SE507282C2 - Sätt att sterilisera fyllfärdiga förpackningar samt användning av en elektronkanon vid sättet - Google Patents
Sätt att sterilisera fyllfärdiga förpackningar samt användning av en elektronkanon vid sättetInfo
- Publication number
- SE507282C2 SE507282C2 SE9502812A SE9502812A SE507282C2 SE 507282 C2 SE507282 C2 SE 507282C2 SE 9502812 A SE9502812 A SE 9502812A SE 9502812 A SE9502812 A SE 9502812A SE 507282 C2 SE507282 C2 SE 507282C2
- Authority
- SE
- Sweden
- Prior art keywords
- package
- electron beam
- gas stream
- electron
- electron gun
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61L—METHODS OR APPARATUS FOR STERILISING MATERIALS OR OBJECTS IN GENERAL; DISINFECTION, STERILISATION OR DEODORISATION OF AIR; CHEMICAL ASPECTS OF BANDAGES, DRESSINGS, ABSORBENT PADS OR SURGICAL ARTICLES; MATERIALS FOR BANDAGES, DRESSINGS, ABSORBENT PADS OR SURGICAL ARTICLES
- A61L2/00—Disinfection or sterilisation of materials or objects, in general; Accessories therefor
- A61L2/02—Disinfection or sterilisation of materials or objects, in general; Accessories therefor using physical processes
- A61L2/08—Radiation
- A61L2/087—Particle radiation, e.g. electron-beam, alpha or beta radiation
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B65—CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
- B65B—MACHINES, APPARATUS OR DEVICES FOR, OR METHODS OF, PACKAGING ARTICLES OR MATERIALS; UNPACKING
- B65B55/00—Preserving, protecting or purifying packages or package contents in association with packaging
- B65B55/02—Sterilising, e.g. of complete packages
- B65B55/04—Sterilising wrappers or receptacles prior to, or during, packaging
- B65B55/08—Sterilising wrappers or receptacles prior to, or during, packaging by irradiation
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61L—METHODS OR APPARATUS FOR STERILISING MATERIALS OR OBJECTS IN GENERAL; DISINFECTION, STERILISATION OR DEODORISATION OF AIR; CHEMICAL ASPECTS OF BANDAGES, DRESSINGS, ABSORBENT PADS OR SURGICAL ARTICLES; MATERIALS FOR BANDAGES, DRESSINGS, ABSORBENT PADS OR SURGICAL ARTICLES
- A61L2103/00—Materials or objects being the target of disinfection or sterilisation
- A61L2103/23—Containers other than laboratory or medical, e.g. bottles or mail
Landscapes
- Health & Medical Sciences (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Toxicology (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Epidemiology (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Animal Behavior & Ethology (AREA)
- Public Health (AREA)
- Veterinary Medicine (AREA)
- Apparatus For Disinfection Or Sterilisation (AREA)
- Food Preservation Except Freezing, Refrigeration, And Drying (AREA)
Description
20 25 30 507 282 C 2 begränsas emellertid av strålningens penetrationsförmága och tillgängligheten till lämplig strålkälla. A Att elektroner har en steriliserande verkan är känt sedan länge. Elektronbestràlning är en mycket välkänd steriliseringsmetod och mekanismen bakom avdödningen är grundligt studerad. Elektroners penetrationsförmåga genom ett förpackningsmaterial är emellertid relativt låg, men beror naturligtvis på energin hos strålningen.
Elektronkanoner har utvecklats vad beträffar förpackningar av livsmedel i syfte att från utsidan sterilisera relativt tunna livsmedelsförpackningar, och steriliseringsmetoden har under många år varit tilltänkt för ytterligare användning inom förpackningsindustrin.
Ett problem med denna typ av sterilisering har emellertid än så länge varit utrustningens stora volym; elektronkanoner med stor kapacitet tar ett utrymme av upp till 1-5 m3. för att kunna vara kommersiellt gångbar; kostnaden kan Vidare har utrustningen varit alltför dyrbar uppgå till 5 miljoner SEK per enhet. Detta har medfört att kommersiella steriliseringsutrustningar, som bygger på elektronkanoner, ej har kunnat tillverkas.
Ett ytterligare problem med existerande elektronkanoner är att de arbetar vid en högspânning av ca 150 kV och uppåt. Eftersom röntgenstrålning genereras som en sekundäreffekt då elektronkanoner är i bruk, måste för skydd av personalen ett blyskydd användas, som skall vara väl inkapslat. Det skulle därför vara en stor fördel att kunna slippa blyinnehállande utrustning vid livsmedelstillverkning, såsom t ex i ett mejeri.
