SE448802B - Presentationsstyranordning vid portabla radioapparater - Google Patents

Presentationsstyranordning vid portabla radioapparater

Info

Publication number
SE448802B
SE448802B SE8102235A SE8102235A SE448802B SE 448802 B SE448802 B SE 448802B SE 8102235 A SE8102235 A SE 8102235A SE 8102235 A SE8102235 A SE 8102235A SE 448802 B SE448802 B SE 448802B
Authority
SE
Sweden
Prior art keywords
presentation
pulse
signal
battery
radio
Prior art date
Application number
SE8102235A
Other languages
English (en)
Other versions
SE8102235L (sv
Inventor
K Imazeki
Original Assignee
Gen Res Electronics Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gen Res Electronics Inc filed Critical Gen Res Electronics Inc
Publication of SE8102235L publication Critical patent/SE8102235L/sv
Publication of SE448802B publication Critical patent/SE448802B/sv

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H03ELECTRONIC CIRCUITRY
    • H03JTUNING RESONANT CIRCUITS; SELECTING RESONANT CIRCUITS
    • H03J1/00Details of adjusting, driving, indicating, or mechanical control arrangements for resonant circuits in general
    • H03J1/02Indicating arrangements
    • H03J1/04Indicating arrangements with optical indicating means
    • H03J1/045Indication of the tuning band, the bandwidth, tone control, the channel number, the frequency, or the like
    • H03J1/047Indication of the tuning band, the bandwidth, tone control, the channel number, the frequency, or the like using electronic means, e.g. LED's

Landscapes

  • Circuits Of Receivers In General (AREA)
  • Control Of Indicators Other Than Cathode Ray Tubes (AREA)
  • Control Of El Displays (AREA)

