PL89158B1 - - Google Patents

Download PDF

Info

Publication number
PL89158B1
PL89158B1 PL1973162028A PL16202873A PL89158B1 PL 89158 B1 PL89158 B1 PL 89158B1 PL 1973162028 A PL1973162028 A PL 1973162028A PL 16202873 A PL16202873 A PL 16202873A PL 89158 B1 PL89158 B1 PL 89158B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
adamantane
formula
bromo
hydrochloride
amino
Prior art date
Application number
PL1973162028A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Publication of PL89158B1 publication Critical patent/PL89158B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C211/00Compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton
    • C07C211/33Compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton having amino groups bound to carbon atoms of rings other than six-membered aromatic rings
    • C07C211/34Compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton having amino groups bound to carbon atoms of rings other than six-membered aromatic rings of a saturated carbon skeleton
    • C07C211/38Compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton having amino groups bound to carbon atoms of rings other than six-membered aromatic rings of a saturated carbon skeleton containing condensed ring systems
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C2603/00Systems containing at least three condensed rings
    • C07C2603/56Ring systems containing bridged rings
    • C07C2603/58Ring systems containing bridged rings containing three rings
    • C07C2603/70Ring systems containing bridged rings containing three rings containing only six-membered rings
    • C07C2603/74Adamantanes