Det vore således önskvärt om nuvarande, ovan nämnda problem vid sterilisering av fyllfärdiga förpackningar kunde undanröjas. Samtidigt föreligger ett behov av en snabb steriliseringsmetod, i vilken steriliseringssteget minskar cykeltiden för steriliseringsprocessen. 10 15 20 25 30 (fl xD '"\'| PJ (Û IQ Syftet med uppfinningen är att åstadkomma ett sätt av det inledningsvis angivna slaget, vilket sätt medger sterilisering av fyllfärdiga förpackningar på ett snabbt, billigt och enkelt sätt.
I detta syfte har sättet enligt uppfinningen erhållit de kännetecken, som framgår av patentkravet 1.
För närmare förklaring av uppfinningen hänvisas till bifogade ritning, pä vilken FIG 1 schematiskt visar ett tvärsnitt genom en förpackning som steriliseras enligt en föredragen utföringsform av uppfinningen, och FIG 2 schematiskt visar ett tvärsnitt genom en förpackning som steriliseras enligt en alternativ utföringsform av uppfinningen.
Sättet enligt uppfinningen möjliggörs genom att en billig och liten elektronkanon nu finns tillgänglig. En sådan elektronkanon beskrives i den amerikanska patentskriften US-A-5_gIg_;§lL Denna elektronkanon är utformad som ett rör, vilket är ca 4 cm i diameter och ca 15 cm lång.
I FIG 1 visas schematiskt en dylik elektronkanon 1 nedsänkt i en förpackning 2 som skall steriliseras enligt uppfinningen. Med förpackning menas i detta sammanhang en fyllfârdig förpackning i form av t ex en skäl, kapsel, hylsa eller tub, och förpackningen är företrädesvis avsedd att användas för livsmedel.
I ena änden av elektronkanonen 1 är ett fönster 3 anordnat, vilket för närvarande är utformat som en smal spalt. Genom fönstret lämnar elektroner kanonen i ett elektronflöde 4 i och för sterilisering genom besträlning enligt uppfinningen. Alternativt kan flera fönster anordnas pà utsidan av den som tub utformade elektronkanonen för att fördela bestrálningen så mycket som möjligt.
Förpackningen 2 är anordnad på en platta 5, företrädesvis genom fastsugning, varvid plattan 5 kan 507 282 4 10 15 20 25 30 35 roteras samt föras upp och ned. Dessa rörelser behöver inte vara linjära, utan följer företrädesvis en specifik cykel, så att en jämn styrning av elektronflödet 4 erhålles. Det är även möjligt att på liknande sätt ändra elektronkanonens 1 läge, men eftersom denna är försedd med högspänningsinkopplingar 6, är detta mindre föredraget.
Då elektronkanonen föres ned i förpackningen sätts den på, och då kanonen drages upp, stängs den av. Det gäller härvid att en så jämn dos av elektroner som möjligt erhålles på förpackningens insida så att lika mycket energi avsåttes överallt. Företrädesvis styres elektronstràlen 4 med hjälp av avlänkningsplattor 7, mellan vilka ett kraftfält (t ex ett magnetfält eller ett elektriskt fält) alstras, varvid en homogen bestrålning erhålles åt alla håll då kanonen nedföres symmetriskt i förpackningen.
Strålen kan således förflyttas, t ex magnetiskt, till vilken punkt som helst i förpackningen. Härvid krävs inte något speciellt kraftigt magnetfält för avböjning av elektronerna eftersom dessa är lågenergetiska. I och med att nämnda elektronkanon arbetar inom intervallet 40-80 kV, rör sig elektronerna ganska långsamt. Vid rotation av plattan 5 anordnas företrädesvis två avlänkningsplattor 7 mittemot varandra på var sin sida av elektronstràlen 4. Med ytterligare två avlänkningsplattor mittemot varandra kan elektronstràlen fås att svepa över hela förpackningens insida, och rotationen av plattan 5 kan därmed uteslutas.
Elektronstrålen kan ytterligare styras genom att variera elektronernas acceleration, varigenom en ändrad intensitet och energi erhålles hos strålen. Härigenom ernàs att strålen når olika långt i den enskilda förpackningen och dessutom att samma utrustning kan användas för olika förpackningstyper.
