PL86991B1 - - Google Patents

Download PDF

Info

Publication number
PL86991B1
PL86991B1 PL1973164785A PL16478573A PL86991B1 PL 86991 B1 PL86991 B1 PL 86991B1 PL 1973164785 A PL1973164785 A PL 1973164785A PL 16478573 A PL16478573 A PL 16478573A PL 86991 B1 PL86991 B1 PL 86991B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
amplifier
gain control
ita
output
circuit
Prior art date
Application number
PL1973164785A
Other languages
English (en)
Original Assignee
Standard Telephones Cables Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Standard Telephones Cables Ltd filed Critical Standard Telephones Cables Ltd
Publication of PL86991B1 publication Critical patent/PL86991B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04MTELEPHONIC COMMUNICATION
    • H04M1/00Substation equipment, e.g. for use by subscribers
    • H04M1/60Substation equipment, e.g. for use by subscribers including speech amplifiers
    • H04M1/6025Substation equipment, e.g. for use by subscribers including speech amplifiers implemented as integrated speech networks

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Amplifiers (AREA)
  • Interface Circuits In Exchanges (AREA)
  • Control Of Amplification And Gain Control (AREA)
  • Interconnected Communication Systems, Intercoms, And Interphones (AREA)
  • Cable Transmission Systems, Equalization Of Radio And Reduction Of Echo (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest urzadzenie elektroniczne do abonenckiego aparatu telefonicznego.
Znane sa abonenckie aparaty telefoniczne zawierajace pierwszy i drugi wzmacniacz oraz uklad automaty¬ cznej regulacji wzmocnienia. Urzadzenie takie posiada pierwsza i druga pare koncówek oraz przelacznik podlaczony do linii dwuprzewodowej wyprowadzonej z centrali. Przelacznik laczy linie dwuprzewodowa z pierwsza para koncówek a takze laczy mikrofon aparatu z druga para koncówek. Uklad automatycznej regulacji wzmocnienia jest dolaczony do drugiej pary koncówek. Uklad zapoczatkowujacy dzialanie aparatu telefonicznego powoduje podlaczenie linii telefonicznej do pierwszego wzmacniacza oraz podlaczenie aparatu telefonicznego do drugiego wzmacniacza, którego wejscie jest podlaczone do pierwszej pary koncówek.
Znane najnowsze abonenckie aparaty telefoniczne, któr róznia sie od tradycyjnych, zawieraja wzmacniacze elektroniczne zarówno nadawczy jak i odbiorczy oraz uklad automatycznej regulacji wzmocnienia. Wymagaja one zastosowanie duzych i drogich elementów i podzespolów wykonanych z zelaza i miedzi. Ciezar aparatu zostaje zwiekszony w znacznym stopniu przez rozgaleznik transformatorowy, który jest wykonany z ciezkiego rdzenia stalowego i drutu miedzianego. > Znane jest wprowadzanie pewnych elementów elektronicznych do abonenckich aparatów telefonicznych, jednakze Esh wykorzystanie ogranicza sie glównie do oscylatorów dzwonkowych wyposazonych w nadawczy transformatorowy wzmacniacz akustyczny, zbudowany na tranzystorach i pracujacych jako wzmacniacze podczas nadawania. * Nie jest znany abonencki aparat telefoniczny, którego uklad bylby ukladem calkowicie elektronicznym.
Znane abonenckie aparaty telefoniczne maja szereg wad. Tory mowy nie sa czesto zdolne do przenoszenia stosunkowo duzych sygnalów. W zwiazku z tym konieczne jest stosowanie wzmacniacza wraz z ukladem regulacji wzmocnienia w samym aparacie. Poza tym w wyniku róznych dlugosci linii wartosci pradu dostarcza¬ nego ze zródla pradu stalego w centrali telefonicznej zmieniaja sie w bardzo szerokim zakresie. W zadnym znanym urzadzeniu nie rozwiazano skutecznie problemu rezystancji strat, która zmienia sie wraz z dlugoscia linii i nie rozwiazano problemu zmian wartosci pradu w bardzo szerokim zakresie. > Celem wynalazku jest opracowanie urzadzenia elektronicznego do abonenckiego aparatu telefonicznego,2 86991 które ma male wymiary i moze byc instalowane w aparacie telefonicznym o zwyklych wymiarach, charaktery¬ zuje sie malym poborem mocy, jest zasilane calkowicie pradem linii i kompensuje wszystkie straty wynikajace z faktu istnienia rezystancji miedzy centrala telefoniczna a aparatem telefonicznym. < Cel ten osiagnieto wedlug wynalazku dzieki zastosowaniu urzadzenia elektronicznego do abonenckiego aparatu telefonicznego, które zawiera podzespól w postaci