Description

10 15 20 25 30 35 448 802 2 En sådan upplysning medför emellertid ett betydande effektuttag ur batteriet. Praktiken har visat att upp- lysta presentationsanordningar ofta utgör en större be- lastning på batteriet än anordningens elektronikkrets.
När sådana indikatorer används i portabel utrustning och kontinuerligt verksamgöres reduceras den portabla utrustningens arbetstid väsentligt, vilket kräver bat- teribyte eller återuppladdning.
Huvudändamålet med föreliggande uppfinning är därför att åstadkomma en ny och förbättrad presentationsstyr- anordning för att spara energi i portabel radioutrust- ning. Ännu ett ändamål med uppfinningen är att åstadkomma en presentationsstyranordning för använding i en porta- bel radiosändtagare.
Ytterligare ett ändamål med uppfinningen är att åstad- komma en sådan presentationsstyranordning för konserve- ring av effekten i en portabel radioapparat, vilken an- ordning är relativt enkel och ekonomisk att tillverka samt vilken ej inverkar på manövreringen av radioappa- raten.
Dessa ändamål uppnås med en presentationsstyranord- ning, vars särdrag framgår av efterföljande patentkrav l.
Uppfinningen kommer att beskrivas närmare nedan med hjälp av ett föredraget utföringsexempel under hänvis- ning till medföljande ritning, som visar ett schematiskt kretsschema av en portabel radiofrekvens/kanalpresenta- tionsstyranordning enligt föreliggande uppfinning.
Figuren visar schematiskt ett kretsschema över en portabel radiofrekvens/kanalpresentationsstyranordning, som kan användas i en portabel radio av den typ, som drivs medelst ett batteri eller liknande. Sådana radio- apparater kan t ex vara bärbara radiomottagare, bärbara sändtagare för medborgarbandet CB och bärbara samhälls- servicemottagare PS (avsökning eller manuellt avstämda).
Det torde naturligtvis inses att många andra typer av radioapparater kan utnyttja föreliggande uppfinning.
Presentationsstyranordningen innefattar ett avkännarorgan 11 10 15 20 25 30 35 448 802 3 10, ett detekteringsorgan ll, ett signalförlängningsorgan 12 och ett presentationsindikatoraktiveringsorgan 13.
Figuren visar även en typisk presentationsanordning i form av en lysdiod LED 14, vars aktivering styrs medelst presentationsstyranordningen enligt uppfinningen. Lys- dioden 14 kan t ex användas för indikering av att radion är tillslagen vid en given kanal eller frekvens genom att lysdioden monteras intill det teckenbärande partiet av en roterbar skiva. Naturligtvis är lysdioden representa- tiv för men endast en av många olika exempel på upplysta presentationsanordningar eller indikatorer, vilka kan an- vändas tillsammans med presentationsstyranordningen en- ligt uppfinningen. Det må påpekas att presentationsanord- ningen kan ha formen av digitala eller alfanumeriska in- dikatorer av segmenterad typ eller punktmatristyp, vilka utnyttjar lysdioder, gasurladdningsrör, lysrör, glödlam- por eller liknande utan att man för den skull hamnar utan- för ramen till föreliggande uppfinning.
Den åskådliggjorda utföringsformen av uppfinningen in- nefattar tre typer av kontroller 15, 30 och 40 för manöv- rering av ett motsvarande flertal radiofunktioner. En annan kontroll, presentationsanordningsströmställare 115, är anordnad att aktivera presentationsanordningen utan att någon annan kontroll störs. De tre kontrollerna re- presenterar några av de olika kontroller, som kan användas i en portabel radioapparat, vilken utnyttjar föreliggande uppfinning.
En av de åskâdliggjorda kontrollerna innefattar ett sekvenseringsorgan 15, vilket har eller drivs medelst en konventionell, icke visad klocka för sekventiell alst- ring av en utsignal på uttag A, B, C och D. Sekvense- ringsorganet kan ingå i en integrerad krets, som typiskt är en s k en~av-fyra-avkodare. Kretsen 15 åstadkommer sekventieringsadressignaler vid utgångar A-D för sekven- tiell adressering av ett flertal, icke visade, radioav- stämningskretsar samt motsvarande presentationsindika- torer (endast en visas). En sådan krets är speceillt lämp- lig en en multifrekvensmottagare av avsökningstyp, där 448 802 4 ett flertal förbestämda frekvenser avsökes sekventiellt och där avsökningssekvensen avbrytes vid mottagandet av en av dessa frekvenser. Av tydlighetsskäl visas endast en ingång A, vilken är ansluten till avkänningsorganet 10, 5 vilket i detta fall innefattar en spänningskälla B (vil- ken kan vara den icke-reglerade batterispänningen), en kondensator 24 och ett motstånd 25, vilka är kopplade mellan uttaget A och spänningskällan B samt ingången till detekteringsorganet ll vid basingången på en transistor 10 70. Kondensatorn 24 och motståndet 25 bildar en differen- tierande eller pulsalstrande krets tillsammans med transis- torförspänningsmotstånd 56 och 57.
I praktiken motsvarar var och en av presentationsindi- katorerna en viss frekvens, som kan mottagas medelst den 15 portabla mottagaren. Varje gång en ny presentationsindika- tor adresseras medelst kretsen 15, som indikerar att en ny kanalfrekvens adresserats, alstras en initieringssig- nal på en ledning 71 och denna signal matas till detek- teringsorganet ll vid transistorns 70 basingång. Vid den 20 åskådliggjorda utföringsformen av uppfinningen alstras en puls på ledningen 71, när uttaget A adresseras (dvs en utsignal alstras vid detta uttag).
En annan del av en avkänningsorganet reagerar för regleringen av ett till-från-strömställarorgan 30, som 25 verksamgör och overksamgör radioapparaten på konventio- nellt sätt. Til1-från-strömställarorganet 30 innefattar en strömställare 31 med första och andra uttag 32, 33, som är inkopplade mellan radions icke visade, konven- tionella krets och en batterispänningskälla BAT. Det 30 andra uttaget 33 är även anslutet till detekteringsorqa- net ll Via en kopplingskondensator 34 och ett motstånd 35, vilka tillsammans med batteriet bildar en pulsalst- ringskrets. När strömställaren 31 är sluten, är batteriet anslutet till radiokretsen för verksamgöring av mottaga- 35 ren och en puls alstras på en ledning 72, vilken är an- sluten till detekteringsorganet ll vid transistorns 70 basingång.
