SI21441A - Naprava za obiranje koruze - Google Patents

Naprava za obiranje koruze Download PDF

Info

Publication number
SI21441A
SI21441A SI200300089A SI200300089A SI21441A SI 21441 A SI21441 A SI 21441A SI 200300089 A SI200300089 A SI 200300089A SI 200300089 A SI200300089 A SI 200300089A SI 21441 A SI21441 A SI 21441A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
unit
maize
conveyor
mobile frame
make
Prior art date
Application number
SI200300089A
Other languages
English (en)
Inventor
Sebastjan HAJNŠEK
Igor TURNŠEK
Original Assignee
Sip Strojna Industrija, D.D.,
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sip Strojna Industrija, D.D., filed Critical Sip Strojna Industrija, D.D.,
Priority to SI200300089A priority Critical patent/SI21441A/sl
Priority to PCT/SI2004/000017 priority patent/WO2004089060A1/en
Publication of SI21441A publication Critical patent/SI21441A/sl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01DHARVESTING; MOWING
    • A01D45/00Harvesting of standing crops
    • A01D45/02Harvesting of standing crops of maize, i.e. kernel harvesting
    • A01D45/028Harvesting devices mounted to a vehicle

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Outside Dividers And Delivering Mechanisms For Harvesters (AREA)
  • Harvesting Machines For Specific Crops (AREA)

Abstract

Namen izuma je zasnovati karseda preprosto, s pomočjo traktorja vlečeno napravo za obiranje koruze, ki bo primerna za doseganje znatno višje stopnje izkoriščenosti kot je to izvedljivo pri doslej znanih vlečenih napravah. Naprava po izumu sestoji iz mobilnega ogrodja (1) ki poleg ruda (2) za priključitev h traktorju obsega zbiralno posodo (15) in želeno število trgalnih enot (6', 6'') ob katerih je nameščen zbiralni sklop (7), ki je predviden za zbiranje od koruznih stebel ločenih koruznih storžev in katerega pogonski sklop (5) je gnan s pomočjo na ogrodju (1) razpoložljivega transmisijskega sklopa (3), ki je preko gredi (4) ali podobnega prenosnega elementa povezljiv s prej omenjeno pogonsko gredjo traktorja. Po izumu je mobilno ogrodje (1) prirejeno za alternativno pritrditev bodisi ličkalne enote (9) ali robkalne enote (8). S tem je omogočena boljša izkoriščenost naprave, saj jo je mogoče v zgodnejšem obdobju zrelosti koruze uporabljati za obiranje koruze z namenom pridobivanja ličkanih koruznih storžev, zatem pa v kasnejšem obdobju zrelosti koruze na osnovi preproste modifikacije tudi za obiranje koruze v smislu pridobivanja zgolj koruznega zrnja z razmeroma nizko vsebnostjo vlage.ŕ

