PL247633B1 - Nawóz organiczno-mineralny - Google Patents
Nawóz organiczno-mineralnyInfo
- Publication number
- PL247633B1 PL247633B1 PL445680A PL44568023A PL247633B1 PL 247633 B1 PL247633 B1 PL 247633B1 PL 445680 A PL445680 A PL 445680A PL 44568023 A PL44568023 A PL 44568023A PL 247633 B1 PL247633 B1 PL 247633B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- parts
- weight
- water content
- organic
- sewage sludge
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C05—FERTILISERS; MANUFACTURE THEREOF
- C05D—INORGANIC FERTILISERS NOT COVERED BY SUBCLASSES C05B, C05C; FERTILISERS PRODUCING CARBON DIOXIDE
- C05D3/00—Calcareous fertilisers
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C05—FERTILISERS; MANUFACTURE THEREOF
- C05G—MIXTURES OF FERTILISERS COVERED INDIVIDUALLY BY DIFFERENT SUBCLASSES OF CLASS C05; MIXTURES OF ONE OR MORE FERTILISERS WITH MATERIALS NOT HAVING A SPECIFIC FERTILISING ACTIVITY, e.g. PESTICIDES, SOIL-CONDITIONERS, WETTING AGENTS; FERTILISERS CHARACTERISED BY THEIR FORM
- C05G3/00—Mixtures of one or more fertilisers with additives not having a specially fertilising activity
- C05G3/80—Soil conditioners
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C05—FERTILISERS; MANUFACTURE THEREOF
- C05F—ORGANIC FERTILISERS NOT COVERED BY SUBCLASSES C05B, C05C, e.g. FERTILISERS FROM WASTE OR REFUSE
- C05F11/00—Other organic fertilisers
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C05—FERTILISERS; MANUFACTURE THEREOF
- C05F—ORGANIC FERTILISERS NOT COVERED BY SUBCLASSES C05B, C05C, e.g. FERTILISERS FROM WASTE OR REFUSE
- C05F5/00—Fertilisers from distillery wastes, molasses, vinasses, sugar plant or similar wastes or residues, e.g. from waste originating from industrial processing of raw material of agricultural origin or derived products thereof
- C05F5/002—Solid waste from mechanical processing of material, e.g. seed coats, olive pits, almond shells, fruit residue, rice hulls
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C05—FERTILISERS; MANUFACTURE THEREOF
- C05F—ORGANIC FERTILISERS NOT COVERED BY SUBCLASSES C05B, C05C, e.g. FERTILISERS FROM WASTE OR REFUSE
- C05F7/00—Fertilisers from waste water, sewage sludge, sea slime, ooze or similar masses
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C09—DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- C09K—MATERIALS FOR MISCELLANEOUS APPLICATIONS, NOT PROVIDED FOR ELSEWHERE
- C09K17/00—Soil-conditioning materials or soil-stabilising materials
- C09K17/40—Soil-conditioning materials or soil-stabilising materials containing mixtures of inorganic and organic compounds
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Environmental & Geological Engineering (AREA)
- Inorganic Chemistry (AREA)
- Soil Sciences (AREA)
- Materials Engineering (AREA)
- General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Botany (AREA)
- Pest Control & Pesticides (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Fertilizers (AREA)
Abstract
Przedmiotem wynalazku jest nawóz organiczno-mineralny wytwarzany na bazie higienizowanych osadów ściekowych, stabilizowany słomą zbożową, pyłem trocinowym drzew iglastych i liściastych, siarczanem wapnia oraz tlenkiem wapnia. Nawóz organiczno-mineralny stabilizowany słomą i siarczanem wapnia na bazie higienizowanego osadu ściekowego, tlenku wapnia, słomy ze zbóż, trocin z drzew iglastych i liściastych oraz siarczanu wapnia, zawiera 35 - 70 cz. wag., korzystnie 65 cz. wag. higienizowanego osadu ściekowego o zawartości 60% - 80% wody, korzystnie 75%, 5 — 15 cz. wag., korzystnie 5 cz. wag. tlenku wapnia jako regulatora wskaźnika pH, o zawartości wody <10%, korzystnie <5%, 10 - 25 cz. wag., korzystnie 15 cz. wag. stabilizatora organicznego, którym jest słoma ze zbóż o grubości cząstek 5,0 - 35,0 mm, korzystnie 10 mm, o zawartości wody 5% - 35%, korzystnie 30%, 25 - 58 cz. wag. ligninowo-celulozowego sorbentu organicznego, którym są trociny z drzew iglastych i/lub liściastych o grubości cząstek 5,5 - 45,0 mm, korzystnie 10,5 mm, o zawartości wody 5% — 30%, korzystnie 25% oraz 5,0 - 10 cz. wag., korzystnie 5 cz. wag. stabilizatora mineralnego, którym jest siarczan wapnia o zawartości wody <10%, korzystnie do <15%.
