi izuma omenjeni nosilec prednostno obsega vodilni tulec, v katerega je v svoji aksialni smeri vstavljiv talilni vložek, prekinjevalnik pa sestoji iz toge električno prevodne plošče, ki je podprta z vzmetjo, s pomočjo katere je omenjena plošča pritisnjena v smeri proti enemu od priključkov in sočasno tudi proti vsakokrat pripadajočemu kontaktnemu elementu, ki je prirejen za vzpostavitev električnega kontakta z vsakokrat pripadajočim okovom talilnega vložka. Pri tem je nadalje za potrebe naleganja kontaktne plošče prekinjevalnika na kontaktnem elementu in na priključku predvidena vsakokrat po ena naležna površina. Omenjena vzmet je prednostno na voljo kot tlačna vijačna vzmet.
Nadalje vsak od za prejem okovov talilnega vložka predvidenih in z vsakokrat po enim na ohišju razpoložljivim priključkom povezanih kontaktnih elementov prednostno sestoji iz električno prevodne pločevine, ukrivljene v obliki črke U, pri čemer je bližje prekinjevalniku razporejen kontaktni element usločen v smeri proti s pritrdilnima elementoma opremljeni vznožni stranici, preostali kontaktni element pa v obratni smeri.
Še nadalje z enim svojim koncem na vzmetno podprti kontaktni plošči prekinjevalnika oprta toga kulisa na svojem preostalem koncu obsega med seboj soosna in vsaksebi štrleča vodilna nastavka, ki sta po eni strani prirejena za sodelovanje z ustreznima, kot zajedi v obliki črke V zasnovanima ter glede na vrtišče pokrova ekscentrično razporejenima ležiščema na zaščitnem pokrovu, in po drugi strani vsak zase vstavljena v vsakokrat pripadajočem vodilnem žlebu na notranjih površinah bočnih stranic ohišja, tako da se pri zaprtem zaščitnem pokrovu omenjena nastavka nahajata v svojem prvem stabilnem položaju v območju omenjenih ležišč, kulisa dopušča naleganje kontaktne plošče prekinjevalnika na pripadajočem kontaktnem elementu in priključku zaradi pritiska vzmeti, pri odprtem zaščitnem pokrovu pa se omenjena nastavka nahajata v svojem preostalem stabilnem položaju v končnem območju vodilnega žleba, pri čemer je zaradi premika kulise v smeri proti kontaktni plošči prekinjevalnika omenjena plošča držana na odmiku od pripadajočega priključka in kontaktnega elementa proti pritisku omenjene vzmeti, in sicer vse dotlej, dokler se med zasukom pokrova nazaj v zaprt položaj omenjena čepa s pomočjo omenjenih ležišč po vodilnem žlebu ne premakneta nazaj v izhodiščni položaj, namreč v njun prvi stabilni položaj.
Razen tega je pokrov v območju vrtišča na nosilcu opremljen z vsaksebi štrlečima in med seboj soosnima čepoma, od katerih je vsak zase opremljen z nasprotno razporejenima in med seboj vsaj približno opremljenima posnetjema, pri čemer sta omenjena čepa vstavljena v ustreznih vodilnih žlebovih, ki sta na voljo na notranjih površinah bočnih stranic ohišja, pri čemer sta širina in potek omenjenih
vodilnih žlebov tako izbrana, da je širina vsakokratnega žleba v območju vrtišča pokrova na nosilcu večja od premera čepa, izven območja omenjenega vrtišča pa manjša od premera čepa in večja od razdalje med posnetjema, potek žlebov pa ustreza krožnemu loku s polmerom v vrtišču nosilca v ohišju, tako da je vsakokraten čep s svojima posnetjema vrtljiv v svojem vrtišču na nosilcu, nosilec pa je okoli svojega vrtišča zasukljiv samo v primeru, kadar je pokrov odvihten v odprt položaj in je čepoma s posnetjema samo v takem položaju omogočeno, da vstopita v omenjen vodilni žleb, s tem pa je omogočen tudi zasuk nosilca s talilnim vložkom v položaj, ko nosilec vsaj deloma sega izven ohišja in je vanj možno vstaviti ali in njega odstraniti talilni vložek.