Description

Naprava za obiranje koruze
Izum spada na področje kmetijstva, namreč k napravam za obiranje koruze, in sicer k napravam brez lastnega pogonskega agregata, ki so predvidene za vleko s pomočjo ustrezne vlečne naprave, še zlasti traktorja.
Pri spravilu koruze je treba slediti določenim ciljem in pri tem upoštevati vsakokrat razpoložljive razmere. V prvi vrsti je treba upoštevati, da gre za sezonsko opravilo, ki ga je v razmeroma kratkem časovnem obdobju potrebno izvršiti na karseda učinkovit način. V ta namen so sicer na voljo raznovrstne naprave, pri čemer pa je očitno, da je vsaka tovrstna naprava za obiranje koruze v uporabi vsega nekaj dni v letu in je zato izjemno slabo izkoriščena.
Izhajajoč iz lastnosti koruze v obdobju njenega zorenja in obiranja je v splošnem možno opredeliti dva načina obiranja, ki sta odvisna od stopnje zrelosti koruze oz. vlažnosti koruznega zrnja na storžih. V zgodnejšem obdobju zrelosti koruze je vlažnost zrnja še razmeroma visoka, zato koruzo obirajo v storžih. Pri tem načinu obiranja storže ločijo od stebla, temu pa sledi takoimenovano ličkanje, kar pomeni odstranjevanje okoli storža ovitih listov z omenjenega storža. Končni produkt obiranja so v tem primeri koruzni storži, na katerih je še vedno prisotno tudi koruzno zrnje, ki pa ga s strnišča zatorej odvažajo skupaj s storži.
V kasnejšem obdobju zrelosti koruze, ko se relativna vlažnost zrnja zniža pod določeno mejo, se sicer prav tako v prvem koraku vrši obiranje storžev, s katerih pa se zatem odstrani tako okoli storža ovite liste, nato pa se še med obiranjem koruze s storža odstrani še zrnje. Produkt obiranja je v tem primeru koruzno zrnje, brez storžev in ličkovine oz. listov, kijih med obiranjem razrežejo in/ali raztrosijo po stmišču.
Izhajajoč iz uvodoma omenjenih okoliščin, še zlasti iz načina obiranja glede na stopnjo zrelosti koruze kot tudi na razmeroma kratko časovno obdobje, v katerem so tovrstne naprave uporabljive, je izum osnovan na problemu, kako zasnovati karseda preprosto, s pomočjo ustrezne vlečne naprave, še zlasti s pomočjo običajnega kmetijskega traktorja, vlečeno napravo za obiranje koruze, ki bo primerna za doseganje znatno višje stopnje izkoriščenosti kot je to izvedljivo pri doslej znanih vlečenih napravah, saj bi naj jo bilo mogoče v zgodnejšem obdobju zrelosti koruze uporabljati za obiranje koruze z namenom pridobivanja lickanih koruznih storžev, zatem pa v kasnejšem obdobju zrelosti koruze na osnovi preproste modifikacije tudi za obiranje koruze v smislu pridobivanja zgolj koruznega zrnja z razmeroma nizko vsebnostjo vlage.
Prizadevanja v smeri Čim boljše izkoriščenosti naprav so že dolgo znana. Tako jev DEOS 1 934 418 opisana naprava za obiranje koruze, ki pa je zasnovana kot kombajn, torej kot mobilna naprava z lastnim pogonskim agregatom, kije opremljena z obiralno enoto, ki je glede na smer vožnje razporejena pred napravo. Z namenom, da bi se izognili potrebi po uporabi dodatne naprave za rezanje stebel, t.j. slamoreznice, s katero bi po pobiranju koruze s stmišča odstranili še stebla ter tako njivo pripravili za oranje, je bilo predlagano, da bi ustrezno prirejeno slamoreznico prigradili kar k obravnavani napravi poleg obiralne enote. Naprava kot taka je razmeroma zapletena in glede na kratek čas uporabnosti kljub omenjenemu ukrepu izjemno slabo izkoriščena. Njena uporaba je morda smiselna zgolj pri obdelavi dovolj velikih površin, ki pa so na voljo v zgolj nekaterih državah oz. regijah po svetu. Naprava v bistvu v ničemer ne rešuje uvodoma navedenega poroblema, citirana pa je predvsem z namenom ilustracije potrebe po racionalizaciji obiranja, kije očitna.