monolitycznego ukladu scalonego podlaczony bezposrednio do linii telefonicznej i wyposazony we wzmacniacz wejsciowy, regulowany wzmacniacz korekcyjny, uklad automatycznej regulacji wzmocnienia regulator napiecia, wzmacniacz-detektor automatycznej regulacji * wzmocnienia, wzmacniacz wyjsciowy i odbiorczy wzmacniacz korekcyjny, w którym wyprowadzenie ukladu scalonego sa podlaczone bezposrednio do ukladów RC, które sa elementami dyskretnymi i sa umieszczone poza ukladem scalonym. Pozostale wyprowadzenia sa podlaczone do mikrofonu i sluchawek mikrotelefonu, które sa umieszczone poza ukladem scalonym, a jedno z wyprowadzen jest podlaczone do jednej koncówki linii tele¬ fonicznej, podczas gdy druga koncówka linii telefonicznej jest uziemiona. Dwa wyprowadzenia sa podlaczone do mikrofonu i ukladu automatycznej regulacji wzmocnienia, który z kolei jest podlaczony do wzmacniacza wejsciowego. Wzmacniacz wejsciowy jest podlaczony do regulatora napiecia sterujacego sygnalami w zaleznosci od stratnosci linii. Uklad scalony jest umieszczony na pojedynczej plytce pólprzewodnikowej w obudowie dwurzedowej typu DIP.
Wzmacniacz wejsciowy ma uklad RC wlaczony pomiedzy dwa wyprowadzenia ukladu scalonego. Drugie wyjscie wzmacniacza wejsciowego jest podlaczone do wzmacniacza-detektora automatycznej regulacji wzmoc¬ nienia. Wzmacniacz wejsciowy jest ponadto podlaczony do ukladu automatycznej regulacji wzmocnienia, który steruje tym wzmacniaczem. Wzmacniacz-detektor automatycznej regulacji wzmocnienia jest polaczony ze wzmacniaczem-detektorem progowym za posrednictwem jednego wyprowadzenia ukladu scalonego, ukladu Re i drugiego wyprowadzenia ukladu scalonego. Wzmacniacz wejsciowy ma dwuprzewodowe wejscia i wyjscia, przy czym wyjscia sa podlaczone do nadawczego regulacyjnego wzmacniacza korekcyjnego, podlaczonego do regulatora napiecia dla powtarzania zmiennych stanów linii. • Wyjscie regulowanego wzmacniacza korekcyjnego jest podlaczone do wejscia wzmacniacza wyjsciowego, który ma dwa wyjscia, jedno z nich jest podlaczone do regulowanego wzmacniacza odbiorczego a drugie wyjscie jest podlaczone do wyprowadzenia ukladu scalonego i poprzez uklad RC do innego wyprowadzenia ukladu scalonego, które jest polaczone z koncówka linii telefonicznej. » Wyjscie wzmacniacza-detektora progowego jest polaczone za posrednictwem jednego z wyprowadzen z regulowanym wzmacniaczem korekcyjnym wspomagajacym automatyczna regulacje wzmocnienia sygnalu wyjsciowego. * Wzmacniacz odbiorczy wchodzi w sklad ukladu wlaczonego do ukladu RC umieszczonego pomiedzy dwoma wyprowadzeniami ukladu scalonego i polaczonego za posrednictwem regulowanego wzmacniacza odbiorczego do sluchawek mikrotelefonu. < Uklad polaczen ukladu scalonego spelnia nastepujace zadania: laczy dwuprzewodowa linie telefoniczna z pierwsza para odprowadzen po wlaczeniu urzadzenia elektronicznego wedlug wynalazku i dostarczeniu przez linie telefoniczna zasilania, laczy mikrofon z druga para wyprowadzen, laczy uklad automatycznej regulacji wzmocnienia z druga para wyprowadzen w celu odebrania sygnalu z mikrofonu, laczy wzmacniacze z ukladem regulacji wzmocnienia, laczy regulator napiecia z pierwsza para wyprowadzen w zaleznosci od poziomu pradu w linii telefonicznej. Pierwsze polaczenia wyprowadzone z regulatora napiecia do pierwszego wzmacniacza pozwalaja na dopasowanie wzmocnienia pierwszego wzmacniacza do poziomu pradu w linii telefonicznej, pierwsze wyjscie pierwszego wzmacniacza polaczone z jednym sposród pary pierwszych wyprowadzen jest podlaczone do linii telefonicznej. Uklad polaczen laczy takze sluchawke z trzecia para wyprowadzen, laczy trzecia pare wyprowadzen z drugim wzmacniaczem, którego wejscie jest polaczone z jednym sposród pierwszej pary wyprowadzen. Drugie polaczenie wyprowadzone z regulatora napiecia do wzmacniaczy umozliwia dopaso- , wywanie wzmocnienia drugiego wzmacniacza do poziomu pradu w linii telefonicznej. Drugie wyjscie z pierwszego wzmacniacza polaczone z drugim wzmacniaczem dostarcza sygnal do sluchawki.
Wszystkie funkcje powoduja niezawodne zasilanie ukladu z linii telefonicznej i dostosowywanie sygnalów przychodzacych i wychodzacych do postaci niezbednej do poprawnego dzialania aparatu telefonicznego.
