PL388006A1 - Sposób ciągłego przetwarzania odpadowych tworzyw sztucznych na energię cieplną i elektryczną - Google Patents

Sposób ciągłego przetwarzania odpadowych tworzyw sztucznych na energię cieplną i elektryczną

Info

Publication number
PL388006A1
PL388006A1 PL388006A PL38800609A PL388006A1 PL 388006 A1 PL388006 A1 PL 388006A1 PL 388006 A PL388006 A PL 388006A PL 38800609 A PL38800609 A PL 38800609A PL 388006 A1 PL388006 A1 PL 388006A1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
module
heat
waste
returned
reactor
Prior art date
Application number
PL388006A
Other languages
English (en)
Other versions
PL218380B1 (pl
Inventor
Mirosław Kostrzewa
Grzegorz Kudzin
Janusz Kolczyński
Original Assignee
Eko Harpoon Technologie Ekologiczne Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialności&Aogon
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Eko Harpoon Technologie Ekologiczne Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialności&Aogon filed Critical Eko Harpoon Technologie Ekologiczne Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialności&Aogon
Priority to PL388006A priority Critical patent/PL218380B1/pl
Publication of PL388006A1 publication Critical patent/PL388006A1/pl
Publication of PL218380B1 publication Critical patent/PL218380B1/pl

Links

Landscapes

  • Separation, Recovery Or Treatment Of Waste Materials Containing Plastics (AREA)