En styrning av elektronstràlen kan även åstadkommas genom att ytterligare fönster anordnas på utsidan av elektronkanonen på så sätt, att såväl förpackningens väggar 10 U 20 25 30 35 m c: ~4 ra C |~ a som dess botten samtidigt kan bestrálas med elektroner från elektronkanonen.
Sterilisering medelst elektronbestrálning har dessutom den fördelen, att elektronerna tränger in en liten bit i det bestràlade materialet, dvs en viss djupverkan erhålles. förpackningsmaterial sällan har en absolut slät yta.
Detta är av fördel eftersom använda Enligt uppfinningen aktiveras således elektronkanonen och hela kanonen föres ned i förpackningen i och för sterilisering av dess insida, varefter kanonen uttages ur förpackningen och deaktiveras. Genom denna utformning av steriliseringssteget erhålles en snabb steriliseringsmetod med en minskad cykeltid. Jämfört med sterilisering med vâteperoxid eller liknande är steriliseringsperioden avsevärt kortare, dvs under 1 sekund, och restmängdsproblemet undvikes. Den korta steriliseringstiden i kombination med den använda elektronkanonens arbetsspânning medför att avsevärt mindre energi krävs för steriliseringen, vilket drastiskt minskar steriliseringskostnaderna_ Enligt uppfinningen kan dessutom vid sidan av elektronkanonen 1 ett eller flera rör 8 vara anordnade, genom vilket/vilka en gasström 9 kan tillföras förpackningen i syfte att påverka steriliseringsprocessen.
Om t ex helium tillsättes, exempelvis i form av korta jetstrálar, erhålles en räckvidd av elektronerna som är ca 5 ggr längre än den som erhálles utan gastillsats. Små portioner av denna gas inskickas således till sådana platser, hörn och liknande, som är svåråtkomliga för sterilisering. Därmed erhålles på dessa platser en högre steriliseringsgrad av elektronstrálen.
Genom att i stället eller samtidigt via ett annat rör t ex tillsätta rent syre kan singulärt syre skapas, varvid steriliseringseffekten drastiskt ökar genom att extremt reaktiva superoxidradikaler bildas, som har en avdödande 10 15 20 25 30 507 282 s effekt i biologiskt material. Effekten av steriliseringen kan således ökas genom att luften ersättes med rent syre (eller någon annan gasblandning) i det område där elektronstrálen träffar förpackningsytan. Sådana fria radikaler genereras vid kollision mellan gasmolekyler och elektroner från elektronkanonen.
Eftersom vissa förpackningsmaterial då de bestrålas med elektroner ger upphov till smakproblem i livsmedel, kan enligt uppfinningen en ytterligare steriliseringseffekt erhålles genom bestrálning med hjälp av en elektronstràle, och denna utföringsform av uppfinningen visas i FIG 2.
Härvid är elektronkanonen 1 anordnad så, att en elektronstrálen 10 ej är riktad direkt mot förpackningen 2 för att undvika att fyllgodset senare kommer att försämras.
I stället tillsättes en gasströmmen 11 förpackningen 2 tvärs elektronstrálen 10, företrädesvis vinkelrätt mot denna, via ett rör 12 som mynnar mellan elektronstrálen och förpackningsöppningen. Gasströmmen ll utgöres här av en lättjoniseringsbar gas, vilken företrädesvis är syre.
I denna utföringsform utnyttjas elektronstrálen som en jongenerator, dvs elektronerna slås bort från atomerna i den använda gasblandningen, exempelvis luft, varvid aktiva joner bildas. Dessa aktiva joner har i sig en steriliserande verkan på materialet. På samma sätt som beskrivits för elektroner ovan, kan även i denna utföringsform av uppfinningen jonerna avböjas i ett magnetfält.
I en annan utföringsform av uppfinningen utformas förpackningen från ett banformigt förpackningsmaterial, vars tilltänkta insida steriliseras på ett motsvarande sätt som angivits ovan. Härvid anordnas flera stycken elektronkanoner pá rad ovanför en plan förpackningsbana, och banan bestrålas företrädesvis kontinuerligt. 10 15 20 25 \1 u-r co ~<| |~a k O n o En eller flera elektronkanoner kan även anordnas på utsidan av en förpackning. Detta är tillämpligt för såväl en plan bana som en fyllfårdig förpackning.
