PL2979B1 - Sposób i przyrzad do wyrobu plyt lub walców szklanych. - Google Patents

Sposób i przyrzad do wyrobu plyt lub walców szklanych. Download PDF

Info

Publication number
PL2979B1
PL2979B1 PL2979A PL297921A PL2979B1 PL 2979 B1 PL2979 B1 PL 2979B1 PL 2979 A PL2979 A PL 2979A PL 297921 A PL297921 A PL 297921A PL 2979 B1 PL2979 B1 PL 2979B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
glass
vessel
rim
overflow
production
Prior art date
Application number
PL2979A
Other languages
English (en)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Publication of PL2979B1 publication Critical patent/PL2979B1/pl

Links

Description

Wynalazek obejmuje nowa metodie i sraereg przyrzadów do wyrobu plyt szkla¬ nych.
Szklo isurowe zostaje chwytane i pod¬ noszone w chwili, gdy mai sie przelac przez obrzeze naczynia, zanurzonego do roztopio¬ nej masy. Poziom, na jakim to naczynie przytern znajduje sie, zalezy albo od cie¬ zaru wlasnego naczynia!, albo od odpowied¬ niego urzadzenia.
Szklo chwytane jest, zanim zdazy prze¬ lac sie do owego naczynia poprzez obrzeze jego scianek, które zwac bedzie sie „obrze¬ zem przelewu".
Plyta .szklana! powstaje wskutek zabu¬ rzenia do masy szkla roztopionego odpo¬ wiedniego czerpaka, który przy powolmem wyciaganiu unosi z soba przylegajace don szklo. Wyciagainie zachodzic moze w kie¬ runku pionowym lub pochylym.
Wyciagana w ten sposób plyta szkla przyjmuje od tej chwili forme zalezna od formy czerpaka i formy obrzezaj przelewu, z jakiego szklo zabiera sie. Wobec tego przy wyrobie plyt plaskich nalezy stosowac czerpaki plaskie i obrzeza prostolinijne.
Przy wyrobie plyt falistych lub wygietych czerpak i obrzeze powinny posiadac odpo¬ wiedni falisty lub wygiety ksztalt; Przy wyrobie walców obrzeze otrzymuje ksztalt okragly, czerpak zas ksztalt pierscienia lub korony.
Odpowiednie urzadzenia powstrzymuja doplyw masy szklanej do naczynia z po¬ wierzchni, a doprowadzaja bardziej jedno¬ rodne i rozgrzane szklo z warstw dolnych wanny. ,W tym celu naczynie posiada pewna glebokosc, przed obrzezem zas przelewu ustawiona jest odpowiedniej wysokosci plyta, polaczona po bokach z naczyniem.
Wobec tego do obrzeza przelewu moze do¬ plywac li tylko pochodzaca z warstw dol¬ nych masa szklana, która przechodzi dosc szerokim przeswitem, wytworzonym pomie¬ dzy dwiema czesciami przyrzadu. Naczy¬ nie i przyrzad ochronny moga byc prócz tego polaczone ze soba w Lrmy sposób, na- przyklad zapomoca zlobka, przepuszczaja¬ cego sziklp i usztywniajacego polaczeaiie.
Osobne przyrzady sluza do zapewnienia masie szklanej jednakowej gestosci na wszystkich punktach czerpania, co jest ko¬ nieczne, iskoro chodzi o wyrób plyt jedna¬ kowej grubosci.
Przy wyrobie plyt plaskich obrzeze przelewu moze byc równolegle do dna wan¬ ny, co zapewnia; jednolita gestosc szkla.
Rzecz sie ma inaczej przy wyrobie plyt fa¬ listych lub wygietych, kiedy trzeba stoso¬ wac wygiete obrzeza przelewu, albo przy wyrobie cylindrów szklanych. Poszczegól¬ ne punkty czerpania masy szklanej znaj¬ dowac sie beda na róznych odleglosciach od pieca, wobec czego temperatura, a wiec i gestosc masy nie bedzie jednakowa.