Description

Załącznik nr 138 8 0 06
OPIS WYNALAZKU
Przedmiotowy wynalazek dotyczy sposobu ciągłego przetwarzania odpadowych tworzyw sztucznych, korzystnie poliolefionowych lub polipropylenowych do postaci zga-zowanych węglowodorów o różnych długościach łańcuchów, a w szczególności procesu bezkatalitycznego, prowadzonego przy obniżonym ciśnieniu w obecności wodoru. Ponadto wynalazek dotyczy bezpośredniego zagospodarowania otrzymanych w ten sposób węglowodorów, poprzez przetworzenie ich w energię cieplną lub elektryczną, w modułach dobieranych w zależności od potrzeb i dysponowanej ilości odpadowych tworzyw sztucznych, a także modułowego zestawu urządzeń do realizacji tego procesu.
Znany jest sposób przetwarzania odpadowych tworzyw sztucznych, ujawniony w zgłoszeniu patentowym P 336773, polegający na poddaniu odpadowych tworzyw sztucznych procesowi krakingu termicznego lub katalitycznego w obecności katalizatora, którym mogą być naturalne glinokrzemiany lub odpadowe katalizatory z krakingu katalitycznego. W ujawnionym sposobie gazowe produkty krakingu katalitycznego kierowane są do odrębnego procesu w wyparce, w obecności wodoru, skąd kierowane są do procesu właściwego uwodornienia. Typowymi katalizatorami w takim procesie są pall, platyna, mieszanina wolframowo niklowa albo molibdenowo niklowa, osadzone na nośnikach stałych. W zgłoszeniu patentowym P 314409, przedstawiono technologię recyklingu odpadowych tworzyw sztucznych, polegający na ich mieszaniu ze związkami 2-oksazyny, korzystnie metyłomelammianem rycyno-2-oksazyny i nadtlenkami organicznymi, w wyniku czego otrzymywane jest w sposób ciągły bez wydzielania produktów odpadowych, tworzywo w postaci granulatu nadającego się do przetwarzania metodą wtryskiwania.
Podobny sposób zagospodarowania odpadowych tworzyw sztucznych ujawiony został w zgłoszeniu patentowym P 3151190 Z kolei w innych polskich opisach zgłoszeń patentowych o numerach P 317877 oraz P 317911 przedstawione są rozwiązania, w których odpady lub zużyte wyroby z PET przetwarza się na wartościowe produkty chemiczne, służące do ponownego otrzymywania polimeru, przez hydrolizę i alkoholizę W zgłoszeniu patentowym P 33981 opisano sposób wytwarzania węglowodorów alifatycznych ze wstępnie wyselekcjonowanej mieszaniny odpadowych tworzyw sztucznych, szczególnie opakowań jednorazowego użytku. Sposób wytwarzania węglowodorów alifatycznych z mieszaniny odpadowych tworzyw sztucznych w reakcji termicznego rozkładu polega na tym, że mieszaninę odpadowych termoplastycznych tworzyw sztucznych, korzystnie po wydzieleniu frakcji nietonącej w wodzie i po ewentualnym wstępnym oczyszczeniu, ogrzewa się w masie do temperatury 320-450°C pod ciśnieniem 0,008-3,5 MPa, następnie prowadzi się destylację w tych samych warunkach, a uzyskany produkt ewentualnie rozdziela się i oczyszcza w znany sposób.
Opis wynalazku
Załącznik nr 1
Patent PL 99488 przedstawia urządzenie do ciągłego przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych w skład którego wchodzą kocioł do stapiania, reaktor do rozkładu termicznego zaopatrzony w chłodnicę oraz palnik, a także zbiornik chłodzący zainstalowany w celu wychłodzenia produktu przed skierowaniem do palnika.
Patent PL 199825 opisuje sposób ciągłego przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych, zwłaszcza poliolefinowych, na przykład polietylenowych lub polipropylenowych, do postaci mieszanki płynnych węglowodorów nienasyconych i nasyconych stanowiących wy-sokojakościową parafinę. Sposób ten polega na ciągłym załadunku wsadu, uplastycznieniu, upłynnieniu i transformacji termokatalitycznej. Ujawniony w tym patencie sposób, charakteryzuje się tym, że cały proces od załadunku wsadu do odbioru produktu gazowego i usuwania zanieczyszczeń, prowadzi się jednoetapowo w jednym naczyniu wewnętrznym zintegrowanego urządzenia topielnikowo-wymiennikowo-reaktorowego o układzie pionowym, a z uplastycznionego i upłynnionego wsadu tworzy się jednolity blok masy wsadowej opadający grawitacyjnie. Wynalazek dotyczy także urządzenia do ciągłego przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych, które charakteryzuje się tym, że stanowi modułowe zintegrowane urządzenie topielnikowo-wymiennikowo-reaktorowe o układzie pionowym, do jednoetapowego prowadzenia całego procesu termokatalitycznego przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych, od załadunku wsadu do odbioru produktu gazowego i usuwania zanieczyszczeń, zanieczyszczeń jednym naczyniu wewnętrznym. W patencie PL 191891, opisano sposób otrzymywania paliw ciekłych z odpadów tworzyw sztucznych, zwłaszcza odpadów poliolefionowych stopionych w temperaturze powyżej 300°C z zastosowaniem krakingu, znamienny tym, że odpady z tworzyw sztucznych zwłaszcza odpady poliolefinowe, topi się w topielniku w temperaturze 300-350°C, a strumień stopionego polimeru zawierający również zanieczyszczenia transportowany jest przewodem do dolnej części niżej usytuowanego i podgrzewanego do temperatury 300-350°C zbiornika pod znajdujący się w nim filtr. W ujawnionym sposobie dodatkowo do tego zbiornika dostarczany jest również strumień najcięższej frakcji z kolumny rektyfikacyjnej. W zbiorniku, miesza się dokładnie oba strumienie mieszadłem zlokalizowanym w górnej części zbiornika, a ciekły polimer jest dozowany do reaktora rurowego wypełnionego katalizatorem, gdzie w temperaturze 320-380°C przeprowadza się kraking katalityczny stopionych polimerów.
Wszystkie opisane wyżej sposoby różniące się zarówno sposobem doprowadzenia surowca jaki i przebiegiem procesu krakingu termicznego lub termo katalitycznego, oferują jako produkt finalny frakcje węglowodorowe o różnych temperaturach destylacji. Z analizy literaturowej wynika, że podstawową wadą uzyskiwanych w ten sposób węglowodorów lub ich frakcji, jest niska stabilność termooksydacyjna, co w sposób zasadniczy rzutuje na możliwość ich zagospodarowania lub zbycia. Żaden z opisanych sposobów nie uwzględnia faktu, że jakość węglowodorów otrzymywanych tymi sposobami, zmienia się wraz ze zmianą składu wejściowych odpadów z tworzyw sztucznych, co dodatkowo wpływa na brak stabilności jakości produktu finalnego. Duża ilość węglowodorów nienasyconych ogranicza możliwość wykorzystania otrzymanych frakcji, jako komponentu paliwowego.
Opis wynalazku

Claims (4)