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest nawóz organiczno-mineralny wytwarzany na bazie higienizowanych osadów ściekowych, stabilizowany słomą zbożową, pyłem trocinowym drzew iglastych i liściastych, siarczanem wapnia oraz tlenkiem wapnia.
Polski opis patentowy nr 242576 pod tytułem „Sposób wytwarzania nawozu organiczno-mineralnego oraz nawóz organiczno-mineralny” ujawnia, że w pierwszym etapie komunalny osad ściekowy ogrzewa się w temperaturze od 55°C do 65°C w czasie od 20 do 30 minut, przy czym podczas ogrzewania stosuje się ciśnienie 0,10 MPa. W drugim etapie do ogrzanego osadu ściekowego dodaje się diatomit w ilości od 0,25 do 1,5 kg na 1 kg suchej masy osadu ściekowego i prowadzi się ich mieszanie. W trzecim etapie prowadzi się formowanie granulatu, zaś w czwartym etapie granulat suszy się w temperaturze od 60°C do 85°C w czasie od 30 do 60 minut, a następnie w piątym etapie granulat kruszy się.
Znany jest sposób wytwarzania nawozów mineralno-organicznych (Patent PL184434B1) w postaci sypkiej przy użyciu osadów ściekowych o zawartości wody od 60% do 90%, do których dodaje się do 25% objętości sproszkowanego wapnia palonego, do 5% objętości gipsu półwodnego, popiołów z ciepłowni albo elektrociepłowni, w ilości do 5% w przeliczeniu na azot i tlenek fosforu (V) związków azotu i fosforu w postaci związków metali alkalicznych i ziem alkalicznych - oraz w ilości 5% w przeliczeniu na tlenek potasu, związków potasu.
Ze zgłoszenia PL421521A1 znany jest sposób wytwarzania nawozów organiczno-mineralnych, który przebiega przy zastosowaniu osadów ściekowych pochodzących z mechaniczno-biologicznych oczyszczalni ścieków. W opisie podano, że osady ściekowe z zawartością 25% suchej masy miesza się z ubocznymi produktami spalania w stosunku wagowym 1 : 1, w przeliczeniu na suchą masę.
Znany jest nawóz organiczny, z opisu zgłoszenia PL353419A1, który składa się z kompostowanych komunalnych osadów ściekowych oraz ulepszaczy glebowych i mineralnych jako węgla brunatnego i włókien wełny mineralnej.
Opis patentowy PL209847 ujawnia sposób wytwarzania granulatu organicznych nawozów z osadów ściekowych po fermentacji metanowej, w którym do osadu po fermentacji metanowej wprowadza się 2-5% glaukonitu w przeliczeniu na suchą masę, a po zmieszaniu, osad podaje się suszeniu i granulacji do zawartości suchej masy powyżej 92%. Według opisu wynalazku, zaletą tego rozwiązania jest to, że skutecznie immobilizuje jony metali ciężkich, a tym samym uniemożliwia im przechodzenie do wód gruntowych.
Sposób otrzymywania nawozu organicznego z ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych ze zgłoszenia PL420420A1, opiera się na tym, że do 64% wag. mieszaniny powstałej z osadów ściekowych o zawartości wody 75%, dodaje się 30% wag. mączki dolomitowej o uziarnieniu 0,2 mm, 5% wag. wapna palonego i 1% wag. włókien celulozowych. Całość wprowadza się do mieszalnika dynamicznego przeciwbieżnego, a następnie do granulatora talerzowego, a dalej do suszarni, w której produkt podlega suszeniu w temperaturze od 105°C do 140°C, korzystnie w czasie 2 godz.
