PL88797B1 - - Google Patents

Download PDF

Info

Publication number
PL88797B1
PL88797B1 PL1974171208A PL17120874A PL88797B1 PL 88797 B1 PL88797 B1 PL 88797B1 PL 1974171208 A PL1974171208 A PL 1974171208A PL 17120874 A PL17120874 A PL 17120874A PL 88797 B1 PL88797 B1 PL 88797B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
solution
gas
ammonium ions
gases
alkanolamine
Prior art date
Application number
PL1974171208A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Publication of PL88797B1 publication Critical patent/PL88797B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D53/00Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/14Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols by absorption
    • B01D53/1493Selection of liquid materials for use as absorbents

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób oczyszcza¬ nia gazów ze skladników powodujacych korozje, zwlaszcza oczyszczania gazów technicznych, pole¬ gajacy na usuwaniu kwasnych gazów zawieraja¬ cych cyjanowodór i gazy zawierajace zwiazki siarki przez absorpcje tych gazów w roztworze alkanoloaminowym, nastepnie przez desorpcje zu¬ zytego roztworu w wyniku jego podgrzewania i po¬ nowne uzywanie zregenerowanego roztworu alka- noloaminowego- W znanych sposobach usuwania kwasnych gazów stosuje sie zwykle wodne roztwory absorbujace, w których gazy kwasne plucze sie, aby nastepnie rozpuszczone w wodnych roztworach gazy kwasne poddac odpedzaniu, czyli desorbowaniu i skiero¬ wac do ewentualnej dalszej obróbki. Desorpcje ga¬ zów kwasnych wykonuje sie przez ogrzewanie roztwo¬ ru zawierajacego rozpuszczone w nim gazy kwasne.
W sposobach tych stosuje sie równolegle powtór¬ ne uzytkowanie roztworu absorbujacego.
Przykladowymi gazami zawierajacymi kwasne gazy, poddawanymi procesowi absorpcji — desorp¬ cji, sa: gaz koksowniczy, gaz generatorowy, gaz ziemny i gaz do syntezy. Opisany sposób mozna stosowac takze do syntetycznego gazu naturalnego oraz do produktów zgazowania wegla.
Roztworem absorbujacym, który zwykle jest al¬ kaliczny, jest czesto alkanoloamina, na przyklad etanoloamina.
Gazy kwasne, usuwane z gazów przemyslowych, stanowia takie gazy, jak cyjanowodór oraz gazo¬ we zwiazki siarki, takie jak dwutlenek sianu, siar¬ kowodór i merkaptany.
Stwierdzono, ze podczas absorpcji gazów kwas¬ nych zawierajacych zarówno zwiazki siarki, jak i cyjanowodór, przy uzyciu alkainoloamin, roztwór alkanoloaminy staje sie stopniowo „zatruty" czyli mniej wydajny, w wyniku tworzenia sie termicz¬ nie trwalych tiocyjanianów amin, jak na przyklad tiocyjanianu etanoloaminy z alkanoloaminy i gazów kwasnych.
Znane sa rozwiazania majace za zadanie unik¬ niecie trudnosci podczas regenerowania roztworu pluczacego w obecnosci termicznie trwalych tio¬ cyjanianów, lecz rozwiazania te nie zdaly egzami¬ nu w praktyce. Jedno z tyclh rozwiazan podane w opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Amery¬ ki nr 2137602 polega na zastosowaniu jedynie dwu¬ stopniowego przemywania gazu w celu rozpusz¬ czenia substancji absorbujacej. W tym rozwiaza¬ niu pierwszy roztwór z plukania odrzuca sie po uzyciu, gaz techniczny plucze sie ponownie i pod¬ daje sie regeneracji jedynie drugi roztwór plucza- cy.
Drugie znane z opisu patentowego Stanów Zjed¬ noczonych Ameryki nr 2399142 rozwiazanie, któ¬ re wprawdzie eliminuje trudnosci zwiazane z obec¬ noscia termicznie trwalych, nie rozkladajacych sie zwiazków posrednich, polega na odpedzaniu zu¬ zytej substancji absorbujacej pod cisnieniem, w 88 79788 797 celu przyspieszenia ich rozkladu. Rozwiazanie to ze wzgledu na jego kosztownosc nie znalazlo zasto¬ sowania w skali przemyslowej. Trzecie rozwiazanie podane w opisie dodatkowego patentu Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 18959 polega na zasta- 5 pieniu niskowrzacej etanoloaminy i dwuetanoilo- aminy przez aminy alifatyczne i aminy cykloparafi- nowe, aby w ten sposób uzyskac zwiazek posredni, latwiej ulegajacy rozkladowi.