Steriliseringsmetoden enligt uppfinningen utföres lämpligen i en för sterilisering avsedd sterilkammare, företrädesvis vid övertryck, men även normalt tryck kan användas.
En ytterligare fördel erhålles vid strålningssterilisering enligt uppfinningen. Genom att elektroner från elektronkanonen hela tiden uppbromsas av materia, kommer röntgenstrálning att genereras som en sekundäreffekt. Dessa röntgenstràlar har lång räckvidd, och genom deras effekt kommer ytor på existerande utrustning i sterilkammaren att steriliseras. Om sterilkammaren är utformad symmetriskt, kommer denna att kontinuerligt bestrálas genom nämnda sekundära strålning. Härvid elimineras ett extra problem, vilket består i att sterilkammaren skall hållas ren, och detta medför att kostnaderna för steriliseringen kan reduceras ytterligare.
Dock medför den lägre högspånningen jämfört med andra kanoner, vilken ligger inom intervallet 40-80 kV, att röntgenstrâlningen blir så làgenergetisk att blyskydd och liknande kan reduceras. Vid lägre arbetsspänning kan rostfritt stål vara tillräckligt för att skydda personalen.
Claims (12)
1. Sätt att sterilisera insidan av en fyllfårdig förpackning (2) eller ett ark- eller banformigt förpack- ningsmaterial för en förpackning, k ä n n e t e c k n a t av att en steriliseringseffekt erhålles genom bestrâlning med hjälp av en elektronstrále (4, 10) samt en gasström (9, 11) som kommer i kontakt med densamma.
2. Sätt enligt krav 1, av att gasströmmen (9) tillsättes förpackningen (2) inter- k ä n n e t e c k n a t mittent.
3. Sätt enligt krav 1 eller 2, k ä n n e t e c k- n a t av att gasströmmen (9, 11) utgöres av en lättjoni- serbar gas.
4. Sätt enligt något av kraven 1 till 3, k ä n n e- t e c k n a t av att gasströmmen (9, 11) utgöres av syrgas i syfte att åstadkomma singulärt syre.
5. Sätt enligt krav 1 eller 2, k ä n n e t e c k- n a t av att gasströmmen (9) utgöres av helium i syfte att öka elektronstràlens (4) räckvidd.
6. Sätt enligt krav 3, k ä n n e t e c k n a t av att gasströmmen (11) tillsättes förpackningen (2) huvudsak- ligen vinkelrätt mot elektronstrålen (10).
7. Sätt enligt krav 1, att avlänkningsplattor (7) är anordnade mittemot varandra k ä n n e t e c k n a t av på var sin sida av elektronstrålen (4).
8. Sätt enligt krav 7, k ä n n e t e c k n a t av att avlänkningsplattorna (7) utgöres av magneter.
9. Användning av en elektronkanon (1) vid sterili- sering av en fyllfärdig förpackning (2) genom att en steri- liseringseffekt ástadkommes på insidan av förpackningen medelst den från elektronkanonen emitterade elektronstràlen (4, 10) samt en gasström (9, 11) som kommer i kontakt med densamma.
10. Användning enligt krav 9, k ä n n e t e c k - n a d av att elektronkanonen (19) är utformad som ett rör. 10 (fl (D *Q IQ LO IJ
11. ll. Användning enligt krav 9 eller 10, k ä n n e - t e c k n a d av att steriliseringseffekten erhålles genom att elektronstrálen (4) fås att svepa över hela förpack- ningens (2) insida.