Jedna z najwazniejszych cech wynalazku jest to, ze energia potrzebna do pobudzenia urzadzenia elektroni¬ cznego do abonenckiego aparatu telefonicznego jest pobierana z linii prowadzacej do centrali telefonicznej. Tak wiec urzadzenie elektroniczne wedlug wynalazku jest zasilane z linii, przy czym wzmocnienia akustycznych sygnalów nadawczych [odbiorczych jest regulowane energia wystepujaca w linii. Regulator napiecia steruje wzmacniaczami w zaleznosci od pradu linii i gdy linia jest krótka a straty energii male, wtedy ma miejsce male86991 3 wzmocnienie, a gdy linia jest dluga i straty energii duze, wzmocnienie zwieksza sie automatycznie.
Urzadzenie wedlug wynalazku jest wiec urzadzeniem samokompensujacym i dopasowuje wzmocnienie do rezystancji strat linii telefonicznej. Urzadzenie elektroniczne do abonenckiego aparatu telefonicznego wedlug wynalazku ma szereg zalet. Polepszona korekcja umozliwia prawie calkowita kompensacie przez sygnal wyjsciowy telefonu strat wystepujacych w linii. Dzieki ograniczonemu poziomowi glosników, takiemu, ze dwie rózne rozmowy przebiegaja na równym poziomie, zmniejsza sie mozliwosc przesluchów, co zrealizowano za pomoca automatycznej regulacji wzmocnienia. Poziom szumów wlasnych jest mniejszy niz w znanych ukladach. * Urzadzenie wedlug wynalazku umozliwia zmniejszenie wzmocnienia* sygnalów o malym poziomie. Wynikiem tego jest znaczne zwiekszenie stosunku sygnalu do szumu, poniewaz zmniejszaja sie szumy otoczenia. Korzystne jest takze to, ze wykorzystywany jest liniowy mikrofon dynamiczny, gdyz przemysl teletechniczny dazy do zastepowania mikrofonów weglowych liniowymi mikrofonami dynamicznymi. Koszty produkcji ukladu wedlug wynalazku sa zmniejszone biorac pod uwage zastosowanie calego systemu.
Dalsza zaleta urzadzenia wedlug wynalazku, zwiazana z zastosowaniem ukladu scalonego jest zmniejszenie wymiarów, wyeliminowanie elementów nadmiarowych i polepszenie parametrów.
W opisanym ponizej przykladzie, cale urzadzenie do abonenckiego aparatu telefonicznego, za wyjatkiem elementów potrzebnych do dzwonienia i wybierania tarcza lub klawiatura, jest wykonane w postaci ukladu scalonego na pojedynczej plytce pólprzewodnikowej. ¦ Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykladzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedsta¬ wia urzadzenie elektroniczne do abonenckiego aparatu telefonicznego wedlug wynalazku w schemacie bloko¬ wym, a fig. 2 — uklad regulatora napiecia w postaci schematu ideowego, fig. 3 — uklad automatycznej, regulacji wzmocnienia w postaci schematu ideowego, fig. 4 <— wzmacniacz wejsciowy w postaci schematu ideowego, fig. 5 *- regulowany wzmacniacz korekcyjny w postaci schematu ideowego, fig. 6 — uklad ograniczania wzmoc¬ nienia w postaci schematu ideowego, fig. 7 «- wzmacniacz wyjsciowy w postaci schematu ideowego, fig. 8«— regu¬ lowany wzmacniacz odbiorczy w postaci schematu ideowego, fig. 9 — wzmacniacz odbiorczy w postaci schematu ideowego, fig. 10 — wzmacniacz-detektor automatycznej regulacji wzmocnienia w postaci schematu ideowego i fig. 11 — wzmacniacz z detetkorem progowym w postaci schematu ideowego.
Fig 1 przedstawia urzadzenie elektroniczne do abonenckiego aparatu telefonicznego wedlug wynalazku w schemacie blokowym. Urzadzenie to zawiera mikrofon M i sluchawki TE. Wyprowadzenie 16 i wyprowadzenie uziemiajace sa dolaczone do koncówek L1 i L2 linii. Koncówki L1 i L2 linii musza posiadac wlasciwa polaryzacje. < Mikrofon M jest dolaczony do wyprowadzen 3 i 4, które sa polaczone do ukladu AGC automatycznej regulacji wzmocnienia, poprzez który prady wejsciowe sa doprowadzane do wejsciowego, wzmacniacza ITA.
Wejsciowy wzmacniacz ITA, podobnie jak pozostale bloki jest zasilany z centrali poprzez regulator VR napiecia. * Regulator VR napiecia zawiera elementy, dzieki którym sygnaly sterujace poszczególnymi blokami zaleza od tlumiennosci linii, wskutek czego wzmocnienie zarówno wychodzacych jak i przychodzacych pradów jest zwiekszane w przypadkach dlugich linii, a wiec przy malych pradach w linii.