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania nowych 1,3,5-trójpodstawionych pochodnych adaman¬ tanu o wzorze 1, w którym Ri i R2 oznaczaja proste lub rozgalezione rodniki alkilowe, R3 atom wodoru lub prosty, rozgaleziony lub pierscieniowy rodnik alkilowy, a R4 atom wodoru lub rodnik metylowy oraz soli tych zwiazków. Zwiazki o wzorze 1 oddzialuja na centralny uklad nerwowy i szczególnie nadaja sie do leczenia choroby Parkinsona.
Jest rzecza znana, ze 1 aminoadamantan oddzialuje na centralny uklad nerwowy czlowieka i zwierzat i moze byc stosowany do leczenia choroby Parkinsona. Wiadomym jest równiez, ze 1-aminoadamantan i jego pochodne N-alkilowe oraz N-cykloheksylowe otrzymuje sie dzialajac, w podwyzszonej temperaturze, odpowied¬ nia pochodna mocznika na 1-chlorowcoadamantan. Zwiazki te sa cennymi lekami, stosowanymi do zapobiegania zakazeniom wirusami grypy.
W sposobie wedlug wynalazku 1-chlorowco-3,5-dwualkiloadamantan o wzorze 2 podstawia sie, w podwyz¬ szonej temperaturze, pochodna mocznika o wzorze 3, na otrzymany zwiazek dziala sie, w podwyzszonej temperaturze, aldehydem mrówkowym i kwasem mrówkowym, przeprowadzajac go w trzeciorzedowa amine, która z kolei ewentualnie wytraca sie z obojetnego rozpuszczalnika w postaci soli, przez zakwaszenie odpowied¬ nim kwasem. Symbole Ri, R2 i R3 we wzorach 2 i 3 maja takie znaczenie, jak we wzorze 1.
Sposród 1-chlorowco-3,5-dwualkiloadamantanów, do wytwarzania nowych 1,3,5-trójpodstawionych po¬ chodnych adamantanu o wzorze 1 szczególnie nadaja sie 1-chloro-3,5-dwualkiloadamantany i 1-bromo-3,5-dwual- kiloadamantany. Zwiazki te otrzymuje sie przez chlorowcowanie, a zwlaszcza bromowanie, dwualkilowych pochodnych adamantanu. 1-bromo-3,5-dwumetyloadamantan jest dostepny w handlu. Odpowiednimi zwiazkami wyjsciowymi do wytwarzania zwiazków o wzorze 1 sa równiez np. 1-chloro-3,5-dwumetyloadamantan, 1-bromo- 3-metylo-5-etyloadamantan, 1-bromo-3,5-dwuetyloadamantan, 1-bromo-3,5-dwuizopropyloadamantan, 1-bromo- 3,5-dwu-n-butyloadamantan i inne.
Sluzace do wprowadzenia grupy aminowej lub alkiloaminowej pochodne mocznika sa zwiazkami znanymi.
Do wprowadzania niepodstawionej grupy aminowej stonuje sie mocznik. Do wprowadzania drugorzedowej grupy aminowej stosuje sie N,N'-dwupodstawione pochodne mocznika, takie jak N,N'-dwumetylomocznik, N,N'-dwu-2 89158 etylomocznik, N,N'-dwu-n-propylo-mocznik, NrN'-dwuizopropylomocznik, N,N'-dwubutylomocznik, N,N'-dwu- cykloheksylomocznik i inne.
W sposobie wedlug wynalazku, 1-chlorowco-3,5-dwualkiloadamantan podstawia sie odpowiednia pochodna mocznika. Korzystnie jest stosowac pochodna mocznika w nadmiarze: 1,3—2,0 a zwlaszcza 1,5 mola na mol 1-chlorowco-3,5-dwualkiloadamantanu. Reakcje przeprowadza sie w podwyzszonej temperaturze, nie nizszej niz temperatura topnienia mieszaniny reagentów, np. 1-bromo-3,5-dwumetyloadamantanu i mocznika. Górna granica temperatury reakcji jest limitowana lotnoscia reagentów i wynikajacymi z tej lotnosci stratami wskutek sublima- cji. Na ogól reakcja przebiega wystarczajaco szybko i bez wiekszych strat reagentów w temperaturze 120—260°C, a szczególnie korzystny jest zakres 140—180°C.
Podstawienie 1-chlorowco-3,5-dwualkiloadamantanu pochodna mocznika zachodzi praktycznie w 100%.
Poniewaz reakcja jest egzotermiczna, korzystnie jest, dla odprowadzenia ciepla, prowadzic ja w roztworze obojetnego rozcienczalnika. Przy reakcji na skale 10 do 100 g celowe jest rozcienczenie 3-10 krotna (w stosunku do sumy reagentów) masa rozcienczalnika. Korzystnymi rozcienczalnikami sa nie mieszajace sie z woda, takie jak np. eter dwufenylowy (Ci2Hi0O) lub tlenek dwufenylu (Ci2H80).