12. Användning enligt krav 9 eller 10, k ä n n e - t e c k n a d att förpackningens (2) insida huvudsakligen tvärs elektron- strálen (10) lättjoniserbar gas. av att steriliseringseffekten erhålles genom tillsättes gasströmmen (ll) i form av en
Priority Applications (8)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| SE9502812A SE507282C2 (sv) | 1995-08-11 | 1995-08-11 | Sätt att sterilisera fyllfärdiga förpackningar samt användning av en elektronkanon vid sättet |
| DE69624509T DE69624509T2 (de) | 1995-08-11 | 1996-07-09 | Verfahren zur sterilisation von fliessmittelpackungen |
| US09/011,289 US6139796A (en) | 1995-08-11 | 1996-07-09 | Method for sterilizing flowable product packages |
| AU65382/96A AU6538296A (en) | 1995-08-11 | 1996-07-09 | Method for sterilizing flowable product packages |
| EP96925220A EP0885142B1 (en) | 1995-08-11 | 1996-07-09 | Method for sterilizing flowable product packages |
| JP50919797A JP3949719B2 (ja) | 1995-08-11 | 1996-07-09 | 流動性製品の包装を滅菌するための方法 |
| PCT/SE1996/000928 WO1997007024A1 (en) | 1995-08-11 | 1996-07-09 | Method for sterilizing flowable product packages |
| AT96925220T ATE226540T1 (de) | 1995-08-11 | 1996-07-09 | Verfahren zur sterilisation von fliessmittelpackungen |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| SE9502812A SE507282C2 (sv) | 1995-08-11 | 1995-08-11 | Sätt att sterilisera fyllfärdiga förpackningar samt användning av en elektronkanon vid sättet |
Publications (3)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| SE9502812D0 SE9502812D0 (sv) | 1995-08-11 |
| SE9502812L SE9502812L (sv) | 1997-02-12 |
| SE507282C2 true SE507282C2 (sv) | 1998-05-04 |
Family
ID=20399165
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| SE9502812A SE507282C2 (sv) | 1995-08-11 | 1995-08-11 | Sätt att sterilisera fyllfärdiga förpackningar samt användning av en elektronkanon vid sättet |
Country Status (8)
| Country | Link |
|---|---|
| US (1) | US6139796A (sv) |
| EP (1) | EP0885142B1 (sv) |
| JP (1) | JP3949719B2 (sv) |
| AT (1) | ATE226540T1 (sv) |
| AU (1) | AU6538296A (sv) |
| DE (1) | DE69624509T2 (sv) |
| SE (1) | SE507282C2 (sv) |
| WO (1) | WO1997007024A1 (sv) |
Families Citing this family (31)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US6024252A (en) * | 1997-11-14 | 2000-02-15 | Nestec S. A. | Dispenser system |
| US6140657A (en) | 1999-03-17 | 2000-10-31 | American International Technologies, Inc. | Sterilization by low energy electron beam |
| JP4808879B2 (ja) * | 1999-07-09 | 2011-11-02 | アドバンスト・エレクトロン・ビームズ・インコーポレーテッド | 電子加速器及び電子を加速する方法 |
| US20040086453A1 (en) * | 2001-01-22 | 2004-05-06 | Howes Randolph M. | Compositions, methods, apparatuses, and systems for singlet oxygen delivery |
| JP2003285879A (ja) * | 2002-03-28 | 2003-10-07 | Yoshino Kogyosho Co Ltd | ポリエチレンテレフタレート系樹脂製容器 |
| SE529241C2 (sv) * | 2005-10-26 | 2007-06-05 | Tetra Laval Holdings & Finance | Sensor samt system för avkänning av en elektronstråle |
| JP5438325B2 (ja) * | 2006-02-14 | 2014-03-12 | 日立造船株式会社 | ボトルの内部を照射する方法 |
| DE102006026278A1 (de) * | 2006-06-02 | 2007-12-06 | Khs Ag | Verfahren sowie Vorrichtung zum Behandeln von Flaschen oder dergleichen Behälter mit einem Behandlungsmedium |
| US7520108B2 (en) * | 2006-06-13 | 2009-04-21 | Tetra Laval Holdings & Finance Sa | Method of sterilizing packages |
| DE102006051237B4 (de) * | 2006-10-31 | 2015-09-10 | Khs Gmbh | Spülgaseinbringung in Getränkedosen |
| US20080136064A1 (en) * | 2006-12-12 | 2008-06-12 | Husky Injection Molding Systems Ltd. | Molding apparatus and a molding method |