Nadalje je iz YU 272681 oz. FR 19820019292 oz. znana naprava za obiranje koruze, ki je zasnovana kot vlečna naprava brez lastnega pogona. Naprava je priključljiva k traktorju, njeni sestavni deli pa so gnani s pomočjo kardanske gredi, ki je za potrebe pogona traktorskih priključkov na voljo na traktorju. Naprava obsega podvozje s kolesi, na katerem so na voljo trgalna ustja, ki so usmeijena v smeri vožnje in namenjena za ločevanje koruznih storžev od koruznih stebel. Za drobljenje stebel je predviden drobilnik. Odtrgani storži potujejo v ličkalnik, ki sestoji iz protismemo vrtečih se valjev, ki potekajo v smeri vožnje. Naprava obsega ventilator, ki usmerja koruzne storže in odnaša s koruznega storža odluščene liste. OliČkani storži, na katerih je še prisotno zrnje, so zatem s pomočjo transporterja transportirani v zbiralno posodo, s katero je prav tako opremljena obravnavana naprava. Dasiravno gre za v primerjavi s takrat razpoložljivimi napravami za sodobno in izpopolnjeno napravo, je njena uporaba kljub vsemu povezana s številnimi pomanjkljivostmi. Prva pomanjkljivost je ta, da naprava obsega zgolj ličkalno enoto, kar pomeni, da je uporabljiva zgolj za obiranje koruze v zgodnejšem obdobju zrelosti koruze. To po eni strani pomeni, da je potrebno celoten pridelek koruze pospraviti v zelo kratkem časovnem intervalu, po drugi strani pa, daje prav zaradi te kratkotrajne uporabljivosti tudi ta naprava izjemno slabo izkoriščena. Še nadalje je treba upoštevati, da je kapaciteta zbiralne posode omejena, skladiščenje na storžih prisotnega koruznega zrnja pa terja bistveno več prostora kot skladiščenje samega zrnja brez storžev. Temu ustrezno manj racionalno je tudi razvažanje tako obranih koruznih plodov.
Po drugi strani so znane tudi naprave za ločevanje koruznega zrnja od koruznega storža, namreč za izvajanje takoimenovanega robkanja. Ena takih je opisana v EP 0 396 968 BI. Gre za napravo za takoimenovano tangencialno robkanje oz. napravo s tengencialnim pretokom za robkanje predvidenih storžev. Tovrstna naprava obsega narebren rotacijski valj, ki je vrtljiv okoli svoje vzdolžne osi in na katerega obodu so na voljo v profilu v bistvu sinusoidno potekajoče izbočitve oz. vbočitve, ki kot blago zaokrožena rebra oz. žlebovi potekajo v vzdolžni smeri omenjenega valja. Ob slednjem je na ustreznem odmiku nameščena ukrivljena rešetka grobega sita. Med omenjeno rešetko in obodom valja je na voljo klinast vmesni prostor, pri čemer se oddaljenost med obodom valja in rešetko v smeri vrtenja valja postopoma zmanjšuje s premera, ki ustreza povprečnemu premeru koruznega storža, na katerem je še prisotno zrnje, na premer, ki vsaj približno ustreza premeru storža z odstranjenim zrnjem. Ko storž zaide v območje vrtečega se valja, vstopi v pripadajočo vdolbino med dvema sosednjima rebroma na valju in potuje po obodu valja vse dotlej, dokler ne zadene ob omenjeno rešetko. Ob dotiku z rešetko v območju omenjenega klinastega prostora se storž zasuče okoli svoje osi, medtem pa z njega odpada zrnje. Koruzno zrnje skupaj z eventualno tudi prisotnimi deli storža pada skozi omenjeno rešetko, imenovano tudi grobo sito, na nižje ležeče fino sito, ki prepušča zgolj zrnje, ne pa tudi večjih delov storžev. Med padanjem so omenjeni delci izpostavljeni močnemu zračnemu toku, ki ga ustvarja ustrezen ventilator in ki je namenjen čiščenju zrnja in transportu storžev ali ostankov storžev do drobilnika storžev, od koder drobci storžev padajo na njivo, kjer so prepuščeni propadu. Zrnje se preko ustreznega polžastega transporterja ali elevatorja transportira do zbiralne posode. Prednost tovrstne naprave za obiranje koruze je ta, da je produkt obiranja čisto zrnje, katerega skladiščenje in transportiranje je občutno racionalnejše od skladiščenja in transportiranja zrnja skupaj s storži. Problem uporabe tovrstne naprave pa je, da je uporabljiva zgolj v kasnejšem obdobju zrelosti koruze, ko je vlažnost zrnja razmeroma nizka in je zrnje dovolj trdno za ločevanje od storžev brez omembe vrednih poškodb zrnja. Tudi v tem primeru gre za razmeroma kratko časovno obdobje uporabnosti naprave, ki je povrhu vsega običajno tudi povezano z večjim tveganjem glede primernosti vremenskih razmer za obiranje.