Wejsciowy wzmacniacz ITA posiada dwuprzewodowe wejscie i wyjscie i jest dolaczony do regulowanego wzmacniacza TME korekcyjnego. Regulowany wzmacniacz TME jest sterowany przez regulator VR napiecia, dzieki czemu zapewnia zmiany potencjalu potrzebne do skompensowania zmian tlumiennosci linii. Wzmacniacz TME steruje wyjsciowym wzmacniaczem OTA, który posiada dwa wyjscia, jedno dla odbiorczego regulowanego wzmacniacza RME korekcyjnego zapewniajace nasluch wlasny, dolaczone równiez do wyprowadzenia 9 ukladu scalonego i poprzez obwód RC do wyprowadzenia 16 a stamtad do koncówki L1 linii, a drugie dolaczone bezposrednio do wyprowadzenia 16. Wzmacniacz ITA, który pomiedzy wyprowadzeniami 5 i 6 posiada wlaczony obwód RC, ma drugie wyjscie dolaczone do wzmacniacza-detektora GAD automatycznej regulacji wzmocnienia, który równiez jest sterowany przez uklad AGC automatycznej regulacji wzmocnienia, a który zasila wzmacniacz i detektor progowy TAD poprzez wyprowadzenia 14, obwód RC i wyprowadzenie 15. Wyjscie wzmacniacza i detektora progowego TAD jest równiez doprowadzone do wzmacniacza TME i do wyprowadzenia 13, i sluzy do wspomagania automatycznej regulacji wzmocnienie pradów wychodzacych, jesli tylko poziom mowy jest wyzszy od pewnego poziomu, zalozonego jako poziom normalnego szumu pomieszczenia.
Sygnaly przechodzace do aparatu pojawiaja sie pomiedzy koncówkami Li i L2, i sa doprowadzane poprzez wyprowadzenie 16, filtrujacy obwód RC i wyprowadzenie 9 do wzmacniacza RME, który zasila odbiorczy wzmacniacz RA poprzez wyprowadzenie 10, inny obwód RC i wyprowadzenie 11. Odbiorczy wzmacniacz RA steruje sluchawkami TE, polaczonymi równolegle z kondensatorem wlaczonym pomiedzy wyprowadzenie 6 i wyprowadzenie 2 zasilania PL.4 86991 Urzadzenie jest wykonane w postaci ukladu scalonego w obudowie dwurzedowej typu DIP, a jego wyprowadzenia na rysunku sa oznaczone zakreskowanymi i ponumerowanymi kwadratami. Symbol uziemienia stanowi równiez wyprowadzenie ukladu scalonego. Wszystkie elementy dyskretne, które sa dolaczone do ukladu scalonego, sa rezystorami i kondensatorami, za wyjatkiem mikrofonu M i przetwornika odbiorczego w postaci sluchawek TE.
Przedstawiony na fig. 2 < regulator VR napiecia jest zasilaczem typu równoleglego o malej impedancji równej okolo 10 omów umieszczonej pomiedzy wyprowadzeniem 16 i uziemieniem. Impedancja ta wzrasta w funkcji czestotliwosci i dla najwiekszych czestotliwosci, gdy impedancja kondensatora C1 o pojemnosci 200/IF jest bardzo mala, jest równa 820 omów. Kondensator C2 ma pojemnosc 1000/iF. Z emitera tranzystora T7 uzyskuje sie napiecie stabilizowane, którego wartosc jest okolo piec razy wieksza od wartosci napiecia emiter-baza tranzystora, to jest wynosi ono okolo 3 V. Napiecie to zasila elementy ukladu dolaczone do emitera tranzystora T7 poprzez rezystor o malej rezystancji i poniewaz zalezy od rezystangi zlacza emiter-baza tranzystora T7, która posiada ujemny wspólczynnik temperaturowy, wiec i wymienione napiecie posiada ujemny wspólczynnik temperaturowy wynoszacy okolo 0,3% na stopien Celsjusza. Napiecie zasilajace zmienia sie w zaleznosci od dlugosci linii, co jest powodowane przez dodatkowy spadek napiecia na rezystorze o rezystancji omów wlaczonym pomiedzy wyprowadzenie 7 a uziemienie. • Diody z fig. 2 t sa uzyskiwane na plytce dzieki wytworzeniu tranzystorów, z których kazda posiada polaczone ze soba baze i kolektor. ; Przedstawiony na fig. 3«uklad AGC automatycznej regulacji wzmocnienia jest zbudowany na parze tranzystorów T3 iT4 pracujacych w ukladzie dyskryminatora fazy. Generator pradowy IG stanowi uklad tranzystorowy i gdy jest on rozwarty i przez równe co do wartosci rezystory R1 i R2 nie plynie prad, uklad posiada wzmocnienie równe jednosci. Generator pradowy IG jest sterowany przez uklad AGC automatycznej regulacji wzmocnienia. Wzmocnienie ukladu maleje gdy prad w generatorze IG wzrasta.
Wejscie na baze tranzystora T6, które stanowi czesc wspólnego obciazenia emiterowego tranzystorów T3 iT4, jest sterowane z dzielnika napiecia zlozonego z rezystora R3, rezystora R4, diody T5 i rezystora R5, dolaczonego do zródla zasilania przy czyn dzielnik ten zapewnia regulowana polaryzacje dla wzmacniaczy ITA i TME, jak to pokazano przez odprowadzenie ML, a diody T1 i T2 reguluja prad plynacy przez tranzystory T3 iT4.