En tredje del av avkänningsorganet innefattar en puls- 10 15 20 25 30 35 448 802 5 alstringskrets, som har ett motstånd 49, en kondensator 44, ett motstånd 45, vilket reagerar för en roterbar, frekvens/kanalväljare 40 med en flerpositionsskivström- ställare 41, vilken har en till jord kopplad kontaktarm 42 och en kontaktarm 43, som är anordnad att ingripa med den av ett flertal strömställarkontakter 46, som föres fram till kontaktarmen medelst en skiva 47, när denna vrids över ett flertal strömställarpositioner. När frek- vens/kanalväljaren 40 vrids kommer armen 43 i selektiv beröring med kontaktarna 46 och pulsalstringskretsen alst- rar en initieringssignal i form av en puls på en ledning 73, som är ansluten till detekteringsorganets ll ingång vid transistorns 70 basingång. En sådan puls alstras varje gång armen 43 ingriper med en kontakt 46, eftersom detta ingrepp medför att motståndet 49 och kondensatorn 44 jor- das via armen 43, skivströmställaren 41 och jordnings- armen 42, vilket således ger en puls, vars polaritet är negativ, när batterispänningen BAT är positiv och vice versa.
Det må påpekas att denna anordning inom ramen för upp- finningen kan ändras så, att den endast utnyttjar en vald kontroll eller kontroller för manövrering av anordningen enligt uppfinningen eller kan utnyttjas tillsammans med andra kontroller, som inte visas i den åskådliggjorda ut- föringsformen.
De medelst avkänningsorganet 10 alstrade initierings- signalerna kopplas till detekteringsorganet ll, där en mot- svarande styrsignal utvecklas. Detekteringsorganet inne- fattar en förstärkarkrets innefattande en NPN-transistor 70 med konventionella emitter-bas- och kollektorelektroder.
Denna krets har en utgång 85 och en första diod 65, som är inkopplad mellan emittern och utgången 85, samt en and- ra diod 64, som är inkopplad mellan kollektorn och utgång- en 85. Dioderna 64, 65 anslutes till transistorns 70 kol- lektor och emitter via kcndensatorer 62 resp 63.
Ett motstånd 58 ansluter kollektorn till ett uttag 76, vilket upprätthåller en reglerad spänning VR, som uttages från batteriet. Eftersom organen för reglering b. 10 15 20 35 448 802 6 av batterispänningen ej utgör någon väsentlig del av uppfinningen, har de uteslutits ur figuren. En reglerad spänning för transistorn 70 (och transistorn 90, vilken kommer att beskrivas närmare nedan) är ibland önskvärd för en mer noggrann styrning av omkopplingsspänningarna och -tidsperioderna, speciellt när batterispänningen fluktuerar betydligt med avseende på tiden och/eller arbetstillstånd.
En till förstärkartransistorns 70 basingång matad, v; positiv puls uppträder som en förstärkt, negativ puls på transistorns kollektor men uppträder som en positiv puls på transistorns emitter. Dioden 64 blockerar den negativa kollektorpulsen från utgången 85, medan dio- den 65 släpper igenom den positiva emitterpulsen till utgången 85. För en till transistorns 70 basingång ma- tad negativ puls sker en reversering, dvs en positiv puls utvecklas vid kollektorn och en negativ puls vid emittern. Den positiva kollektorpulsen passerar dioden 64 men den negativa emitterpulsen blockeras. Således alstras en positiv pulsstyrsignal vid utgången 85, när antingen en positiv eller en negativ pulsinitierings- fsignal matas till detekteringsorganets ll ingång.
Fördröjnings- eller signalförlängningsorganet 12 inne- fattar en strömställartransistor 90 med en RC-tidsan- passningskrets, vilken innefattar ett motstånd 91 och en kondensator 92, som är anslutna till kollektorn på det i figuren visade sättet. Transistorn 90 är normalt för- spänd eller frånslagen, så att kollektorspänningen ligger hög (dvs spänningen VR). Denna kollektorspänning kopp- las till strömställarorganet 13 via en zenerdiod 93.
När en styrsignal i form av en positiv puls matas till signalförlängningsorganets 12 ingång (transistorns 90 basingång) tillslås transistorn 90, vars kollektorspän- ning faller praktiskt taget till 0 V. Spänningen på bas- ingången av en strömställartransistor 100 av strömstäl- larorganet 13 blir således nästan 0 V tack vare zener- i dioden 93 och den tillslagna transistorn 90.
När den relativt korta ingângspulsstyrsignalen ej 15 20 25 30 448 802 7 längre föreligger på transistorns 90 basingâng, slås denna transistor om till från-tillståndet och dess kol- lektorspänning börjar öka med en hastighet, som bestäms av tidskonstanten för motståndet 91 och kondensatorn 92.
Pâ grund av den reverserade genombrotts- eller zener-spän- ningen för zenerdioden 93 kopplas ej ökningen i kollektor- spänningen till strömställartransistorns 100 basingång förrän kollektorspänningen överstiger zenerspänningen, vilket effektivt fördröjer eller förlänger varaktighe- ten av styrsignalen.
En presentationsströmställare 115 för momentan kon- takt är parallellkopplad med transistorn 90 för att möj- liggöra alstring av den förlängda styrsignalen, vilken aktiverar presentationsanordningen, manuellt utan stör- ning av någon av de andra radiokontrollerna. Manövrering av strömställaren 115 ger momentant samma effekt som tillslagning av transistorn 90, dvs kollektorspänningen reduceras till 0 V och ökar därefter gradvis till spän- ning V När spänningen överstiger zenerspänningen matas den tiil transistorns 100 basingång.
Strömställarorganet 13 innefattar ett par strömställar- transistorer 100, 102, vilka är så förspända, att ström- ställartransistorn 102 tillslås, när strömställartran- sistorn 100 frånslås och vice versa. Tillslagning av strömställartransistorn 100 verksamgör presentationsan- ordningen, vilken i denna utföringsform är en lysdiod 14.
Så länge som kollektorspänningen på transistorn 90 är hög är strömställartransistorn 100 tillslagen och presen- tationsanordningen overksamgjord. När transistorn 90 till- slås medelst en styrsignal, eller när strömställaren 115 slutes, frânslâs strömställartransistorn 100 och tillslås strömställartransistorn 102, vilket således verksamgör lysdiodspresentationsanordningen 14 under en förutbestämd tidsperiod.
Ovanstående beskrivning visar att föreliggande uppfin- ning åstadkommer en ny och förbättrad kana1/frekvenspre- sentationsindikatorstyranordning för användning i en por- 'tabel, batteridriven, elektronisk utrustning, såsom en ra- .......__ ..._ _. _ L". 448 802 8 dio. Presentationsstyranordningen enligt uppfinningen be- gränsar inte bara automatiskt verksamgöringstiden för presentationsindikatorn till ett förbestämt presentations- tidsintervall för konservering av den förbrukbara batteri- energikällan 1 den portabla utrustningen utan är även så- dan, att den portabla utrustningens enkla manövrering ej försvåras. .am 'få

