SE463561B - En foer ett gods hoejande och/eller saenkande anpassad anordning utnyttjande en foersta lyftenhet faest till en andra lyftenhet - Google Patents
En foer ett gods hoejande och/eller saenkande anpassad anordning utnyttjande en foersta lyftenhet faest till en andra lyftenhetInfo
- Publication number
- SE463561B SE463561B SE8901781A SE8901781A SE463561B SE 463561 B SE463561 B SE 463561B SE 8901781 A SE8901781 A SE 8901781A SE 8901781 A SE8901781 A SE 8901781A SE 463561 B SE463561 B SE 463561B
- Authority
- SE
- Sweden
- Prior art keywords
- lifting unit
- load carrier
- lifting
- belonging
- load
- Prior art date
Links
- 239000002184 metal Substances 0.000 claims description 7
- 239000000969 carrier Substances 0.000 description 8
- 238000010276 construction Methods 0.000 description 7
- 210000000078 claw Anatomy 0.000 description 4
- 235000004443 Ricinus communis Nutrition 0.000 description 1
- 240000000528 Ricinus communis Species 0.000 description 1
- 230000003213 activating effect Effects 0.000 description 1
- 238000005352 clarification Methods 0.000 description 1
- 230000008878 coupling Effects 0.000 description 1
- 238000010168 coupling process Methods 0.000 description 1
- 238000005859 coupling reaction Methods 0.000 description 1
- 230000000694 effects Effects 0.000 description 1
- 239000003337 fertilizer Substances 0.000 description 1
- 230000014509 gene expression Effects 0.000 description 1
- 238000004519 manufacturing process Methods 0.000 description 1
- 230000004048 modification Effects 0.000 description 1
- 238000012986 modification Methods 0.000 description 1
- 230000000284 resting effect Effects 0.000 description 1
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B66—HOISTING; LIFTING; HAULING
- B66F—HOISTING, LIFTING, HAULING OR PUSHING, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR, e.g. DEVICES WHICH APPLY A LIFTING OR PUSHING FORCE DIRECTLY TO THE SURFACE OF A LOAD
- B66F9/00—Devices for lifting or lowering bulky or heavy goods for loading or unloading purposes
- B66F9/02—Stationary loaders or unloaders, e.g. for sacks
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B66—HOISTING; LIFTING; HAULING
- B66F—HOISTING, LIFTING, HAULING OR PUSHING, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR, e.g. DEVICES WHICH APPLY A LIFTING OR PUSHING FORCE DIRECTLY TO THE SURFACE OF A LOAD
- B66F9/00—Devices for lifting or lowering bulky or heavy goods for loading or unloading purposes
- B66F9/06—Devices for lifting or lowering bulky or heavy goods for loading or unloading purposes movable, with their loads, on wheels or the like, e.g. fork-lift trucks
- B66F9/075—Constructional features or details
- B66F9/08—Masts; Guides; Chains
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B66—HOISTING; LIFTING; HAULING
- B66F—HOISTING, LIFTING, HAULING OR PUSHING, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR, e.g. DEVICES WHICH APPLY A LIFTING OR PUSHING FORCE DIRECTLY TO THE SURFACE OF A LOAD
- B66F9/00—Devices for lifting or lowering bulky or heavy goods for loading or unloading purposes
- B66F9/06—Devices for lifting or lowering bulky or heavy goods for loading or unloading purposes movable, with their loads, on wheels or the like, e.g. fork-lift trucks
- B66F9/075—Constructional features or details
- B66F9/12—Platforms; Forks; Other load supporting or gripping members
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Structural Engineering (AREA)
- Transportation (AREA)
- Civil Engineering (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Geology (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Sheets, Magazines, And Separation Thereof (AREA)
- Forklifts And Lifting Vehicles (AREA)
Description
465 56? REDOGURELSE FUR FöRELL§§AfiD§¿yPPf}NN}fl§ '"'""'° ''''''''''''' ' ' TEKNI§kT R§DDtEM Under beaktande av teknikens tidigarë'ståndpunkt, såsom den beskrivits ovan, torde det få anses vara ett tekniskt problem att med enkla åtgärder kunna erbjuda en lyftanordning, vars lastbärare kan höjas från i princip golvnivå och upp till en pâ förhand bestämd höjd, säg ca 1,0 meter, där lastbäraren kan utgöra en ren bordsyta (lastyta) utan överskjutande de- taljer och därjämte skapa sådana förutsättningar att denna lastyta kan höjas upp ytterligare till en högre höjd, säg ca 2,0 meter.