W opisie patentowym PL209857B1 przedstawiono sposób wytwarzania nawozu poprzez zmieszanie 15% do 25% wagowych suchej masy mokrych osadów ściekowych higienizowanych wapnem palonym ze słomą zbożową. Całość przetworzonej mieszanki poddaje się procesowi granulacji.
Granulowany nawóz organiczno-mineralny oraz sposób jego wytwarzania opisuje się w patencie PL234562 tym, że zawiera zmielony fosforyt i komponenty organiczne, stanowiące odpady organiczne z działalności rolniczej i leśnictwa, oraz dodatkowo mocznik i suszony obornik bydlęcy, przy cz ym stosunek komponentów organicznych do fosforytu wynosi do 3,5 : 1, stosunek C : N wynosi 20 : 1-33 : 1, a zawartość suszonego obornika bydlęcego wynosi nie więcej niż 0,11% mas.
Z opisu patentowego PL169896B1 natomiast znany jest sposób wytwarzania nawozu mineralno-organicznego o podwyższonej zawartości magnezu i potasu z mieszaniny osadu pofermentacyjnego o zawartości 18% suchej masy i częściowo wyprażonego dolomitu, prażonej zwietrzeliny bazaltowej oraz pyłu cementowego.
Z publikacji Ewy Górskiej i in. (Ochrona Środowiska i Zasobów Naturalnych nr 40, 2009) znany jest nawóz otrzymany przez zmieszanie osadu ściekowego i trocin sosnowych oraz kompostowanie tak przygotowanego nawozu w celu higienizacji mikrobiologicznej. Badania chemiczne wykazały, że komposty z trocin drzewnych mogą być stosowane jako nawozy organiczne w celu poprawy żyzności i produkcyjności gleb.
Sposób wytwarzania nawozów organiczno-mineralnych na bazie komunalnych osadów ściekowych (Patent PL209857) polega na zmieszaniu co najmniej 20% wagowych słomy owsianej z udziałem od 15 do 25% wagowych suchej masy osadu z mokrych osadów ściekowych higienizowanych wapnem palonym oraz przetworzeniu mieszaniny do postaci granulatu. Przed zmieszaniem słomę zbożową rozdrabnia się mechanicznie przez cięcie i rozwłóknianie w stanie powietrzno-suchym, a tak rozdrobnione cząstki słomy dodaje się do osadów ściekowych w ilości od 25 do 30% wagowych w stosunku do wagi mieszaniny, po czym mieszaninę przetłacza się przez matrycę z otworami kalibrującymi i kroi na odcinki, które następnie poddaje się granulacji i sezonowaniu.
Celem wynalazku jest wytworzenie nawozu organiczno-mineralnego na bazie osadu ściekowego, wieloskładnikowego o kompleksowym działaniu, w tym powodującego użyźnienie i poprawę struktury gleby, zwiększenie aktywności mikrobiologicznej gleby. Wytworzony nawóz organiczno-mineralny poprawi żywotność gleb zdegradowanych. Dzięki dodatkowi słomy zbożowej, pyłu trocinowego, siarczanu wapnia oraz tlenku wapnia, nadaje się do szerokiego zastosowania w produkcji rolniczej, ogrodniczej, sadowniczej oraz regeneracji wszelkich gleb silnie zdegradowanych. Także do produkcji biomasy roślinnej na cele energetyczne.
Istotą wynalazku jest nawóz organiczno-mineralny stabilizowany słomą i siarczanem wapnia, na bazie higienizowanego osadu ściekowego, tlenku wapnia, słomy ze zbóż, trocin z drzew iglastych i liściastych oraz siarczanu wapnia, który zawiera 35-70 cz. wag. higienizowanego osadu ściekowego o zawartości 60-80% wody, 5-15 cz. wag. tlenku wapnia jako regulatora wskaźnika pH, o zawartości wody <10%, 10-25 cz. wag. stabilizatora organicznego, którym jest słoma ze zbóż o grubości cząstek 5,0-35,0 mm, o zawartości wody 5-35%, 25-58 cz. wag. sorbentu organicznego, którym są trociny z drzew iglastych i/lub liściastych o grubości cząstek 5,5-45,0 mm o zawartości wody 5-30% oraz 5,0-10 cz. wag. stabilizatora mineralnego, którym jest siarczan wapnia o zawartości wody <10%.