Še nadalje omenjeni pokrov obsega vsaksebi štrleča vodilna čepa, v ohišju pa je na vsaki od njegovih stranic predvideno po eno vodilo, s katerim sodeluje vsakokrat pripadajoč vodilni čep pokrova, pri čemer vsakokratno vodilo skupaj z vsakokrat pripadajočim vodilnim čepom definira možnost premikanja na nosilcu nameščenega pokrova v ohišju in s tem posledično možnost premikanja pokrova glede na nosilec kot tudi pokrova skupaj z nosilcem glede na ohišje. Omenjeno vodilo prednostno obsega vsaksebi usločeni bočni površini, tako da med zasukom pokrova vsakokraten vodilni čep sodeluje z eno bočno površino, med vihtenjem nosilca pa s preostalo bočno površino.
Po izumu je lahko tudi predvideno, da je na zaščitnem pokrovu in/ali nosilcu predvidena vsaj po ena luknja za povezavo nosilca in/ali pokrova z nosilcem in/ali pokrovom vsakokrat sosednjega stikala v večpolni stikalni napravi. Po izumu je lahko na nosilcu predvidena tudi vsaj ena plombima luknja..
Izum bo v nadaljevanju podrobneje obrazložen na osnovi primera izvedbe, ki je prikazan na priloženi skici, kjer kaže
Sl. 1 varnostno električno stikalo v zaprtem stanju in v narisu;
Sl. 2 stikalo v prečnem prerezu v ravnini II - II po Sl. 1;
Sl. 3 stikalo po Sl. 1, spet v zaprtem stanju ohišja in v tlorisu;
Sl. 4 stikalo v vzdolžnem prerezu v ravnini IV - IV po Sl. 3;
Sl. 5 stikalo kot na Sl. 3 v zaprtem stanju ohišja in v tlorisu;
Sl. 6 stikalo v vzdolžnem prerezu v ravnini VI - VI po Sl. 5 in v zaprtem stanju; Sl. 7 stikalo v prerezu v ravnini VI - VI po Sl. 5 in v deloma odprtem stanju;
Sl. 8 pa stikalo v prerezu v ravnini VI - VI po Sl. 5 in v povsem odprtem stanju.
Varnostno električno stikalo po izumu sestoji iz ohišja 1, v katerem je na primernem nosilcu 2, opremljenem z zaščitnim pokrovom 3, vstavljen tipski talilni vložek 4.
Omenjeni talilni vložek 4 je cilindrične oblike in na konceh obsega električno prevodna okova 41, 42, ki sta med seboj električno povezana z neprikazanim električno prevodnim talilnim elementom vsakokrat vnaprej določene električne upornosti in nazivnega toka, pri katerem se električna povezava med omenjenima okovoma 41, 42 zaradi taljenja omenjenega elementa v/na talilnem vložku 4 prekine.
Ohišje 1 kot tako je načeloma izvedeno v okviru tipiziranih izmer in sestoji iz električno neprevodnega materiala, obenem pa na svoji hrbtni površini 10' obsega sredstva 11, 12 za zanesljivo začasno ali trajno pričvrstitev na vsakokrat razpoložljivo nosilno letev ali podoben nosilec v vsakokratni razdelilni omarici, kar je strokovnjaku nedvomno razumljivo in zato na skici ni posebej prikazano.
Nadalje je ohišje 1 opremljeno z ustreznima električnima priključkoma 13, 14, namreč z dovodnim priključkom 13 in odvodnim priključkom 14, ki sta prirejena za prejem ustreznih električnih vodnikov, ki na skici sicer nista prikazana in ki pripadata vsakokratnemu električnemu tokokrogu, v katerega je vsakokrat po izbiri vključeno stikalo po izumu, s čimer je tako formiran tokokrog potem zahvaljujoč tovrstnemu stikalu varovan proti električnim preobremenitvam.
Omenjena priključka 13, 14 sta električno povezana z električno prevodnima kontaktnima elementoma 15, 16, ki sta razporejena v notranjosti ohišja 1 in prirejena za sodelovanje z omenjenima električno prevodnima okovoma 41, 42 talilnega vložka 4, kadar je slednji pravilno vstavljen v notranjost ohišja 1 stikala po izumu in je stikalo pripravljeno za sklenitev preko njega potekajočega električnega tokokroga. Tako je dovodni priključek 13 električno povezan s pripadajočim kontaktnim elementom 15 ki je v prikazanem primeru na voljo kot iz električno prevodne pločevine v obliki črke U ukrivljen in v smeri vstran od omenjene hrbtne površine 10' ohišja 1 usločen del, med katerega kraka z enim svojim okovom 41 vstopi talilni vložek 4, s čimer je potem zagotovljena električna povezava med talilnim vložkom 4 in dovodnim priključkom 13 na ohišju 1 stikala. Po drugi strani je odvodni priključek 14 na ohišju 1 stikala po izumu preko prekinjevalnika 17 električno povezan s preostalim kontaktnim elementom 16, ki je v prikazanem primeru podoben prej obravnavanemu priključku 13 in je prav tako formiran iz električno prevodne pločevine, ukrivljene v obliki črke U in usločene v nasprotni smeri ter je kot tak prirejen za prejem preostalega okova 42 talilnega vložka 4, tako da je v ohišju 1 pravilno nameščen talilni vložek 4 potem preko omenjenega prekinjevalnika 17 električno povezan z omenjenim odvodnim priključkom 14 na ohišju 1.