Det blir ävenledes ett tekniskt problem att erbjuda en konstruktion där nämnda lastbärare, för varje godtyckligt inställningsläge för de den andra lyftenheten tillhöriga vertikalt rörliga delarna, kan höjas och sänkas, speciellt höjas till ett läge i plan med eller väsentligen i plan med sta- tivets översta yta, för att därvid underlätta användandet utav den lastbä- raren tillhöriga lastupptagande ytan.
Det är därvid ett tekniskt problem att kunna inse de fördelar som är för- knippade med möjligheten att till nämnda stativparti eller motsvarande kunna fästa en nedre lastbärare eller ett lastupptagande organ, vars höj- ning och sänkning påverkas enbart av den andra lyftenheten.
Under beaktande av teknikens tidigare ståndpunkt, såsom den beskrivits ovan, torde det få anses vara ett tekniskt problem att kunna få en sådan samverkan mellan de två lyftenheterna att deras lastupptagande ytor kan höjas och sänkas via var sina lyft- och sänkanordningar och därjämte inse de fördelar som är att hänföra till anvisningen att låta i vart fall en undre lastupptagande yta vara lätt borttagbar.
Dessutom är det ett tekniskt problem att kunna erbjuda en lastbärare som kan sänka sig mot en golvnivå och höja sig till ett plan anslutande sig till eller något överstiger stativets övre yta och därjämte kunna höja nämnda lastbärare till en nivå i vart fall överstigande dubbla stativets höjddimension.
Det torde dessutom få anses vara ett tekniskt problem att kunna skapa så- dana förutsättningar att en den första lyftenheten tillhörig första last- bärare och en den andra lyftenheten tillhörig andra lastbärare kan intaga ett och samma nedre horisontella plan.
I det fall lastbärarna har formen av lastplan torde det få anses vara ett tekniskt problem att kunna erbjuda sådana omständigheter att den första lastbäraren är nedsänkbar i den andra lastbäraren, varigenom dessa blir belägna i var sitt, tätt intill varandra orienterade, horisontella plan.
Det är också ett tekniskt problem att kunna anvisa sådana konstruktions- detaljer där resp. lastbärare är lätt utbytbar mot alternativa bärare, såsom krokar, gafflar, gripklor eller liknande.
Det är ett tekniskt problem att dessutom kunna utnyttja dessa två, från varandra skilda lyft-sänk-enheters, lastbärare tillsanmmns när de uppbär gripklor och klämanordningar eller inbördes samverkar för t.ex. styrning av en fjärrstyrd lastning/lossning genom att t.ex. fästa en videokamera i en första lyftenhet och gripklor i en andra. __\ 3 46É> 56 Det är också ett tekniskt problem att kunna erbjuda ett modulsystem, med vars hjälp dessa lyftenheter kan kombineras, så att hög flexibilitet erhål- les till låg kostnad.
Det är ävenledes ett tekniskt problem att kunna komma till den insikten att ett fästande av en lyftenhet till en annan lyftenhet ger den tekniska ef- fekten att den totala lyftsträckan, från bottenläge till toppläge översti- ger den totala höjden för de båda lyftenheternas stativ, medförande en i höjdled möjlig lyftsträcka överstigande den dubbla konstruktionens höjdmått i nedsänkt läge.
Under beaktande av teknikens tidigare ståndpunkt, såsom den beskrivits ovan, torde det också få framstå såsom ett kvalificerat tekniskt problem att, vid en för ett gods höjande och sänkande anpassad anordning med en göds- eller lastbärare, kunna komma till den insikten att en unik samverkan mellan en första lyftenhet och en andra lyftenhet erbjuder betydande för- enklingar och en utökad flexibilitet när det gäller att anpassa godsets nivå mot på förhand bestämda lastplan.
Det måste också få anses vara ett tekniskt problem att kunna komma till den insikten att i så fall måste den första lyftenheten bestå utav ett stativ, till vilket nämnda godset stödjande lastbärare med en lastupptagande yta skall vara anordnad, och därjämte inse fördelarna med att låta nämnda last- bärare vara förskjutbart anordnad längs ett stativet tillhörigt stativpar- ti.
Det måste därjämte få anses vara ett tekniskt problem att kunna komma till den insikten att stativet eller stativpartiet för den första lyftenheten skall kunna ersättas och utbytas mot den tredje delen av de tre teleskopar- tat rörliga delarna för den andra lyftenheten.