Dzięki zastosowaniu rozwiązania według wynalazku uzyskano następujące efekty techniczno -użytkowe:
• zastosowane dodatkowe składniki nie oddziałują negatywnie na glebę i środowisko, • składnik podstawowy stanowi higienizowany osad ściekowy, • natychmiastowy efekt w postaci nawozu organiczno-mineralnego uzyskanego w ciągu kilku do kilkunastu minut, • nawóz organiczno-mineralny jest biodegradowalny, • neutralizacja w ponad 80% uciążliwych zapachów pochodzących z osadu ściekowego, • zmniejszenie zawartości wody w osadzie ściekowym (70-85%) do granic 30-40% w gotowym nawozie, • uzyskanie stabilności składników odżywczych w stosunku do innych technologii związanych z przetwarzaniem termicznym, • nie występują nieprzyjemne zapachy w procesie przetwarzania i podczas używania nawozu organiczno-mineralnego, • uniknięcie udziału toksycznych odpadów (np. zawierających substancje chem iczne lub metale ciężkie), • nawóz organiczno-mineralny nie doprowadza do emisji CO2 oraz innych lotnych gazów, jak opary kwasów siarkowych czy chlorkowych, • możliwość łatwego konfekcjonowania gotowego nawozu organiczno-mineralnego, • możliwość zastosowania do rekultywacji terenów zdegradowanych i do poprawy struktury gleb słabych, • pozytywny wpływ na środowisko poprzez oszczędność energii, powrót biomasy do środowiska, a w efekcie możliwość zmniejszenia efektu cieplarnianego, • uzyskany produkt jest tani, nie wymaga wysokospecjalistycznej technologii.
Istotą wynalazku jest zoptymalizowanie procesu wytwarzania nawozu organiczno-mineralnego polegającego na zmieszaniu higienizowanego osadu ściekowego ze słomą zbożową oraz pyłem trocinowym drzew iglastych i liściastych doprowadzającym do strukturalnej stabilizacji mieszanki nawozowej. Kolejnym etapem jest wzbogacanie mieszanki nawozowej siarczanem wapnia oraz tlenkiem wapnia.
Efektami docelowymi wynalazku są: zrównoważona rewitalizacja i poprawa struktury gleby, zwiększenie aktywności mikrobiologicznej gleby. Utworzony nawóz organiczno-mineralny poprawi żywotność gleb zdegradowanych. Dzięki odpowiednim relacjom między strukturą organiczną a mineralną oraz obniżonym kosztom przetworzenia, stanowi właściwy produkt nawozowy w wielkoobszarowej produkcji rolniczej oraz rewitalizacji silnie zdewastowanych gleb.
Wynalazek ilustruje poniższy przykład:
Przykład
Nawóz organiczno-mineralny stabilizowany słomą i siarczanem wapnia zawiera 35 cz. wag. higienizowanego osadu ściekowego o zawartości 60% wody; 10 cz. wag. tlenku wapnia jako regulatora wskaźnika pH, o zawartości wody <5%; 25 cz. wag. stabilizatora organicznego, którym jest słoma ze zbóż o grubości cząstek 10,50 mm, o zawartości wody 5%; 25 cz. wag. ligninowo-celulozowego sorbentu organicznego, którym są trociny z drzew iglastych i liściastych o grubości cząstek 5,50 mm o zawartości wody 5% oraz 5 cz. wag. stabilizatora mineralnego, którym jest siarczan wapnia o zawartości wody <10%.
Nawóz organiczno-mineralny charakteryzuje się następującymi własnościami: - zawartość suchej masy 55,0%, - powierzchnia właściwa nawozu organiczno-mineralnego 70,0 m2/g suchej masy; - pH mieszaniny równe 6,0; - zawartość N 1,5%; P 1,0%; Ca 9857,7 mg/kg; Mg 1077,2 mg/kg; K 2384,7 mg/kg; Zn 95,5 mg/kg; Mn 101,0 mg/kg; Fe 342,0 mg/kg.
