SE467262B - Inloppslaada - Google Patents

Inloppslaada

Info

Publication number
SE467262B
SE467262B SE8903469A SE8903469A SE467262B SE 467262 B SE467262 B SE 467262B SE 8903469 A SE8903469 A SE 8903469A SE 8903469 A SE8903469 A SE 8903469A SE 467262 B SE467262 B SE 467262B
Authority
SE
Sweden
Prior art keywords
channel wall
carrier
movable
lifting device
support
Prior art date
Application number
SE8903469A
Other languages
English (en)
Other versions
SE8903469L (sv
SE8903469D0 (sv
Inventor
R Wolf
Original Assignee
Voith Gmbh J M
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Voith Gmbh J M filed Critical Voith Gmbh J M
Publication of SE8903469D0 publication Critical patent/SE8903469D0/sv
Publication of SE8903469L publication Critical patent/SE8903469L/sv
Publication of SE467262B publication Critical patent/SE467262B/sv

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D21PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
    • D21FPAPER-MAKING MACHINES; METHODS OF PRODUCING PAPER THEREON
    • D21F1/00Wet end of machines for making continuous webs of paper
    • D21F1/02Head boxes of Fourdrinier machines
    • DTEXTILES; PAPER
    • D21PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
    • D21FPAPER-MAKING MACHINES; METHODS OF PRODUCING PAPER THEREON
    • D21F1/00Wet end of machines for making continuous webs of paper
    • D21F1/02Head boxes of Fourdrinier machines
    • D21F1/028Details of the nozzle section

Landscapes

  • Paper (AREA)