Pričujoči izum se ukvarja z napravo za obiranje koruze, kakršna je s pomočjo ruda priključljiva k vsakokrat ustrezni vlečni napravi in s slednjo vlečena. Tovrstna naprava torej ne obsega lastnega pogonskega agregata, zato so njeni delovni elementi gnani s pomočjo v ta namen predvidene pogonske gredi omenjene vlečne naprave. Nadalje tovrstna naprava sestoji iz mobilnega ogrodja ki poleg omenjenega ruda obsega zbiralno posodo in želeno število trgalnih enot. Ob slednjih je nameščen zbiralni sklop, ki je predviden za zbiranje in usmerjanje v območju trgalnih enot od koruznih stebel ločenih koruznih storžev in katerega pogonski sklop je gnan s pomočjo na ogrodju razpoložljivega transmisij skega sklopa, ki je preko ustrezne gredi ali podobnega prenosnega elementa povezljiv s prej omenjeno pogonsko gredjo vlečne naprave. Po izumu je omenjeno mobilno ogrodje prirejeno za alternativno pritrditev bodisi iiČkalne enote ali robkalne enote, pri prednostni izvedbi pa je med vsakokrat prisotno ličkalno enoto oz. robkalno enoto in zbiralno posodo nameščen zunanji transporter, Pri tem je mesto alternativne pritrditve bodisi ličkalne enote ali robkalne enote na mobilnem ogrodju prednostno predvideno za omenjenim zbiralnim sklopom. V splošnem je mobilno ogrodje prirejeno za alternativno pritrditev bodisi ličkalne enote skupaj s pripadajočim zunanjim transporterjem za transport koruznih storžev do zbiralne posode ali robkalne enote skupaj s pripadajočim zunanjim transporterjem za transport koruznega zrnja do zbiralne posode. Omenjena ličkalna enota v spološnem obsega vsaj notranji transporter in pod slednjim razporejene ličkalne valje, pri čemer je oboje lahko gnano s pomočjo na mobilnem ogrodju razpoložljivega transmisij skega sklopa. Prednostna izvedba ličkalne enote obsega vsaj notranji transporter in pod slednjim razporejene ličkalne valje kot tudi vsaj en zunanji transporter, predviden za transport koruznih storžev od ličkalne enote do zbiralne posode, pri čemer so omenjeni ličkalni valji in omenjena transporterja lahko gnani s pomočjo na mobilnem ogrodju razpoložljivega transmisijskega sklopa. Robkalna enota naprave po izumu v splošnem obsega vsaj notranji transporter in ob slednjem razporejen rotacijski robkalni element, ob katerem, zlasti pod njim, je nameščena groba rešetka, pod slednjo pa še fina rešetka, prednostva izvedba robkalne enote pa tudi vsaj en drobilni element, še zlasti rotacijski drobilni element, kije razporejen - gledano v smeri vožnje - za omenjenim rotacijskim robkalnim elementom. Pri tem sta notranji transporter in ob slednjem razporejen rotacijski robkalni element robkalne enote lahko gnana s pomočjo na mobilnem ogrodju razpoložljivega transmisijskega sklopa. Pri najbolj prednostni izvedbi naprave robkalna enota poleg zunanjega transporterja, ki je predviden za transport koruznega zrnja iz območja robkalne enote do zbiralne posode, obsega vsaj še rotacijski drobilni transportni element in glede na smer vožnje pred slednjim razporejen rotacijski robkalni element, ob katerem, še zlasti pod njim, je nameščena groba rešetka, pod slednjo pa še fina rešetka. Nadalje je pri prednostni izvedbi naprave po izumu predvideno sredstvo za ustvarjanje zračnega toka v nasprotni smeri vožnje vsaj v območju med grobo rešetko in pod slednjo razporejeno fino rešetko, pri čemer je tudi omenjeno sredstvo lahko gnano s pomočjo na mobilnem ogrodju razpoložljivega transmisijskega sklopa.
Izum bo v nadaljevanju podrobneje obrazložen še s primerom izvedbe v povezavi s priloženo skico, kjer kaže
Sl. 1 mobilno ogrodje naprave za obiranje koruze;
Sl. 2 mobilno ogrodje po sl. 1 skupaj z ličkalno enoto med nameščanjem le-te na omenjeno ogrodje oz. med odstranjevanjem ličkalne enote z omenjenega ogrodja;
Sl. 3 napravo za obiranje koruze v eni od obeh alternativnih konfiguracij, namreč z ličkalno enoto, nameščeno na mobilnem ogrodju, v vzdolžnem prerezu vzdolž te enote;
Sl. 4 mobilno ogrodje po sl. 1 skupaj z rob kalno enoto med nameščanjem le-te na omenjeno ogrodje oz. med odstranjevanjem robkalne enote z omenjenega ogrodja; in Sl. 5 napravo za obiranje koruze v preostali od obeh alternativnih konfiguracij, tj. z robkalno enoto na mobilnem ogrodju, prikazano v vzdolžnem prerezu vzdolž te enote.
Na sl. 1 je prikazano mobilno ogrodje 1, ki je v osnovi predvideno za vleko s pomočjo neprikazane vlečne naprave, zlasti običajnega traktorja, sočasno pa tudi za pritrditev in pogon vsakokrat na njem pritrjenih sklopov, ki bodo podrobneje opisani v nadaljevanju. Omenjeni pogon se v osnovi vrši s pomočjo kardanske ali druge gredi, ki je na voljo na vsakokratni vlečni napravi.