Reakcje mozna przeprowadzic pod cisnieniem atmosferycznym, w otwartym naczyniu. Celowe jest jednak, zwlaszcza przy wyzszej temperaturze, prowadzic ja w naczyniu zamknietym dla ograniczenia strat wskutek sublimacji. Reakcja przebiega na ogól bez zaklócen, a czas jej przebiegu jest zalezny od temperatury; przy wyzszej temperaturze jest krótszy, przy nizszej dluzszy. Czas reakcji jest równiez zalezny od rodzaju reagentów: uv- l-chlorowco-3,5-dwualkiloadamantanu i pochodnej mocznika. Na ogól reakcja zachodzi z wystarczajaca wydaj¬ noscia w ciagu 8 do 250 minut, choc w pewnych przypadkach moze byc konieczne prowadzenie reakcji w ciagu dluzszego czasu, co jednak z reguly nie zwieksza wydajnosci. Po podstawieniu produktu reakcji ochladza sie do temperatury pokojowej i zadaje duzym nadmiarem wody, która za pomoca kwasu doprowadza sie do pH 3—5.
Korzystnie jest zadac produkt reakcji duzym nadmiarem wody o odczynie obojetnym, która nastepnie, za pomoca kwasu, doprowadza sie do pH 3—5, wskutek czego pozadana zasada przechodzi do roztworu. Czesci nierozpuszczone odsacza sie, a faze wodna co najmniej dwukrotnie ekstrahuje eterem, w ilosci 12—15% objetosciowych w stosunku do fazy wodnej. Po ekstrakcji eterem doprowadza sie pH roztworu wodnego do wartosci nie i nizej 10, korzystnie przez wkroplenie roztworu wodorotlenku sodu, miesza sie ja wciagu okolo minut, po czym co najmniej trzykrotnie ekstrahuje obojetnym rozpuszczalnikiem, takim jak benzen lub eter.
Ekstrakty laczy sie i suszy nad wodorotlenkiem potasu lub nad prazonym siarczanem potasu, a nastepnie odparowuje rozpuszczalnik, otrzymujac pozadana zasade. Inny sposób wyodrebniania zasady polega na przeprowadzeniu jej w sól i wytraceniu tej soli z obojetnego rozpuszczalnika. Korzystnie jest stosowac w tym celu osuszony chlorowodór lub osuszony bromowodór.
W celu przeprowadzenia drugorzedowej aminy w pozadana amine trzeciorzedowa, traktuje sie ja, w pod¬ wyzszonej temperaturze, wodnym roztworem aldehydu mrówkowego i stezonym kwasem mrówkowym. Celowe jest ogrzewanie mieszaniny wciagu 8—12 godzin pod chlodnica zwrotna, do wrzenia. Korzystnie jest stosowac 32% roztwór aldehydu mrówkowego w ilosci 4—8 krotnej, w przeliczeniu na wage drugorzedowej aminy. Po zakonczeniu reakcji korzystnie jest pozostawic mieszanine reakcyjna wciagu okolo 16 godzin w temperaturze pokojowej, nastepnie oddestylowac organiczny rozpuszczalnik, a pozostalosc rozpuscic w wodorotlenku sodu, korzystnie w 30% roztworze, choc mozna stosowac równiez roztwory o innym stezeniu. Czesci nierozpuszczone ewentualnie odsacza sie, a zasadowy roztwór co najmniej trzykrotnie ekstrahuje obojetnym rozpuszczalnikiem, takim jak eter lub benzen. Polaczone ekstrakty suszy sie nad wodorotlenkiem potasu lub nad prazonym siarczanem potasu, a nastepnie wyodrebnia wolna zasade lub jej sól.
Jak wspomniano, 1,3,5-trójpodstawione pochodne adamantanu dobrze nadaja sie do oddzialywania na centralny uklad nerwowy. Zwiazki te prawdopodobnie wywieraja wplyw na przemiane katacholaminowa: np. wyzwalaja dopamine lub stymuluja receptory i dlatego sa cennymi lekami. Moga byc stosowane w postaci czystej lub w mieszaninie z innymi preparatami. 1,3,5-trójpodstawione pochodne adamantanu nadaja sie do leczenia choroby Parkinsona oraz innego rodzaju hiperkinezji, wlacznie z drzeniem glowy, stanami napieciowymi podwzgórza, stanami spastycznymi oraz do aktywacji akinetycznych stanów pochodzenia mózgowego. Otrzymywane sposobem wedlug wynalazku, oddzialujace na centralny uklad nerwowy 1,3,5-trójpodstawione pochodne adamantanu moga byc wprowadzane doustnie lub pozajelitowo, np. w postaci roztworów w izotonicznych roztworach soli, w postaci tabletek, drazetek, zelatynowych kapsulek itp. W przypadkach, gdy jest pozadane zmniejszenie szybkosci resorpcji, zaleca sie stosowac slabo rozpuszczalne sole omawianych zwiazków.
Jak wiadomo, znane jest oddzialywanie chlorowodorku 1-aminoadamantanu na centralny uklad nerwowy.