Description

15 20 25 30 35 467 262 2 visat, att utloppsspalten oftast antar en W- eller M-formad tvärsnittsprofil och därmed ger en motsvarande ojämn yt- vikts-tvärprofil hos den tillverkade pappersbanan. Dessutom visade det sig, att ett bestämt fel i spaltbredden i ut- loppsspalten kan förorsaka ett tiofalt förstorat fel i pappersbanans ytvikt.
Det inses nu, att en del av det beskrivna problemet beror på den ovan nämnda fastgöringen av de båda lyftanordningarna till båda ändarna av kanalväggbäraren (på maskinens led- och drivsida) med en ledtapp. Hittills har varit anordnat en tapp vid varje ände av kanalväggbäraren, vilken tapp sträck- er sig tvärs mot maskinens löpriktning och till vilken lyft- anordningen är ansluten. Denna måste överföra en stor del av krafterna, som uppkommer ur suspensionstrycket, från den rörliga kanalväggen över de tillhörande tapparna till in- loppslådans stationära hus. Härur uppkommer en tvärkraft och ett böjmoment, som leds in av tapparna i den rörliga kanal- väggen. Detta inverkar negativt på den rörliga kanalväggens kontur av följande orsak: Den från trycket av materialsu- spensionen härrörande belastningen på den rörliga kanalväg- gen är över dennas längd (d.v.s. över maskinbredden) i huvudsak likformigt fördelad. I motsatt riktning är emeller- tid belastningen på den rörliga kanalväggen sammansatt av en från tryckdynan erhållen likformigt fördelad kraft samt av de nämnda tvärkrafterna och av de nämnda böjmomenten (er- hållna från lyftanordningen). Det har visat sig, att man under dessa betingelser inte når fram till ett tillfreds- ställande resultat.
Detta gäller också för den genom Voith-Druck p 2503, sid. 4 kända inloppslådan. Man har av dessa orsaker ständigt för- sökt, att förbättra likformigheten av utloppsspaltens höjd genom ytterligare åtgärder. I synnerhet har man vid utlopps- spalten anordnat en lokalt deformerbar konstruktionsdel (t.ex. ett spjäll), som är inställbar medelst ett antal lik- formigt över maskinbredden fördelade spindlar. Oftast är 10 15 20 25 30 35 467 262 s inte heller den noggrannhet som kan uppnås därmed tillräck- lig för att uppfylla dagens krav på papperskvalitet. gppfinningens ändamål och viktigaste kännetecken Föreliggande uppfinning har till uppgift, att så förbättra den inledningsvis beskrivna inloppslådan, att utloppsspal- tens inre höjd med högre noggrannhet än tidigare kan hållas konstant över maskinbredden.
Denna uppgift löses genmn de kännetecknande särdragen i patentkravet 1. Enligt uppfinningen säkerställes alltså, att det varken genom lyftanordningen eller genom förbindelsen mellan den rörliga kanalväggen och stödbäraren införes ett böjmoment i den rörliga kanalväggen. Företrädesvis kan den rörliga kanalväggen, liksom tidigare vara del av en kanal- väggbärare. I detta fall blir nu hela kanalväggbäraren fri från böjmoment och från tvärkrafter. Med andra ord: enligt uppfinningen blir kanalväggen resp. hela kanalväggbäraren endast belastad genom dellaster, nämligen å ena sidan genom suspensionstrycket och å andra sidan genom trycket från nämnda tryckdyna och genom sin egenvikt. Härtill kommer i många fall också en reaktionskraft, som verkar nämnda gång- järn på den rörliga kanalväggen och som likaså åstadkommer en dellast. I alla fall räcker det numera, att genom styr- ning av det i tryckdynan härskande trycket åtminstone i det närmaste felfritt hålla utloppsspaltens inre höjd konstant över maskinbredden. För att uppnå detta mål, är det, som ovan redan antytts bl.a. erforderligt, att man i stället för en stel förbindelse mellan den rörliga kanalväggen och stöd- bäraren i varje ändområde anordna böjelastiska förbindelse- organ. Detta kännetecken är i och för sig känt genom US-A-3 769 154. Genom en sänkning av stödbärarändarna - åstadkommen av en nedböjning av stödbäraren - uppnår man att inga böjmo- ment leds in i den rörliga kanalväggen.