Claims (5)

10 15 20 25 30 35 448 802 PATENTKRAV l. Presentationsstyranordning i en portabel radio- apparat av den typ, som drivs medelst ett batteri eller annan förbrukbar energikälla och som innefattar ett flertal kontroller för styrning av ett motsvarande fler- tal radiofunktioner samt en presentationsanordning för indikering av den frekvens eller kanal, till vilken ra- dioapparaten är avstämd, k ä n n e t e c k n a d där- av, att ett avkänningsorgan (10) är anslutet till kon- Atrollerna (l5, 30, 40) för alstring av en initierings- signal i beroende av aktivering av någon av funktio- nerna medelst kontrollerna; att ett detekteringsorgan (ll) är anslutet till avkänningsorganet (l0) och reage- rar för initieringssignalen för utveckling av en styr- signal i beroende av alstringen av initieringssignalen; att ett signalförlängninqsorgan (12) är anslutet till de- tekteringsorganet (ll) och reagerar för styrsignalerna för effektiv förlängning av styrsignalens varaktighet under en förutbestämd tidsperiod; och att ett strömställaror- gan (13) är inkopplat mellan presentationsanordningen (14) och batteriet (109) samt reagerar för den förläng- da styrsignalen för verksamgöring av presentationsanord- ningen medelst batteriet under den förbestämda tids- perioden, varvid presentationsanordningen verksamgöres, när en kontroll aktiveras, och automatiskt overksamgöres efter nämnda tidsperiods slut för konservering av batte- riet.
2. Presentationsstyranordning enligt krav l, k ä n- n e t e c k n a d därav, att avkänningsorganet innefat- tar ett flertal pulsalstringskretsar (24, 25; 34, 35; 44, 45), vilka var och en är ansluten till var sin av radio- kontrollerna (15, 30, 40) för alstring av motsvarande pulssignaler i beroende av aktiveringen av tillhörande funktioner medelst respektive kontroll.
3. Presentationsstyranordning enligt krav 2, k ä n- n e t e c k n a d därav, att varje pulsalstringskrets, 448 802 10 15 10 som är förenad med sin respektive kontroll, innefattar en seriekoppling av en kondensator (24, 34, 44) och ett motstånd (25, 35, 45), vilken koppling är inkopplad mel- lan respektive kontroll och detekteringsorganet.
4. Presentationsstyranordning enligt krav 2, k ä n- n e t e c k n a d därav, att vissa av pulsalstringsor- ganen alstrar pulser med positiv polaritet och andra pulsalstringsorgan alstrar pulser med negativ polaritet, och att detekteringsorganet (ll) innefattar don (64, 65) för avkänning av både positiva och negativ pulsinitie- ringssignaler.
5. Presentationsstyranordning enligt krav 4, k ä n- n e t e c k n a d därav, att detekteringsorganet (ll) innefattar en förstärkarkrets, som har en transistor (70) med en emitter, bas och kollektor, varvid förstär- karkretsen har en utgång (85) och en första diod (63) inkopplad mellan emittern och utgången (85) samt en andra diod (62) kopplad mellan kollektorn och nämnda utgång (85). 1:, Pi
SE8102235A 1980-06-25 1981-04-08 Presentationsstyranordning vid portabla radioapparater SE448802B (sv)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US06/162,761 US4291412A (en) 1980-06-25 1980-06-25 Portable radio frequency/channel display system