Prekinjevalnik 17 sestoji iz razmeroma toge električno prevodne plošče 171, kije podprta z vzmetjo 172, ki je v prikazanem primeru izvedena kot tlačna vijačna vzmet in s pomočjo katere je omenjena plošča 171 pritisnjena proti odvodnemu priključku 14 in pripadajočemu kontaktnemu elementu 16, tako daje med njima preko omenjene plošče 171 zagotovljena električna povezava, ki jo je možno s pritiskom na ploščo 171 v smeri proti sili omenjene vzmeti 172 po izbiri tudi prekiniti. V prikazanem primeru je za potrebe enakomernega in zanesljivega naleganja z vzmetjo 172 podprte plošče 171 prekinjevalnika 17 na priključku 14 in kontaktnem elementu 16 omenjeni priključek 14 opremljen s kontaktno površino 141, omenjeni kontaktni element 16 pa s kontaktno površino 161, tako da plošča 171 v položaju vzpostavitve električne povezave med priključkom 14 ohišja 1 in za sodelovanje s talilnim vložkom 4 predvidenim kontaktnim elementom 16 na slednjem in priključku 14 vsakokrat sočasno nalega v območju omenjenih kontaktnih površin 141, 161.
Kot je bilo omenjeno, je v ohišju 1 stikala vgrajen nosilec 2 talilnega vložka 4. Talilni vložek 4 je v prikazanem primeru s svoji aksialni smeri vstavljiv v vodilni tulec 21, ki predstavlja integralni del nosilca 2. Nosilec 2, ki je opremljen z zaščitnim pokrovom 3, je v ohišju 1 zasukljivo uležiščen in je načeloma zasukljiv okoli vrtišča 20, kar pa je možno edinole pod pogojem, da je pred tem okoli svojega vrtišča 30, ki se nahaja na omenjenem nosilcu 2, iz svojega zaprtega položaja po Sl. 1 - 6 v odprt položaj po Sl. 7 in 8 odvihten zaščitni pokrov 3.
Omenjen zaščitni pokrov 3 ob straneh obsega na vsaki strani po ležišče 31, vsako od njiju pa je v prikazanem primeru zasnovano kot zajeda v obliki črke V in razporejeno ekscentrično glede na omenjeno vrtišče 30, okoli katerega je na omenjenem nosilcu 2 zasukljiv pokrov 3. V vsakem od omenjenih ležišč 31 je vsakokrat s po enim od obeh med seboj soosnih in vsaksebi štrlečih nastavkov 32 vstavljena ustrezno toga kulisa 33, ki je zahvaljujoč omenjenima nastavkoma vodena tudi v ustreznih vodilnih žlebovih 104 na notranjih površinah bočnih stranic 101, 102 ohišja 1, pri čemer je omenjena kulisa 33 na drugi strani oprta na vzmetno podprto ploščo 171 prekinjevalnika 17.
Ob primemo izbrani dolžini kulise 33 je pri zaprtem zaščitnem pokrovu 3 (Sl. 1 6) kulisa 33 sicer oprta na plošči 171, kije s pomočjo vzmeti 172 pritisnjena proti kontaktnima površinama 141, 161 odvodnega priključka 14 in kontaktnega elementa 16, s čimer je med priključkom 14 in kontaktnim elementom 16 omogočena električna povezava. Med odpiranjem zaščitnega pokrova 3, namreč med zavihtenjem pokrova 3 okoli vrtišča 30 na nosilcu 2 iz položaja po Sl. 1 - 6 v položaj po Sl. 7 in 8, nosilec 2 skupaj s talilnim vložkom 4 ostane v svojem položaju v notranjosti, zaradi ekscentričnosti ležišča 31 kulise 33 glede na vrtišče 30 pokrova 3 pa kulisa 33 odrine kontaktno ploščo 171 prekinjevalnika 17 in stisne vzmet 172, pri čemer se prekine električni tokokrog med priključkom 14 in s talilnim vložkom 4 sodelujočim kontaktnim elementom 16. Med zasukom pokrova 3 se nastavka 32 kulise 33 iz svojega izhodiščnega stabilnega položaja po Sl. 1 - 6 premakneta v drug stabilni položaj v končnem območju 104' vodilnega žleba 104 (Sl. 7 in 8), kjer zahvaljujoč pritisku vzmeti 172 obtičita, dokler jih od ondod v prvi izhodiščni položaj ne povrneta ležišči 31 ob zasuku zaščitnega pokrova 3 v zaprt položaj. Medtem je zaradi pritiska kulise 33 na kontaktno ploščo 171 slednja vseskozi odmaknjena od pripadajočih kontaktnih površin 141, 161.
