PL244954B1 - Hybrydowe uszczelnienie smarowane cieczą magnetyczną - Google Patents

Hybrydowe uszczelnienie smarowane cieczą magnetyczną Download PDF

Info

Publication number
PL244954B1
PL244954B1 PL435968A PL43596820A PL244954B1 PL 244954 B1 PL244954 B1 PL 244954B1 PL 435968 A PL435968 A PL 435968A PL 43596820 A PL43596820 A PL 43596820A PL 244954 B1 PL244954 B1 PL 244954B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
ring
spacer
permanent magnets
shaft
front surface
Prior art date
Application number
PL435968A
Other languages
English (en)
Other versions
PL435968A1 (pl
Inventor
Marcin Szczęch
Original Assignee
Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie filed Critical Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie
Priority to PL435968A priority Critical patent/PL244954B1/pl
Publication of PL435968A1 publication Critical patent/PL435968A1/pl
Publication of PL244954B1 publication Critical patent/PL244954B1/pl

Links

Landscapes

  • Sealing With Elastic Sealing Lips (AREA)
  • Sealing Using Fluids, Sealing Without Contact, And Removal Of Oil (AREA)

Abstract

Hybrydowe uszczelnienie smarowane cieczą magnetyczną, zawierające tuleję kołnierzową, nabiegunnik, magnesy trwałe, pierścień dystansowy i nakładkę oraz ciecz magnetyczną i korpus, charakteryzuje się tym, że wewnątrz korpusu (7) znajdują się wykonane z materiałów o właściwościach niemagnetycznych: pierścień dystansowy (13) i nakładka (3), rozdzielone usytuowaną we wnęce nakładki (3) przekładką (12), wykonaną z materiału ferromagnetycznego, które osadzone są na czopie wału wraz z ferromagnetycznym pierścieniem wewnętrznym (2), zabezpieczonym pierścieniem osadczym. Do wewnętrznej powierzchni korpusu (7) zamocowany jest gumowy pierścień (6) z metalową, ferromagnetyczną wkładką i wargą uszczelniającą, natomiast ciecz magnetyczna (11) znajduje się nad przekładką (12), pomiędzy wargą uszczelniającą gumowego pierścienia (6) a nakładką (3). W korpusie (7), wokół pierścienia wewnętrznego (2) osadzona jest z luzem umożliwiającym obrót, wykonana z materiału ferromagnetycznego tarcza (4) utwierdzona do korpusu za pomocą pierścienia osadczego tak, że przylega do powierzchni bocznej gumowego pierścienia (6), w którego wnęce po przeciwnej stronie, znajduje się tuleja kołnierzowa (8), z magnesami trwałymi (9), spolaryzowanymi w kierunku równoległym do kierunku osi wału, umieszczonymi w otworach rozmieszczonych równomiernie w wewnętrznym kołnierzu. Nabiegunnik (10) osadzony jest wewnątrz tulei kołnierzowej (8) i przylega boczną powierzchnią do magnesów trwałych (9) tak, że magnesy trwałe (9), nabiegunnik (10), przekładka (12), wał (1), pierścień wewnętrzny (2), tarcza (4) i wkładka metalowa w gumowym pierścieniu (6) tworzą obwód magnetyczny (5).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest hybrydowe uszczelnienie smarowane cieczą magnetyczną, przeznaczone do uszczelniania wałów obrotowych maszyn i urządzeń.
Znane z opisu patentowego US4171818 A uszczelnienie dla wału obrotowego składa się z pierścienia gumowego z wargą uszczelniającą, magnesu lub magnesów trwałych, nabiegunnika, korpusu i cieczy magnetycznej. W przykładowym wykonaniu, gumowy pierścień z wargą uszczelniającą umieszczony jest w korpusie, natomiast magnes trwały spolaryzowany osiowo umieszczony jest wewnątrz pierścienia gumowego w części wargi, która jest nachylona pod kątem w stosunku do powierzchni wału. Sprężyna śrubowa dociska wargę, pod którą umieszczona jest ciecz magnetyczna. W innych przykładach rozwiązania występują dwa magnesy trwałe spolaryzowane osiowo, które są umieszczone wewnątrz pierścienia gumowego i skierowane naprzeciwko siebie biegunami jednoimiennymi. W innych przykładach rozwiązania występuje magnes trwały spolaryzowany w kierunku osiowym nad wargą uszczelniania, do którego przylega nabiegunnik w kształcie tarczy. W regionie szczeliny pierścieniowej pomiędzy tarczą, a powierzchnią wału, umieszczona jest ciecz magnetyczna i tworzy to kolejny stopień uszczelnienia. Korzystnie, we wnęce pierścienia gumowego zamiast sprężyny śrubowej umieszczona jest blacha sprężynowa, usztywniająca pierścień zamocowany w korpusie lub elastyczny element przenikalnie magnetyczny, umieszczony między sprężyną śrubową, a wargą pierścienia uszczelniającego. Ciecz magnetyczna umieszczona jest między wargą pierścienia gumowego, a wałem.
