PL90597B1 - - Google Patents

Download PDF

Info

Publication number
PL90597B1
PL90597B1 PL1974171290A PL17129074A PL90597B1 PL 90597 B1 PL90597 B1 PL 90597B1 PL 1974171290 A PL1974171290 A PL 1974171290A PL 17129074 A PL17129074 A PL 17129074A PL 90597 B1 PL90597 B1 PL 90597B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
fork
head
shank
front half
sheaths
Prior art date
Application number
PL1974171290A
Other languages
English (en)
Original Assignee
Firma Julius Sprick Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Firma Julius Sprick Kg filed Critical Firma Julius Sprick Kg
Publication of PL90597B1 publication Critical patent/PL90597B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62KCYCLES; CYCLE FRAMES; CYCLE STEERING DEVICES; RIDER-OPERATED TERMINAL CONTROLS SPECIALLY ADAPTED FOR CYCLES; CYCLE AXLE SUSPENSIONS; CYCLE SIDE-CARS, FORECARS, OR THE LIKE
    • B62K21/00Steering devices
    • B62K21/04Fork crowns

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Steering Devices For Bicycles And Motorcycles (AREA)
  • Motorcycle And Bicycle Frame (AREA)
  • Axle Suspensions And Sidecars For Cycles (AREA)
  • Fittings On The Vehicle Exterior For Carrying Loads, And Devices For Holding Or Mounting Articles (AREA)
  • Fluid-Damping Devices (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest glówka widelek rowerowych lub im podobnych mechanizmów z srodkowym otworem dla trzonu widelek z bocznymi otworami dla pochew widelek.
Znane tego rodzaju glówki widelek wykonane sa jako odlew z zeliwa ciagliwego. Trzon widelek i ich pochwy sa wlutowywane do odpowiednich otworów odlewu glówki. To polaczenie pomiedzy pochwami widelek a ich trzonem jest zbyt sztywne, gdyz odlew zeliwny cechuje sie bardzo mala sprezystoscia i elastycznoscia. Oczywiscie punkty lutowania tez nie sa elastyczne. Z jednej strony w wyniku obciazen maksymalnych, a z drugiej strony ze wzgledu na powolne zmeczenie materialu tworza sie na glówkach zeliwnych rysy, które z biegiem czasu prowadza do zlamania widelek. Duza wada tych widelek jest nie tylko niska wytrzymalosc ze wzgledu na sztywnosc, lecz takze wysokie koszty wytwarzania.
Ponadto znane sa glówki ciagnione ze stosunkowo cienkiej blachy metalowej. Tego rodzaju forma jest zalewana stopem lutowniczym po wprowadzeniu pochew widelek i trzonu widelek, przez co powstaje równiez w znacznym stopniu sztywne polaczenie pomiedzy pochwami widelek a trzonem widelek. Szczególna wada tej odmiany jest stosunkowo duze zapotrzebowanie stopu lutowniczego, który wypelnia pusta przestrzen miedzy forma blaszana, pochwami i trzonem widelek.
Celem wynalazku jest skonstruowanie takiej glówki widelek, która bedzie prosta, latwa i tania w wykona¬ niu oraz zarazem bedzie miala znacznie wieksza elastycznosc i wytrzymalosc niz glówki dotychczas znane. Cel ten zgodnie z wynalazkiem zostal osiagniety dzieki temu, ze w widelkach odpowiedniego typu stosuje sie plaska tasme metalowa z wygieta przednia i tylna polowa wedlug lustrzanego odbicia, które to polowy tworza otwór dla trzonu widelek i stamtad tworza srednicowo na zewnatrz zebro oraz rozchodza sie petlowo dla wytworzenia otworów przyjmujacych pochwy widelek.