Ogrodje 1 je na proti vsakokratni vlečni napravi obrnjenem koncu opremljeno z vlečnim rudom 2 in transmisijskim sklopom 3, katerega pogon zagotovljen na osnovi povezave z omenjeno gredjo vlečne naprave, in sicer v danem primeru preko gredi 4, ki je na sl. 1 shematično ponazorjena s črtkano črto. Vlečno rudo 2 se nahaja na notranji strani ogrodja 1, neposredno za osrednjo vzdolžno linijo vsakokratne vlečne naprave. Na zunanji strani omenjenega ogrodja 1, t.j. na ustreznem odmiku od omenjene osrednje vzdolžne linije v prečni smeri, sta na ogrodju 1 v danem primeru predvideni dve v bistvu vzporedni trgalni enoti oz. ustji 6', 6, t.j. dva para v smeri vožnje potekajočih, med seboj vzporednih in ustrezno razmaknjenih nosilcev. Vsakokratna trgalna enota 6', 6 je tako zasnovana, da obsega želeno vrzel, kije širša od premera neprikazanega stebla koruze in znatno ožja od premera prav tako neprikazanih koruznih storžev, hkrati pa je - gledano v smeri vožnje upoševljena naprej in navzdol. Med obiranjem koruze se ogrodje 1 premika v smeri vožnje, pri čemer stebla vstopajo v omenjene vrzeli, pri tem pa se od stebel ločijo storži.
Neposredno za omenjenima trgalnima ustjema 6', 6” je na ogrodju 1 na voljo polžast zbiralni sklop 7, katerega pogonska enota 5 je gnana s pomočjo prej omenjenega transmisij skega sklopa 3. V omenjenem zbiralnem sklopu 7 se zbirajo od stebel ločeni koruzni storži, ki se sočasno orientirajo na ta način, da vzdolžna os vsakega od storžev poteka v prečni smeri ogrodja 1 oz. pravokotno glede na smer vožnje in v ravnini, ki je vsaj v bistvu vzporedna s podlago.
Ogrodje 1 je opremljeno tudi z zbiralno posodo 15, ki je prikazana na sl. 2 do 5 in ki je namenjena za zbiranje in transportiranje koruznih storžev in/ali koruznega zrnja.
Na sl. 2 in 3 je prikazana prva od obeh alternativnih različic konfiguracije naprave za obiranje koruze po izumu. Gre za izvedbo, ki omogoča najprej ločevanje storžev od koruznih stebel, zatem pa še ličkanje, t.j. odstranjevanje ovojnih listov s koruznih storžev. V ta namen je predvidena ličkalna enota 9, ki je pred uporabo hitro in preprosto pritrdljiva na omenjeno mobilno ogrodje 1, po uporabi pa z omenjenega ogrodja 1 prav tako hitro in preprosto tudi odstranljiva. Pritrditev ličkalne enote 9 pomeni tudi povezavo te enote 9 s transmisijsko enoto 3, s čimer je zagotovljen ustrezen pogon aktivnih delov te enote 9.
Ličkalna enota 9 je na sl. 2 prikazana v položaju, ko je z ogrodja 1 (še) odstranjena. Mesto pritrditve ličkalne enote 9 na ogrodje 1 je označeno z 19, v splošnem pa je lahko pritrditev enote 9 na ogrodje 1 izvedena npr. na poljuben strokovnjakom znan način, še zlasti npr. s pri vijačenjem.
Ličkalna enota 9 obsega notranji transporter 18 in protismemo drug glede na drugega vrteče se ličkalne valje 18, hkrati pa je v danem primeru opremljena tudi z zunanjim transporterjem 16'. Pogon ličkalnih valjev 18 in obeh transporterjev 16', 17 je zagotovljen s pomočjo transmisijske enote 3 ogrodja 1, in sicer bodisi posredno preko pogonske enote 5 zbiralnega sklopa 7 ali neposredno.
Ko od koruznega stebla ločen koruzni storž dospe do zbiralne enote 7, se tam usmeri prečno glede na smer vožnje in zatem odkotali v ličkalno enoto 9. Notranji transporter 17 skrbi za enakomerno porazdelitev storžev po celotni širini na ličkalnih valjih 18, pri čemer se s storžev postopoma oluščijo ovojni listi, torej se z njih odstrani tkzv. ličkovina. S pomočjo zunanjega transporterja 16' se vrši transport ličkanih storžev, na katerih je še prisotno koruzno zrnje, v zbiralno posodo 15. Pri napravi v obravnavani konfiguraciji se v zbiralni posodi 15 torej zbirajo koruzni storži skupaj z neodstranjenim koruznim zrnjem.
Na sl. 4 in 5 je prikazana preostala od obeh alternativnih različic konfiguracije naprave za obiranje koruze po izumu. Gre za izvedbo, ki omogoča najprej ločevanje storžev od koruznih stebel, zatem pa še robkanje ob sočasnem ličkanju, t.j. ločevanja zrnja in ličkovine s storžev ter zatem separacijo zrnja od ličkovine in storžev. V ta namen je po izumu predvideno, da je pred uporabo na prej omenjeno mobilno ogrodje 1 namesto prej omenjene ličkalne enote 9 hitro in preprosto namestljiva robkalna enota 8, ki je zatem po uporabi z omenjenega ogrodja 1 spet hitro in preprosto odstranljiva.