  1. Załącznik nr 2 38 8 0 0 6 ZASTRZEŻENIA PATENTOWE 1. Sposób przetwarzania odpadów tworzyw sztucznych korzystnie odpadów poliolefio-nowych znamienny jest tym, że prowadzony jest w reaktorze o pracy ciągłej w temperaturze powyżej 350°C przy obniżonym ciśnieniu do 10 kPa, bez katalizatora w obecności wodoru. Powstałe w wyniku procesu ciężkie frakcje węglowodorowe są zawracane do reaktora w celu dalszego przetworzenia, natomiast część najlżejszych frakcji jest zawracana do reaktora w celu mieszania roztopionej masy tworzywa a także do spalenia w celu podtrzymania temperatury procesu.
  2. 2. Sposób wychładzania węglowodorów powstałych w wyniku procesu termokrakingu znamienny jest tym, że są odbywa się on w trzech następujących po sobie zbiornikach kondensacyjnych, przy czym najcięższe frakcje zawracane są do modułu reakcyjnego natomiast lżejsze, w zależności od rodzaju frakcji, kierowane są do oddzielnych zbiorników buforowych, skąd trafiają do dwóch niezależnych systemów spalania w module wytwarzania ciepła technologicznego.
  3. 3. Zestaw urządzeń do przetwarzania odpadowych tworzyw sztucznych na energię cieplną i/lub elektryczną znamienny tym, że składa się z modułu reakcyjnego, modułu wychładzania węglowodorów, modułu wytwarzania energii cieplnej, oraz opcjonalnie modułu wytwarzania energii elektrycznej i/lub modułu ciepłowniczego.
  4. 4. Zestaw urządzeń do przetwarzania odpadowych tworzyw sztucznych na energię cieplną i/lub elektryczną znamienny tym, że poszczególne moduły dostosowywane są do potrzeb wynikających z ilości surowca jak i zapotrzebowania na energię elektryczną i/lub cieplną, tworząc typoszereg jednostek o zdolnościach produkcyjnych od 305 kW do 2 MW. Zastrzeżenia patentowe Stron
PL388006A 2009-05-11 2009-05-11 Sposób przetwarzania odpadowych tworzyw sztucznych korzystnie poliolefinowych lub polipropylenowych na energię cieplną PL218380B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL388006A PL218380B1 (pl) 2009-05-11 2009-05-11 Sposób przetwarzania odpadowych tworzyw sztucznych korzystnie poliolefinowych lub polipropylenowych na energię cieplną

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL388006A PL218380B1 (pl) 2009-05-11 2009-05-11 Sposób przetwarzania odpadowych tworzyw sztucznych korzystnie poliolefinowych lub polipropylenowych na energię cieplną

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL388006A1 true PL388006A1 (pl) 2010-11-22
PL218380B1 PL218380B1 (pl) 2014-11-28

Family

ID=43503187

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL388006A PL218380B1 (pl) 2009-05-11 2009-05-11 Sposób przetwarzania odpadowych tworzyw sztucznych korzystnie poliolefinowych lub polipropylenowych na energię cieplną

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL218380B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL218380B1 (pl) 2014-11-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10494572B2 (en) Method for the degrading of synthetic polymers and device for carrying out said method
KR101289583B1 (ko) 폐기물 물질의 액체 연료로의 전환 방법 및 이를 위한 장치
US9376632B2 (en) Apparatus for conducting thermolysis of plastic waste and method of thermolysis in continuous manner
JP6130358B2 (ja) 二次的資源をエネルギー効率よく処理するための方法及び装置
PL218781B1 (pl) Sposób wytwarzania wysokowartościowych produktów węglowodorowych z odpadowych tworzyw sztucznych i układ do sposobu wytwarzania wysokowartościowych produktów węglowodorowych z odpadowych tworzyw sztucznych
JP2019515983A (ja) ワックスを用いた高分子加工、及び材料特性を改良するための方法
PL192516B1 (pl) Sposób oraz instalacja do ciągłego otrzymywania benzyny, nafty oraz oleju napędowego z odpadowych tworzyw sztucznych
MX2012007724A (es) Procedimiento e instalacion para el reciclado integro mediante despolimerizacion.
EP2161299A1 (de) Thermokatalytische Depolymerisation von Kunststoffabfällen, Anlage für thermokatalytische Depolymerisation von Kunststoffabfällen und Reaktor für thermokatalytische Depolymerisation von Kunststoffabfällen
SK15272001A3 (sk) Spôsob premeny polyolefínových odpadov na uhľovodíky a zariadenie na jeho vykonávanie
US20240059974A1 (en) Char handling section and depolymerization process associated therewith
EP2766455A2 (en) Method for the manufacture of liquid hydrocarbons and plant for the manufacture of liquid hydrocarbons
PL388006A1 (pl) Sposób ciągłego przetwarzania odpadowych tworzyw sztucznych na energię cieplną i elektryczną
CN203451476U (zh) 有机物料干馏裂解气化炉
JPH0386791A (ja) 低沸点炭化水素油の製造方法
KR100508334B1 (ko) 무촉매 열분해 반응을 수행하는 대체 연료유 제조장치
CN105018126B (zh) 一种利用废聚烯烃制取液态烃的温和裂解方法
JPH0386790A (ja) 低沸点炭化水素油の製造方法
WO2016034739A1 (en) A mineral additive, in particular for application in the continuous processing of waste plastics, a method which uses the said additive and an apparatus for carrying out the method
TWI841906B (zh) 用於轉化廢棄塑膠之方法及用於熱解廢棄塑膠之系統
RU2804969C1 (ru) Способ получения жидких углеводородов из отходов термопластов и устройство для его осуществления
RU2787878C1 (ru) Способ и устройство для производства строительных конструкций при утилизации полимерных компонентов коммунальных и промышленных отходов
PL231852B1 (pl) Sposób wytwarzania paliw węglowodorowych z odpadowych tworzyw poliolefinowych
WO2004072163A1 (en) A method and a device for continuous conversion of polyolefinic plastics wastes
CZ35104U1 (cs) Sestava zařízení pro konverzi vysokomolekulárního odpadu