Nizej przedstawione wyniki badan wykazuja wyzsza aktywnosc otrzymanego sposobem wedlug wynalazku k89158 3 chlorowodorku 1-amino-3,5-dwumetyloadamantanu. Badano oddzialywanie obu zwiazków na katalepsje wywo¬ lana spiroperidolem i ich czynnosc antyrezerpinowa. W ilustrujacych te badania ponizszych tablicach D 1 oznacza chlorowodorek 1-aminoadamantanu, a D 145 chlorowodorek 1-amino-3,5-dwumetyloadamantanu.
Katalepsja spiroperidolowa.
Badania przeprowadzono na szczurach rasy Wi&tar. Zwierzetom wprowadzono dootrzewnowo spiroperidol w ilosci 0,4 mg/kg, a po uplywie 30 minut, ta sama droga, badane zwiazki.
Preparat Kontrola D1 D145 Dawka mg/kg (dootrzewnowo) — CJl Katalepsja* n±Sx ,0 ± 0,0 ,1 ±1,7 18,9 ±1,7 27,0 ±1,3 9,2 ± 2,0 0,4 ± 0,3 P — < 0,001 < 0,001 <0,05 < 0,001 < 0,001 Antagonizm 0,0 33,0 37,0 ,0 69,3 98,7 * Wartosci przecietne z 8—10 szczurów Jak wynika z przedstawionych danych, przy dawce 10 (20) mg/kg chlorowodorku 1-amino-3,5-dwumetylo- adamantanu uzyskano 69,3% (98,7%) zahamowanie katalepsji spiroperidolowej, podczas gdy uzyty w tej samej ilosci chlorowodorek 1-aminoadamantanu hamowal katalepsje w 33,0% (37,0%).
Czynnosc antyrezerpinowa.
Badania przeprowadzono na bialych myszach rasy szwajcarskiej. Zwierzetom wprowadzano podskórnie rezerpine w ilosci 5 mg/kg, na 18 godzin przed próba. Ruchliwosc mierzono za pomoca aparatu Animex.
Preparat D1 D145 Dawka mg/kg (dootrzewnowo) 40 40 Ruchliwosc* x±Sx 16,5± 4,7 ,1 ± 7,1 29,8 ± 20,0 50,4 ± 39,6 1J 1,9 ±44,5 P <0,01 <0,01 <0,2 <0,2 < 0,05 * Liczba impulsów — wartosci przecietne z 10 myszy.
Jak wynika z przedstawionych danych, w standaryzowanych warunkach, po zadawkowaniu chlorowodorku 1-amino-3,5-dwumetyloadamantanu w ilosci 40 mg/kg ruchliwosc wynosi 111,9 ±44,5 impulsów, podczas gdy po zadawkowaniu tej samej ilosci chlorowodorku 1-aminoadamantanu tylko 30,1 ± 7,1 impulsów.
Wynalazek jest zilustrowany ponizszymi przykladami, które nie organiczaja jego zakresu.
Przyklad I. Chlorowodorek 1-amino-3,5-dwumetyloadamantanu. 1,99 g 1-chloro-3,5-dwumetyloadamantanu ogrzewa sie wciagu okolo 40 minut, w temperaturze 220°C, z0,9g mocznika. Ogrzewanie prowadzi sie w zamknietym naczyniu, na termostatyzowanej lazni olejowej.
Produkt reakcji ochladza sie, rozdrabnia i zadaje 50 ml wody, do której nastepnie wkrapla sie stezony kwas solny, doprowadzajac pH mieszaniny do wartosci 3—5. Zakwaszona faze wodna dwukrotnie ekstrahuje sie porcjami po 10 ml eteru, a nastepnie dodatkiem wodorotlenku sodu podnosi jej pH do wartosci 12—13 i miesza ja wciagu 5 minut. Zasadowa faze wodna czterokrotnie ekstrahuje sie porcjami po 10 ml eteru, polaczone ekstrakty suszy nad wodorotlenkiem potasu, a nastepnie przepuszcza przez nie osuszony chlorowodór, wytraca¬ jac chlorowodorek 1-amino-3,5-dwumetyloadamantanu. Otrzymuje sie 1,7 g (wydajnosc 78%) produktu nie topniejacego do temperatury 300°C.
Bromowodorek 1-amino-3,5-dwumetyloadamantanu.
Przez osuszony eterowy roztwór 1-amino-3,5-dwumetyloadamantanu przepuszcza sie osuszony gazowy bromowodór, co powoduje wytracenie bromowodorku 1-amino-3,5-dwumetyloadamantanu.
Siarczan 1 -amino-3,5-dwumetyloadamantanu.
Do chlodzonego lodem, osuszonego eterowego roztworu 1-amino-3,5-dwumetyloadamantanu dodaje sie 0,5 g stezonego kwasu siarkowego, wstrzasa mieszanine, a nastepnie odparowuje eter. Pozostalosc o konsystencji pasty przekrystalizowuje sie z goracej wody. Wydajnosc 1,81 g (80% teoretycznej).
Przyklad II. Chlorowodorek 1-N-metyloamino-3,5-dwumetyloadamantanu.4 89158 2,43 g 1 -bromo-3,5-dwumetyloadamantanu ogrzewa sie w ciagu 35 minut, w temperaturze 160°C, z 1,36 g N,N'-dwumetylomocznika. Ogrzewanie prowadzi sie w zamknietym naczyniu, na termostatyzowanej lazni olejowej. Ochlodzony produkt reakcji zadaje sie woda, a chlorowodorek 1-M-metyloamino-3,5-dwumetyloada- mantanu wyodrebnia sie w sposób opisany w przykladzie I. Wydajnosc 1,41 g (72% teoretycznej), temperatura topnienia 257°C.