Robkalna enota 8 obsega notranji transporter 10, rotacijski robkalni element 11, rotacijski drobilni transportni element 13 ter grobo rešetko 12 in fino rešetko 14, razen tega pa v prikazanem primeru tudi zunanji transporter 16. Pogon valjev 11, 13 in transporteijev 10, 16 je zagotovljen s pomočjo transmisij ske enote 3 ogrodja 1, in sicer tudi v tem primeru bodisi posredno preko pogonske enote 5 zbiralnega sklopa 7 ali neposredno.
Ko s koruznega stebla odstranjen koruzni storž dospe do zbiralne enote 7, se tam usmeri prečno glede na smer vožnje in zatem odkotali do notranjega transporterja 10 robkalne enote 8, ki storže v nespremenjeni usmeritvi premika v območje delovnega rotacijskega robkalnega elementa 11 ob katerem oz. pod katerim se nahaja groba rešetka 12. Glede na smer vožnje za omenjenim robkalnim elementom 11 se nahaja drobilni transportni element 13, katerega naloga je drobljenje oz. trganje orobkanih storžev ter odstranjevanje oz. transport ostankov le-teh in po potrebi tudi ličkovine iz območja robkalne enote 8. Robkanje, t.j. odstranjevanje zrnja s storžev, poteka z drgnjenjem storžev ob omenjeno grobo rešetko 12, pri čemer se s storža odlušči ličkovina in odstrani zrnje. Namen robkanja je pridobiti koruznjo zrnje ter pri tem zavreči ličkovino in storže. Zrnje pada
-1010 skozi grobo rešetko 12 na fino rešetko 14, ki zrnje zadrži oz. ga preusmeri do zunanjega transporterja 16”, ki je prirejen za transport zrnja v zbiralno posodo 15. Ločevanje ličkovine in morebitnih odpadlih delov storžev, stebel ali drugih neželenih delcev od zrnja se vrši deloma že v območju med robkalnim elementom 11 in grobo rešetko 12, dokončno pa v območju nad fino rešetko 14 oz. pod grobo rešetko 12. Eden od možnih načinov ločevanja zrnja od omenjenih odpadkov je separacija s pomočjo zračnega toka, ki se ga ustvari s pomočjo ustreznega ventilatoija, ki na skici sicer ni posebej prikazan, gnan paje lahko s pomočjo transmisijskega sklopa 3, in sicer spet bodisi posredno preko pogonske enote 5 zbiralnega sklopa 7 ali neposredno. Zračni tok je usmerjen v nasprotni smeri vožnje in med padanjem zrnja skupaj z neželenimi ostanki ličkovine in storžev iz območja grobe rešetke 12 na fino rešetko 14 odnaša vse razen zrnja samega.
Pri prikazani prednostni izvedbi naprave po izumu se zunanja transporterja 16', 16” ličkalne enote 9 in robkalne enote 8 med seboj razlikujeta, kar pa v splošnem ni nujno. V prikazanem primeru po sl. 3 je namreč transporter 16' ličkalne enote 9 še zlasti primeren za transportiran]e kosovnega materiala, namreč koruznih storžev, medtem ko je transporter 16 po sl. 5 še zlasti primeren za transportiranje sipkega oz. zrnatega materiala, namreč koruznega zrnja. V splošnem bi bilo mogoče zunanji transporter 16', 16 poenotiti tako, da bi bil primeren za transportiranje kosovnega in/ali sipkega materiala, pri čemer bi pri odstranjevanju vsake od omenjenih enot 8, 9 odstranjevanje transporteija 16, 16” niti ne bilo potrebno.
Za obiranje predvidena koruza je v zgodnejši fazi zrelosti primerna za ličkanje, ne pa tudi za robkanje. Zato v tem obdobju na mobilno ogrodje 1, na katerem se nahaja tudi zbiralna posoda 15, namestimo ličkalno enoto 9 s pripadajočim zunanjim transporterjem 16', ki med obiranjem koruze omogoča transportiranje ličkanih koruznih storžev iz območja ličkalne enote 9 v zbiralno posodo 15.
-1111
Kasneje, v fazi popolne zrelosti koruze, ličkalno enoto 9 odstranimo z ogrodja 1 in na ogrodje namestimo robkalno enoto 8. Po izbiri zamenjamo tudi zunanji transporter 16', 16, medtem ko vsi preostali deli ogrodja 1 vključno z zbiralno posodo 15 ostanejo na svojem mestu in nespremenjeni.
Strokovnjaku bo razumljivo, da je tako zasnovana naprava zahvaljujoč možnosti alternativne namestitve vsakokrat ustrezne ličkelne enote 9 ali robkalne enote 8 uporabljiva v celotnem obdobju obiranja koruze, od najbolj zgodnje do najbolj pozne faze zrelosti le-te, zato je lahko temu primemo bolje izkoriščena. Začetna investicija ob nakupu tovrstne naprave je bistveno nižja od investicije pri nakupu dveh specialnih naprav, od katerih je vsaka uporabljiva zgolj v istveno krajšem Časovnem intervalu kot naprava po izumu. Prednosti so očitne tudi pri vzdrževanju, oskrbi z rezervnimi deli in na drugih področjih.