Przedstawiony na fig. 4«wejsciowy wzmacniacz ITA posiada podwójne wejscie i podwójne wyjscie i moze byc regulowany przez odpowiedni dobór rezystora R6 wlaczonego pomiedzy emitery tranzystorów T10 i T11, do baz których dolaczone sa wejscia wzmacniacza. Rezystor R6 zazwyczaj ma wartosci 130 omów, co daje odpowiedni poziom sprzezenia zwrotnego wzmacniacza dla zapewnienia jego stabilnosci. Kondensator C3 polaczony szeregowo z rezystorem R6 pozwala na utrzymywanie jednostkowego wzmocnienia dla pradu stalego, co zapewnia niezbedna równowage pradu stalego na wyjsciu. Przewód ML stanowi doprowadzenie do dzielnika napiecia z fig. 3.
Przedstawiony na fig. 5 • regulowany wzmacniacz TME korekcyjny zwieksza wzmocnienie w drodze transmisyjnej, gdy poziom sygnalu wejsciowego przechodzi ustalona wartosc progowa. Uklad ten jest sterowany przez wzmacniacz i detektor progowy TAD przedstawiony na fig. 11. Uklad ten jest równiez wykorzystywany do korekcji linii, co jest pokazane przez odprowadzenie CE z dzielnika napiecia.
Sygnal akustyczny jest doprowadzany z wyjsc wejsciowego wzmacniacza ITA (fig. 4) do baz tranzystorów T36 iT37 i pojawia sie na wyjsciu wzmocniony o wspólczynnik K zalezny od stosunku pomiedzy pradami przeplywajacymi przez diody T23 i T24.
Gdy prad plynacy przez diode T24 wzrasta o pewna wartosc, tranzystory T34 i T35 zostaja zatkane.
W stanie przewodzenia tranzystory te zawieraja czesc sygnalu, tak wiec przez ich zatkanie lub przez zmniejszenie stopnia ich przepustowosci, tlumiennosc przenoszonego przez nie sygnalu zostaje zmniejszona: Wskutek tego wzmocnienie tego stopnia zostaje zwiekszone. < Sygnal doprowadzany do wzmacniacza OTA nastepnego stopnia poprzez dodatkowe pokazane tranzystory lacznie z tranzystorami T34 i T35 zalezy od pradów plynacych przez diody T30 i T31< Wzmocnienie drogi transmisyjnej musi byc zmniejszone dla mniejszych dlugosci linii, poniewaz tlumien¬ nosc linii jest wtedy stosunkowo mala. Wymaga to zmniejszenia pradu plynacego przez diode T23 za pomoca sygnalu podawanego przez doprowadzenia CE z ukladu regulatora VR napiecia. Prad ten jest sterowany za pomoca napiecia wystepujacego na rezystorze o rezystancji równej 10 omów, wlaczonego pomiedzy wyprowa¬ dzenie 7 o uziemienie (fig. 2), poniewaz napiecie to zmienia sie odwrotnie do zmiany dlugosci linii.
Na fig. 61 przedstawiono uklad ograniczania wzmocnienia. Tranzystor T68 jest zastosowany dla niezna¬ cznego zmniejszenia wzmocnienia w przypadkach najdluzszych linii. Stwierdzono, ze w takich przypadkach86991 5 istnieje niebezpieczenstwo, ze wzmocnienie to bedzie zbyt duze. Zatem tranzystor ten w rzeczywistosci wlacza sie do ukladu, gdy napiecie na rezystorze emitorowym tranzystora T22 jest male, co ma miejsce w przypadku dlugiej linii. Dzieki temu wzmocnienie i amplituda sygnalu wyjsciowego sa utrzymywane we wskazanych granicach. ' Na fig. 7 < przedstawiono wyjsciowy wzmacniacz OTA. Ostatni w drodze transmisyjnej tranzystor TS3 powinien doprowadzac do swego obciazenia sygnal wartosci równej okolo 1 V dla wszystkich przypadków dlugosci linii. Poniewaz impedancja wyjsciowa ukladu jest dostatecznie duza dla zapewnienia odpowiedniego nasluchu wlasnego w przypadku krótkiej linii, potrzebny jest prad spoczynkowy o natezeniu okolo 10 mA.
Tranzystor T53 jest wiec spolaryzowany tak, ze jego napiecie emitarowe jest równe napieciu emiter-baza tranzystora T52. Baza tranzystora T52 jest sterowana przez generator pradowy ICA, który jest ukladem tranzystorowym. Poniewaz sygnal jest odbierany z regulowanego wzmacniacza TME (fig. 5), podobnie jak zmiany napiecia%emiterowego tranzystora T53, zmiany pradu spoczynkowego sa rzedu ± 10%, wskutek pradu odciecia tranzystora wzmacniacza TME.
Symetryzacja sygnalów nadawczych i odbiorczych jest przeprowadzana za pomoca tranzystora T53.
Sygnal odbiorczy na wyprowadzeniu 9 jest tlumiony o wartosc stosunku rezystancji obwodu zewnetrznego RC, dolaczonego do wyprowadzen 9 i 16, do rezystancji rezystora R8. Sygnal uzyteczny nie wystepuje w punkcie 9 ukladu, poniewaz jest on równy sumie algebraicznej sygnalów emitera i kolektora tranzystora T53, które sa odwrócone w fazie. Sygnal uzyteczny jest doprowadzony do linii poprzez wyprowadzenie 16.