Zadne z tych znanych rozwiazan nie dalo zado- io walajacych wyników regeneracji zuzytych absorbu¬ jacych roztworów alkanoloaminowych.
Celem wynalazku jest wyeliminowanie wyzej wy¬ mienionych niedogodnosci.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie sposobu o- 15 czyszczania gazów z kwasnych gazów, przy którym mozna w prosty i tani sposób regenerowac zuzyte absorbujace roztwory alkanoloaminowe w tym sposobie oczyszczania gazów i zawracac do obiegu.
Zadanie to rozwiazano zgodnie z wynalazkiem w 20 ten sposób, ze gaz przemywa sie w strefie absor¬ bowania w roztworze alkanoloaminowym zawiera¬ jacym jony amonowe i utrzymuje te jony amonowe przez caly etap absorbowania, po czym jony tio- cyjanianowe usuwa sie z roztworu przez reakcje z 2$ jonami amonowymi, nastepnie zuzyty roztwór alka- noloaminowy desorbuje sie, a zanieczyszczony gaz usuwa sie, natomiast zregenerowany roztwór alka- noHoaminowy zawraca sie z powrotem do strefy absorpcyjnej. 30 Zgodnie z wynalazkiem jony amonowe stosuje sie w postaci roztworu soli amonowej slabego kwa¬ su w ilosci 0,2 moli na sto jednostek gazu technicz¬ nego i w ilosci okolo 0,2 do 0,1 jednostek wago¬ wych na sto jednostek absorbujacego roztworu, 35 przy czym roztwór alkanoloaminowy stosuje sie ja¬ ko roztwór monoetanoloaminowy.
Co najmniej czesc jonów amonowych doprowadza sie do obiegu przez zawracanie zdesorbowanego roz¬ tworu. Jony amonowe utrzymuje sie zarówno pod- 40 czas procesu absorpcji jak i desorpcji.
Amoniak stosuje sie w nadmiarze w stosunku do ilosci molowej jaka teoretycznie jest konieczna do tworzenia tiomocznika z tiocyjanianu, przy czym w fazie desorpcyjnej przeprowadza sie rozklad tio- 45 mocznika na gazowy dwutlenek wegla i siarko¬ wodór.
Pokrótce sposób wedlug wynalazku polega na wprowadzeniu roztworu wodnego amoniaku do ab¬ sorbujacego roztworu alkanoloaminowego podczas 50 absorpcji gazu kwasnego. Amoniak moze byc sto¬ sowany w postaci gazowego amoniaku, NH3, wodnych roztworów amonowych lub soli amonowej slabego kwasu. Sposób wprowadzania amoniaku do procesu absorpcji moze byc rózny: amoniak mozna doda- 55 wac do gazu kwasnego, to jest do gazu przemyslo¬ wego zanieczyszczonego gazami kwasnymi, lub tez amoniak mozna dodawac do roztworu absorbujace¬ go przed procesem absorpcji. Podczas nastepnego etapu desorpcji, regeneracja zuzytego absorbujace- & go roztworu zachodzi z latwoscia. W absorbuja¬ cym roztworze nie pozostaja juz termicznie trwale tiocyjaniany i regenerowany absorbujacy roztwór mozna w sposób ciagly zawracac do kolumny od- pedowej i uzywacponownie. 85 W ten sposób moze powstac jon tiocyjanianowy je¬ zeli nie reaguje z amoniakiem i nie odklada sie w postaci termicznie stabilnych skladników, takich jak alkanoloaminy tiocyjanianowe. Obecnosc katali¬ tycznej ilosci amoniaku podczas etapu absorpcji powoduje tworzenie sie tiomocznika z obecnych tiocyjanianów w roztworze, zgodnie z równaniem: NH4+ + CNS- ¦> (NH2)2CS (1) Tliomoczniik jest termicznie nietrwaly z powodu reakcji z woda w srodowisku zasadowym, zgodnie z równaniem: (NH2)2CS +2H20- -? 2NH3 + C02 + H2S (2) Reakcja przedstawiona równaniem (2) powoduje regenerowanie katalizatora amoniaku i wytwarza¬ nie dwutlenku wegla i siarkowodoru, które opusz¬ czaja uklad z gazami odlotowymi.
Wynalazek jest blizej wyjasniony przy pomocy zalaczonego rysunku, na którym fig. 1 przedstawia w sposób schematyczny uklad do przeprowadzania sposobu wedlug wynalazku, fig. 2 — bardziej szcze¬ gólowy uklad do przeprowadzania sposobu we¬ dlug wynalazku, a fig. 3 — inny uklad do prze¬ prowadzania sposobu wedlug wynalazku.