Det måste också få anses vara ett tekniskt problem att kunna anvisa en till detaljhandelns krav anpassad godsbefordrande vagn, som erbjuder en höjning eller sänkning av gods på ett enkelt sätt genom två separat drivna och separat påverkbara lyft- och sänkanordningar.
Det måste också få anses vara ett tekniskt problem att kunna erbjuda en för ett gods höjande och sänkande anpassad anordning, där för varje inställ- ningsläge, för de, den andra lyftenheten tillhöriga, rörliga delarna, den första lyftenhetens lastbärare är anordnad att kunna höjas till ett läge i plan med eller väsentligen i plan med stativpartiets översta yta, trots att länk- eller brythjul för ett viktupptagande organ måste vara placerat under nämnda översta del eller yta.
Det måste också få anses vara ett tekniskt problem att inse fördelarna med att med hjälp av en kompakt sammanbyggd konstruktion låta en för den första lyftenheten avsedd lyft- och sänkanordning vara skild från en för den andra lyftenheten avsedd lyft- och sänkanordning och anpassade för separat drift, varigenom erbjuds en möjlighet att anpassa den första lyftenhetens lyft- och sänkanordning till därpå ställda krav och anpassa den andra lyftenhe- tens lyft- och sänkanordning till därpå ställda krav.
Det måste också få anses vara ett tekniskt problem att kunna anvisa för ändamålet lämpligt utformade tvärsektioner för den första delen, den andra delen och den tredje delen, så att dessa kan samverka med varandra inom en 465 56? begränsad volym och inse fördelarna med att låta var och en utav dessa delar bestå utav en strängsprutad lättmetallprofil.
Därjämte måste det få anses vara ett tekniskt problem att kunna forma dessa lättmetallprofiler på så sätt att till den första delen, i resp. gavelpar- ti, kan fästas ändarna för ett band eller liknande, som, över övre och nedre, rullar i den andra delen är fäst till den tredje delen.
Det måste därvid få anses vara ett tekniskt problem att inse fördelarna med att låta den tredje delen uppvisa ett utrymme för i lyft- och sänkanord- ningen för den ena lyftenheten ingående böjliga lyftmedel eller viktuppta- gande organ.
Slutligen bör det få anses vara ett tekniskt problem att kunna erbjuda en kbnstruktion där de ingående delarna är så formade att lyftanordningens bredd och höjd är lätt anpassbar till aktuella krav vid framställningen och att ett utrymme mellan gavlarna är anpassbart för lyftdrivmotorer och bat- terier.
Lllålflïfâšfl För att lösa ett eller flera av ovan angivna tekniska problem utgår före- liggande uppfinning från en för ett gods höjande och/eller sänkande anpas- sad anordning utnyttjande en första lyftenhet, tjänande som en gods- eller lastbärare, fäst till en andra lyftenhet.
Den andra lyftenheten består därvid av i vart fall ett, vanligtvis två, men även flera lyftpartier (vid tvâ lyftpartier benämnes dessa gavelpartier), med varje gavelparti innefattande tre eller flera relativt varandra tele- skopartat rörliga delar, där den ena, den första, delen är fast relaterad till en anordningen och eventuellt en vagn tillhörig stativdel, medan övri- ga två är rörligt anordnade i förhållande till varandra och i förhållande till den första delen genom att på en av delarna, den mellersta, verkar en lyft- och sänkanordning och genom att delarna är så kopplade till varandra att den tredje delen erhåller mot den andra delen relaterad dubbla hastig- heten och dubbla slaglängden.
Enligt föreliggande uppfinning skall den första lyftenhet bestå av ett stativ eller i vart fall ett stativparti, till vilket en nämnda godset stödjande eller bärande, en lastbärare tillhörig, yta eller anordning är anordnad.
Enligt uppfinningen skall lastbäraren vara förskjutbart anordnad längs stativet och för varje inställningsläge för de den andra lyftenheten till- höriga rörliga delarna är den första lyftenhetens lastbärare anordnad att kunna höjas till ett läge i plan med eller väsentligen i plan med stativ- partiets översta yta och sänkas till ett läge i plan med eller väsentligen i plan med dess stativpartis nedersta yta varvid den första lyftenhetens lastbärare är anordnad att kunna sänkas till ett läge för den lastuppta- gande ytan, över stativpartiets nedersta yta, endast motsvarande lastbä- rarens tjocklek.
Såsom speciellt lämpliga utföringsformer av uppfinningen anvisas vidare att nämnda lastbärare skall vara förskjutbart anrodnad längs ett stativet till- hörigt stativparti och att detta stativ eller stativparti skall vara utformat med medel för att kunna samverka med och hålla ett, normalt under 5 463 sei nämnda lastbäraren tillhörig yta orienterbart, lastupptagande organ i form av en andra eller ytterligare lastbärare.