Przyklad III. Chlorowodorek 1-amino-3-metylo-5-etyloadamantanu. 2,57 g 1-bromo-3-metylo-5-etyloadamantanu ogrzewa sie w ciagu 20 minut, w temperaturze 190°C, z 1,0 g mocznika. Ogrzewanie prowadzi sie w zamknietym naczyniu, na termostatyzowanej lazni olejowej. Po ochlodze¬ niu, produkt reakcji przerabia sie w sposób opisany w przykladzie I. Wydajnosc chlorowodorku 1-amino-3-mety- lo-5-etyloadamantanu 1,67 g (73% teoretycznej).
Przyklad IV. Chlorowodorek 1-amino-3,5-dwuizopropyloadamantanu. 3,0 g 1-bromo-3,5-dwuizopropyloadamantanu ogrzewa sie w zamknietym naczyniu z1,0g mocznika, wciagu okolo 120 minut, w temperaturze 150°C. Po ochlodzeniu, produkt reakcji przerabia sie w sposób opisany w przykladzie I. Wydajnosc chlorowodorku 1-amino-3,5 tycznej).
Przyklad V. Chlorowodorek 1-amino-3,5-dwu-n-butyloadamantanu. 3,27 g 1-bromo-3,5-dwu-n-butyloadamantanu ogrzewa sie wciagu 160 minut, w temperaturze 165°C, z1,2g mocznika. Ogrzewanie prowadzi sie w zamknietym naczyniu, na termostatyzowanej lazni olejowej.
Produkt reakcji ochladza sie i zadaje 50 ml wody, do której nastepnie wkrapla sie stezony kwas solny, doprowadzajac pH mieszaniny do okolo 4. Faze wodna dwukrotnie ekstrahuje sie porcjami po 10 ml eteru, nastepnie wkraplajac wodorotlenek sodu doprowadza jej pH do okolo 13. Zasadowy roztwór miesza sie, a nastepnie czterokrotnie ekstrahuje porcjami po 10 ml benzenu. Benzenowe ekstrakty suszy sie nad prazonym siarczanem potasu i za pomoca suszonego chlorowodoru wytraca z nich chlorowodorek 1-amino-3,5-dwu-n-buty- loadamantanu. Wydajnosc 1,86 g (62% teoretycznej).
Przyklad VI. Chlorowodorek 1-/N,N-dwumetyloamino/-3,5-dwumetyloadamantanu. 1,79 g otrzymanej w sposób opisany w przykladzie I, po odparowaniu eteru, drugorzednej aminy (zasady) ogrzewa sie w ciagu 6 godzin do wrzenia pod chlodnica zwrotna z 4 ml 33% roztworu aldehydu mrówkowego.
Nastepnie, do roztworu dodaje sie 4 ml stezonego kwasu mrówkowego i calosc ogrzewa wciagu dalszych 4 godzin do wrzenia pod chlodnica zwrotna. Mieszanine reakcyjna odstawia sie na pewien czas, nastepnie pod zmniejszonym cisnieniem oddestylowuje lotne skladniki, a pozostalosc rozpuszcza w roztworze wodorotlenku sodu (pH 12—13). Roztwór czterokrotnie ekstrahuje sie benzenem, polaczone ekstrakty suszy nad prazonym siarczanem potasu i za pomoca suchego chlorowodoru wytraca z nich chlorowodorek 1-/N,N'-dwumetyloamino/- 3,5-dwumetyloadamantanu. Wydajnosc 1,87 g (77% teoretycznej).
Przyklad VII. Chlorowodorek l7N-metylo-N-izopropylo/amino-3,5-dwumetyloadamantanu. 2,43 g 1-bromo-3,5-dwumetyloadamantanu ogrzewa sie w ciagu 40 minut, w temperaturze 180°C, w zam¬ knietym naczyniu, z 2,8 g N,N'-dwuizopropylomocznika. Po ochlodzeniu produkt reakcji zadaje sie 50 ml wody, zakwasza i dwukrotnie ekstrahuje porcjami po 10 ml eteru. Nastepnie pH fazy wodnej doprowadza sie za pomoca wodorotlenku sodu do wartosci 12—13, miesza ja w ciagu 10 minut i czterokrotnie ekstrahuje porcjami po 10 ml benzenu. Polaczone ekstrakty zateza sie przez odparowanie benzenu, a pozostalosc zadaje 4 ml 32% roztworu aldehydu mrówkowego i 4 ml stezonego kwasu mrówkowego i w ciagu 10 godzin ogrzewa do wrzenia pod chlodnica zwrotna. Po ochlodzeniu i odstawieniu na pewien czas, mieszanine reakcyjna przerabia sie w sposób opisany w przykladzie VI, otrzymujac 1,04 g chlorowodorku 1-/N-metylo-N-izopropylo/amino-3,5-dwumetylo- adamantanu (38% wartosci teoretycznej).
Przyklad VIII. Chlorowodorek 1-N-cykloheksyloamino-3,5-dwumetyloadamantanu. 2,43 g 1-bromo-3,5-dwumetyloadamantanu ogrzewa sie w ciagu 45 minut, w temperaturze 190°C, w zam¬ knietym naczyniu, z 1,86 g N,N'-dwucykloheksylomocznika. Ochlodzony produkt przerabia sie w sposób opisany w przykladzie V. Otrzymuje sie 1,52 g chlorowodorku 1-N-cykloheksyloamino-3,5-dwumetyloadaman- tanu (51 % wydajnosci teoretycznej), nie topniejacego do temperatury 300°C.