Nastepujace okreslenia stosowane w dalszej cze¬ sci opisu zdefiniowano w nastepujacy sposób. Kwas¬ ny gaz jest to gaz przemyslowy zawierajacy kwas¬ ne zanieczyszczenia gazowe. Kwasny gaz staje sie gazem odkwaszonym po usunieciu kwasnych zanie¬ czyszczen. Gazem odlotowym nazywa sie kwasne zanieczyszczenia gazowe, które usuwa sie z kwas¬ nego gazu.
Zgodnie z fig. 1, kwasny gaz wchodzi do pluczki, znanej takze pod nazwa absorbera, w której kwa¬ sne skladniki gazowe zanieczyszczajace gaz sa ab¬ sorbowane przez roztwór alkanoloaminy w znany sposób.
W wyniku reakcji chemicznej kwasnych gazów z roztworem absorbujacym i amoniakiem tworzy sie tiomocznik. Kwasny gaz, po zaabsorbowaniu je¬ go zanieczyszczen, opuszcza pluczke jako gaz od¬ kwaszony. Zuzyty roztwór absorbujacy, który za¬ wiera tiomocznik i zaabsorbowane gazy kwasne, przechodzi do kolumny odpedowej (desorbera), w którym nastepuje regeneracja roztworu absorbuja¬ cego przez ogrzewanie, a cala ilosc tiomocznika ulega rozkladowi na dwutlenek wegla i siarkowo¬ dór, które opuszczaja uklad razem z innymi de- sorbowanymi gazami, oraz na amoniak, który po¬ zostaje w roztworze. Tenostatni korzystnie zawraca sie do desorbera i/lub absorbera z absorbujacymi roztworami alkanoloaminowymi.
Zgodnie z fig. 2, kwasny gaz przemyslowy, wcho¬ dzacy do absorbera 16 przewodem 10 miesza sie z amoniakiem, który wchodzi do strumienia gazu przewodem 12 ze zbiornika amoniaku 14. Miesza¬ nina kwasnego gazu i amoniaku wchodzi do plucz¬ ki 16 przewodem 12. Gaz przemyslowy wychodzi z pluczki 16 przewodem 18, jako gaz odkwaszony.
Absorbujacy lub pluczacy roztwór alkanoloaminy wchodzi do pluczki 16 w poblizu jej szczytu prze¬ wodem 36. Zuzyty absorbujacy roztwór alkanolo-5 aminy opuszcza pluczke 16 przewodem 20 i jest pompowany pompa 22 do podgrzewacza 24 zasila¬ nego z kotla destylacyjnego. Podgrzewacz ten 24 stanowi zbiornik zasilany regenerowanym roztwo¬ rem absorbujacym, opisanym bardziej szczególo¬ wo w dalszym ciagu opisu, a przez wymiane ciepla jednoczesnie ogrzewa zuzyty absorbujacy roztwór i chlodzi absorbujacy regenerowany roztwór.
Tak wiec zuzyty roztwór absorbujacy przeplywa¬ jacy przewodem 20 ogrzewa sie podczas przecho¬ dzenia przez podgrzewacz 24 zasilany z kotla des¬ tylacyjnego. Opuszczajac ten podgrzewacz 24, zuzy¬ ty roztwór absorbujacy przechodzi pnzez filtr 26, a nastepnie do kolumny odpedowej (desorbera) 28.
Kolumna odpedowa 28 wspólpracuje z reboilerem 32, a desorbowany rotwór, zawierajacy katalizator amonowy, przechodzi z kolumny odpedowej 28 przewodem 30 do reboilera 32, w którym roztwór ogrzewa sie, a pary zawraca do kolumny odpedo¬ wej 28 przewodem 34,. Plomien 33 lub inne odpo¬ wiednie urzadzenie ogrzewajace sluzy do ogrzewa¬ nia reboilera 32. Przelew z reboilera 32 przeplywa do podgrzewacza 24 zasilanego z kotla destylacyj¬ nego, gdzie jest chlodzony przez absorbujacy^roz¬ twór przewodem 28, a nastepnie opuszcza ten podgrzewacz 24 przewodem 36, przez pompe 38 do chlodnicy 40, skad zostaje zawracany, jako re¬ generowany roztwór absorbujacy do pluczki 16.
Kolumna odpedowa 28 i reboiler 32 lacznie re¬ generuja absorbujacy roztwór przez desorbowanie kwasnych gazów z roztworu, a takze przez hydroli- zowanie calej ilosci tiomocznika znajdujacego sie w roztworze za pomoca wody bedacej w roztwo¬ rze, wedlug równania: (NH2)2CS+H20 ^2NH3+CC2+H2S (2) Gazy odlotowe, zawierajace dwutlenek wegla i siarkowodór, które powinny powstawac w wyniku reakcji wedlug równania (2), razem z para absor¬ bujacego roztworu opuszczaja kolumne odpe¬ dowa 28 przewodem 42, przechodzaca przez chlod¬ nice 44 i wchodza do zbiornika 46. Gaz odloto¬ wy opuszcza uklad poprzez zbiornik 46 przewodem 48, natomiast skondensowane pary, zawierajace re¬ generowany katalizator amoniak w zbiorniku 46 pompuje sie przewodem 50 przy uzyciu pompy 52 z powrotem do kolumny odpedowej 28.