Vselej in samo takrat, ko je zaščitni pokrov 3 premaknjen v odprt položaj po Sl. 6 in 7, je možno okoli vrtišča 20 v ohišju 1 zavihteti tudi nosilec 2 z vstavljenim talilnim vložkom 4, in sicer iz položaja po Sl. 1 - 7 v položaj po Sl. 8, pri čemer med vihtenjem nosilca 2 zaščitni pokrov 3 vseskozi ostaja v odprtem položaju, s svojima nastavkoma 32 v končnem območju 104' vodilnih žlebov 104 na ohišju 1 ujeta kulisa 33 pa vseskozi oprta na plošči 171, ki je podprta s pomočjo ustrezno stisnjene vzmeti 172, pri čemerje omenjena kontaktna plošča 171 prekinjevalnika 17 vseskozi odmaknjena od kontaktnih površin 141, 161 priključka 14 in s talilnim vložkom 14 sodelujočega kontaktnega elementa 16.
Dejstvo, da je nosilec 2 možno zavihteti okoli vrtišča 20 v ohišju 1 izključno v primeru, kadar je pokrov 3 odprt, je možno realizirati na več načinov, na Sl. 6 pa je ponazorjena le ena od možnih rešitev. V tem primeru namreč pokrov 3 v območju svojega vrtišča 30 na nosilcu 2 obsega vsaksebi štrleča čepa 34, od katerih vsak obsega diametralno nasproti razporejeni in vsaj približno vzporedni posnetji 341, 342, pri čemer je vsak od omenjenih čepov 34 vstavljen v ustreznem vodilnem žlebu 103 na notranji površini vsakokrat pripadajoče stranice 101, 102 ohišja 1. S primemo izbiro širine in oblike oz. poteka omenjenih vodilnih žlebov 103 po konstantnem polmeru glede na vrtišče 20 nosilca 2 v ohišju 1 je možno doseči, da sta vodilna čepa 34 vrtišča 30 pokrova 3 vzdolž pripadajočih vodilnih žlebov 103 premakljiva samo v ustreznem položaju omenjenih posnetij 341, v katerem lahko vstopita v vodilni žleb 103. Ker je pokrov 3 nameščen na nosilcu 2, je torej v neustreznem položaju posnetij 341 čepov 34 pri zaprtem položaju pokrova 3 po Sl. 1 do 6 sicer možen zasuk pokrova 3 v vrtišču 30, sočasno pa vsaj v primeru regularne uporabe fizično popolnoma onemogočen vsakršen drug premik čepov 34 vzdolž vodilnih žlebov 103 na ohišju 1, s čimer je torej preprečen zasuk nosilca 2 okoli vrtišča 20 v ohišju 2.
Razen tega pokrov 3 obsega nadaljnja vsaksebi štrleča vodilna čepa 35, ki sta prirejena za sodelovanje z vsakokrat razpoložljivim vodilom 18, kije na voljo na vsaki od stranic 101, 102 ohišja 1. Omenjeno vodilo 18 je zasnovano tako kot je prikazano na Sl. 6, 7 in 8, tako da zagotavlja vodenje čepov 35 in pri tem določa možnost premikanja nosilca 2 glede na ohišje 1 in obenem tudi možnost premikanja pokrova 3 glede na nosilec 2 oz. skupaj z nosilcem 2 glede na ohišje 1 iz položaja po Sl. 6 preko položaja po Sl. 7 v položaj po Sl. 8 in tudi obratno. V položaju po Sl. 4 se med odpiranjem pokrova 3 omenjena čepa 35 nahajata na enem boku 18' vodil 18, medtem ko med vihtenjem nosilca 2 potujeta ob preostalem boku 18 vodila 18 iz položaja po Sl. 7 v končni položaj po Sl. 8.