Claims (6)

Zastrzezenia patentowe
1. Sposób wytwarzania nowych 1,3,5-trójpodstawionych pochodnych adamantanu o wzorze 1, w którym Ri i R2 oznaczaja proste lub rozgalezione rodniki alkilowe, R3 atom wodoru lub prosty, rozgaleziony lub pierscieniowy rodnik alkilowy, a R4 atom wodoru lub rodnik metylowy oraz soli tych zwiazków, znamien¬ ny tym, ze 1-chlorowco-3,5-dwualkiloadamantan o wzorze 2 podstawia sie, w podwyzszonej temperaturze,i 89158 5 pochodna mocznika o wzorze 3, w których to wzorach Ri, R2, i R3 maja takie znaczenie, jak we wzorze 1, na otrzymany zwiazek dziala sie, w podwyzszonej temperaturze, aldehydem mrówkowym i stezonym kwasem mrówkowym, przeprowadzajac go w trzeciorzedowa amine, która z kolei ewentualnie wytraca sie z obojetnego rozpuszczalnika w postaci soli, przez zakwaszenie odpowiednim kwasem.
2. Sposób wedlug zastrz, 1, znamienny tym, ze jako produkt wyjsciowy stosuje sie 1-bromo-3,5- dwualkiloadarriantan.
3. Sposób wedlug zastrz, 2, znamienny tym, ze jako produkt wyjsciowy stosuje sie 1-bromo-3,5- dwumetyloadamantan.
4. Sposób wedlug zastrz. 3, znamienny tym, ze reakcje podstawienia 1-bromo-3,5-dwumetyloada- mantanu mocznikiem przeprowadza sie stapiajac ze soba reagenty.
5. Sposób wedlug zastrz. 4, znamienny tym, ze otrzymany 1-N-metylo-3,5-dwumetyloadamantan ogrzewa sie z aldehydem mrówkowym i kwasem mrówkowym do wrzenia pod chlodnica zwrotna.
6. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze za pomoca gazowego chlorowcowodoru wytraca sie z eterowego roztworu wolnej zasady odpowiedni chlorowcowodorek. m r,-c C-N H2C CH2 CH, CH CH, CH: i c I /R3 \ R2-C Wzór 1 CH, / CH2 CH2 \ / CH C-Halogen H2C, Wzór 2 CH, CH, I C H V H N-C-N Wzór 3 CZYTEL NIAl Urzedu Pok-wio^ Pols?.ie| fi:?---
PL1973162028A 1973-04-12 1973-04-19 PL89158B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2318461A DE2318461A1 (de) 1973-04-12 1973-04-12 Verfahren zur herstellung von 1,3,5trisubstituierten adamanta-verbindungen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL89158B1 true PL89158B1 (pl) 1976-10-30