Rozwiazanie, wedlug którego w procesie absorp¬ cji — desorpcji stosuje sie rozltwór amoniaku, przedstawiono czesciowo na fig. 3. Na fig. 2 kwa¬ sny gaz przemyslowy wchodzi do pluczki 16 prze¬ wodem 10. W pluczce 16 usuwa sie zanieczyszcze¬ nia przez absorpcje i odkwaszony gaz przemyslowy opuszcza uklad przewodem 18. Podobnie, jak na fig. 2, zuzyta alkanoloamine odprowadza sie prze¬ wodem 2fr i pompuje pompa 22 do regeneracji, jak opisano powyzej i przedstawiono na fig. 2.
Podobnie jak na fig. 2, regenerowania lub swieza al¬ kanoloamina wchodzi do pluczki 16 przewodem 36, lecz na fig. 3 kaltafeator w postaci joaru NH4+ pochodzacego ze zjonizowanego zwiazku amonowe¬ go, wchodzi do pluczki 16 przewodem 36 ze zbior¬ nika 14' poprzez przewód 12'. 88 797 C W obydwu powyzszych przykladach, przedstawio¬ nych na fig. 2 i 3, korzystne jest zawracanie re¬ generowanego amoniaku do absorbera 16 razem z regenerowana alkanoloamina przewodem 16, a je- dynie dodatkowo uzupelniajaca ilosc amoniaku lub jonów amonowych wchodzi do strumienia gazo¬ wego lub strumienia absorbujacego roztworu ze zbiornika 14. Jest jednakze oczywiste, ze gdyby amoniak nie byl zawracany razem z roztworem, to zbiornik 14 powinien dostarczac cala ilosc katali¬ tycznego amoniaku koniecznego do postepowania zgodnie z wynalazkiem, poza tym amoniakiem, ja¬ ki ewenituiaiMe Ibylby Obecny w poczatkowym strumieniu giaizu odlotowego.
Szczególowy przyklad zastosowania sposobu we¬ dlug wynalazku, w którym gaz koksowniczy od¬ siarcza sie etanoloamina i w którym stosuje sie amoniak NH8, podano ponizej: W odniesieniu do fig. 2, gaz koksowniczy o przy- blizonym skladzie, w % objetosciowych: 53,0 H2, 28,5 CH4, 2,0 C02, 6,2 CO, 4,7 wyzszych weglowodorów o 2—6 atomach wegla 0,6 H2S, 0,1 HCN, 0,4 H20, 4,2 N2 i 0,1 argonu, wchodzi przewodem 10 w tem¬ peraturze w zakresie 10—38°C z szybkoscia 0,8^ —3 m3/min i pod cisnieniem 0,45—0,6 kg/cm3.
Amoniak ze zbiornika 14 dodaje sie przewodem 12 z taka szybkoscia, aby jego zawartosc wynosila okolo 0,2% objetosciowych, co dla gazów odpowia¬ da takze % molowym w stosunku do calej miesza- niny gazów.
Gaz odkwaszony opuszcza pluczke przewodem 18 w warunkach: 0,75 m3/mm, 24—43°C i 0,07—0,4 kg/ /cm2; ma on nastepujacy sklad: (w °/o objetoscio¬ wych) 54,0 H2, 29,1 CH4, 0,8 C02, 6,3 CO, 4,8 wyz- 3S szych weglowodorów o 2—6 atomach wegla, 0,0 H2S, 0,0 HCN, 0,6 H20, 4,3 N2 0,1 argonu, 0,0 NH3.
Zuzyta alkanoloamina odbierana z absorbera prze¬ wodem 20 ma temperature okolo 27—54°C i na¬ stepujacy sklad (w % wagowych): 11,5 stanolo- 40 aminy, 0,7 H2S, 4,3 C02, 0,1 HCN, 0,2 NH3, reszrba — woda.
Po przejsciu przez podgrzewacz 24 zasilany z kotla destylacyjnego, temperatura roztworu zuzy¬ tej etanoloamliny przed wejsciem do kolumny od- 45 pedowej 28 wynosi okolo 54—66°C. Sklad roztworu opuszczajacego kolumne odpedowa 28 przewodem jest nastepujacy (w % wagowych): 13,0 etanolo- sminy 0,2 H2S, 3,7 C02, slady HCN, 0,2 NH3, re¬ szta — woda. Wchodzi on do reboilera 32 w tem- 50 peraturze okolo 104—121 °C i opuszcza reboiler tak¬ ze w temperaturze 104—121°C, co wynika z zasady dzialania reboilera, który znajduje sie w zasadzie w równowadze cieplnej w wchodzacym strumie¬ niem. Typowe cisnienie robocze reboilera 32 wy- 55 nosi 0,07—0,4 kg/cm2. Regenerowany roztwór z ko¬ lumny odpedowej wchodzi przewodem 16 do chlodnicy 40 w temperaturze okolo 60—77°C i o- puszcza ja w temperaturze okolo 24—43°C. Utrzy¬ muje sie szybkosc przeplywu okolo 7*5—22,7 l/min. 60 Gaz odlotowy opuszczajacy zbiornik 46 przewo¬ dem 48 ma temperature w zakresie 38—60°C, cis¬ nienie 7,7—11,2 kg/cm2, a szybkosc przeplywu wy¬ nosi 0,016—0,64 mtygodz. Sklad gazu odlotowego jest nastepujacy (w % objejtosciowyoh), 32,5 H^S 65 64,0 CQ2, 3,5 HCN.88 797 8 Skondensowana para ze zbiornika 46 przewodem 50 powraca do kolumny odpedowej 28 w tempera¬ turze 38—60°C z szybkoscia 3,7 kg/cm2. Jej sklad jest nastepujacy (w % wagowych): 0,7 etanoloami- ny, 0,8 HaS, 1,1 C02, 0,0 HCN, 1,1 NH3, reszta — woda.