Den första lastbäraren skall kunna sänka sig till anliggning mot en golv- nivå och höja sig till stativets översta yta av den första lyftenheten medan den andra lyftenheten skall kunna höja nämnda lastbärare till en nivå i vart fall överstigande dubbla stativets höjd.
En den första lyftenheten tillhörig första lastbärare och en den andra lyftenheten tillhörig andra lastbärare kan härmed vara så anordnade att de kan intaga ett och sanmm nedre plan, vilket gäller speciellt när de arbetar i olika vertikalplan, såsom med gafflar.
Utgör de två lastbärarna lastplan kan den första lastbäraren vara nedsänk- öar i spår i den andra lastbäraren.
Vidare anvisas att lyftenheten är utformad med medel för att med en snabb- koppling kunna hålla en under nämnda första lastbärare orienterad andra lastbärare, uppvisande en lastupptagande yta.
Vidare föreslås att en för den första lyftenheten avsedd lyft- och sänk- anordning skall vara skild från en för den andra lyftenheten avsedd lyft- och sänkanordning, företrädesvis bestående av två skilda anordningar.
Var och en av de tre, ett gavelparti tillhöriga teleskopartat, samverkande delarna består utav en strängsprutad lättmetallprofil, med inbördes olika profiltvärsnitt.
Till den första delen eller stativdelen i resp. gavelparti är fäst ett band eller liknande, som över minst en rulle, vanligtvis två rullar, i den andra delen är fäst till den tredje delen.
Slutligen föreslås att den tredje delens lättmetallprofil skall uppvisa ett utrymme för lyft- och sänkanordningen, för i den första lyftenheten ingåen- de komponenter, t.ex. böjliga lyftmedel eller viktupptagande organ, och att utrymmet jämväl avser att kringsluta en infästning av ett lyftmedel till lastbäraren.
FURDELAR De fördelar som främst kan få anses vara kännetecknande för en anordning i enlighet med föreliggande uppfinning är att en första lyftenhets lastbärare kan sänkas till i princip golvnivå och dessutom höjas till ett läge i plan med stativetes översta yta, varefter denna yta, utgörande ett enda lastplan (bord), kan ytterligare höjas till en nivå svarande mot eller överstigande dubbla stativhöjden, i ett normalt eller nedersta läge, för den andra lyft- enhetens stativdel eller rörliga delar.
Dessutom erbjudes att en första lyftenhet kan appliceras som en enhet till en andra lyftenhet, med separata lyft- och sänkanordningar, vilket erbjuder en ökad flexibilitet när det gäller att höja och sänka ett gods, vilande på en gods- eller lastbärares lastupptagande yta eller anordning, där stabi- liteten och flexibiliteten kan ökas i det fall de två lyft- och sänkanord- ningarna utformas för olika lyftförmåga, samtidigt som den första lyften- hetens lastbärare kan bibringas en position, oberoende av inställningslä- gena för de den andra lyftenheten tillhöriga rörliga delarna och dess last- bärare, där lastbäraren är anordnad att kunna höjas till ett läge i plan med eller väsentligen i plan med stativpartiets översta yta.
Dessutom erbjudes två samverkande lyftenheter med var sitt lastplan eller lyftanordning, så utformade att det övre kan teleskopiskt sänkas ner i och över det nedre, så att de tillsanmens inte är nämnvärt tjockare än vart och ett separat. ' ---_--~-~- v. - »v Det som främst kan få anses vara kännetecknande för en anordning, i enlig- het med föreliggande uppfinning, anges i det efterföljande patentkravets 1 kännetecknande del. --~--~_-»----_- KORT Fwußiißßßlyaißls En fdr närvarande föreslagen utföringsform utav en anordning, uppvisande de för föreliggande uppfinning signifikativa kännetecknen, skall nu närmare beskrivas med hänvisning till bifogad ritning där; figur 1 visar en anordning i sidovy, där en första lyftenhet är fäst till en andra lyftenhet, med en lastupptagande yta för den första lyftenhetens lastbärare orienterad i ett läge något över dess stativpartis nedersta yta, figur 2 visar anordningen när den första lyftenheten har sin lastbärare i sitt översta läge och den andra lyftenheten befinner sig i ett nästan fullt uppåt sig sträckande läge och med sin lastbärare inmonterad samt figur 3 visar i tvärsektion ett föreslaget gavelparti med tre lättmetallprofiler och erforderliga detaljer för att styra deras inbördes rörelser.