Det är underförstått, att man också vid inloppslådan enligt 10 15 20 25 30 35 4 uppfinningen vid utloppsspalten kan anordna en lokalt defor- merbar konstruktionsdel (t.ex. ett spjäll). I detta fall är emellertid de för korrigering av den inre höjden på utlopps- spalten erforderliga deformeringarna (t.ex. hos spjället) väsentligt mindre än tidigare.
Kännetecknet, enligt vilket stödkraften från lyftanordningen leds in i den rörliga kanalväggen i huvudsak fri från böjmo- ment, kan realiseras på olika sätt. Enligt patentkrav 2 föreslås, att lyftanordningen, liksom 'tidigare, angriper direkt mot den rörliga kanalväggen vid var ände därav; dävid måste emellertid (i vy framifrån av inloppslådan) lyftanord- ningarnas verkningslinjer vara anordnade på så sätt, att de åtminstone i. det närmaste löper genom kanalbreddens änd- punkt. Med andra ord: avståndet mellan verkningslinjerna för de båda på ledsidan och drivsidan av inloppslådan anordnade lyftanordningarna är åtminstone i det närmaste lika med kanalbredden.
Ett annat och lättare realiserbart förslag anges i patent- krav 3. Enligt detta angriper lyftanordningarna vid vardera ände av den rörliga kanalväggen inte mot den rörliga kanal- väggen resp. inte mot kanalväggbäraren, utan uteslutande mot stödbäraren. Härigenom blir det möjligt, att anordna lyft- anordningen något utanför kanalbredden och, att såsom tidi- gare, vid varje ände av (den av kanalvägg och stödbärare be- stående) bärenheten anordna en ledtapp för lyftanordningen.
Emellertid är nu de enskilda tapparna inte anordnade på kanalväggen (resp. på kanalväggbäraren) utan på stödbäraren.
Då dessutom, såsom redan nämnts, på varje ände av bäraren- heten enbart är anordnat en böjmjuk förbindelse mellan kanalväggen och stödbäraren, kommer det från ledtappen erhållna böjmomentet endast att ledas in i stödbäraren, där det är oskadligt, och inte i den rörliga kanalväggen.
I en ändamålsenlig utformning av uppfinningen görs avståndet mellan de nämnda böjmjuka förbindelseelementen (mätt från .OJ 10 15 20 25 30 35 467 262 s inloppslådans ledsida mot drivsidan) också lika med kanal- bredden (patentkrav 4).
Det hittills beskrivna resultatet av föreliggande uppfin- ning, nämligen åtminstone i det närmaste felfri konstant inre höjd på utloppsspalten över maskinbredden, kan endast uppnås när den rörliga kanalväggbäraren inte utsättes för en böjning genom nâgra temperaturskillnader. Ibland kan man nämligen observera att vissa ändringar i. utloppsspaltens bredd uppträder under drift av pappersmaskinen och för det mesta endast försvinner delvis. Sådana förändringar av spalthöjden kan förorsakas genom ändringar i pappersmaski- nens eller i omgivningena temperatur. Temperaturändringar i pappersmaskinen uppträder i synnerhet då produktionscykeln varit avbruten, då i detta fall de olika maskindelarna och materialsuspensionen har olika temperaturer. Vanligen är temperaturerna i materialsuspensionen mellan 30°C och 60°C eller däröver allt efter papperssort. I drift anpassar sig innersidan av den rörliga kanalväggen till denna material- temperatur, medan dess utsida och kanalväggbäraren kan vara utsatta för en annan omgivningstemperatur.
Därigenom kan uppkomma värmespänningar, som resulterar i nämnda ändringar av utloppsspaltens bredd blir resultatet.