Amoniak mozna stosowac w róznej postaci. Do¬ wolny zwiazek amonowy, który rozpuszcza sie w rozitwoirze absorbujacym i dostarcza jonów NH4+, moze byc zastosowany, o ile tylko towarzyszacy anion nie wywiera szkodliwego wplywu na prze¬ bieg pozadanych reakcji chemicznych. Odpowiedni¬ mi zwiazkami amoniaku lub amonowymi sa wod¬ ny roztwór amoniaku, to jest wodorotlenek amo- • nowy, lub sole amonowe slabych kwasów, takie jak weglan amonu lub kwasny weglan amonu.
Ponadto, w wypadku gdyby kwasny gaz zawieral amoniak, to mozna by wyeliminowac dodawanie amoniaku, a konieczny amoniak dostarczac in situ.
Na przyklad strumienie gazu koksowniczego zawie¬ raja amoniak. Jednakze zwykle usuwano z niego amoniak, poniewaz jego obecnosc budzila zastrzeze¬ nia, a usuwanie bylo bardzo latwe przez .stykanie ze zwiazkami typu kwasnych siarczanów itp. Dla¬ tego, w takim przypadku, aby móc wykonywac sposób wedlug wynalazku, nailezy albo zaniechac usuwania calej ilosci amoniaku i pozostawiac ilosc amoniaku wystarczajaca do regeneracji roztworu alkanoloaminy, lub tez nalezy z powrotem dodac do ukladu wystarczajaca ilosc amoniaku.
Uwaza sie, ze stezenie amoniaku w sposobie we¬ dlug wynalazku nie ma zasadniczego znaczenia, lecz raczej zalezy od skladu kwasnych gazów. Mozna stosowac od 0,2 do 1% wagowych amoniaku w roz¬ tworze do absorbujacego rozlrworu podczas odkwasza¬ nia gazu koksowniczego, lecz ilosc ta moze sie zmieniac dla gazów przemyslowych o innym skla¬ dzie. Minimalna konieczna ilosc mozna z latwoscia ustaMc, o ile znane jest stezenie kwasnych gazów, przy pomocy podanego równania chemicznego od¬ noszacego sie do reakcji tworzenia sie tiomocznika.
Przy uzyciu nadmiaru amoniaku w stosunku do podanego przez to równanie "uzyskuje sie takze dobre wyniki. Czynnikiem regulujacym stezenie amoniaku jest rozpuszczalnosc amoniaku w ab¬ sorbujacym roztworze w temperaturze absorbuja¬ cego roztworu, przy czym nadmiar amoniaku jest po prostu usuniety z goracego roztworu. Odkwa¬ szanie gazu w procesie absorpcji — desorpcji sto¬ suje sie obecnie szeroko na skiale przemyslowa przy wytwarzaniu gazu i omawiane udoskonalenie tych procesów sposobem wedlug wynalazku mo¬ ze byc z latwoscia wprowadzane do istniejacych urzadzen.
Jakkolwiek zalecanym roztworem absorbujacym jest etanoloamina, takze inne alkanoloaminy, jak dwuetanoloamdna, trójetanoloamina oraz etanolo- aminy podstawione grupami alkilowymi lub arylo- wymi wchodza w zakres tego wynalazku.
Nfie ma zadnych specjalnych ograrndiczen, jesli chodzi o sklad odkwaszonego gazu oltrzymywane- go sposobem wg wynalazku z gazu przemyslowego.
Odpowiednimi gazami sa gaz generatorowy, gaz ziemny, syntetyczny gaz ziemny, jak równiez gaz koksowniczy.
Wynalazek jest jednak uzyteczny jedynie wtedy, gdy wystepuje zarówno gazowy cyjanowodór, jak i gazowy siarkowodór, lub tez brak jednego z tych skladników jest wyrównywany, zgodnie z równa- niem (1).
Zastosowanie opisanego wynalazku umozliwia od¬ kwaszanie gazów przemyslowych w sposób prosty i tani. Sposób ten nie wymaga projektowania no¬ wych urzadzen i nadaje sie do metod wielkoprze- io myslowych. Nie potrzabne sa zadne drogie reagen¬ ty w tym sposobie regeneirowania, przy czym moz¬ na pelniej wykorzystac korzysci wynikajace z procesów absorpcji — desorpcji roztworów alkano- loaminowych.