Aby temu zapobiec, stosuje sie ruch obrotowy ciagly zanurzonego w wannie na¬ czynia, co wyrównywa gestosc szkla.
W celu produkcji ciaglej, po wyciagnie¬ ciu szkla czerpakami i dostatecznem osty¬ gnieciu i stwardnieniu materjalu, szklo za¬ bieraja podnosniki, typu dowolnego.
Czerpak zostaje wówczas wylaczony i fabrykacje prowadzi dalej podnosnik, pod¬ noszac .stopniowo z podstawy plyte lub walec szklany w stanie roztopionym.
W czesci górnej plyty lub walca mozna przytem odcinac kolejno czesci o odpo¬ wiedniej wielkosci.
Poniewaz grubosc plyty zalezy od ilosci doplywajacego szkla, obrzeze umieszczone ponad obrzezem przelewu jest odpowiednio zgrubione.
Dalsze szczególy nowego pomyslu ni¬ niejszego zawiera! ponizszy opis, oraz zala¬ czone rysunki, które przedstawiaja szereg przykladów wykonania wynalazku, a mia¬ nowicie: fig. 1 przedstawia sposób czerpa¬ nia szkla na koncu obrzeza wylewu najniz¬ szej scianki naczynia zanurzonego do> masy szkla roztopionego, fig. 2 i 3 — odmiany wykonania, fig. 4 i 5 dotycza przyrzadów do wyrobu plyt szklanych zapomoca urza¬ dzenia, unieruchomionego przy wyrobie plyt plaskich, lub wirujacego przy wyrobie plyt o innym ksztalcie, fig. 6, 7 i 8 przed¬ stawiaja przyrzady, stosowane przy wyro¬ bie walców lub rurek szklanych; fig. 9 przedstawia urzadzenie do ciaglego wyrobu cylindrów.
Szklo, które sluzy do wyrobu plyty 1 (fig. 1), zabierane jest w miejscu 2 w chwi¬ li* $dy przelewa sie przez obrzeze 2, usta¬ wione na najnizszej scianie naczynia 9, za¬ nurzonego do wanny szklanej. Zbiornik 9 (fig. 2) sluzy do zbierania! szkla z dalszych warstw wanny, z wylaczeniem szkla z po¬ wierzchni wanny. Numeracja na fig. 1 i 2 jest identyczna. Róznice stanowi jedynie okolicznosc, ze w celu zabezpieczenia o^ brzeza 3 od doplywu szkla powierzchnio¬ wego sluzy plyta 5, której wysokosc odpo¬ wiada mniej wiecej wysokosci naczynia i która z boków polaczona jest z naczyniem.
Szklo, pochodzace z polozonych nizej warstw wanny, przenika pomiedzy plyta 5, a obrzezem przelewu, zatykajac obrzeze wylewu 2.
W innym przyrzadzie, sluzacym do te¬ go samego celu (fig. 3) niska scianka na¬ czynia, przeciwleglego sciance piecai, zanu¬ rzona jest na pewnej glebokosci. Nadcho¬ dzace z pieca szklo przenika i podnosi sie do góry pomiedzy ta scianka pieca, a scian¬ ka naczynia, zaopatrzonego w obrzeze wy¬ lewu. Do zaibezpieczeriia naczynia od do- — 2 —plywu szkla powierzcrwiiowego z boków sluzyc moga dwie glebokie plyty podluzne.
Figj. 4 przedstawia w perspektywie przyrzad do wyrobu plyt plaskich. Naczy¬ nie 9 oraz plyty, zabezpieczajace obrzeze przelewu i wylewu od doplywu szkla po¬ wierzchniowego, posiadaja taka wysokosc, ze doplywajace do obrzeza wylewu 3 szklo pochodzi z glebi wanny, przechodzac prze¬ switem 4 pomiedzy plyta ochronna, a na¬ czyniem. Czerpak moze stanowic drazek metalowy 6 zawieszony na linkach 7 i 8, które stopniowo podnosza drazek do góry.