V obravnavanem primeru izvedbe po Sl. 1 - 8 je predvideno, da po namestitvi zaščitnega pokrova 3 v odprt položaj (Sl. 7 in 8) omenjeni nosilec 2 lahko okoli njegovega vrtišča 20 v ohišju 1 zasučemo v položaj po Sl. 8, pri čemer električno prevodna okova 41, 42 talilnega vložka 4 izstopita iz pripadajočih kontaktnih elementov 15, 16 in se nosilec 2 zavihti ven iz ohišja 1 do te mere, daje talini vložek 4 možno hitro in preprosto odstraniti iz vodilnega tulca 21 na nosilcu 2 oziroma ga v omenjeni vodilni tulec 21 vstaviti. Kot rečeno, je tokokrog skozi stikalo samodejno prekinjen vseskozi od zavihtenja zaščitnega pokrova 3 v njegov odprt položaj dalje, ko se kulisa 33 premakne iz svojega prvega stabilnega položaja po Sl. 1 - 6 v drug stabilni položaj v končnem območju 104' vodilnega žleba 104, pa vse do trenutka, ko pokrov 3 med zavihtenjem v zaprt položaj s svojima ležiščema 31 povrne kuliso 33 v njen izhodiščni položaj, s čimer se kontaktna plošča 171 prekinjevalnika 17 zahvaljujoč sili vzmeti 172 povrne v naleganje na kontaktnih površinah 141, 161 in vzpostavi tokokrog skozi električno prevodne elemente 13, 14, 15, 16, 171 in talilni vložek 4, 41, 42.
Po izumu je nadalje predvideno, da je na nosilcu 2 in/ali pokrovu 3 predvidena vsakokrat vsaj ena plombima luknja 290, 390, s čimer je omogočeno plombiranje stikala bodisi v vklopljenem ali izklopljenem stanju, razen tega pa tudi plombiranje samega talilnega vložka 4 v zaprtem stanju stikala.
Razen tega je po izumu predvideno, daje tako na nosilcu 2 kot tudi na pokrovu 3 predvidena vsakokrat vsaj po ena luknja 29, 39 za prejem neprikazanih drogov za vzpostavitev medsebojne povezave nosilcev 2 in pokrovov 3 več v nizu nameščenih stikal pri večpolnih stikalnih napravah.

Claims (12)

  1. PATENTNI ZAHTEVKI
    1. Varnostno električno stikalo s talilnim vložkom (4), sestoječe iz ohišja (1) iz električno neprevodnega gradiva, ki obsega električna priključka (13, 14) za povezavo stikala v vsakokrat razpoložljiv električni tokokrog, kot tudi v notranjosti omenjenega ohišja (1) nameščen iz električno neprevodnega gradiva sestoječ nosilec (2) talilnega vložka (4), pri čemer je kot talilni vložek (4) prednostno predviden tipski talilni vložek cilindrične oblike, ki je na konceh opremljen z električno prevodnima okovoma (41, 42), in pri čemer sta v ohišju (1) nadalje vgrajena za prejem omenjenega talilnega vložka (4) predvidena in temu ustrezno razporejena električno prevodna kontaktna elementa (15, 16), od katerih je vsak predviden za prejem po enega izmed omenjenih okovov (41, 42) talilnega vložka (4) in električno povezan z vsakokrat pripadajočim električnim priključkom (13, 14) na ohišju (1), in sicer vsaj eden od njiju preko ustreznega prekinjevalnika (17), s katerim je po izbiri možno prekiniti v notranjosti ohišja (1) z omenjenima priključkoma (13, 14) in kontaktnima elementoma (15, 16) preko talilnega vložka (4) formiran električni tokokrog, označen s tem, daje nosilec (2) talilnega vložka (4) skupaj s slednjim zasukljiv okoli v ohišju (1) razpoložljivega vrtišča (20) in obsega iz električno neprevodnega gradiva sestoječ zaščitni pokrov (3), ki je okoli svojega na omenjenem nosilcu (2) razporejenega vrtišča (30) zasukljiv iz zaprtega v odprt položaj ali obratno ter preko iz električno neprevodnega gradiva sestoječe in ustrezno toge kulise (33) povezan z omenjenim prekinjevalnikom (17), na osnovi česar se pri odvihtenju pokrova (3) iz zaprtega v odprt položaj v območju prekinjevalnika (17) prekine v ohišju (1) preko priključkov (13, 14), električnih kontaktnih elementov (15, 16) in talilnega vložka (4) formiran električni tokokrog, pri čemer je omenjeni nosilec (2) okoli svojega vrtišča (20) v splošnem zasukljiv med obema končnima položajema, namreč med prvim končnim položajem, ko se nosilec (2) z na sebi nameščenim talilnim vložkom (4) nahaja v območju kontaktnih elementov (15, 16), tako da sta okova (41, 