Claims (9)

Zastrzezenia patentowe
1. Sposób oczyszczania gazów ze skladników po¬ wodujacych korozje, zwlaszcza oczyszczania'gazów 20 technicznych, polegajacy na usuwaniu kwasnych gazów zawierajacych cyjanowodór i gazowe zwiaz¬ ki siarki przez absorpcje tych gazów w roztworze alkanoloaminowym, nastepnie desorpcje zu¬ zytego roztworu alkanoloaimlinowego, w wyniku fle- 25 go podgrzewania i ponowne uzywanie zregenerowa¬ nego roztworu alkanoloaminowego, znamienny tym, ze gaz przemywa sie w strefie absorbowania w roztworze alkanoloaminowym zawierajacym jony a- monowe i utrzymuje te jony amonowe przez caly 30 etap absorbowania, po czym jony tiocyjanianowe usuwa sie z roztworu przez reakcje - z jonami amonowymi, nastepnie zuzyty roztwór alkanolo- aiminowy desorbuje sie, a zanieczyszczony gaz Usu¬ wa sie, natomiast zregenerowany roztwór alkanolo- 35 aminowy zawraca sie z powrotem do strefy ab¬ sorpcyjnej.
2. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze jony amonowe stosuje sie w postaci wodnego roz¬ tworu soli amonowej slabego kwasu. 40
3. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze jony amonowe stosuje sie w Mosci 0,2 moli amo¬ niaku na sto jednostek gazu technicznego.
4. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze jony amonowe stosuje sie w postaci wodnego roz- 45 tworu soli amonowej slabego kwasu w ilosci oko¬ lo 0,2 do 1,0 jednostek wagowych na sto jednostek absorbujacego roztworu.
5. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze roztwór alkanoloaminowy stosuje sie jako roztwór 50 monoetanoloaminowy.
6. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze co najmniej czesc jonów amonowych doprowadza sie do obiegu przez zawracanie zdesorbowanego roztworu. 55
7. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze jony amonowe utrzymuje sie zarówno podczas procesu absorpcji jak li desorpcji.
8. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze jony amonowe stosuje sie w nadmiarze w stosun- 60 ku do ilosci molowej jaka teoretycznie bylaby ko¬ nieczna do tworzenia tiomocznika z tiocyJaniami.
9. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze w fazie desorpcyjnej przeprowadza sie rozklad tio¬ mocznika na gazowy dwutlenek wegla i gazowy 65 siarkowodór.88 797 FloJ ym HA m *M 40 *\ 34, F/g.2 «« ""T7" t ™ mAz tz ^- -A i 1 "1 *X i J ó L-^ &. /** . ^ 20- /vs.^ c2yTCU7TA-
PL1974171208A 1973-05-17 1974-05-17 PL88797B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US361389A US3864449A (en) 1973-05-17 1973-05-17 Regeneration of alkanolamine absorbing solution in gas sweetening processes