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SE8102235L SE8102235L (sv) 1981-12-26
SE448802B true SE448802B (sv) 1987-03-16

Family

ID=22587031

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SE8102235A SE448802B (sv) 1980-06-25 1981-04-08 Presentationsstyranordning vid portabla radioapparater

Country Status (4)

Country Link
US (1) US4291412A (sv)
DE (1) DE3117128A1 (sv)
FR (1) FR2485833A1 (sv)
SE (1) SE448802B (sv)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3049262C2 (de) * 1980-12-27 1986-08-21 Dr. Johannes Heidenhain Gmbh, 8225 Traunreut Absolute Längen- oder Winkelmeßeinrichtung
US4896370A (en) * 1987-03-27 1990-01-23 Teletec Corporation Control system for microprocessor and software enhanced communications equipment
US5164729A (en) * 1990-10-05 1992-11-17 Cincinnati Microwave, Inc. Police radar warning receiver with auto-mute function
JP3084114B2 (ja) * 1992-01-06 2000-09-04 パイオニア株式会社 カーステレオ
US20070039027A1 (en) * 2005-07-22 2007-02-15 Sony Corporation RF based display control system

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3720876A (en) * 1971-04-28 1973-03-13 Philco Ford Corp Touch-button actuated electronic latching device with means for ensuring latch operation upon the application of power
JPS4841126U (sv) * 1971-09-17 1973-05-25
JPS5420091B2 (sv) * 1972-11-29 1979-07-20
GB1471223A (en) * 1973-06-19 1977-04-21 Sony Corp Indicator arrangements for electronic calculators
NL7313982A (nl) * 1973-10-11 1975-04-15 Philips Nv Bekrachtigingsschakeling voor een visueel weer- lement.
US4074256A (en) * 1975-08-20 1978-02-14 Citizen Watch Company Limited Driver circuit for driving electrochromic display device

Also Published As

Publication number Publication date
DE3117128C2 (sv) 1990-08-02
DE3117128A1 (de) 1982-02-04
FR2485833A1 (fr) 1981-12-31
US4291412A (en) 1981-09-22
FR2485833B1 (sv) 1985-01-18
SE8102235L (sv) 1981-12-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11272588B2 (en) Dimming signal processing circuit having multiple functions
EP4451254A1 (en) Drive circuit for pixel unit, and display panel
SE448802B (sv) Presentationsstyranordning vid portabla radioapparater
CN205489449U (zh) 一种电源电路
US3657572A (en) Power converter with self-synchronization and bias
US5859592A (en) Reduced current consumption circuit for LED devices
US7375936B2 (en) Leakage detecting device
JPS56117409A (en) Amplifying device
SE500607C2 (sv) System för överföring av information från en kontrollenhet med en sändare till minst en displayenhet
US20080209271A1 (en) Device and method for test computer
JPH088710A (ja) 光通信制御装置
KR890004381B1 (ko) 발광다이오드 구동 집적회로
TWI907878B (zh) 多風扇系統以及用於多風扇系統的操作方法
KR890013909A (ko) 배터리 절약형 무선장치
SU783954A1 (ru) Генератор импульсов
KR950001129B1 (ko) 드라이브회로
KR910005672Y1 (ko) 시계의 알람 제어회로
KR920008994Y1 (ko) 무전기의 전원공급회로
JPH0321112Y2 (sv)
JPH08139685A (ja) 送受信装置
US4083012A (en) Automatic function setting and indication arrangement for a communications receiver
TWM638199U (zh) 用於控制開關單元的控制電路
KR880003550Y1 (ko) 리세트 및 전원 온 상태의 동시 표시회로
KR940003621B1 (ko) 선박 제어용 아날로그-디지탈 변환 모듈
KR910007182Y1 (ko) 컬러 tv의 전원구동 표시회로

Legal Events

Date Code Title Description
NAL Patent in force

Ref document number: 8102235-2

Format of ref document f/p: F

NUG Patent has lapsed

Ref document number: 8102235-2

Format of ref document f/p: F