Inne znane z opisu patentowego PL222627 B1 uszczelnienie łożyska tocznego w krążniku przenośnika taśmowego, składa się z tulejki kołnierzowej, pierścienia gumowego z wargą uszczelniającą, magnesów trwałych spolaryzowanych w kierunku osiowym, nabiegunników i cieczy magnetycznej. Tulejka kołnierzowa osadzona jest na osi krążnika i ma w kołnierzu otwory rozmieszczone obwodowo, w których znajdują się walcowe magnesy trwałe. Do bocznych powierzchni kołnierza przylegają nabiegunniki umieszczone na tulejce kołnierzowej, natomiast warga pierścienia gumowego osadzonego w piaście krążnika styka się z boczną powierzchnią nabiegunnika. Ciecz magnetyczna znajduje się w pierścieniowych szczelinach, utworzonych pomiędzy występami nabiegunników, a wewnętrzną, cylindryczną powierzchnią cienkościennej tulejki metalowej, wciśniętej do elastomerowego pierścienia.
Ze zgłoszenia patentowego US4940248 A znane jest uszczelnienie dla wału magnetycznego, zawierające pierścień gumowy z wargą uszczelniającą, magnes trwały spolaryzowany w kierunku osiowym, obudowę, nabiegunnik i ciecz magnetyczną. Pierścień gumowy jest osadzony w korpusie, a warga uszczelniająca styka się z powierzchnią wału obrotowego, co stanowi pierwszy stopień uszczelnienia. Do powierzchni bocznej pierścienia gumowego przylega nabiegunnik w kształcie tarczy, a do drugiej powierzchni bocznej nabiegunnika przylega magnes trwały spolaryzowany w kierunku osiowym. Magnes ten dociśnięty jest do tarczy za pomocą pokrywy. Ciecz magnetyczna utrzymywana jest w pierścieniowej szczelinie utworzonej przez nabiegunnik i zewnętrzną powierzchnię cylindryczną wału i stanowi to drugi stopień uszczelnienia. Pole magnetyczne zamyka się poprzez magnes trwały, nabiegunnik, ciecz magnetyczną oraz powietrze.
Celem wynalazku jest opracowanie prostej konstrukcji hybrydowego uszczelnienia smarowanego cieczą magnetyczną, zapewniającego jego wysoką szczelność, w przypadku stosowania go przy łożyskowaniu wałów obrotowych maszyn i urządzeń.
Istota hybrydowego uszczelnienia smarowanego cieczą magnetyczną, zawierające tuleję kołnierzową, nabiegunnik, magnesy trwałe, pierścień dystansowy i nakładkę oraz ciecz magnetyczną i korpus, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że wewnątrz korpusu znajdują się wykonane z materiałów o właściwościach niemagnetycznych: pierścień dystansowy i nakładka, rozdzielone usytuowaną we wnęce nakładki przekładką, wykonaną z materiału ferromagnetycznego, które osadzone są na czopie wału wraz z ferromagnetycznym pierścieniem wewnętrznym, zabezpieczonym pierścieniem osadczym. Do wewnętrznej powierzchni korpusu zamocowany jest gumowy pierścień z metalową, ferromagnetyczną wkładką i wargą uszczelniającą, natomiast ciecz magnetyczna znajduje się nad przekładką, pomiędzy wargą uszczelniającą gumowego pierścienia a nakładką. W korpusie, wokół pierścienia wewnętrznego osadzona jest z luzem umożliwiającym obrót, wykonana z materiału ferromagnetyczne go tarcza, utwierdzona do korpusu za pomocą pierścienia osadczego tak, że przylega do powierzchni bocznej gumowego pierścienia, w którego wnęce po przeciwnej stronie, znajduje się tuleja kołnierzowa, z magnesami trwałymi, spolaryzowanymi w kierunku równoległym do kierunku osi wału, umieszczonymi w otworach rozmieszczonych równomiernie w wewnętrznym kołnierzu. Wykonany z materiału ferromagnetycznego pierścień, stanowiący nabiegunnik, osadzony jest wewnątrz tulei kołnierzowej i przylega boczną powierzchnią do magnesów trwałych tak, że magnesy trwałe, nabiegunnik, przekładka, wał, pierścień wewnętrzny, tarcza i wkładka metalowa w gumowym pierścieniu tworzą obwód magnetyczny.
Korzystnie pierścień dystansowy i nakładka rozdzielone przekładką, osadzone są na czopie wału w taki sposób, że powierzchnia czołowa pierścienia dystansowego przylega do powierzchni czołowej odsądzenia wału, zaś powierzchnia czołowa nakładki przylega do powierzchni czołowej pierścienia wewnętrznego.
Korzystnie pierścień dystansowy i nakładka rozdzielone przekładką, osadzone są na czopie wału w taki sposób, że powierzchnia czołowa nakładki przylega do powierzchni czołowej odsadzenia wału, zaś powierzchnia czołowa pierścienia dystansowego przylega do pierścienia wewnętrznego.
Korzystnie magnesy trwałe mają kształt walcowy.
Obecność cieczy magnetycznej pomiędzy wargą pierścienia gumowego, a nakładką, zmniejsza zużycie oraz zwiększa zakres ciśnienia pracy uszczelnienia, w porównaniu do zwykle stosowanego uszczelnienia gumowego bez smarowania. Przekładka osadzona na wale oraz we wnęce nakładki, odpowiednio kształtuje i zwiększa wartość pola magnetycznego, co zapewnia utrzymanie cieczy magnetycznej w regionie tarcia.