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL88797B1 true PL88797B1 (pl) 1976-09-30

Family

ID=23421839

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1974171208A PL88797B1 (pl) 1973-05-17 1974-05-17

Country Status (13)

Country Link
US (1) US3864449A (pl)
JP (1) JPS5141100B2 (pl)
BE (1) BE815022A (pl)
BR (1) BR7404041D0 (pl)
CA (1) CA1011535A (pl)
DE (1) DE2423828C3 (pl)
ES (1) ES426349A1 (pl)
FR (1) FR2229762B1 (pl)
GB (1) GB1464439A (pl)
IT (1) IT1013182B (pl)
NL (1) NL171536C (pl)
PL (1) PL88797B1 (pl)
ZA (1) ZA743161B (pl)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4079117A (en) * 1975-08-11 1978-03-14 Union Carbide Corporation Process for acid gas removal
US4205050A (en) * 1976-06-17 1980-05-27 Chevron Research Company Method of reducing corrosion in sour gas sweetening systems
BR7808609A (pt) * 1977-12-30 1979-08-28 Linde Ag Processo para tratar misturas gasosas que contem gases acidos
CA1128293A (en) * 1978-04-07 1982-07-27 Roelof Cornelisse Removal of acid gases from a gas mixture
FR2425886A1 (fr) * 1978-05-16 1979-12-14 Elf Aquitaine Procede de purification de gaz residuaires industriels renfermant en faibles concentrations des composes soufres
IT1109076B (it) 1978-11-16 1985-12-16 Giammarco Giuseppe Procedimento migliorato per aumentare l efficienza delle soluzioni utilizzate per l assorbimento del co2 e o h2s
US4440731A (en) * 1981-09-08 1984-04-03 The Dow Chemical Company Process for removal of carbon dioxide from industrial gases
US7463124B2 (en) * 1998-08-24 2008-12-09 Leviton Manufacturing Co., Inc. Circuit interrupting device with reverse wiring protection
KR100584761B1 (ko) * 2001-12-26 2006-05-30 주식회사 포스코 코크스 제조시 발생되는 산 가스를 이용한티오시안산암모늄 제조방법
US7737809B2 (en) * 2003-02-03 2010-06-15 Leviton Manufacturing Co., Inc. Circuit interrupting device and system utilizing bridge contact mechanism and reset lockout
DE102008052612A1 (de) 2008-10-21 2010-04-22 Uhde Gmbh Waschlösung zur Gaswäsche mit Aminen in wässrige Ammoniaklösung sowie Verwendung
US8940261B2 (en) 2010-09-30 2015-01-27 The University Of Kentucky Research Foundation Contaminant-tolerant solvent and stripping chemical and process for using same for carbon capture from combustion gases
JP5404682B2 (ja) * 2011-03-22 2014-02-05 三菱重工業株式会社 Co2回収装置及びco2吸収液再生装置
AU2015227045B9 (en) * 2014-03-05 2017-02-23 Bechtel Energy Technologies & Solutions, Inc. Systems and methods for ammonia purification
BR112017009438A2 (pt) * 2014-11-07 2018-01-02 Bechtel Hydrocarbon Technology Solutions Inc sistema e método para remover sulfato de hidrogênio de uma corrente de amônia.
CN110724079A (zh) * 2019-11-07 2020-01-24 山东益丰生化环保股份有限公司 一种利用石化废气合成硫脲的方法