Korzystnie jest jesli tasma metalowa ze swoja przednia i tylna polowa skladaja sie z jednoczeesciowego pierscienia. Wtedy konce trzonu widelek i/lub pochew widelek powinny byc otoczone pierscieniowa tasma metalowa.
Wedlug innego korzystnego przykladu wykonania wynalazku, przednia i tylna polowa tasmy metalowej sa skladane jako oddzielne czesci i ze soba zlaczone.2 mmi W celu korzystnego zlaczenia trzonu widelek z tasma metalowa spawa sie przednia polowe i tylna polowe na ich dolnych powierzchniach czolowych z wlozonym do srodkowego otworu trzonem widelek.
Korzystne zamocowanie pochew widelek na tasmie metalowej nastepuje przez to, ze przednia polowa i tylna zostaja zespawane w punkcie zetkniecia na zewnetrznej stronie bocznych otworów przyjmujacych ze soba i jednoczesnie z wlozonymi pochwami widelek.
Zlaczenie polówek tasmy metalowej moze — równiez dodatkowo — nastepowac korzystnie przez to, ze przednia polowa i tylna polowa zostaja ze soba zgrzane czolowo w punkcie zetkniecia sie zeber.
Dla wytwarzania jest szczególnie korzystne, gdy potrzebny do ulozyskowania widelek pierscien umiesz¬ czony jest w otworze przyjmowania trzonu widelek i zespawany z przednia polowa i tylna polowa.
Korzystnie jest równiez, gdy spaw na zebrach, przebiegajacych wspólsrodkowo w otworze dla trzonu widelek, prowadzony jest az do pierscienia.
Szczególnie proste wytwarzanie glówki osiaga sie wtedy, gdy obie jej polówki wygina sie na zimno z tasmy stalowej.
Wynalazek jest wyjasniony w przykladach wykonania, na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia glówke widelek w widoku perspektywicznym, fig. 2 — elementy skladowe glówki i widelek w widoku perspektywicz¬ nym, fig. 3 — polaczone ze soba elementy skladowe glówki i widelek i zmontowane w jedna calosc w widoku perspektywicznym, fig. 4 - widelki rowerowe z fig. 3 odwrócone czescia dolna ku górze w widoku perspektywi¬ cznym.
Jak uwidoczniono na fig. 1 glówka widelek wedlug wynalazku sklada sie z tasmy metalowej 1, która jest wprawdzie plaska lecz dostatecznie gruba, aby mogla wytrzymac sily przejmowane przez glówke widelek.
Istotne znaczenie dla wytrzymalosci tasmy metalowej 1 ma równiez jej szerokosc, w zaleznosci od której okresla sie wytrzymalosci glówki widelek.
Tasma metalowa 1 stanowi albo pierscien bez konca, albo opaske skladajaca sie z dwóch lub wiecej czesci wzajemnie zlozonych. Odcinki tasmy metalowej 1 sa wygiete wedlug lustrzanego odbicia w kierunku podluz¬ nym glówki widelek, a tym samym równiez we wlasnym kierunku wzdluznym lub obwodowym. Przednia polowa 7 i tylna polowa 8 tasmy metalowej 1 maja srodkowe wybrzuszenie 2, które po zlozeniu tych polówek tworza zblizony do kola otwór 3.
Przednia polowa 7 i tylna polowa 8 tasmy metalowej 1 zbiegaja sie ze soba symetrycznie i tworza równolegle zebra 6. Poniewaz tasma metalowa 1 zarówno przy rozwiazaniu bez konca, jak tez przy zlozeniu z dwóch czesci, poczatkowo tylko styka sie zebrami 6 przeto korzystne jest aby dla wzmocnienia glówki widelek, odcinki tasmy metalowej w miejscach styku zeber 6 zostaly ze soba polaczone. Takie polaczenie miejsc styku zeber 6 moze byc dokonane zarówno przez zespawanie jak i przez zgrzanie górnych lub dolnych powierzchni czolowych 13 glówki.