Przystajace do drazka szklo tworzy plyty 1. Do pewnego poziomu plyte wyciaga czerpak. Nalstepnie chwyta ja podnosnik dowolnego typu, naprzyklad podnosnik rol¬ kowy, podtrzymujacy szklo z obu stron.
Plyta zbliza sie w ten sposób do pewnej platformy, przy której rozcina; sie ja na ka¬ walki o zadanych wymiarach. Do tego celu sluzyc moze zwykly przyrzad w postaci rozpalonego do bialosci drutu platynowego.
Poza tern ustrój przyrzadu przeznaczonego do wyrobu ciaglego, bedzie odpowiadal wypadkowi przedstawionemu na fig. 9 i przeznaczonemu do ciaglego wyrobu cylin¬ drów. Przy wyrobie plyt falistych lub wy¬ gietych przyrzad moze odpowiadac przy¬ kladowi, przedstawionemu na fig. 5, który wyrównuje temperatury i gestosc szkla we wszystkich punktach obrzeza' wylewu.
W tym wypadku naczynie, zanurzone w wannie, odbywa ruch obrotowy. Naczynie 9 zaopatrzone jest w przyrzady ochronne 5. Nastepnie szklo przechodzi w miejscu 4 i podnosi sie do obrzeza wylewu 2. W punk¬ tach 10, 11, 12 i 13 przymocowane sa draz¬ ki, regulujace zanurzenia! naczynia, i wpra¬ wiajace je w ruch obrotowy podczas wy¬ ciagania z obrzeza wylewu 2 plyty szklanej.
Zamiast ruchu obrotowego naczynia, wpra¬ wic mozna w ruch wirowy zbiornik lub pierscien, otaczajacy nieruchome naczynie.
Naczynie i obrzeze moga posiadac ksztalt kola. Na tej zasadzie opiera sie wyrób cy¬ lindrów szklanych, W takich wypadkach najlepiej stosowac przyrzad obrotowy, w celu wyrównania; temperatury ii gestosci szkla w calym obwodzie obrzeza przelewu oraz obrzeza wylewu, skad zabiera sie szklo.
Trzy przyklady wykonawcze naczyn o- kraglych, sluzacych do wyrobu cylindrów szklanych, przedstawiaja fig. 6, 7 i 8. Przy¬ rzad na fig. 6 sklada sie z wewnetrznego naczynia 9 z okraglym obrzezem przelewu 3, pokrylem przez równiez okragle obrzeze wylewu 2. Naczynie 9 otacza walec lub pierscien 5, wynurzony ponad obrzeze na¬ czynia i obrzeze wylewu 3 i' 2. Pomiedzy dwiema wyzej wymifenionemi scianami po¬ wstaje przestrzen obraczkowa 4, któredy, pochodzace z dolnych warstw wanny, szklo podnosi sie i wylewa przez obrzeze 21 scian¬ ki 3 przelewu. Stad zabiera szklo obracz¬ kowy czerpak 6, który wyciaga je stopnio¬ wo, podnoszac sie w cylindrze. Naczynie 9 laczy sie z pierscieniem 5 zapomoca zaze¬ bien 14, które usztywniaja polaczenie, nie powstrzymujac doplywu szkla. W tym wy¬ padku czerpak stanowi pierscien lub koro¬ ne metalowa 6 z miedzi, podtrzymywana linkami 15. Drazki 16, 17 i 18, przymoco¬ wane do wspólnej obsady, ustalaja poziom naczynia i sluza do wprawiania go w ruch obrotowy.