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2161663A (en) * 1933-12-20 1939-06-06 Ig Farbenindustrie Ag Removal of hydrogen sulphide and hydrocyanic acid and of readily volatile liquids from gases
US2701750A (en) * 1952-05-20 1955-02-08 Standard Oil Dev Co Recovery of diethanolamine and salts
US2797188A (en) * 1953-12-04 1957-06-25 Dow Chemical Co Refining petroleum with an alkanolamine absorbent and reactivation of the spent alkanol amine

Also Published As

Publication number Publication date
AU6896374A (en) 1975-11-20
ZA743161B (en) 1975-07-30
US3864449A (en) 1975-02-04
JPS5068963A (pl) 1975-06-09
FR2229762B1 (pl) 1980-07-04
NL171536C (nl) 1983-04-18
CA1011535A (en) 1977-06-07
IT1013182B (it) 1977-03-30
DE2423828C3 (de) 1979-06-13
DE2423828A1 (de) 1974-12-12
NL7406694A (pl) 1974-11-19
FR2229762A1 (pl) 1974-12-13
NL171536B (nl) 1982-11-16
GB1464439A (en) 1977-02-16
JPS5141100B2 (pl) 1976-11-08
BR7404041D0 (pt) 1974-12-24
BE815022A (fr) 1974-11-14
DE2423828B2 (de) 1978-10-19
ES426349A1 (es) 1976-07-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL88797B1 (pl)
KR900000905B1 (ko) 폐수로부터 암모니아를 제거하는 방법
ES2266375T3 (es) Metodo y sistema para la eliminacion de mercurio.
PL200467B1 (pl) Sposób oczyszczania gazu koksowniczego
CN109260918A (zh) 一种烟气脱硫脱硝一体化方法及其专用装置
WO2004016717A1 (ja) 湿式ガス精製方法およびそのシステム
EP2910294B1 (en) Co2 recovery device and co2 recovery method
CN103349900A (zh) 一种同时脱硫脱硝的方法
JPS58214322A (ja) 酸化窒素を含む酸性成分を廃ガスから除去するための方法
CN103100294A (zh) 臭氧氧化法脱除烟气中氮氧化合物的方法
US3887682A (en) Process for purifying a gas containing hydrogen sulfide and hydrogen cyanide
PL107862B1 (pl) Sposob obrobki gazow zawierajacych siarkowodor method of processing gases containing hydrogen sulfide
AU2009306755A1 (en) Washing solution for gas scrubbing, containing amines in an aqueous ammonia solution and use thereof
USRE29428E (en) Regeneration of alkanolamine absorbing solution in gas sweetening processes
CN103752135B (zh) 一种炭黑厂尾气的净化方法
US4957716A (en) Method for removal of SO2 and NOx from combustion gases by metal chelation and thermal reduction
CN104190227B (zh) 基于烟气湿式氨法脱硫的同步脱硝系统
JP6684539B2 (ja) 酸性ガスを処理するための方法および装置
KR900000187B1 (ko) 황 회수법
US3855390A (en) Process for purifying a gas containing hydrogen cyanide
CN202105585U (zh) 双氧化氨法脱硫装置
GB1467083A (en) Process and apparatus for the purification of coke oven gas
JPS6071029A (ja) 硫黄酸化物および窒素酸化物を同時に除去する方法
CN205598962U (zh) 焦化烟气脱硝及含氨尾气净化的系统
JPH05317646A (ja) 排ガスの処理方法