Claims (15)

  1. PATENTNI ZAHTEVKI
    1. Naprava za obiranje koruze, namreč s pomočjo ruda (2) k vsakokrat ustrezni vlečni napravi priključljiva in s slednjo vlečena naprava brez lastnega pogonskega agregata, katere delovni elementi so gnani s pomočjo v ta namen predvidene pogonske gredi omenjene vlečne naprave, pri čemer tovrstna naprava sestoji iz mobilnega ogrodja (1) ki poleg omenjenega ruda (2) obsega zbiralno posodo (15) in želeno število trgalnih enot (6', 6), ob katerih je nameščen zbiralni sklop (7), ki je predviden za zbiranje in usmerjanje v območju trgalnih enot (6', 6”) od koruznih stebel ločenih koruznih storžev in katerega pogonski sklop (5) je gnan s pomočjo na ogrodju (1) razpoložljivega transmisij skega sklopa (3), ki je preko ustrezne gredi (4) ali podobnega prenosnega elementa povezljiv s prej omenjeno pogonsko gredjo vlečne naprave, označen s tem, da je mobilno ogrodje (1) prirejeno za alternativno pritrditev bodisi ličkalne enote (9) ali robkalne enote (8).
  2. 2. Naprava po zahtevku 1, označena s tem, da je mobilno ogrodje (1) prirejeno za alternativno pritrditev bodisi ličkalne enote (9) ali robkalne enote (8), pri čemer je med vsakokrat prisotno ličkalno enoto (9) oz. robkalno enoto (8) in zbiralno posodo (15) nameščen zunanji transporter (16’, 16).
  3. 3. Naprava po zahtevku 1, označena s tem, daje na mobilnem ogrodju (1), gledano v smeri vožnje, za zbiralnim sklopom (7) predvideno mesto alternativne pritrditve (19) bodisi ličkalne enote (9) ali robkalne enote (8).
  4. 4. Naprava po zahtevku 1, označena s tem, da je mobilno ogrodje (1) prirejeno za alternativno pritrditev bodisi ličkalne enote (9) skupaj s pripadajočim zunanjim transporterjem (16') za transport koruznih storžev do zbiralne posode (15) ali robkalne
    -1313 enote (8) skupaj s pripadajočim zunanjim transporterjem (16) za transport koruznega zrnja do zbiralne posode (15).
  5. 5. Naprava po enem od zahtevkov 1 do 4, označena s tem, da ličkalna enota (9) obsega notranji transporter (17) in pod slednjim razporejene vrtljive ličkalne valje (18).
  6. 6. Naprava po enem od zahtevkov 1 do 4, označena s tem, da ličkalna enota (9) obsega vsaj notranji transporter (17) in pod slednjim razporejene ličkalne valje (18), oboje gnano s pomočjo na mobilnem ogrodju (1) razpoložljivega transmisij skega sklopa (3).
  7. 7. Naprava po zahtevku 5, označena s tem, da ličkalna enota (9) obsega vsaj notranji transporter (17) in pod slednjim razporejene ličkalne valje (18) kot tudi vsaj en zunanji transporter (16'), predviden za transport koruznih storžev iz območja ličkalne enote (9) do zbiralne posode (15).
  8. 8. Naprava po zahtevku 7, označena s tem, da ličkalna enota (9) obsega vsaj notranji transporter (17) in pod slednjim razporejene ličkalne valje (18) kot tudi vsaj en zunanji transporter (16’), predviden za transport koruznih storžev od ličkalne enote (9) do zbiralne posode (15), pri čemer so omenjeni ličkalni valji (18) in omenjena transporteija (16', 17) gnani s pomočjo na mobilnem ogrodju (1) razpoložljivega transmisij skega sklopa (3).
  9. 9. Naprava po enem od zahtevkov 1 do 4, označena s tem, da robkalna enota (8) obsega vsaj notranji transporter (10) in ob slednjem razporejen rotacijski robkalni element (11), ob katerem, zlasti pod njim, je nameščena groba rešetka (12), pod slednjo pa še fina rešetka (14).
    -1414
  10. 10. Naprava po zahtevku 9, označena s tem, da robkalna enota (8) - gledano v smeri vožnje - za omenjenim rotacijskim robkalnim elementom (11) obsega tudi drobilni element (13).
  11. 11. Naprava po zahtevku 9, označena s tem, da sta notranji transporter (10) in ob slednjem razporejen rotacijski robkalni element (11) robkalne enote (8) gnana preko na mobilnem ogrodju (1) razpoložljivega transmisijskega sklopa (3).
  12. 12. Naprava po enem od zahtevkov 1 do 4, označena s tem, da robkalna enota (8) poleg zunanjega transporterja (16), ki je predviden za transport koruznega zrnja iz območja robkalne enote (8) do zbiralne posode (15), obsega vsaj Še en drobilni element (13) in glede na smer vožnje pred slednjim razporejen rotacijski robkalni element (11), ob katerem, vsej v pretežni meri pod njim, je nameščena groba rešetka (12), pod slednjo pa še fina rešetka (14).
  13. 13. Naprava po enem od zahtevkov 9 do 12, označena s tem, da obsega sredstvo za ustvaijanje zračnega toka v nasprotni smeri vožnje vsaj v območju med grobo rešetko (12) in pod slednjo razporejeno fino rešetko (14).
  14. 14. Naprava po enem od zahtevkov 9 do 12, označena s tem, da obsega sredstvo za ustvarjanje zračnega toka v nasprotni smeri vožnje vsaj v območju med grobo rešetko (12) in pod slednjo razporejeno fino rešetko (14), pri čemer je omenjeno sredstvo gnano s pomočjo na mobilnem ogrodju (1) razpoložljivega transmisijskega sklopa (3).
  15. 15. Naprava po zahtevku 10, označena s tem, da robkalna enota (8) - gledano v smeri vožnje - za omenjenim rotacijskim robkalnim elementom (11) obsega tudi rotacijski drobilni transportni element (13).
SI200300089A 2003-04-08 2003-04-08 Naprava za obiranje koruze SI21441A (sl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200300089A SI21441A (sl) 2003-04-08 2003-04-08 Naprava za obiranje koruze
PCT/SI2004/000017 WO2004089060A1 (en) 2003-04-08 2004-04-05 Corn harvester