Odmiane wykonawcza przyrzadu przed¬ stawia fig. 7. Szklo z dolnych warstw wan¬ ny doplywa do przyrzadu przez; otwór 4 naczynia 9. Obrzeze 2 scianki 3 otrzymuje szklo roztopione, które dazy do wylania sie do przestrzeni miedzy obrzezem 3 i pier¬ scieniem ochronnym 5. Podstawa pierscie¬ nia 5 polaczona jest calkowicie z wewnetrz¬ na scianka 3, Szklo roztopione przechodzic przeto moze jedynie przez otwór 4 na¬ czynia.
Obraczkowy czerpak tak samo, jak w wypadku poprzednim, zabiera szklo z o- brzeza wylewu 3 scianki 2, zanim zdazy sie — 3 —przelac do obraczkowej przestrzeni. Uklad ten pozwala wyzyskac cieplo promieniowa¬ nia szkla roztopionego w celu ogrzania warstw cyli^d^ai i zabezpieczenia! go od zbyt raptownego stygniecia.
Dalsza odmiane przedstawia, fig. 8, Przyrzad ten rózni sie od przyrzadu przed¬ stawionego na fig. 6 tern jedynie, ze srodek naczynia! 9 tworzy kom&i^k o takiej wyso^ kosci, ze wykluczony jest tutaj wszelki od¬ plyw masy szklanej tu zebranej, a takze i tu promieniowac bedzie cieplo do wnetrza wytworzonego cylindra, w celu zabezpie¬ czenia go od zbyt szybkiego stygniecia (fig. 7). Do wyrobu ciaglego cylindrów szklanych sluzy przedstawiony na fig. 9 przyrzad, zaopatrzony w omówione przy opisie fig. 8 udoskonalenia. W masie roz¬ topionego szkla zanurzone jest naczynie 9 z centralna rura, powodujaca promieniowa¬ nie ciepla do wnetrza wyrabianego walca szklanego. Obrzeze wylewu oraz obrzeze przelewu 2 sa okragle i odgrywaja zwykla swoja role. Górujacy ponad sciankami 3 i obrzezem 2 pierscien oznaczony jest przez 5. Zazebienia 14 i 141 lacza naczynia! z obraczka wewnetrzna. Caly przyrzad opie¬ ra sie na wspornikach 16, 17 ii 18, przymo¬ cowanych do wienca toczacego sie na wal¬ kach lub kulkach po szynie okraglej i po¬ ruszanego zapomoca silnika elektrycznego lub podobnego: przyrzadu. Roztopione szklo podnosi sie w przestrzeni 4f wylewajac sie przez obrzeza! 3 i 2, skad zabiera je czerpak obraczkowy 6 w chwili, gdy przelewa sie przez obrzeze 2 i zanim zdazy przejsc do przestrzeni obraczkowej. Szklo zbiera sie w rurze centralnej przyrzadu i wydziela przez promieniowanie cieplo, ogrzewajac wnetrze cylindra. Rolki lub walki 19, 191 podnosiza cylinder, az do platformy 20, gdzie rozcina sie go na dowolne czesci. Od¬ ciete czesci zabiera wózek 21, który odwozi je db dalszych oddzialów huity, gdzie praca postepuje w zwyczajny normalny sposób.
Uklad' poziomy naczynia i jego ruch obro¬ towy reguluja drazki 16, 17 i 18 zapomoca osobnego, nie przedstawionego tutaj przy¬ rzadu. Cylinder wyciaga narazie czerpak obraczkowy 6, zawieszony na lince. Czer¬ pak zanurza sie do szkla przy obrzezu prze¬ lewu, poczem podnosi sie powoli i pociaga za soba szklo, wytwarzajace cylinder. Po przejsciu czerpaka obok rolek 19, rolki te przejmuja role wyciagania cylindra.