| DE102007017938C5 (de) * | 2007-04-13 | 2017-09-21 | Khs Gmbh | Behälterherstellungsvorrichtung und Herstellverfahren für Formkörper |
| EP1982920A1 (de) | 2007-04-19 | 2008-10-22 | Krones AG | Vorrichtung zum Sterilisieren von Behältnissen |
| DE102008025868A1 (de) | 2008-05-30 | 2009-12-03 | Krones Ag | Vorrichtung zum Sterilisieren von Behältnissen mittels Ladungsträgern |
| DE102008045187A1 (de) * | 2008-08-30 | 2010-03-04 | Krones Ag | Elektronenstrahlsterilisation für Behältnisse |
| SE0802101A2 (sv) * | 2008-10-07 | 2010-07-20 | Tetra Laval Holdings & Finance | Omkopplingsbar anordning för elektronstrålesterilisering |
| US8293173B2 (en) * | 2009-04-30 | 2012-10-23 | Hitachi Zosen Corporation | Electron beam sterilization apparatus |
| US20110012030A1 (en) * | 2009-04-30 | 2011-01-20 | Michael Lawrence Bufano | Ebeam sterilization apparatus |
| JP5737885B2 (ja) * | 2010-08-30 | 2015-06-17 | 三菱重工業株式会社 | 電子線殺菌装置 |
| DE102011015344A1 (de) * | 2011-03-28 | 2012-10-04 | Krones Aktiengesellschaft | Verfahren und Vorrichtung zum Sterilisieren von Verpackungsmitteln |
| ITBS20110060A1 (it) * | 2011-04-26 | 2012-10-27 | Guala Pack Spa | Dispositivo di sterilizzazione a fasci di elettroni per contenitori a parete sottile e metodo di sterilizzazione |
| ITBS20110061A1 (it) | 2011-04-26 | 2012-10-27 | Guala Pack Spa | Unità di ingresso o di uscita di un dispositivo di sterilizzazione afasci di elettroni e metodo di sterilizzazione |
| DE102011054097A1 (de) * | 2011-09-30 | 2013-04-04 | Krones Aktiengesellschaft | Vorrichtung und Verfahren zum Sterilisieren von Behältnissen mit in die Behältnisse eingeführter Ladungsträgerquelle |
| DE102011055005A1 (de) | 2011-11-02 | 2013-05-02 | Krones Ag | Vorrichtung zum Sterilisieren von Kunststoffbehältnissen mittels mediengesteuerter Elektronenstrahlen |
| DE102011055552A1 (de) | 2011-11-21 | 2013-05-23 | Krones Ag | Innengreifendes Halteelement zur Behältersterilisation mittels Elektronenstrahlen |
| DE102011055553A1 (de) | 2011-11-21 | 2013-05-23 | Krones Ag | Vorrichtung zur Innen- und Außensterilisierung von Kunststoffbehältnissen mittels Ladungsträgerstrahlen |
| JP6041744B2 (ja) * | 2013-04-12 | 2016-12-14 | 四国化工機株式会社 | 電子線照射による不活化方法および処理装置 |
| JP6543260B2 (ja) * | 2014-01-31 | 2019-07-10 | テトラ ラバル ホールディングス アンド ファイナンス エス エイ | 包装容器を殺菌するためのデバイスおよび方法 |
| WO2015113835A1 (en) | 2014-01-31 | 2015-08-06 | Tetra Laval Holdings & Finance S.A. | Device and method for sterilization of packaging containers |
| DE102016006880B3 (de) * | 2016-06-06 | 2017-08-17 | Crosslinking AB | Verfahren zum Bestrahlen eines Behältnisses sowie Elektronenbestrahlungseinheit dazu |
| JP6803735B2 (ja) * | 2016-12-07 | 2020-12-23 | 日立造船株式会社 | 内面電子線滅菌設備 |
Family Cites Families (13)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US2602751A (en) * | 1950-08-17 | 1952-07-08 | High Voltage Engineering Corp | Method for sterilizing substances or materials such as food and drugs |
| US3780308A (en) * | 1971-06-07 | 1973-12-18 | Energy Sciences Inc | Process and apparatus for surface sterilization of materials |
| CH560630A5 (sv) * | 1973-08-22 | 1975-04-15 | Aluminiumwerke Ag Rorschach | |
| GB1454817A (en) * | 1973-09-11 | 1976-11-03 | Sumitomo Electric Industries | Irradiation apparatus |
| CH611847A5 (en) * | 1974-10-16 | 1979-06-29 | Aluminiumwerke Ag Rorschach | Process and apparatus for the sterilisation, filling and closing of packaging containers |
| US4652763A (en) * | 1985-03-29 | 1987-03-24 | Energy Sciences, Inc. | Electron-beam irradiation sterilization process |