42) talilnega vložka (4) v stiku s kontaktnima elementoma (15, 16), in drugim končnim položajem, ko je nosilec (2) odvihten vsaj deloma ven iz ohišja (1) vsaj do te mere, daje iz območja nosilca (2) možno odstraniti ali vanj vstaviti talilni vložek (4), vendar pod pogojem, da je v zaprtem položaju zaščitnega pokrova (3) vse do odvihtenja letega v odprt položaj in s tem do prekinitve električnega tokokroga v območju prekinjevalnika (17) fizično preprečen vsakršen zasuk nosilca (2) okoli vrtišča (20) iz izhodiščnega položaja, v katerem se okova (41, 42) talilnega vložka (4) nahajata v stiku s pripadajočima kontaktnima elementoma (15, 16), v deloma izven ohišja (1) odvihten položaj, v katerem je možno z nosilca (2) odstraniti ali vanj vstaviti talilni vložek (4), šele po odvihtenju pokrova (3) v odprt položaj pa je omogočen tudi zasuk nosilca (2) talilnega vložka (4) okoli njegovega vrtišča (20).
  2. 2. Stikalo po zahtevku 1, označeno s tem, da nosilec (2) obsega vodilni tulec (21), v katerega je v svoji aksialni smeri vstavljiv talilni vložek (4).
  3. 3. Stikalo po zahtevku 1 ali 2, označeno s tem, da prekinjevalnik (17) sestoji iz toge električno prevodne plošče (171), kije podprta z vzmetjo (172), s pomočjo katere je omenjena plošča (171) pritisnjena v smeri proti enemu od priključkov (13, 14) in sočasno tudi proti vsakokrat pripadajočemu kontaktnemu elementu (15, 16), ki je prirejen za vzpostavitev električnega kontakta z vsakokrat pripadajočim okovom (41, 42) talilnega vložka (4).
  4. 4. Stikalo po zahtevku 4, označeno s tem, da je za potrebe naleganja kontaktne plošče (171) prekinjevalnika (17) na kontaktnem elementu (15, 16) predvidena naležna površina (161), na priključku (13, 14) pa naležna površina (141).
  5. 5. Stikalo po zahtevku 3, označeno s tem, da je vzmet (172) na voljo kot tlačna vijačna vzmet.
  6. 6. Stikalo po enem od zahtevkov 1-5, označeno s tem, da vsak od za prejem okovov (41, 42) talilnega vložka predvidenih in z vsakokrat po enim na ohišju (1) razpoložljivim priključkom (13, 14) povezanih kontaktnih elementov (15, 16) sestoji iz električno prevodne pločevine, ukrivljene v obliki črke U, pri čemer je bližje prekinjevalniku (17) razporejen kontaktni element (16) usločen v smeri proti s pritrdilnima elementoma (11, 12) opremljeni vznožni stranici (10'), preostali kontaktni element (15) pa v obratni smeri.
  7. 7. Stikalo po enem od zahtevkov 1 - 6, označeno s tem, da z enim koncem na vzmetno podprti kontaktni plošči (171) prekinjevalnika (17) oprta toga kulisa (33) na svojem preostalem koncu obsega med seboj soosna in vsaksebi štrleča vodilna nastavka (32), ki sta po eni strani prirejena za sodelovanje z ustreznima, kot zajedi v obliki črke V zasnovanima ter glede na vrtišče (30) pokrova (3) ekscentrično razporejenima ležiščema (31) na zaščitnem pokrovu (3), in po drugi strani vsak zase vstavljena v vsakokrat pripadajočem vodilnem žlebu (104) na notranjih površinah bočnih stranic (101, 102) ohišja (1), tako da se pri zaprtem zaščitnem pokrovu (3) omenjena nastavka (32) nahajata v svojem prvem stabilnem položaju v območju omenjenih ležišč (31), kulisa (33) pa dopušča naleganje kontaktne plošče (171) prekinjevalnika (17) na pripadajočem kontaktnem elementu (15, 16) in priključku (13, 14) zaradi pritiska vzmeti (172), pri odprtem zaščitnem pokrovu (3) pa se omenjena nastavka (32) nahajata v svojem preostalem stabilnem položaju v končnem območju (104') vodilnega žleba (104), pri čemer je zaradi premika kulise (33) v smeri proti kontaktni plošči (171) prekinjevalnika (17) omenjena plošča (171) držana na odmiku od pripadajočega priključka (13, 14) in kontaktnega elementa (15, 16) proti pritisku omenjene vzmeti (172), in sicer vse dotlej, dokler se med zasukom pokrova (3) nazaj v zaprt položaj omenjena čepa (32) s pomočjo omenjenih ležišč (31) po vodilnem žlebu (104) ne premakneta nazaj v izhodiščni položaj, namreč v njun prvi stabilni položaj.