Obraczke 6 (czerpak) mozna wówczas od¬ dzielic od cylindra i prowadzic wyrób da¬ lej wylacznie przy pomocy rolek lub wal¬ ków, które automatycznie wyciagaja cylin¬ der zasilajacy bez przerwy u podstawy dzieki temu, ze poziomi szkla w wannie u- trzymywany jest zapomoca plywaków i zbiorników dopasowanych na stalej wyso¬ kosci. Powolne i równomierne podnoszenie cylindra z poczatku zapomoca czerpaka, a nastepnie zapomoca rolek uzaleznione jest od doplywu szkla przelewajacego sie przez obrzeze 3 i 2. Przy wszelkich sposobach wyciajgamia plyt szklalnych plaskich lub cy¬ lindrycznych grubosc wyciaganego szkla zalezy od nastepujacych czynników: od szybkosci wyciagania, cd temperatury, ge¬ stosci i skladu szkla, od szerokosci obrzeza 2 i zanurzenia naczynia, od czego zalezy szybkosc doplywu masy.
Do wyrobu ciaglego plyt plaskich, wy¬ gietych lub falistych mozna stosowac ze¬ spól przedstawiony na fig. 9. U podstawy urzadzenia nalezy przytem umiescic przy¬ rzad, oznaczony liczba 4, jezeli chodzi o plyty plaskie, lub 5, jezeli trzeba wprawic atparat w ruch obrotowy w celu wyrobu plyt o dowolnym ksztalcie. Ksztalt plyt wyciaganych zalezy scisle od ksztaltu o- brzeza wylewu craz ksztaltu czerpaka.
Ksztalt plyt jest poza tern dowolny. Je¬ zeli zastosuje sie okragle naczynie, czerpak zas obraczkowy posiadac bedzie srednice mniejsza, wyrabiac mozna rurki szklane o zmiennej srednicy. t- 4 —Wyzej przedstawione sposoby wykona¬ nia budowy odgrywaja jedynie role przy¬ kladów wykonawczych. Scianke i obrzeze wylewu stanowic moga naprzyklad dowol¬ ne ciala plywajace lub zawieszone w wan¬ nie. Cialo moze posiadac dowolny ksztalt- Nazwa ,,naczynie" stosowana byla w opisie wylacznie w celu oznaczenia przestrzeni, która miescilaby nadmiar doplywajacego szkla.
Zgloszenie niniejsze obejmuje wszelkie mozliwe zastosowania nowego sposobu wy¬ robu plyt szklanych oraz wszelkie przyrza¬ dy, jakie w tym celu zastosowane byc moga.
Z a s t r z;ezen ia patentowe. 1. Sposób wyrobu plyt szklanych, zna¬ mienny tern, ze roztopione szklo zostaje zbierane i wyciagane z przestrzeni, w któ¬ rej przelewa sie przez obrzeze odpowied¬ niego zbiornika, zanurzonego w wannie szklanej. 2. Sposób wedlug zastrz, 1, znamienity tern, ze plyta szklana w celu wyrobu cia¬ glego wyciagana jest stopniowo zapomoca walca. 3. Sposób wedlug zastrz. 1—2, zna¬ mienny tern, ze szklo roztopione doplywa do przyrzadu przez otwór centralny i wy¬ lewa sie przez obrzeze okragle. 4. Sposób wedlug zastrz. 1—3, zna^ mienny tern, ze zanurzony w wannie przy¬ rzad wykonuje ruch obrotowy, który rów¬ nowazy róznice temperatury i gestosci szkla wyciaganego. 5. Sposób wedlug zastrz. 1—3, zna¬ mienny tern, ze ruch obrotowy wykonuje sizklo w zbiorniku lub obraczce, otaczajacej nieruchomy w takim wypadku zbiornik. 6. Urzadzenie do urzeczywistnienia sposobu wedlug zastrz;. 