Zebra 6 nie musza byc rozmieszczone dokladnie symetrycznie wzgledem srodkowego otworu 3, moga one byc jednak rozmieszczone pod katem rozwartym — aby uzyskac bezwladny ruch kola. Wtedy ksztalt przedniej polowy 7 i tylnej 8 nie musi stanowic lustrzanego odbicia.
Za zebrami 6 przednia polowa 7 i tylna polowa 8 tasmy metalowej 1 maja koncowe wygiecie 4, aby utworzyc boczne otwory glówki widelek dla ich pochew. Wygiecia 4 tasmy metalowej 1 uzupelniaja sie wiec w boczna petle. Jezeli glówka widelek sklada sie poczatkowo z rozdzielonych polówek przedniej 7 i tylnej 8 to spaw stykowy umieszcza sie celowo na zewnetrznej stronie petli i równolegle do osi.
Na fig. 2 przedstawiono przednia 7 i tylna 8 polowe glówki, przy czym obie te polowy maja identyczne ksztalty i sa zlozone wedlug lustrzanego odbicia. Wynika z tego, ze do wytlaczania tych czesci potrzebna jest tylko jedna forma.
Jezeli glówka widelek jest ksztaltowana z pierscieniowej tasmy metalowej, to przy zastosowaniu odpo¬ wiedniego narzedzia jednoczesnie z ksztaltowaniem tasmy metalowej mozna otaczac odpowiednie konce pochew i trzonu widelek.
Przy rozdzielnym wykonaniu polówek 7 i 8, laczy sie ze soba w dwóch fazach roboczych nie tylko te polówki lecz równiez trzon widelek 9 odpowiednimi koncami pochew tych widelek.
Uwidoczniony na fig. 3 odwrócony trzon widelek 9 wraz z potrzebnym do ulozyskowania widelek pierscieniem 10 jest osadzony w srodkowym otworze glówki widelek. Spaw 13 jest prowadzony od zeber 6 do pierscienia 10, a tym samym w jednej operacji roboczej zostaje on takze zamocowany.
Polaczenie trzonu 9 z przednia polowa 7 i tylna polowa 8 przedstawia fig. 4. Trzon widelek 9 konczy sie swa strona czolowa korzystnie wraz z dolna strona przedniej polowy 7 i tylnej 8. Spaw pierscieniowy 14 laczy trwale trzon widelek 9 z obiema polowami 7 i 8. Nie jest przy tym konieczne spawanie górnych stron polówek glówki 7 i 8 z trzonem widelek 9, gdyz jest, jak wspomniano, tam przyspawany pierscien 10.90597 3 Szczególnie korzystne zamocowanie pochew widelek 11 przedstawiono na fig. 3. Przednia polowa 7 i tylna polowa 8 glówki widelek sa polaczone bocznym spawem 12 nie tylko ze soba lecz jednoczesnie z koncami pochew widelek 11. Po wlozeniu konców pochew widelek 11 w boczne otwory 5 mozna przyspawac w jednej operacji roboczej wzdluz spawu 12 az do pochew widelek. To polaczenie z reguly wystarcza i mozna zrezygnowac z zespawania stron czolowych pochew widelek 11 z górna strona polówek 7 i 8 glówki.
Jako material dla tasmy metalowej 1 nadaje sie szczególnie tasma stalowa. Pozwala sie ona nie tylko latwo spawac, lecz takze ma taka elastycznosc, która umozliwia nieznaczne, ale wystarczajace wlasnosci sprezyste.
Tym samym glówka widelek uzyskuje niezwykle duza trwalosc. Szczególnie korzystnym jest to, ze przez odksztalcenie czesci glówki na zimno mozna w znacznej mierze podniesc jej wytrzymalosc.
Równiez przy stosowaniu pierscieniowej tasmy metalowej bez konca jako surowca dla glówki widelek, uzyskuje sie wymienione korzysci. Poniewaz w tym przypadku odpada spaw 12, spawa sie celowo pochwy widelek na ich stronach czolowych z górnymi powierzchniami czolowymi tasmy. Spawanie trzonu widelek 9 nastepuje w taki sam sposób, jak przy rozdzielnych polówkach glówki. Korzystne moze byc równiez w tym przykladzie wykonania przechodzenie spawów 13 na dolnej stronie zeber 6 w spaw pierscieniowy 14.