| US5011660A (en) * | 1987-04-10 | 1991-04-30 | Huls America Inc. | Method of sterilizing medical grade film |
| DE3808058C2 (de) * | 1988-03-11 | 1995-05-24 | Tetra Pak Ab | Vorrichtung zum sterilen Verpacken von fließfähigen Füllgütern |
| GB2253144B (en) * | 1991-03-01 | 1995-07-05 | Atomic Energy Authority Uk | Gas sterilisation |
| SE9301428D0 (sv) * | 1993-04-28 | 1993-04-28 | Tetra Laval Holdings & Finance Sa | Elektronaccelerator foer sterilisering av foerpackningsmaterial i en aseptisk foerpackningsmaskin |
| US5414267A (en) * | 1993-05-26 | 1995-05-09 | American International Technologies, Inc. | Electron beam array for surface treatment |
| US5422068A (en) * | 1994-01-05 | 1995-06-06 | Shalaby; Shalaby W. | Radiochemical sterilization |
| US5730933A (en) * | 1996-04-16 | 1998-03-24 | Depuy Orthopaedics, Inc. | Radiation sterilization of biologically active compounds |
-
1995
- 1995-08-11 SE SE9502812A patent/SE507282C2/sv not_active IP Right Cessation
-
1996
- 1996-07-09 AT AT96925220T patent/ATE226540T1/de not_active IP Right Cessation
- 1996-07-09 WO PCT/SE1996/000928 patent/WO1997007024A1/en not_active Ceased
- 1996-07-09 US US09/011,289 patent/US6139796A/en not_active Expired - Fee Related
- 1996-07-09 AU AU65382/96A patent/AU6538296A/en not_active Abandoned
- 1996-07-09 DE DE69624509T patent/DE69624509T2/de not_active Expired - Lifetime
- 1996-07-09 EP EP96925220A patent/EP0885142B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1996-07-09 JP JP50919797A patent/JP3949719B2/ja not_active Expired - Fee Related
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| ATE226540T1 (de) | 2002-11-15 |
| JP3949719B2 (ja) | 2007-07-25 |
| SE9502812L (sv) | 1997-02-12 |
| DE69624509D1 (de) | 2002-11-28 |
| DE69624509T2 (de) | 2003-02-27 |
| WO1997007024A1 (en) | 1997-02-27 |
| EP0885142A1 (en) | 1998-12-23 |
| US6139796A (en) | 2000-10-31 |
| AU6538296A (en) | 1997-03-12 |
| JP2000500103A (ja) | 2000-01-11 |
| SE9502812D0 (sv) | 1995-08-11 |
| EP0885142B1 (en) | 2002-10-23 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| SE507282C2 (sv) | Sätt att sterilisera fyllfärdiga förpackningar samt användning av en elektronkanon vid sättet | |
| US6140657A (en) | Sterilization by low energy electron beam | |
| US2741704A (en) | Irradiation method and apparatus | |
| JP6554192B2 (ja) | 電子線により包装容器を無菌化するための装置および方法 | |
| EP1991993B1 (en) | Electron beam emitter | |
| US2897365A (en) | Irradiation method and apparatus | |
| US7706506B1 (en) | X-ray system for irradiating material used in transfusions | |
| DE2227059B2 (de) | Vorrichtung zur Oberflachensterilisation von Stoffen | |
| ES2369198T3 (es) | Sistema eléctrico de esterilización que emplea plasma de baja frecuencia. | |
| US5756054A (en) | Ozone generator with enhanced output | |
| CN100429123C (zh) | 电子束辐射装置和方法 | |
| CN1849673B (zh) | 用从冷阴极电子发射器产生的电子处理和改善目标对象的方法和装置 | |
| CN106029112B (zh) | 灭菌装置和电子束发射器 | |
| SE0802101A1 (sv) | Omkopplingsbar anordning för elektronstrålesterilisering | |
| JP2017506199A (ja) | 包装容器の殺菌のためのデバイスおよび方法 | |
| RU2234943C1 (ru) | Способ облучения объектов и устройство для его реализации | |
| JP2000262261A (ja) | 高電界パルス殺菌方法及び装置 | |
| JPH07184618A (ja) | プラズマによる容器内殺菌方法および無菌充填方法 | |
| KR20230041613A (ko) | 수산화라디칼을 포함한 플라즈마 발생장치 | |
| CN113903489A (zh) | 一种桶形容器内外表面电子束辐照处理装置 | |
| WO2021074877A1 (en) | Sterilization device | |
| CN214969417U (zh) | 盒子表面灭菌装置以及应用装置的系统 | |
| JP3793797B2 (ja) | 電子線照射装置 | |
| JP2003294895A (ja) | 電子線照射装置 | |
| JP2008087817A (ja) | X線照射による殺菌方法 |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| NUG | Patent has lapsed |