Przedmiot wynalazku został uwidoczniony w przykładach wykonania i na rysunku, gdzie fig. 1 przedstawia półprzekrój odcinka wału z uszczelnieniem, w którym powierzchnia czołowa pierścienia dystansowego przylega do powierzchni czołowej odsadzenia wału, fig. 2 przedstawia półprzekrój odcinka wału z uszczelnieniem, w którym powierzchnia czołowa nakładki przylega do powierzchni czołowej odsadzenia wału, a fig. 3 przedstawia ćwierć widok tulei kołnierzowej z walcowymi magnesami trwałymi.
Przykład 1
Hybrydowe uszczelnienie smarowane cieczą magnetyczną, zawiera tuleję kołnierzową 8, nabiegunnik 10, walcowe magnesy trwałe 9, pierścień dystansowy 13 i nakładkę 3 oraz ciecz magnetyczną 11 i korpus 7. Wewnątrz korpusu 7 znajdują się wykonane z materiałów o właściwościach niemagnetycznych: pierścień dystansowy 13 i nakładka 3, rozdzielone usytuowaną we wnęce nakładki 3 przekładką 12, wykonaną z materiału ferromagnetycznego, które osadzone są na czopie wału 1 wraz z ferromagnetycznym pierścieniem wewnętrznym 2, zabezpieczonym pierścieniem osadczym w taki sposób, że powierzchnia czołowa pierścienia dystansowego 13 przylega do powierzchni czołowej odsadzenia wału 1, zaś powierzchnia czołowa nakładki 3 przylega do powierzchni czołowej pierścienia wewnętrznego 2 (Fig. 1). Do wewnętrznej powierzchni korpusu 7 zamocowany jest gumowy pierścień 6 z metalową, ferromagnetyczną wkładką i wargą uszczelniającą. Ciecz magnetyczna 11 znajduje się nad przekładką 12, pomiędzy wargą uszczelniającą gumowego pierścienia 6 a nakładką 3. W korpusie 7, wokół pierścienia wewnętrznego 2 osadzona jest z luzem umożliwiającym obrót, wykonana z materiału ferromagnetycznego tarcza 4, utwierdzona do korpusu za pomocą pierścienia osadczego tak, że przylega do powierzchni bocznej gumowego pierścienia 6, w którego wnęce po przeciwnej stronie, znajduje się tuleja kołnierzowa 8, z walcowymi magnesami trwałymi 9, spolaryzowanymi w kierunku równoległym do kierunku osi wału, umieszczonymi w otworach rozmieszczonych równomiernie w wewnętrznym kołnierzu. Wykonany z materiału ferromagnetycznego pierścień, stanowiący nabiegunnik 10 osadzony jest wewnątrz tulei kołnierzowej 8 i przylega boczną powierzchnią do magnesów trwałych 9 tak, że magnesy trwałe 9, nabiegunnik 10, przekładka 12, wał 1, pierścień wewnętrzny 2, tarcza 4 i wkładka metalowa w gumowym pierścieniu 6 tworzą obwód magnetyczny 5.
Przykła d 2
Hybrydowe uszczelnienie smarowane cieczą magnetyczną, zawiera tuleję kołnierzową 8, nabiegunnik 10, walcowe magnesy trwałe 9, pierścień dystansowy 13 i nakładkę 3 oraz ciecz magnetyczną 11 i korpus 7. Wewnątrz korpusu 7 znajdują się wykonane z materiałów o właściwościach niemagnetycznych: pierścień dystansowy 13 i nakładka 3, rozdzielone usytuowaną we wnęce nakładki 3 przekładką 12, wykonaną z materiału ferromagnetycznego, które osadzone są na czopie wału 1 wraz z ferromagnetycznym pierścieniem wewnętrznym 2, zabezpieczonym pierścieniem osadczym w taki sposób, że powierzchnia czołowa nakładki 3 przylega do powierzchni czołowej odsadzenia wału 1, zaś powierzchnia czołowa pierścienia dystansowego 13 przylega do pierścienia wewnętrznego 2 (Fig. 2). Do wewnętrznej powierzchni korpusu 7 zamocowany jest gumowy pierścień 6 z metalową, ferromagnetyczną wkładką i wargą uszczelniającą. Ciecz magnetyczna 11 znajduje się nad przekładką 12, pomiędzy wargą uszczelniającą gumowego pierścienia 6 a nakładką 3. W korpusie 7, wokół pierścienia wewnętrznego 2 osadzona jest z luzem umożliwiającym obrót, wykonana z materiału ferromagnetycznego tarcza 4, utwierdzona do korpusu za pomocą pierścienia osadczego tak, że przylega do powierzchni bocznej gumowego pierścienia 6, w którego wnęce po przeciwnej stronie, znajduje się tuleja kołnierzowa 8, z walcowymi magnesami trwałymi 9, spolaryzowanymi w kierunku równoległym do kierunku osi wału, umieszczonymi w otworach rozmieszczonych równomiernie w wewnętrznym kołnierzu. Wykonany z materiału ferromagnetycznego pierścień, stanowiący nabiegunnik 10 osadzony jest wewnątrz tulei kołnierzowej 8 i przylega boczną powierzchnią do magnesów trwałych 9 tak, że magnesy trwałe 9, nabiegunnik 10, przekładka 12, wał 1, pierścień wewnętrzny 2, tarcza 4 i wkładka metalowa w gumowym pierścieniu 6 tworzą obwód magnetyczny 5.