Detta delproblem kan enligt patentkrav 5 lösas därigenom, att i kanalväggbäraren anordnas tempereringskanaler, som under drift kan genomströmmas med en tempererad vätska på så sätt, att kanalväggbäraren hålles isoterm. Detta innebär, att den i sin helhet (över hela dess längd och likformigt över dess tvärsnitt) hålles vid samma temperatur, vilken företrädesvis är lika med suspensionstemperaturen. De nämnda tempereringskanalerna är i och för sig kända genom den ovan nämnda DE-A-3614302.
En ytterligare fördelaktig utformning av uppfinningen är an- given i patentkravet 6. Detta förutsätter, att kanalvägg- bäraren är lådformig, alltså har ett företrädesvis rektan- 10 15 20 25 30 35 467 262 s gulärt tvärsnitt, och att det finns anordnat en ytterligare, i motriktningen verkande tryckdyna. Dessa kännetecken är kända genom den redan nämnda DE-A-36124302. Avvikande från denna publikation föreslås nu, att stödbäraren inte är an- ordnad inne i, utan utanför kanalväggbäraren. Detta känne- tecken är i och för sig känt från Voith-Druck p 2503, sid. 4. Med de ytterligare kännetecknande särdragen enligt pa- tentkravet 3 uppnås, att trots det redan nämnda anordnandet av stödbäraren utanför kanalväggbäraren kan finnas anordnat en ytterligare, i motriktningen verkande tryckdyna. En sådan är fördelaktig, för att t.ex. utöva en egenvikten motverkan- de kraft på kanalväggbäraren. Detta är fördelaktigt för att redan vid pappersmaskinens stillestånd (så länge ännu ingen materialsuspension strömmar~genom inloppslådan) nedböjnings- fritt kunna justera kanalväggbäraren eller att under drift med låg arbetshastighet (och därmed med lågt suspensions- tryck) hålla den fri från nedböjning.
Enligt en ytterligare viktig tanke med uppfinningen sörjer man dessutom för att kanalväggen (d.v.s. hela kanalvägg- bäraren) i driftsläge åtminstone är i det närmaste fri från torsionsmoment (patentkrav 7). Ett sådant torsionsmoment kan uppstå, när - sett i en sidovy mot inloppslådan - det resul- terande trycket av suspensionstrycket och lyftanordningens stödtryck inte ligger i samma verkningslinje. Två olika möj- ligheter för att undvika sådana torsionsmoment är angivna i patentkraven 8 och 9.
Ett utföringsexempel av uppfinningen kommer i det följande att förtydligas med hänvisning till ritningarna.
Fig. 1 visar ett partiellt längssnitt genom en inloppslåda.
Fig. 2 visar en vy framifrån i riktning av pilen II i Fig. 1.
Den visade inloppslådan tjänar på känt sätt till att till- föra en maskinbred materialsuspensionsstråle på det ändlösa 10 15 20 25 30 35 7 virabandet 9 i en papperstillverkningsmaskin. Virabandet 9 löper bland annat över en vid inloppslådan anordnad bröst- vals 8 och över ett virabord 7. För att bilda materialsu- spensionsstrålen har materialinloppet en dysartad utlopps- kanal 4, som är begränsad genom en undre fast kanalvägg 22 och genom en övre kanalväg 25,26. Den uppströms belägna delen 25 av den övre kanalväggen är i det visade exemplet likaså fast; d.v.s. den är en beståndsdel av inloppslådans fasta hus 24. Den nedströms belägna delen 26 av den övre kanalväggen är rörlig, för att härigenom kunna tillåta variation av utloppsspaltens 23 höjd. Denna rörlighet åstad- kommes företrädesvis därigenom, att den nedströms belägna delen 26 medelst ett gångjärn 27 är fäst till den uppströms belägna delen 25. Utloppsspaltens 23 "längd", det vill säga den så kallade kanalbredden betecknas i Fig. 2 med KB.
För att förstyva den rörliga kanalväggen 26 är en så kallad kanalväggbärare 16 påsatt på dess ovansida och stelt förbun- den med densamma (t.ex. genom svetsning). Kanalväggbäraren 16 är företrädesvis làdformig; den har en framvägg 17, en bakvägg 18 och en övre vägg 19.