Claims (1)
1. Nawóz organiczno-mineralny stabilizowany słomą i siarczanem wapnia, na bazie higienizowanego osadu ściekowego, tlenku wapnia, słomy ze zbóż, trocin z drzew iglastych i liściastych oraz siarczanu wapnia, znamienny tym, że zawiera 35-70 cz. wag. higienizowanego osadu ściekowego o zawartości 60-80% wody, 5-15 cz. wag. tlenku wapnia jako regulatora wskaźnika pH, o zawartości wody <10%, 10-25 cz. wag. stabilizatora organicznego, którym jest słoma ze zbóż o grubości cząstek 5,0-35,0 mm, o zawartości wody 5-35%, 25-58 cz. wag. ligninowo-celulozowego sorbentu organicznego, którym są trociny z drzew iglastych i/lub liściastych o grubości cząstek 5,5-45,0 mm o zawartości wody 5-30% oraz 5,0-10 cz. wag. stabilizatora mineralnego, którym jest siarczan wapnia o zawartości wody <10%.
Priority Applications (2)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| PL445680A PL247633B1 (pl) | 2023-07-26 | 2023-07-26 | Nawóz organiczno-mineralny |
| PCT/PL2024/000038 WO2025023847A1 (en) | 2023-07-26 | 2024-07-18 | Organic-mineral fertilizer |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| PL445680A PL247633B1 (pl) | 2023-07-26 | 2023-07-26 | Nawóz organiczno-mineralny |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| PL445680A1 PL445680A1 (pl) | 2025-01-27 |
| PL247633B1 true PL247633B1 (pl) | 2025-08-11 |
Family
ID=92712554
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| PL445680A PL247633B1 (pl) | 2023-07-26 | 2023-07-26 | Nawóz organiczno-mineralny |
Country Status (2)
| Country | Link |
|---|---|
| PL (1) | PL247633B1 (pl) |
| WO (1) | WO2025023847A1 (pl) |
Citations (4)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| JPH06144979A (ja) * | 1992-10-30 | 1994-05-24 | Nobuo Ogura | 余剰汚泥の有効利用 |
| PL209857B1 (pl) * | 2008-11-24 | 2011-10-31 | Zygmunt Marek Zygmunt Ogrodnik Monika Agromil Społka Cywilna | Sposób wytwarzania nawozów organiczno-mineralnych na bazie komunalnych osadów ściekowych |
| CN107619343A (zh) * | 2017-09-29 | 2018-01-23 | 无为县林红农业开发有限公司 | 一种果木种植多功能环保型土壤改良剂 |
| PL235328B1 (pl) * | 2017-07-27 | 2020-06-29 | Univ Przyrodniczy W Poznaniu | Podłoże organiczno-mineralne do polepszenia wzrostu roślin |
Family Cites Families (9)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| GB1574293A (en) | 1977-10-04 | 1980-09-03 | Kuesters E | Roller |
| PL125762B1 (en) | 1978-09-26 | 1983-06-30 | Zaklady Maszyn I Urzadzen T Un | Method of putting of heat-shrinkable tube on electronic components |
| PL130577B2 (en) | 1981-12-30 | 1984-08-31 | Wyzsza Szkola Inzynierska | Process for manufacturing modifier of plasticized pvc from cross-linked polyurethane wastes |
| PL169896B1 (pl) | 1993-05-04 | 1996-09-30 | Mikolaj L Lipowski | Sposób higienizacji osadów pofermentacyjnych |
| DE4338007A1 (de) * | 1993-11-08 | 1995-05-11 | Rainer Holland | Verfahren zum Herstellen eines Mittels zum Düngen und Verbessern von Böden |
| PL184434B1 (pl) | 1997-04-28 | 2002-10-31 | Inst Nawozow Sztucznych Pulawy | posób otrzymywania granulowanego nawozu mineralno-organicznego z komunalnych osadów ściekowych i nawóz mineralno-organiczny z komunalnych osadów ściekowych |
| PL353419A1 (en) | 2002-04-15 | 2002-10-07 | Witold Kolinski | Organic fertiliser and method of obtaining same |