Claims (4)

1. Hybrydowe uszczelnienie smarowane cieczą magnetyczną, zawierające tuleję kołnierzową, nabiegunnik, magnesy trwałe, pierścień dystansowy i nakładkę oraz ciecz magnetyczną i korpus, znamienne tym, że wewnątrz korpusu (7) znajdują się wykonane z materiałów o właściwościach niemagnetycznych: pierścień dystansowy (13) i nakładka (3), rozdzielone usytuowaną we wnęce nakładki (3) przekładką (12), wykonaną z materiału ferromagnetycznego, które osadzone są na czopie wału wraz z ferromagnetycznym pierścieniem wewnętrznym (2), zabezpieczonym pierścieniem osadczym, zaś do wewnętrznej powierzchni korpusu (7) zamocowany jest gumowy pierścień (6) z metalową, ferromagnetyczną wkładką i wargą uszczelniającą, natomiast ciecz magnetyczna (11) znajduje się nad przekładką (12), pomiędzy wargą uszczelniającą gumowego pierścienia (6) a nakładką (3), a ponadto w korpusie (7), wokół pierścienia wewnętrznego (2) osadzona jest z luzem umożliwiającym obrót, wykonana z materiału ferromagnetycznego tarcza (4), utwierdzona do korpusu za pomocą pierścienia osadczego tak, że przylega do powierzchni bocznej gumowego pierścienia (6), w którego wnęce po przeciwnej stronie, znajduje się tuleja kołnierzowa (8), z magnesami trwałymi (9), spolaryzowanymi w kierunku równoległym do kierunku osi wału, umieszczonymi w otworach rozmieszczonych równomiernie w wewnętrznym kołnierzu, zaś wykonany z materiału ferromagnetycznego pierścień, stanowiący nabiegunnik (10) osadzony jest wewnątrz tulei kołnierzowej (8) i przylega boczną powierzchnią do magnesów trwałych (9) tak, że magnesy trwałe (9), nabiegunnik (10), przekładka (12), wał (1), pierścień wewnętrzny (2), tarcza (4) i wkładka metalowa w gumowym pierścieniu (6) tworzą obwód magnetyczny (5).
2. Hybrydowe uszczelnienie, według zastrz. 1, znamienne tym, że pierścień dystansowy (13) i nakładka (3) rozdzielone przekładką (12) osadzone są na czopie wału (1) w taki sposób, że powierzchnia czołowa pierścienia dystansowego (13) przylega do powierzchni czołowej odsadzenia wału (1), zaś powierzchnia czołowa nakładki (3) przylega do powierzchni czołowej pierścienia wewnętrznego (2).
3. Hybrydowe uszczelnienie, według zastrz. 1, znamienne tym, że pierścień dystansowy (13) i nakładka (3) rozdzielone przekładką (12) osadzone są na czopie wału (1) w taki sposób, że powierzchnia czołowa nakładki (3) przylega do powierzchni czołowej odsadzenia wału (1), zaś powierzchnia czołowa pierścienia dystansowego (13) przylega do pierścienia wewnętrznego (2).
4. Hybrydowe uszczelnienie, według zastrz. 1, znamienne tym, że magnesy trwałe (9) mają kształt walcowy.
PL435968A 2020-11-13 2020-11-13 Hybrydowe uszczelnienie smarowane cieczą magnetyczną PL244954B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL435968A PL244954B1 (pl) 2020-11-13 2020-11-13 Hybrydowe uszczelnienie smarowane cieczą magnetyczną