Ovanför kanalväggbäraren 16 finns anordnat en likaså lådfor- mad stödbärare 31. Båda bärarna 16 och 31 sträcker sig över hela maskinbredden; de är endast vid deras båda ändar (d.v.s. på ledsidan och på drivsidan av pappersmaskinen) förbundna med hjälp av böjmjuka förbindningselement, t.ex. skruvar 30 (se Fig. 2). Kanalväggbäraren 16 och stödbäraren 31 bildar med varandra den så kallade bärarenheten. Stöd- bäraren 31 har vid vardera av sina båda ändar en tapp 33, med vilka en som enhet med 13 betecknad lyftanordning är förbunden. Till lyftanordningen 13 hör en spindel 13' och en drivanordning l3", vilken är svängbart lagrad i en på huset 24 fäst lagerkonsol 28 med lager 29. Den av spindeln 13' på bärarenheten (16/31) utövade reaktionskraften be- tecknas med S. 10 15 20 25 30 35 467 262 s Mellan kanalväggbäraren 16 och stödbäraren 31 finns anordnat en tryckdyna 32, t.ex. i form av en med tryckvätska påverk- bar slang. Det i tryckdynan härskande trycket är föränder- ligt (med hjälp av ej visade styrorgan). Det kan t.ex. under hänsyn till det i utloppskanalen 4 härskande vätsketrycket och under hänsyn till egenvikten hos den rörliga kanalväggen 26 och kanalväggbäraren 16 avpassas så, att den rörliga kanalväggen 26 är helt fri från nedböjning. Härvid böjs stödbäraren 31 uppåt en aning. Det är härvid lämpligt med en reglering av vätsketrycket i beroende av en kontinuerlig mätning av nedböjningen av kanalväggbäraren 16 (såsom i och för sig är känt).
För att också termiska deformeringar av den rörliga kanal- väggen 26 skall kunna uteslutas, finns inom kanalväggbäraren anordnat tempereringskanaler 38 och 39. En undre tempere- ringskanal 38 är anordnad omedelbart på översidan av den rörliga kanalväggen 26. En övre tempereringskanal 39 sträck- er sig längs undersidan av den övre väggen 19. Med hjälp av ej visade ledningar och temperaturstyranordningar sörjer man för, att vätska av väsentligen samma temperatur genomström- mar dessa båda kanaler 38 och 39. Härigenom kan kanalvägg- bäraren 16 inklusive den rörliga kanalväggen 26 hållas isoterm.
I princip skulle det vara möjligt att också genomföra upp- finningen, om stödbäraren 31 inte (såsom visats) vore anord- nad på kanalväggbärarens 16 övre vägg 19 utan, som i och för sig känt, i det inre av kanalväggbäraren. Den visade kon- struktionsformen är dock att föredraga, trots dess större platsbehov, bland annat på grund av att eventuella under- hållsarbeten är lättare att utföra. För att vid behov kunna utöva en egenvikten hos kanalväggbäraren 16 motverkande kraft på denna kanalväggsbärare föreslås följande: över stödbäraren 31 är anordnat en sig över hela maskinbredden sträckande balk 41. Oberoende av stödbäraren 31 är denna balk 41 stelt förbunden med kanalväggbäraren 16 medelst ett .qf 44! 1). . 10 15 20 .fin ON \1 N) CN k) 9 antal dragelement 43, (vilka endast visas symboliskt). Dess- utom finns mellan balken 41 och stödbäraren 31 anordnat en ytterligare tryckdyna 42. Också denna ytterligare tryckdyna 42 kan åtminstone tidvis påverkas med en tryckvätska av in- ställbar tryckhöjd.
Schematiskt antydes, att den yttersta änden 26' på den rör- liga kanalväggen 26, såsom i och för sig är känt, med hjälp av ett antal separat pàverkbara spindlar 11, är lokalt de- formerbar. Härigenom kan man företa smärre lokala korrige- ringar av den inre höjden hos utloppsspalten.
I Fig. 1 är svänglagret 29 och tapparna 33 anordnade så att reaktionskraftens S verkningslinje - i kanalväggens 26 nor- mala driftsläge - löper genom dess mitt M, i vilken resul- tanten av suspensionstrycket på kanalväggen 26 angriper.
Därmed undviker man, att ett torsionsmoment angriper mot kanalväggbäraren 16. När sagda resultant och reaktionskraf- ten S skall upphäva varandra fullständigt motriktade, kommer svänglagret och tapparna i de med 29a och 33a betecknade alltså i medelplanet till (16/31), jämfört med deras driftsläge. positionerna, bärarenheten