BESKRIVNING UVER NU F§ß§§tßGEN_yTFöRINGSFQßfl Med hä vïÉ&fi?@fïfill'figurerna'1 Éñfifïfïfišas där en för ett gods höjande och/eller sänkande anpassad anordning utnyttjande en första komplett lyft- enhet 1 fäst till en andra lyftenhet 10.
Den första lyftenheten 1 är närmare i detalj beskriven i en svensk patent- ansökan ingiven samtidigt med denna ansökan och med benämningen "En för ett gods höjande och/eller sänkande anpassad anordning" med ansökningsnumret 89 01780-0, varför denna lyftenhet inte närmare kommer att beskrivas här, dock skall innehållet i nämnda patentansökan betraktas såsom en del utav före- liggande ansökan.
Den andra lyftenheten 10 består av två gavelpartier, av vilka endast ett är visat i figurerna 1 och 2 som anger sidovyer, med varje gavelparti inne- fattande tre relativt varandra teleskopartat rörliga delar, där den ena, den första, delen 10a är fast relaterad till en anordningen tillhörig sta- tivdel, illustrerad med hänvisningsbeteckningen “A", och som med fördel kan utgöras utav en nedre stativdel för en via hjul förskjutbart anordnad vagn. övriga två delar är horisontellt rörligt anordnade i förhållande till va- randra och i förhållande till den första delen 10a. Noteras bör även att 7 465 561 ett av de den andra lyftenheten tillhöriga gavelpartierna, nämligen det tredje eller gavelpartiet 10c, är identiskt med ett stativ 2 eller hellre ett stativparti 4 för den första lyftenheten 1.
Det bör här bemärkas att gavelpartiets tre delar 10a, 10b och 10c är i figurerna 1 och 2 visade något sidoförskjutna i förtydligande syfte, men figur 3 visar att dessa delar bör vara orienterade tätare intill varandra, där delarna 10b och 10c inryms i delen 10a, som har ett L-format tvärsnitt.
På en av delarna, nämligen den andra delen 10b, verkar en lyft- och sänk- anordning, vilken givits hänvisningsbeteckningen 11 i figur 2, och denna utgöres utav en konstruktion som kan vara likvärdig med den som visas i den ovan angivna amerikanska patentskriften. Även andra konstruktioner kan komma till användning, såsom kulskruv- och cylinderanordningar.
Delarna 10a, 10b och 10c är vidare så kopplade till varandra att den tredje delen 10c (2) erhåller mot den andra delen 10b relaterad dubbla hastigheten och dubbla slaglängden, vilket sker genom att delen 10a via e't organ 12 är fäst till ett band eller en kedja 13, ingående i den andra delen 10b, medan den tredje delen 10c är med hjälp utav ett organ 14 fäst till nämnda band eller kedja 13, vilket band löper omkring en nedre brytrulle 15 och en övre brytrulle 16. Även om den första lyftenheten 1 är närmare beskriven i den ovan angivna patentansökan skall dock här omnämnas att nämnda första lyftenhet 1 utgöres av ett stativ eller ett stativparti 2, som skall ersätta den tredje delen 10c, och till vilket nämnda godset stödjande lastbäraren 3 med en stödjande och bärande eller lastupptagande yta 3' eller annat organ är rörligt anord- nad upp och ned.
Nämnda lastbärare 3 är således förskjutbart anordnad längs ett stativ 2 eller ett stativparti 4 och kan intaga ett godtyckligt läge, ifrån det nedre läget 3a till det övre läget 3b, genom att aktivera en den första lyftenheten 1 tillhörig lyft- och sänkanordning, av annan beskaffenhet än den som illustrerats med hänvisningsbeteckningen 11. Dessa är alltså sepa- rat påverkbara.
Detta innebär att för varje inställningsläge för de den andra lyftenheten 10 tillhöriga rörliga delarna 10b, 10c, är den första lyftenhetens lastbä- rare 3 anordnad att kunna höjas till ett läge 3b i plan med eller väsent- ligen i plan med stativets översta yta, som utgör lyftanordningens översta del eller yta.
Vidare gäller att för varje inställningsläge för de den andra lyftenheten 10 tillhöriga rörliga delarna 10b, 10c, är den första lyftenhetens lastbä- rare 3 anordnad att kunna sänkas till minst ett läge 3a för den lastuppta- gande ytan 3' över stativpartiets nedersta yta 4d motsvarande lastbärarens tjocklek och utgör där lyftanordningens nedersta del.