  8. 8. Stikalo po enem od zahtevkov 1 - 7, označeno s tem, daje zaščitni pokrov (3) v območju vrtišča (30) na nosilcu (2) opremljen z vsaksebi štrlečima in med seboj soosnima čepoma (34), od katerih je vsak zase opremljen z nasprotno razporejenima in med seboj vsaj približno opremljenima posnetjema (341, 342), pri čemer sta omenjena čepa (34) vstavljena v ustreznih vodilnih žlebovih (103), ki sta na voljo na notranjih površinah bočnih stranic (101, 102) ohišja (1), pri čemer sta širina in potek omenjenih vodilnih žlebov (103) tako izbrana, da je širina vsakokratnega žleba (103) v območju vrtišča (30) pokrova (3) na nosilcu (2) večja od premera čepa (34), izven območja omenjenega vrtišča (30) pa manjša od premera čepa (34) in večja od razdalje med posnetjema (341, 342), potek žlebov (103) pa smiselno ustreza krožnemu loku s polmerom v vrtišču (20) nosilca (2) v ohišju (1), tako daje vsakokraten čep (34) s svojima posnetjema (341, 342) vrtljiv v svojem vrtišču (30) na nosilcu (2), nosilec (2) pa je okoli svojega vrtišča (20) zasukljiv samo v primeru, kadar je pokrov (3) odvihten v odprt položaj in je čepoma (34) s posnetjema (341, 342) samo v takem položaju omogočeno, da vstopita v omenjen vodilni žleb (103), s tem pa je omogočen tudi zasuk nosilca (2) talilnega vložka (4) v položaj, ko nosilec (2) vsaj deloma sega izven ohišja (1) in je vanj možno vstaviti ali in njega odstraniti talilni vložek (4).
  9. 9. Stikalo po enem od zahtevkov 1 - 8, označeno s tem, da pokrov (3) obsega vsaksebi štrleča vodilna čepa (35), v ohišju (1) pa je na vsaki od stranic (101, 102) predvideno po eno vodilo (18), s katerim sodeluje vsakokrat pripadajoč vodilni čep (35), pri čemer vsakokratno vodilo (18) skupaj z vsakokrat pripadajočim vodilnim čepom (35) določa možnost premikanja na nosilcu (2) nameščenega pokrova (3) v ohišju (1) in s tem posledično možnost premikanja pokrova (3) glede na nosilec (2) kot tudi pokrova (3) skupaj z nosilcem (2) glede na ohišje (1).
  10. 10. Stikalo po zahtevku 9, označeno s tem, da omenjeno vodilo (18) obsega vsaksebi usločeni bočni površini (18', 18) in da med zasukom pokrova (3) vsakokraten vodilni čep (35) sodeluje z eno bočno površino (18'), med vihtenjem nosilca (2) pa s preostalo bočno površino (18).
  11. 11. Stikalo po enem od predhodnih zahtevkov, označeno s tem, da je na nosilcu (2) in na zaščitnem pokrovu (3) predvidena vsaj ena luknja (29, 39) za povezavo nosilca (2) in pokrova (3) z vsaj enim nosilcem (2) in vsaj enim pokrovom (3) vsakokrat sosednjega stikala v večpolni stikalni napravi.
  12. 12. Stikalo po enem od predhodnih zahtevkov, označeno s tem, da je na nosilcu (2) in /ali pokrovu (3) predvidena vsaj ena plombima luknja (290, 390).