Claims (9)

10 15 20 25 30 35 4» O\ *<1 P-D cm I\_'> 10 PATENTKRAV
1. Inloppslàda för en maskin för tillverkning av fibermate- rialbanor ur en materialsuspension, i synnerhet för till- verkning av pappersbanor, med följande särdrag: a) en utloppskanal (4), som har en bestämd kanalbredd (KB), är begränsad av två i strömningsriktningen i förhållande till varandra konvergerande kanalväggar (22, 26), vilka i det nedströms belägna området bildar en utloppsspalt (23): b) den. ena kanalväggen (26) är rörlig, företrädesvis svängbart lagrad kring sin uppströmsände (svängnings- axel 27), för att kunna variera utloppsspaltens (23) inre höjd medelst en lyftanordning (13), vars reak- tionskraft (S) motverkar det på kanalväggen verkande suspensionstrycket; c) den rörliga kanalväggen (26) bildar tillsammans med en sig över maskinbredden sträckande stödbärare (31) en bärarenhet (26/31), varvid mellan den rörliga kanal- väggen (26) och stödbäraren (31) är anordnat en mot- trycksdyna (32), som motverkar det på kanalväggen verkande suspensionstrycket; k ä n n e t e c k n a d a v, följande kännetecken, sett i vy framifrån av inloppslådan (Fig. 2): d) att lyftanordningen (13) angriper mot var ände av bärarenheten (26,31) på så sätt, att lyftanordningens (13) reaktionskraft (S) inleds i den rörliga kanalväg- gen (26) i huvudsak fritt från böjmoment; e) att i varje ändavsnitt av den rörliga kanalväggen (26), på i och för sig känt sätt är anordnat en böj- mjuk förbindning (30) mellan kanalvägg (26) och stöd- bärare (31).
2. Inloppslàda enligt patentkravet 1, k ä n n e t e c k n a d d ä r a v, att - sett i frontvy, (Fig. 2) - lyftanordningarna (13), på 19 .lO 15 20 25 30 35 467 262 11 i och för sig känt sätt angriper omedelbart mot varje ände av den rörliga kanalväggen (26), varvid dess verkningslinjer sträcker sig i huvudsak genom ändpunkten för kanalbredden (KB).
3. Inloppsláda enligt patentkravet 1, k ä n n e t e c k n a d d ä r a v, att - sett i frontvy, (Fig. 2) - lyftanordningen (13) på varje ände av den rörliga kanalväggen (26) uteslutande an- griper mot stödbäraren (31).
4. Inloppsláda enligt patentkravet 3, k ä n n e t e c k n a d d ä r a v, att medelaxeln för den böjmjuka förbindningen (30) sträcker sig genom kanalbreddens (KB) ändpunkter.
5. Inloppsláda enligt något av patentkraven 1 till 4, k ä n n e t e c k n a d d ä r a v, att kanalväggen (26) på i och för sig känt sätt, hàlles isoterm med hjälp av tempereringskanaler (38,39), vilka genomströmmas av en tempererad vätska.
6. Inloppsláda enligt något av patentkraven 1 till 5 med följande särdrag: a) kanalväggen (26) är del av den lådformade kanalvägg- bäraren (16): b) mellan kanalväggbäraren (16) och stödbäraren (31) är anordnad en ytterligare tryckdyna (42), som verkar i samma riktning som suspensionstrycket pà kanalvägg- bäraren (16): k ä n n e t e c k n a d d ä r a v, c) att stödbäraren, på i och för sig känt sätt, är anord- nad på utsidan av kanalväggbäraren (16): d) att pà utsidan av stödbäraren (31) är anordnat en balk (41), som oberoende av stödbäraren (31) och medelst ett antal dragelement (43) är förbunden med kanalvägg- bäraren (16): och e)att den ytterligare tryckdynan 10 15 467 262 12 (42) är anordnad mellan balken (41) och stödbäraren (31).
7. Inloppslåda enligt något av patentkraven 1 till 6, k ä n n e t e c k n a d d ä r a v, att - sett i sidovy, (Fig. 1) - lyftanordningens (13) axel är anordnad så, att kanalväggen (26) i dess driftsläge, i vilket den är utsatt för suspensionstrycket, är väsentligen fri från torsionsmoment.
8. Inloppslåda enligt patentkravet 7, k ä n n e t e c k n a d d ä r a v, att lyftanordningens (13) axel i huvudsak sträcker sig genom mitten (M) av den rörliga kanalväggen (26).
9. Inloppslåda enligt patentkrav 7 eller 8, k ä n n e t e c k n a d d ä r a v, att den axeln till lyftanordningen (13) i huvudsak sträcker sig längs bärarenhetens (26/31) medelplan. I!! <1
SE8903469A 1989-08-19 1989-10-20 Inloppslaada SE467262B (sv)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3927401A DE3927401C2 (de) 1989-08-19 1989-08-19 Stoffauflauf