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL435968A PL244954B1 (pl) 2020-11-13 2020-11-13 Hybrydowe uszczelnienie smarowane cieczą magnetyczną

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL435968A1 PL435968A1 (pl) 2022-05-16
PL244954B1 true PL244954B1 (pl) 2024-04-08

Family

ID=81579413

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL435968A PL244954B1 (pl) 2020-11-13 2020-11-13 Hybrydowe uszczelnienie smarowane cieczą magnetyczną

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL244954B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL435968A1 (pl) 2022-05-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3700248A (en) Slide ring for radial and axial sealing
PL244954B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie smarowane cieczą magnetyczną
CA1319715C (en) Magnetic seal assembly
PL240242B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie ochronne wału
PL222967B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie ochronne z cieczą magnetyczną dla łożyska tocznego
PL435545A1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie ochronne dla łożyska tocznego
PL426940A1 (pl) Uszczelnienie odśrodkowe z cieczą magnetyczną
PL426804A1 (pl) Przepust wału obrotowego z wielostopniowymi uszczelnieniami ferromagnetycznymi
PL235451B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie odśrodkowe z cieczą magnetyczną
PL235978B1 (pl) Podwójne uszczelnienie ochronne dla łożyska tocznego
PL226271B1 (pl) Wzdłużno-promieniowe łożyskowanie obrotowego wałka, smarowane cieczą ferromagnetyczną
PL236183B1 (pl) Wielowystępowe uszczelnienie ochronne z cieczą magnetyczną dla łożyska tocznego
PL226272B1 (pl) Oporowe łożysko ślizgowe smarowane cieczą magnetyczną
JPH0547855Y2 (pl)
PL437832A1 (pl) Hybrydowe łożysko wzdłużno-promieniowe
PL238088B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie ochronne łożyska tocznego
PL240902B1 (pl) Uszczelnienie ochronne z cieczą magnetyczną dla łożyska tocznego
PL423957A1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie dla wału w układzie pionowym
PL433470A1 (pl) Uszczelnienie ochronne łożyska tocznego z cieczą magnetyczną
PL233726B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie z ciecza magnetyczna, zwlaszcza dla walu wysokoobrotowego
PL239522B1 (pl) Uszczelnienie odśrodkowe z cieczą magnetyczną dla wału
PL221559B1 (pl) Uszczelnienie ochronne z cieczą magnetyczną dla łożyska tocznego
PL235928B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie ochronne z cieczą magnetyczną dla łożyska tocznego
PL236402B1 (pl) Przepust wału wysokoobrotowego z zastosowaniem uszczelnienia z cieczą magnetyczną
PL439793A1 (pl) Podwójne uszczelnienie promieniowe wału smarowane cieczą magnetyczną