| PL233754B1 (pl) | 2017-02-08 | 2019-11-29 | Glowny Instytut Gornictwa | Sposob otrzymywania nawozu organicznego z ustabilizowanych komunalnych osadow sciekowych oraz nawoz organiczny z ustabilizowanych komunalnych osadow sciekowych |
| PL421521A1 (pl) | 2017-05-09 | 2018-11-19 | Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny W Szczecinie | Sposób wytwarzania nawozów organiczno- mineralnych |
-
2023
- 2023-07-26 PL PL445680A patent/PL247633B1/pl unknown
-
2024
- 2024-07-18 WO PCT/PL2024/000038 patent/WO2025023847A1/en active Pending
Patent Citations (4)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| JPH06144979A (ja) * | 1992-10-30 | 1994-05-24 | Nobuo Ogura | 余剰汚泥の有効利用 |
| PL209857B1 (pl) * | 2008-11-24 | 2011-10-31 | Zygmunt Marek Zygmunt Ogrodnik Monika Agromil Społka Cywilna | Sposób wytwarzania nawozów organiczno-mineralnych na bazie komunalnych osadów ściekowych |
| PL235328B1 (pl) * | 2017-07-27 | 2020-06-29 | Univ Przyrodniczy W Poznaniu | Podłoże organiczno-mineralne do polepszenia wzrostu roślin |
| CN107619343A (zh) * | 2017-09-29 | 2018-01-23 | 无为县林红农业开发有限公司 | 一种果木种植多功能环保型土壤改良剂 |
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| PL445680A1 (pl) | 2025-01-27 |
| WO2025023847A1 (en) | 2025-01-30 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| Kominko et al. | The possibility of organo-mineral fertilizer production from sewage sludge | |
| CN101439997A (zh) | 一种海藻有机肥的制备方法 | |
| Insam et al. | Biology of compost | |
| JP4829404B2 (ja) | 無機質肥料 | |
| CN111662720A (zh) | 一种有机土壤改良剂及其制备方法 | |
| KR100222637B1 (ko) | 하수슬러지 오니와 Fly ash를 이용한 비료 및 그 제조방법 | |
| PL247633B1 (pl) | Nawóz organiczno-mineralny | |
| Abdullah et al. | A Review on Industrial By-products as Materials to Coat Compound Fertilizer | |
| US20110056261A1 (en) | Agronomic Nutrient Production | |
| KR100220210B1 (ko) | Fly ash를 수분 조절제로 이용한 수도작용 완효성 비료 및 그 제조방법 | |
| PL240285B1 (pl) | Preparat organiczny modyfikowany | |
| RU2847801C1 (ru) | Способ получения органоминерального удобрения | |
| RU2850687C1 (ru) | Способ получения модифицированного биоугля для улучшения плодородия почв и состав водного раствора связующего вещества для получения модифицированного биоугля | |
| CA3184102A1 (en) | Method for producing a soil conditioning agent | |
| RU2849083C1 (ru) | Состав раствора связующего вещества для получения модифицированного биоугля | |
| KR102660374B1 (ko) | 친환경 부숙재의 제조방법 및 이를 이용한 부숙방법 | |
| PL235328B1 (pl) | Podłoże organiczno-mineralne do polepszenia wzrostu roślin | |
| PL247459B1 (pl) | Nawóz organiczno-mineralny z mechanicznego przetworzenia bioodpadów | |
| WO2019069218A1 (en) | GRANULATED CALCIUM FERTILIZER AND PROCESS FOR PREPARING GRANULATED CALCIUM FERTILIZER | |
| UA126174C2 (uk) | Спосіб отримання поліпшувача структури і родючості ґрунту на основі природної сировини | |
| SU1225832A1 (ru) | Способ получени гранулированного органо-минерального удобрени | |
| PL220660B1 (pl) | Nawóz z podłoża po uprawie pieczarek i sposób jego wytwarzania | |
| PL242576B1 (pl) | Sposób wytwarzania nawozu organiczno-mineralnego oraz nawóz organiczno-mineralny | |
| PL243440B1 (pl) | Wieloskładnikowy nawóz organiczno-mineralny zwłaszcza do rzepaku | |
| PL243442B1 (pl) | Sposób otrzymywania granulowanego wieloskładnikowego nawozu organiczno-mineralnego |