Dla zmniejszenia impedancji wyjsciowej do wartosci zapewniajacej tlumiennosc odbicia równa 10a£ przy zerowej rezystancji linii zakonczonej impedancja 600 omów, wlaczony zostal rezystor R9 o rezystancji równej przykladowo 1,3 kilooma. < Fig. 8* przedstawia schemat regulowanego odbiorczego wzmacniacza RME. Odbierany sygnal z wyprowadzenia 9 (fig. 7) jest doprowadzany do oazy tranzystora T69 i dalej do emitorów tranzystorów T56 iT57. Tranzystor T69 zabezpiecza przed szkodliwym dla wzmacniacza TME pobieraniem przez niego pradu spoczynkowego tranzystora T53. Wzmacniacz regulowany jest wzmacniaczem o zmiennej admitancji zmieniajacej sie wraz ze zmiana wartosci wyjsciowej pradu stalego. W przypadku dlugiej linii przez tranzystor T58 nie plynie prad, caly sygnal uzyteczny przeplywa wiec przez kolektor tranzystora T57. Jesli natomiast linia jest krótsza, prad plynacy przez tranzystor T58 powoduje absorbowanie przez tranzystor T56 pewnej czesci sygnalu.
Pokazany na fig. 9 kondensator pomiedzy wyprowadzeniami 10 i 11 zapewnia odsprzezenie dla pradu stalego pomiedzy ukladami przedstawionymi na fig. 8 *i 9, co jest potrzebne ze wzgledu na to, ze zmianom pradu stalego towarzysza zmiany wzmocnienia. • Przedstawiony na fig. 9 odbiorczy wzmacniacz RA posiada tranzystory T59 i T60. Kolektorowy obwód tranzystora T59 zawiera generator pradowy ICB, który moze stanowic tranzystor, którego obwód emiter-kole- ktor jest odpowiednio sterowany przez jego baze. Polaryzacja tranzystora T60 drugiego stopnia jest taka, ze wzmacnia on sygnal doprowadzany do przetwornika TE i jest dostarczane przez napiecie §miter-baza tranzystora T59. Moze wiec on posiadac prad spoczynkowy o natezeniu równym okolo 2 mA, co jest wlasciwe dla zapewnienia odpowiedniego zakresu dynamiki w dowolnych, spotykanych w praktyce warunkach otoczenia. > Generator pradowy zapewnia duze wzmocnienie rozwarciowe ukladu i wlasciwa wartosc sprzezenia zwrotnego.
Tenostatni czynnik jest pozadany dla zapewnienia stabilnosci.
Fig. 10 przedstawia wzmacniacz-detektor GAD automatycznej regulacji wzmocnienia. Jest to uklad wzmacniacza róznicowego, którego sygnal wejsciowy Vin do baz tranzystorów T27 i T28 jest doprowadzany z wyjscia wejsciowego wzmacniacza ITA z fig. 4.< Jest to wzmacniacz o stalym wzmocnieniu. Sygnal wyjsciowy tego wzmacniacza jest doprowadzany do baz czterech tranzystorów T17 —T20, pracujacych w klasie C. Te cztery tranzystory tworza detektor szczytowy ukladu automatycznej regulacji wzmocnienia i gdy wyjsciowe napiecie róznicowe tranzystorów T27 i T28 przewyzsza wartosc 2VfiE, detektor wytwarza prad pulsujacy. Prad ten jest filtrowany przez kondensator C10 i jest doprowadzany poprzez rezystory R11 i R12 do opisanego powyzej ukladu AGC automatycznej regulacji wzmocnienia. < Kondensator CII ^ fig. 11 jest ladowany stosunkowo malym pradem do napiecia katodowego diod Tl iT2 z fig. 3.» Wzrost sygnalu powoduje wprowadzenie wstan przewodzenia tranzystora T21, co powoduje rozladowanie kondensatora C10 ze stala czasowa okreslona przez jego pojemnosc równa 50/iF i rezystancje 430 omów rezystora R13. Po zmniejszeniu poziomu sygnalu wskutek automatycznej regulacji poziomu, kondensator C10 laduje sie ponownie poprzez rezystory R11 i R12 o wartosciach 2,7 kilooma, które sa polaczone równolegle i daja rezystancje 1,35 kilooma. Czas ladowania jest wiec trzy razy wiekszy od czasu rozladowania.
Fig. 11 przedstawia schemat wzmacniacza z detektorem progowym TAD. Sygnal wyjsciowy wzmacniacza GAD, uzyskiwany na kolektorze tranzystora T27 z fig. 10, jest przeprowadzany poprzez tranzystor T44 wtórnika6 86991 em iterowego do wzmacniacza i detektora progowego. Wartosc progowa moze byc zmieniana przez zmiane rezystora pomiedzy wyprowadzeniami 14 i 15, który jest rezystorem zewnetrznym. Wzmacniacz zawiera tranzystor T49, który dziala jako generator pradowy zwiekszajacy wzmocnienie rozwarciowe, a napiecie spoczynkowe emitera wzmacniajacego tranzystora T47 jest równe VB£. Detekcyjny tranzystor T45 jest wiec tak spolaryzowany, ze pracuje w klasie C i tylko wtedy, gdy sygnal wejsciowy przekracza wartosc progowa, tranzystor T45 przewodzi, co powoduje zwiekszenie wzmocnienia wzmacniacza wyjsciowego. Stale czasowe ladowania i rozladowania sa okreslone przez wartosci kondensatora C11 i rezystorów R14 i R15. Wtedy sygnal wyjsciowy pradu stalego uruchamia tranzystor T50, co powoduje zwiekszenie napiecia zasilania na wyprowa¬ dzeniu 16 ukladu scalonego z fig. 1 j Jest to niezbedne dla przeniesienia do linii sygnalu o duzej amplitudzie.