Publications (3)

Publication Number Publication Date
SE8903469D0 SE8903469D0 (sv) 1989-10-20
SE8903469L SE8903469L (sv) 1991-02-20
SE467262B true SE467262B (sv) 1992-06-22

Family

ID=6387430

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SE8903469A SE467262B (sv) 1989-08-19 1989-10-20 Inloppslaada

Country Status (10)

Country Link
US (1) US5034101A (sv)
JP (1) JPH0376884A (sv)
AT (1) AT397261B (sv)
BR (1) BR8905417A (sv)
CA (1) CA2000330C (sv)
DE (1) DE3927401C2 (sv)
FI (1) FI894983A7 (sv)
FR (1) FR2651008B1 (sv)
GB (1) GB2232693B (sv)
SE (1) SE467262B (sv)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4009628C2 (de) * 1990-03-26 1994-11-03 Voith Gmbh J M Druckmittel-Stützeinrichtung
DE4105237C2 (de) * 1991-02-20 1994-03-31 Voith Gmbh J M Stoffauflauf
US5578172A (en) * 1994-12-20 1996-11-26 Voith Sulzer Papiermaschinen Gmbh Slice beam support plate

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1424881A (fr) * 1965-02-17 1966-01-14 Beloit Corp Distributeurs de pâte de machines à papier
US3645843A (en) * 1970-04-30 1972-02-29 Beloit Corp Fluid control of headbox slice opening
JPS548163U (sv) * 1977-06-20 1979-01-19
JPS5417843A (en) * 1977-07-11 1979-02-09 Mitsubishi Electric Corp Electrostatic recording head
FR2488628A1 (fr) * 1980-08-18 1982-02-19 Chleq Frote Cie Dispositif et procede de reglage fin de la levre d'une caisse d'arrivee d'une machine a papier
DE3321406A1 (de) * 1983-06-09 1984-12-13 Escher Wyss Gmbh, 7980 Ravensburg Stoffauflauf fuer eine papiermaschine
DE3535849A1 (de) * 1985-10-08 1987-04-09 Voith Gmbh J M Stellvorrichtung fuer eine lippe eines papiermaschinen-stoffauflaufs
DE3614302C2 (de) * 1985-11-19 1996-02-29 Voith Sulzer Papiermasch Gmbh Vorderwand mit Abstützung am Stoffauflauf einer Papiermaschine
DE3644454C1 (de) * 1986-12-24 1988-08-04 Voith Gmbh J M Stoffauflauf fuer eine Papiermaschine od.dgl.
DE3723922C2 (de) * 1987-07-18 1993-10-14 Trefz Wolfgang Dipl Ing Fh Turbulenzerzeuger für den Stoffauflauf einer Papiermaschine
DE3836062A1 (de) * 1988-10-22 1990-04-26 Voith Gmbh J M Stoffauflauf fuer eine maschine zur herstellung von faserstoffbahnen, insbesondere von papierbahnen

Also Published As

Publication number Publication date
FR2651008B1 (fr) 1994-05-27
FI894983A7 (sv) 1991-02-20
CA2000330C (en) 1995-07-04
GB2232693B (en) 1993-03-24
JPH0376884A (ja) 1991-04-02
SE8903469L (sv) 1991-02-20
SE8903469D0 (sv) 1989-10-20
CA2000330A1 (en) 1991-02-19
DE3927401C2 (de) 1996-02-29
FR2651008A1 (fr) 1991-02-22
GB2232693A (en) 1990-12-19
US5034101A (en) 1991-07-23
GB8921592D0 (en) 1989-11-08
AT397261B (de) 1994-03-25
ATA232189A (de) 1993-07-15
DE3927401A1 (de) 1991-02-21
BR8905417A (pt) 1992-03-03
FI894983A0 (fi) 1989-10-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1194641B1 (en) Method and apparatus in the drying section of a paper machine or the like
US4905598A (en) Machine for processing a continuous web of sheets
CA2178630C (en) An apparatus for making tissue
US4051742A (en) Arrangement for tensioning and guiding the belts of a cellular plastic forming machine
US2331030A (en) Web aligning apparatus
US2384912A (en) Stock inlet
US6505792B1 (en) Non-contact floating device for turning a floating web
GB2132324A (en) Apparatus for treatment of a web of material by gaseous medium
SE466504B (sv) Blaaslaada foer torkpartiet av en snabbgaaende pappersmaskin
SE451204B (sv) On-machine superkalander for en pappersmaskin
SE467262B (sv) Inloppslaada
JPH0616296A (ja) ウエブの横方向位置を制御する装置
SE456255B (sv) Anordning for att overfora en pappersbana fran press- till torkpartiet i en pappersmaskin
US4899656A (en) Machine for processing a continuous web or sheets
CN107000001A (zh) 用于冷却辊子的装置和方法
SE436852B (sv) Torkaggregat for tryckta eller belagda banor
US5152080A (en) Steerable air bar/edge dam apparatus
US5921451A (en) Dryer assembly for supporting and positioning a web
SE504747C2 (sv) Avsökningsanordning för avsökning av en fysikalisk egenskap hos en fiberbana
US3083887A (en) Web tension control mechanism
US2741176A (en) Tension control means in rotary presses for printing and blanking
EP0441484A2 (en) Method of guiding a web through a dryer and apparatus for carrying out the method
US6769297B2 (en) Method and equipment for measuring tension of moving web
FI120005B (sv) Arrangemang i pappersmaskins torkparti
SE532624C2 (sv) Kylning av en cellulosamassabana

Legal Events

Date Code Title Description
NAL Patent in force

Ref document number: 8903469-8

Format of ref document f/p: F

NUG Patent has lapsed

Ref document number: 8903469-8

Format of ref document f/p: F