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200300089A SI21441A (sl) 2003-04-08 2003-04-08 Naprava za obiranje koruze

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI21441A true SI21441A (sl) 2004-10-31

Family

ID=33157560

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI200300089A SI21441A (sl) 2003-04-08 2003-04-08 Naprava za obiranje koruze

Country Status (2)

Country Link
SI (1) SI21441A (sl)
WO (1) WO2004089060A1 (sl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN101855963A (zh) * 2010-06-08 2010-10-13 洛阳中收机械装备有限公司 玉米剥皮机偏心清草辊
CN103814703B (zh) * 2014-02-18 2016-06-08 安徽农业大学 一种小型全自动玉米剥皮脱粒碎棒一体机
CN108029328B (zh) * 2018-01-29 2023-09-22 中国农业大学 一种玉米籽粒直收装置
CN110896736A (zh) * 2019-12-14 2020-03-24 洛阳福格森机械装备有限公司 一种玉米收获输送装置

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1268615A (fr) * 1960-06-24 1961-08-04 Braud Ets Perfectionnements aux machines à récolter le maïs
FR1339512A (fr) * 1962-03-01 1963-10-11 Etablissements Rivierre Casali Perfectionnement aux appareils de récolte de maïs
US3425194A (en) * 1965-10-20 1969-02-04 Avco Corp Self-propelled implement assemblies
US3772861A (en) * 1972-03-02 1973-11-20 Avco Corp Corn harvester with improved ear distribution
DE2913657C2 (de) * 1979-04-05 1985-07-18 Klöckner-Humboldt-Deutz AG Zweigniederlassung Fahr, 7702 Gottmadingen Erntemaschine zur Gewinnung von Tierfutter (Korb-Spindel-Gemisch) aus Maiskolben
YU42743B (en) * 1981-11-18 1988-12-31 Sip Strojna Ind Improved machine for gathering maize cobs
US5453051A (en) * 1993-12-20 1995-09-26 Schlough; Stuart E. Corn cob mill

Also Published As

Publication number Publication date
WO2004089060A1 (en) 2004-10-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9554510B2 (en) Header assembly for a harvester with a secondary cutting and processing mechanism
BE1021166B1 (nl) Dorskorfsysteem en werkwijze voor oogstmachine
CA2644959C (en) Separating cobs from grain in a corn harvester
BR102016024420B1 (pt) Módulo de debulhamento para uma colheitadeira agrícola de fluxo axial e colheitadeira agrícola de fluxo axial
AU2018204648B2 (en) Residue management system with a selection door for an agricultural vehicle
US20100018177A1 (en) Agricultural combine with internal cob de-husking apparatus and system
BR102013012984A2 (pt) Câmara de trilhamento escalonado combinado
AU2010224431A1 (en) An apparatus to be used in conjunction with a grain harvester for collecting weeds, weed seeds, chaff and so forth
CZ228798A3 (cs) Kukuřičný sklizňový nástavec pro připojení k samohybnému sklízecímu stroji
US20160007530A1 (en) Stalk shredder for a corn harvesting device
BR102016009813A2 (pt) cortador para uma ceifeira agrícola
CN102986363B (zh) 一种多用途农用收割机
BR102019013731A2 (pt) sistema e método para determinar o rendimento de resíduo de materiais vegetais colhidos por uma colheitadeira agrícola
CA2981083A1 (en) Stripper-harvester; harvesting device
BR102016023289A2 (pt) Agricultural harvest, ripping bar for agricultural harvest and method of debulation and separation
US8251788B2 (en) Agricultural material separator
CA2418554C (en) Machine for mowing stalk-like crops
CN102972145A (zh) 多用途农用收割机
SI21441A (sl) Naprava za obiranje koruze
JP2009005636A (ja) 結球野菜収穫機
WO2019053738A1 (en) SELF-PROPELLED AXIAL FLOWER HARVESTER
JP3685260B2 (ja) ケナフ刈り取り装置及びケナフ収穫機
US10674662B2 (en) Agricultural windrow chute with rolling edge
WO2000067554A1 (en) Harvesting and separating apparatus
KR20160098750A (ko) 부분 교체가 가능한 스크래퍼를 구비한 회전이송장치 및 이를 부착한 원형베일러

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20040726

IF Valid on the prs date
KO00 Lapse of patent

Effective date: 20071123