1'—5, znamienne tem, ze sklada sie z naczynia zanurzonego w masie szklanej i posiadajacego pewna wysokosc, w którem urzadzone sa plyty o takiej samej wysokosci jak i naczynie, w celu zabezpieczenia obrzeza od szkla po¬ wierzchniowego ii doprowadzania szkla, po¬ chodzacego z warstw dolnych wanny, bez¬ posrednio do przestrzeni pomiedzy temi plytami, a naczyniem. 7. Urzadzenie wedlug zastrz. 6, zna¬ mienne tem, ze obrzeze przelewu oraz czer¬ pak posiadaja róznorodne lecz dostosowane do siebie ksztalty, W celu nadania plytom wyciaganym odpowiednich falistych, wygie¬ tych lub podobnych ksztaltów. 8. Urzadzenie wedlug zastrz. 6—7, znamienne tem, ze obrzeze przelewu i czer¬ pak posiadaja ksztalt okragly, podluzny lub inny, co pozwala wyciagac cylindry i rurki szklane. 9. Urzadzenie wedlug zastrz. 7, zna¬ mienne tem1, ze przyrzad sklada sie z na¬ czynia i z walca, tworzacych pomiedzy so¬ ba przestrzen obraczkowa, przez która szklo podnosi sie do obrzeza przelewu, przyczem wymienione czesci przyrzadu po¬ laczone sa ze soba zazebieniami 10. Urzadzenie do urzeczywistnienia sposobu wedlug zastrz. 3, znamienne tem, ze okragle naczynie posiada otwór central¬ ny zabezpieczony sciankami w ten sposób, ze cieplo szkla roztopionego i cieplo wanny promieniuje do wnetrza wytwarzanego cy¬ lindra.
Arthur Brancart Zastepca: M. Skrzypkowski, rzecznik patentowy.Do opisu patentowego Nr 2979.
Ark. i. /#. y /v\?.£ ¦"\ F;a. 3 W///////M////////////////////////W/////M//A F, ' Ark. 2. ty? F,j.8Do opisu patentowego Nr 2979.
Ark. 3.
Fis.s.
Druk L. Boguslawskiego, Warszawa.
PL2979A 1921-06-17 Sposób i przyrzad do wyrobu plyt lub walców szklanych. PL2979B1 (pl)

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL2979B1 true PL2979B1 (pl) 1925-10-31

Family

ID=

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN106029254A (zh) 用于制造具有较大横截面的较长铸锭的方法和设备
CN108145109B (zh) 板坯连铸浇注中开流的方法
TWI788482B (zh) 造形餵槽
TW458826B (en) Casting metal strip
US20100206511A1 (en) Method of casting metal articles
PL2979B1 (pl) Sposób i przyrzad do wyrobu plyt lub walców szklanych.
ITPI20090011A1 (it) Metodo per il rivestimento metallico di prodotti continui e struttura che attua tale metodo
CH641985A5 (de) Verfahren zur herstellung gerichtet erstarrter gussstuecke.
CN106552931B (zh) 一种if钢中间包的制造方法
CN100371108C (zh) 用于连续铸造的电磁搅拌方法及由此生产的金属制品
ES2668314T3 (es) Disposición para la fundición de productos de hormigón
CN205341850U (zh) 连铸坯断面开浇冷料的放置结构
DE322169C (de) Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Barren oder Bloecken aus Metall und Metallegierungen
ITMI20000458A1 (it) Scaricatore perfezionato per colata continua
CN209716377U (zh) 一种升降型蜡模冷却装置
CN203292440U (zh) 一种可降低钢液冲击的连铸浸入式水口
CN203292439U (zh) 一种多级分流型连铸浸入式水口
SU737105A1 (ru) Устройство дл заливки форм
CN103769570B (zh) 连铸圆坯结晶器伞形浸入式水口
CN206028651U (zh) 用于耐热件铸造的浇口杯结构
CN213379155U (zh) 一种熔模铸造用脱蜡装置
RU130244U1 (ru) Металлоприемный колодец
TW386916B (en) Methods of improving the properties of casting ended pieces in the process of continuous casting
US1507429A (en) Apparatus and method for casting metal products
SU499038A1 (ru) Устройство дл подачи металла в кристаллизатор