Här bör bemärkas att i figur 1 kan den tredje delen 10c och den andra delen 10b sänkes ytterligare ett litet stycke till anliggning emot underlaget "A" eller vid en kajkant något understigande denna.
Härför krävs att den visade infästningen 14 är högre än ytan 4d.
CN O\ _ ex En för den första lyftenheten 1 avsedd lyft- och sänkanordning, ej visad i denna ansökan, är till konstruktionen skild från en för den andra lyften- heten avsedd lyft- och sänkanordning och eventuellt är dessa båda anord- ningar anpassade för olika lyftförmåga. Det kan ur stabilitetsskäl vara lämpligt att dimensionera den andra lyftanordningen 11 med mindre lyftkapa- citet än lyftanordningen för den första lyftenheten, så att inte alltför tunga lyft kan lyftas till högsta nivå.
Inom uppfinningens ram faller också möjligheten att utnyttja flera tele- skopiskt relaterande delar än de tre, som visats, dock torde antalet tre vara det lämpligaste med tanke på en önskad höjd från underlaget "A" till läget 3b' och en lämplig total lyfthöjd utgörande dubbla stativhöjden.
I figur 2 har även antytts ett läge 3a', ett nedersta läge, för lastbäraren 3. Lastbärarens 3 lastupptagande yta 3' kan intaga varje godtyckligt läge mellan angivna ändlägen.
Utföringsexemplet anvisar dessutom att delens 10c (2) nedersta del är ut- formad med medel, skruvar 30, för att hålla ett under nämnda lastbärares 3 tillhörig yta 3' orienterbart lastupptagande organ eller lastbärare 31.
Denna andra lastbärare 31 följer med stativdelens 2 höjning och sänkning genom påverkan av en lyft- och sänkanordning 11.
Utformas lastbärarna 3, 31 som gafflar kan de orienteras i olika vertikal- plan och därmed intaga samma horisontella nedre plan eller i övrigt manöv- reras oberoende av varandra.
Utformas lastbärarna 3, 31 som lastplan kan lastbärarens 31 överyta 31' ut- formas med spår för att kunna upptaga och innesluta i vart fall stödbalkar för lastbäraren 3, så att den senare blir nedsänkbar i den förra.
Med hänvisning till figur 3 visas ett kompakt gavelarrangemang, där var och en utav de tre delarna 10a, 10b och 10c i ett gavelparti består utav en strängsprutad lättmetallprofil, där resp. profiltvärsnitt är entydigt an- givet i figur 3. Motsvarande arrangemang förefinns även för det ej visade motstående gavelpartiet.
Till den första delen 10a är i resp. gavelparti fäst ett band 13. Här före- slås att infästningen av de två ändpartierna för bandet sker med hjälp av en klämanordning 20, orienterad i det övre partiet för den första delen 10a.
Bandet löper nu uppåt och nedåt och passerar över en övre brytrulle 16 och under en nedre brytrulle 15. Den övre brytrullen är placerad vid hänvisnings- beteckningen 21. Bandet är fäst till det nedre partiet för den tredje delen 1Dc på liknande sätt som vid klämanordningen 20.
Det bör här bemärkas att orienteringen utav bandet i figur 3 utgör ett alternativ i förhållande till orienteringen utav bandet eller kedjan 13 i figurerna 1-2.
Den tredje delen 10c uppvisar även ett utrymme 22 för i höj- och sänkanord- ningen för den första lyftenheten ingående böjliga lyftmedel eller viktupp- tagande organ, i form utav en kedja 23. 9 463 561 Vidare framgår ifrån figur 3 att mellan den första delen 10a och den andra delen 10b föreligger hjul (eller glidstycken) 25, 26, vilka är avsedda att underlätta en relativrörelse och att glappfritt styra den första delen 10a relativt den andra delen 10b.
Med hänvisningsbeteckningen 27, 28 visas hjul (eller glidstycken) som är avsedda att styra den andra delens 10b relativrörelse i förhållande till den tredje delen 10c.
Vidare visas att till den tredje delen 10c samverkar ett stativparti 4, i form utav en i tvärsnitt cirkulär stång, med hjul 5, 6 löpande emot diamet- rala löpytor och vilka hjul samverkar med lastbäraren 3 på ett sätt som närmare beskrivits i den ovan angivna patentansökan 89 01780-0.
Den visade utföringsformen har illustrerats med ett lastplan 3, som kan höjas och sänkas mellan positionerna 3a och 3b i figur 1 och mellan posi- tionerna 3a' och 3b' i figur 2 och ett annat lastplan 31, som kan höjas och sänkas genom den tredje delens 10c (2) höjning och sänkning.