SI200900049A 2009-01-13 2009-02-24 Varnostno električno stikalo s talilnim vložkom SI22960A (sl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200900049A SI22960A (sl) 2009-01-13 2009-02-24 Varnostno električno stikalo s talilnim vložkom
EP09810894A EP2387789A1 (en) 2009-01-13 2009-12-30 Circuit breaking fuse and disconnect switch
PCT/SI2009/000068 WO2010082905A1 (en) 2009-01-13 2009-12-30 Circuit breaking fuse and disconnect switch

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200900010A SI22959A (sl) 2009-01-13 2009-01-13 Varnostno električno stikalo s talilnim vložkom
SI200900049A SI22960A (sl) 2009-01-13 2009-02-24 Varnostno električno stikalo s talilnim vložkom

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI22960A true SI22960A (sl) 2010-07-30

Family

ID=42035281

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI200900049A SI22960A (sl) 2009-01-13 2009-02-24 Varnostno električno stikalo s talilnim vložkom

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP2387789A1 (sl)
SI (1) SI22960A (sl)
WO (1) WO2010082905A1 (sl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102014200681A1 (de) * 2014-01-16 2015-07-16 Robert Bosch Gmbh Schaltvorrichtung zum Schalten hoher elektrischer Ströme und Batteriesystem mit einer solchen Schaltvorrichtung

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2818360A1 (de) 1978-04-26 1979-11-08 Johann Ing Grad Tyroller Einstellbarer mengenteiler fuer fluessigkeitsstroeme bei hydraulikanlagen
SI20131A (sl) 1998-10-16 2000-06-30 Eti Elektroelement D.D. Električno stikalo za naprave, ki vključuje sedež za talilni vložek
DE29919140U1 (de) 1999-10-30 1999-12-30 Eti Elektroelement Dd Schalter mit Sicherungseinheit
DE10054173B4 (de) * 2000-11-02 2005-08-04 Wöhner GmbH & Co. KG Elektrotechnische Systeme Sicherungsleiste, insbesondere Sicherungsschalter
FR2829870B1 (fr) * 2001-09-19 2003-12-19 Ferraz Shawmut Sectionneur a fusible comprenant un porte-fusible et un element de commande pour un circuit de securite
DE10345786B3 (de) * 2003-10-01 2005-03-10 Klaus Bruchmann Berührungsgeschützter Sicherungsschalter
DE102007008051B3 (de) * 2007-02-15 2008-06-19 Geyer Ag Elektrisches Schaltgerät mit einem auswechselbaren Sicherungselement

Also Published As

Publication number Publication date
EP2387789A1 (en) 2011-11-23
WO2010082905A1 (en) 2010-07-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN101124647B (zh) 可熔的开关断开模块和设备
JP3820354B2 (ja) レバー嵌合式電源回路遮断装置
CA2781263C (en) Disconnect switch including fusible switching disconnect modules
US7586052B2 (en) Electromechanical switching device
EP2426687A2 (en) Modular fuse holder
EP2535913A1 (en) Power supply circuit cut-off device and method of controlling power supply
US7561018B2 (en) Fuse strip with lateral outgoing contacts and a lateral adapter module
CZ290311B6 (cs) Elektromechanické spojovací zařízení
CZ2002390A3 (cs) Vícepólové bezpečnostní spínací zařízení
FI104522B (fi) Kytkinvarokerunko
JP2012104448A (ja) コネクタ及びスイッチ
CN101364506B (zh) 具有接触机构的模制管壳断路器
JP2005353404A (ja) 回路遮断器
CN106471597B (zh) 具有双滑杆致动器组件的高电流、紧凑型可熔的断路开关
EP3140847B1 (en) Circuit breaker with arc extinguishing barrier
SI22960A (sl) Varnostno električno stikalo s talilnim vložkom
SK4792000A3 (en) Electric switch for devices
SI22959A (sl) Varnostno električno stikalo s talilnim vložkom
JP2009289484A (ja) 回路遮断器の連動遮断機構
KR20090085976A (ko) 배선용 차단기의 한류기구장치
CN102650665A (zh) 用于电单元的电触头盒和电触头模块、及电设备和电单元
SI20131A (sl) Električno stikalo za naprave, ki vključuje sedež za talilni vložek
KR20130004247U (ko) 배선용 차단기의 주 접점 위치 표시 기구
SI26361A (sl) Proti vstavljanju neustrezne varovalke zavarovan zaščitni sklop na osnovi električne uporovne varovalke s talilnim elementom
EP0552113B1 (fr) Combiné disjoncteur et sectionneur de neutre à capot d'isolement

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20100816

KO00 Lapse of patent

Effective date: 20141008