Family

ID=5877859

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1973162028A PL89158B1 (pl) 1973-04-12 1973-04-19

Country Status (3)

Country Link
AT (1) AT329532B (pl)
DE (1) DE2318461A1 (pl)
PL (1) PL89158B1 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ATE541827T1 (de) 2006-02-21 2012-02-15 Hexal Ag Verfahren zur herstellung von adamantanaminen
DE102006009279A1 (de) 2006-03-01 2007-09-06 Justus-Liebig-Universität Giessen Verfahren zur Herstellung von 1-Formamido-3,5-dimethyladamantan

Also Published As

Publication number Publication date
AT329532B (de) 1976-05-10
ATA353073A (de) 1975-08-15
DE2318461A1 (de) 1974-10-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4122193A (en) Drugs or medicines for influencing the central nervous system
PL161864B1 (pl) Sposób wytwarzania nowych pochodnych chinuklidyny PL PL PL
IMMEDIATA et al. β-Naphthyl derivatives of ethanolamine and n-substituted ethanolamines
PL101141B1 (pl) Sposob wytwarzania nowych pochodnych chinazolonu
EP0507317A2 (en) Biguanide derivatives, manufacturing method thereof, and disinfectants containing the derivatives
BR112012033690B1 (pt) Sais de cálcio de compostos como agentes anti-inflamatórios, imunomoduladores e antiproliferativos, seu uso, seu processo de preparação e composição farmacêutica que os compreende
DE1468341A1 (de) Dibenzocycloheptan- und -hepten-Verbindungen und Verfahren zu ihrer Herstellung
Campbell et al. The action of Grignard reagents on oximes. I. The action of phenylmagnesium bromide on mixed ketoximes
PL89158B1 (pl)
Levy et al. 205. Syntheses in the quinazolone series. Part I. Synthesis of 2: 3-diaryl-4-quinazolones
Larsen et al. The resolution of methadone and related compounds
CA1185972A (en) Nicotinic acid derivatives
Finkelstein et al. Synthesis of cis-and trans-2-phenoxycyclopropylamines and related compounds
Izzo Bicarbonate-catalyzed displacement of a nitro group of 1, 3, 5-trinitrobenzene
US3580943A (en) Dibenzocycloheptene derivatives
CA1186325A (en) Orthoarylideneaminophenethylamines and a method for producing the same
NO178110B (no) Fremgangsmåte for fremstilling av 9-amino-1,2,3,4-tetra-hydroakridin
CA1065324A (en) 2-aminoalkyl-3,3a,4,5,6,7-hexahydro-3-phenyl-7-(phenylmethylene)-2h-indazoles and related cyclohepta (c) pyrazoles and cyclopentapyrazoles
Paquette α-Halosulfones. III. The Steric Course of the Cycloaddition of Chlorosulfene to Enamines1
Booth et al. 19. Syntheses of some 2-2′-pyrrylpyrrolines
Klepo et al. Studies in the furan series. 22. N-Arylfurfuryl-and 5-methylfurfurylamines and their N-allyl derivatives
Hartke et al. On the reaction of primary aliphatic amines with 1, 2-naphthoquinone-4-sulfonic acid
CS207661B2 (en) Method of making the 1-phenylethanolamin derivatives
US4028371A (en) The compound 1,3,4-trimethyl-1-(3,4,5-trimethoxybenzyl)-1,2,5,6-tetrahydropyridine chloride
US3036115A (en) Dialkylaminooxapentyl carbanilates