Claims (9)

Zastrzezenia patentowe
1. Glówka widelek rowerowych lub im podobnych mechanizmów z srodkowym otworem przyjmujacym dla trzonu widelek i bocznymi otworami przyjmujacymi dla pochew widelek, znamienna tym, ze sklada sie z dwóch wedlug lustrzanego odbicia polówek z plaskiej tasmy metalowej odksztalcanej na zimno, to znaczy z przedniej polówki (7) i tylnej polówki (8), które to polówki tworza srodkowy otwór przyjmujacy (3) dla trzonu widelek (9), i stamtad srednicowo na zewnatrz tworza zebra (6) oraz dalej rozszerzaja sie lukowo tworzac otwory (5) dla pochew widelek (11).
2. Z Glówka widelek, wedlug zastrz. 1r znamienna tym, ze jej ksztaltowa przednia polowa (7) i ksztaltowa tylna polowa (8) sklada sie z jednoczesciowej odksztalconej tasmy metalowej (1).
3. Glówka widelek, wedlug zastrz. 2 znamienna tym, ze koniec trzonu (9) i/lub pochew widelek (11) otoczone sa przez dopasowana pierscieniowa tasma metalowa (1).
4. Glówka widelek, wedlug zastrz. 1, znamienna tym, ze przednia polowa (7) i tylna polowa (8) sa zespawane na swych dolnych powierzchniach czolowych z wlozonym do srodkowego otworu przyjmujacego (3) trzonu widelek (9).
5. 6. Glówka widelek, wedlug zastrz. 4, znamienna tym, ze przednia polowa (7) i tylna polowa (8) sa ze soba zespawane w miejscu zetkniecia (12) na zewnetrznej stronie otworu przyjmujacego (5) oraz jednoczesnie z wlozonymi pochwami widelek (11).
6. Glówka widelek, wedlug zastrz. 1, albo4, znamienna tym, ze przednia polowa (7) i tylna polowa (8) sa ze soba zgrzane czolowo w punkcie zetkniecia zeber (6).
7. Glówka widelek, wedlug zastrz. 4, znamienna tym, ze jej przednia polowa (7) i tylna polowa (8) sa polaczone ze soba od góry i/lub od dolu spawem (13) na swych powierzchniach czolowych przy zebrach (6).
8. Glówka widelek, wedlug zastrz. 1 albo 3, znamienna tym, ze koniec trzonu (9) wraz z nalozonym na ten trzon pierscieniem oporowym (10) sa osadzone w otworze przyjmujacym (3) glówki, przy czym pierscien oporowy (10) przyspawany jest do przedniej polowy (7) i tylnej polowy (8) glówki.
9. Glówka widelek, wedlug zastrz. 7, znamienna tym, ze spaw (13) na zebrach (6) jest prowadzony az na pierscien oporowy (10).90 597 ,5 ,4-,13 2 Fhj. 3 F>g. z F~i_g. 4 Prac. Poligraf. UP PRL naklad 120+18 Cena 10 ik
PL1974171290A 1973-05-24 1974-05-21 PL90597B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2326504A DE2326504C3 (de) 1973-05-24 1973-05-24 Fahrradgabelkopf

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL90597B1 true PL90597B1 (pl) 1977-01-31

Family

ID=5882036

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1974171290A PL90597B1 (pl) 1973-05-24 1974-05-21

Country Status (14)