Det faller inom uppfinningens ram att utbyta ett av lastplanen mot en hål- lare för, t.ex. en videokamera, som kan vara fjärrstyrd samt utbyta det andra lastplanet mot en gripklo eller liknande medel, ävenledes fjärrstyrd.
Speciellt bör bemärkas att utföringsexemplet anger en stödyta för godset men inom ramen för uttrycket “stödjande och bärande yta" skall inrymmas användandet av en eller flera krokar för att lyfta en hängande last, en eller flera gripklor, företrädesvis fjärrmanövrerade, för fasthållning och förflyttning av gods eller liknande.
Samma extensiva tolkning gäller sådana uttryck som "lastupptagande" yta.
Uppfinningen är givetvis inte begränsad till den ovan såsom exempel angivna utföringsformen utan kan genomgå modifikationer inom ramen för uppfinnings- tanken och uppfinningens idê illustrerad i efterföljande patentkrav.
Claims (9)
1. En för ett gods höjande och sänkande anpassad anordning utnyttjande en första lyftenhet (1), tjänande som en gods- eller lastbärare, fäst till en andra lyftenhet (10), där den senare består av ett eller flera gavelpartier (10a,10b,10c) med varje gavelparti innefattande relativt varandra telesko- partat rörliga delar, där den ena, den första, delen (10a) är fast relate- rad till en anordningen tillhörig stativdel, medan övriga (l0b,10c) är rörligt anordnade i förhållande till varandra och i förhållande till den första delen (10c) genom att på en av delarna verkar en lyft- och sänkanord- ning (11) och genom att delarna är så kopplade till varandra att en tredje del (10c) erhåller mot en andra del (10b) relaterad dubbla hastigheten och dubbla slaglängden, varvid nämnda första lyftenhet (1) består av ett stativ (2,4,10c), till vilket nämnda godset stödjande eller bärande, en lastbärare (3) tillhöri , yta (3') är anordnad, k ä n n e t e c k n a d därav, att lastbäraren (3) är förskjutbart anordnat längs stativet (2) från ett nedre ett underlag ("A") angränsande läge (3a) till ett övre läge (3b), och att för varje inställningsläge för de den andra lyftenheten tillhöriga rörliga delarna (10b,10c) är den första lyftenhetens (1) lastbärare (3) anordnad att kunna höjas till ett läge i lan med eller väsentligen i plan med dess stativpartis (4) översta yta (4a) och sänkas till ett läge i lan med eller väsentligen i plan med dess stativpartis (4) nedersta yta (4d) den lastupp- tagande ytan blir belägen över stativpartiets nedersta yta (4d) motsvarande lastbärarens tjocklek.
2. Anordning enli t patentkravet 1, k ä n n e t e c k n a d därav, att nämnda lastbärare (3) är förskjutbart anordnad längs ett stativet tillhö- rigt stativparti (10c) och att nämnda stativ och/eller stativparti är ut- format med medel för att kunna samverka med och hålla ett, under nämnda lastbäraren tillhörig yta orienterbart, lastupptagande organ.
3. Anordning enligt patentkravet 1 eller 2, k ä n n e t e c k n a d där- av, att lastbäraren (3) är anordnad att kunna sänka sig mot en golvnivå (A) och höja sig till stativets översta yta (4a) och att den andra lyftenheten (10) är anordnad att kunna höja nämnda lastbärare (3) till en nivå i vart fall överstigande dubbla stativets höjddimension.
4. Anordning enligt patentkravet 1 eller 2, k ä n n e t e c k n a d där- av, att en den första lyftenheten (1) tillhörig första lastbärare (3) och en den andra lyftenheten (10) tillhörig andra lastbärare (31) är så anordnade att den första lastbäraren (3) och den andra lastbäraren (31) kan intaga ett och sanmm eller väsentligen sanma plan.
5. Anordning enligt patentkravet 1 eller 2, k ä n n e t e c k n a d där- av, att en den första lyftenheten (1) tillhörig första lastbärare (3) och en den andra lyftenheten (10) tillhörig andra lastbärare (31) är så samord- nade att den första lastbäraren (3) är nedsänkbar i den andra lastbäraren 31 .
6. Anordning enligt patentkravet 1, k ä n n e t e c k n a d därav, att en för den ena lyftenheten (1) avsedd lyft- och sänkanordning är skild från en för den andra lyftenheten (10) avsedd lyft- och sänkanordning (11).