Claims (7)

Zastrzezenia patentowe
1. Urzadzenie elektroniczne do abonenckiego aparatu telefonicznego zawierajace pierwsza i druga pare koncówek oraz przelacznik podlaczony do linii dwuprzewodowej wyprowadzonej z centrali oraz laczacy linie z pierwsza para koncówek i mikrofon aparatu z druga para koncówek, posiadajace uklad automatycznej regulacji wzmocnienia podlaczony do drugiej pary koncówek oraz pierwszy i drugi wzmacniacz, przy czym uklad zapoczatkowujacy dzialanie aparatu telefonicznego powoduje podlaczenie linii telefonicznej do pierwszego wzmacniacza oraz podlaczenie aparatu telefonicznego do drugiego wzmacniacza, którego wejscie jest podlaczone do pierwszej pary koncówek, znamienne tym, ze zawiera podzespól w postaci monolitycznego ukladu scalonego podlaczony bezposrednio do linii telefonicznej, w sklad którego wchodza wejsciowy wzmacniacz (ITA), regulowany wzmacniacz (TME) korekcyjny, uklad (AGC) automatycznej regulacji wzmocnienia, regulator (VR) napiecia, wzmacniacz-detektor (GAD) automatycznej regulacji wzmocnienia, wyjsciowy wzmacniacz (OTA) i odbiorczy wzmacniacz (RME) korekcyjny, w którym to urzadzeniu wyprowadzenia ukladu scalonego sa podlaczone bezposrednio do ukladów RC, które sa elementami dyskretnymi i sa umieszczone poza ukladem scalonym, pozostale wyprowadzenia sa podlaczone do mikrofonu (M) i sluchawek (TE) mikrotelefonu, które sa umieszczone poza ukladem scalonym, a wyprowadzenie (16) jest podlaczone do koncówki (L1) linii telefo¬ nicznej, podczas gdy druga koncówka (L2) linii telefonicznej jest uziemiona, zas wyprowadzenia (3, 4) sa podla¬ czone do mikrofonu (M) i ukladu (AGC) automatycznej regulacji wzmocnienia, który z kolei jest podlaczony do wejsciowego wzmacniacza (ITA), wzmacniacz (ITA) jest podlaczony do regulatora (VR) napiecia, sterujacego sygnalami w zaleznosci od stratnosci linii, a uklad scalony jest umieszczony na pojedynczej plytce pólprze¬ wodnikowej w obudowie dwurzedowej typu DIP.
2. Urzadzenie wedlug zastrz. 1; znamienne tym, ze wejsciowy wzmacniacz (ITA) ma uklad RC wlaczony miedzy wyprowadzenia (5, 6) ukladu scalonego, a drugie wyjscie wejsciowego wzmacniacza (ITA) jest podlaczone do wzmacniacza-detektora (GAD) automatycznej regulacji wzmocnienia, a ponadto wzmacniacz (ITA) jest podlaczony do ukladu (AGC) automatycznej regulacji wzmocnienia, który nim steruje, wzmacniacz- detektor (GAD) automatycznej regulacji wzmocnienia jest polaczony ze wzmacniaczem-detektorem progowym (TAD) za posrednictwem wyprowadzenia (14) ukladu scalonego, ukladu RC i wyprowadzenia (15) ukladu scalonego i wzmacniacz (ITA) ma dwuprzewodowe wejscia i wyjscia, przy czym wyjscia podlaczone sa do regulacyjnego wzmacniacza (TME) korekcyjnego, podlaczonego do regulatora (VR) napiecia dla powtarzania zmiennych stanów linii. • . ¦
3. Urzadzenie wedlug zastrz. 2/ z n a m i e n n e t y m, ze wyjscie wzmacniacza (TME) jest podlaczone do wejscia wyjsciowego wzmacniacza (OTA), który ma dwa wyjscia, jedno z nich jest podlaczone do regulowanego wzmacniacza (RME) odbiorczego, a drugie wyjscie jest podlaczone do wyprowadzenia (9) ukladu scalonego i poprzez uklad RC do wyprowadzenia (16) ukladu scalonego, które jest polaczone z koncówka (L1) linii telefonicznej. <
4. Urzadzenie wedlug zastrz. 2; z n a m i e n n e t y m, ze wyjscie wzmacniacza-detektora progowego (TAD) jest polaczone za posrednictwem wyprowadzenia (13) z regulowanym wzmacniaczem (TME) korekcyj¬ nym, wspomagajacym automatyczna regulacje wzmocnienia sygnalu wyjsciowego. <
5. Urzadzenie wedlug zastrz. 3; z n a m i e n n e t y m, ze regulowany wzmacniacz (RME) jest podlaczony z odbiorczym wzmacniaczem (RA) poprzez uklad (RC) umieszczony miedzy wyprowadzeniami (10, 11) ukladu scalonego oraz ze sluchawkami (TE) mikrofonu, które sa z kolei zbocznikowane kondensatorem wlaczonym miedzy wyprowadzenia (8, 2) ukladu scalonego, dla strojenia sygnalów pojawiajacych sie na koncówkach (L1, L2) linii telefonicznej. <
6. Urzadzenie wedlug zastrz. 1; znamienne tym, ze wzmacniacz-detektor (GAD) automatycznej regulacji wzmocnienia jest polaczony bezposrednio z ukladem (AGC) automatycznej regulacji wzmocnienia oraz posrednio poprzez wejsciowy wzmacniacz (ITA).86991 7
7. Urzadzenie wedlug zastrz. 6/znamienne tym, ze wejsciowy wzmacniacz (ITA) stanowi lancuch trzech wzmacniaczy, przy czym regulacje wzmocnienia wymusza drugi wzmacniacz w tym lancuchu. < TI-SZ. S?7? RlA *A R4 Ml ITA, -1 /«, 4 VKS '16 ~mr86991 ^ E3-/S GgJL Prac. Poligraf. UP PRL naklad 120+18 Cena 10 zl
PL1973164785A 1972-08-22 1973-08-22 PL86991B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB3908372A GB1406663A (en) 1972-08-22 1972-08-22 Telphone subset circuits