Country Link
US (1) US3910600A (pl)
JP (1) JPS5147944B2 (pl)
BE (1) BE814742A (pl)
BR (1) BR7404138D0 (pl)
CA (1) CA1016972A (pl)
DD (1) DD111184A5 (pl)
DE (1) DE2326504C3 (pl)
ES (1) ES426010A1 (pl)
FR (1) FR2230539B1 (pl)
GB (1) GB1474113A (pl)
IT (1) IT1013234B (pl)
NL (1) NL7406435A (pl)
PL (1) PL90597B1 (pl)
YU (1) YU105474A (pl)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2609269A1 (fr) * 1987-01-06 1988-07-08 Mbk Ind Ste Nle Motobecane Fourche de cycle
US5002297A (en) * 1989-09-27 1991-03-26 Klein Gary G Large diameter rigid lightweight fork and steering assembly for bicycles
JP3255342B2 (ja) * 1996-03-08 2002-02-12 本田技研工業株式会社 自動二輪車等の鋳鉄製ボトムブリッジ
US6352276B1 (en) * 1999-10-20 2002-03-05 Marzocchi, Usa, Inc. Lightweight bicycle fork
US6609722B1 (en) * 2000-09-14 2003-08-26 Shimano Inc. Bicycle crown or crown cover with electrical connector support
US20080303240A1 (en) * 2007-06-08 2008-12-11 Barry Lewis Bicycle fork assembly with integral crown and steer tube
US7950681B2 (en) * 2009-10-28 2011-05-31 Trek Bicycle Corporation Bicycle steerer assembly having captured fork legs
USD737730S1 (en) * 2013-10-31 2015-09-01 Shinola/Detroit, LLC Fork crown
DE102013018337B4 (de) * 2013-10-31 2017-04-06 Gröbner Fertigungs GmbH Gabelbrücke zur Verbindung von Gabelrohren eines Motorrads oder Fahrrads

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US535145A (en) * 1895-03-05 Crown-piece for front forks of bicycles
US2968493A (en) * 1958-02-14 1961-01-17 Murray Ohio Mfg Co Brazed tubular bicycle steering fork assembly

Also Published As

Publication number Publication date
DE2326504C3 (de) 1978-05-11
CA1016972A (en) 1977-09-06
GB1474113A (en) 1977-05-18
FR2230539A1 (pl) 1974-12-20
ES426010A1 (es) 1976-11-16
YU105474A (en) 1980-12-31
DE2326504A1 (de) 1974-11-28
FR2230539B1 (pl) 1977-10-21
BE814742A (fr) 1974-09-02
DD111184A5 (pl) 1975-02-05
JPS5020439A (pl) 1975-03-04
IT1013234B (it) 1977-03-30
NL7406435A (pl) 1974-11-26
BR7404138D0 (pt) 1975-01-07
JPS5147944B2 (pl) 1976-12-17
US3910600A (en) 1975-10-07
DE2326504B2 (de) 1977-09-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL90597B1 (pl)
EP3523182B1 (de) Trägerkonstruktion für ein fahrzeug
EP0570150B1 (en) Space frame construction
US5537896A (en) Nonmarring hammer
WO2002053219A3 (en) Catheter with enhanced reinforcement
PL95614B1 (pl) Lancuch do prowadzenia przewodow zasilajacych
CA2583649A1 (en) Frame assembly and method for forming the same
US4585247A (en) Body frame of a small-sized vehicle
GB2131361A (en) Vehicle frame structure
KR100732977B1 (ko) 자동차 응축기용 헤더탱크와 리시버드라이어탱크의어셈블리 구조
US5269584A (en) Reinforcement with tubular portion for receiving bolt
US2089889A (en) Sheet-metal structure for cycles
US2443008A (en) Tubular frame structure
JP3257792B2 (ja) 乗用車のボディの構造部材のジョイント、特に縦構造部材のジョイント
US1887494A (en) Making axle housings
US2286047A (en) Cutting implement
JPS5970275A (ja) 自動二輪車用車体フレ−ム
PL90237B1 (pl)
US5116084A (en) Steel eyejoint
CA2215894A1 (en) Link shape and chain link assembly method
US5560081A (en) Joining sleeve assembly for joining metal cookware with a cookware handle
JPH05246373A (ja) 自動二輪車用テーパスイングアーム
JP3109337B2 (ja) 流体継手用羽根車のブレード接合構造
GB2237547A (en) Anchor with triangular plate-shaped flukes
CA1262125A (en) Method of affixing tubes to headers in a heat exchanger and a heat exchanger assembly of tubes, headers, and fins