7. Anordning enligt patentkravet 1, k ä n n e t e c k n a d därav, att var och en av de tre delarna (10a,10b,10c) består av en strängsprutad lätt- metallprofil. 1/
8. Anordning enïigt patentkravet 1, k ä n n e t e c k n a d därav, att ti11 den första deien (l0a), i resp. gaveïparti, är fäst ett band (13) e11er motsvarande, som över minst en ru11e (15,16) i den andra de1en (10b) är fäst tiil den tredje deïen (10c).
9. Anordning enii t patentkravet 8, k ä n n e t e c k n a d därav, att den tredje deien (lücï uppvisar ett utrymme för en ïyft- och sänkanordning för i den ena ïyftenheten ingående komponenter, såsom böjïigt iyftmedeï.
Priority Applications (3)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| SE8901781A SE463561B (sv) | 1989-05-18 | 1989-05-18 | En foer ett gods hoejande och/eller saenkande anpassad anordning utnyttjande en foersta lyftenhet faest till en andra lyftenhet |
| PCT/SE1989/000364 WO1990000152A1 (en) | 1988-06-29 | 1989-06-27 | A goods lifting and lowering arrangement |
| AU38439/89A AU3843989A (en) | 1988-06-29 | 1989-06-27 | A goods lifting and lowering arrangement |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| SE8901781A SE463561B (sv) | 1989-05-18 | 1989-05-18 | En foer ett gods hoejande och/eller saenkande anpassad anordning utnyttjande en foersta lyftenhet faest till en andra lyftenhet |
Publications (3)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| SE8901781D0 SE8901781D0 (sv) | 1989-05-18 |
| SE8901781L SE8901781L (sv) | 1990-11-19 |
| SE463561B true SE463561B (sv) | 1990-12-10 |
Family
ID=20375987
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| SE8901781A SE463561B (sv) | 1988-06-29 | 1989-05-18 | En foer ett gods hoejande och/eller saenkande anpassad anordning utnyttjande en foersta lyftenhet faest till en andra lyftenhet |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| SE (1) | SE463561B (sv) |
-
1989
- 1989-05-18 SE SE8901781A patent/SE463561B/sv not_active IP Right Cessation
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| SE8901781L (sv) | 1990-11-19 |
| SE8901781D0 (sv) | 1989-05-18 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| CN103979459B (zh) | 升降装置 | |
| CN205819256U (zh) | 一种可升降侧移运输小车 | |
| CN108331318B (zh) | 一种室内装修用操作平台 | |
| CN209052338U (zh) | 叉式升降转运平台 | |
| CN109956398B (zh) | 一种软工装平衡可调节物料总成吊具 | |
| CN114195059A (zh) | 一种提升式载货台的防坠装置及堆垛机 | |
| SE463561B (sv) | En foer ett gods hoejande och/eller saenkande anpassad anordning utnyttjande en foersta lyftenhet faest till en andra lyftenhet | |
| CN221318057U (zh) | 一种轧制滑轮的自动上料装置 | |
| CN204454423U (zh) | 一种用于大型圆柱形工件升降的输送设备 | |
| CN208361319U (zh) | 一种型材上排机构精确横移机构 | |
| CN217947444U (zh) | 一种具有防摇摆功能的桥式起重机 | |
| US3719300A (en) | Hoisting apparatus, more particularly for use in a furnace | |
| CN210558937U (zh) | 一种大型模具夹取天车 | |
| CN210365894U (zh) | 一种轨枕码垛设备 | |
| CN210795569U (zh) | 一种轻量化门式起重机 | |
| DE1910603B2 (de) | Lasttraeger fuer hublader | |
| JPH0826420A (ja) | スタッカークレーンの昇降台駆動装置 | |
| CN219100646U (zh) | 一种具有防护作用的站位工作梯 | |
| CN110921504A (zh) | 龙门吊架 | |
| GB1396693A (en) | Grab for handling loads | |
| CN115649765B (zh) | 大吨位带式输送机多点卸料器专用升降平台机构 | |
| JPH0735623Y2 (ja) | トランスファープレスのガイドビーム昇降装置 | |
| CN220033906U (zh) | 一种输送线升降机 | |
| CN217125920U (zh) | 一种铝型材表面处理用上料装置 | |
| CN223087522U (zh) | 一种带有锁止机构的液压升降平台 |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| NAL | Patent in force |
Ref document number: 8901781-8 Format of ref document f/p: F |
|
| NUG | Patent has lapsed |
Ref document number: 8901781-8 Format of ref document f/p: F |