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL86991B1 true PL86991B1 (pl) 1976-06-30

Family

ID=10407538

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1973164785A PL86991B1 (pl) 1972-08-22 1973-08-22

Country Status (16)

Country Link
US (1) US3899643A (pl)
JP (1) JPS5524299B2 (pl)
AR (1) AR198002A1 (pl)
BE (1) BE803863A (pl)
BR (1) BR7306478D0 (pl)
CA (1) CA982715A (pl)
CH (1) CH566095A5 (pl)
DE (1) DE2340371A1 (pl)
ES (1) ES418060A1 (pl)
FR (1) FR2197286B1 (pl)
GB (1) GB1406663A (pl)
HK (1) HK38876A (pl)
IT (1) IT992796B (pl)
PL (1) PL86991B1 (pl)
SU (1) SU592380A3 (pl)
ZA (1) ZA734369B (pl)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4002852A (en) * 1975-07-08 1977-01-11 International Telephone And Telegraph Corporation Electronic telephone network
US3963876A (en) * 1975-06-30 1976-06-15 Bell Telephone Laboratories, Incorporated Amplifier circuit for increasing transmit and receive levels in a telephone hybrid network
CA1056970A (en) * 1977-01-10 1979-06-19 Northern Telecom Limited Electronic network for telephone set
US4178484A (en) * 1977-06-27 1979-12-11 Vincent Ogden W Long line telephone system with an amplifying substation
US4326109A (en) * 1980-04-11 1982-04-20 Northern Telecom Limited Apparatus for coupling a two-way transmission path to a one-way transmitting path and a one-way receiving path
CA1186826A (en) * 1981-03-18 1985-05-07 Jin H. Yun Loudspeaker telephone system
US4414432A (en) * 1981-09-21 1983-11-08 Zenith Radio Corporation Pseudo-full duplex television/telephone loudspeaker system
JPS58109749U (ja) * 1982-01-20 1983-07-26 株式会社リコー 容器
JPS59500345A (ja) * 1982-03-04 1984-03-01 エステイーシー・ピーエルシー 波形クリッピング回路
US4502018A (en) * 1982-03-04 1985-02-26 International Standard Electric Corporation Gain regulation circuit for an amplifier circuit
FR2538661A1 (fr) * 1982-12-28 1984-06-29 Thomson Csf Circuit electrique assurant les fonctions de base d'un poste telephonique d'abonne
GB2142509A (en) * 1983-06-28 1985-01-16 Emhart Ind Audio amplifier
NL8304312A (nl) * 1983-12-15 1985-07-01 Philips Nv Telefooncircuit met klasse-b versterker.
US4577310A (en) * 1984-05-16 1986-03-18 Tie/Communications, Inc. Station interface for digital electronic telephone switching system having centralized digital audio processor
JPH039410Y2 (pl) * 1984-09-21 1991-03-08
JP3022807B2 (ja) 1997-05-30 2000-03-21 埼玉日本電気株式会社 携帯電話装置
US7164319B2 (en) * 2005-04-29 2007-01-16 Triquint Semiconductor, Inc. Power amplifier with multi mode gain circuit
CN103661153A (zh) * 2012-09-11 2014-03-26 上海博泰悦臻电子设备制造有限公司 车载设备及车载usb接口终端设备

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3592971A (en) * 1969-12-01 1971-07-13 Northern Electric Co Equalizing and antisidetone telephone circuit
BE759917A (fr) * 1969-12-08 1971-05-17 Western Electric Co Reseau a frequence acoustique
GB1350205A (en) * 1970-07-24 1974-04-18 Post Office Telephone subscribers instrument circuits
NL7115947A (pl) * 1971-11-19 1973-05-22
BE792329A (fr) * 1971-12-09 1973-06-06 Int Standard Electric Corp Circuit de transmission electronique pour poste telephonique
US3823273A (en) * 1971-12-17 1974-07-09 Gte Automatic Electric Lab Inc Subscriber's telephone circuit

Also Published As

Publication number Publication date
CH566095A5 (pl) 1975-08-29
SU592380A3 (ru) 1978-02-05
DE2340371A1 (de) 1974-02-28
AU5895873A (en) 1975-02-06
US3899643A (en) 1975-08-12
FR2197286B1 (pl) 1977-02-25
JPS5524299B2 (pl) 1980-06-27
AR198002A1 (es) 1974-05-24
HK38876A (en) 1976-07-02
ZA734369B (en) 1974-06-26
GB1406663A (en) 1975-09-17
FR2197286A1 (pl) 1974-03-22
JPS4960607A (pl) 1974-06-12
CA982715A (en) 1976-01-27
BR7306478D0 (pt) 1974-07-11
IT992796B (it) 1975-09-30
ES418060A1 (es) 1976-05-01
BE803863A (fr) 1974-02-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL86991B1 (pl)
JP2668633B2 (ja) 信号伸張をともなう微弱電力増幅器/トランスデューサドライバ
US4866767A (en) Subscriber line interface circuit
GB2091973A (en) Subscriber line interface circuit
US4608462A (en) Telephone instrument circuit
US3963876A (en) Amplifier circuit for increasing transmit and receive levels in a telephone hybrid network
US4431874A (en) Balanced current multiplier circuit for a subscriber loop interface circuit
US20110150209A1 (en) Full duplex telephone system employing automatic level control for improved digital signal processing of audio signals
EP0218888A2 (en) Telephone circuits
KR100397332B1 (ko) 이동단말기에서 자동이득제어기의 온도보상회로
US4354060A (en) Electronic telephone
US3789155A (en) Side-tone reducing circuit for a telephone subscribers instrument
US4119806A (en) Subscriber&#39;s line equipment for a telephone exchange
GB2183964A (en) Telephone power supply
EP0130553A2 (en) Improvements in telephone instruments
US3080454A (en) Intra-plant voice communication system
US3748400A (en) Circuit arrangement for attenuation compensation in telecommunication subscriber stations
US4718083A (en) Differential receive booster amplifier for telephone instruments
US4518829A (en) Two terminal microphone active load gain regulation circuit
US2912502A (en) Waystation employing transistor amplifier
TW202127816A (zh) 具有增益提升之放大器
WO1991005405A1 (en) Output amplifier
US3899646A (en) Telephone set speech network
CN216313181U (zh) 音频录音电路以及无线固话机
JP3479241B2 (ja) 交換機